Auktionshuset Metropol AB

 Earlier auctions den 18 maj 2020 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1327 2300  Affisch Jasper Johns (f. 1930), "Recent Still Life", utställningsaffisch 1966. Oramat löst blad, ca 89x51 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:29)

1327 2001  Affisch Jim Dine (f. 1935), USA. Utställningsaffisch 1965, "Art In Science". Oramat löst blad. Bladets mått: 96x62 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:17)

1327 2121  Akvarell Einar Wallquist (1896-1985), fjällandskap. Signerad, daterad -85m mm: 26x35 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:20)

1327 2467  Akvarell Oidentifierad konstnär. Palermo. Signerad. Motivet: 25x32cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:18)

1327 2395  Akvarell Tommy Östmar (1934-2007), Sverige. Signerad. Akvarell, 31x39 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:28)

1327 2334  Ampel Jugend, koppar, glaskupa. Diameter: 42 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:29)

1327 3104  Ampel Karl Johanstil, 1800-tal. Diameter: 46 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:53)

1327 2299  Arkivskåp ek, jalusi. Svenska Möbelfabrikerna AB, Bredd: 80. Djup: 42 cm. Höjd: 78 cm, nyckel

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:29)

1327 2390  Armband 18k guld, Ärtlänk. Längd: 23cm, med hänge, gravyr, vikt: 12g.

Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:32)

1327 2393  Armband 18k guld, gultguld/vitguld/rödguld. Längd: 18cm, bredd: 2cm, vikt: 39g

Hammered for 13.000 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:14)

1327 2316  Armband 18k guld, Längd: 20cm. Vikt: 9g

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:15)

1327 2388  Armband 18k guld, modell: Pansar. Längd: 20cm, med säkerhetskedja, vikt: 16g

Hammered for 5.400 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:55)

1327 2405  Armband 18k guld, Pansar, med berlocker. Längd: 21cm, defekt, av, vikt: 7g.

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:46)

1327 2421  Armband 2 st, silver. Längd: 18cm, vikt: 37g

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:29)

1327 2093  Armband 2 st, silver. Längd: 21-23cm vikt: 59g

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:41)

1327 2426  Armband silver, Pansar. Längd: 20cm, bredd: 1,5cm, med säkerhetskedja, vikt: 19g.

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:58)

1327 2088  Armbandsur 18k guld, bruttovikt: 24g, Alrtima. Längd: 17cm

Hammered for 6.000 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:44)

1327 2102  Armbandsur 18k guld, Certina, flexband doublé, quartz, datum, gravyr, bruttovikt: 50g. Bottens, diameter: 33mm. Total längd m armband 196 mm (elastiskt).

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:32)

1327 2114  Armbandsur 4 st, bland annat Omega

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:33)

1327 2113  Armbandsur Certina, 18k guld, "NewArt", graverad. Bottens, diameter: 33mm. Total längd m armband: 230mm.

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:55)

1327 2412  Armbandsur Damur, 18k guld, Saab. Diameter: 20mm, bakboett i stål, längd: 18cm, bruttovikt: 12g.

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:39)

1327 2115  Armbandsur Tissot Visodate Seastar. Bottens, diameter: 33mm. Total längd m armband: 246mm.

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:10)

1327 2384  Armring 18k guld. Diameter: 66mm, öppningsbar, vikt: 28g.

Hammered for 9.400 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:42)

1327 3117  Assietter 4 st. Gunnar Wennerberg (1863-1914), Sverige. "Blåsippa", Gustavsberg. Diameter: 17 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:46)

1327 2099  Barbänkar Ett par, nutida, Metall / galon. Längd: 121, höjd: 83 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:55)

1327 2480  Barbord + 4st barstolar. Bredd: 120 cm. Djup: 60 cm, höjd: 100 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:44)

1327 2482  Barstolar Ett par. Höjd: 78cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:46)

1327 2216  Bestick 37 delar, Nysilver. Längd: 14-24 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:25)

1327 2567  Bestick 8 delar, NOBEL, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Gense. Längd: 18,5-22, (3 + 3 + 2 del)

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:08)

1327 2369  Bestick silver, 10 delar, diverse, bruttovikt: 330g.

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:20)

1327 2408  Bestick silver, 48 delar, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1960-tal. Längd: 16-20,5 cm, bruttovikt: ca 1900 g

Hammered for 11.000 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:44)

1327 2368  Bestick silver, 9 delar, diverse, vikt: 435g

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:56)

1327 2264  Blandteknik 2 st, Frithiof Åberg, 1930. Signerad. Motivet: 35x47, "Wrangelska palatset"

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:55)

1327 2574  Blandteknik 2 st, Nils Rundgren Björnjägaren (1890-1971), Sverige. Signerade, 1970,33x43 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:11)

1327 2460  Blandteknik Åke Plantin (1898-1987), Sverige. Sydländsktmotiv. Signerad. Motivet: 27x34cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:01)

1327 2339  Blandteknik Boris Ottenberg (1891-1946), Sverige. Signerad, daterad -40, vårvinter, 25x32 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:57)

1327 2340  Blandteknik Ferdinand Hernlund (1837-1902), Sverige. Vattenkvarn, Signerad, med dedikation, Östergötland, bladets mått: 11,5x18 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:37)

1327 2492  Blandteknik Gérard Titus-Carmel (f. 1942), Frankrike. "Monument á la métode". Signerad, daterad 1971, numrerad 98/100. Färgserigrafi och kollage. Bladets mått: ca 54x74 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:21)

1327 2433  Blandteknik Japansk konstnär. Signerad. Motivet: 65x50 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:24)

1327 2387  Blandteknik Knut Gruva (1902-1981), Sverige. Signerad, daterad 1958. Motivet: 30x40 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:43)

1327 2127  Bokhylla med lådor. 1930-tal, mahogny. Bredd: 80 cm. Djup: 26 cm, höjd: 95 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:35)

1327 2105  Bokhylla Teak, 3-hyllplan. Bredd: 39 cm. Djup: 20 cm. Höjd: 46 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:28)

1327 2326  Bokhyllor 3 st, Valnöt. Bredd: 60-90 / st, djup: 24 cm, höjd: 200 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:53)

1327 2151  Bokverk 2 st, Svenska slott & Herresäten (Södermanland), / Gotland & Wisby i bilder

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:02)

1327 2150  Bokverk 35 band, Strindbergs samlade skrifter, Halvfranska band

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:25)

1327 2439  Bokverk 5 band, Sveriges Historia, Halvfranska

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:25)

1327 2108  Bordslampa 1960-tal, plåt. Höjd: 42 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:50)

1327 2524  Bordslampa Blyinfattat glas. Höjd: 22 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:08)

1327 2526  Bordslampa Funkis, med fotoramar. Höjd: 36 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:42)

1327 2280  Bordslampa Skultuna, No44. Höjd: 50 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:56)

1327 2353  Bordslampfot mässing. Höjd: 67 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:21)

1327 2287  Bordslampfot metall. Höjd: 38 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:05)

1327 2262  Bordslampfot Orrefors, Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Höjd: 37 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:27)

1327 2261  Bordslampfötter 2 st, Rörstrand, Inger Persson (f. 1936), Sverige. Höjd: 27-41 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:11)

1327 2318  Bordslampor Ett par. Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige, Orrefors. Stomme i klarglas med grönt underfång. Signerad undertill "Orrefors", etikettmärkta. Skärm ”Stensöta”. Höjd: 59 cm

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:41)

1327 2435  Bordsram Gustaviansk stil, mässing. Höjd: 16cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:32)

1327 2167  Bordsur jugend. Höjd: 35 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:22)

1327 2504  Bricka + kantin. Längd: 52cm. Diameter: 60cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:08)

1327 2159  Brosch 18k guld, med diamant, 1xca0,05ct, rubin & blå safir. Diameter: 30mm, år 1933, gravyr. Vikt: 10g

Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:04)

1327 2097  Brosch 18k guld. Längd: 4cm, vikt: 3g

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:10)

1327 2091  Brosch silver. Diameter: 3cm, Rey Urban (1929-2015), Sverige. Sterling, vikt: 12g

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:40)

1327 3213  Brosch sterlingsilver, Georg Jensen, Danmark. Diameter: 3cm. Vikt: 3,9g

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:42)

1327 2398  Brosch & örhängen 18k guld, med pärlor. Längd: 2-4cm, vikt: 6g.

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:40)

1327 3212  Broscher + örhängen. 3 delar. Örhängen i silver. Art Déco, broscher i metall. Diameter: 2-4cm, Vikt: 35g ca

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:39)

1327 2414  Broscher 4 delar, silver. Diameter: 2-5cm, med vita stenar & pärlor. Vikt: 31g

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:50)

1327 2125  Byrå 1800-tal, Björk. Bredd: 98, djup: 44 cm, höjd: 106 cm, nyckel

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:10)

1327 3365  Byrå med klocköverdel, Furu. Bredd: 104, djup: 49 cm, höjd: 211 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:06)

1327 2134  Byrå med stenskiva, fem lådor. Bredd: 60. Djup: 35 cm, höjd: 70 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:01)

1327 2297  Byrå omkring sekelskiftet 1900, Bemålad. Bredd: 88, djup: 48 cm, höjd: 82 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:03)

1327 2328  Byrå Rokokostil, med stenskiva, Bemålad. Bredd: 92. Djup: 47 cm, höjd: 82 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:16)

1327 2128  Byrå sengustaviansk stil, omkring 1900. Mahogny, stenskiva, mässingsdekor. Bredd: 87. Djup: 47 cm. Höjd: 81 cm

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:48)

1327 2083  Byrå sengustaviansk stil, Stenskiva, mahogny. Bredd: 91. Djup: 47 cm, höjd: 78 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:10)

1327 2380  Carborundumetsning Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 88/99. Bladets mått: 76x56 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:45)

1327 2472  Chiffonjé Sent 1800-tal. Bredd: 104 cm, Djup: 50 cm. Höjd: 142 cm, nyckel

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:10)

1327 2087  Collier 18k guld, Doserat. Längd: 47cm, vikt: 22g.

Hammered for 7.400 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:04)

1327 2423  Collier med hänge silver, Finland. Längd: 66cm, vikt: 19g.

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:04)

1327 2564  Däcksstol Teak

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:32)

1327 2147  Dagbädd 1950-tal, Teak, (ej madrass), 82x200 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:47)

1327 2307  Damejeanne i metallställning. Höjd: 65 Dia: 55 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:30)

1327 2317  Damur 18k guld, Rutina, 17 jewels, Incabloc, manuell. Diameter: 18mm, lås ej i guld. Bruttovikt: 8g.

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:12)

1327 3291  Dragspel Hagström, med fodral, 40x39cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:44)

1327 2430  Emaljmålning Francesc Taltavull (1933-2000), Sverige. Signerad, 35x25 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:16)

1327 2484  Etsning Gérard Titus-Carmel (f. 1942), Frankrike. Komposition med snöre. Signerad, numrerad 2/100, daterad -73. Oramat löst blad. Motivet: ca 47,5x37,5 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:34)

1327 2175  Etsning Johan Fredrik Martin (efter). Eskilstuna. Ej signerad. Motivet: 29x39 ca

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:26)

1327 2389  Etsning Oidentifierad konstnär, "fågelfot". Signerad, numrerad 110/275. Motivet: 23x25 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:42)

1327 2519  Etsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Man-Kvinna-Mus", 1974. Signerad, EA-upplaga. Oramat löst blad, 17x14 cm, bladets mått: 45x38,5 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:51)

1327 2169  Etsning Richard Årlin (f. 1945), Sverige. Eget tryck. Signerad, daterad -81. Motivet: 18x13 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:29)

1327 3288  Etsning Signerad, Frankfurt. Motivet: 76x58cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:37)

1327 2179  Etsning Torsten Renqvist (1924-2007), Sverige. "Klot med byggnadsställning", Monogram TR. Signerad, numrerad 24/65, -59. Motivet: 24,5x19,5

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:05)

1327 2329  Färgetsning "The Derby 1848", Charles Hunt. Ej signerad. Motivet: 51x75 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:45)

1327 3422  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Bon a tirer". Signerad. Oramat löst blad. Bladets mått: 57,5x70 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:43)

1327 3410  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "La Belle Gabrielle VIII", komposition. Haskel 80. Signerad, numrerad 5/30, oramat löst blad, bladets mått: 62,5x79,5 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:12)

1327 3417  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Ryttare på sten", 1973. Signerad, numrerad 24/50. Haskel 112, etat II. Oramat löst blad, bladets mått: 62x77,5 cm

1327 3412  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. 1975. Signerad, numrerad 10/100. Haskel 128. Oramat löst blad, Motivet: ca 18x23 cm. Bladets mått: ca 21x27 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:19)

1327 3424  Färgetsning Peter Nagel (f. 1941), Tyskland. "Postsack". Signerad, numrerad 68/100, daterad -1970. Oramat löst blad, bladets mått: 76x57 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:48)

1327 2458  Färgetsning Roberto Matta (1911-2002), Frankrike. Signerad, numrerad 75/100. Motivet: 31x55cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:32)

1327 3411  Färgetsning Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Signerad, numrerad 46/50, daterad -81. Handkolorerad, oramat löst blad. Bladets mått: 50x40 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:16)

1327 2475  Färgetsningar 3 st, Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Triptyk. Signerade, numrerade EA IX/IX, daterad -83. Oramade lösa blad. Motivet: 12x10 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:44)

1327 2491  Färgetsningar Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Elementära former". Mapp med 3 färgetsningar. Signerad, numrerade HC VI/XV. Bladets mått: 52x60 cm, oramade lösa blad

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:36)

1327 2376  Färglitografi Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Gamla Stan. Signerad, numrerad 34/320. Motivet: 38x55 cm

1327 2378  Färglitografi Batte Sahlin (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad 90. Motivet: 40x58 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:46)

1327 2548  Färglitografi Bengt Ribbentoft (f. 1943), Sverige. Signerad, numrerad 95/360, "afton söder". Motivet: 68x54 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:26)

1327 2386  Färglitografi Bertil Almlöf (f. 1930), Sverige. Signerad, numrerad 14/350. Motivet: 19x27 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:44)

1327 2444  Färglitografi Carsten Engström (1941-2004), Sverige. Signerad, numrerad 107/200. Motivet: 49x37cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:34)

1327 2443  Färglitografi Carsten Engström (1941-2004), Sverige. Signerad. Motivet: 51x35cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:02)

1327 2038  Färglitografi Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste), Utsikt Stockholm, Signerad. Motivet: 48x59 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:40)

1327 2063  Färglitografi Curt Sjöberg (1911-1987), Sverige. Blasieholmen. Signerad, numrerad 67/360. Motivet: 43x60 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:08)

1327 2359  Färglitografi Dénes Perger (1934-2015), Sverige. Signerad, numrerad 319/375, daterad 1985, Strandvägen med Djurgårdsfärjan. Motivet: 28x40 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:59)

1327 2521  Färglitografi Erik Dietman (1937-2002), Sverige. Signerad, numrerad 104/105, daterad -78. Oramat löst blad. Bladets mått: 86x61 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:50)

1327 2394  Färglitografi Ernst Billgren (f. 1957), Sverige. Signerad, numrerad 139/330. Motivet: 26x33 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:18)

1327 2436  Färglitografi Gösta Gustavson (1931-2008), Sverige. "Noaks Ark". Signerad, EA-upplaga, daterad 1977. Motivet: 46x54cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:01)

1327 2383  Färglitografi Gösta Kriland (1917-1989), Sverige. Signerad, numrerad 130/300, daterad 79. Motivet: 94x62 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:42)

1327 2379  Färglitografi Hans Hermansson (f. 1930), Sverige. Signerad, numrerad 36/385, daterad 88. Motivet: 44x52 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:37)

1327 9313  Färglitografi John Salt (f. 1937), Storbritannien. Bilvrak. Signerad, numrerad 135/150. Oramat löst blad, bladets mått: 50x69,5 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:42)

1327 2434  Färglitografi Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. 1990,. Signerad, numrerad 214/250. Motivet: 47x 60cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:33)

1327 2550  Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 102/290. Motivet: 53x41 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:05)

1327 2145  Färglitografi Lage Lindell (1920-1980), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 9/150. Motivet: 30x53 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:24)

1327 2061  Färglitografi Leopold Fare (1926-1996), Sverige. Signerad, numrerad 267/275, Nakenbad. Motivet: 50x64 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:22)

1327 2513  Färglitografi Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Interiör "A & BCDEF". Signerad, numrerad 30/99, daterad 1972. Oramat löst blad, 74x58 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:43)

1327 2514  Färglitografi Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Studio Still Life, 1972. Signerad, numrerad 40/99, oramat löst blad. Bladets mått: 72x54 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:33)

1327 2385  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 316/325. Motivet: 26x38 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:18)

1327 2488  Färglitografi Ola Billgren (1940-2001), Sverige. Interiörbild med liggande man. Signerad Ola Billgren Louis Womack -70, numrerad 23/90. Oramat löst blad. Bladets mått: 45x62 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:11)

1327 2476  Färglitografi Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Morot". Signerad, numrerad 74/180. Haskel 104. Oramat löst blad. Bladets mått: 55x70 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:54)

1327 2373  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 200/350, , Vinterskärgård. Motivet: 24x20 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:03)

1327 3416  Färglitografi Stephen Posen (f. 1939), USA. USA. Komposition. Signerad, numrerad 173/300. Oramat löst blad. Motivet: ca 60x86 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:35)

1327 2382  Färglitografi Sture Nilsson (1924-1990), Sverige. "La cupol". Signerad, numrerad 20/260, daterad -73. Bladets mått: 91x65 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:10)

1327 2381  Färglitografi Susan Giuli. Signerad, numrerad 271/330, daterad 1989. Motivet: 60x41 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:49)

1327 3113  Färglitografier 3 st, Richard Davies (f. 1944), Storbritannien. Signerad, numrerad 18/125. Motivet: 80x97cm, oramade lösa blad

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:08)

1327 3002  Färglitografier Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. 3 st. Interiör. AP-upplaga. Signerad, daterad 1972. Oramat löst blad. Bladets mått: 53,5x70,5 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:45)

1327 2517  Färgserigrafi Curt Hillfon (f. 1943), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 78/80, oramat löst blad. Bladets mått: 65x50 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:18)

1327 3421  Färgserigrafi Valerio Adami (f. 1935), Italien. Signerad, numrerad 48/75, daterad -1970. Oramat löst blad, bladets mått: 65x50 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:42)

1327 2109  Fat + skålar, Emalj, bland annat Cathrineholm Norge, diameter: 10-31 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:39)

1327 2047  Fat + vas, 2 delar, Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Gustavsberg, diameter: 32, höjd: 19 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:33)

1327 3252  Fat Kosta Boda, Maskrosor, diameter: 30 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:58)

1327 2313  Fat Rörstrand, "Dresden". Längd: 62cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:09)

1327 2219  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Ur Karneval, Gustavsberg 1958-1962, fajans med målad dekor av olika fantasifigurer, 15,5x15,5

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:04)

1327 2483  Fåtölj 1890-tal

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:11)

1327 2343  Fåtölj Skinn, NK, Engelsk modell

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:26)

1327 2438  Fåtölj SMI, 1940-tal

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:05)

1327 2344  Fåtöljer Ett par, skinn, "Calypso", ställbara

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:16)

1327 2103  Fickur & Armbandsur, silver. Diameter: 5cm. 140g

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:04)

1327 2157  Fickur 14k, Viking, savonette, bruttovikt: 90g. 51x68mm (inkl fäste).

Hammered for 5.200 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:55)

1327 2092  Fickur 18k guld, England. Diameter: 4cm, bruttovikt: 33g, med etui

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:06)

1327 2160  Fickur 3 st, omkring 1900, bland annat Silver & Longines, vikt: 230g

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:50)

1327 2079  Figurin Beswick, Häst, porslin. Längd: 25. Höjd: 20 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:17)

1327 2406  Figuriner 4 st. Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Luciatåg ur Advent, Rörstrand. Lucia, Tärna, Stjärngosse och Tomte. Målade och delvis glaserade ljusstakar av stengodslera. Höjd: 10-17 cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:44)

1327 2543  Fiol med stråke, i väska. Längd 59,5cm.

Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:03)

1327 3215  Fiskbestick 12 delar, (6 + 6), CG Hallberg, nysilver, Olga. Längd: 17-21,5

1327 2035  Flintlåsgevär Längd: 120cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:41)

1327 2036  Flintlåspistoler 2 st. Längd: 45cm

1327 2530  Fönsterdekoration Tomte, 27x22 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:30)

1327 2371  Foto Carl Michael von Hausswolff (f. 1956), Sverige. "Oscillogram #9". 3/3,1997. Proveniens Galleri Andréhn-Schiptjenko. C-print, 40x38cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:40)

1327 2181  Frackknappar Ett par, 18k guld, 1917. Vikt: ca 3g. Djup: 9mm. Höjd: 20mm.

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:34)

1327 2279  Gardiner 4 st, William Morris, ca 126x220cm

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:57)

1327 2478  Gardinkappor 3 st, Baker & Son. Längd: 156- 413cm

1327 3135  Gitarr Akustisk, Aria, serienr 01566, fodral+ stativ+ fotpall. Längd: 100 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:30)

1327 3129  Gitarr akustisk, Kashima. Längd: 100 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:24)

1327 3131  Gitarr Akustisk, Samich, Greg Bennet, + väska. Längd: 105 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:26)

1327 2269  Glasservisdelar 21 delar, Whisky & Highball, 9 + 12 st. Höjd: 7-17,5

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:25)

1327 2170  Glasservisdelar 45 del ca. Höjd: 8-11,5

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:08)

1327 2143  Golvlampa Bergboms, Mässing / mahogny. Höjd: 146, höj- och sänkbar

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:28)

1327 2298  Golvlampa Fagerhults. Höjd: 143

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:01)

1327 2282  Golvlampa Josef Frank, "Stora Kamelen", Firma Svenskt Tenn. Mattpolerad mässing. 4 ljuspunkter. Svängd ljusarm. Ej märkt. Höjd: ca 165 cm

Hammered for 5.400 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:49)

1327 2285  Golvlampa mässing. Höjd: 137

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:54)

1327 2278  Grafiska blad 3 st, Rovfåglar, M v Wright. Ej signerade. Motivet: 36x27 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:36)

1327 2474  Grafiska blad Max Walter Svanberg (1912-1994), Sverige. Bokverk + 3 signerade färglitografier. 110x140mm (minsta) 220x305 mm (största)

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:50)

1327 2023  Grafiskt blad Gicléetryck, Anita Paulsson (f. 1942), Sverige. "Omtanke". Signerad, numrerad 17/100. Oramat löst blad. Motivet: 28x38 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:00)

1327 2014  Grafiskt blad Gicléetryck, Bengt Bengtsson. "Cuba". Signerad, numrerad 98/100. Oramat löst blad. Motivet: 28x38 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:09)

1327 2010  Grafiskt blad Gicléetryck, Christer J-son. "Dreamworld". Signerad, numrerad 8/50. Oramat löst blad. Motivet: 38x28 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:46)

1327 2312  Grafiskt blad Gicléetryck, Jan Rufelt (f. 1956), Sverige. "Dungeons". Signerad, numrerad 5/50, oramat löst blad. Motivet: 44x60 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:59)

1327 2020  Grafiskt blad Gicléetryck, Jan Rufelt (f. 1956), Sverige. "Moss". Signerad, numrerad 1/100. Oramat löst blad. Motivet: 18x25 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:43)

1327 2003  Grafiskt blad Gicléetryck, Jonas Nilsson (f. 1968), Sverige. Varg. Signerad, numrerad 35/60. Oramat löst blad. Motivet: 38x56 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:05)

1327 2025  Grafiskt blad Gicléetryck, Vladimir Kamendy (1955-2014), Sverige. "Ibiza". Signerad, numrerad 77/100. Oramat löst blad. Motivet: 18x28 cm

1327 2227  Guldmynt 1 st, 21,6K guld, République française, 20 Franc, Liberté, égalité, fraternité, 1906. Vikt: 6g. Diameter: 21 mm

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:15)

1327 2229  Guldmynt 1 st, 21,6K guld, République française, 20 Franc, Liberté, égalité, fraternité, 1907. Vikt: 6g. Diameter: 21 mm

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:23)

1327 2226  Guldmynt 1 st, 21,6K guld, République française, 20 Franc, Liberté, égalité, fraternité, 1910. Vikt: 6g. Diameter: 21 mm

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:08)

1327 2235  Guldmynt 1 st, 21,6K guld, République française, 20 Franc, Liberté, égalité, fraternité, 1913. Vikt: 6g. Diameter: 21 mm

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:00)

1327 2236  Guldmynt 1 st, 21,6K guld, République française, 20 Franc, Liberté, égalité, fraternité, 1913. Vikt: 6g. Diameter: 21 mm

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:04)

1327 2242  Guldmynt 2 st, 21,6K guld, République française, 20 Franc, Liberté, égalité, fraternité, 1851-1869. Vikt: 12g. Diameter: 21 mm

Hammered for 6.000 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:37)

1327 2237  Guldmynt 2 st, 21,6K guld, République française, 20 Franc, Liberté, égalité, fraternité, 1909-1911. Vikt: 12g. Diameter: 21 mm

Hammered for 6.000 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:09)

1327 2244  Guldmynt 2 st, 21,6K guld, République française, 20 Franc, Liberté, égalité, fraternité, 1911-1912. Vikt: 12g. Diameter: 21 mm

Hammered for 6.000 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:49)

1327 2238  Guldmynt 2 st, 21,6K guld, République française, 20 Franc, Liberté, égalité, fraternité, 1911-1913. Vikt: 12g. Diameter: 21 mm

Hammered for 6.000 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:14)

1327 2240  Guldmynt 2 st, 21,6K guld, République française, 20 Franc, Liberté, égalité, fraternité, 1913-1914. Vikt: 12g. Diameter: 21 mm

Hammered for 6.000 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:26)

1327 2252  Guldmynt 5 st, 21,6K guld, République française, 20 Franc, Liberté, égalité, fraternité, 1875-1910. Vikt: 30g. Diameter: 21 mm

Unsold (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:36)

1327 2355  Guldvåg med vikter, 4 st askar. Längd: 14cm. Höjd: 15,5cm. Vågskål, diameter: 4,8cm.

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:06)

1327 2455  Gungstol mässing

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:01)

1327 2555  Hålslag Modell Äldre. Längd: 27 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:09)

1327 2050  Hänge 18k guld, med diamanter, 7xca0,02ct. Längd: 1,5cm, vikt: 1g.

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:14)

1327 2100  Hänge 18k guld, med stenar. Diameter: 4cm, vikt: 15g.

Hammered for 4.800 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:15)

1327 2404  Hänge 18k guld, Medaljong. Diameter: 26mm, vikt: 5g.

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:19)

1327 2049  Hängen 2 st, med rosa & vita stenar. Längd: 2-3cm, vikt: 1,2g

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:47)

1327 2051  Hängen 2 st, med turkosa stenar och diamanter, 22xca0,001-0,02ct. Vikt: 3,1g.

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:49)

1327 2407  Hängen & ringar 5 delar, 18k guld, med vita stenar, defekt, buckliga, storlek: 18-20. Vikt: 6g.

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:34)

1327 2291  Hängskåp Gustaviansk stil, bemålat. Bredd: 91, djup: 24 cm, höjd: 50 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:59)

1327 2469  Hörnskåp NK. Bredd: 78 cm. Djup: 40 cm. Höjd: 194 cm, nyckel

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:55)

1327 2117  Ishink + skål, "Is-Sissi" Sigvard Bernadotte, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Diameter: 17-19. Höjd: 9-18 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:15)

1327 2259  Jalusiskåp Tidigt 1900-tal, Åtvidaberg. Ek. Bredd: 76. Djup: 54 cm. Höjd: 176 cm, nyckel

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:25)

1327 2218  Jordglob Mellankrigstid, "Standard Globe", Chicago IL, metallställning. Höjd: 33 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:44)

1327 2265  Kaffe / mockaskedar 15 st, silver, Rosenholm. Längd: 11-12 cm, vikt: 200g

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:50)

1327 2056  Kaffegods Rosenthal, Sanssouci, ca 20 del

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:36)

1327 2165  Kaffekoppar 6 st, Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:23)

1327 2437  Kanna Monica Bratt (1913-1961), Sverige. Reijmyre Glasbruk. Blått glas. Höjd: 24cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:51)

1327 2320  Karaff Nysilver. Höjd: 27cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:42)

1327 2566  Karmstol England

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:25)

1327 2213  Karmstol Jugend

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:09)

1327 2522  Karmstol Krom / rotting

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:07)

1327 2062  Karmstolar ett par, Rotting

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:32)

1327 2301  Karta Europa, 1957,82x109 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:33)

1327 2396  Kedja 18k guld. Längd: 40cm, vikt: 18g.

Hammered for 6.000 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:27)

1327 2419  Kedjor med hängen silver. Längd: 42-106cm, vikt: 50g.

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:10)

1327 2410  Kedjor med medaljonger 2 delar, 18k guld. Längd: 42-54cm. Diameter: 20mm cm, vikt: 18g

Hammered for 5.800 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:39)

1327 2352  Kelim 93x205 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:45)

1327 2286  Kista 1852. Bredd: 71, djup: 42 cm, höjd: 37 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:45)

1327 2166  Konstglas 3 delar, bland annat Alvar Aalto & Erik Höglund. Längd: 18. Djup: 10 cm, höjd: 4,5 ca

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:59)

1327 2356  Konstglas 8 delar, bland annat Bertil Vallien, Boda-Åfors respektive Kosta med mera. Höjd: 2-10 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:35)

1327 2116  Kryddburkar 10 st, Hackefors, 4 + 6 st. Höjd: 12-19 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:02)

1327 3405  Lampbord Ett par, "Knechtel", Engelsk modell. Bredd: 68, djup: 53 cm, höjd: 56 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:34)

1327 2330  Lampbord Ett par, mässing med glasskiva, diameter: 58, höjd: 64 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:57)

1327 2481  Lampbord mahogny. Diameter: 65cm, höjd: 53cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:39)

1327 2214  Leksaker leksaksbilar med mera, bland annat spel och leksaksbil Schuco Electro Ingenico 5311, i originalkartong. Höjd: 10,5-21,5cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:06)

1327 2070  Litografi Eric Hallström (1893-1946), Sverige. (gm Märta Hallström), daterad. Signerad, numrerad 82/200, Skrivbord. Motivet: 44x54 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:40)

1327 2551  Litografi Harald Wiberg (1908-1986), Sverige. Signerad. Numrerad 99/100, Rådjur. Signerad. Motivet: 28x42 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:30)

1327 2479  Litografi Philip Pearlstein (f. 1924), USA. "Nude on a Stool", 1971. Signerad, numrerad 51/150. Litografi i sepia, oramat löst blad. Bladets mått: 60x45 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:43)

1327 2573  Ljushållare Diameter 20cm. Höjd: 12cm.

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:58)

1327 3182  Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: 60 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:27)

1327 2401  Ljuskrona Rokokostil. Höjd: 70 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:56)

1327 3179  Ljuskrona Rokokostil. Höjd: ca 60 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:18)

1327 3116  Ljusplåtar 2 st, mässing, 1800-/1900-tal. Diameter: 20-23 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:45)

1327 2365  Ljusplåtar ett par, mässing. Höjd: 60 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:41)

1327 2156  Ljusstakar Ett par, silver, barockstil. Höjd: 19, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1945, Vikt: ca 500g

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:50)

1327 2527  Ljusstake glas och metall. Höjd: 37 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:14)

1327 2428  Matbord Gustaviansk stil. Bredd: 120 cm, Bredd: 120 - 308 cm. Diameter: ca 120 cm + 4 ilägg a 47 cm. Höjd: 71 cm

Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:49)

1327 2315  Matsalsgrupp 7 delar, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Calmare nyckel. Längd: 165. Djup: 90 cm. Höjd: 75,2 st utdragsskivor á 72 cm

Hammered for 5.400 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:58)

1327 2162  Matservis 50 del ca, "Triumf", Gustafsberg

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:13)

1327 3178  Matservis Rörstrand, Ceres, ca 45 del

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:17)

1327 2215  Matservisdelar 20 del ca, "Blå Ros", Gustafsberg, diameter: 21-24 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:02)

1327 2078  Matservisdelar 25 del ca, Willow, Gustavsberg

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:34)

1327 2342  Matta Guld afghan, 105x143cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:28)

1327 2327  Matta Nöthår, 1950-tal, 161x234 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:47)

1327 2350  Matta orientalisk, 128x152 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:32)

1327 2332  Matta Orientalisk, 242x294 cm

Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:25)

1327 2306  Matta orientalisk, 310x390 cm

Hammered for 4.400 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:51)

1327 2305  Matta orientalisk, Bochara, 197x287 cm

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:22)

1327 2149  Matta Orientalisk, Bochara, galleri, 83x310 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:57)

1327 2559  Matta orientalisk, Nain, 196x310 ca

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:34)

1327 2163  Matta orientalisk, Semiantik, 245x320

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:37)

1327 3325  Matta Tibetansk stil, 285x405 cm

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:28)

1327 2271  Minnestallrik Copeland & Sons, 1830-tal. Diameter: 23 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:11)

1327 2288  Mjölkkannor + mått, 6 delar, (3 + 3 st). Höjd: 7-30 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:21)

1327 2465  Mockakoppar 12st med fat

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:14)

1327 2560  Mockakoppar 8st, Med fat. Hammersley & Co, England

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:40)

1327 2547  Nattygsbord Ett par, 50/60-tal. Bredd: 45, djup: 35 cm, höjd: 49 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:00)

1327 2545  Nattygsbord SMF, AB Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors. Bredd: 45, djup: 30 cm, höjd: 55 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:30)

1327 2544  Nattygsbord lampbord med Låda, Tingströms, Casino, Engström / Myrstrand. Bredd: 50, djup: 46 cm, höjd: 59 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:33)

1327 3244  Oljemålning 1800-tal, Porträtt, ej signerad, duk på pannå, 40x34 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:42)

1327 2509  Oljemålning 3 st, Monica Westberg, signerad, blomsterstilleben. Olja på duk, 24x33cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:48)

1327 3380  Oljemålning Åke Lexmon (f. 1940), "Sen hemkomst". Signerad, daterad 1996, Olja på duk, 47x59cm

Hammered for 5.400 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:41)

1327 3378  Oljemålning Åke Lexmon (f. 1940), Signerad, "Kustblomster". Olja på duk, 33x25cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:37)

1327 2325  Oljemålning Åke Wickström (f. 1927), Sverige. Gatuscen, Signerad. Olja på pannå, 45x37 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:37)

1327 3217  Oljemålning Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. "Från Berns", Signerad, 1970, duk på pannå, 40x53 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:58)

1327 2043  Oljemålning Birger Birger-Ericson (1904-1994), Sverige. "Arabkvinnor". Signerad Birger. Olja på duk, 104x119 cm

Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:39)

1327 2539  Oljemålning Björn Löwgren (f. 1947), Sverige. Signerad, daterad 1982. Olja på duk, 50x65 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:53)

1327 2442  Oljemålning Carsten Engström (1941-2004), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 92x60cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:48)

1327 2275  Oljemålning Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, daterad 1946. Olja på pannå, 36x30 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:59)

1327 3362  Oljemålning Elias Muukka (1853-1938), Finland, tillskriven. Badhus med brygga. Ej signerad. Olja på duk, 75x55 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:08)

1327 2357  Oljemålning Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Signerad, Gamla Stan. Olja på pannå, 35x25 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:59)

1327 3246  Oljemålning Emil Nordberger (1889-1942), Signerad, daterad 1928, Rovfåglar. Olja på duk, 34x42 cm

1327 2068  Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Stockholm. Signerad. Olja på pannå, 45x50 cm

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:30)

1327 3369  Oljemålning Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Sydländsk man. Signerad, daterad -57. Olja på duk, 78x57 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:54)

1327 2358  Oljemålning Håkan Engström (1908-1987), Sverige. Stadsmotiv, Signerad. Olja på pannå, 46x37 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:25)

1327 2124  Oljemålning Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Stadsmotiv. Signerad, daterad -56, Olja på duk, 46x65 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:33)

1327 2072  Oljemålning Helmut Mantel (1925-1979), Tyskland. Travlopp. Signerad. Olja på duk, 90x130 cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:52)

1327 2066  Oljemålning Igge Karlsson (1932-2009), Sverige. Äppelblom. Signerad, daterad -62. Olja på pannå, 31x23 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:39)

1327 2137  Oljemålning Ivan Bauer, Vinterlandskap. Signerad. Olja på duk, 49x60 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:26)

1327 3139  Oljemålning Jan Sigfrid Alfons Carlsson (1900-1985), Sverige. Signerad, daterad 47. Olja på pannå, Slussen, 50x60cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:36)

1327 2321  Oljemålning Kurt Ehrefelt (1921-2010), Sverige. Klippor. Signerad. Olja på duk, 33x24 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:56)

1327 2292  Oljemålning Lars O Ericsson, Stilleben. Monogramsignerad -82. Olja på duk, 60x73 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:25)

1327 2391  Oljemålning Oidentifierad konstnär. "Grusväg vid Stenkyrka", Gotland. Signerad T Ingelse, daterad 89. Olja på duk, 46x55 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:10)

1327 3186  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Monogramsignerad, landskap med bergsgetter. Olja på duk, 52x86 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:33)

1327 2495  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på pannå, 25x20cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:55)

1327 3189  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Italienska. Signerad. Olja på duk, 90x60cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:53)

1327 2067  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad WE, Stilleben. Olja på pannå, 23x30 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:14)

1327 2338  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad E Schmidt, Stadsmotiv. Signerad, daterad -48. Olja på pannå, 40x32 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:58)

1327 2059  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, G Larsson, Stilleben. Olja på duk, 38x46 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:20)

1327 1033  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Amningen". Signerad. Olja på duk, 46x38 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:45)

1327 1024  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Apelsinskörd". Signerad. Olja på duk, 82x66 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:34)

1327 1087  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Dans med vinden". Signerad. Olja på duk, 111x94 cm

1327 1009  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Dansen". Signerad a tergo. Olja på duk, 55x46 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:16)

1327 1010  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Den svarta kappan". Signerad. Olja på duk, 46x33 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:22)

1327 1069  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Det vita lakanet". Signerad. Olja på duk, 115x74 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:01)

1327 1099  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Flickan med apelsiner". Signerad. Olja på duk, 94x97 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:55)

1327 1059  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Glädjen". Signerad. Olja på duk, 78x78 cm

1327 1007  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Granatäpple". Signerad. Olja på duk, 60x66 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:05)

1327 1046  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "I det gröna". Signerad. Olja på duk, 38x50 cm, nyckel

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:42)

1327 1074  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Man". Signerad. Olja på duk, 109x44 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:41)

1327 1044  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Meditation". Signerad. Olja på duk, 116x50,5 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:30)

1327 1064  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Mor och dotter". Signerad. Olja på duk, oramad, 77x99 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:13)

1327 1017  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Mosebacke", Stockholmsmotiv från Södermalm. Signerad. Olja på duk, oramad, 98x95 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:22)

1327 1011  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Nyckeln". Signerad. Olja på duk, 74x60 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:33)

1327 1085  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Promenad 2". Signerad. Olja på duk, 101x100 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:01)

1327 1040  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Promenad". Signerad. Olja på duk, oramad, 113x80 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:15)

1327 1042  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Skog". Signerad. Olja på duk, oramad, 105x67 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:20)

1327 1047  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Tecknare". Signerad. Olja på duk, 36x39 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:45)

1327 1038  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Trädkramare". Signerad. Olja på duk, 59x49 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:05)

1327 1012  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Trapezisten". Signerad. Olja på duk, 113x75 cm, oramad

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:44)

1327 1079  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Två tallar". Signerad a tergo. Olja på duk, oramad, 111x66 cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:24)

1327 1005  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Två väninnor". Signerad. Olja på duk, 50x40 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:47)

1327 1084  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Utanför". Signerad. Olja på duk, 100x81 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:40)

1327 1068  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Vinter". Signerad. Olja på duk, oramad, 113x75 cm

1327 1088  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. Slussen, Stockholm. Utsikt från Thor Modéens trappa. Signerad a tergo. Olja på duk, 94x97 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:46)

1327 1037  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. Teceremonin. Signerad. Olja på duk, 58x50 cm

1327 2069  Oljemålning Per Adde (f. 1926), Sverige. "Mot Danvikstullsbron". Signerad, daterad -66. Olja på duk, 54x42 cm

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:33)

1327 2496  Oljemålning Signerad A Neuhuys, Interiör, Olja på duk, 19x24cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:26)

1327 3199  Oljemålning Signerad Joh Enfelt, gårdsmotiv. Olja på duk, 66x88cm

1327 2462  Oljemålning Signerad Runeborg. Olja på duk, 26x34cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:45)

1327 2310  Oljemålning Signerad, ansikte. Olja på duk, 100x76cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:37)

1327 2374  Oljemålningar 2 st, Oidentifierad konstnär. Signerad Hedenström. Olja på pannå, ca 25x20cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:34)

1327 2048  Örhängen 18k guld, 3 par. Längd: 1-3cm, vikt: 4,7g.

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:45)

1327 2098  Örhängen 18k guld, Ett par. Längd: 3cm, vikt: 3g. Med etui.

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:24)

1327 2485  Pall längd: 70cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:17)

1327 2507  Pallar 2 st. Höjd: 37-44cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:59)

1327 2304  Pallar 2 st. Längd: 32 cm. Djup: 32cm. Höjd: 44,5cm.

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:01)

1327 2461  Pallar Ett par, 1800-tal, Höjd: 14cm. Diameter: ca 28cm.

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:15)

1327 2155  Parti bestick 30 del ca, silver, udda. Längd: 11-18, Vikt: 600g ca

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:42)

1327 2314  Parti koppar 14 delar

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:31)

1327 2448  Parti kort 10 st. Diverse, bland annat nyårshälsningar från olika gallerier. Signerad grafik

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 14:21)

1327 2367  Parti silver 12 delar, Vikt: 360g ca.

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:21)

1327 2101  Parti smycken 8 delar, silver. Vikt: 145g

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:57)

1327 2303  Pianopall längd: 61 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:26)

1327 2212  Picknickväska Bord, Stolar, Tallrikar mm. Längd: 57cm. Djup: 13cm. Höjd: 39cm.

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:02)

1327 2064  Piedestal höjd: 100 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:58)

1327 2140  Piedestal omkring 1900. Mahogny. Diameter: 30, höjd: 96 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:13)

1327 2503  Piedestaler 3 st, bemålade. Höjd: 70-85cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:19)

1327 2290  Pinnstol 1800-tal, Leksand

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:06)

1327 2354  Plafond Med prismor. Diameter: 57cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:54)

1327 2270  Potta + fat, Rörstrand, 1800-tal. Höjd: 15,5cm inkl fat. Dia fat: 21cm.

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:19)

1327 3073  Remmare 10 st. Höjd: 18 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:41)

1327 2112  Remmare 7 st. Höjd: 18 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:09)

1327 2431  Resväska Längd: 70cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:53)

1327 2499  Resväskor 4 st, modell äldre. Längd: 60-80 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:17)

1327 2094  Ring 14K, med blå sten, storlek: 18. Vikt: 1g

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:49)

1327 2096  Ring 14K, med turkos sten, storlek: 16½. Vikt: 2g

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:22)

1327 2041  Ring 18k guld, med blå safir och diamanter, 10xca0,001ct, storlek: 18. Vikt: 3,3g.

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:17)

1327 2086  Ring 18k guld, med blå safir, storlek: 18. Vikt: 4g.

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:54)

1327 2084  Ring 18k guld, med grön sten, storlek: 16½. Vikt: 4g

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 21:02)

1327 2046  Ring 18k guld, med pärla och diamanter, 25x0,001ct. Vikt: 2,8g.

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:47)

1327 2095  Ring 18k guld, med pärla, storlek: 17. Vikt: 3g.

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:05)

1327 2042  Ring 18k guld, med rubin och diamanter, 55xca0,001ct (saknar en sten), storlek: 18. Vikt: 2,8g.

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:47)

1327 2040  Ring 18k guld, Med smaragd och diamanter, 10xca0,001ct, storlek: 18. Vikt: 2,5g

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:34)

1327 2044  Ring 18k guld, med vita stenar, storlek: 19, bucklig. Vikt: 2,1g.

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:32)

1327 2402  Ring 23K, Camé, storlek: 18½. Vikt: 7g.

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:48)

1327 2399  Ringar 3 st, 23K, storlek: 17½-18, gravyrer. Vikt: 15g.

Hammered for 6.400 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:14)

1327 2409  Ringar 5 st, 18k guld, med syntetiska stenar, storlek: 17-22½, gravyr. Vikt: 14g.

Hammered for 4.400 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:32)

1327 2346  Rökbord Funkis, intarsia. Bredd: 60, djup: 60 cm, höjd: 55 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:26)

1327 2133  Satsbord 3 delar. Design Erling Torvits för Heltborg Möbler Danmark. Jakaranda (CITES-intyg medföljer). Höjd: 44-51cm

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:43)

1327 2538  Satsbord 4 delar, England, Med spelplaner, Intarsia. Bredd: 34-59. Höjd: 69-74 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:07)

1327 3068  Sekretär Längd: 88 cm. Djup: 40 cm, höjd: 89 cm, nyckel

1327 2225  Sekretär omkring 1800. Bredd: 97, djup: 47 cm, höjd: 102 cm, nyckel

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:26)

1327 2511  Serigrafi Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Komposition med lilja. Signerad, numrerad 93/100, daterad -1972. Oramat löst blad. Bladets mått: 68x55,5 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:40)

1327 2146  Serveringsvagn diameter: 50 cm, höjd: 62 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:54)

1327 2082  Serveringsvagn Kakelplattor. Längd: 67, djup: 48 cm, höjd: 64 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:27)

1327 2085  Serveringsvagn med klaff och låda, Lars Larsson, 1974, valnöt. Längd: 75 cm + 40. Djup: 45 cm, höjd: 65 cm, brännstämplad

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:15)

1327 2493  Sextant Längd: 22cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:37)

1327 2153  Silver 6 delar, bland annat Tänger & etui. Längd: 9-14cm. Djup: 2-8cm. Höjd: 0,2-1,5cm, Vikt: 220g ca.

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:51)

1327 3089  Skål glas, med silverhänkel, Sovjet. Längd: 24 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:34)

1327 2568  Skål Herman Kähler (1846-1917), Danmark. Danmark, diameter: 32, höjd: 15 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:37)

1327 2363  Skål Kina, dekor i famille rose. Längd: 25. Djup: 26 cm, höjd: 12 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:30)

1327 2263  Skål Kosta, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Längd: 21 cm

1327 2333  Skål silver. Diameter: 14cm. Vikt: 120g

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:20)

1327 2154  Skål på fot silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1939. Diameter: 20. Höjd: 16 cm, vikt: 305g

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:22)

1327 2273  Skålfat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden, fajans. Längd: 20 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:38)

1327 2217  Sked + sockertång, 2 delar, silver. Längd: 10-22, Vikt: 80g ca

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:23)

1327 2417  Skedar 12 st, silver, snarlika. Längd: ca 13 cm, vikt: 210g

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:10)

1327 2420  Skedar 12 st, silver, snarlika. Längd: ca 14 cm, vikt: 205g

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:39)

1327 2416  Skedar 12+ 6 st, silver, 18-1900-tal. Längd: 18-20,5. Vikt: ca 725g.

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:14)

1327 2415  Skedar 3+ 6 st, silver, Snarlika. Längd: 14,5-22 cm, vikt: 330g

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:45)

1327 2424  Skedar 4 st, silver, 1800-/1900-tal. Längd: 21,5-26,5cm. Vikt: ca 275g

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:35)

1327 2413  Skedar silver, 10 st, Snarlika. Längd: ca 15 cm, Vikt: ca 195g

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:44)

1327 2418  Skedar silver, 15 st, snarlika. Längd: ca 15 cm, Vikt: ca 225g

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:39)

1327 2429  Skrin silver, graverad med Gustaf IV Adolfs monogram. Längd: 8 cm, vikt: 80g

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:49)

1327 2500  Skrivbord 1890-tal. Bredd: 125 cm. Djup: 67 cm, höjd: 77 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:43)

1327 2296  Skrivbord Furu. Bredd: 103, djup: 51 cm, höjd: 76 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:34)

1327 2432  Skrivbord mahogny. Bredd: 140, djup: 82 cm, höjd: 76 cm

Hammered for 4.600 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:20)

1327 2372  Skrivbord partnersdesk, 1800-tal, mahogny. Bredd: 136. Djup: 77 cm, höjd: 80 cm

Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:29)

1327 2454  Skrivbordsstol Ek

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:52)

1327 2562  Skrivbordsstol England, omkring sekelskiftet 1900

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:08)

1327 2148  Skrivbyrå 1800-tal, björk och masurbjörk. Bredd: 122. Djup: 53 cm, höjd: 103 cm, nyckel

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:57)

1327 3303  Skulptur Alf Jarnestad (1923-2008), glaserad keramik / metallfot, fågel. Höjd: 35 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:28)

1327 2077  Skulptur brons, Stig Blomberg (1901-1970), Sverige. Höjd: 18cm, gravyr

1327 3114  Skulptur Göran Wärff (f. 1933), Sverige. Kosta. Höjd: 16cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:34)

1327 3279  Skulptur Herend, Flicka med gitarr, porslin. Höjd: 21,5

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:26)

1327 2535  Skulptur metall, Volvo Pv4, modell 1927. Längd: 13 cm

1327 1103  Skulptur Oscar Hernandez Soriano (1944-2007). Gående man. Höjd: 90 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:02)

1327 2131  Skulptur Royal Copenhagen, Flicka med skörd. Höjd: 19 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:59)

1327 2129  Skulptur Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Fågel ur Fåglar, Gustavsberg, 1960-tal. Glaserad stengodslera. Stämplad i godset, etikettmärkt. Längd: 13. Höjd: 11 cm

1327 2528  Skulpturer 2 st, Kina, Glaserat lergods, Figurer. Höjd: 16-18 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:50)

1327 2427  Skyslevar 2 st + uppläggningssked, silver. Längd: 17-18,5. Vikt: ca 135g.

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:20)

1327 2302  Slaglåsgevär 1800-tal. Längd: 143

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:13)

1327 3211  Smyckesset silver, 3 delar, tillverkare Halldin CE, 1972, Längd: 2-17cm. Vikt: 35,9g

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:36)

1327 3406  Soffa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Hemmakväll. Brännstämplad. Längd: 200

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:39)

1327 2345  Soffa Chesterfieldmodell, Skinn. Längd: 195

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:41)

1327 2139  Soffa Design: Leif Wikner, Persåsen, 80-tal, Furu / skinn. Längd: 137. Signerad

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:22)

1327 2347  Soffa utdragbar, Bemålad. Längd: 190

1327 2348  Soffbord England. Bredd: 100, djup: 53 cm, höjd: 54 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:53)

1327 2331  Soffbord mässing med glasskiva. Bredd: 120. Djup: 68 cm, höjd: 43 cm

Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 21:01)

1327 2074  Solsängar ett par, Konstrotting, Ställbara, 200x75 cm

Hammered for 5.400 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:00)

1327 2558  Spade 1800-tal, Proveniens Landsjö Gård (Östergötland), metallskodd. Längd: 120

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:44)

1327 2055  Spegel 1800-tal, 114x56 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:48)

1327 2295  Spegel 1940-tal, 94x42 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:30)

1327 2571  Spegel Gustaviansks stil, 100x59cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:03)

1327 2054  Spegel Oval, omkring 1900,84x60 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:10)

1327 2450  Spegelskåp Indien, 47x23 cm

1327 2335  Spiselhundar 4 st. Höjd: 20 ca

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:53)

1327 2164  Starkvinsglas + karaff, 9 + 1 st, Helga. Höjd: 12 -30 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:28)

1327 2142  Stol Kai Kristiansen (tillskriven), Märkt "Hong Stole", Teak / tygklädsel

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:57)

1327 2470  Stolar 4 st

1327 2193  Stolar 4 st, 1850-tal

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:51)

1327 2222  Stolar 4 st, 1960-tal, JOC, Vetlanda, etiketterade. Teak, rotting. Sits med Josef Frank-tyg

Hammered for 6.200 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:28)

1327 2502  Stolar 4 st, 60/70-tal, Finland

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:26)

1327 3202  Stolar 6+ 2 st

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:13)

1327 3110  Stolar ett par, 1800-tal

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:57)

1327 2542  Stolar Ett par, Gustavianska, Etiketterade, Stockholms stolmakareämbete sigill

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:19)

1327 2425  Strösockerskedar 2 st, silver, 1797-1865. Längd: 18,5-22 cm, vikt: 110g

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:53)

1327 2561  Svepask + diverse näverarbeten, mm 8 del

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:36)

1327 2126  Sybord 1930-/40-tal, mahogny. Bredd: 69, djup: 40 cm, höjd: 67 cm

1327 2141  Sybord 1940-/50-tal, Mahogny / flätad korg. Bredd: 63, djup: 41 cm, höjd: 70 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:27)

1327 2223  Syltkrukor 9 st, Rörstrand / Gustafsberg, Blåvitt. Höjd: 8-16 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:42)

1327 3173  Taburett Rokokostil. Längd: 87 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:12)

1327 2220  Tågset modell äldre, plåt. Längd: 25-26cm.

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:55)

1327 2221  Tågset mm Märklin, Lok, vagnar, räls mm. Längd: 7-45cm.

Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:23)

1327 2497  Tågspår 2 delar, Modell. Längd: 80-103cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:28)

1327 2283  Takarmatur 30-tal, Glaskupa. Höjd: 25, diameter: 32 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:35)

1327 2256  Takarmatur 60/70-tal, glas / metall. Höjd: 22 cm

1327 2400  Takarmatur Enigma, Louis Poulsen, design: Shoichi Uchiyama, 2007, aluminium / mattlackad akryl. Diameter: 42. Höjd: ca 75 cm

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:06)

1327 3359  Takarmatur Funkis. Diameter: 45. Höjd: 75 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:00)

1327 2319  Takarmatur glas och mässing, diameter: 32 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:15)

1327 2053  Takarmatur glas och mässing. Höjd: 55 ca

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:34)

1327 3065  Takarmatur Gustaviansks stil, med blå glaskupa. Diameter: 45cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:24)

1327 3064  Takarmatur Gustaviansks stil, med blå glaskupa. Diameter: 54cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:23)

1327 2370  Takarmatur Jugend, patinerad brons, dekor med kottar. Höjd: 71 cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:50)

1327 2541  Takarmatur mässing / glaskupor, diameter: 70 cm

1327 2058  Tallrikar 6 st, Mitzo. Diameter: 31 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:22)

1327 2572  Tavla Skoklosters slott, 1910,38x49cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:55)

1327 2111  Tekoppar 12 st, Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått

Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:11)

1327 2065  Tekoppar med fat, Rosenthal, 18 del

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:04)

1327 2459  Telefoner 2 delar, Bland annat Kobra. Höjd: 21-25cm.

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:45)

1327 3171  Tennfat 2 st, 1700-/1800-tal, diameter: 42-51 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:04)

1327 3292  Teservisdelar 5 delar, Frankrike.

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:50)

1327 2563  Teservisdelar 8 delar, Nymphenburg, 7-19cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:43)

1327 2422  Teskedar 6+ 1 st, silver. Längd: 13-14 cm, vikt: 125g

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:59)

1327 3322  Textil "Vågorna", Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. 1940-/50-tal, AB Nordiska Kompaniet, Stockholm, 80x240 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:05)

1327 2119  Textil / gardin Marimekko, "Pidot", 1960, Maija Isola, 126x260 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:57)

1327 2118  Textil /gardin Marimekko, "Fandango", 1963, Maija Isola, 130x260 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:29)

1327 2284  Textilier 2 st, Tidigt 1900. Längd: 168-173cm. Djup: 130-136cm. Höjd: 0,5cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:04)

1327 2120  Textilier / gardiner 3 st, Maija Isola, "Rakastaa ei Rakasta", Marimekko, 1973. Ca 130x260 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:35)

1327 2508  Trädgårdsgrupp 3 delar

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:56)

1327 2135  Träskulptur Ivan Fisk, Signerad, Häst. Längd: 18, höjd: 13 ca

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:55)

1327 2260  Tusch Albert Engström (1869-1940), Sverige. Signerad, Alexis Kuylenstierna. Motivet: 23x16cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:38)

1327 9438  Tusch Pascual Di Bianco (1930-1978), Argentina/Sverige. Signerad, daterad 1977. Motivet: 42x51cm

1327 2174  Tuschteckningar 2 st, Lars Olof Loeld (f. 1930), Sverige. "Blauzac". Monogramsignerade LOE. Bladets mått: 24x32 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:48)

1327 2351  Underlägg Upsala Ekeby, 12,5x12,5 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:48)

1327 2268  Uppläggningsbestick 2 delar, silver, MEMA, 1960. Längd: 20-25 ca, bruttovikt: 120g.

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:02)

1327 2512  Utställningsaffischer 7 st. Amerikanska konstnärer, Rothko. Malcolm Morley med flera. Oramade lösa blad. Längd: 81-101cm. Djup: 30-75cm.

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:29)

1327 2525  Vägg/bordsarmatur Metall. Höjd: ca 30 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:36)

1327 2257  Väggarmatur 1950-tal, metall. Längd: 45 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:10)

1327 2258  Väggarmaturer Ett par, Mässing / tyg. Längd: 27 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:40)

1327 2364  Väggbonad 92x130 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:16)

1327 2531  Väggdekorationer Ett par, Wattholma, metall. Höjd: 12 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:09)

1327 2349  Vägghylla Längd: 110cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:56)

1327 2440  Väggskulptur Matti Haupt (1912-1999), Finland. Gips, manshuvud med lagerkrans. Höjd: 30 cm

1327 2554  Väggur Tyskland. Höjd: 34, + 2 st lod

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:30)

1327 2323  Värjor 2 st. Längd: 100-104cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 21:07)

1327 2281  Vas Rörstrand, omkring 1900. Höjd: 42 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:29)

1327 3231  Vas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. "Caramba", Kosta Boda. Glas. Höjd: 34 cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:35)

1327 2276  Vaser 2 st, B&G + Rosenthal. Höjd: 22-28 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:47)

1327 3282  Vaser 2 st, Herend. Höjd: 15,5

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 18:28)

1327 2132  Väska JOBS-tryck, Lisbet Jobs (1909-1961), Sverige. "Aurora", textil / läder. Längd: 48cm. Djup: 17cm. Höjd: 40cm.

1327 2130  Ytterfoder Ett par, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 12, diameter: 14 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 19:36)

1327 2277  Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 19, diameter: 20 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 18 maj 2020 20:27)