497 2018 Bachtiari semi-antik, jämnt slitage, even wear, 198x316
S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2007 16:00)
497 2002 Beluch antik, båda kortsidor saknar några knutrader, korroderad, both ends missing few rows of knots, corroded, 103x188
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2007 16:00)
497 2019 Chuval antik Youmuth, 114x76
S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 26 november 2007 16:00)
497 2009 Chuval Youmuth Semi-antik, 70x130, mindre färgblödning, minor colourbleed
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 november 2007 16:00)
497 2003 Chuval Youmuth tidigt 1900-tal, 87x145
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 november 2007 16:00)
497 2016 Chuval Youmuth tidigt 1900-tal, 183x105, full lugghöjd, full pile
497 2001 Esfahan Semi-antik, 141x233, signerad, en kortsida saknar någon knutrad, signed, one end missing a few rows of knots
S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 26 november 2007 16:00)
497 2014 Hamadan semi-antik, 133x193
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 26 november 2007 16:00)
497 2007 Heriz Antik, jämnt ställvis hårdare slitage, fläckar, kattriven, båda kortsidor saknar ngn knutrad, even partly heavier wear, catscratches, stains, both ends missing a few rows of knots, 320x400
S�ldes f�r 42.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2007 16:00)
497 2005 Kashan semi-antik, figural, 130x217, full lugghöjd, full pile
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2007 16:00)
497 2004 Kerman Semi-antik, 136x240, full lugghöjd, full pile
S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 26 november 2007 16:00)
497 2031 Ryamatta Handarbetets vänner, c:a 260x360
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2007 16:00)
497 2034 Ryamatta (dds) "Tigerfällen", Barbro Nilsson (1899-1983) för AB Märta Måås-Fjetterström Båstad, Sverige 1950-tal, ullrya, nonfigurativt mönster med mörkbruna kryss och korsande streck på beige botten, 153, 5 x 94 cm, sign: "AB MMF BN"
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2007 16:44)
497 2021 Sarough Semi-antik, 100x146, full lugghöjd, lättere kantslitage, full pile, lighter wear at the sides
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 november 2007 16:00)
497 2012 Talish antik, 112x262, svarta garnet korroderat, mindre lagningar, en kortsida saknar ngn knutrad, black pile corroded, minor repairs, one end missing a few rows of knots
S�ldes f�r 25.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2007 16:00)
497 2011 Tekke Semi-antik, 242x326, jämnt ställvis ngt hårdare slitage, liten lagning nyare franser, even partly heavier wear, minor repair, new fringes
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2007 16:00)
497 2013 Zeikhur semi-antik, 171x350, mindre trampveck, två mindre hål, minor folding wear, two minor holes