Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 20 mars 2023 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1528 6225  Affisch Andy Warhol (1928-1987), USA. Musse Pigg Galleri Kammer, 1982 cm, yttermått inklusive ram: 101x71 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:14)

1528 6228  Affisch Kjartan Slettemark (1932-2008), Sverige. "Stop Bojkotta juntan! Stoppa Chilematchen! Aktionsgruppen Stoppa Chilematchen!/Kjartan Slettemark 1975, offsettryck. Bladets mått. 61,5x44 cm, yttermått inklusive ram: 95x65 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:40)

1528 6230  Affisch Konsum. Yttermått inklusive ram: 107x78 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:10)

1528 6026  Affisch Pablo Picasso (1881-1973), Spanien. Cote d´Azur, osignerad. Löst blad 99x66 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:45)

1528 6376  Ägghönor 2 st. Längd: 14-26, höjd: 12-21 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:25)

1528 6409  Akvarell Oidentifierad konstnär. Hamnmotiv, "Copy". Akvarell, bildmått: 14x23 cm, yttermått inklusive ram: 31x42 cm. Signerad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:36)

1528 5028  Akvareller 2 st, Oidentifierad konstnär. Ej signerade, vyer från Budapest. Akvarell, bildmått: 27x37 - 34x47 cm, yttermått inklusive ram: 54x62 - 61-73 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:41)

1528 6382  Appliquer Ett par, mässing, gustaviansk. Längd: 32 cm, djup: 17 cm, höjd: 27 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:29)

1528 6059  Armband 18k guld, X-länk. Längd: 20cm, dubbelradigt, vikt: 40g

S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:06)

1528 4043  Ask cloisonné, Kina. Längd: 10,5 cm. Djup: 7,4 cm, höjd: 5,5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:48)

1528 6157  Assietter 12 st, Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Kastehelmi, Iittala. Pressglas. Lanserades 1964, diameter: 17 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:35)

1528 6393  Assietter mm 15 delar, "Reffla", Arthur Percy (1886-1976), Sverige. Gullaskrufs glasbruk. Diameter: 10-16

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:12)

1528 6152  Bägare + snusdosa + skedar, 7 delar, silver. Längd: 5,5-18, höjd: 1,5-10,5, vikt: 240g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:05)

1528 6395  Båglampa mässing på stenfot. Höjd: ca 205 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:50)

1528 6183  Bestick 18 delar, silver, udd. Längd: 3-17,5, vikt: 270g ca

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:17)

1528 6359  Biblioteksstege England. Höjd: 126 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 21:01)

1528 6360  Blandteknik innergård. Signerad, daterad 1927,47x35, blandteknik, yttermått inklusive ram. 58x47 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:46)

1528 5289  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Gossporträtt, monogramsignerad 1863. Blandteknik, 40x30 cm, yttermått inklusive ram: 48x38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:37)

1528 6341  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad. Lundberg, Fjällbacka, 12,5x19,5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:13)

1528 6364  Blandteknik Skeppsporträtt, "Rhein", Monogramsignerad, blandteknik, 46x67 cm, yttermått inklusive ram: 56x76 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:22)

1528 6280  Blandteknik Stefan Hansson. Signerad, daterad 98, fågel, 19x26 cm, yttermått inklusive ram: 43x48 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:11)

1528 5003  Blandteknik Yngve Berg (1887-1963), Sverige. Saltkvarn. Signerad, daterad 1925. Blandteknik, bildmått: 25x33 cm, yttermått inklusive ram: 36x46 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:57)

1528 6434  Blyerts Sten Regnell, "Stäck, Båden". Signerad. Bildmått: 12x20 cm, yttermått inklusive ram: 27x35 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:49)

1528 5324  Bockbord Furu. Gotland. Bredd: 140 cm. Djup: 84 cm. Höjd: 71 + tilläggsskiv. Bredd: 40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:26)

1528 6138  Bockbord Sent 1800-tal, Ek. Bredd: 165 cm, djup: 78 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:48)

1528 6197  Bokhylla omkring sekelskiftet 1900, mahogny. Bredd: 177 cm, djup: 33 cm, höjd: 155 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:22)

1528 6465  Bonad maskinvävd, stadsmotiv, 134x210 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:55)

1528 6262  Bord Ek, omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 70 cm, djup: 44 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:02)

1528 6232  Bord med hyllplan, 1940-tal. Bredd: 74 cm, djup: 74 cm, höjd: 45 cm, slitage

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:19)

1528 6487  Bord Rokokostil. Diameter: 58 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:28)

1528 6022  Bordsdekorationer 2 st, Fåglar. Längd: 20-28 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:22)

1528 6168  Bordsfotogenlampa glas, mässing, på kulfötter. Höjd: 60 cm ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:56)

1528 6135  Bordsfotogenlampa Kopparfot / glaskupa. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:03)

1528 6480  Bordslampa Boréns Borås. Höjd: 52 cm. Diameter: ca 33-37 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:36)

1528 5257  Bordslampa Kartell, modell "Take" gul, hårdplast, Bredd. 18,5 cm, djup. 17,5 cm. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:50)

1528 6156  Bordslampa metall, Flicka. Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:52)

1528 6021  Bordslampfot Kina. Höjd: 39 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:23)

1528 6471  Bordslampor ett par, glas och teak. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:06)

1528 6383  Bordslyster Prismor. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:55)

1528 6134  Bordsur 1920-tal. Längd: 49 cm, djup: 13 cm, höjd: 27 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:22)

1528 6239  Bordsur Art Déco-stil, Sten. Längd: 38 cm, höjd: 23 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:33)

1528 6437  Bordsur Cyma, Amic. Längd: 13 cm, höjd: 5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:39)

1528 6522  Brevkniv Rey Urban (1929-2015), Sverige. Sterlingsilver, 1984. Längd: 21 cm, vikt: 60 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:14)

1528 6181  Bricka silver, Importstämplar. Längd: 37 ca. Vikt: 720

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:01)

1528 6285  Brickbord metall. Diameter: 45 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:28)

1528 5255  Brickbord underrede i kromad metall. Diameter: 49 cm. Höjd: 49 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:43)

1528 5062  Broscher 2 st, agater + 4 smyckedelar. Diameter: 1-2,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:12)

1528 6147  Burkar + flakonger, 2 par, glas och silver, Mexiko. Höjd: 8-12 cm, bruttovikt: 765 g inkl glas

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:29)

1528 6259  Byrå 2-lådig. Bredd: 50 cm, djup: 30 cm, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:33)

1528 6261  Byrå 3-lådig. Bredd: 65 cm, djup: 31 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:34)

1528 6199  Byrå med stenskiva. Rokokostil. Bredd: 73 cm. Djup: 39 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:03)

1528 6234  Caféstolar 3 st, omkring 1900-tal

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:43)

1528 6305  Cd hylla Olof Kolte, "Jig-saw", Björk, plywood. Bredd: 71 cm. Höjd: 71 cm, djup 13,5 cm, ställbart för golv, alternativt vägghängd

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:20)

1528 6145  Cello med stråke höjd: 122 cm, stråke: Paesolo, + fodral & ställning

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:31)

1528 6096  Champagneglas 10st. Höjd: 22cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:29)

1528 6486  Champagneglas 2 st + starkvinsglas, Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. "Clown", Orrefors. Målad polykrom dekor. Höjd: 19-26,5 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:43)

1528 5327  Chiffonjé 1800-tal, Valnöt. Bredd: 102 cm, djup: 52 cm, höjd: 138 cm, nyckel

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:34)

1528 6206  Cigarrlåda 1893, bemålad. Längd: 14 cm, djup: 12 cm, höjd: 13 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:29)

1528 6028  Coaster nysilver. Diameter: 14,5 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:52)

1528 6060  Collier 18k guld, bismarck. Längd: 42cm, vikt: 19,4g

S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:21)

1528 6173  Coupeglas 8 st, handblåsta. Höjd: 12,5 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:51)

1528 4105  Damarmbandsur Longiness Conquest, stål, no 35572874, originalkartong medföljer. Längd: 21 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:16)

1528 6296  Datorbord England, Idegran. Bredd: 67 cm, djup: 56 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:15)

1528 5151  Dockor 5 st, modell äldre, Sköldpadd / Steiff Micki. Höjd: 25-38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:11)

1528 6068  Dockor ca 30 delar. Höjd: ca 8-25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:10)

1528 6011  Dokument 1719, Karl XII, 21x32

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:51)

1528 6348  Emaljmålning Michel Djanaieff (f. 1935), Sverige. Signerad, yttermått inklusive ram. 65x40 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:39)

1528 6161  Espressokoppar 5 st + fat, "Taika", Klaus Haapaniemi, Iittala. Höjd: 6,5 cm, blå dekor med uggla

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:13)

1528 6435  Etsning Helena Forsberg. Signerad, numrerad pt, daterad -78. Bildmått: 15x24 cm, yttermått inklusive ram: 33x41 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:49)

1528 6124  Etsning Oidentifierad konstnär. Stockholm 1926. Ej signerad. Yttermått inklusive ram: 35x63cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:33)

1528 6139  Etsningar 2 st, Knut Lundström (1892-1945), Sverige. Signerade, "Ingrid & landskap, ", 1916. Bildmått: 17x12 - 18x18 cm, yttermått inklusive ram: 35x28 - 30x37 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:49)

1528 6043  Färgetsning Jan Ewemo (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 24/25. Bildmått: 39x33 cm, yttermått inklusive ram: 58x49 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:22)

1528 6274  Färgetsning Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 258/295. Bildmått: 19,5x14,5 cm, yttermått inklusive ram: 37x31 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:14)

1528 6398  Färglitografi Albin Amelin (1902-1975), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, numrerad 162/360, daterad -54. Färglitografi, bildmått: 70x53 cm, yttermått inklusive ram: 85x67 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:05)

1528 5219  Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. "the dreamer". Signerad, numrerad 122/125,43x56 cm, yttermått inklusive ram: 51x67

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:26)

1528 6410  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Modell. Signerad, numrerad 97/120, daterad -73. Färglitografi, bildmått: 27x40 cm, yttermått inklusive ram: 43x56 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:50)

1528 6273  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 194/250. Färglitografi, bildmått: 25x32 cm, yttermått inklusive ram: 41x46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:24)

1528 6051  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 208/375. Färglitografi, bildmått: 43x32 cm, yttermått inklusive ram: 63x50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:10)

1528 6105  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 7/150, tupp. Färglitografi, bildmått: 27x20cm, yttermått inklusive ram: 50x42cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:58)

1528 6433  Färglitografi Bengt Nordenborg (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 168/200. Färglitografi, bildmått: 63x47 cm, yttermått inklusive ram: 82x67 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:48)

1528 6381  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Sunnan. Signerad, numrerad 352/360, daterad -78. Färglitografi, bildmått: 46x39 cm, yttermått inklusive ram: 62x53 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:15)

1528 6074  Färglitografi Bo Larsson (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 109/260, Slussen, 32x41cm, yttermått inklusive ram: 51x51cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:33)

1528 6464  Färglitografi Carl Momen. Signerad, numrerad EA 31/34, daterad 1976, träd. Färglitografi, bildmått: 65x47 cm, yttermått inklusive ram: 82x61 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:08)

1528 6475  Färglitografi Georges Laporte (1926-2000), Frankrike. Ekor på strand. Signerad, numrerad 3/150. Färglitografi, bildmått: 46x38 cm, yttermått inklusive ram: 37x52 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:43)

1528 6044  Färglitografi Gösta Werner (1909-1989), Sverige. "Tatuerarvals", Signerad. Färglitografi, bildmått: 41x28 cm, yttermått inklusive ram: 55x40 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:41)

1528 6104  Färglitografi Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, numrerad 223/260, daterad 1972 cm, yttermått inklusive ram: 54x46cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:16)

1528 5057  Färglitografi Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, numrerad 65/260, daterad -72, Vardag ombord. Färglitografi. Bladets mått: 53x45 cm, yttermått inklusive ram: 57x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:45)

1528 6431  Färglitografi Jan Zielecki (f. 1949), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad EA. Färglitografi, bildmått: 70x57 cm, yttermått inklusive ram: 87x71 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:05)

1528 6141  Färglitografi Jeanette Karsten (f. 1967), Sverige. Fjällgatan. Signerad, numrerad 37/270. Färglitografi, bildmått: 38x49 cm, yttermått inklusive ram: 57x67 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:07)

1528 6178  Färglitografi Lars Jonsson (f. 1952), Sverige. Andfåglar. Signerad, numrerad 40/375. Färglitografi. Bladets mått: 42x60 cm, yttermått inklusive ram: 59x76 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:57)

1528 6086  Färglitografi Lars Jonsson (f. 1952), Sverige. Signerad, numrerad 19/150. Färglitografi, bildmått: 51x78cm, yttermått inklusive ram: 66x94cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:11)

1528 6050  Färglitografi Leopold Fare (1926-1996), Sverige. Signerad, numrerad 151/360. Färglitografi, bildmått: 48x58, cm, yttermått inklusive ram: 65x74 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:48)

1528 6278  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 62/295. Färglitografi, bildmått: 22x14 cm, yttermått inklusive ram: 39x30 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:37)

1528 6270  Färglitografi Maria Boczewska (f. 1940). Signerad, numrerad 94/360, "över söders takåsar". Färglitografi, bildmått: 19x21 cm, yttermått inklusive ram: 40x40 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:36)

1528 6428  Färglitografi May K Leon (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad HC 39/40. Färglitografi, bildmått: 30x41 cm, yttermått inklusive ram: 50x60 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:56)

1528 6436  Färglitografi Oidentifierad konstnär. K-Exemplar. Signerad, oramat löst blad. Färglitografi. Bladets mått: 50x65 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:05)

1528 6427  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad EA, daterad -70. Färglitografi, bildmått: 34x45 cm, yttermått inklusive ram: 50x61 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:33)

1528 6452  Färglitografi Paul Guiramand (1926-2007), Frankrike. Signerad, numrerad 170/175. Färglitografi, bildmått: 46x65 cm, yttermått inklusive ram: 65x84 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:56)

1528 5266  Färglitografi Per Krohg (1889-1965), Norge. Figur vid sten. Signerad, numrerad 238/350, daterad 1948. Bildmått: 54x65 cm. Yttermått inklusive ram: 64x78 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:59)

1528 6045  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 40/325, daterad 81. Färglitografi, bildmått: 54x37 cm, yttermått inklusive ram: 71x54 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:41)

1528 6130  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 217/310. Färglitografi, bildmått: 26x40cm, yttermått inklusive ram: 45x58,5cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:56)

1528 6461  Färglitografi Shoichi Hasegawa (f. 1929), Japan. Signerad, numrerad 16/25. Färglitografi, bildmått: 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 65x78 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:23)

1528 6049  Färglitografi Ulf Gripenholm (f. 1943), Sverige. Signerad, numrerad 56/360, daterad 1987. Färglitografi, bildmått: 35x41 cm, yttermått inklusive ram: 46x54 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:53)

1528 6221  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, numrerad 121/375. Färglitografi, bildmått: 25x21 cm, yttermått inklusive ram: 42x35 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:31)

1528 5183  Färglitografier 12 st, Gunnar Stålbrand (1925-2006), Sverige. "Bromma", 1984, oramade lösa blad, i mappar. Signerad, numrerad 14/400. Färglitografi. Bladets mått: 47x54 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:35)

1528 6326  Fat 2 st, Kina. Diameter: 13,5 cm, längd: 19 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:48)

1528 5221  Fat Kina. Diameter: 41 cm, höjd: 7 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:04)

1528 6370  Fåtölj Arne Norell, "Ariet", skinn, Etikettmärkt. Höjd: ca 34-80 cm. Bredd: 65 cm, djup: 68 cm

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:49)

1528 6066  Fåtölj ek, omkr. 1900

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:36)

1528 6089  Fåtölj rokokostil, med läderklädsel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:49)

1528 6498  Fåtöljer ett par, 1920-tal, ek

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:58)

1528 5176  Figurin elefant. Höjd: 6 cm + sockel 3 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:11)

1528 6406  Figuriner 2 st, Ryssland. Höjd: 18 cm

1528 6417  Figuriner 4 st, Hummel. Höjd: 11-14 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:08)

1528 6414  Figuriner 4 st, Porslin. Höjd: ca 16 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:32)

1528 6330  Figuriner 4 st, Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl. Höjd: 7-14 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:26)

1528 6415  Figuriner 7 st, Soldater. Höjd: 19-25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:31)

1528 6098  Fotogenlampa Strömshaga. Höjd: 26cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:58)

1528 6163  Frimärken Årssatser, 1980,81,87,89,91

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:42)

1528 6088  Fruktservisdelar 18 delar, Röd Rubin

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 21:09)

1528 6084  Glas 4+ 7st. Höjd: 13cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:49)

1528 6391  Glas 9 st, Kaj Franck (1911-1989), Finland. "Kartio", No 2744. Höjd: 7,5 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:53)

1528 6328  Glasservis Erika Lagerbielke (f. 1960), Sverige. Intermezzo, Orrefors, fot med underfång i blått, 22 delar + karaff. Höjd: 9-24/30 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:45)

1528 6195  Glasservisdelar Frankrike, 42 delar, bland annat 17 st vinglas. Höjd: 6,5-15 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:09)

1528 6062  Glasservisdelar Iittala "Aarne", 8+ 11.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:43)

1528 6358  Golvlampa Trä. Höjd: ca 170

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:13)

1528 6492  Golvur senare Bemålat. Höjd: 235 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:46)

1528 6403  Golvvas West Germany. Höjd: 41 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:30)

1528 5128  Grafiskt blad BECK & JUNG, Sverige. Holger Bäckström (1939-1997) och Bo Ljungberg (1939-2007). "Computer ink plot". Signerad, numrerad 68/110, daterad 1981. Bildmått: ca 48x60 cm, yttermått inklusive ram: 61x74 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:13)

1528 6236  Grafiskt blad Harald Sandberg (1912-1983), Sverige. Scen ur Fröken Julie. Bildmått: 53x39 cm, yttermått inklusive ram: 67x53 cm. Signerad

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:56)

1528 5129  Grafiskt blad JV Martin (1930-1993), Danmark. "Derer mere i dette end du troer!". Signerad, numrerad 134/200, daterad -86. Bladets mått: 61x45 cm, yttermått inklusive ram: 71x51 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:11)

1528 6308  Hallbyrå mahogny. Bredd: 73 cm, djup: 32 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:16)

1528 5285  Halskedja sterlingsilver. Längd: 42 cm, vikt: 53 g

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:06)

1528 6478  Halvmånebord Bemålat. Bredd: 103 cm, djup: 51 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:34)

1528 5283  Hänge med camé, 18k guld. Och kedja i guld. Kedjan. Vikt: 2,5 g. Hängets bruttovikt: 10g. Höjd, 3,6 cm (kedjan). Längd: cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:50)

1528 6302  Hängsmycke K E Palmberg. Höjd: 8,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:40)

1528 6499  Hörnskåp 1800-tal, vitrin, bemålat. Bredd: 115 cm, djup: 78 cm, höjd: 233 cm

S�ldes f�r 37.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:29)

1528 6307  Hörnvitrinskåp England. Höjd: 182 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:13)

1528 6150  Kaffegods + assietter mm, 19 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen, Hel & Halvblond, en del b&g

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:09)

1528 6013  Kaffekanna + gräddkanna, nysilver. Höjd: 16-31 cm

1528 6418  Kaffekoppar med fat 6 delar, Blå Aster, Uppsala Ekeby Gefle

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:44)

1528 6488  Kaffeservis 3 delar, silver, Danmark. 1942. Höjd: 10-22 cm. Vikt: ca 1200g

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:56)

1528 6176  Kaffeservis 3 delar, sterlingsilver, importstämplar, 8 - 21 cm. Vikt: 850 g

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:58)

1528 6174  Kaffeservisdelar 26 delar. Royal Tuscan. Höjd: 7 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:44)

1528 6064  Kaffeservisdelar 8 delar. Höjd: 6cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:49)

1528 6151  Kakfat på fot + gräddkanna & sockerskål, 3 delar, Musselmalet, Helblond. Diameter: 20. Höjd: 8,5-15 cm

S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:03)

1528 6491  Kandelaber sent 1800-tal, alabaster och mässing. Höjd: 56 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:14)

1528 6490  Kandelabrar ett par, mässing, barockstil. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:34)

1528 6020  Kanna + uppläggningsfat 3 delar, Rörstrand, Valentine. Höjd: 17 längd: 34-38 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:22)

1528 6202  Käppar 2 st, med silverkryckor. Längd: ca 85 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:08)

1528 6281  Karaffer 2 st, Kristall. Höjd: 27 ca

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:15)

1528 6113  Karaffer 3 st, glas. Höjd: 27-36cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:32)

1528 6213  Karmstol Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. "Mina", Bruno Mathsson International, Värnamo. Lackad bok med klädsel av svart flätad sadelgjord. Brännstämplad. Bredd: 60 cm. Djup: 71 cm. Höjd: 82 cm, sitthöjd 34 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:15)

1528 6137  Karmstolar Ett par, 1800-tal, rokokostil

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:35)

1528 6057  Karmstolar ett par, Gustaviansk stil, bemålade

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:29)

1528 6082  Kökspall 1950-tal. Höjd: 59cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:29)

1528 6091  Konsolbord med stenskiva, nyrokoko. Bredd: 75 cm, djup: 32 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:10)

1528 6338  Konstglas 3 delar. Höjd: 7-15 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:27)

1528 6208  Kopparkittel på ben. Diameter: 47 cm, höjd: 41 cm

1528 6387  Kopparstick "Les Jetteurs de Fillets". Bildmått: 30x52 cm, yttermått inklusive ram: 42x61 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:20)

1528 6115  Kopparstick 2 st, Le departe du Courier, yttermått inklusive ram: 41x32cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:52)

1528 6200  Korkskruvar 3 st. Längd: 11,5-17 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:54)

1528 6247  Kuriosa 4 delar, bland annat bläckhorn

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:55)

1528 6419  Läderstövlar träpluggade, st. 43, skafthöjd 50 cm, Finland

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:09)

1528 6423  Lampbord glaserad, elefant. Bredd: 53 cm, djup: 30 cm, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:03)

1528 5137  Lampbord senare bemålning. Bredd: 48 cm. Djup: 37 cm, höjd: 72 cm

1528 6257  Leksak Metall, Hund, Schucko. Längd: 13 cm. Höjd: 7 cm, US-Zone Germany

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:29)

1528 6069  Leksaker 2 st + 2 st, plåt. Höjd: 14-15cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:56)

1528 6313  Ljushållare 3 delar, Göran Wärff (1933-2022), Sverige, "Hurricane", Kosta Boda, 9-18 cm. Stora är signerad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:56)

1528 6446  Ljuskrona empirestil. Höjd: 90 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:29)

1528 4301  Ljuskrona Hagamodell. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:06)

1528 6367  Ljuskrona Rokokostil. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:39)

1528 1011  Ljuskrona Senempire. Höjd: 105 ca

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:27)

1528 6012  Ljusplåtar ett par, mässing. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:58)

1528 6402  Ljusstakar 2 par, bland annat Skultuna, No 22. Höjd: 20-22 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:47)

1528 6327  Ljusstakar 3 st, Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Höjd: 17-27 cm, glas

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:56)

1528 6390  Ljusstakar 4 st, mässing, 1950-tals stil, Gunnar Ander (1908-1976), Sverige. Spiral, Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:01)

1528 6172  Ljusstakar ett par, Christer Sjögren (1926-2008), Sverige. Lindshammar, glas. Höjd: 19,5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:10)

1528 6112  Ljusstakar Ett par, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:29)

1528 6389  Ljusstakar Ett par, Kolonn, Skultuna, No 108, mässing. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:27)

1528 6153  Ljusstakar Ett par, silver, K&EC, 1958. Höjd: 7. Vikt: 209g brutto

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:43)

1528 6154  Ljusstakar Ett par, Skultuna, No: 59. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:04)

1528 5092  Ljusstake Taserudsstake. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:58)

1528 6324  Lockurna Kina, nutida. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:50)

1528 4143  Mapp med litografier Sven-Göran Svensson Gson (f. 1943), "Tio Guds bud", 10 st. Signerad, numrerad 229/300, oramade lösa blad. Bladets mått: 63x45 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:44)

1528 6255  Matbord 1920-/30-tal. Bredd: 150 cm, djup: 86 cm, höjd: 75 + tilläggsskivor 2x55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:08)

1528 6055  Matbord England, mahogny. Bredd: 170 cm, djup: 100 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:57)

1528 6118  Matbord mahogny. Bredd: 95 cm. Djup: 95 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:14)

1528 6303  Matsalsgrupp 7 delar, Gustaviansk stil, Bord + 6 stolar. Längd: 140 cm, djup: 100 cm, höjd: 73 + 2 iläggx48 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:46)

1528 6162  Matservisdelar 15 delar, Klaus Haapaniemi, "Taika", Iittala. Mattallrikar 29,5 cm, assietter 22,5 cm, skål. Diameter: 15 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:59)

1528 6269  Matservisdelar Krautheim, Bavaria, ca 40 del

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:02)

1528 6218  Matservisdelar Rörstrand, Caprice, 46 del

1528 6268  Matta Kina, 165x225 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:39)

1528 6510  Matta orientalisk, 102x190 cm

1528 6039  Matta Orientalisk, 140x235 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:17)

1528 6283  Matta orientalisk, 210x390 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:42)

1528 6254  Matta orientalisk, 225x310 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:08)

1528 6526  Matta orientalisk, 249x344 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:55)

1528 5234  Matta Orientalisk, Afghan Andkhay, 88x136 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:08)

1528 6511  Matta orientalisk, Galleri, Hamadan, 77x270 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:04)

1528 4416  Matta Orientalisk, Ghom, 126 X 203

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:18)

1528 6003  Matta orientalisk, Kerman, Figural, 153x240 cm

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 21:04)

1528 6310  Matta orientalisk, Nain, 121x200 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:47)

1528 6311  Matta orientalisk, Pakistan, 214x290 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:53)

1528 5123  Matta orientalisk, Silkeinslaf, 62x91 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:19)

1528 5125  Matta Pakistansk Bochara, 126x180 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:38)

1528 6214  Mekanisk leksak motorcykel, TIPPCO (Tipp & Co), TCO-598, Tyskland, 1940-50-tal, röd, litograferad plåt. Längd: 30 cm. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:27)

1528 6175  Mockakoppar 10 st, Mansfield, Worcester. Höjd: 7 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:30)

1528 5147  Munspel 2 st, Hohner & Yamaha, i etui. Längd: 14-18,5

1528 6399  Nålfat + ströare, 3 delar, silver, 1847, Sverige & Birmingham England. Längd: 7 cm, höjd: 5 cm, vikt: 60g

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:50)

1528 5097  Nattygsbord ett par, rokokostil. Bredd: 49 cm, bredd: 32 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:27)

1528 6449  Oljemålning Anita Fröding (f. 1942), Sverige. Monogramsignerad AF, Landskap. Olja på duk, 80x98 cm, yttermått inklusive ram: 84x103 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:42)

1528 6108  Oljemålning Anshelm Dahl (1897-1964), Sverige. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 61x80cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:39)

1528 6463  Oljemålning Bertil Linne. Signerad, daterad 51, fors. Olja på pannå, 60x49 cm, yttermått inklusive ram: 67x59 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:39)

1528 5228  Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Kustlandskap. Signerad. Olja på duk, 38x46 cm, yttermått inklusive ram: 51x58 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:56)

1528 6374  Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 92x72 cm, yttermått inklusive ram: 108x88 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:49)

1528 5225  Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Sydländskt motiv. Signerad. Olja på duk, 38x46 cm, yttermått inklusive ram: 51x59 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:50)

1528 6297  Oljemålning Björn Krestesen (f. 1951), Sverige. Signerad, daterad 99. Olja på duk, 34x26 cm, yttermått inklusive ram: 37x28 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:27)

1528 6277  Oljemålning Börje Frykenstam (f. 1936), Sverige. Signerad, kustlandskap. Olja på duk, 24x32 cm, yttermått inklusive ram: 30x39 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:35)

1528 6266  Oljemålning Börje Frykenstam (f. 1936), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad. Olja på duk, 46x54 cm, yttermått inklusive ram: 50x58 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:56)

1528 6472  Oljemålning Bror Zachrisson, stilleben, Signerad. Olja på duk, 38x46 cm, yttermått inklusive ram: 42x50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:11)

1528 6444  Oljemålning Bruno Ekström (1941-1990), Sverige. Monogramsignerad, "Detaljstudie av kopp", 1981. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 37x45 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:48)

1528 6035  Oljemålning Charles Roka (1912-1999), Ungern. Signerad. Olja på duk, 82x65 cm, yttermått inklusive ram: 65x79 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:20)

1528 6186  Oljemålning Dan Martin (1910-1999), Sverige. Fullriggare. Signerad, daterad - 41. Olja på pannå, 54x45 cm, yttermått inklusive ram: 75x64 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:52)

1528 6354  Oljemålning ej signerad, damansikte. Olja på duk, 26x23, yttermått inklusive ram. 36x33 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:27)

1528 6101  Oljemålning Engelbert Bertel-Nordström (1884-1967), Sverige. Signerad, daterad 1949. Olja på duk, 64x80cm, yttermått inklusive ram: 90x106cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:27)

1528 6372  Oljemålning Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Signerad, daterad 93, "flyttning från Karlavägen 30,1992" duk, 91x72 cm, yttermått inklusive ram: 102x82 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:03)

1528 6065  Oljemålning Erik Jönsson. Signerad, daterad 43,59x47cm, yttermått inklusive ram: 73x62cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:12)

1528 6008  Oljemålning Erik Nyholm, Signerad, Stilleben. Olja på pannå, 57x40 cm, yttermått inklusive ram: 68x50 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:15)

1528 6038  Oljemålning Hugo Öfverström (1900-1973), Sverige. Fiskeläge. Signerad. Olja på duk, 65x90 cm, yttermått inklusive ram: 79x104 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:20)

1528 6271  Oljemålning Janusz Rafal Glowacki (f. 1959), Polen. "Hund-kärlek". Signerad, daterad -88. Olja på duk, 125x195 cm, yttermått inklusive ram: 131x201 cm

S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:25)

1528 6129  Oljemålning Jean Rosengren (1894-1965), Sverige. Signerad. Olja på duk, 39x53cm, yttermått inklusive ram: 51x67cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:02)

1528 6047  Oljemålning Karl Örbo (1890-1958), Sverige. Signerad, daterad 34, hantverkare. Olja på duk, 74x66 cm, yttermått inklusive ram: 86x77

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:27)

1528 6110  Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad. Olja på pannå, landskap, 17x50cm, yttermått inklusive ram: 40x75cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:12)

1528 6509  Oljemålning Lars Tärning (f. 1945), Sverige. Krusbär. Signerad. Olja på trä, 6,5x8 cm, oramad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:51)

1528 6460  Oljemålning Magnus Tull (1901-1975), Sydländskt stadsmotiv. Signerad, daterad -41. Olja på pannå, 34x40 cm, yttermått inklusive ram: 46x51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:09)

1528 6223  Oljemålning Mats Mason (1894-1983), Sverige. Signerad, daterad 59, "Purpurnäva". Olja på pannå, 37x45 cm, yttermått inklusive ram: 47x55 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:16)

1528 6042  Oljemålning Monogramsignerad, PE, -48, sydländsk by. Olja på pannå, 46x37 cm, yttermått inklusive ram: 60x51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:35)

1528 6092  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kvinna. Ej signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 125x95cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:34)

1528 6443  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Lindkvist, träd. Bildmått: 24x24 cm, yttermått inklusive ram: 39x38 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:10)

1528 6378  Oljemålning Olle Lindgren (1930-2018), Sverige. Signerad, fåglar. Olja på duk, 39x39 cm, yttermått inklusive ram: 43x43 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:48)

1528 6422  Oljemålning Roland Book (1911-1980), Sverige. Signerad rod book, Stadsbild. Signerad. Olja på duk, 33x40 cm, yttermått inklusive ram: 41x49

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:03)

1528 6272  Oljemålning Rolf Hagen, "Barndomshuset". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 37x28 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:23)

1528 6185  Oljemålning Rolf Karbelius (1944-2019), Sverige. Abstrakt kvinna. Signerad, daterad -66. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 85x70 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:36)

1528 6292  Oljemålning signerad Gianastasio, Interiör med kvinna. Olja på duk, 60x50 cm, yttermått inklusive ram: 82x73 cm

1528 6451  Oljemålning Sigrid de Rougemont-Wahlström (1888-1984), Sverige. (Tillskriven), ej signerad, blomsterstilleben. Olja på pannå, 69x49 cm, yttermått inklusive ram: 78x58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:49)

1528 6456  Oljemålning Sigrid de Rougemont-Wahlström (1888-1984), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad. Olja på duk, 60x49 cm, yttermått inklusive ram: 65x54 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:52)

1528 6453  Oljemålning Sigrid de Rougemont-Wahlström (1888-1984), Sverige. Parklandskap. Signerad. Olja på duk, 55x46 cm, yttermått inklusive ram: 62x53 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:43)

1528 6454  Oljemålning Sigrid de Rougemont-Wahlström (1888-1984), Sverige. Stilleben med kompaniporslin. Signerad. Olja på duk, 45x37 cm, yttermått inklusive ram: 61x54 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:03)

1528 5204  Oljemålning Stig Aspelin (1911-1990), Sverige. Signerad, daterad 1970. Olja på duk, Fiskeläge, 100x130 cm, yttermått inklusive ram: 120x150 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:04)

1528 6114  Oljemålning Sven-Göran Svensson Gson (f. 1943). Signerad, Komposition. Olja på duk, 28x31 cm, yttermått inklusive ram: 44x47 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:51)

1528 6301  Örhängen 8 par

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:32)

1528 6317  Örhängen ett par, 18k guld. Med topas. Vikt: 2,9 g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:05)

1528 6320  Örhängen ett par, med pärla. Vikt: 2,7 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:29)

1528 6388  Pärlcollier Guldlås, 18k guld, 1922. Längd: 60 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 21:01)

1528 6438  Pärlcollier med silverlås + lösa pärlor. Längd: 40 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:34)

1528 6299  Parti bijouterier

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:18)

1528 6300  Parti bijouterier

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:15)

1528 6249  Parti glasögon modell äldre

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:40)

1528 5179  Parti kuriosa 5 delar

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:25)

1528 6340  Pastell Ernst Wrede (1907-1973), Sverige. "Familjen på promenad" Signerad. Påskrift a tergo 1957. Pastell, 30x23 cm, yttermått inklusive ram, 37x30 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:51)

1528 6343  Pastell Ernst Wrede (1907-1973), Sverige. Signerad, geometrisk komposition, 38x48 cm, yttermått inklusive ram: 49x59 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:42)

1528 6344  Pastell Ernst Wrede (1907-1973), Sverige. Signerad, geometrisk komposition, 38x48 cm, yttermått inklusive ram: 49x59 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 21:19)

1528 6077  Pianopall omkr. 1900. Längd: 106 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:34)

1528 6094  Piedestal höjd: 113cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:11)

1528 6215  Piedestal med stenskivor. Höjd: 64 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:02)

1528 6148  Pigtittare Karl Johan. Längd: 47 cm. Djup: 25 cm, höjd: 69 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:07)

1528 6004  Plafond Luxus. Diameter: 60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:28)

1528 6205  Pluntor 3 st, bland annat Oscar I. Höjd: 20-23 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:26)

1528 6401  Pokal med lock Dresden. Höjd: 25 cm

1528 6146  Porslinstavla Kina, yttermått inklusive ram: 43x33 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:31)

1528 6518  Punschkoppar 8 st, silver, Cson, Göteborg, 1995. Höjd: 5 cm. Vikt: 240g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:50)

1528 6339  Relief hus, Rolf Ullberg, Signerad. 30x25, oramad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:20)

1528 6315  Ring 18k guld. Med blå sten. Vikt: 1,9 g. Storlek: 16 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:48)

1528 6061  Ring 18K vitguld, med briljantslipad diamant, 1xa0,10ct, 11x0,01ct. Vikt: 3,1g, ringstorlek: 12

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:15)

1528 5249  Rökbord med löstagbar kopparskiva. Diameter: 66 cm. Höjd: 60 cm

1528 6309  Röllakan 145x197 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:13)

1528 5101  Röllakan Birgitta Södersten. Signerad BS. 170x235 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:36)

1528 5243  Sablar 2 st. Längd: 89-96 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:54)

1528 5146  Salt / pepparkar ett set + 2, bland annat David Andersen, silver Norge, emalj, kristall. Höjd: 5 cm, bruttovikt: 200g ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:05)

1528 6519  Salt/pepparkar Silver (830), ett par. Höjd: 8-9 cm, vikt: 120g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:24)

1528 5079  Samekniv dekorerad. Längd: 22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:29)

1528 6204  Samlartallrikar 7 st, Gefle. Svenska slott. Diameter: 19 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:46)

1528 6053  Satsbord 3 delar, England. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:03)

1528 6440  Scarf Hermès, "Etriers", ca 90x90 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:56)

1528 6263  Sekretär England, Idegran. Bredd: 53 cm, djup: 41 cm, höjd: 96 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:03)

1528 6207  Sekretär Rokokostil. Bredd: 41 cm. Djup: 46 cm, höjd: 102 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:10)

1528 6210  Serveringsvagn Engelsk stil, på hjultrissor. Bredd: 61 cm, djup: 42 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:53)

1528 6304  Serveringsvagn mässing. Längd: ca 100

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:26)

1528 6380  Servisdelar 50 delar, Adams Calyx Ware, "Singapore Bird", fem mattallirkar. Diameter: 26 cm, sju djupa tallrikar, diameter: 23 cm, sex st frukosttallrikar, diameter: 23 cm, sex

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:37)

1528 6111  Sherryglas Ett par, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. "Nobel", Orrefors. Höjd: 13cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:03)

1528 6295  Sideboard Gustaviansk stil. Längd: 149 cm, djup: 46 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 21:00)

1528 6095  Sideboard Längd: 97 cm. Djup: 41 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:40)

1528 5006  Siluettavlor 3 st, Johan Leksell (1874-1932), Sverige. Porträtt, yttermått inklusive ram: 21x15 - 32x23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:51)

1528 6523  Silvermynt 38 st, silver, parti diverse

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:23)

1528 6512  Skål + fat, 2 delar, Orrefors, slipad kristall. Signerad MR. Diameter: 21-27 cm. Höjd: 5-11 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:59)

1528 5189  Skål Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda, Artist Collection, diameter: 15, höjd: 12 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:50)

1528 5050  Skål Kina, diameter: 11, höjd: 6 cm

1528 6180  Skål Silver (800), Tyskland. Längd: 30 ca, vikt: 440g

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:37)

1528 6155  Skål silver och glasinsats, K Anderson, 1908. Diameter: 21 cm. Höjd: 16 cm, nettovikt: ca 400g (utan glasskål)

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:10)

1528 6520  Skål sterlingsilver, Groth (X10), Graverad/Gåva. Diameter: 10 cm, höjd: 5,5 cm, vikt: 110g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:23)

1528 6408  Skål på fot Berlin, Gallerporslin, diameter: 24, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:17)

1528 6312  Skålar + assietter, Japan, 6+ 6 delar. Höjd: 2-4,5 cm, diameter: 12-14,5 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:03)

1528 6331  Skålar 3 st, Kina. Diameter: 4-12,5

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:06)

1528 6125  Skålar 4 st, Georg Jensen, modell: Leaf, ett par ljusstakar. Längd: 9-25cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:59)

1528 6316  Skålfat 2 st, tenn 1800-tal. Diameter: 32-25 cm

1528 6027  Skålfat bemålad plåt, 1800-talets slut. Längd: 32 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:21)

1528 6325  Skålfat glas, Poul Jörgensen, Kastlösa. Diameter: 31 cm, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:20)

1528 6528  Skålfat Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, II-sortering, 30x30. Höjd: 6 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:28)

1528 6420  Skålfat med blomsterfakir, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Upsala Ekeby. Diameter: ca 14-25. Höjd: ca 6,5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:16)

1528 6369  Skänk omkring 1800, bemålad. Bredd: 113 cm. Djup: 51 cm, höjd: 119 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:13)

1528 6196  Skänk omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 120 cm, djup: 54 cm, höjd: 101 cm, nyckel

1528 6260  Skåp 1940-tal. Bredd: 64 cm. Djup: 40 cm, höjd: 64 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:13)

1528 5121  Skåp 1940-tal. Bredd: 86 cm, djup: 44 cm, höjd: 80 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:02)

1528 6182  Skedar + såsslev, 9 delar, silver, Finland. Längd: 11,5-17,5, vikt: 240g ca

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:30)

1528 6335  Skedar 16 delar, silver. Längd: 10,5-18 cm. Vikt: 305 g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:54)

1528 6336  Skedar silver, 7 st. Längd: 18-21,5, vikt: 397

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:24)

1528 6231  Skolplanscher 5 st, ca ca 70x100, oramade

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:36)

1528 6332  Skrivställ silver, + pennor 2 st. Längd: 26 cm, bruttovikt: 875g (bläckställets vikt 420 g)

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:17)

1528 5180  Skulptur Allmoge, Häst, trä, bemålad. Längd: 20,5 ca, höjd: 18,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:23)

1528 6407  Skulptur Arabia, Föl. Höjd: 19 längd: 17 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:18)

1528 6241  Skulptur Art Déco-stil, Sten/metall. Längd: 44 cm, höjd: 23 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:48)

1528 6293  Skulptur brons, Tjur. Längd: 12 cm, höjd: 11 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:47)

1528 6245  Skulptur brons. Höjd: 13 inkl sockel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:56)

1528 6484  Skulptur Carl Eldh (1873-1954), Sverige. Modell, gips. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:50)

1528 6373  Skulptur Gustaf Nordhal, brons, Signerad, Kvinnohuvud, Gjutarstämpel Herman Bergman. Höjd: inkl sockel 40 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:17)

1528 6416  Skulptur Keramik, Åsa Hellman, Ägg. Längd: 12 cm

1528 6291  Skulptur Kina, Lackarbete, Kvinna med blomma, på träsockel. Höjd: 22-23,5

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:39)

1528 6517  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Älg ur Stora Zoo, Gustavsberg 1958-1979. Målad och glaserad brun stengodslera, i produktion 1958-1979. Längd: 23 cm, Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:15)

1528 6411  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Amalia ur serien ABC-flickor, Gustavsberg 1958-1973. Målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 18 cm. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:20)

1528 6298  Skulptur Patinerad Metall, Sjöjungfru, Kongslev Tinos. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:12)

1528 6508  Skulptur i glas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda Edition - 91, numrerad 8/15. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:36)

1528 6246  Skulptur/rökelsekar brons. Längd: 14 cm, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:26)

1528 6201  Skulpturer 2 st, England. Höjd: 25 cm

1528 6329  Skulpturer 2 st, frukter. Höjd: 10-11 cm, Rolf Kamras (f. 1952), Sverige. Signerade

1528 6385  Skulpturer 2 st, nutida. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:55)

1528 6252  Skulpturer i glas 2 st, Asmo Uutela, Nuutajärvi/Notsjö, Finland. Fåglar i polykromt glas. En signerad, Höjd: 9-11 cm. Längd: 14-21 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:09)

1528 3115  Skulpturer i glas 5 st, Asmo Uutela, Nuutajärvi/Notsjö, Finland. Katt och björn och elefanter i polykromt glas. En signerade. Höjd: 20-27 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:27)

1528 6198  Slagbord Bemålat. Bredd: 62+ 2x65, djup: 89 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:22)

1528 6524  Smycken halsband, 3 delar, silver (830)

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:33)

1528 6133  Soffbord 1920-tal, Dia 90. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:02)

1528 6503  Soffbord glas och mässing. Bredd: 130 cm, djup: 80 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:53)

1528 6054  Soffbord mahogny. Diameter: 64 cm, höjd: 60 cm

1528 6192  Soppterrin Rörstrand, "Skåne". Längd: 35 cm, höjd: 23 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:23)

1528 6029  Spegel + 1 par lampetter med tennram. Höjd: 31-49 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:54)

1528 6090  Spegel 1800-tal. Höjd: 118 cm, bredd: 49 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:41)

1528 6233  Spegel 1880-tal. Bredd: 59 cm. Höjd: 120 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:54)

1528 6224  Spegel 98x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:43)

1528 6132  Spegel Karl Johan, mahogny, 82x240 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:25)

1528 6473  Spegel oktagonal, Italien, nutida, 72x50 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:50)

1528 5256  Staffli trä. Höjd: 180 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:46)

1528 6220  Stegpall höjd: 62 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:05)

1528 6122  Stolar 4 st, Edsbyverken. Spjälade ryggar, sitsar i formpressat trä, Edsbyverken

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:09)

1528 6489  Stolar 4 st, Ek

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:12)

1528 6483  Stolar 4 st, Sjuan, Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen, Danmark. Skiktlimmat trä, stålunderrede med kromade ben

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:43)

1528 5325  Stolar 8 st, Furu, Gotland.

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:28)

1528 6019  Stolar ett par, Axel Larsson (1898-1975), Sverige. Gemla

1528 6023  Stringhylla 2 hyllplan. Höjd: 51 längd: 58 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:30)

1528 6318  Stringhylla 3 hyllplan. Bredd: 58 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:12)

1528 6319  Stringhylla 3 hyllplan. Bredd: 58 cm. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:33)

1528 6256  Stringhylla 6 hyllplan + 2 par gavlar. Höjd: 50-76 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:29)

1528 6485  Superellipsbord Bruno Mathsson/Piet Hein. Bredd: 150 cm. Djup: 100 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:52)

1528 5245  Svärd brons. Längd: 85 cm

1528 6203  Svepask Bemålad, omkring 1900, Dalarna. Diameter: 17 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:21)

1528 6248  Syltkrukor 2 st. Höjd: 21-31 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:38)

1528 6149  Taburett 1800-tal. Längd: 50 cm, djup: 40 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:10)

1528 6219  Taburett Gustaviansk stil. Längd: 50 cm, djup: 38 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:11)

1528 6083  Taburett Karl Johan. Höjd: 60cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:16)

1528 6448  Takarmatur med prismor. Diameter: 37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:57)

1528 5118  Takarmatur med prismor. Diameter: 40 cm

1528 6226  Takarmatur med prismor. Diameter: 40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:25)

1528 6468  Takarmatur med prismor. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:20)

1528 6397  Takarmatur med prismor. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:18)

1528 6287  Takarmatur sju ljusarmar, mässing. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:58)

1528 6067  Takfotogenlampa Med glaskupa. Diameter: 60cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:08)

1528 6362  Tavelram Sent 1800-tal, ramens innermått: 51x39 cm, yttermått inklusive ram: 79x63 cm

1528 5319  Teaterkostym 3 delar. Från Don Juan på Drottningholmsteatern 1983, märkt. Joh Hedenberg Don Juan. Höjd: 82-98 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:36)

1528 5203  Teckning Karl Nordström (1855-1923), Sverige. Poire St Jean, Frankrike. Monogramsignerad KN. Blyerts på papper, oramat löst blad, ca 20. 5x26 cm. Proveniens: Konstnären, därefter i arv till konstnärens dotter Inger Sandin och därefter i arv inom familjen till 2023

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 21:01)

1528 6170  Teddybjörnar 4 st, Hermann Teddy. Nallar, Höjd: 31 - 62

1528 6117  Tekanna Rörstrand. Höjd: 12cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:20)

1528 5301  Tellurium 1800-tal. Längd: 50 ca, höjd: 36 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:59)

1528 5300  Tellurium Trippensee planetarium Co, USA, Bakellit, 1900-talets första hälft. Höjd: ca 35 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:58)

1528 5049  Tenorsaxofon i väska, Selmer-kopia. Längd: 79 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:24)

1528 6379  Teservisdelar 14 delar, Blå Blom, Rörstrand och Gustavsberg

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:01)

1528 5152  Teskedar 6 st, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1967. Längd: 12 cm. Vikt: ca 75 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:16)

1528 6412  Torrnål / akvarell Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. "Hammarby sjö med Opel". Signerad. Bildmått: 31x29 cm, yttermått inklusive ram: 49x44 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:53)

1528 6392  Trädgårdsbord Clarecraft, teak. Bredd: 153 cm, djup, 100 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:48)

1528 6394  Trädgårdsstolar 3 st, varav två med påhängbart fotstöd, ställbara, Clarecraft, teak

1528 6345  Träsnitt Japan, Geishor, 35x23 cm, yttermått inklusive ram: 47x34 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:24)

1528 6052  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 391/470. Bildmått: 43x52 cm, yttermått inklusive ram: 58x66 cm

1528 6116  Tvålaskar 3 delar, Rörstrand. Längd: 14-25cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:07)

1528 6189  Urna på sockel Kina, Balusterformad, blå glasyr. Höjd: 32-38 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:16)

1528 6024  Väggarmatur Bumlingen. Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, Åhus. Höjd: ca 30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:01)

1528 6025  Väggarmatur höjd: ca 20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:04)

1528 6479  Vägglystrar ett par. Höjd: 33 cm

1528 6481  Väggpendyl 1800-tal. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:57)

1528 6237  Väggur Dubbelsidigt, Karlsson. Diameter: 37 längd: 44 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:20)

1528 6289  Värmefat Kina, blåvitt kompaniporslin. Längd: 25 cm, diameter: 23, höjd: 6 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:18)

1528 6368  Vas + fat, Konstglas, Steninge. Diameter: 36 cm, höjd: 38 cm

1528 6081  Vas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Glas. Höjd: 16cm

1528 6502  Vas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Signerad. Höjd: 23 cm, med gravyr undertill

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:58)

1528 6037  Vas Kosta, Mona Morales-Schildt (1908-1999), Sverige. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:53)

1528 6243  Vas Kosta, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:55)

1528 6036  Vas Orrefors, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:54)

1528 6507  Vaser 2 st, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Signerad. Höjd: 21-28 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:21)

1528 6384  Vaser 3 st, Kina & Japan, "The dance of the Celestial dragon" & Imari, nutida. Höjd: 25-29 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:25)

1528 6194  Vattenkanna Harri Koskinen, Firma Svenskt Tenn, mässing. Längd: 46 cm. Höjd: 26 cm, cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:49)

1528 6493  Vinglas 4 st, Åsa Brandt (f. 1940), Sverige. Torshälla, glas. Höjd: ca 26-27 cm

1528 6294  Vitrinskåp Gustaviansk stil. Bredd: 98 cm, djup: 40 cm, höjd: 136 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:53)

1528 6188  Vitvinsglas + likörglas, 6 + 6 st, Fyrkantig fot, slipad kupa. Höjd: 8-11,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:34)

1528 6227  Ytterfoder ett par, Waldemarsudde. Höjd: 12,5 cm, diameter: 12 cm

1528 6100  Ytterfoder OC. Höjd: 34cm. Diameter: 26cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:02)

1528 6442  Ytterfoder Porslin. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:15)