1259 9109 Afrikana 2 delar, skulpturer. Trä, Höjd: 10 - 22
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:33)
1259 8031 Akvarell Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Signerad, daterad augusti 1944,46x61
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:48)
1259 9172 Akvarell Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Segel, signerad. 21x26
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:32)
1259 9297 Akvarell Gun Johnson, Flickor, 47x40. Signerad
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:41)
1259 7377 Akvarell Hans Viksten (1926-1987), Sverige. Hus, signerad. -83, bladets mått: 24x32
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:03)
1259 9199 Akvarell Jerzy Grabowski (1933-2004), Polen. Komposition. Signerad, daterad -72, ca 76x51 cm
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:38)
1259 9398 Akvarell Lennart Segerstråle (1892-1975), Finland, vid sängen. Signerad, daterad 1946,44x63
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:17)
1259 9345 Akvarell Marita Karlsson (f. 1947), Finland. Komposition. Signerad. Motivet: 71x51
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:02)
1259 9321 Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad. 1926, Interiör, 17x17
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:11)
1259 9078 Akvarell Stig Larsson, Stockholmsmotiv, signerad, 1979,34x49
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:55)
1259 5543 Ampel empirestil. Diameter: 65 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:41)
1259 7431 Ampel höjd: 55 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:04)
1259 9352 Ampel Koppar. Höjd: 80cm. Bredd: 20cm.
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:33)
1259 9332 Armband 18k. Längd: 20cm. Vikt: 13 g
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:03)
1259 9310 Assietter + muggar, 4+ 2, Villeroy & Boch, Basket. Tallrikar, diameter: 21cm. Mugga. Höjd: 9cm. Diameter: 8cm.
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:01)
1259 9486 Assietter 12 st, Royal Copenhagen, Musselmalet. Diameter: 19 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:42)
1259 9113 Assietter 12 st. Karlskrona, Upsala-Ekeby. Diameter: 19 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:44)
1259 9455 Assietter 8 st, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Diameter: 20
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:06)
1259 9415 Assietter 8 st, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Tulpan, diameter: 18, Kosta Boda
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:10)
1259 9228 Bänk Gustaviansk stil, vitlackerad. Längd: 87, djup: 40 cm, höjd: 47 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:40)
1259 9179 Barnstol Pinnmodell
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:35)
1259 9292 Bergèrer Ett par, Gustaviansk stil. Längd: 54cm. Djup: 40cm. Höjd: 94cm.
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:39)
1259 9335 Bestickuppsättning 79 delar, Rosenholm, silver. Vikt: ca 2280g (varav knivar 750g). Skedar: 500g. Knivar: ca 665g. Smörknivar: ca 85g. Mellanskedar: ca 210g. Teskedar: ca 125g. Gafflar: ca 395g. Små gafflar: ca 235g. Stor sked: ca 65g.
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:08)
1259 9080 Bestickuppsättning nysilver
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:11)
1259 9395 Blandteknik + träsnitt, Japan, 29x14 respektive 41x27
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:10)
1259 7386 Blandteknik Björn Krestesen (f. 1951), Sverige. Signerad. BK, stenar, 51x74
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:10)
1259 9497 Blandteknik Evert Taube, "En Skådespelerska", Naima Wifstrand. Signerad, daterad 1917. Motivet: 15x15 ca
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:02)
1259 9087 Blandteknik Kina, blommor och fjärilar, 39x48, skadat glas
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:57)
1259 7148 Blandteknik Lennart Olausson (f. 1944), Sverige. Figur, signerad. Bladets mått: 57x76
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:40)
1259 9058 Blandteknik Martin Säflund (1894-1976), Sverige. Vintermotiv, signerad, 31x46
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:47)
1259 9303 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad. 1800-tal, Interiör med kvinna, 32x25
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:53)
1259 7354 Blandteknik Peter Tillberg (f. 1946), Sverige. Drottning. Signerad, bär dedikation. Ca 100x70 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:42)
1259 9421 Blandteknik Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, daterad 81. Motivet: 16x19 cm, bär dedikation
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:18)
1259 9471 Bokhylla mahogny. Bredd: 110, djup: 33 cm, höjd: 160 cm, nyckel
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:43)
1259 9346 Bokskåp 1880-tal, Valnöt/Mahogny. Bredd: 104, djup: 57 cm, höjd: 220 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:58)
1259 9115 Bokstöd 2 delar, patinerad brons, Axel Gute (1890-1959), Sverige. 1920-tal, kvinnofigurer, signerade Gute. Höjd: 23,5, träsockel
S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:54)
1259 9284 Bord bemålad, diameter: 63 cm, höjd: 63 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:25)
1259 8006 Bord Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, mahogny, No 1073, etagebord med låda. Bredd: 48d. 100, höjd: 55 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:45)
1259 4525 Bord Lem, Andries & Hiroko van Onck. Höjd: 45-71 cm. Diameter: 105 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:31)
1259 7187 Bord Lem, Andries & Hiroko van Onck. Höjd: 45-71 cm. Diameter: 105 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:46)
1259 7422 Bordsgarnityr 3 delar, Mässing/porslin. Höjd: 40-54 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:57)
1259 9060 Bordslampa porslin, Japan. Höjd: 51
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:58)
1259 9149 Bordslampa Rörstrand. Höjd: 53 cm ca
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:07)
1259 5514 Bordslampfot fd, fotogen, glas. Höjd: 38 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:19)
1259 9327 Bordslampor ett par, Keramik. Höjd: 67cm.
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:36)
1259 9147 Bordslampor Ett par. Höjd: 52 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:07)
1259 7011 Bordssurtout Nysilver. Höjd: 31
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:44)
1259 7275 Bordssurtout Pläter. Höjd: 31
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:39)
1259 9003 Bordsur mässing. Diameter: 7
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:03)
1259 9194 Bricka 1930-tal, intarsia, glasskiva, 60x38
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:51)
1259 9116 Bricka med handtag, Nysilver, graverad. Längd: 61
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:19)
1259 9171 Bricka Ryssland. Pläter. Längd: 83 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:26)
1259 9212 Brickbord metall. Bredd: 90, djup: 68 cm, höjd: 43 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:02)
1259 7058 Brickor 2 st, mässing, "Firma Lars Holmström" & "Henrikson", Arvika. Längd: 41-58
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:08)
1259 9331 Broscher 3 st. Bredd: 2,5-3,5cm. Höjd: 6,5-13cm.
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:02)
1259 9007 Brudkista 1815, Längd: 93cm. Djup: 63 cm, höjd: 52 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:27)
1259 9458 Buljongkoppar 8 st, Wedgwood. Koppar, diameter: 6,5cm. Höjd: 6,5cm. Tallrikar, diameter: 16cm.
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:15)
1259 9490 Burk med lock + ställ, Kina, porslin. Höjd: 17 cm ca
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:20)
1259 9435 Burk med lock Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, Blomma, diameter: 11, höjd: 21 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:34)
1259 9348 Byrå 1800-tal, Ådringsmålad. Bredd: 124, djup: 56 cm, höjd: 110 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:10)
1259 9293 Byrå Bemålad, Bredd: 41 cm. Djup: 22cm, höjd: 50cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:36)
1259 9258 Byrå Bredd: 35 cm. Djup: 13 cm, höjd: 36 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:52)
1259 7462 Byrå med stenskiva, Rokokostil, Bredd: 92 cm. Djup: 47 cm, höjd: 82 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:01)
1259 7233 Byrå Rokokostil, med stenskiva. Bredd: 77, djup: 43 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:57)
1259 9380 Byrå rokokostil, Stenskiva. Bredd: 68, djup: 37 cm, höjd: 66 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:59)
1259 9401 Byrå sengustaviansk stil, Bemålad. Bredd: 85. Djup: 44 cm. Höjd: 73 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:37)
1259 9453 Carborundumetsning Oidentifierad konstnär. Signerad, 14/30. Bladets mått: 40x28
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:02)
1259 8024 Cassone 1600-tal. Längd: 160. Djup: 57 cm. Höjd: 53 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:21)
1259 9203 Champagneglas 2 st, Orrefors. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:45)
1259 9307 Champagneglas 8 st, Skruf, Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:58)
1259 9423 Champagnekupor 9 st. Höjd: 14
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:18)
1259 9271 Coaster + ishink, 2+ 1+ 1, nysilver. Diameter: 9,5-13,5 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:12)
1259 9370 Crèmekoppar Herend, 2+ 2+ 1+ 1
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:49)
1259 9462 Däcksstol Teak. Längd: 190
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:30)
1259 9285 Dockor 7 st. Höjd (lägsta till högsta): 33-60cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:26)
1259 7360 Dragkista Sengustaviansk, mahogny, Längd: 120 cm. Djup: 50cm. Höjd: 116cm, nyckel
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:49)
1259 9173 Dragspel höjd: 29 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:33)
1259 9100 Dragspel Sonett 92. Höjd: 40
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:47)
1259 9017 Dubbelkanna + vas, Rörstrand, Gunnar Nylund/ C H Stålhane. Höjd: 13,5-20
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:36)
1259 9483 Dukar 2 st, sammet. Diameter: 127 c. Längd: 112 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:25)
1259 7256 Emmafåtölj
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:58)
1259 9452 Emmafåtölj 1880-tal
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:01)
1259 9089 Emmafåtöljer Ett par
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:08)
1259 9495 Enarmad bandit 1950-tal, Olympus, Tyskland. Väggmodell, Längd: 47. Djup: 19 cm. Höjd: 72 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:44)
1259 9261 Étagère Längd: 74 cm. Djup: 29 cm, höjd: 101 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:01)
1259 9192 Etsning Axel Fridell (1894-1935), Sverige. Kvinna. Signerad, daterad 1914. Motivet: 20,5x17
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:38)
1259 9025 Etsning Lars Huck Hultgren (f. 1931), Sverige. 6/15, "Seated Nude". Signerad, daterad -62. Motivet: 30x21
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:06)
1259 9026 Etsning Marcel Jean (1900-1993), 78/100, Sittande kvinna, Signerad. Motivet: 33,5x26,5
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:09)
1259 9111 Etsning Stig Borglind (1892-1965), Sverige. Akropolis, signerad. Motivet: 30x30
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:40)
1259 5490 Fällbord 1800-tal, Alrot. Bredd: 90, djup: 90 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:49)
1259 7200 Fällbord 1800-tal, Björk. Diameter: 68, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:58)
1259 9075 Färgetsning Birgitta Lundberg, "Fossil", signerad. Motivet: 20x27
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:42)
1259 9077 Färgetsning Birgitta Lundberg, 50/50, signerad. Motivet: 24x24
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:47)
1259 9260 Färgetsningar 3 st, Flora. Motivet: 33x25 cm ca
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:57)
1259 9096 Färgkrita M G Richardsaon, blommor i vas, signerad, 58x42
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:31)
1259 7339 Färgkrita Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, daterad 74,42x52
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:10)
1259 7484 Färglitografi Alain Berck-Vitz (f. 1953), Signerad, numrerad 21/25, bladets mått: 53x39 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:49)
1259 9073 Färglitografi Albin Amelin (1902-1975), Sverige. Lappland. Signerad, numrerad 182/310. Motivet: 56x63 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:36)
1259 9074 Färglitografi Albin Amelin (1902-1975), Sverige. Signerad. Motivet: 53x67
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:38)
1259 9295 Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. EA-upplaga, Pour Kaarina. Signerad. Motivet: 37x27
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:38)
1259 9493 Färglitografi Bernard Buffet (1928-1999), Frankrike. Signerad i tryckplåt, Hamn. Motivet: 49x65
1259 9246 Färglitografi Brita Streijffert (1917-2006), Sverige. Signerad, daterad 1985,163/300. Motivet: 47x61
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:28)
1259 8021 Färglitografi Ernst Billgren (f. 1957), Sverige. Björn. Signerad, numrerad 139/170. Motivet: 75x77 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:45)
1259 9054 Färglitografi Esaias Thorén (1901-1981), Sverige. Signerad, daterad -62,71/125. Motivet: 45x36
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:09)
1259 9055 Färglitografi Esaias Thorén (1901-1981), Sverige. Signerad, daterad -64,68/75, "Fyra och en halv". Motivet: 32x39
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:10)
1259 9418 Färglitografi Evy Låås (1923-1999), Sverige. HC-upplaga, 25/25. Signerad. Motivet: 32x40
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:12)
1259 9072 Färglitografi Igge Karlsson (1932-2009), Sverige. Häst. Signerad, numrerad 68/70, daterad -84. Motivet: 53x71 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:33)
1259 9197 Färglitografi Ivan Ivarson (1900-1939), Sverige. Man i båt, signerad i trycket. Motivet: 41x46
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:56)
1259 9083 Färglitografi Kaj Bernstone (f. 1946), Sverige. Körsbär. Signerad, numrerad 84/290. Motivet: 39x28 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:06)
1259 9084 Färglitografi Kaj Bernstone (f. 1946), Sverige. Stilleben. Signerad, numrerad 266/290. Motivet: 27x38 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:07)
1259 5204 Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Flicka. Signerad HC-upplaga. Motivet: 33x25 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:22)
1259 7098 Färglitografi Lena Cronqvist (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 53/170. Motivet: 73x53 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:39)
1259 9190 Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Motiv från Lofoten. Signerad, numrerad 153/460, löst blad. Bladets mått: 72x59 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:33)
1259 7344 Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Signerad, daterad 62, bladets mått: 39x78
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:18)
1259 7331 Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Signerad, daterad 62, pt 4/6, bladets mått: 38x75
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:56)
1259 9502 Färglitografi Roland Jonsson, pilgrimsfalk. Signerad, numrerad 269/310. Motivet: 43x53 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:08)
1259 9021 Färglitografi Wifredo Lam (1902-1982), Kuba. Komposition. Numrerad 11/50, signerad i tryckplåt. Motivet: 64x49 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:36)
1259 9317 Fat + skål, 3 delar, Kina, blåvit. Längd: 25-33 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:08)
1259 9428 Fat Firma Svenskt Tenn. Diameter: 28
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:22)
1259 9451 Fåtölj + fotpall. Skinn
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:47)
1259 9325 Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Jetson, DUX, brunt läder / krom
S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:24)
1259 9119 Fåtöljer Ett par Jämtland
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:47)
1259 9091 Fåtöljer Ett par, "Ingrid", Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. DUX, skinn
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:13)
1259 9400 Fåtöljer ett par, 1890-tal
1259 9088 Fåtöljer Ett par, Gustaviansk stil, dunplymåer, klädda med tyg från Jane Churchill
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:06)
1259 9445 Fickur 2 st. Silver. Diameter: 5cm. Bruttovikt: ca 160g (74+ 84g)
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:56)
1259 9153 Figurin Spanien. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:16)
1259 9387 Figuriner 10 st, Porslin/Glas. Höjd: 4-14
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:03)
1259 9386 Figuriner 10, Royal Copenhagen, Längd: 3,5-15cm. Djup: 3,5-7cm. Höjd: 4,5-9,5cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:01)
1259 9375 Figuriner 2 st, Bing & Grøndahl. Höjd: 12-17
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 21:00)
1259 9514 Figuriner 2 st, bland annat Hummel. Höjd: 9-13
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:30)
1259 9376 Figuriner 3 st, Bing & Grøndahl. Höjd: 6-12
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:57)
1259 9378 Figuriner 4 st, Bing & Grøndahl. Höjd: 4-11 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:57)
1259 9381 Figuriner 6 st, Bing & Grøndahl, höjd: 5-6 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:00)
1259 7145 Fiskbestick 12+ 12, nysilver
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:29)
1259 9222 Fotografier 2 st, Greta Garbo, Metro-Goldwyn-Mayer. En märkt "615-x-4". Motivet: 24x18 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:32)
1259 9291 Fotpallar 5 st. Längd: 30-35cm. Djup: 21-27cm. Höjd: 17-21cm.
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:34)
1259 7296 Fruktservis Gefle, Röd Rubin, 12+ 1 delar. Diameter: 20-30
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:56)
1259 9306 Glas 15+ 7, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 12-17 cm ca
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:57)
1259 9311 Glas 5 st, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 10 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:02)
1259 9178 Glasservis 34 delar, Sickan från Kosta, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 7-13 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:12)
1259 9449 Glasservisdelar 8+ 4+ 1, "Ultima Thule" och "Niva", Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Iittala. Höjd: 10-14 cm. Diameter: 36 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:18)
1259 9427 Glasservisdelar Kosta, slipad dekor, 7 + 8 delar. Höjd: 15-17
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:20)
1259 7013 Glöggpanna koppar, på rechaud. Höjd: 19, diameter: 19 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:47)
1259 9342 Golvlampa 1970-tal, höj- och sänkbar. Tota. Höjd: 120cm.
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:54)
1259 7122 Golvlampa Fagerhults. Höjd: 126 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:58)
1259 9464 Golvlampa Fd Ålryssja. Höjd: 142 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:29)
1259 9262 Golvlampa höjd: 140 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:00)
1259 9202 Golvlampa Royal Copenhagen, med glasblommor. Höjd: 80 cm ca
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:44)
1259 9409 Golvlampor Ett par, Falkenbergs belysning. Höjd: 146
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:01)
1259 7340 Gouache Roland Kempe (1907-1991), Sverige. Signerad, daterad 70, modell, bladets mått: 8x16
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:11)
1259 7336 Grafiskt blad Eric Grate (1896-1983), Sverige. Selene. Signerad, bär dedikation. Motivet: 35x27 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:04)
1259 9304 Grafiskt blad Frankrike, ramens innermått: 48x35
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:53)
1259 9419 Grafiskt blad Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. 31x23
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:12)
1259 7411 Grafiskt blad Marc Chagall (1887-1985), Frankrike. "Les ames Mortes". Signerad i tryckplåt. Motivet: 22x28,5 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:39)
1259 5210 Gravyr PP Rubens, William Walker, J Boydell, "Lions at play", 1769. Motivet: 42x53 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:36)
1259 9244 Hallbord med lådor, Bredd: 76 cm. Djup: 29cm, höjd: 67 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:26)
1259 7366 Hängskåp Allmoge, Bredd: 70 cm. Djup: 33cm, höjd: 68cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:57)
1259 9175 Hög hatt Paris
1259 9145 Ikon Ryssland, 1900-tal, Anna, tempera, pannå, 21x16
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:04)
1259 9040 Ikon Ryssland, 1900-tal, Den heliga Katarina och präst, tempera, pannå, 26x21
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:39)
1259 9028 Ikon Ryssland, 1900-tal, Den helige Nikolas undergöraren, tempera, pannå, 31x26
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:17)
1259 9041 Ikon Ryssland, 1900-tal, Gudsmodern från Narva, tempera, pannå, 30x23
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:41)
1259 9169 Ikon Ryssland, 1900-tal, Gudsmodern, tempera, pannå, 35x27
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:55)
1259 9170 Ikon Ryssland, 1900-tal, i glasmonter, Gudsmodern, tempera, rizza i mässing, pannå, 22x19
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:57)
1259 9029 Ikon Ryssland, 1900-tal, Kristus med åtta helgon, tempera, pannå, metallrizza, 28x22
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:19)
1259 9030 Ikon Ryssland, 1900-tal, Kristus med helgon, tempera, pannå, 23x18
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:21)
1259 9168 Ikon Ryssland, 1900-tal, Maria med apostlarna, tempera, pannå, 17x13
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:57)
1259 9144 Ikon Ryssland, 1900-tal, Rizza i mässing / silver & emalj, tempera, pannå, 17x14 ca
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:09)
1259 9143 Ikon Ryssland, 1900-tal, rizza i mässing, Kristus allhärskaren, tempera, pannå, 17x13
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:00)
1259 9141 Ikon Ryssland, 1900-tal, rizza i silver, emalj, tempera, Pannå, 17x13
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:05)
1259 9146 Ikon Ryssland, 1900-tal, S: t Göran och draken, Rizza i försilvrad mässing, tempera, pannå, 25x20
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:05)
1259 9035 Ikon Ryssland, 1900-tal, tempera, pannå, 29x22
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:31)
1259 9036 Ikon Ryssland, 2009, Kristus allhärskaren, tempera, pannå, 30x26
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:32)
1259 9031 Ikon Ryssland, 2009, S: t Göran och draken, tempera, pannå, Alexander Znamenie, 29x18
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:34)
1259 9034 Ikon Ryssland, 2010, Aposteln Johannes, tempera, pannå, rizza i mässing, 38x30
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:29)
1259 9039 Ikon Ryssland, 2010, Kristus allhärskaren, rizza i mässing, tempera, pannå, 33x27
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:37)
1259 9032 Ikon Ryssland, 2010, metallrizza, tempera, pannå, 30x26
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:25)
1259 9033 Ikon Ryssland, 2011, Gudsmodern, Alexander Znameine, tempera, pannå36x31
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:36)
1259 9027 Ikon Ryssland, 2011, Gudsmodern, Tempera, pannå, 30x23
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:15)
1259 9037 Ikon Ryssland, Gudsmodern, tempera, pannå, 35x31
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:33)
1259 9038 Ikon Ryssland, Johannes, rizza i mässing, tempera, pannå, 34x29
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:35)
1259 9148 Ikon Ryssland, Maria och Jesusbarnet, Rizza i mässing och silver, stämplat 1883, tempera, pannå, 21x17
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:12)
1259 9296 Jardiniere nysilver, glas. Längd: 40 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:40)
1259 7019 Kaffe / tegods ca. 25 delar, Rosenthal, Maria. Koppar, diameter: 9-11cm Höjd: 5-7cm. Sockerskå. Höjd: 10cm. Koppunderlägg: 14-17cm. Tekanna höjd: 22cm. Gräddkanna höjd: 10cm. Assiette, diameter: 18cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:05)
1259 9429 Kaffekoppar + skål + kanna, 10 delar, Rörstrand, jubileumsmodell, Nobel
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:21)
1259 9506 Kaffeservis 13 delar, Rosenthal
1259 9167 Kaffeservis 26 delar, "Marie", Upsala-Ekeby, Karlskrona, 1950-tal
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:41)
1259 9182 Kaffeservis Bing & Grøndahl, Måsen, ca 35
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:54)
1259 7455 Kaffeskedar 6+ 12+ 4+ 5+ 1, silver. Längd: 9 cm ca. Vikt: ca 240 g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:43)
1259 9382 Kamferkista Asien. Längd: 101, djup: 53 cm, höjd: 56 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:02)
1259 9507 Kanna + buljongkopp, + bonbonjär, Rosenthal, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Höjd: 10-24
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:17)
1259 9512 Kanna Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Rosenthal, Studio-line. Höjd: 10 ca
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:25)
1259 9309 Karaffer Ett par+ 4 st. Höjd: 22-28 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:00)
1259 7465 Karmstol Nyrokoko
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:11)
1259 9233 Karmstolar + stolar, 2+ 2, mahogny
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:04)
1259 7317 Karmstolar ett par, mahogny
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:30)
1259 9214 Karmstolar Ett par, Nyrenässansstil
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:08)
1259 9150 Karott längd: 23 cm, porslin
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:12)
1259 9343 Karott med lock, porslin, and. Längd: 24. Höjd: 20 cm
1259 9368 Karusellbokhylla England, Intarsia. Längd: 45. Djup: 45 cm, höjd: 85 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:47)
1259 9369 Karusellbokhylla England, Intarsia. Längd: 45. Djup: 45 cm, höjd: 85 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:48)
1259 7548 Kåsa Samearbete. Längd: 18
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:53)
1259 7265 Keramik 5 delar, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Fat + ljusstake & skål. Fat: 20x20cm. Ljusstakar höjd; 4-6cm. Skå. Diameter: 11cm.
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:05)
1259 9123 Kikare & teaterkikare 2 st. Längd: 4,5-10cm. Djup: 8,5-11,5cm. Höjd: 2-5cm.
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:12)
1259 9446 Klackring 18 k, ringmått: 21,2. Vikt: 5 g
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:54)
1259 9447 Klackring 18 k. Med lila sten, ringmått: 19,2. Vikt: 4 g
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:01)
1259 9403 Klackring 9k, Ringmått: 10/50
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:47)
1259 9404 Klackring 9k, Ringmått: 16 mm 10/50.
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:48)
1259 9104 Klaffbord teak, 1960-tal. Bredd: 45 + 2x57, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:05)
1259 9188 Koffert 1800-tal. Längd: 92. Djup: 57 cm, höjd: 64 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:06)
1259 8003 Kolonnljusstakar ett par, Tenn, Sengustavianska. Höjd: 25,5
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:01)
1259 9456 Konstglas 4 delar, bland annat Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 9-19
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:11)
1259 7362 Koppar 4 delar, modell äldre. Diameter: 22-38 cm, höjd: 7-17 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:50)
1259 9361 Koppar med fat, 9 delar, Limoges. Fat, diameter: 14cm. Kop. Höjd: 4,5cm Dia: 7,5cm.
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:42)
1259 7353 Kopparstick Kolorerad, Mallorca, Menorca och Yvice. Motivet: 43x59
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:35)
1259 9257 Korgstolar Ett par, nutida
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:57)
1259 9282 Lampbord Bemålad, oktagonal, Bredd: 43 cm. Djup: 43 cm, höjd: 70cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:26)
1259 9283 Lampbord Ett par, Bemålade, rokokostil, Bredd: 60 cm. Djup: 44 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:24)
1259 9225 Lampbord Ett par, vitlackerade, 31x31. Höjd: 46
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:41)
1259 9350 Lampetter ett par, mässing. Höjd: 46
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:30)
1259 9120 Leksaker 3 st, mekaniska, bland annat Schuco Technofix. Längd: 10-18 cm. Höjd: 7-12 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:02)
1259 9315 Leksaker 5 st, mekaniska. Längd (lägsta-högsta): 3,5-8cm.
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:05)
1259 9496 Litografi Einar Nerman (1888-1983), Sverige. "Bäckholmen", signerad. Motivet: 30x22
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:01)
1259 7330 Litografi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Signerad, numrerad PT 4/6, bladets mått: 38x75 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:55)
1259 7106 Ljuskrona mässing. Diameter: 39 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:44)
1259 7263 Ljuskrona Rokokostil. Höjd: ca 50
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:00)
1259 9161 Ljusstakar + skål, ett par+ 1+ 1. Valencia, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Finland. Lanserades 1962. Handmålad dekor i koboltblått mot vit botten. Märkt ARABIA FINLAND UP, Höjd: 9-20 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:16)
1259 7014 Ljusstakar 1 par silver, Ceson, Tore Eldh. Höjd: 18, bruttovikt: ca 390 g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:51)
1259 9286 Ljusstakar Ett par, + kanna, Tenn. Höjd: 23-38 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:27)
1259 9130 Ljusstakar Ett par, Birgitta hedlund, Bemålade, Flicka & Pojke. Höjd: 36
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:58)
1259 9287 Ljusstakar Ett par, Birgitta Hedlund. Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:35)
1259 9174 Ljusstakar Ett par, nysilver. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:35)
1259 9354 Ljusstakar ett par, silver, 1956. Höjd: 15cm. Vikt: ca 385g.
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:32)
1259 7118 Ljusstakar Ett par, silver, Mema, Lidköping, 1991, sign Löfman. Höjd: 16 cm, bruttovikt: 490 g
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:32)
1259 9133 Ljusstake + skålar, 7 delar, Skultuna, Försilvrade. Höjd: 4-13
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:08)
1259 7398 Ljusstake Näver. Höjd: 39
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:26)
1259 9408 Ljusstake Vänskapsknuten, Josef Frank, mässing. Höjd: 16
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:00)
1259 7223 Lodursregulator (Stationsklocka) Ärla Station. Höjd: ca 130cm.
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:41)
1259 9476 Månadsplanscher 12 st, 40x48
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:16)
1259 9420 Matbord Bredd: 140 cm, djup: 84 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:12)
1259 9519 Matbord med klaffar "Alvaret", Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Furu, Brännmärkt CM. Längd: 111 + 2x39, djup: 95 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:07)
1259 9152 Matrjosjka höjd: 25 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:15)
1259 9340 Matsalsgrupp 5 delar, bord + 4 stolar. Diameter: 110, höjd: 73 + ilägg 3x40
1259 9010 Matsalsgrupp 7 delar, bord+ 6 stolar+ 2 st iläggsskivor. Diameter: 110 cm. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:36)
1259 9245 Matsalsgrupp 7 delar, Gustaviansk stil + 2 st iläggsskivor, bordets mått. Längd: 140d. Djup: 100 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:27)
1259 9221 Matsalsgrupp 8 delar, Gustaviansk stil, + 3 delar
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:24)
1259 7205 Matsalsskåp med vitrin, Gustaviansk stil. Bredd: 113, djup: 44 cm, höjd: 173 cm, nyckel
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:03)
1259 7193 Matservis ca. 50 delar, Karlskrona, Frida
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:52)
1259 9266 Matservisdelar 7+ 4 delar, Spode, England, Green garland. Diameter: 23-27
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:05)
1259 9265 Matservisdelar Napoleon Ivy, Wedgwood. 26 delar. Diameter: 20,5-25 cm. 8 djupa. 10 stora tallrikar. 8 små tallrikar.
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:03)
1259 9107 Matsked silver, 1805, Pehr Zethelius, Stockholm. Längd: 22cm. Vikt: ca 75g.
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:58)
1259 9475 Matta Galleri, Handknuten, 90x420
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:13)
1259 9474 Matta Galleri, handknuten, 90x430
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:11)
1259 9473 Matta Galleri, Handknuten, 97x398
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:10)
1259 9022 Matta Indien, Ull, 140x197
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:42)
1259 9389 Matta Kina, 300x400 ca
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:06)
1259 9252 Matta orientalisk, 108x144
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:39)
1259 9183 Matta orientalisk, 110x207
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:53)
1259 9253 Matta orientalisk, 110x218
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:40)
1259 9468 Matta orientalisk, 113x167
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:36)
1259 7300 Matta orientalisk, 135x203
1259 9210 Matta orientalisk, 147x200
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:53)
1259 5289 Matta orientalisk, 244x302
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:22)
1259 9466 Matta orientalisk, 72x70
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:38)
1259 9215 Matta orientalisk, Bakhtiari, 104x150
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:09)
1259 7303 Matta orientalisk, Bakhtiari, 142x210
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:05)
1259 9250 Matta orientalisk, Figural, 102x157
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:36)
1259 9465 Matta orientalisk, Galleri, 69x302
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:35)
1259 9467 Matta orientalisk, Galleri, 85x250
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:34)
1259 9472 Matta orientalisk, Old Malayer, 152x500
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:08)
1259 9362 Mattallrikar + koppar, 41 delar, Villeroy & Boch, "Petite Fleur", 12 + 12 + 17 delar, diameter: 23-26,5
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:45)
1259 9434 Minkpäls NK, storlek: 36/38, Stridsbergs päls
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:33)
1259 9187 Mockakoppar 9st, Musselmalet, Bing & Grøndahl. Diameter: 6,5
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:01)
1259 7368 Mockaskedar 15 st, diverse, silver. Vikt: ca 186g.
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:25)
1259 9477 Nätskulptur Stanley Sandin, säkra händer. Motivet: 40x37
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:19)
1259 9224 Nattygsbord Ett par, vitlackerade / mässingsbeslag. Bredd: 51, djup: 42 cm, höjd: 61 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:38)
1259 9207 Ölglas 6 st, Iittala. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:50)
1259 7111 Oljemålning Alfred Thörne (1850-1916), Sverige. Gård, signerad. Daterad, Olja på duk, 23x34
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:02)
1259 5040 Oljemålning Axel Erdmann (1873-1954), Sverige. Mot Riddarholmen. Signerad, daterad 1909. Olja på duk på pannå, 49x60 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:49)
1259 9242 Oljemålning C Rieder, Kustlandskap, signerad. Olja på duk, 72x100
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:29)
1259 9131 Oljemålning Carl August Johansson (1863-1944), Sverige. Vattendrag. Signerad Carl Johansson, daterad 1920. Olja på pannå, 43x52 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:00)
1259 9157 Oljemålning Carl Gyllenberg, Fartyg, signerad. -79. Olja på pannå, 15x20
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:07)
1259 9248 Oljemålning Christian Fredrik Swensson (1834-1909), Sverige. Marin, signerad. Olja på duk, 48x86
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:34)
1259 9501 Oljemålning David Parsén (1896-1977), Sverige. Signerad, daterad -56. Olja på duk, 35x46
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:07)
1259 9499 Oljemålning David Parsén (1896-1977), Sverige. Signerad, daterad -62. Olja på duk, blomster, 53x64
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:06)
1259 9069 Oljemålning E Ekholm, blommor, signerad. Olja på duk, 34x30
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:20)
1259 9373 Oljemålning G Ewert, Stilleben, Signerad. Olja på duk, 36x57
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:55)
1259 9437 Oljemålning Guennadi Kalinitchenko, Red line 1. Olja på duk, signerad. 74x48
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:44)
1259 9438 Oljemålning Guennadi Kalinitchenko, Red line 2. Olja på duk, signerad. 70x40
1259 9436 Oljemålning Guennadi Kalinitchenko, Red line 3. Olja på duk, signerad. 80x60
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:39)
1259 9132 Oljemålning Gumme Åkermark (1847-1927), Sverige. "Geijersgården i Ransäter". Signerad, daterad 1908. Olja på duk, 51x76
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:01)
1259 9048 Oljemålning Gunnar Nerlund (1911-1976), Sverige. Sjömotiv, signerad. Olja på pannå, 37x44 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:56)
1259 7222 Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Stockholm, signerad. Olja på pannå, 30x40
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:39)
1259 9158 Oljemålning Gunnel Plankenhorn (f. 1942), Sverige. Nattljus. Signerad. Olja på duk, 26x21 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:08)
1259 9322 Oljemålning Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Interiör. Signerad, daterad 1974. Olja på pannå, 15x16
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:13)
1259 9064 Oljemålning Hugo Zuhr (1895-1971), Sverige. Havsstrand, monogramsignerad. Olja på duk, 37x59
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:13)
1259 9063 Oljemålning Hugo Zuhr (1895-1971), Sverige. Landskap, monogramsignerad. Olja på duk, 37x60
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:00)
1259 9491 Oljemålning Iván Grünewald (1911-1996), Sverige. Fruktstilleben, signerad, 1946. Olja på duk, 35x44
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:40)
1259 9137 Oljemålning Johan Ossian Andersson (1889-1975), Sverige. Fiskebåtar, oramad, signerad. Olja på duk, 65x100
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:15)
1259 9326 Oljemålning Johan Ossian Andersson (1889-1975), Sverige. Fiskebåtar, signerad. Olja på duk, 49x73
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:35)
1259 9051 Oljemålning Jürgen Bienert. Signerad, daterad -66, strand. Olja på duk, 55x98
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:00)
1259 9071 Oljemålning K Börjesson, komposition, signerad. Olja på duk, 43x50
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:31)
1259 9094 Oljemålning Karin Blix, vit Amaryllis, signerad. Olja på pannå, 38x38
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:24)
1259 9217 Oljemålning Kurt Ullberger (1919-2008), Sverige. "Alvarsmark", Gotland. Signerad. Olja på duk, 89x134
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:22)
1259 9105 Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Fiskebåt på land, signerad. Olja på pannå, 14x25 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:32)
1259 9405 Oljemålning Lauri Nila (1898-1983), Finland. Segelbåt, Signerad. Olja på pannå, 18x23 ca
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:42)
1259 9047 Oljemålning Mansporträtt. Olja på duk, 50x38
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:56)
1259 9052 Oljemålning Martin Lindberg (f. 1923), Sverige. "Komposition med bord". Signerad. Olja på duk, 120x65
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:05)
1259 9294 Oljemålning Monogramsignerad, Interiör. Olja på duk, 26x34
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:37)
1259 9086 Oljemålning monogransignerad, träd. Olja på pannå, 50x64
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:55)
1259 9085 Oljemålning Oidentifierad konstnär, personage. Olja på duk, 88x66
1259 9397 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Komposition. Signerad, daterad 1963. Olja på duk, 59x28 cm
1259 9393 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Porträtt. Signerad. Olja på pannå, 46x35
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:12)
1259 9391 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, 1951. Olja på duk, 45x53
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:09)
1259 9459 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, motiv från Gotland. Olja på duk, 41x55
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:16)
1259 9460 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, oväder. Olja på duk, 24x30
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:18)
1259 9399 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, vinterlandskap. Olja på duk, 40x30
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:14)
1259 9328 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Väderkvarn. Olja på duk, 1800-tal, 52x74
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:41)
1259 9050 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Tall vid kust. Signerad. Olja på duk, 49x63 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:59)
1259 9093 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Torghandel, signerad Croth. Olja på pannå, 49x34 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:21)
1259 9138 Oljemålning Olga Raphael-Hallencreutz (1887-1967), Sverige. Signerad, daterad -53, Porträtt av Cecilia Francke. Olja på duk, 60x49
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:18)
1259 9218 Oljemålning Pege Hansson (f. 1925), Sverige. Signerad, landskap. Olja på pannå, 90x100
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:25)
1259 9067 Oljemålning Per Lindqvist, Stockholm, signerad, PLQ. Olja på pannå, 24x38
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:15)
1259 9457 Oljemålning Signe Stöffling, drakflygare. Olja på duk, osignerad, 48x51
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:13)
1259 9126 Oljemålning Signerad Holmquist, -56. Olja på pannå, 84x64
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:33)
1259 4219 Oljemålning Sixten Lundbohm (1895-1982), Sverige. Signerad, daterad 48, landskap. Olja på pannå, 52x72
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:01)
1259 9049 Oljemålning Sven Davidsson, vinterlandskap. Signerad, daterad -57. Olja på pannå, 30x60
1259 9019 Oljemålning Theresia Sandström (1893-1981), Sverige. Marin. Signerad. Olja på duk, 65x114
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:19)
1259 7226 Oljemålning Tyra Ohlsson, porträtt, signerad, 1917, Olja på pannå, 29x25
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:44)
1259 7383 Oljemålning Upsala-Ekeby, Kyrka, 1800-tal. Olja på duk, 29x42
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:08)
1259 9503 Oljemålning Vasili Levim Landskap, Signerad. Olja på pannå, 45x62
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:11)
1259 9454 Oljemålningar 2 st, Ann-Marie Söderberg (f. 1954), Sverige. Signerade. Olja på duk, 27x38
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:04)
1259 7517 Oljemålningar 2 st, Lauri Nila (1898-1983), Finland. Figurer. Olja på pannå, ca 19x19 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:52)
1259 7520 Örhängen 1 par 18 k med pärla
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:58)
1259 7040 Örhängen ett par, 18 k med briljant & pärla
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:57)
1259 9488 Ostkupa diameter: 23 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:51)
1259 9102 Pall Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. "Palle". Längd: 45, höjd: 45 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:52)
1259 9124 Parti allmogeföremål Modell äldre
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:18)
1259 9323 Parti kuriosa 4 delar
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:15)
1259 7319 Parti nysilver 4 delar
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:32)
1259 9334 Parti silver diverse, 16 delar
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:06)
1259 7519 Parti smycken
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:57)
1259 9300 Pastell C Lunqvist, Stillben, signerad. 1902,45x24
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:56)
1259 9367 Pastell Gösta Larsson, Tyska Kyrkan, Stockholm, signerad och daterad, Pastell på pannå, 32x23
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:39)
1259 9299 Pastell Oidentifierad konstnär. Porträtt, 29x22
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:46)
1259 7467 Pelarbord 2 st, Nyrokoko. Höjd: 74 cm ca
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:16)
1259 9281 Pelarbord Björk, Bredd: 60 cm. Djup: 39 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:23)
1259 9201 Picknickväska 1930-/40-tal. Längd: 64 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:42)
1259 9273 Piedestal stenskivor. Höjd: 65
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:14)
1259 9356 Pokal silver, 1881. Höjd: 24cm. Vikt: ca 260g
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:38)
1259 9508 Porslin 11 delar, Rosenthal, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Höjd: 1-9cm. Diameter: 6-20cm.
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:19)
1259 9015 Porslin 3 delar, Kian Long, Kina, famille rosedekor. Rektangulärt fa. Längd: 25,5cm. Djup: 17cm. Höjd: 2cm. Fat, diameter: 16-23cm
1259 9371 Porslin Herend, 6 delar, Höjd: 1-6cm. Diameter: 7-11cm.
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:51)
1259 9280 Pottskåp intarsia. Bredd: 37 cm. Djup: 35 cm. Höjd: 74 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:22)
1259 9482 Prydnadsblomma Sten, Asien. Höjd: 29 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:24)
1259 7133 Regissörsstolar 3 st, trä / tyg
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:37)
1259 9016 Remmare 4 st. Höjd: 11,5-14
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:36)
1259 9416 Remmare 8 st, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 18
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:11)
1259 9024 Ryamatta 1940-/50-tal, 154x225
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:03)
1259 9125 Salongsbord Björk, pelarfot, nutida. Diameter: 78, höjd: 68 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:18)
1259 9220 Salongsbord Björk. Bredd: 114, djup: 89 cm, höjd: 84 + 2 iläggx24
1259 9279 Salongsbord Karl Johanstil, Bredd: 86+ 2x22 cm. Djup: 67 cm, höjd: 75 cm, nyckel
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:21)
1259 7255 Salongsgrupp 5 delar, Karl Johanstil, mahogny
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:55)
1259 9270 Såsnipa silver, 1784. Längd: 18,5 cm. Vikt: ca 200g.
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:11)
1259 9059 Satsbord 3 delar, Rokokostil. LxD på största bordet: 49x37cm. Höjd (lägsta till högsta): 47,5-53cm.
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:57)
1259 9209 Schackspel Onyx. Längd: 35cm. Djup: 35cm. Höjd: 1,5cm.
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:52)
1259 9424 Seltersglas 11 st, Orrefors, guldfot. Höjd: 10
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:20)
1259 9330 Seltersglas 8 st, slipade. Höjd: 7,5 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:43)
1259 9099 Serveringsvagn 1940-tal, björk / råglas, lös bricka. Längd: 75, djup: 45 cm, höjd: 62 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:45)
1259 9211 Serveringsvagn metall och glas. Längd: 80 cm. Djup: 45 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:00)
1259 9112 Servisdelar 19 delar, Bengali Rörstrand
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:42)
1259 9155 Servisdelar 44 delar, Rörstrand
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:18)
1259 9114 Servisdelar 8 delar, Wexiö, Gustafsberg
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:46)
1259 7166 Sideboard mahogny. Längd: 122, djup: 56 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:59)
1259 9344 Sideboard mahogny. Längd: 162. Djup: 45 cm, höjd: 85 cm, nyckel
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:56)
1259 9185 Silkematta Hereke, Turkiet, 64x85
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 21:01)
1259 7204 Silver 14 delar, diverse, bland annat skålar. Höjd: ca. 5. Vikt: ca 150 g (totalvikt med glas ca 565 g)
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:03)
1259 9357 Silver 2 delar. Höjd: 11, diameter: 12 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:39)
1259 9081 Silver parti diverse, bland annat soppslev
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:19)
1259 9364 Sjal Hermès, 135x135
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:47)
1259 9365 Sjalar 4 st, 3 st Givenchy + Josef Frank. 80x80-150x150cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:55)
1259 9363 Sjalar 4 st, Hermès. 90x85
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:43)
1259 9513 Skål + vas, 2 delar, Rörstrand, diameter: 11-28
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:30)
1259 9277 Skål Kina. Diameter: 40 cm, höjd: 12 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:23)
1259 9461 Skål Konstglas, Einar Andersson. Längd: 21
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:20)
1259 9014 Skål Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 14, diameter: 22 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:29)
1259 4291 Skål Kristall, Erkki Tapio Siiroinen. Riihimäen Lasi Oy, Längd: 24. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:59)
1259 9269 Skål silver med glasinsats. Längd: 17cm. Höjd: 12 cm. Vikt: ca 390g.
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:07)
1259 9359 Skål silver, design: Sigvard Bernadotte för Georg Jensen. Diameter: 16. Höjd: 6 cm. Vikt: ca 270g.
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:41)
1259 7477 Skål Sterlingsilver, Vera Ferngren, CG Hallberg, 1956. Diameter: 12, höjd: 6,5 cm, vikt: 155 g
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:38)
1259 9509 Skålar + dosa, 3 delar, Rosenthal. Dos. Längd: 8cm. Djup: 8cm. Höjd: 4-5cm. Skål, diameter: 11-17cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:21)
1259 9396 Skålar + fat, 4 delar, Kina, porslin, diameter: 8-12,5
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:11)
1259 9511 Skålar + vaser, Gunnar Nylund (1904-1997), Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. & Höganäs, Sverige. Rörstrand. Höjd: 6-15 ca
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:23)
1259 9443 Skålar 2 st, silver. Diameter: 13-15, höjd: 5-12 cm. Vikt liten skål: ca75g. Stor skål vikt: ca 225g.
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:49)
1259 9062 Skålar 4 st kristall. Längd: 14 - 24, höjd: 5 - 11
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:06)
1259 9272 Skålar 5 st, Kristall. Längd: 16-27 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:13)
1259 9308 Skålar Ett par. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:59)
1259 9426 Skålar Orrefors, Fuga, 2 + 6 delar, diameter: 6-16
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:20)
1259 9316 Skålfat 2 st, Kina, dekor i famille rose. Diameter: 16 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:06)
1259 9430 Skålfat Konstglas, Boda, Annette Krahner (f. 1944), Sverige. Diameter: 36 ca
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:23)
1259 9341 Skänk 1900-taletsd början, Bemålad. Bredd: 102, djup: 48 cm, höjd: 110 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:51)
1259 9159 Skärbrädor + underlägg, kryddburk, 5 delar, Gunvor Olin-Grönqvist (1928-2005), Finland. Arabia. Skärbräd. Längd: 29,5cm. Diameter: 14cm. Höjd: 1cm. Kryddbur. Längd: 13,5cm Djup: 9cm. Höjd: 15,5cm. Underlägg, diameter: 18cm. Skål, diameter: 11cm.
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:11)
1259 7203 Skedar 4 st. Silver. Längd: Vikt: ca 155g.
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:01)
1259 9002 Skeppsur + barometer Schatz. Diameter: 18
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:01)
1259 7195 Skrivbord England. Bredd: 123, djup: 61 cm, höjd: 76 cm, nyckel
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:54)
1259 7363 Skrivschatull 2 st, 1800-tal. Längd: 30-37 cm. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:56)
1259 9274 Skrivskåp Furu, 1700-/1800-tal, Bredd: 90cm. Djup: 44cm, höjd: 205 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:19)
1259 2023 Skrivskåp med vitrinöverdel, 1800-tal, England, intarsia. Bredd: 88. Djup: 46 cm. Höjd: 210 ca, nyckel
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:01)
1259 9181 Skrivställ omkring 1900. Motiv med Hjortar i relief. Metall, glasinsatser. Längd: 36,5 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:34)
1259 7439 Skulptur brons, fågel med figurer. Längd: 30, höjd: 24 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:24)
1259 9518 Skulptur Buddha, lergods. Höjd: 37
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:39)
1259 9008 Skulptur Flicka, gips. Höjd: 32
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:34)
1259 9318 Skulptur Gips, Sapho. Höjd: 41 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:07)
1259 9193 Skulptur glaserd keramik. Höjd: 22, saknar signatur
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:39)
1259 9442 Skulptur John Lundqvist (1882-1972), Sverige. Flickhuvud. Brons, signerad. Gjutarstämplar: Otto Meyers eftr. Fud. Höjd: 13,5 cm (inkl stensockel 21 cm)
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:44)
1259 9444 Skulptur Just Andersen, sittande modell, metall, signerad. Höjd: 13
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:51)
1259 9134 Skulptur Kay Bojesen, Apa, signerad. Teak / Limbaträ, Höjd: 30 ca
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:08)
1259 9439 Skulptur Konstglas, Bengt Edenfalk (f. 1924), Sverige. Längd: 29, höjd: 25 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:37)
1259 9122 Skulptur plunta i form av en åsna. Metall, patenterad. Längd: 17 cm. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:10)
1259 9510 Skulptur Rosenthal, Hackspett. Höjd: 12,5 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:22)
1259 9505 Skulptur Rosenthal, Mås. Höjd: 18 cm. Längd: 18 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:15)
1259 7258 Skulpturer 2 st, Bemålat gips. Höjd: 37-50
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:57)
1259 9135 Skulpturer 2 st, Kay Bojesen, Apor, Signerade. Höjd: 9-20 ca
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:10)
1259 9136 Skulpturer 2 st, Kay Bojesen, Rökt ek/ek & Lönn/ek. Höjd: 20 ca
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:10)
1259 9018 Sockertång + sked Förgyllt silver/Emalj, Norge. Längd: 10,5cm. Höjd: 2-3cm. Höjd: 9cm. Vikt: ca 45g.
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:41)
1259 9410 Soffa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Samsas. Längd: 180
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:02)
1259 8025 Soffa Gustaviansk, provinsarbete. Längd: 171. Höjd: 85 cm, två lösa ryggpinnar finns
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:07)
1259 9402 Soffbord Butlers Tray. Bredd: 91, djup: 65 cm, höjd: 50 cm
1259 9255 Soffbord teak / metall. Diameter: 100, höjd: 51 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:46)
1259 7407 Soffbord teak, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Brännmärkt. Bredd: 85, djup: 55 cm, höjd: 58 cm
1259 7406 Soffbord teak, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Brännmärkt. Bredd: 85. Djup: 55 cm. Höjd: 58 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:31)
1259 9366 Spegel 36x32
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:49)
1259 7334 Spegel Gustaviansk stil, 109x74
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:00)
1259 7470 Spegel Gustaviansk stil, 1800-tal, 85x46
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:22)
1259 9390 Spegel Mässing och onyx. Höjd: 80 cm
1259 9492 Spegel oval, nutida, 62x86
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:40)
1259 7184 Spegel Rokokostil, 93x44
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:44)
1259 9098 Spegel teak, 1960-tal, 124x39
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:46)
1259 1139 Spegelram 1800-tal, Wadstena, Empire, 92x47 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 juni 2019 04:55)
1259 9263 Stol Gustaviansk stil, K A Roos
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:01)
1259 9431 Stolar 3+ 1 st
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:30)
1259 7202 Stolar 4 st, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige.
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:00)
1259 9521 Stolar 4 st, renoveringsobjekt
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:52)
1259 7479 Stolar 8 st, rokokostil
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:44)
1259 9213 Stolar Ett par, biedermeierstil
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:06)
1259 5333 Tågset Märklin med räls. 2 lådor. Längd: 43cm. Djup: 27cm. Höjd: 15cm.
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:04)
1259 9417 Takarmatur Ateljé Lyktan, plast, diameter: 46
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:11)
1259 9235 Takarmatur glas och mässing. Diameter: 27 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:05)
1259 9500 Takarmatur glas och mässing. Höjd: 27
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:06)
1259 9195 Takarmatur Lightyears, Danmark, metall. Höjd: 45cm. Diameter: 43cm.
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:53)
1259 9358 Takarmatur mässing och glas, el. Höjd: 60
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:38)
1259 7412 Takarmatur med prismor. Diameter: 40 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:40)
1259 9044 Takarmatur Saturnus, diameter: 55
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:04)
1259 9045 Takarmatur Saturnus, diameter: 60
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:06)
1259 9162 Tallrikar + fat, 16+ 1, Valencia, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Finland. Lanserades 1962. Handmålad dekor i koboltblått mot vit botten. Märkt ARABIA FINLAND UP. Diameter: 20-35 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:23)
1259 6076 Tallrikar 8+ 8, Koka brun, Rörstrand, Diameter: 21-23,5 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:22)
1259 9223 Tamburmajor metall. Höjd: 173
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:30)
1259 9320 Tavla Hummer, 38x50
1259 9095 Tavla Tryck, Marilyn Monroe, 98x48
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:27)
1259 9480 Teckning Adolf Hallman (1893-1968), sign Firenze 23,40x36
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:20)
1259 9301 Teckning Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Nova, signerad. 21x15
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:49)
1259 7338 Teckning Tusch, Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, daterad 74. Motivet: 42x52
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:10)
1259 9154 Tekanna C Jörgensen, Bodum, rostfritt. Längd: 27 ca
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:17)
1259 9278 Tekoppar + assietter, 11 delar, Aynsley, England
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:20)
1259 9160 Tekoppar + mockakoppar, 7 st (6 fat)+ 9 st (6 fat), Valencia, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Finland. Lanserades 1962. Handmålad dekor i koboltblått mot vit botten. Märkt ARABIA FINLAND UP
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:14)
1259 7183 Tekoppar 12 st. Poem, Gustavsberg, handmålade, benporslin
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:42)
1259 9163 Tekoppar 3+ 1, Arabia
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:19)
1259 9043 Telefonautomat + "UTGÅNG" - skylt, "Södertälje". Längd: 24, djup: 14 cm, höjd: 42 cm, skylt.
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:01)
1259 7214 Tidningsställ mässing. Längd: 88
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:20)
1259 9432 Tidningsställ metall. Höjd: 47
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:27)
1259 9339 Trädgårdsbord fällbart. Bredd: 120 cm, djup: 68 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:49)
1259 9337 Trädgårdssoffa Husqvarna. Längd: 180
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:53)
1259 9338 Trädgårdsstolar 5 st, metall och trä
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:48)
1259 9517 Trädgårdsurnor ett par, Gjutjärn. Höjd: 27
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:38)
1259 9516 Trädgårdsurnor ett par, Gjutjärn. Höjd: 60
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:35)
1259 9013 Trappstege Andries van Onck (f. 1928), Holland. "Tiramisu", Kartell. Hopfällbar stege med tre trappsteg, lanserad 1991. Höjd: 85 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:38)
1259 9056 Tusch Olof Thunman (1879-1944), Sverige. Hus, signerad, 25x39
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:41)
1259 7393 Uppläggningsbestick 2 st, silver, förgyllt. Längd: 25-27 cm. Vikt: ca 170 g
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:16)
1259 7458 Uppläggningsbestick 4 delar, J E Skreij, silver. Längd: 13-18,5 cm. Vikt: ca 135 g
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:48)
1259 9520 Väggarmaturer ett par, 1950-tal, EWÅ. Längd: 14cm. Djup: 12cm. Höjd: 46cm.
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:24)
1259 9411 Väggbonad Flamländskt motiv, tryckt dekor, ca 180x220 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:03)
1259 9186 Vägglampor Ett par, 1950-tal, mässing. Längd: 28
1259 9042 Väggplatta Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. 23x23
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:21)
1259 9504 Väggplatta Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Upsala-Ekeby, fisk, 23x31
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:12)
1259 9106 Väggrelief gips, kroppar, osignerad, 39x40
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:33)
1259 9020 Väggreliefer ett par, Betong, 76x62
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:38)
1259 9151 Vas Alvar Aalto (1898-1976), Savoy, Tulpanvas. Höjd: 12 cm
1259 9407 Vas Flambé, Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Höjd: 20
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:59)
1259 9329 Vas glas och nysilver, 1890-tal. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:37)
1259 9312 Vas Jugend, metall. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:04)
1259 9406 Vas Konstglas, Sigurd Persson, Kosta. Höjd: 8,5
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:55)
1259 7541 Vas Nuutajärvi/Notsjö, Harry Moilanen. Höjd: 13 längd: 19 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:45)
1259 9121 Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, Karneval. Höjd: 33
1259 9414 Vaser 3 st, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 24-42
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:09)
1259 9305 Vaser Ett par, glas och nysilver. Höjd: 22 cm
1259 9489 Vaser ett par, omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 32
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:51)
1259 7536 Vaser ett par, silver + bägare. Höjd: 5-8cm. Vikt (vaser): ca 125g. Vikt (Bägare) 40g
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:43)
1259 9448 Vigselringar 3 st. 18 k. Ringmått: 18-19,5. Vikt: 9 g.
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:06)
1259 9264 Vilfåtölj Pernilla, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Sadelgjord
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:11)
1259 9005 Vinkyl höjd: 25 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:22)
1259 9004 Vinkylare 4 st. Höjd: 12-19 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:21)
1259 9412 Vitrinskåp 1890-tal, Valnöt. Bredd: 102, djup: 48 cm, höjd: 223 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:06)
1259 9232 Vitrinskåp Intarsia, Bredd: 61 cm. Djup: 31cm, höjd: 145cm, nyckel
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:03)
1259 9290 Vitrinskåp Laserad. Bredd: 123cm. Djup: 53 cm. Höjd: 216 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:35)
1259 7579 Ytterfoder 4 st. Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 16-26. Höjd: 13-15
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:52)