1528 6225 Affisch Andy Warhol (1928-1987), USA. Musse Pigg Galleri Kammer, 1982 cm, yttermått inklusive ram: 101x71 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:14)
1528 6228 Affisch Kjartan Slettemark (1932-2008), Sverige. "Stop Bojkotta juntan! Stoppa Chilematchen! Aktionsgruppen Stoppa Chilematchen!/Kjartan Slettemark 1975, offsettryck. Bladets mått. 61,5x44 cm, yttermått inklusive ram: 95x65 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:40)
1528 6230 Affisch Konsum. Yttermått inklusive ram: 107x78 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:10)
1528 6026 Affisch Pablo Picasso (1881-1973), Spanien. Cote d´Azur, osignerad. Löst blad 99x66 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:45)
1528 6376 Ägghönor 2 st. Längd: 14-26, höjd: 12-21 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:25)
1528 6409 Akvarell Oidentifierad konstnär. Hamnmotiv, "Copy". Akvarell, bildmått: 14x23 cm, yttermått inklusive ram: 31x42 cm. Signerad
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:36)
1528 5028 Akvareller 2 st, Oidentifierad konstnär. Ej signerade, vyer från Budapest. Akvarell, bildmått: 27x37 - 34x47 cm, yttermått inklusive ram: 54x62 - 61-73 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:41)
1528 6382 Appliquer Ett par, mässing, gustaviansk. Längd: 32 cm, djup: 17 cm, höjd: 27 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:29)
1528 6059 Armband 18k guld, X-länk. Längd: 20cm, dubbelradigt, vikt: 40g
S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:06)
1528 4043 Ask cloisonné, Kina. Längd: 10,5 cm. Djup: 7,4 cm, höjd: 5,5 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:48)
1528 6157 Assietter 12 st, Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Kastehelmi, Iittala. Pressglas. Lanserades 1964, diameter: 17 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:35)
1528 6393 Assietter mm 15 delar, "Reffla", Arthur Percy (1886-1976), Sverige. Gullaskrufs glasbruk. Diameter: 10-16
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:12)
1528 6152 Bägare + snusdosa + skedar, 7 delar, silver. Längd: 5,5-18, höjd: 1,5-10,5, vikt: 240g
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:05)
1528 6395 Båglampa mässing på stenfot. Höjd: ca 205 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:50)
1528 6183 Bestick 18 delar, silver, udd. Längd: 3-17,5, vikt: 270g ca
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:17)
1528 6359 Biblioteksstege England. Höjd: 126 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 21:01)
1528 6360 Blandteknik innergård. Signerad, daterad 1927,47x35, blandteknik, yttermått inklusive ram. 58x47 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:46)
1528 5289 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Gossporträtt, monogramsignerad 1863. Blandteknik, 40x30 cm, yttermått inklusive ram: 48x38 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:37)
1528 6341 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad. Lundberg, Fjällbacka, 12,5x19,5 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:13)
1528 6364 Blandteknik Skeppsporträtt, "Rhein", Monogramsignerad, blandteknik, 46x67 cm, yttermått inklusive ram: 56x76 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:22)
1528 6280 Blandteknik Stefan Hansson. Signerad, daterad 98, fågel, 19x26 cm, yttermått inklusive ram: 43x48 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:11)
1528 5003 Blandteknik Yngve Berg (1887-1963), Sverige. Saltkvarn. Signerad, daterad 1925. Blandteknik, bildmått: 25x33 cm, yttermått inklusive ram: 36x46 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:57)
1528 6434 Blyerts Sten Regnell, "Stäck, Båden". Signerad. Bildmått: 12x20 cm, yttermått inklusive ram: 27x35 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:49)
1528 5324 Bockbord Furu. Gotland. Bredd: 140 cm. Djup: 84 cm. Höjd: 71 + tilläggsskiv. Bredd: 40 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:26)
1528 6138 Bockbord Sent 1800-tal, Ek. Bredd: 165 cm, djup: 78 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:48)
1528 6197 Bokhylla omkring sekelskiftet 1900, mahogny. Bredd: 177 cm, djup: 33 cm, höjd: 155 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:22)
1528 6465 Bonad maskinvävd, stadsmotiv, 134x210 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:55)
1528 6262 Bord Ek, omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 70 cm, djup: 44 cm, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:02)
1528 6232 Bord med hyllplan, 1940-tal. Bredd: 74 cm, djup: 74 cm, höjd: 45 cm, slitage
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:19)
1528 6487 Bord Rokokostil. Diameter: 58 cm, höjd: 55 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:28)
1528 6022 Bordsdekorationer 2 st, Fåglar. Längd: 20-28 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:22)
1528 6168 Bordsfotogenlampa glas, mässing, på kulfötter. Höjd: 60 cm ca
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:56)
1528 6135 Bordsfotogenlampa Kopparfot / glaskupa. Höjd: 32 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:03)
1528 6480 Bordslampa Boréns Borås. Höjd: 52 cm. Diameter: ca 33-37 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:36)
1528 5257 Bordslampa Kartell, modell "Take" gul, hårdplast, Bredd. 18,5 cm, djup. 17,5 cm. Höjd: 31 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:50)
1528 6156 Bordslampa metall, Flicka. Höjd: 54 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:52)
1528 6021 Bordslampfot Kina. Höjd: 39 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:23)
1528 6471 Bordslampor ett par, glas och teak. Höjd: 65 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:06)
1528 6383 Bordslyster Prismor. Höjd: 44 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:55)
1528 6134 Bordsur 1920-tal. Längd: 49 cm, djup: 13 cm, höjd: 27 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:22)
1528 6239 Bordsur Art Déco-stil, Sten. Längd: 38 cm, höjd: 23 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:33)
1528 6437 Bordsur Cyma, Amic. Längd: 13 cm, höjd: 5 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:39)
1528 6522 Brevkniv Rey Urban (1929-2015), Sverige. Sterlingsilver, 1984. Längd: 21 cm, vikt: 60 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:14)
1528 6181 Bricka silver, Importstämplar. Längd: 37 ca. Vikt: 720
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:01)
1528 6285 Brickbord metall. Diameter: 45 cm, höjd: 65 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:28)
1528 5255 Brickbord underrede i kromad metall. Diameter: 49 cm. Höjd: 49 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:43)
1528 5062 Broscher 2 st, agater + 4 smyckedelar. Diameter: 1-2,5 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:12)
1528 6147 Burkar + flakonger, 2 par, glas och silver, Mexiko. Höjd: 8-12 cm, bruttovikt: 765 g inkl glas
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:29)
1528 6259 Byrå 2-lådig. Bredd: 50 cm, djup: 30 cm, höjd: 61 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:33)
1528 6261 Byrå 3-lådig. Bredd: 65 cm, djup: 31 cm, höjd: 62 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:34)
1528 6199 Byrå med stenskiva. Rokokostil. Bredd: 73 cm. Djup: 39 cm, höjd: 79 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:03)
1528 6234 Caféstolar 3 st, omkring 1900-tal
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:43)
1528 6305 Cd hylla Olof Kolte, "Jig-saw", Björk, plywood. Bredd: 71 cm. Höjd: 71 cm, djup 13,5 cm, ställbart för golv, alternativt vägghängd
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:20)
1528 6145 Cello med stråke höjd: 122 cm, stråke: Paesolo, + fodral & ställning
S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:31)
1528 6096 Champagneglas 10st. Höjd: 22cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:29)
1528 6486 Champagneglas 2 st + starkvinsglas, Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. "Clown", Orrefors. Målad polykrom dekor. Höjd: 19-26,5 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:43)
1528 5327 Chiffonjé 1800-tal, Valnöt. Bredd: 102 cm, djup: 52 cm, höjd: 138 cm, nyckel
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:34)
1528 6206 Cigarrlåda 1893, bemålad. Längd: 14 cm, djup: 12 cm, höjd: 13 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:29)
1528 6028 Coaster nysilver. Diameter: 14,5 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:52)
1528 6060 Collier 18k guld, bismarck. Längd: 42cm, vikt: 19,4g
S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:21)
1528 6173 Coupeglas 8 st, handblåsta. Höjd: 12,5 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:51)
1528 4105 Damarmbandsur Longiness Conquest, stål, no 35572874, originalkartong medföljer. Längd: 21 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:16)
1528 6296 Datorbord England, Idegran. Bredd: 67 cm, djup: 56 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:15)
1528 5151 Dockor 5 st, modell äldre, Sköldpadd / Steiff Micki. Höjd: 25-38 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:11)
1528 6068 Dockor ca 30 delar. Höjd: ca 8-25 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:10)
1528 6011 Dokument 1719, Karl XII, 21x32
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:51)
1528 6348 Emaljmålning Michel Djanaieff (f. 1935), Sverige. Signerad, yttermått inklusive ram. 65x40 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:39)
1528 6161 Espressokoppar 5 st + fat, "Taika", Klaus Haapaniemi, Iittala. Höjd: 6,5 cm, blå dekor med uggla
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:13)
1528 6435 Etsning Helena Forsberg. Signerad, numrerad pt, daterad -78. Bildmått: 15x24 cm, yttermått inklusive ram: 33x41 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:49)
1528 6124 Etsning Oidentifierad konstnär. Stockholm 1926. Ej signerad. Yttermått inklusive ram: 35x63cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:33)
1528 6139 Etsningar 2 st, Knut Lundström (1892-1945), Sverige. Signerade, "Ingrid & landskap, ", 1916. Bildmått: 17x12 - 18x18 cm, yttermått inklusive ram: 35x28 - 30x37 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:49)
1528 6043 Färgetsning Jan Ewemo (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 24/25. Bildmått: 39x33 cm, yttermått inklusive ram: 58x49 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:22)
1528 6274 Färgetsning Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 258/295. Bildmått: 19,5x14,5 cm, yttermått inklusive ram: 37x31 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:14)
1528 6398 Färglitografi Albin Amelin (1902-1975), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, numrerad 162/360, daterad -54. Färglitografi, bildmått: 70x53 cm, yttermått inklusive ram: 85x67 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:05)
1528 5219 Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. "the dreamer". Signerad, numrerad 122/125,43x56 cm, yttermått inklusive ram: 51x67
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:26)
1528 6410 Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Modell. Signerad, numrerad 97/120, daterad -73. Färglitografi, bildmått: 27x40 cm, yttermått inklusive ram: 43x56 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:50)
1528 6273 Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 194/250. Färglitografi, bildmått: 25x32 cm, yttermått inklusive ram: 41x46 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:24)
1528 6051 Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 208/375. Färglitografi, bildmått: 43x32 cm, yttermått inklusive ram: 63x50 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:10)
1528 6105 Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 7/150, tupp. Färglitografi, bildmått: 27x20cm, yttermått inklusive ram: 50x42cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:58)
1528 6433 Färglitografi Bengt Nordenborg (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 168/200. Färglitografi, bildmått: 63x47 cm, yttermått inklusive ram: 82x67 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:48)
1528 6381 Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Sunnan. Signerad, numrerad 352/360, daterad -78. Färglitografi, bildmått: 46x39 cm, yttermått inklusive ram: 62x53 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:15)
1528 6074 Färglitografi Bo Larsson (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 109/260, Slussen, 32x41cm, yttermått inklusive ram: 51x51cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:33)
1528 6464 Färglitografi Carl Momen. Signerad, numrerad EA 31/34, daterad 1976, träd. Färglitografi, bildmått: 65x47 cm, yttermått inklusive ram: 82x61 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:08)
1528 6475 Färglitografi Georges Laporte (1926-2000), Frankrike. Ekor på strand. Signerad, numrerad 3/150. Färglitografi, bildmått: 46x38 cm, yttermått inklusive ram: 37x52 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:43)
1528 6044 Färglitografi Gösta Werner (1909-1989), Sverige. "Tatuerarvals", Signerad. Färglitografi, bildmått: 41x28 cm, yttermått inklusive ram: 55x40 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:41)
1528 6104 Färglitografi Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, numrerad 223/260, daterad 1972 cm, yttermått inklusive ram: 54x46cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:16)
1528 5057 Färglitografi Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, numrerad 65/260, daterad -72, Vardag ombord. Färglitografi. Bladets mått: 53x45 cm, yttermått inklusive ram: 57x50 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:45)
1528 6431 Färglitografi Jan Zielecki (f. 1949), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad EA. Färglitografi, bildmått: 70x57 cm, yttermått inklusive ram: 87x71 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:05)
1528 6141 Färglitografi Jeanette Karsten (f. 1967), Sverige. Fjällgatan. Signerad, numrerad 37/270. Färglitografi, bildmått: 38x49 cm, yttermått inklusive ram: 57x67 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:07)
1528 6178 Färglitografi Lars Jonsson (f. 1952), Sverige. Andfåglar. Signerad, numrerad 40/375. Färglitografi. Bladets mått: 42x60 cm, yttermått inklusive ram: 59x76 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:57)
1528 6086 Färglitografi Lars Jonsson (f. 1952), Sverige. Signerad, numrerad 19/150. Färglitografi, bildmått: 51x78cm, yttermått inklusive ram: 66x94cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:11)
1528 6050 Färglitografi Leopold Fare (1926-1996), Sverige. Signerad, numrerad 151/360. Färglitografi, bildmått: 48x58, cm, yttermått inklusive ram: 65x74 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:48)
1528 6278 Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 62/295. Färglitografi, bildmått: 22x14 cm, yttermått inklusive ram: 39x30 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:37)
1528 6270 Färglitografi Maria Boczewska (f. 1940). Signerad, numrerad 94/360, "över söders takåsar". Färglitografi, bildmått: 19x21 cm, yttermått inklusive ram: 40x40 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:36)
1528 6428 Färglitografi May K Leon (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad HC 39/40. Färglitografi, bildmått: 30x41 cm, yttermått inklusive ram: 50x60 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:56)
1528 6436 Färglitografi Oidentifierad konstnär. K-Exemplar. Signerad, oramat löst blad. Färglitografi. Bladets mått: 50x65 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:05)
1528 6427 Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad EA, daterad -70. Färglitografi, bildmått: 34x45 cm, yttermått inklusive ram: 50x61 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:33)
1528 6452 Färglitografi Paul Guiramand (1926-2007), Frankrike. Signerad, numrerad 170/175. Färglitografi, bildmått: 46x65 cm, yttermått inklusive ram: 65x84 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:56)
1528 5266 Färglitografi Per Krohg (1889-1965), Norge. Figur vid sten. Signerad, numrerad 238/350, daterad 1948. Bildmått: 54x65 cm. Yttermått inklusive ram: 64x78 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:59)
1528 6045 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 40/325, daterad 81. Färglitografi, bildmått: 54x37 cm, yttermått inklusive ram: 71x54 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:41)
1528 6130 Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 217/310. Färglitografi, bildmått: 26x40cm, yttermått inklusive ram: 45x58,5cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:56)
1528 6461 Färglitografi Shoichi Hasegawa (f. 1929), Japan. Signerad, numrerad 16/25. Färglitografi, bildmått: 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 65x78 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:23)
1528 6049 Färglitografi Ulf Gripenholm (f. 1943), Sverige. Signerad, numrerad 56/360, daterad 1987. Färglitografi, bildmått: 35x41 cm, yttermått inklusive ram: 46x54 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:53)
1528 6221 Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, numrerad 121/375. Färglitografi, bildmått: 25x21 cm, yttermått inklusive ram: 42x35 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:31)
1528 5183 Färglitografier 12 st, Gunnar Stålbrand (1925-2006), Sverige. "Bromma", 1984, oramade lösa blad, i mappar. Signerad, numrerad 14/400. Färglitografi. Bladets mått: 47x54 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:35)
1528 6326 Fat 2 st, Kina. Diameter: 13,5 cm, längd: 19 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:48)
1528 5221 Fat Kina. Diameter: 41 cm, höjd: 7 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:04)
1528 6370 Fåtölj Arne Norell, "Ariet", skinn, Etikettmärkt. Höjd: ca 34-80 cm. Bredd: 65 cm, djup: 68 cm
S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:49)
1528 6066 Fåtölj ek, omkr. 1900
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:36)
1528 6089 Fåtölj rokokostil, med läderklädsel
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:49)
1528 6498 Fåtöljer ett par, 1920-tal, ek
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:58)
1528 5176 Figurin elefant. Höjd: 6 cm + sockel 3 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:11)
1528 6406 Figuriner 2 st, Ryssland. Höjd: 18 cm
1528 6417 Figuriner 4 st, Hummel. Höjd: 11-14 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:08)
1528 6414 Figuriner 4 st, Porslin. Höjd: ca 16 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:32)
1528 6330 Figuriner 4 st, Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl. Höjd: 7-14 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:26)
1528 6415 Figuriner 7 st, Soldater. Höjd: 19-25 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:31)
1528 6098 Fotogenlampa Strömshaga. Höjd: 26cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:58)
1528 6163 Frimärken Årssatser, 1980,81,87,89,91
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:42)
1528 6088 Fruktservisdelar 18 delar, Röd Rubin
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 21:09)
1528 6084 Glas 4+ 7st. Höjd: 13cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:49)
1528 6391 Glas 9 st, Kaj Franck (1911-1989), Finland. "Kartio", No 2744. Höjd: 7,5 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:53)
1528 6328 Glasservis Erika Lagerbielke (f. 1960), Sverige. Intermezzo, Orrefors, fot med underfång i blått, 22 delar + karaff. Höjd: 9-24/30 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:45)
1528 6195 Glasservisdelar Frankrike, 42 delar, bland annat 17 st vinglas. Höjd: 6,5-15 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:09)
1528 6062 Glasservisdelar Iittala "Aarne", 8+ 11.
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:43)
1528 6358 Golvlampa Trä. Höjd: ca 170
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:13)
1528 6492 Golvur senare Bemålat. Höjd: 235 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:46)
1528 6403 Golvvas West Germany. Höjd: 41 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:30)
1528 5128 Grafiskt blad BECK & JUNG, Sverige. Holger Bäckström (1939-1997) och Bo Ljungberg (1939-2007). "Computer ink plot". Signerad, numrerad 68/110, daterad 1981. Bildmått: ca 48x60 cm, yttermått inklusive ram: 61x74 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:13)
1528 6236 Grafiskt blad Harald Sandberg (1912-1983), Sverige. Scen ur Fröken Julie. Bildmått: 53x39 cm, yttermått inklusive ram: 67x53 cm. Signerad
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:56)
1528 5129 Grafiskt blad JV Martin (1930-1993), Danmark. "Derer mere i dette end du troer!". Signerad, numrerad 134/200, daterad -86. Bladets mått: 61x45 cm, yttermått inklusive ram: 71x51 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:11)
1528 6308 Hallbyrå mahogny. Bredd: 73 cm, djup: 32 cm, höjd: 54 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:16)
1528 5285 Halskedja sterlingsilver. Längd: 42 cm, vikt: 53 g
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:06)
1528 6478 Halvmånebord Bemålat. Bredd: 103 cm, djup: 51 cm, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:34)
1528 5283 Hänge med camé, 18k guld. Och kedja i guld. Kedjan. Vikt: 2,5 g. Hängets bruttovikt: 10g. Höjd, 3,6 cm (kedjan). Längd: cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:50)
1528 6302 Hängsmycke K E Palmberg. Höjd: 8,5 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:40)
1528 6499 Hörnskåp 1800-tal, vitrin, bemålat. Bredd: 115 cm, djup: 78 cm, höjd: 233 cm
S�ldes f�r 37.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:29)
1528 6307 Hörnvitrinskåp England. Höjd: 182 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:13)
1528 6150 Kaffegods + assietter mm, 19 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen, Hel & Halvblond, en del b&g
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:09)
1528 6013 Kaffekanna + gräddkanna, nysilver. Höjd: 16-31 cm
1528 6418 Kaffekoppar med fat 6 delar, Blå Aster, Uppsala Ekeby Gefle
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:44)
1528 6488 Kaffeservis 3 delar, silver, Danmark. 1942. Höjd: 10-22 cm. Vikt: ca 1200g
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:56)
1528 6176 Kaffeservis 3 delar, sterlingsilver, importstämplar, 8 - 21 cm. Vikt: 850 g
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:58)
1528 6174 Kaffeservisdelar 26 delar. Royal Tuscan. Höjd: 7 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:44)
1528 6064 Kaffeservisdelar 8 delar. Höjd: 6cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:49)
1528 6151 Kakfat på fot + gräddkanna & sockerskål, 3 delar, Musselmalet, Helblond. Diameter: 20. Höjd: 8,5-15 cm
S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:03)
1528 6491 Kandelaber sent 1800-tal, alabaster och mässing. Höjd: 56 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:14)
1528 6490 Kandelabrar ett par, mässing, barockstil. Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:34)
1528 6020 Kanna + uppläggningsfat 3 delar, Rörstrand, Valentine. Höjd: 17 längd: 34-38 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:22)
1528 6202 Käppar 2 st, med silverkryckor. Längd: ca 85 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:08)
1528 6281 Karaffer 2 st, Kristall. Höjd: 27 ca
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:15)
1528 6113 Karaffer 3 st, glas. Höjd: 27-36cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:32)
1528 6213 Karmstol Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. "Mina", Bruno Mathsson International, Värnamo. Lackad bok med klädsel av svart flätad sadelgjord. Brännstämplad. Bredd: 60 cm. Djup: 71 cm. Höjd: 82 cm, sitthöjd 34 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:15)
1528 6137 Karmstolar Ett par, 1800-tal, rokokostil
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:35)
1528 6057 Karmstolar ett par, Gustaviansk stil, bemålade
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:29)
1528 6082 Kökspall 1950-tal. Höjd: 59cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:29)
1528 6091 Konsolbord med stenskiva, nyrokoko. Bredd: 75 cm, djup: 32 cm, höjd: 80 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:10)
1528 6338 Konstglas 3 delar. Höjd: 7-15 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:27)
1528 6208 Kopparkittel på ben. Diameter: 47 cm, höjd: 41 cm
1528 6387 Kopparstick "Les Jetteurs de Fillets". Bildmått: 30x52 cm, yttermått inklusive ram: 42x61 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:20)
1528 6115 Kopparstick 2 st, Le departe du Courier, yttermått inklusive ram: 41x32cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:52)
1528 6200 Korkskruvar 3 st. Längd: 11,5-17 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:54)
1528 6247 Kuriosa 4 delar, bland annat bläckhorn
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:55)
1528 6419 Läderstövlar träpluggade, st. 43, skafthöjd 50 cm, Finland
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:09)
1528 6423 Lampbord glaserad, elefant. Bredd: 53 cm, djup: 30 cm, höjd: 51 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:03)
1528 5137 Lampbord senare bemålning. Bredd: 48 cm. Djup: 37 cm, höjd: 72 cm
1528 6257 Leksak Metall, Hund, Schucko. Längd: 13 cm. Höjd: 7 cm, US-Zone Germany
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:29)
1528 6069 Leksaker 2 st + 2 st, plåt. Höjd: 14-15cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:56)
1528 6313 Ljushållare 3 delar, Göran Wärff (1933-2022), Sverige, "Hurricane", Kosta Boda, 9-18 cm. Stora är signerad
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:56)
1528 6446 Ljuskrona empirestil. Höjd: 90 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:29)
1528 4301 Ljuskrona Hagamodell. Höjd: 80 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:06)
1528 6367 Ljuskrona Rokokostil. Höjd: 70 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:39)
1528 1011 Ljuskrona Senempire. Höjd: 105 ca
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:27)
1528 6012 Ljusplåtar ett par, mässing. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:58)
1528 6402 Ljusstakar 2 par, bland annat Skultuna, No 22. Höjd: 20-22 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:47)
1528 6327 Ljusstakar 3 st, Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Höjd: 17-27 cm, glas
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:56)
1528 6390 Ljusstakar 4 st, mässing, 1950-tals stil, Gunnar Ander (1908-1976), Sverige. Spiral, Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:01)
1528 6172 Ljusstakar ett par, Christer Sjögren (1926-2008), Sverige. Lindshammar, glas. Höjd: 19,5 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:10)
1528 6112 Ljusstakar Ett par, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 32 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:29)
1528 6389 Ljusstakar Ett par, Kolonn, Skultuna, No 108, mässing. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:27)
1528 6153 Ljusstakar Ett par, silver, K&EC, 1958. Höjd: 7. Vikt: 209g brutto
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:43)
1528 6154 Ljusstakar Ett par, Skultuna, No: 59. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:04)
1528 5092 Ljusstake Taserudsstake. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:58)
1528 6324 Lockurna Kina, nutida. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:50)
1528 4143 Mapp med litografier Sven-Göran Svensson Gson (f. 1943), "Tio Guds bud", 10 st. Signerad, numrerad 229/300, oramade lösa blad. Bladets mått: 63x45 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:44)
1528 6255 Matbord 1920-/30-tal. Bredd: 150 cm, djup: 86 cm, höjd: 75 + tilläggsskivor 2x55 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:08)
1528 6055 Matbord England, mahogny. Bredd: 170 cm, djup: 100 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:57)
1528 6118 Matbord mahogny. Bredd: 95 cm. Djup: 95 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:14)
1528 6303 Matsalsgrupp 7 delar, Gustaviansk stil, Bord + 6 stolar. Längd: 140 cm, djup: 100 cm, höjd: 73 + 2 iläggx48 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:46)
1528 6162 Matservisdelar 15 delar, Klaus Haapaniemi, "Taika", Iittala. Mattallrikar 29,5 cm, assietter 22,5 cm, skål. Diameter: 15 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:59)
1528 6269 Matservisdelar Krautheim, Bavaria, ca 40 del
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:02)
1528 6218 Matservisdelar Rörstrand, Caprice, 46 del
1528 6268 Matta Kina, 165x225 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:39)
1528 6510 Matta orientalisk, 102x190 cm
1528 6039 Matta Orientalisk, 140x235 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:17)
1528 6283 Matta orientalisk, 210x390 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:42)
1528 6254 Matta orientalisk, 225x310 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:08)
1528 6526 Matta orientalisk, 249x344 cm
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:55)
1528 5234 Matta Orientalisk, Afghan Andkhay, 88x136 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:08)
1528 6511 Matta orientalisk, Galleri, Hamadan, 77x270 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:04)
1528 4416 Matta Orientalisk, Ghom, 126 X 203
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:18)
1528 6003 Matta orientalisk, Kerman, Figural, 153x240 cm
S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 21:04)
1528 6310 Matta orientalisk, Nain, 121x200 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:47)
1528 6311 Matta orientalisk, Pakistan, 214x290 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:53)
1528 5123 Matta orientalisk, Silkeinslaf, 62x91 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:19)
1528 5125 Matta Pakistansk Bochara, 126x180 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:38)
1528 6214 Mekanisk leksak motorcykel, TIPPCO (Tipp & Co), TCO-598, Tyskland, 1940-50-tal, röd, litograferad plåt. Längd: 30 cm. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:27)
1528 6175 Mockakoppar 10 st, Mansfield, Worcester. Höjd: 7 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:30)
1528 5147 Munspel 2 st, Hohner & Yamaha, i etui. Längd: 14-18,5
1528 6399 Nålfat + ströare, 3 delar, silver, 1847, Sverige & Birmingham England. Längd: 7 cm, höjd: 5 cm, vikt: 60g
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:50)
1528 5097 Nattygsbord ett par, rokokostil. Bredd: 49 cm, bredd: 32 cm, höjd: 54 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:27)
1528 6449 Oljemålning Anita Fröding (f. 1942), Sverige. Monogramsignerad AF, Landskap. Olja på duk, 80x98 cm, yttermått inklusive ram: 84x103 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:42)
1528 6108 Oljemålning Anshelm Dahl (1897-1964), Sverige. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 61x80cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:39)
1528 6463 Oljemålning Bertil Linne. Signerad, daterad 51, fors. Olja på pannå, 60x49 cm, yttermått inklusive ram: 67x59 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:39)
1528 5228 Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Kustlandskap. Signerad. Olja på duk, 38x46 cm, yttermått inklusive ram: 51x58 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:56)
1528 6374 Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 92x72 cm, yttermått inklusive ram: 108x88 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:49)
1528 5225 Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Sydländskt motiv. Signerad. Olja på duk, 38x46 cm, yttermått inklusive ram: 51x59 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:50)
1528 6297 Oljemålning Björn Krestesen (f. 1951), Sverige. Signerad, daterad 99. Olja på duk, 34x26 cm, yttermått inklusive ram: 37x28 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:27)
1528 6277 Oljemålning Börje Frykenstam (f. 1936), Sverige. Signerad, kustlandskap. Olja på duk, 24x32 cm, yttermått inklusive ram: 30x39 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:35)
1528 6266 Oljemålning Börje Frykenstam (f. 1936), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad. Olja på duk, 46x54 cm, yttermått inklusive ram: 50x58 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:56)
1528 6472 Oljemålning Bror Zachrisson, stilleben, Signerad. Olja på duk, 38x46 cm, yttermått inklusive ram: 42x50 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:11)
1528 6444 Oljemålning Bruno Ekström (1941-1990), Sverige. Monogramsignerad, "Detaljstudie av kopp", 1981. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 37x45 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:48)
1528 6035 Oljemålning Charles Roka (1912-1999), Ungern. Signerad. Olja på duk, 82x65 cm, yttermått inklusive ram: 65x79 cm
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:20)
1528 6186 Oljemålning Dan Martin (1910-1999), Sverige. Fullriggare. Signerad, daterad - 41. Olja på pannå, 54x45 cm, yttermått inklusive ram: 75x64 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:52)
1528 6354 Oljemålning ej signerad, damansikte. Olja på duk, 26x23, yttermått inklusive ram. 36x33 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:27)
1528 6101 Oljemålning Engelbert Bertel-Nordström (1884-1967), Sverige. Signerad, daterad 1949. Olja på duk, 64x80cm, yttermått inklusive ram: 90x106cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:27)
1528 6372 Oljemålning Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Signerad, daterad 93, "flyttning från Karlavägen 30,1992" duk, 91x72 cm, yttermått inklusive ram: 102x82 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:03)
1528 6065 Oljemålning Erik Jönsson. Signerad, daterad 43,59x47cm, yttermått inklusive ram: 73x62cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:12)
1528 6008 Oljemålning Erik Nyholm, Signerad, Stilleben. Olja på pannå, 57x40 cm, yttermått inklusive ram: 68x50 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:15)
1528 6038 Oljemålning Hugo Öfverström (1900-1973), Sverige. Fiskeläge. Signerad. Olja på duk, 65x90 cm, yttermått inklusive ram: 79x104 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:20)
1528 6271 Oljemålning Janusz Rafal Glowacki (f. 1959), Polen. "Hund-kärlek". Signerad, daterad -88. Olja på duk, 125x195 cm, yttermått inklusive ram: 131x201 cm
S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:25)
1528 6129 Oljemålning Jean Rosengren (1894-1965), Sverige. Signerad. Olja på duk, 39x53cm, yttermått inklusive ram: 51x67cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:02)
1528 6047 Oljemålning Karl Örbo (1890-1958), Sverige. Signerad, daterad 34, hantverkare. Olja på duk, 74x66 cm, yttermått inklusive ram: 86x77
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:27)
1528 6110 Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad. Olja på pannå, landskap, 17x50cm, yttermått inklusive ram: 40x75cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:12)
1528 6509 Oljemålning Lars Tärning (f. 1945), Sverige. Krusbär. Signerad. Olja på trä, 6,5x8 cm, oramad
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:51)
1528 6460 Oljemålning Magnus Tull (1901-1975), Sydländskt stadsmotiv. Signerad, daterad -41. Olja på pannå, 34x40 cm, yttermått inklusive ram: 46x51 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:09)
1528 6223 Oljemålning Mats Mason (1894-1983), Sverige. Signerad, daterad 59, "Purpurnäva". Olja på pannå, 37x45 cm, yttermått inklusive ram: 47x55 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:16)
1528 6042 Oljemålning Monogramsignerad, PE, -48, sydländsk by. Olja på pannå, 46x37 cm, yttermått inklusive ram: 60x51 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:35)
1528 6092 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kvinna. Ej signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 125x95cm
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:34)
1528 6443 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Lindkvist, träd. Bildmått: 24x24 cm, yttermått inklusive ram: 39x38 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:10)
1528 6378 Oljemålning Olle Lindgren (1930-2018), Sverige. Signerad, fåglar. Olja på duk, 39x39 cm, yttermått inklusive ram: 43x43 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:48)
1528 6422 Oljemålning Roland Book (1911-1980), Sverige. Signerad rod book, Stadsbild. Signerad. Olja på duk, 33x40 cm, yttermått inklusive ram: 41x49
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:03)
1528 6272 Oljemålning Rolf Hagen, "Barndomshuset". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 37x28 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:23)
1528 6185 Oljemålning Rolf Karbelius (1944-2019), Sverige. Abstrakt kvinna. Signerad, daterad -66. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 85x70 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:36)
1528 6292 Oljemålning signerad Gianastasio, Interiör med kvinna. Olja på duk, 60x50 cm, yttermått inklusive ram: 82x73 cm
1528 6451 Oljemålning Sigrid de Rougemont-Wahlström (1888-1984), Sverige. (Tillskriven), ej signerad, blomsterstilleben. Olja på pannå, 69x49 cm, yttermått inklusive ram: 78x58 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:49)
1528 6456 Oljemålning Sigrid de Rougemont-Wahlström (1888-1984), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad. Olja på duk, 60x49 cm, yttermått inklusive ram: 65x54 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:52)
1528 6453 Oljemålning Sigrid de Rougemont-Wahlström (1888-1984), Sverige. Parklandskap. Signerad. Olja på duk, 55x46 cm, yttermått inklusive ram: 62x53 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:43)
1528 6454 Oljemålning Sigrid de Rougemont-Wahlström (1888-1984), Sverige. Stilleben med kompaniporslin. Signerad. Olja på duk, 45x37 cm, yttermått inklusive ram: 61x54 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:03)
1528 5204 Oljemålning Stig Aspelin (1911-1990), Sverige. Signerad, daterad 1970. Olja på duk, Fiskeläge, 100x130 cm, yttermått inklusive ram: 120x150 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:04)
1528 6114 Oljemålning Sven-Göran Svensson Gson (f. 1943). Signerad, Komposition. Olja på duk, 28x31 cm, yttermått inklusive ram: 44x47 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:51)
1528 6301 Örhängen 8 par
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:32)
1528 6317 Örhängen ett par, 18k guld. Med topas. Vikt: 2,9 g
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:05)
1528 6320 Örhängen ett par, med pärla. Vikt: 2,7 g
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:29)
1528 6388 Pärlcollier Guldlås, 18k guld, 1922. Längd: 60 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 21:01)
1528 6438 Pärlcollier med silverlås + lösa pärlor. Längd: 40 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:34)
1528 6299 Parti bijouterier
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:18)
1528 6300 Parti bijouterier
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:15)
1528 6249 Parti glasögon modell äldre
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:40)
1528 5179 Parti kuriosa 5 delar
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:25)
1528 6340 Pastell Ernst Wrede (1907-1973), Sverige. "Familjen på promenad" Signerad. Påskrift a tergo 1957. Pastell, 30x23 cm, yttermått inklusive ram, 37x30 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:51)
1528 6343 Pastell Ernst Wrede (1907-1973), Sverige. Signerad, geometrisk komposition, 38x48 cm, yttermått inklusive ram: 49x59 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:42)
1528 6344 Pastell Ernst Wrede (1907-1973), Sverige. Signerad, geometrisk komposition, 38x48 cm, yttermått inklusive ram: 49x59 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 21:19)
1528 6077 Pianopall omkr. 1900. Längd: 106 cm, höjd: 56 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:34)
1528 6094 Piedestal höjd: 113cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:11)
1528 6215 Piedestal med stenskivor. Höjd: 64 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:02)
1528 6148 Pigtittare Karl Johan. Längd: 47 cm. Djup: 25 cm, höjd: 69 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:07)
1528 6004 Plafond Luxus. Diameter: 60 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:28)
1528 6205 Pluntor 3 st, bland annat Oscar I. Höjd: 20-23 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:26)
1528 6401 Pokal med lock Dresden. Höjd: 25 cm
1528 6146 Porslinstavla Kina, yttermått inklusive ram: 43x33 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:31)
1528 6518 Punschkoppar 8 st, silver, Cson, Göteborg, 1995. Höjd: 5 cm. Vikt: 240g
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:50)
1528 6339 Relief hus, Rolf Ullberg, Signerad. 30x25, oramad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:20)
1528 6315 Ring 18k guld. Med blå sten. Vikt: 1,9 g. Storlek: 16 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:48)
1528 6061 Ring 18K vitguld, med briljantslipad diamant, 1xa0,10ct, 11x0,01ct. Vikt: 3,1g, ringstorlek: 12
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:15)
1528 5249 Rökbord med löstagbar kopparskiva. Diameter: 66 cm. Höjd: 60 cm
1528 6309 Röllakan 145x197 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:13)
1528 5101 Röllakan Birgitta Södersten. Signerad BS. 170x235 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:36)
1528 5243 Sablar 2 st. Längd: 89-96 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:54)
1528 5146 Salt / pepparkar ett set + 2, bland annat David Andersen, silver Norge, emalj, kristall. Höjd: 5 cm, bruttovikt: 200g ca
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:05)
1528 6519 Salt/pepparkar Silver (830), ett par. Höjd: 8-9 cm, vikt: 120g
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:24)
1528 5079 Samekniv dekorerad. Längd: 22 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:29)
1528 6204 Samlartallrikar 7 st, Gefle. Svenska slott. Diameter: 19 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:46)
1528 6053 Satsbord 3 delar, England. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:03)
1528 6440 Scarf Hermès, "Etriers", ca 90x90 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:56)
1528 6263 Sekretär England, Idegran. Bredd: 53 cm, djup: 41 cm, höjd: 96 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:03)
1528 6207 Sekretär Rokokostil. Bredd: 41 cm. Djup: 46 cm, höjd: 102 cm, nyckel
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:10)
1528 6210 Serveringsvagn Engelsk stil, på hjultrissor. Bredd: 61 cm, djup: 42 cm, höjd: 71 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:53)
1528 6304 Serveringsvagn mässing. Längd: ca 100
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:26)
1528 6380 Servisdelar 50 delar, Adams Calyx Ware, "Singapore Bird", fem mattallirkar. Diameter: 26 cm, sju djupa tallrikar, diameter: 23 cm, sex st frukosttallrikar, diameter: 23 cm, sex
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:37)
1528 6111 Sherryglas Ett par, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. "Nobel", Orrefors. Höjd: 13cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:03)
1528 6295 Sideboard Gustaviansk stil. Längd: 149 cm, djup: 46 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 21:00)
1528 6095 Sideboard Längd: 97 cm. Djup: 41 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:40)
1528 5006 Siluettavlor 3 st, Johan Leksell (1874-1932), Sverige. Porträtt, yttermått inklusive ram: 21x15 - 32x23 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:51)
1528 6523 Silvermynt 38 st, silver, parti diverse
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:23)
1528 6512 Skål + fat, 2 delar, Orrefors, slipad kristall. Signerad MR. Diameter: 21-27 cm. Höjd: 5-11 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:59)
1528 5189 Skål Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda, Artist Collection, diameter: 15, höjd: 12 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:50)
1528 5050 Skål Kina, diameter: 11, höjd: 6 cm
1528 6180 Skål Silver (800), Tyskland. Längd: 30 ca, vikt: 440g
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:37)
1528 6155 Skål silver och glasinsats, K Anderson, 1908. Diameter: 21 cm. Höjd: 16 cm, nettovikt: ca 400g (utan glasskål)
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:10)
1528 6520 Skål sterlingsilver, Groth (X10), Graverad/Gåva. Diameter: 10 cm, höjd: 5,5 cm, vikt: 110g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:23)
1528 6408 Skål på fot Berlin, Gallerporslin, diameter: 24, höjd: 20 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:17)
1528 6312 Skålar + assietter, Japan, 6+ 6 delar. Höjd: 2-4,5 cm, diameter: 12-14,5 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:03)
1528 6331 Skålar 3 st, Kina. Diameter: 4-12,5
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:06)
1528 6125 Skålar 4 st, Georg Jensen, modell: Leaf, ett par ljusstakar. Längd: 9-25cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:59)
1528 6316 Skålfat 2 st, tenn 1800-tal. Diameter: 32-25 cm
1528 6027 Skålfat bemålad plåt, 1800-talets slut. Längd: 32 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:21)
1528 6325 Skålfat glas, Poul Jörgensen, Kastlösa. Diameter: 31 cm, höjd: 10 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:20)
1528 6528 Skålfat Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, II-sortering, 30x30. Höjd: 6 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:28)
1528 6420 Skålfat med blomsterfakir, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Upsala Ekeby. Diameter: ca 14-25. Höjd: ca 6,5 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:16)
1528 6369 Skänk omkring 1800, bemålad. Bredd: 113 cm. Djup: 51 cm, höjd: 119 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:13)
1528 6196 Skänk omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 120 cm, djup: 54 cm, höjd: 101 cm, nyckel
1528 6260 Skåp 1940-tal. Bredd: 64 cm. Djup: 40 cm, höjd: 64 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:13)
1528 5121 Skåp 1940-tal. Bredd: 86 cm, djup: 44 cm, höjd: 80 cm, nyckel
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:02)
1528 6182 Skedar + såsslev, 9 delar, silver, Finland. Längd: 11,5-17,5, vikt: 240g ca
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:30)
1528 6335 Skedar 16 delar, silver. Längd: 10,5-18 cm. Vikt: 305 g
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:54)
1528 6336 Skedar silver, 7 st. Längd: 18-21,5, vikt: 397
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:24)
1528 6231 Skolplanscher 5 st, ca ca 70x100, oramade
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:36)
1528 6332 Skrivställ silver, + pennor 2 st. Längd: 26 cm, bruttovikt: 875g (bläckställets vikt 420 g)
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:17)
1528 5180 Skulptur Allmoge, Häst, trä, bemålad. Längd: 20,5 ca, höjd: 18,5 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:23)
1528 6407 Skulptur Arabia, Föl. Höjd: 19 längd: 17 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:18)
1528 6241 Skulptur Art Déco-stil, Sten/metall. Längd: 44 cm, höjd: 23 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:48)
1528 6293 Skulptur brons, Tjur. Längd: 12 cm, höjd: 11 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:47)
1528 6245 Skulptur brons. Höjd: 13 inkl sockel
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:56)
1528 6484 Skulptur Carl Eldh (1873-1954), Sverige. Modell, gips. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:50)
1528 6373 Skulptur Gustaf Nordhal, brons, Signerad, Kvinnohuvud, Gjutarstämpel Herman Bergman. Höjd: inkl sockel 40 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:17)
1528 6416 Skulptur Keramik, Åsa Hellman, Ägg. Längd: 12 cm
1528 6291 Skulptur Kina, Lackarbete, Kvinna med blomma, på träsockel. Höjd: 22-23,5
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:39)
1528 6517 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Älg ur Stora Zoo, Gustavsberg 1958-1979. Målad och glaserad brun stengodslera, i produktion 1958-1979. Längd: 23 cm, Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:15)
1528 6411 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Amalia ur serien ABC-flickor, Gustavsberg 1958-1973. Målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 18 cm. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:20)
1528 6298 Skulptur Patinerad Metall, Sjöjungfru, Kongslev Tinos. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:12)
1528 6508 Skulptur i glas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda Edition - 91, numrerad 8/15. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:36)
1528 6246 Skulptur/rökelsekar brons. Längd: 14 cm, höjd: 15 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:26)
1528 6201 Skulpturer 2 st, England. Höjd: 25 cm
1528 6329 Skulpturer 2 st, frukter. Höjd: 10-11 cm, Rolf Kamras (f. 1952), Sverige. Signerade
1528 6385 Skulpturer 2 st, nutida. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:55)
1528 6252 Skulpturer i glas 2 st, Asmo Uutela, Nuutajärvi/Notsjö, Finland. Fåglar i polykromt glas. En signerad, Höjd: 9-11 cm. Längd: 14-21 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:09)
1528 3115 Skulpturer i glas 5 st, Asmo Uutela, Nuutajärvi/Notsjö, Finland. Katt och björn och elefanter i polykromt glas. En signerade. Höjd: 20-27 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:27)
1528 6198 Slagbord Bemålat. Bredd: 62+ 2x65, djup: 89 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:22)
1528 6524 Smycken halsband, 3 delar, silver (830)
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:33)
1528 6133 Soffbord 1920-tal, Dia 90. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:02)
1528 6503 Soffbord glas och mässing. Bredd: 130 cm, djup: 80 cm, höjd: 50 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:53)
1528 6054 Soffbord mahogny. Diameter: 64 cm, höjd: 60 cm
1528 6192 Soppterrin Rörstrand, "Skåne". Längd: 35 cm, höjd: 23 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:23)
1528 6029 Spegel + 1 par lampetter med tennram. Höjd: 31-49 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:54)
1528 6090 Spegel 1800-tal. Höjd: 118 cm, bredd: 49 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:41)
1528 6233 Spegel 1880-tal. Bredd: 59 cm. Höjd: 120 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:54)
1528 6224 Spegel 98x45 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:43)
1528 6132 Spegel Karl Johan, mahogny, 82x240 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:25)
1528 6473 Spegel oktagonal, Italien, nutida, 72x50 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:50)
1528 5256 Staffli trä. Höjd: 180 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:46)
1528 6220 Stegpall höjd: 62 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:05)
1528 6122 Stolar 4 st, Edsbyverken. Spjälade ryggar, sitsar i formpressat trä, Edsbyverken
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:09)
1528 6489 Stolar 4 st, Ek
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:12)
1528 6483 Stolar 4 st, Sjuan, Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen, Danmark. Skiktlimmat trä, stålunderrede med kromade ben
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:43)
1528 5325 Stolar 8 st, Furu, Gotland.
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:28)
1528 6019 Stolar ett par, Axel Larsson (1898-1975), Sverige. Gemla
1528 6023 Stringhylla 2 hyllplan. Höjd: 51 längd: 58 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:30)
1528 6318 Stringhylla 3 hyllplan. Bredd: 58 cm, höjd: 50 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:12)
1528 6319 Stringhylla 3 hyllplan. Bredd: 58 cm. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:33)
1528 6256 Stringhylla 6 hyllplan + 2 par gavlar. Höjd: 50-76 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:29)
1528 6485 Superellipsbord Bruno Mathsson/Piet Hein. Bredd: 150 cm. Djup: 100 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:52)
1528 5245 Svärd brons. Längd: 85 cm
1528 6203 Svepask Bemålad, omkring 1900, Dalarna. Diameter: 17 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:21)
1528 6248 Syltkrukor 2 st. Höjd: 21-31 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:38)
1528 6149 Taburett 1800-tal. Längd: 50 cm, djup: 40 cm, höjd: 45 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:10)
1528 6219 Taburett Gustaviansk stil. Längd: 50 cm, djup: 38 cm, höjd: 45 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:11)
1528 6083 Taburett Karl Johan. Höjd: 60cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:16)
1528 6448 Takarmatur med prismor. Diameter: 37 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:57)
1528 5118 Takarmatur med prismor. Diameter: 40 cm
1528 6226 Takarmatur med prismor. Diameter: 40 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:25)
1528 6468 Takarmatur med prismor. Diameter: 50 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:20)
1528 6397 Takarmatur med prismor. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:18)
1528 6287 Takarmatur sju ljusarmar, mässing. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:58)
1528 6067 Takfotogenlampa Med glaskupa. Diameter: 60cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:08)
1528 6362 Tavelram Sent 1800-tal, ramens innermått: 51x39 cm, yttermått inklusive ram: 79x63 cm
1528 5319 Teaterkostym 3 delar. Från Don Juan på Drottningholmsteatern 1983, märkt. Joh Hedenberg Don Juan. Höjd: 82-98 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:36)
1528 5203 Teckning Karl Nordström (1855-1923), Sverige. Poire St Jean, Frankrike. Monogramsignerad KN. Blyerts på papper, oramat löst blad, ca 20. 5x26 cm. Proveniens: Konstnären, därefter i arv till konstnärens dotter Inger Sandin och därefter i arv inom familjen till 2023
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 21:01)
1528 6170 Teddybjörnar 4 st, Hermann Teddy. Nallar, Höjd: 31 - 62
1528 6117 Tekanna Rörstrand. Höjd: 12cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:20)
1528 5301 Tellurium 1800-tal. Längd: 50 ca, höjd: 36 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:59)
1528 5300 Tellurium Trippensee planetarium Co, USA, Bakellit, 1900-talets första hälft. Höjd: ca 35 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:58)
1528 5049 Tenorsaxofon i väska, Selmer-kopia. Längd: 79 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:24)
1528 6379 Teservisdelar 14 delar, Blå Blom, Rörstrand och Gustavsberg
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:01)
1528 5152 Teskedar 6 st, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1967. Längd: 12 cm. Vikt: ca 75 g
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:16)
1528 6412 Torrnål / akvarell Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. "Hammarby sjö med Opel". Signerad. Bildmått: 31x29 cm, yttermått inklusive ram: 49x44 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:53)
1528 6392 Trädgårdsbord Clarecraft, teak. Bredd: 153 cm, djup, 100 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:48)
1528 6394 Trädgårdsstolar 3 st, varav två med påhängbart fotstöd, ställbara, Clarecraft, teak
1528 6345 Träsnitt Japan, Geishor, 35x23 cm, yttermått inklusive ram: 47x34 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:24)
1528 6052 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 391/470. Bildmått: 43x52 cm, yttermått inklusive ram: 58x66 cm
1528 6116 Tvålaskar 3 delar, Rörstrand. Längd: 14-25cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:07)
1528 6189 Urna på sockel Kina, Balusterformad, blå glasyr. Höjd: 32-38 cm
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:16)
1528 6024 Väggarmatur Bumlingen. Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, Åhus. Höjd: ca 30 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:01)
1528 6025 Väggarmatur höjd: ca 20 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:04)
1528 6479 Vägglystrar ett par. Höjd: 33 cm
1528 6481 Väggpendyl 1800-tal. Höjd: 70 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:57)
1528 6237 Väggur Dubbelsidigt, Karlsson. Diameter: 37 längd: 44 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:20)
1528 6289 Värmefat Kina, blåvitt kompaniporslin. Längd: 25 cm, diameter: 23, höjd: 6 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:18)
1528 6368 Vas + fat, Konstglas, Steninge. Diameter: 36 cm, höjd: 38 cm
1528 6081 Vas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Glas. Höjd: 16cm
1528 6502 Vas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Signerad. Höjd: 23 cm, med gravyr undertill
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:58)
1528 6037 Vas Kosta, Mona Morales-Schildt (1908-1999), Sverige. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:53)
1528 6243 Vas Kosta, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:55)
1528 6036 Vas Orrefors, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:54)
1528 6507 Vaser 2 st, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Signerad. Höjd: 21-28 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:21)
1528 6384 Vaser 3 st, Kina & Japan, "The dance of the Celestial dragon" & Imari, nutida. Höjd: 25-29 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:25)
1528 6194 Vattenkanna Harri Koskinen, Firma Svenskt Tenn, mässing. Längd: 46 cm. Höjd: 26 cm, cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 20:49)
1528 6493 Vinglas 4 st, Åsa Brandt (f. 1940), Sverige. Torshälla, glas. Höjd: ca 26-27 cm
1528 6294 Vitrinskåp Gustaviansk stil. Bredd: 98 cm, djup: 40 cm, höjd: 136 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:53)
1528 6188 Vitvinsglas + likörglas, 6 + 6 st, Fyrkantig fot, slipad kupa. Höjd: 8-11,5
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:34)
1528 6227 Ytterfoder ett par, Waldemarsudde. Höjd: 12,5 cm, diameter: 12 cm
1528 6100 Ytterfoder OC. Höjd: 34cm. Diameter: 26cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 19:02)
1528 6442 Ytterfoder Porslin. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 mars 2023 18:15)