Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 24 oktober 2005 16:30
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

383 2202  ¨kaffekanna + tekanna, nysilver/tenn

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 1626  6 st 6 st

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 1520  Akvarell K Reschny, 30x38

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 1166  Akvarell Richard Hejll, 1933, kvarn, 24 x 34

383 2572  Akvarell sign. EL Egron Lundgren 14x17

S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 2319  Almanacka Handmålad Indonesien, 51x90

383 2033  Altsaxofon Dolnet, Paris, i väska

S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 1024  Ampel Empire-stil, höjd: 50

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 1006  Ampel Empirstil, höjd: 40

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 1775  Ampel Karl Johan-stil, dia 60

383 2562  Ampel Karl Johan-stil, höjd: 60

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 2006  Ampel Puti, höjd: 74

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 2552  Amplar 1 par med prismor, höjd: 49

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 2156  Assietter 12 st + 8 st kaffefat, Dinett, Gustavsberg

383 2239  Bankett Romersk-stil (nyprod)

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 2326  Barskåp Mahogny, längd: 102, djup: 43, höjd: 165

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 2621  Båtratt

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 2522  Båtratt

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 2232  Bensked Samearbete

S�ldes f�r 13.700 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 2066  Bestick NS , div

383 2380  Betjäntlykta Elekrifierad

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 2512  Blandteknik Danielle Dodja-Sahlin, 70 x 100

383 2350  Blandteknik Josef Svanlund, "Nattvåndor" 27x17

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 1228  Blandteknik Klara Kristalova, "Att dra upp knästrumporna" 25x20

383 2128  Blandteknik S.Lundgren, -49, Öland, 37 x 45

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 2272  Blandteknik Sign J R, Komposition, 56x59

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 2228  Blandteknik Signerad. "Söderkråka" 37x27

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 2348  Blandteknik Tillskriven Josef Svanlund , "Svensk soldat" 40x24

383 2351  Blandteknik Tillskriven Josef Svanlund, "Kyrkobyggnad" 19x26

383 2159  Bockhorn 2 st

383 2524  Bojaner 1-par, Kina 1800-tal

383 2145  Bok Peter Dahl, " målarens arbete ett bilddokument"

383 2559  Bok Svensk villabebyggelse i ord och bild , 1944

383 2604  Bokskåp vitrin, mahogny, 108x31x178

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 1040  Bokylleskåp Art Deco, intarsia, längd: 199, djup: 30, höjd: 75

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 1791  Bonad 120x82

383 1794  Bonad 1800-tal, pärlbroderi sk, 77x62

383 2127  Bonad Kirsti Rantanen, "Fågelbo, Finland, 150 x 100

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 1572  Bord N.K, mahogny, längd: 90, djup: 45, höjd: 54

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 2180  Bord Vitmålat järn, längd: 90, djup: 60, höjd: 42

383 2511  Bord + 4 stolar teak

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 2579  Bordskanoner 2 st. brons på lavett, längd: 26

383 2601  Bordslampa (Nattljusstake el)

383 1042  Bordslampa Art Déco-stil, (nyprod)

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 1041  Bordslampa Jugendstil, (Nyprod)

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 1043  Bordslampa Jugendstil, (nyprod)

383 2218  Bordslampa mässing

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 1685  Bordslampa mässing

383 2613  Bordslampa plåtskärm

383 2251  Bordslampa Tiffanystil, höjd: 50

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 2538  Bordslampor 1 par

383 1538  Bordslampor 1 par, Teak

383 2247  Bordslampor Ett par, med elefantfiguriner

383 2382  Bordssurtout + saltskålar & smörknivsunderlägg, 5 del

383 1640  Bordsur

383 1633  Bordsur med glasfodral

383 2547  Brännvinsskåp (engelskt jaktmotiv), 30sx36

383 2276  Bricka i fodral, mässing, Skandia

383 2495  Bricka Italien, Glas, längd: 33

383 2040  Bricka + coasters NK

383 2509  Brickor 2 st, Fisk & frukt

383 2179  Brickor 2st, Art-Deco

383 2316  Brickor 4st, N.S

383 2396  Byrå 1800-tal, bemålad, längd: 98, djup: 45, höjd: 106

383 2553  Byrå ek, 1920-tal, kompletterad, stenskiva, längd: 113, djup: 47, höjd: 86

383 2270  Byrå Ek, längd: 90, djup: 45, höjd: 91

383 2278  Byrå Gustaviansk stil, längd: 90, djup: 48, höjd: 82

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 2519  Byrå Louis XVI-stil, längd: 73, djup: 37, höjd: 68

383 1146  Byrå Mahogny, Funkis, L, 104, djup: 43 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

383 2364  Byrå med stenskiva, längd: 50, djup: 30, höjd: 70

383 2363  Byrå med stenskiva, längd: 63, djup: 35, höjd: 70

383 2013  Byrå Rokokostil, längd: 88, djup: 50, höjd: 80

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 1033  Byrå rokokostil, stenskiva, längd: 80, djup: 40, höjd: 72

383 2401  Byrå Sekelskifte, längd: 111, djup: 44, höjd: 102

383 2596  Byrå sengustaviansk stil, längd: 65, djup: 45, höjd: 84

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 2442  Byrå Tibetansk stil, 6-lådig, längd: 67, djup: 40, höjd: 62

S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 2305  Cd hyllor 3 st, trä

383 2059  Champagneglas 8 st, Leonardo

383 2504  Cittra [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

383 2035  Coctailglas 9 st

383 2415  Cremekopp + kaffekopp, Limoges & Wien

383 2277  Damarmbandsur Tissot, 14k

383 2010  Damastduk med 3 x 12 servetter

383 2610  Dampäls

383 2609  Dampäls persian

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 2234  Damur Longines + Seiko

383 2233  Damur Tissot, 18K

383 2139  Dirigentpinne Silover/trä, Märkt, höjd: Höpner-95

383 2571  Dokument Handskrivet med sigill 21x24

383 2590  Dokument handskrivet med sigill 30x40

383 2597  Dörrhandtag med nyckelskyltar, mässing 13 par

383 1779  Dosa silver 1855, längd: 10, 6 st fingerborgar 1967

383 2576  Dukar mm

383 2237  Dykarhjälm Koppar/mässing, (dekoration), (nyprod)

383 1204  Elfenben 7 del. 1800-tal, handarbeten, ( en del skadad)

383 1413  Emmafåtölj 1800-tal, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

383 2617  Emmafåtölj nyrokoko, röd plysch

383 2430  Etagebord  höjd: 75

383 2434  Etagebord Sent 1800-tal, med låda

383 2473  Étagère L, 62, djup: 25, höjd: 127

383 2550  Etsning A. Tallberg, Rättaren, 17x12

383 2521  Etsning älgar

383 1048  Etsning Hans Norsbo, 1938, 38x49

383 2242  Fågelbad  höjd: 55, Metall (nyprod)

383 2375  Färglitografi  Albert Johansson 27/30, 70x92

383 2389  Färglitografi  Björn Blomberg, 30 x 37, 318/380, vinterlandskap

383 2126  Färglitografi Bo E Lundqvist, 93x63, 17/75

383 2259  Färglitografi  Bo Larsson, 78, 97/300, glasveranda57x41

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 1031  Färglitografi  Curt Clemens, Flicka med paraply, 38 x 25

383 2079  Färglitografi Eva Ljungdahl, 45/240, 54x41

383 2257  Färglitografi  Gunnar Allvar, 88/285, 41x48

383 2476  Färglitografi Indier, Lars Norrman, 29/260, 40x50

383 2261  Färglitografi  Kerstin Abram-Nilsson, ingången till paradiset, 59/285, 39x44

383 2323  Färglitografi  Lars Jonsson, E.A, "Strandfåglar" 45x60

383 2106  Färglitografi Lasse Åberg, EA, "Råttvajler" 62x42

383 2056  Färglitografi Lech Rzewuski, 60/270, 85x59

383 2258  Färglitografi  Lennart Rodhe, komposition, 44/285, 50x35

383 2390  Färglitografi  Maria Hillfon, Blomsterstilleben, 74/380, 35 x 27

383 2195  Färglitografi  Oscar Reuterswärd, 42/75, 63 x 50

383 2255  Färglitografi Reinold Ljunggren, 215/310, 20x30

383 2260  Färglitografi  Roland Svensson, 287/300, 26x41

383 2082  Färglitografi Ulf Wahlberg, 218/250, 57x45

383 2107  Färglitografi Ulrica H Vallien, 374/380 , 35x32

383 1250  Färglitografi  Vasarely, 107/190, 71x75

383 2157  Färglitografi  Vaserely, 212/250, 57x54

383 2388  Färglitografi  Wennström, 46 x 36, 91/380 (glas med spricka)

383 2078  Färglitografier 2 stGösta Werner, 42x30

383 2077  Färglitografier  3 st lösa blad, Roland Svensson, 43x32

383 2490  Fat 2 st, Kina, 1800-tal, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], längd: 26

383 1365  Fat 2 st. jugendstil, tenn

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 2288  Fat Imari , 1800-tal, dia 30

383 2248  Fat Imari, japan, Dia48

383 2343  Fat Silver, C.G Hallberg, dia:30

383 2047  Fat + vas Mexico, mässing/mosaik

383 2448  Fåtölj 50-tal, Danmark, galon

383 2582  Fickur silver, Omega med klockställ

383 2289  Figurin Herend, höjd: 26

383 2271  Figurin Kunglig Dansk, 'gåsapiga', höjd: 24

383 2273  Figurin Kunglig Dansk, pojke med ko, höjd: 17

383 2369  Figurin Lejon, Lisa Larson, höjd: 15

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 2206  Figurin Lisa Larson, barn, höjd: 17

383 2176  Figurin Mari Simmulson, Upsala-Ekeby, höjd: 39 (fotnagg)

383 2231  Figurin Tax, Bing & Grøndahl, höjd: 7

383 2175  Figurin Upsala-Ekeby, Mari Simmulson, höjd: 37 (skador)

383 2060  Figuriner 1 par, Grandma Grandpa, Tyskland, höjd: 27

383 2005  Figuriner 1 rokokopar, sk finger, höjd: 24/25

383 2181  Figuriner 3 st, Italien, höjd: 18

383 2088  Figuriner 5 del Spanien bla. Nao

383 2568  Fiol med stråke i låda, ny, Rumänien

383 2124  Flaska 1700-tal

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 2194  Flintlåspistol 1700-tal

383 1719  Fotogenkamin Bordsmodell

383 2612  Fotogenvärmare

383 2135  Fotpallar 2 st, pärlbroderi

383 2578  Frackskjortor 2 st. samt väst

383 2030  Frimärken div

383 2368  Fruktfat Anna Lisa Thomson, UE, Dia45

383 1484  Fruktfat Orrefors, Palmqvist, längd: 35

383 2087  Fruktservis 7 del gallerporslin + knivset NS

383 2488  Gardinlängd + kappa, Bakers

383 2122  Glas 6 del, Boda, Bertil Vallien

383 2499  Glas 6+6 st, Rosenthal, Studioline

383 2123  Glas E Höglund. 8 del

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 2502  Glaskorgar 2st

383 2053  Glasservis 16 del, sign Wilke Adolfson

383 2377  Glasservis 24 + 11 del, Bla Erik Höglund

383 2098  Glasservis Orrefors 'Silvia' ca 30 del inkl ishink

383 1553  Glasservisdelar ca 50 del

383 1552  Glasservisdelar Kosta, ca 60 del

383 2370  Glasskulptur Göran Wärff, höjd: 7

383 2471  Golvlampa

383 1374  Golvlampa 1940-tal

383 2467  Golvlampa 20-tal, trä

383 1089  Golvlampa Koppar

383 1392  Golvlampa smide

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 1479  Golvur Daniel Trång, bemålat, höjd: 220

383 2508  Golvurna

383 2235  Golvurnor Ett par, (nyprod), höjd: 60

383 2440  Golvvas Kina 1800-tal, höjd: 46

383 2121  Grafik 4st, Richard davies + Bent Holstein + Aramis Ney + Teresa Wennberg som jubileumsgåva Nordstjernan 1890-1990

383 2460  Grafiska blad 2 st, Efter Zorn

383 1210  Grafiskt blad Efter Zorn, Bengssons Lito AB, 39 x 28

383 2073  Gravyr Jerusalem, 46x58

383 1521  Gravyrer 2 st, Rembrandt + Bethoven, 40x48 ca

383 2009  Gravyrer 3 st fågel o insektstavlor, 33x23

383 1809  Hallampa blyinfattad, höjd: 30

383 2025  Hallampor koppar/glas 1 par, höjd: 35

383 2580  Handspegel vitmetall, längd: 31

383 2244  Hatthylla metall, längd: 75, (nyprod)

383 2143  Hockeyspel Stiga "Tumba" plåtspelare

383 2160  Horn Hjortdjur

383 2161  Horn Kronhjort

383 2543  Hörnbord Danmark, längd: 77, djup: 77, höjd: 65

383 8531  Hörnskåp allmoge, längd: 70, djup: 45, höjd: 160

383 2532  Hundsläde

383 1053  Hunting table Mahogny, längd: 135, höjd: 52

383 2191  Hylla Bruka Design, järn/ädelträ

383 2152  Jardiniere Porslin/metall, längd: 30

383 2241  Jardinierer Ett par, metall, (nyprod)

383 2611  Jordglob

383 1635  Jordglobar 1 par, England (1 saknar knopp)

383 2581  Kaffegods 7 del + 4 assietter, England

383 2037  Kaffekanna + ströare, 4 del, Bla Gense

383 2462  Kaffekannor mm, Rostfritt, bla. Bernadotte

383 2507  Kaffekoppar 10 st, Karlskrona

383 2379  Kaffeservis 15 del

383 2420  Kaffeservis 18-del, KPM

383 2064  Kaffeservis 3 del, empirstil, NS

383 1083  Kaffeservis 3 del, Ns

383 2317  Kaffeservis 3-del, N.S

383 2023  Kaffeservis Bavaria

383 2410  Kaffeservis ca 25 del, Tuscan

383 2497  Kaffeservis Rörstrand, "Blå blom" 11 del

383 2091  Kaffeskedar 12 + 3, silver

383 2331  Kaffeskedar 12st, silver

383 2250  Kakelplattor 3 st, marina40 x 30

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 2535  Kakemon kina (skador)

383 2422  Kakfat 2st + bricka N.S

383 2470  Kalvskinn 4 st

383 2583  Kameror mm. diverse

383 2425  Kandelaber Jugendstil, metall, höjd: 32

383 2219  Kandelabrar Ett par, tenn, höjd: 22 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

383 2031  Kanna Rörstrand, Blå Eld, + vas 1950-tal

383 2046  Karaff + 6 st. likörglas + 7 st. seltersglas

383 2358  Karmstol Carl Malmsten

383 2466  Karmstol Jugend, Ek

383 8514  Karmstol Jugend, NK, Ek

383 2455  Karmstol trä/galon, Danmark

383 1108  Karmstolar 1 par

383 2119  Karmstolar 1 par, JUgend

383 2203  Karmstolar 1 par, Rottingrygg, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

383 2150  Karmstolar Ett par, JOC, Vetlanda

383 2429  Karmstolar Ett par, Nyrokoko

383 2607  Kasthyllor 2st, längd: 75

383 1734  Kelim Gashgai, 190x244

383 2217  Kista bemålad, 1800-tal, längd: 120, djup: 60, höjd: 60

383 2042  Kista på benställning

383 2392  Klaffbord 1890-tal, höjd: 78

383 2173  Klaffbord Sekelskifte, Bemålat, längd: 100, höjd: 74

383 2356  Klockor 7 st,

383 2461  Klockställ 2 st

383 2341  Klockställ Förgylld brons, höjd: 18

383 2109  Kohud

383 2063  Kompass Marin, mässing gyroupphängd, dia 15

383 2112  Konstglas 4 del,

383 2110  Konstglas 6 del bla. Erik Höglund, L Hellsten, höjd: 7-21

383 2104  Konstglas skål + 2 vaser Orrefors/Boda

383 1747  Koppar diverse

383 1251  Kopparkastruller div

383 1375  Kornischer 2 st

383 2101  Kristall 5 del, höjd: 7-19

383 2595  Krubba i papp

383 2266  Kryddset "Pick-nick" Rörstrand

383 2491  Kuriosa Silver/ns

383 2513  Lampbord 2 st, metall/stenskiva, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

383 2265  Lampbord ek, höjd: 75 dia 49

383 2549  Lampbord idegran, höjd: 65

383 2546  Lampetter 1 par, förgyllda, höjd: 32

383 2297  Lampetter 1 par, med prismor

383 1748  Lampetter 1 par, rokokostil, mässing, höjd: 26

383 2296  Lampetter 1 par, Trä

383 2068  Lampglas 3 del

383 2525  Lås kina

383 2301  Lasppkniv längd: 24

383 2130  Lavoar Sent 1800-tal, Bemålad

383 2599  Lejaur höjd: 50, sk

383 2441  Leopard Brons, längd: 70 (nyprod.)

383 2081  Litografi Ola Billgren, 68/330, 28x34

383 2108  Litografier 1 par Ulrica H Vallien, 374/380, 47x35

383 2322  Litografiskt blad Karl XIV, 1800-tal, 43x50

383 2361  Ljuskrona Barockstil, sekelskifte, (genomgången ny el) höjd: 90

S�ldes f�r 8.300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 1770  Ljuskrona Empirstil, höjd: 75

383 2618  Ljuskrona malm, barockstil m plafond, höjd: 90 totalt

383 2074  Ljuskrona Oscariansk, höjd: 100

383 2012  Ljusplåtar 1 par, Mässing, höjd: 43

383 2076  Ljusplåtar 1 par, mässing, höjd: 55

383 2204  Ljusstakar 1 par, barockstil, höjd: 17

383 2357  Ljusstakar 1 par, bulkruka, mässing

383 2028  Ljusstakar 1 par, Gustaviansk stil, höjd: 22

383 2090  Ljusstakar 1 par, mässing ca 20 cm

383 2294  Ljusstakar 1 par, Rärstrand+ skål Orrefors Fuga

383 2293  Ljusstakar 1 par, silver+ 1 skål silver

383 2342  Ljusstakar 1-par, metall, höjd: 26

383 2026  Ljusstakar 2 par, Mässing

383 2034  Ljusstakar 2 par, Orrefors & Swarovski

383 2340  Ljusstakar 2-par, metall, höjd: 24

383 2061  Ljusstakar 5 del, mässing/tenn

383 2085  Lockurna Bertil Vallien, höjd: 37, Boda Åfors, Unik

383 2486  Lockurna Christers, porslin, höjd: 18

383 2021  Lockurna Porslin, höjd: 32

383 2536  Lockurnor 1-par, Kina, höjd: 52 (1st med mynningsspricka)

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 2560  Lodur ek, höjd: 83

383 1049  Lykta [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

383 1050  Malmkrona 6-armad, höjd: 75

383 2146  Mapp med Grafiska blad, porträtt,

383 1044  Maskaroner 3 st, Lejon, (nyprod)

383 2198  Mässingsängram med Madrass, Hästen, 190x90

383 2275  Matbestick 46. del. silver

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 1136  Matbord med klaffar, + 2 ilägg, trä

383 2131  Matbord trä, + 2 ilägg

383 1693  Matsalsgrupp 5-del + 1st iläggsskiva, Gust.stil

383 2197  Matsalsskåp mahogny, längd: 120, djup: 48, höjd: 180

383 2102  Matservis Gustafsberg "Blå Rand" ca 50 del

383 2058  Matservisdelar 'Bengali' Rörstrand ca 30 del

383 1493  Matskedar 6 + 6 st, silver

383 1680  Matskedar 6st, silver

383 2007  Matta Kina, Figural, silke 120-line, 70x135

383 1313  Matta Märta Måås Fjetterström, 123x107

383 2227  Matta Mir-typ, 157 x 105

383 2352  Matta old anatol, 107 x 182

383 2226  Matta orientalisk, 197 x 128

383 2142  Matta orientalisk, Afghan, 211x276

383 2365  Matta orientalisk, Antik Karabagh, 175x448 (hårt slitage)

383 2163  Matta orientalisk, Antik Kazak, 170x290 (skador)

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 2216  Matta orientalisk, Beluch antik, 170x320 (slitage)

383 2118  Matta orientalisk, Beluch, antik, 148x260

383 2209  Matta orientalisk, Beluch, semi-antik, 84x170 (slitage)

383 2282  Matta orientalisk, Galleri, 210x77

383 1736  Matta orientalisk, Hamadan, 110x410

383 2215  Matta orientalisk, Kerman semi-antik, 118x191 (slitage)

383 2211  Matta orientalisk, Kerman, semi-antik, 119x230

383 2214  Matta orientalisk, Mazlagan old, 123x194 (slitage)

383 2187  Matta orientalisk, Sarough, 126x211

383 1743  Matta orientalisk, Sarough-mir, 210x333

S�ldes f�r 5.100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 2539  Matta orientalisk, Semi-antik persisk, 230x345

383 1804  Matta orientalisk, Semi-antik, Tekke, 118x166

383 2419  Mattallrikar 5st, pukeberg

383 2427  Mikrougn "Cupol" Husqvarna, 70-tal

383 2192  Miniatyrer 3 st+ halsband div

383 2158  Miniatyrer 3 st, Vasa modeller,

383 2246  Miniatyrmålningar 3 st

383 2314  Miniatyrporträtt 2 st

383 2605  Modellskepp skador i huvudsak på riggen, längd: 84

383 2530  Notställ + noter

383 2534  Nysilver Fiskbestick + skedar Ryssland

383 1289  Oljemålning 1800-tal, träpannå, 15x17

383 2487  Oljemålning Alplandskap, 20x25

383 2072  Oljemålning Arabiskt stadsmotiv, 46x30

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 2207  Oljemålning Bertil Wahlberg, Stilleben, 45x53

383 2083  Oljemålning Bertil Widbrandt, "Räv" 60x80

383 1819  Oljemålning  Birgit Hygrell, 1950, interiör, 55 x 66

383 1821  Oljemålning  Bror Forsell, 50 x 60

383 2071  Oljemålning Damporträtt, 58x52

383 1173  Oljemålning  Endre Fenye, Sommaren, 1944, 61 x 61

383 1047  Oljemålning  Ercole Magrotti, Rustico Lombardo, 1900-tal, 70x50

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 2050  Oljemålning Fanny Sundberg, 1886, Kungsör, 43 x 72

S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 2069  Oljemålning Fruktstilleben, 60x70

383 2480  Oljemålning G Berlin, 1966, 38x46

383 2384  Oljemålning  Gunnar Johansson, "Frostat fönster" 65x65

383 2055  Oljemålning H Borgström, "Juletid", 90x60

383 1262  Oljemålning  Hausenkamp. "Komposition" 80x100

383 2475  Oljemålning Holländsk mästare 16-1700-tal föreställande Rubens 59x48

383 2383  Oljemålning  Hugo zuhr, "Landskap" 1945, 50x65

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 2080  Oljemålning Ingemar Elison, Insjömotiv, 45x64

383 2016  Oljemålning Interiör, 33x25

383 2238  Oljemålning Ivar Naumann 1886, "Lilla Essingen" 83x131

383 2337  Oljemålning  J Sinka, 58x80

383 2339  Oljemålning  J Zederman, 55x70

383 1517  Oljemålning Jaktstilleben, Hugo Olof 1925, 47x42

383 2049  Oljemålning  Jan B Pospisil, kustmotiv med båt, 23x32

383 2151  Oljemålning Karl Abel, Landskap, 30x40

383 2378  Oljemålning Kustlandskap, 36x47

383 2481  Oljemålning kustlandskap, Tjellander, 46x55

383 2225  Oljemålning  M.Kristensson, 1945, 50 x 60, skånehus

383 2054  Oljemålning Marin, 60x120

383 1767  Oljemålning Marin, Rosenblad, 46x55

383 5549  Oljemålning Nathan Johansson, Landskap, 73x60

383 2267  Oljemålning Nature Morte med Gädda & And, 50x70

383 8098  Oljemålning  Oscar Cleve, Sofia Kyrka, 21 x 26

383 2070  Oljemålning Rokokosalong, 65x85

S�ldes f�r 5.300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 2477  Oljemålning  Sacha Bolin, Landskap med hus 1947, 45x61

383 2256  Oljemålning Sezaki -46, Smögen, 60x72

383 2320  Oljemålning Sigge Ulfsparre, 1800-tal, 33x27

383 2115  Oljemålning sign Bergh, Landskap, 45x60

383 2223  Oljemålning  Sign Böe, Vinterlandskap, 25 x 45

383 2186  Oljemålning Sign Gotte Lundqvist, Porträtt, 100x82

383 2018  Oljemålning Sign Tull, Stadsmotiv, 63x53

383 2185  Oljemålning Sign, Björka gård, 73x80

383 1213  Oljemålning Sign, Gatumotiv, 53 x 64

383 1212  Oljemålning Sign, Marknad, 52 x 62

383 2262  Oljemålning signerad, insjölandsskap, 30x25

383 2253  Oljemålning signerad. "Bondgård med höns, 46x63

383 2268  Oljemålning Stilleben, 38x47

383 1021  Oljemålning Sture Wikström, Komposition, 44 x 54

383 2017  Oljemålning Sydländsk kuststad, 30x40

383 1120  Oljemålning Th Sandström, kustmotiv, 32x40

383 2592  Oljemålning W v Gegerfelt 33x41

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 2593  Oljemålning w v Gegerfelt 79x70

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 1023  Oljemålning  W.Källstrand, Skärgårdsmotiv, 38 x 45

383 2048  Oljemålningar 1 par, 1800-tal, flodlandskap, 27x23

383 2482  Oljemålningar 2 st, Gudrun Arninge, 52x46 resp 51x41

383 2354  Örhängen 1 par, Silver med odlade pärlor

383 2286  Öronlappsfåtölj + fotpALL

383 2544  Pallar 1-par, stålrör

383 2371  Parian Pojken med stickan, höjd: 15

383 2453  Pärlbroderi 1700/1800-tal, 50x40 "Honi soit qui mal y pense"

383 2220  Parti linne

383 2483  Parti linne Merparten från Finland, Dora Jung, Tampella m.m

383 2381  Parti textilier

383 2324  Parti vykort Tidigt 1900-tal, Europa

383 2459  Pastell L Kumlien, 77x56

383 2435  Pelarbord 1800-tal, höjd: 74

383 2465  Pelarbord 30-tal, Björk, höjd: 74, Dia54

383 2433  Pelarbord rokokostil, höjd: 68

383 1725  Pelarbord Sekelskifte, höjd: 73

383 2367  Pendyl Förgylld, höjd: 58

383 2474  Pianopall Jugend

383 2602  Piedestal Gustaviansk stil, höjd: 66

383 2307  Piedestal metall, höjd: 96

383 2398  Piedestal sekelskifte, höjd: 109

383 2308  Piedestal vit, höjd: 101

383 2044  Pinnstolar Ett par, Gustaviansk stil

383 2193  Piphuvuden 4 st, Sjöskum/silver, 1800-tal

383 2287  Plafond med prismor

383 1513  Plafond prismor, dia 54

383 2136  Pokal med lock, 1800-tal, Nysilver, höjd. 48 (skada)

383 2336  Pokaler 4st, silver

383 2443  Pottskåp 1-par, Kina (nyprod.)

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 2148  Pottskåp 1800-tal, längd: 39, djup: 29, höjd: 73

383 2594  Projekto+ förstoringsglas för navigering

383 2587  Projektorer 2 st. m.ä

383 2062  Prydnadsramar 2 st mässing/brons, höjd: 30-34

383 2147  Pundare Marmor, 1800-tal, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

383 1380  Ramar 2 st. förgyllda innermått 50x68 resp.30x35

383 2575  Ramar diverse

383 2205  Relief Lisa Larson, 23x23

383 2588  Reseskrivmaskin i väska

383 2355  Ring 14 k, 41 g, med röd sten

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 2353  Ring Platina, Med Smaragd & briljanter, 7, 8 g

383 1288  Ring Silver + färgstenar

383 1346  Ring vitt guld med briljant, 0, 33c

383 2133  Rökbord Björk, höjd: 64 Dia. 74

383 2400  Rökbord Intarsia, höjd: 62

383 2573  Rökpipor 2 st

383 2464  Ryamatta Maranne Richter, 200 x 137

383 2548  Salongsbord 1890-tal, valnöt, längd: 77, djup: 50, höjd: 77, (fanérskador)

383 2325  Salongsgrupp 6 del, Louis XV-stil, förgylld

S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 2086  Samlartallrikar HC Andersen 1970-87, Danska

383 2114  Samovar Mässing, Ryssland

383 1611  Samovar Ryssland, (el)

383 2452  Satsbord 3 del, Teak, Danmark

383 2450  Satsbord 3 del, Teak, Danmark

383 2424  Satsbord 3 del, trä, Danmark

383 2405  Sekretär  längd: 95, djup: 45, höjd: 109 (list saknas)

383 1760  Sekretär 1800-tal, 104x48x120

383 2406  Sekretär 1800-tal, längd: 115, djup: 50, höjd: 126

383 2478  Sekretär Mahogny, längd: 98, djup: 48, höjd: 112

383 1153  Serigrafi  Efter Matisse, Blue nude, 47 x 32

383 2318  Servisdelar 2-del, N.S

383 2099  Servisdelar Bing & Grøndahl "Måsen" 13 del

383 2155  Servisdelar Import, Oranga

383 2015  Servisdelar Mat te kaffe, Blå vitt England, ca 60 del

383 2154  Servisdelar Österrike, Bla Kaffe

383 2463  Servisdelar Rörstrand, Karin blå, ca 25 del

383 2584  Shiftnycklar 2 st. m.ä

383 2345  Silverdelar 3st, 1st Ryssland

383 2029  Skål Flysgfors, Coqiulle, längd: 28

383 2052  Skål Konstglas sign Wilke Adolfson 2000, dia 25

383 2295  Skål kristall, höjd: 10, dia 21

383 2332  Skål på fot, Silver, höjd: 22

383 2027  Skålar 2 st+m 1 karaff

383 2274  Skålar 2 st. Orrefors, kristall, höjd: 14 + 8

383 1733  Skåp 17/1800-tal, längd: 98, djup: 50, höjd: 203

383 2311  Skåp Basic Design, Päronträ, längd: 77, djup: 19, höjd: 176

383 2446  Skåp Jugend, blå/grönlaserat, längd: 64, djup: 46, höjd: 164

383 2614  Skåp Sydeuropa, 1700-tal, fiskbensmönstad fanering, H.182B.71

S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 2172  Skrivbord Partners desk, Ek, Sekelskifte, längd: 137, djup: 78, höjd: 80

S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 2485  Skrivbordslampa

383 1595  Skulptur Byst, Gips, höjd: 35

383 2493  Skulptur Patinerad gips, N Fougstedt, höjd: 27

383 2201  Skulptur  Torsten Renqvist, flamencohanden, brons, höjd: 21

S�ldes f�r 3.900 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 1596  Skulpturer Ett par, Metall, England, höjd: 36

383 2303  Skulpturgrupp Jazzorkester, 40/50-tal, lindträ

383 2183  Skyttepall England, 30-tal

383 2393  Slagbord 1800-tal, höjd: 81

383 2399  Slagbord Furu, höjd: 81

383 2438  Slagbord Furu, längd: 165, djup: 138, höjd: 75

383 2574  Slaglåspistol antik

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 2138  Smörask med lock porslin, sekelskifte, höjd: 14

383 2196  Snedklaffsekretär Ek, 1700-tal, längd: 108, djup: 65, höjd: 96

383 2397  Snurrpall Ek

383 2449  Snurrstol Danmark, 60-tal

383 2120  Snurrstol Sekelskifte

383 2527  Snusflaskor m.m, 7-del

383 2137  Sockerskål på fot nysilver, 1800-tal, höjd: 32

383 2020  Sockerskål+ gräddkanna, Ns

383 2171  Soffa Design Carl Malmsten

383 2619  Soffa Nyrokoko

383 2439  Soffa Utdrag, Furu

383 1409  Soffbord  höjd: 55 dia 100

383 2285  Soffbord 1940-tal, längd: 112, höjd: 56

383 1659  Soffbord Idegran, längd: 105, djup: 105, höjd: 51

383 2200  Soffbord med klaffar, mahogny, höjd: 52

383 2501  Soffbord rokokostil

383 2454  Soffbord Teak, Danmark, 4 lådor, längd: 150, djup: 50, höjd: 50

383 2428  Soffgrupp 5 del, Soffa + karmstolar + 2 st stolar

S�ldes f�r 3.300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 1663  Soffor 2 st, nutida, 3 & 2-sits

383 2300  Solfjäder metall, Japan

383 2518  Spegel [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], höjd: 80

383 2540  Spegel Empire, höjd: 85

383 1466  Spegel Empire-stil, höjd: 62

383 2051  Spegel Empirstil, höjd: 81, mahogny

383 2417  Spegel Förgylld, Gustaviansk stil, höjd: 57, spricka

383 2494  Spegel Förgylld, höjd: 59

383 2279  Spegel Gustaviansk stil, höjd: 107

383 2426  Spegel höjd: 113

383 2362  Spegel rokokostil, höjd: 95

383 2236  Spegel med hylla  höjd: 80 (nyprod)

383 2116  Spegel+ Konsol, Rokokostil, höjd: 200

383 2395  Spegelbyrå Jugend, mahogny, längd: 110, djup: 48, höjd: 173

383 2003  Spegellampett, Gustaviansk stil, förgylld, höjd: 54

383 2564  Spelbord Nyrokoko, mahogny, höjd: 76

383 2418  Spishundar 1-par, england, höjd: 20

383 2144  Staffli

383 2570  Staty brons på marmorsockel "Ceasar", höjd: med sockel 87

S�ldes f�r 23.500 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 2140  Stereo Beomaster 900, 3 del

383 2447  Stol 50-tal, Danmark, Galon

383 2199  Stol nyrokoko, petite point

383 2620  Stolar 1 Par Gustaviansk stil

383 1376  Stolar 1 par samt bord, jugend

383 2423  Stolar 1 par, Gustaviansk stil,

383 2402  Stolar 10 st, rokokostil, 1900 ca, skinnsits

S�ldes f�r 20.100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 2468  Stolar 2 st, Glasfiber/metall, 40/50-tal

383 2263  Stolar 2 st. nyrokoko, bemålade

383 2404  Stolar 4 st, Barockstil

383 2528  Stolar 4 st, i ställ, Mexico

383 2394  Stolar 4 st, senempire

383 2129  Stolar 4 st, Västerbotten

383 2563  Stolar 5 st, Nyrokoko

383 1777  Stolar 6 st 60-tal, trä

383 1751  Stolar 6 st stapelbara design Sven Markelius

383 1752  Stolar 6 st stapelbara, design Sven Markelius

383 2002  Stolar 6 st, läderklädsel

383 2565  Stolar Ett par, Gustaviansk stil

383 1223  Stolar Ett par, Jugend, intarsia

383 2329  Stolar Ett par, Nyrokoko

383 2432  Stolar Ett par, Sent 1800-tal

383 2492  Stop 2 st, Keramik

383 1378  Stringhylla design. Nisse Strinning

383 2516  Stringhyllor + spegel

383 2043  Svanstolar Ett par

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 2407  Sybord 1870-tal, Mahogny

383 1418  Sybord Vitmålat, höjd: 75

383 2469  Sypuff

383 2600  Taburett Louis XV-stil, förg

383 2004  Taburett vitmålad, Karl Johan-stil

383 2249  Takarmatur  höjd: 42 (nyprod)

383 2221  Takarmatur ampel, Dia25

383 2022  Takarmatur brons, höjd: 70

383 2408  Takarmatur Funkis, Glaskupor, höjd: 70

383 1645  Takarmatur Glas

383 2264  Takarmatur glas, höjd: 70

383 2484  Takarmatur med alabasterkupor

383 2283  Takarmatur Med prismor, höjd: 60

383 2067  Takbelysning 3 del mässing/glas

383 2188  Takfotogenlampa 1800-tal

383 2174  Taklampa 70-tal, röd plast

383 2598  Taklampa Sv Tenn, tyg /mässing

383 2178  Taklampa Vit plåt

383 2117  Tallrikar 4st, Kina, 1700/1800-tal (lagade)

383 2153  Tallrikar 5 + 6 del, Vinranka + blå blom

383 2514  Tallrikar 6 st, Design Stålhane, "Titan"

383 2489  Tedosor 2 st, Porslin, Meissen, höjd: 13

383 2556  Teglas 11 st Ittala + reservhållare

383 2230  Tegods c:a 25-del, KPM

383 2057  Tekanna + sockerskål Mon amie & Kobolt, Rörstrand & Gustavsberg, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

383 2414  Terrin med lock, Porslin,

383 2451  Terrin Rörstrand "Ostindia" äldre modell (lagad fotnagg)

383 1624  Terrin + tallrikar 3 del, England & Gustafsberg, flytande blått

383 2254  Textiltavla WBF, ägg, 41x49

383 2310  Thanka Tibet, sekelskifte

383 2457  Tidningsbord Teak, Danmark, höjd: 48

383 1318  Tobaksburk järn, höjd: 18

383 2302  Toddybestick I schatull

383 2245  Trädgårdsbord Ett par, metall, höjd: 71, (nyprod)

383 2533  Träskulptur "Guan Ying, höjd: 40

383 2537  Träskulptur Kvinnohuvud, höjd: 45

383 1698  Träsnitt Japan, 40x30

383 2182  Tryck "Romantisk scen" 64x96 (skadad ram)

383 2608  Tryck 12 st. årets månader

383 2312  Tryck 2st, sekelskifte (inramade)

383 2190  Tubkikare Mahogny, 1800-tal

383 2084  Tvättset 3 del, Göteborg

383 2243  Urnor Ett par, Järn, höjd: 32, (nyprod)

383 2437  Utdragssoffa allmoge 1800-tal, furu

383 2376  Utdragssoffa Allmoge, furu

383 2240  Vägghylla med lådor Allmogemålat, längd: 190

383 2001  Vägglampa råglas, höjd: 25 + 2 lampglas

383 8616  Väggplåtar Ett par, Mässing, el

383 2134  Väggur Tidigt 1900-tal, höjd: 63

383 2344  Vapen 4st, 1800-tal

383 2416  Vas Bing & Grøndahl, höjd: 20

383 2290  Vas Glas, höjd: 13

383 2299  Vas Gunnar Nylund, Rörstrand, stengods, höjd: 33

383 2291  Vas Kari Blomqvist, höjd: 15, (skada)

383 1291  Vas Konstglas, höjd: 34, 5

383 2103  Vas Kosta Boda, Bertil Vallien, höjd: 28

383 1678  Vas Kosta, Göran Wärff, höjd: 12

383 2269  Vas  Kosta, Vicke Lindstrand, höjd: 23

S�ldes f�r 18.500 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)

383 2496  Vas Kristall, höjd: 35

383 1072  Vas Rörstrand, C H Stålhane, höjd: 30

383 2333  Vas Silver, höjd: 19

383 1609  Vas Stengods, 1950-tal, höjd: 18

383 2335  Vaser 1-par + skål, Majolica (lagn. + skador)

383 2373  Vaser 2 st, Kgl dabsk & Bing & Grøndahl

383 2413  Vaser 2 st, Kosts, Kristall

383 2111  Vaser 4 st, bla. Palmqvist, Lundin, höjd: 17, 5-29

383 2313  Väskor 2 st, Aluminium, le Koncato CIAK

383 1753  Vävnad Allmoge, 200x245

383 2503  Video Funai

383 2366  Vitrinskåp Louis XV-stil, längd: 67, djup: 35, höjd: 144

383 2327  Vitrinskåp Sekelskifte, längd: 60, djup: 29, höjd: 156

383 2189  Vykort 1900-talets första hälft

383 2039  Ytterfoder 4 st, gefle viol

383 2208  Ytterfoder mässing, höjd: 30 dia 33

383 2024  Ytterfoder Waldemarsudde