792 3043 Akvarell Anna Gardell-Ericson (1853-1939), Motiv från Mjörnsiö, 28x22
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)
792 3032 Akvarell Anna Gardell-Ericson (1853-1939), solrosor i vas, signerad, 46x32
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)
792 3020 Ampel Empire, diameter: 48
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)
792 3007 Baljfåtöljer Ett par, SenGustaviansk stil, 1800-tal
S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)
792 3026 Blandteknik Johannes Olsson (f. 1945). 1971, 64x50
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)
792 3050 Blandteknik Persien, 23x13
792 3051 Blandteknik Persien, 34x20
S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)
792 3049 Blandteknik Persien, 39x26
792 3021 Bordslampa Svensk Tenn, Typ 2466, (skadad lamphållare)
792 3009 Bordspendyl Empire, patinerad och förgylld brons, höjd: 48 cm
S�ldes f�r 22.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)
792 3101 Bordsur + Kandelabrar 1 par, omkring 1900, höjd: 26-36
792 3012 Brickbord Sengustavianskt, med plåtbricka, Daterat 1812, längd: 71, djup: 50, höjd: 77
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)
792 8046 Etsning Anders Zorn (1860-1920), Elin, 1914, signerad. motivets mått: 19, 6x29, 7. Hjert & Hjert 270, Asplund 260
792 3011 Fällbord Björkrot, Lorentz Lundelius, Köping och Kungsör, 89 x 89, höjd: 76
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)
792 3071 Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), EA 2/20, motivets mått: 46x55
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)
792 3023 Färglitografi Joan Miró (1893-1983), 'Sculpture I' Sign. 87/100, bladets mått: 41 x 66
792 3098 Fåtölj Carl Malmsten, "Vår Fru"
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)
792 3094 Fåtölj Farmor, Carl Malmsten
792 3061 Figurin Meissen, Flicka med fiskar, höjd: 11
792 3033 Glasmålning Conrad Kiesel, läsande kvinna, signerad, 28x22, 5
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)
792 3046 Gravyr Karta världen, motivets mått: 45x57
S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)
792 3047 Gravyr Karta, Island, motivets mått: 38x50
792 3048 Gravyr Karta, Nordpolen, motivets mått: 44x49
792 3044 Gravyr Karta, Ryssland, motivets mått: 48x55
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)
792 3090 Halsband 18k. 60g.
792 3045 Kartor 2 st, motivets mått: 14x19 resp 15x26
792 3056 Klaffbord på hjul, Sengustavianskt, troligen bemålat av Johan Nils Asplind, längd: 76, djup: 48, höjd: 72
S�ldes f�r 20.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)
792 3083 Ljuskrona Oscariansk, höjd: 100
S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)
792 3068 Ljusstakar 3 st, Josef Frank, 'Klöver', höjd: 31-41, Firma Svenskt Tenn
792 3069 Ljusstake Josef Frank, 'Slingan', Firma Svenskt Tenn, längd: 36
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)
792 3042 Oljemålning 1700-tal, herdar, 36x46
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)
792 3028 Oljemålning Artur Bianchini (1869-1955), strandparti, signerad, olja på duk, 61x49
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)
792 3074 Oljemålning Egisto Massoni, Chioggia, Fiskare, 20 x 32
792 3034 Oljemålning Eva Béve (1871-1922), Venedig, 1907, 29x38
792 8031 Oljemålning Evert Lundquist (1904-1994), Självporträtt, 81x61
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)
792 3080 Oljemålning F. Berlingieri, flicka med fruktkorg, signerad, ramens innermått: 39x25
792 3082 Oljemålning F. Berlingieri, flicka med kärve, signerad, ramens innermått: 39x25
792 3013 Oljemålning Hildegard Zoir (1876-1935), 1919, Flicka & blommor, 50x60
792 3027 Oljemålning Jakub Kamich, slädparti, signerad, 41x60
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)
792 3006 Oljemålning Ludvig Skramstad (1855-1912), Höstlandskap, signerad Ludv. Skramstad. Pannå 48x74
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)
792 3053 Oljemålning Oidentifierad Konstnär, 1700-/1800-tal, Pannå, 26x37
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)
792 3112 Oljemålning Olle Nordberg (1905-1986), Fiskeläge, 1956, 37 x 45
792 3086 Oljemålning Reinhard Paul Junghanns (1874-1944), Piprökande man, 1921, 73 x 57
792 3108 Oljemålning Théodor Frere, Orientaliskt motiv. signerad TH. FRERE, pannå 24x39
S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)
792 3109 Oljemålning Viggo Langer, 1892, Blomsterplockande damer, 62 x 53
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)
792 3066 Räknemaskin "Kuli"
S�ldes f�r 8.500 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)
792 3041 Sidenmålningar 2 st, Japan, 1800-talets slut, 34x26
792 3010 Skulptur Brons, Erik Höglund (1932-1998), Havande kvinna, 1963, höjd: 43
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)
792 3039 Skulptur Parian, Gustavsberg, 1890, längd: 36, höjd: 46
792 3063 Soffa Carl Malmsten, 'Samspel', längd: 155
792 1446 Spegel Rotting, Svensk tenn, Design Josef Frank, 54x80
792 9083 Stolar 2 st, Rokoko, snarlika
792 3107 Stolar 4 st, Gustavianska
792 3004 Stolar 8 st, 7-an (sjuan), design: Arne Jacobsen (1902-1971), Fritz Hansen, 1978
792 1485 Terrin Stig Lindberg (1916-1982), Fajans, Gustavsberg, 1940-tal, längd: 24
792 3100 Vas Kina, 1800-tal, höjd: 29
792 3106 Vas Rörstrand, Jugend, Sign AE Algot ErikssonReliefdekor, höjd: 35
792 9616 Vitrinskåp Ek, Barock, kompletterat, längd: 124, djup: 33, höjd: 197
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)
792 3110 Vitrinskåp Louis XV-stil, 1800-tal, Intarsia, längd: 82, djup: 50, höjd: 172
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)
792 1623 Ytterfoder blått glas, Hortus, Firma Svenskt Tenn, design Josef Frank, höjd: 17
792 1622 Ytterfoder grönt glas, Hortus, Firma Svensk Tenn, design Josef Frank, höjd: 17
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 november 2012 16:00)