Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 27 november 2023 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1581 6512  Affischer 4 st, Propaganda, nutida, yttermått inklusive ram: 107x76 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:26)

1581 6517  Affischer 4 st, Ramade, yttermått inklusive ram: 63x77 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:03)

1581 1003  Akvarell Gregory Robinson (1876-1967), Storbritannien. Bärgningen av "HMS Howe" i Ferrol, Spanien 1893 under ledning av kapten Wilhelm Edlind, Neptunbolaget (Neptune Salvage Company). Signerad, Ferral -93. Akvarell och täckvitt, bildmått: 25,5x53 cm, yttermått inklusive ram: 46x75 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:23)

1581 6193  Akvarell Louis Bentabole (1820-1880), Båtar på strand. Signerad, akvarell, bladets mått: 16x23 cm, yttermått inklusive ram: 34x40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:06)

1581 6303  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, akvarell, kust, -77,21x28 cm, yttermått inklusive ram. 31x38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:08)

1581 6210  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, akvarell, vintermotiv, bladets mått: 26x34, yttermått inklusive ram. 42x52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:16)

1581 6216  Akvarell Oidentifierad konstnär. Utsikt Stockholm. Signerad, daterad -87. Akvarell, bildmått: 20x34, yttermått inklusive ram. 35x48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:25)

1581 6510  Akvareller 8 st, G V Rosvall, Skånska regementen. Signerad, daterad 1933 cm, yttermått inklusive ram: 37x28 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:15)

1581 6164  Apoteksurna med lock, 1800-tal. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:48)

1581 6326  Armband 14k, sten, 18g brutto. Längd: 20 cm

1581 6130  Armband 18k guld. Längd: 17 cm, Vikt: 5,2 g ca

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:32)

1581 6129  Armband 2 st, silver, varav ett Kina med stenar märkt 925, samt en bearbetad sked märkt GAB (U8), Bruttovikt: 70 g ca. Längd: 21-22 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:07)

1581 6197  Armband guld, med diamanter. Längd: 20. Vikt: 8,1 g

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:03)

1581 5239  Armband Jörgen Jensen, Pewter. Längd: 20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:16)

1581 6293  Armring + armband silver, Vikt: 69 g. Diameter: 20-21 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:25)

1581 6361  Bankett nyrokokostil. Längd: 102 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:37)

1581 5229  Bartavla Skeppsmodell. Höjd: 23 cm. Längd: 102 mc

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:13)

1581 6023  Bestick 21 delar, Focus De Luxe

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:38)

1581 6395  Bestick 22 delar, silver, diverse. Längd: 12-20 cm. Diameter: 7 cm, bruttovikt: 610g

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:12)

1581 6401  Blandteknik 2 st, på siden/papper, Kina, blandteknik, yttermått inklusive ram: 26x21-52x37 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:29)

1581 3399  Blandteknik Georg Stoopendaal (1866-1953), Sverige. Tillskriven, Kavallerister till häst. Monogramsignerad. Blandteknik, bildmått: 14x22 cm, yttermått inklusive ram: 35x43 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:43)

1581 6581  Blandteknik Oidentifierad Konstnär, Musikstund, Monogramsignerad (E. L ) 13x12 cm, blandteknik, yttermått inklusive ram: 37x33 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:56)

1581 6341  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Mansporträtt, ej signerad pannå, 70x50 cm, blandteknik, yttermått inklusive ram: 84x64 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:25)

1581 6192  Blandteknik Stellan Mörner (1896-1979), Sverige. "Överstycke till spis i sakristia". Signerad, blandteknik, 40x26 cm, yttermått inklusive ram: 45x31 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:21)

1581 6201  Blandteknik Stig Danielsson, Badhus. Signerad. Blandteknik, bildmått: 29x39 cm, yttermått inklusive ram: 44x54 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:23)

1581 6390  Blandteknik Willie Weberg (1910-1995), Sverige. Signerad, blandteknik, akvarell. Bladets mått: 24x35 cm, yttermått inklusive ram: 42x52: 42x52cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:39)

1581 6249  Blomsterbord bemålat. Bredd: 76 cm. Djup: 28 cm. Höjd: 82 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:11)

1581 6112  Bojan Kina, Blåvitt kompaniporslin, senare trälock & sockel. Höjd: 21-27 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:38)

1581 6242  Bokhylla 1930-tal, bonad björk, ett justerbart hyllplan. Bredd: 100 cm. Djup: 25 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:15)

1581 1021  Bokhylla John Kandell (1925-1991), Sverige. "Pilaster". Källemo, brännstämplad, 12 hyllplan. Bredd: 20 cm. Djup: 23 cm. Höjd: 205 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:55)

1581 6236  Bokhylla sengustaviansk stil, mahogny, mässingsbeslag, 3 st hyllplan. Bredd: 104 cm. Djup: 35 cm. Höjd: 140 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:20)

1581 6582  Bokhyllor ett par, Teak. Svenska Möbelfabrikerna AB, Bredd: 80 cm. Djup: 30 cm, höjd: 120 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:16)

1581 6297  Bokstöd Hummel, 1930/1940-tal, keramik. Längd: 11 cm. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:11)

1581 6356  Bokverk "Monde Diplomatique et Parlamentaire"

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:48)

1581 6380  Bonbonjär Christopher Ramsey, "Vänskapsskålen", Johansfors Glasbruk. Diameter: 14 cm. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:47)

1581 6237  Bord 1800-tal, mahogny. Bredd: 87 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 73 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:45)

1581 6493  Bordskanoner längd: 26-30 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:15)

1581 6024  Bordslampa 1940-tal. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:12)

1581 6278  Bordslampa Enco. Mässing, Höjd: 49 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:03)

1581 6053  Bordslampa glas. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:50)

1581 6587  Bordslampa glasfot. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:38)

1581 6261  Bordslampa Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Kosta, glas. Ej signerad. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:20)

1581 6013  Bordslampa Keramik. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:03)

1581 6335  Bordslampa Kvinna, konstmaterial / glaskupa. Höjd: 73 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:23)

1581 6264  Bordslampa Opalinglas, Ferro Murano. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:45)

1581 6586  Bordslampa Tiffanystil. Nutida. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 21:02)

1581 6447  Bordslampa Vakt, keramik / glaskupa. Höjd: 99 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:54)

1581 6289  Bordslampfot porslin, kvinna. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:29)

1581 6478  Bordslampfötter Ett par, glaserad keramik. Rörstrand. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:05)

1581 6575  Bordsur 1900-talets andra hälft, Man med flätad korg, mässing. Längd: 28 cm, höjd: 38 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:35)

1581 6291  Bordsur omkring 1900, mässing, Lenzkirch. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:45)

1581 6099  Bordsur Swiza, Tempus Fugit, Schweiz, manuell, mässing. Bredd: 11 cm, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:31)

1581 6259  Brickbord 2 st, HAY, "TrayTable". Underrede i lackerat stål, avtagbar bricka i metall, 40x40 cm. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:07)

1581 6043  Brickbord bemålad plåtbricka, ihopfällbar träställning. Bredd: 77 cm. Djup: 67 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:09)

1581 6454  Brosch 18k guld, med pärlor. Längd: 4 cm, vikt: 4,5 ca

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:55)

1581 6363  Brosch silver med 11 diamanter, den största ca 0,2 ct. Längd: 6 cm, bruttovikt: 3 g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:50)

1581 6456  Brosch / hänge 18k guld, Camé. Längd: 3 cm. Vikt: 3,1g brutto

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:13)

1581 6141  Byrå + PALL, 2 delar, byrå med tre lådor. Bredd: 46 cm. Djup: 27 cm, höjd: 49 cm, pall längd: 30 cm, djup: 20 cm, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:55)

1581 6367  Byrå Gustaviansk stil, Bemålad. Bredd: 109 cm, djup: 44 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:30)

1581 6571  Byrå Kristian Eriksson, G. A. D modell Roma, björk. Bredd: 86 cm. Djup: 45 dm. Höjd: 102 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:03)

1581 6028  Carborundumetsning R C Gorman. Signerad, numrerad 25/150, daterad 1987 cm, yttermått inklusive ram: : 62x72 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:09)

1581 6280  Champagneglas 6 st. Kosta, Kent. Höjd: 16,5 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:12)

1581 5031  Champagneglas 7 st, Boda. Höjd: 16,5 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:56)

1581 6329  Cigarettetui silver, importstämplar. Längd: 11 cm, vikt: 105g ca

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:42)

1581 6355  Coller med pärlor, lås i gulmetall, Låset med stämpel FS. Längd: 42 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:32)

1581 6475  Collier 18k guld, med briljanter, 0,35ct. Vikt: 14g. Längd: 38 cm

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:19)

1581 6561  Cowboys & indiander Elastolin, bland annat Tipis, Totempålar & häst med vagn. Höjd: 4-20 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:24)

1581 6602  Docka M. Ä. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:19)

1581 6074  Draperi Sven Fristedt (f. 1940), Sverige. "Cynthia" Borås Cotton 145x213

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:27)

1581 6503  Etsning "Tabell öfver alla nationers nu brukliga flaggor 1805", yttermått inklusive ram. 57x70 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:44)

1581 2050  Etsning Axel Fridell (1894-1935), Sverige. Föreningen för grafisk konst 1925. Bildmått: 15x19 cm, yttermått inklusive ram: 31x41 cm. Ej signerad. Ej signerad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:51)

1581 2068  Etsning Torsten Renqvist (1924-2007), Sverige. Signerad, numrerad 52/110, daterad -60. Bildmått: 23x27 cm, yttermått inklusive ram: 38x43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:50)

1581 6086  Etsning Wilhelm Tupy (1875-1972), Österrike. Vy över Kornhamnstorg. Signerad och daterad 1930. Bildmått: 56x49 cm, yttermått inklusive ram: 73x65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:26)

1581 6404  Etsningar 10 st, Gerald Steffe (f. 1939), Sverige. Signerade, yttermått inklusive ram: 23x27 - 27x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:30)

1581 6274  Färglitografi "Animal Affection", 1800-tal. Färglitografi, bildmått: 28x36 cm, yttermått inklusive ram: 42x47 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:56)

1581 6137  Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Kvinna med zebra, ställvis med glitter. Signerad, färglitografi, numrerad 271/290. Bladets mått: 44x3, yttermått inklusive ram: 58x43 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:23)

1581 6101  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Söder Mälarstrand, daterad -81. Färglitografi. Signerad. Bladets mått: 29x38 cm, yttermått inklusive ram: 50x58 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:48)

1581 6100  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Vy över Laurinska huset. Signerad, numrerad 269/275, Färglitografi. Bildmått: 35x44 cm, yttermått inklusive ram: 50x58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:50)

1581 6555  Färglitografi Jan Stenvinkel (1933-1989), Sverige. Lund och Luna. Signerad och numrerad 10/125, Färglitografi, bildmått: 54x76 cm, oramad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:47)

1581 2003  Färglitografi Joan Miró (1893-1983), Spanien. Ej signerad, Numrerad 47/200, Figur. Färglitografi, bildmått: 59x45 cm, yttermått inklusive ram: 78x63 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:43)

1581 2013  Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Trädgård med växthus. Signerad, numrerad 125/400. Färglitografi, bildmått: 45x59 cm, yttermått inklusive ram: 73x86 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:58)

1581 2089  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 22/25, daterad -64. Färglitografi, bildmått: 15x24 cm, yttermått inklusive ram: 41x51 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:01)

1581 2060  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad 341/460, "Vinga" mm: 47x46 cm, yttermått inklusive ram: 60x59 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:56)

1581 2007  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Dans. Interiör. Signerad. Färglitografi. Bladets mått: 56x75 cm, yttermått inklusive ram. 72x91 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:47)

1581 6542  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 41/375. Färglitografi. Bladets mått: 48x30 cm, yttermått inklusive ram: 65x50 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:09)

1581 2082  Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad, numrerad 26/30, komposition. Färglitografi, bildmått: 31x48cm, yttermått inklusive ram: 48x64cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:02)

1581 6026  Färglitografi Roberto Matta (1911-2002), Frankrike. Signerad, numrerad 99/100. Färglitografi, bildmått: 53x40 cm, yttermått inklusive ram: 74x59 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:48)

1581 2062  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Från storskärgårn". Signerad, färglitografi, numrerad 180/250. Bildmått: 24x20 cm, yttermått inklusive ram: 42x36 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:39)

1581 2023  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. PT. Färglitografi, bildmått: 37x28 cm, yttermått inklusive ram: 57x47 cm. Signerad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:00)

1581 2017  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Skärgårdsbåt. Signerad, numrerad 165/310. Färglitografi, bildmått: 28x41 cm, yttermått inklusive ram: 51x62 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:06)

1581 2002  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Skärgårdsbåt. Signerad, numrerad 266/310. Färglitografi, bildmått: 28x41 cm, yttermått inklusive ram: 51x62 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:20)

1581 6029  Färglitografier 3 st, Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Signerad, daterad -81 cm, yttermått inklusive ram: 50x60 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:36)

1581 6238  Fat + Assietter, 13 delar, Rosenthal. Chippendale. Diameter: 20-33 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:42)

1581 6187  Fat 2 st, Mässing / Brons, L Tham & Ystad Brons, diameter: 21-22,5

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:08)

1581 6277  Fat silver, CG Hallberg, Stockholm, 1934. Diameter: 18 cm. Vikt: 117 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:40)

1581 6033  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Domino", glaserad stengodslera, 20x20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:04)

1581 5366  Fåtölj "So happy", Marco Maran för Maxdesign

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:20)

1581 6140  Fåtölj 1940-tal, höjd 80 cm, bredd 63 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:46)

1581 6579  Fåtölj 1950/60-tal, omklädd

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:12)

1581 6402  Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Advokaten". Helstoppad med häftad tygklädsel och resårsits. Sitthöjd: 40 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:51)

1581 6139  Fåtölj med fotpall 1960/70-tal, kromat underrede på trissor, klädsel i manchester. Höjd: 90 cm, sitthöjd 36, bredd 76 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:18)

1581 6190  Fickur + armbandsur + tidtagarur, 3 delar, Omega

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:23)

1581 6479  Fickur 18k guld, Omega. Vikt: 115g brutto, 5,5x5,5 cm

S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:15)

1581 6232  Figurin hund, Tyskland. Längd: 17 cm, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:01)

1581 6223  Figurin Rosenthal, ryttare. Höjd: 18 cm. Längd: 19 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:47)

1581 5129  Figuriner 3 st, Ballerinor, Nao, Spanien, Spanien. Längd: 18-20, höjd: 12-15 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:46)

1581 6222  Figuriner 3 st, Royal Copenhagen. Höjd: ca 19-20 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:39)

1581 6314  Fiskbestick 12 del (6+ 6), Nysilver, England, etui medföljer. Längd: 17-21 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:58)

1581 6483  Fotografier 10 st, Kungligheter

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:35)

1581 6522  Fotografier 3 st, Kungligheter, bland annat Prins Wilhelm, yttermått inklusive ram: 25x17 - 35x26 cm

1581 6339  Fotografier 7 st, Johan Tappert, 10 upplaga, yttermått inklusive ram: 32x42 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:03)

1581 6378  Fyllehund/karaff glas. Längd: 25 cm, h 17 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:58)

1581 6406  Gardiner 4 längder, fodrade, 250x195 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:51)

1581 6539  Gardiner 4 längder, Linne, fodrade, 345x200 cm

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:53)

1581 6405  Gardiner 6 längder + 6 omtag, fodrade, 280x130 / st

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:09)

1581 6538  Gardiner 6 st, Linne, med insydda tyngder, + 6 st omtag, 275x128-190

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:36)

1581 6527  Gardiner Ett par, Forest Indigo, William Morris. Motiv med hare och påfågel. Linne, fodrade, 270x195 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:55)

1581 6529  Gardiner Ett par, Forest Indigo, William Morris. Motiv med hare och påfågel. Linne, fodrade, 330x200 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:01)

1581 6530  Gardiner Ett par, Forest Indigo, William Morris. Motiv med hare och påfågel. Linne, fodrade. Längd: 330 cm, bredd: 200 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:24)

1581 6060  Gardinomtag + tofsar, 10 delar, tofsar Längd: 30 cm, omtag l- 65 cm ca

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:43)

1581 6176  Glas + vas, 9 delar, 1800/1900-tal, bland annat remmare. Diameter: 7-12 cm. Höjd: 9-20 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:49)

1581 5261  Glasservisdelar 26 delar, Elis Bergh (1881-1954), Sverige. "Karlberg", Kosta Boda, 6 vinglas, 10 starkvinsglas, 10 seltersglas. Höjd: 7-11,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:07)

1581 6037  Glöggservis 13 delar. Höganäs. Höjd: 5-13 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:43)

1581 6577  Golvlampa + golvlampfot, 2 delar, ABO, Danmark, mässing. Höjd: 145 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:42)

1581 6482  Golvlampa Ateljé Lyktan. Höjd: 120 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:24)

1581 6251  Golvlampa metall. Höjd: ca 156 cm, justerbar

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:37)

1581 5269  Golvur England, märkt Wilson, London, Kinesiserande dekor. Höjd: 220 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:36)

1581 5368  Golvvas Bo Fajans, keramik, reliefdekor. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:18)

1581 5173  Gouache Maurice Blanchard (1903-1969), Frankrike. Motiv från Paris. Bildmått: 24x32 cm, yttermått inklusive ram: 36x44 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:44)

1581 6321  Gräddkanna silver, Empire. Höjd: 15,5 cm, vikt: 110g ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:35)

1581 6514  Grafiska blad 4 st, Propaganda, England, 1940-tal, yttermått inklusive ram: 90x64 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:51)

1581 6497  Grafiskt blad Churchill. Bildmått: 39x29, yttermått inklusive ram. 67x58 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:42)

1581 6268  Gravyrer Ett par, Ramar i gustaviansk-stil, yttermått inklusive ram: 55x39 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:29)

1581 6084  Gruvlykta British Coal Mining, mässing. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:42)

1581 6477  Halsband Bismarck, 18k guld. Längd: 48 cm. Vikt: 10g

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:44)

1581 6051  Halsband med hänge Kalevala Koru, Finland, märkt, brons, hänge. Bredd: 5 cm. Längd: 8 cm, kedjans längd 32 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:48)

1581 6513  Halvmånebord bemålat. Bredd: 120 cm, djup, 58 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:05)

1581 5002  Handväska Coach, 35x23 + förvaringspåse

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:54)

1581 6424  Hänge med kedja, silver, med bärnsten. Längd: 58 cm, bruttovikt: 25 g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:07)

1581 6031  Herrbetjänt Fratelli Reguitti, Italien, märkt FR Brevettato Made in Italy, Höjd: 105 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:34)

1581 6337  Herrbetjänt med låda. Höjd: 120 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:23)

1581 6149  Hink + bulkruka, 2 delar, mässing, diameter: 19-34. Höjd: 16-30 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:17)

1581 6427  Hörnskåp Gustaviansk stil, 1800. Tal. Höjd: 194 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:57)

1581 6440  Huggare + värja. Längd: 57-10 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:39)

1581 6343  Ikon omkring 1900, pannå, 81x39 ca

S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:38)

1581 6146  Ikon i montertavla Ryssland Rizza i förgylld metall, yttermått inklusive ram: 35x30 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:55)

1581 6349  Jardiniere + fat, 2 delar, Jugend, fat Nysilver, Württembergische Metallwarenfabrik WMF, Jardiniere glas med tenndekor. Längd: 30 cm. Diameter: 29,5 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:07)

1581 6265  Jordglob Replogle Globes. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:54)

1581 6256  Juldekoration/lampa i form av stad. Längd: 40 cm, h 23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:09)

1581 6416  Kaffegods Arabia, Pallas, 11 del

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:19)

1581 6309  Kaffekoppar 10 st, "Versailles"

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:20)

1581 6294  Kaffekoppar 2 st, Meissen, Ett senare fat

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:43)

1581 6179  Kaffekoppar 4 st, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Golden Sun, Bing & Grøndahl, Danmark. Höjd: 8,3 cm, (kopp)

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:33)

1581 6269  Kaffekoppar med fat, 6 st. Arthur Percy (1886-1976), Sverige. Upsala Ekeby

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:33)

1581 6011  Kaffeservis 21 delar, Thomas, Germany, bemålad

1581 6541  Kaffeservis 25 delar, Lomonosov, "Cobalt Net", porslin, Sovjet, märkt Made in USSR, 13 koppar. Diameter: 7 cm, en sockerskål en gräddkanna, ett större fat, 8 assietter

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:30)

1581 6048  Kaffeservis Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Birka", 8 delar, stengods, med svart dekor. Diameter: 8 cm, höjd: 7 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 21:00)

1581 6049  Kaffeservis Tapio Wirkkala och Rut Byk, 27 delar, "Vinterresa", studio-Line, Rosenthal, 12 koppar. Diameter: 9 cm. Höjd: 5 cm, 12 assietter, gräddkanna, sockerskål, kaffekanna

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:18)

1581 6307  Kaffeservisdelar 13 delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:03)

1581 6119  Kaffeskedar 12 st, silver, Modell Haga. Längd: 11 cm, vikt: 125g ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:30)

1581 6220  Kakelugnsskåp Hörnmodell, Bemålat trä. Bredd: 95 cm. Djup: 66 cm, höjd: 250 ca

S�ldes f�r 23.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:33)

1581 6167  Kandelaber mässing, 4 ljusarmar. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:10)

1581 6168  Kanna fajans, i form av stövel. Längd: 22 cm, höjd: 25 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:15)

1581 6226  Karaff med propp, 1800-tal, vapensköld, slipad dekor. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:33)

1581 6429  Karmstol Björk, Karl Johanstil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:59)

1581 6518  Karmstolar Ett par, ek, sits i skinn. Bredd: 59 cm. Djup: 52 cm, höjd: 104 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:52)

1581 6372  Karmstolar Ett par, Karl Johanstil, björk

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:55)

1581 5321  Karta "Scaniae Hallandiae & Blekingae", modell äldre, yttermått inklusive ram: 48x58 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:31)

1581 6272  Kelim 400x80 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:24)

1581 6336  Kista Kinesiskt motiv. Bredd: 96 cm, djup: 53 cm, höjd: 59 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:03)

1581 6562  Klockfodral Sent 1800-tal, metall ( saknar urverk). Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:27)

1581 6481  Klockkedja 18k guld, 27. Vikt: 22g. Längd: 27 cm

S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:56)

1581 5238  Konjakskupor slipat glas. Höjd: 12,5 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:33)

1581 5266  Konstglas 3 delar, Kosta Boda, Bertil Vallien & Ulrica Hydman-Vallien. Höjd: 10,5-24,5

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:17)

1581 5221  Konstglas Vera Walther, Tyskland, glas, Signerad. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:17)

1581 6374  Kopparstick Kolorerat, Stockholm, bladets mått: 34x45 cm, yttermått inklusive ram: 55x64 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:37)

1581 6275  Kruka Kina, diameter: 29, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:54)

1581 6154  Kryddburkar 6 st, omkring 1900, Villeroy & Boch. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:05)

1581 6511  Kungaporträtt 2 st, Nysilverramar med krona, Gustaf VI Adolf & Louise. Längd: 32 cm. Bredd: 23 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:41)

1581 6111  Kupor Ett par, Kristall, till takarmatur. Diameter: 26-30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:32)

1581 6233  Kuverttallrikar 6 st, "Curzon", Grindley, England. Porslin. Diameter: 27 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:52)

1581 6059  Kuverttallrikar 6 st, nysilver. Diameter: 30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:41)

1581 6262  Lampbord Funkis, underrede i krom, bordsskiva i teak. Bredd: 60 cm, djup: 35 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:26)

1581 6362  Lampbord nutida, diameter: 43, höjd: 69 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:33)

1581 6386  Lampett med dekor av bagge, guldbemålad trä. Längd: 40 cm, djup: 35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:46)

1581 6244  Lampetter Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. "Reflex", Skultuna. Ett par. Mässing. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:34)

1581 5327  Lampskärmar + väggarmatur, 6 delar, Från Malmstens, bland annat Vanja Sorbon Malmsten. Längd: 9-30 cm, höjd: 16-35,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:45)

1581 6599  Leksak Japan, plåt, Satelit. Längd: 21 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:08)

1581 6589  Leksak Plåt, Musse Pigg, Walt Disney, Line mar toys, Japan. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:07)

1581 6595  Leksak Spel, Hästkapplöpning, JEP, "Le Derby". Längd: 22 cm, djup: 22 cm, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:54)

1581 6417  Leksaker 2 delar, Lok, plåt. Längd: 15-18 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:24)

1581 6594  Leksaker 2 st, Schuco, Grand prix racer. Längd: 16 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:18)

1581 6281  Likörservis 7 delar, glas. Höjd: 10-21 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:33)

1581 6499  Litografi Ballongfärd, yttermått inklusive ram: 48x66 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:22)

1581 2091  Litografi Olle Olsson Hagalund (1904-1972), Sverige. Signerad, numrerad 49/200. Bildmått: 20x27 cm, yttermått inklusive ram: 39x46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:08)

1581 2043  Litografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, Bellman, bladets mått: 28x42 cm, yttermått inklusive ram: 47x60 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:47)

1581 6525  Litografier 4 st, Militärer, yttermått inklusive ram: 54x43 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:41)

1581 5296  Ljuskrona Barockstil. Höjd: ca 70 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:59)

1581 5294  Ljuskrona Hagamodell. Höjd: ca 55 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:48)

1581 6334  Ljuskrona rokokostil, slipade prismor. Höjd: 70 ca

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:33)

1581 6250  Ljuslykta Jette Frölich, Danmark, för värmeljus, mässing i form av en gran. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:43)

1581 6044  Ljusplåtar ett par, mässing. Höjd: 42 cm

1581 6286  Ljusplåtar mässing. Bredd: 13 cm, höjd: 27 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:41)

1581 6150  Ljusstakar 2 par, mässing, svängbara. Höjd: 17-21 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:15)

1581 6467  Ljusstakar 3 st, Kolonnformade, mässing. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:19)

1581 6465  Ljusstakar 4 st, Kolonnformade. Höjd: 7 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:35)

1581 6472  Ljusstakar 4 st, mässing. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:26)

1581 6468  Ljusstakar 4 st, mässing. Höjd: 23,5

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:20)

1581 6007  Ljusstakar 4 st, Skultuna, "Skyddsängeln", förgylld mässing. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:09)

1581 6054  Ljusstakar 4 st, smide. Höjd: 19-23 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:15)

1581 6471  Ljusstakar 7 st, mässing. Höjd: 10-18 ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:58)

1581 6012  Ljusstakar ett par, Gustavsberg, Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. + 1 st Gefle, höjd: 6,5-9

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:28)

1581 6473  Ljusstakar ett par, med marmor. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:48)

1581 6316  Ljusstakar Ett par, Nyrokoko, Nysilver. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:38)

1581 6288  Ljusstakar Ett par, omkring 1900, trä, bemålade. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:51)

1581 6103  Ljusstake Josef Frank (1885-1967), Österrike. Vänskapsknuten, Firma Svenskt Tenn. Mässing. Bredd 22 cm. Höjd: 14,5 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:01)

1581 6480  Ljusstake Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Medaljong, Gustavsberg 1969-1970. För 3 ljus. Delvis glaserad stengodslera, målad gulddekor. Längd: 22 cm. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:37)

1581 6151  Ljusstake mässing (stor), diameter: 29. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:01)

1581 6576  Ljusstake pläter. Höj- och sänkbar. Höjd: 16-25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:05)

1581 5090  Ljusstake silver, CG Hallberg, Heinz Decker (1919-2017), Sverige. 1957. Höjd: 12cm. Vikt: 115g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:08)

1581 6052  Ljusstake smide, 5 ljusarmar, Boda smide. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:33)

1581 5246  Malmkrona Barockstil, 6 ljusarmar. Bredd: 60 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:40)

1581 6391  Matbestick ca 50 st, nysilver, Svenskt Spets. Längd: 20-24 cm, 12 matgafflar, 12 matknivar, 6 matskedar, 12 efterrättsskedar, 8 diverse

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:42)

1581 6572  Matbord "Kato", Andersen Furniture, Danmark, Benställning i ek med bordsskiva i laminat. Bredd: 160 cm, bredd: 95 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:39)

1581 5177  Matbord på trissor. Idegran, Bredd: 162 cm med en iläggsskiva om 54 cm, djup, 100 cm. Höjd: 76 cm med iläggsskiva

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:45)

1581 4264  Matsalsgrupp 7 delar, Gustaviansk stil. Diameter: 120 cm, höjd: 73 + 3 iläggx47 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:38)

1581 6114  Matservis 30 del ca, Lidköping, Diana

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:11)

1581 6305  Matservis 46 delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:20)

1581 6306  Matservisdelar 25 delar, udda, Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:16)

1581 6215  Matservisdelar ca. 40 delar, Riviera, Villeroy & Boch

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:52)

1581 6320  Matskedar 5 st, silver. Längd: 21-22, vikt: 275g ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:13)

1581 6557  Matta Bochara, 71x187 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:27)

1581 5098  Matta Galleri, 140x62 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:38)

1581 6333  Matta orientalisk, 104x160 cm

1581 6015  Matta orientalisk, 114x164 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:20)

1581 5013  Matta orientalisk, 123x183 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:17)

1581 6009  Matta Orientalisk, 134x211 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:45)

1581 6072  Matta Orientalisk, 160x216 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:30)

1581 5016  Matta orientalisk, 160x217 ca

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:19)

1581 6558  Matta Orientalisk, 233x315 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:35)

1581 6560  Matta Orientalisk, Ardebil Azarbayjan, 190x305 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:48)

1581 6387  Matta orientalisk, Hamadan, Mehravan, 300x485 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:22)

1581 6331  Matta Orientalisk, Kelim, 160x160 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:26)

1581 6384  Matta orientalisk, Keshan, 294x417 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:02)

1581 6332  Matta orientalisk, Semiantik, 75x108 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:12)

1581 6073  Matta Orientalisk. Täbriz, 130x220 cm

S�ldes f�r 29.500 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:51)

1581 6079  Mattallrikar/undertallrikar 15 st, Rosenthal, Winifred. Diameter: 27,5 cm, blå bård med gulddekor

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:21)

1581 6354  Miniatyrer + fotoram, 3 delar, yttermått inklusive ram: 5x4,5 - 10x8,5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:21)

1581 6083  Minkpäls A-Formad, med kapuchong, storlek: 38-40 ca. Längd: 113 cm ca

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:52)

1581 6485  Modellflygplan SAAB 35 - Draken. Längd: 32 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:46)

1581 6124  Mortlar 2 st, Kolmårdsmarmor, diameter, 10-14 cm. Höjd: 10,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:51)

1581 6531  Mugg Kina, Blåvitt kompaniporslin. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:29)

1581 6308  Nattygsbord rokokostil, mahogny, intarsia. Bredd: 40 cm. Djup: 26 cm, höjd: 72 cm

1581 6182  Neonskylt i plåt, bemålad, motiv av tårta, från konditori Sundstens i Bagarmossen, omgjord för inomhusbruk. Renoveringsbehov föreligger. Ej funktionstestad. Bredd: 47 cm. Höjd: 78 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:58)

1581 6550  Ölglas 9 st, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. "Chateau", Kosta Boda. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:40)

1581 6148  Oljelampa mässing, Ilse Ammonsen, Daproma Design, Danmark. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:54)

1581 6161  Oljemålning 1800-tal, Ekivok scen, ej signerad. Olja på pannå, 13x16 cm, yttermått inklusive ram: 18x21 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:10)

1581 9001  Oljemålning Adam Setkowicz (1875-1945), Polen. Slädfärd. Signerad. Olja på duk, 46x98 cm, yttermått inklusive ram: 53x104 cm

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:38)

1581 5320  Oljemålning Albin de Buncey (1905-1978), Skördetid, Signerad. Olja på pannå, 222x26 cm, yttermått inklusive ram: 34x39 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:29)

1581 6524  Oljemålning Allan Efgnell, militärer i fält. Signerad. Olja på pannå, 30x22 cm, yttermått inklusive ram: 38x29 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:36)

1581 6330  Oljemålning Dick Beer (1893-1938), Sverige. "Den gamla Qvarnen". Signerad. Olja på duk, 59x49 cm, yttermått inklusive ram: 63x52 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:51)

1581 6202  Oljemålning Eric Elfwén (1921-2008), Sverige. Signerad, Figurer. Olja på pannå, 37x44 cm, yttermått inklusive ram: 42x49 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:35)

1581 6546  Oljemålning Eugen Ridderstolpe, Riddarhuset. Signerad. Olja på duk, 55x74 cm, oramad

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:45)

1581 6315  Oljemålning Felix Hatz (1904-1999), Sverige. Blommande träd. Signerad. Olja på duk, 55x65 cm, yttermått inklusive ram: 78x89 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:23)

1581 6025  Oljemålning Franco Costa (f. 1934), Italien. Signerad A tergo, 1977, " Light in Sweden". Olja på duk, 100x70, oramad

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:13)

1581 6270  Oljemålning Glasad, "Aristote", 20x14 cm, yttermått inklusive ram: 28x23 ca. Ej signerad

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 21:00)

1581 6159  Oljemålning Gustaf Svensson, Stilleben. Signerad, daterad 1946. Olja på duk, 36x28 cm, yttermått inklusive ram: 46x33 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:33)

1581 6282  Oljemålning Håkan Engström (1908-1987), Sverige. Kustlandskap. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 37x37 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:01)

1581 6093  Oljemålning Henry Dánty, Venedig. Signerad. Olja på duk, Bildmått: 46x55 cm, yttermått inklusive ram: 65x74 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:58)

1581 5310  Oljemålning Iván Grünewald (1911-1996), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad. Olja på duk, Bildmått: 35x27 cm. Signerad, oramad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:44)

1581 6442  Oljemålning Jean Haagen, (Kopia), föreställande Otto Wilhelm Köningsmark. Olja på duk, 139x116 cm, yttermått inklusive ram: 147x123 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:16)

1581 6230  Oljemålning Johan Pettersson, Häst. Signerad. Olja på pannå, 19x19 cm, yttermått inklusive ram: 22x22 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:42)

1581 6428  Oljemålning Karl Tirén (1869-1955), Sverige. Signerad, daterad 1919, sameby. Olja på pannå, 47x70 cm, yttermått inklusive ram: 63x86 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:20)

1581 5056  Oljemålning Knut Valinder (1909-1987), Sverige. Signerad, fåglar. Olja på duk, 25x28cm, yttermått inklusive ram: 38x42cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:28)

1581 6544  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Båtar i kanal. Ej signerad. Olja på duk, bildmått. 30x19 cm, yttermått inklusive ram: 48x37 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:53)

1581 1005  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, 1700-tal, rastande sällskap. Olja på duk, 76x95 cm, yttermått inklusive ram: 100x118 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:34)

1581 6342  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Mansporträtt. Signerad, daterad 1919duk, 89x68 cm, yttermått inklusive ram: 103x82 cm

1581 6340  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Mansporträtt. Signerad. Olja på duk, 72x60 cm, yttermått inklusive ram: 85x73 cm

1581 6353  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad 1923, damm. Olja på duk, 16x31 cm, yttermått inklusive ram: 24x39

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:15)

1581 6144  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad YT 1929, Religiöst motiv. Olja på pannå. Diameter: 27 cm, yttermått inklusive ram: 44x44 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:42)

1581 6351  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ryssland, Mansporträtt. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 30x22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:08)

1581 6213  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Gyllensvärd, Stockholmsmotiv. Olja på duk, 36x30, yttermått inklusive ram. 43x37 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:07)

1581 6547  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Wahlborg - 77, hästpremiering. Olja på duk, bildmått: 32x39 cm, yttermått inklusive ram: 45x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:52)

1581 6397  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad Root, 1967, komposition. Olja på duk, 65x35 cm, yttermått inklusive ram: 68x38 cm

1581 6214  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Fors. Olja på pannå, 35x50, yttermått inklusive ram. 42x57 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:06)

1581 6143  Oljemålning omkring 1900, Religiöst motiv, ej signerad, duk på pannå, 38x27 cm, yttermått inklusive ram: 50x40 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:35)

1581 6065  Oljemålning Per Sundberg (1887-1968), Sverige. Skogsmotiv. Signerad. Olja på duk. Bildmått: 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 72x82 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:03)

1581 5144  Oljemålning Selim Soldan (1910-1971), Finland. Krukväxter. Signerad, daterad 45. Olja på duk, 60x80 cm, yttermått inklusive ram: 65x85 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:03)

1581 6004  Oljemålning Stig Jonzon (1913-1987), Sverige. Stadshuskajen. Signerad, daterad 1946. Olja på pannå, 72x59 cm, yttermått inklusive ram: 96x80 cm

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:10)

1581 6556  Oljemålning Svend Arvidsen (1908-1981), Norge. Marint motiv. Signerad. Olja på duk, bildmått: 60x90 cm, yttermått inklusive ram: 71x102 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:40)

1581 6271  Oljemålning Torsten Löwgren (1903-1991), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, daterad 1941pannå, 39x30 cm, yttermått inklusive ram: 50x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:32)

1581 6312  Oljemålning Torsten Löwgren (1903-1991), Sverige. Gosse. Signerad, Daterad 1927. Olja på duk, 52x71 cm, yttermått inklusive ram: 64x83

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:43)

1581 6567  Oljemålning Wolfgang Hirsch (1924-2011), "Bridgespelarna". Signerad. Olja på duk, 37x55 cm, yttermått inklusive ram: 55x72 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:29)

1581 6217  Oljemålningar 3 st, Birthe Horn, kompositioner, yttermått inklusive ram: 27x27 - 42x52 cm. Signerad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:13)

1581 6446  Oljetryck Karl XII, yttermått inklusive ram: 134x90 cm

1581 6345  Ordnar samt medaljer mm. 5 delar, Serbien. Längd: 4 - 8 cm respektive Diameter: 3. 3 - 3,5 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:50)

1581 6484  Örhängen + broscher, bland annat silver, bland annat Karesuandosilver

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:49)

1581 6452  Örhängen Ett par, 18k guld, med stenar. Längd: 1,8 cm, vikt: 2,1g ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:01)

1581 6451  Örhängen Ett par, 18k guld, pärlor. Längd: 2,5 cm, vikt: 3,1g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:51)

1581 6324  Örhängen Ett par, Australien, 9k, opaler, skruv. Vikt: 3,4g ca

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:52)

1581 6578  Pall 1940-tal, omklädd. Längd: 51 cm, djup: 43 cm, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:40)

1581 6039  Pall furu. Längd: 50 cm. Djup: 30 cm. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:25)

1581 6432  Paraplyställ metall, Ormar. Höjd: 67 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:40)

1581 6433  Paraplyställ Metall. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:32)

1581 5189  Parfymflakonger 20 st. Höjd: 4-19 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:36)

1581 6463  Pärlhalsband 2 st, med silverlås. Längd: 45-66 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:48)

1581 6425  Part smycke silver, 5 delar. Vikt: 75 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:59)

1581 6055  Parti allmoge & kuriosa 5 delar, skålar, perukstock, med mera, trä. Längd: 27-32. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:10)

1581 6338  Parti bijouterier Diverse, i skrin

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:35)

1581 6593  Parti leksaker bilar/flygplan

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:52)

1581 6603  Parti leksaker diverse

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:37)

1581 6038  Parti nysilver 12 delar, shaker, coasters, soppslev.

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:18)

1581 6327  Parti smycken silver, bruttovikt: 95 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:25)

1581 6368  Patronlådor 4 delar, metall. Längd: 33-36cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:36)

1581 6369  Patronlådor 4 st, trä, 65mm lös ptr / 14, mått 42x26 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:27)

1581 6106  Piedestal Empirestil, tre kolonner, mässingsbeslag, mahogny. Diameter: 32 cm. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:11)

1581 6132  Piphylla hörnmodell, omkring 1800, mörkbetsad, 3 lådor. Bredd: 44 cm. Djup: 30 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:10)

1581 6551  Plafond 1920-tal, Alabaster, diameter: 55 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:48)

1581 6219  Plafond omkring 1900, tyg och mässing. Diameter: 65 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:36)

1581 6069  Plåtbrickor 2 st, bemålade med blomstermotiv. Längd: 46 cm, bredd: 36 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:25)

1581 5336  Plåtskåp med lös överplatta. Bredd: 38 cm, djup: 72 cm, höjd: 129 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:20)

1581 6490  Pluntor 2 st, grönt glas. Tre kronor, Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:13)

1581 6082  Pluntor 3 st, glas med etsad dekor, bland annat Gustav III: s monogram, höjd: cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:06)

1581 6225  Pokal med lock, hänklar, glas, 1800-tal, etsad dekor. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:06)

1581 6228  Pokal silver. Stockholm, 1914, graverad. Höjd. 16 cm. Diameter: 9 cm Vikt: ca 210g

1581 6229  Pokaler 2 st, silver. Höjd: 6-9 cm. Vikt: 80g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:37)

1581 6115  Puderstol Bemålad, 1700-/1800-tal

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:26)

1581 6298  Ramar 2 st, barockstil, Italien, 1900-tal, yttermått inklusive ram: 35x24 - 43x26 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:48)

1581 6178  Remmare 6 st, omkring 1900, grönt glas. Höjd: 11,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:57)

1581 6347  Reseikon silver och emalj, Ryssland. Längd: 6,5 cm. Höjd: 4 cm, bruttovikt: 30g

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:57)

1581 6466  Ring 18k guld, med dekor. Vikt: 4g ca, ringmått 14

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:33)

1581 6469  Ring 18k guld, vitguld, 5 st, stenar (moissanite), a 0,2ct, 1,0ct. Vikt: 4,5g, ringmått 16

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:57)

1581 6205  Ring 18k guld. Med två diamanter och safir. Vikt: 2g. Storlek: 15. 7

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:12)

1581 6325  Ringar 2 st, 18k guld, släta. Vikt: 4,5g ca, ringmått 16

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:20)

1581 6423  Ringar 4 st, silver, bruttovikt: 15 g, ringmått 17-17,75

1581 6071  Ryamatta blå, 167x123 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:27)

1581 6064  Salongsbord gustaviansk stil. City Möbler Tibro. Diameter: 68 cm. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:37)

1581 6290  Saltkar 4 st. + sked, 1700tal/1800-tal, 213 g. Längd: 7-18 cm, djup: 6-7 cm, höjd: 3 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:05)

1581 6605  Samlarföremål Uncle Scrooge, 71/950. Längd: 19 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:05)

1581 6415  Scarfar 3 st, Hermès och Chanel. Längd: 90 cm. Bredd: 90 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:28)

1581 6003  Sejdlar 10 st, glas. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:29)

1581 6252  Sekretär mahogny, med tre lådor. Bredd: 76 cm. Djup: 45 cm, höjd: 100 cm, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:38)

1581 6087  Serveringsbricka med brodyr under glasskiva, 56x43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:55)

1581 6580  Serveringsvagn glas och mässing. Längd: 72 cm, djup: 47 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:47)

1581 6365  Sideboard Gustaviansk stil, nutida. Längd: 175 cm, djup: 45 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:49)

1581 6352  Sigillstamp förgylld brons, Paris. Höjd: 8,2 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:14)

1581 6322  Silverföremål 7 delar, Bägare + servettringar + skedar. Längd: 13-21. Höjd: 3-7 cm, vikt: 185g ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:03)

1581 6142  Skål + BÄGARE med gravyr, silver, GAB + C-G Hallberg (X69). Diameter: 9-12 cm. Höjd: 7,3-10 cm, Vikt: 170 g ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:51)

1581 5355  Skål + VAS, Sylvia Leuchovius (1915-2003), Sverige. Rörstrand Atelje. Diameter: 11-17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:02)

1581 6169  Skål Celadon, Antik, Asien, Dia 17, höjd: 6 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:43)

1581 6135  Skål Eva Englund (1937-1998), Sverige. Pukeberg, glas. Diameter: 22,5 cm. Höjd: 16,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:47)

1581 6173  Skål fajans, Märkt CL S. Diameter: 32 cm. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:04)

1581 6036  Skål glaserad stengodslera. Diameter: 30 cm, höjd: 12 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:30)

1581 6174  Skål glaserad stengodslera. Pia Hellberg, Signerad, daterad -97. Längd: 25 cm. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:39)

1581 6276  Skål med hänklar, silver, Peru. Längd: 14,5 cm, höjd: 4 cm, vikt: 83 g

1581 6461  Skål silver, reliefdekor. Diameter: 15 cm. Höjd: 5 cm. Vikt: 130 g

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:30)

1581 6566  Skål Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden. Längd: 25 cm, djup: 18 cm, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:06)

1581 6035  Skålar + fat, 3 delar, glaserad stengodslera. Diameter: 21-30 cm. G. 3-8,5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:31)

1581 6536  Skålar 4 st, Tapio Wirkkala -58, Iittala. Signerade, slipat glas, lövformade. Längd: 9 cm. Bredd: 8,5 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:33)

1581 6078  Skålar 4+ 1, Kosta Boda, glas, varav en Göran Wärff. Signerad. Diameter: 11 cm, höjd: 7,5 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:22)

1581 6407  Skålfat Kina, Blåvitt kompaniporslin, diameter: 29 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:36)

1581 6235  Skåp 2 + 1 glasade dörrar. 2 hyllplan. Bredd: 164 cm. Djup: 36 cm, höjd: 145 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:44)

1581 6583  Skåp ett par, Teak. Bredd: 80 cm. Djup: 41 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:06)

1581 6245  Skåp mahogny, glasade dörrar, ett flyttbart hyllplan i glas. Bredd: 98 cm. Djup: 31 cm, höjd: 121 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:52)

1581 6534  Skärbräda Sigrid Richter, "Eden" Rörstrand. Längd: 30 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:39)

1581 6050  Skolplansch "Försommarens blommor", Norstedt & Söner, 70x100 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:25)

1581 6520  Skrivbord bemålat. Bredd: 101 cm, djup: 57 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:26)

1581 6045  Skrivbord omkring 1900, mahogny. Bredd: 104 cm, cm, djup: 64 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:46)

1581 6021  Skrivbordslampa 1960-tal. Höjd: 95 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:47)

1581 6267  Skulptur Alabaster, ko med kalv, sockel. Längd: 23 cm, djup: 13 cm, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:13)

1581 6186  Skulptur Frida Tham, Figur, metalltråd på träsockel. Längd: 30 cm, djup: 19 cm, höjd: 45 cm

1581 6047  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Bulldog ur Stora Zoo, Gustavsberg 1960-1968. Delvis glaserad brun stengodslera. Längd: 13 cm. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:41)

1581 6109  Skulptur Obelisk i glas, Monica Bäckström. Limiterad upplaga, märkt 7292024 Kosta Boda. Höjd: 35,5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:32)

1581 6163  Skulptur Stenmassa, ej signerad, 29x34 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2024 05:24)

1581 6006  Skulpturer Ett par, Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Nuutajärvi Iittala. Längd: 10 cm, höjd: 7 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:15)

1581 6414  Slips Hermès. Längd: 70 cm, djup: 4-8 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:07)

1581 6209  Slipsnål med smådiamanter. Vikt: 1,1g. Längd: 5 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:15)

1581 6364  Smycken manschettknappar med mera

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 21:05)

1581 6056  Snapsglas + seltersglas, 9 delar, Erik Höglund (1932-1998), Led. Rovne. Signerad och daterad -92. Sverige. Höjd: 12,5 - 18 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:37)

1581 6057  Snapsglas 12 delar. Slipad kristall. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:10)

1581 6284  Snapsglas 16 st. Reimersholms. Höjd: 15,5 cm

1581 6318  Sockerskålar 2 st, Sent 1900-tal, nysilver. Höjd: 29-31 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:57)

1581 6253  Soffa Sengustaviansk. Längd: 184 cm. Djup: 59 cm. Höjd: 76 cm, sitthöjd: ca 40 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:14)

1581 6258  Soffbord 1950/60-tal, Utdragbara skivor, lös förlängningsskiva av bakelit, Bredd: 130 - 160 cm. Djup: 52 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:19)

1581 5187  Soffbord Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Ovalen, Bredd: 120 cm. Djup: 86 cm. Höjd: 60 cm

1581 6243  Soffbord hunters table, mahogny. Bredd: 134 cm. Djup: 87 cm (20+ 47+ 20), höjd: 53 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:44)

1581 6359  Soffbord Orientalisk, intarsia, 120, djup: 55 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:40)

1581 6030  Spegel Empire, 88x52 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:54)

1581 6507  Spegel Gustaviansk stil, John Lundmark, slipat glas, 91x40 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:10)

1581 6584  Spegel Karl Johan, mahogny. Höjd: 129 cm. Bredd: 64 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:53)

1581 6067  Spegel med ram i trä. Bredd: 33 cm. Höjd: 112 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:53)

1581 6548  Spegel Sengustaviansk, senare glas, 82x41 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 21:04)

1581 6255  Stol Myran, Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen. Sits och rygg i skiktlimmat trä, 3 st stålrörsben

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:37)

1581 6373  Stolar 3 st, Gustaviansk stil, genombruten ryggbricka med dekor av axknippe

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:46)

1581 4311  Stolar 4 st, 1800-tal, Baltikum

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:32)

1581 6240  Stolar 4 st, dekor med intarsia. Höjd: 94 cm, sitthöjd: 45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:14)

1581 5026  Stolar 4 st, Gustaviansk stil, genombruten ryggbricka med dekor av axknippe

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:58)

1581 6246  Stolar ett par, 1800-tal, mahogny. Höjd: 95 cm, sitthöjd: ca 45 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:58)

1581 6516  Stolar Ett par, NK

1581 6248  Stolar ett par. Höjd: 90 cm, sitthöjd: ca 42 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:48)

1581 5126  Sybord Gustaviansk stil, Sent 1800-tal, mahogny. Bredd: 58 cm, djup: 42 cm, höjd: 71 cm, nyckel

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:34)

1581 6104  Sybord Nyrenässans, två lådor i sargen, Inredning för sybehör, teak/rot. Bredd: 52. Cm, djup: 41 cm, höjd: 79 cm, nyckel

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:42)

1581 6445  Taburett Gustaviansk stil. Längd: 47 cm, djup: 32 cm, höjd: 48 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:45)

1581 6189  Takarmatur kupa av glas. Höjd: 70 cm

1581 6172  Takarmatur Mässing med glaskupor, diameter, 64 cm. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:16)

1581 6241  Takarmatur med prismor. Diameter: ca 42 cm, höjd: ca 43 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:43)

1581 5128  Takarmatur Metall, med skepp. Höjd: 60 ca

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:43)

1581 6181  Takarmatur PH-lampa, PH5, Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark. Lameller i metall. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:40)

1581 6188  Takarmatur PH-lampa, PH5, Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark. Lameller i metall. Höjd: 23 cm. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:43)

1581 6166  Takarmatur Pia-Lampan, Tore Ahlsén (1906-1991), Sverige. Gärsnäs. Dia 65 cm. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:52)

1581 6061  Takarmatur Plafond, Belysningsfabriken Konsthantverk, opalvit akryl, detaljer i ek. Diameter: 50 cm ca, höjd: 7 cm ca

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:45)

1581 6062  Takarmatur Plafond, glas, Markslöjd. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:16)

1581 5298  Takarmatur Prismor. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:13)

1581 6125  Takarmatur/hallykta Taurus, Glas, mässing. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:47)

1581 6096  Takarmaturer 2 st, Carl Thore, mässing samt vit metall. Diameter: 24 cm. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:28)

1581 6095  Takarmaturer 2 st, Carl Thore, mässing. Diameter: . 24 cm. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:20)

1581 6410  Tallrik + djup tallrik, 2 delar, Blåvitt kompaniporslin. Diameter: 23 ca

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:45)

1581 6408  Tallrikar 3 st, Kina, Blåvitt kompaniporslin, diameter: 24 ca

1581 6409  Tallrikar Ett par, Kina, Blåvitt kompaniporslin, diameter: 23 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:30)

1581 6180  Te/kaffekopp 10 st, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Golden Sun, Bing & Grøndahl, Danmark. Höjd: 9 cm, (kopp), + extra fat

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:39)

1581 6257  Tebord rokokostil, 1900-tal, bricka i keramik. Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors, brickmärkt. Bredd: 79 cm. Djup: 53 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:15)

1581 5243  Teckning Pelle Åberg (1909-1964), Sverige. Caféinteriör. Signerad, Tusch, 21x15 cm, yttermått inklusive ram: 31x25 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:16)

1581 6296  Tedosa + skålar, 4 delar, Kina, diameter: 15,5-16. Längd: 17 cm, höjd: 6-10 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:39)

1581 6535  Tekanna Inger Persson (f. 1936), Sverige. "Pop", porslin, Rörstrand, formgivningsår 1968, Blå glasyr, undertill märkt Rörstrand Sweden. Höjd: ca 16 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:49)

1581 6171  Tennfat & tallrikar 10 st, 1700-/1800-tal, diameter: 22-36 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:50)

1581 6500  Tennsoldater diverse

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:04)

1581 6489  Terrin med lock, nutida, höjd: 24 cm.

1581 6319  Teskedar 12 st, Kina, Otydliga stämplar. Längd: 11,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:35)

1581 6017  Textil Fristedt, Tampella, 140x285 ca

1581 6075  Textil stuvbit, Maija Isola "Fandango", bomull, Marimekko 146x204 cm

1581 6076  Textilier 4 längder om vardera 120x245 cm, Linne, "Paquita", A. Sanderson fabric

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:29)

1581 6118  Textilier 6 st, 3 + 3 st, Indien, med speglar, 36x36 - 65x65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:38)

1581 6070  Tidningskorgar 2 st, rotting. Längd: 45 cm, höjd: 45 cm

1581 6448  Tobaksburk Järn, modell äldre, plåtlock, diameter: 13, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:45)

1581 6418  Tomtar 2 st, Keramik. Höjd: 17-29 cm

S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:00)

1581 6019  Tomte keramik, Heissner. Höjd: 71 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:54)

1581 2063  Torrnålsgravyr Lennart Olausson (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 260 ex, daterad -84, "Juninatt". Bildmått: 20x25 cm, yttermått inklusive ram: 45x55 cm

1581 6302  Träsnitt Oidentifierad konstnär. Japan, bladets mått: 23x35 cm, yttermått inklusive ram: 49x36 cm

1581 2030  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Lejonbacken Stockholms slott. Signerad, numrerad 326/360. Bildmått: 23x40 cm, yttermått inklusive ram: 36x53 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:16)

1581 6204  Träsnitt Torsten Renqvist (1924-2007), Sverige. Signerad, numrerad 41/100, daterad -52. Bildmått: 30x38 cm, yttermått inklusive ram: 42x50 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:14)

1581 6348  Tsuba Japan, dragonfly, metall. Diameter: 8 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:55)

1581 6010  Tusch Ivar Starkenberg (1886-1947), Sverige. Societetsinteriör, Monogramsignerad SBG, oramat löst blad, 35x23 cm

1581 6018  Tvättkorg höjd: 85 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:21)

1581 6301  Uppläggningsfat + saladier, 2 delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått. Diameter: 29-39 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:28)

1581 6121  Uppläggningsfat + skål, 2 delar, Rörstrand, Aina Stenberg, "Tomtejul", diameter: 1. Längd: 37 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:28)

1581 6310  Uppläggningsfat + terrin + kanna, 6 delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått. Längd: 12-25 cm, djup: 9-25 cm, höjd: 3-17 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:36)

1581 5008  Ur 14k. Bruttovikt: 10 g. Diameter: 25 mm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:03)

1581 6574  Utställningsaffisch Picasso, bladets mått: 100x66, oramad

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:55)

1581 6113  Väggarmaturer Ett par, mässing och glas, "Klassiska-Lyktor". Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:37)

1581 6299  Väggarmaturer Ett par, rokokostil, 1900-tal, 50x30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:24)

1581 6392  Vägghylla Sent 1800-tal, Laserad, hörnmodell. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:22)

1581 6565  Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. "Albertina", Gustavsberg, 27,5x27,5

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:51)

1581 6122  Väggur Måsen, Bing & Grøndahl, nutida, skapad 1895 av Fanny Garde (1855-1928). Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:08)

1581 6563  Vas + skål, 2 delar, Edgar Böckman, Monogramsignerade. Höjd: 9-25 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:36)

1581 6077  Vas Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Savoy, Iittala. Signerad. Diameter: 20 cm, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:44)

1581 6552  Vas Britt-Louise Sundell (1928-2011), Sverige. Gustavsberg, stengods med blå glasyr. Diameter: 10 cm, höjd: 24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:53)

1581 6474  Vas f. D patron. Höjd: 22,5 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:44)

1581 5205  Vas Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. + fat Steninge slott. Höjd: 35 cm, diameter: 37 cm

1581 6449  Vas Simon Gate (1883-1945), Sverige. Tusen fönster, Orrefors. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:11)

1581 5302  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Grazia, Gustavsberg, stengods, vit carraraglasyr med målad silverdekor av figurer. Längd: 10 cm, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:12)

1581 6328  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:16)

1581 6136  Vas / skulptur Rosa Ljung (1917-1983), Sverige. "Pampas vilda hästar", glaserad keramik. Höjd: 24,5 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:07)

1581 6224  Vaser 2 st, bland annat Bertil Vallien, Sverige. Höjd: 20- 29 cm

1581 6400  Vaser 2 st, Konstglas, Per B Sundberg, tillskriven. Höjd: 14,5 cm

1581 4222  Vaser 2 st. Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta, underfång. Höjd: 16-19 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:34)

1581 6360  Vikskärm 3 delar, Orientalisk, 3 X (87x36)

1581 5188  Vinglas 12 st, Kristall. Höjd: 12,5 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:30)

1581 6283  Vitvinsglas 12 st, gult glas. Höjd: 17,5 cm

1581 6247  Vitvinsglas 8 st, grön fot. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:23)

1581 6396  Ytterfoder + skål, 2 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Carrara, diameter: 16. Längd: 25 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:40)

1581 6153  Ytterfoder 4 st, Liljekonvalj, Gustavsberg, diameter: 18-20. Höjd: 14-16 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:49)

1581 6155  Ytterfoder 4 st, Tettau, diameter: 15,5, höjd: 12 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:00)

1581 6457  Ytterfoder 6 st, Waldemarsudde, P4615390956213183Diameter: 13,5. Höjd: 13 cm (storlek 1)

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:29)

1581 6455  Ytterfoder 6 st, Waldemarsudde. Diameter: 13,5. Höjd: 13 cm (storlek 1)

1581 6419  Ytterfoder koppar och mässing. Längd: 27 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:42)

1581 6014  Ytterfoder metall, 3 delar. Höjd: 13-33 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:57)

1581 6508  Ytterfoder Timo Sarvimäki (f. 1948), Sverige. Rörstrand. Diameter: 26,5 cm, höjd: cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:49)

1581 6486  Ytterfoder Tre Kronor, Riksvapnet, Stockholm. Diameter: 16 cm. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:17)

1581 6458  Ytterfoder Waldemarsudde. Diameter: 20 cm, höjd: 19 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:55)