383 2202 ¨kaffekanna + tekanna, nysilver/tenn
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 1626 6 st 6 st
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 1520 Akvarell K Reschny, 30x38
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 1166 Akvarell Richard Hejll, 1933, kvarn, 24 x 34
383 2572 Akvarell sign. EL Egron Lundgren 14x17
S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 2319 Almanacka Handmålad Indonesien, 51x90
383 2033 Altsaxofon Dolnet, Paris, i väska
S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 1024 Ampel Empire-stil, höjd: 50
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 1006 Ampel Empirstil, höjd: 40
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 1775 Ampel Karl Johan-stil, dia 60
383 2562 Ampel Karl Johan-stil, höjd: 60
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 2006 Ampel Puti, höjd: 74
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 2552 Amplar 1 par med prismor, höjd: 49
S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 2156 Assietter 12 st + 8 st kaffefat, Dinett, Gustavsberg
383 2239 Bankett Romersk-stil (nyprod)
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 2326 Barskåp Mahogny, längd: 102, djup: 43, höjd: 165
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 2621 Båtratt
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 2522 Båtratt
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 2232 Bensked Samearbete
S�ldes f�r 13.700 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 2066 Bestick NS , div
383 2380 Betjäntlykta Elekrifierad
S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 2512 Blandteknik Danielle Dodja-Sahlin, 70 x 100
383 2350 Blandteknik Josef Svanlund, "Nattvåndor" 27x17
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 1228 Blandteknik Klara Kristalova, "Att dra upp knästrumporna" 25x20
383 2128 Blandteknik S.Lundgren, -49, Öland, 37 x 45
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 2272 Blandteknik Sign J R, Komposition, 56x59
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 2228 Blandteknik Signerad. "Söderkråka" 37x27
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 2348 Blandteknik Tillskriven Josef Svanlund , "Svensk soldat" 40x24
383 2351 Blandteknik Tillskriven Josef Svanlund, "Kyrkobyggnad" 19x26
383 2159 Bockhorn 2 st
383 2524 Bojaner 1-par, Kina 1800-tal
383 2145 Bok Peter Dahl, " målarens arbete ett bilddokument"
383 2559 Bok Svensk villabebyggelse i ord och bild , 1944
383 2604 Bokskåp vitrin, mahogny, 108x31x178
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 1040 Bokylleskåp Art Deco, intarsia, längd: 199, djup: 30, höjd: 75
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 1791 Bonad 120x82
383 1794 Bonad 1800-tal, pärlbroderi sk, 77x62
383 2127 Bonad Kirsti Rantanen, "Fågelbo, Finland, 150 x 100
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 1572 Bord N.K, mahogny, längd: 90, djup: 45, höjd: 54
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 2180 Bord Vitmålat järn, längd: 90, djup: 60, höjd: 42
383 2511 Bord + 4 stolar teak
S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 2579 Bordskanoner 2 st. brons på lavett, längd: 26
383 2601 Bordslampa (Nattljusstake el)
383 1042 Bordslampa Art Déco-stil, (nyprod)
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 1041 Bordslampa Jugendstil, (Nyprod)
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 1043 Bordslampa Jugendstil, (nyprod)
383 2218 Bordslampa mässing
S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 1685 Bordslampa mässing
383 2613 Bordslampa plåtskärm
383 2251 Bordslampa Tiffanystil, höjd: 50
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 2538 Bordslampor 1 par
383 1538 Bordslampor 1 par, Teak
383 2247 Bordslampor Ett par, med elefantfiguriner
383 2382 Bordssurtout + saltskålar & smörknivsunderlägg, 5 del
383 1640 Bordsur
383 1633 Bordsur med glasfodral
383 2547 Brännvinsskåp (engelskt jaktmotiv), 30sx36
383 2276 Bricka i fodral, mässing, Skandia
383 2495 Bricka Italien, Glas, längd: 33
383 2040 Bricka + coasters NK
383 2509 Brickor 2 st, Fisk & frukt
383 2179 Brickor 2st, Art-Deco
383 2316 Brickor 4st, N.S
383 2396 Byrå 1800-tal, bemålad, längd: 98, djup: 45, höjd: 106
383 2553 Byrå ek, 1920-tal, kompletterad, stenskiva, längd: 113, djup: 47, höjd: 86
383 2270 Byrå Ek, längd: 90, djup: 45, höjd: 91
383 2278 Byrå Gustaviansk stil, längd: 90, djup: 48, höjd: 82
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 2519 Byrå Louis XVI-stil, längd: 73, djup: 37, höjd: 68
383 1146 Byrå Mahogny, Funkis, L, 104, djup: 43 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
383 2364 Byrå med stenskiva, längd: 50, djup: 30, höjd: 70
383 2363 Byrå med stenskiva, längd: 63, djup: 35, höjd: 70
383 2013 Byrå Rokokostil, längd: 88, djup: 50, höjd: 80
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 1033 Byrå rokokostil, stenskiva, längd: 80, djup: 40, höjd: 72
383 2401 Byrå Sekelskifte, längd: 111, djup: 44, höjd: 102
383 2596 Byrå sengustaviansk stil, längd: 65, djup: 45, höjd: 84
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 2442 Byrå Tibetansk stil, 6-lådig, längd: 67, djup: 40, höjd: 62
S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 2305 Cd hyllor 3 st, trä
383 2059 Champagneglas 8 st, Leonardo
383 2504 Cittra [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
383 2035 Coctailglas 9 st
383 2415 Cremekopp + kaffekopp, Limoges & Wien
383 2277 Damarmbandsur Tissot, 14k
383 2010 Damastduk med 3 x 12 servetter
383 2610 Dampäls
383 2609 Dampäls persian
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 2234 Damur Longines + Seiko
383 2233 Damur Tissot, 18K
383 2139 Dirigentpinne Silover/trä, Märkt, höjd: Höpner-95
383 2571 Dokument Handskrivet med sigill 21x24
383 2590 Dokument handskrivet med sigill 30x40
383 2597 Dörrhandtag med nyckelskyltar, mässing 13 par
383 1779 Dosa silver 1855, längd: 10, 6 st fingerborgar 1967
383 2576 Dukar mm
383 2237 Dykarhjälm Koppar/mässing, (dekoration), (nyprod)
383 1204 Elfenben 7 del. 1800-tal, handarbeten, ( en del skadad)
383 1413 Emmafåtölj 1800-tal, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
383 2617 Emmafåtölj nyrokoko, röd plysch
383 2430 Etagebord höjd: 75
383 2434 Etagebord Sent 1800-tal, med låda
383 2473 Étagère L, 62, djup: 25, höjd: 127
383 2550 Etsning A. Tallberg, Rättaren, 17x12
383 2521 Etsning älgar
383 1048 Etsning Hans Norsbo, 1938, 38x49
383 2242 Fågelbad höjd: 55, Metall (nyprod)
383 2375 Färglitografi Albert Johansson 27/30, 70x92
383 2389 Färglitografi Björn Blomberg, 30 x 37, 318/380, vinterlandskap
383 2126 Färglitografi Bo E Lundqvist, 93x63, 17/75
383 2259 Färglitografi Bo Larsson, 78, 97/300, glasveranda57x41
S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 1031 Färglitografi Curt Clemens, Flicka med paraply, 38 x 25
383 2079 Färglitografi Eva Ljungdahl, 45/240, 54x41
383 2257 Färglitografi Gunnar Allvar, 88/285, 41x48
383 2476 Färglitografi Indier, Lars Norrman, 29/260, 40x50
383 2261 Färglitografi Kerstin Abram-Nilsson, ingången till paradiset, 59/285, 39x44
383 2323 Färglitografi Lars Jonsson, E.A, "Strandfåglar" 45x60
383 2106 Färglitografi Lasse Åberg, EA, "Råttvajler" 62x42
383 2056 Färglitografi Lech Rzewuski, 60/270, 85x59
383 2258 Färglitografi Lennart Rodhe, komposition, 44/285, 50x35
383 2390 Färglitografi Maria Hillfon, Blomsterstilleben, 74/380, 35 x 27
383 2195 Färglitografi Oscar Reuterswärd, 42/75, 63 x 50
383 2255 Färglitografi Reinold Ljunggren, 215/310, 20x30
383 2260 Färglitografi Roland Svensson, 287/300, 26x41
383 2082 Färglitografi Ulf Wahlberg, 218/250, 57x45
383 2107 Färglitografi Ulrica H Vallien, 374/380 , 35x32
383 1250 Färglitografi Vasarely, 107/190, 71x75
383 2157 Färglitografi Vaserely, 212/250, 57x54
383 2388 Färglitografi Wennström, 46 x 36, 91/380 (glas med spricka)
383 2078 Färglitografier 2 stGösta Werner, 42x30
383 2077 Färglitografier 3 st lösa blad, Roland Svensson, 43x32
383 2490 Fat 2 st, Kina, 1800-tal, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], längd: 26
383 1365 Fat 2 st. jugendstil, tenn
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 2288 Fat Imari , 1800-tal, dia 30
383 2248 Fat Imari, japan, Dia48
383 2343 Fat Silver, C.G Hallberg, dia:30
383 2047 Fat + vas Mexico, mässing/mosaik
383 2448 Fåtölj 50-tal, Danmark, galon
383 2582 Fickur silver, Omega med klockställ
383 2289 Figurin Herend, höjd: 26
383 2271 Figurin Kunglig Dansk, 'gåsapiga', höjd: 24
383 2273 Figurin Kunglig Dansk, pojke med ko, höjd: 17
383 2369 Figurin Lejon, Lisa Larson, höjd: 15
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 2206 Figurin Lisa Larson, barn, höjd: 17
383 2176 Figurin Mari Simmulson, Upsala-Ekeby, höjd: 39 (fotnagg)
383 2231 Figurin Tax, Bing & Grøndahl, höjd: 7
383 2175 Figurin Upsala-Ekeby, Mari Simmulson, höjd: 37 (skador)
383 2060 Figuriner 1 par, Grandma Grandpa, Tyskland, höjd: 27
383 2005 Figuriner 1 rokokopar, sk finger, höjd: 24/25
383 2181 Figuriner 3 st, Italien, höjd: 18
383 2088 Figuriner 5 del Spanien bla. Nao
383 2568 Fiol med stråke i låda, ny, Rumänien
383 2124 Flaska 1700-tal
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 2194 Flintlåspistol 1700-tal
383 1719 Fotogenkamin Bordsmodell
383 2612 Fotogenvärmare
383 2135 Fotpallar 2 st, pärlbroderi
383 2578 Frackskjortor 2 st. samt väst
383 2030 Frimärken div
383 2368 Fruktfat Anna Lisa Thomson, UE, Dia45
383 1484 Fruktfat Orrefors, Palmqvist, längd: 35
383 2087 Fruktservis 7 del gallerporslin + knivset NS
383 2488 Gardinlängd + kappa, Bakers
383 2122 Glas 6 del, Boda, Bertil Vallien
383 2499 Glas 6+6 st, Rosenthal, Studioline
383 2123 Glas E Höglund. 8 del
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 2502 Glaskorgar 2st
383 2053 Glasservis 16 del, sign Wilke Adolfson
383 2377 Glasservis 24 + 11 del, Bla Erik Höglund
383 2098 Glasservis Orrefors 'Silvia' ca 30 del inkl ishink
383 1553 Glasservisdelar ca 50 del
383 1552 Glasservisdelar Kosta, ca 60 del
383 2370 Glasskulptur Göran Wärff, höjd: 7
383 2471 Golvlampa
383 1374 Golvlampa 1940-tal
383 2467 Golvlampa 20-tal, trä
383 1089 Golvlampa Koppar
383 1392 Golvlampa smide
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 1479 Golvur Daniel Trång, bemålat, höjd: 220
383 2508 Golvurna
383 2235 Golvurnor Ett par, (nyprod), höjd: 60
383 2440 Golvvas Kina 1800-tal, höjd: 46
383 2121 Grafik 4st, Richard davies + Bent Holstein + Aramis Ney + Teresa Wennberg som jubileumsgåva Nordstjernan 1890-1990
383 2460 Grafiska blad 2 st, Efter Zorn
383 1210 Grafiskt blad Efter Zorn, Bengssons Lito AB, 39 x 28
383 2073 Gravyr Jerusalem, 46x58
383 1521 Gravyrer 2 st, Rembrandt + Bethoven, 40x48 ca
383 2009 Gravyrer 3 st fågel o insektstavlor, 33x23
383 1809 Hallampa blyinfattad, höjd: 30
383 2025 Hallampor koppar/glas 1 par, höjd: 35
383 2580 Handspegel vitmetall, längd: 31
383 2244 Hatthylla metall, längd: 75, (nyprod)
383 2143 Hockeyspel Stiga "Tumba" plåtspelare
383 2160 Horn Hjortdjur
383 2161 Horn Kronhjort
383 2543 Hörnbord Danmark, längd: 77, djup: 77, höjd: 65
383 8531 Hörnskåp allmoge, längd: 70, djup: 45, höjd: 160
383 2532 Hundsläde
383 1053 Hunting table Mahogny, längd: 135, höjd: 52
383 2191 Hylla Bruka Design, järn/ädelträ
383 2152 Jardiniere Porslin/metall, längd: 30
383 2241 Jardinierer Ett par, metall, (nyprod)
383 2611 Jordglob
383 1635 Jordglobar 1 par, England (1 saknar knopp)
383 2581 Kaffegods 7 del + 4 assietter, England
383 2037 Kaffekanna + ströare, 4 del, Bla Gense
383 2462 Kaffekannor mm, Rostfritt, bla. Bernadotte
383 2507 Kaffekoppar 10 st, Karlskrona
383 2379 Kaffeservis 15 del
383 2420 Kaffeservis 18-del, KPM
383 2064 Kaffeservis 3 del, empirstil, NS
383 1083 Kaffeservis 3 del, Ns
383 2317 Kaffeservis 3-del, N.S
383 2023 Kaffeservis Bavaria
383 2410 Kaffeservis ca 25 del, Tuscan
383 2497 Kaffeservis Rörstrand, "Blå blom" 11 del
383 2091 Kaffeskedar 12 + 3, silver
383 2331 Kaffeskedar 12st, silver
383 2250 Kakelplattor 3 st, marina40 x 30
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 2535 Kakemon kina (skador)
383 2422 Kakfat 2st + bricka N.S
383 2470 Kalvskinn 4 st
383 2583 Kameror mm. diverse
383 2425 Kandelaber Jugendstil, metall, höjd: 32
383 2219 Kandelabrar Ett par, tenn, höjd: 22 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
383 2031 Kanna Rörstrand, Blå Eld, + vas 1950-tal
383 2046 Karaff + 6 st. likörglas + 7 st. seltersglas
383 2358 Karmstol Carl Malmsten
383 2466 Karmstol Jugend, Ek
383 8514 Karmstol Jugend, NK, Ek
383 2455 Karmstol trä/galon, Danmark
383 1108 Karmstolar 1 par
383 2119 Karmstolar 1 par, JUgend
383 2203 Karmstolar 1 par, Rottingrygg, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
383 2150 Karmstolar Ett par, JOC, Vetlanda
383 2429 Karmstolar Ett par, Nyrokoko
383 2607 Kasthyllor 2st, längd: 75
383 1734 Kelim Gashgai, 190x244
383 2217 Kista bemålad, 1800-tal, längd: 120, djup: 60, höjd: 60
383 2042 Kista på benställning
383 2392 Klaffbord 1890-tal, höjd: 78
383 2173 Klaffbord Sekelskifte, Bemålat, längd: 100, höjd: 74
383 2356 Klockor 7 st,
383 2461 Klockställ 2 st
383 2341 Klockställ Förgylld brons, höjd: 18
383 2109 Kohud
383 2063 Kompass Marin, mässing gyroupphängd, dia 15
383 2112 Konstglas 4 del,
383 2110 Konstglas 6 del bla. Erik Höglund, L Hellsten, höjd: 7-21
383 2104 Konstglas skål + 2 vaser Orrefors/Boda
383 1747 Koppar diverse
383 1251 Kopparkastruller div
383 1375 Kornischer 2 st
383 2101 Kristall 5 del, höjd: 7-19
383 2595 Krubba i papp
383 2266 Kryddset "Pick-nick" Rörstrand
383 2491 Kuriosa Silver/ns
383 2513 Lampbord 2 st, metall/stenskiva, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
383 2265 Lampbord ek, höjd: 75 dia 49
383 2549 Lampbord idegran, höjd: 65
383 2546 Lampetter 1 par, förgyllda, höjd: 32
383 2297 Lampetter 1 par, med prismor
383 1748 Lampetter 1 par, rokokostil, mässing, höjd: 26
383 2296 Lampetter 1 par, Trä
383 2068 Lampglas 3 del
383 2525 Lås kina
383 2301 Lasppkniv längd: 24
383 2130 Lavoar Sent 1800-tal, Bemålad
383 2599 Lejaur höjd: 50, sk
383 2441 Leopard Brons, längd: 70 (nyprod.)
383 2081 Litografi Ola Billgren, 68/330, 28x34
383 2108 Litografier 1 par Ulrica H Vallien, 374/380, 47x35
383 2322 Litografiskt blad Karl XIV, 1800-tal, 43x50
383 2361 Ljuskrona Barockstil, sekelskifte, (genomgången ny el) höjd: 90
S�ldes f�r 8.300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 1770 Ljuskrona Empirstil, höjd: 75
383 2618 Ljuskrona malm, barockstil m plafond, höjd: 90 totalt
383 2074 Ljuskrona Oscariansk, höjd: 100
383 2012 Ljusplåtar 1 par, Mässing, höjd: 43
383 2076 Ljusplåtar 1 par, mässing, höjd: 55
383 2204 Ljusstakar 1 par, barockstil, höjd: 17
383 2357 Ljusstakar 1 par, bulkruka, mässing
383 2028 Ljusstakar 1 par, Gustaviansk stil, höjd: 22
383 2090 Ljusstakar 1 par, mässing ca 20 cm
383 2294 Ljusstakar 1 par, Rärstrand+ skål Orrefors Fuga
383 2293 Ljusstakar 1 par, silver+ 1 skål silver
383 2342 Ljusstakar 1-par, metall, höjd: 26
383 2026 Ljusstakar 2 par, Mässing
383 2034 Ljusstakar 2 par, Orrefors & Swarovski
383 2340 Ljusstakar 2-par, metall, höjd: 24
383 2061 Ljusstakar 5 del, mässing/tenn
383 2085 Lockurna Bertil Vallien, höjd: 37, Boda Åfors, Unik
383 2486 Lockurna Christers, porslin, höjd: 18
383 2021 Lockurna Porslin, höjd: 32
383 2536 Lockurnor 1-par, Kina, höjd: 52 (1st med mynningsspricka)
S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 2560 Lodur ek, höjd: 83
383 1049 Lykta [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
383 1050 Malmkrona 6-armad, höjd: 75
383 2146 Mapp med Grafiska blad, porträtt,
383 1044 Maskaroner 3 st, Lejon, (nyprod)
383 2198 Mässingsängram med Madrass, Hästen, 190x90
383 2275 Matbestick 46. del. silver
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 1136 Matbord med klaffar, + 2 ilägg, trä
383 2131 Matbord trä, + 2 ilägg
383 1693 Matsalsgrupp 5-del + 1st iläggsskiva, Gust.stil
383 2197 Matsalsskåp mahogny, längd: 120, djup: 48, höjd: 180
383 2102 Matservis Gustafsberg "Blå Rand" ca 50 del
383 2058 Matservisdelar 'Bengali' Rörstrand ca 30 del
383 1493 Matskedar 6 + 6 st, silver
383 1680 Matskedar 6st, silver
383 2007 Matta Kina, Figural, silke 120-line, 70x135
383 1313 Matta Märta Måås Fjetterström, 123x107
383 2227 Matta Mir-typ, 157 x 105
383 2352 Matta old anatol, 107 x 182
383 2226 Matta orientalisk, 197 x 128
383 2142 Matta orientalisk, Afghan, 211x276
383 2365 Matta orientalisk, Antik Karabagh, 175x448 (hårt slitage)
383 2163 Matta orientalisk, Antik Kazak, 170x290 (skador)
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 2216 Matta orientalisk, Beluch antik, 170x320 (slitage)
383 2118 Matta orientalisk, Beluch, antik, 148x260
383 2209 Matta orientalisk, Beluch, semi-antik, 84x170 (slitage)
383 2282 Matta orientalisk, Galleri, 210x77
383 1736 Matta orientalisk, Hamadan, 110x410
383 2215 Matta orientalisk, Kerman semi-antik, 118x191 (slitage)
383 2211 Matta orientalisk, Kerman, semi-antik, 119x230
383 2214 Matta orientalisk, Mazlagan old, 123x194 (slitage)
383 2187 Matta orientalisk, Sarough, 126x211
383 1743 Matta orientalisk, Sarough-mir, 210x333
S�ldes f�r 5.100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 2539 Matta orientalisk, Semi-antik persisk, 230x345
383 1804 Matta orientalisk, Semi-antik, Tekke, 118x166
383 2419 Mattallrikar 5st, pukeberg
383 2427 Mikrougn "Cupol" Husqvarna, 70-tal
383 2192 Miniatyrer 3 st+ halsband div
383 2158 Miniatyrer 3 st, Vasa modeller,
383 2246 Miniatyrmålningar 3 st
383 2314 Miniatyrporträtt 2 st
383 2605 Modellskepp skador i huvudsak på riggen, längd: 84
383 2530 Notställ + noter
383 2534 Nysilver Fiskbestick + skedar Ryssland
383 1289 Oljemålning 1800-tal, träpannå, 15x17
383 2487 Oljemålning Alplandskap, 20x25
383 2072 Oljemålning Arabiskt stadsmotiv, 46x30
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 2207 Oljemålning Bertil Wahlberg, Stilleben, 45x53
383 2083 Oljemålning Bertil Widbrandt, "Räv" 60x80
383 1819 Oljemålning Birgit Hygrell, 1950, interiör, 55 x 66
383 1821 Oljemålning Bror Forsell, 50 x 60
383 2071 Oljemålning Damporträtt, 58x52
383 1173 Oljemålning Endre Fenye, Sommaren, 1944, 61 x 61
383 1047 Oljemålning Ercole Magrotti, Rustico Lombardo, 1900-tal, 70x50
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 2050 Oljemålning Fanny Sundberg, 1886, Kungsör, 43 x 72
S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 2069 Oljemålning Fruktstilleben, 60x70
383 2480 Oljemålning G Berlin, 1966, 38x46
383 2384 Oljemålning Gunnar Johansson, "Frostat fönster" 65x65
383 2055 Oljemålning H Borgström, "Juletid", 90x60
383 1262 Oljemålning Hausenkamp. "Komposition" 80x100
383 2475 Oljemålning Holländsk mästare 16-1700-tal föreställande Rubens 59x48
383 2383 Oljemålning Hugo zuhr, "Landskap" 1945, 50x65
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 2080 Oljemålning Ingemar Elison, Insjömotiv, 45x64
383 2016 Oljemålning Interiör, 33x25
383 2238 Oljemålning Ivar Naumann 1886, "Lilla Essingen" 83x131
383 2337 Oljemålning J Sinka, 58x80
383 2339 Oljemålning J Zederman, 55x70
383 1517 Oljemålning Jaktstilleben, Hugo Olof 1925, 47x42
383 2049 Oljemålning Jan B Pospisil, kustmotiv med båt, 23x32
383 2151 Oljemålning Karl Abel, Landskap, 30x40
383 2378 Oljemålning Kustlandskap, 36x47
383 2481 Oljemålning kustlandskap, Tjellander, 46x55
383 2225 Oljemålning M.Kristensson, 1945, 50 x 60, skånehus
383 2054 Oljemålning Marin, 60x120
383 1767 Oljemålning Marin, Rosenblad, 46x55
383 5549 Oljemålning Nathan Johansson, Landskap, 73x60
383 2267 Oljemålning Nature Morte med Gädda & And, 50x70
383 8098 Oljemålning Oscar Cleve, Sofia Kyrka, 21 x 26
383 2070 Oljemålning Rokokosalong, 65x85
S�ldes f�r 5.300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 2477 Oljemålning Sacha Bolin, Landskap med hus 1947, 45x61
383 2256 Oljemålning Sezaki -46, Smögen, 60x72
383 2320 Oljemålning Sigge Ulfsparre, 1800-tal, 33x27
383 2115 Oljemålning sign Bergh, Landskap, 45x60
383 2223 Oljemålning Sign Böe, Vinterlandskap, 25 x 45
383 2186 Oljemålning Sign Gotte Lundqvist, Porträtt, 100x82
383 2018 Oljemålning Sign Tull, Stadsmotiv, 63x53
383 2185 Oljemålning Sign, Björka gård, 73x80
383 1213 Oljemålning Sign, Gatumotiv, 53 x 64
383 1212 Oljemålning Sign, Marknad, 52 x 62
383 2262 Oljemålning signerad, insjölandsskap, 30x25
383 2253 Oljemålning signerad. "Bondgård med höns, 46x63
383 2268 Oljemålning Stilleben, 38x47
383 1021 Oljemålning Sture Wikström, Komposition, 44 x 54
383 2017 Oljemålning Sydländsk kuststad, 30x40
383 1120 Oljemålning Th Sandström, kustmotiv, 32x40
383 2592 Oljemålning W v Gegerfelt 33x41
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 2593 Oljemålning w v Gegerfelt 79x70
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 1023 Oljemålning W.Källstrand, Skärgårdsmotiv, 38 x 45
383 2048 Oljemålningar 1 par, 1800-tal, flodlandskap, 27x23
383 2482 Oljemålningar 2 st, Gudrun Arninge, 52x46 resp 51x41
383 2354 Örhängen 1 par, Silver med odlade pärlor
383 2286 Öronlappsfåtölj + fotpALL
383 2544 Pallar 1-par, stålrör
383 2371 Parian Pojken med stickan, höjd: 15
383 2453 Pärlbroderi 1700/1800-tal, 50x40 "Honi soit qui mal y pense"
383 2220 Parti linne
383 2483 Parti linne Merparten från Finland, Dora Jung, Tampella m.m
383 2381 Parti textilier
383 2324 Parti vykort Tidigt 1900-tal, Europa
383 2459 Pastell L Kumlien, 77x56
383 2435 Pelarbord 1800-tal, höjd: 74
383 2465 Pelarbord 30-tal, Björk, höjd: 74, Dia54
383 2433 Pelarbord rokokostil, höjd: 68
383 1725 Pelarbord Sekelskifte, höjd: 73
383 2367 Pendyl Förgylld, höjd: 58
383 2474 Pianopall Jugend
383 2602 Piedestal Gustaviansk stil, höjd: 66
383 2307 Piedestal metall, höjd: 96
383 2398 Piedestal sekelskifte, höjd: 109
383 2308 Piedestal vit, höjd: 101
383 2044 Pinnstolar Ett par, Gustaviansk stil
383 2193 Piphuvuden 4 st, Sjöskum/silver, 1800-tal
383 2287 Plafond med prismor
383 1513 Plafond prismor, dia 54
383 2136 Pokal med lock, 1800-tal, Nysilver, höjd. 48 (skada)
383 2336 Pokaler 4st, silver
383 2443 Pottskåp 1-par, Kina (nyprod.)
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 2148 Pottskåp 1800-tal, längd: 39, djup: 29, höjd: 73
383 2594 Projekto+ förstoringsglas för navigering
383 2587 Projektorer 2 st. m.ä
383 2062 Prydnadsramar 2 st mässing/brons, höjd: 30-34
383 2147 Pundare Marmor, 1800-tal, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
383 1380 Ramar 2 st. förgyllda innermått 50x68 resp.30x35
383 2575 Ramar diverse
383 2205 Relief Lisa Larson, 23x23
383 2588 Reseskrivmaskin i väska
383 2355 Ring 14 k, 41 g, med röd sten
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 2353 Ring Platina, Med Smaragd & briljanter, 7, 8 g
383 1288 Ring Silver + färgstenar
383 1346 Ring vitt guld med briljant, 0, 33c
383 2133 Rökbord Björk, höjd: 64 Dia. 74
383 2400 Rökbord Intarsia, höjd: 62
383 2573 Rökpipor 2 st
383 2464 Ryamatta Maranne Richter, 200 x 137
383 2548 Salongsbord 1890-tal, valnöt, längd: 77, djup: 50, höjd: 77, (fanérskador)
383 2325 Salongsgrupp 6 del, Louis XV-stil, förgylld
S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 2086 Samlartallrikar HC Andersen 1970-87, Danska
383 2114 Samovar Mässing, Ryssland
383 1611 Samovar Ryssland, (el)
383 2452 Satsbord 3 del, Teak, Danmark
383 2450 Satsbord 3 del, Teak, Danmark
383 2424 Satsbord 3 del, trä, Danmark
383 2405 Sekretär längd: 95, djup: 45, höjd: 109 (list saknas)
383 1760 Sekretär 1800-tal, 104x48x120
383 2406 Sekretär 1800-tal, längd: 115, djup: 50, höjd: 126
383 2478 Sekretär Mahogny, längd: 98, djup: 48, höjd: 112
383 1153 Serigrafi Efter Matisse, Blue nude, 47 x 32
383 2318 Servisdelar 2-del, N.S
383 2099 Servisdelar Bing & Grøndahl "Måsen" 13 del
383 2155 Servisdelar Import, Oranga
383 2015 Servisdelar Mat te kaffe, Blå vitt England, ca 60 del
383 2154 Servisdelar Österrike, Bla Kaffe
383 2463 Servisdelar Rörstrand, Karin blå, ca 25 del
383 2584 Shiftnycklar 2 st. m.ä
383 2345 Silverdelar 3st, 1st Ryssland
383 2029 Skål Flysgfors, Coqiulle, längd: 28
383 2052 Skål Konstglas sign Wilke Adolfson 2000, dia 25
383 2295 Skål kristall, höjd: 10, dia 21
383 2332 Skål på fot, Silver, höjd: 22
383 2027 Skålar 2 st+m 1 karaff
383 2274 Skålar 2 st. Orrefors, kristall, höjd: 14 + 8
383 1733 Skåp 17/1800-tal, längd: 98, djup: 50, höjd: 203
383 2311 Skåp Basic Design, Päronträ, längd: 77, djup: 19, höjd: 176
383 2446 Skåp Jugend, blå/grönlaserat, längd: 64, djup: 46, höjd: 164
383 2614 Skåp Sydeuropa, 1700-tal, fiskbensmönstad fanering, H.182B.71
S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 2172 Skrivbord Partners desk, Ek, Sekelskifte, längd: 137, djup: 78, höjd: 80
S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 2485 Skrivbordslampa
383 1595 Skulptur Byst, Gips, höjd: 35
383 2493 Skulptur Patinerad gips, N Fougstedt, höjd: 27
383 2201 Skulptur Torsten Renqvist, flamencohanden, brons, höjd: 21
S�ldes f�r 3.900 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 1596 Skulpturer Ett par, Metall, England, höjd: 36
383 2303 Skulpturgrupp Jazzorkester, 40/50-tal, lindträ
383 2183 Skyttepall England, 30-tal
383 2393 Slagbord 1800-tal, höjd: 81
383 2399 Slagbord Furu, höjd: 81
383 2438 Slagbord Furu, längd: 165, djup: 138, höjd: 75
383 2574 Slaglåspistol antik
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 2138 Smörask med lock porslin, sekelskifte, höjd: 14
383 2196 Snedklaffsekretär Ek, 1700-tal, längd: 108, djup: 65, höjd: 96
383 2397 Snurrpall Ek
383 2449 Snurrstol Danmark, 60-tal
383 2120 Snurrstol Sekelskifte
383 2527 Snusflaskor m.m, 7-del
383 2137 Sockerskål på fot nysilver, 1800-tal, höjd: 32
383 2020 Sockerskål+ gräddkanna, Ns
383 2171 Soffa Design Carl Malmsten
383 2619 Soffa Nyrokoko
383 2439 Soffa Utdrag, Furu
383 1409 Soffbord höjd: 55 dia 100
383 2285 Soffbord 1940-tal, längd: 112, höjd: 56
383 1659 Soffbord Idegran, längd: 105, djup: 105, höjd: 51
383 2200 Soffbord med klaffar, mahogny, höjd: 52
383 2501 Soffbord rokokostil
383 2454 Soffbord Teak, Danmark, 4 lådor, längd: 150, djup: 50, höjd: 50
383 2428 Soffgrupp 5 del, Soffa + karmstolar + 2 st stolar
S�ldes f�r 3.300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 1663 Soffor 2 st, nutida, 3 & 2-sits
383 2300 Solfjäder metall, Japan
383 2518 Spegel [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], höjd: 80
383 2540 Spegel Empire, höjd: 85
383 1466 Spegel Empire-stil, höjd: 62
383 2051 Spegel Empirstil, höjd: 81, mahogny
383 2417 Spegel Förgylld, Gustaviansk stil, höjd: 57, spricka
383 2494 Spegel Förgylld, höjd: 59
383 2279 Spegel Gustaviansk stil, höjd: 107
383 2426 Spegel höjd: 113
383 2362 Spegel rokokostil, höjd: 95
383 2236 Spegel med hylla höjd: 80 (nyprod)
383 2116 Spegel+ Konsol, Rokokostil, höjd: 200
383 2395 Spegelbyrå Jugend, mahogny, längd: 110, djup: 48, höjd: 173
383 2003 Spegellampett, Gustaviansk stil, förgylld, höjd: 54
383 2564 Spelbord Nyrokoko, mahogny, höjd: 76
383 2418 Spishundar 1-par, england, höjd: 20
383 2144 Staffli
383 2570 Staty brons på marmorsockel "Ceasar", höjd: med sockel 87
S�ldes f�r 23.500 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 2140 Stereo Beomaster 900, 3 del
383 2447 Stol 50-tal, Danmark, Galon
383 2199 Stol nyrokoko, petite point
383 2620 Stolar 1 Par Gustaviansk stil
383 1376 Stolar 1 par samt bord, jugend
383 2423 Stolar 1 par, Gustaviansk stil,
383 2402 Stolar 10 st, rokokostil, 1900 ca, skinnsits
S�ldes f�r 20.100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 2468 Stolar 2 st, Glasfiber/metall, 40/50-tal
383 2263 Stolar 2 st. nyrokoko, bemålade
383 2404 Stolar 4 st, Barockstil
383 2528 Stolar 4 st, i ställ, Mexico
383 2394 Stolar 4 st, senempire
383 2129 Stolar 4 st, Västerbotten
383 2563 Stolar 5 st, Nyrokoko
383 1777 Stolar 6 st 60-tal, trä
383 1751 Stolar 6 st stapelbara design Sven Markelius
383 1752 Stolar 6 st stapelbara, design Sven Markelius
383 2002 Stolar 6 st, läderklädsel
383 2565 Stolar Ett par, Gustaviansk stil
383 1223 Stolar Ett par, Jugend, intarsia
383 2329 Stolar Ett par, Nyrokoko
383 2432 Stolar Ett par, Sent 1800-tal
383 2492 Stop 2 st, Keramik
383 1378 Stringhylla design. Nisse Strinning
383 2516 Stringhyllor + spegel
383 2043 Svanstolar Ett par
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 2407 Sybord 1870-tal, Mahogny
383 1418 Sybord Vitmålat, höjd: 75
383 2469 Sypuff
383 2600 Taburett Louis XV-stil, förg
383 2004 Taburett vitmålad, Karl Johan-stil
383 2249 Takarmatur höjd: 42 (nyprod)
383 2221 Takarmatur ampel, Dia25
383 2022 Takarmatur brons, höjd: 70
383 2408 Takarmatur Funkis, Glaskupor, höjd: 70
383 1645 Takarmatur Glas
383 2264 Takarmatur glas, höjd: 70
383 2484 Takarmatur med alabasterkupor
383 2283 Takarmatur Med prismor, höjd: 60
383 2067 Takbelysning 3 del mässing/glas
383 2188 Takfotogenlampa 1800-tal
383 2174 Taklampa 70-tal, röd plast
383 2598 Taklampa Sv Tenn, tyg /mässing
383 2178 Taklampa Vit plåt
383 2117 Tallrikar 4st, Kina, 1700/1800-tal (lagade)
383 2153 Tallrikar 5 + 6 del, Vinranka + blå blom
383 2514 Tallrikar 6 st, Design Stålhane, "Titan"
383 2489 Tedosor 2 st, Porslin, Meissen, höjd: 13
383 2556 Teglas 11 st Ittala + reservhållare
383 2230 Tegods c:a 25-del, KPM
383 2057 Tekanna + sockerskål Mon amie & Kobolt, Rörstrand & Gustavsberg, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
383 2414 Terrin med lock, Porslin,
383 2451 Terrin Rörstrand "Ostindia" äldre modell (lagad fotnagg)
383 1624 Terrin + tallrikar 3 del, England & Gustafsberg, flytande blått
383 2254 Textiltavla WBF, ägg, 41x49
383 2310 Thanka Tibet, sekelskifte
383 2457 Tidningsbord Teak, Danmark, höjd: 48
383 1318 Tobaksburk järn, höjd: 18
383 2302 Toddybestick I schatull
383 2245 Trädgårdsbord Ett par, metall, höjd: 71, (nyprod)
383 2533 Träskulptur "Guan Ying, höjd: 40
383 2537 Träskulptur Kvinnohuvud, höjd: 45
383 1698 Träsnitt Japan, 40x30
383 2182 Tryck "Romantisk scen" 64x96 (skadad ram)
383 2608 Tryck 12 st. årets månader
383 2312 Tryck 2st, sekelskifte (inramade)
383 2190 Tubkikare Mahogny, 1800-tal
383 2084 Tvättset 3 del, Göteborg
383 2243 Urnor Ett par, Järn, höjd: 32, (nyprod)
383 2437 Utdragssoffa allmoge 1800-tal, furu
383 2376 Utdragssoffa Allmoge, furu
383 2240 Vägghylla med lådor Allmogemålat, längd: 190
383 2001 Vägglampa råglas, höjd: 25 + 2 lampglas
383 8616 Väggplåtar Ett par, Mässing, el
383 2134 Väggur Tidigt 1900-tal, höjd: 63
383 2344 Vapen 4st, 1800-tal
383 2416 Vas Bing & Grøndahl, höjd: 20
383 2290 Vas Glas, höjd: 13
383 2299 Vas Gunnar Nylund, Rörstrand, stengods, höjd: 33
383 2291 Vas Kari Blomqvist, höjd: 15, (skada)
383 1291 Vas Konstglas, höjd: 34, 5
383 2103 Vas Kosta Boda, Bertil Vallien, höjd: 28
383 1678 Vas Kosta, Göran Wärff, höjd: 12
383 2269 Vas Kosta, Vicke Lindstrand, höjd: 23
S�ldes f�r 18.500 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:30)
383 2496 Vas Kristall, höjd: 35
383 1072 Vas Rörstrand, C H Stålhane, höjd: 30
383 2333 Vas Silver, höjd: 19
383 1609 Vas Stengods, 1950-tal, höjd: 18
383 2335 Vaser 1-par + skål, Majolica (lagn. + skador)
383 2373 Vaser 2 st, Kgl dabsk & Bing & Grøndahl
383 2413 Vaser 2 st, Kosts, Kristall
383 2111 Vaser 4 st, bla. Palmqvist, Lundin, höjd: 17, 5-29
383 2313 Väskor 2 st, Aluminium, le Koncato CIAK
383 1753 Vävnad Allmoge, 200x245
383 2503 Video Funai
383 2366 Vitrinskåp Louis XV-stil, längd: 67, djup: 35, höjd: 144
383 2327 Vitrinskåp Sekelskifte, längd: 60, djup: 29, höjd: 156
383 2189 Vykort 1900-talets första hälft
383 2039 Ytterfoder 4 st, gefle viol
383 2208 Ytterfoder mässing, höjd: 30 dia 33
383 2024 Ytterfoder Waldemarsudde