Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 15 april 2019 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1248 7291  Akvarell Axel Wallert (1890-1962), Sverige. Flicka och tupp, 13x20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:28)

1248 7311  Akvarell Einar Forseth (1892-1988), Sverige. Signerad. 1930, bro, 28x40

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:44)

1248 7228  Akvarell Gustaf Sjöberg, Maderö. Signerad, daterad 1924. Motivet: 19x29

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:02)

1248 7314  Akvarell Johan Kahl (1831-1905), Sverige. Ljugarn, signerad. 1904,22x29

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:56)

1248 7315  Akvarell Johan Kahl (1831-1905), Sverige. Visby, 1868, signerad. 24x17

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:54)

1248 7312  Akvarell Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad. Motivet: 22x17

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:50)

1248 7122  Akvarell Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. "Porträtt III", Signerad, bladets mått: 20,5x15

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:58)

1248 7744  Ampel Alabaster. Diameter: 40

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:24)

1248 6198  Ampel Jugend, Koppar, glaskupa, diameter: 32

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:36)

1248 6470  Appliquer ett par, Gustaviansk stil, mässing. Höjd: 40

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:58)

1248 7642  Appliquer Ett par, mässing. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:01)

1248 7168  Armband 18k, 13g ca, 1953, Stigbert, Stockholm. Längd: 19 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:46)

1248 7176  Armband länk, 18k, CFG, 1972. Längd: 18

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:55)

1248 7169  Armlänk 18k, 30g ca, 1962. Längd: 19

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:48)

1248 7127  Askfat 2 st, silver. Längd: 9-13

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:54)

1248 7216  Assietter 12 + 1 delar, Kantonporslin, tidigt 1900-tal, diameter: 15-22

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:49)

1248 7222  Assietter 12 st, Rosenthal, diameter: ca 19 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:55)

1248 7460  Assietter 12 st. Tyskland. Diameter: 19

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:55)

1248 7141  Assietter 4 st, Kina, Blåvitt kompaniporslin, diameter: 16, (2 st djupa tallrikar)

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:06)

1248 7361  Bägare 5 st, silver. Höjd: 4,5-9

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:55)

1248 6766  Bägare silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Höjd: 20. Vikt: 250 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:46)

1248 7380  Bestick 13 + 2Vasa, silver. Längd: 11-21

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:15)

1248 7575  Bestick 1950-60-tal, diverse

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:29)

1248 7049  Bestick mm 19 delar, silver, olika modeller. Längd: 10,5-21

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:19)

1248 7481  Bestickuppsättning nysilver, inkl fiskbestick, Wiskemann

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:33)

1248 7259  Blandteknik Aleksander Ristmägi (1902-1972), Sverige. Man till häst, signerad. Motivet: 29x36 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:44)

1248 7226  Blandteknik B Frank, Vinterstad. Signerad, daterad -05, Motivet: 16x27

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:59)

1248 7320  Blandteknik Eric Heinertz (1908-1965), Sverige. Par vid brygga, signerad, -62, pannå, 37x45

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:01)

1248 7257  Blandteknik Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Flicka, signerad. Motivet: 10x18

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:41)

1248 7072  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Kossor på äng. Signerad PL -98, ca 15x19 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:41)

1248 7640  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad. Komposition, 68x93

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:05)

1248 6214  Blandteknik / collage Carl Erik Bodén (f. 1909), 68x48, Figur till häst, signerad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:24)

1248 7691  Blomlådor 2 st. Zink. Längd: 53, djup: 28 cm, höjd: 23 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:13)

1248 7721  Bokhylla "Pira", Design: Olof Pira 1959. 4 gavlar 24 hyllplan. Bredd: 273 cm. Höjd: 242 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:44)

1248 6694  Bokhylla metall och trä. Bredd: 93. Djup: 42 cm, höjd: 148 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:52)

1248 6137  Bokskåp Betsad björk, Bredd: 101 cm. Djup: 32 cm, höjd: 147cm, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:59)

1248 7183  Bonad kith Mjöen, "Sitron Citron", 48x37

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:02)

1248 7165  Bonbonjär Ingrid Atterberg (1920-2008), "Spiral", Upsala-Ekeby, diameter: 11,5

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:42)

1248 7651  Bord konstmaterial. Diameter: 71 cm. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:04)

1248 7616  Bord med klaff, furu, Bredd: 97 cm. Djup: 43+ 30cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:46)

1248 7300  Bordsdekoration Fisk, järn med gulddekor. Längd: 30 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:00)

1248 6452  Bordsfotogenlampa höjd: 51 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:37)

1248 6473  Bordsfotogenlampa höjd: ca 80

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:01)

1248 7089  Bordslampa Art Déco-stil. Höjd: 37

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:53)

1248 7509  Bordslampa Ateljé Lyktan metall, "Stekpannan". Höjd: 39

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:25)

1248 7191  Bordslampa Ateljé Lyktan. Förkromad metall. Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:37)

1248 7088  Bordslampa Frankrike. Höjd: 18

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:56)

1248 7511  Bordslampa Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Liduskuben, metall. Höjd: 40

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:27)

1248 7699  Bordslampa höjd: 87 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:32)

1248 7129  Bordslampa höjd: 88 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:11)

1248 7420  Bordslampa Mässing / läder. Höjd: 45

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:23)

1248 6683  Bordslampa Mässing / plåtskärm, nutida. Höjd: 55

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:33)

1248 6111  Bordslampa Royal Copenhagen. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:30)

1248 7694  Bordslampa tidigt 1900-tal, Glasfot / metall. Höjd: 71 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:27)

1248 7050  Bordslampfot figural, porslin / mässing. Höjd: 30

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:42)

1248 7751  Bordslampfot Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 25 cm. Modifierad vas

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:28)

1248 7479  Bordslampfot Keramik. Höjd: 38

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:30)

1248 7719  Bordslampfot Kolonn, mässing. Höjd: 45

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:43)

1248 6269  Bordslampfot Rörstrand. Höjd: 52cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:00)

1248 7084  Bordslampor ett par. Höjd: 75

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:38)

1248 7234  Bordstabletter + bricka + underlägg, 9 delar, Josef Frank & Estrid Ericson, Firma Svenskt Tenn. Diameter: 23,5 cm, 40-53x30-38 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:20)

1248 7632  Bordsur mässing, Jaeger le Coultre. Diameter: 9,5

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:51)

1248 7022  Bordsur Tidigt 1900-tal, höjd: 19 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:27)

1248 7215  Brevkniv Tenn, Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Längd: 20,1934

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:44)

1248 7346  Brevpress Knut, metall. Längd: 15 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:36)

1248 7384  Brevpressar 3 st. Marcolin, kristall. Höjd: 4 - 8

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:32)

1248 7249  Bricka Nysilver, Gallerkant, England. Längd: 45

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:49)

1248 7219  Bricka Tenn, kakelplattor, 50x30 ca

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:52)

1248 7357  Brickor 3 st, silver. Längd: 12-22

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:48)

1248 7555  Brosch Jugend, brons, Herman Bergmans konstgjuteri, 7,5x8

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:02)

1248 7268  Brosch silver. Längd: 7 cm, höjd: 3 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:35)

1248 7745  Broscher 3 st, bland annat Estrid Eriksson, 3,5-6x4-6 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:24)

1248 7284  Brudpallar ett par. Längd: 35

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:12)

1248 7287  Buljongkoppar 10 st, Rosenthal. Diameter: 12,5 cm, höjd: 4,5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:19)

1248 7243  Butiksinredning Papperhållare. Längd: 70, djup: 75 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:35)

1248 7665  Byrå björk, 1920-tal. Bredd: 109, djup: 45 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:46)

1248 7260  Byrå England, nutida. Bredd: 42, djup: 30 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:47)

1248 7275  Byrå med stenskiva, Bredd: 85 cm. Djup: 42cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:34)

1248 7330  Byrå Rokokostil, Intarsia, Bredd: 50cm. Djup: 35 cm, höjd: 90 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:10)

1248 6325  Byrå Rokokostil, med stenskiva. Bredd: 89, djup: 48 cm, höjd: 80 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:19)

1248 7663  Byrå Rokokostil. Bredd: 87, djup: 40 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:42)

1248 7204  Byrå sengustaviansk stil, 1800-tal, mahogny, stenskiva. Bredd: 86. Djup: 47 cm, höjd: 86 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:48)

1248 6134  Byrå sengustaviansk stil, med stenskiva, omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 109cm. Djup: 47 cm. Höjd: 80cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:55)

1248 7607  Byrå Valnöt, 1890-tal, Bredd: 80 cm. Djup: 54 cm. Höjd: 73cm

1248 7213  Champagneglas 10 st, Enrico Bernardo, Zwiesel. Höjd: 23,5

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:30)

1248 7349  Champagneglas 14 st. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:37)

1248 7132  Champagneglas 2 st, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda, Artist Collection. Höjd: 25

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:16)

1248 7024  Champagneglas Ett par, 1800-tal. Höjd: 14 ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:38)

1248 7250  Chokladkanna + bordspingla, 2 delar, försilvrad, bland annat Skultuna Bruk. Höjd: 9-18 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:50)

1248 7298  Cremékoppar 8 st, Rörstrand. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:14)

1248 5613  Damarmbandsur Certina, 18k, diameter boetten: 2 cm, boettens, diameter: 2 cm. Längd: 20,5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:29)

1248 7455  Dessertskålar 11 st. Glas. Höjd: 7, diameter: 12 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:43)

1248 7016  Diverse bland annat memorabilia M/S Kungsholm samt nysilver

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:10)

1248 7306  Dockskåpsmöbler 3 lådor

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:20)

1248 7304  Dockskåpsmöbler Diverse, 3 st backar

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:01)

1248 7585  Dokumentskåp 2 delar. Bredd: 30-43 cm, djup: 22 cm, höjd: 19-22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:46)

1248 7063  Dosor 2 st, 1800-tal, trä / cloisonné. Diameter: 7,5 längd: 7,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:19)

1248 7267  Dräktsmycke längd: 27 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:33)

1248 7613  Dukar 6 st, Linne

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:43)

1248 7101  Emaljföremål 20 delar, Kockums. Längd: 10-55

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:47)

1248 7307  Etagebord senempire, Bredd: 47 cm. Djup: 37 cm. Höjd: 74cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:38)

1248 7746  Etagehylla nutida. Höjd: 130

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:27)

1248 6047  Etsning Arthur Luiz Piza, komposition, signerad, 88/99. Motivet: 40x39

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:13)

1248 7109  Etsning Bertha Hansson, tryckt signatur, Fåglar I, numrerad 223/260. Motivet: 26x19,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:26)

1248 7227  Etsning Gunnar Norrman (f. 1912), Sverige. "Hundäxing & Lund Gröö", signerad. Motivet: 29x19

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:00)

1248 7489  Etsning Max Brüning (1887-1968), modell. Motivet: 42x27

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:58)

1248 7510  Etsning signerad, Dansande par, 1948,1/20. Motivet: 22x13

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:26)

1248 7193  Färgetsning efter Modigliani, Du Louvre, Jaques Villon Sci, ej signerad. Motivet: 49x30 ca

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:48)

1248 7595  Färgkrita Oidentifierad konstnär. Signerad. Komposition, 24x31

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:09)

1248 7276  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 1/99. Motivet: 74x54 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:34)

1248 7262  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, numrerad 3/260. Motivet: 35x43

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:55)

1248 6018  Färglitografi Bo Åke Adamsson (f. 1941), Sverige. Golfare. Signerad, numrerad 126/260. Motivet: 62x48 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:15)

1248 7263  Färglitografi Bo Åke Adamsson (f. 1941), Sverige. Signerad, numrerad 107/180, Motivet. 57x45

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:52)

1248 7071  Färglitografi Camilla Pyk (f. 1966), Sverige. Signerad, numrerad 51/200, ca 38x31 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:40)

1248 7675  Färglitografi Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 275/295. Motivet: 42x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:29)

1248 6041  Färglitografi Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Signerad, numrerad 85/110. Motivet: 72x51 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:50)

1248 7674  Färglitografi Gunnar Larson (f. 1925), Stenhusen, 1995. Signerad, numrerad 6/275. Motivet: 35x49 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:26)

1248 7310  Färglitografi Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Waxholmsbåt. Signerad, numrerad 11/300,1963. Motivet: 28x68

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:43)

1248 7211  Färglitografi Jan Håfström (f. 1937), Sverige. "uppbrott". Signerad, daterad 1990,60/270, löst blad, bladets mått: 92,5x60,5

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:57)

1248 7265  Färglitografi Jan Zielecki (f. 1949). Signerad, numrerad 38/190. Motivet: 70x56

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:55)

1248 7468  Färglitografi Kirstie Ekelund (f. 1955), Sverige. Signerad, numrerad 77/170. Motivet: 42x32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:11)

1248 7308  Färglitografi Lars Jonsson (f. 1952), Sverige. And. Signerad, numrerad 32/310. Motivet: 45x63

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:40)

1248 7258  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Hamn med fiskebåtar. Signerad, numrerad 147/260. Motivet: 18x62 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:42)

1248 7159  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Morgontoilette. Signerad, numrerad 86/360. Motivet: 45x60 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:21)

1248 5480  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad. Spelande kvinnor. EA-upplaga. Motivet: 43x65 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:48)

1248 6044  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, daterad 1970,202/360, bladets mått: 42x32´ca

1248 7137  Färglitografi Lillan Michelin (f. 1947), Sverige. "Prinsessan Bodrol Bodour ". Signerad, numrerad 263/290. Motivet: 60x78 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:39)

1248 7282  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 17/54, motivets mått: 27x22 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:00)

1248 7156  Färglitografi Maria Boczewska (f. 1940), Polen. "Stigbergsgatan". Signerad, numrerad 125/360, ca 20x23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:06)

1248 7073  Färglitografi Maria Hillfon (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 243/380, stilleben. Motivet: 35x29

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:42)

1248 7108  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Komposition. Signerad, numrerad 50/95. Motivet: 14,5x18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:24)

1248 7078  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 90/100. Motivet: 57x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:10)

1248 7034  Färglitografi Olle Olsson Hagalund (1904-1972), Sverige. Signerad, numrerad 327/360. Motivet: 45x51

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:12)

1248 6252  Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, numrerad 186/200, bladets mått: 61x45, löst blad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:35)

1248 7136  Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, numrerad 80/200. Bladets mått: 75x55 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:46)

1248 6040  Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Vettar. Signerad, daterad -85,175/190. Motivet: 47x73

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:54)

1248 7188  Färglitografi Ralph Judell (f. 1935), Sverige. Signerad, daterad -79, Landskap, 58/145. Motivet: 25x49

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:24)

1248 7253  Färglitografi Reidar Fritzvold (1920-1998), Norge. "Skogtjern Vår". Signerad, numrerad 33/200, daterad -84. Motivet: 32x43 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:32)

1248 7467  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Interiör. Signerad, numrerad 234/310. Motivet: 26x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:09)

1248 6012  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Vinter i skärgården. Signerad, numrerad 129/310. Motivet: 28x49 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:57)

1248 7157  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Stockholms ström. Signerad, numrerad 85/100. Motivet: 44x55 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:07)

1248 7588  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, numrerad 32/260. Motivet: 40x46 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:51)

1248 7200  Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. "The Appointment". Signerad, numrerad 17/360, ca 85x68 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:34)

1248 7531  Färglitografi Ulf Gripenholm (f. 1943), Sverige. Signerad, numrerad 176/210, daterad 1978. Motivet: 33x35 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:55)

1248 7138  Färglitografier 2 st, Ingbritt Irene Lagerberg (f. 1943), Sverige. Signerad, numrerad 82/190, bladets mått: 28x25 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:41)

1248 2056  Färglitografier 2 st. Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Hos tandläkaren. Signerad, numrerad 68/200, bladets mått: 53x32 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:43)

1248 6024  Färglitografier 3 st, Göran Brusewitz, Sverige. Fåglar och grävling. Signerade

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:21)

1248 7134  Fästmansservis 6 delar, Herend, diameter: 32

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:25)

1248 7539  Fat  + skål, 3 delar, Kina, diameter: 19,5

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:05)

1248 7270  Fat + tallrikar, 2+ 3, Kina/Japan. Diameter: ca 22-32 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:37)

1248 4028  Fat Ett par, 1700-tal, Kina, qian long. Diameter: 35 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:33)

1248 7086  Fat Imaridekor. Diameter: 33

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:38)

1248 7436  Fat Meissen, 1908. Diameter: 25

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:52)

1248 7343  Fat på fot, silver, 1858. Höjd: 13 cm, diameter: 26 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:30)

1248 7743  Fat Royal Copenhagen, II-sortering, diameter: 34

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:24)

1248 7453  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustavsberg 1955-1969, konstgods i svartvitt i massa av stengodstyp. 20x20

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:43)

1248 7152  Fat / skålar 5 delar, Kina, diameter: 11-20

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:58)

1248 6817  Fåtölj + fotpall

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:27)

1248 7692  Fåtölj formgjuten plast, /krom, svart

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:17)

1248 7092  Fåtöljer ett par, Nyrokoko

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:58)

1248 6582  Figuriner 2 st, Porslin, Art Déco. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:45)

1248 7716  Figuriner 2 st. B&G /, Royal Copenhagen, barn och fågel. Höjd: 7 - 12

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:39)

1248 6058  Figuriner 3 st, bland annat Goebel och USSR. Höjd: 10-12 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:09)

1248 6821  Fladdermusfåtölj 50/60-tal, galon + kudde

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:53)

1248 7031  Flöten 8 st, modell äldre, glas, diameter: 12-13

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:11)

1248 7506  Fotografi Wolfgang Eichler, 98/100. Motivet: 46x30

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:21)

1248 7080  Fotoramar diverse

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 april 2019 12:32)

1248 6727  Fotpallar ett par, 1800-tal. Längd: 34cm. Djup: 34cm. Höjd: 22cm.

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:45)

1248 7473  Frukostbricka Bemålad. Längd: 58, djup: 40 cm, höjd: 28 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:20)

1248 7410  Fruktassietter 11 st, Rosenthal, diameter: 20

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:14)

1248 7446  Fruktassietter 15 delar. Diameter: 20 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:24)

1248 7458  Fruktskålar på fot, 2 st. Glas. Höjd: 19 - 23

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:47)

1248 7043  Gallerskål  + fat, Kina, 1800-tal, Blåvitt kompaniporslin. Längd: 16,5-20,5

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:05)

1248 7094  Garderobsskåp 1800-tal, Valnöt. Bredd: 85. Djup: 45 cm, höjd: 178 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:03)

1248 7069  Gardiner 2 längder, ca 230

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:50)

1248 7273  Gitarr Spanien. Längd: 101 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:29)

1248 7708  Glas 12. St. Kristall. Höjd: 12

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:33)

1248 7635  Glas Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. 4+ 4+ 1+ 2. Höjd: 11-23

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:00)

1248 7002  Glaskanna Reijmyre Glasbruk, grön. Höjd: 32

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:13)

1248 7568  Glasservis Iittala, olika modeller, 13+ 8 delar. Höjd: 6-13

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:22)

1248 6346  Glasservis Kosta, 23 delar. Höjd: 7-12

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:46)

1248 6015  Glasservisdelar 32 delar, "Porter", Signe Persson-Melin (f. 1925), Sverige. Höjd: 8-24

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:05)

1248 7223  Glassköljare porslin. Längd: 26, rokokostil

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:56)

1248 7754  Golvlampa 3-armad, trä och mässing. Höjd: ca 177 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:30)

1248 7633  Golvlampa Glas. Höjd: 83

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:55)

1248 7379  Golvlampa mässing, Fagerhult. Höjd: 145

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:12)

1248 7661  Golvlampa mässing. Höjd: 155

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:48)

1248 7688  Golvlampa mässing. Höjd: 165

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:03)

1248 7305  Golvlampfötter Ett par, mässing. Höjd: 158

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:02)

1248 7483  Golvskulptur Kaktus, Metall. Höjd: 140

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:46)

1248 7385  Gräddkanna  + sockerskål, 2 delar, silver, Mocka. Höjd: 5-6,1964, MGAB

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:25)

1248 7124  Grafiska blad 4 st, Flora, Boksidor. Motivet: 14,5x8,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:04)

1248 7463  Grafiska blad Paris 1900 + 2 mappar

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:07)

1248 6187  Grafiskt blad Marc Chagall (1887-1985) Frankrike (efter). Motivet: 36x26

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:27)

1248 6011  Gravyr efter Annibal Carracci, Orlando & Olympia, Bartolozzi, 42x44,5 ca

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:11)

1248 7495  Gravyr Kolorerad, 1800-tal, Tillbedjan. Motivet: 33x43

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:08)

1248 7019  Gravyr Venus & Adonis. Motivet: 15x21

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:17)

1248 7712  Grötskål Tenn. Diameter: 24, höjd: 12 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:38)

1248 7378  Gueridon Järn. Höjd: 142, för ljus

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:53)

1248 7172  Halsband länk, 18k, 21g ca, BMA, 1975, Stockholm. Längd: 37

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:52)

1248 7179  Halsband med hänge 18k, stenar, 13g ca

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:58)

1248 7235  Hängskåp vitrin, 60, djup: 18 cm, höjd: 113 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:23)

1248 7578  Herrbetjänt Fratelli Reguitti, Italien, märkt FR Brevettato Made in Italy. Höjd: 101

1248 7701  Herrbetjänt Fratelli Reguitti, Italien, märkt FR Brevettato Made in Italy. Höjd: 106

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:34)

1248 6749  Hörnkonsolbord höjd: 88 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:15)

1248 7417  Hörnskåp Anno 1848, bemålat. Bredd: 120. Djup: 140 cm. Höjd: 187 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:09)

1248 6183  Hörnvitrinskåp England. Djup: 35 cm, höjd: 181 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:20)

1248 7396  Kaffe /teservis 24 delar, Bodega, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:40)

1248 7697  Kaffe-/ teservis ca 30 delar, Måsen, Bing & Grøndahl

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:42)

1248 7452  Kaffegods 1800-tal, 18 del

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:37)

1248 7450  Kaffegods Royal Tuscan, ca 30 del

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:34)

1248 7444  Kaffegods Royal Tuscan, ca 30 delar

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:18)

1248 7456  Kaffekoppar 3 st, Empire, bland annat Meissen & Wien, koppar. Diameter: 6-10 cm, fat. Diameter: 13-16 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:46)

1248 7023  Kaffekoppar 7 st, 1800-tal, porslin, olika tillverkare, bland annat Empire

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:33)

1248 7140  Kaffekoppar med fat 6 st, Kina, 1800-tal, + extra kopp. Höjd: 6

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:03)

1248 7220  Kaffeservis 3 delar, porslin. Höjd: 11-15

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:53)

1248 6599  Kaffeservis mässing / porslin, Främre orienten

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:06)

1248 7133  Kaffeservisdelar 18 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:17)

1248 6093  Kaffeskedar 14+ 2, silver. Längd: 12 cm ca. Vikt: 230 g

1248 7756  Kandelaber GAB Guldsmedsaktiebolaget, nysilver, 5-armad. Höjd: 24

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:30)

1248 6832  Kandelaber Smide. Höjd: 59

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:43)

1248 7570  Kanna + skål. Höjd: 9-25

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:24)

1248 7366  Kanoner Ett par, gjutjärn/trä. Längd: 70

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:31)

1248 7118  Karaff + 9 glas, Orup. Höjd: 8-24

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:29)

1248 7067  Karaff med glas + extra glas, Ingegerd Råman (f. 1943), Sverige. Skruf. Höjd: 9-24 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:13)

1248 7065  Karaffer 2 st, 1800-tal, glas. Höjd: 20-24

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:23)

1248 7753  Karaffer 2 st, Orrefors, Vicke Lindstrand/Ingeborg Lundin. Höjd: ca17-22 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:28)

1248 7027  Karaffer 4 st + skål på fot, Kristall. Höjd: 21-37 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:51)

1248 7731  Karmstolar Ett par, "Stockholm", AB Linde Nilsson, Lammhult, nutida

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:23)

1248 7212  Karmstolar Ett par, barockstil

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:25)

1248 7730  Karmstolar Ett par, England

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:22)

1248 7326  Karmstolar Ett par, Karl Johanstil, intarsia

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:09)

1248 7327  Karmstolar Ett par, Karl Johanstil, intarsia

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:10)

1248 7328  Karmstolar Ett par, Karl Johanstil, intarsia

1248 7582  Karmstolar ett par, Karl Johanstil, mahogny

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:39)

1248 7573  Kartellur mässing. Höjd: 50

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:30)

1248 7603  Kelim ca 170x240

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:32)

1248 7554  Keramikplatta Persisk, 22x22 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:10)

1248 7740  Klackring 18k, med sten, 4g ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:08)

1248 6351  Klockställ + 3 st fickur. Klockställ längd 10cm. Djup 10cm. Höjd 16,5cm. Fickur, diameter: 4,5-5cm.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:51)

1248 7698  Knivar 4 st. Längd: 23-33

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:37)

1248 7711  Kolonnljusstakar Ett par, Mässing / marmor. Höjd: 19

1248 7447  Kompass Type P10, England 1940-tal, låda. Längd: 23 cm, djup: 23 cm, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:28)

1248 7332  Konsolbord senempire. Bredd: 94cm. Djup: 50 cm. Höjd: 82cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:15)

1248 7534  Konstglas 2 delar, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 16 - 22

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:59)

1248 7388  Konstglas 2 delar, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 8-20 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:31)

1248 7702  Konstglas 2 delar, Flygsfors. Längd: 16-19

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:34)

1248 7387  Konstglas 5 delar, bland annat: Kosta Boda, Höjd: 3 - 27

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:26)

1248 7041  Koppar 2 st, Kina, Vapensköld. Höjd: 7-7,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:00)

1248 7042  Koppar 4 st, Kina / Japan, 1700-tal. Höjd: 6-10 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:08)

1248 7557  Kuriosa 4 delar

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:05)

1248 7153  Kuriosa 5 delar, Kina. Höjd: 3-17, diameter: 4-6

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:56)

1248 7624  Kuriosa diverse, bland annat silver, 7 del

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:23)

1248 7184  Lackask Kina, modell äldre. Diameter: 28,5 cm, höjd: ca 14,5 cm

S�ldes f�r 18.500 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:29)

1248 7558  Lackaskar 4 st, Kina

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:12)

1248 7704  Leksaksbil Schuco. Längd: 10

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:35)

1248 6292  Leksakshund modell äldre. Längd: 34 cm, höjd: 25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:28)

1248 7364  Litografi Carl Johan De Geer (f. 1938), Sverige. Ansikten. Signerad, numrerad 45/150. Ramens innermått: 57x42 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:16)

1248 7255  Litografi Emil Johanson-Thor (1889-1958), Sverige. "Gränd i gamla Anderslöv", 52/260. Signerad, daterad -57. Motivet: 22x32

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:34)

1248 7237  Litografi Hans Arnold (1925-2010), Sverige. "Julmarknad". Signerad, numrerad 1/10 "Sveg". Motivet: 36x46 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:29)

1248 7302  Litografi Pablo Picasso (1881-1973), Spanien. Tryckt signatur, 50x41 cm, löst blad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:39)

1248 7597  Litografi Stig EH Rousk (f. 1934), Sverige. Stockholm. Motivet: 25x30

1248 7703  Litografisk affisch Sonia Delaunay, 1971, ca 74x51 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:33)

1248 6576  Ljusask 1800-tal, Allmoge. Längd: 20

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:24)

1248 3592  Ljuskrona Empirestil. Höjd: ca 80

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:11)

1248 3397  Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: 85 ca

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:57)

1248 6085  Ljuskrona med prismor, 1900-tal. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:09)

1248 7112  Ljuskrona med prismor. Höjd: ca 60 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:39)

1248 5393  Ljusplåtar ett par, mässing. Höjd: 56 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:28)

1248 7717  Ljusstakar 2 st, bland annat senempire, mässing / sten. Höjd: 22-27

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:39)

1248 7161  Ljusstakar 4 st, Blå Blom, Gustavsberg. Höjd: 12

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:34)

1248 7081  Ljusstakar ett par, + kopp med fat. Höjd: 13-18

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:24)

1248 7749  Ljusstakar ett par, brons, Jetmar & Son, Danmark. Höjd: 15

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:26)

1248 7128  Ljusstakar Ett par, Gusums bruk. Höjd: 23

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:55)

1248 7528  Ljusstakar ett par, jugend, Metall. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:55)

1248 7457  Ljusstakar Ett par, kristall, Orrefors. Höjd: 18

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:45)

1248 6353  Ljusstakar ett par, mässing. Höjd: 36

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:56)

1248 7280  Ljusstakar ett par, nysilver, England. Höjd: 21

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:49)

1248 7091  Ljusstakar ett par, Orientaliska. Höjd: 24

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:57)

1248 7652  Ljusstakar Ett par, Santesson, Tenn. Höjd: 15

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:27)

1248 7097  Ljusstakar Ett par, silver, 1968. Höjd: 7

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:14)

1248 5366  Ljusstakar ett par, silver, för fyra ljus vardera. Diameter: 14, vikt. 100 g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:52)

1248 6099  Ljusstakar Ett par, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1966. Höjd: 24 cm. Vikt: 406 g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:10)

1248 6510  Ljusstakar Ett par, smide, omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 37 cm

1248 7545  Ljusstakar ett par, Zink. Höjd: 36

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:36)

1248 7569  Ljusstakar Iittala, 5 st, Festivo. Höjd: 8-12

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:24)

1248 7064  Ljusstake 1800-tal, mässing. Höjd: 13,5

1248 7030  Ljusstake Designhouse. Längd: 20

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:06)

1248 7339  Ljusstake Josef Frank, Firma Svenskt Tenn. Mässing. Längd: 35 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:24)

1248 7733  Ljusstake Marmor/Mässing. Höjd: 28

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:53)

1248 7435  Ljusstake Sengustaviansk, trä, provinsarbete. Höjd: 25,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:49)

1248 7521  Ljusstake silver, England. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:47)

1248 6447  Ljusstake Smide. Höjd: 58

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:37)

1248 7051  Ljusstumpslåda 1800-tal, intarsia. Längd: 26, djup: 19 cm, höjd: 9 cm

1248 6256  Lockurna Ikora, Württembergische Metallwarenfabrik WMF. Höjd: ca 23 cm

1248 7401  Mapp "Atlas Pittoresque"

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 21:13)

1248 7732  Matbord Gustaviansk stil, Brännmärkt SOL, 3 st ilägg, diameter: 115, höjd: 74 cm, ilägg 3x55

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:29)

1248 7316  Matsalsgrupp 13 delar, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Ambassadör", Åfors Möbelfabrik. Bord+ 12 stolar+ 3 ilägg (3x58 cm), Längd: 154cm. Djup: 102cm. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:51)

1248 6233  Matservis 32 delar, Hackefors

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:33)

1248 7693  Matservis 35 delar, Vesta, Rörstrand

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:27)

1248 6291  Matservis 54 delar, Johnson and Bros

1248 6229  Matservisdelar 14 delar, Spode, Alenite, Tallrikar + terrin & skålar + 3 extra fat. Diameter: 16-25

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:18)

1248 7567  Matservisdelar Koka Blå, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, porslin, dekor med blå rand på vit botten, 24 del

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:21)

1248 7448  Matservisdelar Rörstrand, Vasa, ca 40 del

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:25)

1248 7386  Matskedar 5 + 3 st, silver. Längd: 18

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:26)

1248 7739  Matta Kerman, orientalisk, Persien, tidigt 1900-tal, 210x330

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:08)

1248 7198  Matta Kina, 308x400

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:25)

1248 7560  Matta orientalisk, 101x193

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:11)

1248 7562  Matta orientalisk, 105x397

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:13)

1248 7565  Matta orientalisk, 128x218

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:19)

1248 7587  Matta orientalisk, 131x197

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:48)

1248 7583  Matta orientalisk, 145x297

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:45)

1248 7431  Matta orientalisk, 295x395

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:45)

1248 7586  Matta orientalisk, 317x425

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 21:03)

1248 7502  Matta orientalisk, 56x87

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:21)

1248 7210  Matta Orientalisk, 80x107

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:19)

1248 7209  Matta Orientalisk, 81x108

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:17)

1248 6634  Matta orientalisk, Bakhtiari, 148x196

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:25)

1248 6056  Matta Orientalisk, Beludje, 100x192

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:41)

1248 7666  Matta orientalisk, Bochara, Pakistan, 127x181

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:58)

1248 7667  Matta orientalisk, Bochara, Pakistan, 80xz191

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:02)

1248 7561  Matta orientalisk, Galleri, 102x288

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:12)

1248 7589  Matta orientalisk, Galleri, 108x307

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:56)

1248 7564  Matta orientalisk, Galleri, 75x425

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:18)

1248 7208  Matta Orientalisk, Galleri, 79x305

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:14)

1248 6052  Matta orientalisk, Galleri, 80x295

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:31)

1248 7206  Matta orientalisk, Tafresh, 132x201

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:09)

1248 7503  Mattor Kina, 2 st kina, 43x80 respektive 56x108

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:18)

1248 7102  Miniatyrer 20 st, Höganäs, John Andersson. Höjd: 2-7,5

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:44)

1248 7103  Miniatyrer 20 st, Höganäs, John Andersson. Höjd: 3-8

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:45)

1248 7650  Mjukdjur 2 st, Steiff, Hund/Kyckling. Längd: 9-45 cm, höjd: 13-22 cm

1248 7649  Mjukdjur Steiff, Flodhäst. Längd: 61

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:09)

1248 7526  Modellbåt trä, Norrskär, 1910. Längd: 50, höjd: 33 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:49)

1248 7085  Mynt diverse

1248 7726  Mynt diverse

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:54)

1248 6827  Nattygsbord Ett par, nutida. Bredd: 50, djup: 32 cm, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:04)

1248 6396  Neontavla Hans Frode (f. 1951), Sverige. "Guldfisk". Signerad, daterad -87, ramens innermått: 40x60, med belysning

1248 7462  Nysilver 3 del + sockersked, omkring 1900. Höjd: 25-43 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:59)

1248 7422  Oljemålning 1800-tal, Porträtt av Morell Mackenzie. Olja på duk, 30x26

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:32)

1248 7608  Oljemålning Allmogemotiv. Olja på duk, 71x61 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:37)

1248 7335  Oljemålning Arne Andersson, signerade. Olja på pannå, 32x32

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:14)

1248 6746  Oljemålning Bertil Wahlberg (f. 1923), Sverige. Olja på duk, 61x35

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:13)

1248 5344  Oljemålning Bertil Wahlberg (f. 1923), Sverige. Signerade. Olja på duk, 70x100

1248 7229  Oljemålning C Widgren, 1911, Kustmotiv med båtar, signerad. Olja på duk, 37x68

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:05)

1248 7490  Oljemålning Carl Berchmans, signerad, klostermunk. Olja på duk, 66x56

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:01)

1248 7429  Oljemålning Carl Enequist (1862-1900), Sverige. ”Francis”, barnporträtt. Ej signerad. Olja på duk, 31x40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:25)

1248 7430  Oljemålning Carl Enequist (1862-1900), Sverige. Porträtt av gosse. Olja på duk, 39x34 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:26)

1248 5348  Oljemålning Curt Sjöberg (1911-1987), Signerad, daterad 74, Trosaån. Olja på duk, 45x53

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:30)

1248 7195  Oljemålning Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Vasabron, signerad. Olja på pannå, 33x25

1248 7232  Oljemålning Eric Elfwén (1921-2008), Sverige. "Mendrizio, Tessin Schweiz". Motiv med by. Olja på pannå, signerad, 28x30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:11)

1248 7004  Oljemålning Erik Jerken (1898-1947), Sverige. Stilleben, signerad. Olja på duk, 60x50

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:28)

1248 7377  Oljemålning Erika Bengtsdotter (f. 1955), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 81x85 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:05)

1248 7469  Oljemålning G Umger, fiskeläge, signerad. Olja på duk, 30x25

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:13)

1248 7486  Oljemålning Gojmir Anton Kos (1896-1970), Slovenien. Marknad, signerad. Olja på duk, 70x90 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:49)

1248 6743  Oljemålning Göran Brunius (1911-2005), Sverige. Kvinnor. Olja på duk, 73x92

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:07)

1248 6742  Oljemålning Göran Brunius (1911-2005), Sverige. Kvinnor. Olja på duk, 92x73

1248 6741  Oljemålning Göran Brunius (1911-2005), Sverige. Landskap. Olja på duk, 64x81

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:05)

1248 6709  Oljemålning Guennadi Kalinitchenko, Ängel, signerad. Olja på pannå, 47x29

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:19)

1248 6710  Oljemålning Guennadi Kalinitchenko, Frukt. Olja på duk, signerad. 50x65

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:17)

1248 7487  Oljemålning Gunnar Johansson, figur mot rött, sig. Olja på duk, 116x89

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:47)

1248 7404  Oljemålning Hans Osswald Larsson, man, signerad, HOL, -39. Olja på pannå, 57x45

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:59)

1248 7194  Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. "Skuggor på verandan". Signerad. Olja på duk, 45x62 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:50)

1248 7593  Oljemålning Harald Sallberg (1895-1963), Sverige. Signerad, daterad 1928, Utsikt från fönster. Olja på pannå, 56x39

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:03)

1248 4006  Oljemålning Helmer Osslund (1866-1938), Sverige. Oväder, signerad. Olja på pannå, 34x40

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:26)

1248 6687  Oljemålning Jan Runefelt. Signerad, daterad -89, Vardagsstilleben. Olja på pannå, 61x58

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:36)

1248 7641  Oljemålning Johan Boström. Signerad, daterad 1907. Olja på duk, 58x78

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:56)

1248 7070  Oljemålning Johan Petterson (f. 1957), Sverige. Häst. Olja på papper, 20x19 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:39)

1248 7513  Oljemålning Josef Öberg, signerad a tergo, "I Restaurangen 1927". Olja på pannå, 34x22 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:31)

1248 7676  Oljemålning Juhasz, Landskap, signerad. Olja på duk, 24x47

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:45)

1248 7293  Oljemålning Kai Morten-Glud (1912-1992), Danmark. Ballerinor. Olja på pannå, 24x34 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:54)

1248 7329  Oljemålning Kurt Ullberger (1919-2008), Sverige. Hav, signerad, 1992. Olja på pannå, 23x33 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:10)

1248 7309  Oljemålning Kurt Ullberger (1919-2008), Sverige. Hoburgen. Signerad. Olja på duk, 53x65

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:41)

1248 7313  Oljemålning Kurt Ullberger (1919-2008), Sverige. Kust, signerad. -88. Olja på pannå, 19x30

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:49)

1248 7389  Oljemålning Lars Tärning (f. 1945), Sverige. Apelsin. Olja på pannå, 26x43

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:31)

1248 7391  Oljemålning Lars Tärning (f. 1945), Sverige. Signerad, daterad -18, päron. Olja på pannå, 38x35

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:33)

1248 7390  Oljemålning Lars Tärning (f. 1945), Sverige. Stilleben. Signerad, daterad 2018, ca 33x23 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:32)

1248 7231  Oljemålning Lennart Jarstad (1911-1980), Sverige. Blåsippor. Signerad. Olja på pannå, 20x25 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:19)

1248 6735  Oljemålning Nils Acke, Stilleben. Signerad, daterad 46. Olja på duk, 35x44

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:55)

1248 7301  Oljemålning Oidentifierad konstnär, skogsparti, 1800-tal, Frankrike, monogramsignerad, 33x27

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:51)

1248 7500  Oljemålning Oidentifierad konstnär. "Haremskvinde". Signerad. Olja på duk, 67x50 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:18)

1248 6013  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Blomsterförsäljerskor. Signerad "Hartwig". Olja på duk, 53x67

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:59)

1248 7677  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Blomsterstilleben. Olja på duk, 40x32

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:07)

1248 7076  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap. Olja på duk, 50x65 cm

1248 6190  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Marilyn Monroe. Olja på duk, 65x160

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:06)

1248 7695  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad SH, Eka. Olja på pannå, 20x23

1248 7426  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Porträtt. Olja på duk, 60x50

1248 5334  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad 1877, Fransk kust. Olja på pannå, 23x29

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:05)

1248 7639  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad C W 1902. Olja på duk, 60x107

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:55)

1248 7492  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Huus, modell. Olja på duk, 46x31

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:03)

1248 6658  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Kalmar slott. Olja på duk, 65x100

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:52)

1248 7508  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, kvinna med flätor. Olja på pannå, 32x29

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:25)

1248 7504  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, kvinna. Olja på duk, 58x30

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:19)

1248 7592  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. 1966, hus i landskap. Olja på duk, 46x37

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:56)

1248 7655  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Stilleben. Olja på pannå, 25x50

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:36)

1248 7427  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Skogsstig. Olja på duk, omkring 1900,48x40

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:24)

1248 7748  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stad. Signerad, daterad -71,37x50

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:38)

1248 6192  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Vandrande figur. Olja på duk, 38x22

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:16)

1248 7199  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Vinterlandskap Jämtland, Signerad Wennerberg. Olja på duk, 64x87 cm

1248 7376  Oljemålning Olle Almgren, vårblommor, signerad, 1962. Olja på duk, 32x40

1248 1026  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Konstnär i parken", Signerad. Olja på duk, 82x98

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:45)

1248 1078  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Ljus i mörkret", Signerad. Olja på duk, 65x80

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:18)

1248 1076  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Olivträd", Signerad. Olja på duk, 60x73

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:09)

1248 1073  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Spännande", Signerad. Olja på duk, 65x65

1248 7493  Oljemålning Oskar Johansson. Signerad, daterad 1918, stilleben. Olja på duk, 34x66

1248 7230  Oljemålning Otto Lindström (1883-1932), Sverige. Hus i landskap. Signerad. Olja på duk, 53x80 cm

1248 7337  Oljemålning Pär Thorell, hustak, signerad, -53, Olja på pannå, 30x45

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:17)

1248 5343  Oljemålning Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerad, skogssjö. Olja på duk, 50x60

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:22)

1248 7408  Oljemålning Rune Person, sittande kvinna, signerad. Olja på pannå, 77x65

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:03)

1248 7331  Oljemålning Ruth Sjögren (1885-1978), Sverige. Blommor i vas, signerad. Olja på pannå, 34x26

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:20)

1248 7402  Oljemålning Ryno Frieberg (f. 1920), Sverige. "Beth sover", signerad, -47. Olja på duk, 40x32

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:52)

1248 7591  Oljemålning Stig Thiderman (1920-1973), Sverige. Gatuvy, signerad. Olja på duk, 100x81

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:00)

1248 7123  Oljemålning Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Signerad, "Krognotan Operakällaren". Motivet: 23x13,5

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:59)

1248 7277  Oljemålning Sven Linderoth (1859-1934), Sverige. Signerad, daterad 1915, Skärgård. Olja på duk, 48x85

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:35)

1248 7325  Oljemålning tillskriven Karl-Gustaf Pehrsson, stilleben. Olja på pannå, 37x41

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:11)

1248 6731  Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad. Olja på duk, 27x34

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:48)

1248 6823  Oljemålning Valerij Chirkov, "Have a nice summer I", signerad. Olja på pannå, 77x58 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:35)

1248 7322  Oljemålning Visby ringmur. Olja på pannå, 28x48

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:06)

1248 7522  Oljemålningar 2 st. Oidentifierad konstnär, Fartygsporträtt, signerade, 1942. Olja på pannå, 49x68

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:45)

1248 7162  Oljetryck kungafamiljen, Oscar II, 40x50

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:36)

1248 7014  Örhängen 2 par, Swarowskikristall / saltvattenpärlor

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:12)

1248 7181  Örhängen Ett par, 18k, med stenar3,2g ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:00)

1248 7579  Pall Bröderna Andersson. Längd: 65 cm, djup: 39 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:35)

1248 7532  Paraplyställ höjd: 410 cm, nutida

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:59)

1248 7581  Paraplyställ höjd: 50 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:38)

1248 7551  Parfymflakong Frankrike. Höjd: 10

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:55)

1248 7536  Part kuriosa 4 delar, Kina. Höjd: 8-11

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:32)

1248 7771  Parti dukar och servetter, linne damast, 45x48-150x340 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:48)

1248 7383  Parti bestick silver, 10-18, olika modeller

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:23)

1248 7696  Parti koppar diverse, bland annat aladåbformer

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:31)

1248 7052  Parti kuriosa Diverse

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:05)

1248 7445  Parti linne

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:19)

1248 6295  Parti ljushållare Motivet, modell äldre

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:31)

1248 7501  Pastell Krosny, signerad. Motivet: 69x48

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:16)

1248 7111  Pelarbord ett par. Diameter: 53, höjd: 60 cm

1248 7236  Pianopall med fack. Längd: 60, djup: 35 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:27)

1248 7130  Piedestal + urna, Metall. Höjd: 140

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:07)

1248 6457  Piedestal med stenskiva. Höjd: 68

1248 7700  Pistol Replika. Längd: 43

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:33)

1248 7768  Plunta glas, 1800-tal. Höjd: 19,5

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:31)

1248 7044  Pokal + mugg, 2 delar, opalinglas, 1830-tal, Bemålade. Höjd: 12-12,5

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:12)

1248 7055  Porslin 3 delar, Kina / Japan, diameter: 13-17

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:06)

1248 7135  Porslin 5 delar, Kina, diameter: 13-23

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:27)

1248 7757  Pottskåp  + potta, Furu, Potta "Astrid Rörstrand". Längd: 44, djup: 44 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:31)

1248 6322  Pottskåp Ådringsmålat. Bredd: 38, djup: 34 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:16)

1248 7203  Pottskåp Gustaviansk stil, 1800-tal, mahogny. Bredd: 48, djup: 38 cm, höjd: 70 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:40)

1248 6298  Praktkanna Nysilver, Jugend, CG Hallberg. Höjd: 41

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:42)

1248 7418  Punschkoppar 10 st, silver. Höjd: 5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:14)

1248 7033  Punschkylare + KOPPAR, 6 st, tennkoppar 1978, Kyl 1976, Skandia Tenn. Höjd: 22 cm, koppar, höjd: 3,5 cm, diameter: 6,5 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:14)

1248 7241  Radio AGA Baltic, likström, med antenn, 1920-tal. Längd: 36-78,5 cm, djup: 23 cm, höjd: 34,5-85 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:33)

1248 7062  Ramar 2 st, 1800-tal, Akvarell & broderi, ramens innermått: 11x9 & 10-13,5

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:16)

1248 7517  Relieftavlor 2 st, trä, 16/1700-tals par, 24x17

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:39)

1248 7628  Relieftavlor 2 st, Trä. Indonesien, 64x53 respektive 53x50

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:29)

1248 7741  Ring 18k, 1975, med sten. Vikt: ca 7,5g

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:09)

1248 7180  Ring 18k, kristaller, 4g ca, 1973

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:59)

1248 7182  Ring 18k, med pärla. Vikt: ca 3g, 1966

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:01)

1248 7177  Ring 18k, röd sten, 4,5g ca, ABJ, 1955, Stockholm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:56)

1248 7173  Ring med stenar, 18k, Stigbert, HE, 1955

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:53)

1248 7171  Ring med sten 18k, 5g ca, BLA, 1958

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:54)

1248 7170  Ring med sten 18k, 5g ca, GLM, 1958

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:50)

1248 7155  Rökelsehållare Bambu, Asien. Höjd: 47

1248 7529  Rökelsekar brons, Asien. Längd: 12-5, höjd: 8 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:56)

1248 7066  Rökelsekar Kina, Glaserat lergods, på träsockel. Längd: 12,5, djup: 8 cm, höjd: 8,5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:24)

1248 7126  Rökutensilier + cigarrskrin, nysilver, 6 delar. Diameter: 7-21,5 cm, höjd: 6,5-12 cm, längd: 17,5 cm

1248 7656  Röllakan 137x202

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:35)

1248 7657  Röllakan 142x200

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:36)

1248 6635  Ryamatta Marianne Richter (1916-2010), Sverige. 192x137

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:24)

1248 7686  Safaristolar 3 st. Teak / canvas, SEA

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:05)

1248 7714  Salongsbord Ek. Diameter: 85, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:39)

1248 7110  Samekniv Signerad ÅR. Längd: 26,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:27)

1248 7324  Schatullbyrå Intarsia, Bredd: 49 cm. Djup: 35cm, höjd: 74cm, nyckel

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:08)

1248 7285  Sekretär Barn. Bredd:51, djup: 36 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:10)

1248 7348  Seltersglas 11 st. Höjd: 10 cm

1248 7659  Serveringsvagn mässing, glas, Längd: 70 cm. Djup: 45 cm, höjd: 62cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:38)

1248 6714  Servisdelar 11+ 12 delar, Colorado, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. 1955-1962, Gustavsberg, diameter, 17-21

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:23)

1248 7449  Servisdelar Flytande blått, ca 14 del

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:33)

1248 7638  Servisdelar Gustavsberg, Colorado, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. 12+ 8 delar, 17-21

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:38)

1248 7087  Servisdelar Porslin. 5 delar

1248 7571  Servisdelar Rosenthal, Maria, 6 del

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:26)

1248 6819  Sideboard Gustaviansk stil. Längd: 185. Djup: 42 cm. Höjd: 80 cm, nyckel finns

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:57)

1248 7645  Sideboard med jalusi, teak, Längd: 81 cm. Djup: 38cm, höjd: 65cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:04)

1248 7505  Sidenmålningar 2 st, Kina. Motivet: 39x29

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:20)

1248 7269  Sigill 2 st. Höjd: 9-10,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:36)

1248 7434  Sigillsamling

1248 7036  Siluettavla Johan Leksell (1874-1932), Sverige. 35x14 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:15)

1248 7151  Skål + burk med lock, 3 delar, Kina. Höjd: 6-12 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:54)

1248 7576  Skål + lockurna, Kina. Diameter: 38, höjd: 29 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:33)

1248 7350  Skål + skålfat, Imaridekor. Diameter: 22-28

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:37)

1248 7279  Skål Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Höjd: 11, diameter: 13 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:48)

1248 7538  Skål Rörstrand, Ilse Claeson (1907-1999), Sverige. Höjd: 10, diameter: 16 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:04)

1248 7345  Skål silver. Diameter: 17 cm, höjd: 9 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:32)

1248 6768  Skål Tenn, Firma Svenskt Tenn, 1944. Längd: 31

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:54)

1248 7451  Skål Wedgwood. Diameter: 20, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:42)

1248 7218  Skålar  + fat, 3 + 3 delar, Kina, diameter: 8-15

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:51)

1248 7154  Skålar  + fat, 6 delar, Kina, diameter: 7-11

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:03)

1248 7297  Skålar + tallrikar, 6+ 6+ 3. Diameter: 12-14 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:12)

1248 7537  Skålar 4 st, Keramik. Diameter: 10-18

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:04)

1248 7040  Skålar 4 st, Kina, diameter: 8-8,5. Längd: 13, höjd: 4,5-5

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:58)

1248 7461  Skålar 5 st. Kristall. Höjd: 6 - 21

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:53)

1248 7725  Skålfat Josef Ekberg Gustavsberg. Diameter: 37

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:51)

1248 7520  Skålfot Jugend, Britanniametall. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:43)

1248 6567  Skänk Gustaviansk stil. Bredd: 160. Djup: 47 cm. Höjd: 100 cm, nutida, nyckel

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:41)

1248 6144  Skåp mahogny, Bredd: 112cm. Djup: 46 cm, höjd: 174 cm, nyckel

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:15)

1248 7615  Skedar 18 st, silver. Längd: 14 cm ca

1248 7395  Skedar 4 st + 1 gaffel, silver, 1700-/1800-tal. Längd: ca 21 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:39)

1248 7363  Skedar 6 st, silver. Längd: 21 cm ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:10)

1248 7365  Skedar 6+ 2 st, silver. Längd: 14-22 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:20)

1248 7614  Skedar 8+ 2+ 1+ 1, silver. Längd: 22 cm ca

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:42)

1248 7352  Skrin Metall, 18x10

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:45)

1248 6726  Skrivbord 1890-tal. Bredd: 122. Djup: 61 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:43)

1248 6660  Skrivbord Nyrokoko, mahogny. Bredd: 96, djup: 45 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:02)

1248 7758  Skrivbord med klaff Alm. Längd: 90 + 17, djup: 62 cm, höjd: 78 cm

1248 7247  Skrivbordsstol England, Skinn

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:43)

1248 6302  Skulptur Afrikana, Lergods. Höjd: 39 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:23)

1248 7341  Skulptur Alf Ekberg (f. 1945), Sverige. Äpple. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:26)

1248 7342  Skulptur Alf Ekberg (f. 1945), Sverige. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:30)

1248 7233  Skulptur Bemålad gips, Kvinnohuvud, på träsockel. Höjd: 25

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:18)

1248 7105  Skulptur Boris Zats (f. 1968), Sverige. Kvinna, mässing, 98/160. Höjd: 23

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:20)

1248 7604  Skulptur brons, Buddha. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:38)

1248 7533  Skulptur brons, Indien. Höjd: 17

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:59)

1248 7547  Skulptur brons, Kvinna, på marmorsockel. Signerad. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:47)

1248 7245  Skulptur Buddha på lotusblomma, Glaserad keramik. Höjd: 41

1248 7295  Skulptur Buddha, trä. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:11)

1248 7544  Skulptur efter Auguste Rodin, Tänkaren. Brons, stensockel. Höjd: 19,5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:13)

1248 7454  Skulptur Gustavsberg, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Häst. Höjd: 13

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:43)

1248 7296  Skulptur Häst, brons. Höjd: 13 cm

1248 7096  Skulptur Herman Neujd (1872-1931), Sverige. Läsande flicka, Gips. Höjd: 21

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:10)

1248 7059  Skulptur Kina, Buddha, glaserat lergods / trä. Höjd: 20,1900-tal

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:14)

1248 7299  Skulptur Kina, Sten. Längd: 23

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:56)

1248 7525  Skulptur Kvinna, Bemålat lergods. Höjd: 53

1248 4004  Skulptur Lars Drougge (f. 1930), Sverige. Signerad, daterad -68. Trä, bemålad. Höjd: 39 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:06)

1248 6713  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Amalia ur serien ABC-flickor, Gustavsberg 1958-1973. Målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:22)

1248 7003  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Charlotte, Gustavsberg. Höjd: 17

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:15)

1248 7359  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Katt, Gustavsberg. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:50)

1248 7356  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Malin ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 18 cm. Höjd: 19

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:47)

1248 7355  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Pelle ur Larsons ungar, Gustavsberg 1964-1980. Höjd: 20 cm, delvis glaserad och målad brun stengodslera

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:45)

1248 6505  Skulptur Metall, 1800-tal. Höjd: 50

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:39)

1248 7631  Skulptur Oiva Toikka (f. 1931), Finland. Iittala. Glas. Längd: 26 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:48)

1248 6522  Skulptur Parian, Flicka, Gustavsberg, Jugend, 1908. Höjd: 16

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:01)

1248 6517  Skulptur Parian, Gustavsberg, 1906. Höjd: 24 cm

1248 7351  Skulptur Parian, Gustavsberg. Längd: 12,5

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:41)

1248 7543  Skulptur Patinerad brons, efter Milo, Stensockel. Höjd: 35

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:12)

1248 7082  Skulptur Paul Hoff (f. 1945), Sverige. Uggla, WWF. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:27)

1248 6067  Skulptur Royal Copenhagen. Höjd: 30 cm

1248 7620  Skulptur signerad. Rökande pojke, Brons Austria, kallmålad. Höjd: 20

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:56)

1248 6715  Skulptur terrakotta, Näsvall. Höjd: 24

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:24)

1248 7530  Skulptur Trä, Kina. Längd: 8, höjd: 4,5 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:04)

1248 7621  Skulptur V Szczeblewski, Brson Austria, Pojke som visslar. Höjd: 21

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:57)

1248 7553  Skulpturer 2 st brons, Höjd: 20-23

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:00)

1248 6304  Skulpturer 3 st, Afrikana, trä. Höjd: 55-115

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:26)

1248 6583  Skulpturer 3 st, Orientaliska. Höjd: 10-20

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:39)

1248 7294  Skulpturer 4 st, Asien, brons. Höjd: 9-13 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:10)

1248 6586  Skulpturer 4 st, Djur, bland annat Gustavsberg. Längd: 10-20

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:45)

1248 6539  Skulpturer ett par, parian, höjd 33-34 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:20)

1248 7602  Slagbord Ett par, Ikea 1700-tals serie, "Bergslagen", Bredd: 117 cm. Djup: 22+ 2x70 cm. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:23)

1248 7432  Smyckesskyltar 2 st, (händer). Höjd: 18-31

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:45)

1248 7394  Snapsglas 4 st. Harlequin, Gense. Höjd: 18

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:34)

1248 3318  Snedklaffsekretär England, 1700-/1800-tal, mahogny. Bredd:115. Djup: 60 cm, höjd: 103 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:55)

1248 7465  Sockerskål + Tekanna, Dufva/Hallberg, nysilver. Höjd: 12-16

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:05)

1248 7612  Sockerskål på fot, nyrokoko. Höjd: 40 cm ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:49)

1248 6113  Sockerskålar 3 st, Royal Copenhagen. Höjd: 8 cm ca

1248 7611  Soffa Chesterfield modell. Längd: 164

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:40)

1248 7678  Soffa Fästmanssoffa, rokokostil. Längd: 88

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:58)

1248 7413  Soffa senempire, valnöt. Längd: 250 cm

1248 7423  Soffbord 1930-tal, björk / intarsia, 55x55. Höjd: 55, skada

1248 7577  Soffbord Laminat / kromben, (Jakaranda imitation). Bredd: 100 cm. Djup: 100 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:32)

1248 7475  Soffbord med stenskiva. Bredd: 88, djup: 60 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:30)

1248 7580  Soffbord Teak. Bredd: 147. Djup: 59 cm, höjd: 48 cm, utdragsskivor

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:37)

1248 7707  Solur Koppar, mässing. Höjd: 73

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:37)

1248 7658  Spegel 122x47

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:36)

1248 7644  Spegel 71x71

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:04)

1248 6399  Spegel Empire, renoverad, 92x43

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:18)

1248 7759  Spegel Gustaviansk stil, 117x49

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:43)

1248 7653  Spegel mahogny, 83x59

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:33)

1248 7647  Spegel nutida, 78x100

1248 7762  Spegel Orientalisk, 98x74

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:31)

1248 6667  Spegel Rokokostil, 116x49

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:12)

1248 7090  Spegel Teak, 112x44

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:53)

1248 7572  Spegel Venetianska, 69x47

1248 6442  Spegellampetter ett par, 51x30

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:29)

1248 6703  Spelbord Nyrokoko. Bredd: 89, djup: 44 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:00)

1248 7470  Staffli höjd: 176 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:17)

1248 7054  Stekfat Kina, Blåvitt kompaniporslin. Längd: 36

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:08)

1248 6816  Stol 1800-tal, England

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:26)

1248 7477  Stol Louis XV-stil

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:32)

1248 7643  Stol Rokokostil

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:01)

1248 7303  Stol Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Sadelgjord

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:49)

1248 7660  Stol Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Sibbo

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:39)

1248 7333  Stolar 3 st, Senempire

1248 7474  Stolar 4 st

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:25)

1248 7075  Stolar 4 st, 1950. Tal

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:51)

1248 6459  Stolar 6 st, nyrenässans

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:53)

1248 7606  Stolar 6 st, omkring sekelskiftet 1900, laserad

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:34)

1248 7625  Stolar 6 st, Rokokostil

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:26)

1248 7484  Stolar ett par, Rokoko

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:43)

1248 7752  Stolar Ett par, rokokostil

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:28)

1248 7433  Stop Porslin. Höjd: 17

1248 6461  Sybord lyrformad fot, mahogny. Bredd: 56, djup: 39 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:46)

1248 7584  Taburett Gustaviansk stil. Höjd: 45 cm bredd: 50 cm, djup 35 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:46)

1248 6437  Takarmatur England, plåt. Höjd: 36 cm

1248 7664  Takarmatur mässing och glas. Höjd: ca 45

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:51)

1248 7713  Takarmatur med prismor. Diameter: 45

1248 7400  Takarmatur Orrefors, Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Diameter: 35

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:42)

1248 7514  Takarmatur PH-lampa, Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark. Diameter: 50

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:32)

1248 6261  Takarmatur PH-lampa. Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark. Lameller i metall. Diameter: 40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:36)

1248 7197  Takarmatur rokokostil, mässing och glas. Höjd: 40 ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:30)

1248 7710  Takfotogenlampa Majolika. Höjd: ca 70 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:38)

1248 7626  Tallrikar 21 st, Country style, England. Diameter: 20-26

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:41)

1248 7747  Tallrikar Glas, 10 st. Längd: 29

1248 7439  Tapetrullar 2+ 1 st, Gyllenläderstil

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:54)

1248 7371  Tavla Lackarbete, inläggningar av pärlemor och ben, Japan, bildmått, 58x46

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:44)

1248 6388  Tavlor 2 st. Sidenbroderier, Kina. Motivet: 91x23

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:01)

1248 7150  Tennbägare 12 + 6 + 6 delar. Höjd: 7-14,5

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:49)

1248 7392  Tennstop + skålfat, tenn. Höjd: 32 + , diameter: 30 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:34)

1248 7145  Terrin + fat, 2 delar, Arabia, Anemone, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Längd: 36 Dia: 18

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:52)

1248 7214  Terrin med lock Rörstrand. Längd: 34

1248 7007  Teservis 14 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Coq, Gustavsberg 1966-1985, ugnssäker, brun med vita kanter

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:31)

1248 7001  Teservis 15 delar, Tea röd / blå, Gustavsberg, flintgods

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:07)

1248 7099  Teservisdelar 17 + 16 delar, Spode & Grindley, Spodes Italian & Scenes after Constable

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:18)

1248 6826  Teskedar 7 st. Silver, England, Australiens kantoner. Vikt: ca 112 g. Längd: 11cm.

1248 7286  Tidningsställ 1960-tal. Längd: 45 cm, djup: 26 cm, höjd: 43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:11)

1248 7354  Toastrack nysilver, England. Längd: 15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:44)

1248 7761  Toby jug med tapp, på stativ, nysilver. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:35)

1248 7370  Trädgårdssoffa "Louisiane", Fermob. Ribbor i lackerat stål. Längd: 150 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:36)

1248 7240  Trädgårdsstolar Ett par, Melins Metall

1248 7373  Trädgårdsurnor Ett par + 1, gjutjärn. Höjd: 15 - 40

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:43)

1248 7372  Trädgårdsurnor Ett par, Gjutjärn. Höjd: 62

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:56)

1248 7374  Trampbil 1940-tal. Längd: 110, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:51)

1248 7238  Träskulptur Häst, Bemålad. Längd: 29, höjd: 32 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:30)

1248 7405  Träsnitt 2 st. Ivan Ivarson (1900-1939), Sverige. Ramens innermått: 55x45

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:00)

1248 7131  Träsnitt Lars Stenstad (f. 1921), Sverige. Signerad, daterad -82,27/35. Motivet: 44x50

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:12)

1248 7512  Tusch Rita Loohagen, Strindberg, signerad, 31x25

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:37)

1248 7617  Tvättservis 5 delar, England. Diameter: 15-40 cm, höjd: 4,5-31 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:47)

1248 6279  Uppläggningsbestick 2 delar, silver. Längd: 23-28cm. Vikt: ca 152 g.

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:11)

1248 7709  Väggarmatur Le Klint, ek, dragspelsarm. Längd: ca 44-140 cm

1248 6105  Väggarmaturer Ett par, Norrgavel. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:22)

1248 7637  Väggbonad Orientalisk, 215x140 ca

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:20)

1248 6464  Väggfotogenlampa mässing, elektrifierad. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:50)

1248 7736  Väggfotogenlampor 2 st, Modell äldre. Höjd: 30-32

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:03)

1248 7627  Vägglampa Firma Svenskt Tenn, modell nr 2600. Höjd: 47 cm ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:08)

1248 7755  Vägglystrar Ett par, mässing, prismor. Höjd: 34

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:30)

1248 7358  Vägglystrar Ett par, med prismor. Höjd: 40 cm ca

1248 7760  Vägglystrar Ett par, prismor. Höjd: 40

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:34)

1248 6675  Väggplatta Royal Copenhagen, Parian. Diameter: 26

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:25)

1248 7556  Väggrelief brons, Afrikana. Höjd: 34

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:03)

1248 7549  Väggrelief Kina. Diameter: 38

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:51)

1248 6022  Väggtelefon omkring 1900, nyare sladd. Höjd: 60

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:19)

1248 7119  Väggtelefon Telefonbolaget, 1915, omarbetad. Höjd: 70

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:36)

1248 6624  Väggur Joseph Leja, Stockholm. Höjd: 56

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:04)

1248 6063  Väggur omkring 1900. Höjd: 110 cm ca

1248 6701  Väggur Sent 1800-tal. Höjd: 68

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:58)

1248 7574  Värja längd: 88 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:28)

1248 7147  Vas + askfat, 2 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen, diameter: 8 h, 11

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:33)

1248 7742  Vas  + coasters, 3 delar, Nysilver, Gallia, Christofle, Höjd: 26,5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:10)

1248 7552  Vas + skålar, Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Höjd: 3-1. Längd: 16-20 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:59)

1248 7382  Vas Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Iittala. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:13)

1248 7166  Vas Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. "Selecta", Gustavsberg. Höjd: 21

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:44)

1248 7011  Vas Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 7 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:12)

1248 7318  Vas Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Rosenthal. Höjd: 28

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:01)

1248 7764  Vas Glas, omkring 1900. Höjd: 20, slipad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:37)

1248 7221  Vas Imaridekor, 1900-tal. Höjd: 25

1248 7763  Vas Ingrid Atterberg (1920-2008), Upsala-Ekeby, Sverige. Höjd: 26

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:36)

1248 7720  Vas Kina, porslin. Höjd: 23

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:51)

1248 7266  Vas Kina. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:33)

1248 7630  Vas Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 27

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:47)

1248 7006  Vas Kosta, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:29)

1248 7278  Vas Michael Anastassiades för Firma Svenskt Tenn. "Flask". Glas med knopp och fot i mässing. Höjd: 19 cm. Diameter: 15 cm

1248 7114  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Ur Karneval, Gustavsberg 1958-1962, fajans med målad dekor av olika fantasifigurer. Höjd: 15

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:53)

1248 7068  Vaser 2 st, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, glaserad stengodslera. Höjd: 20-38

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 19:14)

1248 7244  Vaser 2 st, omkring sekelskiftet 1900. Höjd: , höjd: 22-29, Rörstrand & Gustavsberg, bland annat josef Ekberg

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:38)

1248 7723  Vattenkokare Design: Frank Gehry, "Pito", Alessi. Höjd: ca 17 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:44)

1248 7261  Vettar 2 st. Längd: 30-40 cm ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:42)

1248 7610  Vikskärm Längd: 3x40 c. Höjd: 175cm

1248 7634  Vinglas Britta Mårds, 6 st. Höjd: 18

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:59)

1248 7347  Vinprovarglas 9 st. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:35)

1248 7274  Vitrinskåp Louis XV-stil, Bredd: 69 cm. Djup: 35 cm, höjd: 143 cm

1248 6670  Vitrinskåp Louis XV-stil. Bredd: 70, djup: 36 cm, höjd: 142 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:15)

1248 7438  Ytterfoder 3 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 9,5-15,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:53)

1248 7440  Ytterfoder Förgylld dekor, nutida. Höjd: 15 cm. Diameter: 18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:55)

1248 7056  Ytterfoder Kina. Höjd: 10

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 20:07)

1248 7317  Ytterfoder koppar, 1920-tal. Höjd: 25

1248 7248  Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods, diameter: 26

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2019 18:48)