Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 16 januari 2006 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

392 3213  Afrikana 2 statyetter trä, höjd: 52/69

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 3365  Akvarell Algot Ringström 1906, "Seglare omgärdade av vattennymfer" 69x54

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 3265  Akvarell Birger Mörk, Lofoten, 1979, 66 x 50

392 3242  Akvarell Britt Lundgren, Parc de Vincennes, 28 x 40

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 3143  Amerikagungstol

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 3329  Amerikaur  höjd: 40

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 2229  Ampel Karl Johan-stil, dia 60

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 3357  Ampel med prismor, sekelskifte, höjd: 35 (nyrenoverad)

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 3347  Ankare m.ä, höjd: 112

392 3398  Armbandsur diverse herr dam

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 3210  Armlänk 18 k 12g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 3211  Armlänk 18k 11, 3 g

392 2627  Bajonetter 2 st, Modell 1896 & AK4

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 3311  Båtmotor Volvo Penta m.ä

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 3141  Bestick Ns diverse ca 70 del

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 3205  Betraktelseapparat med stereobilder bla. nakenbilder

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 3411  Biblioteksbord Carl Johansons Möbleringsaffär Kgl Hovlev. 150x70x75

392 3218  Blandteknik Akke Hugh Malmeström, Paris 1924 "Jazzclub", 39x45

392 3099  Blandteknik AWA Åke W Andersson, 31x49

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 2637  Blandteknik Sonja Bro "Karikatyr" 52x36

392 3367  Blandteknik T Dahlö, "Timmerflottare", 21x26

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 3352  Bokskåp 1890-tal, 103x32x224

S�ldes f�r 9.500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 3057  Bordslampa

392 2031  Bordslampa Empirestil, alabaster

392 3321  Bordslampfot mässing, tidigt 1900-tal, höjd: 42, (kupan saknas)

392 3189  Bordslampor 1-par, Jugendstil, höjd: 48

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 3126  Bordsur cloissonné/mässing, höjd: 27

392 3024  Bordsur Sent 1800-tal, Valnöt, längd: 35, djup: 15, höjd: 25

392 3157  Boxarsäck

392 2075  Broscher 2 st Camé

392 3164  Butlers tray England, Idegran

392 2269  Byrå 1800 ca 106x55x102

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 3184  Byrå Barock, längd: 109, djup: 62, höjd: 88

S�ldes f�r 9.800 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 3406  Byrå England, ek, 75x51x90

392 3220  Byrå Jugend furu, 85x45x81

392 3151  Byrå Louis XV-stil, längd: 62, djup: 34, höjd: 70

392 3303  Byrå med låsbar överdel, rosenträ med mässingdetaljer, längd: 75, djup: 45, höjd: 75

392 3225  Byrå Rokokostil, stenskiva, längd: 69, djup: 36, höjd: 65

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 3038  Byrå Sekelskifte, Valnöt, längd: 106, djup: 57, höjd: 77

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 2556  Byrå Sengustaviansk stil, längd: 85, djup: 47, höjd: 80

392 3043  Cafestolar 5 st, o 1900, Sign HGK

392 1669  Chiffonjé Ek, Karl Johan, längd: 115, djup: 50, höjd: 150

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 2145  Cloisonné 3 del

392 2362  Clubfåtöljer 1 par Chesterfiedl, läder

S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 3116  Clubfåtöljer 1 par, Skinn [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

392 3209  Coaster 1 par, silver, J P Östberg Göteborg, 1873 /1874

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 3343  Cykelställ m.ä, Gjutjärn, 5-cyklars

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 3106  Dampäls Sagamink, stl 38

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 3221  Dantestol

S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 3326  Docksäng sekelskifte, mässing, längd: 52

392 3178  Dockservis 16-del, Gustavsberg

392 3074  Dockskåpsmöbler + porslinsdockor, 1800-tal

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 3188  Dörrknackare 3st, mässing, höjd: 24

392 3386  Droppur

392 2254  Emmafåtölj

392 3251  Etagebord (kortat)

392 3260  Etsning B von Konow, 251/310, 1957, Komposition, 26x 33

392 3279  Etsning Birgitta Liljebladh, 1952, 283/310, Man, 30 x 22

392 3270  Etsning Kerstin Abram-Nilsson, Vitmåne, 39 x 48, 3/310

392 3132  Etsning Masolle, "Nakenmodell" 25x18

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 2491  Etsning Olle Hjortzberg, 19x15

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 3261  Etsning Philip von Schantz, 1954, 226/310, Stilleben med kaffekvarn, 20 x 29

392 2423  Etsning + gravyr 1800-tal, ca 25 x 18

392 3262  Etsningar 2 st, fåglar, ca 25 x 20

392 3243  Etsningar 3 st, Bla Sallberg

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 3158  Färglitografi 2st, "Miami" 103x73 (1st med skadat glas)

392 3159  Färglitografi 4st, 10/60, 74x55

392 3257  Färglitografi  Bengt Dimnig, 49/150, Drömbild, 49 x 36

392 3274  Färglitografi  Birger Mörk, 20/215, Komposition, 34 x 42

392 3276  Färglitografi  Elsa Hagen , 209/260, 72 x 43, Träd

392 3264  Färglitografi  Esaias Thorén, 1956, 173/310, Pierrot, 51 x 40

392 2485  Färglitografi  Gösta Gustavson, 174/300 49x60

392 3275  Färglitografi Gram, 1951, 191/310, Flicka, 48 x 37

392 3259  Färglitografi  Gram, 253/460, 15 x 19, Ägg + äpple

392 3267  Färglitografi Gustaf Rudberg, Skutor, 108/310, 58 x 40

392 3258  Färglitografi  Harald Lindberg, 147/260, 54 x 65

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 3271  Färglitografi  Hugo Zuhr, 124/260, 52 x 66, Landskap

392 3272  Färglitografi  Lars Svan, Landskap, 54 x 61

392 3269  Färglitografi  Mona Huss Walin, 218/460, 60 x 52, kust med blomma

392 3268  Färglitografi Nils Nilsson, 159/260, 64 x 50, fiskare

392 3250  Färglitografi  Reinhold, Ljunggren, 108/260, Spanien, 43 x 55

392 2016  Färglitografi  Roland Svensson, Fiskebåtar16/310, 23 x 37

392 3263  Färglitografi  Sign Nordell, 183/260, flanörer, 34 x 75

392 3277  Färglitografi  Sixrud, 235/250, Badande barn, 42 x 72

392 3247  Färglitografi  Stellan Mörner, 160/260, Kvinna & sol, 59 x 42

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 3280  Färglitografier  10 st, Gordon Maetic

392 3254  Färglitografier  2 st, Einar Rosén, Flicka + Park

392 3117  Fat 2 ST, BLA dELFT

392 3163  Fåtölj Finnlandia, brunt skinn

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 3327  Fåtölj Jetson, nubuc, slitage

392 2013  Figurin Blanc de chine, höjd: 41

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 2061  Figurin Rokokodam, Royal Dux, höjd: 22

392 2636  Figurin Sevres liknande märke, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], höjd: 22

392 3362  Figuriner 2 st Rörstrand + 1 Hummel

392 3361  Figuriner 3 st Tyskland, höjd: 12-18

392 3273  Förglito 195/260, Skattsökare, 53 x 67

392 3010  Fotpallar 1 par

392 2648  Frimärken 1st kartong, blandade frimärken

392 2647  Frimärken 1st kartong, blandade frimärken

392 2082  Frimärken Hela världen, Dubbletter brev & klipp

392 2081  Frimärken Sverige . Dubletter, brev & klipp

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 2298  Fruktfat Rörstrand Atelje, dia35, 5

392 2431  Fruktservis 7 del

392 3404  Fruktservis Rosenthal "Aida" 7 del

392 3428  Gitarr Italien, pärlemointarsia

392 2442  Glasservisdelar 12+8st

392 3312  Golvbokhylla String, 4st gavlar + 24st hyllplan

392 3348  Golvlampa

392 3046  Golvlampa "Båge"

392 3239  Golvlampa mässing, 2-armad

392 2524  Golvlampa trä mässing

392 3207  Golvur allmoge, 1700-tal, höjd: 208 Nytt urverk o lod

392 3378  Gravyr Themsen London, 34x39

392 3077  Gravyr Zorn, ej sign

392 3334  Grindpar 1800-tal, järn, längd: 360

S�ldes f�r 4.300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 3030  Hallampa  höjd: 40

392 3048  Halskedja+ 1 par, Örhängen 18 k 27, 4 g

392 3328  Hängskåp 4st. trä, glasdörrar, längd: 82, djup: 29, höjd: 37

392 3217  Hängskåp Dalamålat, höjd: 63

392 3026  Hängskåp Ett par, Dörrarna fd väggdekorelement, höjd: 127

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 3083  Herrur 6 st,

392 3084  Herrur Omega Constellation, 1333

392 3119  Höganäskrus 3 st

392 3410  Hörnskåp vitrin, mahogny, höjd: 182

392 3344  Hundpulka m.ä

392 3392  Hushållsvågar 2 st

392 3006  Ingefärskrus Kina, (nagg), höjd: 19

392 3342  Jade 2 halsband + skulptur + bordsprydnad

392 3399  Jultallrikar minatyrer

392 2322  Kaffegods "Medicinalväxter", Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1948-1976, benporslin, tryckt, blå, koppar med fat 4 del, + 7 assietter + 3 koppar

392 3069  Kaffegods 12 + 12 del, Tyskland

392 3389  Kaffekvarnar 2 st

392 3070  Kaffeservis 3 del, Västerås, vitmetall

392 2012  Kaffeservis Ns, WMF, graverade

392 3214  Kaffeskedar silver 12 st

392 3253  Kameror + kikare 3 + 1

392 2561  Kamferkista  längd: 95

392 3248  Kanna Nuutajärvi, glas, höjd: 20

392 3071  Karaff 4 delad, glas, höjd: 31

392 3322  Karmstol Aalto, E45, ljust skinn (slitage)

392 3185  Karmstol barockstil

392 3107  Karmstol Karl Johan-stil

392 3224  Karmstol Mahogny

392 3145  Karmstol Sekelskifte, (rank)

392 2547  Karmstolar 1 par + 6 st. stolar, ek, tidigt 1900-tal

392 1842  Karmstolar 1 par + 6 stolar, England med skinnklädsel

392 2425  Karmstolar 4 st, Jugend

392 3293  Karmstolar Ett par, Carl Malmsten, furu

392 3419  Karta Polen, Ungern, Walachia, Moldavia & Little tartary, 38 x 51

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 3195  Katt Lisa Larson, höjd: 10

392 2383  Keramik 6 del Rörstrand bla. G Nylund

392 3109  Kina diverse

392 3219  Kista 1800-tal, längd: 127 + bonad

392 3295  Klaffbord 1800-tal, avlutad skiva, längd: 101, höjd: 75

392 2613  Klaffbord bemålat, 108x55x74

392 3407  Klaffbord ek, höjd: 75

392 3039  Klaffbord Sekelskifte, Bemålat, längd: 100 , höjd: 76

392 2279  Kökssoffa  längd: 189

392 3308  Konsol + spegel, rosenträ med mässingdetaljer, höjd: 75 + 100

392 3360  Konstglas 4 del

392 2510  Koppar div

392 3049  Koppar Diverse

392 3044  Koppar diverse 5 del

392 3192  Koppar Diverse i låda

392 3206  Kopparmynt ½ daler Silfvermynt 1722 i koppar

392 3315  Kräftskål Rörstrand, dia 21, (spricka)

392 2141  Kristall 3 del. Böhmen

392 3204  Kristallmottagare med lurar o originalkartong NK 1924

392 3068  Kuverttallrikar 12 st , Tyskland

392 3246  Kyrkstolar 1 par, Katolska, (skador)

392 3307  Lampbord 2st, rosenträ, höjd: 45 + 40

392 2515  Lappkniv ben, sign

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 3129  Lejon Metall, längd: 33

392 3127  Leopard Metall, längd: 70

392 3146  Linne 2-del

392 2170  Litografier 2 st Modzelewski

392 3161  Ljusampel tidigt 1900-tal, blå glaskupa, dia:25

392 3019  Ljusask 1700-tal, Kompletterad, längd: 28

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 3171  Ljuskrona 5-armad, höjd: 60

392 1685  Ljuskrona Empirestil

392 3416  Ljuskrona Empirstil, höjd: 82

S�ldes f�r 4.900 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 3166  Ljuskrona Hagamodell, höjd: 90 (nyrenoverad)

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 3121  Ljuskrona Mässing, Ca 70

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 3186  Ljuskrona Oscariansk, höjd: 100, 6 ljusarmar

392 3237  Ljuskrona Oscariansk, höjd: 80

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 3165  Ljuskrona Rokokostil, höjd: 85 (nyrenoverad)

S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 3236  Ljuskrona Tidigt 1900-tal, höjd: 90

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 2628  Ljusstakar 1 par för vardera 2 ljus, mässing, barock, höjd: 38

392 3020  Ljusstakar 1 par, 1800-tal, höjd: 31

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 3138  Ljusstakar 1 par, Gusum, höjd: 17

392 3014  Ljusstakar 1 par, Mässing, 17/1800-tal, höjd: 23

392 2384  Ljusstakar 1 par, Rörstrand, höjd: 23

392 3097  Ljusstakar 1 par, silver, 1956, höjd: 15

392 3358  Ljusstakar 1 par, tenn, höjd: 24

392 3102  Ljusstakar Ett par, försilvrade, Sign 10ML Double, höjd: 28

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 2600  Lockurna Kina, höjd: 32

392 3429  Måleriset Staffli + stol + palett

392 3369  Marin sign, Holland, 25x32

392 3325  Matbestick 38 del. NS

392 3113  Matbestick 8 del. silver

392 3066  Matbestick Svensk Spets, NS, ca 50 del

392 3215  Matsalsbord Jugend, furu, + i ilägg, 97x116x74

392 2228  Matsalsbord mahogny Gustaviansk stil, 3 ilägg, höjd: 74

392 2440  Matservis "Royal" UE Gefle, ca 70 del

392 2312  Matservis Rörstrand, ca 60 del

392 2072  Matservis Tjeckien, ca 45 del

392 3196  Matta Kina, 90-L, 244x335

392 3355  Matta orientalisk, Antik Beluch, 77x134 (slitage)

392 3356  Matta orientalisk, Antik Beluch, 85x159

392 2610  Matta orientalisk, Feridan, 223x308

392 2459  Matta orientalisk, Hamadan, 383x110

392 3148  Matta orientalisk, Indo-Kerman, 120x205

392 3075  Matta orientalisk, Lilihan, 124x160

392 3076  Matta orientalisk, Nahavand, 130x200

392 3149  Matta orientalisk, Pakistan, 130x185

392 3234  Matta orientalisk, Sarough-Mahal, 218x325

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 3235  Matta orientalisk, Täbriz, 285x388

S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 3172  Måttsats 7 del, koppar, 1853, J.Wenström

392 3395  Medaljer Kungahuset, 7 del silver

392 3397  Metall 5 del

392 2014  Minkpäls + mössa

392 3408  Musikmöbel England, 63x50x137

392 3200  Nipper diverse bla. 2 herrur

392 3086  Nyckelskåp

392 3245  Nysilver 4 del, Bla Brickor

392 3108  Nysilver diverse

392 3401  Nysilver diverse i kartong

392 3228  Oljemålning   längd: Cinque, "Solindränkt terass" 80x55

392 3226  Oljemålning "Blomstilleben" -1951, 78x51

392 3087  Oljemålning  "Fiskeläge" Hugo Öfverström, 45x58

392 3067  Oljemålning "Tjärn" 44x55

392 3197  Oljemålning 1800-tal, Marin med namnskylt Marcus Larson, ren objekt, 56, 5x76

392 3002  Oljemålning 1800-tal, Sign A Meister Fecit, Trompe l oeil, uppklistrad, 88x74

S�ldes f�r 52.000 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 3016  Oljemålning  A Wilhelms -59, Marin, 46x66

392 2240  Oljemålning Adelsman, barock 1600-tal, 14x10

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 3137  Oljemålning Adolphe Lacomble, 'Vilostund i skogsglänta' 1800-tal, 45x39

392 3017  Oljemålning  B Wahlberg, 31x97

392 2103  Oljemålning  Bertil Wahlberg, "Dam i blått", 72x35

392 3150  Oljemålning C.Hallström, 'Skärgårdsmotiv' 100x70 (skada)

392 3011  Oljemålning  Carl Hallström, Skogsglänta, 49x77

392 3015  Oljemålning England, 1800-tal, sign 51x76

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 3018  Oljemålning  G Trägårdh, 1948. Skärgårdsmotiv 28x43

392 3065  Oljemålning  George Sonneborn, 62x51

392 2241  Oljemålning interiör religiöst motiv 16-1700-tal, 24x16

392 3425  Oljemålning  Josef Miklós, Krasse, 52 x 63

392 3422  Oljemålning  Josef Miklós, krukväxt, 112 x 65

392 3424  Oljemålning Josef Miklós, Kubistisk kust, 1955, 55 x 70 (motiv även på baksidan)

392 3418  Oljemålning  Josef Miklós, Kvinna på bänk, 70 x 95

392 3423  Oljemålning Josef Miklós, träd, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], 102 x 70

392 3136  Oljemålning  K.G Holmberg, " Den sista rodnaden" 1942, 11x22 (brev från konstnären medföljer)

392 3377  Oljemålning Karlstedt, 49x63

392 3366  Oljemålning  Landskap m figur och hus, T Dahlö, 37x45

392 8779  Oljemålning marin, 1800-tal 120x148

S�ldes f�r 10.200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 3227  Oljemålning N.Engqvist "Änder i gammal vass" 48x58

392 3133  Oljemålning Paul Graf, "Gränd" 1901, 36x28

392 3013  Oljemålning  Per Månsson, "Den blå stolen", 82x61

392 3373  Oljemålning Porträtt, Harry A-n, 47x36

392 3012  Oljemålning  Ragnar Swahn, Vinterlandskap, 28x39

392 3122  Oljemålning Rysk konstnär, 62x51

392 3281  Oljemålning  Schmitterlöw, Män på åsna, 142 x 126

392 3379  Oljemålning Segeleka, Einar Landmarker, 1919, ej ram, 24x35

392 2665  Oljemålning sekelskifte, 57x88 "Stuga på strand"

392 3058  Oljemålning  Sign, 'Interiör' 27x33

392 3332  Oljemålning  sign, 'man', 33x24

392 2638  Oljemålning  Sonja Bro "Stilleben" 84x65

392 3089  Oljemålning  Stockholmsmotiv, Gunnar bergqvist, 41x53

392 3193  Oljemålning  Tepas, "Parismotiv" 62x92

392 2351  Oljemålningar 1 par, oramade, 1800-tal, 19x27

392 3152  Oljemålningar 1-par, 1800-tal, 45x20

392 3375  Oljemålningar 2 st kustmotiv, 23x18

392 3090  Oljemålningar 2 st Norge, sign, 28x40 ca

392 3331  Päls Fårskinn, OBS 2-delad, 38-40

392 3330  Pälsjacka Breitscwantz stl 38

392 3072  Pälsjacka Mink, stl 38

392 3396  Parasoll barn

392 3301  Pärlcollieer 14 st. sötvattenspärlor, (varierande längder)

392 3299  Pärlcollieer 3 st. sötvattenspärlor, längd: 46

392 3300  Pärlcollieer 3 st. sötvattenspärlor, längd: c.a. 40

392 3198  Pärlcollier 2 ST, silverspänne, längd: 53-58

392 3298  Pärlrader 10 rader, saltvattenspärlor, längd: c.a. 40

392 3023  Parti allmoge i kartong

392 1673  Pastell Förgylld ram, 12x44

392 3134  Pastell  Roland Svensson, "Ångbåt på Göta kanal" 47x30

392 3256  Pastell Sign GM, strand, 30 x 42

392 3135  Pastell Valfrid Nelson, "Marin" 1890, 30x44

392 3029  Pelarbord  höjd: 53

392 3101  Pelarbord 1800-tal, avlutad furu, höjd: 74 dia 55

392 2301  Pelarbord mahogny, höjd: 60

392 3384  Pelarbord valnöt, höjd: 77

392 3294  Piano Röstler

392 3183  Pianopall Rokokostil, Broderad sits

392 3203  Picknickkorg plast, design Sigvard Bernadotte, med termos, talrikar, lådor, muggar, etc

392 3223  Piedestal med stenskivor, höjd: 67

392 3385  Pigtittare mahogny, 1800-tal, höjd: 53

392 3417  Pinnstolar 4 st

392 2404  Plafond Alabaster, Dia53

392 3287  Plafond Glas/mässing, Dia45

392 3286  Plafond Glas/mässing, Dia45

392 3285  Plafond Glas/mässing, Dia45

392 3284  Plafond Glas/mässing, Dia45

392 8765  Pojkporträtt ca 1850 61x41

392 3112  Porslin 3 del. Japan

392 2060  Porslinsdockor 5 st, höjd: ca20

392 3025  Projektor Pathé-Baby, M.ä. , höjd: 32

392 3050  Rakspegel 1800-tal, mindre modell

392 2391  Relieftavlor 2 st Rörstrand, höjd: 28-52

392 3202  Ringar 3 st , 18 k camé pärla stenar, ca 14 g

392 2158  Rölakanmatta IS Ingegerd Silow, 135x205

392 3180  Rölakanmatta Sverige, Anna-Johanna Ångström 'Roslagsvår' 170x230

392 3313  Rullbord Rostfritt

392 3309  Rullklaffssekretär 40-tal, intarsia, längd: 86, djup: 44, höjd: 98

392 3181  Ryamatta 50/60-tal, Handknuten, 170 x 115

392 3240  Salongsbord mahogny, längd: 89, höjd: 62

392 3120  Salongsbord Sekelskifte, längd: 65, djup: 50, höjd: 77

392 3111  Samlartallrikar 6 st. Wedgwood, England

392 3154  Samlartallrikar 9st, Bing & Grøndahl

392 3130  Sängvärmare Kina, metall

392 2231  Satsbord 3 del

392 3047  Satsbord 3 del, Mahogny, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

392 1625  Sekretär 1800-tal, mahogny, längd: 100, djup: 46, höjd: 110

392 2480  Selbåge

392 2478  Selbåge

392 3021  Serigrafi Matisse, 'Blue nude' 50x40

392 3082  Sidenscarfes 2 st "Hermès"

392 3212  Sigillring Lilliehöök + ring, 18k 8, 7g

392 3005  Silver 3 del

392 3194  Skål Carl Harry Stålhane, Rörstrand, längd: 28

392 2381  Skål Rörstrand, Hertha Bengtson HB, dia25

392 3430  Skålar 2 st, Gefle Vinranka

392 2371  Skålar 3 st kristall, bla. Orrefors

392 3297  Skänk 1800-tal, bemålad, längd: 107, djup: 48, höjd: 117

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 3041  Skänk 1890-tal, Furu, längd: 108, djup: 46, höjd: 113

S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 3371  Skänk sengustaviansk, längd: 145, djup: 57, höjd: 108

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 3123  Skåp 1-par, Tibetstil, längd: 47, djup: 37, höjd: 80

392 2270  Skåp 1800 ca , 95x40x105

392 1801  Skåp Alm, längd: 87, djup: 39, höjd: 131

392 2109  Skåp Bemålat, 83x40x88

392 3104  Skåp bemålat, längd: 86, djup: 41, höjd: 175

392 3292  Skåp Carl Malmsten, Furu, längd: 94, djup: 43, höjd: 179, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

392 3124  Skåp Tibetstil, längd: 49, djup: 35, höjd: 121

392 2129  Skåp trä, 90x42x106

392 3153  Skärbräda Picknick, Rörstrand, höjd: 28

392 3320  Skrin med lock märkt Tiffany Studio New York, 809, metall/glas

392 3412  Skrivbord England, mahogny, 137x78x78

392 3042  Skrivbord Furu, Avlutat, längd: 118, djup: 65, höjd: 79

392 1010  Skrivskåp snedklaff, ek furuinredning, 1800 ca, 132x58x225

S�ldes f�r 10.800 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 1552  Skulptur Kosta Boda, Backström Atelje, längd: 45

392 3095  Skulptur metall, höjd: 60

392 3340  Skulptur Soapstone, Kina, höjd: 45

392 3080  Skulptur stål på marmor, höjd: 29

392 3078  Skulptur trä, sign, VS-87, höjd: 38

392 3064  Skulpturer 1-par afrikana + 1st gipsfigurin "Oxe"

392 3096  Skulpturer metall 3 st

392 3324  Skyltar diverse, reklam, keramik/glas

392 3282  Slagbord 3 delat, Totallängd 265

392 3201  Smycken 18 k ca 34 g, halskedjor örhängen etc

392 3199  Smycken silver div

392 3093  Snusflaskor 10 st Kina

392 3040  Sockerskål, NS

392 3162  Soffa 2-sits, Finnlandia, brunt skinn

392 2107  Soffa Gustaviansk stil, längd: 160

392 3353  Soffa Gustaviansk stil, längd: 186

S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 3167  Soffa+ 1 par, Fåtöljer Nyrokokostil, (solkiga)

392 3283  Soffor 3 st, Carl Malmsten, furu, (ren obj.)

392 2180  Spegel 1800-tal, höjd: 97 (skador)

392 8609  Spegel empire, höjd: 164

392 3169  Spegel Förgylld ram, höjd: 55

392 3008  Spegel Gustaviansk, (ombronserad , senare glas), höjd: 102

392 3110  Spegel Gustaviansk, 1700-tal, förgylld, senare spegelglas & bakstycke, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 5.100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 2570  Spegel sent 1800-tal , förgylld, höjd: 72

392 3376  Spegelskänk jugend, längd: 95, djup: 58 yh.192

S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 1012  Spelbord Rokoko, 95x48x77

392 3306  Spelbord Vändbar skiva för Schack och Backgammon , rosenträ , längd: 78, djup: 78, höjd: 77(pjäser medföljer)

392 3098  Spritschatull med sedel och penningfack, 36x28x32, 6 flaskor saknas

S�ldes f�r 29.000 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 2070  Statyett Gips, höjd: 36

392 3372  Stolar 1 par, rokoko

392 2601  Stolar 1 par, Rokokostil, 1800-tal

392 3382  Stolar 4 st Gustaviansk stil

392 3310  Stolar 4st, Gemla, snörsits

392 2309  Stolar 6 st, 1800-tal

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 2126  Stolar 6 st, barockstil

392 3140  Stolar 6 st, Gustaviansk stil

392 2227  Stolar 8 st Gustaviansk stil

392 3144  Stolar 8st, inköpta på ROOM

392 3249  Sybord Allmogemålning, längd: 37, djup: 29, höjd: 82

392 3182  Sybord Allmogemålning, längd: 58, djup: 38, höjd: 62

392 3383  Sybord mahogny, höjd: 69

392 3028  Syltkruka Höganäs, 12L

392 3388  Syltkruka Höganäs, 6L

392 2203  Syltkrukor 2 st Höganäs, 2L + 6L

392 3156  Syltkrukor 5st

392 3290  Takarmatur Mässing, glaskupor, höjd: 100 Dia70

392 3289  Takarmatur Mässing, Glaskupor, höjd: 100, Dia70

392 3288  Takarmatur Mässing, glaskupor, höjd: 100, Dia70 (4st kupor saknas)

392 3009  Takarmatur med prismor

392 3105  Tallrik i fodral Meissen, dia 26

392 3103  Tavla tryck, Lavendel, 29x29

392 3252  Tekanna gjutjärn

392 3100  Tekanna + gräddkanna, silver

392 3222  Telefonbänk Mahogny

392 3305  Telefonbänk Rosenträ, längd: 105

392 3063  Tennljusstakar 1-par, Ollers 1944, höjd: 31

392 3003  Terrin med lock+ skål, Rörstrand/Gustafsberg

392 3004  Terrin med Lock, Gustafsberg, "Bägare"

392 3314  Terrin med lock Alf Wallander, Rörstrand

392 3426  Teskedar 11 st, Silver

392 2168  Tidningsbord 1950-tal

392 3302  Tidningshylla Rosenträ med mässingdetaljer, höjd: 57

392 3341  Trädgårdsgrupp 4-del, gjutjärn/trä

392 3431  Trädgårdsstolar 4 st

392 3338  Trädgårdsstolar 4 st, gjutjärn, fällbara

392 3339  Trädgårdsstolar 8st, fällbara

392 3337  Trädgårdsurnor 1-par, gjutjärn, höjd: 35

392 3336  Trädgårdsurnor 1-par, gjutjärn, höjd: 68

392 3346  Trädgårdsurnor 1-par, höjd: 78

392 3160  Trädgårdsurnor Ett par, gjutjärn, Empire-stil, höjd: 30

392 3393  Träskrin + 2 del, allmogemålat

392 3368  Träsnitt Japan, 1800-tal, 37x25

392 3304  Tv-skåp Rosenträ med mässingdetaljer, längd: 69, djup: 36, höjd: 94

392 3333  Uppläggningsfat Design Mariehult Sweden, 34x34, i originalkartong

392 3115  Utdragssäng 1800-tal, trären

392 2623  Väckarklocka Blessing West Germany

392 3081  Väggkonsol mahogny mässing, höjd: 25

392 3323  Vägglampett Art Deco, tenn

392 3176  Väggljusstakar 1-par, höjd: 12

392 3054  Väggpendyl  höjd: 47 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

392 3053  Väggpendyl  höjd: 58 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

392 3147  Väggpendyl Förgylld, höjd: 55

392 3175  Väggpendyl Förgylld, höjd: 55 (skador)

392 3179  Väggpendyl Metall, höjd: 58

S�ldes f�r 3.300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)

392 3420  Väggpendyl Trä, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], höjd: 40

392 3062  Väggrelief Afrikana, gips, höjd: 34

392 3187  Väggtelefon L M Ericsson tidigt 1900-tal, höjd: 70 + rikstelefonkatalog 1909

392 3296  Väggvitrin 1800-tal, bemålat, längd: 68, djup: 30, höjd: 81(glasspricka)

392 3351  Vas Cloisonné, höjd: 21

392 3359  Vas Rörstrand sign DA, höjd: 24

392 3231  Vas+ Tillbringare, Kosta Boda

392 3114  Vaser 3 st. Kina/Japan, höjd: 23 +18

392 2153  Vevgrammofon

392 3061  Vevgrammofon

392 3349  Vilkudde Kina, trä/soapstone

392 2211  Vinglas 10 st vin + 1 par champagneglas

392 3085  Vintillbehör Termometer & emaljskyltar

392 2112  Vitrinskåp Louis XV-stil, 80x43x175