Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 26 november 2012 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

792 3043  Akvarell Anna Gardell-Ericson (1853-1939), Motiv från Mjörnsiö, 28x22

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)

792 3032  Akvarell Anna Gardell-Ericson (1853-1939), solrosor i vas, signerad, 46x32

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)

792 3020  Ampel Empire, diameter: 48

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)

792 3007  Baljfåtöljer Ett par, SenGustaviansk stil, 1800-tal

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)

792 3026  Blandteknik Johannes Olsson (f. 1945). 1971, 64x50

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)

792 3050  Blandteknik Persien, 23x13

792 3051  Blandteknik Persien, 34x20

S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)

792 3049  Blandteknik Persien, 39x26

792 3021  Bordslampa Svensk Tenn, Typ 2466, (skadad lamphållare)

792 3009  Bordspendyl Empire, patinerad och förgylld brons, höjd: 48 cm

S�ldes f�r 22.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)

792 3101  Bordsur + Kandelabrar 1 par, omkring 1900, höjd: 26-36

792 3012  Brickbord Sengustavianskt, med plåtbricka, Daterat 1812, längd: 71, djup: 50, höjd: 77

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)

792 8046  Etsning Anders Zorn (1860-1920), Elin, 1914, signerad. motivets mått: 19, 6x29, 7. Hjert & Hjert 270, Asplund 260

792 3011  Fällbord Björkrot, Lorentz Lundelius, Köping och Kungsör, 89 x 89, höjd: 76

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)

792 3071  Färglitografi  Einar Jolin (1890-1976), EA 2/20, motivets mått: 46x55

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)

792 3023  Färglitografi  Joan Miró (1893-1983), 'Sculpture I' Sign. 87/100, bladets mått: 41 x 66

792 3098  Fåtölj Carl Malmsten, "Vår Fru"

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)

792 3094  Fåtölj Farmor, Carl Malmsten

792 3061  Figurin Meissen, Flicka med fiskar, höjd: 11

792 3033  Glasmålning Conrad Kiesel, läsande kvinna, signerad, 28x22, 5

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)

792 3046  Gravyr Karta världen, motivets mått: 45x57

S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)

792 3047  Gravyr Karta, Island, motivets mått: 38x50

792 3048  Gravyr Karta, Nordpolen, motivets mått: 44x49

792 3044  Gravyr Karta, Ryssland, motivets mått: 48x55

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)

792 3090  Halsband 18k. 60g.

792 3045  Kartor 2 st, motivets mått: 14x19 resp 15x26

792 3056  Klaffbord på hjul, Sengustavianskt, troligen bemålat av Johan Nils Asplind, längd: 76, djup: 48, höjd: 72

S�ldes f�r 20.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)

792 3083  Ljuskrona Oscariansk, höjd: 100

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)

792 3068  Ljusstakar 3 st, Josef Frank, 'Klöver', höjd: 31-41, Firma Svenskt Tenn

792 3069  Ljusstake Josef Frank, 'Slingan', Firma Svenskt Tenn, längd: 36

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)

792 3042  Oljemålning 1700-tal, herdar, 36x46

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)

792 3028  Oljemålning Artur Bianchini (1869-1955), strandparti, signerad, olja på duk, 61x49

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)

792 3074  Oljemålning Egisto Massoni, Chioggia, Fiskare, 20 x 32

792 3034  Oljemålning Eva Béve (1871-1922), Venedig, 1907, 29x38

792 8031  Oljemålning Evert Lundquist (1904-1994), Självporträtt, 81x61

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)

792 3080  Oljemålning F. Berlingieri, flicka med fruktkorg, signerad, ramens innermått: 39x25

792 3082  Oljemålning F. Berlingieri, flicka med kärve, signerad, ramens innermått: 39x25

792 3013  Oljemålning Hildegard Zoir (1876-1935), 1919, Flicka & blommor, 50x60

792 3027  Oljemålning Jakub Kamich, slädparti, signerad, 41x60

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)

792 3006  Oljemålning Ludvig Skramstad (1855-1912), Höstlandskap, signerad Ludv. Skramstad. Pannå 48x74

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)

792 3053  Oljemålning Oidentifierad Konstnär, 1700-/1800-tal, Pannå, 26x37

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)

792 3112  Oljemålning Olle Nordberg (1905-1986), Fiskeläge, 1956, 37 x 45

792 3086  Oljemålning Reinhard Paul Junghanns (1874-1944), Piprökande man, 1921, 73 x 57

792 3108  Oljemålning Théodor Frere, Orientaliskt motiv. signerad TH. FRERE, pannå 24x39

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)

792 3109  Oljemålning Viggo Langer, 1892, Blomsterplockande damer, 62 x 53

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)

792 3066  Räknemaskin "Kuli"

S�ldes f�r 8.500 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)

792 3041  Sidenmålningar 2 st, Japan, 1800-talets slut, 34x26

792 3010  Skulptur Brons, Erik Höglund (1932-1998), Havande kvinna, 1963, höjd: 43

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)

792 3039  Skulptur Parian, Gustavsberg, 1890, längd: 36, höjd: 46

792 3063  Soffa Carl Malmsten, 'Samspel', längd: 155

792 1446  Spegel Rotting, Svensk tenn, Design Josef Frank, 54x80

792 9083  Stolar 2 st, Rokoko, snarlika

792 3107  Stolar 4 st, Gustavianska

792 3004  Stolar 8 st, 7-an (sjuan), design: Arne Jacobsen (1902-1971), Fritz Hansen, 1978

792 1485  Terrin Stig Lindberg (1916-1982), Fajans, Gustavsberg, 1940-tal, längd: 24

792 3100  Vas Kina, 1800-tal, höjd: 29

792 3106  Vas Rörstrand, Jugend, Sign AE Algot ErikssonReliefdekor, höjd: 35

792 9616  Vitrinskåp Ek, Barock, kompletterat, längd: 124, djup: 33, höjd: 197

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)

792 3110  Vitrinskåp Louis XV-stil, 1800-tal, Intarsia, längd: 82, djup: 50, höjd: 172

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)

792 1623  Ytterfoder blått glas, Hortus, Firma Svenskt Tenn, design Josef Frank, höjd: 17

792 1622  Ytterfoder grönt glas, Hortus, Firma Svensk Tenn, design Josef Frank, höjd: 17

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)