425 3456 Affisch Picasso -69, 76x58
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
425 3616 Akvarell Alf Wallander, 35x16
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
425 3619 Akvarell Chris Williams, 'Marin' dia 32
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
425 3640 Akvarell Ivar Södergren-78, "Fiskar" 18x22
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
425 3551 Akvarell Jugendmotiv, 25x36
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
425 3057 Akvarell Sydländsk Stad E Bellini, 24x32
S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
425 3625 Akvarell + tusch + blyerts
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
425 3438 Ampel Empirestil, höjd: 50
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
425 1181 Ampel Glas, Dia. 34
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2006 16:00)
425 3250 Ampel Italien, Dia45
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
425 3018 Ampel Karl Johan-stil
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
425 3307 Ampel med blått glas, Karl-Johanstil, höjd: 70
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
425 3553 Ampel med prismor, höjd: 60
425 3214 Amplar 1 par, med prismor
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
425 3353 Badkarssoffa louis XV-stil
S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
425 3045 Bälgkamera Agfa anastigmat, med väska
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
425 3242 Bankbox svärtad plåt/mässing, längd: 43, djup: 30, höjd: 29
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
425 3469 Barnböcker 3 st, Topelius
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
425 3493 Barnbyrå bemålad, längd: 51, djup: 26, höjd: 50
425 3533 Barskåp Tor, ek, längd: 69, djup: 43, höjd: 120
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
425 3061 Båtkompass Plastimo, France
425 3071 Båtvägglykta mässing/glas
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
425 3525 Bessman 3 st, M.ä
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
425 3310 Bestick 'Svensk spets' N.S
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
425 3483 Bestick Ns
425 3013 Bestickuppsättning NS, Haga
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
425 3549 Bestickuppsättning Rostfritt, Hackman, 50 del
425 3367 Biblioteksbord + 6 st stolar, barockstil
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
425 3090 Biblioteksur Jugend, mahogny, höjd: 32
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
425 3527 Blandteknik 2 st, Tarendi, Estland, 74 x 53
S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
425 3590 Blandteknik Birger Lindberg, "Modell" 27x35
425 3126 Blandteknik Einar Nerman, 'Scendekor' 30x45
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
425 3054 Blandteknik Hans Osswald "Komposition" 37x30
425 3638 Blandteknik Holmkvist, "Komposition" 42x52
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
425 3052 Blandteknik Holmquist "Solsidan Aspö"29x37
425 3127 Blandteknik Robert Högfeldt " Hus med figurer" 24x30
425 3136 Blandteknik Robert Högfeldt "Palletten" 21x28
425 3516 Blandteknik signerad E.N , 'Orientaliskt motiv' 1919 , 22x22 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
425 3017 Blandteknik + litografi, Mia Lundqvist, bla. kretslopp -96, 23 x 40 & 30 x 23
425 1001 Blyerts Påskrift på baksidan: "Märtha Bolin målad av Stallarholmen på akademien 1921?"
425 3034 Böcker/skrifter 5 del
425 3070 Bokhylla mahogny, längd: 120, djup: 40, höjd: 151, (skador)
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
425 3459 Bokhylleskåp längd: 123, djup: 31, höjd: 110
425 3396 Bonader & dukar, div
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
425 3154 Bord Barockstil
425 3481 Bord kakelplattor, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
425 3101 Bordsfotogenlampa 1800-tal, gjutjärnsfot, höjd: 70
425 1392 Bordslampa "Tuben", Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, 1970-tal, plast, längd 74, höjd 40 cm, brun
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2006 16:00)
425 3492 Bordslampa 40-tal, Fohund
425 3488 Bordslampa 40/50-tal
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
425 3293 Bordslampa brons
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
425 1321 Bordslampa kina, Fd penselvas
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2006 16:00)
425 3118 Bordslampa metall
425 1239 Bordslampa Metallfigurin
425 1206 Bordslampa Porslin
425 3171 Bordslampfot Mässing, Tidigt 1900-tal
425 3181 Bordslampor 2st, mässing, sidenskärmar
425 3251 Bordslampor Ett par, glas, Italien
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
425 3389 Bordslampor Ett par, Mässing
425 3572 Bordslystrar Ett par
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
425 3236 Bordslystrar Ett par, el, höjd: 40
425 3494 Bordstelefon m.ä
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
425 3458 Bordsur 1800-tal, höjd: 34 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
425 3602 Brevlåda Brabantia med lås & nyckel, höjd: 46
425 3496 Brickbord Svenskt Tenn, design Josef Frank
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
425 3339 Budkavle Silver/Emalj, Ryska stämplar, höjd: 19
S�ldes f�r 58.000 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
425 3385 Buljongkoppar 6 st, Rosenthal
425 3434 Byrå 1800-tal, Björk, längd: 109, djup: 48, höjd: 97
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
425 3164 Byrå 1890-tal, valnöt, 90x50, höjd: 103
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
425 3246 Byrå barockstil, Mahogny, längd: 94, djup: 45, höjd: 75
425 1420 Byrå Bemålad, 1800-tal, längd: 102, djup: 53, höjd: 93
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2006 16:00)
425 3104 Byrå bemålad, längd: 100, djup: 50, höjd: 80 + spegel, höjd: 95
S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
425 1290 Byrå Ek, England, 5-lådig, längd: 76, djup: 43, höjd: 119
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2006 16:00)
425 3296 Byrå Louis XV-stil, längd: 73, djup: 35, höjd: 85
425 3566 Byrå Louis XV-stil, Stenskiva, längd: 82, djup: 38, höjd: 84
425 3351 Byrå rokokostil, 1800-tal, längd: 100, djup: 50, höjd: 82
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
425 3490 Byrå Vitmålad, längd: 85, djup: 42, höjd: 96
S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
425 3300 Chiffonjé 1800-tal, alm, längd: 108, djup: 50, höjd: 140
S�ldes f�r 4.500 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
425 3509 Chiffonjé 1800-tal, längd: 100, djup: 50, höjd: 136
S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
425 3179 Cigarettetui Silver
425 3548 Coasters 5st + 1st miniatyrfat, silver
425 3383 Crémekoppar 6 st, England, Evesham
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
425 3474 Dalagris M.Ä, längd: 15
425 3484 Dalahästar 3st
425 3313 Dalahästar 8st
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
425 3410 Damskrivbord Jugend, längd: 90, djup: 52, höjd: 76
425 3180 Dosa + vas m.m. 4 del, Bla Rosenthal & Kosta
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
425 3550 Dragspel i väska, Hagströms
S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
425 3446 Droppur höjd: 55
425 1433 Egendomssticka + kulramar, 3 del
425 3196 Ekiperingsskåp 4 del, ek, höjd: 161
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
425 3393 Ekkista 1800-tal, längd: 143, djup: 60, höjd: 65
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
425 3261 Eldset mässing
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
425 1229 Emaljskylt Tourtamine, höjd: 30
425 3400 Emmafåtölj
425 3303 Etagebord 1800-tal, höjd: 74
425 3569 Etsning Anders Zorn, "Den nya pigan 1909" Ej sign, 21, 5 x 14, 3
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
425 3379 Etsning Bertil Bull Hedlund, Svamp, 19 x 30
425 1203 Etsning Handkolorerad, efter Philips Wouwerman, 48 x 65
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2006 16:00)
425 1204 Etsning Kolorerad, efter Rizzi, 30 x 38
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2006 16:00)
425 3105 Etsning sign. dansande kvinna, 40x52
425 3272 Etsningar 5 st. bl.a. Greta Gerell
425 3582 Etsningar 6+1 st, Disney
425 3267 Fållbänk furu, längd: 120
S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
425 3328 Färglitografi Astri Bergman-Taube, 199/280, 44x54
425 3600 Färglitografi Bert Håge Häverö, Ljusterö, 324/360 36 x 43
425 3601 Färglitografi Elis Ryberg, Motiv från Waxholm, 321/360, 52 x 42
425 3132 Färglitografi Gösta Werner "m/s Montgomery City" 52/60, 47X47
425 3130 Färglitografi Gudmundur Erro, "Seriekonst" HC 1993, 105x65
S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
425 3584 Färglitografi Jan Balet, 'Cordonnerie Economique', 81/300, 34 x 45
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
425 3277 Färglitografi Lennart Jirlow, 242/310
425 3062 Färglitografi Olle Bonnier, "Musikanter", 38x41
425 3065 Färglitografi Oskar Bergman, PT, Gårdsmotiv, 25 x 38
425 3363 Färglitografi Sven Lidberg, "Den gyldene freden" 185/270, 30x14
425 1496 Färglitografi Sven X:et Erixon, "Den bevingade skulpturen", 203/250 , 15x19
425 3376 Färglitografi Sven X:et Erixson, Vävstugan, 1946, 15/25, 45 x 38
425 3036 Färglitografier 2 st. Arne Andersson, 5x6, 141/290
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
425 3617 Färglitografier Brusewitz/ Stanley
S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
425 3440 Fårskinnsfäll 140 x 170
425 3247 Fartygskompass 1800-tal
425 3423 Fartygsratt Kina (nyprod.)
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
425 3338 Fat Malm, S:t Göran & Draken, Dia29
425 3362 Fåtölj 30-tals stil
425 3361 Fåtölj Carl Malmsten, Farmor
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
425 1367 Fåtöljer Ett par, Bruno Mathsson, ingrid hög rygg
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2006 16:00)
425 3024 Fickur 14k Waltham
425 3033 Fickur 2 st
425 3027 Fickur 2 st bla. silver, England
425 3025 Fickur 2 st, Elgin/Hamilton
425 3023 Fickur 3 st, mindre
425 3021 Fickur 3 st, Omega
425 3026 Fickur 4 st
425 3032 Fickur 4 st
425 3030 Fickur 4 st
425 3029 Fickur 4 st
425 3022 Fickur Longines, 2 st
425 3028 Fickur Silver, 4 st
425 3238 Figurin 1800-tal, fiskare, höjd: 18
425 3252 Figurin Arvid Backlund 1917, "Vallflicka", höjd: 30
425 3248 Figurin Bing & Grøndahl, "Gosse", höjd: 20
425 2063 Figurin Kalkon, porslin., höjd: 46
425 3239 Figurin Konstnär med staffli, längd: 30, höjd: 30
425 3014 Figurin NAO, flicka, höjd: 19
425 3237 Figuriner 2 st, höjd: 18-25, Bla Royal Dux
425 3466 Figuriner 2 st, Lisa Larson, Gustavsberg
425 3039 Figuriner 2 st, Rörstrand
425 3222 Figuriner Lladro, 3 st
425 1396 Fiol I fodral med stråke
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2006 16:00)
425 3620 Fotoalbum Japan 1900 ca i originallåda
425 1097 Fruktfat Böhmisk, obs 2 lösa delar, dia 29, nagg
425 3382 Fruktfat Törngren, Nittsjö, Dia35
425 3145 Fruktskål pressglas, längd: 28
425 3397 Gitarr Levin, Modell 119
425 3479 Gitarrer 2 st
425 3545 Glas 12+3+3, Kosta, Gust.stil (nagg)
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
425 3544 Glas 6+4, Gustav III (nagg)
425 3005 Glasservis c:a 60 del. Johansfors
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
425 3387 Glasservis ca 45 del
425 3037 Glasservisdelar ca 20 del
425 3107 Glasskulptur Flygsfors, längd: 17, höjd: 11
425 1518 Glasskulptur sign. Toso Murano.h.31
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
425 3343 Golvlampbord Funkis-stil
425 3282 Golvur 1800-tal, Kineseri,
S�ldes f�r 3.900 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
425 3197 Gouache 50-tal, 25x77
425 3562 Grafik 3st, med ekramar
425 8048 Grafiska blad 2 st, Efter Braque
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2006 16:00)
425 3515 Hallampa
425 3040 Hallbyrå Louis XV-stil, längd: 32, djup: 31, höjd: 71
425 3311 Hallbyrå Louis XV-stil, stenskiva, längd: 63, djup: 34, höjd: 68
425 3089 Hallykta metall/kristall, höjd: 35
425 3088 Handdukar 11 st. hellinne
425 3432 Himmelssäng Björk
425 3186 Höganäskrus 6st + 1st
425 3631 Högtalare 1 par, B&O Bang & Olufsen, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
425 1380 Hörnskåp Allmoge, 1800-tal, senare benställning, höjd: 194
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2006 16:00)
425 3125 Hörnskåp ek, höjd: 125
425 3269 Hörnskåp med vitrin, höjd: 167
425 3044 Hörnvitrinskåp rokokostil, Intarsia, höjd: 142
425 3144 Huggare 1 par
425 3639 Ikon Metallritsa, 31x26
425 3314 Jardinjär Majolika, 1800-tal, längd: 35, höjd: 30
425 3163 Jordglob med belysning
425 3577 Kaffegods 25-del, Hackefors
425 3574 Kaffegods 6-del, Ryssland, tidigt 1900-tal
425 3486 Kaffegods Arabia, Risporslin
425 3158 Kaffegods Rörstrand
425 3487 Kaffekvarn för vägg
425 3012 Kaffeservis 3 del, metall
425 3010 Kaffeservis 30 del. Hackefors, Ljung
425 3077 Kaffeservis med bricka, koppar
425 3215 Kaffeservis Silver, 5 del
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
425 3337 Kaffeskedar 12 + 12 st, silver
425 3123 Kameror diverse
425 3451 Kandelaber Mässing, höjd: 40
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
425 3048 Karaff + glas 7 del
425 3016 Kärl med lock koppar, höjd: 25
425 3441 Karmstol Lädersits
425 3200 Karmstol Nyrokokostil
425 3499 Karmstol Oxford chair, 1963, Arne Jacobsen
425 3498 Karmstol Oxford Chair, 1963, Arne Jacobsen
425 3628 Karmstolar 1 par nyrokoko
425 3623 Karmstolar 1 par Rokokostil, björk
S�ldes f�r 3.300 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
425 3220 Karmstolar 1 par, Gripsholmsmodell
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
425 3211 Karmstolare 1 par, Louis XV-stil
425 3177 Karotter med lock, 4 st, Ns
425 3059 Kastlådor 3 st.
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
425 3092 Keramik 4 del. bl.a. Rörstrand
425 3075 Klädhängare metall
425 3073 Klarinett i väska, Noblet, Paris, (spricka)
425 3172 Klotlampa Tidigt 190-tal
425 3170 Kolhämtare koppar, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
425 3004 Konstglas 6 del
425 3216 Konstglas diverse 5 del
425 3417 Kontorsstol svart skinn
425 3322 Koppar Diverse
425 3082 Kopparbalja dia 50, höjd: 30
425 3608 Kopparbaljor 2st + mjölkkanna, koppar
425 1508 Kopparbunke 1700-tal, dia35
425 3449 Kopparkärl
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
425 3007 Kristall 4 del. bl.a. Flygsfors
425 3288 Krukor 1 par, Sv Tenn, Design J Frank, Hortuskrukor,
425 3185 Krus 2st, Gustavsberg
425 3108 Kryddset 8 del. Pyro, ej komplett
425 3110 Kryddset 8 del. Villeroy&Boch
425 3121 Kudde broderad, tofsar, tidigt 1900-tal, 55x55
425 3266 Kuriosa 4 del. mässing, bl.a. klädborste, Jugend
425 3537 Kuvertbord tidigt 1900-tal, ek, höjd: 77
425 3612 Lampbord 1 par England, höjd: 53 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
425 3083 Lampbord 1 par, 2 lådor, klaffar, mahogny, höjd: 62
425 3229 Lampbord 1 par, England, höjd: 52
425 1332 Lampbord England, höjd: 55
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2006 16:00)
425 3357 Lampbord louis XVI-stil, Intarsia, Stenskiva, Dia60, höjd: 74
S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
425 3084 Lampbord med 3 lådor, intarsia, l 40, djup: 30 höjd: 71
425 3295 Lampbord med stenskiva,
425 3476 Lampfot Murano, Italien
425 3190 Länsstol 1920-tal, intarsia
425 3175 Lås M.ä
425 3187 Läsljusstake 1800-tal, mässing (nu elektrifierad)
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
425 3345 Leksaker diverse modellbilar mm
425 3354 Leksaker Modellbilar, 14 st, Modelbox mm Ferrari
425 3352 Leksaker Modellbilar, 17 st, Norev mm
425 3348 Leksaker Modellbilar, Brumm, 11 st
425 3174 Linnedukar 9 st, + 12 servetter
425 3189 Litografi "Stockholm 1870" 79x100
425 1218 Litografi Björn Jonsson, 65ex, Vinterdag, 43 x 27
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2006 16:00)
425 3520 Ljuskrona höjd: 70, rokokostil, höjd: 75
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
425 3506 Ljuskrona Barockstil, höjd: 75
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
425 3610 Ljuskrona barockstil, höjd: 75
S�ldes f�r 7.700 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
425 3411 Ljuskrona Barockstil, höjd: 75
S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
425 3341 Ljuskrona Empirestil
425 1108 Ljuskrona Malm, höjd: 65
425 3298 Ljuskrona Rokokostil, höjd: 65
425 3173 Ljuskrona Smide, Västerås, Dia45
425 3122 Ljusstakar 1 par+ vas+ fat Bing & Grøndahl Måsen, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
425 3183 Ljusstakar 1-par, Barockstil, mässing, höjd: 20
425 3452 Ljusstakar 3 st, Mässing, höjd: 20
425 3473 Ljusstakar diverse tenn/mässing, 7 del
425 1228 Ljusstakar Ett par, Porslin, Dresden, höjd: 9
425 3380 Ljusstakar Ett par, Silver, rokokostil, höjd: 18
425 3241 Lockurna 1900-tal, höjd: 30
425 3243 Luktdosa + kopp 1800-tal, (lagn)
425 3464 Lysterglas 5 del
425 3558 Magdeburgspel F.Gessner
425 3131 Mapp (dds) med Einar Nermantryck bla. 1 st sign 147/250 Greta
425 3324 Mässing Diverse
425 3011 Mat/kaffeservis c:a 65 del. Lidköping
425 3268 Matbord ellips, Piet Hein/Bruno Mathsson, björk, längd: 150, djup: 100, höjd: 72 + 2 ilägg, (fanérskada)
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
425 3406 Matsalsbord Ek, Barockstil
425 3395 Matsalsgrupp 5 del, Bord + 4 stolar + 2 ilägg, Gustaviansk stil
425 3207 Matsalsgrupp 7 del,
425 3299 Matsalsgrupp 9 del + 3 ilägg
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
425 3557 Matsalsgrupp 9 del, barockstil, Bord + 2st karmstolar + 6st stolar, Bordets totallängd ca 5 m
S�ldes f�r 13.200 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
425 1118 Matsalsgrupp bord Carl malmsten+ 6 stolar+ skåp Gustaviansk stil (ej Malmsten)
S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2006 16:00)
425 3447 Matsalsgrupp England, 7 del
425 3368 Matsalsskåp barockstil, Valnöt, längd: 154, djup: 55, höjd: 160
425 3205 Matsalsskåp Björk, längd: 140, djup: 51, höjd: 201
425 3271 Matsalsskåp CM, Herrgården, längd: 107, djup: 35, höjd: 133
425 3386 Matservisdelar ca 45 del, Rosenthal Classic
S�ldes f�r 3.300 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
425 3642 Matservisdelar Tyskland, ca 60 del
425 3331 Matskedar 3 st, Silver, Bla Möllenborg
425 1293 Matta 180x260
425 3371 Matta Kerman, 300 x 210
425 1439 Matta Kina, 170x230
425 1347 Matta Kina, Antique-finish, 190x130
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2006 16:00)
425 3256 Matta kina, Silke, c:a 90 x 150
425 3482 Matta Nordafrika, 205x300
425 3227 Matta orientalisk, Afghan , 100x370
425 3226 Matta orientalisk, Hamadan, 140x245
425 3281 Matta orientalisk, Kashan, semi-antik, 355x270
S�ldes f�r 8.500 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
425 3301 Matta orientalisk, Kerman, 210x325
425 3191 Matta orientalisk, Kerman, 89x286
425 1003 Matta orientalisk, Kerman, c:a 90x150
425 3523 Matta orientalisk, old Kayseri, 83x130 (slitage)
425 3225 Matta orientalisk, Pakistan, 185x120
425 3522 Matta orientalisk, Semi-antik Hamadan, 120x195 (slitage)
425 1026 Matta orientalisk, Turkiet Kula 166x272
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2006 16:00)
425 3372 Matta Täbriz, 250 x 180
425 3043 Miniatyrbyrå Nyrokoko, Mahogny, längd: 35, djup: 18, höjd: 25, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
425 3091 Miniatyrer Jan Andersson, Höganäs
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
425 3078 Nipper + 2 st. armbandsur, Swatch
425 3203 Ogräsbrännare Fiskars, "Steam it"
425 3375 Oljemålning längd: Michelson, Psalm 84: 2-4, 71 x 88
425 3540 Oljemålning "Blomstilleben" 65x55
425 3069 Oljemålning "Hemlig sammanslutning", 71 x 58
425 3539 Oljemålning "Höstlandskap" 67x33
425 1088 Oljemålning "Stadsmotiv" Algot Ringström, 46x55
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2006 16:00)
425 3333 Oljemålning "Tallar vid bäck" 32x22
425 3598 Oljemålning "Terass med röda stolar" 45x37
425 3636 Oljemålning 'Sanddynor' 60x70
425 3426 Oljemålning 1700/1800-tal, "Munk" 37x28
425 3369 Oljemålning 1800-tal, bär signatur, 'Skördefolk' 62x90
S�ldes f�r 24.000 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
425 1073 Oljemålning 65x55, Stilleben, 1945 Sign Gagge
425 3156 Oljemålning Algot Galle, högfjäll, 40x58
425 3618 Oljemålning Ann Mari Larsén, "Tranor vid stranden Öland 1980"
425 3570 Oljemålning Bertil Wahlberg, Caféinteriör, 115 x 80
425 3224 Oljemålning Blomsterstilleben, 90x60
425 3413 Oljemålning Carl Alexandersson, "Vinternatt Ödeshög" 50x65
425 3591 Oljemålning Dagny Schönberg, "Damporträtt" 37x31
425 3436 Oljemålning Damporträtt, 40x30
425 3140 Oljemålning E Elfven, från Erstavik, 33x47
425 1037 Oljemålning G Hansson, 42x56
425 3056 Oljemålning G Johansson "Komposition" 29x25
425 3051 Oljemålning G Johansson "Vattespegling !" 34x34
425 3274 Oljemålning G. Engberg, björkar vid väg, 45x67
425 3146 Oljemålning G. Otterström, fjällmotiv, 39x49
425 3378 Oljemålning H Wagnstedt, Samer, 54 x 64
425 3199 Oljemålning Helge frender, "Parkmotiv" 47x42
425 3633 Oljemålning Hjalmar Strååt, "Örebro slott" 49x34
425 3055 Oljemålning Hjalmar Strååt, Fors kyrka, Eskilstuna, 1935, 50 x 35
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
425 3634 Oljemålning Hv.Sundberg, "komposition" 63x53
425 3138 Oljemålning Ivan Humbla, Gravänder på Öland, 29x43
425 3377 Oljemålning Jack Grafström, Hustak, 40 x 50
425 3521 Oljemålning Jahn, "Kustlandskap" 28x43
425 3147 Oljemålning K. Helge, skånegårdar, 44x64
425 3542 Oljemålning Karin Heinonen, "Munk" 42x34
425 3586 Oljemålning Klys, Moriv från Ludvika, 35 x 50, 1933
425 3538 Oljemålning Landskap, 30x100
425 3563 Oljemålning Lars Boethius, 47x39
425 3287 Oljemålning Lars Norrman, Tahiti, 58x45
425 3106 Oljemålning Liselotte Sjöblom, 'broknäbbad tukan', 40x33
425 3058 Oljemålning Margeretelunds Slott, Hj Strååt, 26x36
425 3573 Oljemålning Peter Kyhlberg, "Därför", 55 x 32, -1973
425 3319 Oljemålning Richard Björklund, Bygata Carrieres, -1921, 50 x 32
425 3316 Oljemålning Richard Björklund, Segelskuta, 18 x 26
425 3049 Oljemålning S Kjellin "Näten rensas" 32x80
425 3060 Oljemålning sign "Gårdsmotiv" 27x45
425 3137 Oljemålning sign "Marin" 32x43
425 3280 Oljemålning sign -46, jägare, 73x92
425 3160 Oljemålning Sign 1800-tal, 40x60
425 3050 Oljemålning sign ÅWA 1954 "Kustlandskap" 23x33
425 3135 Oljemålning sign ÅWA, Åke W Andersson "Sommarlandskap" 50x70
425 3141 Oljemålning sign G F 1945, stilleben, 45x60
425 1375 Oljemålning sign N Hansson, Solnedgång, 32x42
425 3309 Oljemålning Sign PM -46, Landskap med betande Kor, 68 x 98
425 3315 Oljemålning sign, 1800-tal, Betande kor, 20 x 28
425 3202 Oljemålning signerad Folke-53, "Landskap" 36x62
425 3148 Oljemålning signerad, -96, Klematis, 91x55
425 3193 Oljemålning signerad. "Göteborgs hamn" 45x63
425 3330 Oljemålning signerad. "Spegelbiograf" 44x60
425 3332 Oljemålning signerad. "Torgmotiv" 44x60 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
425 3321 Oljemålning Sten Rosendahl, Malmö hamn, -70, 60 x 75
425 3528 Oljemålning Sydländsk by, påskrift på ram, Sandels 1919, 65x53
425 3326 Oljemålning Ulla Larson, Blommande kulle, -61, 35 x 35
425 3374 Oljemålning Uno Vallman, Valborg, 1964, 65 x 43
425 3583 Oljemålning Veikko Aaltona, -76, I båt, 38 x 45
425 3317 Oljemålningar 2 st, Richard Björklund, Kustmotiv + Lada, ca 15 x 20
425 3035 Oljemålningar 2 st. tillskriven Lars Greger, strandmotiv, 19x23
425 3543 Oljemålningar 2st, "Fiskelägen" 41x28
425 3209 Öronlappsfåtölj Plysch (riven)
425 3074 Papperskorg Servex, Lagan, alm, höjd: 40
425 3510 Parti frimärken & Vykort, diverse
425 3607 Parti koppar
425 3524 Parti koppar div
425 3080 Parti koppar + 2 st. mortlar, (en stöt saknas)
425 3124 Parti leksaker
425 3178 Parti ns Div
425 3381 Parti teak Div
425 3323 Pastell Richard Björklund, Hamnmotiv, 23 x 30
425 3318 Pastell Richard Björklund, Komposition, 30 x 47
425 3373 Pendyl Gustaviansk stil, förgylld, höjd: 45
425 3046 Porslinshylla Frankrike, Tidigt 1900-tal, längd: 58
425 3609 Ram med tryck, innermått 41x33, 5
425 1231 Reklamskylt The British Grenadier, Watneys, metall, 70 x 60
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2006 16:00)
425 3501 Reliefplatta Lisa Larson, Gustavsberg, Blomma, höjd: 27
425 3157 Remmare 10 st
425 3142 Sabel
425 3561 Salongsbord 1890-tal, Bemålat, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], höjd: 73
425 3624 Salongsbord Rokokostil, björk, dia 80, höjd: 62
425 3335 Saltkar Ett par, Silver, Moskva, Dia4, 5
425 3230 Samlartallrikar 19 st, Gustavsberg, "Arter i fara"
425 3489 Samlartallrikar Rörstrand
425 3249 Sängkammarmöbel 3 del, rokokostil
425 3208 Satsbord 3 del
425 3518 Satsbord 3-del
425 3433 Sekretär Björk, längd: 77, djup: 42, höjd: 107
425 3285 Sekretär Ek, 1800-tal, längd: 107, djup: 50, höjd: 98 (nyckel saknas)
425 3365 Sekretär England, längd: 72, djup: 45, höjd: 98
425 1254 Servisdelar Glas, 3 koppar med fat+ kanna
425 3234 Sideboard teak, 1950-tal, längd: 150, djup: 43, höjd: 105
425 3320 Sideboard Teak, längd: 154, djup: 44, höjd: 97
425 3366 Sideboard Trä/glas, längd: 130, djup: 41 H, 71
425 1299 Silverbestick 9 st, olika
425 3480 Skål Friberg, dia:9
425 3047 Skål + assietter, 7 del
425 3470 Skål+ vas, glas
425 3006 Skålar 2 st. + ljusstakar, 1 par, kristall, Orrefors
425 3308 Skåp Gust.stil, längd: 125, djup: 46, höjd: 166
425 1111 Skåp Gustaviansk stil, Intarsia, längd: 100, djup: 42, höjd: 80
425 3445 Skåp Karl Johan, Mahogny, längd: 73, djup: 44, höjd: 100
425 3424 Skåp Kina, längd: 45, djup: 40, höjd: 110 (nyprod.)
425 3448 Skåp med lådor, Kj, längd: 87, djup: 38, höjd: 179
S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
425 3425 Skåp Tibetstil, längd: 65, djup: 39, höjd: 60
425 3460 Skåpdel Sekelskifte, längd: 53, djup: 51, höjd: 189
425 3547 Skedar 3+7, "Rosenholm" silver
425 3478 Skrin Intarsia, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], längd: 49
425 3151 Skrin med lådor orientaliskt
425 3270 Skrivbord bemålat, längd: 114, djup: 60, höjd: 79
425 1501 Skrivbord Gustaviansk stil, bemålat, 116x64, höjd: 72
425 8064 Skulptur Brons, höjd: 36 (nyprod)
425 1534 Skulptur Hund i korg, metall, höjd: 12, (nyprod)
425 3595 Skulptur Skeppsbruten man 'Detresse', Waagen, höjd: 98, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
425 1532 Skulpturer 2 st, Kvinnor, höjd: 49, metall, (nyprod)
425 3165 Slagbord+ 2 stolar, 1800-tal
425 1342 Soffa Gustaviansk stil
425 3579 Soffa Karl Johan-stil, Intarsia, Mahogny
425 3218 Soffa Norell, 3-sits, lösa plymåer
425 3462 Soffa Utdrag, furu,
425 3532 Soffa + fåtölj, Rokokostil
425 1485 Soffbord bemålad plåt, 63c48, höjd: 40
425 3294 Soffbord Butlers tray, höjd: 54
425 3364 Soffbord Carl Malmsten, längd: 110, djup: 57, höjd: 59
425 3519 Soffbord klaffar/lådor, höjd: 58 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
425 3150 Soffbord NK, höjd: 60 dia70
425 3289 Soffbord pelarfot, England, idegran, höjd: 55, längd: 120
425 3210 Soffbord Rokokostil, höjd: 63 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
425 3342 Soffbord Teak, Yngvar Sandström, längd: 150, djup: 63, höjd: 52
425 3575 Soffbord trä, längd: 148, djup: 58, höjd: 48
425 3336 Soppslevar 3 st, En silver 2 st Ns
425 1036 Spegel höjd: 60
425 3455 Spegel höjd: 64 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
425 3312 Spegel höjd: 85
425 3514 Spegel "Ängel" tenn, höjd: 50
425 3435 Spegel Bemålad, höjd: 95
425 3002 Spegel Empire, höjd: 52, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
425 3535 Spegel Förgylld, höjd: 86 (nyprod.)
425 3613 Spegel Gustaviansk stil, höjd: 60
425 3404 Spegel Jugend, Mahogny, höjd: 117
425 3580 Spegel med hylla, 1800-tal, höjd: 78
425 3513 Spegel Metall, höjd: 82
425 1136 Spegel Nyrokoko, höjd: 74
425 3403 Spegel Oval, höjd: 83, avlutad
425 3253 Spegel rokokostil, höjd: 90
425 3097 Spegel sent 1800-tal, svart/förgylld, höjd: 150
425 3611 Spegel träram, höjd: 141
425 3632 Spegelbuffé Jugend ek 163x47, höjd: 178
425 3038 Spegellampetter 1 par, Empirestil, höjd: 40
425 3394 Spelbord 1800-tal, Alm, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
425 3195 Spelbord Nyrokoko, mahogny
425 3114 Spritskåp 1700-tal, allmoge, höjd: 61 (nyckel saknas)
425 4362 Staffli höjd: 195 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)
425 3327 Stånka Allmoge
425 3475 Statyett "man med fisk", höjd: 42
425 3115 Statyett brons, replik av c. Meunier, höjd: 22
425 3421 Stenskulptur höjd: 45
425 3615 Stol stålrör läder
425 3439 Stolar 1 par, Nyrokoko, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
425 3559 Stolar 1-par, 1800-tal, Tyskland
425 3398 Stolar 4 st
425 3152 Stolar 4 st
425 1336 Stolar 4 st, 'skrattstolar', Proviniens Vin & Spritcentralen
425 3430 Stolar 4 st, jugend, Mahogny, Proviniens Behrns foajé
425 3284 Stolar 5 st, Nyrokoko
425 3556 Stolar 6 st
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
425 3392 Stolar 6 st, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
425 3233 Stolar 6 st. Sjuan, Fritz Hansen, bok/grönt läder
S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
425 3399 Stolar Ett par, Jugend, Ek
425 3603 Stolar Ett par, Nyrokoko
425 3305 Stolar Ett par, Senempire, Ett par
425 3286 Sybord KJ, mahogny, höjd: 77
S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
425 3630 Sybord nyrokoko, mahogn, höjd: 77, 5
425 3401 Sybord Sekelskifte, höjd: 74
425 3081 Syltkrukor 2 st. 12l + 4l, + kanna, Höganäs
425 3079 Syltkrukor 4 st. Gustavsberg/Rörstrand
425 3041 Syskrin 1800-tal, Björkrot
425 3194 Takarmatur "Bumlingen"
425 3408 Takarmatur 5-armad, höjd: 83
425 3581 Takarmatur Frankrike, höjd: 54, längd: 90
425 3405 Takarmatur med prismor, höjd: 40
425 3360 Takarmatur rokokostil, höjd: 65
425 3641 Takfotogenlampa 1890-tal, (saknar kupa mm)
425 3291 Takfotogenlampa majolica, höjd: 105
425 3094 Tavla mor med barn, oval, höjd: 22, (ramen skadad)
425 3504 Te/kaffeservis ca 40 del, Blå Blom, Gustavsberg
425 3420 Tekanna Kina, metall
425 3231 Teriner 2 st
425 3076 Tesamovar nickel, elektrifierad
425 3325 Teservis 15-del, Rörstrand "Colette"
425 3505 Teservis 17 del, Blå blom, sekelskifte 1900
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
425 3244 Teservis 3 del, Dresden
425 3388 Teservis ca 20 del, Rörstrand
425 3162 Trädgårdssoffegavlar Näfvequarn, 1 par, nyrenoverade
425 3201 Trädgårdsstolar 3 st, Grythyttemodell
425 3153 Trädgårdstolar 1 par
425 3599 Träsnitt Bengt Lissegård, 16/115, 54x40
425 1318 Träsnitt Geisha, 38 x 24
425 3531 Tryck 5 st, lasse Åberg
425 8368 Tusch 2 st Linda Lysell, Erotiska motiv
425 3068 Tusch Stig Claesson, -60, Stockholmsmotiv, 36 x 45
425 3117 Tuschteckningar 6 st. Lars Norrman, (för boken INOK)
425 3198 Tygpuff med textilier
425 3176 Underläggstallrikar + servettringar + coasters, 44 del, Ns
425 3096 Uppläggningsfat Rörstrand, ""tarent"
425 1517 Urnor 1 par, porslin, höjd: 38
425 3167 Utdragsoffa Sengustaviansk, bemålad, längd: 190 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
425 3217 Vägglystrar 1§ par, höjd: 25
425 3306 Vägglystrar Ett par, Prismor, höjd: 65
S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
425 3093 Väggpendyl 1890-tal, h 125
425 3116 Väggpendyl 1890-tal, höjd: 93
425 3416 Väggpendyl Förgylld, höjd: 65, sk
425 8305 Väggpendyl Gustaviansk stil, förgylld, höjd: 74
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2006 16:00)
425 3095 Väggpendyl rokokostil, höjd: 65
425 1050 Väggpendyl Rokokostil, höjd: 95
S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2006 16:00)
425 3109 Väggpendyl tre rosor
425 3626 Väggplåt gjutjärn, dia 58
425 3627 Väggplåt gjutjärn. dia 58
425 3228 Väggprydnad keramik, solrosor
425 3290 Väggur 1890-tal, höjd: 70
425 3576 Väggur 20-tal, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
425 3072 Väggur ek., höjd: 72
425 1056 Väggur Leijamodell, Sent 1800-tal, Inläggningar av mässing/sköldpadd, höjd: 66, bredd: 66
425 3495 Väggur Porslinstavla
425 3086 Väggvitrin höjd: 30, (en hylla saknas)
425 3245 Väggvitrinskåp höjd: 79
425 3143 Värjor 2 st§
425 3263 Vas Ilse Claesson, Rörstrand, Funkis, höjd: 20
425 2062 Vas keramik, Bornholm., höjd: 30
425 3429 Vas Konstglas, Kosta Boda, höjd: 29
425 3578 Vas Kunglig dansk, höjd: 14
425 3454 Vas signerad, mansansikte, höjd: 28, glaserad
425 3003 Vaser 2 st. keramik, 23 + 13
425 3391 Vaser 3 st, Bla Saxbo & Gunnar Nylund, höjd: 9-14
425 1500 Vaser 4 st bla. Rosenthal Rörstrand Arabia
425 3465 Vinglas Böhmen 4+1 st, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
425 3463 Vitrinskåp Sekelskifte, grönmålat, längd: 62, djup: 34, höjd: 166
425 3384 Vitvinsglas 9 st
425 3257 Vykort c:a 500, tidigt 1900-tal, blandade länder
S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
425 3422 Ytterfoder 1-par, Tibetstil
425 3477 Ytterfoder 2 st, Waldemarsudde