Auktionshuset Metropol AB

 Earlier auctions den 6 juni 2022 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1473 9422  Affisch "Svenne & Charlotte Benny & Björn", yttermått inklusive ram: 105x75 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:20)

1473 9423  Affisch "Tintin a Barcelona" La ultima Edition/1000 editions. Bildmått: 85x56, yttermått inklusive ram: 103x72 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:23)

1473 9429  Affisch Andy Warhol (1928-1987), USA. Musse Pigg Galleri Kammer, 1982, yttermått inklusive ram: 95x65 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:47)

1473 9428  Affisch Helnwein, Selfportrait 1981, Musee de L elysse Lausanne, yttermått inklusive ram: 95x65 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:39)

1473 9427  Affisch The Beatles, London Palladium, 1987 Apple corps, yttermått inklusive ram: 95x65 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:39)

1473 3338  Aftonjacka broderad, Kina, 1950-tal, uppskattad storlek 38

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:40)

1473 8009  Akryl Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Color tile". Akryl på glas. Bildmått: 40x18 cm, yttermått inklusive ram: 32x51 cm, oramad

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:56)

1473 3028  Akvarell förlaga till reklambild för Fructus fabriker i Stockholm, 36x26 cm, yttermått inklusive ram: 50x37, akvarell. Ej signerad

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:05)

1473 3292  Akvarell Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Uppsala. Signerad. Akvarell, bildmått: 30x39 cm, yttermått inklusive ram: 47x55 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:03)

1473 3290  Akvarell Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Uppsala. Signerad. Akvarell, bildmått: 30x44, yttermått inklusive ram: 47x61 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:56)

1473 3291  Akvarell Jan Rhodin (f. 1938), Sverige. Älgar. Signerad. Akvarell, bildmått: 32x45, yttermått inklusive ram: 49x61 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:36)

1473 3282  Akvarell Jan Rhodin (f. 1938), Sverige. Sjöfåglar. Signerad. Akvarell, bildmått: 34x46, yttermått inklusive ram: 52x64 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:11)

1473 1006  Akvarell Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, akvarell, 31x23cm, yttermått inklusive ram: 45x37cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:54)

1473 3281  Akvareller 22 st, Oidentifierad konstnär. Oramade lösa blad, 60x50 ca, akvarell. Signerad

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:47)

1473 3048  Armband 18k guld, X-länk, 1967. Längd: 20. Vikt: 11g ca

Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:46)

1473 9137  Armbandsur 2 st, Tissot, quartz/digital. Diameter: 2-2,5cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:14)

1473 3154  Assietter 6 st, Rörstrand, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Diameter: 19,5

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:24)

1473 2060  Bestick silver, Hagamodell, 24 delar. Längd: 14-19 cm, bruttovikt: 594g, varav knivarna 360g

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:30)

1473 3071  Bestickuppsättning ca. 110 delar, nysilver, Franska Liljan

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:05)

1473 9354  Blandteknik 2 st, Ludvig Lubbe Nordström (1882-1942), Sverige. Signerad, daterad 25-37, Stockholmsmotiv, yttermått inklusive ram: 26x33-32x39 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:27)

1473 9027  Blandteknik Billy Hellsten (f. 1931), Finland. "Storlom". Signerad, daterad -88. Blandteknik, bildmått: 63x48 cm, yttermått inklusive ram: 75x59 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:23)

1473 9509  Blandteknik Erik Arosenius (1880-1953), Sverige. Monogramsignerad, daterad -18. Blandteknik, 18x13 cm, yttermått inklusive ram: 31x27 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:51)

1473 3356  Blandteknik Igge Karlsson (1932-2009), Sverige. Figur. Signerad, daterad -78. Blandteknik, bildmått: 35x46, yttermått inklusive ram: 55x64 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:45)

1473 9180  Blandteknik Japan, 39x24, yttermått inklusive ram: 47x31 cm. Ej signerad

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:26)

1473 3148  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Ej signerad, blandteknik, 28x43, yttermått inklusive ram: 40x55 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:54)

1473 3251  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Mytologiskt motiv. Signerad. Blandteknik, bildmått: 41x58 cm, yttermått inklusive ram: 54x72 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:22)

1473 3246  Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Glada figurer, Signerad. Blandteknik, bildmått: 24x32, yttermått inklusive ram: 42x50 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:02)

1473 3247  Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Violinister. Signerad, blandteknik, 21x28, yttermått inklusive ram: 37x43 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:14)

1473 8435  Blandteknik Roland Davies. Signerad, blandteknik, stadsmotiv, London, 23x33, yttermått inklusive ram: 40x51 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:36)

1473 3342  Blandteknik Sven Liikamaa (1929-2009), Sverige. Signerad, blandteknik, landskap, 36x51, yttermått inklusive ram: 53x67 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:34)

1473 1052  Blyertsteckning Helene Schjerfbeck (1862-1946), Finland. Interiör, monogramsignerad HS. 8,5x13, yttermått inklusive ram: 31x37 cm

Hammered for 10.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:50)

1473 9313  Bojan Kina, med lock. Höjd: 20 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:20)

1473 9245  Bokhylla 2 sek, Børge Mogensen (1914-1972), Danmark. Karl Andersson & söner, Öresund. Bredd: 135x2. Djup: 46 cm. Höjd: 181 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:36)

1473 3105  Bokskåp 1800-tal, rokokostil. Med glasade pardörrar. Kompletterat. Bredd: 100 cm. Djup: 38 cm. Höjd: 204 cm, nyckel

Hammered for 8.200 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:37)

1473 3032  Bokstöd Ett par, metall, hundar. Höjd: 13, nyproduktion

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:47)

1473 3147  Bordsfotogenlampa fot, mässing, Jugend. Höjd: 35 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:51)

1473 3316  Bordslampa Ateljé Lyktan. Höjd: 54 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:45)

1473 3112  Bordslampa Bitossi, Bergboms, glaserad stengodskeramik. Höjd: 42 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:40)

1473 3143  Bordslampa Holmegaard. Höjd: 56 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:50)

1473 9540  Bordslampa Kartell, "Take", plast. Höjd: 30 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:10)

1473 3320  Bordslampa keramik med glaskupa. Höjd: 20 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:05)

1473 3167  Bordslampa metall, glasskärm. Höjd: 49 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:49)

1473 3158  Bordslampfot Glas, Lilux. Höjd: 43 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:55)

1473 3373  Bordslampfötter Ett par, design: Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Glas, 1970-tal. Höjd: 50 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:07)

1473 3098  Bordslampor Ett par, Porto Romana. Glas. Höjd: 71cm

Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:38)

1473 3142  Bordsspegel Luxus, Vittsjö, Uno och Östen Kristiansson, formgiven 1962, Teak, Höjd: 53. Diameter: 44 cm

Hammered for 5.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:13)

1473 8220  Bordsur Jaeger Le Coultre. Höjd: 12 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 21:03)

1473 8214  Bordsur sent 1800-tal. Höjd: 80 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:28)

1473 9392  Brevkortsalbum 10x15 cm. Höjd: 4,5 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:54)

1473 3081  Brevschatull valnöt, 1800-tal. Längd: 42, djup: 29 cm, höjd: 35 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:30)

1473 9136  Brosch silver. Diameter: 4cm, vikt: 11,6g

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:12)

1473 3174  Burk med lock, porslin. Höjd: 25 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:58)

1473 9315  Byrå Karl Johan, mahogny. Bredd: 87, djup: 47 cm, höjd: 88 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2022 02:55)

1473 3133  Byrå med stenskiva rokokostil, intarsia. Längd: 86. Djup: 48 cm, höjd: 80 cm, nyckel

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:42)

1473 3272  Champagneglas 6 st. Höjd: 16,5

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:37)

1473 3238  Champagneglas 6 st. Höjd: 21 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:43)

1473 9407  Coasters 9 st, sterlingsilver, kristall. Diameter: 10 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:19)

1473 3224  Däckstol rotting, bemålad

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:06)

1473 3226  Dolkar 2 st, metall prydnad. Längd: 35-37 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:58)

1473 9062  Dosa silver, med gravyr/inskription, ILH, 1949. Längd: 7cm. Vikt: 66g

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:10)

1473 3124  Draperi 1970-tal, ca 300x350 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:06)

1473 3332  Dubbelskrivbord sengustaviansk stil, mahogny. Bredd: 147. Djup: 103 cm, höjd: 79 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:57)

1473 3054  Eldset mässing. 1800-tal, Höjd: 100

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:36)

1473 3349  Etsning Jozef Hecht (1891-1951), Polen. Signerad, oramat löst blad. Bildmått: 19x12 cm. Bladets mått: 31x21 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:58)

1473 3165  Etsning Lennart Olausson (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 91/100, daterad -89. Bildmått: 29x18, yttermått inklusive ram: 46x34 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:41)

1473 3260  Etsning Oidentifierad konstnär. Signerad, modell. Bildmått: 21x16, yttermått inklusive ram: 45x34 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:40)

1473 3259  Etsningar 2 st, Lindkvist & Wallin, Uppsalamotiv, yttermått inklusive ram: 27x33 & 38x28 cm. Signerad

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:08)

1473 9317  Fällbord Nyrokoko. Diameter: 73, höjd: 69 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:25)

1473 9376  Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. "Souvenir from Veniee". Signerad, numrerad 57/100. Färglitografi, bildmått: 20x23 cm, yttermått inklusive ram: 31x33 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:13)

1473 3092  Färglitografi Björn Lindroth (1931-1999), Sverige. Signerad, numrerad 41/200. Färglitografi, bildmått: 30x29, yttermått inklusive ram: 40x36 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:27)

1473 9523  Färglitografi Bo Åke Adamsson (f. 1941), Sverige. Signerad, numrerad HC. Färglitografi, bildmått: 53x42, yttermått inklusive ram: 70x56 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:39)

1473 9524  Färglitografi Carl Fredrik Reuterswärd (1934-2016), Sverige. Signerad, numrerad 63/70. Färglitografi, bildmått: 28x43 cm, yttermått inklusive ram: 45x58 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:41)

1473 3361  Färglitografi Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad hc, Uppsala. Färglitografi, bildmått: 33x42, yttermått inklusive ram: 49x57 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:17)

1473 3186  Färglitografi Corneille (1922-2010), Belgien. Signerad, numrerad 221/250, daterad -90,16x21, yttermått inklusive ram: 34x39 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:12)

1473 9206  Färglitografi efter Modigliani, numrerad 25/100, bildmått: 67X43, yttermått inklusive ram: 95X70 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:09)

1473 3286  Färglitografi Gösta Gustavson, Fiskare strömmen. Signerad, numrerad 30/350, daterad 1968. Färglitografi, bildmått: 38x52, yttermått inklusive ram. 58x70 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:42)

1473 9188  Färglitografi Jan Stenvinkel (1933-1989), Sverige. Signerad, numrerad 10/125. Färglitografi. Bladets mått: 57x78, yttermått inklusive ram: 62x84 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:44)

1473 9186  Färglitografi Jan Stenvinkel (1933-1989), Sverige. Signerad, numrerad 15/60. Färglitografi. Bladets mått: 56x78, yttermått inklusive ram: 63x86 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:39)

1473 3074  Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Noah´s commercial ark. Signerad, numrerad 22/290. Färglitografi, bildmått: 42x57, yttermått inklusive ram: 57x72 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:37)

1473 3355  Färglitografi Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Signerad, numrerad 82/300, daterad -69. Färglitografi, bildmått: 27x31, yttermått inklusive ram: 44x47 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:40)

1473 3359  Färglitografi Marko Mäetamm (f. 1965), Estland. "Lady - Bird". Signerad, numrerad 2/12, daterad -92. Färglitografi, bildmått: 51x37, yttermått inklusive ram: 70x54 cm

Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:44)

1473 3285  Färglitografi Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. Signerad, numrerad 239/360, daterad 1979. Färglitografi, bildmått: 36x42, yttermått inklusive ram: 52x58 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:44)

1473 3280  Färglitografi Ola Billgren (1940-2001), Sverige. Handfat. Signerad, numrerad 93/330, daterad -73. Färglitografi, bildmått: 27x34, yttermått inklusive ram: 48x53 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:21)

1473 1025  Färglitografi Olle Baertling (1911-1981), Sverige. Signerad, numrerad 64/300, daterad 1951-68. Färglitografi. Bladets mått: 28,5x19, oramat löst blad

Hammered for 5.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:54)

1473 3093  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Osignerad, Galleri AIX. Färglitografi, bildmått: 30x22, yttermått inklusive ram: 41x33 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:54)

1473 9075  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, daterad 73, HC-upplaga (hors de commerce), kroginteriör. Färglitografi, bildmått: 51x78cm, yttermått inklusive ram: 71x101cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:54)

1473 9270  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. PT, Skuggornas ö Foula. Färglitografi, bildmått: 13x48, yttermått inklusive ram: 29x63 cm. Signerad

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:49)

1473 9534  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad 458/500. Bildmått: 30x44cm, yttermått inklusive ram: 47x59 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:38)

1473 9205  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 73/300. Färglitografi, bildmått: 25x40, yttermått inklusive ram: 45x60 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:02)

1473 9182  Färglitografi signerad, numrerad 122/500, daterad -97. Färglitografi, bildmått: 53x38, yttermått inklusive ram: 67x52 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:31)

1473 3293  Färglitografi Sven Gerdin, "Cirkus". Signerad, numrerad 118/240. Färglitografi, bildmått: 31x46, yttermått inklusive ram: 51x64 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:04)

1473 3283  Färglitografi Sven Lingardsz (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 103/225, daterad 1991, "Livets trädgård". Färglitografi, bildmått: 56x40, yttermått inklusive ram: 76x58 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:45)

1473 9493  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, numrerad 228/310. Färglitografi, bildmått: 44x58, yttermått inklusive ram: 64x80 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:57)

1473 9266  Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927), Signerad, numrerad 17/200. Färglitografi, bildmått: 65x49, yttermått inklusive ram: 85x68 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:29)

1473 3250  Färglitografi Vytautas Kasiulis (1918-1995), Vakt. Signerad i tryckplåt. Färglitografi, bildmått: 47x35, yttermått inklusive ram: 67x52 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:07)

1473 3289  Färglitografier 10 st, Ted Stanley (f. 1952), Sverige. Uppsalamotiv, oramade lösa blad. Signerad, daterad -81, nm44x62 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:20)

1473 3348  Färglitografier 10 st, Veronica Leo (f. 1935), Sverige. Oramade lösa blad. Signerade. Färglitografi. Bladets mått: 40x50 ca

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:46)

1473 3287  Färglitografier 2 st, Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Oramade lösa blad. Signerad, numrerad 360-upplaga. Färglitografi. Bladets mått: 45x62 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:17)

1473 3352  Färglitografier 2 st, Igge Karlsson (1932-2009), Sverige. Signerade, yttermått inklusive ram: 68x53 & 73x57 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:31)

1473 9452  Fasadflaggstång Metall. Längd: ca 240

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:44)

1473 9345  Fat + terrin, Tenn. Diameter: 25-40 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:12)

1473 9327  Fat Rörstrand, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Diameter: 23,5

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:44)

1473 9414  Fat silver, 1930. Diameter: 22, vikt: 180 gr

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:34)

1473 3107  Fat silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1925, diameter: 23. Vikt: 230g ca

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:38)

1473 3227  Fat Tenn, "Jones", diameter: 46 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:12)

1473 3149  Fat tenn, Ahlberg, fiskar, 1967. Diameter: 37 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:21)

1473 1042  Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. AB OH Sjögren, Tranås. Fast stoppad rygg och sits med stomme i trä. Märkt med bricka

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:32)

1473 3188  Fåtöljer ett par, Rokokostil, kretong

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:42)

1473 1059  Fickur i fodral Roux Bordier. Diameter: 5 cm

Hammered for 5.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:59)

1473 3026  Figuriner 5 st. Porslin. Höjd: 11-16 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:26)

1473 3027  Figuriner 6 st. Keramik, Japan. Höjd: 8 - 12

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:58)

1473 3044  Flugbindningsstäd 10 st, Fiske. Längd: 6 cm, djup: 5 cm, höjd: justerbart ca 34 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:23)

1473 9379  Fotoramar 4 st (1 st silver), yttermått inklusive ram: 9x6-16x11 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:23)

1473 3035  Fotskrapa metall. Höjd: 51 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 21:02)

1473 3078  Frimärken parti diverse, hela världen

1473 3236  Gardiner 2 längder, Gunilla Hörberg, NK: s Textilkammare. Höjd: 195, bredd: 120

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:15)

1473 3273  Glasservisdelar 18 st, blåklocka, Duka. Höjd: 8-17 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:11)

1473 3085  Glasskulpturer 2 st. Kjell Blomberg, Klothepp, "Trädet", Gullaskrufs glasbruk. Höjd: 25 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:50)

1473 9465  Golvlampa Luxus. Höjd: 145

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:12)

1473 3060  Golvlampa metall. Höjd: 125 ca.

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:50)

1473 3045  Golvlampfot metall. Höjd: 140

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:42)

1473 3059  Golvlampor Ett par, metall, EWA. Höjd: 125 ca.

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:30)

1473 3288  Grafiska blad Billmark (efter). Uppsala, oramade lösa blad. Bladets mått: 57x40 cm. Ej signerad

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:02)

1473 3014  Gravyrer 2 st, yttermått inklusive ram: 61x47 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:28)

1473 9435  Gravyrer 5 st, 1700-tal, yttermått inklusive ram: ca 25x30 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:53)

1473 3319  Grind ledad, metall. Längd: 168

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:27)

1473 3022  Grogglas 11 st. Höjd: 14 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:40)

1473 3178  Grogglas 8 st. Höjd: 14 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:34)

1473 3370  Hallykta glas och metall. Höjd: 36 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:16)

1473 3128  Halsband 18k guld. Pansar, Längd: 45. Vikt: 6,5g

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:42)

1473 9124  Hänge 18k guld, med buddha. Längd: 5cm, bruttovikt: 26,6g

Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:49)

1473 3053  Hängskåp med glasade dörrpar. Omkring sekelskifte 1900, senare bemålning. Bredd: 75 cm. Djup: 35 cm, höjd: 127 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:02)

1473 3067  Hatthylla Metall. Bredd: 131

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:30)

1473 3068  Hatthylla Metall. Bredd: 210

1473 3066  Hatthylla metall. Bredd: 91 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:17)

1473 1046  Ikon 1800-tal, Ryssland, S: t Jekaterina & S: t Varvara, 55x25 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:37)

1473 9053  Ikon Ryssland, 45x34 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:18)

1473 3041  Induktionsapparater För statisk elektricitet, demonstrationsexemplar, tidigt 1900-tal. Höjd: 29-44

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:08)

1473 3180  Jardiniere Porslin. Längd: 36 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:31)

1473 3234  Jardiniere silver, Karl Andersson, Stockholm, 1896. Skål i kristall, slipad dekor. Längd: 38 cm. Höjd: 19,5 cm

Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:52)

1473 3217  Kaffe / tegods ca. 30 delar, Tjeckoslovakien. Längd: 10,5-16,5 cm. Djup: 8,5-16,5 cm, höjd: 2-11 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:10)

1473 3240  Kaffekoppar med fat, 6 st. Ostindia, Rörstrand. Blå dekor på ljusblå botten. Servisen formgiven 1932

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:39)

1473 9243  Kaffeservis 24 delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:11)

1473 9244  Kaffeservis 25 delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:13)

1473 3063  Kaffeservis 26 delar, Rosenthal

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:44)

1473 2028  Kaffeservis 3 delar, silver, CG Hallberg, 1936/1938. Höjd: 5-12 cm. Vikt: 350g

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:46)

1473 2041  Kaffeservis 3 detlar, silver, 1903, i etui. Höjd: 4,5-15 cm. Vikt: ca 390g

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:46)

1473 3020  Kaffeskedar 12 st. Silver, modell Haga. Längd: 11, Vikt: ca 110 g

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:43)

1473 3223  Kanna + KOPPAR, 8 + 1 delar, Tenn, Santesson, 1904. Höjd: 6 -26cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:59)

1473 3121  Kanna + paellapanna + skål, 3 delar, Emalj, Jens Harald Quistgaard & Kockums, diameter: 27-35, h-18 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:33)

1473 9165  Karmstolar 2 st, Sjuan, Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen, Danmark. Skiktlimmat trä, stålunderrede med kromade ben

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:59)

1473 3306  Karmstolar 3 st, Charles & Ray Eames, Eames plastic chair, Vitra

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:32)

1473 3193  Karmstolar ett par, omkring sekelskiftet 1900

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:14)

1473 3157  Karmstolar Ett par, teak, Danmark, 1960-tal

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:06)

1473 3077  Karta Skåne, yttermått inklusive ram: 62x69 cm

1473 9415  Kaviarskålar 1 par Kristall på silverfat. Längd: 15 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:37)

1473 9102  Kedjor 2 st. Längd: 42-54cm vikt: 3,9g

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:41)

1473 9123  Klackring 18k guld, storlek: 18. Vikt: 20,9g

Hammered for 7.400 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:45)

1473 3225  Klaffbord bemålat. Bredd: 101 cm. Djup: 105 cm, höjd: 77 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:40)

1473 9433  Koffert Italien, 1900-tal. Längd: 100. Djup: 52 cm, höjd: 53 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:40)

1473 3197  Konstglas Micke Johansson (f. 1972), Sverige. "2010". Höjd: 23 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:56)

1473 3235  Koppar Ett par, Empire, porslin. Höjd: 10 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:50)

1473 9130  Kråsnål 18k guld. Längd: 7cm. Vikt: 2,3g

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:02)

1473 3364  Kruthorn 4 st. Modell äldre. Längd: 12 - 31

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:36)

1473 3043  Läslåda + Mattestämplar, med bokstäver, "Skrivrit". Längd: ca 120 cm, djup: 13 cm, höjd: 15 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:53)

1473 3057  Likörservis 7 delar, + 6 st. Konjakskupor. Höjd: 5 - 18

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:33)

1473 3351  Litografier 3 st, Gustav Alex, Stockholmsmotiv, bland annat slussen. Signerade, oramade lösa blad, bladets mått: 42x51 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:23)

1473 9424  Litografisk affisch Exactitude Etat, efter Fix-Masseau, studio edition Paris, 1982, yttermått inklusive ram: 103x73 cm. Ej signerad

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:28)

1473 9443  Ljuskrona Empirestil. Höjd: 80 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:23)

1473 9310  Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: 74 cm

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:21)

1473 7536  Ljuskrona höjd: 70 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:41)

1473 9538  Ljuskrona Oscariansk, omarbetad. Höjd: 40 ca

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:01)

1473 3220  Ljuskrona Oscariansk. Höjd: 100

Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:37)

1473 3206  Ljuskrona porslin, tidigt 1900-tal. Höjd: 69 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:28)

1473 9547  Ljuskrona Prismor. Höjd: 65 cm

1473 8326  Ljuskrona Reijmyre Glasbruk, med prismor. Höjd: ca 60 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:24)

1473 3221  Ljuskrona rokokostil, bladprismor, översta prismraden graverade IHS. Höjd: 95 cm

Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:08)

1473 9312  Ljuskrona Rokokostil. Höjd: 75 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:19)

1473 3222  Ljusstakar Ett par, Barockstil, metall. Höjd: 32 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:03)

1473 3346  Ljusstakar ett par, Iittala. Höjd: 25 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:35)

1473 3018  Ljusstakar ett par, Ns A G Dufva + sockerskål GAB. Höjd: 1. Längd: 15 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:41)

1473 9338  Ljusstakar ett par, Skultuna. Höjd: 22 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:57)

1473 3173  Ljusstake + burk med lock, Georg Jensen, Rostfritt. Längd: 13-42 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:40)

1473 3219  Lockurna + skålar, 3 delar, Kina. Höjd: 5 - 29, skadat lock

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:15)

1473 3129  Lockurna Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Gustavsberg, (no 162). Höjd: 43 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:16)

1473 3345  Lockurna Kina. Höjd: 22 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:14)

1473 9203  Lockurna Kina. Höjd: 36 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:59)

1473 9252  Lockurna porslin, SP, Österrike. Höjd: 50 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:05)

1473 9336  Lockurnor ett par, Imaridekor. Höjd: 20 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:55)

1473 9237  Månbord Bemålat. Diameter: 112, höjd: 75 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:40)

1473 3311  Matbord Teak. Bredd: 90, djup: 90 cm, höjd: 73 + 2 utdragsskivorx40 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:58)

1473 9441  Matsalsgrupp Gustaviansk stil, 11 delar, Bord + 10 stolar. Diameter: 113. Höjd: 75 + 3 iläggx48 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:19)

1473 3212  Matservis ca. 80 delar, Krautheim, Bavaria

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:15)

1473 3163  Matservisdelar Rörstrand, Skåne, ca 40 del

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:55)

1473 7429  Matssalsgrupp Gustaviansk stil, 7 delar, Bord + 6 stolar. Längd: 148. Djup: 108 cm, höjd: 75 cm + 1 iläggx55

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:30)

1473 9271  Matta Bochara, Semiantik, 130x190 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:51)

1473 9275  Matta Bochara, semiantik, 133x185 ca

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:59)

1473 9274  Matta Galleri, orientalisk, Bochara, 85x260 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:55)

1473 3120  Matta Kelim, 100x183 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:58)

1473 3325  Matta Kina, 60x84 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:05)

1473 3328  Matta Kina, 61x123 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:51)

1473 3254  Matta Orientalisk, 147x232 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:15)

1473 3117  Matta orientalisk, 150x190 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:36)

1473 3253  Matta Orientalisk, 234x346 cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:02)

1473 3257  Matta Orientalisk, 71x102 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:10)

1473 9079  Matta orientalisk, 72x282cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:18)

1473 3327  Matta orientalisk, Afshar, 132x20 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:32)

1473 3252  Matta Orientalisk, Bochara, 93x207 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:48)

1473 3256  Matta Orientalisk, Bochara, 94x152 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:51)

1473 3326  Matta orientalisk, Galleri, 80x365 ca

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:30)

1473 3255  Matta Orientalisk, Hosseinabad, 72x192 cm

1473 3365  Medalj B A Sevadjian, Addis Abeba. Höjd: 12 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:48)

1473 3160  Muggar + kanna, Villeroy & Boch, 8+ 1 delar. Höjd: 8,5-9,5

1473 3330  Nakterhus + sextant, mässing. Längd: 22-27 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:27)

1473 2021  Nattljusstakar ett par, silver, Gustav Möllenborg, 1836. Höjd: 8 cm. Vikt: ca 312 g

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:56)

1473 3118  Nattygsbord 1950-tal, Bredd: 49 cm. Djup: 34 cm, höjd: 55 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:34)

1473 9047  Ölglas 10 st, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. (för Resturant Cocmopolit -68), höjd: ca 13,7-14,3 cm

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:38)

1473 3228  Oljelampor 2 st, mässing. Längd: 23-27 cm. Höjd: 12-13 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:48)

1473 1019  Oljemålning Adolf Baumgartner, Signerad, Strandbild med fiskare. Olja på duk, 67x104 cm, yttermått inklusive ram: 94x132 cm

Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:41)

1473 9476  Oljemålning Åke Nothberg (1891-1973), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, daterad 1921. Olja på pannå, 23x34, yttermått inklusive ram: 27x38 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:50)

1473 3341  Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Signerad. Olja på duk, 54x45 cm, yttermått inklusive ram: 68x59 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:40)

1473 3195  Oljemålning Christian Björn Larsen (1931-1993), Sverige. Signerad, daterad 79. Olja på pannå, 25x33, yttermått inklusive ram: 43x52 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:38)

1473 3340  Oljemålning E Callari, Signerad, landskap med hus, 22x16, yttermått inklusive ram: 48x42 cm

1473 1001  Oljemålning Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Komposition. Monogramsignatur. Olja på duk, 60x50 cm, yttermått inklusive ram: 64x53

Hammered for 13.500 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:38)

1473 3245  Oljemålning Folke Karlsson (1907-1984), Sverige. Götgatan / Urvädersgränd. Signerad. Olja på duk, 60x45, yttermått inklusive ram: 63x48 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:37)

1473 3200  Oljemålning Fred Signon. Signerad, daterad 86. Olja på duk, Grodor, yttermått inklusive ram: 48x68 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:30)

1473 3089  Oljemålning Georg Stoopendaal (1866-1953), Sverige. Domherrar, monogramsignerad och daterad 1952. Olja på duk, 33x41, yttermått inklusive ram: 44x52 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:21)

1473 3343  Oljemålning Göran Brunius (1911-2005), Sverige. Landskap. Signerad. Olja på duk, 64x80 cm, yttermått inklusive ram: 80x95 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:41)

1473 1028  Oljemålning Gustaf Brandelius (1833-1884), Sverige. Signerad, daterad 1866, läsande pojke på hästrygg. Olja på duk, 70x95, yttermått inklusive ram: 88x113 cm

Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:00)

1473 3270  Oljemålning Gustav Stenberg (f. 1924), Sverige. Champs-Élysées. Signerad. Olja på duk, 80x120 cm, yttermått inklusive ram: 94x134 cm

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:57)

1473 9148  Oljemålning Gustav Wadell, kopia efter Forsberg. Signerad. Olja på pannå, 35x52cm, yttermått inklusive ram: 51x67cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:30)

1473 3088  Oljemålning Harry Thomse (1903-1988), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 33x41, yttermått inklusive ram: 41x49 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:55)

1473 3358  Oljemålning Igge Karlsson (1932-2009), Sverige. Hästar. Signerad, daterad -69. Olja på duk, 33x38, yttermått inklusive ram: 42x47 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:38)

1473 3267  Oljemålning Jacob Hägg (1839-1931), Sverige. Signerad, kopia efter Smirnov. Olja på duk, 45x60, yttermått inklusive ram: 60x75 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:02)

1473 3261  Oljemålning Karl Nordlund (1916-2003), Sverige. "Tre träd och hus". Signerad. Olja på pannå, 36x38, yttermått inklusive ram: 49x51 cm

1473 9152  Oljemålning Mats Mason (1894-1983), Sverige. Signerad, kvinna. Olja på pannå, 60x49cm, yttermått inklusive ram: 73x62cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:35)

1473 3030  Oljemålning Oidentifierad konstnär, komposition. Signerad. Olja på pannå, 30x30, yttermått inklusive ram: 48x48 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:28)

1473 3111  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, inköpt på Liljevalchs vårsalong, oramad. Olja på duk, 75x95 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:59)

1473 3029  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Hav, röd himmel. Ej signerad. Olja på duk, 19x21 cm, yttermått inklusive ram: 38x40 cm

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:45)

1473 3202  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Stilleben. Olja på duk, 49x39, yttermått inklusive ram: 69x59 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:44)

1473 9105  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, interiör. Olja på duk, 28x42cm, yttermått inklusive ram: 41x56cm

1473 3184  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på pannå, 33x25, yttermått inklusive ram: 44x37 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:26)

1473 3185  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på pannå, 36x27, yttermått inklusive ram: 55x46 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:09)

1473 3198  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Vinterfiske Stockholm. Signerad Faringer, daterad 76. Olja på duk, 46x60 cm, yttermått inklusive ram: 48x63 cm

1473 8198  Oljemålning Pentti Veroma (1903-1979), Finland. Signerad, daterad 48. Olja på duk, 49x38, yttermått inklusive ram: 64x54 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:00)

1473 9309  Oljemålning Per Sundberg (1887-1968), Sverige. Signerad, landskap. Olja på pannå, 45x60, yttermått inklusive ram: 60x75 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:16)

1473 9030  Oljemålning Walter Adams, blomsterstilleben. Signerad. Olja på duk, 50x60, yttermått inklusive ram: 65x75 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:36)

1473 3230  Oljemålningar 2 st, Oidentifierad konstnär. 1950-tal, monograsignerade, yttermått inklusive ram: 50x58 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:57)

1473 9095  Örhängen 18k guld, 3 st, + snurrebuss. Vikt: 2,6g.

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:34)

1473 3049  Örhängen 2 par, 14k & 18k. Höjd: 2-3cm. Vikt: 4,5g ca

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:49)

1473 3324  Orientmattor 2 st, 40x60 ca

1473 3119  Pall Bröderna Andersson, Teak & Galon. Längd: 68 cm, bredd: 40 cm, höjd: 40 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:10)

1473 3368  Paradvärja Per Gustav Welins ämbetsvärja, 1: e hovintendent hos Oscar I. Längd: 92 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:59)

1473 3296  Paraplyställ metall, nutida. Höjd: 53 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:21)

1473 3169  Paraplyställ Porslin. Höjd: 44 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:29)

1473 3318  Parti kuriosa 12 delar, omkring 1900, bland annat dosor skrin & parasollhandtag. Längd: 4-17,5

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:26)

1473 3304  Parti kuriosa 7 delar, bland annat glasögon

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:45)

1473 3046  Piedestal trä, Kina. Höjd: 88 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:37)

1473 3232  Pokal silver, CG Hallberg, 1881. Höjd: 27, vikt: 260g ca

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:37)

1473 3190  Pottskåp omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 43, djup: 35 cm, höjd: 76 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:19)

1473 3367  Ram med tryck, föreställande Gustav Welin, 1: e hovintendent hos Oscar denI, yttermått inklusive ram: 36x36 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:13)

1473 3076  Ramar 2 st. Bildmått: 19x28 cm, yttermått inklusive ram: 33x43 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:52)

1473 3050  Ring 18k guld, med sten. Vikt: 3,5g brutto, ringmått: 17,5

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:26)

1473 9131  Ring 18k guld, storlek: 16, med en syntetisk sten. Vikt: 6g

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:06)

1473 3308  Ritningsskåp 4+ 2 st. Stapelbara sektioner. Mått per enhet: bredd: 99 cm, djup: 68 cm, höjd: 34 cm

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:03)

1473 3151  Röllakan Berit Koenig, "Svartrost", matta i gobelängteknik, Svensk Hemslöjd. Signerad BK SH, 197x238 cm

Hammered for 8.400 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:15)

1473 3012  Rumssmycke Kosta, Mona Morales-Schildt (1908-1999), Sverige. Diameter: 5,5

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:14)

1473 3303  Salongsbord Chippendale, mahogny, sida med dekor i relief. Diameter: 90. Höjd: 67 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:06)

1473 3194  Salongsgrupp 4 delar, Gustaviansk stil. Längd: 70-120 (bord+ soffa)

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:10)

1473 9289  Samlartallrikar 8 + 10, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Rosenthal. Diameter: 19 - 29

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:15)

1473 3140  Serveringsvagn Furu. Längd: 60, djup: 40 cm, höjd: 63 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:49)

1473 3159  Servisdelar 6+ 5 delar, Gustavsberg, NK. Diameter: 17-24 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:06)

1473 3144  Servisdelar 6+ 6 del Gefle. Diameter: 19-24 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:09)

1473 9242  Servisdelar Rörstrand, 16 del inkl ljusstakar. Höjd: 25 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:16)

1473 3176  Servisdelar Rörstrand/Gefle, Bimbo/safari/Lotta, 10+ 5+ 8 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:10)

1473 9234  Sideboard 1950/60-tal, bemålad. Längd: 144, djup: 42 cm, höjd: 80 cm

1473 3263  Sideboard Idegran, England. Längd: 153, djup: 48 cm, höjd: 72 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:50)

1473 9040  Skål Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Savoy. Höjd: 16 längd: 20 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:15)

1473 9301  Skål Ann Wärff (f. 1937), Sverige. Kosta Boda, diameter: 17, höjd: 10 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:42)

1473 9291  Skål Gullaskrufs glasbruk, CRP (Carlos R Pebaque), diameter: 20, höjd: 16 cm

1473 9302  Skål Gullaskrufs glasbruk, CRP (Carlos R Pebaque), Millefiori. Diameter: 26, höjd: 17 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:36)

1473 9337  Skål Imaridekor. Diameter: 25, höjd: 11 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:56)

1473 9413  Skål silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1917. Diameter: 10, vikt: 100 gr

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:33)

1473 3095  Skål silver, Thailand. Diameter: 14. Höjd: 6 cm, Vikt: ca 140 g.

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:16)

1473 9292  Skål Strömbergshyttan, 1989, "Unik". Diameter: 22, höjd: 21 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:20)

1473 9303  Skål Strömbergshyttan, diameter: 24, höjd: 15 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:42)

1473 9298  Skål Transjö, -85, Duia15. Höjd: 11 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:33)

1473 3031  Skål Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Tulpaner. Diameter: 22, höjd: 15 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:09)

1473 9278  Skål med vas Gunnel Sahlin (f. 1954), Sverige. Kosta Boda. Längd: 38. Höjd: 20 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:02)

1473 1050  Skål på fot Nuutajärvi, Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Notsjö. Signerad. Diameter: 15, höjd: 25 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:32)

1473 9088  Skålar 2 st, Kina. Diameter: 12-18cm

1473 3115  Skålar 8 st + lockurna, Kina. Diameter: 7,5-26 cm. Höjd: 3-7 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:20)

1473 9300  Skålar Ett par, Monica Backström (1939-2020), Sverige. Kosta Boda. Diameter: 22, höjd: 14 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:33)

1473 3055  Skålar Ett par, Orrefors, kristall. Diameter: 19, höjd: 8 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:57)

1473 3024  Skålfat Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Upsala-Ekeby. Dekor av kvinna och katt. Stämplad UE SWEDEN 4064 ms. Chamotterat lergods. 33x33 cm

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 21:06)

1473 3155  Skålfat Rörstrand, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Diameter: 29 cm

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:51)

1473 3021  Sked silver, handsmidd, L Möller, Trondhjem, Norge. Längd: 23 cm, Vikt: ca 100g

1473 3019  Skedar 20 st silver, olika modeller. Längd: 9 - 22, Vikt: ca 350 g.

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:58)

1473 3070  Skolkarta Norden, Norstedt & Söner, 225x175 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:46)

1473 3127  Skolkarta Sverige. Bredd: 189 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:54)

1473 3042  Skolmodeller 4 st, Tekniska apparater bland annat telegraf. Längd: 16-59 cm, djup: 11 cm, höjd: 15-25 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:44)

1473 3374  Skrivbord Firma Svenskt Tenn, design: Josef Frank (1885-1967), Österrike. Modell 2115. Brännstämplad. Bredd: 132 cm. Djup: 46 cm. Höjd: 74 cm

Hammered for 23.500 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:41)

1473 3312  Skrivbord Teak. Bredd: 96, djup: 58 cm, höjd: 74 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:46)

1473 3208  Skrivbordslampa Luxo, Norge. Längd: 48 cm, djup: 10 cm, höjd: 105 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:48)

1473 9537  Skrivställ + ljusstakar ett par, bland annat Skultuna. Längd: 22 cm. Höjd: 23 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:54)

1473 3215  Skulptur Elrefant, Allan Ebeling (1897-1975), Sverige. Upsala-Ekeby. Höjd: 26 längd: 32 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:46)

1473 1029  Skulptur Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Vattenbuffel. Svartpatinerad brons. Signerad. Svartlackerad träsockel. Höjd: 4,5 cm (ca 7,5 inkl sockel)

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:50)

1473 3038  Skulptur järn, hästhuvud. Höjd: 36 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:51)

1473 3040  Skulptur järn, hästhuvud. Höjd: 36, nyproduktion

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:51)

1473 9308  Skulptur sten, Shona, Zimbabve. Signerad, T Balamu. Höjd: 29 cm

1473 3034  Skulpturer 2 st. Hundar, patinerad metall. Längd: 38, höjd: 29 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:54)

1473 9202  Skulpturer 3 st, Orientaliska. Höjd: 11-12 cm

1473 3137  Slagbord + månbord, 3 delar, Bemålat. Bredd: 64 + 2x66 + 2x56. Djup: 100 cm, höjd: 75 cm

Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:36)

1473 3362  Snapsglas 9 st, Orrefors, Romeo & Julia. Erika Lagerbielke (f. 1960), Sverige. Höjd: 18 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:10)

1473 2044  Sockerskål Silver (Sterling), MEMA, Glasinsats. Längd: 12 cm. Höjd: 11 cm. Vikt: 290g

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:19)

1473 3322  Soffa "Nova", Swedese. Längd: 163 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:58)

1473 9519  Soffbord Hunters table. Bredd: 152. Djup: 40+ 2x21, höjd: 53 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:08)

1473 3079  Soffbord mahogny / glas, Hans Johansson, Tema. Karl Andersson & Söner, Diameter: 60. Höjd: 54 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:24)

1473 3116  Soffbord Paoletti, Florens, Italien, 1900-talets mitt. Bredd: 88 cm. Djup: 50 cm, höjd: 60 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:22)

1473 9342  Soppslev silver, med träskaft. Längd: 46 cm, bruttovikt: 135 g

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:07)

1473 9331  Spegel 3-delad, björk, 45x45 + 2x45x22 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:50)

1473 3051  Spegel Etikettmärkt NK, 1928, bemålad, 95x42 cm

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:31)

1473 3073  Spegel Gustaviansk stil, 58x41 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:25)

1473 3036  Spegel J P Larsson, 1942, Brännstämplad, 39x31 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:50)

1473 3145  Spegel nutida, 114x60 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:54)

1473 3146  Spegel Teak, 123x33 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:36)

1473 3086  Ställning i smide, med kaffekanna och brännare i koppar. Höjd: 122

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:44)

1473 3216  Stol efter Macintosh. Höjd: 140

Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:50)

1473 3052  Stolar 4 st. Nyrokoko, petit pointsklädsel

1473 9078  Stolar 6 st, Sjuan, Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen, Danmark. Skiktlimmat trä, stålunderrede med kromade ben

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:59)

1473 3136  Stolar 8 st, sengustaviansk stil, axknippedekor, betsade

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:10)

1473 3305  Syutensilier diverse, 1800-tal, bland annat silver

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:55)

1473 3183  Taburett Karl Johanstil. Längd: 50 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:18)

1473 9236  Taburetter ett par, omkring sekelskiftet 1900,40x40 cm. Höjd: 44 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:39)

1473 3211  Takarmatur 1970-tal. Höjd: 35 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:42)

1473 3106  Takarmatur 8-armad, Art Déco-stil, mässing. Höjd: 124

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:29)

1473 3125  Takarmatur blått glas. Höjd: 25 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:13)

1473 3331  Takarmatur diameter: 45 cm, fruktmotiv

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:37)

1473 8016  Takarmatur Luceplan, Titania. Längd: 70 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:02)

1473 3275  Takarmatur med prismor. Diameter: 40 ca

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:19)

1473 3334  Takarmatur med prismor. Diameter: 42 cm

1473 3191  Takarmatur med prismor. Diameter: 55 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:27)

1473 3061  Takarmatur plafond, glas metall. Diameter: 50. Höjd: 3 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:14)

1473 3175  Tallrikar 2 st, Kina, omkring 1800. Diameter: 25 cm

Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:23)

1473 3114  Tallrikar 6 st, Kina. Djup: 18,5-31 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:09)

1473 3072  Teservis 15 delar, keramik, Old Höganäs

1473 8226  Teservis Rosenthal, Maria, 17 del

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:07)

1473 9344  Teservis Staffordshire, 28 del

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:08)

1473 3369  Tidningsställ ek. Längd: 59, djup: 30h. 49 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:20)

1473 9294  Tillbringare Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 26 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:24)

1473 3309  Trädgårdsskulpturer 10 st. Gjutjärn. Höjd: 4-15 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:28)

1473 3307  Trädgårdssoffa L126 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:51)

1473 3350  Träsnitt Annie Bergman (1889-1987), Sverige. "Styvmorsvioler". Signerad, daterad 1947, oramat löst blad, bladets mått: 23x20 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:30)

1473 3091  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, numrerad 14/25, daterad -81. Bildmått: 38x55, yttermått inklusive ram: 55x73 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:38)

1473 9080  Tuschteckning Lars-Olof Gynning (1920-2003), Sverige. Signerad, katt, 38x27cm, yttermått inklusive ram: 53x43cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:22)

1473 1030  Uppläggningsfat Birger Kaipiainen (1915-1988), Finland. "Sunnutai", Arabia, 1971. Flintgods med tryckt dekor av cirklar i gult, 31x36 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:26)

1473 3094  Vagga 1800-tal, furu. Längd: 94, djup: 82 cm

1473 3126  Väggarmatur + bokhyllebelysning, 50- & 70-tal. Längd: 22 cm, djup: 15 cm, höjd: 35 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:36)

1473 3335  Vägglystrar Ett par, med prismor. Höjd: 35 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:49)

1473 9334  Väggur sent 1800-tal. Höjd: 100

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:53)

1473 3123  Väggur Westerstrand, metall, diameter: 40, bytt urverk

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:00)

1473 9333  Vagnslykta 1800-tal. Höjd: 78 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:51)

1473 3013  Vas + Fat, Johansfors Glasbruk, Catti Åselius-Lidbeck. Höjd: 27 längd: 34 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:30)

1473 9296  Vas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 15 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:26)

1473 3242  Vas Bo Fajans. Höjd: 23 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:16)

1473 3015  Vas cloisonné. Höjd: 27 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:11)

1473 3172  Vas Georg Jensen, Rostfritt. Höjd: 30 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:28)

1473 3083  Vas keramik, Nittsjö. Höjd: 41 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:18)

1473 3156  Vas Keramik. Höjd: 38 cm

1473 9350  Vas Kina, mässing. Höjd: 38 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:20)

1473 9330  Vas Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 27 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:55)

1473 9200  Vas Kosta. Höjd: 19 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:55)

1473 3017  Vas kristall, Böhmen. Höjd: 50,5

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 21:00)

1473 9283  Vas Monica Backström (1939-2020), Sverige. Kosta Boda, "Limited". Höjd: 26,5

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:08)

1473 9197  Vas Orrefors, Edvin Öhrström (1906-1994), Sverige. Flickan och månen. Höjd: 10,5. L- 16

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:51)

1473 3171  Vas Rörstrand, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. II-sortering, Höjd: 13 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:35)

1473 9297  Vas Signerad. Höjd: 13 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:27)

1473 2106  Vas Sterlingsilver, Ingegerd Samson, 1999. Höjd: 31,5, vikt: 320g ca

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:47)

1473 9329  Vas Upsala-Ekeby. Höjd: 30 cm

1473 9293  Vas Walter Lindshammar, "Venus", -97. Höjd: 28, bredd: 32 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:21)

1473 3108  Vaser 2 st, Britt-Louise Sundell (1928-2011), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 17-24 cm

1473 9198  Vaser 2 st, Kristall. Höjd: 18-20 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:51)

1473 3084  Vaser 3 st. Glas, Hovmantorp. Höjd: 24 cm

1473 3138  Vilfåtölj Dux, Fenix, design: Sam Larsson, Skinn. Längd: 145 ca

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:19)

1473 9539  Vinglas + coupeglas, 12 + 8 st, 1970-tal. Höjd: 12-14 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:04)

1473 3239  Vinglas + likörglas, 12 + 12 st, Nachtmann, Tyskland. Höjd: 12 - 21

Hammered for 4.400 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 21:05)

1473 3177  Vinglas 10 st. Höjd: 17,5

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:29)

1473 3161  Ytterfoder 4 st, Gustavsberg. Höjd: 12-14 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:33)

1473 3294  Ytterfoder Ett par, nutida. Höjd: 20 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:37)

1473 3179  Ytterfoder ett par, Porslin. Diameter: 32, höjd: 24 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:13)

1473 3152  Ytterfoder Gefle, jugend, omkring 1900. Höjd: 18 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:31)