Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 28 augusti 2006 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

425 3456  Affisch Picasso -69, 76x58

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

425 3616  Akvarell Alf Wallander, 35x16

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

425 3619  Akvarell Chris Williams, 'Marin' dia 32

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

425 3640  Akvarell Ivar Södergren-78, "Fiskar" 18x22

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

425 3551  Akvarell Jugendmotiv, 25x36

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

425 3057  Akvarell Sydländsk Stad E Bellini, 24x32

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

425 3625  Akvarell + tusch + blyerts

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

425 3438  Ampel Empirestil, höjd: 50

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

425 1181  Ampel Glas, Dia. 34

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2006 16:00)

425 3250  Ampel Italien, Dia45

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

425 3018  Ampel Karl Johan-stil

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

425 3307  Ampel med blått glas, Karl-Johanstil, höjd: 70

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

425 3553  Ampel med prismor, höjd: 60

425 3214  Amplar 1 par, med prismor

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

425 3353  Badkarssoffa louis XV-stil

S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

425 3045  Bälgkamera Agfa anastigmat, med väska

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

425 3242  Bankbox svärtad plåt/mässing, längd: 43, djup: 30, höjd: 29

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

425 3469  Barnböcker 3 st, Topelius

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

425 3493  Barnbyrå bemålad, längd: 51, djup: 26, höjd: 50

425 3533  Barskåp Tor, ek, längd: 69, djup: 43, höjd: 120

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

425 3061  Båtkompass Plastimo, France

425 3071  Båtvägglykta mässing/glas

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

425 3525  Bessman 3 st, M.ä

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

425 3310  Bestick 'Svensk spets' N.S

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

425 3483  Bestick Ns

425 3013  Bestickuppsättning NS, Haga

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

425 3549  Bestickuppsättning Rostfritt, Hackman, 50 del

425 3367  Biblioteksbord + 6 st stolar, barockstil

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

425 3090  Biblioteksur Jugend, mahogny, höjd: 32

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

425 3527  Blandteknik 2 st, Tarendi, Estland, 74 x 53

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

425 3590  Blandteknik Birger Lindberg, "Modell" 27x35

425 3126  Blandteknik Einar Nerman, 'Scendekor' 30x45

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

425 3054  Blandteknik Hans Osswald "Komposition" 37x30

425 3638  Blandteknik Holmkvist, "Komposition" 42x52

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

425 3052  Blandteknik Holmquist "Solsidan Aspö"29x37

425 3127  Blandteknik Robert Högfeldt " Hus med figurer" 24x30

425 3136  Blandteknik Robert Högfeldt "Palletten" 21x28

425 3516  Blandteknik signerad E.N , 'Orientaliskt motiv' 1919 , 22x22 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

425 3017  Blandteknik + litografi, Mia Lundqvist, bla. kretslopp -96, 23 x 40 & 30 x 23

425 1001  Blyerts  Påskrift på baksidan: "Märtha Bolin målad av Stallarholmen på akademien 1921?"

425 3034  Böcker/skrifter 5 del

425 3070  Bokhylla mahogny, längd: 120, djup: 40, höjd: 151, (skador)

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

425 3459  Bokhylleskåp  längd: 123, djup: 31, höjd: 110

425 3396  Bonader & dukar, div

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

425 3154  Bord Barockstil

425 3481  Bord kakelplattor, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

425 3101  Bordsfotogenlampa 1800-tal, gjutjärnsfot, höjd: 70

425 1392  Bordslampa "Tuben", Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, 1970-tal, plast, längd 74, höjd 40 cm, brun

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2006 16:00)

425 3492  Bordslampa 40-tal, Fohund

425 3488  Bordslampa 40/50-tal

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

425 3293  Bordslampa brons

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

425 1321  Bordslampa kina, Fd penselvas

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2006 16:00)

425 3118  Bordslampa metall

425 1239  Bordslampa Metallfigurin

425 1206  Bordslampa Porslin

425 3171  Bordslampfot Mässing, Tidigt 1900-tal

425 3181  Bordslampor 2st, mässing, sidenskärmar

425 3251  Bordslampor Ett par, glas, Italien

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

425 3389  Bordslampor Ett par, Mässing

425 3572  Bordslystrar Ett par

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

425 3236  Bordslystrar Ett par, el, höjd: 40

425 3494  Bordstelefon m.ä

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

425 3458  Bordsur 1800-tal, höjd: 34 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

425 3602  Brevlåda Brabantia med lås & nyckel, höjd: 46

425 3496  Brickbord Svenskt Tenn, design Josef Frank

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

425 3339  Budkavle Silver/Emalj, Ryska stämplar, höjd: 19

S�ldes f�r 58.000 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

425 3385  Buljongkoppar 6 st, Rosenthal

425 3434  Byrå 1800-tal, Björk, längd: 109, djup: 48, höjd: 97

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

425 3164  Byrå 1890-tal, valnöt, 90x50, höjd: 103

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

425 3246  Byrå barockstil, Mahogny, längd: 94, djup: 45, höjd: 75

425 1420  Byrå Bemålad, 1800-tal, längd: 102, djup: 53, höjd: 93

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2006 16:00)

425 3104  Byrå bemålad, längd: 100, djup: 50, höjd: 80 + spegel, höjd: 95

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

425 1290  Byrå Ek, England, 5-lådig, längd: 76, djup: 43, höjd: 119

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2006 16:00)

425 3296  Byrå Louis XV-stil, längd: 73, djup: 35, höjd: 85

425 3566  Byrå Louis XV-stil, Stenskiva, längd: 82, djup: 38, höjd: 84

425 3351  Byrå rokokostil, 1800-tal, längd: 100, djup: 50, höjd: 82

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

425 3490  Byrå Vitmålad, längd: 85, djup: 42, höjd: 96

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

425 3300  Chiffonjé 1800-tal, alm, längd: 108, djup: 50, höjd: 140

S�ldes f�r 4.500 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

425 3509  Chiffonjé 1800-tal, längd: 100, djup: 50, höjd: 136

S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

425 3179  Cigarettetui Silver

425 3548  Coasters 5st + 1st miniatyrfat, silver

425 3383  Crémekoppar 6 st, England, Evesham

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

425 3474  Dalagris M.Ä, längd: 15

425 3484  Dalahästar 3st

425 3313  Dalahästar 8st

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

425 3410  Damskrivbord Jugend, längd: 90, djup: 52, höjd: 76

425 3180  Dosa + vas m.m. 4 del, Bla Rosenthal & Kosta

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

425 3550  Dragspel i väska, Hagströms

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

425 3446  Droppur  höjd: 55

425 1433  Egendomssticka + kulramar, 3 del

425 3196  Ekiperingsskåp 4 del, ek, höjd: 161

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

425 3393  Ekkista 1800-tal, längd: 143, djup: 60, höjd: 65

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

425 3261  Eldset mässing

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

425 1229  Emaljskylt Tourtamine, höjd: 30

425 3400  Emmafåtölj

425 3303  Etagebord 1800-tal, höjd: 74

425 3569  Etsning Anders Zorn, "Den nya pigan 1909" Ej sign, 21, 5 x 14, 3

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

425 3379  Etsning  Bertil Bull Hedlund, Svamp, 19 x 30

425 1203  Etsning Handkolorerad, efter Philips Wouwerman, 48 x 65

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2006 16:00)

425 1204  Etsning Kolorerad, efter Rizzi, 30 x 38

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2006 16:00)

425 3105  Etsning sign. dansande kvinna, 40x52

425 3272  Etsningar 5 st. bl.a. Greta Gerell

425 3582  Etsningar 6+1 st, Disney

425 3267  Fållbänk furu, längd: 120

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

425 3328  Färglitografi Astri Bergman-Taube, 199/280, 44x54

425 3600  Färglitografi  Bert Håge Häverö, Ljusterö, 324/360 36 x 43

425 3601  Färglitografi  Elis Ryberg, Motiv från Waxholm, 321/360, 52 x 42

425 3132  Färglitografi  Gösta Werner "m/s Montgomery City" 52/60, 47X47

425 3130  Färglitografi  Gudmundur Erro, "Seriekonst" HC 1993, 105x65

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

425 3584  Färglitografi  Jan Balet, 'Cordonnerie Economique', 81/300, 34 x 45

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

425 3277  Färglitografi  Lennart Jirlow, 242/310

425 3062  Färglitografi  Olle Bonnier, "Musikanter", 38x41

425 3065  Färglitografi  Oskar Bergman, PT, Gårdsmotiv, 25 x 38

425 3363  Färglitografi Sven Lidberg, "Den gyldene freden" 185/270, 30x14

425 1496  Färglitografi  Sven X:et Erixon, "Den bevingade skulpturen", 203/250 , 15x19

425 3376  Färglitografi  Sven X:et Erixson, Vävstugan, 1946, 15/25, 45 x 38

425 3036  Färglitografier  2 st. Arne Andersson, 5x6, 141/290

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

425 3617  Färglitografier Brusewitz/ Stanley

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

425 3440  Fårskinnsfäll 140 x 170

425 3247  Fartygskompass 1800-tal

425 3423  Fartygsratt Kina (nyprod.)

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

425 3338  Fat Malm, S:t Göran & Draken, Dia29

425 3362  Fåtölj 30-tals stil

425 3361  Fåtölj Carl Malmsten, Farmor

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

425 1367  Fåtöljer Ett par, Bruno Mathsson, ingrid hög rygg

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2006 16:00)

425 3024  Fickur 14k Waltham

425 3033  Fickur 2 st

425 3027  Fickur 2 st bla. silver, England

425 3025  Fickur 2 st, Elgin/Hamilton

425 3023  Fickur 3 st, mindre

425 3021  Fickur 3 st, Omega

425 3026  Fickur 4 st

425 3032  Fickur 4 st

425 3030  Fickur 4 st

425 3029  Fickur 4 st

425 3022  Fickur Longines, 2 st

425 3028  Fickur Silver, 4 st

425 3238  Figurin 1800-tal, fiskare, höjd: 18

425 3252  Figurin Arvid Backlund 1917, "Vallflicka", höjd: 30

425 3248  Figurin Bing & Grøndahl, "Gosse", höjd: 20

425 2063  Figurin Kalkon, porslin., höjd: 46

425 3239  Figurin Konstnär med staffli, längd: 30, höjd: 30

425 3014  Figurin NAO, flicka, höjd: 19

425 3237  Figuriner 2 st, höjd: 18-25, Bla Royal Dux

425 3466  Figuriner 2 st, Lisa Larson, Gustavsberg

425 3039  Figuriner 2 st, Rörstrand

425 3222  Figuriner Lladro, 3 st

425 1396  Fiol I fodral med stråke

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2006 16:00)

425 3620  Fotoalbum Japan 1900 ca i originallåda

425 1097  Fruktfat Böhmisk, obs 2 lösa delar, dia 29, nagg

425 3382  Fruktfat Törngren, Nittsjö, Dia35

425 3145  Fruktskål pressglas, längd: 28

425 3397  Gitarr Levin, Modell 119

425 3479  Gitarrer 2 st

425 3545  Glas 12+3+3, Kosta, Gust.stil (nagg)

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

425 3544  Glas 6+4, Gustav III (nagg)

425 3005  Glasservis c:a 60 del. Johansfors

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

425 3387  Glasservis ca 45 del

425 3037  Glasservisdelar ca 20 del

425 3107  Glasskulptur Flygsfors, längd: 17, höjd: 11

425 1518  Glasskulptur sign. Toso Murano.h.31

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

425 3343  Golvlampbord Funkis-stil

425 3282  Golvur 1800-tal, Kineseri,

S�ldes f�r 3.900 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

425 3197  Gouache 50-tal, 25x77

425 3562  Grafik 3st, med ekramar

425 8048  Grafiska blad 2 st, Efter Braque

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2006 16:00)

425 3515  Hallampa

425 3040  Hallbyrå Louis XV-stil, längd: 32, djup: 31, höjd: 71

425 3311  Hallbyrå Louis XV-stil, stenskiva, längd: 63, djup: 34, höjd: 68

425 3089  Hallykta metall/kristall, höjd: 35

425 3088  Handdukar 11 st. hellinne

425 3432  Himmelssäng Björk

425 3186  Höganäskrus 6st + 1st

425 3631  Högtalare 1 par, B&O Bang & Olufsen, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

425 1380  Hörnskåp Allmoge, 1800-tal, senare benställning, höjd: 194

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2006 16:00)

425 3125  Hörnskåp ek, höjd: 125

425 3269  Hörnskåp med vitrin, höjd: 167

425 3044  Hörnvitrinskåp rokokostil, Intarsia, höjd: 142

425 3144  Huggare 1 par

425 3639  Ikon Metallritsa, 31x26

425 3314  Jardinjär Majolika, 1800-tal, längd: 35, höjd: 30

425 3163  Jordglob med belysning

425 3577  Kaffegods 25-del, Hackefors

425 3574  Kaffegods 6-del, Ryssland, tidigt 1900-tal

425 3486  Kaffegods Arabia, Risporslin

425 3158  Kaffegods Rörstrand

425 3487  Kaffekvarn för vägg

425 3012  Kaffeservis 3 del, metall

425 3010  Kaffeservis 30 del. Hackefors, Ljung

425 3077  Kaffeservis med bricka, koppar

425 3215  Kaffeservis Silver, 5 del

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

425 3337  Kaffeskedar 12 + 12 st, silver

425 3123  Kameror diverse

425 3451  Kandelaber Mässing, höjd: 40

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

425 3048  Karaff + glas 7 del

425 3016  Kärl med lock koppar, höjd: 25

425 3441  Karmstol Lädersits

425 3200  Karmstol Nyrokokostil

425 3499  Karmstol Oxford chair, 1963, Arne Jacobsen

425 3498  Karmstol Oxford Chair, 1963, Arne Jacobsen

425 3628  Karmstolar 1 par nyrokoko

425 3623  Karmstolar 1 par Rokokostil, björk

S�ldes f�r 3.300 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

425 3220  Karmstolar 1 par, Gripsholmsmodell

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

425 3211  Karmstolare 1 par, Louis XV-stil

425 3177  Karotter med lock, 4 st, Ns

425 3059  Kastlådor 3 st.

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

425 3092  Keramik 4 del. bl.a. Rörstrand

425 3075  Klädhängare metall

425 3073  Klarinett i väska, Noblet, Paris, (spricka)

425 3172  Klotlampa Tidigt 190-tal

425 3170  Kolhämtare koppar, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

425 3004  Konstglas 6 del

425 3216  Konstglas diverse 5 del

425 3417  Kontorsstol svart skinn

425 3322  Koppar Diverse

425 3082  Kopparbalja dia 50, höjd: 30

425 3608  Kopparbaljor 2st + mjölkkanna, koppar

425 1508  Kopparbunke 1700-tal, dia35

425 3449  Kopparkärl

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

425 3007  Kristall 4 del. bl.a. Flygsfors

425 3288  Krukor 1 par, Sv Tenn, Design J Frank, Hortuskrukor,

425 3185  Krus 2st, Gustavsberg

425 3108  Kryddset 8 del. Pyro, ej komplett

425 3110  Kryddset 8 del. Villeroy&Boch

425 3121  Kudde broderad, tofsar, tidigt 1900-tal, 55x55

425 3266  Kuriosa 4 del. mässing, bl.a. klädborste, Jugend

425 3537  Kuvertbord tidigt 1900-tal, ek, höjd: 77

425 3612  Lampbord 1 par England, höjd: 53 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

425 3083  Lampbord 1 par, 2 lådor, klaffar, mahogny, höjd: 62

425 3229  Lampbord 1 par, England, höjd: 52

425 1332  Lampbord England, höjd: 55

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2006 16:00)

425 3357  Lampbord louis XVI-stil, Intarsia, Stenskiva, Dia60, höjd: 74

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

425 3084  Lampbord med 3 lådor, intarsia, l 40, djup: 30 höjd: 71

425 3295  Lampbord med stenskiva,

425 3476  Lampfot Murano, Italien

425 3190  Länsstol 1920-tal, intarsia

425 3175  Lås M.ä

425 3187  Läsljusstake 1800-tal, mässing (nu elektrifierad)

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

425 3345  Leksaker diverse modellbilar mm

425 3354  Leksaker Modellbilar, 14 st, Modelbox mm Ferrari

425 3352  Leksaker Modellbilar, 17 st, Norev mm

425 3348  Leksaker Modellbilar, Brumm, 11 st

425 3174  Linnedukar 9 st, + 12 servetter

425 3189  Litografi "Stockholm 1870" 79x100

425 1218  Litografi Björn Jonsson, 65ex, Vinterdag, 43 x 27

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2006 16:00)

425 3520  Ljuskrona  höjd: 70, rokokostil, höjd: 75

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

425 3506  Ljuskrona Barockstil, höjd: 75

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

425 3610  Ljuskrona barockstil, höjd: 75

S�ldes f�r 7.700 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

425 3411  Ljuskrona Barockstil, höjd: 75

S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

425 3341  Ljuskrona Empirestil

425 1108  Ljuskrona Malm, höjd: 65

425 3298  Ljuskrona Rokokostil, höjd: 65

425 3173  Ljuskrona Smide, Västerås, Dia45

425 3122  Ljusstakar 1 par+ vas+ fat Bing & Grøndahl Måsen, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

425 3183  Ljusstakar 1-par, Barockstil, mässing, höjd: 20

425 3452  Ljusstakar 3 st, Mässing, höjd: 20

425 3473  Ljusstakar diverse tenn/mässing, 7 del

425 1228  Ljusstakar Ett par, Porslin, Dresden, höjd: 9

425 3380  Ljusstakar Ett par, Silver, rokokostil, höjd: 18

425 3241  Lockurna 1900-tal, höjd: 30

425 3243  Luktdosa + kopp 1800-tal, (lagn)

425 3464  Lysterglas 5 del

425 3558  Magdeburgspel F.Gessner

425 3131  Mapp (dds) med Einar Nermantryck bla. 1 st sign 147/250 Greta

425 3324  Mässing Diverse

425 3011  Mat/kaffeservis c:a 65 del. Lidköping

425 3268  Matbord ellips, Piet Hein/Bruno Mathsson, björk, längd: 150, djup: 100, höjd: 72 + 2 ilägg, (fanérskada)

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

425 3406  Matsalsbord Ek, Barockstil

425 3395  Matsalsgrupp 5 del, Bord + 4 stolar + 2 ilägg, Gustaviansk stil

425 3207  Matsalsgrupp 7 del,

425 3299  Matsalsgrupp 9 del + 3 ilägg

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

425 3557  Matsalsgrupp 9 del, barockstil, Bord + 2st karmstolar + 6st stolar, Bordets totallängd ca 5 m

S�ldes f�r 13.200 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

425 1118  Matsalsgrupp bord Carl malmsten+ 6 stolar+ skåp Gustaviansk stil (ej Malmsten)

S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2006 16:00)

425 3447  Matsalsgrupp England, 7 del

425 3368  Matsalsskåp barockstil, Valnöt, längd: 154, djup: 55, höjd: 160

425 3205  Matsalsskåp Björk, längd: 140, djup: 51, höjd: 201

425 3271  Matsalsskåp CM, Herrgården, längd: 107, djup: 35, höjd: 133

425 3386  Matservisdelar ca 45 del, Rosenthal Classic

S�ldes f�r 3.300 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

425 3642  Matservisdelar Tyskland, ca 60 del

425 3331  Matskedar 3 st, Silver, Bla Möllenborg

425 1293  Matta 180x260

425 3371  Matta Kerman, 300 x 210

425 1439  Matta Kina, 170x230

425 1347  Matta Kina, Antique-finish, 190x130

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2006 16:00)

425 3256  Matta kina, Silke, c:a 90 x 150

425 3482  Matta Nordafrika, 205x300

425 3227  Matta orientalisk, Afghan , 100x370

425 3226  Matta orientalisk, Hamadan, 140x245

425 3281  Matta orientalisk, Kashan, semi-antik, 355x270

S�ldes f�r 8.500 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

425 3301  Matta orientalisk, Kerman, 210x325

425 3191  Matta orientalisk, Kerman, 89x286

425 1003  Matta orientalisk, Kerman, c:a 90x150

425 3523  Matta orientalisk, old Kayseri, 83x130 (slitage)

425 3225  Matta orientalisk, Pakistan, 185x120

425 3522  Matta orientalisk, Semi-antik Hamadan, 120x195 (slitage)

425 1026  Matta orientalisk, Turkiet Kula 166x272

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2006 16:00)

425 3372  Matta Täbriz, 250 x 180

425 3043  Miniatyrbyrå Nyrokoko, Mahogny, längd: 35, djup: 18, höjd: 25, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

425 3091  Miniatyrer Jan Andersson, Höganäs

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

425 3078  Nipper + 2 st. armbandsur, Swatch

425 3203  Ogräsbrännare Fiskars, "Steam it"

425 3375  Oljemålning   längd: Michelson, Psalm 84: 2-4, 71 x 88

425 3540  Oljemålning "Blomstilleben" 65x55

425 3069  Oljemålning "Hemlig sammanslutning", 71 x 58

425 3539  Oljemålning "Höstlandskap" 67x33

425 1088  Oljemålning  "Stadsmotiv" Algot Ringström, 46x55

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2006 16:00)

425 3333  Oljemålning "Tallar vid bäck" 32x22

425 3598  Oljemålning  "Terass med röda stolar" 45x37

425 3636  Oljemålning 'Sanddynor' 60x70

425 3426  Oljemålning 1700/1800-tal, "Munk" 37x28

425 3369  Oljemålning 1800-tal, bär signatur, 'Skördefolk' 62x90

S�ldes f�r 24.000 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

425 1073  Oljemålning 65x55, Stilleben, 1945 Sign Gagge

425 3156  Oljemålning Algot Galle, högfjäll, 40x58

425 3618  Oljemålning Ann Mari Larsén, "Tranor vid stranden Öland 1980"

425 3570  Oljemålning  Bertil Wahlberg, Caféinteriör, 115 x 80

425 3224  Oljemålning Blomsterstilleben, 90x60

425 3413  Oljemålning Carl Alexandersson, "Vinternatt Ödeshög" 50x65

425 3591  Oljemålning  Dagny Schönberg, "Damporträtt" 37x31

425 3436  Oljemålning Damporträtt, 40x30

425 3140  Oljemålning  E Elfven, från Erstavik, 33x47

425 1037  Oljemålning  G Hansson, 42x56

425 3056  Oljemålning  G Johansson "Komposition" 29x25

425 3051  Oljemålning  G Johansson "Vattespegling !" 34x34

425 3274  Oljemålning  G. Engberg, björkar vid väg, 45x67

425 3146  Oljemålning  G. Otterström, fjällmotiv, 39x49

425 3378  Oljemålning H Wagnstedt, Samer, 54 x 64

425 3199  Oljemålning  Helge frender, "Parkmotiv" 47x42

425 3633  Oljemålning  Hjalmar Strååt, "Örebro slott" 49x34

425 3055  Oljemålning  Hjalmar Strååt, Fors kyrka, Eskilstuna, 1935, 50 x 35

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

425 3634  Oljemålning Hv.Sundberg, "komposition" 63x53

425 3138  Oljemålning  Ivan Humbla, Gravänder på Öland, 29x43

425 3377  Oljemålning Jack Grafström, Hustak, 40 x 50

425 3521  Oljemålning Jahn, "Kustlandskap" 28x43

425 3147  Oljemålning  K. Helge, skånegårdar, 44x64

425 3542  Oljemålning  Karin Heinonen, "Munk" 42x34

425 3586  Oljemålning Klys, Moriv från Ludvika, 35 x 50, 1933

425 3538  Oljemålning Landskap, 30x100

425 3563  Oljemålning  Lars Boethius, 47x39

425 3287  Oljemålning  Lars Norrman, Tahiti, 58x45

425 3106  Oljemålning  Liselotte Sjöblom, 'broknäbbad tukan', 40x33

425 3058  Oljemålning  Margeretelunds Slott, Hj Strååt, 26x36

425 3573  Oljemålning  Peter Kyhlberg, "Därför", 55 x 32, -1973

425 3319  Oljemålning  Richard Björklund, Bygata Carrieres, -1921, 50 x 32

425 3316  Oljemålning  Richard Björklund, Segelskuta, 18 x 26

425 3049  Oljemålning  S Kjellin "Näten rensas" 32x80

425 3060  Oljemålning sign "Gårdsmotiv" 27x45

425 3137  Oljemålning sign "Marin" 32x43

425 3280  Oljemålning sign -46, jägare, 73x92

425 3160  Oljemålning Sign 1800-tal, 40x60

425 3050  Oljemålning  sign ÅWA 1954 "Kustlandskap" 23x33

425 3135  Oljemålning  sign ÅWA, Åke W Andersson "Sommarlandskap" 50x70

425 3141  Oljemålning sign G F 1945, stilleben, 45x60

425 1375  Oljemålning sign N Hansson, Solnedgång, 32x42

425 3309  Oljemålning Sign PM -46, Landskap med betande Kor, 68 x 98

425 3315  Oljemålning sign, 1800-tal, Betande kor, 20 x 28

425 3202  Oljemålning signerad Folke-53, "Landskap" 36x62

425 3148  Oljemålning  signerad, -96, Klematis, 91x55

425 3193  Oljemålning signerad. "Göteborgs hamn" 45x63

425 3330  Oljemålning signerad. "Spegelbiograf" 44x60

425 3332  Oljemålning signerad. "Torgmotiv" 44x60 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

425 3321  Oljemålning Sten Rosendahl, Malmö hamn, -70, 60 x 75

425 3528  Oljemålning Sydländsk by, påskrift på ram, Sandels 1919, 65x53

425 3326  Oljemålning  Ulla Larson, Blommande kulle, -61, 35 x 35

425 3374  Oljemålning  Uno Vallman, Valborg, 1964, 65 x 43

425 3583  Oljemålning Veikko Aaltona, -76, I båt, 38 x 45

425 3317  Oljemålningar  2 st, Richard Björklund, Kustmotiv + Lada, ca 15 x 20

425 3035  Oljemålningar 2 st. tillskriven Lars Greger, strandmotiv, 19x23

425 3543  Oljemålningar 2st, "Fiskelägen" 41x28

425 3209  Öronlappsfåtölj Plysch (riven)

425 3074  Papperskorg Servex, Lagan, alm, höjd: 40

425 3510  Parti frimärken & Vykort, diverse

425 3607  Parti koppar

425 3524  Parti koppar div

425 3080  Parti koppar + 2 st. mortlar, (en stöt saknas)

425 3124  Parti leksaker

425 3178  Parti ns Div

425 3381  Parti teak Div

425 3323  Pastell  Richard Björklund, Hamnmotiv, 23 x 30

425 3318  Pastell  Richard Björklund, Komposition, 30 x 47

425 3373  Pendyl Gustaviansk stil, förgylld, höjd: 45

425 3046  Porslinshylla Frankrike, Tidigt 1900-tal, längd: 58

425 3609  Ram med tryck, innermått 41x33, 5

425 1231  Reklamskylt The British Grenadier, Watneys, metall, 70 x 60

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2006 16:00)

425 3501  Reliefplatta Lisa Larson, Gustavsberg, Blomma, höjd: 27

425 3157  Remmare 10 st

425 3142  Sabel

425 3561  Salongsbord 1890-tal, Bemålat, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], höjd: 73

425 3624  Salongsbord Rokokostil, björk, dia 80, höjd: 62

425 3335  Saltkar Ett par, Silver, Moskva, Dia4, 5

425 3230  Samlartallrikar 19 st, Gustavsberg, "Arter i fara"

425 3489  Samlartallrikar Rörstrand

425 3249  Sängkammarmöbel 3 del, rokokostil

425 3208  Satsbord 3 del

425 3518  Satsbord 3-del

425 3433  Sekretär Björk, längd: 77, djup: 42, höjd: 107

425 3285  Sekretär Ek, 1800-tal, längd: 107, djup: 50, höjd: 98 (nyckel saknas)

425 3365  Sekretär England, längd: 72, djup: 45, höjd: 98

425 1254  Servisdelar Glas, 3 koppar med fat+ kanna

425 3234  Sideboard teak, 1950-tal, längd: 150, djup: 43, höjd: 105

425 3320  Sideboard Teak, längd: 154, djup: 44, höjd: 97

425 3366  Sideboard Trä/glas, längd: 130, djup: 41 H, 71

425 1299  Silverbestick 9 st, olika

425 3480  Skål  Friberg, dia:9

425 3047  Skål + assietter, 7 del

425 3470  Skål+ vas, glas

425 3006  Skålar 2 st. + ljusstakar, 1 par, kristall, Orrefors

425 3308  Skåp Gust.stil, längd: 125, djup: 46, höjd: 166

425 1111  Skåp Gustaviansk stil, Intarsia, längd: 100, djup: 42, höjd: 80

425 3445  Skåp Karl Johan, Mahogny, längd: 73, djup: 44, höjd: 100

425 3424  Skåp Kina, längd: 45, djup: 40, höjd: 110 (nyprod.)

425 3448  Skåp med lådor, Kj, längd: 87, djup: 38, höjd: 179

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

425 3425  Skåp Tibetstil, längd: 65, djup: 39, höjd: 60

425 3460  Skåpdel Sekelskifte, längd: 53, djup: 51, höjd: 189

425 3547  Skedar 3+7, "Rosenholm" silver

425 3478  Skrin Intarsia, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], längd: 49

425 3151  Skrin med lådor orientaliskt

425 3270  Skrivbord bemålat, längd: 114, djup: 60, höjd: 79

425 1501  Skrivbord Gustaviansk stil, bemålat, 116x64, höjd: 72

425 8064  Skulptur Brons, höjd: 36 (nyprod)

425 1534  Skulptur Hund i korg, metall, höjd: 12, (nyprod)

425 3595  Skulptur Skeppsbruten man 'Detresse', Waagen, höjd: 98, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

425 1532  Skulpturer 2 st, Kvinnor, höjd: 49, metall, (nyprod)

425 3165  Slagbord+ 2 stolar, 1800-tal

425 1342  Soffa Gustaviansk stil

425 3579  Soffa Karl Johan-stil, Intarsia, Mahogny

425 3218  Soffa Norell, 3-sits, lösa plymåer

425 3462  Soffa Utdrag, furu,

425 3532  Soffa + fåtölj, Rokokostil

425 1485  Soffbord bemålad plåt, 63c48, höjd: 40

425 3294  Soffbord Butlers tray, höjd: 54

425 3364  Soffbord Carl Malmsten, längd: 110, djup: 57, höjd: 59

425 3519  Soffbord klaffar/lådor, höjd: 58 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

425 3150  Soffbord NK, höjd: 60 dia70

425 3289  Soffbord pelarfot, England, idegran, höjd: 55, längd: 120

425 3210  Soffbord Rokokostil, höjd: 63 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

425 3342  Soffbord Teak, Yngvar Sandström, längd: 150, djup: 63, höjd: 52

425 3575  Soffbord trä, längd: 148, djup: 58, höjd: 48

425 3336  Soppslevar 3 st, En silver 2 st Ns

425 1036  Spegel  höjd: 60

425 3455  Spegel  höjd: 64 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

425 3312  Spegel  höjd: 85

425 3514  Spegel "Ängel" tenn, höjd: 50

425 3435  Spegel Bemålad, höjd: 95

425 3002  Spegel Empire, höjd: 52, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

425 3535  Spegel Förgylld, höjd: 86 (nyprod.)

425 3613  Spegel Gustaviansk stil, höjd: 60

425 3404  Spegel Jugend, Mahogny, höjd: 117

425 3580  Spegel med hylla, 1800-tal, höjd: 78

425 3513  Spegel Metall, höjd: 82

425 1136  Spegel Nyrokoko, höjd: 74

425 3403  Spegel Oval, höjd: 83, avlutad

425 3253  Spegel rokokostil, höjd: 90

425 3097  Spegel sent 1800-tal, svart/förgylld, höjd: 150

425 3611  Spegel träram, höjd: 141

425 3632  Spegelbuffé Jugend ek 163x47, höjd: 178

425 3038  Spegellampetter 1 par, Empirestil, höjd: 40

425 3394  Spelbord 1800-tal, Alm, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

425 3195  Spelbord Nyrokoko, mahogny

425 3114  Spritskåp 1700-tal, allmoge, höjd: 61 (nyckel saknas)

425 4362  Staffli höjd: 195 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)

425 3327  Stånka Allmoge

425 3475  Statyett "man med fisk", höjd: 42

425 3115  Statyett brons, replik av c. Meunier, höjd: 22

425 3421  Stenskulptur  höjd: 45

425 3615  Stol stålrör läder

425 3439  Stolar 1 par, Nyrokoko, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

425 3559  Stolar 1-par, 1800-tal, Tyskland

425 3398  Stolar 4 st

425 3152  Stolar 4 st

425 1336  Stolar 4 st, 'skrattstolar', Proviniens Vin & Spritcentralen

425 3430  Stolar 4 st, jugend, Mahogny, Proviniens Behrns foajé

425 3284  Stolar 5 st, Nyrokoko

425 3556  Stolar 6 st

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

425 3392  Stolar 6 st, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

425 3233  Stolar 6 st. Sjuan, Fritz Hansen, bok/grönt läder

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

425 3399  Stolar Ett par, Jugend, Ek

425 3603  Stolar Ett par, Nyrokoko

425 3305  Stolar Ett par, Senempire, Ett par

425 3286  Sybord KJ, mahogny, höjd: 77

S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

425 3630  Sybord nyrokoko, mahogn, höjd: 77, 5

425 3401  Sybord Sekelskifte, höjd: 74

425 3081  Syltkrukor 2 st. 12l + 4l, + kanna, Höganäs

425 3079  Syltkrukor 4 st. Gustavsberg/Rörstrand

425 3041  Syskrin 1800-tal, Björkrot

425 3194  Takarmatur "Bumlingen"

425 3408  Takarmatur 5-armad, höjd: 83

425 3581  Takarmatur Frankrike, höjd: 54, längd: 90

425 3405  Takarmatur med prismor, höjd: 40

425 3360  Takarmatur rokokostil, höjd: 65

425 3641  Takfotogenlampa 1890-tal, (saknar kupa mm)

425 3291  Takfotogenlampa majolica, höjd: 105

425 3094  Tavla mor med barn, oval, höjd: 22, (ramen skadad)

425 3504  Te/kaffeservis ca 40 del, Blå Blom, Gustavsberg

425 3420  Tekanna Kina, metall

425 3231  Teriner 2 st

425 3076  Tesamovar nickel, elektrifierad

425 3325  Teservis 15-del, Rörstrand "Colette"

425 3505  Teservis 17 del, Blå blom, sekelskifte 1900

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

425 3244  Teservis 3 del, Dresden

425 3388  Teservis ca 20 del, Rörstrand

425 3162  Trädgårdssoffegavlar Näfvequarn, 1 par, nyrenoverade

425 3201  Trädgårdsstolar 3 st, Grythyttemodell

425 3153  Trädgårdstolar 1 par

425 3599  Träsnitt  Bengt Lissegård, 16/115, 54x40

425 1318  Träsnitt Geisha, 38 x 24

425 3531  Tryck 5 st, lasse Åberg

425 8368  Tusch  2 st Linda Lysell, Erotiska motiv

425 3068  Tusch  Stig Claesson, -60, Stockholmsmotiv, 36 x 45

425 3117  Tuschteckningar 6 st. Lars Norrman, (för boken INOK)

425 3198  Tygpuff med textilier

425 3176  Underläggstallrikar + servettringar + coasters, 44 del, Ns

425 3096  Uppläggningsfat Rörstrand, ""tarent"

425 1517  Urnor 1 par, porslin, höjd: 38

425 3167  Utdragsoffa Sengustaviansk, bemålad, längd: 190 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

425 3217  Vägglystrar 1§ par, höjd: 25

425 3306  Vägglystrar Ett par, Prismor, höjd: 65

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

425 3093  Väggpendyl 1890-tal, h 125

425 3116  Väggpendyl 1890-tal, höjd: 93

425 3416  Väggpendyl Förgylld, höjd: 65, sk

425 8305  Väggpendyl Gustaviansk stil, förgylld, höjd: 74

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2006 16:00)

425 3095  Väggpendyl rokokostil, höjd: 65

425 1050  Väggpendyl Rokokostil, höjd: 95

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2006 16:00)

425 3109  Väggpendyl tre rosor

425 3626  Väggplåt gjutjärn, dia 58

425 3627  Väggplåt gjutjärn. dia 58

425 3228  Väggprydnad keramik, solrosor

425 3290  Väggur 1890-tal, höjd: 70

425 3576  Väggur 20-tal, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

425 3072  Väggur ek., höjd: 72

425 1056  Väggur Leijamodell, Sent 1800-tal, Inläggningar av mässing/sköldpadd, höjd: 66, bredd: 66

425 3495  Väggur Porslinstavla

425 3086  Väggvitrin  höjd: 30, (en hylla saknas)

425 3245  Väggvitrinskåp  höjd: 79

425 3143  Värjor 2 st§

425 3263  Vas Ilse Claesson, Rörstrand, Funkis, höjd: 20

425 2062  Vas keramik, Bornholm., höjd: 30

425 3429  Vas Konstglas, Kosta Boda, höjd: 29

425 3578  Vas Kunglig dansk, höjd: 14

425 3454  Vas signerad, mansansikte, höjd: 28, glaserad

425 3003  Vaser 2 st. keramik, 23 + 13

425 3391  Vaser 3 st, Bla Saxbo & Gunnar Nylund, höjd: 9-14

425 1500  Vaser 4 st bla. Rosenthal Rörstrand Arabia

425 3465  Vinglas Böhmen 4+1 st, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

425 3463  Vitrinskåp Sekelskifte, grönmålat, längd: 62, djup: 34, höjd: 166

425 3384  Vitvinsglas 9 st

425 3257  Vykort c:a 500, tidigt 1900-tal, blandade länder

S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

425 3422  Ytterfoder 1-par, Tibetstil

425 3477  Ytterfoder 2 st, Waldemarsudde