392 3213 Afrikana 2 statyetter trä, höjd: 52/69
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 3365 Akvarell Algot Ringström 1906, "Seglare omgärdade av vattennymfer" 69x54
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 3265 Akvarell Birger Mörk, Lofoten, 1979, 66 x 50
392 3242 Akvarell Britt Lundgren, Parc de Vincennes, 28 x 40
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 3143 Amerikagungstol
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 3329 Amerikaur höjd: 40
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 2229 Ampel Karl Johan-stil, dia 60
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 3357 Ampel med prismor, sekelskifte, höjd: 35 (nyrenoverad)
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 3347 Ankare m.ä, höjd: 112
392 3398 Armbandsur diverse herr dam
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 3210 Armlänk 18 k 12g
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 3211 Armlänk 18k 11, 3 g
392 2627 Bajonetter 2 st, Modell 1896 & AK4
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 3311 Båtmotor Volvo Penta m.ä
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 3141 Bestick Ns diverse ca 70 del
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 3205 Betraktelseapparat med stereobilder bla. nakenbilder
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 3411 Biblioteksbord Carl Johansons Möbleringsaffär Kgl Hovlev. 150x70x75
392 3218 Blandteknik Akke Hugh Malmeström, Paris 1924 "Jazzclub", 39x45
392 3099 Blandteknik AWA Åke W Andersson, 31x49
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 2637 Blandteknik Sonja Bro "Karikatyr" 52x36
392 3367 Blandteknik T Dahlö, "Timmerflottare", 21x26
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 3352 Bokskåp 1890-tal, 103x32x224
S�ldes f�r 9.500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 3057 Bordslampa
392 2031 Bordslampa Empirestil, alabaster
392 3321 Bordslampfot mässing, tidigt 1900-tal, höjd: 42, (kupan saknas)
392 3189 Bordslampor 1-par, Jugendstil, höjd: 48
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 3126 Bordsur cloissonné/mässing, höjd: 27
392 3024 Bordsur Sent 1800-tal, Valnöt, längd: 35, djup: 15, höjd: 25
392 3157 Boxarsäck
392 2075 Broscher 2 st Camé
392 3164 Butlers tray England, Idegran
392 2269 Byrå 1800 ca 106x55x102
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 3184 Byrå Barock, längd: 109, djup: 62, höjd: 88
S�ldes f�r 9.800 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 3406 Byrå England, ek, 75x51x90
392 3220 Byrå Jugend furu, 85x45x81
392 3151 Byrå Louis XV-stil, längd: 62, djup: 34, höjd: 70
392 3303 Byrå med låsbar överdel, rosenträ med mässingdetaljer, längd: 75, djup: 45, höjd: 75
392 3225 Byrå Rokokostil, stenskiva, längd: 69, djup: 36, höjd: 65
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 3038 Byrå Sekelskifte, Valnöt, längd: 106, djup: 57, höjd: 77
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 2556 Byrå Sengustaviansk stil, längd: 85, djup: 47, höjd: 80
392 3043 Cafestolar 5 st, o 1900, Sign HGK
392 1669 Chiffonjé Ek, Karl Johan, längd: 115, djup: 50, höjd: 150
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 2145 Cloisonné 3 del
392 2362 Clubfåtöljer 1 par Chesterfiedl, läder
S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 3116 Clubfåtöljer 1 par, Skinn [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
392 3209 Coaster 1 par, silver, J P Östberg Göteborg, 1873 /1874
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 3343 Cykelställ m.ä, Gjutjärn, 5-cyklars
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 3106 Dampäls Sagamink, stl 38
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 3221 Dantestol
S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 3326 Docksäng sekelskifte, mässing, längd: 52
392 3178 Dockservis 16-del, Gustavsberg
392 3074 Dockskåpsmöbler + porslinsdockor, 1800-tal
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 3188 Dörrknackare 3st, mässing, höjd: 24
392 3386 Droppur
392 2254 Emmafåtölj
392 3251 Etagebord (kortat)
392 3260 Etsning B von Konow, 251/310, 1957, Komposition, 26x 33
392 3279 Etsning Birgitta Liljebladh, 1952, 283/310, Man, 30 x 22
392 3270 Etsning Kerstin Abram-Nilsson, Vitmåne, 39 x 48, 3/310
392 3132 Etsning Masolle, "Nakenmodell" 25x18
S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 2491 Etsning Olle Hjortzberg, 19x15
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 3261 Etsning Philip von Schantz, 1954, 226/310, Stilleben med kaffekvarn, 20 x 29
392 2423 Etsning + gravyr 1800-tal, ca 25 x 18
392 3262 Etsningar 2 st, fåglar, ca 25 x 20
392 3243 Etsningar 3 st, Bla Sallberg
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 3158 Färglitografi 2st, "Miami" 103x73 (1st med skadat glas)
392 3159 Färglitografi 4st, 10/60, 74x55
392 3257 Färglitografi Bengt Dimnig, 49/150, Drömbild, 49 x 36
392 3274 Färglitografi Birger Mörk, 20/215, Komposition, 34 x 42
392 3276 Färglitografi Elsa Hagen , 209/260, 72 x 43, Träd
392 3264 Färglitografi Esaias Thorén, 1956, 173/310, Pierrot, 51 x 40
392 2485 Färglitografi Gösta Gustavson, 174/300 49x60
392 3275 Färglitografi Gram, 1951, 191/310, Flicka, 48 x 37
392 3259 Färglitografi Gram, 253/460, 15 x 19, Ägg + äpple
392 3267 Färglitografi Gustaf Rudberg, Skutor, 108/310, 58 x 40
392 3258 Färglitografi Harald Lindberg, 147/260, 54 x 65
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 3271 Färglitografi Hugo Zuhr, 124/260, 52 x 66, Landskap
392 3272 Färglitografi Lars Svan, Landskap, 54 x 61
392 3269 Färglitografi Mona Huss Walin, 218/460, 60 x 52, kust med blomma
392 3268 Färglitografi Nils Nilsson, 159/260, 64 x 50, fiskare
392 3250 Färglitografi Reinhold, Ljunggren, 108/260, Spanien, 43 x 55
392 2016 Färglitografi Roland Svensson, Fiskebåtar16/310, 23 x 37
392 3263 Färglitografi Sign Nordell, 183/260, flanörer, 34 x 75
392 3277 Färglitografi Sixrud, 235/250, Badande barn, 42 x 72
392 3247 Färglitografi Stellan Mörner, 160/260, Kvinna & sol, 59 x 42
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 3280 Färglitografier 10 st, Gordon Maetic
392 3254 Färglitografier 2 st, Einar Rosén, Flicka + Park
392 3117 Fat 2 ST, BLA dELFT
392 3163 Fåtölj Finnlandia, brunt skinn
S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 3327 Fåtölj Jetson, nubuc, slitage
392 2013 Figurin Blanc de chine, höjd: 41
S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 2061 Figurin Rokokodam, Royal Dux, höjd: 22
392 2636 Figurin Sevres liknande märke, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], höjd: 22
392 3362 Figuriner 2 st Rörstrand + 1 Hummel
392 3361 Figuriner 3 st Tyskland, höjd: 12-18
392 3273 Förglito 195/260, Skattsökare, 53 x 67
392 3010 Fotpallar 1 par
392 2648 Frimärken 1st kartong, blandade frimärken
392 2647 Frimärken 1st kartong, blandade frimärken
392 2082 Frimärken Hela världen, Dubbletter brev & klipp
392 2081 Frimärken Sverige . Dubletter, brev & klipp
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 2298 Fruktfat Rörstrand Atelje, dia35, 5
392 2431 Fruktservis 7 del
392 3404 Fruktservis Rosenthal "Aida" 7 del
392 3428 Gitarr Italien, pärlemointarsia
392 2442 Glasservisdelar 12+8st
392 3312 Golvbokhylla String, 4st gavlar + 24st hyllplan
392 3348 Golvlampa
392 3046 Golvlampa "Båge"
392 3239 Golvlampa mässing, 2-armad
392 2524 Golvlampa trä mässing
392 3207 Golvur allmoge, 1700-tal, höjd: 208 Nytt urverk o lod
392 3378 Gravyr Themsen London, 34x39
392 3077 Gravyr Zorn, ej sign
392 3334 Grindpar 1800-tal, järn, längd: 360
S�ldes f�r 4.300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 3030 Hallampa höjd: 40
392 3048 Halskedja+ 1 par, Örhängen 18 k 27, 4 g
392 3328 Hängskåp 4st. trä, glasdörrar, längd: 82, djup: 29, höjd: 37
392 3217 Hängskåp Dalamålat, höjd: 63
392 3026 Hängskåp Ett par, Dörrarna fd väggdekorelement, höjd: 127
S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 3083 Herrur 6 st,
392 3084 Herrur Omega Constellation, 1333
392 3119 Höganäskrus 3 st
392 3410 Hörnskåp vitrin, mahogny, höjd: 182
392 3344 Hundpulka m.ä
392 3392 Hushållsvågar 2 st
392 3006 Ingefärskrus Kina, (nagg), höjd: 19
392 3342 Jade 2 halsband + skulptur + bordsprydnad
392 3399 Jultallrikar minatyrer
392 2322 Kaffegods "Medicinalväxter", Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1948-1976, benporslin, tryckt, blå, koppar med fat 4 del, + 7 assietter + 3 koppar
392 3069 Kaffegods 12 + 12 del, Tyskland
392 3389 Kaffekvarnar 2 st
392 3070 Kaffeservis 3 del, Västerås, vitmetall
392 2012 Kaffeservis Ns, WMF, graverade
392 3214 Kaffeskedar silver 12 st
392 3253 Kameror + kikare 3 + 1
392 2561 Kamferkista längd: 95
392 3248 Kanna Nuutajärvi, glas, höjd: 20
392 3071 Karaff 4 delad, glas, höjd: 31
392 3322 Karmstol Aalto, E45, ljust skinn (slitage)
392 3185 Karmstol barockstil
392 3107 Karmstol Karl Johan-stil
392 3224 Karmstol Mahogny
392 3145 Karmstol Sekelskifte, (rank)
392 2547 Karmstolar 1 par + 6 st. stolar, ek, tidigt 1900-tal
392 1842 Karmstolar 1 par + 6 stolar, England med skinnklädsel
392 2425 Karmstolar 4 st, Jugend
392 3293 Karmstolar Ett par, Carl Malmsten, furu
392 3419 Karta Polen, Ungern, Walachia, Moldavia & Little tartary, 38 x 51
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 3195 Katt Lisa Larson, höjd: 10
392 2383 Keramik 6 del Rörstrand bla. G Nylund
392 3109 Kina diverse
392 3219 Kista 1800-tal, längd: 127 + bonad
392 3295 Klaffbord 1800-tal, avlutad skiva, längd: 101, höjd: 75
392 2613 Klaffbord bemålat, 108x55x74
392 3407 Klaffbord ek, höjd: 75
392 3039 Klaffbord Sekelskifte, Bemålat, längd: 100 , höjd: 76
392 2279 Kökssoffa längd: 189
392 3308 Konsol + spegel, rosenträ med mässingdetaljer, höjd: 75 + 100
392 3360 Konstglas 4 del
392 2510 Koppar div
392 3049 Koppar Diverse
392 3044 Koppar diverse 5 del
392 3192 Koppar Diverse i låda
392 3206 Kopparmynt ½ daler Silfvermynt 1722 i koppar
392 3315 Kräftskål Rörstrand, dia 21, (spricka)
392 2141 Kristall 3 del. Böhmen
392 3204 Kristallmottagare med lurar o originalkartong NK 1924
392 3068 Kuverttallrikar 12 st , Tyskland
392 3246 Kyrkstolar 1 par, Katolska, (skador)
392 3307 Lampbord 2st, rosenträ, höjd: 45 + 40
392 2515 Lappkniv ben, sign
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 3129 Lejon Metall, längd: 33
392 3127 Leopard Metall, längd: 70
392 3146 Linne 2-del
392 2170 Litografier 2 st Modzelewski
392 3161 Ljusampel tidigt 1900-tal, blå glaskupa, dia:25
392 3019 Ljusask 1700-tal, Kompletterad, längd: 28
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 3171 Ljuskrona 5-armad, höjd: 60
392 1685 Ljuskrona Empirestil
392 3416 Ljuskrona Empirstil, höjd: 82
S�ldes f�r 4.900 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 3166 Ljuskrona Hagamodell, höjd: 90 (nyrenoverad)
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 3121 Ljuskrona Mässing, Ca 70
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 3186 Ljuskrona Oscariansk, höjd: 100, 6 ljusarmar
392 3237 Ljuskrona Oscariansk, höjd: 80
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 3165 Ljuskrona Rokokostil, höjd: 85 (nyrenoverad)
S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 3236 Ljuskrona Tidigt 1900-tal, höjd: 90
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 2628 Ljusstakar 1 par för vardera 2 ljus, mässing, barock, höjd: 38
392 3020 Ljusstakar 1 par, 1800-tal, höjd: 31
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 3138 Ljusstakar 1 par, Gusum, höjd: 17
392 3014 Ljusstakar 1 par, Mässing, 17/1800-tal, höjd: 23
392 2384 Ljusstakar 1 par, Rörstrand, höjd: 23
392 3097 Ljusstakar 1 par, silver, 1956, höjd: 15
392 3358 Ljusstakar 1 par, tenn, höjd: 24
392 3102 Ljusstakar Ett par, försilvrade, Sign 10ML Double, höjd: 28
S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 2600 Lockurna Kina, höjd: 32
392 3429 Måleriset Staffli + stol + palett
392 3369 Marin sign, Holland, 25x32
392 3325 Matbestick 38 del. NS
392 3113 Matbestick 8 del. silver
392 3066 Matbestick Svensk Spets, NS, ca 50 del
392 3215 Matsalsbord Jugend, furu, + i ilägg, 97x116x74
392 2228 Matsalsbord mahogny Gustaviansk stil, 3 ilägg, höjd: 74
392 2440 Matservis "Royal" UE Gefle, ca 70 del
392 2312 Matservis Rörstrand, ca 60 del
392 2072 Matservis Tjeckien, ca 45 del
392 3196 Matta Kina, 90-L, 244x335
392 3355 Matta orientalisk, Antik Beluch, 77x134 (slitage)
392 3356 Matta orientalisk, Antik Beluch, 85x159
392 2610 Matta orientalisk, Feridan, 223x308
392 2459 Matta orientalisk, Hamadan, 383x110
392 3148 Matta orientalisk, Indo-Kerman, 120x205
392 3075 Matta orientalisk, Lilihan, 124x160
392 3076 Matta orientalisk, Nahavand, 130x200
392 3149 Matta orientalisk, Pakistan, 130x185
392 3234 Matta orientalisk, Sarough-Mahal, 218x325
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 3235 Matta orientalisk, Täbriz, 285x388
S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 3172 Måttsats 7 del, koppar, 1853, J.Wenström
392 3395 Medaljer Kungahuset, 7 del silver
392 3397 Metall 5 del
392 2014 Minkpäls + mössa
392 3408 Musikmöbel England, 63x50x137
392 3200 Nipper diverse bla. 2 herrur
392 3086 Nyckelskåp
392 3245 Nysilver 4 del, Bla Brickor
392 3108 Nysilver diverse
392 3401 Nysilver diverse i kartong
392 3228 Oljemålning längd: Cinque, "Solindränkt terass" 80x55
392 3226 Oljemålning "Blomstilleben" -1951, 78x51
392 3087 Oljemålning "Fiskeläge" Hugo Öfverström, 45x58
392 3067 Oljemålning "Tjärn" 44x55
392 3197 Oljemålning 1800-tal, Marin med namnskylt Marcus Larson, ren objekt, 56, 5x76
392 3002 Oljemålning 1800-tal, Sign A Meister Fecit, Trompe l oeil, uppklistrad, 88x74
S�ldes f�r 52.000 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 3016 Oljemålning A Wilhelms -59, Marin, 46x66
392 2240 Oljemålning Adelsman, barock 1600-tal, 14x10
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 3137 Oljemålning Adolphe Lacomble, 'Vilostund i skogsglänta' 1800-tal, 45x39
392 3017 Oljemålning B Wahlberg, 31x97
392 2103 Oljemålning Bertil Wahlberg, "Dam i blått", 72x35
392 3150 Oljemålning C.Hallström, 'Skärgårdsmotiv' 100x70 (skada)
392 3011 Oljemålning Carl Hallström, Skogsglänta, 49x77
392 3015 Oljemålning England, 1800-tal, sign 51x76
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 3018 Oljemålning G Trägårdh, 1948. Skärgårdsmotiv 28x43
392 3065 Oljemålning George Sonneborn, 62x51
392 2241 Oljemålning interiör religiöst motiv 16-1700-tal, 24x16
392 3425 Oljemålning Josef Miklós, Krasse, 52 x 63
392 3422 Oljemålning Josef Miklós, krukväxt, 112 x 65
392 3424 Oljemålning Josef Miklós, Kubistisk kust, 1955, 55 x 70 (motiv även på baksidan)
392 3418 Oljemålning Josef Miklós, Kvinna på bänk, 70 x 95
392 3423 Oljemålning Josef Miklós, träd, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], 102 x 70
392 3136 Oljemålning K.G Holmberg, " Den sista rodnaden" 1942, 11x22 (brev från konstnären medföljer)
392 3377 Oljemålning Karlstedt, 49x63
392 3366 Oljemålning Landskap m figur och hus, T Dahlö, 37x45
392 8779 Oljemålning marin, 1800-tal 120x148
S�ldes f�r 10.200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 3227 Oljemålning N.Engqvist "Änder i gammal vass" 48x58
392 3133 Oljemålning Paul Graf, "Gränd" 1901, 36x28
392 3013 Oljemålning Per Månsson, "Den blå stolen", 82x61
392 3373 Oljemålning Porträtt, Harry A-n, 47x36
392 3012 Oljemålning Ragnar Swahn, Vinterlandskap, 28x39
392 3122 Oljemålning Rysk konstnär, 62x51
392 3281 Oljemålning Schmitterlöw, Män på åsna, 142 x 126
392 3379 Oljemålning Segeleka, Einar Landmarker, 1919, ej ram, 24x35
392 2665 Oljemålning sekelskifte, 57x88 "Stuga på strand"
392 3058 Oljemålning Sign, 'Interiör' 27x33
392 3332 Oljemålning sign, 'man', 33x24
392 2638 Oljemålning Sonja Bro "Stilleben" 84x65
392 3089 Oljemålning Stockholmsmotiv, Gunnar bergqvist, 41x53
392 3193 Oljemålning Tepas, "Parismotiv" 62x92
392 2351 Oljemålningar 1 par, oramade, 1800-tal, 19x27
392 3152 Oljemålningar 1-par, 1800-tal, 45x20
392 3375 Oljemålningar 2 st kustmotiv, 23x18
392 3090 Oljemålningar 2 st Norge, sign, 28x40 ca
392 3331 Päls Fårskinn, OBS 2-delad, 38-40
392 3330 Pälsjacka Breitscwantz stl 38
392 3072 Pälsjacka Mink, stl 38
392 3396 Parasoll barn
392 3301 Pärlcollieer 14 st. sötvattenspärlor, (varierande längder)
392 3299 Pärlcollieer 3 st. sötvattenspärlor, längd: 46
392 3300 Pärlcollieer 3 st. sötvattenspärlor, längd: c.a. 40
392 3198 Pärlcollier 2 ST, silverspänne, längd: 53-58
392 3298 Pärlrader 10 rader, saltvattenspärlor, längd: c.a. 40
392 3023 Parti allmoge i kartong
392 1673 Pastell Förgylld ram, 12x44
392 3134 Pastell Roland Svensson, "Ångbåt på Göta kanal" 47x30
392 3256 Pastell Sign GM, strand, 30 x 42
392 3135 Pastell Valfrid Nelson, "Marin" 1890, 30x44
392 3029 Pelarbord höjd: 53
392 3101 Pelarbord 1800-tal, avlutad furu, höjd: 74 dia 55
392 2301 Pelarbord mahogny, höjd: 60
392 3384 Pelarbord valnöt, höjd: 77
392 3294 Piano Röstler
392 3183 Pianopall Rokokostil, Broderad sits
392 3203 Picknickkorg plast, design Sigvard Bernadotte, med termos, talrikar, lådor, muggar, etc
392 3223 Piedestal med stenskivor, höjd: 67
392 3385 Pigtittare mahogny, 1800-tal, höjd: 53
392 3417 Pinnstolar 4 st
392 2404 Plafond Alabaster, Dia53
392 3287 Plafond Glas/mässing, Dia45
392 3286 Plafond Glas/mässing, Dia45
392 3285 Plafond Glas/mässing, Dia45
392 3284 Plafond Glas/mässing, Dia45
392 8765 Pojkporträtt ca 1850 61x41
392 3112 Porslin 3 del. Japan
392 2060 Porslinsdockor 5 st, höjd: ca20
392 3025 Projektor Pathé-Baby, M.ä. , höjd: 32
392 3050 Rakspegel 1800-tal, mindre modell
392 2391 Relieftavlor 2 st Rörstrand, höjd: 28-52
392 3202 Ringar 3 st , 18 k camé pärla stenar, ca 14 g
392 2158 Rölakanmatta IS Ingegerd Silow, 135x205
392 3180 Rölakanmatta Sverige, Anna-Johanna Ångström 'Roslagsvår' 170x230
392 3313 Rullbord Rostfritt
392 3309 Rullklaffssekretär 40-tal, intarsia, längd: 86, djup: 44, höjd: 98
392 3181 Ryamatta 50/60-tal, Handknuten, 170 x 115
392 3240 Salongsbord mahogny, längd: 89, höjd: 62
392 3120 Salongsbord Sekelskifte, längd: 65, djup: 50, höjd: 77
392 3111 Samlartallrikar 6 st. Wedgwood, England
392 3154 Samlartallrikar 9st, Bing & Grøndahl
392 3130 Sängvärmare Kina, metall
392 2231 Satsbord 3 del
392 3047 Satsbord 3 del, Mahogny, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
392 1625 Sekretär 1800-tal, mahogny, längd: 100, djup: 46, höjd: 110
392 2480 Selbåge
392 2478 Selbåge
392 3021 Serigrafi Matisse, 'Blue nude' 50x40
392 3082 Sidenscarfes 2 st "Hermès"
392 3212 Sigillring Lilliehöök + ring, 18k 8, 7g
392 3005 Silver 3 del
392 3194 Skål Carl Harry Stålhane, Rörstrand, längd: 28
392 2381 Skål Rörstrand, Hertha Bengtson HB, dia25
392 3430 Skålar 2 st, Gefle Vinranka
392 2371 Skålar 3 st kristall, bla. Orrefors
392 3297 Skänk 1800-tal, bemålad, längd: 107, djup: 48, höjd: 117
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 3041 Skänk 1890-tal, Furu, längd: 108, djup: 46, höjd: 113
S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 3371 Skänk sengustaviansk, längd: 145, djup: 57, höjd: 108
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 3123 Skåp 1-par, Tibetstil, längd: 47, djup: 37, höjd: 80
392 2270 Skåp 1800 ca , 95x40x105
392 1801 Skåp Alm, längd: 87, djup: 39, höjd: 131
392 2109 Skåp Bemålat, 83x40x88
392 3104 Skåp bemålat, längd: 86, djup: 41, höjd: 175
392 3292 Skåp Carl Malmsten, Furu, längd: 94, djup: 43, höjd: 179, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
392 3124 Skåp Tibetstil, längd: 49, djup: 35, höjd: 121
392 2129 Skåp trä, 90x42x106
392 3153 Skärbräda Picknick, Rörstrand, höjd: 28
392 3320 Skrin med lock märkt Tiffany Studio New York, 809, metall/glas
392 3412 Skrivbord England, mahogny, 137x78x78
392 3042 Skrivbord Furu, Avlutat, längd: 118, djup: 65, höjd: 79
392 1010 Skrivskåp snedklaff, ek furuinredning, 1800 ca, 132x58x225
S�ldes f�r 10.800 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 1552 Skulptur Kosta Boda, Backström Atelje, längd: 45
392 3095 Skulptur metall, höjd: 60
392 3340 Skulptur Soapstone, Kina, höjd: 45
392 3080 Skulptur stål på marmor, höjd: 29
392 3078 Skulptur trä, sign, VS-87, höjd: 38
392 3064 Skulpturer 1-par afrikana + 1st gipsfigurin "Oxe"
392 3096 Skulpturer metall 3 st
392 3324 Skyltar diverse, reklam, keramik/glas
392 3282 Slagbord 3 delat, Totallängd 265
392 3201 Smycken 18 k ca 34 g, halskedjor örhängen etc
392 3199 Smycken silver div
392 3093 Snusflaskor 10 st Kina
392 3040 Sockerskål, NS
392 3162 Soffa 2-sits, Finnlandia, brunt skinn
392 2107 Soffa Gustaviansk stil, längd: 160
392 3353 Soffa Gustaviansk stil, längd: 186
S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 3167 Soffa+ 1 par, Fåtöljer Nyrokokostil, (solkiga)
392 3283 Soffor 3 st, Carl Malmsten, furu, (ren obj.)
392 2180 Spegel 1800-tal, höjd: 97 (skador)
392 8609 Spegel empire, höjd: 164
392 3169 Spegel Förgylld ram, höjd: 55
392 3008 Spegel Gustaviansk, (ombronserad , senare glas), höjd: 102
392 3110 Spegel Gustaviansk, 1700-tal, förgylld, senare spegelglas & bakstycke, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 5.100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 2570 Spegel sent 1800-tal , förgylld, höjd: 72
392 3376 Spegelskänk jugend, längd: 95, djup: 58 yh.192
S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 1012 Spelbord Rokoko, 95x48x77
392 3306 Spelbord Vändbar skiva för Schack och Backgammon , rosenträ , längd: 78, djup: 78, höjd: 77(pjäser medföljer)
392 3098 Spritschatull med sedel och penningfack, 36x28x32, 6 flaskor saknas
S�ldes f�r 29.000 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 2070 Statyett Gips, höjd: 36
392 3372 Stolar 1 par, rokoko
392 2601 Stolar 1 par, Rokokostil, 1800-tal
392 3382 Stolar 4 st Gustaviansk stil
392 3310 Stolar 4st, Gemla, snörsits
392 2309 Stolar 6 st, 1800-tal
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 2126 Stolar 6 st, barockstil
392 3140 Stolar 6 st, Gustaviansk stil
392 2227 Stolar 8 st Gustaviansk stil
392 3144 Stolar 8st, inköpta på ROOM
392 3249 Sybord Allmogemålning, längd: 37, djup: 29, höjd: 82
392 3182 Sybord Allmogemålning, längd: 58, djup: 38, höjd: 62
392 3383 Sybord mahogny, höjd: 69
392 3028 Syltkruka Höganäs, 12L
392 3388 Syltkruka Höganäs, 6L
392 2203 Syltkrukor 2 st Höganäs, 2L + 6L
392 3156 Syltkrukor 5st
392 3290 Takarmatur Mässing, glaskupor, höjd: 100 Dia70
392 3289 Takarmatur Mässing, Glaskupor, höjd: 100, Dia70
392 3288 Takarmatur Mässing, glaskupor, höjd: 100, Dia70 (4st kupor saknas)
392 3009 Takarmatur med prismor
392 3105 Tallrik i fodral Meissen, dia 26
392 3103 Tavla tryck, Lavendel, 29x29
392 3252 Tekanna gjutjärn
392 3100 Tekanna + gräddkanna, silver
392 3222 Telefonbänk Mahogny
392 3305 Telefonbänk Rosenträ, längd: 105
392 3063 Tennljusstakar 1-par, Ollers 1944, höjd: 31
392 3003 Terrin med lock+ skål, Rörstrand/Gustafsberg
392 3004 Terrin med Lock, Gustafsberg, "Bägare"
392 3314 Terrin med lock Alf Wallander, Rörstrand
392 3426 Teskedar 11 st, Silver
392 2168 Tidningsbord 1950-tal
392 3302 Tidningshylla Rosenträ med mässingdetaljer, höjd: 57
392 3341 Trädgårdsgrupp 4-del, gjutjärn/trä
392 3431 Trädgårdsstolar 4 st
392 3338 Trädgårdsstolar 4 st, gjutjärn, fällbara
392 3339 Trädgårdsstolar 8st, fällbara
392 3337 Trädgårdsurnor 1-par, gjutjärn, höjd: 35
392 3336 Trädgårdsurnor 1-par, gjutjärn, höjd: 68
392 3346 Trädgårdsurnor 1-par, höjd: 78
392 3160 Trädgårdsurnor Ett par, gjutjärn, Empire-stil, höjd: 30
392 3393 Träskrin + 2 del, allmogemålat
392 3368 Träsnitt Japan, 1800-tal, 37x25
392 3304 Tv-skåp Rosenträ med mässingdetaljer, längd: 69, djup: 36, höjd: 94
392 3333 Uppläggningsfat Design Mariehult Sweden, 34x34, i originalkartong
392 3115 Utdragssäng 1800-tal, trären
392 2623 Väckarklocka Blessing West Germany
392 3081 Väggkonsol mahogny mässing, höjd: 25
392 3323 Vägglampett Art Deco, tenn
392 3176 Väggljusstakar 1-par, höjd: 12
392 3054 Väggpendyl höjd: 47 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
392 3053 Väggpendyl höjd: 58 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
392 3147 Väggpendyl Förgylld, höjd: 55
392 3175 Väggpendyl Förgylld, höjd: 55 (skador)
392 3179 Väggpendyl Metall, höjd: 58
S�ldes f�r 3.300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2006 16:00)
392 3420 Väggpendyl Trä, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], höjd: 40
392 3062 Väggrelief Afrikana, gips, höjd: 34
392 3187 Väggtelefon L M Ericsson tidigt 1900-tal, höjd: 70 + rikstelefonkatalog 1909
392 3296 Väggvitrin 1800-tal, bemålat, längd: 68, djup: 30, höjd: 81(glasspricka)
392 3351 Vas Cloisonné, höjd: 21
392 3359 Vas Rörstrand sign DA, höjd: 24
392 3231 Vas+ Tillbringare, Kosta Boda
392 3114 Vaser 3 st. Kina/Japan, höjd: 23 +18
392 2153 Vevgrammofon
392 3061 Vevgrammofon
392 3349 Vilkudde Kina, trä/soapstone
392 2211 Vinglas 10 st vin + 1 par champagneglas
392 3085 Vintillbehör Termometer & emaljskyltar
392 2112 Vitrinskåp Louis XV-stil, 80x43x175