1405 2060 Akryl Emma Malm (f. 1987), Sverige. Kvinnostudie. Signerad, daterad a tergo 2012. Akryl på duk, 81x65 cm, oramad
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 20:51)
1405 2052 Akvarell Ann-Mari Larsén (1920-2015), Sverige. Tranor. Signerad. Akvarell, ca 30x38 cm, yttermått inklusive ram: 46x51 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 19:36)
1405 2097 Akvarell Ann-Marie Enlund (1925-2010), Sverige. "Almunécar i aftonljus, Spanien, 1980-81". Signerad. Akvarell, 50x64 cm, akvarell, yttermått inklusive ram: 67x80 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 20:52)
1405 2185 Akvarell Anna Gardell-Ericson (1853-1939), Sverige. Stilleben. Signerad, daterad 1914. Motivet: 28x22, yttermått inklusive ram: 43x35, akvarell
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:43)
1405 2031 Akvarell Anna von Gersdorff-Obolensky (1898-1973), Sverige. Stilleben, Signerad. Akvarell, 53x40 cm. Yttermått inklusive ram: 68x51 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 20:57)
1405 2239 Akvarell Carin Tham (1888-1967), Sverige. Signerad. Akvarell, 21x25cm, yttermått inklusive ram: 40x43cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 19:17)
1405 2107 Akvarell Ebba Orstadius (1885-1960), Sverige. Landskap, Signerad. Akvarell. Bladets mått: 35x48cm, yttermått inklusive ram: 52x62cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 19:31)
1405 2184 Akvarell Elisabeth Warling (1858-1915), landskap. Signerad, akvarell, 34x23, yttermått inklusive ram: 52x40 ca
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 19:14)
1405 2149 Akvarell Eva Holmér Edling (f. 1942), Sverige. Signerad, daterad 75, åker. Motivet: 22x26cm, yttermått inklusive ram: 32x36cm, akvarell
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 19:14)
1405 2181 Akvarell Hellewi Kullman (1861-1903), Sverige, tillskriven. Fjällsjö. Ej signerad. Akvarell, motivet: 29x49 cm, yttermått inklusive ram: 50x68 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:29)
1405 2003 Akvarell Hertha Olivet (1904-1987), Sverige. "Päron och Cyklamen". Signerad, akvarell, 38x55 cm, yttermått inklusive ram: 53x70 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:31)
1405 2092 Akvarell Lisa Nyström. Körsbär. Signerad. Akvarell, 13x18cm, yttermått inklusive ram: 31x34cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 19:24)
1405 2084 Akvarell Maj Fagerberg (f. 1947), Sverige. Signerad. Motivet: 24x18 cm, yttermått inklusive ram: 39x32 cm, akvarell
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 20:50)
1405 2087 Akvarell Maj Fagerberg (f. 1947), Sverige. Trollslända. Signerad. Akvarell, ca5x5 cm, yttermått inklusive ram: 22x22 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 20:27)
1405 2156 Akvarell Mia Enström, motiv med sjö. Signerad, daterad -92, Akvarell. Motivet: ca 15,5x22,5 cm, yttermått inklusive ram: 26x32 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 19:44)
1405 2151 Akvarell Oidentifierad konstnär. "Cypriotiskt hus". Signerad Greta Knutson 1988. Akvarell, motivet: 32x23cm, yttermått inklusive ram: 52x35cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 20:56)
1405 2065 Akvarell Regina Kylberg (1843-1913), Sverige. Åkerlandskap med figurer. Signerad. Akvarell, motivet: 28x45 cm, yttermått inklusive ram: 47x63 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:17)
1405 6436 Akvarell Siri Stening (1918-2020), Sverige. "Hantverkargatan". Signerad, daterad 1901. Akvarell. Motivet: 17x25cm, yttermått inklusive ram: 33x39cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 19:42)
1405 2187 Akvarell Sofia Gisberg (1854-1926), Sverige. Skogslandskap, Monogramsignerad. Akvarell, motivet: 27x19 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:32)
1405 2210 Akvarell Wendela Hebbe (1808-1899), Sverige. Rökande pojke. Signerad, 1880-tal. Akvarell, 26x20 cm, yttermått inklusive ram: 43x37 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 20:57)
1405 2129 Blandteknik 12 st, Martha Romme, Frankrike. Handkolorerade etsningar. Tryckt signatur. Yttermått inklusive ram: 32x25 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:43)
1405 2091 Blandteknik Catrine Näsmark (f. 1970), Sverige. "Antoinette". Signerad, Mixed media print och akryl på duk, 50x50cm, oramad
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 19:48)
1405 2241 Blandteknik Ester Henning (1887-1985), Sverige. Stämpelsignerad, intyg a tergo, 39x29 cm, yttermått inklusive ram: 51x41
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:23)
1405 2218 Blandteknik Hilda Heyman (1872-1955), Sverige. Pojke i Jerusalem. Signerad. Yttermått inklusive ram: 28x25 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 19:24)
1405 2219 Blandteknik Hilda Heyman (1872-1955), Sverige. Signerad, daterad 42, flickporträtt, 24x17,5, yttermått inklusive ram: 36x28 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 19:43)
1405 2096 Blandteknik Hilde Nyblom (1908-2009), Sverige. Stockholmsmotiv, vy mot Södermalm. Signerad, daterad 1994, mixed media pastell och blyerts. Bladets mått: 23x31 cm, yttermått inklusive ram: 23x42 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 20:30)
1405 6271 Blandteknik Ingalill Sjöblom (f. 1944), Sverige. Komposition. Signerad, 45x56 cm, yttermått inklusive ram: 68x75 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 19:21)
1405 2191 Blandteknik Louise Adelborg (1885-1971), Sverige. Monogramsignerad. Motivet: 22x34, yttermått inklusive ram: 35x47 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 20:47)
1405 2051 Blandteknik Louise Lidströmer (f. 1948), Sverige. "Klot T", 1993. Signerad Ljubi, Mixed media. Bladets mått: 57x75 cm, yttermått inklusive ram: 63x82 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:41)
1405 2130 Blandteknik Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. "Nu längtar jag hem". Signerad, daterad -79, Paris. Motivet: 16x20, yttermått inklusive ram: 31x37 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:13)
1405 2020 Blandteknik Madeleine Quist Odgren (f. 1940), Sverige. Signerad, daterad -77. Mixed media, 20x16 cm, yttermått inklusive ram: 33x27 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:43)
1405 2086 Blandteknik Maj Fagerberg (f. 1947), Sverige. Signerad, 10x16 cm, yttermått inklusive ram: 25x31 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 19:39)
1405 2141 Blandteknik Maja Berezowska (1893-1978), Polen. Signerad, daterad -57, Akvarell, tusch. Motivet: 35x32 cm, yttermått inklusive ram: 49x45 cm
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 19:52)
1405 2029 Emaljmålning Mia Frankedal (f. 1957), Sverige. Signerad a tergo, daterad 2012. Plåt, 60x50cm, oramad
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 19:39)
1405 2128 Etsning Åsa Burman (1953-2002), Sverige. "Vattenhål?". Signerad, numrerad 28/100, yttermått inklusive ram: 34x33 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:43)
1405 2115 Etsning Lena Cronqvist (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 51/60. Motivet: 17x16, yttermått inklusive ram: 46x42 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 20:39)
1405 2079 Etsning Suzanne Nessim (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 18/60. Motivet: 28x37 cm, yttermått inklusive ram: 56x56 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 19:50)
1405 2080 Etsning Suzanne Nessim (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 31/50, daterad -75. Motivet: 62x49 cm, yttermått inklusive ram: 88x64 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:12)
1405 2042 Färgetsning Desiree Bergström (f. 1962), Sverige. "Ljusa natt". Signerad, numrerad 6/10. Motivet: 50x46, yttermått inklusive ram: 72x66 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 19:57)
1405 2026 Färgetsning Kristina Munklinde (f. 1936), Sverige. "Vattenvärld". Signerad, 250-upplaga. Motivet: 20x22 cm, yttermått inklusive ram: ca 35x33 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:58)
1405 2032 Färgetsning Suzanne Nessim (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 70/90, daterad -85. Motivet: 22x15, yttermått inklusive ram: 40x30 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 19:18)
1405 2113 Färglitografi Anneli Qveflander (f. 1929), Sverige. Signerad, numrerad 46/99, daterad -64, yttermått inklusive ram: 76x64cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:34)
1405 2111 Färglitografi Berta Hansson (1910-1994), Sverige. Syskon. Signerad, numrerad 38/100. Motivet: 22x24, yttermått inklusive ram: 45x38 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 19:10)
1405 2194 Färglitografi Brita Streijffert (1917-2006), Sverige. Blomster. Signerad, numrerad 287/290, daterad -78. Motivet: 60x34 cm, yttermått inklusive ram: 74x47 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 20:32)
1405 2135 Färglitografi Christina Knall (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 50/50. Motivet: 61x45. Yttermått inklusive ram: 77x61 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 20:40)
1405 2056 Färglitografi Elisabet Siewert-Miller (f. 1932), Sverige. "Horizont VI". Signerad, daterad -89. Motivet: ca 14x20 cm, yttermått inklusive ram: 28x36 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 19:10)
1405 2094 Färglitografi Helmtrud Nyström (f. 1939), Sverige. "Fyra steg tillbaka". Signerad, numrerad 71/90, daterad 1981. Motivet: 39x39 cm, yttermått inklusive ram: 72x64 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:04)
1405 2116 Färglitografi Laura Fiume (f. 1953), Italien. Signerad, numrerad 50/100. Motivet: 66x45, yttermått inklusive ram: 82x62 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 20:19)
1405 2212 Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, bladets mått: 56x44cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 20:27)
1405 2085 Färglitografi Maj Fagerberg (f. 1947), Sverige. "Kvinnokarl". Signerad och numrerad 200-upplaga. Motivet: 24x18 cm, yttermått inklusive ram: 41x31 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 19:22)
1405 2114 Färglitografi Margit Ljung (1918-1998), Sverige. Signerad, numrerad 24/40. Motivet: 29x38 cm, yttermått inklusive ram: 45x56 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:04)
1405 2033 Färglitografi Marika Lang (f. 1961), Sverige. Blå Salen, Stockholms Stadshus. Signerad, numrerad 90/290. Motivet: 75x56cm, yttermått inklusive ram: 95x73cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 20:53)
1405 2203 Färglitografi Ulla Schumacher-Percy (1918-2007), Sverige. "Den dagen". Signerad, numrerad 232/260, daterad -70. Motivet: 43x39, yttermått inklusive ram: 56x49 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:21)
1405 2166 Färglitografi Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Signerad, numrerad 203/380. Motivet: 43x32 cm, yttermått inklusive ram: 57,5x44,5 inkl ram
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:30)
1405 2198 Färglitografi Vera Nilsson (1888-1979), Sverige. Signerad, numrerad 4/260, "Händer 1". Motivet: 59x42cm, yttermått inklusive ram: 70x54cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 20:36)
1405 2205 Färglitografi Ylva Molitor-Gärdsell (f. 1958), Sverige. Signerad, numrerad 10/50. Motivet: 56x55cm, yttermått inklusive ram: 73x72cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 19:39)
1405 2120 Litografi Berta Hansson (1910-1994), Sverige. "Erik". Signerad, numrerad 43/100. Motivet: 29x21 cm, yttermått inklusive ram: 47x38 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:11)
1405 2030 Litografi Karin Persson (1891-1971), Sverige. Vegetation. Signerad, numrerad 282/310. Motivet: 22x15, yttermått inklusive ram: 42x32 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 20:03)
1405 2214 Olja / collage Jette L Ranning (f. 1954), Danmark. "Notes on Louvre". Signerad a tergo, daterad -93. Olja och collage på duk, 60x81 cm, oramad
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:20)
1405 2211 Oljemålning 2 st, Eva Acking (f. 1943), Sverige. Signerad, daterad 86. Olja på duk, 60x73cm, oramad
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 20:43)
1405 2213 Oljemålning Agneta Granstad (f. 1949), Sverige. Monogramsignerad AG. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 132x142 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:50)
1405 2132 Oljemålning Alfhild Kallstenius-Åhman (1921-2013), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad. Olja på duk, 30x34, yttermått inklusive ram: 33x37 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:40)
1405 2158 Oljemålning Alice Kvist (f. 1906), Sverige. "Cassis fiskarhamn vid medelhavet". Signerad, daterad -56. Olja på duk, 33x41 cm, yttermått inklusive ram: 45x53 cm
1405 2035 Oljemålning Amie Lindahl (f. 1941), Sverige. Signerad, daterad 1981. Olja på duk, 18x23cm, yttermått inklusive ram: 20x27cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:57)
1405 2016 Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Ej signerad. Olja på duk, 47x37, yttermått inklusive ram: 51x41 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 21:12)
1405 2017 Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Signerad, daterad 1936. Olja på duk, 52x48, yttermått inklusive ram: 59x55 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 20:21)
1405 2018 Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Signerad, daterad 1962. Olja på duk, 59x44, yttermått inklusive ram: 64x48 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:27)
1405 2009 Oljemålning Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Blomsteräng. Signerad. Olja på duk, 65x65 cm, yttermått inklusive ram: 67x67 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:52)
1405 2069 Oljemålning Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sverige. Blomster. Signerad. Olja på duk, 45x53 cm, yttermått inklusive ram: 60x70 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 20:36)
1405 2022 Oljemålning Anne-Lie Larsson Ljung (f. 1957), Sverige. "Transit II". Signerad, daterad 2007. Olja på duk, 130x90, yttermått inklusive ram: 132x92 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:35)
1405 2117 Oljemålning Barbro Runefelt-Taltavull (f. 1938), Sverige. "Stilleben med fönster II". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 56x72 cm
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 20:38)
1405 2154 Oljemålning Beth Zeeh (1911-2004), Sverige. Kvinna i landskap. Signerad, daterad -44. Olja på duk, 55x46 cm, yttermått inklusive ram: 69x60 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 20:19)
1405 2170 Oljemålning Beth Zeeh (1911-2004), Sverige. Signerad. Olja på duk, 34x26cm, yttermått inklusive ram: 48x40cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:41)
1405 2108 Oljemålning Brita Nordenberg (f. 1943), Sverige. "Molnet-Ingaröfjärden". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 74x62 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 19:47)
1405 2121 Oljemålning Brita Streijffert (1917-2006), Sverige. "Tekopp och sockerbit". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 24x24 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 20:47)
1405 2013 Oljemålning Brita Wallin, "Mitt fönster". Monogramsignerad. Inköpt på Liljevalchs vårsalong 1975. Olja på pannå, 28x39, yttermått inklusive ram: 36x47 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:08)
1405 2127 Oljemålning Britta Bjerfalk. Skärgårdsbrygga. Signerad, daterad 1968. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 57x53 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 19:59)
1405 2204 Oljemålning BrittMari Jacobson (1918-1992), Sverige. "Hetta", Monogramsignerad, Daterad -60. Olja på duk, 62x99, yttermått inklusive ram: 67x104 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:25)
1405 2133 Oljemålning Bronislawa Wilimowska (1909-2006), Polen. "Mjölkglaset". Signerad. Olja på duk, 80x50 cm, yttermått inklusive ram: 88x58 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 19:46)
1405 2240 Oljemålning Cora Cohen (f. 1943), USA. Signerad a tergo, 1989. Olja på duk, 28x28 cm, oramad
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:40)
1405 2136 Oljemålning Elena Struwe (f. 1957), Sverige. Signerad. Olja på duk, stilleben, 18x24cm, yttermått inklusive ram: 23x29cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 20:55)
1405 2070 Oljemålning Ellen Trotzig (1878-1949), Sverige. Signerad, daterad 1945. Olja på duk, 64x65, yttermått inklusive ram: 74x76 cm
S�ldes f�r 22.500 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:57)
1405 2019 Oljemålning Elsa Schultz-Moberger (1879-1978), Sverige. Ung herre i uniform och gevär. Signerad, Olja på duk, 128x56, yttermått inklusive ram: 140x67 cm
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 19:23)
1405 2163 Oljemålning Else Hermansson (1900-1997), Sverige. Sjö i vinterskrud. Signerad. Olja på pannå, ca 33x41 cm. Yttermått inklusive ram: 38x46cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:45)
1405 2037 Oljemålning Else Hermansson (1900-1997), Sverige. Väg i vinterskrud. Signerad. Olja på pannå, 40x32cm, yttermått inklusive ram: 55x46cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 19:42)
1405 2004 Oljemålning Elsie Stenström (1919-2003), Sverige. Eka. Signerad. Olja på duk, 52x64 cm, yttermått inklusive ram: 63x75 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 19:11)
1405 2207 Oljemålning Elvi Tondén (1886-1971), Sverige. Hus. Signerad. Olja på pannå, 24x35 cm, yttermått inklusive ram: 34x45 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 20:24)
1405 2176 Oljemålning Emma Toll (1847-1917), Sverige. "stilleben". Signerad. Olja på pannå, 38x27, yttermått inklusive ram: 51x40 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 19:25)
1405 2011 Oljemålning Eva Teorell (f. 1943), Sverige, "Hamnen". Osignerad. Inköpt på Liljevalchs vårsalong 1964. Olja på duk, 42x42 cm, yttermått inklusive ram: 46x47 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:23)
1405 2034 Oljemålning Evy Låås (1923-1999), Sverige. Signerad a tergo. Olja på duk, 26x28cm, yttermått inklusive ram: 32x35cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 19:18)
1405 2073 Oljemålning Eyvor Clewe (1910-2006), Sverige. "Årstadal". Signerad E Clewe. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 50x87cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 19:46)
1405 2182 Oljemålning Fanny Hjelm (1858-1944), Sverige. Landskap med betande kor. Signerad, daterad 1885. Olja på duk, 32x44, yttermått inklusive ram: 54x68 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 19:54)
1405 2125 Oljemålning Francisca Lindberg (f. 1944), Sverige. Häst. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 27x24 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 20:49)
1405 2152 Oljemålning Francisca Lindberg (f. 1944), Sverige. Komposition. Signerad, daterad -92. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 32x27 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 19:39)
1405 2046 Oljemålning Gerd Ehrensvärd (1903-1998), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på pannå, 54x45cm, yttermått inklusive ram: 68x59cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 20:20)
1405 2229 Oljemålning Gerda Höglund (1878-1973), Sverige. (tillskriven), modell, ej signerad. Olja på duk, 46x37, yttermått inklusive ram: 66x57 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 19:50)
1405 2228 Oljemålning Gerda Höglund (1878-1973), Sverige. Naken modell, "Accord eheint". Signerad. Olja på duk, 145x114, yttermått inklusive ram: 168x137 cm
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:58)
1405 2209 Oljemålning Gerda Höglund (1878-1973), Sverige. Signerad. Olja på duk, 72x99cm, yttermått inklusive ram: 76x103cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 20:55)
1405 2012 Oljemålning Greta Falk-Simon (1907-2005), Sverige. "Skymning i hamnen". Signerad. Inköpt på Galerie Blanche 1978. Olja på pannå, 17x30 cm, yttermått inklusive ram: 20x33 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:21)
1405 2175 Oljemålning Gudrun Holm (f. 1913), Sverige. Landskap med hästar. Signerad. Olja på pannå, 25x33cm, yttermått inklusive ram: 37x45cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 19:23)
1405 2007 Oljemålning Gudrun Key-Åberg (f. 1925), Sverige. Två figurer. Monogramsignerad, daterad -67. Olja på duk, 96x55 cm, yttermått inklusive ram: ca 100x60 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:21)
1405 2093 Oljemålning Gunilla Ryberg (f. 1941), Sverige. Komposition. Signerad. Olja på duk. Yttermått inklusive ram: 61x61 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 19:25)
1405 2206 Oljemålning Gurli Kuylenstierna (1866-1957), Sverige. Signerad, stilleben. Olja på pannå, 17x13, yttermått inklusive ram: 25x20 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 19:16)
1405 2049 Oljemålning Gusty Olsson (1902-1976), Sverige. Motiv från Jönköping. Signerad Gusty. Olja på duk, 63x100 cm, yttermått inklusive ram: 66x103 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 19:07)
1405 2178 Oljemålning Hedvig Strandberg (1842-1931), Sverige. Skogslandskap med väg. Signerad, daterad 1911. Olja på duk, 55x46, yttermått inklusive ram: 65x56 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 20:32)
1405 2222 Oljemålning Hilda Heyman (1872-1955), Sverige. Ej signerad, herrporträtt. Olja på pannå, 35x24, yttermått inklusive ram: 41x30 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 19:38)
1405 2217 Oljemålning Hilda Heyman (1872-1955), Sverige. Ej signerad, portal, duk på pannå, 21x14,5, yttermått inklusive ram: 33x26 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 20:15)
1405 2221 Oljemålning Hilda Heyman (1872-1955), Sverige. Ej signerad, porträtt. Olja på pannå, 24x18, yttermått inklusive ram: 33x27 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 19:23)
1405 2220 Oljemålning Hilda Heyman (1872-1955), Sverige. Ej signerad, Roende kvinna, duk på pannå, 25x31, yttermått inklusive ram: 35x39 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 20:00)
1405 2215 Oljemålning Hilda Heyman (1872-1955), Sverige. Porträtt. Signerad. Olja på pannå, 21x17 cm, yttermått inklusive ram: 26x22 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 20:58)
1405 2048 Oljemålning Hjördis Lindblad (1909-1971), Sverige. "Glöd". Komposition. Signerad. Olja på duk, 31x46 cm, yttermått inklusive ram: ca 32x47 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 19:05)
1405 2102 Oljemålning Inga Hense (1919-1999), Sverige. Komposition med rödbetor, Signerad. Olja på pannå, 21x25 cm, yttermått inklusive ram: 35x40 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 20:13)
1405 2023 Oljemålning Ingegerd Torhamn (1898-1994), Sverige. Monogramsignerad it. Olja på pannå, 19x73, yttermått inklusive ram: 24x78 cm
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 20:27)
1405 2082 Oljemålning Inger Rydén (f. 1944), Sverige. "Kvinnligheten". Signerad, daterad -72. Olja på duk, 33x41 cm, yttermått inklusive ram: 46x53 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 20:05)
1405 2089 Oljemålning Ingrid Wermelin (f. 1941), Sverige. Komposition. Signerad Wermelin. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 58x49 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:57)
1405 2090 Oljemålning Ingrid Wermelin (f. 1941), Sverige. Komposition. Signerad Wermelin. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 63x57 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:36)
1405 2027 Oljemålning Irene Annevad. Signerad, komposition. Olja på duk, 47x32cm, yttermått inklusive ram: 49x34cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:01)
1405 2071 Oljemålning Julie Hullgren (1879-1963), Sverige. "När solen går ned, Christiansö". Signerad, daterad 1918. Olja på pannå, 48x60 cm, yttermått inklusive ram: 61x74 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 20:43)
1405 2064 Oljemålning Karin Karlsson (1897-1979), Sverige. Stilleben. Signerad, daterad 1931. Olja på duk, 32x37 cm, yttermått inklusive ram: 41x46 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 19:19)
1405 2233 Oljemålning Karin Ögren (f. 1956), Sverige. Komposition. Signerad a tergo, 1998, ca 17x22 cm, oramad
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:37)
1405 2232 Oljemålning Karin Ögren (f. 1956), Sverige. Signerad a tergo, daterad 1989, ca 26x30 cm, oramad
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 20:03)
1405 2119 Oljemålning Karin Olsson (1928-2006), Sverige. "Om sommaren". Signerad. Olja på duk, 24x24 cm, yttermått inklusive ram: 28x28 cm
S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:36)
1405 2110 Oljemålning Kerstin Eriksson, "Sommar". Monogramsignerad, daterad 2011. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 30x38 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:15)
1405 2038 Oljemålning Kerttu Kuikanmäki (f. 1928), Finland. Signerad. Olja på pannå, 62x62cm, yttermått inklusive ram: 71x71cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:34)
1405 2242 Oljemålning Kristina Assarsson (f. 1957), Sverige. Gårdsmotiv. Signerad. Olja på duk, 60x80, yttermått inklusive ram: 70x88 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 19:49)
1405 2236 Oljemålning Kristina Jöred (1913-2003), Sverige. "Siestadags". Signerad. Olja på pannå, 28x22, yttermått inklusive ram: 32x26 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 19:44)
1405 2247 Oljemålning Leida Rives (1915-1989), Sverige. Signerad, komposition. Olja på duk, 43x64cm, yttermått inklusive ram: 54x75cm
S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:18)
1405 2043 Oljemålning Lisa Sollander-Blomqvist (f. 1910), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad. Olja på duk, 27x21cm, yttermått inklusive ram: 39x34cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:32)
1405 2001 Oljemålning Maja Holtermann-Bergh (1899-1993), Sverige. Alvaret, Öland. Signerad, daterad -52. Olja på duk, 38x47 cm, yttermått inklusive ram: 40x48 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:47)
1405 2002 Oljemålning Maja Holtermann-Bergh (1899-1993), Sverige. Stilleben med blomster och snäckor. Signerad, daterad -41. Olja på duk, 46,5x41,5 cm, yttermått inklusive ram: 46x40 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 19:45)
1405 2123 Oljemålning Margareta Wallin (1912-1992), Sverige. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 102x67 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:16)
1405 2145 Oljemålning Maria Ruth (1922-1977), Sverige. Komposition. Signerad, daterad 1975. Olja på pannå, 42x61 cm, yttermått inklusive ram: 45x64 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:11)
1405 2155 Oljemålning Marianne Blaesild, kustmotiv. Signerad M Blaesild. Olja på duk, 48x48 cm, yttermått inklusive ram: 50x50 cm
1405 2186 Oljemålning Marie Louise Fundahn Kuylenstierna (1847-1940), Sverige. Fjällandskap. Signerad a tergo. Olja på pannå, 40x26 cm, yttermått inklusive ram: 49x35 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 20:06)
1405 2235 Oljemålning Marjatta Sarasalo (f. 1930), Finland. "Paradiset". Signerad, daterad 1984. Olja på duk, 84x84 cm, yttermått inklusive ram: 88x88 cm
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:46)
1405 2147 Oljemålning Märta Esseen, Sverige. Prästkragar. Signerad. Olja på pannå, 33x22 cm, yttermått inklusive ram: 50x40 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:37)
1405 2189 Oljemålning Märta Rudbeck (1882-1933), Sverige, tillskriven. Konstnärinna. Ej signerad. Olja på pannå, 34x26, yttermått inklusive ram: 38x30 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 19:38)
1405 2188 Oljemålning Märta Rudbeck (1882-1933), Sverige. "Fontenay-aux-Roses", Paris". Signerad, ej ram. Olja på pannå, 37x26 cm, oramad
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 19:25)
1405 2045 Oljemålning Mirjam Vainio (1915-1977), Sverige. "Samtal". Signerad, daterad -74. Olja på pannå, 38x50cm, yttermått inklusive ram: 41x53cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 20:57)
1405 2208 Oljemålning Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Signerad. Olja på duk, 37x45, yttermått inklusive ram: 53x60 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 19:14)
1405 2177 Oljemålning Naemi Eriksson (1920-2002), Sverige. "Längtans blåa blomma". Signerad. Olja på pannå, 45x25, yttermått inklusive ram: 50x30 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:08)
1405 2230 Oljemålning Oidentifierad konstnär. "Mannen från Nasaret", ej signerad. Olja på duk, 55x46, yttermått inklusive ram: 74x64 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 20:30)
1405 2021 Oljemålning Pia Crafoord (1967-2009), Sverige. "Ridå, ge mig tid". Signerad a tergo, 2008. Olja på duk, 121x134 cm, oramad
S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 23 juni 2021 09:59)
1405 2109 Oljemålning Rut Brangmo (f. 1926), Sverige. Berså. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 40x48 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 19:46)
1405 3371 Oljemålning Ruth Sjögren (1885-1978), Sverige. Signerad, daterad Paris 1948. Olja på duk, 46x38cm, yttermått inklusive ram: 61x53cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:14)
1405 2103 Oljemålning Seija Kajalo. Signerad. Olja på duk, 32x24cm, yttermått inklusive ram: 38x29cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 20:22)
1405 2238 Oljemålning Signe Stening, stilleben. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 52x35 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:16)
1405 2248 Oljemålning Sigrid de Rougemont-Wahlström (1888-1984), Sverige. Riddarholmskyrkan. Signerad. Olja på duk, 60x49, yttermått inklusive ram: 66x55 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:37)
1405 2081 Oljemålning Sigrid de Rougemont-Wahlström (1888-1984), Sverige. Signerad. Olja på duk, 47x55 cm, yttermått inklusive ram: 62x71 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:23)
1405 2179 Oljemålning Siri Rathsman (1895-1974), Sverige. Komposition. Signerad, daterad 1965, akryl. Olja på pannå, 60x92, yttermått inklusive ram: 65x97 cm
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:09)
1405 2101 Oljemålning Siri Schotte (1867-1951), Sverige. Motiv från Strömstad. Signerad. Olja på pannå, 29x39cm, yttermått inklusive ram: 35x45cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:09)
1405 2112 Oljemålning Siri Stening (1918-2020), Sverige. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 48x57 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 19:52)
1405 2061 Oljemålning Sonja Nonné, "Tulpanbukett", blomsterstilleben. Signerad. Olja på duk, ca 55x45 cm, yttermått inklusive ram: 59x50 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 20:58)
1405 2122 Oljemålning Susan Gillhög (f. 1950), Sverige. "Fladdrande vind". Signerad, daterad -06. Olja på duk, 36x24 cm, oramad
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 20:10)
1405 2008 Oljemålning Svea Nyman (1902-1986), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på pannå, 26x35 cm, yttermått inklusive ram: 37x45 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:41)
1405 2059 Oljemålning Vanja Gyllensköld (f. 1962), Sverige. Signerad a tergo, 2001. Olja på pannå, 68x50 cm, oramad
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:16)
1405 2062 Oljemålning Viola Larsson-Allvar (1918-2004), Sverige. "Frukter och blad". Signerad a tergo, 1995. Olja på duk, 55x45 cm, yttermått inklusive ram: 57x48 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 20:51)
1405 2162 Oljemålning Wiveca Rubinow (1920-1994), "Norrlandsträd". Signerad. Olja på pannå, 47x38 cm. Yttermått inklusive ram: 52x43cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:24)
1405 2039 Oljemålning Zoia Krukowskaja (1903-1999), Sverige. Bazarscen. Signerad. Olja på pannå, 23x18cm, yttermått inklusive ram: 31x26cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 19:35)
1405 2057 Oljemålningar 2 st, Else Hermansson (1900-1997), Sverige. Landskap. Signerade Olja på duk, 35x27 cm, oramade
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 20:21)
1405 2234 Oljemålningar 2 st, Maria Johansson. Signerad A tergo, yttermått inklusive ram: 25x25 respektive 19x40 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:04)
1405 2224 Oljemålningar Greta Falk-Simon (1907-2005), Sverige. 4 st. Motiv från Göteborg och Viken. Signerade. Olja på duk respektive pannå. Yttermått inklusive ram: 21x30 cm - 27x34 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 19:24)
1405 2055 Pastell Elisabet Siewert-Miller (f. 1932), Sverige. "Nära Stranden". Signerad. Motivet: 29x22 cm, yttermått inklusive ram: 46x34 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 20:54)
1405 2197 Pastell Evy Låås (1923-1999), Sverige. Sommarblomster. Signerad, bladets mått: 61x52, yttermått inklusive ram: 72x63 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 19:08)
1405 2131 Pastell Kerstin Thorvall (1925-2010), Sverige. Kvinna med väska, Monogramsignerad KT, 1986,29x20, yttermått inklusive ram: 62x42 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:29)
1405 2201 Serigrafi 3 st, Maria Manuela Vintilescu (f. 1959), Sverige. Signerad, numrerad 81/125. Motivet: 40x40, yttermått inklusive ram: 52x52cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:38)
1405 4406 Serigrafi 3 st, Maria Manuela Vintilescu (f. 1959), Sverige. Signerad, numrerad 81/125. Motivet: 40x40cm, yttermått inklusive ram: 52x52cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:20)
1405 2200 Serigrafi 3 st, Maria Manuela Vintilescu (f. 1959), Sverige. Signerad, numrerad 81/125. Motivet: 40x40cm, yttermått inklusive ram: 60x60cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:46)
1405 2199 Serigrafi 3 st, Maria Manuela Vintilescu (f. 1959), Sverige. Signerad, numrerad 81/125. Motivet: 40x40cm, yttermått inklusive ram: 66x66cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 20:06)
1405 2104 Skulptur Big-Britt Almström (f. 1928), Sverige. "Discobrud". Signerad. Gips, på träsockel. Höjd: 38cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:31)
1405 2066 Textiltavla Greta P-son Digman (1906-1988), Sverige. "Eva i Paradiset". Signerad, 77x63 cm, oramad
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 19:29)
1405 2099 Textiltavla Wibeke Beck-Friis (1916-2008), Sverige. Monogramsignerad, 57x49cm, yttermått inklusive ram: 65x57cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:53)
1405 2146 Träsnitt Annie Bergman (1889-1987), Sverige. "Blå akleja", PT XV/XV. Motivet: 25x19cm, yttermått inklusive ram: 42x34cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 19:11)
1405 2105 Träsnitt Annie Bergman (1889-1987), Sverige. "Blå ateljen". Signerad, numrerad 21/285. Motivet: 27x20cm, yttermått inklusive ram: 52x42cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 19:37)
1405 2144 Träsnitt Annie Bergman (1889-1987), Sverige. "Vita aklejor". Handtryck. Signerad. Motivet: 25x19cm, yttermått inklusive ram: 42x34cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 19:23)
1405 2150 Träsnitt Annie Bergman (1889-1987), Sverige. Signerad, numrerad 217/210. Motivet: 20x15cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:59)
1405 2196 Träsnitt Maja Fjaestad (1873-1961), Sverige. "Blåsippor & vitsippa". Signerad, bladets mått: 15,5x17,5, yttermått inklusive ram: 25,5x30,5
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 20:50)
1405 2053 Träsnitt Maja Fjaestad (1873-1961), Sverige. "Från hängmattan", bladets mått: 26x30 cm, yttermått inklusive ram: 42x51 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 19:35)
1405 2014 Träsnitt Maja Fjaestad (1873-1961), Sverige. 35-upplaga, Signerad. Bladets mått: 20x16, yttermått inklusive ram: 32x27 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 18:32)
1405 2068 Träsnitt Maja Fjaestad (1873-1961), Sverige. Ca15x13 cm. Yttermått inklusive ram: 30x24 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 19:45)
1405 2067 Träsnitt Maja Fjaestad (1873-1961), Sverige. Plommon och björkhänge. Signerad 14x11 cm. Yttermått inklusive ram: 28x24 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 20:10)
1405 2072 Tygapplikation Wibeke Beck-Friis (1916-2008), Sverige. Stilleben, "Foie gras". Monogramsignerad WBF. Tygapplikation med påsydda applikationer av filt, ca 36x45 cm, yttermått inklusive ram: 43x52 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 21 juni 2021 20:46)