1473 9422 Affisch "Svenne & Charlotte Benny & Björn", yttermått inklusive ram: 105x75 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:20)
1473 9423 Affisch "Tintin a Barcelona" La ultima Edition/1000 editions. Bildmått: 85x56, yttermått inklusive ram: 103x72 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:23)
1473 9429 Affisch Andy Warhol (1928-1987), USA. Musse Pigg Galleri Kammer, 1982, yttermått inklusive ram: 95x65 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:47)
1473 9428 Affisch Helnwein, Selfportrait 1981, Musee de L elysse Lausanne, yttermått inklusive ram: 95x65 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:39)
1473 9427 Affisch The Beatles, London Palladium, 1987 Apple corps, yttermått inklusive ram: 95x65 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:39)
1473 3338 Aftonjacka broderad, Kina, 1950-tal, uppskattad storlek 38
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:40)
1473 8009 Akryl Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Color tile". Akryl på glas. Bildmått: 40x18 cm, yttermått inklusive ram: 32x51 cm, oramad
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:56)
1473 3028 Akvarell förlaga till reklambild för Fructus fabriker i Stockholm, 36x26 cm, yttermått inklusive ram: 50x37, akvarell. Ej signerad
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:05)
1473 3292 Akvarell Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Uppsala. Signerad. Akvarell, bildmått: 30x39 cm, yttermått inklusive ram: 47x55 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:03)
1473 3290 Akvarell Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Uppsala. Signerad. Akvarell, bildmått: 30x44, yttermått inklusive ram: 47x61 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:56)
1473 3291 Akvarell Jan Rhodin (f. 1938), Sverige. Älgar. Signerad. Akvarell, bildmått: 32x45, yttermått inklusive ram: 49x61 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:36)
1473 3282 Akvarell Jan Rhodin (f. 1938), Sverige. Sjöfåglar. Signerad. Akvarell, bildmått: 34x46, yttermått inklusive ram: 52x64 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:11)
1473 1006 Akvarell Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, akvarell, 31x23cm, yttermått inklusive ram: 45x37cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:54)
1473 3281 Akvareller 22 st, Oidentifierad konstnär. Oramade lösa blad, 60x50 ca, akvarell. Signerad
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:47)
1473 3048 Armband 18k guld, X-länk, 1967. Längd: 20. Vikt: 11g ca
Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:46)
1473 9137 Armbandsur 2 st, Tissot, quartz/digital. Diameter: 2-2,5cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:14)
1473 3154 Assietter 6 st, Rörstrand, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Diameter: 19,5
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:24)
1473 2060 Bestick silver, Hagamodell, 24 delar. Längd: 14-19 cm, bruttovikt: 594g, varav knivarna 360g
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:30)
1473 3071 Bestickuppsättning ca. 110 delar, nysilver, Franska Liljan
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:05)
1473 9354 Blandteknik 2 st, Ludvig Lubbe Nordström (1882-1942), Sverige. Signerad, daterad 25-37, Stockholmsmotiv, yttermått inklusive ram: 26x33-32x39 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:27)
1473 9027 Blandteknik Billy Hellsten (f. 1931), Finland. "Storlom". Signerad, daterad -88. Blandteknik, bildmått: 63x48 cm, yttermått inklusive ram: 75x59 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:23)
1473 9509 Blandteknik Erik Arosenius (1880-1953), Sverige. Monogramsignerad, daterad -18. Blandteknik, 18x13 cm, yttermått inklusive ram: 31x27 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:51)
1473 3356 Blandteknik Igge Karlsson (1932-2009), Sverige. Figur. Signerad, daterad -78. Blandteknik, bildmått: 35x46, yttermått inklusive ram: 55x64 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:45)
1473 9180 Blandteknik Japan, 39x24, yttermått inklusive ram: 47x31 cm. Ej signerad
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:26)
1473 3148 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Ej signerad, blandteknik, 28x43, yttermått inklusive ram: 40x55 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:54)
1473 3251 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Mytologiskt motiv. Signerad. Blandteknik, bildmått: 41x58 cm, yttermått inklusive ram: 54x72 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:22)
1473 3246 Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Glada figurer, Signerad. Blandteknik, bildmått: 24x32, yttermått inklusive ram: 42x50 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:02)
1473 3247 Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Violinister. Signerad, blandteknik, 21x28, yttermått inklusive ram: 37x43 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:14)
1473 8435 Blandteknik Roland Davies. Signerad, blandteknik, stadsmotiv, London, 23x33, yttermått inklusive ram: 40x51 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:36)
1473 3342 Blandteknik Sven Liikamaa (1929-2009), Sverige. Signerad, blandteknik, landskap, 36x51, yttermått inklusive ram: 53x67 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:34)
1473 1052 Blyertsteckning Helene Schjerfbeck (1862-1946), Finland. Interiör, monogramsignerad HS. 8,5x13, yttermått inklusive ram: 31x37 cm
Hammered for 10.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:50)
1473 9313 Bojan Kina, med lock. Höjd: 20 cm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:20)
1473 9245 Bokhylla 2 sek, Børge Mogensen (1914-1972), Danmark. Karl Andersson & söner, Öresund. Bredd: 135x2. Djup: 46 cm. Höjd: 181 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:36)
1473 3105 Bokskåp 1800-tal, rokokostil. Med glasade pardörrar. Kompletterat. Bredd: 100 cm. Djup: 38 cm. Höjd: 204 cm, nyckel
Hammered for 8.200 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:37)
1473 3032 Bokstöd Ett par, metall, hundar. Höjd: 13, nyproduktion
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:47)
1473 3147 Bordsfotogenlampa fot, mässing, Jugend. Höjd: 35 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:51)
1473 3316 Bordslampa Ateljé Lyktan. Höjd: 54 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:45)
1473 3112 Bordslampa Bitossi, Bergboms, glaserad stengodskeramik. Höjd: 42 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:40)
1473 3143 Bordslampa Holmegaard. Höjd: 56 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:50)
1473 9540 Bordslampa Kartell, "Take", plast. Höjd: 30 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:10)
1473 3320 Bordslampa keramik med glaskupa. Höjd: 20 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:05)
1473 3167 Bordslampa metall, glasskärm. Höjd: 49 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:49)
1473 3158 Bordslampfot Glas, Lilux. Höjd: 43 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:55)
1473 3373 Bordslampfötter Ett par, design: Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Glas, 1970-tal. Höjd: 50 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:07)
1473 3098 Bordslampor Ett par, Porto Romana. Glas. Höjd: 71cm
Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:38)
1473 3142 Bordsspegel Luxus, Vittsjö, Uno och Östen Kristiansson, formgiven 1962, Teak, Höjd: 53. Diameter: 44 cm
Hammered for 5.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:13)
1473 8220 Bordsur Jaeger Le Coultre. Höjd: 12 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 21:03)
1473 8214 Bordsur sent 1800-tal. Höjd: 80 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:28)
1473 9392 Brevkortsalbum 10x15 cm. Höjd: 4,5 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:54)
1473 3081 Brevschatull valnöt, 1800-tal. Längd: 42, djup: 29 cm, höjd: 35 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:30)
1473 9136 Brosch silver. Diameter: 4cm, vikt: 11,6g
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:12)
1473 3174 Burk med lock, porslin. Höjd: 25 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:58)
1473 9315 Byrå Karl Johan, mahogny. Bredd: 87, djup: 47 cm, höjd: 88 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2022 02:55)
1473 3133 Byrå med stenskiva rokokostil, intarsia. Längd: 86. Djup: 48 cm, höjd: 80 cm, nyckel
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:42)
1473 3272 Champagneglas 6 st. Höjd: 16,5
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:37)
1473 3238 Champagneglas 6 st. Höjd: 21 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:43)
1473 9407 Coasters 9 st, sterlingsilver, kristall. Diameter: 10 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:19)
1473 3224 Däckstol rotting, bemålad
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:06)
1473 3226 Dolkar 2 st, metall prydnad. Längd: 35-37 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:58)
1473 9062 Dosa silver, med gravyr/inskription, ILH, 1949. Längd: 7cm. Vikt: 66g
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:10)
1473 3124 Draperi 1970-tal, ca 300x350 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:06)
1473 3332 Dubbelskrivbord sengustaviansk stil, mahogny. Bredd: 147. Djup: 103 cm, höjd: 79 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:57)
1473 3054 Eldset mässing. 1800-tal, Höjd: 100
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:36)
1473 3349 Etsning Jozef Hecht (1891-1951), Polen. Signerad, oramat löst blad. Bildmått: 19x12 cm. Bladets mått: 31x21 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:58)
1473 3165 Etsning Lennart Olausson (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 91/100, daterad -89. Bildmått: 29x18, yttermått inklusive ram: 46x34 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:41)
1473 3260 Etsning Oidentifierad konstnär. Signerad, modell. Bildmått: 21x16, yttermått inklusive ram: 45x34 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:40)
1473 3259 Etsningar 2 st, Lindkvist & Wallin, Uppsalamotiv, yttermått inklusive ram: 27x33 & 38x28 cm. Signerad
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:08)
1473 9317 Fällbord Nyrokoko. Diameter: 73, höjd: 69 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:25)
1473 9376 Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. "Souvenir from Veniee". Signerad, numrerad 57/100. Färglitografi, bildmått: 20x23 cm, yttermått inklusive ram: 31x33 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:13)
1473 3092 Färglitografi Björn Lindroth (1931-1999), Sverige. Signerad, numrerad 41/200. Färglitografi, bildmått: 30x29, yttermått inklusive ram: 40x36 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:27)
1473 9523 Färglitografi Bo Åke Adamsson (f. 1941), Sverige. Signerad, numrerad HC. Färglitografi, bildmått: 53x42, yttermått inklusive ram: 70x56 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:39)
1473 9524 Färglitografi Carl Fredrik Reuterswärd (1934-2016), Sverige. Signerad, numrerad 63/70. Färglitografi, bildmått: 28x43 cm, yttermått inklusive ram: 45x58 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:41)
1473 3361 Färglitografi Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad hc, Uppsala. Färglitografi, bildmått: 33x42, yttermått inklusive ram: 49x57 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:17)
1473 3186 Färglitografi Corneille (1922-2010), Belgien. Signerad, numrerad 221/250, daterad -90,16x21, yttermått inklusive ram: 34x39 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:12)
1473 9206 Färglitografi efter Modigliani, numrerad 25/100, bildmått: 67X43, yttermått inklusive ram: 95X70 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:09)
1473 3286 Färglitografi Gösta Gustavson, Fiskare strömmen. Signerad, numrerad 30/350, daterad 1968. Färglitografi, bildmått: 38x52, yttermått inklusive ram. 58x70 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:42)
1473 9188 Färglitografi Jan Stenvinkel (1933-1989), Sverige. Signerad, numrerad 10/125. Färglitografi. Bladets mått: 57x78, yttermått inklusive ram: 62x84 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:44)
1473 9186 Färglitografi Jan Stenvinkel (1933-1989), Sverige. Signerad, numrerad 15/60. Färglitografi. Bladets mått: 56x78, yttermått inklusive ram: 63x86 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:39)
1473 3074 Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Noah´s commercial ark. Signerad, numrerad 22/290. Färglitografi, bildmått: 42x57, yttermått inklusive ram: 57x72 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:37)
1473 3355 Färglitografi Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Signerad, numrerad 82/300, daterad -69. Färglitografi, bildmått: 27x31, yttermått inklusive ram: 44x47 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:40)
1473 3359 Färglitografi Marko Mäetamm (f. 1965), Estland. "Lady - Bird". Signerad, numrerad 2/12, daterad -92. Färglitografi, bildmått: 51x37, yttermått inklusive ram: 70x54 cm
Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:44)
1473 3285 Färglitografi Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. Signerad, numrerad 239/360, daterad 1979. Färglitografi, bildmått: 36x42, yttermått inklusive ram: 52x58 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:44)
1473 3280 Färglitografi Ola Billgren (1940-2001), Sverige. Handfat. Signerad, numrerad 93/330, daterad -73. Färglitografi, bildmått: 27x34, yttermått inklusive ram: 48x53 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:21)
1473 1025 Färglitografi Olle Baertling (1911-1981), Sverige. Signerad, numrerad 64/300, daterad 1951-68. Färglitografi. Bladets mått: 28,5x19, oramat löst blad
Hammered for 5.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:54)
1473 3093 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Osignerad, Galleri AIX. Färglitografi, bildmått: 30x22, yttermått inklusive ram: 41x33 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:54)
1473 9075 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, daterad 73, HC-upplaga (hors de commerce), kroginteriör. Färglitografi, bildmått: 51x78cm, yttermått inklusive ram: 71x101cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:54)
1473 9270 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. PT, Skuggornas ö Foula. Färglitografi, bildmått: 13x48, yttermått inklusive ram: 29x63 cm. Signerad
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:49)
1473 9534 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad 458/500. Bildmått: 30x44cm, yttermått inklusive ram: 47x59 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:38)
1473 9205 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 73/300. Färglitografi, bildmått: 25x40, yttermått inklusive ram: 45x60 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:02)
1473 9182 Färglitografi signerad, numrerad 122/500, daterad -97. Färglitografi, bildmått: 53x38, yttermått inklusive ram: 67x52 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:31)
1473 3293 Färglitografi Sven Gerdin, "Cirkus". Signerad, numrerad 118/240. Färglitografi, bildmått: 31x46, yttermått inklusive ram: 51x64 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:04)
1473 3283 Färglitografi Sven Lingardsz (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 103/225, daterad 1991, "Livets trädgård". Färglitografi, bildmått: 56x40, yttermått inklusive ram: 76x58 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:45)
1473 9493 Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, numrerad 228/310. Färglitografi, bildmått: 44x58, yttermått inklusive ram: 64x80 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:57)
1473 9266 Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927), Signerad, numrerad 17/200. Färglitografi, bildmått: 65x49, yttermått inklusive ram: 85x68 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:29)
1473 3250 Färglitografi Vytautas Kasiulis (1918-1995), Vakt. Signerad i tryckplåt. Färglitografi, bildmått: 47x35, yttermått inklusive ram: 67x52 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:07)
1473 3289 Färglitografier 10 st, Ted Stanley (f. 1952), Sverige. Uppsalamotiv, oramade lösa blad. Signerad, daterad -81, nm44x62 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:20)
1473 3348 Färglitografier 10 st, Veronica Leo (f. 1935), Sverige. Oramade lösa blad. Signerade. Färglitografi. Bladets mått: 40x50 ca
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:46)
1473 3287 Färglitografier 2 st, Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Oramade lösa blad. Signerad, numrerad 360-upplaga. Färglitografi. Bladets mått: 45x62 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:17)
1473 3352 Färglitografier 2 st, Igge Karlsson (1932-2009), Sverige. Signerade, yttermått inklusive ram: 68x53 & 73x57 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:31)
1473 9452 Fasadflaggstång Metall. Längd: ca 240
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:44)
1473 9345 Fat + terrin, Tenn. Diameter: 25-40 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:12)
1473 9327 Fat Rörstrand, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Diameter: 23,5
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:44)
1473 9414 Fat silver, 1930. Diameter: 22, vikt: 180 gr
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:34)
1473 3107 Fat silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1925, diameter: 23. Vikt: 230g ca
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:38)
1473 3227 Fat Tenn, "Jones", diameter: 46 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:12)
1473 3149 Fat tenn, Ahlberg, fiskar, 1967. Diameter: 37 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:21)
1473 1042 Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. AB OH Sjögren, Tranås. Fast stoppad rygg och sits med stomme i trä. Märkt med bricka
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:32)
1473 3188 Fåtöljer ett par, Rokokostil, kretong
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:42)
1473 1059 Fickur i fodral Roux Bordier. Diameter: 5 cm
Hammered for 5.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:59)
1473 3026 Figuriner 5 st. Porslin. Höjd: 11-16 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:26)
1473 3027 Figuriner 6 st. Keramik, Japan. Höjd: 8 - 12
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:58)
1473 3044 Flugbindningsstäd 10 st, Fiske. Längd: 6 cm, djup: 5 cm, höjd: justerbart ca 34 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:23)
1473 9379 Fotoramar 4 st (1 st silver), yttermått inklusive ram: 9x6-16x11 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:23)
1473 3035 Fotskrapa metall. Höjd: 51 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 21:02)
1473 3078 Frimärken parti diverse, hela världen
1473 3236 Gardiner 2 längder, Gunilla Hörberg, NK: s Textilkammare. Höjd: 195, bredd: 120
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:15)
1473 3273 Glasservisdelar 18 st, blåklocka, Duka. Höjd: 8-17 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:11)
1473 3085 Glasskulpturer 2 st. Kjell Blomberg, Klothepp, "Trädet", Gullaskrufs glasbruk. Höjd: 25 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:50)
1473 9465 Golvlampa Luxus. Höjd: 145
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:12)
1473 3060 Golvlampa metall. Höjd: 125 ca.
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:50)
1473 3045 Golvlampfot metall. Höjd: 140
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:42)
1473 3059 Golvlampor Ett par, metall, EWA. Höjd: 125 ca.
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:30)
1473 3288 Grafiska blad Billmark (efter). Uppsala, oramade lösa blad. Bladets mått: 57x40 cm. Ej signerad
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:02)
1473 3014 Gravyrer 2 st, yttermått inklusive ram: 61x47 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:28)
1473 9435 Gravyrer 5 st, 1700-tal, yttermått inklusive ram: ca 25x30 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:53)
1473 3319 Grind ledad, metall. Längd: 168
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:27)
1473 3022 Grogglas 11 st. Höjd: 14 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:40)
1473 3178 Grogglas 8 st. Höjd: 14 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:34)
1473 3370 Hallykta glas och metall. Höjd: 36 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:16)
1473 3128 Halsband 18k guld. Pansar, Längd: 45. Vikt: 6,5g
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:42)
1473 9124 Hänge 18k guld, med buddha. Längd: 5cm, bruttovikt: 26,6g
Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:49)
1473 3053 Hängskåp med glasade dörrpar. Omkring sekelskifte 1900, senare bemålning. Bredd: 75 cm. Djup: 35 cm, höjd: 127 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:02)
1473 3067 Hatthylla Metall. Bredd: 131
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:30)
1473 3068 Hatthylla Metall. Bredd: 210
1473 3066 Hatthylla metall. Bredd: 91 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:17)
1473 1046 Ikon 1800-tal, Ryssland, S: t Jekaterina & S: t Varvara, 55x25 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:37)
1473 9053 Ikon Ryssland, 45x34 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:18)
1473 3041 Induktionsapparater För statisk elektricitet, demonstrationsexemplar, tidigt 1900-tal. Höjd: 29-44
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:08)
1473 3180 Jardiniere Porslin. Längd: 36 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:31)
1473 3234 Jardiniere silver, Karl Andersson, Stockholm, 1896. Skål i kristall, slipad dekor. Längd: 38 cm. Höjd: 19,5 cm
Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:52)
1473 3217 Kaffe / tegods ca. 30 delar, Tjeckoslovakien. Längd: 10,5-16,5 cm. Djup: 8,5-16,5 cm, höjd: 2-11 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:10)
1473 3240 Kaffekoppar med fat, 6 st. Ostindia, Rörstrand. Blå dekor på ljusblå botten. Servisen formgiven 1932
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:39)
1473 9243 Kaffeservis 24 delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:11)
1473 9244 Kaffeservis 25 delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:13)
1473 3063 Kaffeservis 26 delar, Rosenthal
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:44)
1473 2028 Kaffeservis 3 delar, silver, CG Hallberg, 1936/1938. Höjd: 5-12 cm. Vikt: 350g
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:46)
1473 2041 Kaffeservis 3 detlar, silver, 1903, i etui. Höjd: 4,5-15 cm. Vikt: ca 390g
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:46)
1473 3020 Kaffeskedar 12 st. Silver, modell Haga. Längd: 11, Vikt: ca 110 g
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:43)
1473 3223 Kanna + KOPPAR, 8 + 1 delar, Tenn, Santesson, 1904. Höjd: 6 -26cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:59)
1473 3121 Kanna + paellapanna + skål, 3 delar, Emalj, Jens Harald Quistgaard & Kockums, diameter: 27-35, h-18 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:33)
1473 9165 Karmstolar 2 st, Sjuan, Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen, Danmark. Skiktlimmat trä, stålunderrede med kromade ben
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:59)
1473 3306 Karmstolar 3 st, Charles & Ray Eames, Eames plastic chair, Vitra
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:32)
1473 3193 Karmstolar ett par, omkring sekelskiftet 1900
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:14)
1473 3157 Karmstolar Ett par, teak, Danmark, 1960-tal
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:06)
1473 3077 Karta Skåne, yttermått inklusive ram: 62x69 cm
1473 9415 Kaviarskålar 1 par Kristall på silverfat. Längd: 15 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:37)
1473 9102 Kedjor 2 st. Längd: 42-54cm vikt: 3,9g
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:41)
1473 9123 Klackring 18k guld, storlek: 18. Vikt: 20,9g
Hammered for 7.400 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:45)
1473 3225 Klaffbord bemålat. Bredd: 101 cm. Djup: 105 cm, höjd: 77 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:40)
1473 9433 Koffert Italien, 1900-tal. Längd: 100. Djup: 52 cm, höjd: 53 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:40)
1473 3197 Konstglas Micke Johansson (f. 1972), Sverige. "2010". Höjd: 23 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:56)
1473 3235 Koppar Ett par, Empire, porslin. Höjd: 10 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:50)
1473 9130 Kråsnål 18k guld. Längd: 7cm. Vikt: 2,3g
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:02)
1473 3364 Kruthorn 4 st. Modell äldre. Längd: 12 - 31
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:36)
1473 3043 Läslåda + Mattestämplar, med bokstäver, "Skrivrit". Längd: ca 120 cm, djup: 13 cm, höjd: 15 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:53)
1473 3057 Likörservis 7 delar, + 6 st. Konjakskupor. Höjd: 5 - 18
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:33)
1473 3351 Litografier 3 st, Gustav Alex, Stockholmsmotiv, bland annat slussen. Signerade, oramade lösa blad, bladets mått: 42x51 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:23)
1473 9424 Litografisk affisch Exactitude Etat, efter Fix-Masseau, studio edition Paris, 1982, yttermått inklusive ram: 103x73 cm. Ej signerad
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:28)
1473 9443 Ljuskrona Empirestil. Höjd: 80 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:23)
1473 9310 Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: 74 cm
Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:21)
1473 7536 Ljuskrona höjd: 70 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:41)
1473 9538 Ljuskrona Oscariansk, omarbetad. Höjd: 40 ca
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:01)
1473 3220 Ljuskrona Oscariansk. Höjd: 100
Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:37)
1473 3206 Ljuskrona porslin, tidigt 1900-tal. Höjd: 69 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:28)
1473 9547 Ljuskrona Prismor. Höjd: 65 cm
1473 8326 Ljuskrona Reijmyre Glasbruk, med prismor. Höjd: ca 60 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:24)
1473 3221 Ljuskrona rokokostil, bladprismor, översta prismraden graverade IHS. Höjd: 95 cm
Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:08)
1473 9312 Ljuskrona Rokokostil. Höjd: 75 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:19)
1473 3222 Ljusstakar Ett par, Barockstil, metall. Höjd: 32 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:03)
1473 3346 Ljusstakar ett par, Iittala. Höjd: 25 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:35)
1473 3018 Ljusstakar ett par, Ns A G Dufva + sockerskål GAB. Höjd: 1. Längd: 15 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:41)
1473 9338 Ljusstakar ett par, Skultuna. Höjd: 22 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:57)
1473 3173 Ljusstake + burk med lock, Georg Jensen, Rostfritt. Längd: 13-42 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:40)
1473 3219 Lockurna + skålar, 3 delar, Kina. Höjd: 5 - 29, skadat lock
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:15)
1473 3129 Lockurna Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Gustavsberg, (no 162). Höjd: 43 cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:16)
1473 3345 Lockurna Kina. Höjd: 22 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:14)
1473 9203 Lockurna Kina. Höjd: 36 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:59)
1473 9252 Lockurna porslin, SP, Österrike. Höjd: 50 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:05)
1473 9336 Lockurnor ett par, Imaridekor. Höjd: 20 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:55)
1473 9237 Månbord Bemålat. Diameter: 112, höjd: 75 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:40)
1473 3311 Matbord Teak. Bredd: 90, djup: 90 cm, höjd: 73 + 2 utdragsskivorx40 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:58)
1473 9441 Matsalsgrupp Gustaviansk stil, 11 delar, Bord + 10 stolar. Diameter: 113. Höjd: 75 + 3 iläggx48 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:19)
1473 3212 Matservis ca. 80 delar, Krautheim, Bavaria
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:15)
1473 3163 Matservisdelar Rörstrand, Skåne, ca 40 del
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:55)
1473 7429 Matssalsgrupp Gustaviansk stil, 7 delar, Bord + 6 stolar. Längd: 148. Djup: 108 cm, höjd: 75 cm + 1 iläggx55
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:30)
1473 9271 Matta Bochara, Semiantik, 130x190 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:51)
1473 9275 Matta Bochara, semiantik, 133x185 ca
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:59)
1473 9274 Matta Galleri, orientalisk, Bochara, 85x260 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:55)
1473 3120 Matta Kelim, 100x183 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:58)
1473 3325 Matta Kina, 60x84 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:05)
1473 3328 Matta Kina, 61x123 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:51)
1473 3254 Matta Orientalisk, 147x232 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:15)
1473 3117 Matta orientalisk, 150x190 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:36)
1473 3253 Matta Orientalisk, 234x346 cm
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:02)
1473 3257 Matta Orientalisk, 71x102 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:10)
1473 9079 Matta orientalisk, 72x282cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:18)
1473 3327 Matta orientalisk, Afshar, 132x20 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:32)
1473 3252 Matta Orientalisk, Bochara, 93x207 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:48)
1473 3256 Matta Orientalisk, Bochara, 94x152 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:51)
1473 3326 Matta orientalisk, Galleri, 80x365 ca
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:30)
1473 3255 Matta Orientalisk, Hosseinabad, 72x192 cm
1473 3365 Medalj B A Sevadjian, Addis Abeba. Höjd: 12 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:48)
1473 3160 Muggar + kanna, Villeroy & Boch, 8+ 1 delar. Höjd: 8,5-9,5
1473 3330 Nakterhus + sextant, mässing. Längd: 22-27 cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:27)
1473 2021 Nattljusstakar ett par, silver, Gustav Möllenborg, 1836. Höjd: 8 cm. Vikt: ca 312 g
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:56)
1473 3118 Nattygsbord 1950-tal, Bredd: 49 cm. Djup: 34 cm, höjd: 55 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:34)
1473 9047 Ölglas 10 st, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. (för Resturant Cocmopolit -68), höjd: ca 13,7-14,3 cm
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:38)
1473 3228 Oljelampor 2 st, mässing. Längd: 23-27 cm. Höjd: 12-13 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:48)
1473 1019 Oljemålning Adolf Baumgartner, Signerad, Strandbild med fiskare. Olja på duk, 67x104 cm, yttermått inklusive ram: 94x132 cm
Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:41)
1473 9476 Oljemålning Åke Nothberg (1891-1973), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, daterad 1921. Olja på pannå, 23x34, yttermått inklusive ram: 27x38 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:50)
1473 3341 Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Signerad. Olja på duk, 54x45 cm, yttermått inklusive ram: 68x59 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:40)
1473 3195 Oljemålning Christian Björn Larsen (1931-1993), Sverige. Signerad, daterad 79. Olja på pannå, 25x33, yttermått inklusive ram: 43x52 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:38)
1473 3340 Oljemålning E Callari, Signerad, landskap med hus, 22x16, yttermått inklusive ram: 48x42 cm
1473 1001 Oljemålning Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Komposition. Monogramsignatur. Olja på duk, 60x50 cm, yttermått inklusive ram: 64x53
Hammered for 13.500 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:38)
1473 3245 Oljemålning Folke Karlsson (1907-1984), Sverige. Götgatan / Urvädersgränd. Signerad. Olja på duk, 60x45, yttermått inklusive ram: 63x48 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:37)
1473 3200 Oljemålning Fred Signon. Signerad, daterad 86. Olja på duk, Grodor, yttermått inklusive ram: 48x68 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:30)
1473 3089 Oljemålning Georg Stoopendaal (1866-1953), Sverige. Domherrar, monogramsignerad och daterad 1952. Olja på duk, 33x41, yttermått inklusive ram: 44x52 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:21)
1473 3343 Oljemålning Göran Brunius (1911-2005), Sverige. Landskap. Signerad. Olja på duk, 64x80 cm, yttermått inklusive ram: 80x95 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:41)
1473 1028 Oljemålning Gustaf Brandelius (1833-1884), Sverige. Signerad, daterad 1866, läsande pojke på hästrygg. Olja på duk, 70x95, yttermått inklusive ram: 88x113 cm
Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:00)
1473 3270 Oljemålning Gustav Stenberg (f. 1924), Sverige. Champs-Élysées. Signerad. Olja på duk, 80x120 cm, yttermått inklusive ram: 94x134 cm
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:57)
1473 9148 Oljemålning Gustav Wadell, kopia efter Forsberg. Signerad. Olja på pannå, 35x52cm, yttermått inklusive ram: 51x67cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:30)
1473 3088 Oljemålning Harry Thomse (1903-1988), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 33x41, yttermått inklusive ram: 41x49 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:55)
1473 3358 Oljemålning Igge Karlsson (1932-2009), Sverige. Hästar. Signerad, daterad -69. Olja på duk, 33x38, yttermått inklusive ram: 42x47 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:38)
1473 3267 Oljemålning Jacob Hägg (1839-1931), Sverige. Signerad, kopia efter Smirnov. Olja på duk, 45x60, yttermått inklusive ram: 60x75 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:02)
1473 3261 Oljemålning Karl Nordlund (1916-2003), Sverige. "Tre träd och hus". Signerad. Olja på pannå, 36x38, yttermått inklusive ram: 49x51 cm
1473 9152 Oljemålning Mats Mason (1894-1983), Sverige. Signerad, kvinna. Olja på pannå, 60x49cm, yttermått inklusive ram: 73x62cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:35)
1473 3030 Oljemålning Oidentifierad konstnär, komposition. Signerad. Olja på pannå, 30x30, yttermått inklusive ram: 48x48 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:28)
1473 3111 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, inköpt på Liljevalchs vårsalong, oramad. Olja på duk, 75x95 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:59)
1473 3029 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Hav, röd himmel. Ej signerad. Olja på duk, 19x21 cm, yttermått inklusive ram: 38x40 cm
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:45)
1473 3202 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Stilleben. Olja på duk, 49x39, yttermått inklusive ram: 69x59 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:44)
1473 9105 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, interiör. Olja på duk, 28x42cm, yttermått inklusive ram: 41x56cm
1473 3184 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på pannå, 33x25, yttermått inklusive ram: 44x37 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:26)
1473 3185 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på pannå, 36x27, yttermått inklusive ram: 55x46 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:09)
1473 3198 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Vinterfiske Stockholm. Signerad Faringer, daterad 76. Olja på duk, 46x60 cm, yttermått inklusive ram: 48x63 cm
1473 8198 Oljemålning Pentti Veroma (1903-1979), Finland. Signerad, daterad 48. Olja på duk, 49x38, yttermått inklusive ram: 64x54 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:00)
1473 9309 Oljemålning Per Sundberg (1887-1968), Sverige. Signerad, landskap. Olja på pannå, 45x60, yttermått inklusive ram: 60x75 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:16)
1473 9030 Oljemålning Walter Adams, blomsterstilleben. Signerad. Olja på duk, 50x60, yttermått inklusive ram: 65x75 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:36)
1473 3230 Oljemålningar 2 st, Oidentifierad konstnär. 1950-tal, monograsignerade, yttermått inklusive ram: 50x58 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:57)
1473 9095 Örhängen 18k guld, 3 st, + snurrebuss. Vikt: 2,6g.
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:34)
1473 3049 Örhängen 2 par, 14k & 18k. Höjd: 2-3cm. Vikt: 4,5g ca
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:49)
1473 3324 Orientmattor 2 st, 40x60 ca
1473 3119 Pall Bröderna Andersson, Teak & Galon. Längd: 68 cm, bredd: 40 cm, höjd: 40 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:10)
1473 3368 Paradvärja Per Gustav Welins ämbetsvärja, 1: e hovintendent hos Oscar I. Längd: 92 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:59)
1473 3296 Paraplyställ metall, nutida. Höjd: 53 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:21)
1473 3169 Paraplyställ Porslin. Höjd: 44 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:29)
1473 3318 Parti kuriosa 12 delar, omkring 1900, bland annat dosor skrin & parasollhandtag. Längd: 4-17,5
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:26)
1473 3304 Parti kuriosa 7 delar, bland annat glasögon
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:45)
1473 3046 Piedestal trä, Kina. Höjd: 88 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:37)
1473 3232 Pokal silver, CG Hallberg, 1881. Höjd: 27, vikt: 260g ca
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:37)
1473 3190 Pottskåp omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 43, djup: 35 cm, höjd: 76 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:19)
1473 3367 Ram med tryck, föreställande Gustav Welin, 1: e hovintendent hos Oscar denI, yttermått inklusive ram: 36x36 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:13)
1473 3076 Ramar 2 st. Bildmått: 19x28 cm, yttermått inklusive ram: 33x43 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:52)
1473 3050 Ring 18k guld, med sten. Vikt: 3,5g brutto, ringmått: 17,5
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:26)
1473 9131 Ring 18k guld, storlek: 16, med en syntetisk sten. Vikt: 6g
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:06)
1473 3308 Ritningsskåp 4+ 2 st. Stapelbara sektioner. Mått per enhet: bredd: 99 cm, djup: 68 cm, höjd: 34 cm
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:03)
1473 3151 Röllakan Berit Koenig, "Svartrost", matta i gobelängteknik, Svensk Hemslöjd. Signerad BK SH, 197x238 cm
Hammered for 8.400 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:15)
1473 3012 Rumssmycke Kosta, Mona Morales-Schildt (1908-1999), Sverige. Diameter: 5,5
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:14)
1473 3303 Salongsbord Chippendale, mahogny, sida med dekor i relief. Diameter: 90. Höjd: 67 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:06)
1473 3194 Salongsgrupp 4 delar, Gustaviansk stil. Längd: 70-120 (bord+ soffa)
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:10)
1473 9289 Samlartallrikar 8 + 10, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Rosenthal. Diameter: 19 - 29
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:15)
1473 3140 Serveringsvagn Furu. Längd: 60, djup: 40 cm, höjd: 63 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:49)
1473 3159 Servisdelar 6+ 5 delar, Gustavsberg, NK. Diameter: 17-24 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:06)
1473 3144 Servisdelar 6+ 6 del Gefle. Diameter: 19-24 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:09)
1473 9242 Servisdelar Rörstrand, 16 del inkl ljusstakar. Höjd: 25 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:16)
1473 3176 Servisdelar Rörstrand/Gefle, Bimbo/safari/Lotta, 10+ 5+ 8 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:10)
1473 9234 Sideboard 1950/60-tal, bemålad. Längd: 144, djup: 42 cm, höjd: 80 cm
1473 3263 Sideboard Idegran, England. Längd: 153, djup: 48 cm, höjd: 72 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:50)
1473 9040 Skål Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Savoy. Höjd: 16 längd: 20 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:15)
1473 9301 Skål Ann Wärff (f. 1937), Sverige. Kosta Boda, diameter: 17, höjd: 10 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:42)
1473 9291 Skål Gullaskrufs glasbruk, CRP (Carlos R Pebaque), diameter: 20, höjd: 16 cm
1473 9302 Skål Gullaskrufs glasbruk, CRP (Carlos R Pebaque), Millefiori. Diameter: 26, höjd: 17 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:36)
1473 9337 Skål Imaridekor. Diameter: 25, höjd: 11 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:56)
1473 9413 Skål silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1917. Diameter: 10, vikt: 100 gr
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:33)
1473 3095 Skål silver, Thailand. Diameter: 14. Höjd: 6 cm, Vikt: ca 140 g.
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:16)
1473 9292 Skål Strömbergshyttan, 1989, "Unik". Diameter: 22, höjd: 21 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:20)
1473 9303 Skål Strömbergshyttan, diameter: 24, höjd: 15 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:42)
1473 9298 Skål Transjö, -85, Duia15. Höjd: 11 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:33)
1473 3031 Skål Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Tulpaner. Diameter: 22, höjd: 15 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:09)
1473 9278 Skål med vas Gunnel Sahlin (f. 1954), Sverige. Kosta Boda. Längd: 38. Höjd: 20 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:02)
1473 1050 Skål på fot Nuutajärvi, Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Notsjö. Signerad. Diameter: 15, höjd: 25 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:32)
1473 9088 Skålar 2 st, Kina. Diameter: 12-18cm
1473 3115 Skålar 8 st + lockurna, Kina. Diameter: 7,5-26 cm. Höjd: 3-7 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:20)
1473 9300 Skålar Ett par, Monica Backström (1939-2020), Sverige. Kosta Boda. Diameter: 22, höjd: 14 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:33)
1473 3055 Skålar Ett par, Orrefors, kristall. Diameter: 19, höjd: 8 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:57)
1473 3024 Skålfat Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Upsala-Ekeby. Dekor av kvinna och katt. Stämplad UE SWEDEN 4064 ms. Chamotterat lergods. 33x33 cm
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 21:06)
1473 3155 Skålfat Rörstrand, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Diameter: 29 cm
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:51)
1473 3021 Sked silver, handsmidd, L Möller, Trondhjem, Norge. Längd: 23 cm, Vikt: ca 100g
1473 3019 Skedar 20 st silver, olika modeller. Längd: 9 - 22, Vikt: ca 350 g.
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:58)
1473 3070 Skolkarta Norden, Norstedt & Söner, 225x175 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:46)
1473 3127 Skolkarta Sverige. Bredd: 189 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:54)
1473 3042 Skolmodeller 4 st, Tekniska apparater bland annat telegraf. Längd: 16-59 cm, djup: 11 cm, höjd: 15-25 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:44)
1473 3374 Skrivbord Firma Svenskt Tenn, design: Josef Frank (1885-1967), Österrike. Modell 2115. Brännstämplad. Bredd: 132 cm. Djup: 46 cm. Höjd: 74 cm
Hammered for 23.500 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:41)
1473 3312 Skrivbord Teak. Bredd: 96, djup: 58 cm, höjd: 74 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:46)
1473 3208 Skrivbordslampa Luxo, Norge. Längd: 48 cm, djup: 10 cm, höjd: 105 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:48)
1473 9537 Skrivställ + ljusstakar ett par, bland annat Skultuna. Längd: 22 cm. Höjd: 23 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:54)
1473 3215 Skulptur Elrefant, Allan Ebeling (1897-1975), Sverige. Upsala-Ekeby. Höjd: 26 längd: 32 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:46)
1473 1029 Skulptur Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Vattenbuffel. Svartpatinerad brons. Signerad. Svartlackerad träsockel. Höjd: 4,5 cm (ca 7,5 inkl sockel)
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:50)
1473 3038 Skulptur järn, hästhuvud. Höjd: 36 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:51)
1473 3040 Skulptur järn, hästhuvud. Höjd: 36, nyproduktion
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:51)
1473 9308 Skulptur sten, Shona, Zimbabve. Signerad, T Balamu. Höjd: 29 cm
1473 3034 Skulpturer 2 st. Hundar, patinerad metall. Längd: 38, höjd: 29 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:54)
1473 9202 Skulpturer 3 st, Orientaliska. Höjd: 11-12 cm
1473 3137 Slagbord + månbord, 3 delar, Bemålat. Bredd: 64 + 2x66 + 2x56. Djup: 100 cm, höjd: 75 cm
Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:36)
1473 3362 Snapsglas 9 st, Orrefors, Romeo & Julia. Erika Lagerbielke (f. 1960), Sverige. Höjd: 18 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:10)
1473 2044 Sockerskål Silver (Sterling), MEMA, Glasinsats. Längd: 12 cm. Höjd: 11 cm. Vikt: 290g
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:19)
1473 3322 Soffa "Nova", Swedese. Längd: 163 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:58)
1473 9519 Soffbord Hunters table. Bredd: 152. Djup: 40+ 2x21, höjd: 53 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:08)
1473 3079 Soffbord mahogny / glas, Hans Johansson, Tema. Karl Andersson & Söner, Diameter: 60. Höjd: 54 cm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:24)
1473 3116 Soffbord Paoletti, Florens, Italien, 1900-talets mitt. Bredd: 88 cm. Djup: 50 cm, höjd: 60 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:22)
1473 9342 Soppslev silver, med träskaft. Längd: 46 cm, bruttovikt: 135 g
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:07)
1473 9331 Spegel 3-delad, björk, 45x45 + 2x45x22 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:50)
1473 3051 Spegel Etikettmärkt NK, 1928, bemålad, 95x42 cm
Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:31)
1473 3073 Spegel Gustaviansk stil, 58x41 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:25)
1473 3036 Spegel J P Larsson, 1942, Brännstämplad, 39x31 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:50)
1473 3145 Spegel nutida, 114x60 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:54)
1473 3146 Spegel Teak, 123x33 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:36)
1473 3086 Ställning i smide, med kaffekanna och brännare i koppar. Höjd: 122
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:44)
1473 3216 Stol efter Macintosh. Höjd: 140
Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:50)
1473 3052 Stolar 4 st. Nyrokoko, petit pointsklädsel
1473 9078 Stolar 6 st, Sjuan, Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen, Danmark. Skiktlimmat trä, stålunderrede med kromade ben
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:59)
1473 3136 Stolar 8 st, sengustaviansk stil, axknippedekor, betsade
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:10)
1473 3305 Syutensilier diverse, 1800-tal, bland annat silver
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:55)
1473 3183 Taburett Karl Johanstil. Längd: 50 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:18)
1473 9236 Taburetter ett par, omkring sekelskiftet 1900,40x40 cm. Höjd: 44 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:39)
1473 3211 Takarmatur 1970-tal. Höjd: 35 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:42)
1473 3106 Takarmatur 8-armad, Art Déco-stil, mässing. Höjd: 124
Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:29)
1473 3125 Takarmatur blått glas. Höjd: 25 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:13)
1473 3331 Takarmatur diameter: 45 cm, fruktmotiv
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:37)
1473 8016 Takarmatur Luceplan, Titania. Längd: 70 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:02)
1473 3275 Takarmatur med prismor. Diameter: 40 ca
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:19)
1473 3334 Takarmatur med prismor. Diameter: 42 cm
1473 3191 Takarmatur med prismor. Diameter: 55 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:27)
1473 3061 Takarmatur plafond, glas metall. Diameter: 50. Höjd: 3 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:14)
1473 3175 Tallrikar 2 st, Kina, omkring 1800. Diameter: 25 cm
Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:23)
1473 3114 Tallrikar 6 st, Kina. Djup: 18,5-31 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:09)
1473 3072 Teservis 15 delar, keramik, Old Höganäs
1473 8226 Teservis Rosenthal, Maria, 17 del
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:07)
1473 9344 Teservis Staffordshire, 28 del
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:08)
1473 3369 Tidningsställ ek. Längd: 59, djup: 30h. 49 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:20)
1473 9294 Tillbringare Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 26 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:24)
1473 3309 Trädgårdsskulpturer 10 st. Gjutjärn. Höjd: 4-15 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:28)
1473 3307 Trädgårdssoffa L126 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:51)
1473 3350 Träsnitt Annie Bergman (1889-1987), Sverige. "Styvmorsvioler". Signerad, daterad 1947, oramat löst blad, bladets mått: 23x20 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:30)
1473 3091 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, numrerad 14/25, daterad -81. Bildmått: 38x55, yttermått inklusive ram: 55x73 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:38)
1473 9080 Tuschteckning Lars-Olof Gynning (1920-2003), Sverige. Signerad, katt, 38x27cm, yttermått inklusive ram: 53x43cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:22)
1473 1030 Uppläggningsfat Birger Kaipiainen (1915-1988), Finland. "Sunnutai", Arabia, 1971. Flintgods med tryckt dekor av cirklar i gult, 31x36 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:26)
1473 3094 Vagga 1800-tal, furu. Längd: 94, djup: 82 cm
1473 3126 Väggarmatur + bokhyllebelysning, 50- & 70-tal. Längd: 22 cm, djup: 15 cm, höjd: 35 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:36)
1473 3335 Vägglystrar Ett par, med prismor. Höjd: 35 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:49)
1473 9334 Väggur sent 1800-tal. Höjd: 100
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:53)
1473 3123 Väggur Westerstrand, metall, diameter: 40, bytt urverk
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:00)
1473 9333 Vagnslykta 1800-tal. Höjd: 78 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:51)
1473 3013 Vas + Fat, Johansfors Glasbruk, Catti Åselius-Lidbeck. Höjd: 27 längd: 34 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:30)
1473 9296 Vas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 15 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:26)
1473 3242 Vas Bo Fajans. Höjd: 23 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:16)
1473 3015 Vas cloisonné. Höjd: 27 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:11)
1473 3172 Vas Georg Jensen, Rostfritt. Höjd: 30 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:28)
1473 3083 Vas keramik, Nittsjö. Höjd: 41 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:18)
1473 3156 Vas Keramik. Höjd: 38 cm
1473 9350 Vas Kina, mässing. Höjd: 38 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:20)
1473 9330 Vas Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 27 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:55)
1473 9200 Vas Kosta. Höjd: 19 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:55)
1473 3017 Vas kristall, Böhmen. Höjd: 50,5
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 21:00)
1473 9283 Vas Monica Backström (1939-2020), Sverige. Kosta Boda, "Limited". Höjd: 26,5
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:08)
1473 9197 Vas Orrefors, Edvin Öhrström (1906-1994), Sverige. Flickan och månen. Höjd: 10,5. L- 16
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:51)
1473 3171 Vas Rörstrand, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. II-sortering, Höjd: 13 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:35)
1473 9297 Vas Signerad. Höjd: 13 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:27)
1473 2106 Vas Sterlingsilver, Ingegerd Samson, 1999. Höjd: 31,5, vikt: 320g ca
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:47)
1473 9329 Vas Upsala-Ekeby. Höjd: 30 cm
1473 9293 Vas Walter Lindshammar, "Venus", -97. Höjd: 28, bredd: 32 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:21)
1473 3108 Vaser 2 st, Britt-Louise Sundell (1928-2011), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 17-24 cm
1473 9198 Vaser 2 st, Kristall. Höjd: 18-20 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:51)
1473 3084 Vaser 3 st. Glas, Hovmantorp. Höjd: 24 cm
1473 3138 Vilfåtölj Dux, Fenix, design: Sam Larsson, Skinn. Längd: 145 ca
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 18:19)
1473 9539 Vinglas + coupeglas, 12 + 8 st, 1970-tal. Höjd: 12-14 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:04)
1473 3239 Vinglas + likörglas, 12 + 12 st, Nachtmann, Tyskland. Höjd: 12 - 21
Hammered for 4.400 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 21:05)
1473 3177 Vinglas 10 st. Höjd: 17,5
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:29)
1473 3161 Ytterfoder 4 st, Gustavsberg. Höjd: 12-14 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:33)
1473 3294 Ytterfoder Ett par, nutida. Höjd: 20 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:37)
1473 3179 Ytterfoder ett par, Porslin. Diameter: 32, höjd: 24 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 19:13)
1473 3152 Ytterfoder Gefle, jugend, omkring 1900. Höjd: 18 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 juni 2022 20:31)