Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 26 november 2007 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

497 2018  Bachtiari semi-antik, jämnt slitage, even wear, 198x316

S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2007 16:00)

497 2002  Beluch antik, båda kortsidor saknar några knutrader, korroderad, both ends missing few rows of knots, corroded, 103x188

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2007 16:00)

497 2019  Chuval antik Youmuth, 114x76

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 26 november 2007 16:00)

497 2009  Chuval Youmuth Semi-antik, 70x130, mindre färgblödning, minor colourbleed

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 november 2007 16:00)

497 2003  Chuval Youmuth tidigt 1900-tal, 87x145

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 november 2007 16:00)

497 2016  Chuval Youmuth tidigt 1900-tal, 183x105, full lugghöjd, full pile

497 2001  Esfahan Semi-antik, 141x233, signerad, en kortsida saknar någon knutrad, signed, one end missing a few rows of knots

S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 26 november 2007 16:00)

497 2014  Hamadan semi-antik, 133x193

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 26 november 2007 16:00)

497 2007  Heriz Antik, jämnt ställvis hårdare slitage, fläckar, kattriven, båda kortsidor saknar ngn knutrad, even partly heavier wear, catscratches, stains, both ends missing a few rows of knots, 320x400

S�ldes f�r 42.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2007 16:00)

497 2005  Kashan semi-antik, figural, 130x217, full lugghöjd, full pile

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2007 16:00)

497 2004  Kerman Semi-antik, 136x240, full lugghöjd, full pile

S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 26 november 2007 16:00)

497 2031  Ryamatta Handarbetets vänner, c:a 260x360

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2007 16:00)

497 2034  Ryamatta (dds) "Tigerfällen", Barbro Nilsson (1899-1983) för AB Märta Måås-Fjetterström Båstad, Sverige 1950-tal, ullrya, nonfigurativt mönster med mörkbruna kryss och korsande streck på beige botten, 153, 5 x 94 cm, sign: "AB MMF BN"

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2007 16:44)

497 2021  Sarough Semi-antik, 100x146, full lugghöjd, lättere kantslitage, full pile, lighter wear at the sides

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 november 2007 16:00)

497 2012  Talish antik, 112x262, svarta garnet korroderat, mindre lagningar, en kortsida saknar ngn knutrad, black pile corroded, minor repairs, one end missing a few rows of knots

S�ldes f�r 25.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2007 16:00)

497 2011  Tekke Semi-antik, 242x326, jämnt ställvis ngt hårdare slitage, liten lagning nyare franser, even partly heavier wear, minor repair, new fringes

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2007 16:00)

497 2013  Zeikhur semi-antik, 171x350, mindre trampveck, två mindre hål, minor folding wear, two minor holes