Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 5 december 2005 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

389 7700  Affisch litografisk, Picasso70x50

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 8553  Akvarell England, 17x25

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 8101  Akvarell F Lindström, Stockholmsmotiv, 16x23

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 8730  Akvarell F.Lindström, "Stigbergsgatan" 14x22

389 8031  Akvarell Flavet -70, 49x56

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 8620  Akvarell Gerhard Albe, Sjöslag, 46 x 60

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 8013  Akvarell sign CE-80 Ananas med många ansikten, 29x22

389 8727  Akvareller 2st, signerade.

389 7031  Akvareller 5 st. E.Ö. 1918, Stockholmsmotiv, 13x20

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 8141  Amerikaur  höjd: 68

389 8601  Ampel Empirestil, Dia. 55

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 7446  Ampel Karl Johan, dia 50

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 8044  Ampel Karl Johan-stil, dia 42

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 8472  Ampel Malm, höjd: 35

389 8122  Ampel Mässing/prismor, Dia:45

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 8128  Ampel Mässing/prismor, dia:48

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 8695  Ampel prismor, dia:38

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 8190  Ampel prismor, höjd: 35

389 8789  Ampel Prismor, höjd: 55

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 8657  Ampel Tidigt 1900-tal, Mässing/etsat glas

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 8423  Ampel med prismor Dia65

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 8422  Ampel med prismor Dia65

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 7320  Amplar Ett par, Prismor, Dia50

389 8336  Arkivskåp  längd: 125, djup: 42, höjd: 115

389 8548  Armband Silver/stålgranater/ametister

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 8152  Armband + ring , båda silver med sten, Lindström

389 8195  Armlänk Bismark, 18k, 6, 9g

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 8094  Askfat+ skål, Gustafsberg, Argenta

389 8157  Assietter 10st, Stig Lindberg "Eros"

389 8508  Assietter 12+12, handmålade

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 8631  Balalajka

389 8437  Båtmodell  längd: 90, höjd: 110

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 8688  Båtratt

389 8794  Bergère Läder, Louis XVI-stil, skador i sits

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 8245  Bestickuppsättning Chippendale, Ns, bla. fiskbestick, GAB

389 8091  Bestickuppsättning Ns, Fransk Lilja, ca 90 del

389 8189  Bilbana Märklin, 1960-tal, + bilar + varvräknare + transformator

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 7865  Bläckhorn 1800-tal, porslin

389 7261  Bläckställ 1800-tal, mässing, höjd: 18

389 7839  Bläckställ N.S, Hallberg, längd: 25

389 8607  Blandteknik Arabiskt bröllop, 47 x 61

389 8643  Blandteknik Ardy Strüwer, "Summer breeze" 23x29

S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 8552  Blandteknik Fanny Hjelm, 1941, 4, 5x8

389 8288  Blandteknik Gudrun Bergman 1992 , 33x27

389 8303  Blandteknik Sven Inge Höglund, fjäder, 58x86

389 8316  Blombord trä

389 8240  Blomsterställ Tyskland, höjd: 29

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 8254  Blyerts Hugo Zuhr, sydländskt motiv, 28x39

389 8396  Blyinfattat glas 26 x 20, religiöst motiv

389 8701  Bokhylla 30-tal, längd: 100, djup: 26, höjd: 90

389 8377  Bokhylla England idegran, 2 sektioner, längd: 190, djup: 37, höjd: 265

S�ldes f�r 4.700 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 8769  Bokhylleskåp björk, 3 lådor, längd: 150, djup: 28, höjd: 76

389 8331  Bokskåp Karl Johan, Mahogny, längd: 123, djup: 49, höjd: 255

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 8584  Bonad Orientaliskt motiv, höjd: 125, längd: 160

389 8668  Bord åttkantigt, svarvade ben, höjd: 55 dia:60

389 8318  Bord Chippendalestil, Dia100, höjd: 73

389 8421  Bord ommålat, dia:90, höjd: 73

389 8647  Bordsgarnityr 3 del, Art Deco

389 8600  Bordslampa

389 7832  Bordslampa Bronsfot

389 8696  Bordslampa Kina

389 8606  Bordslampa Mässing

389 8474  Bordslampa Orrefors, Olle Alberus, "Katt"

389 8080  Bordslampa porslin/mässing

389 8273  Bordslampa sjuarmad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 8448  Bordslampa Trä/mässing

389 8124  Bordslampfot Ateljé Lyktan, konstglas

389 7520  Bordslampfot f.d fotogen

389 8412  Bordslampfot Kunglig Dansk

389 8074  Bordslampor 1 par, Halogen

389 8365  Bordslampor 1-par

389 8274  Bordslampor 1-par, brun keramik

389 8697  Bordslampor 1-par, kristall

389 7726  Bordslystrar 1 par, höjd: 38

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 8681  Bordspendyl Elefant

389 7731  Bordspendyl marmor/mässing, H.43

389 8209  Bordspendyl sent 1800-tal, höjd: 39

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 8717  Bordsspegel Nyrokoko, höjd: 85

389 8563  Bordsur 1800-tal, England, Alabaster, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

389 8768  Bordsur brons med porslinsfigurin, höjd: 57 sk

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 8234  Bordsur ek, längd: 34, höjd: 25

389 8733  Bordsur marmor, höjd: 33

389 8206  Bordsur Sekelskifte

389 8568  Borstset i låda  längd: 30, England, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

389 7311  Braställ "Riddare" gjutjärn, höjd: 37

389 8194  Brevpress metall/keramik, 15x8

389 8744  Bricka Pläter, längd: 70

389 8038  Bricka Rosenthal, Maria, längd: 48

389 7217  Brickor 2 st, Ns, längd: 53 resp 45

389 8169  Broscher 3st + ring + 1-par örhängen, silver

389 8641  Butlers tray längd: 120, höjd: 57

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 8344  Byrå  längd: 86, djup: 40, höjd: 107

389 7229  Byrå Bemålad, Sekelskifte, längd: 118, djup: 50, höjd: 103

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 8133  Byrå England, mahogny, längd: 71, djup: 30, höjd: 71 (slitage)

389 8603  Byrå Furu, längd: 43, djup: 30, höjd: 74

389 8504  Byrå Gustaviansk stil, mahogny/mässing, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

389 8784  Byrå Louis XVI-stil, 68x38x75

389 7381  Byrå Miniatyr, 1800-tal, längd: 23, djup: 13, höjd: 17

389 8363  Byrå Rokokostil, stenskiva, längd: 78, djup: 52, höjd: 80 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 8231  Byrå Sekelskifte, Bemålad, längd: 112, djup: 50, höjd: 95

389 8653  Byrå sent 1800-tal, längd: 90, djup: 45, höjd: 100 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

389 8797  Byrå Stenskiva, 50x30x70

389 8340  Byrå vitmålad, längd: 65, djup: 31, höjd: 66

389 8311  Byrå+ spegel+1 par stolar

389 8685  Byråar 1 par, Kina

389 8295  Cabaret "lanskapsmålning"

389 8294  Champagneglas 12st, Orrefors

389 8746  Cigarrskrin Silver, Sv kotrollsämplar, längd: 24 (inskriptioner)

389 8103  Cittra

389 8429  Clubfåtöljer 1-par, 30-tal

389 8115  Cremekoppar 7st, Bofajans

389 6561  Dampäls

389 8627  Dampäls

389 8630  Dampäls mink

389 8629  Dampäls mink

389 8628  Dampäls mink

389 8714  Damskrivbord  längd: 69, djup: 43, höjd: 74

389 8707  Damskrivbord Jugend, Bemålat, längd: 105, djup: 60, höjd: 77

389 8345  Damskrivbord Rokokostil, längd: 100, djup: 52, höjd: 82

389 8639  Docka

389 7281  Dockhusmöbler + Bensinstation

389 8067  Dockor 3 st. Midge, Barbie 1962 + Ken 1960 + baby + kläder

389 8289  Dockservis guldfärgad

389 8130  Dockskåp Med diverse inredning, längd: 71, djup: 73, höjd: 75

389 8732  Doktorsväska m.ä

389 7240  Dragkista Furu, 1800-tal, längd: 125, djup: 56, höjd: 140

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 7859  Draperier 1 par, allmoge, längd: 200

389 8233  Droppur  höjd: 62

389 8417  Droppur [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], höjd: 54

389 8526  Eldset 5-del, mässing

389 8780  Emma plysch

389 8491  Emmor Ett par, Nyrokoko, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

389 8501  Etagebord med låda

389 8446  Etagebord med Låda, höjd: 77

389 8111  Etsning Signerad. "Badande Kvinnor" 26x37

389 8655  Etsning Tallberg, 19x26

389 8069  Etsningar 3 st

389 8348  Fågelbad Gjutjärn, (Nyprod), höjd: 54

389 7370  Fäll Oxe

389 8450  Fällbord 17/1800-tal, Alrot, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 8411  Fällbord 1800-tal, björk25

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 7305  Fällbord 1800-tal, Rotfanér, Dia67, höjd: 74 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

389 8632  Färgetsning  Dali, 37/175, 39x31

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 8299  Färgetsningar 2 stg. Salvador Dalí, Japanese Fairy Tales, 1974, LXIX/LXXV, 58, 5x48, (Prestel nr. 743 + 748)

389 7621  Färglitografi  Eric Hallström, onumrerad, 30x42

389 7056  Färglitografi Hauki, "livets portal", 213/275, 33x24

389 7052  Färglitografi  J. Naliwajko, 288/290, 57x84

389 8461  Färglitografi  Karl Höglund, 156/290, 28x37

389 7055  Färglitografi  Nisse Zetterberg, kritpipa, 216/225, 19x27

389 8644  Färglitografi  Oscar Reuterswärd, 61/150, 33x46

389 7126  Färglitografi  Paul Reloeyvolle, 40/75, komposition, 50x61, (oramad)

389 8459  Färglitografi  Peter Dahl, ur Bellmansviten, 42x30

389 8061  Färglitografi  Pierre Olofsson, XXXIII/L, 19x23

389 8126  Färglitografi  Salvador Dalí, 5/125 "Ryttare" 65x49

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 8127  Färglitografi  Salvador Dalí, 5/125, "Tjurfäktning" 65x49

389 8006  Färglitografi  Stockholmsmotiv, Einar Jolin, 52/250, 37x45

389 8007  Färglitografi  Visby, Einar Jolin, 52/250, 27x40

389 8004  Färglitografier R Ljunggren, 66/460, 23x32

389 7391  Fat "Domino" Stig Lindberg, dia:20

389 7399  Fat 1800-tal, Kina, dia:31

389 8516  Fat cloissonné, dia:31

389 8464  Fåtölj Carl Malmsten (slitage)

389 8440  Fåtölj Carl Malmsten, "Samsas"

389 8326  Fåtölj Chippendalestil

389 8487  Fåtöljer 1-par, läder/trä

389 8373  Fåtöljer Ett par, clubmodell, skinn

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 8665  Figurin Buddha, Metall

389 8554  Figurin Kunglig Dansk, Flicka på sten, höjd: 14

389 8239  Figurin Lisa Larson (f. 1931), Lotta ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1979, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 16 cm

389 8154  Figurin Lisa Larson, Charlotta, 'Kvinna i rödblommig klänning', höjd: 17

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 7402  Figuriner 1-par, Royal Dux, "Rokokopar", höjd: 21 (1st med skada)

389 8024  Figuriner 2 st, Rörstrand, Puma, höjd: 13

389 8221  Figuriner 2 st. Hummel, höjd: 13

389 8222  Figuriner 3 st. Hummel, höjd: 12, (en med nagg)

389 8216  Figuriner 4 st. Bing & Grøndahl, höjd: 12

389 8156  Figuriner 4st, Lisa Larson (3st tomtar + 1st Lucia)

389 8155  Figuriner 5st, 3st Lisa Larson + 2st Boris Gustavsberg (1st med nagg)

389 8599  Fiol+ stråke, i låda

389 8046  Fiskservis 9 del England

389 7668  Flakong Silver

389 8670  Fohundar 1 par+ legon

389 7227  Förvaringssäck Semi-antik Gashgai, 76x83

389 8562  Fotogenlampa Arvid Böhlmark, mässing/glas

389 8055  Fotogenlampa bordsmodell , etsat glas, höjd: 42

389 8192  Fotoram läder, Jugendstil, 42x31

389 8802  Fotpall

389 8683  Fotpall Rokokostil

389 8686  Fotpall sekelskifte, tyg i petit point

389 8394  Fruktservis 11 del, Gefle

389 8745  Fruktskål silver, K.A Andersson, inskriptioner, diameter: 27

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 8099  Garvyr 30x19

389 8800  Gitarr Suzuki, i mjukt fodral

389 8355  Gjutjärnsurnor 1 par, höjd: 27, (nyprod)

389 8297  Glas 10+6, Rejmyre

389 8735  Glas 12st olikfärgade i schatull

389 8023  Glas 5 del, Bla Kosta

389 8623  Glas Kosta, 13+7 st (1 med nagg)

389 8502  Glasservis 17-del, Böhmen

389 8532  Glasservis 8-del, Monika Bratt

389 8296  Glasservisdelar 16+12

389 8159  Glasservisdelar 45-del, Kosta olivslipade

389 7404  Glasservisdelar C:a 50-del, olivslipade

389 7845  Glasservisdelar Drott, c:a 30-del

389 8205  Glöggryta Koppar, julskrift

389 8589  Golvlampa

389 8473  Golvlampa Mässing

389 8661  Golvlampa mässing

389 7674  Golvlampa mässing

389 8659  Golvlampa mässing, 2-armad

389 8135  Golvlampa Svenskt tenn G.132

389 8770  Golvlampa trä/metall, höjd: 150

389 8816  Golvlampor 1 par, mässing,

389 8517  Golvlyster  höjd: 100, (nyprod)

389 8420  Golvurna Kina, Fam Rose, höjd: 45

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 8677  Golvvas Kina

389 8751  Gräddkanna Ryssland, silver, 1871, höjd: 10

389 8530  Gräddkannna Silver, 1824, höjd: 12

389 7295  Grafiskt blad C.O.Hultén, 49/175, 73 x 55

389 7721  Grammofonmöbel Sekelskifte, ek, längd: 72, djup: 59, höjd: 115

389 8005  Gravyr "Strindberg" Werner Hoffman, 24x17

389 8565  Gravyr 1700-tal, Stockholmsmotiv, 25 x 35

389 8016  Gravyr Oscar Anderson 1869 Ryttare på häst, 36x49

389 8064  Gravyrer 10 + 1 st. kolorerade, James Pauli, Uppsala/Stockholmsmotiv, (oramade)

389 8014  Gravyrer 2 st Gösta Ehnberg

389 8012  Gravyrer 2 st Yngve Svedlund/Curt Hamne

389 8011  Gravyrer 2 st, Einar Norelius/Dag Hellberg

389 8068  Gravyrer 3 st

389 8304  Gravyrer 3 st. kolorerade, Steeple- chace, 28x37

389 7374  Grind 1 par grindar, smide, bredd 220

389 8486  Grötskål Rörstrand, (lagad),

389 8171  Guldsmycken Ringar m.m, 18k + 23 K, 56, 7gr

389 8351  Hallampa med prismor, höjd: 41 (nyprod)

389 8731  Hallampor 2st

389 8475  Hallykta Mässing

389 8792  Hänge 18 k. 6, 2 g

389 8168  Hänge med kedja, 18K, 15, 6 gr

389 8545  Hästhuvud keramik, höjd: 50

389 8350  Hatthylla L, 74, (Nyprod)

389 7303  Herrarmbandsur + damarmbandsur, Tissot

389 7220  Höftskynke Sydafrika

389 8178  Högtidsdelar Cylinderhatt m.m

389 8263  Hörnskåp England, idegran, höjd: 186

389 8489  Hörnskåp Italien, höjd: 178

389 6586  Hörnvitrin Mahogny, längd: 86, djup: 49, höjd: 190

389 8544  Hundfigurin Setter, längd: 75

389 7043  Ikon triptyk, höjd: 41

389 8039  Jardiniere Rörstrand, L, 18

389 8353  Jardinierer 1 par, Gjutjärn, Nyprod, längd: 35

389 8404  Jordglob

389 8153  Jultextilier Diverse

389 8358  Kabinettskåp Intarsia, längd: 69, djup: 35, höjd: 122

389 8310  Kaffegods 11 del, Rosenthal,

389 8551  Kaffegods 24 del, Arabia

389 8298  Kaffegods 6 del. Gustavsberg, Blå blom + 6 del. Ohme, Germany

389 8241  Kaffegods 6-del, Rörstrand

389 8528  Kaffekanna Silver, Empire, 1825, höjd: 23

389 8225  Kaffeservis 28 del. Rosenthal, Maria, (vit)

389 8413  Kaffeservis 3 del Silver

389 8595  Kaffeservis 3 del, Ns

389 8376  Kaffeservis 3 del, Ns, Dufva

389 8147  Kaffeservis 3-del, N.S

389 7515  Kaffeservis 3-del, N.S

389 8193  Kaffeservis 36 del. Kunglig Dansk, Blå Blomst

389 8224  Kaffeservis c:a 35 del. Rosenthal, Maria

389 8161  Kaffeservis Hackefors "Tranan" 23-del (ngn del med nagg)

389 8738  Kaffeservisdelar Bavaria, c:a 20-del

389 8158  Kaffeskedar 12st +6st C.G Hallberg + såsslev , silver

389 8750  Kaffeskedar 12st i schatull, silver

389 8352  Kakelplattor 3 st, 45x30

389 8676  Kakemone

389 8407  Kamferkista

389 8425  Kamferkista

389 8675  Kamferkista Kina

389 8203  Kandelabrar 1 par, silver, rokokostil, höjd: 26

389 7659  Kandelabrar Ett par, Ns, höjd: 21

389 8140  Kanna Saxbo Danmark, höjd: 24

389 8200  Kanna + sejdel, porslin

389 8763  Käppar 3 st. med silverbeslag

389 8089  Karaffer 1 par, + flakonger 1 par

389 8282  Karaffer 1-par, kristall

389 8724  Karmstol 30-tal, intarsia

389 7241  Karmstol barockstil

389 8604  Karmstol Björk, 1940-tal

389 8264  Karmstol Rokokostil

389 8494  Karmstol Sent 1800-tal

389 8438  Karmstolar 1-par + 1-par stolar, K-J stil

389 8250  Karmstolar 1-par, Jugend, ek

389 8442  Karmstolar 4 st, Bambu

389 7313  Karmstolar Ett par, Louis XV-stil

389 8097  Karott Picknick+ kanna, pyro

389 8520  Karta "Skandinavien2 97x63

389 7803  Kelim Kasgai. 152x118

389 8096  Keramik 5 del

389 8721  Keramik 50 tal, diverse 12 del

389 8218  Kina 5 del. bl.a. figuriner

389 8307  Kina 8 del. + 1 Imari, (lagningar)

389 8547  Kinaspel

389 7300  Kista 1700-tal, kompletterad

389 8368  Kista 1800-tal

389 8338  Kista 1800-tal, ek, längd: 149

389 8435  Klaffbord 1700/1800-tal

389 8232  Klaffbord Sekelskifte, Bemålat, längd: 100, höjd: 75

389 8261  Klaffbord sekelskifte, höjd: 70

389 8040  Klockställ+ miniatyrram

389 8706  Kommod Stenskiva & kakelplattor, längd: 100, djup: 51, höjd: 130

389 8567  Konsolhyllor Ett par, trä/mässing

389 8507  Konstglas 10-del, Ekenäs

389 8123  Konstglas 4st, Ulrica Hydman-Vallien, höjd: 24

389 8506  Konstglas 5-del, Ekenäs

389 8050  Kont Allmoge, längd: 60

389 8138  Koppar 3-del

389 8452  Koppar diverse

389 8174  Koppar Parti diverse, m.ä

389 8199  Kristall 6 del. Bl.a. karaffer

389 8179  Krus Göteborg, höjd: 25

389 8560  Kryddhylla + kryddburkar

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 7388  Kryddset 14st, Hackefors

389 8674  Kuriosa Div kina, 6 del

389 8533  Kuverttallrikar 8+4+2

389 8482  Kylskåp trä, längd: 70, djup: 40, höjd: 70

389 8108  Lampbord 1800-tal, mahogny, höjd: 72

389 8374  Lampetter 1 par

389 8196  Lampetter 1 par, mässing, höjd: 26

389 8129  Lampetter 1-par, sekelskifte, höjd: 37

389 8572  Lampetter Ett par, brons, höjd: 22

389 8081  Lampetter Ett par, mässing

389 8484  Läslampa England, plåtskärm

389 8742  Leksaker diverse

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 8066  Leksakshund Steiff, pudel, höjd: 23

389 8531  Litografi Hans Ervi, p.t, 45x38

389 7622  Litografi P Dupré, "Aluminium", 49x49

389 8424  Ljuskrona Empire-stil, höjd: 120

S�ldes f�r 11.700 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 8804  Ljuskrona Empirstil, höjd: 55

389 8253  Ljuskrona Gust.stil, höjd: 90

389 8795  Ljuskrona Malm, höjd: 55

389 7336  Ljuskrona Murano, höjd: 60

389 8313  Ljuskrona Nyrokoko, Mässing,

389 8713  Ljuskrona Prismor

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 8591  Ljuskrona rokokostil, 5-armad, höjd: 65 ny renoverad

S�ldes f�r 3.900 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 8590  Ljuskrona rokokostil, 8-armad, höjd: 70 ny renoverad

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 8191  Ljuskrona rokokostil, höjd: 78

389 8357  Ljuskrona Rokokostil, höjd: 80

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 8782  Ljuskrona Rokokostil, höjd: 85

S�ldes f�r 5.300 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 8223  Ljusstakar 1 par, rokokostil, höjd: 18

389 8496  Ljusstakar 1 par, Silver, höjd: 20

389 8550  Ljusstakar 1 par, Silver, höjd: 9

389 8574  Ljusstakar 1-par, Empire, höjd: 30

389 8743  Ljusstakar 1-par, Gust.stil, tenn, höjd: 21

389 7506  Ljusstakar 1-par, malm, höjd: 14

389 8208  Ljusstakar 1-par, malm, höjd: 38

389 8513  Ljusstakar 1-par, Markaryd, höjd: 50

389 8293  Ljusstakar 1-par, mässing, höjd: 28

389 8747  Ljusstakar 1-par, N.S, höjd: 21

389 8500  Ljusstakar 1-par, N.S, höjd: 27

389 8510  Ljusstakar 5st, Gusum

389 8466  Ljusstakar Ett par, Brons, höjd: 34

389 8581  Ljusstakar Ett par, höjd: 59

389 7198  Ljusstakar Ett par, Ns, 20-taö

389 8399  Ljusstakar Ett par, Silver, höjd: 23 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

389 8021  Ljusstakar Ett par, Skultuna, N:o 91, höjd: 40

S�ldes f�r 5.100 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 8579  Ljusstake Höganäs, 3 armad, höjd: 22

389 8541  Ljusstake Metall, dia:35

389 7507  Ljusstake Porslin Tyskland, höjd: 29

389 8210  Lockurna Porslin/metall, höjd: 51

389 7875  Lockurnor 1 par, pressglas, höjd: 22

389 8160  Lockurnor 1-par, kina, höjd: 37

389 8398  Lockurnor 2 st, Bla Delft

389 8525  Malmgryta 3-bent

389 8319  Månbord 2 del, furu, Dia100, höjd: 77

389 8748  Matbestick 12+12, silver

389 8057  Matbestick 18 del silver

389 8287  Matbestick 6+6+6, silver

389 8166  Matbestick N.S diverse

389 8071  Matbestick Nysilver, Haga

389 8367  Matbord 1800-tal, furu, höjd: 76 dia 118 + 1 ilägg

389 8752  Matsalsbord 4 ilägg, mahogny

S�ldes f�r 3.300 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 8268  Matsalsbord med 3st iläggsskivor

389 8342  Matsalsgrupp 10 del, + 2 ilägg, Rokokostil

S�ldes f�r 10.100 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 6467  Matsalsgrupp bord + 4 stolar, vitlack

389 8521  Matservis 55-del, Rosenthal

389 8027  Matservis 58 del. Karlskrona, Haga

389 7654  Matservis Gustavsberg, ca 55 del

389 8436  Matservis Rosenthal

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 8116  Matservisdelar 30-del, Rörstrand "Pomona"

389 8185  Matservisdelar C:a 55-del, Wexiö guld, Gustavsberg (ngn med sk.)

389 8132  Matservisdelar Rosenthal, c:a 45-del

389 8458  Matta Afghan, 107 x 150

389 8583  Matta Bönematta, Anatol Ladik, 180 x 110 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

389 7171  Matta gallerimodell, Nepal, 247x81

389 8322  Matta Guldafghan, 245 x 330, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

389 8468  Matta Hamadan, 135 x 208 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

389 8455  Matta Indo-Mir, 200 x 245

389 6301  Matta Kina, 90-L , 186x278 (fläckar)

389 8457  Matta Lilihan, hamadan, 104 x 151

389 7808  Matta MMFAB 'Spetsporten' 155x260 (fläck, slitage)

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 8467  Matta Old Hamadan, 108 x 149

389 7747  Matta orientalisk, 114x202

389 7810  Matta orientalisk, Afghan, 130x185

389 7688  Matta orientalisk, Hamadan, 125x202

389 8251  Matta orientalisk, Hamadan, 133x237

389 7689  Matta orientalisk, Hamadan, 85x243

389 8608  Matta orientalisk, Kerman, 192x302

389 8249  Matta orientalisk, Old Kerman, 265x365 (fläckar)

389 8252  Matta orientalisk, Pakistan, 123x172

389 6439  Matta orientalisk, Tabatabai, 181x275

389 8321  Matta Sarough Mir, 212 x 307

389 8324  Matta Täbriz, 265 x 365

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 8187  Mattallrikar 13st, Lidköping, "Sekelmotiv"

389 8137  Mattallrikar 6st Alf Wallander

389 8300  Mattallrikar + assietter, 12+11 del, Drivved, Kosta

389 8456  Mattor 2 st, Afghan, ca 90 x 105

389 8741  Miniatyrporträtt 3st

389 7322  Miniatyrporträtt + Brosch silver med målning

389 8740  Mockagods 12-del, Rosenthal

389 8522  Mockaservis 12-del, Rosenthal

389 8109  Mockaservis på bricka Empirstil, 9 del.

389 8465  Musikmöbel med skivspelare + högtalare Bing & Grøndahl Beocenter 2000

389 7611  Mynt koppar silver

389 8682  Nattygsbord 1 par, Kina

389 8575  Nattygsbord barockstil , H.73

389 7807  Nattygsbord mahogny, höjd: 40

389 8671  Nothylla Jugend, svart, längd: 55, djup: 35, höjd: 124

389 8624  Nysilver 4 del

389 7817  Oljemålning   bredd: Lundqvist, "Vinterlandskap" 32x23

389 8211  Oljemålning "Damporträtt" 1800-tal, 26x20

389 8279  Oljemålning 0sign. marin, 39x49

389 8426  Oljemålning  Aaltona, "Fjällmotiv" 34x41

389 8766  Oljemålning Adelskvinna med dotter, senempire 135x108

389 8255  Oljemålning  Arne Aspelin, nakenstudie, 50x41

389 8217  Oljemålning  Aron gerle, "Hamnmotiv" 76x100

389 8460  Oljemålning Bertil Wahlberg, 60x50

389 8110  Oljemålning  Bertil Widbrandt, "Orrar" 38x46

389 7125  Oljemålning  Birger Lindberg, -75, komposition, 50x61

389 8808  Oljemålning Blommor med papegoja, 1700-tal 72x81

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 8597  Oljemålning  Bror Brovik-36, "Fäbod Dalarne" 48x60 (litet hål)

389 8386  Oljemålning Carl Brandt, Vinterlandskap, 46 x 71

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 8086  Oljemålning  Dawson, Man med hatt, 88 x 62

389 8612  Oljemålning  E Lindroth, -41, Landskap med segelbåt, 46 x 60

389 8030  Oljemålning  E. Schillberg, stilleben, 41x29

389 8618  Oljemålning  Eilund, Havsvik, 48 x 68

389 8615  Oljemålning  Eilund, kustlandskap, 50 x 68

389 8387  Oljemålning  Erik Campbell, Tall vid sjö, 55 x 90

389 5552  Oljemålning  Eva Blomqvist-76 "Två äldre damer" 134x96

389 8382  Oljemålning  Frans Gard, Tall vid sjö, 73 x 93

389 8614  Oljemålning  G.Swedberg, -54, vattendrag, 54 x 64

389 8100  Oljemålning Hamnmotiv, 27x32

389 8391  Oljemålning Hustak, 37 x 44

389 7843  Oljemålning i förgylld ram + 2st ramar

389 8497  Oljemålning  Igge Karlsson, "Stileben" -59, 48x67

389 8537  Oljemålning  Igge Karlsson, -62, 68x60

389 8343  Oljemålning  ISE Johansson, blommor i vas, 39x33, ramskada

389 8820  Oljemålning  j.Johansson, Landskap med strand, 47 x 68

389 8247  Oljemålning  John Österlind, Uppsalamotiv, 38 x 50

389 8235  Oljemålning  Jonas Fredén, "Miles bird" 65x60

S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 8384  Oljemålning  Jonas Lundqvist, Landskap med hus, -30, 53 x 85

389 8605  Oljemålning  Jöran Salmson, Utsikt från fönster, 55x45

389 8725  Oljemålning Julien Buhof 1846, 39x49

389 8775  Oljemålning k. Maciewska 39x29

389 8786  Oljemålning Kallor. 1800-tal 36x29

389 7571  Oljemålning kopia efter Rembrandt, "Den barmhärtiga samariten" signerad på baksidan

389 8076  Oljemålning Kopia Efter Rembrant, Albert Sjöström, 46x59

389 8728  Oljemålning Lichtenhedt 1838, 22x29 (sliten)

389 8383  Oljemålning Lo Schipp, Kust, 62 x 90

389 8729  Oljemålning  Lohed, "Dam i rött" 52x33

389 8087  Oljemålning Mantel, 85 x 98, Figurer

389 8726  Oljemålning Marin, 46x70

389 8032  Oljemålning  Monica Lorentzon, blommor i vas, 65x50

389 8390  Oljemålning Mot Åreskutan, Erland Johansson, 23 x 37

389 8388  Oljemålning  N.Engqvist, rådjur, 34 x 60

389 8470  Oljemålning Niewenhuik, hamnmotiv, 40 x 60

389 8215  Oljemålning  Ove Olsson, "Pont neuf" 33x41

S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 7763  Oljemålning på duk.Francesco Guardi. Hans Art 1700-tal Venedig 19x28

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 8621  Oljemålning  Pihjonen, Bränningar, 62 x 85

389 8098  Oljemålning  Rickard Björklund, Torget i Potsdam, 1926, 30x22

389 8692  Oljemålning Rysk, "Vid lägerelden" 30x63

389 7041  Oljemålning Sig C.Köh. Hamnmotiv, 54 x 45

389 8691  Oljemålning sign Berezovsky, "In Rostov Kremlin" 30x40

389 8622  Oljemålning  Sign S S-n, Landskap, 69 x 99

389 8613  Oljemålning  Sign, Eilund, Kustlandskap, 47 x 67

389 8619  Oljemålning Sign, Hässjor, 40 x 60

389 8774  Oljemålning sign. K. Maciewska 39x29

389 8650  Oljemålning sign. Rysk konstnär Vinterlandskap

S�ldes f�r 12.100 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 8598  Oljemålning signerad. "Slagskepp" 65x54

389 8177  Oljemålning  Stig Jonzon, "Utsikt mot Riddarholmen" 46x55

389 8380  Oljemålning  Stilleben, Hallgren, -37, 64 x 47

389 8389  Oljemålning Stillebenm Berger, 48 x 60

389 8498  Oljemålning  Sture Haglund, -58, 36x66

389 8493  Oljemålning  Sture Haglund-59, 36x59

389 8381  Oljemålning Tall, 45 x 60

389 8202  Oljemålning Tillskriven Johan E Lundgren, 'Vy över skogstjärn' 31x42

389 8566  Oljemålning  Wilh. H Skoglund, Tällberg, 50 x 60

389 8056  Oljemålningar 1 par, D Rönnberg 1896, 47x31

389 8034  Oljemålningq (dds) Ö. Ferne, häst, 54x45

389 8144  Oljetryck 1-par, sekelskifte, 'Religösa motiv' 41x32

389 8283  Oljetryck skogsfågel, 24x19

389 8529  Ornament Asiatiskt, längd: 110

389 8306  Öronlappsfåtölj omklädd

389 8718  Öronlappsfåtölj Plysch

389 8164  Ostkupa med fat

389 8302  Överkast 2 st, virkade, ca 280 x 160 / st

389 8684  Pall+ skrin, Kina

389 8026  Pärlcollieer 14 st. sötvattenspärlor, längd: c.a. 41

389 8656  Parti koppar

389 8280  Parti koppar

389 8092  Parti kuriosa

389 8278  Parti linne I KARTONG

389 8207  Parti mässing diverse

389 8594  Parti ns div

389 8654  Pasteller 1-par, signerade. 27x47

389 8371  Pelarbord

389 8511  Pelarbord  höjd: 74, (nyprod)

389 8663  Pelarbord med låda, 1800-tal, intarsia, höjd: 73 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

389 8611  Pelarbord med pärlemoinläggning, Papier Mache, höjd: 66 Dia. 50

389 8662  Pelarbord sent 1800-tal, höjd: 76

389 8471  Pelarbord Trumbord, England, höjd: 59

389 8418  Pendyl Förgylld, rokokostil, höjd: 63

389 8419  Pendyl Gustaviansk stil, Förgylld, höjd: 90, Rob Engström

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 8059  Penselvas Kina, höjd: 25

389 7503  Penselvas Kina, höjd: 26, 5

389 8818  Pianolampetter mässing

389 8689  Pianopall sekelskifte, längd: 95

389 7477  Piedestal  höjd: 92

389 8265  Piedestal Alabaster, höjd: 60

389 8364  Piedestal Jugend, höjd: 120

389 8796  Piedestal stenskiva, höjd: 65

389 8477  Piedestal stenskiva, höjd: 66

389 8666  Piedestal tidigt 1900-tal, vitmålad, höjd: 102 (sliten målning)

389 8509  Piedestaler 1 par, (nyprod), höjd: 103

389 8664  Pigtittare 1800-tal, höjd: 69 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

389 8592  Pipställ Tenn GAB

389 8805  Plafond Prismor, dia 55

389 7848  Porslin 4-del, Meissen [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

389 8248  Pottskåp Gustaviansk stil, höjd: 73

389 7396  Räkglas med insts, 7st

389 8328  Rakspegel  höjd: 161

389 8409  Rakspegel 1800-tal, höjd: 171

389 8052  Ramar 1 par med tryck, 10x15

389 8125  Ramar 2st, sent 1800-tal, 58x48

389 8095  Relief+ 2 fågelfiguriner+vas, Keramik

389 8213  Relieftavlor 2st, 1st Lisa Larson 28x29 + 1st Söholm Danmark 26x36

389 8736  Remmare 10st

389 8201  Remmare 11 st. (nagg)

389 8755  Remmare 12st (ngn med nagg)

389 8505  Remmare 5st

389 8236  Rikstelefon m.ä

389 6392  Ring 14k, Ametist

389 8680  Ringar 14/18 k med diverse stenar, totalvikt 21 g

389 8587  Rökbord Med kopparskiva, Dia64, höjd: 61

389 8759  Rökbord med kopparskiva, höjd: 66 Dia57

389 8070  Rölakanmatta Sign UP, 160x240

389 8047  Sabel i slida

389 8238  Sädesvåg i skrin, m.ä

389 8370  Salongsbord

389 7606  Salongsgrupp 4 del, rokokostil

389 7280  Samedocka Sekelskifte, höjd: 50

389 8037  Samovar 1800-tal, nysilver, höjd: 38

389 8476  Satsbord 3 del, kakelskiva

389 8145  Schackklocka Junghans, G.Hertzog

389 8540  Sekretär Rokokostil, längd: 65, djup: 42, höjd: 90

389 8649  Serigrafi  "Flower", A Warhol, Sunday B Morning, löst blad 90x90

389 8651  Serigrafi  "Marilyn" A Warhol, Sunday B Morning, löst blad, 90x90

389 8640  Serigrafi  Dali, 25x18

389 8495  Serveringsvagn Metall

389 8737  Servisdelar Blå-vitt (skador)

389 7499  Servisdelar blåvitt bla. Kunglig Dansk, 12 del

389 8372  Servisdelar Rörstrand, SSS, ca 25 del

389 8327  Sideboard Gustaviansk stil, mahogny, längd: 164, djup: 48, höjd: 82

389 7449  Sideboard rokokostil, längd: 175, djup: 54, höjd: 86

389 5596  Sidenbroderi Kina, 1800-tal, c:a 175x230 (skador)

389 8637  Sidobord mässing med glasskiva 114x35, höjd: 72

389 8163  Skål GAB, silver, dia:13

389 6049  Skål Kosta, Vicke Lindstand, höjd: 7

389 7051  Skålar 2 st, kristall, Orrefors, höjd: 17 +, höjd: 11

389 8042  Skålar 2 st, Rörstrand

389 8106  Skålar 2 st. glas, Sven Palmqvist, Orrefors, höjd: 12, 5 + 5, 5

389 8226  Skålar 3 st. keramik, bl.a. Kåge, (glasyrprov), höjd: 7 + 6 + 4

389 8679  Skålfat Kina

389 7366  Skålfat Kina, 1800-tal, Dia. 44

389 8093  Skålfat Meisse, II-sort, Dia. 25

389 8480  Skänk Sengustaviansk, längd: 105, djup: 39, höjd: 136

389 8270  Skänk Tidigt 1900-tal, längd: 165, djup: 52, höjd: 89

389 8760  Skåp Mahogny, längd: 85, djup: 41, höjd: 140

389 8332  Skåp Rokoko, furu, Kompletterat, längd: 160, djup: 95, höjd: 235

S�ldes f�r 13.600 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 8090  Skeppsmodell nutida, längd: 70

389 8082  Skeppsmodell Pommern, längd: 75

389 8291  Skrivbord 1930-tal, björk, längd: 115, djup: 64, höjd: 76

389 8645  Skrivbord England, längd: 110, djup: 62, höjd: 73

389 8557  Skrivbord England, längd: 125, djup: 62, höjd: 77

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 8072  Skrivbord England, mahogny, längd: 153, djup: 92, höjd: 77

389 7629  Skrivbord furu, 115x61, höjd: 86

389 8439  Skrivbord Nyrokoko

389 8228  Skrivbord Sekelskifte, längd: , djup: , höjd:

389 8242  Skulptur  Erik Höglund, "Ryttare" brons, höjd: 14

389 8028  Skulptur gips, signerad, Olof Ahlberg, 1922, flickhuvud

389 8781  Skulptur Häst, brons, höjd: 30 cm

389 8672  Skulptur Häst, metall

389 8678  Skulptur Hästhuvud

389 8397  Skulptur Parian, Gustafsberg, Pojke med sticka, höjd: 24 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

389 8720  Skulptur  Walter Bengtsson, "Spektrum futurum, detalj ur utsmyckningen till kaknästornet" 60-tal, höjd: 34

389 8667  Skulpturer 2 st, Lejon, metall

389 7878  Skulpturer 3 st trä, höjd: ca20

389 8150  Smycken 2-del, Lapponia, halsband + ring silver

389 8149  Smycken 3-del, Camé

389 8503  Snapsglas 6st

389 7044  Snapsskåp Österlen, höjd: 51 , Olof Nerud

389 6668  Snedklaffskåp vitrinskåp, 96x47x205

389 8534  Sockerskål + skrin, N.S

389 8375  Soffa 3-sits, Rutig

389 8432  Soffa Carl Malmsten, "Farmor" (fläckig)

389 8478  Soffa Empire [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

389 8596  Soffa Hantverkarnas hus

389 8260  Soffa nutida

389 8335  Soffa Nyrokoko

389 8341  Soffa + stolar 3 del, Jugend, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

389 8485  Soffbord Butlers tray, höjd: 48

389 7344  Soffbord Danmark France & Son., längd: 150, djup: 66, höjd: 54

389 8658  Soffbord lack, Asien, längd: 120, djup: 60, höjd: 40 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

389 8702  Soffbord mahogny, längd: 104, djup: 63, höjd: 57

389 5513  Soffbord med läderklädsel. dia 106, höjd: 53

389 8259  Soffbord + 1-par lampbord med 2st lådor , England, längd: 46, djup: 40, höjd: 50

389 8462  Soffor 2st, Dux, skinn

389 8354  Spargris Gjutjärn, längd: 45 (nyprod)

389 8356  Spegel  höjd: 68 (nyprod)

389 8454  Spegel  höjd: 90

389 8793  Spegel  höjd: 97

389 8029  Spegel 1800-tal, 69x53

389 8488  Spegel 3-delad, höjd: 53

389 8559  Spegel barockstil, höjd: 115, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

389 7785  Spegel Empir, höjd: 177

389 8451  Spegel Empire, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], höjd: 98

389 8134  Spegel England, mahogny, höjd: 116

389 8453  Spegel Gustaviansk stil, höjd: 116

389 8716  Spegel Karl Johan-stil, höjd: 74

389 7777  Spegel m konsol, Nyrokoko, totalhöjd 270

389 8483  Spegel Mässing, 85x75

389 8349  Spegel med 2 lådor, (nyprod), höjd: 79

389 8444  Spegel nutida, 120 x 90

389 8085  Spegel nutida, höjd: 150

389 8527  Spegel nutida, höjd: 70

389 8813  Spegel nyrokoko, höjd: 144

389 8715  Spegel Rödlackad, höjd: 133

389 8787  Spegel rokokostil, höjd: 82

389 8257  Spegel sent 1800-tal, höjd: 111

389 8339  Spegel + konsol, KJ, höjd: 148 + 74

389 8660  Spegel + konsol 1800-tal Förgylld, höjd: 245 + 30 (konsol)

S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 8267  Spegelbyrå 1890-tal, längd: 105, djup: 52, höjd: 180

389 8075  Spegellampetter 1 par, höjd: 34

389 8079  Speglar 1 par, Gustaviansk stil, H, 48

389 8764  Spelbord dia 88, höjd: 70

389 8329  Spelbord nyrokoko, mahogny

389 8431  Spjälsäng Barn

389 8778  Starkvinsglas 12 st

389 8546  Statyett Brons, Rastorp, höjd: 42

389 8292  Statyett Mässing, höjd: 18

389 8366  Stegstol m.ä

389 8401  Stekfat 2 st, Kina, lå/vitt, längd: 25 & 30, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

389 8400  Stekfat Ett par, Kina Fam Rose, längd: 25

389 8479  Stol Rokokostil

389 8791  Stolar 1 par, 1890-tal

389 8602  Stolar 1 par, Glasfiber, Pogholz

389 7047  Stolar 1 par, nyrokoko

389 8427  Stolar 1-par, Empire (historik skriven )

389 8256  Stolar 12 st, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)

389 6327  Stolar 1880-tal, 6 st

389 8648  Stolar 3 st

389 8756  Stolar 4 st, Karl Johan-stil

389 8197  Stolar 4 st.

389 7045  Stolar 4 st. 1920-tal (skador)

389 8762  Stolar 4 st. barockstil

389 8369  Stolar 6 ST, Barockstil

389 8272  Stolar 6st, Gust.stil

389 8758  Stolar Ett par

389 8710  Stolar Ett par, Sekelskifte, Bemålade

389 7312  Stolar Ett par, Sent 1800-tal

389 8395  Stop 4 st, Tyskland

389 8561  Stråkinstrument + stråke, String fiddle [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

389 8058  Suffleform Koppar, 1800-tal, längd: 36

389 8673  Svärd 2 st, Orientaliska

389 8285  Sybord 1800-tal, rotfanér, höjd: 79, (kompletterat)

389 8271  Sybord Dala, höjd: 63

389 7538  Sybord Gustaviansk stil, mahogny, höjd: 76

389 8243  Sybord Karl Johan-stil, 1800-tal, Mahogny, glasskiva, höjd: 77

389 8538  Sybord Mahiogny, Lyra, höjd: 63

389 7615  Syltkruka  höjd: 13, 5

389 7616  Syltkruka  höjd: 26

389 7617  Syltkruka Rörstrand, höjd: 14

389 8499  Taburett Karl Johan

389 8803  Taburetter 1 par, Karl johan

389 8481  Takarmatur 1800-tal, höjd: 100

389 8325  Takarmatur 1940-tal

389 8323  Takarmatur 1940-tal, höjd: 60

389 7636  Takarmatur 30-tal, höjd: 60

389 8817  Takarmatur Fog & Mörup, plåt, diameter: 60

389 8083  Takarmatur Maria Theresia stil, höjd: 70

389 8535  Takarmatur mässing, dia:46

389 8445  Takarmatur metall, Dia77

389 7869  Takarmatur porslin, Fürstenberg, höjd: 65

389 8275  Takarmaturer 2st, 30-tal, höjd: 90+110

389 8084  Takarmaturer 3 st, Plafonder, glas/mässing, Dia35

389 6156  Takarmaturer Ett par, Mässing glas, Dia25

389 8139  Taklampa 30-tal, frostat glas etsad dekor, dia:58 (liten spricka)

389 8359  Talampa Ängel, höjd: 35 (nyprod)

389 8443  Tallboy 1800-tal, valnöt, längd: 81, djup: 50, höjd: 155

389 8043  Tallrikar 2 st, Kina

389 8416  Tallrikar 3 + 2 st, Fam Rose

389 8625  Tändare Dupont

389 8346  Tapettryck Antikt, 77x49

389 8807  Té/kaffeservis 16 delar, empire ca 1800. 11 koppar med fat, tékanna, kaffekanna, mjölkkanna, skål samt sockerskål med lock

389 8542  Telefon Läder

389 8490  Tempelhundar 1-par, höjd: 40

389 8558  Tempelko  höjd: 25

389 8035  Tenn 4 del. bl.a. 1 par kandelabrar, höjd: 25

389 8165  Teservis 6-del, Arabia "Ruija"

389 8739  Teservis c:a 25-del, Rosenthal

389 8175  Tillbringare + vas, höjd: 27. kristall

389 8709  Toilettebord + pall Gustaviansk stil, höjd: 170

389 7256  Trädgårdsmöbel 5 del, Byarum, Metall

389 8309  Trancherbord på hjul, längd: 68, djup: 48, höjd: 86

389 8009  Träsnitt 43/115, sign, 42x30

389 8184  Tryck 3st, England, 'Hästmotiv"

389 8378  Tryck 4 st, Stockholmsmotiv efter Martin, 35 x 54

389 8104  Tusch Harald Wiberg, 1960, Björnar, 23x17

389 8290  Uppläggningsfat 2st, N.S, längd: 43

389 8515  Urna mässing, höjd: 11

389 8347  Urnor 1 par, Gjutjärn, höjd: 32

389 7860  Väckarklocka 1800-tal, höjd: 26

389 7648  Vägghylla  längd: 70

389 8576  Vägglampa Ateklje Lyktan

389 6350  Vägglampetter 1-par, "Drakmotiv" (nyprod.)

389 8569  Vägglampetter Ett par, Trä, höjd: 40

389 8771  Vägglampor 1 par, mässing

389 8785  Väggpendyl  höjd: 45

389 8036  Väggpendyl förgylld, höjd: 60

389 8131  Väggpendyl W.Staflund Sthlm , höjd: 48

389 8312  Väggplåtar 1 par. Dia. 63

389 7378  Väggrelief 20-tal, Aluminium, 58 x 30

389 7613  Väggrelief Jan Naliwajko, 9, 5x15, 5

389 8405  Väggrelif Rosenthal, 38 x 38

389 8048  Väggsköld Gjutjärn, längd: 61

389 8687  Väggsköld Kina

389 8237  Väggur  höjd: 80

389 7511  Väggur 2st, 1800-tal

389 8593  Väggur Sent 1800-tal, höjd: 100

389 8699  Vas Alf wallander, Rörstrand, höjd: 19 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

389 8284  Vas cloissonné, höjd: 16

389 8219  Vas flussglas, höjd: 34 + ytterfoder, porslin, höjd: 22

389 8022  Vas Höganäs, höjd: 16

389 8020  Vas Josef Ekberg, Slipad kant, höjd: 19

389 8107  Vas Kai Blomqvist, Kumula, höjd: 21

389 8406  Vas Kina, Blå/vitt, höjd: 23

389 6268  Vas Kosta , Vicke Lindstrand, höjd: 13

389 8577  Vas Kosta, höjd: 26

389 7153  Vas Kosta, Vicke Lindstrand, Osign, höjd: 18

389 8393  Vas Rörstrand, Alf Wallander, höjd: 37

389 8408  Vas Rosenthal, höjd: 24

389 8414  Vas UE, höjd: 39

389 8669  Vaser 1 par, Kina

389 8212  Vaser 1 par, Rörstrand, höjd: 18

389 8214  Vaser 2 st. bl.a. etsad dekor, höjd: 34 +, höjd: 22

389 7524  Vaser 3st, flussglas

389 8543  Vaser 3st, metall, höjd: 16+24+32

389 8402  Vaser Ett par, Bing & Grøndahl, höjd: 26

389 8276  Vattenspridare m.ä

389 8045  Vinglas 12 st, Orrefors America´s cup

389 8617  Vinkanna + 6 glas, Italien

389 7591  Vitrinskåp barockstil, Ek, längd: 90, djup: 44, höjd: 187

389 8610  Vitrinskåp England, 1870-tal, längd: 76, djup: 38, höjd: 142

389 8492  Vykort Frankrike, ca 600 st, 1900-talets början

389 8556  Wmf 4 del

389 8281  Ytterfoder  höjd: 28

389 8286  Ytterfoder 1 par, keramik, höjd: 23

389 8519  Ytterfoder 2-del "Händer"

389 8403  Ytterfoder Sekelskifte, Dia20, Gustafsberg