1229 7093 Akvarell Alexandre Mimoglou (f. 1954), Grekland. Segelbåtar. Signerad, numrerad 1993, ca 31x48 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:58)
1229 5510 Akvarell Bo Larsson (f. 1945), Sverige. Träd vid fönster. Signerad -69, Motivet: 24x30
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:35)
1229 7566 Akvarell C Riebe, Porträtt av Esaias Tegnér, 1850, Signerad, 19x14
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:53)
1229 7576 Akvarell F Söderström 1853, Porträtt av Olof af Håkansson. Motivet: 15x12
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:14)
1229 7005 Akvarell K Bergqvist, Portal, signerad, 46x61
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:12)
1229 7140 Akvarell Oidentifierad konstnär. Monte Pincio Rom, 17x24
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:29)
1229 7727 Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, Venedig, 30x15 ca
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:07)
1229 7697 Akvarell Per Andersson, Landskap, monogramsignerad. Motivet: 31x22
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:35)
1229 6356 Akvarell Rudolf Carlborg (1892-1963), Sverige. Kortspelare. Signerad, daterad 1940, ca 35x25 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:50)
1229 7588 Akvarell Signerad E Guinam, 1847, Skridskor, löst blad, bladets mått: 35x46
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:31)
1229 6445 Akvarell Sven Rydén (f. 1925), Sverige. Stadsmotiv. Signerad, daterad 1966. Motivet: 16x13
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:10)
1229 7507 Akvareller 2 st, Bergslandskap, omkring 1900. Motivet: 7x10
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:20)
1229 7209 Armband Sterling, Emalj, Norge. Längd: 18,5 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:52)
1229 7598 Armbandsur 5 st
S�ldes f�r 44.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:39)
1229 7597 Armbandsur Tudor, 18 k. Diameter: 3,5 cm (boetten), längd 22,5 cm (inkl armband)
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:21)
1229 7475 Askkopp + tändstickshållare, Eric Berglöf, 1950-tal, figurala. Höjd: 7-12
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:41)
1229 7677 Assietter 12 st, Grönt glas. Diameter: 18 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:12)
1229 7678 Assietter mm 6 + 3 delar, Flytande blått, diameter: 1. Längd: 19
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:12)
1229 7409 Axelväska Gucci, skinn. Längd: 25, höjd: 19 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:18)
1229 7557 Bägare silver, EEQ, 1806. Höjd: 8
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:33)
1229 7622 Bajonetter 4 st, Eskilstuna. Längd: 35
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:01)
1229 7116 Balja Trä, Allmoge. Längd: 67, höjd: 43 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:00)
1229 7599 Bälten + spännen, diverse Ryssland mm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:29)
1229 7449 Barnfiol med stråke. Längd: 36
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:10)
1229 7421 Barometer mässing. Höjd: 85
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:41)
1229 7169 Barometer valnöt. England, Höjd: 100
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:10)
1229 7234 Bergèrer Ett par, Rokokostil. Längd: ca 77 cm. Djup: ca 70 cm, höjd: 85 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:18)
1229 7619 Beslag mässing, Empire. Längd: 8,5-20,5
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:50)
1229 7425 Bestick silver, 6+ 10 st, Svensk modell. Längd: 18. Vikt: 55 g
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:46)
1229 7432 Bestick silver, 6+ 9. Längd: 21-26, bruttovikt: 120 g (varav knivar 75 g)
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:01)
1229 7376 Bestick silver, diverse, bruttovikt: 60 g (varav knivar 15 g)
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:51)
1229 7430 Bestick silver, gafflar/knivar, 5+ 4 st. Längd: 17-18, bruttovikt: 300 g (varav knivar 150 g)
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:58)
1229 7223 Bestickuppsättning 44 del ca, silver, bruttovikt: 1500 g (varav knivar 700 g)
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:03)
1229 7653 Bestickuppsättning nysilver, Franska Liljan
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 21:00)
1229 7286 Björnspjut Samiskt, signerad. Längd: 172
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:49)
1229 6451 Blandteknik Evy Låås (1923-1999), Sverige. Diorama, Signerad. Motivet: 45x36
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:17)
1229 7138 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Komposition, signerad, duk, 38x54
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:40)
1229 7401 Blandteknik Rolf Smedman (1929-2000), Sverige. Älghuvud, 32x49
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:06)
1229 7574 Blandteknik Signerad Strokirch, Karolin till häst. Motivet: 38x35
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:22)
1229 7189 Blandteknik signerad. Troll, bladets mått: 13x18
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:38)
1229 6442 Blandteknik Sven Rydén (f. 1925), Sverige. "Svart gubbe". Signerad, daterad 1973, bladets mått: 24x33 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:06)
1229 7589 Blåsinstrument Orientaliskt, koppar / mässing. Längd: 56
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:39)
1229 7639 Blyerts Arthur Andersson (1888-1980), Sverige. Bro. Signerad. Motivet: 34x30 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:30)
1229 7285 Blyerts Oidentifierad konstnär. Göteborgsmotiv, ”Hustak i Nordstaden, Götgatan 8”. Signerad Andersson, daterad 1961, ca 40x29 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:43)
1229 7202 Bokverk Potsdam 1727
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:46)
1229 7208 Bokverk Stuttgart, 1788
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:51)
1229 6400 Bonad Feldman, 84x116
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:06)
1229 7122 Bord med stenskiva. Bredd: 57. Djup: 52 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:05)
1229 7256 Bordsdekoration metall, fågel. Längd: 34, höjd: 25 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:51)
1229 7498 Bordsdekorationer 2 st, palmer, nysilver, omkring 1900. Höjd: 30-40
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:14)
1229 7435 Bordsfotogenlampa mässing. Höjd: 68
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:07)
1229 7579 Bordsfotogenlampa omkring 1900, mässing och glas. Höjd: 53
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:18)
1229 7207 Bordsfotogenlampa Tenn. Höjd: 60 cm ca
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:50)
1229 7321 Bordslampa höjd: 45 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:28)
1229 7318 Bordslampa höjd: 80 cm ca
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:29)
1229 7185 Bordslampa Kina. Höjd: 45
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:34)
1229 6384 Bordslampa mässing. Höjd: 64
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:47)
1229 6031 Bordslampfot cloissonné. Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:04)
1229 7726 Bordslampor 2 st, Eichhoff Werke, Tyskland. Utdragbara. Höjd: ca 16-51 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:07)
1229 7178 Bordslampor Ett par, 1970-tal. Höjd: 74
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:21)
1229 7023 Bordslampor ett par, Frankrike. Höjd: 65 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:10)
1229 7331 Bordslampor ett par, Keramik. Höjd: 47
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:47)
1229 7459 Bordsram Rokokostil, nysilver, omkring 1900. Höjd: 48
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:21)
1229 7457 Bordsur brons och mässing, Asien, figural, på träsockel. Höjd: 26
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:18)
1229 7181 Bouzouki Grekland. Längd: 97 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:30)
1229 7539 Brännare 2 st, silver, Sverige / England, diameter: 7-8
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:42)
1229 6245 Brasskärm broderad, 1800-tal, 86x52
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:54)
1229 7534 Brevkniv Silver / pärlemo, Frankrike, delvis förgylld. Längd: 20,5
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:29)
1229 7624 Brevknivar + sax + pappersklämma, 6 delar. Längd: 11-27
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:59)
1229 7530 Brevpressar 3 st, hjälm / ödla / örn. Tidigt 1900-tal. Höjd: 1-10 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:06)
1229 7147 Bricka + skål, Alessi, metall. Diameter: 48, + , höjd: 9 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:40)
1229 7117 Bricka Bemålad. Längd: 65
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:00)
1229 7130 Bricka Hjärter dam. Längd: 52
1229 7309 Bricka mässing. Diameter: 70 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:18)
1229 7436 Broderad tavla Kina, 94X43
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:24)
1229 7655 Brödkorgar + sockerskål + brevställ, 4 delar. Längd: 12-31, bland annat WMF
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:48)
1229 7415 Brosch + 1 par örhängen + 1 par manschettknappar, 18 k
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:33)
1229 7303 Brosch camè. Silver. Längd: 3 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:26)
1229 7669 Byrå 1890-tal, bemålad. Bredd: 92, djup: 47 cm, höjd: 113 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:15)
1229 7026 Byrå 1940-tal, björk, intarsia. Bredd: 82. Djup: 41 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:33)
1229 7690 Byrå från Bruka, 7-lådor. Bredd: 50, djup: 45 cm, höjd: 130 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:47)
1229 7091 Byrå med stenskiva. Bredd: 63, djup: 34 cm, höjd: 70 cm, nyckel
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:57)
1229 7050 Byrå Sengustaviansk, mahogny. Bredd: 90 cm. Djup: 44 cm. Höjd: 82 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 21:14)
1229 6275 Byrå Stenskiva, intarsia. Bredd: 80, djup: 44 cm, höjd: 74 cm, nyckel
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:27)
1229 7718 Campingset 4 delar, Bord + 3 stolar, fällbara, 80x60
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:01)
1229 6111 Cigarettetui silver. Vikt: 180g, 14x10 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:21)
1229 7554 Cigarettetuin 4 st, silver. Längd: 8,5-12,5. Vikt: 50 g
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:22)
1229 7467 Cigarettställ Jordglob, mässing. Höjd: 20
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:32)
1229 7527 Cigarrsnoppare 2 st, lådor, HABANA Flor Fina. Längd: 12,5. Djup: 9 cm, höjd: 5 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:57)
1229 7529 Cigarrställ järn, stövel. Höjd: 8
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:59)
1229 7541 Coasters 4 st, ns / trä. Diameter: 14
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:47)
1229 7078 Cocktailglas 8 st. Dekor med tupp, Diameter: 8. Höjd: 6,5 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:42)
1229 5294 Collage/blandteknik Carmen Paas (f. 1966), Sverige. "Ballroom dance. Signerad, daterad 2016. Mixed media collage, 150x110 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:01)
1229 6206 Collage/blandteknik Carmen Paas (f. 1966), Sverige. "Dance improvisation". Signerad, daterad 2016. Mixed media collage, 150x110 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:19)
1229 7626 Dagbricka längd: 15 cm, höjd: 13 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:05)
1229 6394 Damarbetsbord Rokokostil, Bemålat. Bredd: 85, djup: 44 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:02)
1229 6055 Damarmbandsur Certina Revelation. Diameter: 3,5 cm (boetten). Längd: 24 cm (totalt)
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:38)
1229 7292 Dekanteringsvagga modell äldre, mässing /trä. Höjd: 35
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:55)
1229 7327 Dekorelement 6 st, Kina. Diameter: 25 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:31)
1229 7570 Dolkar 2 st, Orientaliska. Längd: 33-36
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:04)
1229 7592 Dolkar 3 st. Längd: 39-57
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:06)
1229 7560 Dosa med sked silver. Längd: 6,5
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:41)
1229 7543 Dosor + skrin, 7 delar, Ns / snäckor, Modell äldre. Längd: 7-16
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:52)
1229 7555 Dräktsmycke silver, filigranarbete, Christiania, diameter: 5,5
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:25)
1229 7595 Dubbelkniv Björk. Längd: 39
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:12)
1229 7044 Efterrättsbestick silver, 39 delar. Modell Haga. 12 gafflar (15,5 cm), 12 knivar (18 cm), 12 kaffeskedar (11 cm) + 3 smörknivar (17 cm). Längd: 15,5-18 cm, bruttovikt: 1650 g
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:21)
1229 7627 Emaljskyltar 4 st, 24x34 - 35x50
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:10)
1229 7051 Emmafåtöljer ett par, 1880-tal
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:55)
1229 7312 Etagagehylla Längd: 48cm. Djup: 26 cm. Höjd: 85cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:16)
1229 6444 Etsning Acke Åslund (1881-1958), Sverige. "Vårarbete". Signerad, daterad 1923. Motivet: 18x23
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:08)
1229 6319 Etsning Albert-Émile Artigue (1850-1927), Frankrike. Flicka i karmstol. Signerad, numrerad 29/100. Motivet: 25x16 ca
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:49)
1229 6434 Etsning Axel Tallberg (I860-1928), Sverige. Signerad, Man, 23x15
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:49)
1229 7422 Etsning efter Piranesi, 32x24
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:43)
1229 7383 Etsning Folke Gullby (1912-1982), Sverige. Katter, signerad. 90/310. Motivet: 9x21
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:12)
1229 6437 Etsning Herta Günther (1934-2018), Tyskland. Hippodrom, 14/35. Signerad, daterad 1971. Motivet: 28x31
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:00)
1229 7186 Etsning Kurt Pettersson, 1951, "Fantasi", signerad. 4/30. Motivet: 11x7
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:35)
1229 7701 Etsning Stig Borglind (1892-1965), Sverige. "Junikväll". Signerad, daterad -45. Motivet: 19,5x18,5
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:42)
1229 6096 Etsningar 3 st. Diptyk, Handkolorerade, flora. Motivet: 21x13
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:37)
1229 7620 Fällknivar 5 st. Längd: 15,5-52 cm. Böker Damast + 1 st Case
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:50)
1229 7187 Färgetsning Robert Sand, "Arche Noah", signerad. 2000, bladets mått: 12x16
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:36)
1229 7281 Färggravyr interiör ”Peter den stores hus i Holland”, 1697. Motivet: 20x25
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:35)
1229 7027 Färglitografi 2 st, Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 173/400 respektive 38/500. Motivet: 28x21 cm respektive 31x22 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:10)
1229 7719 Färglitografi Albin Amelin (1902-1975), Sverige. Flottare, Signerad, ej numrerad. Motivet: 50x70
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:02)
1229 7148 Färglitografi Albin Amelin (1902-1975), Sverige. Hamnmotiv, signerad, onumrerad. Motivet: 53x70
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:42)
1229 7715 Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 305/ 320. Motivet: 30x24 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:09)
1229 7141 Färglitografi Bo Cronqvist (f. 1948), Sverige. Fyr. Signerad, numrerad 2/100, bladets mått: 48x58
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:30)
1229 6234 Färglitografi Bo Larsson (f. 1945), Sverige. Interiör. Signerad, daterad 1982, numrerad 14/125, bladets mått: 56x72
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:10)
1229 7007 Färglitografi Endre Nemes (1909-1985), Sverige. Signerad, numrerad 55/185. Motivet: 42x53 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:15)
1229 7400 Färglitografi Henrik Allert (f. 1937), Sverige. Signerad, numrerad 27/225. Motivet: 24x29 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:04)
1229 7604 Färglitografi Igge Karlsson (1932-2009), Sverige. Signerad, daterad 1983, numrerad 16/260, bladets mått: 56x77 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:21)
1229 7010 Färglitografi Inge Schiöler (1908-1971), Motivet: 39x48
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:23)
1229 7011 Färglitografi Inge Schiöler (1908-1971), Motivet: 39x48
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:25)
1229 6274 Färglitografi Japan, Samuraj. Motivet: 39x26
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:25)
1229 6504 Färglitografi John Christoforou (1921-2014), Storbritannien. Signerad, numrerad 5/75. Motivet: 40x37 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:33)
1229 7162 Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, daterad 81,244/500. Motivet: 36x27
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:55)
1229 7278 Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Bröllop, HC-upplaga, signerad, 42x60
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:29)
1229 6285 Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Interiör, HC-upplaga, Signerad. Motivet: 41x60
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:40)
1229 7359 Färglitografi Lennart Frisk. Signerad, daterad 1986, numrerad 83/100. Motivet: 57x39 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:28)
1229 7361 Färglitografi Leopold Fare (1926-1996), Sverige. Signerad, numrerad HC 6/36. Motivet: 57x41 cm
1229 6053 Färglitografi Lin Utzon (f. 1946), Danmark. "Vence -91". Signerad, numrerad 2/100, bladets mått: 76x56 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:27)
1229 7571 Färglitografi Oidentifierad konstnär. "Flaggenhissung auf dem Reichstag 1945". Signerad, daterad 1974, numrerad 18/50. Motivet: 26x41 cm
1229 7105 Färglitografi Olle Kåks (1941-2003), Sverige. HC-upplaga, Signerad, 99x139
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:52)
1229 7728 Färglitografi Per Andersson, Fågel & Frukt. Signerad, numrerad 95/225. Motivet: 10x15 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:08)
1229 5323 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Kalskärgård. Signerad, numrerad 233/310, Signerad, löst blad, bladets mått: 58x48
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:34)
1229 7275 Färglitografi Teresa Wennberg (f. 1944), Sverige. HC-upplaga, signerad, 68x50
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:28)
1229 7106 Färglitografi Ulf Wahlberg (f. 1938), Sverige. Bilar. Signerad, daterad 1994, numrerad 31/360. Motivet: 27x38
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:15)
1229 6518 Färglitografi Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad, numrerad 204/360. Motivet: 35x68 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:05)
1229 7698 Färglitografier 2 st, Nikolaj ll. Motivet: 21x29
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:36)
1229 7379 Färglitografier 2 st, Roland Kempe (1907-1991), Sverige. Signerad. 150-upplaga. Motivet: 34x50 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:03)
1229 7272 Färglitografier 2 st. Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Numrerade och signerade, 62x46
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:28)
1229 7520 Fästmansservis 4 delar, nysilver, Württembergische Metallwarenfabrik WMF, Jugend. Höjd: 4-14
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:46)
1229 7257 Fat + 6 tallrikar, Kina, blåvitt. Diameter: 22 - 30
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:53)
1229 6164 Fat 2 st, Blåvita, Kina. Diameter: 22,5 cm ca
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:39)
1229 7323 Fat 2 st, Kina. Diameter: 20 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:29)
1229 7544 Fat 3 st, metall, Modell äldre. Längd: 16-39
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:59)
1229 7452 Fat Bakelit / silverdekor, Perstorp, 1941. Diameter: 24
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:14)
1229 7203 Fat Ett par, Kina, 1900-tal. Längd: 35 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:57)
1229 7221 Fat Kina, 1900-tal. Diameter: 35 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:59)
1229 7218 Fat Kosta, Ehrner. Diameter: 42
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:56)
1229 7559 Fat silver, diameter: 22, Orientaliskt
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:35)
1229 7358 Fat på fot silver, Nyrokoko. Höjd: 16. Vikt: 20 g
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:26)
1229 7230 Fåtölj Bröderna Andersson, skinn
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:16)
1229 7232 Fåtöljer Ett par, Bröderna Andersson
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:17)
1229 7510 Fickur 2 st, + fodral, omkring 1900
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:34)
1229 7614 Fickur silver, 8x5,5 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:43)
1229 7338 Fickur silver, John Ward, London. Diameter: 7
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:45)
1229 7365 Figuriner 2 st, Bing & Grøndahl. Höjd: 11-14
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:31)
1229 7480 Figuriner 3 st, Djur, Rörstrand, Dahl Jensen samt B&G. Höjd: 7 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:52)
1229 7434 Fiskbestick silver, 4+ 4 delar. Längd: 18-19. Vikt: 350 g
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:04)
1229 7693 Fiskfat Arabia. Längd: 61 cm
1229 7691 Fiskfat Frankrike. Längd: 54 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:35)
1229 7317 Formar 10 st, Emalj. Längd: 10,5 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:25)
1229 7506 Fotografi i ram Japan, Tidigt 1900-tal, ramens innermått, 24x19
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:19)
1229 7562 Fotografier 6 st, 1800-tal (En 1900-tal), 9x7 ca
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:45)
1229 7564 Fotoram barockstil, metall, 30x20 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:49)
1229 7563 Fotoram tidigt 1900-tal, metall, dekor med kastanj. Ramens yttermått: 30x20 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:47)
1229 7577 Fotoramar 2 st, intarsia, 29x20
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:17)
1229 7565 Fotoramar 2 st, mässing, Modell äldre. Höjd: 21-23,5
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:50)
1229 7172 Galghängare Ycki, 1950-tal, 8 galgar. Längd: 48 cm. Höjd: 38 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:24)
1229 7540 Gästabudskniv + cigarettrullare, 2 delar, metall. Längd: 7-9, modell äldre
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:42)
1229 7163 Glas + assietter, 11 + 8 st. Grönt glas. Höjd: 6
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:07)
1229 7019 Glas 12+ 5 st, Duka. Höjd: 14-17
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 21:02)
1229 7629 Glas 9 delar, färgat. Höjd: 7-30
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:16)
1229 7706 Glas på fot + karaff, 9 delar. Höjd: 13 - 33
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:48)
1229 7348 Glas på fot, silver, 14 delar. Höjd: 6-18. Vikt: 100 g
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:11)
1229 7478 Glas på fot 7 st, modell äldre. Höjd: 14,5-18
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:55)
1229 7578 Glasmästarspegel 1800-tal, akvarelldekor, 51x27
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:20)
1229 7224 Glasservis 45 del ca, Diamant, Kosta. Höjd: 7-14 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:06)
1229 7168 Glasservisdelar 15 delar, Iittala. Höjd: 5 - 9
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:22)
1229 6405 Glasservisdelar 22 delar, 11 + 5 + 5 + 1 st. Höjd: 4,5-23. 1950-tal
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:15)
1229 7056 Glasservisdelar 8+ 8+ 4 st. Höjd: 10-15
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:19)
1229 7113 Gnistskydd ca 55x40 cm + bläsbälg
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:57)
1229 7310 Gökur höjd: 50 cm ca
1229 7045 Golvlampa Ateljé Lyktan, Åhus. Höjd: ca 130 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:03)
1229 7061 Golvlampa Trä. Höjd: ca 165
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:53)
1229 7129 Golvlampa Uplight med läslampa, metall, höjd: 182 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:28)
1229 7131 Golvlampa Uplight med läslampa, metall. Höjd: 182
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:23)
1229 7132 Golvlampa Uplight med läslampa, metall. Höjd: 182
1229 7610 Golvlampfot NK. Höjd: 138 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:41)
1229 5068 Golvur Tempus Fugit, England, nutida. Höjd: 210
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:13)
1229 7025 Grafiskt blad efter Henri de Toulouse-Lautrec. Signerad, numrerad 273/275. Motivet: 60x44 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:27)
1229 7448 Gravyr Carl XIV Johan, Ram med tre kronor. Motivet: 65x41
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:07)
1229 7081 Gravyrer 3 st, De Geer, Finspångs gruva. Motivet: 16x22 & 20x16
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:04)
1229 7087 Hallykta Glas. Höjd: ca 30
1229 7196 Händer 7 st, Trä. Höjd: 30 cm ca
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:42)
1229 7550 Handske till rustning replika. Längd: 30
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:11)
1229 7630 Handskrift Förteckning över standarer och fanor, undertecknat av Carolus (Karl XI), Stockholm 13 april 1675, samt häfte över Svenska arméns och flottans uniformer af Gustaf Engelhart, Stockholm 1886
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:11)
1229 7585 Hängare 2 st, metall, omkring 1900. Höjd: 1. Längd: 34 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:30)
1229 7126 Hängskåp med lådor, vitrindörrar. Bredd: 87, djup: 25 cm, höjd: 113 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:09)
1229 7490 Hatt Garde Nationale, 1800-tal. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:08)
1229 7046 Herrbetjänt höjd: 105 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:42)
1229 7047 Herrbetjänt höjd: 105 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:43)
1229 7039 Herrbetjänt höjd: 106 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:02)
1229 7316 Herrbetjänt metall. Höjd: 100 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:23)
1229 7553 Hjälm + sköld, Persien, "Khula Khud & Dhal", diameter: 38, höjd: 25 + brynja
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:21)
1229 7114 Hörnbord Karl Johan, mahogny. Bredd: 54. Djup: 38 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:58)
1229 7123 Hörnskåp Bredd: 85 cm, djup: 58 cm, höjd: 85 cm
1229 7346 Hörnskåp Gustaviansk stil. Bredd: 96, höjd: 190 cm, nyckel
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:54)
1229 7387 Ikon omkring 1900,15x10
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:13)
1229 7535 Ikon rizza i silver, Ryssland, 6,5x5,5, bruttovikt: ca 20 g
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:36)
1229 7533 Ikon rizza i silver, Ryssland, S: t Petersburg, 1838, (A. T), 11,5x9,5. Vikt: ca 115 g
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:24)
1229 7438 Ikon Ryssland, 1800-tal, 22x17
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:26)
1229 7623 Ikoner 3 st, mässing. Höjd: 13-19
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:58)
1229 7675 Ingefärskrukor + fat, 4 delar, Kina, diameter: 12, höjd: 12-15
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:08)
1229 7493 Jakttroféer bemålat trä. Höjd: 35 ca
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:05)
1229 7343 Jardiniere Fürstenberg, 1920-tal. Porslin. Längd: 35 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:50)
1229 7583 Jardiniere nysilver, omkring 1900. Längd: 36, höjd: 23 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:24)
1229 7171 Jordglob Handels- och Samfärdsglob. Höjd: 62 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:15)
1229 7426 Kaffekoppar 11 st. + 1 extrafat + kaffekanna. Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:49)
1229 7680 Kaffekoppar 20 del ca, omkring 1900
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:14)
1229 6020 Kaffepannor 2 st, koppar. Höjd: 22,5-25 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:47)
1229 7709 Kaffeservis 3 delar, nysilver, AG Dufva. Höjd: 12 - 20
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:57)
1229 7253 Kaffeservis 3 delar, nysilver, Dufva. Höjd: 16 - 26
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:47)
1229 7652 Kaffeservis 40 del ca, Musselmalet, Royal Copenhagen
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:45)
1229 7020 Kaffeskedar 12 st. Silver, Ceson, i etui. Vikt: ca 100 g. Längd: 10,5 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:10)
1229 6094 Kakfat på fot, glas / metall, 1930-tal. Höjd: 25
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:23)
1229 6109 Kandelaber brons. Höjd: 40
1229 7458 Kandelaber Järn, Nygotik. Höjd: 49
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:20)
1229 7519 Kanna + koppar, 2 + 5 delar, silver, Kina. Diameter: 5, höjd: 3-10 cm, vikt: 180 g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:49)
1229 7161 Kanna Glas, Orrefors. Höjd: 29
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:59)
1229 7582 Kanna nysilver, omkring 1900. Höjd: 26 längd: 25 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:30)
1229 7580 Kannor + tekök, 3 delar, mässing. Höjd: 29-35
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:20)
1229 7053 Karaff + vas, Kristall. Höjd: 18-23
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:23)
1229 7497 Karaffer + skål på fot, 3 delar, Sandviksglas, 20-tal. Höjd: 23-34. Diameter: 23 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:10)
1229 7495 Karaffer 4 st, 1800-tal. Höjd: 25-31
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:07)
1229 6329 Karmstol Carl Malmsten (1888-1972), Sverige.
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:16)
1229 6253 Karmstol Tidigt 1900-tal, skinn
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:04)
1229 7108 Karmstolar + bord, Rokokostil, Längd: 91 cm. Djup: 70 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:24)
1229 7295 Karmstolar + stolar, 2 + 2 st. Ek, Rokokostil
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:03)
1229 6340 Karmstolar ett par, Jugend
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:49)
1229 7239 Karmstolar Ett par, Rokokostil
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:21)
1229 7663 Karmstolar Ett par, rokokostil
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:56)
1229 7666 Karmstolar Ett par, Rokokostil
1229 7102 Karott + tillbringare+ fat, Gustavsberg, Gourmet
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:30)
1229 7420 Kartor 2 st. Tryck. Motivet: 45x36,22x36
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:38)
1229 7374 Kaviarskedar 2 st silver, Ryssland, 1 st 1884. Längd: 18 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:45)
1229 7366 Klocka brons. Höjd: 15
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:32)
1229 7567 Knivar + gafflar, 18 delar, silver, Rosenholm, 9+ 9 st. Längd: 17,5-20. Vikt: 90 g (varav knivar 50 g)
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:57)
1229 7621 Knivar 8 st. Längd: 18-30 ca
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:55)
1229 7080 Koffert Längd: 97. Djup: 49 cm. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:47)
1229 7472 Kolonnljusstakar Ett par, Gusum. Höjd: 17
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:39)
1229 7548 Kompass Maritime, Lock Spur, London, FL West. Diameter: 6
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:05)
1229 7685 Konstglas 4 delar, Erik Höglund och Alvar Aalto. Höjd: 4-12 cm
1229 7686 Konstglas 5 delar. Bland annat Bertil Vallien. Höjd: 6,5-13 cm
1229 7479 Kopp + fat, Emalj, bland annat Ryssland. Höjd: 10 Dia: 24
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:52)
1229 7586 Kopp Silver / bemålad, 1800-tal, Ryssland, S: t Petersburg. Höjd: 5
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:30)
1229 7542 Koppar 4 st, silver, Ryssland. Höjd: 7-9. Vikt: 20 g
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:50)
1229 7673 Koppar 5 delar, modell äldre
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:06)
1229 7054 Koppar 5 st, diverse bla Meissen
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:56)
1229 7446 Koppar 6 delar, Kina/Tibet. Höjd: 10-25 cm
S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:01)
1229 7151 Korg Midipy, Frankrike. Rött läder, avdelare för 4 flaskor. Höjd: 39 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:45)
1229 7306 Kuddar 6 st, Kelim. Längd: 40-93 cm ca
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:07)
1229 7206 Kuriosa 4 delar, bla, brandspruta, kniv, Solingen, m. M. Höjd: 4 - 35
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:46)
1229 7587 Kuriosa 5 delar, modell äldre. Höjd: 2-10
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:30)
1229 7596 Kuriosa Metall
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:16)
1229 7618 Kuriosa Militaria mm
1229 7525 Lackask Sovjet. Längd: 12, djup: 12 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:58)
1229 7302 Lampbord 1950-tal. Bredd: 30, djup: 30 cm, höjd: 30 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:41)
1229 7242 Lampbord med speldosa, Intarsia, Bredd: 54cm. Djup: 39cm, höjd: 50cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:24)
1229 7300 Lampett Funkis. Höjd: 62 cm ca
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:41)
1229 7342 Leksak Apa, Steiff. Höjd: 11
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:49)
1229 7009 Litografi Olle Nyman (1909-1999), Sverige. EA 44/50. Signerad, daterad 78. Motivet: 38x30
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:22)
1229 7008 Litografi Reutersvärd. Signerad, numrerad 173/200,26x20 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:18)
1229 7066 Litografier 2 st, Marstrand & Uddevalla. Motivet: 18x29 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:34)
1229 6457 Ljuskrona glaspärlor / blå prismor. Höjd: 36
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:36)
1229 6371 Ljuskrona korgmodell. Höjd: 70 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:02)
1229 7052 Ljuskrona mässing, 1800-tal. Höjd: ca 100
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 21:05)
1229 5153 Ljuskrona rokokostil, nutida. Höjd: 70
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:19)
1229 7243 Ljusmanschetter parti diverse, glas
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:23)
1229 7645 Ljusplåtar Ett par, Tenn, Ekengren. Höjd: 31
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:40)
1229 7201 Ljusstakar 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Advent, Gustavsberg. Höjd: 12-17 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:45)
1229 7713 Ljusstakar 4 st. Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Gustafsberg. Höjd: 7
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:03)
1229 7528 Ljusstakar 6 st, mässing, 1800-/1900-tal. Höjd: 11-15
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:58)
1229 7513 Ljusstakar Ett par, Ljus / oljelampa, mässing. Höjd: 24
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:32)
1229 7711 Ljusstakar Ett par, nysilver. Höjd: 16
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:00)
1229 7516 Ljusstakar Ett par, senempire, mässing. Höjd: 18,5
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:43)
1229 7334 Ljusstakar ett par, silver, 1963, T Eldh. Höjd: 9
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:39)
1229 7217 Ljusstakar Ett par, Skultuna, No 123. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:56)
1229 7651 Ljusstakar Ett par, Skultuna. Höjd: 22
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:43)
1229 6018 Ljusstake 1800-tal, Skultuna, Märkt SB, diameter: 26
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:25)
1229 7492 Ljusstake mässing, 1800-tal. Höjd: 51
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:04)
1229 7650 Ljusstake mässing. Höjd: 21
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:48)
1229 7440 Målning på papper, Kina, 68x39
S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:55)
1229 7705 Månbord 1880-tal. Diameter: 105, höjd: 78 cm, 2st ilägg, Bredd: 35 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:45)
1229 7463 Mask Afrika, trä. Höjd: 43
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:27)
1229 7353 Matbord Gustaviansk stil. Diameter: 115, höjd: 74 + 3 ilägg x48
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:20)
1229 7240 Matsalsgrupp 5 delar, Troeds, Teak, bord+ 4 stolar+ 2 st iläggsskivor. Längd: 100 cm. Djup: 100 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:39)
1229 7708 Matservis 39 delar, Gustafsberg, assietter, diameter: 19 cm, djupa tallrikar, diameter: 23 cm, tallrikar, diameter: 24 cm, fat l 30 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:52)
1229 7679 Matservis 50 del ca, Lidköping, Diana, assietter, diameter: 17 cm, tallrikar, diameter: 25 cm, såskann. Längd: 20 cm, fat längd: 36 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:13)
1229 7057 Matservis Glas, 24 del
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:22)
1229 7022 Matservis Rosenthal, 58 delar, djupa tallrikar, diameter: 25 cm, assietter, diameter: 17 cm, tallrikar, diameter: 24 cm, såskann. Längd: 20 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:11)
1229 7016 Matservisdelar 14 st, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. "Rainbow", Rörstrand
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:44)
1229 7631 Matservisdelar 20 del ca, Doulton, England
1229 7308 Matservisdelar 55 del ca, KPM
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:08)
1229 7062 Matservisdelar 56 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. "Princess", Gustavsberg 1939. Svart och grön dekor på flintgods
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:43)
1229 7671 Matta Bochara, 104x175
1229 7547 Matta Orientalisk, 102x153
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:02)
1229 7094 Matta orientalisk, 110x155
1229 7280 Matta orientalisk, 111x162
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:34)
1229 7276 Matta orientalisk, 121x187
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:27)
1229 7373 Matta orientalisk, 163x92
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:48)
1229 7601 Matta orientalisk, 242x151
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:20)
1229 7546 Matta Orientalisk, 50x77
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:00)
1229 7372 Matta orientalisk, Figural, 310x156
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:45)
1229 7279 Matta orientalisk, Galleri, 78x246
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:33)
1229 7600 Mätur 2 st, ca 7,5x5,5 cm respektive ca 8x6 cm, i etui
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:18)
1229 7612 Medaljer + ordnar, 10 st
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:33)
1229 7059 Miniatyrer 2 st, ca 11x9
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:35)
1229 7684 Miniatyrer 2 st, skålar, Stig Lindberg & Berndt Friberg. Höjd: 2 ca
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:18)
1229 7289 Minkjacka längd: ca 80 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:46)
1229 7532 Mjölkkanna silver, Empire, 1829. Höjd: 15. Vikt: 300 g
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:11)
1229 7712 Mockakoppar 11 st. + bricka. Längd: 31, Edward Hald (1883-1980), Sverige. Karlskrona
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:06)
1229 7351 Nattygsbord ett par. Bredd: 40, djup: 32 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:18)
1229 7120 Nattygsbord Reliefdekor. Bredd: 44, höjd: 32 cm, höjd: 88
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:03)
1229 7199 Nötknäppare Trä, bemålad, Expertic DDR. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:44)
1229 7501 Oljelampa nysilver, Orientalisk. Höjd: 32
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:17)
1229 7133 Oljemålning Åke Nothberg (1891-1973), Sverige. Signerad, daterad 22, hamnmotiv. Olja på pannå, 40x50
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:20)
1229 7642 Oljemålning Alfred Wahlberg (tillskriven), Vy, monogramsignatur, duk på pannå, 10x17
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:34)
1229 7136 Oljemålning Alvin Stöhr (1874-1941), Signerad, daterad 31, parkmotiv. Olja på duk, 45x40
1229 7158 Oljemålning Anna Hindricson (f. 1862), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 57x42 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:51)
1229 7179 Oljemålning Anton Genberg (1862-1939), Sverige. Kor, signerad. Olja på duk, 52x76 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:22)
1229 6433 Oljemålning Bertil Öhlund (1923-2003), Sverige. Träd. Olja på pannå, 21x27 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:47)
1229 7180 Oljemålning Bertil Wahlberg (f. 1923), Sverige. Paris. Signerad. Olja på duk, 98x49 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:31)
1229 7399 Oljemålning Bertil Widbrant (f. 1914), Sverige. Sträckande änder. Olja på duk, 33x40 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:02)
1229 6351 Oljemålning Bertil Ydström, blåsippor, signerad. 1948. Olja på pannå, 41x32
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:42)
1229 7134 Oljemålning Birger Halling (1907-1996), Sverige. Strandbild, signerad, BH. Olja på pannå, 36x45
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:21)
1229 7263 Oljemålning Birgit Forsell (1909-2003), Sverige. Ballerina i svart med rött hårband, signerad. Olja på duk, 24x19
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:20)
1229 7259 Oljemålning Birgit Forsell (1909-2003), Sverige. Signerad, ballerina i svart. Olja på duk, 27x21
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:49)
1229 7261 Oljemålning Birgit Forsell (1909-2003), Sverige. Signerad, Ballerina i vitt. Olja på duk, 24x18
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:08)
1229 7268 Oljemålning Birgit Forsell (1909-2003), Sverige. Signerad, Ballerina mot röd fond. Olja på duk, 40x32
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:22)
1229 7143 Oljemålning Carl Köhler (1919-2006), Sverige. "vid havet", signerad. Olja på duk, 61x79
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:37)
1229 7142 Oljemålning Carl Köhler (1919-2006), Sverige. Komposition. Signerad, daterad 50. Olja på pannå, 16x25
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:36)
1229 6459 Oljemålning Carl Skånberg (1850-1883), Sverige, (tillskriven). Ekor vid strand. Olja på pannå, 32x44 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:41)
1229 7028 Oljemålning Carsten Engström (1941-2004), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 64x53
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:11)
1229 7305 Oljemålning Christer Schmiterlöw (1926-1995), Sverige. Signerad, daterad 64, komposition. Olja på duk, 83x140 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:10)
1229 7456 Oljemålning Dick Ljunggren (f. 1951), Sverige. Shot in the dark, Signerad. Olja på duk, 31x30
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:18)
1229 7190 Oljemålning E Brand, "Litet fyrkantigt landskap", signerad. Olja på duk, 25x30
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:38)
1229 7192 Oljemålning E Brand, "Litet landskap". Olja på duk. Signerad. 24x35
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:39)
1229 7380 Oljemålning E Reenstierne, signerad. Blomsterstilleben. Olja på duk, 40x32
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:04)
1229 7637 Oljemålning Erik Osslund (1913-1982), Sverige. Kust, Signerad. Olja på pannå, 34x40
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:29)
1229 7640 Oljemålning F Svendsen, Sydländsk by, Signerad. Olja på duk, 37x43
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:32)
1229 2006 Oljemålning Fanny Hjelm (1858-1944), Sverige. 1924, stilleben. Olja på pannå, 61x46
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:49)
1229 6283 Oljemålning Frederik Wilhelm Svendsen (1885-1975), Danmark. Interiör, Signerad. Olja på duk, 60x80 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:40)
1229 6224 Oljemålning H Ernoult, signerad. Sydländskt landskap. Olja på duk, 70x102
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:25)
1229 7092 Oljemålning H Johansson. Signerad, daterad 50, kust. Olja på pannå, 22x31
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 21:00)
1229 7266 Oljemålning Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Signerad, daterad -66. Olja på duk, 26x34
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:15)
1229 7264 Oljemålning Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Signerad, daterad 66, interiör. Olja på pannå, 19x12
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:11)
1229 7260 Oljemålning Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Signerad, daterad 66, interiör. Olja på pannå, 20x12
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:59)
1229 7034 Oljemålning Henrik Heino, "När dimman lättat", osignerad. Olja på duk, 33x33 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:45)
1229 7040 Oljemålning Ingeborg Winsbro (1896-1984), Sverige. Provence. Olja på pannå, 19x17 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:00)
1229 7065 Oljemålning Jan B Pospisil (1898-1968), Sverige. Signerad. Olja på duk, 24x32 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:28)
1229 7695 Oljemålning Joaquin Ibanez-Arellano (f. 1929), Sverige. Fruktstilleben. Signerad. Olja på duk, 19x26 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:34)
1229 7195 Oljemålning Jocke Öberg (1890-1967), Sverige. Fors, signerad. Olja på duk, 51x54 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:41)
1229 5083 Oljemålning Kjell Sörensen Ringi (1939-2010), Sverige. Olja på duk, 32x18 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:24)
1229 7274 Oljemålning Lars Florén (1899-1979), Sverige. Rabatten, Stockholm, signerad. Olja på duk, 45x64
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:25)
1229 6003 Oljemålning Lars Sjögren (f. 1931), Sverige. Signerad -58. Olja på duk, komposition, 36x41
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:06)
1229 7367 Oljemålning Lars Tärning (f. 1945), Sverige. Vinflaska, signerad. 2018,41x35
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:33)
1229 7003 Oljemålning Magnusson, Karoliner till häst. Signerad, daterad 1907. Olja på duk, 60x75 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:07)
1229 7235 Oljemålning Mirko Vucinic (f. 1957), Serbien. "Lady G", signerad 2001. Olja på duk, 47x37 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:17)
1229 7004 Oljemålning Nils Bäckman (1896-1946), Sverige. Stadsmotiv. Olja på pannå, signerad, 54x65
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:09)
1229 7139 Oljemålning Oidentifierad konstnär, äldre man. Olja på duk, 24x17
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:28)
1229 7247 Oljemålning Oidentifierad konstnär, porträtt, 1800-tal. Olja på duk, 76x60
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:36)
1229 7287 Oljemålning Oidentifierad konstnär, signerad, landskap med man. Olja på pannå, 29x40
1229 7013 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Komposition, osignerad. Olja på duk, 54x40
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:37)
1229 7632 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Marin. Olja på pannå, 20x22
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:23)
1229 7006 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 66. Olja på duk, 81x67
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:16)
1229 6353 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Hus i vinterlandskap. Olja på duk, 50x63
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:46)
1229 7128 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 31x45
1229 7398 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Tofsvipor. Signerad. Olja på duk, 50x61 cm
1229 7271 Oljemålning Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Signerad, daterad 1969, Nordingrå. Olja på pannå, 38x45
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:22)
1229 7394 Oljemålning Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Signerad, daterad 42. Olja på duk, 32x39
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:50)
1229 7250 Oljemålning Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Signerad, daterad 58, spökvillan. Olja på pannå, 45x54
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:40)
1229 5080 Oljemålning P Månsson, signerad 1933, skymning. Olja på pannå, 45x81 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:08)
1229 7384 Oljemålning Reenstierne, signerad. Blomsterstilleben. Olja på duk, 26x24
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:10)
1229 7076 Oljemålning Ryno Frieberg (f. 1920), Sverige. "Modell mot rött". Signerad, daterad 58-66. Olja på duk, 41x33
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:26)
1229 7200 Oljemålning Severin Nilson (1846-1918), Sverige. Kust, signerad. Olja på duk, 40x56
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:42)
1229 7042 Oljemålning Signerad William, Stilleben. Olja på duk, 60x50
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:07)
1229 7284 Oljemålning signerad, man i eka. Olja på duk, 26x35
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:48)
1229 7067 Oljemålning Th Jansen, stilleben, signerad. Olja på duk, 50x40
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:13)
1229 7064 Oljemålning Titus Wikström (1887-1979), Segelbåt. Olja på pannå, 54x36
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:29)
1229 7249 Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad, daterad 1964. Olja på duk, 60x50
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:44)
1229 7269 Oljemålning Wiking Svensson (1915-1979), Sverige. Monogramsignerad, komposition. Olja på duk, 53x44
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:19)
1229 7273 Oljemålning Yngve Svedlund (f. 1925), Sverige. Fiolspelande man, signerad. Olja på duk, 50x60
1229 7035 Oljemålningar 2 st, Lennart Börje, Stockholm. Olja på duk, 45x55 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:47)
1229 7002 Oljemålningar 2 st, Natasha Andersson (f. 1937), Sverige. Signerade, 2012. Olja på pannå, 26x34
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:05)
1229 7177 Oljemålningar 2 st, Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Hamn motiv. Olja på pannå, 25x30
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:19)
1229 7617 Orden silver, Kutuzovorden, Sovjet. Diameter: 4
1229 7724 Originalcel 2 st, Handmålad, Pelle svanslös, Team film, 22x30
1229 7311 Öronlappsfåtölj
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:15)
1229 7332 Pall 1950-tal. Längd: 56 cm. Djup: 41 cm, höjd: 48 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:38)
1229 7283 Pall Gilbert Marklund (f. 1958), Sverige. "Jonte", Furu. Längd: 45 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:36)
1229 7473 Parfymbrännare nysilver, klot. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:39)
1229 7730 Parti Kina, porslin och cloassonné, 11 delar. Höjd: 2,5 -12 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:01)
1229 7603 Parti beslag Spännen
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:24)
1229 7152 Parti kuriosa 3 delar, bland annat silver
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:48)
1229 7328 Parti kuriosa 7 delar, Kina
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:31)
1229 7216 Parti porslin 3 delar, Kina. Höjd: 6-13,5 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:55)
1229 7670 Pelarbord 1800-tal, diameter: 48, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:01)
1229 7602 Pennor diverse 12 förpackningar, bland annat Mont Blanc
S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:24)
1229 7462 Pennställ / figurin 1800-tal, porslin. Höjd: 11
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:24)
1229 7068 Pennteckningar 2 st, Bert Håge, 32x24
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:17)
1229 7406 Penselvas + vas, + skål, porslin, Kina, 1900-tal, höjd: 4- 28
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:15)
1229 6175 Penselvas Trä, Asien. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:46)
1229 7403 Piedestal Porslin. Höjd: 50
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:10)
1229 7537 Pipskaft opiumpipa. Reliefdekor. Längd: 32 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:44)
1229 7512 Plunta + glas, 2 delar, Carl XV. Höjd: 13-20
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:32)
1229 7496 Pluntor / karaffer 5 st. Höjd: 17-20
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:13)
1229 7347 Pokaler silver, 12 st. Höjd: 4-10. Vikt: 45 g
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:55)
1229 7551 Pokalglas Tyskland, diameter: 16, höjd: 24 cm, Kungaskål
1229 7729 Porslin 3 delar, Orientaliskt, urna, såsnipa och tekanna. Höjd: 10,5-14,5 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:56)
1229 7099 Porslin Kina, 2 delar. Längd: 13-26
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:22)
1229 6332 Porslinsmålning Landskap med får, Holland, signerad. V J Gils, 30x10
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:13)
1229 7118 Pottskåp 1800-tal, bemålat. Bredd: 44, djup: 36 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:03)
1229 7100 Remmare 10 st. + 5 st glas, Orrefors, Höjd: 18,5-19
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:22)
1229 7368 Reseikon Ryssland, Längd: 10cm. Höjd: 7cm
1229 7413 Ring 14 k, 6 gr, ringmått: 11 (21 mm)
1229 7414 Ring 18 k, 5 gr, ringmått: 10 (20,25 mm)
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:28)
1229 6209 Ring 18k med briljanter, 0,3 ct. Vikt: 3,5 g ca, ringmått: 11
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:48)
1229 7304 Ring 18k, ringmått: 7 (17,75 mm)
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:27)
1229 7277 Röllakan 143x198
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:35)
1229 6464 Röllakan Anna Johanna Ångström, Axeco, 140x200 cm
1229 7319 Sadelväska Orientalisk, 50x100
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:29)
1229 7662 Salongsbord Nyrokoko, mahogny. Bredd: 106, djup: 68 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:55)
1229 7451 Sameknivar 3 st, Modell äldre. Längd: 18-26
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:13)
1229 7489 Samovar England, klotformad. Höjd: 46
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:59)
1229 7491 Samovar Koppar, 1800-tal. Höjd: 47
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:03)
1229 7517 Såsslevar 2 st, silver, Danmark, 1924/25. Längd: 18
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:42)
1229 7672 Satsbord 2 delar, 1950-tal, teak. Höjd: 49-51
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:05)
1229 7090 Satsbord 3 delar, Rokokostil, 50x35 cm. Höjd: 48-53 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:52)
1229 7001 Segelbåtsmodell längd: 60 cm, höjd: 85 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:36)
1229 7360 Sejdlar Glas med tennlock, 5 st. Höjd: 12-16
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:28)
1229 7667 Sekretär 1800-tal, Alm, stenskiva. Bredd:98, djup: 52 cm, höjd: 124 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:58)
1229 6385 Sekretär Bemålad. Bredd:94, djup: 41 cm, höjd: 96 cm, nyckel
1229 7236 Sekretär Intarsia, Rokokostil, Bredd:79 cm. Djup: 48 cm, höjd: 93cm, nyckel
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:18)
1229 7714 Serigrafi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Signerad, numrerad 48/160, bladets mått: 53x17 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:10)
1229 7231 Serigrafi Richard Ryan (f. 1974), Sverige. Signerad, numrerad 209/350. Motivet: 46x61 cm
1229 7237 Serigrafi Ron Lior (f. 1971), Sverige. Signerad, numrerad 193/250, ca 80x53 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:19)
1229 7014 Serigrafier 4 st, Richard Ryan (f. 1974), Sverige. 350 upplaga, bladets mått: 63x48
1229 7233 Serveringsvagn Längd: 73 cm. Djup: 43cm, höjd: 66 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:16)
1229 7121 Serveringsvagn med kakelplattor. Längd: 76, djup: 49 cm, höjd: 66 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:10)
1229 7103 Servisdelar Kastehelmi, Oiva Toikka (f. 1931), Finland. Arabia, lanserades 1964, ca 30 delar, Nuutajärvi
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:34)
1229 7167 Servisdelar Mat- och kaffeservis, 70 del ca, Les roses Classiques, Fyrklövern, tallrikar, diameter: 20 cm, assietter, diameter: 17, kanna, höjd: 20 cm, terri. Längd: 35 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:07)
1229 6278 Sideboard England, glasskiva. Längd: 138, djup: 44 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:29)
1229 7241 Sideboard Ikea, Teak, Ladoga, Längd: 170cm. Djup: 42cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:30)
1229 7531 Sigill 9 st. Höjd: ca 3,5-13,5 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:08)
1229 7098 Silver diverse, 5 delar, ca 350 gr
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:20)
1229 7725 Sittmöbel Trälåda med pall, "Alfort & Cronholm", (lös pall i trälåda). Längd: 65. Djup: 41 cm, höjd: 45 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:05)
1229 7018 Skål + fat, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Diameter: 22-32 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:17)
1229 7153 Skål Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Diameter: 28. Höjd: 10 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:51)
1229 7350 Skål Orrefors, Eva Englund (1937-1998), Sverige. Graal 3413-81. Längd: 11, höjd: 5 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:17)
1229 7720 Skål Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Diameter: 22. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:07)
1229 7465 Skål med lock Ananas, nysilver. Höjd: 13
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:28)
1229 7552 Skål med lock Handmålad, Tyskland, Karl XII. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:16)
1229 7584 Skålar 3 st, Orientaliska, diameter: 13-18, metall
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:25)
1229 7388 Skålar Kai Krebs (1920-2007), Sverige. 9+ 1 st skålar, glaserat lergods. Diameter: 17-24,5 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:27)
1229 7408 Skaldjurstallrikar 4 st, Firma Svenskt Tenn, glas. Längd: 30
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:23)
1229 7682 Skålfat 2 st, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Underfång, diameter: 18-21
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:16)
1229 7220 Skålfat Meissen. Diameter: 29
1229 7431 Skedar 3 st, silver i etui. Längd: 15-20
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:59)
1229 7429 Skedar 5 st, silver. Längd: 21-26,5
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:55)
1229 7427 Skedar 6 st, 1700-/1800-tal. Längd: 20-22
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:53)
1229 7428 Skedar silver, 16 st. Snarlika. Längd: 15-22 cm. Vikt: 60 g
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:54)
1229 7341 Sköld metall, Tor, 65x47
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:53)
1229 7333 Skrin Björk. Längd: 38, djup: 28 cm, höjd: 60 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:38)
1229 7461 Skrin metall, 1800-tal. Längd: 20
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:24)
1229 7453 Skulptur Asien, Man på padda, porslin. Längd: 17, höjd: 16 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:15)
1229 7460 Skulptur bemålad terrakotta, Kai Nielsen (1882-1924), Danmark. Höjd: 20
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:22)
1229 7494 Skulptur Bing & Grøndahl, man. Höjd: 29
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:06)
1229 7581 Skulptur brons, Brevbärare. Höjd: 10
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:24)
1229 7038 Skulptur Byst "Perlan" Gips. Höjd: 27
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:56)
1229 7307 Skulptur Carl Cunningham-Cole (1942-2015), Storbritannien. Signerad, daterad 2001. Keramik. Höjd: 55 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:28)
1229 7481 Skulptur Elefant, metall, Asien. Längd: 25, höjd: 19 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:55)
1229 7071 Skulptur Elefant, Olle Alberius (1926-1993), Sverige. Orrefors, Kristall. Höjd: 18
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:39)
1229 7514 Skulptur förgylld brons, omkring 1900, Man med svin. Längd: 10, höjd: 10 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:35)
1229 7442 Skulptur Huvud, marmor på träsockel. Antik. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:35)
1229 7362 Skulptur Järn, kvinna. Höjd: 45
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:29)
1229 7681 Skulptur Katta. Längd: 10, Kallbrons
1229 7211 Skulptur Metall, Man med flöjt. Höjd: 33 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:53)
1229 7193 Skulptur Porslin, Western Germany. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:40)
1229 7447 Skulptur Pump, "Carl Holmberg", järn / stensockel. Höjd: 24
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:06)
1229 7482 Skulptur Rörstrand, Svan. Längd: 17, höjd: 15 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:48)
1229 7437 Skulptur Royal Copenhagen, Isbjörn. Höjd: 32
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:25)
1229 7210 Skulptur Royal Copenhagen, ko med pojke. Längd: 16 cm, höjd: 17 cm
1229 7515 Skulptur Tiger, Rörstrand, Tidigt 1900-tal. Längd: 28. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:36)
1229 7505 Skulptur trä, Löjtnant, Kgl Smålands Artilleri. Höjd: 29
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:19)
1229 7175 Skulptur / byst gips, "Wagner". Höjd: 32
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:20)
1229 7521 Skulptur / sigillstämpel Firma Svenskt Tenn, barn. Höjd: 8,5 cm
1229 7037 Skulpturer 2 st, Lerods, Signerade LG. Längd: 24-27
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:53)
1229 7522 Skulpturer 3 st, Isbjörnar, B&G och Kgl dansk. Höjd: 8-12 längd: 12-17
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:49)
1229 7097 Skulpturer 4 st, bland annat Lisa Larson, Gustavsberg och Rörstrand. Längd: 13-15, höjd: 5-11 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:18)
1229 7441 Skulpturer ett par, Lejon, Marmor. Längd: 20 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:31)
1229 7182 Skulpturgrupp Parian, Eneret, skadad. Höjd: 42
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:29)
1229 7628 Skylt + gasmätare + addiator, Emalj. Höjd: 11-17
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:13)
1229 7444 Smyckeskrin Orientaliskt. Höjd: 17
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:35)
1229 7659 Sockerlådor 3 st. Längd: ca 72 cm. Djup: ca 33 cm, höjd: ca 21 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:58)
1229 7661 Soffa bemålad. Längd: 115 cm ca
1229 7336 Soffa Nyrokoko. Längd: ca 213 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:42)
1229 7335 Soffa Trä. Längd: 155
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:41)
1229 7031 Soffbord Chakkibord. Diameter: 70, höjd: 20 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:19)
1229 7291 Soffbord England, Drum table. Diameter: 102, höjd: 65 cm
1229 6269 Soffbord Glas, med lådor. Slipat glas, Bredd: 125. Djup: 75 cm, höjd: 54 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:56)
1229 7119 Soffbord med utdragsskivor, E. Bredd: 65. Djup: 45 cm, höjd: 52 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:02)
1229 7238 Soffbord Teak, Bredd: 140 cm. Djup: 62 cm, höjd: 53 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:21)
1229 7227 Soffbord Teak, Tingströms, Orion, Anders Löfgren, Bredd: 95 cm. Djup: 58 cm, höjd: 52 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:10)
1229 7107 Soffbord Tingströms, Frisco, Teak, Bredd: 81 cm. Djup: 81 cm. Höjd: 56cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:20)
1229 7455 Sparbössa Nysilver. Höjd: 25
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:17)
1229 7417 Spegel 1920-tal, 43x88
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:37)
1229 7418 Spegel 45x87
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:37)
1229 7657 Spegel 78x60
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:52)
1229 7325 Spegel Etsad dekor, 54x44
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:30)
1229 7041 Spegel Förgylld, 47x38
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:01)
1229 7146 Spegel Gustaviansk stil, 1800-tal, 80x30
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:35)
1229 7345 Spegel Orientalisk, guldfärgad, 188x88
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:53)
1229 7083 Spegel Teak, Vittsjö, 54x39
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:44)
1229 6242 Spelbord Intarsia, omkring 1900. Bredd: 100. Djup: 53 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:41)
1229 7344 Stekfat Blåvitt. Kina. Längd: 40
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:54)
1229 7320 Stengods 3 delar, bla, Ekeby. Höjd: 6-10
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:18)
1229 7658 Stolar 3 st, Gustaviansk stil
1229 6288 Stolar 4 st, Tidigt 1900-tal, Mahogny / mässingsdekor
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:46)
1229 7127 Stolar 4 st. Gustaviansk stil
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:18)
1229 7298 Stolar Ett par, 1700-tal
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:34)
1229 7173 Stringhylla 2 gavlar + 3 hyllplan. Längd: 78
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:15)
1229 7710 Strösockerskålar Ett par, nysilver, AG Dufva. Höjd: 26
1229 6508 Supkalkar 2 st, silver, 1853. Höjd: 12,5. Vikt: ca 115 g
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:36)
1229 7664 Svanstol höjd: 62 cm ca
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:55)
1229 6417 Syltkrukor 5 st. Höjd: 8-25
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:24)
1229 7609 Takarmatur Bumlingen, Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, Åhus. Mässing. Diameter 25 cm. Höjd: ca 26 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:40)
1229 7079 Takarmatur Luxus, diameter: 38, höjd: 30 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:44)
1229 6088 Takarmatur mässing, rökfärgat glas. Diameter: 45, höjd: 27 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:48)
1229 6401 Takarmatursskärm Josef Frank, No: 2560, diameter: 50
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:10)
1229 6065 Tallrikar + assietter, 10 + 12 st, Gustavsberg, "Classic Flair". Diameter: 20-27
1229 7687 Tallrikar 11 delar, The Botanic Garden, Portmeirion, England, diameter: 22-27
1229 6404 Tallrikar 23 delar, diameter: 16-20, Claremont
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:13)
1229 7647 Tavla Akke Hugh Malmeström (1894-1968), Sverige. Fiskarpojke Palermo, a tergo sign -62. Mosaik, 34x28 cm
1229 7378 Teckning Greta Gerell (1898-1982), Sverige. Signerad. Modell. Motivet: 29x20
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:59)
1229 7524 Tekannor Ett par, metall, Asien, med hänklar. Längd: 20
S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:03)
1229 7688 Tekoppar 11 delar, Arctica, Arabia
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:30)
1229 7648 Tekoppar 5 st, Gustafsberg, omkring 1900
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:40)
1229 7069 Tekoppar 8 st, Rörstrand, "Premieur / A la Carte"
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:34)
1229 7503 Telegrafapparat LM Ericson & Co, No 4130, Höjd: 42
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:23)
1229 7646 Tennfat 1700-/1800-tal. Diameter: 35
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:38)
1229 7290 Termoskannor 2 st, Alfi, Tyskland, 1, Längd: Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:52)
1229 7370 Terrin Kompaniporslin, blåvitt. Diameter: 23 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:41)
1229 6035 Terrin med lock, 1900-tal, Kanton. Längd: 32 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:09)
1229 7082 Teservis 27 delar, Bo Fajans
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:15)
1229 7369 Teservis 3 delar, England, silver, bruttovikt: 2200 g
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:39)
1229 7558 Tesil silver, Ryssland. Längd: 12. Vikt: 30 g
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:34)
1229 7660 Teskedar 16 delar, silver. Längd: 12, olika modeller
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:53)
1229 7569 Textil Modell äldre, 52x210
1229 7454 Tobyjug Sarreguemines. Höjd: 19
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:19)
1229 7245 Träsnitt Nils Bringfelt (1903-1985), Sverige. "Svart på vitt". Signerad, daterad 1960, numrerad 1/25, ca 25x22 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:27)
1229 7593 Tsuba Japan, brons. Diameter: 7
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:08)
1229 7590 Tumlare silver, Rey Urban (1929-2015), Sverige. 1992. Höjd: 5
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 21:07)
1229 7262 Tusch 2 st, Lindqvist, ”Budget”, 10x50 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:11)
1229 7683 Uniformer 2 st. Med tillbehör, Infanteri och Norrlands Dragoner, storlek: 48 -50, midjemått 84 + 89
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:12)
1229 7466 Uppläggningsbestick 2 delar, modell Konge/Acorn, Johan Rohde för Georg Jensen, Danmark, silver. Längd: 20 cm. Vikt: 133 g
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:29)
1229 7252 Urna metall / porslin, 1800-tal. Höjd: 51
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:50)
1229 7012 Utställningsaffisch Andy Warhol (1928-1987), USA. HMK Fine arts New York, 70x55
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:28)
1229 7055 Väggarmaturer Aneta, ett par, mässing. Längd: 36,5 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:01)
1229 7212 Vägghylla String, 3 gavlar, 6 hyllplan. Längd: 70 cm. Djup: 20 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:54)
1229 7024 Vägglystrar 2 par. Höjd: 35-45 ca
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:18)
1229 6331 Väggmask Goebel, keramik. Höjd: 20
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:09)
1229 7089 Väggpendyl Förgylld. Höjd: 60
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:51)
1229 7226 Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), ur Biskopar, Gustavsberg 1963-1969, ateljéproduktion. Höjd: 45 cm, målad och glaserad vit stengodslera
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:10)
1229 7228 Väggplatta Meissen, Berlin, 22x14
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:12)
1229 7450 Väggskulptur Goldscheider, kvinna. Höjd: 27
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:11)
1229 7371 Väggskulptur Strindberg. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:47)
1229 6502 Väggur LM Ericsson. Elektrisk. Diameter: 87 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:14)
1229 7423 Väggur omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 26
1229 7088 Vagnslyktor ett par. Höjd: 50
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:49)
1229 7486 Vas + dosa, glas / metalldekor. Höjd: 8-21
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 21:06)
1229 7649 Vas + jardiniere + ytterfoder, 3 delar, Gustafsberg & Rörstrand. Höjd: 11-19
1229 7095 Vas + skål, bland annat Kosta Boda. Höjd: 16-36 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:17)
1229 7326 Vas + skål, Kina. Diameter: 10-17 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:35)
1229 7509 Vas Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Monterad. Höjd: 12, Gustavsberg
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:28)
1229 7488 Vas cloissonné. Höjd: 25
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:58)
1229 7469 Vas Erich och Ingrid Triller , Sverige. Stengods, grön glasyr. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:32)
1229 7288 Vas Keramik, signerad. 1907. Höjd: 19
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:48)
1229 7405 Vas Keramik. Höjd: 27
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:14)
1229 7149 Vas keramik. Höjd: 31
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:42)
1229 7322 Vas Kina. Höjd: 60 cm
1229 7160 Vas Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 39
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:56)
1229 7487 Vas Konstglas, rutdekor. Höjd: 24
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:57)
1229 7021 Vas Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 27
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:00)
1229 7504 Vas kosta, Hoff. Höjd: 26
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:22)
1229 6523 Vas Murano, Italien. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:57)
1229 7443 Vas Orientalisk. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:33)
1229 7499 Vas Orrefors, Gate, kvinna. Höjd: 30
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:13)
1229 7613 Vas Porslin. Höjd: 35 cm
1229 7500 Vas Rörstrand, Jugend, Djävul. Höjd: 35
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:14)
1229 7508 Vas Silver / emalj, Orientalisk. Höjd: 12
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:25)
1229 7255 Vas silver, 800. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:55)
1229 7556 Vas silver, Ryssland, Ivan Khlebnikov, Moskva. Höjd: 8. Vikt: 100 g
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:32)
1229 7219 Vas Sven Jonsson, Gustavsberg, silverdekor. Höjd: 33 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:04)
1229 7156 Vas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 28
1229 7157 Vas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 35
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:56)
1229 7159 Vas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 37
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:01)
1229 7477 Vaser + fat, 3 delar, Metall. Höjd: 4-17
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:43)
1229 7246 Vaser + miniatyrer, 8 delar, Rörstrand, m. M. Höjd: 2 - 11
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:31)
1229 7476 Vaser 2 st, Italien. Höjd: 16-20
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:43)
1229 7545 Vaser 2 st, Porslin, Frank Beardmore, Fenton, & Ryssland. Höjd: 15-30
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:07)
1229 7483 Vaser Ett par, cloissonné. Höjd: 18
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:49)
1229 7299 Vaser Ett par, Opalinglas. Höjd: 35 cm ca
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:34)
1229 7471 Vaser Ett par, Rörstrand, omkring 1900. Höjd: 18
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:35)
1229 7694 Vaser Ett par, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 14
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:32)
1229 7568 Vaska + matta, 2 delar, Orientaliska, 49x38 & 54x54
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:59)
1229 7511 Vaxstapelställ antik. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:30)
1229 7070 Vinglas 8 st, Orrefors, Optica Symphony, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Höjd: 20,5 ca
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:32)
1229 6336 Vitrinskåp 1900-tal, Bemålat. Bredd: 92. Djup: 46 cm, höjd: 186 cm, nyckel
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:25)
1229 7293 Vitrinskåp blyinfattat glas. Bredd: 114. Djup: 32 cm, höjd: 140 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:00)
1229 7101 Vitrinskåp Funkis, betsad björk. Bredd: 40, djup: 20 cm, höjd: 150 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:41)
1229 7474 Vodkakoppar 12 st, silver, Sovjet. Höjd: 7,5, invändigt förgyllda. Vikt: 350 g
1229 7213 Vodkakoppar 6 st, Sterling, glas. Höjd: 5-5,5 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:54)
1229 6378 Whiskyglas 18 st, Pippi, Walter Hickman, Kosta Boda, cylinderformade glas med luftbubbla. Höjd: 7 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:18)
1229 7689 Ytterfoder 2 + 1 delar. Höjd: 17-19, bland annat Rörstrand
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:30)
1229 7032 Ytterfoder 3 st, Ekeby. Höjd: 11 cm. Diameter: 11,5 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:14)
1229 6062 Ytterfoder 3 st, Erik Hennix, Platina. Höjd: 10-13
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:14)
1229 7676 Ytterfoder 5 st, bland annat Waldemarsudde & Milles. Höjd: 11-17
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:09)
1229 7225 Ytterfoder 6 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 14-26 cm. Höjd: 12-16 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:07)
1229 7330 Ytterfoder ett par. Diameter: 30, höjd: 22 cm, nutida
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:41)
1229 7502 Ytterfoder Gouda, Blomdekor. Höjd: 20, diameter: 25 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:20)