Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 3 juni 2019 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1259 9109  Afrikana 2 delar, skulpturer. Trä, Höjd: 10 - 22

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:33)

1259 8031  Akvarell Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Signerad, daterad augusti 1944,46x61

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:48)

1259 9172  Akvarell Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Segel, signerad. 21x26

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:32)

1259 9297  Akvarell Gun Johnson, Flickor, 47x40. Signerad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:41)

1259 7377  Akvarell Hans Viksten (1926-1987), Sverige. Hus, signerad. -83, bladets mått: 24x32

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:03)

1259 9199  Akvarell Jerzy Grabowski (1933-2004), Polen. Komposition. Signerad, daterad -72, ca 76x51 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:38)

1259 9398  Akvarell Lennart Segerstråle (1892-1975), Finland, vid sängen. Signerad, daterad 1946,44x63

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:17)

1259 9345  Akvarell Marita Karlsson (f. 1947), Finland. Komposition. Signerad. Motivet: 71x51

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:02)

1259 9321  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad. 1926, Interiör, 17x17

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:11)

1259 9078  Akvarell Stig Larsson, Stockholmsmotiv, signerad, 1979,34x49

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:55)

1259 5543  Ampel empirestil. Diameter: 65 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:41)

1259 7431  Ampel höjd: 55 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:04)

1259 9352  Ampel Koppar. Höjd: 80cm. Bredd: 20cm.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:33)

1259 9332  Armband 18k. Längd: 20cm. Vikt: 13 g

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:03)

1259 9310  Assietter + muggar, 4+ 2, Villeroy & Boch, Basket. Tallrikar, diameter: 21cm. Mugga. Höjd: 9cm. Diameter: 8cm.

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:01)

1259 9486  Assietter 12 st, Royal Copenhagen, Musselmalet. Diameter: 19 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:42)

1259 9113  Assietter 12 st. Karlskrona, Upsala-Ekeby. Diameter: 19 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:44)

1259 9455  Assietter 8 st, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Diameter: 20

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:06)

1259 9415  Assietter 8 st, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Tulpan, diameter: 18, Kosta Boda

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:10)

1259 9228  Bänk Gustaviansk stil, vitlackerad. Längd: 87, djup: 40 cm, höjd: 47 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:40)

1259 9179  Barnstol Pinnmodell

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:35)

1259 9292  Bergèrer Ett par, Gustaviansk stil. Längd: 54cm. Djup: 40cm. Höjd: 94cm.

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:39)

1259 9335  Bestickuppsättning 79 delar, Rosenholm, silver. Vikt: ca 2280g (varav knivar 750g). Skedar: 500g. Knivar: ca 665g. Smörknivar: ca 85g. Mellanskedar: ca 210g. Teskedar: ca 125g. Gafflar: ca 395g. Små gafflar: ca 235g. Stor sked: ca 65g.

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:08)

1259 9080  Bestickuppsättning nysilver

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:11)

1259 9395  Blandteknik + träsnitt, Japan, 29x14 respektive 41x27

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:10)

1259 7386  Blandteknik Björn Krestesen (f. 1951), Sverige. Signerad. BK, stenar, 51x74

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:10)

1259 9497  Blandteknik Evert Taube, "En Skådespelerska", Naima Wifstrand. Signerad, daterad 1917. Motivet: 15x15 ca

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:02)

1259 9087  Blandteknik Kina, blommor och fjärilar, 39x48, skadat glas

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:57)

1259 7148  Blandteknik Lennart Olausson (f. 1944), Sverige. Figur, signerad. Bladets mått: 57x76

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:40)

1259 9058  Blandteknik Martin Säflund (1894-1976), Sverige. Vintermotiv, signerad, 31x46

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:47)

1259 9303  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad. 1800-tal, Interiör med kvinna, 32x25

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:53)

1259 7354  Blandteknik Peter Tillberg (f. 1946), Sverige. Drottning. Signerad, bär dedikation. Ca 100x70 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:42)

1259 9421  Blandteknik Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, daterad 81. Motivet: 16x19 cm, bär dedikation

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:18)

1259 9471  Bokhylla mahogny. Bredd: 110, djup: 33 cm, höjd: 160 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:43)

1259 9346  Bokskåp 1880-tal, Valnöt/Mahogny. Bredd: 104, djup: 57 cm, höjd: 220 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:58)

1259 9115  Bokstöd 2 delar, patinerad brons, Axel Gute (1890-1959), Sverige. 1920-tal, kvinnofigurer, signerade Gute. Höjd: 23,5, träsockel

S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:54)

1259 9284  Bord bemålad, diameter: 63 cm, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:25)

1259 8006  Bord Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, mahogny, No 1073, etagebord med låda. Bredd: 48d. 100, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:45)

1259 4525  Bord Lem, Andries & Hiroko van Onck. Höjd: 45-71 cm. Diameter: 105 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:31)

1259 7187  Bord Lem, Andries & Hiroko van Onck. Höjd: 45-71 cm. Diameter: 105 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:46)

1259 7422  Bordsgarnityr 3 delar, Mässing/porslin. Höjd: 40-54 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:57)

1259 9060  Bordslampa porslin, Japan. Höjd: 51

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:58)

1259 9149  Bordslampa Rörstrand. Höjd: 53 cm ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:07)

1259 5514  Bordslampfot fd, fotogen, glas. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:19)

1259 9327  Bordslampor ett par, Keramik. Höjd: 67cm.

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:36)

1259 9147  Bordslampor Ett par. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:07)

1259 7011  Bordssurtout Nysilver. Höjd: 31

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:44)

1259 7275  Bordssurtout Pläter. Höjd: 31

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:39)

1259 9003  Bordsur mässing. Diameter: 7

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:03)

1259 9194  Bricka 1930-tal, intarsia, glasskiva, 60x38

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:51)

1259 9116  Bricka med handtag, Nysilver, graverad. Längd: 61

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:19)

1259 9171  Bricka Ryssland. Pläter. Längd: 83 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:26)

1259 9212  Brickbord metall. Bredd: 90, djup: 68 cm, höjd: 43 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:02)

1259 7058  Brickor 2 st, mässing, "Firma Lars Holmström" & "Henrikson", Arvika. Längd: 41-58

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:08)

1259 9331  Broscher 3 st. Bredd: 2,5-3,5cm. Höjd: 6,5-13cm.

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:02)

1259 9007  Brudkista 1815, Längd: 93cm. Djup: 63 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:27)

1259 9458  Buljongkoppar 8 st, Wedgwood. Koppar, diameter: 6,5cm. Höjd: 6,5cm. Tallrikar, diameter: 16cm.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:15)

1259 9490  Burk med lock + ställ, Kina, porslin. Höjd: 17 cm ca

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:20)

1259 9435  Burk med lock Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, Blomma, diameter: 11, höjd: 21 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:34)

1259 9348  Byrå 1800-tal, Ådringsmålad. Bredd: 124, djup: 56 cm, höjd: 110 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:10)

1259 9293  Byrå Bemålad, Bredd: 41 cm. Djup: 22cm, höjd: 50cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:36)

1259 9258  Byrå Bredd: 35 cm. Djup: 13 cm, höjd: 36 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:52)

1259 7462  Byrå med stenskiva, Rokokostil, Bredd: 92 cm. Djup: 47 cm, höjd: 82 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:01)

1259 7233  Byrå Rokokostil, med stenskiva. Bredd: 77, djup: 43 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:57)

1259 9380  Byrå rokokostil, Stenskiva. Bredd: 68, djup: 37 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:59)

1259 9401  Byrå sengustaviansk stil, Bemålad. Bredd: 85. Djup: 44 cm. Höjd: 73 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:37)

1259 9453  Carborundumetsning Oidentifierad konstnär. Signerad, 14/30. Bladets mått: 40x28

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:02)

1259 8024  Cassone 1600-tal. Längd: 160. Djup: 57 cm. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:21)

1259 9203  Champagneglas 2 st, Orrefors. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:45)

1259 9307  Champagneglas 8 st, Skruf, Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:58)

1259 9423  Champagnekupor 9 st. Höjd: 14

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:18)

1259 9271  Coaster + ishink, 2+ 1+ 1, nysilver. Diameter: 9,5-13,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:12)

1259 9370  Crèmekoppar Herend, 2+ 2+ 1+ 1

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:49)

1259 9462  Däcksstol Teak. Längd: 190

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:30)

1259 9285  Dockor 7 st. Höjd (lägsta till högsta): 33-60cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:26)

1259 7360  Dragkista Sengustaviansk, mahogny, Längd: 120 cm. Djup: 50cm. Höjd: 116cm, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:49)

1259 9173  Dragspel höjd: 29 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:33)

1259 9100  Dragspel Sonett 92. Höjd: 40

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:47)

1259 9017  Dubbelkanna + vas, Rörstrand, Gunnar Nylund/ C H Stålhane. Höjd: 13,5-20

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:36)

1259 9483  Dukar 2 st, sammet. Diameter: 127 c. Längd: 112 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:25)

1259 7256  Emmafåtölj

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:58)

1259 9452  Emmafåtölj 1880-tal

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:01)

1259 9089  Emmafåtöljer Ett par

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:08)

1259 9495  Enarmad bandit 1950-tal, Olympus, Tyskland. Väggmodell, Längd: 47. Djup: 19 cm. Höjd: 72 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:44)

1259 9261  Étagère Längd: 74 cm. Djup: 29 cm, höjd: 101 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:01)

1259 9192  Etsning Axel Fridell (1894-1935), Sverige. Kvinna. Signerad, daterad 1914. Motivet: 20,5x17

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:38)

1259 9025  Etsning Lars Huck Hultgren (f. 1931), Sverige. 6/15, "Seated Nude". Signerad, daterad -62. Motivet: 30x21

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:06)

1259 9026  Etsning Marcel Jean (1900-1993), 78/100, Sittande kvinna, Signerad. Motivet: 33,5x26,5

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:09)

1259 9111  Etsning Stig Borglind (1892-1965), Sverige. Akropolis, signerad. Motivet: 30x30

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:40)

1259 5490  Fällbord 1800-tal, Alrot. Bredd: 90, djup: 90 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:49)

1259 7200  Fällbord 1800-tal, Björk. Diameter: 68, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:58)

1259 9075  Färgetsning Birgitta Lundberg, "Fossil", signerad. Motivet: 20x27

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:42)

1259 9077  Färgetsning Birgitta Lundberg, 50/50, signerad. Motivet: 24x24

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:47)

1259 9260  Färgetsningar 3 st, Flora. Motivet: 33x25 cm ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:57)

1259 9096  Färgkrita M G Richardsaon, blommor i vas, signerad, 58x42

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:31)

1259 7339  Färgkrita Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, daterad 74,42x52

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:10)

1259 7484  Färglitografi Alain Berck-Vitz (f. 1953), Signerad, numrerad 21/25, bladets mått: 53x39 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:49)

1259 9073  Färglitografi Albin Amelin (1902-1975), Sverige. Lappland. Signerad, numrerad 182/310. Motivet: 56x63 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:36)

1259 9074  Färglitografi Albin Amelin (1902-1975), Sverige. Signerad. Motivet: 53x67

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:38)

1259 9295  Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. EA-upplaga, Pour Kaarina. Signerad. Motivet: 37x27

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:38)

1259 9493  Färglitografi Bernard Buffet (1928-1999), Frankrike. Signerad i tryckplåt, Hamn. Motivet: 49x65

1259 9246  Färglitografi Brita Streijffert (1917-2006), Sverige. Signerad, daterad 1985,163/300. Motivet: 47x61

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:28)

1259 8021  Färglitografi Ernst Billgren (f. 1957), Sverige. Björn. Signerad, numrerad 139/170. Motivet: 75x77 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:45)

1259 9054  Färglitografi Esaias Thorén (1901-1981), Sverige. Signerad, daterad -62,71/125. Motivet: 45x36

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:09)

1259 9055  Färglitografi Esaias Thorén (1901-1981), Sverige. Signerad, daterad -64,68/75, "Fyra och en halv". Motivet: 32x39

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:10)

1259 9418  Färglitografi Evy Låås (1923-1999), Sverige. HC-upplaga, 25/25. Signerad. Motivet: 32x40

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:12)

1259 9072  Färglitografi Igge Karlsson (1932-2009), Sverige. Häst. Signerad, numrerad 68/70, daterad -84. Motivet: 53x71 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:33)

1259 9197  Färglitografi Ivan Ivarson (1900-1939), Sverige. Man i båt, signerad i trycket. Motivet: 41x46

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:56)

1259 9083  Färglitografi Kaj Bernstone (f. 1946), Sverige. Körsbär. Signerad, numrerad 84/290. Motivet: 39x28 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:06)

1259 9084  Färglitografi Kaj Bernstone (f. 1946), Sverige. Stilleben. Signerad, numrerad 266/290. Motivet: 27x38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:07)

1259 5204  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Flicka. Signerad HC-upplaga. Motivet: 33x25 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:22)

1259 7098  Färglitografi Lena Cronqvist (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 53/170. Motivet: 73x53 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:39)

1259 9190  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Motiv från Lofoten. Signerad, numrerad 153/460, löst blad. Bladets mått: 72x59 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:33)

1259 7344  Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Signerad, daterad 62, bladets mått: 39x78

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:18)

1259 7331  Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Signerad, daterad 62, pt 4/6, bladets mått: 38x75

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:56)

1259 9502  Färglitografi Roland Jonsson, pilgrimsfalk. Signerad, numrerad 269/310. Motivet: 43x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:08)

1259 9021  Färglitografi Wifredo Lam (1902-1982), Kuba. Komposition. Numrerad 11/50, signerad i tryckplåt. Motivet: 64x49 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:36)

1259 9317  Fat + skål, 3 delar, Kina, blåvit. Längd: 25-33 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:08)

1259 9428  Fat Firma Svenskt Tenn. Diameter: 28

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:22)

1259 9451  Fåtölj + fotpall. Skinn

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:47)

1259 9325  Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Jetson, DUX, brunt läder / krom

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:24)

1259 9119  Fåtöljer Ett par Jämtland

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:47)

1259 9091  Fåtöljer Ett par, "Ingrid", Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. DUX, skinn

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:13)

1259 9400  Fåtöljer ett par, 1890-tal

1259 9088  Fåtöljer Ett par, Gustaviansk stil, dunplymåer, klädda med tyg från Jane Churchill

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:06)

1259 9445  Fickur 2 st. Silver. Diameter: 5cm. Bruttovikt: ca 160g (74+ 84g)

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:56)

1259 9153  Figurin Spanien. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:16)

1259 9387  Figuriner 10 st, Porslin/Glas. Höjd: 4-14

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:03)

1259 9386  Figuriner 10, Royal Copenhagen, Längd: 3,5-15cm. Djup: 3,5-7cm. Höjd: 4,5-9,5cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:01)

1259 9375  Figuriner 2 st, Bing & Grøndahl. Höjd: 12-17

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 21:00)

1259 9514  Figuriner 2 st, bland annat Hummel. Höjd: 9-13

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:30)

1259 9376  Figuriner 3 st, Bing & Grøndahl. Höjd: 6-12

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:57)

1259 9378  Figuriner 4 st, Bing & Grøndahl. Höjd: 4-11 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:57)

1259 9381  Figuriner 6 st, Bing & Grøndahl, höjd: 5-6 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:00)

1259 7145  Fiskbestick 12+ 12, nysilver

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:29)

1259 9222  Fotografier 2 st, Greta Garbo, Metro-Goldwyn-Mayer. En märkt "615-x-4". Motivet: 24x18 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:32)

1259 9291  Fotpallar 5 st. Längd: 30-35cm. Djup: 21-27cm. Höjd: 17-21cm.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:34)

1259 7296  Fruktservis Gefle, Röd Rubin, 12+ 1 delar. Diameter: 20-30

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:56)

1259 9306  Glas 15+ 7, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 12-17 cm ca

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:57)

1259 9311  Glas 5 st, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:02)

1259 9178  Glasservis 34 delar, Sickan från Kosta, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 7-13 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:12)

1259 9449  Glasservisdelar 8+ 4+ 1, "Ultima Thule" och "Niva", Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Iittala. Höjd: 10-14 cm. Diameter: 36 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:18)

1259 9427  Glasservisdelar Kosta, slipad dekor, 7 + 8 delar. Höjd: 15-17

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:20)

1259 7013  Glöggpanna koppar, på rechaud. Höjd: 19, diameter: 19 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:47)

1259 9342  Golvlampa 1970-tal, höj- och sänkbar. Tota. Höjd: 120cm.

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:54)

1259 7122  Golvlampa Fagerhults. Höjd: 126 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:58)

1259 9464  Golvlampa Fd Ålryssja. Höjd: 142 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:29)

1259 9262  Golvlampa höjd: 140 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:00)

1259 9202  Golvlampa Royal Copenhagen, med glasblommor. Höjd: 80 cm ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:44)

1259 9409  Golvlampor Ett par, Falkenbergs belysning. Höjd: 146

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:01)

1259 7340  Gouache Roland Kempe (1907-1991), Sverige. Signerad, daterad 70, modell, bladets mått: 8x16

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:11)

1259 7336  Grafiskt blad Eric Grate (1896-1983), Sverige. Selene. Signerad, bär dedikation. Motivet: 35x27 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:04)

1259 9304  Grafiskt blad Frankrike, ramens innermått: 48x35

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:53)

1259 9419  Grafiskt blad Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. 31x23

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:12)

1259 7411  Grafiskt blad Marc Chagall (1887-1985), Frankrike. "Les ames Mortes". Signerad i tryckplåt. Motivet: 22x28,5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:39)

1259 5210  Gravyr PP Rubens, William Walker, J Boydell, "Lions at play", 1769. Motivet: 42x53 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:36)

1259 9244  Hallbord med lådor, Bredd: 76 cm. Djup: 29cm, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:26)

1259 7366  Hängskåp Allmoge, Bredd: 70 cm. Djup: 33cm, höjd: 68cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:57)

1259 9175  Hög hatt Paris

1259 9145  Ikon Ryssland, 1900-tal, Anna, tempera, pannå, 21x16

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:04)

1259 9040  Ikon Ryssland, 1900-tal, Den heliga Katarina och präst, tempera, pannå, 26x21

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:39)

1259 9028  Ikon Ryssland, 1900-tal, Den helige Nikolas undergöraren, tempera, pannå, 31x26

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:17)

1259 9041  Ikon Ryssland, 1900-tal, Gudsmodern från Narva, tempera, pannå, 30x23

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:41)

1259 9169  Ikon Ryssland, 1900-tal, Gudsmodern, tempera, pannå, 35x27

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:55)

1259 9170  Ikon Ryssland, 1900-tal, i glasmonter, Gudsmodern, tempera, rizza i mässing, pannå, 22x19

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:57)

1259 9029  Ikon Ryssland, 1900-tal, Kristus med åtta helgon, tempera, pannå, metallrizza, 28x22

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:19)

1259 9030  Ikon Ryssland, 1900-tal, Kristus med helgon, tempera, pannå, 23x18

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:21)

1259 9168  Ikon Ryssland, 1900-tal, Maria med apostlarna, tempera, pannå, 17x13

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:57)

1259 9144  Ikon Ryssland, 1900-tal, Rizza i mässing / silver & emalj, tempera, pannå, 17x14 ca

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:09)

1259 9143  Ikon Ryssland, 1900-tal, rizza i mässing, Kristus allhärskaren, tempera, pannå, 17x13

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:00)

1259 9141  Ikon Ryssland, 1900-tal, rizza i silver, emalj, tempera, Pannå, 17x13

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:05)

1259 9146  Ikon Ryssland, 1900-tal, S: t Göran och draken, Rizza i försilvrad mässing, tempera, pannå, 25x20

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:05)

1259 9035  Ikon Ryssland, 1900-tal, tempera, pannå, 29x22

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:31)

1259 9036  Ikon Ryssland, 2009, Kristus allhärskaren, tempera, pannå, 30x26

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:32)

1259 9031  Ikon Ryssland, 2009, S: t Göran och draken, tempera, pannå, Alexander Znamenie, 29x18

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:34)

1259 9034  Ikon Ryssland, 2010, Aposteln Johannes, tempera, pannå, rizza i mässing, 38x30

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:29)

1259 9039  Ikon Ryssland, 2010, Kristus allhärskaren, rizza i mässing, tempera, pannå, 33x27

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:37)

1259 9032  Ikon Ryssland, 2010, metallrizza, tempera, pannå, 30x26

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:25)

1259 9033  Ikon Ryssland, 2011, Gudsmodern, Alexander Znameine, tempera, pannå36x31

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:36)

1259 9027  Ikon Ryssland, 2011, Gudsmodern, Tempera, pannå, 30x23

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:15)

1259 9037  Ikon Ryssland, Gudsmodern, tempera, pannå, 35x31

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:33)

1259 9038  Ikon Ryssland, Johannes, rizza i mässing, tempera, pannå, 34x29

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:35)

1259 9148  Ikon Ryssland, Maria och Jesusbarnet, Rizza i mässing och silver, stämplat 1883, tempera, pannå, 21x17

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:12)

1259 9296  Jardiniere nysilver, glas. Längd: 40 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:40)

1259 7019  Kaffe / tegods ca. 25 delar, Rosenthal, Maria. Koppar, diameter: 9-11cm Höjd: 5-7cm. Sockerskå. Höjd: 10cm. Koppunderlägg: 14-17cm. Tekanna höjd: 22cm. Gräddkanna höjd: 10cm. Assiette, diameter: 18cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:05)

1259 9429  Kaffekoppar + skål + kanna, 10 delar, Rörstrand, jubileumsmodell, Nobel

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:21)

1259 9506  Kaffeservis 13 delar, Rosenthal

1259 9167  Kaffeservis 26 delar, "Marie", Upsala-Ekeby, Karlskrona, 1950-tal

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:41)

1259 9182  Kaffeservis Bing & Grøndahl, Måsen, ca 35

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:54)

1259 7455  Kaffeskedar 6+ 12+ 4+ 5+ 1, silver. Längd: 9 cm ca. Vikt: ca 240 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:43)

1259 9382  Kamferkista Asien. Längd: 101, djup: 53 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:02)

1259 9507  Kanna  + buljongkopp, + bonbonjär, Rosenthal, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Höjd: 10-24

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:17)

1259 9512  Kanna Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Rosenthal, Studio-line. Höjd: 10 ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:25)

1259 9309  Karaffer Ett par+ 4 st. Höjd: 22-28 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:00)

1259 7465  Karmstol Nyrokoko

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:11)

1259 9233  Karmstolar + stolar, 2+ 2, mahogny

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:04)

1259 7317  Karmstolar ett par, mahogny

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:30)

1259 9214  Karmstolar Ett par, Nyrenässansstil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:08)

1259 9150  Karott längd: 23 cm, porslin

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:12)

1259 9343  Karott med lock, porslin, and. Längd: 24. Höjd: 20 cm

1259 9368  Karusellbokhylla England, Intarsia. Längd: 45. Djup: 45 cm, höjd: 85 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:47)

1259 9369  Karusellbokhylla England, Intarsia. Längd: 45. Djup: 45 cm, höjd: 85 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:48)

1259 7548  Kåsa Samearbete. Längd: 18

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:53)

1259 7265  Keramik 5 delar, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Fat + ljusstake & skål. Fat: 20x20cm. Ljusstakar höjd; 4-6cm. Skå. Diameter: 11cm.

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:05)

1259 9123  Kikare & teaterkikare 2 st. Längd: 4,5-10cm. Djup: 8,5-11,5cm. Höjd: 2-5cm.

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:12)

1259 9446  Klackring 18 k, ringmått: 21,2. Vikt: 5 g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:54)

1259 9447  Klackring 18 k. Med lila sten, ringmått: 19,2. Vikt: 4 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:01)

1259 9403  Klackring 9k, Ringmått: 10/50

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:47)

1259 9404  Klackring 9k, Ringmått: 16 mm 10/50.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:48)

1259 9104  Klaffbord teak, 1960-tal. Bredd: 45 + 2x57, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:05)

1259 9188  Koffert 1800-tal. Längd: 92. Djup: 57 cm, höjd: 64 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:06)

1259 8003  Kolonnljusstakar ett par, Tenn, Sengustavianska. Höjd: 25,5

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:01)

1259 9456  Konstglas 4 delar, bland annat Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 9-19

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:11)

1259 7362  Koppar 4 delar, modell äldre. Diameter: 22-38 cm, höjd: 7-17 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:50)

1259 9361  Koppar med fat, 9 delar, Limoges. Fat, diameter: 14cm. Kop. Höjd: 4,5cm Dia: 7,5cm.

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:42)

1259 7353  Kopparstick Kolorerad, Mallorca, Menorca och Yvice. Motivet: 43x59

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:35)

1259 9257  Korgstolar Ett par, nutida

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:57)

1259 9282  Lampbord Bemålad, oktagonal, Bredd: 43 cm. Djup: 43 cm, höjd: 70cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:26)

1259 9283  Lampbord Ett par, Bemålade, rokokostil, Bredd: 60 cm. Djup: 44 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:24)

1259 9225  Lampbord Ett par, vitlackerade, 31x31. Höjd: 46

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:41)

1259 9350  Lampetter ett par, mässing. Höjd: 46

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:30)

1259 9120  Leksaker 3 st, mekaniska, bland annat Schuco Technofix. Längd: 10-18 cm. Höjd: 7-12 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:02)

1259 9315  Leksaker 5 st, mekaniska. Längd (lägsta-högsta): 3,5-8cm.

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:05)

1259 9496  Litografi Einar Nerman (1888-1983), Sverige. "Bäckholmen", signerad. Motivet: 30x22

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:01)

1259 7330  Litografi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Signerad, numrerad PT 4/6, bladets mått: 38x75 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:55)

1259 7106  Ljuskrona mässing. Diameter: 39 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:44)

1259 7263  Ljuskrona Rokokostil. Höjd: ca 50

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:00)

1259 9161  Ljusstakar + skål, ett par+ 1+ 1. Valencia, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Finland. Lanserades 1962. Handmålad dekor i koboltblått mot vit botten. Märkt ARABIA FINLAND UP, Höjd: 9-20 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:16)

1259 7014  Ljusstakar 1 par silver, Ceson, Tore Eldh. Höjd: 18, bruttovikt: ca 390 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:51)

1259 9286  Ljusstakar Ett par, + kanna, Tenn. Höjd: 23-38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:27)

1259 9130  Ljusstakar Ett par, Birgitta hedlund, Bemålade, Flicka & Pojke. Höjd: 36

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:58)

1259 9287  Ljusstakar Ett par, Birgitta Hedlund. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:35)

1259 9174  Ljusstakar Ett par, nysilver. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:35)

1259 9354  Ljusstakar ett par, silver, 1956. Höjd: 15cm. Vikt: ca 385g.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:32)

1259 7118  Ljusstakar Ett par, silver, Mema, Lidköping, 1991, sign Löfman. Höjd: 16 cm, bruttovikt: 490 g

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:32)

1259 9133  Ljusstake  + skålar, 7 delar, Skultuna, Försilvrade. Höjd: 4-13

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:08)

1259 7398  Ljusstake Näver. Höjd: 39

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:26)

1259 9408  Ljusstake Vänskapsknuten, Josef Frank, mässing. Höjd: 16

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:00)

1259 7223  Lodursregulator (Stationsklocka) Ärla Station. Höjd: ca 130cm.

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:41)

1259 9476  Månadsplanscher 12 st, 40x48

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:16)

1259 9420  Matbord Bredd: 140 cm, djup: 84 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:12)

1259 9519  Matbord med klaffar "Alvaret", Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Furu, Brännmärkt CM. Längd: 111 + 2x39, djup: 95 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:07)

1259 9152  Matrjosjka höjd: 25 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:15)

1259 9340  Matsalsgrupp 5 delar, bord + 4 stolar. Diameter: 110, höjd: 73 + ilägg 3x40

1259 9010  Matsalsgrupp 7 delar, bord+ 6 stolar+ 2 st iläggsskivor. Diameter: 110 cm. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:36)

1259 9245  Matsalsgrupp 7 delar, Gustaviansk stil + 2 st iläggsskivor, bordets mått. Längd: 140d. Djup: 100 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:27)

1259 9221  Matsalsgrupp 8 delar, Gustaviansk stil, + 3 delar

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:24)

1259 7205  Matsalsskåp med vitrin, Gustaviansk stil. Bredd: 113, djup: 44 cm, höjd: 173 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:03)

1259 7193  Matservis ca. 50 delar, Karlskrona, Frida

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:52)

1259 9266  Matservisdelar 7+ 4 delar, Spode, England, Green garland. Diameter: 23-27

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:05)

1259 9265  Matservisdelar Napoleon Ivy, Wedgwood. 26 delar. Diameter: 20,5-25 cm. 8 djupa. 10 stora tallrikar. 8 små tallrikar.

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:03)

1259 9107  Matsked silver, 1805, Pehr Zethelius, Stockholm. Längd: 22cm. Vikt: ca 75g.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:58)

1259 9475  Matta Galleri, Handknuten, 90x420

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:13)

1259 9474  Matta Galleri, handknuten, 90x430

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:11)

1259 9473  Matta Galleri, Handknuten, 97x398

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:10)

1259 9022  Matta Indien, Ull, 140x197

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:42)

1259 9389  Matta Kina, 300x400 ca

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:06)

1259 9252  Matta orientalisk, 108x144

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:39)

1259 9183  Matta orientalisk, 110x207

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:53)

1259 9253  Matta orientalisk, 110x218

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:40)

1259 9468  Matta orientalisk, 113x167

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:36)

1259 7300  Matta orientalisk, 135x203

1259 9210  Matta orientalisk, 147x200

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:53)

1259 5289  Matta orientalisk, 244x302

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:22)

1259 9466  Matta orientalisk, 72x70

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:38)

1259 9215  Matta orientalisk, Bakhtiari, 104x150

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:09)

1259 7303  Matta orientalisk, Bakhtiari, 142x210

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:05)

1259 9250  Matta orientalisk, Figural, 102x157

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:36)

1259 9465  Matta orientalisk, Galleri, 69x302

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:35)

1259 9467  Matta orientalisk, Galleri, 85x250

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:34)

1259 9472  Matta orientalisk, Old Malayer, 152x500

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:08)

1259 9362  Mattallrikar  + koppar, 41 delar, Villeroy & Boch, "Petite Fleur", 12 + 12 + 17 delar, diameter: 23-26,5

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:45)

1259 9434  Minkpäls NK, storlek: 36/38, Stridsbergs päls

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:33)

1259 9187  Mockakoppar 9st, Musselmalet, Bing & Grøndahl. Diameter: 6,5

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:01)

1259 7368  Mockaskedar 15 st, diverse, silver. Vikt: ca 186g.

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:25)

1259 9477  Nätskulptur Stanley Sandin, säkra händer. Motivet: 40x37

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:19)

1259 9224  Nattygsbord Ett par, vitlackerade / mässingsbeslag. Bredd: 51, djup: 42 cm, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:38)

1259 9207  Ölglas 6 st, Iittala. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:50)

1259 7111  Oljemålning Alfred Thörne (1850-1916), Sverige. Gård, signerad. Daterad, Olja på duk, 23x34

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:02)

1259 5040  Oljemålning Axel Erdmann (1873-1954), Sverige. Mot Riddarholmen. Signerad, daterad 1909. Olja på duk på pannå, 49x60 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:49)

1259 9242  Oljemålning C Rieder, Kustlandskap, signerad. Olja på duk, 72x100

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:29)

1259 9131  Oljemålning Carl August Johansson (1863-1944), Sverige. Vattendrag. Signerad Carl Johansson, daterad 1920. Olja på pannå, 43x52 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:00)

1259 9157  Oljemålning Carl Gyllenberg, Fartyg, signerad. -79. Olja på pannå, 15x20

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:07)

1259 9248  Oljemålning Christian Fredrik Swensson (1834-1909), Sverige. Marin, signerad. Olja på duk, 48x86

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:34)

1259 9501  Oljemålning David Parsén (1896-1977), Sverige. Signerad, daterad -56. Olja på duk, 35x46

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:07)

1259 9499  Oljemålning David Parsén (1896-1977), Sverige. Signerad, daterad -62. Olja på duk, blomster, 53x64

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:06)

1259 9069  Oljemålning E Ekholm, blommor, signerad. Olja på duk, 34x30

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:20)

1259 9373  Oljemålning G Ewert, Stilleben, Signerad. Olja på duk, 36x57

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:55)

1259 9437  Oljemålning Guennadi Kalinitchenko, Red line 1. Olja på duk, signerad. 74x48

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:44)

1259 9438  Oljemålning Guennadi Kalinitchenko, Red line 2. Olja på duk, signerad. 70x40

1259 9436  Oljemålning Guennadi Kalinitchenko, Red line 3. Olja på duk, signerad. 80x60

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:39)

1259 9132  Oljemålning Gumme Åkermark (1847-1927), Sverige. "Geijersgården i Ransäter". Signerad, daterad 1908. Olja på duk, 51x76

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:01)

1259 9048  Oljemålning Gunnar Nerlund (1911-1976), Sverige. Sjömotiv, signerad. Olja på pannå, 37x44 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:56)

1259 7222  Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Stockholm, signerad. Olja på pannå, 30x40

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:39)

1259 9158  Oljemålning Gunnel Plankenhorn (f. 1942), Sverige. Nattljus. Signerad. Olja på duk, 26x21 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:08)

1259 9322  Oljemålning Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Interiör. Signerad, daterad 1974. Olja på pannå, 15x16

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:13)

1259 9064  Oljemålning Hugo Zuhr (1895-1971), Sverige. Havsstrand, monogramsignerad. Olja på duk, 37x59

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:13)

1259 9063  Oljemålning Hugo Zuhr (1895-1971), Sverige. Landskap, monogramsignerad. Olja på duk, 37x60

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:00)

1259 9491  Oljemålning Iván Grünewald (1911-1996), Sverige. Fruktstilleben, signerad, 1946. Olja på duk, 35x44

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:40)

1259 9137  Oljemålning Johan Ossian Andersson (1889-1975), Sverige. Fiskebåtar, oramad, signerad. Olja på duk, 65x100

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:15)

1259 9326  Oljemålning Johan Ossian Andersson (1889-1975), Sverige. Fiskebåtar, signerad. Olja på duk, 49x73

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:35)

1259 9051  Oljemålning Jürgen Bienert. Signerad, daterad -66, strand. Olja på duk, 55x98

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:00)

1259 9071  Oljemålning K Börjesson, komposition, signerad. Olja på duk, 43x50

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:31)

1259 9094  Oljemålning Karin Blix, vit Amaryllis, signerad. Olja på pannå, 38x38

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:24)

1259 9217  Oljemålning Kurt Ullberger (1919-2008), Sverige. "Alvarsmark", Gotland. Signerad. Olja på duk, 89x134

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:22)

1259 9105  Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Fiskebåt på land, signerad. Olja på pannå, 14x25 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:32)

1259 9405  Oljemålning Lauri Nila (1898-1983), Finland. Segelbåt, Signerad. Olja på pannå, 18x23 ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:42)

1259 9047  Oljemålning Mansporträtt. Olja på duk, 50x38

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:56)

1259 9052  Oljemålning Martin Lindberg (f. 1923), Sverige. "Komposition med bord". Signerad. Olja på duk, 120x65

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:05)

1259 9294  Oljemålning Monogramsignerad, Interiör. Olja på duk, 26x34

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:37)

1259 9086  Oljemålning monogransignerad, träd. Olja på pannå, 50x64

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:55)

1259 9085  Oljemålning Oidentifierad konstnär, personage. Olja på duk, 88x66

1259 9397  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Komposition. Signerad, daterad 1963. Olja på duk, 59x28 cm

1259 9393  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Porträtt. Signerad. Olja på pannå, 46x35

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:12)

1259 9391  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, 1951. Olja på duk, 45x53

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:09)

1259 9459  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, motiv från Gotland. Olja på duk, 41x55

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:16)

1259 9460  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, oväder. Olja på duk, 24x30

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:18)

1259 9399  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, vinterlandskap. Olja på duk, 40x30

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:14)

1259 9328  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Väderkvarn. Olja på duk, 1800-tal, 52x74

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:41)

1259 9050  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Tall vid kust. Signerad. Olja på duk, 49x63 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:59)

1259 9093  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Torghandel, signerad Croth. Olja på pannå, 49x34 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:21)

1259 9138  Oljemålning Olga Raphael-Hallencreutz (1887-1967), Sverige. Signerad, daterad -53, Porträtt av Cecilia Francke. Olja på duk, 60x49

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:18)

1259 9218  Oljemålning Pege Hansson (f. 1925), Sverige. Signerad, landskap. Olja på pannå, 90x100

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:25)

1259 9067  Oljemålning Per Lindqvist, Stockholm, signerad, PLQ. Olja på pannå, 24x38

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:15)

1259 9457  Oljemålning Signe Stöffling, drakflygare. Olja på duk, osignerad, 48x51

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:13)

1259 9126  Oljemålning Signerad Holmquist, -56. Olja på pannå, 84x64

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:33)

1259 4219  Oljemålning Sixten Lundbohm (1895-1982), Sverige. Signerad, daterad 48, landskap. Olja på pannå, 52x72

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:01)

1259 9049  Oljemålning Sven Davidsson, vinterlandskap. Signerad, daterad -57. Olja på pannå, 30x60

1259 9019  Oljemålning Theresia Sandström (1893-1981), Sverige. Marin. Signerad. Olja på duk, 65x114

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:19)

1259 7226  Oljemålning Tyra Ohlsson, porträtt, signerad, 1917, Olja på pannå, 29x25

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:44)

1259 7383  Oljemålning Upsala-Ekeby, Kyrka, 1800-tal. Olja på duk, 29x42

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:08)

1259 9503  Oljemålning Vasili Levim Landskap, Signerad. Olja på pannå, 45x62

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:11)

1259 9454  Oljemålningar 2 st, Ann-Marie Söderberg (f. 1954), Sverige. Signerade. Olja på duk, 27x38

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:04)

1259 7517  Oljemålningar 2 st, Lauri Nila (1898-1983), Finland. Figurer. Olja på pannå, ca 19x19 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:52)

1259 7520  Örhängen 1 par 18 k med pärla

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:58)

1259 7040  Örhängen ett par, 18 k med briljant & pärla

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:57)

1259 9488  Ostkupa diameter: 23 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:51)

1259 9102  Pall Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. "Palle". Längd: 45, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:52)

1259 9124  Parti allmogeföremål Modell äldre

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:18)

1259 9323  Parti kuriosa 4 delar

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:15)

1259 7319  Parti nysilver 4 delar

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:32)

1259 9334  Parti silver diverse, 16 delar

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:06)

1259 7519  Parti smycken

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:57)

1259 9300  Pastell C Lunqvist, Stillben, signerad. 1902,45x24

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:56)

1259 9367  Pastell Gösta Larsson, Tyska Kyrkan, Stockholm, signerad och daterad, Pastell på pannå, 32x23

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:39)

1259 9299  Pastell Oidentifierad konstnär. Porträtt, 29x22

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:46)

1259 7467  Pelarbord 2 st, Nyrokoko. Höjd: 74 cm ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:16)

1259 9281  Pelarbord Björk, Bredd: 60 cm. Djup: 39 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:23)

1259 9201  Picknickväska 1930-/40-tal. Längd: 64 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:42)

1259 9273  Piedestal stenskivor. Höjd: 65

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:14)

1259 9356  Pokal silver, 1881. Höjd: 24cm. Vikt: ca 260g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:38)

1259 9508  Porslin 11 delar, Rosenthal, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Höjd: 1-9cm. Diameter: 6-20cm.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:19)

1259 9015  Porslin 3 delar, Kian Long, Kina, famille rosedekor. Rektangulärt fa. Längd: 25,5cm. Djup: 17cm. Höjd: 2cm. Fat, diameter: 16-23cm

1259 9371  Porslin Herend, 6 delar, Höjd: 1-6cm. Diameter: 7-11cm.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:51)

1259 9280  Pottskåp intarsia. Bredd: 37 cm. Djup: 35 cm. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:22)

1259 9482  Prydnadsblomma Sten, Asien. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:24)

1259 7133  Regissörsstolar 3 st, trä / tyg

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:37)

1259 9016  Remmare 4 st. Höjd: 11,5-14

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:36)

1259 9416  Remmare 8 st, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 18

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:11)

1259 9024  Ryamatta 1940-/50-tal, 154x225

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:03)

1259 9125  Salongsbord Björk, pelarfot, nutida. Diameter: 78, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:18)

1259 9220  Salongsbord Björk. Bredd: 114, djup: 89 cm, höjd: 84 + 2 iläggx24

1259 9279  Salongsbord Karl Johanstil, Bredd: 86+ 2x22 cm. Djup: 67 cm, höjd: 75 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:21)

1259 7255  Salongsgrupp 5 delar, Karl Johanstil, mahogny

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:55)

1259 9270  Såsnipa silver, 1784. Längd: 18,5 cm. Vikt: ca 200g.

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:11)

1259 9059  Satsbord 3 delar, Rokokostil. LxD på största bordet: 49x37cm. Höjd (lägsta till högsta): 47,5-53cm.

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:57)

1259 9209  Schackspel Onyx. Längd: 35cm. Djup: 35cm. Höjd: 1,5cm.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:52)

1259 9424  Seltersglas 11 st, Orrefors, guldfot. Höjd: 10

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:20)

1259 9330  Seltersglas 8 st, slipade. Höjd: 7,5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:43)

1259 9099  Serveringsvagn 1940-tal, björk / råglas, lös bricka. Längd: 75, djup: 45 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:45)

1259 9211  Serveringsvagn metall och glas. Längd: 80 cm. Djup: 45 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:00)

1259 9112  Servisdelar 19 delar, Bengali Rörstrand

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:42)

1259 9155  Servisdelar 44 delar, Rörstrand

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:18)

1259 9114  Servisdelar 8 delar, Wexiö, Gustafsberg

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:46)

1259 7166  Sideboard mahogny. Längd: 122, djup: 56 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:59)

1259 9344  Sideboard mahogny. Längd: 162. Djup: 45 cm, höjd: 85 cm, nyckel

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:56)

1259 9185  Silkematta Hereke, Turkiet, 64x85

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 21:01)

1259 7204  Silver 14 delar, diverse, bland annat skålar. Höjd: ca. 5. Vikt: ca 150 g (totalvikt med glas ca 565 g)

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:03)

1259 9357  Silver 2 delar. Höjd: 11, diameter: 12 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:39)

1259 9081  Silver parti diverse, bland annat soppslev

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:19)

1259 9364  Sjal Hermès, 135x135

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:47)

1259 9365  Sjalar 4 st, 3 st Givenchy + Josef Frank. 80x80-150x150cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:55)

1259 9363  Sjalar 4 st, Hermès. 90x85

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:43)

1259 9513  Skål  + vas, 2 delar, Rörstrand, diameter: 11-28

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:30)

1259 9277  Skål Kina. Diameter: 40 cm, höjd: 12 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:23)

1259 9461  Skål Konstglas, Einar Andersson. Längd: 21

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:20)

1259 9014  Skål Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 14, diameter: 22 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:29)

1259 4291  Skål Kristall, Erkki Tapio Siiroinen. Riihimäen Lasi Oy, Längd: 24. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:59)

1259 9269  Skål silver med glasinsats. Längd: 17cm. Höjd: 12 cm. Vikt: ca 390g.

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:07)

1259 9359  Skål silver, design: Sigvard Bernadotte för Georg Jensen. Diameter: 16. Höjd: 6 cm. Vikt: ca 270g.

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:41)

1259 7477  Skål Sterlingsilver, Vera Ferngren, CG Hallberg, 1956. Diameter: 12, höjd: 6,5 cm, vikt: 155 g

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:38)

1259 9509  Skålar + dosa, 3 delar, Rosenthal. Dos. Längd: 8cm. Djup: 8cm. Höjd: 4-5cm. Skål, diameter: 11-17cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:21)

1259 9396  Skålar  + fat, 4 delar, Kina, porslin, diameter: 8-12,5

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:11)

1259 9511  Skålar + vaser, Gunnar Nylund (1904-1997), Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. & Höganäs, Sverige. Rörstrand. Höjd: 6-15 ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:23)

1259 9443  Skålar 2 st, silver. Diameter: 13-15, höjd: 5-12 cm. Vikt liten skål: ca75g. Stor skål vikt: ca 225g.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:49)

1259 9062  Skålar 4 st kristall. Längd: 14 - 24, höjd: 5 - 11

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:06)

1259 9272  Skålar 5 st, Kristall. Längd: 16-27 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:13)

1259 9308  Skålar Ett par. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:59)

1259 9426  Skålar Orrefors, Fuga, 2 + 6 delar, diameter: 6-16

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:20)

1259 9316  Skålfat 2 st, Kina, dekor i famille rose. Diameter: 16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:06)

1259 9430  Skålfat Konstglas, Boda, Annette Krahner (f. 1944), Sverige. Diameter: 36 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:23)

1259 9341  Skänk 1900-taletsd början, Bemålad. Bredd: 102, djup: 48 cm, höjd: 110 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:51)

1259 9159  Skärbrädor + underlägg, kryddburk, 5 delar, Gunvor Olin-Grönqvist (1928-2005), Finland. Arabia. Skärbräd. Längd: 29,5cm. Diameter: 14cm. Höjd: 1cm. Kryddbur. Längd: 13,5cm Djup: 9cm. Höjd: 15,5cm. Underlägg, diameter: 18cm. Skål, diameter: 11cm.

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:11)

1259 7203  Skedar 4 st. Silver. Längd: Vikt: ca 155g.

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:01)

1259 9002  Skeppsur + barometer Schatz. Diameter: 18

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:01)

1259 7195  Skrivbord England. Bredd: 123, djup: 61 cm, höjd: 76 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:54)

1259 7363  Skrivschatull 2 st, 1800-tal. Längd: 30-37 cm. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:56)

1259 9274  Skrivskåp Furu, 1700-/1800-tal, Bredd: 90cm. Djup: 44cm, höjd: 205 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:19)

1259 2023  Skrivskåp med vitrinöverdel, 1800-tal, England, intarsia. Bredd: 88. Djup: 46 cm. Höjd: 210 ca, nyckel

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:01)

1259 9181  Skrivställ omkring 1900. Motiv med Hjortar i relief. Metall, glasinsatser. Längd: 36,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:34)

1259 7439  Skulptur brons, fågel med figurer. Längd: 30, höjd: 24 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:24)

1259 9518  Skulptur Buddha, lergods. Höjd: 37

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:39)

1259 9008  Skulptur Flicka, gips. Höjd: 32

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:34)

1259 9318  Skulptur Gips, Sapho. Höjd: 41 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:07)

1259 9193  Skulptur glaserd keramik. Höjd: 22, saknar signatur

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:39)

1259 9442  Skulptur John Lundqvist (1882-1972), Sverige. Flickhuvud. Brons, signerad. Gjutarstämplar: Otto Meyers eftr. Fud. Höjd: 13,5 cm (inkl stensockel 21 cm)

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:44)

1259 9444  Skulptur Just Andersen, sittande modell, metall, signerad. Höjd: 13

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:51)

1259 9134  Skulptur Kay Bojesen, Apa, signerad. Teak / Limbaträ, Höjd: 30 ca

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:08)

1259 9439  Skulptur Konstglas, Bengt Edenfalk (f. 1924), Sverige. Längd: 29, höjd: 25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:37)

1259 9122  Skulptur plunta i form av en åsna. Metall, patenterad. Längd: 17 cm. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:10)

1259 9510  Skulptur Rosenthal, Hackspett. Höjd: 12,5 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:22)

1259 9505  Skulptur Rosenthal, Mås. Höjd: 18 cm. Längd: 18 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:15)

1259 7258  Skulpturer 2 st, Bemålat gips. Höjd: 37-50

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:57)

1259 9135  Skulpturer 2 st, Kay Bojesen, Apor, Signerade. Höjd: 9-20 ca

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:10)

1259 9136  Skulpturer 2 st, Kay Bojesen, Rökt ek/ek & Lönn/ek. Höjd: 20 ca

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:10)

1259 9018  Sockertång + sked Förgyllt silver/Emalj, Norge. Längd: 10,5cm. Höjd: 2-3cm. Höjd: 9cm. Vikt: ca 45g.

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:41)

1259 9410  Soffa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Samsas. Längd: 180

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:02)

1259 8025  Soffa Gustaviansk, provinsarbete. Längd: 171. Höjd: 85 cm, två lösa ryggpinnar finns

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:07)

1259 9402  Soffbord Butlers Tray. Bredd: 91, djup: 65 cm, höjd: 50 cm

1259 9255  Soffbord teak / metall. Diameter: 100, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:46)

1259 7407  Soffbord teak, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Brännmärkt. Bredd: 85, djup: 55 cm, höjd: 58 cm

1259 7406  Soffbord teak, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Brännmärkt. Bredd: 85. Djup: 55 cm. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:31)

1259 9366  Spegel 36x32

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:49)

1259 7334  Spegel Gustaviansk stil, 109x74

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:00)

1259 7470  Spegel Gustaviansk stil, 1800-tal, 85x46

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:22)

1259 9390  Spegel Mässing och onyx. Höjd: 80 cm

1259 9492  Spegel oval, nutida, 62x86

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:40)

1259 7184  Spegel Rokokostil, 93x44

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:44)

1259 9098  Spegel teak, 1960-tal, 124x39

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:46)

1259 1139  Spegelram 1800-tal, Wadstena, Empire, 92x47 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 juni 2019 04:55)

1259 9263  Stol Gustaviansk stil, K A Roos

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:01)

1259 9431  Stolar 3+ 1 st

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:30)

1259 7202  Stolar 4 st, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:00)

1259 9521  Stolar 4 st, renoveringsobjekt

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:52)

1259 7479  Stolar 8 st, rokokostil

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:44)

1259 9213  Stolar Ett par, biedermeierstil

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:06)

1259 5333  Tågset Märklin med räls. 2 lådor. Längd: 43cm. Djup: 27cm. Höjd: 15cm.

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:04)

1259 9417  Takarmatur Ateljé Lyktan, plast, diameter: 46

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:11)

1259 9235  Takarmatur glas och mässing. Diameter: 27 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:05)

1259 9500  Takarmatur glas och mässing. Höjd: 27

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:06)

1259 9195  Takarmatur Lightyears, Danmark, metall. Höjd: 45cm. Diameter: 43cm.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:53)

1259 9358  Takarmatur mässing och glas, el. Höjd: 60

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:38)

1259 7412  Takarmatur med prismor. Diameter: 40 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:40)

1259 9044  Takarmatur Saturnus, diameter: 55

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:04)

1259 9045  Takarmatur Saturnus, diameter: 60

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:06)

1259 9162  Tallrikar + fat, 16+ 1, Valencia, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Finland. Lanserades 1962. Handmålad dekor i koboltblått mot vit botten. Märkt ARABIA FINLAND UP. Diameter: 20-35 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:23)

1259 6076  Tallrikar 8+ 8, Koka brun, Rörstrand, Diameter: 21-23,5 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:22)

1259 9223  Tamburmajor metall. Höjd: 173

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:30)

1259 9320  Tavla Hummer, 38x50

1259 9095  Tavla Tryck, Marilyn Monroe, 98x48

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:27)

1259 9480  Teckning Adolf Hallman (1893-1968), sign Firenze 23,40x36

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:20)

1259 9301  Teckning Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Nova, signerad. 21x15

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:49)

1259 7338  Teckning Tusch, Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, daterad 74. Motivet: 42x52

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:10)

1259 9154  Tekanna C Jörgensen, Bodum, rostfritt. Längd: 27 ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:17)

1259 9278  Tekoppar + assietter, 11 delar, Aynsley, England

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:20)

1259 9160  Tekoppar + mockakoppar, 7 st (6 fat)+ 9 st (6 fat), Valencia, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Finland. Lanserades 1962. Handmålad dekor i koboltblått mot vit botten. Märkt ARABIA FINLAND UP

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:14)

1259 7183  Tekoppar 12 st. Poem, Gustavsberg, handmålade, benporslin

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:42)

1259 9163  Tekoppar 3+ 1, Arabia

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:19)

1259 9043  Telefonautomat  + "UTGÅNG" - skylt, "Södertälje". Längd: 24, djup: 14 cm, höjd: 42 cm, skylt.

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:01)

1259 7214  Tidningsställ mässing. Längd: 88

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:20)

1259 9432  Tidningsställ metall. Höjd: 47

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:27)

1259 9339  Trädgårdsbord fällbart. Bredd: 120 cm, djup: 68 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:49)

1259 9337  Trädgårdssoffa Husqvarna. Längd: 180

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:53)

1259 9338  Trädgårdsstolar 5 st, metall och trä

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:48)

1259 9517  Trädgårdsurnor ett par, Gjutjärn. Höjd: 27

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:38)

1259 9516  Trädgårdsurnor ett par, Gjutjärn. Höjd: 60

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:35)

1259 9013  Trappstege Andries van Onck (f. 1928), Holland. "Tiramisu", Kartell. Hopfällbar stege med tre trappsteg, lanserad 1991. Höjd: 85 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:38)

1259 9056  Tusch Olof Thunman (1879-1944), Sverige. Hus, signerad, 25x39

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:41)

1259 7393  Uppläggningsbestick 2 st, silver, förgyllt. Längd: 25-27 cm. Vikt: ca 170 g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:16)

1259 7458  Uppläggningsbestick 4 delar, J E Skreij, silver. Längd: 13-18,5 cm. Vikt: ca 135 g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:48)

1259 9520  Väggarmaturer ett par, 1950-tal, EWÅ. Längd: 14cm. Djup: 12cm. Höjd: 46cm.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:24)

1259 9411  Väggbonad Flamländskt motiv, tryckt dekor, ca 180x220 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:03)

1259 9186  Vägglampor Ett par, 1950-tal, mässing. Längd: 28

1259 9042  Väggplatta Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. 23x23

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:21)

1259 9504  Väggplatta Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Upsala-Ekeby, fisk, 23x31

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:12)

1259 9106  Väggrelief gips, kroppar, osignerad, 39x40

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:33)

1259 9020  Väggreliefer ett par, Betong, 76x62

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:38)

1259 9151  Vas Alvar Aalto (1898-1976), Savoy, Tulpanvas. Höjd: 12 cm

1259 9407  Vas Flambé, Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Höjd: 20

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:59)

1259 9329  Vas glas och nysilver, 1890-tal. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:37)

1259 9312  Vas Jugend, metall. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:04)

1259 9406  Vas Konstglas, Sigurd Persson, Kosta. Höjd: 8,5

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:55)

1259 7541  Vas Nuutajärvi/Notsjö, Harry Moilanen. Höjd: 13 längd: 19 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:45)

1259 9121  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, Karneval. Höjd: 33

1259 9414  Vaser 3 st, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 24-42

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:09)

1259 9305  Vaser Ett par, glas och nysilver. Höjd: 22 cm

1259 9489  Vaser ett par, omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 32

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:51)

1259 7536  Vaser ett par, silver + bägare. Höjd: 5-8cm. Vikt (vaser): ca 125g. Vikt (Bägare) 40g

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:43)

1259 9448  Vigselringar 3 st. 18 k. Ringmått: 18-19,5. Vikt: 9 g.

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:06)

1259 9264  Vilfåtölj Pernilla, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Sadelgjord

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:11)

1259 9005  Vinkyl höjd: 25 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:22)

1259 9004  Vinkylare 4 st. Höjd: 12-19 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 19:21)

1259 9412  Vitrinskåp 1890-tal, Valnöt. Bredd: 102, djup: 48 cm, höjd: 223 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:06)

1259 9232  Vitrinskåp Intarsia, Bredd: 61 cm. Djup: 31cm, höjd: 145cm, nyckel

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:03)

1259 9290  Vitrinskåp Laserad. Bredd: 123cm. Djup: 53 cm. Höjd: 216 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 20:35)

1259 7579  Ytterfoder 4 st. Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 16-26. Höjd: 13-15

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2019 18:52)