Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 31 augusti 2020 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1345 3013  Akvarell Jacob Hägg (1839-1931), Sverige. "Minne från Reval 1899" (Tallin). Signerad, daterad 1901,66x50 cm

S�ldes f�r 31.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:42)

1345 3014  Akvarell Jacob Hägg (1839-1931), Sverige. Ros, "Ljugarn 23/7 1913. Signerad, 34x24 cm

S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:20)

1345 3018  Akvarell Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Björkar. Signerad, daterad 1936. Akvarell, 33x25 cm

S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:40)

1345 3047  Armband 18k guld, guld/vitguld, med diamanter & smaragd, 2xca0,03ct, 6xca0,01ct. Längd: 14cm, med säkerhetskedja, vikt: 11g.

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:06)

1345 3035  Armbandsur Rolex, Date, automatisk, stål/guld, ref: 69173, serienr: 8715017, år 1985, viklås. Diameter: 25mm, Certifikat & etui

S�ldes f�r 26.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:41)

1345 3003  Bestick 72 delar, silver, Monogram, WA Bolin, 1948. Längd: 17,5-25 cm. Bruttovikt: ca 4300g, varav knivar ca 1550g

S�ldes f�r 18.500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:28)

1345 3040  Bestickservis ca 110 delar, silver, modell: Olga. Längd: 12-24cm, bruttovikt: 5,7kg

S�ldes f�r 18.500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:15)

1345 3027  Blandteknik Nils Nilsson Skum (1872-1951), Sverige. Signerad, daterad 1940,40x50 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:05)

1345 3031  Bord Art Déco, AB Exportlist, Nyköping. Bredd: 90, djup: 52 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:33)

1345 3050  Bricka silver, William Peaston, London 1747. Diameter: 31 cm. Vikt: ca 1000g

S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:46)

1345 3036  Byrå Valnöt, Senbarock. Bredd: 108, djup: 64 cm, höjd: 80 cm, nyckel

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:19)

1345 3009  Eldhundar Ett par, Empire, Dekor med Sfinxer, mässing / järn. Längd: 63, höjd: 25 cm

S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:43)

1345 3041  Färglitografi Man Ray (1890-1976), USA. Signerad, numrerad 82/120, komposition med päron. Signerad. Motivet: 45x29cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:28)

1345 3051  Färglitografi Olle Baertling (1911-1981), Sverige. Signerad, numrerad 38/50. Motivet: 28,5x58,5

S�ldes f�r 23.500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:14)

1345 3016  Fat Kina, porslin, motiv med guldfiskar, diameter: 35 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:13)

1345 3023  Fat silver, K Anderson, 1937. Stockholm. Vikt: ca 790g, diameter: 34 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:17)

1345 3045  Fåtölj "Kornett", design: Lasse Pettersson & Lennart Notman, Swedese

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:46)

1345 3044  Jardiniere silver, Budapest. Längd: 38cm, vikt: 1000g.

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:11)

1345 3034  Konsolbord Empire, Senare stenskiva, bemålat och förgyllt trä. Bredd: 60 cm. Djup: 34 cm, höjd: 81 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:01)

1345 3021  Kuverttallrikar 12 st, silver, David Andersen. Vikt: ca 5450g, Diameter: 27,5 cm

S�ldes f�r 34.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:29)

1345 3033  Ljuskrona Barockstil. Höjd: ca 100 cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:25)

1345 9242  Matbord Josef Frank, Firma Svenskt Tenn. Bredd: 140 cm. Djup: 96 cm. Höjd: 72 cm, 2x48cm, 2st iläggsskivor

S�ldes f�r 9.400 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:14)

1345 3020  Oljemålning 1600 / 1700-tal, tre flickor, 102x78 cm. Ej signerad. Olja på duk

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:17)

1345 3010  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Porträtt av ung asiatisk kvinna. 1800-tal, ej signerad. Olja på duk, ca 24x20 cm

S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:54)

1345 3043  Oljemålning Patrick von Kalckreuth (1892-1970), Tyskland. Havsmotiv, Signerad. Olja på duk, 69x99cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:27)

1345 2064  Oljemålning Peter S Buchanan. Signerad, "Spring time". Olja på duk, 61x41cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:36)

1345 3002  Oljemålning Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. "Parisboulevard. Utlånad till Moderna Museet 1969, Liljevalchs 1961 & 2003. Signerad, daterad 1926. Olja på duk, uppfodrad på pannå, 45x37 cm

S�ldes f�r 71.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:26)

1345 9094  Oljemålning Victor Marec (1862-1920), Frankrike. Flicka och get. Signerad. Olja på pannå, 55x44cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:49)

1345 3057  Pokalglas Kaj Franck (1911-1989), Finland. Nuutajärvi, Arabia. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:04)

1345 3039  Prakturna med lock, Rörstrand, omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:42)

1345 3046  Ring 18k guld, med blå safir, rubiner, pärlor, & diamanter, 7xca0,01ct, storlek: 17½. Vikt: 13g.

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:10)

1345 3028  Skål Eva Englund (1937-1998), Sverige. Orrefors. Konstglas, dekor med vindruvor och vinblad. Höjd: 10 cm. Diameter: 31,5 cm

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:01)

1345 3053  Skålfat Kina, dekor i famille rose, Dia 27 cm. Höjd: 4,5 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:43)

1345 3024  Skålfat Silver (800), Herman Schrader, Pärlkant. Vikt: ca 700g, Diameter: 35 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:10)

1345 3006  Skulptur 1800-tal, Kristus, Trä. Höjd: 118

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:32)

1345 3030  Spegel Rokoko, 98x45 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:19)

1345 3038  Stolar 8 st, Firma Svenskt Tenn, design: Josef Frank modell 1165

S�ldes f�r 29.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:55)

1345 3054  Tekanna Kina, 1800-tal. Längd: 20, höjd: 11 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:27)

1345 3015  Terrin med lock Flora Danica, Royal Copenhagen, "Geranium palustre L, 20/3568, Syringa Vulgaris L. Diameter: 24, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 9.800 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:11)

1345 3022  Uppläggningsfat Silver (800), Signerat AK, Tyskland. Vikt: ca 1700g, Längd: 56 cm

S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:15)

1345 3037  Urna med lock, Kina, 1800-tal. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 1 oktober 2020 06:05)

1345 3055  Vas Gunnel Nyman (1909-1948), Nuutajärvi. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:19)

1345 3029  Vas Helén Krantz, Orrefors. Konstglas, röd och grön glasmassa. Höjd: ca 25 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:52)