Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 21 januari 2019 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1229 7093  Akvarell Alexandre Mimoglou (f. 1954), Grekland. Segelbåtar. Signerad, numrerad 1993, ca 31x48 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:58)

1229 5510  Akvarell Bo Larsson (f. 1945), Sverige. Träd vid fönster. Signerad -69, Motivet: 24x30

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:35)

1229 7566  Akvarell C Riebe, Porträtt av Esaias Tegnér, 1850, Signerad, 19x14

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:53)

1229 7576  Akvarell F Söderström 1853, Porträtt av Olof af Håkansson. Motivet: 15x12

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:14)

1229 7005  Akvarell K Bergqvist, Portal, signerad, 46x61

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:12)

1229 7140  Akvarell Oidentifierad konstnär. Monte Pincio Rom, 17x24

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:29)

1229 7727  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, Venedig, 30x15 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:07)

1229 7697  Akvarell Per Andersson, Landskap, monogramsignerad. Motivet: 31x22

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:35)

1229 6356  Akvarell Rudolf Carlborg (1892-1963), Sverige. Kortspelare. Signerad, daterad 1940, ca 35x25 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:50)

1229 7588  Akvarell Signerad E Guinam, 1847, Skridskor, löst blad, bladets mått: 35x46

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:31)

1229 6445  Akvarell Sven Rydén (f. 1925), Sverige. Stadsmotiv. Signerad, daterad 1966. Motivet: 16x13

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:10)

1229 7507  Akvareller 2 st, Bergslandskap, omkring 1900. Motivet: 7x10

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:20)

1229 7209  Armband Sterling, Emalj, Norge. Längd: 18,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:52)

1229 7598  Armbandsur 5 st

S�ldes f�r 44.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:39)

1229 7597  Armbandsur Tudor, 18 k. Diameter: 3,5 cm (boetten), längd 22,5 cm (inkl armband)

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:21)

1229 7475  Askkopp  + tändstickshållare, Eric Berglöf, 1950-tal, figurala. Höjd: 7-12

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:41)

1229 7677  Assietter 12 st, Grönt glas. Diameter: 18 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:12)

1229 7678  Assietter mm 6 + 3 delar, Flytande blått, diameter: 1. Längd: 19

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:12)

1229 7409  Axelväska Gucci, skinn. Längd: 25, höjd: 19 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:18)

1229 7557  Bägare silver, EEQ, 1806. Höjd: 8

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:33)

1229 7622  Bajonetter 4 st, Eskilstuna. Längd: 35

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:01)

1229 7116  Balja Trä, Allmoge. Längd: 67, höjd: 43 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:00)

1229 7599  Bälten + spännen, diverse Ryssland mm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:29)

1229 7449  Barnfiol med stråke. Längd: 36

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:10)

1229 7421  Barometer mässing. Höjd: 85

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:41)

1229 7169  Barometer valnöt. England, Höjd: 100

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:10)

1229 7234  Bergèrer Ett par, Rokokostil. Längd: ca 77 cm. Djup: ca 70 cm, höjd: 85 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:18)

1229 7619  Beslag mässing, Empire. Längd: 8,5-20,5

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:50)

1229 7425  Bestick silver, 6+ 10 st, Svensk modell. Längd: 18. Vikt: 55 g

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:46)

1229 7432  Bestick silver, 6+ 9. Längd: 21-26, bruttovikt: 120 g (varav knivar 75 g)

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:01)

1229 7376  Bestick silver, diverse, bruttovikt: 60 g (varav knivar 15 g)

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:51)

1229 7430  Bestick silver, gafflar/knivar, 5+ 4 st. Längd: 17-18, bruttovikt: 300 g (varav knivar 150 g)

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:58)

1229 7223  Bestickuppsättning 44 del ca, silver, bruttovikt: 1500 g (varav knivar 700 g)

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:03)

1229 7653  Bestickuppsättning nysilver, Franska Liljan

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 21:00)

1229 7286  Björnspjut Samiskt, signerad. Längd: 172

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:49)

1229 6451  Blandteknik Evy Låås (1923-1999), Sverige. Diorama, Signerad. Motivet: 45x36

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:17)

1229 7138  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Komposition, signerad, duk, 38x54

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:40)

1229 7401  Blandteknik Rolf Smedman (1929-2000), Sverige. Älghuvud, 32x49

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:06)

1229 7574  Blandteknik Signerad Strokirch, Karolin till häst. Motivet: 38x35

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:22)

1229 7189  Blandteknik signerad. Troll, bladets mått: 13x18

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:38)

1229 6442  Blandteknik Sven Rydén (f. 1925), Sverige. "Svart gubbe". Signerad, daterad 1973, bladets mått: 24x33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:06)

1229 7589  Blåsinstrument Orientaliskt, koppar / mässing. Längd: 56

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:39)

1229 7639  Blyerts Arthur Andersson (1888-1980), Sverige. Bro. Signerad. Motivet: 34x30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:30)

1229 7285  Blyerts Oidentifierad konstnär. Göteborgsmotiv, ”Hustak i Nordstaden, Götgatan 8”. Signerad Andersson, daterad 1961, ca 40x29 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:43)

1229 7202  Bokverk Potsdam 1727

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:46)

1229 7208  Bokverk Stuttgart, 1788

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:51)

1229 6400  Bonad Feldman, 84x116

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:06)

1229 7122  Bord med stenskiva. Bredd: 57. Djup: 52 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:05)

1229 7256  Bordsdekoration metall, fågel. Längd: 34, höjd: 25 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:51)

1229 7498  Bordsdekorationer 2 st, palmer, nysilver, omkring 1900. Höjd: 30-40

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:14)

1229 7435  Bordsfotogenlampa mässing. Höjd: 68

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:07)

1229 7579  Bordsfotogenlampa omkring 1900, mässing och glas. Höjd: 53

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:18)

1229 7207  Bordsfotogenlampa Tenn. Höjd: 60 cm ca

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:50)

1229 7321  Bordslampa höjd: 45 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:28)

1229 7318  Bordslampa höjd: 80 cm ca

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:29)

1229 7185  Bordslampa Kina. Höjd: 45

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:34)

1229 6384  Bordslampa mässing. Höjd: 64

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:47)

1229 6031  Bordslampfot cloissonné. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:04)

1229 7726  Bordslampor 2 st, Eichhoff Werke, Tyskland. Utdragbara. Höjd: ca 16-51 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:07)

1229 7178  Bordslampor Ett par, 1970-tal. Höjd: 74

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:21)

1229 7023  Bordslampor ett par, Frankrike. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:10)

1229 7331  Bordslampor ett par, Keramik. Höjd: 47

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:47)

1229 7459  Bordsram Rokokostil, nysilver, omkring 1900. Höjd: 48

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:21)

1229 7457  Bordsur brons och mässing, Asien, figural, på träsockel. Höjd: 26

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:18)

1229 7181  Bouzouki Grekland. Längd: 97 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:30)

1229 7539  Brännare 2 st, silver, Sverige / England, diameter: 7-8

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:42)

1229 6245  Brasskärm broderad, 1800-tal, 86x52

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:54)

1229 7534  Brevkniv Silver / pärlemo, Frankrike, delvis förgylld. Längd: 20,5

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:29)

1229 7624  Brevknivar + sax + pappersklämma, 6 delar. Längd: 11-27

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:59)

1229 7530  Brevpressar 3 st, hjälm / ödla / örn. Tidigt 1900-tal. Höjd: 1-10 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:06)

1229 7147  Bricka + skål, Alessi, metall. Diameter: 48, + , höjd: 9 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:40)

1229 7117  Bricka Bemålad. Längd: 65

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:00)

1229 7130  Bricka Hjärter dam. Längd: 52

1229 7309  Bricka mässing. Diameter: 70 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:18)

1229 7436  Broderad tavla Kina, 94X43

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:24)

1229 7655  Brödkorgar  + sockerskål + brevställ, 4 delar. Längd: 12-31, bland annat WMF

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:48)

1229 7415  Brosch + 1 par örhängen + 1 par manschettknappar, 18 k

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:33)

1229 7303  Brosch camè. Silver. Längd: 3 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:26)

1229 7669  Byrå 1890-tal, bemålad. Bredd: 92, djup: 47 cm, höjd: 113 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:15)

1229 7026  Byrå 1940-tal, björk, intarsia. Bredd: 82. Djup: 41 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:33)

1229 7690  Byrå från Bruka, 7-lådor. Bredd: 50, djup: 45 cm, höjd: 130 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:47)

1229 7091  Byrå med stenskiva. Bredd: 63, djup: 34 cm, höjd: 70 cm, nyckel

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:57)

1229 7050  Byrå Sengustaviansk, mahogny. Bredd: 90 cm. Djup: 44 cm. Höjd: 82 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 21:14)

1229 6275  Byrå Stenskiva, intarsia. Bredd: 80, djup: 44 cm, höjd: 74 cm, nyckel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:27)

1229 7718  Campingset 4 delar, Bord + 3 stolar, fällbara, 80x60

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:01)

1229 6111  Cigarettetui silver. Vikt: 180g, 14x10 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:21)

1229 7554  Cigarettetuin 4 st, silver. Längd: 8,5-12,5. Vikt: 50 g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:22)

1229 7467  Cigarettställ Jordglob, mässing. Höjd: 20

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:32)

1229 7527  Cigarrsnoppare 2 st, lådor, HABANA Flor Fina. Längd: 12,5. Djup: 9 cm, höjd: 5 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:57)

1229 7529  Cigarrställ järn, stövel. Höjd: 8

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:59)

1229 7541  Coasters 4 st, ns / trä. Diameter: 14

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:47)

1229 7078  Cocktailglas 8 st. Dekor med tupp, Diameter: 8. Höjd: 6,5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:42)

1229 5294  Collage/blandteknik Carmen Paas (f. 1966), Sverige. "Ballroom dance. Signerad, daterad 2016. Mixed media collage, 150x110 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:01)

1229 6206  Collage/blandteknik Carmen Paas (f. 1966), Sverige. "Dance improvisation". Signerad, daterad 2016. Mixed media collage, 150x110 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:19)

1229 7626  Dagbricka längd: 15 cm, höjd: 13 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:05)

1229 6394  Damarbetsbord Rokokostil, Bemålat. Bredd: 85, djup: 44 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:02)

1229 6055  Damarmbandsur Certina Revelation. Diameter: 3,5 cm (boetten). Längd: 24 cm (totalt)

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:38)

1229 7292  Dekanteringsvagga modell äldre, mässing /trä. Höjd: 35

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:55)

1229 7327  Dekorelement 6 st, Kina. Diameter: 25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:31)

1229 7570  Dolkar 2 st, Orientaliska. Längd: 33-36

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:04)

1229 7592  Dolkar 3 st. Längd: 39-57

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:06)

1229 7560  Dosa med sked silver. Längd: 6,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:41)

1229 7543  Dosor  + skrin, 7 delar, Ns / snäckor, Modell äldre. Längd: 7-16

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:52)

1229 7555  Dräktsmycke silver, filigranarbete, Christiania, diameter: 5,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:25)

1229 7595  Dubbelkniv Björk. Längd: 39

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:12)

1229 7044  Efterrättsbestick silver, 39 delar. Modell Haga. 12 gafflar (15,5 cm), 12 knivar (18 cm), 12 kaffeskedar (11 cm) + 3 smörknivar (17 cm). Längd: 15,5-18 cm, bruttovikt: 1650 g

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:21)

1229 7627  Emaljskyltar 4 st, 24x34 - 35x50

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:10)

1229 7051  Emmafåtöljer ett par, 1880-tal

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:55)

1229 7312  Etagagehylla Längd: 48cm. Djup: 26 cm. Höjd: 85cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:16)

1229 6444  Etsning Acke Åslund (1881-1958), Sverige. "Vårarbete". Signerad, daterad 1923. Motivet: 18x23

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:08)

1229 6319  Etsning Albert-Émile Artigue (1850-1927), Frankrike. Flicka i karmstol. Signerad, numrerad 29/100. Motivet: 25x16 ca

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:49)

1229 6434  Etsning Axel Tallberg (I860-1928), Sverige. Signerad, Man, 23x15

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:49)

1229 7422  Etsning efter Piranesi, 32x24

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:43)

1229 7383  Etsning Folke Gullby (1912-1982), Sverige. Katter, signerad. 90/310. Motivet: 9x21

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:12)

1229 6437  Etsning Herta Günther (1934-2018), Tyskland. Hippodrom, 14/35. Signerad, daterad 1971. Motivet: 28x31

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:00)

1229 7186  Etsning Kurt Pettersson, 1951, "Fantasi", signerad. 4/30. Motivet: 11x7

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:35)

1229 7701  Etsning Stig Borglind (1892-1965), Sverige. "Junikväll". Signerad, daterad -45. Motivet: 19,5x18,5

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:42)

1229 6096  Etsningar 3 st. Diptyk, Handkolorerade, flora. Motivet: 21x13

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:37)

1229 7620  Fällknivar 5 st. Längd: 15,5-52 cm. Böker Damast + 1 st Case

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:50)

1229 7187  Färgetsning Robert Sand, "Arche Noah", signerad. 2000, bladets mått: 12x16

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:36)

1229 7281  Färggravyr interiör ”Peter den stores hus i Holland”, 1697. Motivet: 20x25

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:35)

1229 7027  Färglitografi 2 st, Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 173/400 respektive 38/500. Motivet: 28x21 cm respektive 31x22 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:10)

1229 7719  Färglitografi Albin Amelin (1902-1975), Sverige. Flottare, Signerad, ej numrerad. Motivet: 50x70

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:02)

1229 7148  Färglitografi Albin Amelin (1902-1975), Sverige. Hamnmotiv, signerad, onumrerad. Motivet: 53x70

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:42)

1229 7715  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 305/ 320. Motivet: 30x24 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:09)

1229 7141  Färglitografi Bo Cronqvist (f. 1948), Sverige. Fyr. Signerad, numrerad 2/100, bladets mått: 48x58

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:30)

1229 6234  Färglitografi Bo Larsson (f. 1945), Sverige. Interiör. Signerad, daterad 1982, numrerad 14/125, bladets mått: 56x72

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:10)

1229 7007  Färglitografi Endre Nemes (1909-1985), Sverige. Signerad, numrerad 55/185. Motivet: 42x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:15)

1229 7400  Färglitografi Henrik Allert (f. 1937), Sverige. Signerad, numrerad 27/225. Motivet: 24x29 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:04)

1229 7604  Färglitografi Igge Karlsson (1932-2009), Sverige. Signerad, daterad 1983, numrerad 16/260, bladets mått: 56x77 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:21)

1229 7010  Färglitografi Inge Schiöler (1908-1971), Motivet: 39x48

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:23)

1229 7011  Färglitografi Inge Schiöler (1908-1971), Motivet: 39x48

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:25)

1229 6274  Färglitografi Japan, Samuraj. Motivet: 39x26

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:25)

1229 6504  Färglitografi John Christoforou (1921-2014), Storbritannien. Signerad, numrerad 5/75. Motivet: 40x37 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:33)

1229 7162  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, daterad 81,244/500. Motivet: 36x27

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:55)

1229 7278  Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Bröllop, HC-upplaga, signerad, 42x60

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:29)

1229 6285  Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Interiör, HC-upplaga, Signerad. Motivet: 41x60

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:40)

1229 7359  Färglitografi Lennart Frisk. Signerad, daterad 1986, numrerad 83/100. Motivet: 57x39 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:28)

1229 7361  Färglitografi Leopold Fare (1926-1996), Sverige. Signerad, numrerad HC 6/36. Motivet: 57x41 cm

1229 6053  Färglitografi Lin Utzon (f. 1946), Danmark. "Vence -91". Signerad, numrerad 2/100, bladets mått: 76x56 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:27)

1229 7571  Färglitografi Oidentifierad konstnär. "Flaggenhissung auf dem Reichstag 1945". Signerad, daterad 1974, numrerad 18/50. Motivet: 26x41 cm

1229 7105  Färglitografi Olle Kåks (1941-2003), Sverige. HC-upplaga, Signerad, 99x139

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:52)

1229 7728  Färglitografi Per Andersson, Fågel & Frukt. Signerad, numrerad 95/225. Motivet: 10x15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:08)

1229 5323  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Kalskärgård. Signerad, numrerad 233/310, Signerad, löst blad, bladets mått: 58x48

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:34)

1229 7275  Färglitografi Teresa Wennberg (f. 1944), Sverige. HC-upplaga, signerad, 68x50

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:28)

1229 7106  Färglitografi Ulf Wahlberg (f. 1938), Sverige. Bilar. Signerad, daterad 1994, numrerad 31/360. Motivet: 27x38

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:15)

1229 6518  Färglitografi Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad, numrerad 204/360. Motivet: 35x68 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:05)

1229 7698  Färglitografier 2 st, Nikolaj ll. Motivet: 21x29

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:36)

1229 7379  Färglitografier 2 st, Roland Kempe (1907-1991), Sverige. Signerad. 150-upplaga. Motivet: 34x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:03)

1229 7272  Färglitografier 2 st. Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Numrerade och signerade, 62x46

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:28)

1229 7520  Fästmansservis 4 delar, nysilver, Württembergische Metallwarenfabrik WMF, Jugend. Höjd: 4-14

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:46)

1229 7257  Fat + 6 tallrikar, Kina, blåvitt. Diameter: 22 - 30

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:53)

1229 6164  Fat 2 st, Blåvita, Kina. Diameter: 22,5 cm ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:39)

1229 7323  Fat 2 st, Kina. Diameter: 20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:29)

1229 7544  Fat 3 st, metall, Modell äldre. Längd: 16-39

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:59)

1229 7452  Fat Bakelit / silverdekor, Perstorp, 1941. Diameter: 24

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:14)

1229 7203  Fat Ett par, Kina, 1900-tal. Längd: 35 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:57)

1229 7221  Fat Kina, 1900-tal. Diameter: 35 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:59)

1229 7218  Fat Kosta, Ehrner. Diameter: 42

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:56)

1229 7559  Fat silver, diameter: 22, Orientaliskt

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:35)

1229 7358  Fat på fot silver, Nyrokoko. Höjd: 16. Vikt: 20 g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:26)

1229 7230  Fåtölj Bröderna Andersson, skinn

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:16)

1229 7232  Fåtöljer Ett par, Bröderna Andersson

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:17)

1229 7510  Fickur 2 st, + fodral, omkring 1900

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:34)

1229 7614  Fickur silver, 8x5,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:43)

1229 7338  Fickur silver, John Ward, London. Diameter: 7

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:45)

1229 7365  Figuriner 2 st, Bing & Grøndahl. Höjd: 11-14

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:31)

1229 7480  Figuriner 3 st, Djur, Rörstrand, Dahl Jensen samt B&G. Höjd: 7 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:52)

1229 7434  Fiskbestick silver, 4+ 4 delar. Längd: 18-19. Vikt: 350 g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:04)

1229 7693  Fiskfat Arabia. Längd: 61 cm

1229 7691  Fiskfat Frankrike. Längd: 54 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:35)

1229 7317  Formar 10 st, Emalj. Längd: 10,5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:25)

1229 7506  Fotografi i ram Japan, Tidigt 1900-tal, ramens innermått, 24x19

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:19)

1229 7562  Fotografier 6 st, 1800-tal (En 1900-tal), 9x7 ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:45)

1229 7564  Fotoram barockstil, metall, 30x20 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:49)

1229 7563  Fotoram tidigt 1900-tal, metall, dekor med kastanj. Ramens yttermått: 30x20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:47)

1229 7577  Fotoramar 2 st, intarsia, 29x20

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:17)

1229 7565  Fotoramar 2 st, mässing, Modell äldre. Höjd: 21-23,5

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:50)

1229 7172  Galghängare Ycki, 1950-tal, 8 galgar. Längd: 48 cm. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:24)

1229 7540  Gästabudskniv + cigarettrullare, 2 delar, metall. Längd: 7-9, modell äldre

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:42)

1229 7163  Glas + assietter, 11 + 8 st. Grönt glas. Höjd: 6

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:07)

1229 7019  Glas 12+ 5 st, Duka. Höjd: 14-17

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 21:02)

1229 7629  Glas 9 delar, färgat. Höjd: 7-30

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:16)

1229 7706  Glas på fot + karaff, 9 delar. Höjd: 13 - 33

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:48)

1229 7348  Glas på fot, silver, 14 delar. Höjd: 6-18. Vikt: 100 g

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:11)

1229 7478  Glas på fot 7 st, modell äldre. Höjd: 14,5-18

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:55)

1229 7578  Glasmästarspegel 1800-tal, akvarelldekor, 51x27

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:20)

1229 7224  Glasservis 45 del ca, Diamant, Kosta. Höjd: 7-14 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:06)

1229 7168  Glasservisdelar 15 delar, Iittala. Höjd: 5 - 9

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:22)

1229 6405  Glasservisdelar 22 delar, 11 + 5 + 5 + 1 st. Höjd: 4,5-23. 1950-tal

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:15)

1229 7056  Glasservisdelar 8+ 8+ 4 st. Höjd: 10-15

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:19)

1229 7113  Gnistskydd ca 55x40 cm + bläsbälg

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:57)

1229 7310  Gökur höjd: 50 cm ca

1229 7045  Golvlampa Ateljé Lyktan, Åhus. Höjd: ca 130 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:03)

1229 7061  Golvlampa Trä. Höjd: ca 165

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:53)

1229 7129  Golvlampa Uplight med läslampa, metall, höjd: 182 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:28)

1229 7131  Golvlampa Uplight med läslampa, metall. Höjd: 182

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:23)

1229 7132  Golvlampa Uplight med läslampa, metall. Höjd: 182

1229 7610  Golvlampfot NK. Höjd: 138 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:41)

1229 5068  Golvur Tempus Fugit, England, nutida. Höjd: 210

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:13)

1229 7025  Grafiskt blad efter Henri de Toulouse-Lautrec. Signerad, numrerad 273/275. Motivet: 60x44 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:27)

1229 7448  Gravyr Carl XIV Johan, Ram med tre kronor. Motivet: 65x41

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:07)

1229 7081  Gravyrer 3 st, De Geer, Finspångs gruva. Motivet: 16x22 & 20x16

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:04)

1229 7087  Hallykta Glas. Höjd: ca 30

1229 7196  Händer 7 st, Trä. Höjd: 30 cm ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:42)

1229 7550  Handske till rustning replika. Längd: 30

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:11)

1229 7630  Handskrift Förteckning över standarer och fanor, undertecknat av Carolus (Karl XI), Stockholm 13 april 1675, samt häfte över Svenska arméns och flottans uniformer af Gustaf Engelhart, Stockholm 1886

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:11)

1229 7585  Hängare 2 st, metall, omkring 1900. Höjd: 1. Längd: 34 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:30)

1229 7126  Hängskåp med lådor, vitrindörrar. Bredd: 87, djup: 25 cm, höjd: 113 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:09)

1229 7490  Hatt Garde Nationale, 1800-tal. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:08)

1229 7046  Herrbetjänt höjd: 105 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:42)

1229 7047  Herrbetjänt höjd: 105 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:43)

1229 7039  Herrbetjänt höjd: 106 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:02)

1229 7316  Herrbetjänt metall. Höjd: 100 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:23)

1229 7553  Hjälm  + sköld, Persien, "Khula Khud & Dhal", diameter: 38, höjd: 25 + brynja

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:21)

1229 7114  Hörnbord Karl Johan, mahogny. Bredd: 54. Djup: 38 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:58)

1229 7123  Hörnskåp Bredd: 85 cm, djup: 58 cm, höjd: 85 cm

1229 7346  Hörnskåp Gustaviansk stil. Bredd: 96, höjd: 190 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:54)

1229 7387  Ikon omkring 1900,15x10

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:13)

1229 7535  Ikon rizza i silver, Ryssland, 6,5x5,5, bruttovikt: ca 20 g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:36)

1229 7533  Ikon rizza i silver, Ryssland, S: t Petersburg, 1838, (A. T), 11,5x9,5. Vikt: ca 115 g

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:24)

1229 7438  Ikon Ryssland, 1800-tal, 22x17

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:26)

1229 7623  Ikoner 3 st, mässing. Höjd: 13-19

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:58)

1229 7675  Ingefärskrukor  + fat, 4 delar, Kina, diameter: 12, höjd: 12-15

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:08)

1229 7493  Jakttroféer bemålat trä. Höjd: 35 ca

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:05)

1229 7343  Jardiniere Fürstenberg, 1920-tal. Porslin. Längd: 35 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:50)

1229 7583  Jardiniere nysilver, omkring 1900. Längd: 36, höjd: 23 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:24)

1229 7171  Jordglob Handels- och Samfärdsglob. Höjd: 62 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:15)

1229 7426  Kaffekoppar 11 st. + 1 extrafat + kaffekanna. Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:49)

1229 7680  Kaffekoppar 20 del ca, omkring 1900

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:14)

1229 6020  Kaffepannor 2 st, koppar. Höjd: 22,5-25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:47)

1229 7709  Kaffeservis 3 delar, nysilver, AG Dufva. Höjd: 12 - 20

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:57)

1229 7253  Kaffeservis 3 delar, nysilver, Dufva. Höjd: 16 - 26

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:47)

1229 7652  Kaffeservis 40 del ca, Musselmalet, Royal Copenhagen

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:45)

1229 7020  Kaffeskedar 12 st. Silver, Ceson, i etui. Vikt: ca 100 g. Längd: 10,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:10)

1229 6094  Kakfat på fot, glas / metall, 1930-tal. Höjd: 25

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:23)

1229 6109  Kandelaber brons. Höjd: 40

1229 7458  Kandelaber Järn, Nygotik. Höjd: 49

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:20)

1229 7519  Kanna + koppar, 2 + 5 delar, silver, Kina. Diameter: 5, höjd: 3-10 cm, vikt: 180 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:49)

1229 7161  Kanna Glas, Orrefors. Höjd: 29

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:59)

1229 7582  Kanna nysilver, omkring 1900. Höjd: 26 längd: 25 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:30)

1229 7580  Kannor  + tekök, 3 delar, mässing. Höjd: 29-35

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:20)

1229 7053  Karaff + vas, Kristall. Höjd: 18-23

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:23)

1229 7497  Karaffer + skål på fot, 3 delar, Sandviksglas, 20-tal. Höjd: 23-34. Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:10)

1229 7495  Karaffer 4 st, 1800-tal. Höjd: 25-31

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:07)

1229 6329  Karmstol Carl Malmsten (1888-1972), Sverige.

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:16)

1229 6253  Karmstol Tidigt 1900-tal, skinn

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:04)

1229 7108  Karmstolar + bord, Rokokostil, Längd: 91 cm. Djup: 70 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:24)

1229 7295  Karmstolar + stolar, 2 + 2 st. Ek, Rokokostil

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:03)

1229 6340  Karmstolar ett par, Jugend

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:49)

1229 7239  Karmstolar Ett par, Rokokostil

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:21)

1229 7663  Karmstolar Ett par, rokokostil

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:56)

1229 7666  Karmstolar Ett par, Rokokostil

1229 7102  Karott + tillbringare+ fat, Gustavsberg, Gourmet

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:30)

1229 7420  Kartor 2 st. Tryck. Motivet: 45x36,22x36

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:38)

1229 7374  Kaviarskedar 2 st silver, Ryssland, 1 st 1884. Längd: 18 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:45)

1229 7366  Klocka brons. Höjd: 15

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:32)

1229 7567  Knivar + gafflar, 18 delar, silver, Rosenholm, 9+ 9 st. Längd: 17,5-20. Vikt: 90 g (varav knivar 50 g)

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:57)

1229 7621  Knivar 8 st. Längd: 18-30 ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:55)

1229 7080  Koffert Längd: 97. Djup: 49 cm. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:47)

1229 7472  Kolonnljusstakar Ett par, Gusum. Höjd: 17

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:39)

1229 7548  Kompass Maritime, Lock Spur, London, FL West. Diameter: 6

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:05)

1229 7685  Konstglas 4 delar, Erik Höglund och Alvar Aalto. Höjd: 4-12 cm

1229 7686  Konstglas 5 delar. Bland annat Bertil Vallien. Höjd: 6,5-13 cm

1229 7479  Kopp  + fat, Emalj, bland annat Ryssland. Höjd: 10 Dia: 24

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:52)

1229 7586  Kopp Silver / bemålad, 1800-tal, Ryssland, S: t Petersburg. Höjd: 5

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:30)

1229 7542  Koppar 4 st, silver, Ryssland. Höjd: 7-9. Vikt: 20 g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:50)

1229 7673  Koppar 5 delar, modell äldre

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:06)

1229 7054  Koppar 5 st, diverse bla Meissen

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:56)

1229 7446  Koppar 6 delar, Kina/Tibet. Höjd: 10-25 cm

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:01)

1229 7151  Korg Midipy, Frankrike. Rött läder, avdelare för 4 flaskor. Höjd: 39 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:45)

1229 7306  Kuddar 6 st, Kelim. Längd: 40-93 cm ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:07)

1229 7206  Kuriosa 4 delar, bla, brandspruta, kniv, Solingen, m. M. Höjd: 4 - 35

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:46)

1229 7587  Kuriosa 5 delar, modell äldre. Höjd: 2-10

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:30)

1229 7596  Kuriosa Metall

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:16)

1229 7618  Kuriosa Militaria mm

1229 7525  Lackask Sovjet. Längd: 12, djup: 12 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:58)

1229 7302  Lampbord 1950-tal. Bredd: 30, djup: 30 cm, höjd: 30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:41)

1229 7242  Lampbord med speldosa, Intarsia, Bredd: 54cm. Djup: 39cm, höjd: 50cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:24)

1229 7300  Lampett Funkis. Höjd: 62 cm ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:41)

1229 7342  Leksak Apa, Steiff. Höjd: 11

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:49)

1229 7009  Litografi Olle Nyman (1909-1999), Sverige. EA 44/50. Signerad, daterad 78. Motivet: 38x30

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:22)

1229 7008  Litografi Reutersvärd. Signerad, numrerad 173/200,26x20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:18)

1229 7066  Litografier 2 st, Marstrand & Uddevalla. Motivet: 18x29 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:34)

1229 6457  Ljuskrona glaspärlor / blå prismor. Höjd: 36

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:36)

1229 6371  Ljuskrona korgmodell. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:02)

1229 7052  Ljuskrona mässing, 1800-tal. Höjd: ca 100

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 21:05)

1229 5153  Ljuskrona rokokostil, nutida. Höjd: 70

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:19)

1229 7243  Ljusmanschetter parti diverse, glas

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:23)

1229 7645  Ljusplåtar Ett par, Tenn, Ekengren. Höjd: 31

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:40)

1229 7201  Ljusstakar 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Advent, Gustavsberg. Höjd: 12-17 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:45)

1229 7713  Ljusstakar 4 st. Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Gustafsberg. Höjd: 7

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:03)

1229 7528  Ljusstakar 6 st, mässing, 1800-/1900-tal. Höjd: 11-15

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:58)

1229 7513  Ljusstakar Ett par, Ljus / oljelampa, mässing. Höjd: 24

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:32)

1229 7711  Ljusstakar Ett par, nysilver. Höjd: 16

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:00)

1229 7516  Ljusstakar Ett par, senempire, mässing. Höjd: 18,5

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:43)

1229 7334  Ljusstakar ett par, silver, 1963, T Eldh. Höjd: 9

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:39)

1229 7217  Ljusstakar Ett par, Skultuna, No 123. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:56)

1229 7651  Ljusstakar Ett par, Skultuna. Höjd: 22

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:43)

1229 6018  Ljusstake 1800-tal, Skultuna, Märkt SB, diameter: 26

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:25)

1229 7492  Ljusstake mässing, 1800-tal. Höjd: 51

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:04)

1229 7650  Ljusstake mässing. Höjd: 21

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:48)

1229 7440  Målning på papper, Kina, 68x39

S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:55)

1229 7705  Månbord 1880-tal. Diameter: 105, höjd: 78 cm, 2st ilägg, Bredd: 35 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:45)

1229 7463  Mask Afrika, trä. Höjd: 43

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:27)

1229 7353  Matbord Gustaviansk stil. Diameter: 115, höjd: 74 + 3 ilägg x48

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:20)

1229 7240  Matsalsgrupp 5 delar, Troeds, Teak, bord+ 4 stolar+ 2 st iläggsskivor. Längd: 100 cm. Djup: 100 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:39)

1229 7708  Matservis 39 delar, Gustafsberg, assietter, diameter: 19 cm, djupa tallrikar, diameter: 23 cm, tallrikar, diameter: 24 cm, fat l 30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:52)

1229 7679  Matservis 50 del ca, Lidköping, Diana, assietter, diameter: 17 cm, tallrikar, diameter: 25 cm, såskann. Längd: 20 cm, fat längd: 36 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:13)

1229 7057  Matservis Glas, 24 del

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:22)

1229 7022  Matservis Rosenthal, 58 delar, djupa tallrikar, diameter: 25 cm, assietter, diameter: 17 cm, tallrikar, diameter: 24 cm, såskann. Längd: 20 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:11)

1229 7016  Matservisdelar 14 st, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. "Rainbow", Rörstrand

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:44)

1229 7631  Matservisdelar 20 del ca, Doulton, England

1229 7308  Matservisdelar 55 del ca, KPM

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:08)

1229 7062  Matservisdelar 56 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. "Princess", Gustavsberg 1939. Svart och grön dekor på flintgods

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:43)

1229 7671  Matta Bochara, 104x175

1229 7547  Matta Orientalisk, 102x153

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:02)

1229 7094  Matta orientalisk, 110x155

1229 7280  Matta orientalisk, 111x162

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:34)

1229 7276  Matta orientalisk, 121x187

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:27)

1229 7373  Matta orientalisk, 163x92

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:48)

1229 7601  Matta orientalisk, 242x151

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:20)

1229 7546  Matta Orientalisk, 50x77

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:00)

1229 7372  Matta orientalisk, Figural, 310x156

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:45)

1229 7279  Matta orientalisk, Galleri, 78x246

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:33)

1229 7600  Mätur 2 st, ca 7,5x5,5 cm respektive ca 8x6 cm, i etui

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:18)

1229 7612  Medaljer + ordnar, 10 st

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:33)

1229 7059  Miniatyrer 2 st, ca 11x9

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:35)

1229 7684  Miniatyrer 2 st, skålar, Stig Lindberg & Berndt Friberg. Höjd: 2 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:18)

1229 7289  Minkjacka längd: ca 80 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:46)

1229 7532  Mjölkkanna silver, Empire, 1829. Höjd: 15. Vikt: 300 g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:11)

1229 7712  Mockakoppar 11 st. + bricka. Längd: 31, Edward Hald (1883-1980), Sverige. Karlskrona

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:06)

1229 7351  Nattygsbord ett par. Bredd: 40, djup: 32 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:18)

1229 7120  Nattygsbord Reliefdekor. Bredd: 44, höjd: 32 cm, höjd: 88

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:03)

1229 7199  Nötknäppare Trä, bemålad, Expertic DDR. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:44)

1229 7501  Oljelampa nysilver, Orientalisk. Höjd: 32

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:17)

1229 7133  Oljemålning Åke Nothberg (1891-1973), Sverige. Signerad, daterad 22, hamnmotiv. Olja på pannå, 40x50

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:20)

1229 7642  Oljemålning Alfred Wahlberg (tillskriven), Vy, monogramsignatur, duk på pannå, 10x17

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:34)

1229 7136  Oljemålning Alvin Stöhr (1874-1941), Signerad, daterad 31, parkmotiv. Olja på duk, 45x40

1229 7158  Oljemålning Anna Hindricson (f. 1862), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 57x42 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:51)

1229 7179  Oljemålning Anton Genberg (1862-1939), Sverige. Kor, signerad. Olja på duk, 52x76 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:22)

1229 6433  Oljemålning Bertil Öhlund (1923-2003), Sverige. Träd. Olja på pannå, 21x27 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:47)

1229 7180  Oljemålning Bertil Wahlberg (f. 1923), Sverige. Paris. Signerad. Olja på duk, 98x49 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:31)

1229 7399  Oljemålning Bertil Widbrant (f. 1914), Sverige. Sträckande änder. Olja på duk, 33x40 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:02)

1229 6351  Oljemålning Bertil Ydström, blåsippor, signerad. 1948. Olja på pannå, 41x32

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:42)

1229 7134  Oljemålning Birger Halling (1907-1996), Sverige. Strandbild, signerad, BH. Olja på pannå, 36x45

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:21)

1229 7263  Oljemålning Birgit Forsell (1909-2003), Sverige. Ballerina i svart med rött hårband, signerad. Olja på duk, 24x19

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:20)

1229 7259  Oljemålning Birgit Forsell (1909-2003), Sverige. Signerad, ballerina i svart. Olja på duk, 27x21

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:49)

1229 7261  Oljemålning Birgit Forsell (1909-2003), Sverige. Signerad, Ballerina i vitt. Olja på duk, 24x18

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:08)

1229 7268  Oljemålning Birgit Forsell (1909-2003), Sverige. Signerad, Ballerina mot röd fond. Olja på duk, 40x32

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:22)

1229 7143  Oljemålning Carl Köhler (1919-2006), Sverige. "vid havet", signerad. Olja på duk, 61x79

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:37)

1229 7142  Oljemålning Carl Köhler (1919-2006), Sverige. Komposition. Signerad, daterad 50. Olja på pannå, 16x25

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:36)

1229 6459  Oljemålning Carl Skånberg (1850-1883), Sverige, (tillskriven). Ekor vid strand. Olja på pannå, 32x44 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:41)

1229 7028  Oljemålning Carsten Engström (1941-2004), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 64x53

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:11)

1229 7305  Oljemålning Christer Schmiterlöw (1926-1995), Sverige. Signerad, daterad 64, komposition. Olja på duk, 83x140 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:10)

1229 7456  Oljemålning Dick Ljunggren (f. 1951), Sverige. Shot in the dark, Signerad. Olja på duk, 31x30

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:18)

1229 7190  Oljemålning E Brand, "Litet fyrkantigt landskap", signerad. Olja på duk, 25x30

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:38)

1229 7192  Oljemålning E Brand, "Litet landskap". Olja på duk. Signerad. 24x35

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:39)

1229 7380  Oljemålning E Reenstierne, signerad. Blomsterstilleben. Olja på duk, 40x32

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:04)

1229 7637  Oljemålning Erik Osslund (1913-1982), Sverige. Kust, Signerad. Olja på pannå, 34x40

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:29)

1229 7640  Oljemålning F Svendsen, Sydländsk by, Signerad. Olja på duk, 37x43

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:32)

1229 2006  Oljemålning Fanny Hjelm (1858-1944), Sverige. 1924, stilleben. Olja på pannå, 61x46

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:49)

1229 6283  Oljemålning Frederik Wilhelm Svendsen (1885-1975), Danmark. Interiör, Signerad. Olja på duk, 60x80 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:40)

1229 6224  Oljemålning H Ernoult, signerad. Sydländskt landskap. Olja på duk, 70x102

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:25)

1229 7092  Oljemålning H Johansson. Signerad, daterad 50, kust. Olja på pannå, 22x31

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 21:00)

1229 7266  Oljemålning Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Signerad, daterad -66. Olja på duk, 26x34

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:15)

1229 7264  Oljemålning Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Signerad, daterad 66, interiör. Olja på pannå, 19x12

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:11)

1229 7260  Oljemålning Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Signerad, daterad 66, interiör. Olja på pannå, 20x12

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:59)

1229 7034  Oljemålning Henrik Heino, "När dimman lättat", osignerad. Olja på duk, 33x33 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:45)

1229 7040  Oljemålning Ingeborg Winsbro (1896-1984), Sverige. Provence. Olja på pannå, 19x17 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:00)

1229 7065  Oljemålning Jan B Pospisil (1898-1968), Sverige. Signerad. Olja på duk, 24x32 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:28)

1229 7695  Oljemålning Joaquin Ibanez-Arellano (f. 1929), Sverige. Fruktstilleben. Signerad. Olja på duk, 19x26 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:34)

1229 7195  Oljemålning Jocke Öberg (1890-1967), Sverige. Fors, signerad. Olja på duk, 51x54 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:41)

1229 5083  Oljemålning Kjell Sörensen Ringi (1939-2010), Sverige. Olja på duk, 32x18 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:24)

1229 7274  Oljemålning Lars Florén (1899-1979), Sverige. Rabatten, Stockholm, signerad. Olja på duk, 45x64

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:25)

1229 6003  Oljemålning Lars Sjögren (f. 1931), Sverige. Signerad -58. Olja på duk, komposition, 36x41

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:06)

1229 7367  Oljemålning Lars Tärning (f. 1945), Sverige. Vinflaska, signerad. 2018,41x35

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:33)

1229 7003  Oljemålning Magnusson, Karoliner till häst. Signerad, daterad 1907. Olja på duk, 60x75 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:07)

1229 7235  Oljemålning Mirko Vucinic (f. 1957), Serbien. "Lady G", signerad 2001. Olja på duk, 47x37 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:17)

1229 7004  Oljemålning Nils Bäckman (1896-1946), Sverige. Stadsmotiv. Olja på pannå, signerad, 54x65

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:09)

1229 7139  Oljemålning Oidentifierad konstnär, äldre man. Olja på duk, 24x17

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:28)

1229 7247  Oljemålning Oidentifierad konstnär, porträtt, 1800-tal. Olja på duk, 76x60

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:36)

1229 7287  Oljemålning Oidentifierad konstnär, signerad, landskap med man. Olja på pannå, 29x40

1229 7013  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Komposition, osignerad. Olja på duk, 54x40

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:37)

1229 7632  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Marin. Olja på pannå, 20x22

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:23)

1229 7006  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 66. Olja på duk, 81x67

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:16)

1229 6353  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Hus i vinterlandskap. Olja på duk, 50x63

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:46)

1229 7128  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 31x45

1229 7398  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Tofsvipor. Signerad. Olja på duk, 50x61 cm

1229 7271  Oljemålning Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Signerad, daterad 1969, Nordingrå. Olja på pannå, 38x45

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:22)

1229 7394  Oljemålning Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Signerad, daterad 42. Olja på duk, 32x39

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:50)

1229 7250  Oljemålning Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Signerad, daterad 58, spökvillan. Olja på pannå, 45x54

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:40)

1229 5080  Oljemålning P Månsson, signerad 1933, skymning. Olja på pannå, 45x81 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:08)

1229 7384  Oljemålning Reenstierne, signerad. Blomsterstilleben. Olja på duk, 26x24

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:10)

1229 7076  Oljemålning Ryno Frieberg (f. 1920), Sverige. "Modell mot rött". Signerad, daterad 58-66. Olja på duk, 41x33

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:26)

1229 7200  Oljemålning Severin Nilson (1846-1918), Sverige. Kust, signerad. Olja på duk, 40x56

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:42)

1229 7042  Oljemålning Signerad William, Stilleben. Olja på duk, 60x50

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:07)

1229 7284  Oljemålning signerad, man i eka. Olja på duk, 26x35

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:48)

1229 7067  Oljemålning Th Jansen, stilleben, signerad. Olja på duk, 50x40

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:13)

1229 7064  Oljemålning Titus Wikström (1887-1979), Segelbåt. Olja på pannå, 54x36

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:29)

1229 7249  Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad, daterad 1964. Olja på duk, 60x50

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:44)

1229 7269  Oljemålning Wiking Svensson (1915-1979), Sverige. Monogramsignerad, komposition. Olja på duk, 53x44

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:19)

1229 7273  Oljemålning Yngve Svedlund (f. 1925), Sverige. Fiolspelande man, signerad. Olja på duk, 50x60

1229 7035  Oljemålningar 2 st, Lennart Börje, Stockholm. Olja på duk, 45x55 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:47)

1229 7002  Oljemålningar 2 st, Natasha Andersson (f. 1937), Sverige. Signerade, 2012. Olja på pannå, 26x34

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:05)

1229 7177  Oljemålningar 2 st, Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Hamn motiv. Olja på pannå, 25x30

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:19)

1229 7617  Orden silver, Kutuzovorden, Sovjet. Diameter: 4

1229 7724  Originalcel 2 st, Handmålad, Pelle svanslös, Team film, 22x30

1229 7311  Öronlappsfåtölj

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:15)

1229 7332  Pall 1950-tal. Längd: 56 cm. Djup: 41 cm, höjd: 48 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:38)

1229 7283  Pall Gilbert Marklund (f. 1958), Sverige. "Jonte", Furu. Längd: 45 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:36)

1229 7473  Parfymbrännare nysilver, klot. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:39)

1229 7730  Parti Kina, porslin och cloassonné, 11 delar. Höjd: 2,5 -12 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:01)

1229 7603  Parti beslag Spännen

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:24)

1229 7152  Parti kuriosa 3 delar, bland annat silver

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:48)

1229 7328  Parti kuriosa 7 delar, Kina

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:31)

1229 7216  Parti porslin 3 delar, Kina. Höjd: 6-13,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:55)

1229 7670  Pelarbord 1800-tal, diameter: 48, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:01)

1229 7602  Pennor diverse 12 förpackningar, bland annat Mont Blanc

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:24)

1229 7462  Pennställ / figurin 1800-tal, porslin. Höjd: 11

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:24)

1229 7068  Pennteckningar 2 st, Bert Håge, 32x24

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:17)

1229 7406  Penselvas + vas, + skål, porslin, Kina, 1900-tal, höjd: 4- 28

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:15)

1229 6175  Penselvas Trä, Asien. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:46)

1229 7403  Piedestal Porslin. Höjd: 50

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:10)

1229 7537  Pipskaft opiumpipa. Reliefdekor. Längd: 32 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:44)

1229 7512  Plunta  + glas, 2 delar, Carl XV. Höjd: 13-20

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:32)

1229 7496  Pluntor / karaffer 5 st. Höjd: 17-20

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:13)

1229 7347  Pokaler silver, 12 st. Höjd: 4-10. Vikt: 45 g

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:55)

1229 7551  Pokalglas Tyskland, diameter: 16, höjd: 24 cm, Kungaskål

1229 7729  Porslin 3 delar, Orientaliskt, urna, såsnipa och tekanna. Höjd: 10,5-14,5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:56)

1229 7099  Porslin Kina, 2 delar. Längd: 13-26

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:22)

1229 6332  Porslinsmålning Landskap med får, Holland, signerad. V J Gils, 30x10

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:13)

1229 7118  Pottskåp 1800-tal, bemålat. Bredd: 44, djup: 36 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:03)

1229 7100  Remmare 10 st. + 5 st glas, Orrefors, Höjd: 18,5-19

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:22)

1229 7368  Reseikon Ryssland, Längd: 10cm. Höjd: 7cm

1229 7413  Ring 14 k, 6 gr, ringmått: 11 (21 mm)

1229 7414  Ring 18 k, 5 gr, ringmått: 10 (20,25 mm)

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:28)

1229 6209  Ring 18k med briljanter, 0,3 ct. Vikt: 3,5 g ca, ringmått: 11

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:48)

1229 7304  Ring 18k, ringmått: 7 (17,75 mm)

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:27)

1229 7277  Röllakan 143x198

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:35)

1229 6464  Röllakan Anna Johanna Ångström, Axeco, 140x200 cm

1229 7319  Sadelväska Orientalisk, 50x100

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:29)

1229 7662  Salongsbord Nyrokoko, mahogny. Bredd: 106, djup: 68 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:55)

1229 7451  Sameknivar 3 st, Modell äldre. Längd: 18-26

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:13)

1229 7489  Samovar England, klotformad. Höjd: 46

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:59)

1229 7491  Samovar Koppar, 1800-tal. Höjd: 47

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:03)

1229 7517  Såsslevar 2 st, silver, Danmark, 1924/25. Längd: 18

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:42)

1229 7672  Satsbord 2 delar, 1950-tal, teak. Höjd: 49-51

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:05)

1229 7090  Satsbord 3 delar, Rokokostil, 50x35 cm. Höjd: 48-53 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:52)

1229 7001  Segelbåtsmodell längd: 60 cm, höjd: 85 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:36)

1229 7360  Sejdlar Glas med tennlock, 5 st. Höjd: 12-16

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:28)

1229 7667  Sekretär 1800-tal, Alm, stenskiva. Bredd:98, djup: 52 cm, höjd: 124 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:58)

1229 6385  Sekretär Bemålad. Bredd:94, djup: 41 cm, höjd: 96 cm, nyckel

1229 7236  Sekretär Intarsia, Rokokostil, Bredd:79 cm. Djup: 48 cm, höjd: 93cm, nyckel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:18)

1229 7714  Serigrafi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Signerad, numrerad 48/160, bladets mått: 53x17 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:10)

1229 7231  Serigrafi Richard Ryan (f. 1974), Sverige. Signerad, numrerad 209/350. Motivet: 46x61 cm

1229 7237  Serigrafi Ron Lior (f. 1971), Sverige. Signerad, numrerad 193/250, ca 80x53 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:19)

1229 7014  Serigrafier 4 st, Richard Ryan (f. 1974), Sverige. 350 upplaga, bladets mått: 63x48

1229 7233  Serveringsvagn Längd: 73 cm. Djup: 43cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:16)

1229 7121  Serveringsvagn med kakelplattor. Längd: 76, djup: 49 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:10)

1229 7103  Servisdelar Kastehelmi, Oiva Toikka (f. 1931), Finland. Arabia, lanserades 1964, ca 30 delar, Nuutajärvi

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:34)

1229 7167  Servisdelar Mat- och kaffeservis, 70 del ca, Les roses Classiques, Fyrklövern, tallrikar, diameter: 20 cm, assietter, diameter: 17, kanna, höjd: 20 cm, terri. Längd: 35 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:07)

1229 6278  Sideboard England, glasskiva. Längd: 138, djup: 44 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:29)

1229 7241  Sideboard Ikea, Teak, Ladoga, Längd: 170cm. Djup: 42cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:30)

1229 7531  Sigill 9 st. Höjd: ca 3,5-13,5 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:08)

1229 7098  Silver diverse, 5 delar, ca 350 gr

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:20)

1229 7725  Sittmöbel Trälåda med pall, "Alfort & Cronholm", (lös pall i trälåda). Längd: 65. Djup: 41 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:05)

1229 7018  Skål + fat, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Diameter: 22-32 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:17)

1229 7153  Skål Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Diameter: 28. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:51)

1229 7350  Skål Orrefors, Eva Englund (1937-1998), Sverige. Graal 3413-81. Längd: 11, höjd: 5 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:17)

1229 7720  Skål Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Diameter: 22. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:07)

1229 7465  Skål med lock Ananas, nysilver. Höjd: 13

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:28)

1229 7552  Skål med lock Handmålad, Tyskland, Karl XII. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:16)

1229 7584  Skålar 3 st, Orientaliska, diameter: 13-18, metall

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:25)

1229 7388  Skålar Kai Krebs (1920-2007), Sverige. 9+ 1 st skålar, glaserat lergods. Diameter: 17-24,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:27)

1229 7408  Skaldjurstallrikar 4 st, Firma Svenskt Tenn, glas. Längd: 30

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:23)

1229 7682  Skålfat 2 st, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Underfång, diameter: 18-21

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:16)

1229 7220  Skålfat Meissen. Diameter: 29

1229 7431  Skedar 3 st, silver i etui. Längd: 15-20

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:59)

1229 7429  Skedar 5 st, silver. Längd: 21-26,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:55)

1229 7427  Skedar 6 st, 1700-/1800-tal. Längd: 20-22

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:53)

1229 7428  Skedar silver, 16 st. Snarlika. Längd: 15-22 cm. Vikt: 60 g

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:54)

1229 7341  Sköld metall, Tor, 65x47

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:53)

1229 7333  Skrin Björk. Längd: 38, djup: 28 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:38)

1229 7461  Skrin metall, 1800-tal. Längd: 20

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:24)

1229 7453  Skulptur Asien, Man på padda, porslin. Längd: 17, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:15)

1229 7460  Skulptur bemålad terrakotta, Kai Nielsen (1882-1924), Danmark. Höjd: 20

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:22)

1229 7494  Skulptur Bing & Grøndahl, man. Höjd: 29

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:06)

1229 7581  Skulptur brons, Brevbärare. Höjd: 10

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:24)

1229 7038  Skulptur Byst "Perlan" Gips. Höjd: 27

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:56)

1229 7307  Skulptur Carl Cunningham-Cole (1942-2015), Storbritannien. Signerad, daterad 2001. Keramik. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:28)

1229 7481  Skulptur Elefant, metall, Asien. Längd: 25, höjd: 19 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:55)

1229 7071  Skulptur Elefant, Olle Alberius (1926-1993), Sverige. Orrefors, Kristall. Höjd: 18

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:39)

1229 7514  Skulptur förgylld brons, omkring 1900, Man med svin. Längd: 10, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:35)

1229 7442  Skulptur Huvud, marmor på träsockel. Antik. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:35)

1229 7362  Skulptur Järn, kvinna. Höjd: 45

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:29)

1229 7681  Skulptur Katta. Längd: 10, Kallbrons

1229 7211  Skulptur Metall, Man med flöjt. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:53)

1229 7193  Skulptur Porslin, Western Germany. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:40)

1229 7447  Skulptur Pump, "Carl Holmberg", järn / stensockel. Höjd: 24

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:06)

1229 7482  Skulptur Rörstrand, Svan. Längd: 17, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:48)

1229 7437  Skulptur Royal Copenhagen, Isbjörn. Höjd: 32

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:25)

1229 7210  Skulptur Royal Copenhagen, ko med pojke. Längd: 16 cm, höjd: 17 cm

1229 7515  Skulptur Tiger, Rörstrand, Tidigt 1900-tal. Längd: 28. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:36)

1229 7505  Skulptur trä, Löjtnant, Kgl Smålands Artilleri. Höjd: 29

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:19)

1229 7175  Skulptur / byst gips, "Wagner". Höjd: 32

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:20)

1229 7521  Skulptur / sigillstämpel Firma Svenskt Tenn, barn. Höjd: 8,5 cm

1229 7037  Skulpturer 2 st, Lerods, Signerade LG. Längd: 24-27

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:53)

1229 7522  Skulpturer 3 st, Isbjörnar, B&G och Kgl dansk. Höjd: 8-12 längd: 12-17

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:49)

1229 7097  Skulpturer 4 st, bland annat Lisa Larson, Gustavsberg och Rörstrand. Längd: 13-15, höjd: 5-11 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:18)

1229 7441  Skulpturer ett par, Lejon, Marmor. Längd: 20 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:31)

1229 7182  Skulpturgrupp Parian, Eneret, skadad. Höjd: 42

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:29)

1229 7628  Skylt + gasmätare + addiator, Emalj. Höjd: 11-17

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:13)

1229 7444  Smyckeskrin Orientaliskt. Höjd: 17

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:35)

1229 7659  Sockerlådor 3 st. Längd: ca 72 cm. Djup: ca 33 cm, höjd: ca 21 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:58)

1229 7661  Soffa bemålad. Längd: 115 cm ca

1229 7336  Soffa Nyrokoko. Längd: ca 213 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:42)

1229 7335  Soffa Trä. Längd: 155

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:41)

1229 7031  Soffbord Chakkibord. Diameter: 70, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:19)

1229 7291  Soffbord England, Drum table. Diameter: 102, höjd: 65 cm

1229 6269  Soffbord Glas, med lådor. Slipat glas, Bredd: 125. Djup: 75 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:56)

1229 7119  Soffbord med utdragsskivor, E. Bredd: 65. Djup: 45 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:02)

1229 7238  Soffbord Teak, Bredd: 140 cm. Djup: 62 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:21)

1229 7227  Soffbord Teak, Tingströms, Orion, Anders Löfgren, Bredd: 95 cm. Djup: 58 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:10)

1229 7107  Soffbord Tingströms, Frisco, Teak, Bredd: 81 cm. Djup: 81 cm. Höjd: 56cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:20)

1229 7455  Sparbössa Nysilver. Höjd: 25

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:17)

1229 7417  Spegel 1920-tal, 43x88

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:37)

1229 7418  Spegel 45x87

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:37)

1229 7657  Spegel 78x60

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:52)

1229 7325  Spegel Etsad dekor, 54x44

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:30)

1229 7041  Spegel Förgylld, 47x38

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:01)

1229 7146  Spegel Gustaviansk stil, 1800-tal, 80x30

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:35)

1229 7345  Spegel Orientalisk, guldfärgad, 188x88

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:53)

1229 7083  Spegel Teak, Vittsjö, 54x39

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:44)

1229 6242  Spelbord Intarsia, omkring 1900. Bredd: 100. Djup: 53 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:41)

1229 7344  Stekfat Blåvitt. Kina. Längd: 40

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:54)

1229 7320  Stengods 3 delar, bla, Ekeby. Höjd: 6-10

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:18)

1229 7658  Stolar 3 st, Gustaviansk stil

1229 6288  Stolar 4 st, Tidigt 1900-tal, Mahogny / mässingsdekor

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:46)

1229 7127  Stolar 4 st. Gustaviansk stil

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:18)

1229 7298  Stolar Ett par, 1700-tal

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:34)

1229 7173  Stringhylla 2 gavlar + 3 hyllplan. Längd: 78

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:15)

1229 7710  Strösockerskålar Ett par, nysilver, AG Dufva. Höjd: 26

1229 6508  Supkalkar 2 st, silver, 1853. Höjd: 12,5. Vikt: ca 115 g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:36)

1229 7664  Svanstol höjd: 62 cm ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:55)

1229 6417  Syltkrukor 5 st. Höjd: 8-25

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:24)

1229 7609  Takarmatur Bumlingen, Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, Åhus. Mässing. Diameter 25 cm. Höjd: ca 26 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:40)

1229 7079  Takarmatur Luxus, diameter: 38, höjd: 30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:44)

1229 6088  Takarmatur mässing, rökfärgat glas. Diameter: 45, höjd: 27 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:48)

1229 6401  Takarmatursskärm Josef Frank, No: 2560, diameter: 50

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:10)

1229 6065  Tallrikar + assietter, 10 + 12 st, Gustavsberg, "Classic Flair". Diameter: 20-27

1229 7687  Tallrikar 11 delar, The Botanic Garden, Portmeirion, England, diameter: 22-27

1229 6404  Tallrikar 23 delar, diameter: 16-20, Claremont

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:13)

1229 7647  Tavla Akke Hugh Malmeström (1894-1968), Sverige. Fiskarpojke Palermo, a tergo sign -62. Mosaik, 34x28 cm

1229 7378  Teckning Greta Gerell (1898-1982), Sverige. Signerad. Modell. Motivet: 29x20

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:59)

1229 7524  Tekannor Ett par, metall, Asien, med hänklar. Längd: 20

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:03)

1229 7688  Tekoppar 11 delar, Arctica, Arabia

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:30)

1229 7648  Tekoppar 5 st, Gustafsberg, omkring 1900

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:40)

1229 7069  Tekoppar 8 st, Rörstrand, "Premieur / A la Carte"

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:34)

1229 7503  Telegrafapparat LM Ericson & Co, No 4130, Höjd: 42

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:23)

1229 7646  Tennfat 1700-/1800-tal. Diameter: 35

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:38)

1229 7290  Termoskannor 2 st, Alfi, Tyskland, 1, Längd: Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:52)

1229 7370  Terrin Kompaniporslin, blåvitt. Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:41)

1229 6035  Terrin med lock, 1900-tal, Kanton. Längd: 32 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:09)

1229 7082  Teservis 27 delar, Bo Fajans

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:15)

1229 7369  Teservis 3 delar, England, silver, bruttovikt: 2200 g

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:39)

1229 7558  Tesil silver, Ryssland. Längd: 12. Vikt: 30 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:34)

1229 7660  Teskedar 16 delar, silver. Längd: 12, olika modeller

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:53)

1229 7569  Textil Modell äldre, 52x210

1229 7454  Tobyjug Sarreguemines. Höjd: 19

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:19)

1229 7245  Träsnitt Nils Bringfelt (1903-1985), Sverige. "Svart på vitt". Signerad, daterad 1960, numrerad 1/25, ca 25x22 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:27)

1229 7593  Tsuba Japan, brons. Diameter: 7

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:08)

1229 7590  Tumlare silver, Rey Urban (1929-2015), Sverige. 1992. Höjd: 5

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 21:07)

1229 7262  Tusch 2 st, Lindqvist, ”Budget”, 10x50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:11)

1229 7683  Uniformer 2 st. Med tillbehör, Infanteri och Norrlands Dragoner, storlek: 48 -50, midjemått 84 + 89

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:12)

1229 7466  Uppläggningsbestick 2 delar, modell Konge/Acorn, Johan Rohde för Georg Jensen, Danmark, silver. Längd: 20 cm. Vikt: 133 g

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:29)

1229 7252  Urna metall / porslin, 1800-tal. Höjd: 51

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:50)

1229 7012  Utställningsaffisch Andy Warhol (1928-1987), USA. HMK Fine arts New York, 70x55

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:28)

1229 7055  Väggarmaturer Aneta, ett par, mässing. Längd: 36,5 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:01)

1229 7212  Vägghylla String, 3 gavlar, 6 hyllplan. Längd: 70 cm. Djup: 20 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:54)

1229 7024  Vägglystrar 2 par. Höjd: 35-45 ca

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:18)

1229 6331  Väggmask Goebel, keramik. Höjd: 20

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:09)

1229 7089  Väggpendyl Förgylld. Höjd: 60

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:51)

1229 7226  Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), ur Biskopar, Gustavsberg 1963-1969, ateljéproduktion. Höjd: 45 cm, målad och glaserad vit stengodslera

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:10)

1229 7228  Väggplatta Meissen, Berlin, 22x14

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:12)

1229 7450  Väggskulptur Goldscheider, kvinna. Höjd: 27

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:11)

1229 7371  Väggskulptur Strindberg. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:47)

1229 6502  Väggur LM Ericsson. Elektrisk. Diameter: 87 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:14)

1229 7423  Väggur omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 26

1229 7088  Vagnslyktor ett par. Höjd: 50

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:49)

1229 7486  Vas  + dosa, glas / metalldekor. Höjd: 8-21

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 21:06)

1229 7649  Vas  + jardiniere + ytterfoder, 3 delar, Gustafsberg & Rörstrand. Höjd: 11-19

1229 7095  Vas + skål, bland annat Kosta Boda. Höjd: 16-36 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:17)

1229 7326  Vas + skål, Kina. Diameter: 10-17 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:35)

1229 7509  Vas Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Monterad. Höjd: 12, Gustavsberg

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:28)

1229 7488  Vas cloissonné. Höjd: 25

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:58)

1229 7469  Vas Erich och Ingrid Triller , Sverige. Stengods, grön glasyr. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:32)

1229 7288  Vas Keramik, signerad. 1907. Höjd: 19

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:48)

1229 7405  Vas Keramik. Höjd: 27

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:14)

1229 7149  Vas keramik. Höjd: 31

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:42)

1229 7322  Vas Kina. Höjd: 60 cm

1229 7160  Vas Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 39

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:56)

1229 7487  Vas Konstglas, rutdekor. Höjd: 24

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:57)

1229 7021  Vas Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 27

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:00)

1229 7504  Vas kosta, Hoff. Höjd: 26

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:22)

1229 6523  Vas Murano, Italien. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:57)

1229 7443  Vas Orientalisk. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:33)

1229 7499  Vas Orrefors, Gate, kvinna. Höjd: 30

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:13)

1229 7613  Vas Porslin. Höjd: 35 cm

1229 7500  Vas Rörstrand, Jugend, Djävul. Höjd: 35

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:14)

1229 7508  Vas Silver / emalj, Orientalisk. Höjd: 12

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:25)

1229 7255  Vas silver, 800. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:55)

1229 7556  Vas silver, Ryssland, Ivan Khlebnikov, Moskva. Höjd: 8. Vikt: 100 g

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:32)

1229 7219  Vas Sven Jonsson, Gustavsberg, silverdekor. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:04)

1229 7156  Vas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 28

1229 7157  Vas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 35

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:56)

1229 7159  Vas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 37

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:01)

1229 7477  Vaser  + fat, 3 delar, Metall. Höjd: 4-17

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:43)

1229 7246  Vaser + miniatyrer, 8 delar, Rörstrand, m. M. Höjd: 2 - 11

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:31)

1229 7476  Vaser 2 st, Italien. Höjd: 16-20

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:43)

1229 7545  Vaser 2 st, Porslin, Frank Beardmore, Fenton, & Ryssland. Höjd: 15-30

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:07)

1229 7483  Vaser Ett par, cloissonné. Höjd: 18

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:49)

1229 7299  Vaser Ett par, Opalinglas. Höjd: 35 cm ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:34)

1229 7471  Vaser Ett par, Rörstrand, omkring 1900. Höjd: 18

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:35)

1229 7694  Vaser Ett par, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 14

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:32)

1229 7568  Vaska  + matta, 2 delar, Orientaliska, 49x38 & 54x54

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:59)

1229 7511  Vaxstapelställ antik. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:30)

1229 7070  Vinglas 8 st, Orrefors, Optica Symphony, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Höjd: 20,5 ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:32)

1229 6336  Vitrinskåp 1900-tal, Bemålat. Bredd: 92. Djup: 46 cm, höjd: 186 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:25)

1229 7293  Vitrinskåp blyinfattat glas. Bredd: 114. Djup: 32 cm, höjd: 140 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:00)

1229 7101  Vitrinskåp Funkis, betsad björk. Bredd: 40, djup: 20 cm, höjd: 150 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:41)

1229 7474  Vodkakoppar 12 st, silver, Sovjet. Höjd: 7,5, invändigt förgyllda. Vikt: 350 g

1229 7213  Vodkakoppar 6 st, Sterling, glas. Höjd: 5-5,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:54)

1229 6378  Whiskyglas 18 st, Pippi, Walter Hickman, Kosta Boda, cylinderformade glas med luftbubbla. Höjd: 7 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:18)

1229 7689  Ytterfoder 2 + 1 delar. Höjd: 17-19, bland annat Rörstrand

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:30)

1229 7032  Ytterfoder 3 st, Ekeby. Höjd: 11 cm. Diameter: 11,5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:14)

1229 6062  Ytterfoder 3 st, Erik Hennix, Platina. Höjd: 10-13

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:14)

1229 7676  Ytterfoder 5 st, bland annat Waldemarsudde & Milles. Höjd: 11-17

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:09)

1229 7225  Ytterfoder 6 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 14-26 cm. Höjd: 12-16 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:07)

1229 7330  Ytterfoder ett par. Diameter: 30, höjd: 22 cm, nutida

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:41)

1229 7502  Ytterfoder Gouda, Blomdekor. Höjd: 20, diameter: 25 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:20)