Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 28 augusti 2006 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

424 2019  Akvarell Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Naken kvinna vid fjällbäck', signerad, 21x24 (ngt missfärgad)

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 augusti 2006 16:00)

424 2014  Akvarell Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Naplion', signerad, 20x27

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 7 augusti 2006 16:00)

424 2012  Akvarell Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Rio de Janeiro', signerad a tergo, 33x30

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 augusti 2006 16:00)

424 2053  Akvarell Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Tusculum', signerad, 22x29

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 augusti 2006 16:00)

424 2013  Akvarell + oljor Märtha Bolin-Clason (1902-1988), akvarell: 'Alhambra', signerad, 26x33, Olja: 'Generalife', pannå, 24x33, olja: signerad, pannå, 24x33

424 2038  Akvareller Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 2 st, 'Arholma', signerade, 24x32

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 7 augusti 2006 16:00)

424 2009  Akvareller Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 2 st, 'Fjällfors', signerad, uppklistrad på papp, 23x30, 'Voungatjolmi', signerad, 24x31

424 2035  Akvareller Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 2 st, 'Fjällfors, Bäverdalen', signerad, 23x31. 'Kålåsen', 19x28

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 augusti 2006 16:00)

424 2024  Akvareller Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 2 st, 'Kairouan', signerad, 1926, 25x22. 'Pojke', signerad, 1926, 12x6

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 augusti 2006 16:00)

424 2017  Akvareller Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 2 st, 'Kreta', signerad, 20x26, 'Sidi Bou Said', signerad, 1926, 28x22

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 augusti 2006 16:00)

424 2023  Akvareller Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 2 st, 'Kvikkjokk', signerade, 1936, 22x28

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 augusti 2006 16:00)

424 2007  Akvareller Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 3 st, 'Bediunbarn vid Kairouan', signerad, januari 1926, 27x18, 'Flicka, Kairouan', signerad, januari 1926, 17x10, 'mohammed', signerad, januari 1926, 16x9

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 augusti 2006 16:00)

424 2032  Akvareller Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 3 st, Kairouan, signerade, 1926, ca 22x29

424 2049  Akvareller Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 3 st, Norrlandsmotiv, 'Vålådalen', signerad, 25x32 samt 2 st 'Golå'

424 2002  Akvareller Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 3st, 'Bröllopsresa rom', 'Vy', 'Rom. 20 Febr. 1926.', 21x28, 32x22, 28x21

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2006 16:00)

424 2051  Akvareller Märtha Bolin-Clason (1902-1988), flick- resp pojkporträtt från Kairouan, Tunisien. signerade, 1926, 25x21 resp. 21x18

424 2027  Akvareller + tusch Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 3 st, akvarell: 'Nära Fjällfors', signerad, 21x31. Akvarell: 'Namsas', signerad, 1966, 21x27. ' Tusch: 'Tjallas', 23x31

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 7 augusti 2006 16:00)

424 2008  Blyerts Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 2 st, 'Bourron', 30 sept -24, uppklistrad på papp, 26x21, 'Villiers sous vid Gretz', 30 sept -24, uppklistrad på papp, 20x26

424 2025  Blyertsstudier Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 5 st, några daterade -24 resp -26. Ca 21x26

424 2043  Blyertsteckningar Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 3 st, 'Gretz' 1924, 13x20 + 2 st

424 2028  Blyertsteckningar Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 4 st, porträtt, varav 2 självportträtt, 3 st signerade 1920-21, varierande storlek

424 2052  Blyertsteckningar Märtha Bolin-Clason (1902-1988), mapp med 'Onsdagsportträtt i Beskowska skolan 1941 och kamratportträtt 1961'. 27 st, bla. Holger Löwenadler

424 2029  Krita Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Hos mamma', signerad, 1946, 35x27

424 2040  Lavering Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Interiör, litografiskt tryckeri, Paris', signerad, 32x24. Dedicerat litografiskt tryck samt vykort medföljer

424 2054  Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Christinas Trädgård', -69, duk, 59 x 80

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

424 2026  Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Fallande ord fallande löv', signerad a tergo, 1981, pannå, 55x46

424 2003  Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Interiör från Gripsholm sommaren 1920', signerad, 1920, papp, 36x17. Text på baksidan: 'sökt till Akademien'

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 17 juli 2006 16:00)

424 2010  Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Kåseberga 2 stolar', signerad, duk, 60x72

424 2018  Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Lek, Ungskär', signerad, -62, 58x82

424 2050  Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), blomsterstilleben, daterad 21 mars 1957, duk, 45x27 (55x32)

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 augusti 2006 16:00)

424 2037  Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), signerad, 1973, pannå, 38x46

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 7 augusti 2006 16:00)

424 2041  Oljemålningar Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 2 st , signerade, duk, en uppklistrad på pannå, 21x40 resp 33x24

424 2033  Oljemålningar Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 2 st, 'Orrö', signerad, 1931, pannå, 27x21. 'Bärplockare', signerad, 33x24

424 2016  Oljemålningar Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 2 st, 'Stilleben Pärlhyacinter i vas o lök Britas ateljé Regeringsgatan', signerad, 1940, pannå, 22x27, 'Interiör från sommarhus', signerad, pannå, 33x24

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 7 augusti 2006 16:00)

424 2048  Oljemålningar Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 2 st, flicka, signerad, -69, duk, 63x41. Porträtt dam, signerad, duk, uppfordrad, 31x23

424 2031  Oljemålningar Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 2 st, motiv från Kreta, signerade, duk uppfordrad på pannå, 24x31

424 2021  Oljemålningar Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 3 st, 'Lerdala', signerad, juli 1975, pannå, 24x33. 'Lerdala, Kinnekulle', signerad, aug -74, pannå, 24x33. Hus vid vik, 33x24

424 2006  Oljemålningar Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 3 st, 'Ödehus vid Indalsälven', signerad, 1967, på duk, 20x48. 'Stigen', signerad, duk, uppklistrad på pannå, 36x41, 'Blå berg', duk, 49x72

424 2046  Oljemålningar Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 3 st, motiv från Norrland, bla. Vålådalen, signerade, duk uppfordrard på pannå, 24x33

424 2022  Portträtt Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 3 st, kvinnostudier, 2 st signerade, 'Ung kvinna med tax', 42x30 cm

424 2034  Teckningar Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 1800-talsdamer, signerade, -65, 3 st: 35x25

424 2039  Teckningar Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 2 st, blyerts resp. kol, ateljé, eftersignerad, jan -21, uppklistrad, 22 x 19. 'Slottsskogen', signerad, 13x22

424 2020  Tusch Märtha Bolin-Clason (1902-1988) 3 st, studier från Tunisien, signerade, 1926, 27x22

S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 7 augusti 2006 16:00)

424 2015  Tusch Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 5 st, 'Typer från Tunis', signerad, 1926, 27x21 + 4 st

424 2042  Tuschteckningar Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 3 st, personstudier, Tunisien, signerade, ca 28x21

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 augusti 2006 16:00)

424 2045  Tuschteckningar Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 4 st, personstudier Kairouan, Tunisien, 1926, 28x20