Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 6 augusti 2018 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1195 4392  Affisch Marilyn Monroe, efter Andy Warhol, The Warhol Collection, ramens innermått: 70x64

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:30)

1195 3463  Akvarell Allan Österlind (1855-1938), Sverige. Flamencodansöser, 47x36

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:20)

1195 5233  Akvarell Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Landskap med fartyg. Motivet: 10x18 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:44)

1195 5152  Akvarell Oidentifierad konstnär. . Signerad, daterad april -94, kvinnlig akt, 29x37 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:21)

1195 5275  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad H W Smith, 1886, Ryttare på häst med hundar, 21x15 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:38)

1195 4398  Akvarell Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Landskap med sjö, 25x34

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:50)

1195 5306  Akvarell sign LR Skog, efter R Högfeldt, 24x32 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:57)

1195 5083  Armband + 2 broscher, bland annat silver Alton. Längd: ca 3-20cm, djup: ca 2-3cm, höjd: ca 0,2-1cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:32)

1195 5198  Armbandsur 11 st + 2 st fickur, metall. Boetten. Diameter: ca 2-4,5cm, total längd med armband: ca 14-22cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:53)

1195 5068  Assietter 6 st, grönt glas. Diameter: 18 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:16)

1195 5272  Assietter och fat, Spisa Ribb, diverse, 13 st. Diameter: ca 12,5-21cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:15)

1195 4033  Barnspis  + tillbehör, 1800-tal. Längd: 23, höjd: 31 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:13)

1195 5163  Barometer + hydrometer, mässingsboett, Västtyskland, 1970/80-tal. Diameter: 14 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:36)

1195 3146  Bassäng Kina, på träställning. Djup: 52. Höjd: 57 + 30

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:55)

1195 5185  Bestickuppsättning i schatull, Thailand, mässing

1195 5342  Bestickuppsättning nysilver, modell Svensk Spets

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:02)

1195 5232  Blandteknik Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Tjurfäktare. Motivet: 11x15 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:42)

1195 5328  Blandteknik Lauri Nila, Signerad, daterad Milo -64. 29x22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:50)

1195 4272  Blandteknik Michael Qvarsebo (f. 1945), Sverige. Olja / kork, "Fynd på stranden", -67,60x73

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:27)

1195 5128  Blandteknik Orientalisk, figurer, 70x98

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:17)

1195 4006  Blandteknik Porträtt, 36x31

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:13)

1195 5116  Blomsterbord Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Koppar/smide, Längd: 82 cm. Djup: 22 cm. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:05)

1195 3047  Bokhylla 11 bokstöd bokhylla, Bookworm, Ron Arad för Kartell, koboltblå. Djup: 20 cm, längd: 520 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:11)

1195 5332  Bokhylla 1920-tal, betsad björk. Längd: 220 cm. Djup: 32 cm. Höjd: 172 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:23)

1195 5226  Bordslampa mässing, 1970-tal. Höjd: 53

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:32)

1195 5355  Bordslampa mässing. Höjd: 82

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:52)

1195 5131  Bordslampa vitt porslin, flerpassformad fot, nutida. Höjd: 57 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:49)

1195 5245  Bordslampor ett par, nutida. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:43)

1195 5007  Bordslystrar Ett par, pris, or. Höjd: 33

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:04)

1195 5290  Bordsur Bulle. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:31)

1195 5133  Brevpress i form av uggla, glas, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta, 1950/60-tal. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:51)

1195 5137  Buljongkoppar med fat, flintgods, Jonson Brothers, England, nutida. Diameter: ca 12-16cm. Höjd: ca 2-5cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:56)

1195 5102  Byrå 1880-tal. Längd: 64 cm. Djup: 46 cm, höjd: 97 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:39)

1195 5005  Byrå 1930-/40-tal, Alm. Längd: 90, djup: 45 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:41)

1195 5101  Byrå 6 lådor, stenskiva, nyrenässans. Längd: 40 cm. Djup: 35 cm, höjd: 93 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:38)

1195 4091  Byrå Gustaviansk stil, Stenskiva Intarsia. Längd: 85, djup: 51 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:41)

1195 5156  Byrå mahognybetsad bok, trelådig, senbarockstil, 1900-talets mitt, Längd: 95 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 75 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:28)

1195 5360  Byrå stenskiva, 2 lådor. Längd: 63 cm. Djup: 34 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:07)

1195 4226  Cigarretui silver, importstämplar. Längd: 13

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:24)

1195 5027  Cigarretui silver. Längd: 13, Depose

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:54)

1195 5230  Dessertskålar 15 st. Signe Persson-Melin (f. 1925), Sverige. Boda Nova. Höjd: 10

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:36)

1195 5167  Djupa tallrikar 6 st, Grand Hotel, Saltsjöbaden. Gustavsberg för NK. Diameter: 22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:42)

1195 5221  Dosa porslin / mässing. Höjd: 3 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:29)

1195 5291  Dragspel Bugari. Längd: ca 48/54cm, djup: ca 40/46cm, höjd: ca 19/24cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:38)

1195 5292  Dragspel Hagström. Längd: ca 45cm, djup: ca 37cm, höjd: ca 19cm. Väskan. Längd: 59cm, djup: ca 52cm, höjd: ca 28cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:33)

1195 5314  Etagehylla omkring 1900. Längd: 58. Djup: 30 cm. Höjd: 91 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:31)

1195 4249  Etsning Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. 1960, porsträtt, "Peter W". Motivet: 27x15

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:11)

1195 4053  Etsning Jean Louis Forain, "Danseuses dans leur loge", signerad i plåten. Motivet: 16,1x11,8

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:40)

1195 5208  Etsningar 3 st, kolorerade, skånemotiv. Ca 49x32

1195 4436  Färgetsning Engelskt jaktmotiv, "Fores´s National Sports, Steeple chase cracks". Motivet: 52x106

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:25)

1195 5011  Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Jazz. Signerad, numrerad 68/290. Löst blad, bladets mått: 43x30

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:46)

1195 5010  Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Signerad ej numrerad, Kvinna med dragspel. Motivet: 69x24

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:31)

1195 4250  Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. "Botticellis butterfly", 1971. Signerad, numrerad 62/125, bladets mått: 27x31, löst blad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:12)

1195 5242  Färglitografi Bengt Orup (1916-1996), Sverige. Motivet: 58x56

1195 5248  Färglitografi Bengt Orup (1916-1996), Sverige. Signerad, daterad -88, numrerad 78/200. Motivet: 25x17 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:56)

1195 5171  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Östermalmshallen, EA-upplaga, signerad, 37x52 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:21)

1195 5072  Färglitografi Ingvar Hurtig (f. 1934), Sverige. "Björnmossa". Signerad, daterad 1981, numrerad 173/200. Motivet: 37x47 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:37)

1195 5243  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, daterad 1972, numrerad, 176/260. Motivet: 54x87 cm

1195 4087  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 137/360, komposition, 1972. Motivet: 67x50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:30)

1195 4078  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 33/250. Motivet: 33x51 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:43)

1195 3468  Färglitografi Max Papart (1911-1994), Frankrike. Signerad, numrerad 21/25. Motivet: 55x50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:28)

1195 4270  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Interiör. Signerad, numrerad 201/325. Motivet: 50x45 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:23)

1195 3467  Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927). Signerad, numrerad 121/165, bladets mått: 57x77 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:26)

1195 3465  Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927). Signerad, numrerad 90/165, bladets mått: 58x77 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:21)

1195 4254  Fat 2 st, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1947, diameter: 12

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:11)

1195 5225  Fat 2 st, Upsala-Ekeby, fat med räv. Längd: 23-34

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:46)

1195 5038  Fat Kina. Längd: 19,5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:14)

1195 4148  Fåtölj Rokokostil, plysch

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:18)

1195 5254  Fåtölj Rotting, nutida, inköpt på NK

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:05)

1195 4130  Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. "Kurva", Brännmärkt, omklädd

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:32)

1195 5346  Fåtöljer Ett par, linnekretong

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:35)

1195 4096  Fåtöljer Ett par, nutida

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:39)

1195 4283  Fåtöljer Ett par, Tidigt 1900-tal, Bemålade

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:42)

1195 5199  Figurin gips, pojkhuvud. Höjd: 17 cm

1195 5190  Figurin gips. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:36)

1195 5197  Figurin Goebel. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:45)

1195 5270  Figurin pappa med barn. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:06)

1195 5362  Fisktallrikar 6 st. Johnson Bros, England. Längd: 26

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:24)

1195 5130  Flygplansmodell SAAB-32, lackerad metall, 1940-50-tal. Längd: 30 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:41)

1195 5299  Formar 3 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Pyro, Gustavsberg 1929-1955, eldfast gods med brun dekor. Längd: 19-26 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:45)

1195 5052  Förstärkare Hagström. Längd: 72 cm. Djup: 22 cm. Höjd: 57 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:27)

1195 5237  Front till öppen spis Trä. Längd: 127 cm. Djup: 28 cm. Höjd: 126 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:56)

1195 5340  Glas 10 + 8 st. Reijmyre Glasbruk. Höjd: 6 - 7

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:50)

1195 5176  Glas 20 delar, Signe Persson-Melin (f. 1925), Sverige. Ruben, Boda. Höjd: 9 - 16. Repor, två med nagg

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:57)

1195 5036  Glas sengustavianskt, etsad dekor. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:18)

1195 5134  Glasfåglar 2 st, mellanfångsdekor, Tyskland. 1900-tal, omärkta. Längd: 10-17 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:52)

1195 5002  Golvlampa "Hemi Klot I". Tota. Höjd: ca 130cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 21:01)

1195 5003  Golvlampa Läslampa, ÖIA. Höjd: 97

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:01)

1195 4446  Gouache Sten Sandgren, Vinterlandskap med vattendrag, 62x96

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:29)

1195 5055  Gravyrer 2 st, motiv med tigrar. Motivet: 47x62 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:37)

1195 4326  Hallampa mässing och glas. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:29)

1195 5082  Halsband + armband, strass. Längd: ca 16/42cm. Djup: ca 1/2cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:28)

1195 5315  Halsband + armband. Längd: ca 18/62cm, djup: ca 1,5/2cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:32)

1195 5140  Herrbetjänt trä, 1900-talets andra hälft. Höjd: 105 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:00)

1195 4129  Hörnskåp Tillverkat i Piteå 40-tal. Längd: 110 cm. Djup: 79 cm, höjd: 215 cm, delbart

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:25)

1195 4439  Hurts Boby, design: Joe Colombo (1930-1971), Italien. Längd: 43. Djup: 41 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:57)

1195 5253  Hylla längd: 81 cm, djup: 22 cm, höjd: 91 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:04)

1195 5236  Industrilampa Triplex. Längd: ca 120cm, djup: ca 14cm, höjd: ca 14cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:10)

1195 5200  Kaffekoppar 6 st med fat, oktagonal form, dekor med blommor och fjärilar

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:59)

1195 5220  Kaffekoppar med fat, 6 st, Singapore

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:27)

1195 5034  Kalkar 3 st, 1800-tal, silver. Höjd: 5-18

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:17)

1195 5046  Kamin järn. Längd: 31 cm. Djup: 46 cm, höjd utan skorsten: 43 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:03)

1195 5138  Kandelaber för fem ljus, bemålat trä, svarvad dekor, Sandbergs, Nora Stad, Sverige. 1900-talets andra hälft. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:57)

1195 5303  Kandelaber metall. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:55)

1195 5271  Kapsylöppnare Ankhuvud, metall. Längd: ca 11,5cm, djup: ca 5cm, höjd: ca 8cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:18)

1195 5039  Karaffer 4 st, kristall. Höjd: 14-29

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:15)

1195 5224  Karmstol Mexico

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:35)

1195 5092  Karmstolar ett par, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:04)

1195 4147  Karmstolar Ett par, Louis XV-stil

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:22)

1195 5283  Karmstolar ett par, rokokostil

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:09)

1195 5274  Karta över Skåne, 61x68

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:38)

1195 5252  Karta Schweiz, relief, 54x72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:03)

1195 5204  Kassaskrin metall. Längd: 39 cm. Djup: 25 cm. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:05)

1195 4341  Kista 1800-tal, Kurbits. Längd: 97. Djup: 65 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:11)

1195 4320  Klaffbord 1800-tal, en klaff. Längd: 46 + 46, djup: 92 cm, höjd: 76 cm, bemålat

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:53)

1195 4022  Klaffbord barockstil, 1900-tal. Längd: 26 + 2x29, djup: 70 cm, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:23)

1195 9200  Klaffbord Karl Johan, mahogny. Längd: 2x40 cm. Djup: 83,5 cm, höjd: 76 cm, På trissor

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:23)

1195 5192  Klarinett i väska, väskans längd 34 cm. Klarinett mått: längd: ca 80cm, djup: ca 8cm, höjd: ca 8cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:37)

1195 3479  Knivar 7 st, bland annat: J Marttini, Finland. Längd: 22-47 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2018 04:35)

1195 4323  Knopmätare "Walkers Knotmaster log" Birmingham. Längd: ca 31cm, djup: ca 16. 5cm, höjd: ca 14,5cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:22)

1195 5043  Koffert brun, med metallbeslag. Längd: 112 cm. Djup: 55 cm, höjd: 48 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:53)

1195 5044  Koffert grå, gröna detaljer, metallbeslag. Längd: 111 cm. Djup: 54 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:58)

1195 5042  Koffert grön, med metallbeslag. Längd: 113cm. Djup: 58 cm. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:51)

1195 4214  Kohud 200x240 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:31)

1195 5280  Kökspall 1950-tal. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:04)

1195 5320  Köksvåg + kaffekvarn. Diameter (våg): ca 20cm. Höjd: ca 17cm, längd (kaffekvarn): ca 12cm, djup: ca 12cm, höjd: ca 20cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:07)

1195 5296  Konsoler 4 st, omkring 1900. Höjd: ca 27 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:37)

1195 5041  Konstglas 3 delar, Kosta Boda & Nybro. Höjd: 7-12

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:16)

1195 5231  Kryddburkar 5 st. Emaljerade, Kockums. Höjd: 15

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:39)

1195 5363  Kuddar 5 st. Allmoge, 45x65, ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:26)

1195 5118  Lampbord benintarsia. Höjd: 39 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:05)

1195 5343  Lampbord ek, barockstil, hopvikbart. Diameter: 44. Höjd: 62 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:25)

1195 5103  Lampbord ett par, England. Längd: 38 cm. Djup: 34 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:47)

1195 5142  Lampetter ett par + 1, mässing, veckade glaskupor, nutida. Längd: ca 13cm, djup: ca 16cm, höjd: ca 32cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:03)

1195 5025  Lås 2 st, modell äldre. Längd: 9-12

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:57)

1195 4180  Litografi Peter Dahl (f. 1934), Sverige. Stadsbild, signerad. Motivet: 42x28

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:41)

1195 5356  Litografier 2 st. Efter Albrecht Dürer. Motivet: 10x8 + 19x12

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:57)

1195 5061  Litografier 5 st, kolorerade. Motivet: 27x23 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 21:02)

1195 5308  Ljusstakar 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lisa Larson Design. Tomtar. Höjd: 18-20 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:06)

1195 5064  Ljusstakar 2 st, malm. Höjd: 29-41 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:05)

1195 5030  Ljusstakar 3 st, Englesson. Cylinder 2000", design: Staffan Englesson. Höjd: ca 3-19 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:57)

1195 5028  Ljusstakar Ett par, nysilver, graverade. Längd: 24

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:55)

1195 5037  Luktflakonger 4 st. Höjd: 5-7

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:10)

1195 5214  Malmgryta tripod. Diameter: 33, höjd: 23 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:18)

1195 5087  Malmkrona höjd: 120 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:39)

1195 3415  Malmkrona mässing, Märkt Johansson Halmstad. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:22)

1195 5016  Masker 15 st, Africana, trä. Höjd: ca 17-30 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:46)

1195 5013  Masker 3 st, Africana, trä. Höjd: 28-47

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:28)

1195 5015  Masker 8 st, Africana. Höjd: 30-45 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:30)

1195 5186  Matbord 2 st halvmåneformade, 2 st iläggsskivor. Längd: 117-235 cm. Djup: 117 cm. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:17)

1195 5189  Matbord senjugend. Utdragbart. Längd: 121-225cm. Djup: 100 cm. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:41)

1195 5359  Matsalsgrupp bord + 4 stolar, Gustaviansk stil. Diameter: 110 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:04)

1195 5155  Matservis 28 delar, Måsen, Bing & Grøndahl, skapad 1895 av Fanny Garde (1855-1928)

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:25)

1195 5335  Matservis 52 delar, Import, bland annat terrin

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:34)

1195 5168  Matservis 72 delar, Hackefors

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:45)

1195 5293  Matservis Rörstrand, ca 30 delar

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:45)

1195 5300  Matservis Vröler, ca 45 del

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:46)

1195 5222  Matservisdelar cirka 100 delar, Grindley, England. Blomsterdekor på gräddvit botten. Flintgods

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:28)

1195 5352  Matta orientalisk, 132x213

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:47)

1195 5148  Matta orientalisk, 157x245

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:12)

1195 5091  Matta orientalisk, gallerimodell, Bochhara, 82x260 cm

1195 5210  Miniatyrer 13 st, bland annat: Höganäs och Stålhane. Höjd: 2 - 9

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:21)

1195 5054  Mössbord barockstil, Längd: 95 cm. Djup: 67 cm. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:36)

1195 5268  Muggar 6 st, KF 110 år, mönstret Fallande löv efter design av Stig Lindberg (1916-1982), i originalkartonger, nutida. Längd: ca 8,5cm, djup: ca 9cm, höjd: ca 10,5cm. Karton. Längd: ca 17,5cm, djup: ca 9cm, höjd: ca 11cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:02)

1195 5347  Nattygsbord Ett par, bemålade. Längd: 55, djup: 39 cm, höjd: 59 cm, ett bord med skadad låda

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:38)

1195 5009  Nyckelharpa med stråke. Längd: 95, Einar Nyman 1974

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:29)

1195 5047  Oljemålning Birgit Forsell (1909-2003), Sverige. Ballerina. Olja på duk, 22x16 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:09)

1195 5206  Oljemålning blomsterstilleben, Oidentifierad konstnär. . Olja på pannå, 26x21 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:08)

1195 5234  Oljemålning Bo Fransson (f. 1957), Sverige. Kustmotiv från Österlen. Olja på duk, 24x32 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:45)

1195 4375  Oljemålning Carl Deelsbo (1892-1990), Sverige. Puerto de la Cruz. Signerad, daterad -62. Olja på pannå, 38x46 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:50)

1195 4400  Oljemålning Christian Björn Larsen (1931-1993), Sverige. -78, Flickor. Olja på pannå, 31x40

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:55)

1195 5051  Oljemålning Einar Forseth (1892-1988), Sverige. Kvarn, signerad. Olja på duk, 49x38 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:24)

1195 5048  Oljemålning Emil Hagström (1892-1952), Sverige. Borgholm. Signerad, daterad E Hagström 1928. Olja på pannå, 37x52 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:10)

1195 4285  Oljemålning Gunnar Johansson, signerad. Olja på duk, 69x69 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:55)

1195 4316  Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. "Tjockö". Signerad, daterad 1946. Olja på duk, 45x53 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:31)

1195 2244  Oljemålning Harald Lindberg (1901-1976), Sverige. "Waterloo Bridge". Olja på pannå, 29x48

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:51)

1195 1013  Oljemålning Helmut Mantel (1925-1979), Tyskland. Kvinnofigurer. Olja på duk, 115x134 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:32)

1195 5115  Oljemålning Henri Morell, nakenstudie. Olja på duk, 60x50 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:56)

1195 5329  Oljemålning holländsk scen. Olja på duk, 50x40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:59)

1195 4066  Oljemålning Ivar Morsing (f. 1919), Sverige. Sydländskt landskap. Olja på duk, 55x66 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:53)

1195 4360  Oljemålning Johan Bladh (1893-1976), Sverige. Ljusnan, Funäsdalsberget. Olja på duk, 44x37 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:28)

1195 5259  Oljemålning Karl Vilhelm Anstensen (1913-2001), Norge. "Hönshus på sörlandet". Olja på duk, 59x79

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:39)

1195 5285  Oljemålning Kerstin Lundberg-Stenman, tillskriven, osignerad. Get. Olja på pannå, 80x63

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:13)

1195 3469  Oljemålning Lars Tärning (f. 1945), Sverige. Nordiska museet. Signerad, daterad 18. Olja på trä, 32x42 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:35)

1195 4416  Oljemålning Lars Tärning (f. 1945), Sverige. Vinter Torö stenstrand. Signerad, daterad -15. Olja på trä, 22x63 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:57)

1195 5240  Oljemålning Leonard Wiedh (1866-1938), Sverige. Motiv med fiskestuga, sign L Wiedh. Olja på duk, 71x124 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:09)

1195 5318  Oljemålning Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Landskap med vatten, signerad. Olja på duk, 34x48

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:05)

1195 5151  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Motiv med segelfartyg på öppet hav. Olja på duk, 59x80 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:18)

1195 5307  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Mytologiskt motiv. Signerad, daterad 1911. Olja på duk, 33x39 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:05)

1195 5184  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Sign I Samuelsson, Stormigt hav. Olja på pannå, 59x72 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:14)

1195 4467  Oljemålning Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Landskap. Signerad, daterad -39. Olja på pannå, 39x32 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:26)

1195 5126  Oljemålning Otto Lindquist. Vattendrag, signerad. Olja på duk, 24x18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:08)

1195 5333  Oljemålning Rune Hannäs (f. 1916), Sverige. Stad, signerad, -68. Olja på duk, 48x109

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:41)

1195 5017  Oljemålning Tommy G Sundman (f. 1952), Sverige. "Chateau Gruaud Larose". Olja på duk, 40x30 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:46)

1195 5213  Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Rodd, signerad. Olja på duk, 16x21

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:15)

1195 4075  Oljemålning Viggo Langer (1860-1942), Danmark. Gård med höns. Signerad, daterad 1926. Olja på duk, 46x65 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:25)

1195 4117  Oljemålningar 2 st. Eduard Kutsar (1902-1970). Olja på papp, 8x13 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:44)

1195 5136  Parti bestick 36 delar, nysilver, CG Hallberg, Stockholm, 1900-tal

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:54)

1195 5040  Parti kuriosa diverse

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:15)

1195 5278  Parti kuriosa manschettknappar med mera

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:53)

1195 5085  Parti kuriosa smycken med mera

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:53)

1195 5086  Parti kuriosa smycken med mera

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:37)

1195 5241  Pastell Carl Brandt. Motiv med sjö. Signerad, daterad -94. 70x90 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:10)

1195 5326  Pasteller 2 st, sign L Smidt. Motiv från Skagen, 12x18 respektive 16x22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:46)

1195 5321  Penselvas Kina, 1900-tal. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:09)

1195 5354  Pianopall längd: 59 cm, djup: 38 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:50)

1195 4290  Piedestal Elefant. Höjd: 37 längd: 60 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:06)

1195 5098  Plafond diameter: 30 cm, nutida

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:12)

1195 5097  Plafond diameter: 36 cm, nutida

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:11)

1195 5264  Plåtburk Cloetta, metall, röd. Längd: 44 cm. Djup: 23 cm. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:55)

1195 5256  Plåtburkar 3 st. Höjd: 20-25 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:30)

1195 5316  Plåtleksak bil, mekanisk, märkt "Modern Toys, Made in Japan". Längd: 15 cm, ljudfunktion

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:50)

1195 5100  Pottskåp ett par, med stenskiva. Längd: 45 cm. Djup: 35 cm. Höjd: 73 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:23)

1195 5143  Punschkoppar silver, 8 st, Ceson, Göteborg, 1979. Längd: ca 9cm, djup: ca 7cm, höjd: ca 5,5cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:04)

1195 5207  Ram förgylld, innermått: ca 23x35 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:14)

1195 5324  Resegrammofon längd: ca 42cm, djup: ca 29cm, höjd: ca 15cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:24)

1195 5124  Sängbord ett par. Längd: ca 40cm, djup: ca 36cm, höjd: ca 74cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:29)

1195 5108  Satsbord 3 delar, orientalisk stil. Längd: 36 cm. Djup: 27 cm. Höjd: 48 cm

1195 5107  Satsbord 3 delar, orientalisk stil. Längd: 43 cm. Djup: 31 cm. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:58)

1195 5203  Satsbord teak, 3 delar. Längd: 34-62 cm. Djup: 38 cm, höjd: 44-49 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:13)

1195 5096  Sekretär 17-1800tal Längd: 102 cm. Djup: 53 cm. Höjd: 104 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:12)

1195 4460  Sekretär 1800-tal. Längd: 94. Djup: 55 cm, höjd: 108 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:55)

1195 4275  Sekretär England. Längd: 76, djup: 41 cm, höjd: 99 cm, nyckel

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:33)

1195 5323  Servis 5 delar, tenn, design: G Wahlgren Visby. Längd: ca 7-12cm, djup: ca 6-10cm, höjd: ca5,5-19,5cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:14)

1195 5196  Servisdelar 25 delar, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. "Elisabeth", Rörstrand + 6 äggkoppar "Amanda", Rörstrand

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:46)

1195 5187  Servisdelar cirka 70 delar. Grön Anna, Rörstrand. Mat-, kaffe-, teservisdelar

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:19)

1195 5032  Shaker + pluntor, + salt / pepparkar, 7 delar, metall glas. Längd: ca 4-9cm, djup: ca 3-9cm, höjd: ca 10-26cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:10)

1195 5246  Skål glaserad keramik, nutida. Längd: 39, djup: 27 cm, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:46)

1195 5297  Skål på fot, nysilver, 1890-tal. Höjd: 28. Diameter: 30 cm

1195 5021  Skål silver, diameter: 25, höjd: 8 cm, CG Hallberg, 1946

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:42)

1195 5312  Skål silver, WA Bolin, 1938, mynt. Diameter: 9 cm, höjd: 3,5 cm

1195 4331  Skål med fat Edward Hald (1883-1980), Sverige. Orrefors. No 574 27 8. Diameter: 21-22,5 cm

1195 5026  Skålar  + pokaler, 6 delar, silver. Höjd: 4-9

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:52)

1195 5239  Skåp 1930-tal, funkis. Längd: 101 cm. Djup: 51 cm. Höjd: 119 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:03)

1195 3441  Skåp med vitrinöverdel, England. Längd: 97cm. Djup: 41 cm, höjd: 192 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:56)

1195 4073  Skulptur brons, efter Milo, "ung kvinna". Höjd: 26

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:21)

1195 5022  Skulptur brons, Just Andersen, Danmark, Pojke på flodhäst. Höjd: 10,5

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:45)

1195 5012  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Giraff ur Stora Zoo, Gustavsberg 1958-1977. Målad och glaserad brun stengodslera. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:34)

1195 5169  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lunnefågel, Limited edition, 1975, "Svenskt glas". Höjd: 12,5

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:51)

1195 5014  Skulpturer 6 st, Africana. Höjd: 21-41 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:39)

1195 5139  Skulpturer elefanter, 4 st, skulpterad teak, 1900-tal. Höjd: 9-16 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:59)

1195 5310  Smöraskar 2 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Prunus, Gustavsberg 1962-1974, kromotryckt dekor med plommon i blått, grönt och svart, + skärbräda, Arabia, Finland. Längd: ca 16-28cm. Djup: ca 9-17cm, höjd: ca 6-7cm

1195 5350  Soffa 1880-tal, bemålad. Längd: 143

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:22)

1195 5006  Soffbord 1950/60-tal, Teak, med tidningshylla. Längd: 140, djup: 57 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:40)

1195 5294  Solspegel diameter: 17-52 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:35)

1195 5330  Solstol med fotstöd

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:48)

1195 5031  Soppslev silver, träskaft, 1798. Längd: 43

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:03)

1195 3173  Spegel 1890-tal, ca 250x 100

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:28)

1195 5062  Spegel märkt 1793, senare glas. Ca 43x23cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:01)

1195 5287  Spegel omkring 1900,80x60

1195 5295  Spegel sent 1800-tal, 112x50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:37)

1195 5227  Spegel slipat glas, 140x50

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:39)

1195 5166  Spiselhundar vitglaserat flintgods, sannolikt England, 1900-talets senare delar. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:39)

1195 5201  Stickert till paraduniform, svenska flygvapnet. Längd: 34 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:00)

1195 5284  Stolar 4 st, rokokostil

1195 5121  Stolar 4 st, rygg och sits i rotting

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:17)

1195 5211  Stolar 4 st. Björk, senempirestil

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:36)

1195 5361  Stolar 6 st. Senempirestil, valnöt

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:09)

1195 5105  Stolar ett par, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:50)

1195 5157  Stolar ett par, mörkbetsad björk, Karl Johanstil, 1920-tal

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:27)

1195 5120  Stolar ett par, rottingsits

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:11)

1195 5194  Syltkrukor 2 st, Arabia + Gustavsberg. Höjd: 10-16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:41)

1195 5125  Taburett Gustaviansk stil. Sadelgjord. Längd: ca 46cm. Djup: ca 43cm, höjd: ca42cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:21)

1195 4282  Taburetter Ett par, jugend, bemålade. Längd: 63 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:42)

1195 5029  Takarmatur 30-tal, glaskupa. Diameter: 22

1195 4278  Takarmatur blad, metall, guldfärgad. Höjd: 70 ca

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:40)

1195 5020  Takarmatur glaskupa. Höjd: 70

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:38)

1195 4437  Takarmatur glasprismor. Höjd: 50 ca

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:27)

1195 4211  Takarmatur Metall, design: Carl Thore, diameter: 24

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:23)

1195 5093  Takfläkt krom, nutida, inköpt på NK. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:51)

1195 5173  Takfotogenlampa höjd: ca 100 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:25)

1195 5216  Tallrikar 8+ 8 st, modell Peking, Gustafsberg. Diameter: ca 25cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:19)

1195 5057  Tamburmajor metall. Höjd: 183 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:42)

1195 4222  Tekoppar 5 st. Rosenthal + skål med lock

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:24)

1195 5117  Tempeldörr orientalisk. Längd: 74cm. Djup: ca 4cm, höjd: ca 125cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:04)

1195 5338  Terrin med lock. Ostindia, Rörstrand. Blå dekor på ljusblå botten. Servisen formgiven 1932. Längd: 31. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:44)

1195 4432  Teskedar 12 st, silver, Finland. Längd: 12,5

1195 5351  Tidningsställ England. Längd: 50, djup: 36 cm, höjd: 48 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:44)

1195 5182  Trattgrammofon höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:17)

1195 5191  Trumpet mässing, väska, väskans längd 40 cm + blockflöjt. Längd: ca 40cm, djup: 17cm, höjd: ca 6cm. Väskan. Längd: ca 45cm, djup: ca 18cm, höjd: ca 10cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:36)

1195 5286  Tryck 6 st. Längd: ca 21-29cm, höjd: ca 16,5-23cm

1195 5059  Urna grön marmor. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:48)

1195 5282  Väggbord halvåneformat, utfällbart, med låda, laserat. Längd: 51-102 cm. Höjd: 79 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:07)

1195 5001  Vägglampa "Magnet Lampan"AB Konsthantverk Hökerum. Djup: 15

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:58)

1195 5019  Vägglampa Wilhelm Wagenfeld, glas / porslin. Längd: 36

1195 5008  Vägglystrar Ett par, prismor. Höjd: 45

1195 5298  Väggur Tyskland, 1880-tal, 77x58 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:54)

1195 5202  Värja till uniform. Längd: 102 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:02)

1195 5217  Vas + skål med lock, Röd rubin, Gefle. Höjd: 12 - 19

1195 4230  Vas /dryckeskärl + Sten, 2 delar, bland annat Nefertit. Höjd: 16

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:38)

1195 4280  Vas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda 89253. Höjd: 29,5

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:40)

1195 4279  Vas Kina, porslin. Höjd: 15,5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:38)

1195 5339  Vas Orrefors, kristall. Höjd: 23

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:46)

1195 4291  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg. Vinda, Carraragods. Reliefmönster, vertikal randning. Höjd: 20

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:08)

1195 5035  Vinkanna med silvermontering, 1893. Höjd: 29

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:17)

1195 5247  Vinkylare försilvrad. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:59)

1195 5161  Vitrinskåp gråslaserat, 1900-tal. Längd: 100 cm. Djup: 30 cm, höjd: 122 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:36)

1195 5081  Ytterfoder 3 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Längd: ca 16cm, djup: ca 16cm, höjd: ca 16cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 19:27)

1195 5223  Ytterfoder Ett par, Liljekonvalj, Gustavsberg. Höjd: 14

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 18:34)

1195 5288  Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods, 5 st. Höjd: 12-14

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 augusti 2018 20:26)