Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 1 april 2013 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

818 1260  Affisch Efter Marc Chagall, "Die Zauberflöte", 102x65

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:23)

818 5151  Akvarell Arvid Nilsson, Lidingöbron, 37x48

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:40)

818 5144  Akvarell Einar Nerman (1888-1983), Troll, 30x28

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:33)

818 6254  Akvarell Elisabeth Warling, Signerad, 17x24

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:20)

818 1281  Akvarell Gunnar Stålbrand (f. 1925), "Pyret & Patsy", signerad-49, motivets mått: 23x30

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:08)

818 1291  Akvarell Iván Grünewald (1911-1996), nakenmodell, signerad, motivets mått: 19x14

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:47)

818 1058  Akvarell Margareta Ginsburg, vattendrag, signerad 1999, motivets mått: 76x58

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 21:07)

818 1061  Akvarell Oidentifierad konstnär, i kupén, motivets mått: 38x52

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:02)

818 7448  Akvarell osignerad, 29x21

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:21)

818 1421  Akvarell Pietro Dalla Santa (1931-2002), sjöbod skärgård, signerad, motivets mått: 62x42

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:28)

818 1103  Akvarell signerad, Kina, pandor, signerad, motivets mått: 45x34

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:01)

818 1060  Akvareller 2 st, Asien, 18x33

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:01)

818 1480  Allmogemålning Kopia, motivets mått: 54x37

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:21)

818 1171  Ampel Empirestil, diameter: 57

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:22)

818 7657  Ampel Gustaviansk stil, blå glaskupa, diameter: 50

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:36)

818 7412  Ampel med prismor, diameter, ca 60

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:37)

818 1401  Ampel Prismor, höjd: 50

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:36)

818 1079  Ampel Prismor/mässing, diameter: 38

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:01)

818 5271  Armband 18 k. med safir samt två småsafirer samt 8 diamanter tot. 0, 04 ct 4, 7 g

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:16)

818 1300  Armband 18K

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:15)

818 7483  Bägare 2 st, Silver, höjd: 120g ca

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:40)

818 7062  Bägare Tenn, Firma Svenskt Tenn, 1944, höjd: 15

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:46)

818 1237  Bajonetter 2 st, längd: 48

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:52)

818 1110  Banjo Framus, i väska

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:20)

818 1403  Barglob höjd: 95

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:46)

818 1006  Bergère Louis XV-stil

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:36)

818 1230  Bestickuppsättning Nysilver

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:32)

818 1186  Blandteknik Guastav Rydberg, signerad 1879, motivets mått: 18x13

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:24)

818 1107  Blandteknik Kina, sekelskifte 1900, 67x53

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:09)

818 1368  Blandteknik Lars Norrman (1915-1979), geishor, motivets mått: 10x18

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:55)

818 1022  Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sultan & lutaspelerska, motivets mått: 24 x 22

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:34)

818 1250  Blandteknik Zoia, Gårdsinteriör, signerad 1931, St. Tropez, motivets mått: 44x36

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:05)

818 1161  Bojan + vas, Kina, höjd: 15-20

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:40)

818 1378  Bokhylla Tidigt 1900-tal, Mahogny, längd: 112, djup: 29, höjd: 136

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:03)

818 1383  Bokhylla Tidigt 1900-tal, mahogny, längd: 54, djup: 27, höjd: 145

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:08)

818 1045  Bokskåp Sent 1800-tal, längd: 76, djup: 44, höjd: 230

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:34)

818 1443  Boksnurra engelsk stil, höjd: 28 (bordsmodell)

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:06)

818 1225  Bord smide, glasskiva, dia 80, höjd: 76, R. O. O. M

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:04)

818 1270  Bordslampa 20-tal, koppar/glas

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:38)

818 1384  Bordslampa 50-tal, plåtskärm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:10)

818 1325  Bordslampfot kristall

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:39)

818 1081  Bordslampfötter 1 par, Luyxus

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:48)

818 1407  Bordslampor 1 par, metall / plåtskärmar, höjd: 45

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:55)

818 7181  Bordsur Metall, höjd: 27

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:02)

818 7229  Bordsur Rokokostil, höjd: 26

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:20)

818 7199  Bordsur Sign Anders Larson Forsbo, 1819, höjd: 30

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:45)

818 1450  Brasskärm höjd: 112

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:19)

818 1457  Bricka nysilver, Ryssland, Märkt 1867, längd: 36

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:18)

818 1133  Bricka PLäter, diameter: 46

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:25)

818 1256  Bricka med handtag Sent 1800-tal, Carlström Ns, längd: 80

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:11)

818 1140  Brickor 7st, Nysilver

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:42)

818 1257  Brickor Ns / rostfritt

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:13)

818 1243  Brödkorgar 2 st, Silver, Dia9, höjd: 5, 1925, CG Hallberg CGH, 90g ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:58)

818 1146  Burk med lock, Kina, 1800-tal, höjd: 12

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:50)

818 9015  Byrå Barock, längd: 121, djup: 60, höjd: 76

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:50)

818 4179  Byrå England, Mahogny, längd: 113, djup: 53, höjd: 112

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:22)

818 9008  Byrå Rokoko, 1700-talets andra hälft, med marmorskiva, längd: 120, djup: 64, höjd: 80

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 5 april 2013 08:51)

818 7559  Byrå Rokokostil, längd: 72, djup: 39, höjd: 80

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:29)

818 1097  Byrå Rokokostil, stenskiva, längd: 62, djup, 32, höjd: 69

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:27)

818 1426  Byrå Sengustaviansk, mahogny, längd: 90, djup: 48, höjd: 86

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:03)

818 1228  Cafestol Märkt Thonet

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:38)

818 1053  Cloissonnétavla 12x23

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:37)

818 1137  Crémekoppar 6 st, Kunglig Dansk Royal Copenhagen, flytande blått

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:33)

818 7485  Dalahäst modell äldre

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:43)

818 1333  Emalskyltar 2 st. modell äldre, 60x66 + 12x34

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:48)

818 1117  Etsning handkolorerad + litografi, Madeleine Pyk (f. 1934), 20x12 + 34x25

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:32)

818 1289  Etui Silver, 160gr, 11x7

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:40)

818 1185  Färgetsning Linde Klinckowström, 1/7, "Till en folkvisa", 19x16

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:24)

818 1173  Färgetsning Oidentifierad konstnär, 14/40, 40x39

818 1111  Färglitografi  2 st, Bengt Landin (f. 1933), signerade, motivets mått: 49x45

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:23)

818 1372  Färglitografi Acke Olodenburg, motivets mått: 53x42

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:58)

818 1258  Färglitografi Bert Håge Häverö (f. 1932), 137/360, motivets mått: 35x40

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:15)

818 1340  Färglitografi Dali, onumrerad, osignerad, motivets mått: 69x53, glas saknas

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:57)

818 7340  Färglitografi  Erik Olsson, 1952, 204/260, motivets mått: 39x82

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:07)

818 1177  Färglitografi Karl E Harr, Norskt kustmotiv, signerad, motivets mått: 22x32

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:23)

818 1370  Färglitografi Lars Holm (f. 1956), 73/290, skärgårdsvik, motivets mått: 43x72

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:56)

818 1374  Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), 91/150, signerad, motivets mått: 26x34

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:59)

818 1361  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), 10/350, motivets mått: 30x43

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:47)

818 7218  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), PT, signerad, 49x39

818 1037  Färglitografi  Signerad, Nybroviken, 41/100, 60x68

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:51)

818 1425  Färglitografi Sveenolov Ehren, Stockholmsmotiv, 271/360, signerad, motivets mått: 44x59

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:44)

818 1001  Färglitografier 2 st, Elis Ryberg (1919-1985), p. t, motivets mått: 33x44

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:18)

818 1365  Färglitografier 2 st. Reinhold Ljunggren (1920-2006), motivets mått: 33x19 + 20x30

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:53)

818 1454  Fat 3 delar, Kina, 8-19

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:13)

818 1317  Fat Anna-Lisa Thomson (1905-1952), UE Upsala-Ekeby, diameter: 39 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:21)

818 8094  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Pungo, Gustavsberg 1953-1964, stengods, längd: 35

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:30)

818 1047  Fåtöljer 1 par, France & Daverkosen, Denmark

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:32)

818 1082  Fåtöljer 1 par, läder, 60/70-tal

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:49)

818 1446  Fåtöljer 1 par, nyrokoko, plysch

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:12)

818 1315  Fåtöljer 1 par, plysch

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:10)

818 1136  Figuriner 2 st, längd: Kunglig Dansk Royal Copenhagen, hund, längd: 9-13

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:32)

818 1198  Figuriner 2 st. , Kunglig Dansk Royal Copenhagen, höjd: 12 - 19

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:41)

818 1216  Figuriner 2 st. Royal Dux, höjd: 15 - 20

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:32)

818 1172  Figuriner 3 st, Goebbels, höjd: 6-9

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:17)

818 1044  Figuriner 7st, de sju dvärgarna, Goebel, höjd: 7

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:26)

818 7495  Fiol + stråke, i fodral

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:50)

818 1353  Fotoramar diverse, små

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:42)

818 1247  Fruktskål på fot Kristall, höjd: 22 Dia23, Sent 1800-tal

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:03)

818 1099  Fyllehund Glas, längd: 26

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:51)

818 1466  Glasmontrar 3 st. , höjd: 36 - 55, 1800-tal

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:24)

818 7343  Glasskulpturer ca 30 del, Bla Mats Jonasson, för WWF

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:13)

818 1438  Golvlampa 3st ledbara armar

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:58)

818 1473  Golvlampa 50-tal

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:08)

818 1131  Golvlampa Delvis mässing

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:44)

818 1086  Golvlampa Mässing, höj & sänkbar

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:04)

818 1005  Golvlampa Uplight, Italien

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:27)

818 1463  Golvlampfot metall

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:09)

818 1084  Grafik Diverse, bland annat. Baskin

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 21:03)

818 1441  Grafiska blad 4+ 3, 1800-tal, motivets mått: 28x18 + 25x37

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:02)

818 1180  Gravyr efter M Aubert, motivets mått: 46x35

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:28)

818 1489  Gravyrer + etsningar, m. m

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:37)

818 1108  Gravyrer 2 st, 1800-tal, handkolorerade, motivets mått: 29x20 + 26x18

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:11)

818 1065  Gravyrer 2 st, ihopramade, 1800-tal, a 22x16

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:09)

818 1335  Gravyrer 2 st. efter bla. Thelot, motivets mått: 33x37, en saknar glas

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:47)

818 1147  Gravyrer 4 st, 1700-tal, svenska kungar, 53x42

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:56)

818 1316  Grogglas 12 st

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:17)

818 1295  Hallykta smide / råglas, höjd: ca 30

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:51)

818 7132  Halsband med kors, 18 k, 3, 1 gr

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:25)

818 1227  Hänge 18K, ca 5g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:32)

818 1398  Hängskåp med spegel i dörrem, längd: 35, djup: 20, höjd: 74

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:36)

818 1382  Hängskåp rokokostil, Valnöt, vitrin, längd: 85, djup: 22, höjd: 85, omkring 1900

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:11)

818 1439  Herrbetjänt Plexiglas

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:59)

818 8174  Höna + kyckling  Lisa Larson (f. 1931), Keramikstudion i Gustavsberg (K-Studio), -95/96, höjd: 8-19

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:38)

818 1456  Huvudkudde Kina, Katt, Porslin, längd: 34

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:16)

818 7354  Ingefärskrus 1 par, Kina, trälock, höjd: 18

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:58)

818 1452  Jalusiskrivbord ek, tidigt 1900-tal, längd: 167, djup: 100, höjd: 110

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:22)

818 1254  Jardiniere Sent 1800-tal, Vitmetall, längd: 55

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:09)

818 1268  Kabinettskåp Sent 1800-tal, längd: 67, djup: 42, höjd: 156

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:28)

818 1143  Kaffekoppar 11-del, Frankrike, pärlemordekor

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:45)

818 1174  Kaffekoppar 6 st, Musselmalet, Kunglig Dansk Royal Copenhagen

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:34)

818 1251  Kaffeservis 9 del, Berlin / KPM

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:11)

818 1313  Kanapé 1800-tal, plysch, lo. 190

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:09)

818 1098  Kandelabrar 1 par, malm, höjd: 34

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:51)

818 1153  Kandelabrar 1 par, vitmetall, höjd: 40

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:33)

818 1430  Kanna Kina, celadonglasyr, höjd: 17

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:38)

818 1391  Karaffer 4 st, modell äldre

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:17)

818 1028  Karmstolar 1 par, Karl Johan-stil

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 21:08)

818 1470  Karmstolar 1 par, mahogny, England

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:47)

818 1399  Karmstolar Gustaviansk stil

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:33)

818 1458  Keramik 9 del, "Sophie"

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:36)

818 1484  Kista 1771800-tal, , längd: 83, djup: 56, höjd: 49

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:21)

818 1464  Kista 1800-tal, bemålad, längd: 79

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:10)

818 1328  Kista bemålad, 1800-tall. 90, djup: 48, höjd: 54

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:18)

818 1090  Kista på benställning, 1700-tal, ek, senare benställning, höjd: 77

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:33)

818 1091  Kista på senare benställning, 1800-tal, karvsnitt, ek, höjd: 74

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:35)

818 1405  Klaffbord 1800-tal, betsat, längd: 83, höjd: 75

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:52)

818 1109  Knappdragspel Pelimanni, 1930-/40-tal, i väska

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:18)

818 1038  Knivar 4 st

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:52)

818 1083  Kobratelefoner 3 st

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:51)

818 1150  Kolteckning monogramsignerad, putti med delfin, motivets mått: 36x42

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:11)

818 6361  Konstglas 13 del, Ulrica Hydman-Vallien (f. 1938), Åfors Glasbruk, "Opticonen, 1972"

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:54)

818 1176  Konstglas 4 delar, Kosta Boda + Orrefors

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:43)

818 1049  Koppar 6 delar, modell äldre

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:40)

818 1388  Kopparstick "Octavien & Cleopatre", motivets mått: 41 x 53

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:14)

818 1386  Kopparstick Amoriner, motivets mått: 16 x 22

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:12)

818 1442  Kopparstick Drottningholm, 1692, 31x58

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:04)

818 1465  Kornischer 4 st, längd: 180

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:27)

818 7597  Kristallfigurer 7 del, Swarowski

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:37)

818 1273  Kronskålar 2 st. Gunnar Nylund (1904-1997), Rörstrand, höjd: 10 + 12

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:38)

818 1412  Kryddburkar 12 delar, Tjeckien

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:59)

818 1343  Kryddburkar 5 + 3 st. Höganäs, höjd: 9 + 14

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:23)

818 1094  Kuriosa 6 delar, Kina/Japan

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:14)

818 1088  Lampbord Sent 1800-tal, på hjul, längd: 45, djup: 40, höjd: 75

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:16)

818 1411  Lampetter Ett par, rokokostil

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:58)

818 1233  Länsfåtöljer Ett par, Sent 1800-tal

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:48)

818 1485  Lavoar med marmorskiva, (spricka), , längd: 100, djup: 52, höjd: 100

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:22)

818 1073  Leksak Groda, Steiff ?, höjd: 35

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:33)

818 1269  Linne 1st kartong

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:30)

818 1392  Litografi "Den heliga familjen", motivets mått: 45 x 35

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:18)

818 1119  Litografi 2 st, Karl Axel Pehrson (1921-2005), 128/385 + 160/385, motivets mått: 36x27 + 41x33

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:34)

818 1118  Litografi 2 st, Svenolov Ehrén (1927-2004), 10/360, bladets mått: 65x50

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:40)

818 1375  Litografi Anders Zorn (1860-1920), motivets mått: 30x20

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:01)

818 1123  Litografi Bengt Landin (f. 1933), 333/390, signerad, motivets mått: 34x28

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:03)

818 1055  Litografi Bert Håge Häverö (f. 1932), 226/360, signerad, 46x37

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:51)

818 1282  Litografi E. A, signerad Henning-91, bladets mått: 48x64

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:11)

818 1124  Litografi Einar Jolin (1890-1976), 320/360, signerad, motivets mått: 47x55

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:08)

818 1126  Litografi Elis Ryberg (1919-1985), 180/340, signerad, 38x46

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:06)

818 1453  Litografi Elis Ryberg (1919-1985), 303/360, signerad, motivets mått: 53x63

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:24)

818 1385  Litografi Frankrike, utsmyckade hästar, motivets mått: 31 x 41

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:11)

818 1105  Litografi Göran Boström, 181/220, signerad-94, motivets mått: 30x40

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:06)

818 1115  Litografi Lena A Linderholm (f. 1947), 72/225, signerad, bladets mått: 78x58

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:30)

818 1114  Litografi Lena A Linderholm (f. 1947), EA (konstnärens exemplar), signerad, bladets mått: 43x41

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:29)

818 1125  Litografi Maria Hillfon (f. 1945), 179/380, SIGNERAD, motivets mått: 35X29

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:06)

818 1423  Litografi Max Walter Svanberg (1912-1994), 82/100, signerad, motivets mått: 64x55

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:25)

818 1219  Litografi Otte Sköld (1894-1958), Odengatan, signerad-51, motivets mått: 42x33

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:55)

818 7190  Litografi Peter Dahl (f. 1934), Affisch, Signerad, löst blad, bladets mått: 61, 5 x 45

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:28)

818 7670  Litografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), 114/310, siognerad, motivets mått: 41x31

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:20)

818 1003  Litografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), 266/310, signerad, motivets mått: 31x42

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:24)

818 1112  Litografi Roland Svensson (1910-2003), 47/250, signerad, motivets mått: 43x55

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:25)

818 1187  Litografi Roland Svensson (1910-2003), vettskytte, 1930, motivets mått: 24x37

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:26)

818 1116  Litografi Ulf Wahlberg (f. 1938), 196/210, motivets mått: 32x41

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:31)

818 1280  Litografi Yrjö Edelmann (f. 1941), 139/150, signerad, motivets mått: 59x87

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:53)

818 1440  Litografier 14st, Oidentifierad konstnär

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:59)

818 1056  Litografier 2 st, efter Martin, motivets mått: 37x54

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:55)

818 1002  Litografier 2 st, Evy Låås (1923-1999), 24/275 + 45/275, signerade, motivets mått: 34x39

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:23)

818 1113  Litografier 3 st, Oscar Reutersvärd (1915-2002), signerade, motivets mått: 57x37

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:26)

818 1063  Litografier 4 st, Debert, signerade, motivets mått: 18x26

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:03)

818 7488  Ljuskrona Barockstil, höjd: 50

818 7004  Ljuskrona Empire-stil, höjd: 50

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:39)

818 1095  Ljuskrona Gustaviansk stil, höjd: 55

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:29)

818 1357  Ljuskrona Gustaviansk stil, höjd: 95

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:46)

818 7003  Ljuskrona höjd: 55

818 1427  Ljuskrona Mässing, 6-armad, diameter: 59

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:09)

818 1039  Ljuskrona Venetiansk, höjd: 115

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:17)

818 1168  Ljusplåtar 1 par, mässing, höjd: 52

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:01)

818 1144  Ljusstakar 1 par, nysilver, höjd: 25

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:49)

818 1345  Ljusstakar 2 st. Lisa Larson (f. 1931), höjd: 12

818 1469  Ljusstakar 5 st. fattigmanssilver

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:34)

818 7283  Ljusstakar Ett par, Figurala, Porslin,

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:54)

818 1020  Ljusstakar Ett par, Gustaviansk stil, Tenn, Santesson, höjd: 18

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:29)

818 1018  Ljusstakar Ett par, Morianer, höjd: 28, konstmassa / metall

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:55)

818 1241  Ljusstakar Ett par, nysilver, höjd: 26

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:56)

818 6323  Ljusstakar Ett par, Porslin, Napoli, höjd: 22, Putto

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:05)

818 1021  Ljusstakar Ett par, Silver, 1964, Göteborg, höjd: 16

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:25)

818 1096  Ljusstake Barockstil, brons, höjd: 49

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:39)

818 1341  Ljusstake Silver, 3-armad, höjd: 21, längd: 31

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:58)

818 1158  Lockurnor 1 par, Kina, höjd: 25

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:37)

818 1167  Månbord 1 par, sekelskifte 1900, betsad furu, längd: 105, djup: 53, höjd: 76

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:56)

818 9076  Månbord Senempire, diameter: ca 130, höjd: 72

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:24)

818 1142  Matbestick Olika modeller, nysilver

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:48)

818 1229  Matbord England, Idegran, 1 st ilägg, längd: 180, djup: 106, höjd: 76

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:39)

818 1486  Matbord Gustaviansk stil, 1 st ilägg med sarg, , längd: 140, djup: 100, höjd: 75

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:44)

818 1218  Matbord mahogny, England, 95x95, höjd: 74 + 1 ilägg, längd: 64

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:38)

818 1154  Matsalsgrupp 5 delar, + 1st iläggsskivor, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:31)

818 7341  Matsalsgrupp Idegran, 9 del + 2 ilägg

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:10)

818 1071  Matservisdelar cirka 70-del, Hira China

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:23)

818 7565  Matservisdelar Rosenthal, Maria, ca 65 del

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:42)

818 1050  Matta Kina, 140x200

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:17)

818 1029  Matta Kina, 150x90

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:13)

818 1072  Matta orientalisk, Afghan, 140x215

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:28)

818 1309  Matta orientalisk, Afghan, 225x325, slitage

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:10)

818 1207  Matta orientalisk, Bachtiari, trädgårdsmotiv, 287x170

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:18)

818 7330  Matta orientalisk, Ghom, 130x197

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:10)

818 1213  Matta orientalisk, Hamadan, 197x134

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:21)

818 1206  Matta orientalisk, Hamadan, 285x102

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:16)

818 1212  Matta orientalisk, Hamadan, 300x92

818 1308  Matta orientalisk, Karadja, semiantik, 140x100

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:07)

818 1170  Matta orientalisk, Kashan, 200x300

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:14)

818 1208  Matta orientalisk, Mahal, 318x131

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:18)

818 1210  Matta orientalisk, Qushan kurd, 280x155

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:19)

818 7331  Matta orientalisk, Täbriz, silkeinslag, inramad, 48x37

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:11)

818 1209  Matta orientalisk, Tuisserkhan, 230x148

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:18)

818 1211  Matta orientalisk, Wiss, 205x155

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:19)

818 1320  Mockakoppar 7 del. Crown Devon

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:25)

818 1069  Mumma/champagneglas 5 st

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:18)

818 1139  Nysilver Diverse

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:36)

818 6489  Oljemålning 1600/1700-tal, Madonna, 34x26

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:27)

818 1366  Oljemålning A. Wilhelms, marin, signerad 191949, ramens innermått: 49x65

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:55)

818 1102  Oljemålning Alex Peter, sommarhus, signerad-1908, ramens innermått: 36x45

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:58)

818 1263  Oljemålning Arvid Andersson (f. 1934), rådjur i snö, signerad, 26x22

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:18)

818 1220  Oljemålning Bertil Wahlberg (f. 1923), signerad, ramens innermått: 33x69

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:56)

818 1432  Oljemålning Birger Öberg, stadsmotiv, signerad, 66x53

818 6515  Oljemålning Björn Adegren, 'Skulptur', Signerad Björn A. 50 x 41

818 9080  Oljemålning Blomsterstilleben, omkring 1800. 45 x 36

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:12)

818 1059  Oljemålning Brita Nordencreutz (1899-1982), landskap, signerad, ramens innermått: 23x27

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:56)

818 1165  Oljemålning Chr. Berg, åmotiv, signerad, motivets mått: 30x40

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:49)

818 7013  Oljemålning David Höckert, Strandparti fr Värmland Näset, signerad D Höckert. 26x19

818 1009  Oljemålning David Klöcker von Ehrenstrahl, efter. Daterad 1846, 120x100

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:41)

818 1376  Oljemålning Dina Rönnberg, landskap 32x72

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:02)

818 1178  Oljemålning Eddie Hammarström, 'Sensommardag', signerad, 28x58

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:26)

818 1494  Oljemålning Evald Björnberg, arbete på åker, signerad 1935, ramens innermått: 74x92

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:17)

818 1493  Oljemålning Evald Björnberg, Stockholmsmotiv, signerad 1954, ramens innermått: 32x48

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:10)

818 6551  Oljemålning Folke Ricklund (1900-1986), signerad Mexico, -58. 32x40

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:17)

818 1221  Oljemålning Fredrik Landergren (f. 1957), komposition, signerad-86, ramens innermått: 28x28

818 1224  Oljemålning G. Svensson, skärgårdsmotiv, signerad Arild-55, ramens innermått: 50x60

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:02)

818 1418  Oljemålning Göran Hausenkamp (f. 1962), "Sommargyllingar", signerad, 109x150

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:34)

818 3003  Oljemålning Greta Gerell (1898-1982), Drottningholm, signerad Gerell. 21x27

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:15)

818 1127  Oljemålning Gunvor Sigrand, blommor, signerad, ramens innermått: 23x27

818 9072  Oljemålning Helge Frender, Modell på stol, 55x45

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:18)

818 1122  Oljemålning Helmut Mantel, marin, signerad, rrim: 80x60

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:03)

818 1017  Oljemålning Höns, 19 x 14

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:59)

818 1419  Oljemålning Jan B Pospisil (1898-1968), örnar, signerad, ramens innermått: 100x150

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:19)

818 7392  Oljemålning Jean Sandberg, Marin, signerad 1887, 58x88

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:04)

818 1379  Oljemålning John Öhvall, skogsglänta, 75x60

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:10)

818 1483  Oljemålning KG Holmberg, segelskuta, signerad, -63, 40x109

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:02)

818 1336  Oljemålning Knut Norman (1896-1977), sydländskt motiv, 32x39

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:50)

818 6336  Oljemålning Kopia efter Maas, Läsande man, Sign K W-g 1918, 47 x 36

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:41)

818 1054  Oljemålning Leo Janis (f. 1922), kust, signerad, ramens innermått: 37x45

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:41)

818 6063  Oljemålning Ludvig Richarde, Kustmotiv Bohuslän, 24 x 34

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:29)

818 1367  Oljemålning Nils Olzen, vintermotiv, signerad, 50x65, oramad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:54)

818 1064  Oljemålning odientifierad konstnär, motiv från Abisko, signerad Leander-Engström, ramens innermått: 38x45

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:06)

818 9065  Oljemålning Oidentifierad konstnär, 1800-tal, Damporträtt, 61 x 51

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 april 2013 08:50)

818 1347  Oljemålning Oidentifierad konstnär, blomsterstilleben, signerad, ramens innermått: 72x52

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:28)

818 1223  Oljemålning Oidentifierad konstnär, monogramsignerad EJ-69, ramens innermått: 35x50

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:01)

818 1299  Oljemålning Oidentifierad konstnär, Societefolk Frankrike, signerad, ramens innermått: 69x44

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:01)

818 1104  Oljemålning Oidentifierad konstnär, stilleben med hatt på stol, signerad Poppen-45, ramens innermått: 33x24

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:07)

818 1297  Oljemålning Osignerad, komposition, ramens innermått: 62x50

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:53)

818 1306  Oljemålning P Pontén, blommor, signerad, 40x33

818 1460  Oljemålning Porträtt av Georg Klaudius Schröder, Kopia 1875 av Elis Jakobsson, 73 x 62

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:23)

818 1166  Oljemålning Ragnar Swahn (1882-1964), Kalmar Slott, signerad, ramens innermått: 76x108

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:55)

818 1188  Oljemålning Ragni Cawén (1891-1981), signerad, ramens innermått: 27x35

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:33)

818 1478  Oljemålning S. Warberg, kvarnbyggnad, signerad-54, ramens innermått: 46x55

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:19)

818 7587  Oljemålning signerad, Komposition, 69 x 69

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:23)

818 7289  Oljemålning Thyra Stenberg, Dam i hatt, Föreställande Amanda Asschier, Karlshamn, signerad 1913, 130 x 95

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:01)

818 7672  Oljemålning Ulf Röll Larsen (f. 1948), Danmark. Komposition. Signerad, daterad -90. Ramens innermått: 70x60

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:28)

818 1148  Oljemålningar 1 par, kortspelande ynglingar, 47x69, kopior

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:52)

818 1128  Oljemålningar 3 st, Stig Wennström, 137x82 + 35x35

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:12)

818 7552  Örhängen 1 par 18 k med pärlor och smådiamanter, WA Bolin, Stockholm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:09)

818 7133  Pärlcollier med silverlås

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:30)

818 1321  Parti koppar

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:27)

818 1394  Parti linne Bla dukar & virkat överkast (enkelsäng)

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:22)

818 1016  Parti linne Dukar mm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:29)

818 7614  Parti skålar / vaser kristall

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:58)

818 1393  Parti textilier Jugend & möbeltyger, modell äldre

818 1402  Pelarbord 1800-tal, dia 65, höjd: 70

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:35)

818 1266  Pelarbord Karl Johan, längd: 104, djup: 70, höjd: 73

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:27)

818 1041  Pelarbord sent 1800-tal, låda, höjd: 78

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:16)

818 7576  Pelarbord spegelklätt, längd: 100, djup: 65, höjd: 68

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:58)

818 1155  Penselvaser 1 par, Kina, höjd: 26

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:33)

818 1351  Pianopall

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:40)

818 1129  Piedestal Empirestil, höjd: 80

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:13)

818 1032  Piedestal Sekelskifte, höjd: 105

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:41)

818 1068  Plunta Cedersbergs glasbruk, höjd: 21

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:17)

818 6076  Porslin 5 delar, Kina, 1700-/1800-tal, höjd: 8-10

818 1435  Porslin 8-del, Kina

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:42)

818 1036  Porslin Kina, 5 delar

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:50)

818 1033  Porslin Kina, 9 del

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:38)

818 6574  Pottskåp Sengustavianskt, mahogny, längd: 59, djup: 35, höjd: 76

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:23)

818 1390  Ram med oljetryck, Familj i båt, motivets mått: 54 x 66

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:16)

818 1487  Relief betong, slottet Tre Kronor, branden, 39x29

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:24)

818 1371  Reliefplatta järn, Romerskt motiv, Dia39

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:01)

818 7136  Ring 18 k, med 4 briljanter, 3, 8 g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:30)

818 7140  Ring 18 k, vitguld, med briljant, 1, 8 g

818 7141  Ring 18 k, vitguld, med briljant, 2, 1 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:48)

818 7139  Ring 18 k, vitguld, med briljanter, 1, 4 g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:36)

818 7135  Ring 23 k, 2, 5 gr

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:28)

818 1164  Ruyi Kina, porslin, längd: 49

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:46)

818 1451  Salongsbord 1800-tal, valnöt, längd: 106, djup: 66, höjd: 104

818 1488  Salongsbord Gustaviansk stil, Sekelskifte 1900, Bemålat, L125, djup: 82, höjd: 75

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:27)

818 1310  Salongsbord mahogny, 1800-tal, längd, 113, djup: 71, höjd: 70

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:05)

818 1311  Salongsbord sent 1800-tal, längd: 98, djup: 63, höjd: 70

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:07)

818 7016  Salt/pepparkar 4 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, "Florian"

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:27)

818 1240  Samovar Silver on Copper, 1800-tal, höjd: 39

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:55)

818 1363  Sekretär England, längd: 55, djup: 41, höjd: 95

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:49)

818 1031  Sekretär Mahogny, längd: 100, djup: 46, höjd: 125

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:20)

818 9060  Sekretär Sengustaviansk, mahogny, Stenskiva, längd: 90, djup: 45, höjd: 124

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:59)

818 1290  Serigrafi Roy Lichtenstein, "Yellow and green brushstrokes", signerad 1966, motivets mått: 13x27

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:44)

818 1120  Servisdelar 16-del, "Blå Husar", Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:42)

818 1285  Servisdelar 19 del. 'Blå Eld', Rörstrand, (en del med nagg)

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:17)

818 1283  Servisdelar ca. 55 del. "Grön Anna", Rörstrand

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 21:03)

818 1130  Servisdelar cirka 30-del, 'Primula', Stig Lindberg (1916-1982), Giustavsberg

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:25)

818 1337  Servisdelar cirka 30-del, Iittala

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:52)

818 7408  Servisdelar UE Upsala-Ekeby, Kosmos, ca 25 del

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:37)

818 1013  Sideboard Teak, med skjutdörrar, längd: 150, djup: 42, höjd: 70

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:56)

818 1034  Sidenbroderier 2 st, Kina, 50x10

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:46)

818 1106  Sidenmålningar  2 st, Vietnam, signerade, motivets mått: 35x50

818 1242  Silver 4 delar, skålar & koppar, 205g ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:56)

818 1322  Skål + fat, Orrefors, miniatyr, dia 7

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:27)

818 1277  Skål + karaff med propp, kristall, Orrefors,

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:47)

818 7156  Skål Konstglas, Barbro Jönsson, -89, Dia20

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:43)

818 8026  Skål med handtag, Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsbergs Studio, Giovanni Pugno, längd: 28, höjd: 17

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:47)

818 7299  Skålar 2 st, Kina, diameter: 14-20

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:25)

818 1159  Skålar 3 st, Kina, diameter: 11-19

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:44)

818 1279  Skålfat B-L Sandell, Gustavsberg, dia 30

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:53)

818 1356  Skänk 1800-tal, Bemålad, längd: 110, djup: 55, höjd: 120

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:45)

818 1359  Skolplancher 11 st. ca 60x90

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:51)

818 7005  Skolplanscher 3 st. ca 60x90

818 1288  Skrin Silver, England, Birmingham, längd: 17, 36g0r

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:39)

818 1132  Skrivbord Sekelskifte 1900, läderyta, längd: 135, djup: 77, höjd: 75

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:46)

818 7623  Skrivbordslampa Art déco

818 1264  Skulptturer 3 st. lergods / gips, bland annat. Ruth Milles (1873-1941), höjd: ca 20

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:22)

818 8158  Skulptur  Lisa Larson (f. 1931), "Familjen", Keramikstudion i Gustavsberg (K-Studio), höjd: 26 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:13)

818 1043  Skulptur "Kalle", Lisa Larson (f. 1931), Gustavsberg, höjd: 18

818 1274  Skulptur "Kalle", Lisa Larson (f. 1931), höjd: 19

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:40)

818 1275  Skulptur "Pelle", Lisa Larson (f. 1931), Gustavsberg, höjd: 20

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:41)

818 9061  Skulptur 1700-tal, Religiös, mörkhyad man, höjd: 58

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:05)

818 1080  Skulptur Bing & Grøndahl, höjd: 20, längd: 23

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:01)

818 1346  Skulptur Bulldog, Lisa Larson (f. 1931), höjd: 7

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:28)

818 1193  Skulptur Danmark, isbjörn, längd: 26+

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:33)

818 7470  Skulptur Efter Gaudens, brons, höjd: 58+ sockel

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:28)

818 7147  Skulptur Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), längd: 7

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:02)

818 1042  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Beata ur serien ABC-Flickor, Gustavsberg 1958-1973, målad och delvis glaserad brun stengodslera, längd: 19 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:24)

818 8142  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Dora ur serien ABC-Flickor, Gustavsberg 1958-1973, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 26 cm

818 8082  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Gustavsberg, Lejon, höjd: 15

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:39)

818 8081  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Gustavsberg, Lejon, höjd: 15

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:38)

818 1482  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Gustavsberg, pudel, höjd: 19

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:39)

818 8015  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Johanna ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 14 cm

818 8143  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Johanna ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:02)

818 8124  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Johanna ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:38)

818 8162  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Johanna ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:33)

818 1276  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Lotta ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1979, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:43)

818 8067  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Malin ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:38)

818 1196  Skulptur Nao, flicka, höjd: 28

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:38)

818 1067  Skulptur Pojken med grodan, patinerad gips, höjd: 52

818 1181  Skulptur Porslin, tidigt 1900-tal, björn, höjd: 24, längd: 27

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:42)

818 1192  Skulptur Rörstrand, höns, höjd: 17

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:31)

818 1461  Skulptur Tillskriven Aurelio Teno, Djur, höjd: 21 ink sockel

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:05)

818 1408  Skulptur Zink, Vattenbärerska, höjd: 33

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:56)

818 1197  Skulpturer 2 st. Lladro, djur, höjd: 9 - 28

818 1195  Skulpturer 2 st. Nao & Lladro, Japanskor, längd: 16 - 27

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:37)

818 1194  Skulpturer 2 st. Nao, höjd: 18 + 27

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:34)

818 7604  Skulpturer 3 st, porslin, Spanien, höjd: 20-29

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:48)

818 1199  Skulpturer 3 st. djur, Kunglig Dansk /B&B, höjd: 14 - 19

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:43)

818 1226  Skulpturer 3 st. Paul Hoff (f. 1945), Gustavsberg, sjöfåglar, längd: 9 - 17

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:21)

818 1191  Skulpturgrupp Nao, flickor, höjd: 19

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:30)

818 1448  Slagbord furu, 1800-tal, längd: 170, djup: 106, höjd: 78

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:15)

818 7027  Snedklaffsekretär omkring 1800. , längd: 95, djup: 43, höjd: 93

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:10)

818 7144  Sockerskål Silver, Kullander, 1957, höjd: 8

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:46)

818 1026  Soffa Karl Johan

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:56)

818 1445  Soffa nyrokoko, plysch, längd: 145

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:11)

818 1314  Soffa Omkring 1900, längd: 132

818 9006  Soffa Sengustaviansk Förgylld, längd: 192

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:24)

818 1202  Soffa sent 1800-tal, trissor

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:17)

818 1092  Soffbord Rokokostil, etikettmärkt Nordiska kompaniet, längd: 80, djup: 50, höjd: 55

818 1381  Soffbord trä / glasskiva, längd: 80, djup: 80, höjd: 55, nutida

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:04)

818 1491  Speelbord bemålat, , längd: 91, djup: 45, höjd: 77

818 1267  Spegel etsad dekor, 1920-tal, höjd: 95

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:29)

818 1327  Spegel förgylld, rokokostil, höjd: 54

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:21)

818 1265  Spegel Gustaviansk stil, 1800-tal, höjd: 69

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:24)

818 1307  Spegel Gustaviansk stil, höjd: 58

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:34)

818 9063  Spegel Gustaviansk, Fält med Gouache motiv, höjd: 104

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:15)

818 1011  Spegel höjd: 109

818 1492  Spelbord sent 1800-tal, , längd: 90, djup: 45, höjd: 77

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:42)

818 1329  Stege Trä

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:29)

818 1048  Stekfat England, längd: 54

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 april 2013 09:08)

818 1236  Stickvapen Solingen, längd: 49

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:50)

818 1471  Stol design Helge Sibast, Danmark

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:43)

818 1409  Stolar 1 par, 1700-/1800-tal, ek

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:57)

818 1052  Stolar 1 par, 1800-tal, björk

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:33)

818 7239  Stolar 1 par, rokoko, kompletterade

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:58)

818 1145  Stolar 1 par, Senempire

818 1312  Stolar 3 st. nyrokoko

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:08)

818 1217  Stolar 4 st

818 6150  Stolar Ett par, barockstil, Sent 1800-tal

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:28)

818 1093  Stormlykta Glas, höjd: 48

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:08)

818 1244  Supkopp Silver, 1779, AF, Dia5, höjd: 3

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:59)

818 7502  Svärd 2 st, Kina

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:55)

818 1334  Sybord 1800-tal, höjd: 75

818 1046  Sybord Sent 1800-tal, höjd: 74

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:41)

818 1085  Taburett Empirestil, 1800-tal, längd: 60

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:19)

818 1100  Takarmatur 50-tal, diameter: 54

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:55)

818 1010  Takarmatur Emaljpendel, Danmark, diameter: 35

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:52)

818 7375  Takarmatur PH, diameter: 50 (buckla)

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:48)

818 1012  Takarmatur PH-lampa, Poul Henningsen, Louis Poulsen, Danmark, Dia50

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:57)

818 1389  Takarmatur smide, Italien

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:15)

818 1205  Takarmaturer 1 par, Nybro, mässing/plast, diameter: 45

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:59)

818 1406  Tallrik Lisa Larson (f. 1931), Gustavsberg, Dia27

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:53)

818 1189  Tallrikar 10st, Imari, 1700-/1800-tal

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:37)

818 1434  Tallrikar 2 st, Kina, diameter: 18

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:44)

818 1352  Tallrikar 9 del, Famille rose, Kina,

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:45)

818 1151  Tavelram 1800-tal, ramens innermått: 34x27

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:15)

818 1152  Tavelram Förgylld, ramens innermått: 52x42

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:16)

818 1087  Tavelramar 7st, förgyllda

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:11)

818 1369  Tavlor 4 st. växter&djur, 23x17

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:59)

818 1360  Te/kaffegods 12 delar, Denby

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:47)

818 6009  Teckningar 3 st, Hjalmar Mörner (1794-1857), Recto, Verso, Med kvarlåtensskapsstämpel 'Mörner', Utförda under konstnärens vistelse i Italien, (1818-1828)

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:42)

818 1350  Teglas 12 st. Iittala

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:33)

818 1135  Tekoppar 4st med fat, 1800-talets 1: a hälft, + 1st extra fat

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:30)

818 1138  Tenn 16-del, tenn

818 1475  Tenn Diverse

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:10)

818 1078  Teservis cirka 30-del, Savi, Finland

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:54)

818 7674  Textiltavlor 5 st, Caroline Axellie (f. 1970)

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 21:02)

818 1377  Tidningskorg trä

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:01)

818 1141  Toiletteartiklar 7 delar, silver/sköldpadd/glas

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:41)

818 1373  Trädgårdspallar Ett par

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:58)

818 1255  Träsnitt 3 st. Maja Fjaestad (1873-1961), blommor, signerade, motivets mått: 18x13 + 27x30

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:10)

818 7098  Träsnitt Maja Fjaestad (1873-1961), motivets mått: 10x8

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:57)

818 1089  Träsnitt Susanne Hellström-Triumf, 1/7, signerad, motivets mått: 53x38

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:18)

818 1301  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), 78/360, signerad, motivets mått: 32x42

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:20)

818 1019  Tyg Chintz, England, bredd: 140, längd: 470

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:10)

818 1253  Uppläggningsfat 2 st, omkring 1900, längd: 30-34

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:08)

818 1284  Utställningsaffisch Yrjö Edelmann (f. 1941), signerad och dedikerad, motivets mått: 60x86

818 1287  Väggarmaturer 2 st. , 1950-tal, metall / glas

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:36)

818 1023  Väggrelief Lisa Larson (f. 1931), Vikingaskepp, 23 x 23, Gustavsberg

818 1355  Väggreliefter 3 st, (en med ljusarm), höjd: 28-45, konstmassa

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:44)

818 1040  Väggskulpturer 1 par, signerade, Trygg, höjd: 29

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:16)

818 1404  Väggur rokokostil, höjd: 65

818 1239  Vapen 4 delar, Souvenir

818 1437  Vas Johansfors Glasbruk, Orup, höjd: 24

818 8103  Vas Karin Björquist (f. 1927), ur Indigo, Gustavsbergs Studio, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:35)

818 1429  Vas Kina, blå-vit, höjd: 16

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:47)

818 1160  Vas Kina, glaserat stengods, höjd: 26

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:39)

818 1156  Vas Kina, höjd: 21

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:34)

818 7372  Vas Kina, höjd: 23

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:31)

818 1214  Vas Kina, höjd: 39

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:31)

818 1157  Vas med lock + kanna, Kina, höjd: 12-15

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:35)

818 7524  Vas Silver, höjd: 13

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:45)

818 1070  Vas Tidigt 1900-tal, höjd: 23

818 1304  Vas UE Upsala-Ekeby, Anna-Lisa Thomson (1905-1952), höjd: 25, 5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:28)

818 1431  Vaser 2 st, Kina, bambu, höjd: 18-19

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:54)

818 1303  Vaser 2 st. Stålhane /Gunnar Nylund, höjd: 17 - 27

818 1014  Vaser 5 st, Glas, höjd: 11-24

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:57)

818 1474  Väskor 4 st

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:14)

818 1354  Vikskärm 3-delad, höjd: 149

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 18:43)

818 1468  Vinglas 12 st. olika, Frankrike

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:30)

818 1261  Vinkylare Koppar, Jugend, Skultuna, höjd: 20

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:15)

818 1262  Vinkylare + stekhuv Ns / EP, höjd: 25, längd: 26

818 1162  Vinvas Kina, höjd: 19

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:41)

818 7593  Vitrinskåp Ek, längd: 100, djup: 38, höjd: 185

818 1025  Vitrinskåp Intarsia, längd: 85, djup: 35, höjd: 166 (1 sidoglas saknas)

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:53)

818 1395  Vitrinskåp nutida, längd: 68, djup: 43, höjd: 195

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 19:30)

818 1319  Vitvinsglas 3 st. 1800-tal

818 1416  Ytterfoder "Octavia", Karin Björquist (f. 1927), höjd: 34, diameter: 43

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:22)

818 1415  Ytterfoder Empire + Oktavia, 3+ 3, höjd: 6-17

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 april 2013 20:20)