389 7700 Affisch litografisk, Picasso70x50
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 8553 Akvarell England, 17x25
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 8101 Akvarell F Lindström, Stockholmsmotiv, 16x23
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 8730 Akvarell F.Lindström, "Stigbergsgatan" 14x22
389 8031 Akvarell Flavet -70, 49x56
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 8620 Akvarell Gerhard Albe, Sjöslag, 46 x 60
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 8013 Akvarell sign CE-80 Ananas med många ansikten, 29x22
389 8727 Akvareller 2st, signerade.
389 7031 Akvareller 5 st. E.Ö. 1918, Stockholmsmotiv, 13x20
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 8141 Amerikaur höjd: 68
389 8601 Ampel Empirestil, Dia. 55
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 7446 Ampel Karl Johan, dia 50
S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 8044 Ampel Karl Johan-stil, dia 42
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 8472 Ampel Malm, höjd: 35
389 8122 Ampel Mässing/prismor, Dia:45
S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 8128 Ampel Mässing/prismor, dia:48
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 8695 Ampel prismor, dia:38
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 8190 Ampel prismor, höjd: 35
389 8789 Ampel Prismor, höjd: 55
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 8657 Ampel Tidigt 1900-tal, Mässing/etsat glas
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 8423 Ampel med prismor Dia65
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 8422 Ampel med prismor Dia65
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 7320 Amplar Ett par, Prismor, Dia50
389 8336 Arkivskåp längd: 125, djup: 42, höjd: 115
389 8548 Armband Silver/stålgranater/ametister
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 8152 Armband + ring , båda silver med sten, Lindström
389 8195 Armlänk Bismark, 18k, 6, 9g
S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 8094 Askfat+ skål, Gustafsberg, Argenta
389 8157 Assietter 10st, Stig Lindberg "Eros"
389 8508 Assietter 12+12, handmålade
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 8631 Balalajka
389 8437 Båtmodell längd: 90, höjd: 110
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 8688 Båtratt
389 8794 Bergère Läder, Louis XVI-stil, skador i sits
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 8245 Bestickuppsättning Chippendale, Ns, bla. fiskbestick, GAB
389 8091 Bestickuppsättning Ns, Fransk Lilja, ca 90 del
389 8189 Bilbana Märklin, 1960-tal, + bilar + varvräknare + transformator
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 7865 Bläckhorn 1800-tal, porslin
389 7261 Bläckställ 1800-tal, mässing, höjd: 18
389 7839 Bläckställ N.S, Hallberg, längd: 25
389 8607 Blandteknik Arabiskt bröllop, 47 x 61
389 8643 Blandteknik Ardy Strüwer, "Summer breeze" 23x29
S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 8552 Blandteknik Fanny Hjelm, 1941, 4, 5x8
389 8288 Blandteknik Gudrun Bergman 1992 , 33x27
389 8303 Blandteknik Sven Inge Höglund, fjäder, 58x86
389 8316 Blombord trä
389 8240 Blomsterställ Tyskland, höjd: 29
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 8254 Blyerts Hugo Zuhr, sydländskt motiv, 28x39
389 8396 Blyinfattat glas 26 x 20, religiöst motiv
389 8701 Bokhylla 30-tal, längd: 100, djup: 26, höjd: 90
389 8377 Bokhylla England idegran, 2 sektioner, längd: 190, djup: 37, höjd: 265
S�ldes f�r 4.700 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 8769 Bokhylleskåp björk, 3 lådor, längd: 150, djup: 28, höjd: 76
389 8331 Bokskåp Karl Johan, Mahogny, längd: 123, djup: 49, höjd: 255
S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 8584 Bonad Orientaliskt motiv, höjd: 125, längd: 160
389 8668 Bord åttkantigt, svarvade ben, höjd: 55 dia:60
389 8318 Bord Chippendalestil, Dia100, höjd: 73
389 8421 Bord ommålat, dia:90, höjd: 73
389 8647 Bordsgarnityr 3 del, Art Deco
389 8600 Bordslampa
389 7832 Bordslampa Bronsfot
389 8696 Bordslampa Kina
389 8606 Bordslampa Mässing
389 8474 Bordslampa Orrefors, Olle Alberus, "Katt"
389 8080 Bordslampa porslin/mässing
389 8273 Bordslampa sjuarmad
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 8448 Bordslampa Trä/mässing
389 8124 Bordslampfot Ateljé Lyktan, konstglas
389 7520 Bordslampfot f.d fotogen
389 8412 Bordslampfot Kunglig Dansk
389 8074 Bordslampor 1 par, Halogen
389 8365 Bordslampor 1-par
389 8274 Bordslampor 1-par, brun keramik
389 8697 Bordslampor 1-par, kristall
389 7726 Bordslystrar 1 par, höjd: 38
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 8681 Bordspendyl Elefant
389 7731 Bordspendyl marmor/mässing, H.43
389 8209 Bordspendyl sent 1800-tal, höjd: 39
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 8717 Bordsspegel Nyrokoko, höjd: 85
389 8563 Bordsur 1800-tal, England, Alabaster, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
389 8768 Bordsur brons med porslinsfigurin, höjd: 57 sk
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 8234 Bordsur ek, längd: 34, höjd: 25
389 8733 Bordsur marmor, höjd: 33
389 8206 Bordsur Sekelskifte
389 8568 Borstset i låda längd: 30, England, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
389 7311 Braställ "Riddare" gjutjärn, höjd: 37
389 8194 Brevpress metall/keramik, 15x8
389 8744 Bricka Pläter, längd: 70
389 8038 Bricka Rosenthal, Maria, längd: 48
389 7217 Brickor 2 st, Ns, längd: 53 resp 45
389 8169 Broscher 3st + ring + 1-par örhängen, silver
389 8641 Butlers tray längd: 120, höjd: 57
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 8344 Byrå längd: 86, djup: 40, höjd: 107
389 7229 Byrå Bemålad, Sekelskifte, längd: 118, djup: 50, höjd: 103
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 8133 Byrå England, mahogny, längd: 71, djup: 30, höjd: 71 (slitage)
389 8603 Byrå Furu, längd: 43, djup: 30, höjd: 74
389 8504 Byrå Gustaviansk stil, mahogny/mässing, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
389 8784 Byrå Louis XVI-stil, 68x38x75
389 7381 Byrå Miniatyr, 1800-tal, längd: 23, djup: 13, höjd: 17
389 8363 Byrå Rokokostil, stenskiva, längd: 78, djup: 52, höjd: 80 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 8231 Byrå Sekelskifte, Bemålad, längd: 112, djup: 50, höjd: 95
389 8653 Byrå sent 1800-tal, längd: 90, djup: 45, höjd: 100 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
389 8797 Byrå Stenskiva, 50x30x70
389 8340 Byrå vitmålad, längd: 65, djup: 31, höjd: 66
389 8311 Byrå+ spegel+1 par stolar
389 8685 Byråar 1 par, Kina
389 8295 Cabaret "lanskapsmålning"
389 8294 Champagneglas 12st, Orrefors
389 8746 Cigarrskrin Silver, Sv kotrollsämplar, längd: 24 (inskriptioner)
389 8103 Cittra
389 8429 Clubfåtöljer 1-par, 30-tal
389 8115 Cremekoppar 7st, Bofajans
389 6561 Dampäls
389 8627 Dampäls
389 8630 Dampäls mink
389 8629 Dampäls mink
389 8628 Dampäls mink
389 8714 Damskrivbord längd: 69, djup: 43, höjd: 74
389 8707 Damskrivbord Jugend, Bemålat, längd: 105, djup: 60, höjd: 77
389 8345 Damskrivbord Rokokostil, längd: 100, djup: 52, höjd: 82
389 8639 Docka
389 7281 Dockhusmöbler + Bensinstation
389 8067 Dockor 3 st. Midge, Barbie 1962 + Ken 1960 + baby + kläder
389 8289 Dockservis guldfärgad
389 8130 Dockskåp Med diverse inredning, längd: 71, djup: 73, höjd: 75
389 8732 Doktorsväska m.ä
389 7240 Dragkista Furu, 1800-tal, längd: 125, djup: 56, höjd: 140
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 7859 Draperier 1 par, allmoge, längd: 200
389 8233 Droppur höjd: 62
389 8417 Droppur [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], höjd: 54
389 8526 Eldset 5-del, mässing
389 8780 Emma plysch
389 8491 Emmor Ett par, Nyrokoko, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
389 8501 Etagebord med låda
389 8446 Etagebord med Låda, höjd: 77
389 8111 Etsning Signerad. "Badande Kvinnor" 26x37
389 8655 Etsning Tallberg, 19x26
389 8069 Etsningar 3 st
389 8348 Fågelbad Gjutjärn, (Nyprod), höjd: 54
389 7370 Fäll Oxe
389 8450 Fällbord 17/1800-tal, Alrot, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 8411 Fällbord 1800-tal, björk25
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 7305 Fällbord 1800-tal, Rotfanér, Dia67, höjd: 74 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
389 8632 Färgetsning Dali, 37/175, 39x31
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 8299 Färgetsningar 2 stg. Salvador Dalí, Japanese Fairy Tales, 1974, LXIX/LXXV, 58, 5x48, (Prestel nr. 743 + 748)
389 7621 Färglitografi Eric Hallström, onumrerad, 30x42
389 7056 Färglitografi Hauki, "livets portal", 213/275, 33x24
389 7052 Färglitografi J. Naliwajko, 288/290, 57x84
389 8461 Färglitografi Karl Höglund, 156/290, 28x37
389 7055 Färglitografi Nisse Zetterberg, kritpipa, 216/225, 19x27
389 8644 Färglitografi Oscar Reuterswärd, 61/150, 33x46
389 7126 Färglitografi Paul Reloeyvolle, 40/75, komposition, 50x61, (oramad)
389 8459 Färglitografi Peter Dahl, ur Bellmansviten, 42x30
389 8061 Färglitografi Pierre Olofsson, XXXIII/L, 19x23
389 8126 Färglitografi Salvador Dalí, 5/125 "Ryttare" 65x49
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 8127 Färglitografi Salvador Dalí, 5/125, "Tjurfäktning" 65x49
389 8006 Färglitografi Stockholmsmotiv, Einar Jolin, 52/250, 37x45
389 8007 Färglitografi Visby, Einar Jolin, 52/250, 27x40
389 8004 Färglitografier R Ljunggren, 66/460, 23x32
389 7391 Fat "Domino" Stig Lindberg, dia:20
389 7399 Fat 1800-tal, Kina, dia:31
389 8516 Fat cloissonné, dia:31
389 8464 Fåtölj Carl Malmsten (slitage)
389 8440 Fåtölj Carl Malmsten, "Samsas"
389 8326 Fåtölj Chippendalestil
389 8487 Fåtöljer 1-par, läder/trä
389 8373 Fåtöljer Ett par, clubmodell, skinn
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 8665 Figurin Buddha, Metall
389 8554 Figurin Kunglig Dansk, Flicka på sten, höjd: 14
389 8239 Figurin Lisa Larson (f. 1931), Lotta ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1979, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 16 cm
389 8154 Figurin Lisa Larson, Charlotta, 'Kvinna i rödblommig klänning', höjd: 17
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 7402 Figuriner 1-par, Royal Dux, "Rokokopar", höjd: 21 (1st med skada)
389 8024 Figuriner 2 st, Rörstrand, Puma, höjd: 13
389 8221 Figuriner 2 st. Hummel, höjd: 13
389 8222 Figuriner 3 st. Hummel, höjd: 12, (en med nagg)
389 8216 Figuriner 4 st. Bing & Grøndahl, höjd: 12
389 8156 Figuriner 4st, Lisa Larson (3st tomtar + 1st Lucia)
389 8155 Figuriner 5st, 3st Lisa Larson + 2st Boris Gustavsberg (1st med nagg)
389 8599 Fiol+ stråke, i låda
389 8046 Fiskservis 9 del England
389 7668 Flakong Silver
389 8670 Fohundar 1 par+ legon
389 7227 Förvaringssäck Semi-antik Gashgai, 76x83
389 8562 Fotogenlampa Arvid Böhlmark, mässing/glas
389 8055 Fotogenlampa bordsmodell , etsat glas, höjd: 42
389 8192 Fotoram läder, Jugendstil, 42x31
389 8802 Fotpall
389 8683 Fotpall Rokokostil
389 8686 Fotpall sekelskifte, tyg i petit point
389 8394 Fruktservis 11 del, Gefle
389 8745 Fruktskål silver, K.A Andersson, inskriptioner, diameter: 27
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 8099 Garvyr 30x19
389 8800 Gitarr Suzuki, i mjukt fodral
389 8355 Gjutjärnsurnor 1 par, höjd: 27, (nyprod)
389 8297 Glas 10+6, Rejmyre
389 8735 Glas 12st olikfärgade i schatull
389 8023 Glas 5 del, Bla Kosta
389 8623 Glas Kosta, 13+7 st (1 med nagg)
389 8502 Glasservis 17-del, Böhmen
389 8532 Glasservis 8-del, Monika Bratt
389 8296 Glasservisdelar 16+12
389 8159 Glasservisdelar 45-del, Kosta olivslipade
389 7404 Glasservisdelar C:a 50-del, olivslipade
389 7845 Glasservisdelar Drott, c:a 30-del
389 8205 Glöggryta Koppar, julskrift
389 8589 Golvlampa
389 8473 Golvlampa Mässing
389 8661 Golvlampa mässing
389 7674 Golvlampa mässing
389 8659 Golvlampa mässing, 2-armad
389 8135 Golvlampa Svenskt tenn G.132
389 8770 Golvlampa trä/metall, höjd: 150
389 8816 Golvlampor 1 par, mässing,
389 8517 Golvlyster höjd: 100, (nyprod)
389 8420 Golvurna Kina, Fam Rose, höjd: 45
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 8677 Golvvas Kina
389 8751 Gräddkanna Ryssland, silver, 1871, höjd: 10
389 8530 Gräddkannna Silver, 1824, höjd: 12
389 7295 Grafiskt blad C.O.Hultén, 49/175, 73 x 55
389 7721 Grammofonmöbel Sekelskifte, ek, längd: 72, djup: 59, höjd: 115
389 8005 Gravyr "Strindberg" Werner Hoffman, 24x17
389 8565 Gravyr 1700-tal, Stockholmsmotiv, 25 x 35
389 8016 Gravyr Oscar Anderson 1869 Ryttare på häst, 36x49
389 8064 Gravyrer 10 + 1 st. kolorerade, James Pauli, Uppsala/Stockholmsmotiv, (oramade)
389 8014 Gravyrer 2 st Gösta Ehnberg
389 8012 Gravyrer 2 st Yngve Svedlund/Curt Hamne
389 8011 Gravyrer 2 st, Einar Norelius/Dag Hellberg
389 8068 Gravyrer 3 st
389 8304 Gravyrer 3 st. kolorerade, Steeple- chace, 28x37
389 7374 Grind 1 par grindar, smide, bredd 220
389 8486 Grötskål Rörstrand, (lagad),
389 8171 Guldsmycken Ringar m.m, 18k + 23 K, 56, 7gr
389 8351 Hallampa med prismor, höjd: 41 (nyprod)
389 8731 Hallampor 2st
389 8475 Hallykta Mässing
389 8792 Hänge 18 k. 6, 2 g
389 8168 Hänge med kedja, 18K, 15, 6 gr
389 8545 Hästhuvud keramik, höjd: 50
389 8350 Hatthylla L, 74, (Nyprod)
389 7303 Herrarmbandsur + damarmbandsur, Tissot
389 7220 Höftskynke Sydafrika
389 8178 Högtidsdelar Cylinderhatt m.m
389 8263 Hörnskåp England, idegran, höjd: 186
389 8489 Hörnskåp Italien, höjd: 178
389 6586 Hörnvitrin Mahogny, längd: 86, djup: 49, höjd: 190
389 8544 Hundfigurin Setter, längd: 75
389 7043 Ikon triptyk, höjd: 41
389 8039 Jardiniere Rörstrand, L, 18
389 8353 Jardinierer 1 par, Gjutjärn, Nyprod, längd: 35
389 8404 Jordglob
389 8153 Jultextilier Diverse
389 8358 Kabinettskåp Intarsia, längd: 69, djup: 35, höjd: 122
389 8310 Kaffegods 11 del, Rosenthal,
389 8551 Kaffegods 24 del, Arabia
389 8298 Kaffegods 6 del. Gustavsberg, Blå blom + 6 del. Ohme, Germany
389 8241 Kaffegods 6-del, Rörstrand
389 8528 Kaffekanna Silver, Empire, 1825, höjd: 23
389 8225 Kaffeservis 28 del. Rosenthal, Maria, (vit)
389 8413 Kaffeservis 3 del Silver
389 8595 Kaffeservis 3 del, Ns
389 8376 Kaffeservis 3 del, Ns, Dufva
389 8147 Kaffeservis 3-del, N.S
389 7515 Kaffeservis 3-del, N.S
389 8193 Kaffeservis 36 del. Kunglig Dansk, Blå Blomst
389 8224 Kaffeservis c:a 35 del. Rosenthal, Maria
389 8161 Kaffeservis Hackefors "Tranan" 23-del (ngn del med nagg)
389 8738 Kaffeservisdelar Bavaria, c:a 20-del
389 8158 Kaffeskedar 12st +6st C.G Hallberg + såsslev , silver
389 8750 Kaffeskedar 12st i schatull, silver
389 8352 Kakelplattor 3 st, 45x30
389 8676 Kakemone
389 8407 Kamferkista
389 8425 Kamferkista
389 8675 Kamferkista Kina
389 8203 Kandelabrar 1 par, silver, rokokostil, höjd: 26
389 7659 Kandelabrar Ett par, Ns, höjd: 21
389 8140 Kanna Saxbo Danmark, höjd: 24
389 8200 Kanna + sejdel, porslin
389 8763 Käppar 3 st. med silverbeslag
389 8089 Karaffer 1 par, + flakonger 1 par
389 8282 Karaffer 1-par, kristall
389 8724 Karmstol 30-tal, intarsia
389 7241 Karmstol barockstil
389 8604 Karmstol Björk, 1940-tal
389 8264 Karmstol Rokokostil
389 8494 Karmstol Sent 1800-tal
389 8438 Karmstolar 1-par + 1-par stolar, K-J stil
389 8250 Karmstolar 1-par, Jugend, ek
389 8442 Karmstolar 4 st, Bambu
389 7313 Karmstolar Ett par, Louis XV-stil
389 8097 Karott Picknick+ kanna, pyro
389 8520 Karta "Skandinavien2 97x63
389 7803 Kelim Kasgai. 152x118
389 8096 Keramik 5 del
389 8721 Keramik 50 tal, diverse 12 del
389 8218 Kina 5 del. bl.a. figuriner
389 8307 Kina 8 del. + 1 Imari, (lagningar)
389 8547 Kinaspel
389 7300 Kista 1700-tal, kompletterad
389 8368 Kista 1800-tal
389 8338 Kista 1800-tal, ek, längd: 149
389 8435 Klaffbord 1700/1800-tal
389 8232 Klaffbord Sekelskifte, Bemålat, längd: 100, höjd: 75
389 8261 Klaffbord sekelskifte, höjd: 70
389 8040 Klockställ+ miniatyrram
389 8706 Kommod Stenskiva & kakelplattor, längd: 100, djup: 51, höjd: 130
389 8567 Konsolhyllor Ett par, trä/mässing
389 8507 Konstglas 10-del, Ekenäs
389 8123 Konstglas 4st, Ulrica Hydman-Vallien, höjd: 24
389 8506 Konstglas 5-del, Ekenäs
389 8050 Kont Allmoge, längd: 60
389 8138 Koppar 3-del
389 8452 Koppar diverse
389 8174 Koppar Parti diverse, m.ä
389 8199 Kristall 6 del. Bl.a. karaffer
389 8179 Krus Göteborg, höjd: 25
389 8560 Kryddhylla + kryddburkar
S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 7388 Kryddset 14st, Hackefors
389 8674 Kuriosa Div kina, 6 del
389 8533 Kuverttallrikar 8+4+2
389 8482 Kylskåp trä, längd: 70, djup: 40, höjd: 70
389 8108 Lampbord 1800-tal, mahogny, höjd: 72
389 8374 Lampetter 1 par
389 8196 Lampetter 1 par, mässing, höjd: 26
389 8129 Lampetter 1-par, sekelskifte, höjd: 37
389 8572 Lampetter Ett par, brons, höjd: 22
389 8081 Lampetter Ett par, mässing
389 8484 Läslampa England, plåtskärm
389 8742 Leksaker diverse
S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 8066 Leksakshund Steiff, pudel, höjd: 23
389 8531 Litografi Hans Ervi, p.t, 45x38
389 7622 Litografi P Dupré, "Aluminium", 49x49
389 8424 Ljuskrona Empire-stil, höjd: 120
S�ldes f�r 11.700 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 8804 Ljuskrona Empirstil, höjd: 55
389 8253 Ljuskrona Gust.stil, höjd: 90
389 8795 Ljuskrona Malm, höjd: 55
389 7336 Ljuskrona Murano, höjd: 60
389 8313 Ljuskrona Nyrokoko, Mässing,
389 8713 Ljuskrona Prismor
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 8591 Ljuskrona rokokostil, 5-armad, höjd: 65 ny renoverad
S�ldes f�r 3.900 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 8590 Ljuskrona rokokostil, 8-armad, höjd: 70 ny renoverad
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 8191 Ljuskrona rokokostil, höjd: 78
389 8357 Ljuskrona Rokokostil, höjd: 80
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 8782 Ljuskrona Rokokostil, höjd: 85
S�ldes f�r 5.300 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 8223 Ljusstakar 1 par, rokokostil, höjd: 18
389 8496 Ljusstakar 1 par, Silver, höjd: 20
389 8550 Ljusstakar 1 par, Silver, höjd: 9
389 8574 Ljusstakar 1-par, Empire, höjd: 30
389 8743 Ljusstakar 1-par, Gust.stil, tenn, höjd: 21
389 7506 Ljusstakar 1-par, malm, höjd: 14
389 8208 Ljusstakar 1-par, malm, höjd: 38
389 8513 Ljusstakar 1-par, Markaryd, höjd: 50
389 8293 Ljusstakar 1-par, mässing, höjd: 28
389 8747 Ljusstakar 1-par, N.S, höjd: 21
389 8500 Ljusstakar 1-par, N.S, höjd: 27
389 8510 Ljusstakar 5st, Gusum
389 8466 Ljusstakar Ett par, Brons, höjd: 34
389 8581 Ljusstakar Ett par, höjd: 59
389 7198 Ljusstakar Ett par, Ns, 20-taö
389 8399 Ljusstakar Ett par, Silver, höjd: 23 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
389 8021 Ljusstakar Ett par, Skultuna, N:o 91, höjd: 40
S�ldes f�r 5.100 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 8579 Ljusstake Höganäs, 3 armad, höjd: 22
389 8541 Ljusstake Metall, dia:35
389 7507 Ljusstake Porslin Tyskland, höjd: 29
389 8210 Lockurna Porslin/metall, höjd: 51
389 7875 Lockurnor 1 par, pressglas, höjd: 22
389 8160 Lockurnor 1-par, kina, höjd: 37
389 8398 Lockurnor 2 st, Bla Delft
389 8525 Malmgryta 3-bent
389 8319 Månbord 2 del, furu, Dia100, höjd: 77
389 8748 Matbestick 12+12, silver
389 8057 Matbestick 18 del silver
389 8287 Matbestick 6+6+6, silver
389 8166 Matbestick N.S diverse
389 8071 Matbestick Nysilver, Haga
389 8367 Matbord 1800-tal, furu, höjd: 76 dia 118 + 1 ilägg
389 8752 Matsalsbord 4 ilägg, mahogny
S�ldes f�r 3.300 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 8268 Matsalsbord med 3st iläggsskivor
389 8342 Matsalsgrupp 10 del, + 2 ilägg, Rokokostil
S�ldes f�r 10.100 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 6467 Matsalsgrupp bord + 4 stolar, vitlack
389 8521 Matservis 55-del, Rosenthal
389 8027 Matservis 58 del. Karlskrona, Haga
389 7654 Matservis Gustavsberg, ca 55 del
389 8436 Matservis Rosenthal
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 8116 Matservisdelar 30-del, Rörstrand "Pomona"
389 8185 Matservisdelar C:a 55-del, Wexiö guld, Gustavsberg (ngn med sk.)
389 8132 Matservisdelar Rosenthal, c:a 45-del
389 8458 Matta Afghan, 107 x 150
389 8583 Matta Bönematta, Anatol Ladik, 180 x 110 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
389 7171 Matta gallerimodell, Nepal, 247x81
389 8322 Matta Guldafghan, 245 x 330, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
389 8468 Matta Hamadan, 135 x 208 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
389 8455 Matta Indo-Mir, 200 x 245
389 6301 Matta Kina, 90-L , 186x278 (fläckar)
389 8457 Matta Lilihan, hamadan, 104 x 151
389 7808 Matta MMFAB 'Spetsporten' 155x260 (fläck, slitage)
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 8467 Matta Old Hamadan, 108 x 149
389 7747 Matta orientalisk, 114x202
389 7810 Matta orientalisk, Afghan, 130x185
389 7688 Matta orientalisk, Hamadan, 125x202
389 8251 Matta orientalisk, Hamadan, 133x237
389 7689 Matta orientalisk, Hamadan, 85x243
389 8608 Matta orientalisk, Kerman, 192x302
389 8249 Matta orientalisk, Old Kerman, 265x365 (fläckar)
389 8252 Matta orientalisk, Pakistan, 123x172
389 6439 Matta orientalisk, Tabatabai, 181x275
389 8321 Matta Sarough Mir, 212 x 307
389 8324 Matta Täbriz, 265 x 365
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 8187 Mattallrikar 13st, Lidköping, "Sekelmotiv"
389 8137 Mattallrikar 6st Alf Wallander
389 8300 Mattallrikar + assietter, 12+11 del, Drivved, Kosta
389 8456 Mattor 2 st, Afghan, ca 90 x 105
389 8741 Miniatyrporträtt 3st
389 7322 Miniatyrporträtt + Brosch silver med målning
389 8740 Mockagods 12-del, Rosenthal
389 8522 Mockaservis 12-del, Rosenthal
389 8109 Mockaservis på bricka Empirstil, 9 del.
389 8465 Musikmöbel med skivspelare + högtalare Bing & Grøndahl Beocenter 2000
389 7611 Mynt koppar silver
389 8682 Nattygsbord 1 par, Kina
389 8575 Nattygsbord barockstil , H.73
389 7807 Nattygsbord mahogny, höjd: 40
389 8671 Nothylla Jugend, svart, längd: 55, djup: 35, höjd: 124
389 8624 Nysilver 4 del
389 7817 Oljemålning bredd: Lundqvist, "Vinterlandskap" 32x23
389 8211 Oljemålning "Damporträtt" 1800-tal, 26x20
389 8279 Oljemålning 0sign. marin, 39x49
389 8426 Oljemålning Aaltona, "Fjällmotiv" 34x41
389 8766 Oljemålning Adelskvinna med dotter, senempire 135x108
389 8255 Oljemålning Arne Aspelin, nakenstudie, 50x41
389 8217 Oljemålning Aron gerle, "Hamnmotiv" 76x100
389 8460 Oljemålning Bertil Wahlberg, 60x50
389 8110 Oljemålning Bertil Widbrandt, "Orrar" 38x46
389 7125 Oljemålning Birger Lindberg, -75, komposition, 50x61
389 8808 Oljemålning Blommor med papegoja, 1700-tal 72x81
S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 8597 Oljemålning Bror Brovik-36, "Fäbod Dalarne" 48x60 (litet hål)
389 8386 Oljemålning Carl Brandt, Vinterlandskap, 46 x 71
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 8086 Oljemålning Dawson, Man med hatt, 88 x 62
389 8612 Oljemålning E Lindroth, -41, Landskap med segelbåt, 46 x 60
389 8030 Oljemålning E. Schillberg, stilleben, 41x29
389 8618 Oljemålning Eilund, Havsvik, 48 x 68
389 8615 Oljemålning Eilund, kustlandskap, 50 x 68
389 8387 Oljemålning Erik Campbell, Tall vid sjö, 55 x 90
389 5552 Oljemålning Eva Blomqvist-76 "Två äldre damer" 134x96
389 8382 Oljemålning Frans Gard, Tall vid sjö, 73 x 93
389 8614 Oljemålning G.Swedberg, -54, vattendrag, 54 x 64
389 8100 Oljemålning Hamnmotiv, 27x32
389 8391 Oljemålning Hustak, 37 x 44
389 7843 Oljemålning i förgylld ram + 2st ramar
389 8497 Oljemålning Igge Karlsson, "Stileben" -59, 48x67
389 8537 Oljemålning Igge Karlsson, -62, 68x60
389 8343 Oljemålning ISE Johansson, blommor i vas, 39x33, ramskada
389 8820 Oljemålning j.Johansson, Landskap med strand, 47 x 68
389 8247 Oljemålning John Österlind, Uppsalamotiv, 38 x 50
389 8235 Oljemålning Jonas Fredén, "Miles bird" 65x60
S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 8384 Oljemålning Jonas Lundqvist, Landskap med hus, -30, 53 x 85
389 8605 Oljemålning Jöran Salmson, Utsikt från fönster, 55x45
389 8725 Oljemålning Julien Buhof 1846, 39x49
389 8775 Oljemålning k. Maciewska 39x29
389 8786 Oljemålning Kallor. 1800-tal 36x29
389 7571 Oljemålning kopia efter Rembrandt, "Den barmhärtiga samariten" signerad på baksidan
389 8076 Oljemålning Kopia Efter Rembrant, Albert Sjöström, 46x59
389 8728 Oljemålning Lichtenhedt 1838, 22x29 (sliten)
389 8383 Oljemålning Lo Schipp, Kust, 62 x 90
389 8729 Oljemålning Lohed, "Dam i rött" 52x33
389 8087 Oljemålning Mantel, 85 x 98, Figurer
389 8726 Oljemålning Marin, 46x70
389 8032 Oljemålning Monica Lorentzon, blommor i vas, 65x50
389 8390 Oljemålning Mot Åreskutan, Erland Johansson, 23 x 37
389 8388 Oljemålning N.Engqvist, rådjur, 34 x 60
389 8470 Oljemålning Niewenhuik, hamnmotiv, 40 x 60
389 8215 Oljemålning Ove Olsson, "Pont neuf" 33x41
S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 7763 Oljemålning på duk.Francesco Guardi. Hans Art 1700-tal Venedig 19x28
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 8621 Oljemålning Pihjonen, Bränningar, 62 x 85
389 8098 Oljemålning Rickard Björklund, Torget i Potsdam, 1926, 30x22
389 8692 Oljemålning Rysk, "Vid lägerelden" 30x63
389 7041 Oljemålning Sig C.Köh. Hamnmotiv, 54 x 45
389 8691 Oljemålning sign Berezovsky, "In Rostov Kremlin" 30x40
389 8622 Oljemålning Sign S S-n, Landskap, 69 x 99
389 8613 Oljemålning Sign, Eilund, Kustlandskap, 47 x 67
389 8619 Oljemålning Sign, Hässjor, 40 x 60
389 8774 Oljemålning sign. K. Maciewska 39x29
389 8650 Oljemålning sign. Rysk konstnär Vinterlandskap
S�ldes f�r 12.100 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 8598 Oljemålning signerad. "Slagskepp" 65x54
389 8177 Oljemålning Stig Jonzon, "Utsikt mot Riddarholmen" 46x55
389 8380 Oljemålning Stilleben, Hallgren, -37, 64 x 47
389 8389 Oljemålning Stillebenm Berger, 48 x 60
389 8498 Oljemålning Sture Haglund, -58, 36x66
389 8493 Oljemålning Sture Haglund-59, 36x59
389 8381 Oljemålning Tall, 45 x 60
389 8202 Oljemålning Tillskriven Johan E Lundgren, 'Vy över skogstjärn' 31x42
389 8566 Oljemålning Wilh. H Skoglund, Tällberg, 50 x 60
389 8056 Oljemålningar 1 par, D Rönnberg 1896, 47x31
389 8034 Oljemålningq (dds) Ö. Ferne, häst, 54x45
389 8144 Oljetryck 1-par, sekelskifte, 'Religösa motiv' 41x32
389 8283 Oljetryck skogsfågel, 24x19
389 8529 Ornament Asiatiskt, längd: 110
389 8306 Öronlappsfåtölj omklädd
389 8718 Öronlappsfåtölj Plysch
389 8164 Ostkupa med fat
389 8302 Överkast 2 st, virkade, ca 280 x 160 / st
389 8684 Pall+ skrin, Kina
389 8026 Pärlcollieer 14 st. sötvattenspärlor, längd: c.a. 41
389 8656 Parti koppar
389 8280 Parti koppar
389 8092 Parti kuriosa
389 8278 Parti linne I KARTONG
389 8207 Parti mässing diverse
389 8594 Parti ns div
389 8654 Pasteller 1-par, signerade. 27x47
389 8371 Pelarbord
389 8511 Pelarbord höjd: 74, (nyprod)
389 8663 Pelarbord med låda, 1800-tal, intarsia, höjd: 73 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
389 8611 Pelarbord med pärlemoinläggning, Papier Mache, höjd: 66 Dia. 50
389 8662 Pelarbord sent 1800-tal, höjd: 76
389 8471 Pelarbord Trumbord, England, höjd: 59
389 8418 Pendyl Förgylld, rokokostil, höjd: 63
389 8419 Pendyl Gustaviansk stil, Förgylld, höjd: 90, Rob Engström
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 8059 Penselvas Kina, höjd: 25
389 7503 Penselvas Kina, höjd: 26, 5
389 8818 Pianolampetter mässing
389 8689 Pianopall sekelskifte, längd: 95
389 7477 Piedestal höjd: 92
389 8265 Piedestal Alabaster, höjd: 60
389 8364 Piedestal Jugend, höjd: 120
389 8796 Piedestal stenskiva, höjd: 65
389 8477 Piedestal stenskiva, höjd: 66
389 8666 Piedestal tidigt 1900-tal, vitmålad, höjd: 102 (sliten målning)
389 8509 Piedestaler 1 par, (nyprod), höjd: 103
389 8664 Pigtittare 1800-tal, höjd: 69 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
389 8592 Pipställ Tenn GAB
389 8805 Plafond Prismor, dia 55
389 7848 Porslin 4-del, Meissen [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
389 8248 Pottskåp Gustaviansk stil, höjd: 73
389 7396 Räkglas med insts, 7st
389 8328 Rakspegel höjd: 161
389 8409 Rakspegel 1800-tal, höjd: 171
389 8052 Ramar 1 par med tryck, 10x15
389 8125 Ramar 2st, sent 1800-tal, 58x48
389 8095 Relief+ 2 fågelfiguriner+vas, Keramik
389 8213 Relieftavlor 2st, 1st Lisa Larson 28x29 + 1st Söholm Danmark 26x36
389 8736 Remmare 10st
389 8201 Remmare 11 st. (nagg)
389 8755 Remmare 12st (ngn med nagg)
389 8505 Remmare 5st
389 8236 Rikstelefon m.ä
389 6392 Ring 14k, Ametist
389 8680 Ringar 14/18 k med diverse stenar, totalvikt 21 g
389 8587 Rökbord Med kopparskiva, Dia64, höjd: 61
389 8759 Rökbord med kopparskiva, höjd: 66 Dia57
389 8070 Rölakanmatta Sign UP, 160x240
389 8047 Sabel i slida
389 8238 Sädesvåg i skrin, m.ä
389 8370 Salongsbord
389 7606 Salongsgrupp 4 del, rokokostil
389 7280 Samedocka Sekelskifte, höjd: 50
389 8037 Samovar 1800-tal, nysilver, höjd: 38
389 8476 Satsbord 3 del, kakelskiva
389 8145 Schackklocka Junghans, G.Hertzog
389 8540 Sekretär Rokokostil, längd: 65, djup: 42, höjd: 90
389 8649 Serigrafi "Flower", A Warhol, Sunday B Morning, löst blad 90x90
389 8651 Serigrafi "Marilyn" A Warhol, Sunday B Morning, löst blad, 90x90
389 8640 Serigrafi Dali, 25x18
389 8495 Serveringsvagn Metall
389 8737 Servisdelar Blå-vitt (skador)
389 7499 Servisdelar blåvitt bla. Kunglig Dansk, 12 del
389 8372 Servisdelar Rörstrand, SSS, ca 25 del
389 8327 Sideboard Gustaviansk stil, mahogny, längd: 164, djup: 48, höjd: 82
389 7449 Sideboard rokokostil, längd: 175, djup: 54, höjd: 86
389 5596 Sidenbroderi Kina, 1800-tal, c:a 175x230 (skador)
389 8637 Sidobord mässing med glasskiva 114x35, höjd: 72
389 8163 Skål GAB, silver, dia:13
389 6049 Skål Kosta, Vicke Lindstand, höjd: 7
389 7051 Skålar 2 st, kristall, Orrefors, höjd: 17 +, höjd: 11
389 8042 Skålar 2 st, Rörstrand
389 8106 Skålar 2 st. glas, Sven Palmqvist, Orrefors, höjd: 12, 5 + 5, 5
389 8226 Skålar 3 st. keramik, bl.a. Kåge, (glasyrprov), höjd: 7 + 6 + 4
389 8679 Skålfat Kina
389 7366 Skålfat Kina, 1800-tal, Dia. 44
389 8093 Skålfat Meisse, II-sort, Dia. 25
389 8480 Skänk Sengustaviansk, längd: 105, djup: 39, höjd: 136
389 8270 Skänk Tidigt 1900-tal, längd: 165, djup: 52, höjd: 89
389 8760 Skåp Mahogny, längd: 85, djup: 41, höjd: 140
389 8332 Skåp Rokoko, furu, Kompletterat, längd: 160, djup: 95, höjd: 235
S�ldes f�r 13.600 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 8090 Skeppsmodell nutida, längd: 70
389 8082 Skeppsmodell Pommern, längd: 75
389 8291 Skrivbord 1930-tal, björk, längd: 115, djup: 64, höjd: 76
389 8645 Skrivbord England, längd: 110, djup: 62, höjd: 73
389 8557 Skrivbord England, längd: 125, djup: 62, höjd: 77
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 8072 Skrivbord England, mahogny, längd: 153, djup: 92, höjd: 77
389 7629 Skrivbord furu, 115x61, höjd: 86
389 8439 Skrivbord Nyrokoko
389 8228 Skrivbord Sekelskifte, längd: , djup: , höjd:
389 8242 Skulptur Erik Höglund, "Ryttare" brons, höjd: 14
389 8028 Skulptur gips, signerad, Olof Ahlberg, 1922, flickhuvud
389 8781 Skulptur Häst, brons, höjd: 30 cm
389 8672 Skulptur Häst, metall
389 8678 Skulptur Hästhuvud
389 8397 Skulptur Parian, Gustafsberg, Pojke med sticka, höjd: 24 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
389 8720 Skulptur Walter Bengtsson, "Spektrum futurum, detalj ur utsmyckningen till kaknästornet" 60-tal, höjd: 34
389 8667 Skulpturer 2 st, Lejon, metall
389 7878 Skulpturer 3 st trä, höjd: ca20
389 8150 Smycken 2-del, Lapponia, halsband + ring silver
389 8149 Smycken 3-del, Camé
389 8503 Snapsglas 6st
389 7044 Snapsskåp Österlen, höjd: 51 , Olof Nerud
389 6668 Snedklaffskåp vitrinskåp, 96x47x205
389 8534 Sockerskål + skrin, N.S
389 8375 Soffa 3-sits, Rutig
389 8432 Soffa Carl Malmsten, "Farmor" (fläckig)
389 8478 Soffa Empire [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
389 8596 Soffa Hantverkarnas hus
389 8260 Soffa nutida
389 8335 Soffa Nyrokoko
389 8341 Soffa + stolar 3 del, Jugend, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
389 8485 Soffbord Butlers tray, höjd: 48
389 7344 Soffbord Danmark France & Son., längd: 150, djup: 66, höjd: 54
389 8658 Soffbord lack, Asien, längd: 120, djup: 60, höjd: 40 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
389 8702 Soffbord mahogny, längd: 104, djup: 63, höjd: 57
389 5513 Soffbord med läderklädsel. dia 106, höjd: 53
389 8259 Soffbord + 1-par lampbord med 2st lådor , England, längd: 46, djup: 40, höjd: 50
389 8462 Soffor 2st, Dux, skinn
389 8354 Spargris Gjutjärn, längd: 45 (nyprod)
389 8356 Spegel höjd: 68 (nyprod)
389 8454 Spegel höjd: 90
389 8793 Spegel höjd: 97
389 8029 Spegel 1800-tal, 69x53
389 8488 Spegel 3-delad, höjd: 53
389 8559 Spegel barockstil, höjd: 115, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
389 7785 Spegel Empir, höjd: 177
389 8451 Spegel Empire, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], höjd: 98
389 8134 Spegel England, mahogny, höjd: 116
389 8453 Spegel Gustaviansk stil, höjd: 116
389 8716 Spegel Karl Johan-stil, höjd: 74
389 7777 Spegel m konsol, Nyrokoko, totalhöjd 270
389 8483 Spegel Mässing, 85x75
389 8349 Spegel med 2 lådor, (nyprod), höjd: 79
389 8444 Spegel nutida, 120 x 90
389 8085 Spegel nutida, höjd: 150
389 8527 Spegel nutida, höjd: 70
389 8813 Spegel nyrokoko, höjd: 144
389 8715 Spegel Rödlackad, höjd: 133
389 8787 Spegel rokokostil, höjd: 82
389 8257 Spegel sent 1800-tal, höjd: 111
389 8339 Spegel + konsol, KJ, höjd: 148 + 74
389 8660 Spegel + konsol 1800-tal Förgylld, höjd: 245 + 30 (konsol)
S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 8267 Spegelbyrå 1890-tal, längd: 105, djup: 52, höjd: 180
389 8075 Spegellampetter 1 par, höjd: 34
389 8079 Speglar 1 par, Gustaviansk stil, H, 48
389 8764 Spelbord dia 88, höjd: 70
389 8329 Spelbord nyrokoko, mahogny
389 8431 Spjälsäng Barn
389 8778 Starkvinsglas 12 st
389 8546 Statyett Brons, Rastorp, höjd: 42
389 8292 Statyett Mässing, höjd: 18
389 8366 Stegstol m.ä
389 8401 Stekfat 2 st, Kina, lå/vitt, längd: 25 & 30, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
389 8400 Stekfat Ett par, Kina Fam Rose, längd: 25
389 8479 Stol Rokokostil
389 8791 Stolar 1 par, 1890-tal
389 8602 Stolar 1 par, Glasfiber, Pogholz
389 7047 Stolar 1 par, nyrokoko
389 8427 Stolar 1-par, Empire (historik skriven )
389 8256 Stolar 12 st, Gustaviansk stil
S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 5 december 2005 16:00)
389 6327 Stolar 1880-tal, 6 st
389 8648 Stolar 3 st
389 8756 Stolar 4 st, Karl Johan-stil
389 8197 Stolar 4 st.
389 7045 Stolar 4 st. 1920-tal (skador)
389 8762 Stolar 4 st. barockstil
389 8369 Stolar 6 ST, Barockstil
389 8272 Stolar 6st, Gust.stil
389 8758 Stolar Ett par
389 8710 Stolar Ett par, Sekelskifte, Bemålade
389 7312 Stolar Ett par, Sent 1800-tal
389 8395 Stop 4 st, Tyskland
389 8561 Stråkinstrument + stråke, String fiddle [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
389 8058 Suffleform Koppar, 1800-tal, längd: 36
389 8673 Svärd 2 st, Orientaliska
389 8285 Sybord 1800-tal, rotfanér, höjd: 79, (kompletterat)
389 8271 Sybord Dala, höjd: 63
389 7538 Sybord Gustaviansk stil, mahogny, höjd: 76
389 8243 Sybord Karl Johan-stil, 1800-tal, Mahogny, glasskiva, höjd: 77
389 8538 Sybord Mahiogny, Lyra, höjd: 63
389 7615 Syltkruka höjd: 13, 5
389 7616 Syltkruka höjd: 26
389 7617 Syltkruka Rörstrand, höjd: 14
389 8499 Taburett Karl Johan
389 8803 Taburetter 1 par, Karl johan
389 8481 Takarmatur 1800-tal, höjd: 100
389 8325 Takarmatur 1940-tal
389 8323 Takarmatur 1940-tal, höjd: 60
389 7636 Takarmatur 30-tal, höjd: 60
389 8817 Takarmatur Fog & Mörup, plåt, diameter: 60
389 8083 Takarmatur Maria Theresia stil, höjd: 70
389 8535 Takarmatur mässing, dia:46
389 8445 Takarmatur metall, Dia77
389 7869 Takarmatur porslin, Fürstenberg, höjd: 65
389 8275 Takarmaturer 2st, 30-tal, höjd: 90+110
389 8084 Takarmaturer 3 st, Plafonder, glas/mässing, Dia35
389 6156 Takarmaturer Ett par, Mässing glas, Dia25
389 8139 Taklampa 30-tal, frostat glas etsad dekor, dia:58 (liten spricka)
389 8359 Talampa Ängel, höjd: 35 (nyprod)
389 8443 Tallboy 1800-tal, valnöt, längd: 81, djup: 50, höjd: 155
389 8043 Tallrikar 2 st, Kina
389 8416 Tallrikar 3 + 2 st, Fam Rose
389 8625 Tändare Dupont
389 8346 Tapettryck Antikt, 77x49
389 8807 Té/kaffeservis 16 delar, empire ca 1800. 11 koppar med fat, tékanna, kaffekanna, mjölkkanna, skål samt sockerskål med lock
389 8542 Telefon Läder
389 8490 Tempelhundar 1-par, höjd: 40
389 8558 Tempelko höjd: 25
389 8035 Tenn 4 del. bl.a. 1 par kandelabrar, höjd: 25
389 8165 Teservis 6-del, Arabia "Ruija"
389 8739 Teservis c:a 25-del, Rosenthal
389 8175 Tillbringare + vas, höjd: 27. kristall
389 8709 Toilettebord + pall Gustaviansk stil, höjd: 170
389 7256 Trädgårdsmöbel 5 del, Byarum, Metall
389 8309 Trancherbord på hjul, längd: 68, djup: 48, höjd: 86
389 8009 Träsnitt 43/115, sign, 42x30
389 8184 Tryck 3st, England, 'Hästmotiv"
389 8378 Tryck 4 st, Stockholmsmotiv efter Martin, 35 x 54
389 8104 Tusch Harald Wiberg, 1960, Björnar, 23x17
389 8290 Uppläggningsfat 2st, N.S, längd: 43
389 8515 Urna mässing, höjd: 11
389 8347 Urnor 1 par, Gjutjärn, höjd: 32
389 7860 Väckarklocka 1800-tal, höjd: 26
389 7648 Vägghylla längd: 70
389 8576 Vägglampa Ateklje Lyktan
389 6350 Vägglampetter 1-par, "Drakmotiv" (nyprod.)
389 8569 Vägglampetter Ett par, Trä, höjd: 40
389 8771 Vägglampor 1 par, mässing
389 8785 Väggpendyl höjd: 45
389 8036 Väggpendyl förgylld, höjd: 60
389 8131 Väggpendyl W.Staflund Sthlm , höjd: 48
389 8312 Väggplåtar 1 par. Dia. 63
389 7378 Väggrelief 20-tal, Aluminium, 58 x 30
389 7613 Väggrelief Jan Naliwajko, 9, 5x15, 5
389 8405 Väggrelif Rosenthal, 38 x 38
389 8048 Väggsköld Gjutjärn, längd: 61
389 8687 Väggsköld Kina
389 8237 Väggur höjd: 80
389 7511 Väggur 2st, 1800-tal
389 8593 Väggur Sent 1800-tal, höjd: 100
389 8699 Vas Alf wallander, Rörstrand, höjd: 19 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
389 8284 Vas cloissonné, höjd: 16
389 8219 Vas flussglas, höjd: 34 + ytterfoder, porslin, höjd: 22
389 8022 Vas Höganäs, höjd: 16
389 8020 Vas Josef Ekberg, Slipad kant, höjd: 19
389 8107 Vas Kai Blomqvist, Kumula, höjd: 21
389 8406 Vas Kina, Blå/vitt, höjd: 23
389 6268 Vas Kosta , Vicke Lindstrand, höjd: 13
389 8577 Vas Kosta, höjd: 26
389 7153 Vas Kosta, Vicke Lindstrand, Osign, höjd: 18
389 8393 Vas Rörstrand, Alf Wallander, höjd: 37
389 8408 Vas Rosenthal, höjd: 24
389 8414 Vas UE, höjd: 39
389 8669 Vaser 1 par, Kina
389 8212 Vaser 1 par, Rörstrand, höjd: 18
389 8214 Vaser 2 st. bl.a. etsad dekor, höjd: 34 +, höjd: 22
389 7524 Vaser 3st, flussglas
389 8543 Vaser 3st, metall, höjd: 16+24+32
389 8402 Vaser Ett par, Bing & Grøndahl, höjd: 26
389 8276 Vattenspridare m.ä
389 8045 Vinglas 12 st, Orrefors America´s cup
389 8617 Vinkanna + 6 glas, Italien
389 7591 Vitrinskåp barockstil, Ek, längd: 90, djup: 44, höjd: 187
389 8610 Vitrinskåp England, 1870-tal, längd: 76, djup: 38, höjd: 142
389 8492 Vykort Frankrike, ca 600 st, 1900-talets början
389 8556 Wmf 4 del
389 8281 Ytterfoder höjd: 28
389 8286 Ytterfoder 1 par, keramik, höjd: 23
389 8519 Ytterfoder 2-del "Händer"
389 8403 Ytterfoder Sekelskifte, Dia20, Gustafsberg