Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 24 februari 2020 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1309 5263  Affisch AIK, 64x54 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:11)

1309 5264  Affisch Bajen, 78x45 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:29)

1309 5266  Affisch DIF, 73x61 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:01)

1309 5283  Akryl Björn Lindroth (1931-1999), Sverige. Strandkant med vass. Signerad, daterad -97. Akryl på papper, 35x49 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:50)

1309 5146  Akvarell Bengt Riton (1945-1994), Sverige. Fiskskålen. Motivet: 38x27. Signerad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:19)

1309 3324  Akvarell Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Fartyg. Signerad, daterad -66. Motivet: 21x22 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:46)

1309 5092  Akvarell Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Uppsalamotiv. Signerad. Motivet: 32x30cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:19)

1309 3504  Akvarell Nicolas Issaiev (1891-1977), Ryssland. Eze. Signerad, daterad 1969, ca 50x58 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:08)

1309 5228  Akvarell Oidentifierad konstnär. "Norrpada". Signerad Tingström, daterad -91. Motivet: 8x57 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:26)

1309 5638  Akvarell Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, -91, skärgård. Motivet: 13x32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:27)

1309 3300  Akvarell Oidentifierad konstnär. Stadsmotiv, -84,23x35 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:31)

1309 5334  Akvarell Tryggve Hermelin (1856-1951), Signerad, daterad 1884, landskap, 28x36 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:46)

1309 5642  Akvarell Willy Thessing (f. 1939), Sverige. Stenmur. Signerad. Bladets mått: 31x40 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:36)

1309 5179  Akvarell / tusch Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. "Perspective Japonaise", No 469. Signerad. Motivet: 36x26 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:42)

1309 5660  Album med signatur, Det Kungliga året 1936, Norge. Längd: 31 cm, djup: 16 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:21)

1309 5112  Altarljusstakar Ett par, brons, Tidigt 1900-tal. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:22)

1309 5253  Appliquer Ett par. Höjd: 41cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:45)

1309 5159  Armband 18k guld. Vikt: ca 30, längd: ca 22 cm

S�ldes f�r 9.600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:33)

1309 5050  Armband silver, Mexico, diameter: 8,50g ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:07)

1309 5049  Armband Sterlingsilver, Georg Jensen. Vikt: 20 g. Längd: ca 20 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:30)

1309 5417  Askkopp Metall, blomma. Höjd: 14cm. Längd: 23cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:41)

1309 5576  Assietter + skålar, 15 delar, Modell "Meissen", Gallerporslin. Diameter: 18-23 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:01)

1309 5588  Assietter 12 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Salix, Gustavsberg, 1950-tal, benporslin, diameter: 17 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:37)

1309 5577  Assietter 8 st, Musselmalet, Royal Copenhagen, II-sortering, diameter: 19,5

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:01)

1309 5707  Assietter 8 st, Rosenthal, diameter: 20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:01)

1309 5581  Assietter 8 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Prunus, Gustavsberg 1962-1974, kromotryckt dekor med plommon i blått, grönt och svart, diameter: 17 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:56)

1309 3539  Bägare silver, 1940, Stockholm. Höjd: 13 cm. Vikt: 290 g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:24)

1309 5644  Bägare silver, CG Hallberg, 1936, Delvis förgylld. Höjd: 17 cm. Vikt: 225 g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:24)

1309 5687  Bänk furu. Längd: 140, höjd: 46 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:19)

1309 5504  Bänk Gustaviansk stil. Längd: 100cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:09)

1309 5540  Bänk Karl Andersson & Söner, Furu. Längd: 154

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:49)

1309 5438  Barnpall + piedestal, trä. Höjd: 23-43 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:14)

1309 5454  Barometer omkring 1900. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:57)

1309 5386  Barskåp Gustaviansk stil, Intarsia, Bredd: 89. Djup: 40, höjd: 120 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:17)

1309 5276  Bestick 12 + 12 + 10 delar, nysilver, modell Haga

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:31)

1309 5358  Bestick 12 delar, silver, bruttovikt: ca 440g, med förgyllt blad. Längd: 19-22cm, med etui.

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:47)

1309 5419  Bestick 61 delar, bruttovikt: 2,43kg. Rosenholm. Längd: 14-20cm

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:29)

1309 5272  Bestick England, i Schatull. 79 delar, EP

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:54)

1309 5678  Bestick rostfria, Gense. Längd: 12/18,3/18,5/20 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:36)

1309 5028  Bestick silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget. 10+ 10+ 4+ 3. Längd: 16-20,5, bruttovikt: ca 1165 g (varav knivar 590 g)

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:06)

1309 5541  Blandteknik 2 st, Oidentifierad konstnär. Signerad. Motivet: 56x43cm, 45x44cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:37)

1309 5148  Blandteknik Eric Elfwén (1921-2008), Sverige. Höjdhoppare. Monogramsignerad. Mixed media akvarell, krita, collage. Motivet: 53x74 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:41)

1309 5606  Blandteknik Eric Heinertz (1908-1965), Sverige. Par, Signerad. Motivet: 43x38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:18)

1309 5065  Blandteknik Gérard Titus-Carmel (f. 1942), Frankrike. "Monument á la métode". Signerad, daterad 1971, numrerad 100/100. Bladets mått: ca 54x74 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:40)

1309 5110  Blandteknik Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. Signerad, Rovfågel, 19x28 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:12)

1309 5227  Blandteknik Jan Rhodin (f. 1938), "Sparvhök", Motivet. 38x30 cm. Signerad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:45)

1309 5231  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad -57, komposition, 66x46 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:47)

1309 5290  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad -93, Kor, bladets mått: 28x20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:21)

1309 5488  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad. Motivet: 27x34cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:53)

1309 5185  Blandteknik Olle Hjortzberg (1872-1959), Sverige. Heliga Birgitta Linköpings Domkyrka. Monogramsignerad. Motivet: 47x30 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:19)

1309 5178  Blandteknik Perry Stein (Zetterman), Pompeii, Signerad, 1993, bladets mått: 49x65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:15)

1309 5143  Blandteknik / collage Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Helgeandsholmen. Motivet: 20x30 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:12)

1309 5123  Blomsterbord 1960-tal, Teak, AB Albert Larssons Möbelfabrik, Tibro. Bredd: 120. Djup: 28 cm. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:24)

1309 5462  Blomvas Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Längd: 21, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:28)

1309 5267  Blyerts Lindorm Liljefors (1909-1985), Sverige. Räv. Signerad, -71. Motivet: 14x25 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:05)

1309 8372  Blyertsteckning Ben Bianchi (1934-1996), USA. Signerad, daterad -74. Blyerts på smörpapper, oramat löst blad, 35x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:28)

1309 5514  Bokhylla 30-tal, betsad björk. Bredd: 135, djup: 27 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:48)

1309 5510  Bokhylla Idegran, Bredd: 122 cm. Djup: 32 cm. Höjd: 96 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:29)

1309 5509  Bokhylla Idegran, Bredd: 91 cm. Djup: 31 cm. Höjd: 182 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:46)

1309 5513  Bokhylla mahogny, Bredd: 96 cm. Djup: 32 cm. Höjd: 210 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:03)

1309 5095  Bokverk 2 st, 1744

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:21)

1309 5422  Bonad + Kudde, 50x197cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:32)

1309 5105  Bord Intarsia. Bredd: 60 cm. Djup: 40 cm. Höjd: 69 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:34)

1309 3450  Bord mässing och glas. Bredd: 131 cm. Djup: 80 cm. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:36)

1309 5677  Bord med klaffar. Bredd: 38 + 2 x16 d, 74, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:32)

1309 5238  Bord med låda, Gustaviansk stil, bemålad, Bredd: 70cm. Djup: 41cm. Höjd: 77cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:28)

1309 5655  Bordsdekorationer 5 delar, Metall. Höjd: 5-12 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:40)

1309 5313  Bordsfotogenlampa glas och mässing. Höjd: 47, Tidigt 1900-tal

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:56)

1309 5132  Bordslampa EA Kosta, mässing. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:39)

1309 5062  Bordslampa Firma Svenskt Tenn. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:47)

1309 5222  Bordslampa höjd: 38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:48)

1309 5476  Bordslampa Mässing / plåt, 1960-tal. Höjd: 64 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:57)

1309 5318  Bordslampa mässing. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:35)

1309 5435  Bordslampa Mässing/teak. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:33)

1309 5471  Bordslampa Pyramid. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:28)

1309 5133  Bordslampa Strindbergsmodell, Koppar, nyare glaskupa. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:26)

1309 5082  Bordslampor Ett par, keramik, 1960-tal, skärmar med tyg design Johan Carpner. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:48)

1309 5251  Bordslampor Ett par. Höjd: 38cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:51)

1309 5305  Bordstelefoner 2 st, bland annat Kobra. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:47)

1309 5526  Bordsur sent 1800-tal. Höjd: 30 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:05)

1309 5466  Brevpress Fisk. Längd: 12 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:58)

1309 5319  Bricka glas och nysilver. Längd: 53 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:15)

1309 5665  Brickor  + dubbelkarott, 3 delar, Nysilver. Längd: 33-48 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:40)

1309 5441  Brickor 2 st. Längd: 32-37 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:14)

1309 3570  Brosch guld /silver, 14k. Safirer, diamanter, Ryssland. Bredd: 5 cm. Vikt: 9 g

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:42)

1309 5195  Brosch silver, 1930-tal. Längd: 7,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:22)

1309 5423  Byrå 1890-tal, 5 lådor. Bredd: 89 cm. Djup: 47 cm, höjd: 115 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:13)

1309 3196  Byrå England. Bredd: 85, djup: 42 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:36)

1309 5382  Byrå Hauptstil, med stenskiva, Bredd: 110cm. Djup: 46 cm, höjd: 82 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:34)

1309 5374  Byrå med stenskiva, Intarsia, Bredd: 46 cm. Djup: 32 cm, höjd: 76cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:03)

1309 3105  Byrå Rokokostil, med stenskiva, Bredd: 90 cm. Djup: 88cm, höjd: 82 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:42)

1309 5297  Byrå senbarockstil, 1800-tal, bemålad. Bredd: 110 cm. Djup: 61 cm, höjd: 83 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:29)

1309 5207  Byrå Sent 1800-tal, Valnöt / mahogny. Bredd: 110, djup: 48 cm, höjd: 100 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:57)

1309 5522  Byrå Tallboy, 1890-tal. Bredd: 85cm. Djup: 45 cm, höjd: 120 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:59)

1309 5106  Byst höjd: 38cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:04)

1309 5041  Cigarettskrin + glasögonfodral, 3 delar, silver. Längd: 9-13,5, gravyr. Vikt: 350g ca

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:20)

1309 5040  Cigarettskrin Sterlingsilver. Längd: 13. 160g ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:52)

1309 5548  Coaster Nysilver, diameter: 19 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:00)

1309 5038  Coasters 5 st, nysilver. Diameter: 9-22 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:39)

1309 5282  Collage Oidentifierad konstnär. Figur. Signerad GE, 41x32cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:10)

1309 5235  Damarmbandsur Seiko. Längd: 18 cm, boettens, diameter: 2 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:32)

1309 5029  Dessertskedar 8 st, silver, 1967. Längd: 14,5. Vikt: 270 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:22)

1309 5311  Djupa tallrikar 4 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten. Diameter: 17 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:28)

1309 3028  Djupt fat Kina, Kompaniporslin, 1700-tal, diameter: 23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:50)

1309 5042  Dosa + rökelsekar, 2 delar. Brons, glas, mässing. Diameter: 8-11. Höjd: 7-8,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:48)

1309 5574  Dosa silver, Georg Jensen, 1920, Danmark. Diameter: 6 cm, vikt: ca 40 g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:03)

1309 5010  Dosor 3 st, silver, 1800/-1900-tal. Längd: 5,5-8 cm. Vikt: 210 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:17)

1309 5011  Dosor 3 st, silver. 1800/1900-tal. Längd: 7-9 cm. Vikt: 245 g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:52)

1309 5006  Dosor 3 st, silver. Längd: 6 cm. Vikt: 150 g

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:36)

1309 5005  Dosor 4 st, silver, 1800-tal. Längd: 96-10 cm. Vikt: 165 g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:55)

1309 5012  Dosor 5 st + kopp, silver. Vikt: 260 g. Längd: 4,5-8 cm, djup: 3-6 cm, höjd: 2-4 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:46)

1309 5003  Dosor 5 st, silver. Längd: 5-9 cm. Vikt: 290 g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:55)

1309 5004  Dosor 6 st, silver, 1700-/1800-tal. Vikt: 190 g. Längd: 5-7 cm, djup: 5 cm, höjd: 1,5-3 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:29)

1309 5009  Dosor 9 st silver, diverse. Vikt: 145 g

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:48)

1309 5695  Etsning Hasegawa, 4 / 110. Signerad, 59x48 cm

1309 5605  Etsning John-Erik Franzén (f. 1942), Sverige. Bli, Signerad. 2001. Motivet: 24x40 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:35)

1309 5268  Etsning Lisa Larsson-Sundling (f. 1956), Sverige. "Ett släkte i utdöende I". Signerad. Motivet: 52x35cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:52)

1309 3549  Etsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. 1979. Signerad, numrerad 6/15. Motivet: ca 10,5x17 cm. Bladets mått: 30,5x31,5 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:59)

1309 5083  Etsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 1/50. Haskel 119. Oramat löst blad. Motivet: 6x5 cm, bladets mått: 37,5x28,5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:54)

1309 5079  Etsning Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Rovor. Signerad, numrerad HC I/VIII, daterad 1980. Motivet: 41x50 cm. Bladets mått: 49,5x62,5 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:34)

1309 5077  Fällbord Diameter: 69cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:01)

1309 3554  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. 1975. Signerad, numrerad 5/100. Motivet: ca 18x23 cm. Bladets mått: 21x27 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:15)

1309 3551  Färgetsning Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 43/50, daterad -81. Handkolorerad etsning. Motivet: 11x8 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:02)

1309 5221  Färglitografi Carl Kylberg (1878-1952), Sverige. Signerad, numrerad 354/360, landskap med hus. Motivet: 52x64 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:15)

1309 5501  Färglitografi Hans Arnold (1925-2010), Sverige. Tryckt Signatur. Ej signerad. Motivet: 45x37 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:30)

1309 5335  Färglitografi Humberto Couet. Signerad, numrerad 327/360, "Livets väg", bladets mått: 51x36 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:33)

1309 3543  Färglitografi Ingrid Vang Nyman (1916-1959), Danmark. Signerad, numrerad 153/200, Dansande flicka. Motivet: 27x37 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:39)

1309 5093  Färglitografi Jan Ewemo (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 7/25, år 1974. Motivet: 47x39cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:36)

1309 5098  Färglitografi Kejsar Calle Sunesson (f. 1926), Sverige. Signerad, numrerad 227/275. Motivet: 47x57cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:14)

1309 5157  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Tryckt signatur, 59x96, Flicka med fågel. Ej signerad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:24)

1309 5271  Färglitografi Lisa Larsson-Sundling (f. 1956), Sverige. Halsband. Signerad. Motivet: 66x96cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:38)

1309 5219  Färglitografi Louis Bastin (1912-1979), Sverige. Signerad, numrerad 279/310, barn. Motivet: 46x52 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:08)

1309 3540  Färglitografi Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Studio Still Life, 1972. Signerad, numrerad 24/99, oramat löst blad. Bladets mått: 72x54 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:37)

1309 5068  Färglitografi Maria Boczewska (f. 1940), Polen. Söder Mälarstrand. Signerad, numrerad 208/350. Motivet: 26x33 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:17)

1309 5274  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Bukett, år 1988,. Signerad, numrerad 226/460. Motivet: 55x46cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:59)

1309 5094  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad. Motivet: 26x35cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:32)

1309 5100  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 305/450. Motivet: 53x38cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:34)

1309 3545  Färglitografi Reiner Schwarz (f. 1940), Tyskland. Signerad, numrerad 94/100, daterad -70, oramat löst blad. Motivet: 23x28 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:15)

1309 5539  Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Signerad. Motivet: 45x54cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:27)

1309 5528  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. HC-upplaga (hors de commerce), oramat löst blad. Bladets mått: 59,5x88 cm. Signerad

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:12)

1309 5529  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. HC-upplaga (hors de commerce), Signerad, oramat löst blad, 85,5x62 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:56)

1309 5099  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, numrerad 3/125. Motivet: 60x47cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:37)

1309 3547  Färglitografi (f) Reiner Schwarz (f. 1940), Tyskland. "Die injektion", 1971. Signerad, numrerad 6/100, oramat löst blad. Motivet: 25x39. Bladets mått: 42x59 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:47)

1309 5170  Färglitografier 3 st, Catharina Göth (f. 1957), Sverige. Vinflaskor. Signerade, hc & 299-upplaga. Motivet: 61x45 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:32)

1309 5603  Färglitografier John-Erik Franzén (f. 1942), Sverige. Diptyk. Signerad, numrerad 245/320, daterad 1998. Motivet: 20x22 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:05)

1309 5060  Färgserigrafi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. "Gröna grenar". Signerad, numrerad 58/75, daterad 1976, oramat löst blad. Bladets mått: 71x56 cm. Bladets mått: 106x79 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:08)

1309 5059  Färgserigrafi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. "Höstens grenar". Signerad, numrerad 62/75, daterad 1976, oramat löst blad, mm 71x56 cm. Bladets mått: ca 106x79 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:40)

1309 5399  Fat + bricka, E Trost, Gefle. Längd: 42-50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:22)

1309 5019  Fat + burk med lock, silver. Diameter: 7-16,5. Vikt: 345 g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:14)

1309 5252  Fat 4 delar, Upsala Ekeby. Diameter: 18-30cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:38)

1309 5224  Fat Kina. Diameter: 17 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:17)

1309 5383  Fat Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Upsala Ekeby. Diameter: 22cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:12)

1309 5022  Fat silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Diameter: 30 cm. Vikt: 375 g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:12)

1309 5651  Fat silver, Göteborg, BR, 1915. Längd: 18 cm. Vikt: 145 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:58)

1309 5711  Fat silver, graverat, på ställning, 30x24 cm. Vikt: 300 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:31)

1309 5555  Fat Tenn, 1800-tal. Diameter: 35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:11)

1309 3076  Fåtölj + fotpall, Safarimodell

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:33)

1309 5379  Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Ane

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:29)

1309 5150  Fåtölj Italien, nutida

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:46)

1309 5511  Fickpluntor 2 st, Läderklädda. Höjd: 14-19 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:11)

1309 5547  Fickur Frankrike, doublé, Leger, tidigt 1900-tal. Diameter: 3,5 cm

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:58)

1309 5413  Figurin Bing & Grøndahl, hund. Höjd: 14cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:41)

1309 5480  Figurin Lladro, Spanien. Höjd: 25cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:33)

1309 5360  Fiskgrytor 2 st. Gjutjärn. Längd: 30, en med skador

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:29)

1309 5017  Fiskspade silver, 1863. Längd: 31 cm. Vikt: 120 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:11)

1309 3176  Fisktallrikar 4 st, Upsala Ekeby. Diameter: 26cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:05)

1309 5363  Folkdräkt Östergötland

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:09)

1309 5683  Fotogenlampor 2 st. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:20)

1309 5662  Fotografi Drottning Ingeborg, Signerad 1938. Danmark, 22x16 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:56)

1309 5661  Fotografi med signatur, Kung Leopold III, Belgien, 1934. Motivet: 23x15 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:48)

1309 5663  Fotografier 4 st, Kungligheter, 3 st med kronor

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:37)

1309 5431  Gitarr akustisk, Levin i fodral modell nr 116. Längd: 95 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:03)

1309 5448  Glasblock Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. Of expo. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:42)

1309 5456  Glasmästarspegel 1800-tal, 47x25 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:01)

1309 5668  Glasservis 38st, Karlberg. Höjd: 5-13cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:49)

1309 5002  Glasservis 82 delar, Kosta. Höjd: 8-22

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:36)

1309 5359  Glasservisdelar 12 delar, Simon Gate (1883-1945), Sverige. Sandviksglas

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:27)

1309 5165  Glasservisdelar 35 del ca, Helga, olika glasbruk, bland annat champagnekupor. Höjd: 11,5-17

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:24)

1309 5166  Glasservisdelar 35 del ca, Helga, Olika glasbruk. Höjd: 11-18 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:25)

1309 5451  Golvlampa "Bernice". Höjd: 118

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:25)

1309 5307  Golvlampa 50/60-tal, trä och mässing. Höjd: 130

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:34)

1309 5142  Golvlampa barockstil, trä, Tidigt 1900-tal. Höjd: 171 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:56)

1309 5445  Golvlampa Hans Eichenberger. Höjd: 130

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:07)

1309 5689  Golvlampa Hemi, glob. Höjd: 142 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:40)

1309 5376  Golvlampa mässing. Höjd: 147cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:36)

1309 5484  Golvlampa mässing. Höjd: 160

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:59)

1309 5430  Golvur 30-tal. Höjd: 138

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:32)

1309 5700  Golvvas med hänkel, keramik, Tyskland. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:18)

1309 5624  Gräddkanna  + sockerskål, silver, MGAB, Eric Löfman, Uppsala (v9). Höjd: 5,5-7, vikt: 220g ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:57)

1309 5066  Grafiska blad 8 st, Bland annat Karl-Axel Pehrsson, Uno Svensson, Inger Kihlman mfl. 8 st oramade lösa blad, 29x21 - 45x62 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:52)

1309 3259  Gravyr Stockholm sett från Mosebacke, efter Martin. Motivet: 43x71 ca

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:53)

1309 5400  Hallbyrå med stenskiva, Bredd: 50 cm. Djup: 30 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:07)

1309 5206  Halsband 1930-tal, glaspärlor. Längd: 45 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:22)

1309 5205  Halsband 1950-tal, glas. Längd: 45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:42)

1309 5190  Halsband flodpärlor. Längd: 47 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:11)

1309 5203  Halsband glas, 1950-tal. Längd: 47 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:07)

1309 5204  Halsband hematit, Swarovskikristall. Längd: 45 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:07)

1309 5554  Halsband Sterlingsilver / sten, Sandström, 2016. Längd: 2 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:53)

1309 5245  Halsring Rey Urban (1929-2015), Sverige. Sterling, 1975, ca 10x12 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:43)

1309 3566  Hänge Gold / silver, 14k. Chrysoliter, opaler och diamanter, Ryssland, 5x2 cm. Vikt: 4 g

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:35)

1309 5458  Hattstockar 3 st, trä. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:05)

1309 5610  Herrbetjänt höjd: 104 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:01)

1309 5137  Herrbetjänt på trissor, Italien. Höjd: 109

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:34)

1309 5295  Ingefärskrus Ostindiskt. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:34)

1309 5288  Jakthorn koppar. Längd: 31 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:19)

1309 5716  Jardiniere Rörstrand, Gondoljär. Längd: 25, höjd: 25 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:12)

1309 5051  Jardinierer 2 st, Nysilver / glas. Längd: 38-42 cm

1309 3072  Kaffegods 8+ 8 delar, Gustavsberg, Kyoto

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:52)

1309 5579  Kaffekoppar 5 koppar 4 fat, Eugen Trost, "Astra", Gefle

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:37)

1309 5578  Kaffekoppar 6 st, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Mon Amie, Rörstrand, blåblommigt mönster på ljus botten

1309 5582  Kaffekoppar 6 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Adam, Gustavsberg 1959-1974, benporslin, blåprickig dekor mot vit botten

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:22)

1309 5583  Kaffekoppar 6 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Salix, Gustavsberg, 1950-tal, benporslin

1309 5591  Kaffekoppar 8 st, Musselmalet, Bing & Grøndahl, II-sortering

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:48)

1309 5584  Kaffekoppar 8 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Prunus, Gustavsberg 1962-1974, kromotryckt dekor med plommon i blått, grönt och svart

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:17)

1309 5076  Kaffeservis 25 delar, Rosenthal. Höjd: 7-25cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:49)

1309 5468  Kaffeservis 26 delar, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Mon Amie, Rörstrand, blåblommigt

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:48)

1309 5249  Kaffeservis 3 delar, nysilver, Hallberg. Höjd: 11-26cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:14)

1309 5593  Kaffeservisdelar 17 delar, Bing & Grøndahl, "Empire"

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:28)

1309 5032  Kaffeskedar 12 st, silver, Ceson, 1952. Monogram. Längd: 12,5 cm. Vikt: 165 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:21)

1309 5015  Kaffeskedar 12 st, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1919. Längd: 12,5. Vikt: 205 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:03)

1309 5564  Kakfat Rörstrand, "1872". Diameter: 22. Höjd: 5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:52)

1309 5036  Kannor + coasters, 2 + 2 delar, jugend, glas, nysilver. Höjd: 4,5-27 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:24)

1309 5316  Kannor 2 st, Tidigt 1900-tal, glas och nysilver. Höjd: 20-25 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:52)

1309 5572  Kapsylöppnare Ducky, Paris. Höjd: 8 längd: 12 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:43)

1309 3585  Karaff + likörglas, Böhmen, Silvermonterad karaff. Höjd: 6-25

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:35)

1309 5562  Karaffer + glas, 2+ 9 delar, omkring 1900. Höjd: 7-20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:08)

1309 5045  Karaffer + kanna, 4 delar, Kristall. Omkring 1900, Höjd: 16-31 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:39)

1309 5479  Karaffer 6 st. Höjd: 16-28cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:02)

1309 3116  Karmstol Gustaviansk stil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:55)

1309 3149  Karmstol höjd: 96 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:26)

1309 5347  Karmstol / puderstol Asien

1309 5615  Karmstolar Ett par, barockstil, nyrenoverade och omklädda. Höjd: 125

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:38)

1309 3065  Karmstolar ett par, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:32)

1309 1305  Karmstolar Ett par, Rokoko

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:37)

1309 5368  Karmstolar Ett par, Rokokostil

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:34)

1309 5561  Karott med lock, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten. Diameter: 20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:04)

1309 5611  Karotter 4 delar, + fat, Rörstrand. Höjd: 5-12cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:53)

1309 5184  Karta Italien, 1836, bladets mått: 38x33 cm

1309 5212  Karta Jersey, 38x48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:08)

1309 5699  Kista "1845", originalmålning. Bredd: 54, djup: 36 cm, höjd: 30 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:07)

1309 5250  Kista Allmoge, 1844. Bredd: 95 cm. Djup: 60 cm. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:14)

1309 5155  Klappstolar Ett par, 1920-/30-tal, Bern, Gemla, "Ljungs möbler"

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:42)

1309 5144  Kolorerade tryck 2 st, Helgeandsholmen före Riksdagshuset. Motivet: 23x34 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:08)

1309 5625  Konjakskupor 9 st, Ingegerd Råman (f. 1943), Sverige. Skruf. Höjd: 7,5 ca

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:21)

1309 5233  Konstglas 3 delar, Skålar + vas, bland annat Kosta Vicke Lindstrand. Längd: 16-21, höjd: 7,5x16,5

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:49)

1309 5573  Korkskruv Karl-Alfred, Bulls copyright. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:02)

1309 5270  Kruthorn parti diverse + 2 st. Jaktväskor, modell äldre

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:13)

1309 5130  Kudde Mulberry, 47x47 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:20)

1309 5404  Kuvertbord längd: 43 cm, bredd: 423, höjd: 64 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:28)

1309 5616  Kuverttallrikar 11 st, tenn + 2 st nysilver + fat, tenn. Diameter: 28-34cm

1309 5544  Kuverttallrikar 11 st, Tenn, diameter: 28 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:29)

1309 5545  Lackaskar + ägg, 3 delar, Ryssland. Längd: 0-14. Höjd: 3-14 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:27)

1309 5450  Låda "Vigg", Signerad. Längd: 33, höjd: 15 cm

1309 5676  Lampbord Ett par, med lådor, 33x33, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:35)

1309 3559  Lampbord Ett par, NK, Etiketterade, diameter: 45, höjd: 60 cm, mahogny

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:35)

1309 5136  Lampbord glas och mässing, diameter: 36, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:39)

1309 3144  Lampbord med låda, England, mahogny, Bredd: 50 cm. Djup: 60 cm, höjd: 63cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:22)

1309 5378  Lampbord med stenskiva, Asien. Diameter: 60, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:27)

1309 5670  Lampbord Med stenskiva. Höjd: 60cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:19)

1309 5669  Lampbord Teak, rotting. Höjd: 51cm. Bredd: 51 cm, djup: 33 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:06)

1309 5310  Lås Modell äldre. Längd: 17 inl nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:54)

1309 5234  Leksaksbil Trä. Längd: 43 cm

1309 5292  Linnetyger 2 delar, Josef Frank, 270x120 + 230 120

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:46)

1309 5147  Litografi Curt Clemens (1911-1947), Sverige. Flicka, Signerad, 44x34 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:36)

1309 3040  Litografi Philip Pearlstein (f. 1924), USA. "Nude on a Stool", 1971. Signerad, numrerad 35/150. Litografi i sepia, oramat löst blad. Bladets mått: 60 X 45 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:51)

1309 5213  Litografi Tora Vega Holmström (1880-1967), Sverige. Pojke, signerad. 1921. Motivet: 34x26 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:58)

1309 5080  Litografier 2 st, Robert Rahway Zakanitch (f. 1935), USA. Studier. Signerade, numrerade 8/75, daterade 1971. Oramade lösa blad. Bladets mått: 38x42 cm respektive 46x60 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:29)

1309 5177  Litografisk affisch "All Världens goda frukter" FruktCentralen, 1945, ej signerad, ca 88x61 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:49)

1309 5372  Ljuskrona Italien. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:54)

1309 5303  Ljuskrona Prismot. Höjd: 65 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:03)

1309 5506  Ljuskrona rokokostil. Höjd: 73 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:18)

1309 5119  Ljuskrona Skultuna, mässing. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:13)

1309 5188  Ljusplåt mässing, 1920-tal, för 2 st ljus. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:51)

1309 5447  Ljusstakar 3 st, Iittala. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:37)

1309 5048  Ljusstakar 5 st, Nysilver. Höjd: 13-27 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:23)

1309 5470  Ljusstakar Ett par, Figurer, omkring 1900. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:14)

1309 3237  Ljusstakar Ett par, Gusums bruk, mässing. Höjd: 31, No48 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:26)

1309 5442  Ljusstakar Ett par, Hovmantorp, mässing. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:32)

1309 5415  Ljusstakar Ett par, malm. Höjd: 19cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:39)

1309 5566  Ljusstakar Ett par, mässing, barockstil. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:23)

1309 5461  Ljusstakar Ett par, metall. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:11)

1309 5567  Ljusstakar Ett par, silver, empirestil, 1886. Höjd: 14 cm. Vikt: 160 g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:50)

1309 5712  Ljusstakar Ett par, Skultuna, barockstil. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:09)

1309 4050  Ljusstakar Ett par, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Ting", Gustavsberg. Höjd: 3, diameter: 8,5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:32)

1309 5632  Ljusstakar ett par, tenn, rokokostil, 1957. Höjd: 24,5

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:16)

1309 5356  Ljusstakar silver, bruttovikt: 370g, Ett par. Höjd: 17cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:12)

1309 5467  Ljusstake Kerstin Strömberg, Fisk. Stengods, Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:57)

1309 5664  Ljusstake Smide med keramikfåglar. Nittsjö, Höjd: 27. Längd: 33 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:09)

1309 5709  Lockurna Rörstrand, omkring 1900, efter 1700-talsmodell, Signerad KÅ. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:47)

1309 5196  Manschettknappar  + kråsnål, 3 delar, Porfyr

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:37)

1309 5475  Manschettknappar 9 par

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:15)

1309 5452  Mask Garuda, Indonesien. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:25)

1309 5453  Mask höjd: 48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:12)

1309 5377  Matbord Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Bodafors, Bredd: 139cm. Djup: 100cm, höjd: 72 cm+ 2 st iläggsskivor

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:04)

1309 5111  Matbord England, pelarfor, 3 st, ilägg. Bredd: 116 cm, djup: 85 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:50)

1309 5429  Matbord Fällskiva, krom, Bredd: 2x88cm. Djup: 88 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:18)

1309 5538  Matbord Karl Andersson & Söner, Furu. Bredd: 170. Djup: 90 cm. Höjd: 69 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:32)

1309 5301  Matsalsgrupp 5 delar, bord + 4 stolar, 2 st ilägg, diameter: 105, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:11)

1309 5210  Matsalsgrupp 5 delar, Gustaviansk stil, bord+ 4 stolar+ 1 ilägg. Diameter: 100, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:58)

1309 3318  Matsalsgrupp 7 delar, Bord+ 6 stolar. Längd: 161 cm. Djup: 85 cm. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:55)

1309 5385  Matsalsskåp Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Åfors, Bredd: 117 cm. Djup: 45cm, höjd: 175 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:53)

1309 5613  Matservis 50 delar, ca, 1950-tal, Rörstrand, "Gisela"

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:33)

1309 5682  Matservis 58 delar, Lidköping

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:38)

1309 5409  Matservis ca 60 delar, Bavaria

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:51)

1309 5570  Matservisdelar 25 delar, Vinranka, Gefle

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:02)

1309 3377  Matservisdelar Rosenthal, ca 50 del

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:54)

1309 5027  Matskedar 8 st, silver, CG Hallberg, 1958. Längd: 17,5. Vikt: 370 g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:50)

1309 5013  Matskedar silver, 11 st, udda, 1700-/1800-tal. Längd: 20-22 cm. Vikt: 600 g

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:45)

1309 5023  Matskedar silver, 12 st, Svenska modellen, 1926. Längd: 21,5 cm. Vikt: 690 g

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:56)

1309 5518  Matta Kelim, 238x179cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:44)

1309 5517  Matta Kelim, 247x177cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:16)

1309 5515  Matta Kelim, 249x169cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:52)

1309 5425  Matta orientalisk, 100x143 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:48)

1309 5427  Matta orientalisk, 103x158 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:23)

1309 5154  Matta orientalisk, 135x195 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:27)

1309 5322  Matta Orientalisk, 140x200 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:06)

1309 5426  Matta orientalisk, 156x192 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:38)

1309 3371  Matta orientalisk, 157x243 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:48)

1309 5686  Matta Orientalisk, 177x278 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:08)

1309 5175  Matta orientalisk, 314x420 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:52)

1309 5102  Matta Orientalisk, 338x88cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:48)

1309 5639  Matta orientalisk, 78x130 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:10)

1309 5500  Matta Orientalisk, 83x116cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:27)

1309 5103  Matta Orientalisk, 90x120cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:49)

1309 5681  Matta Orientalisk, Bochara, 139x198 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:05)

1309 5183  Matta Orientalisk, Bochara, 172x250 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:29)

1309 5680  Matta Orientalisk, Galleri, Bochara, 80x297 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:57)

1309 5487  Matta orientalisk, Lori, 228x298 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:10)

1309 5534  Matta Silke, Orientalisk, Figural, 53x72 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:09)

1309 5122  Matta Turkiet, 108x184 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:35)

1309 5308  Mattallrikar 6 st, "Seafare", Johnson Bros, England. Tryckt handkolorerad dekor av fiskar och skaldjur., Fisktallrikar. Längd: 26 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:16)

1309 5424  Mattor 2 st, Kelim, 79x89,79x320 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:11)

1309 4078  Miniatyrer 2 st. Keramik. Signerade. Höjd: 3-11 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:47)

1309 5436  Mobil Metall, Danmark. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:38)

1309 5713  Mockaskedar 12 + 11 st, silver. Längd: 9-10 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:29)

1309 5366  Modelltåg Roco, en låda med diverse.

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:21)

1309 5214  Näsduksskål Murano, Italien. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:05)

1309 5675  Nattygsbord längd: 34 cm, djup: 50 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:52)

1309 5124  Offsettryck 4 st, Roy Lichtenstein (1923-1997), USA. Triptyk + 1 st. Motivet: 60x50 & 49x57 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:47)

1309 3587  Ölglas 6 st, "Chateau" Bertil Vallien för Boda. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:08)

1309 5180  Oljemålning 1800-tal, Robert Marshall, Vattendrag, Signerad, 49x38 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:57)

1309 5052  Oljemålning Anna von Muhlenfels. Signerad. Olja på duk, 58x47cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:53)

1309 5330  Oljemålning Bengt Andreen, Kust, Hovs Hallar. Olja på duk, signerad, 50x60 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:05)

1309 5169  Oljemålning Bengt Elde (1939-2015), Sverige. Båt. Signerad, daterad -73, olja på pannå, 10x8 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:23)

1309 3161  Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 32x65cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:49)

1309 3379  Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Stadsmotiv, signerad. Olja på pannå, 58x122 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:56)

1309 5602  Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Sydländskt landskap, Signerad. Olja på duk, 34x67 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:32)

1309 5596  Oljemålning Bertil Widbrandt (1914-1988), Sverige. Orrar, Signerad. Olja på duk, 50x70 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:10)

1309 5688  Oljemålning Curt Viberg (1908-1969), Sverige. Gnisvärd, Gotland. Signerad, daterad -53. Olja på pannå, 23x31 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:59)

1309 5336  Oljemålning Curt Viberg (1908-1969), Sverige. Gotland, Signerad. Olja på pannå, Motivet: 31x21 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:46)

1309 5248  Oljemålning Edith Gert (1906-1983), Sverige. Kvinna som syr. Signerad. Olja på duk, 60x70 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:10)

1309 5208  Oljemålning Erik Gunnarsson Hallström (1905-1993), Sverige. Kvinna. Olja på duk, signerad. 53x40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:03)

1309 5285  Oljemålning Fanny Brate (1861-1940), Sverige. Skog. Signerad, år 1909. Olja på duk, 65x35cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:38)

1309 5293  Oljemålning Gunvor Enqvist (f. 1944), Sverige. Komposition. Signerad. Olja på duk, 65x54 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:44)

1309 5604  Oljemålning Hakon Ek (1914), Kustbild. Signerad. Olja på duk, 44x54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:53)

1309 1545  Oljemålning Harald Wiberg (1908-1986), Sverige. Landskap. Signerad, daterad 1932. Olja på duk på pannå, 33x47 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:13)

1309 5599  Oljemålning Hilding Bossler (1899-1994), Sverige. Gård, Signerad. Olja på pannå. 32x41 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:13)

1309 5281  Oljemålning Ina Engström, 1999, ansikte. Signerad. Olja på pannå, 25x25cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:20)

1309 5260  Oljemålning Jan Naliwajko (f. 1938), Sverige. Figurer. Signerad, daterad 1966. Olja på duk, 60x79 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:07)

1309 5595  Oljemålning Johan Arvall (f. 1944), Sverige. Svanar, Signerad. Olja på duk, 50x62 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:38)

1309 5158  Oljemålning Kopia efter Jacob Jordaens, "Färjan till Antwerpen". Ej signerad. Olja på duk, 49x58 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:25)

1309 5255  Oljemålning Ljubi Lidströmer (f. 1948), Sverige. Komposition. Signerad. Olja på duk, 30x30 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:52)

1309 5291  Oljemålning Margareta Linton (1931-2011), Sverige. Fönster, monogramsignerad ML, -98. Olja på duk, 85x64 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:07)

1309 5069  Oljemålning Martin Norén, "Det gamla Badhuset", Gävle, Signerad. Olja på pannå, 22x31 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:42)

1309 5261  Oljemålning Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Signerad. Olja på duk, 90x58cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:40)

1309 3511  Oljemålning Nicolas Issaiev (1891-1977), Ryssland. "Vera". Signerad. Olja på pannå, 51x35 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:26)

1309 3508  Oljemålning Nicolas Issaiev (1891-1977), Ryssland. Blomsterstilleben. Signerad. Duk på pannå, 47x38 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:16)

1309 3509  Oljemålning Nicolas Issaiev (1891-1977), Ryssland. Paysage. Signerad. Olja på pannå, 33x42 cm

1309 3512  Oljemålning Nicolas Issaiev (1891-1977), Ryssland. Porträtt. Signerad. Olja på pannå, 55x38 cm

1309 3506  Oljemålning Nicolas Issaiev (1891-1977), Ryssland. Stilleben. Signerad. Olja på pannå, 46x33 cm, oramad

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:20)

1309 5280  Oljemålning Oidentifierad konstnär, kvinna. Olja på duk, 100x79, oramad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:07)

1309 5633  Oljemålning Oidentifierad konstnär. . Signerad. Kvinna. Olja på pannå, 26x19 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:09)

1309 5187  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Barn. Olja på duk, 45x36 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:23)

1309 5384  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, blomsterstilleben. Ej signerad. Olja på duk, 66x53 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:49)

1309 5071  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Fruktkorg, ej signerad, omkring 1900. Olja på pappannå, 43x30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:53)

1309 3297  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap. Signerad, daterad Sesaki -52. Olja på duk, 45x56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:30)

1309 3296  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Liggande modell. Signerad Orbán. Olja på duk, 74x140 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:28)

1309 5277  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Mälardrottningen. Signerad Mikko. Olja på duk, 41x33cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:19)

1309 5328  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad A, 1960-tal. Olja på duk, 90x68 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:38)

1309 5070  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad AH, Bellmanshuset Gröna Lund. Olja på duk, 26x20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:21)

1309 5598  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Sign E Winter, -91, Kust. Olja på duk, 22x32 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:59)

1309 5287  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad -33, Landskap. Olja på pannå, 14x22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:13)

1309 3294  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Evean, Hus vid sjö. Olja på duk, 63x105 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:27)

1309 5486  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på pannå, 48x67cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:24)

1309 5242  Oljemålning Pehr Liedbeck (1881-1970), Sverige. Sydländskt motiv, monogramsignatur. Olja på duk, 20x23 cm

1309 5405  Oljemålning Poul K Jörgensen, Solnedgång. Signerad, daterad 1998. Olja på pannå, ej ram, 40x43 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:34)

1309 5284  Oljemålning Rikard Lindström (1882-1943), Sverige. "Spansk strandbild". Signerad, 1932. Olja på pannå, 45x60cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:08)

1309 5341  Oljemålning Rolf D Eriksson, Kust. Signerad, daterad -84. Olja på pannå, 69x50 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:53)

1309 5333  Oljemålning Rubert Soysa (f. 1948), Sri Lanka. Kvinna. Signerad ER Soysa. Olja på duk, 65x40 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:14)

1309 5186  Oljemålning Sören Christian Bjulf (1890-1958), Danmark. Fiskförsäljerskor. Signerad. Olja på duk, 31x41 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:10)

1309 5145  Oljemålning Sven Olof Rosén (1908-1982), Sverige. Signerad, daterad -67, Interiör med flicka. Olja på duk54x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:48)

1309 5332  Oljemålningar 2 st, Ville Waldener (1918-1999), Sverige. Landskap, Signerade. Olja på duk respektive pannå, 38x45 & 56x46 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:47)

1309 5325  Oljemålningar 4 st, A Lindblom, Sjömärken. Signerade. Olja på pannå och duk. Motivet: 14x11 - 27x22 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:52)

1309 5498  Oljemålningar Oidentifierad konstnär. 3 st. Stockholmsmotiv. Ej signerad. Olja på pannå, 24x15 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:45)

1309 5592  Oljemålningar Walter du Halde (f. 1919), Sverige. 2 st. Flickor. Olja på duk, Signerad. 56x46 cm respektive 62x50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:51)

1309 5164  Örhängen Ett par, 18k guld, pärlor

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:50)

1309 5201  Örhängen Ett par, 1930-tal, paste. Höjd: 5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:25)

1309 5191  Örhängen Ett par, 1930-tal, Silver / paste

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:05)

1309 5197  Örhängen Ett par, 1940-tal, silver och stålgranater

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:27)

1309 5194  Örhängen Ett par, 1940-tal, silverstift

1309 3564  Örhängen Ett par, guld / silver, 14k, Safirer och diamanter, Ryssland. Vikt: 5 g

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:31)

1309 3562  Örhängen Ett par, guld / silver, 14k. Smaragder och diamanter, Ryssland. Vikt: 4 g

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:29)

1309 5198  Örhängen Ett par, silver / ametister

1309 5193  Örhängen Sten / silver

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:37)

1309 5256  Pallar Ett par, Stolab. Höjd: 66cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:58)

1309 5650  Päls Mink, strl. 38 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:22)

1309 5646  Pälsjacka Mink

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:50)

1309 5693  Parti koppar diverse

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:16)

1309 5694  Parti linne Div dukar

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:19)

1309 5714  Parti silver Diverse

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:11)

1309 5653  Parti silver diverse, bland annat tespindel

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:22)

1309 5722  Parti smurfar 20 st, plast

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:43)

1309 3515  Pastell Nicolas Issaiev (1891-1977), Ryssland. Venize 1966. Signerad. 50x58 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:31)

1309 5044  Pennor 3 st, Parker popular & Victory + The Tower prince. Längd: 13 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:59)

1309 5139  Pianostol Höj / sänkbar, "Beethoven", tidigt 1900-tal

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:27)

1309 5345  Piedestal bockhuvud. Höjd: 108

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:28)

1309 5380  Piedestal med stenskivor. Höjd: 66 cm

1309 5483  Piedestal Stenskivor. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:29)

1309 5477  Pinnstolar 4 st

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:49)

1309 5089  Pinnstolar 4 st

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:06)

1309 5265  Pinnstolar 4 st. Ilmari Tapiovaara (1914-1999), Finland. Edsbyverken, Fanett

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:38)

1309 5637  Pins diverse, huvudsakligen ryska

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:13)

1309 5721  Plåtleksak Motorcykel, MS-702, China. Längd: 19, höjd: 11 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:32)

1309 5127  Porslin 5 delar, Kina, 17-1900-tal, diameter: 10-23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:20)

1309 5407  Porslin Royal Copenhagen, Musselmalet, 18 delar. Längd: 4-19 cm, djup: 4-14 cm, höjd: 2-11 cm

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:10)

1309 5542  Pottskåp 1800-tal. Bredd: 48, djup: 37 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:31)

1309 5314  Prydnadskannor Ett par, Wien. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:04)

1309 5389  Prydnadstallrikar 2 st, Kaiser, Tyskland. Diameter: 32-33, nutida

1309 5140  Puderstol omkring 1900, blandstil, bemålad

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:31)

1309 5120  Punschkoppar 13 st, silver, Snarlika. Längd: 8 cm. Djup: 6,5 cm, höjd: 5 cm, vikt: 405 g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:17)

1309 5679  Punschkoppar 6 st. Silver. Längd: 8,5 cm, djup: 6,5 cm, höjd: 5,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:50)

1309 5338  Ram 1800-tal, med tryck, ramens innermått: 13x17 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:16)

1309 5298  Ram till brasskärm, rokokostil, 100x65 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:28)

1309 5446  Reseur tidigt 1900-tal. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:38)

1309 5162  Ring 18k guld, med gammelslipade diamanter, ringmått: 19 mm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:31)

1309 3572  Ring guld / silver, 14k. Camé och diamanter, Ryssland, ringmått: 17,5. Vikt: 2 g

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:44)

1309 5163  Ringar 2 st, 18k guld, en med briljanter, 5,5g ca, ringmått: 18-18,5 mm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:46)

1309 5167  Rödvinsglas 10 st, Helga. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:35)

1309 5672  Rökbord kopparskiva, Jugend. Diameter: 68, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:55)

1309 5115  Rökelsekar Asien, Brins, Figural. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:21)

1309 5641  Rökelsekar brons, Asien, Dia 9, höjd: 9 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:08)

1309 5156  Ryamatta Marianne Richter (1916-2010), Sverige. 135 x190, etiketterad

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:51)

1309 5058  Sabel Orientalisk. Längd: 96 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:47)

1309 5057  Sabel Orientalisk. Längd: 97 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:19)

1309 5432  Salongsbord med klaffar, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Bredd: 38+ 2x28 cm. Djup: 80 cm, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:21)

1309 3102  Salongsgrupp Bord med tre stolar. Längd: 100 cm. Djup: 58 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:35)

1309 5039  Saltkar  + ljusstake, 4 delar, silver. Höjd: 3-5, diameter: 4-7 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:41)

1309 5351  Sängram Handgjord. Bredd: ca 180 cm, längd: ca 200 cm, höjd: ca 130 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:30)

1309 5257  Satsbord 2 delar, Teak. Bredd: 45-50cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:25)

1309 5536  Sekretär England, mahogny. Bredd: 76, djup: 43 cm, höjd: 100 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:28)

1309 5053  Sekretär längd: 74 38, höjd: 94 cm, nyckel

1309 3126  Serveringsvagn Längd: 67cm. Bredd: 40cm, höjd: 70cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:58)

1309 3424  Serveringsvagn Med keramik. Längd: 68 cm. Djup: 53 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:28)

1309 5590  Servisdelar 13 delar, "Ali", Arabia

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:49)

1309 5551  Servisdelar 31 delar, Bavaria

1309 5126  Servisdelar 7 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:10)

1309 5614  Servisdelar Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods, tekoppar + TVkoppsfat (saknar koppar)

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:00)

1309 5550  Sextant i trälåda, London, 1942,28x26 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:46)

1309 5594  Sextant i trälåda, London, 19x19 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:48)

1309 5174  Sherryglas + karaff, 10 delar, "Gustav II Adolf", Nils Landberg (1907-1991), Sverige. Orrefors. Höjd: 8,5-23 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:36)

1309 5342  Sideboard Asien. Längd: 170, djup: 45 cm, höjd: 44 cm

1309 5478  Sideboard IKEA, "Ladoga", Teak. Längd: 183, djup: 42 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:37)

1309 5199  Silver 3 delar, silver. Höjd: 2,5-4 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:34)

1309 5703  Skål 1800-tal, Fot i form av groda, brons, stensockel. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:19)

1309 5628  Skål Kina, Porslin. Längd: 18,5, djup: 18,5 cm, höjd: 8 cm

1309 5273  Skål Lena Lobanow. Längd: 46cm, höjd: 16cm

1309 5223  Skål med lock, Capodimonte, Italien. Längd: 20 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:46)

1309 3453  Skål Orrefors, Edward Hald (1883-1980), Sverige. Signerad. Längd: 21cm, höjd: 13,5cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:51)

1309 4116  Skål Stig Lindberg (1916-1982), Sverige, Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden, fajans. Längd: 17 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:38)

1309 5414  Skålar 2 st. Diameter: 20-23cm

1309 5096  Skålar 3 st. Nutida, konstmassa, Höjd: 13-19 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:32)

1309 5715  Skålar Ett par, Gurka, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg. Längd: 31 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:23)

1309 5262  Skålar Ett par, Kina. Diameter: 11 cm

1309 2193  Skålar Ett par, London, England. Diameter: 9, höjd: 8 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:27)

1309 5312  Skålfat glaserad keramik. Diameter: 44 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:29)

1309 5021  Skålfat silver, genombruten dekor. Längd: 22, importstämplar

1309 5300  Skänk Furu, Sent 1800-tal. Bredd: 86, djup: 50 cm, höjd: 108 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:31)

1309 5706  Skinkfat dekor av grishuvuden, Göteborg, porslin. Längd: 49 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:26)

1309 5725  Skolplanscher 2 st, Kartor över norden, rullar. Längd: 220-235 cm, bredd: 178-185 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:58)

1309 5726  Skolplanscher 9 st, olika motiv. Längd: 65-86 cm, höjd: 57-98 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:31)

1309 5037  Skrin inköpt på Firma Svenskt Tenn. Glas och metall. Längd: 15 cm. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:36)

1309 5226  Skrin Längd: 18 cm. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:24)

1309 5643  Skrin längd: 18,5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:33)

1309 5459  Skrin sengustavianskt, alrot. Längd: 18 cm. Djup: 14cm. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:12)

1309 3110  Skrivbord + stol, 1880-tal, Bredd: 108 cm. Djup: 57cm, höjd: 75cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:57)

1309 5523  Skrivbord England, idegran. Bredd: 122 cm. Djup: 61 cm. Höjd: 75 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:16)

1309 5327  Skrivbord Gustaviansk stil. Bredd: 136 cm. Djup: 76 cm, höjd: 76 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:13)

1309 5344  Skrivbord med stol, Asien. Bredd: 127, djup: 66 cm, höjd: 96 cm

S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:27)

1309 5063  Skrivbordslampa mässing. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:02)

1309 5618  Skulptur 2 st. Höjd: 8-9cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:47)

1309 5153  Skulptur Asien, Koppar, Häger, Sent 1900-tal. Höjd: 63 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:03)

1309 5173  Skulptur Blanc de Chin, barn på vattenbuffel. Längd: 23, höjd: 19 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:24)

1309 4029  Skulptur Boris Stojkov, Gustavsberg. Unik, 1976. Längd: 26 cm. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:31)

1309 5114  Skulptur brons, man med parasoll & stav. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:51)

1309 5455  Skulptur Buddha, förgyllt järn. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:58)

1309 5723  Skulptur Byst, Lergods, Sjöman. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:13)

1309 5418  Skulptur Casades, Spanien. Höjd: 26cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:41)

1309 5364  Skulptur Eva Ullberg (f. 1950), Sverige. Signerad. Höjd: 17cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:24)

1309 5416  Skulptur Fåglar, GZ, 1960. Höjd: 25cm

1309 4027  Skulptur Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand, Räv. Längd: 24. 5

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:01)

1309 6044  Skulptur Hagenauers art, Kvinna, Längd: 41cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:49)

1309 3235  Skulptur Isbjörn, Royal Copenhagen. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:25)

1309 5215  Skulptur Italien, glas. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:48)

1309 5061  Skulptur Jerry McMillan (f. 1936), USA. Multipel. Signerad, daterad -71, numrerad 22/25. Bredd: 20,5 cm. Djup: 17 cm. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:36)

1309 5152  Skulptur Kina, Koppar, Häst, Sent 1900-tal. Längd: 50. Höjd: 41 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:50)

1309 4020  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Giraff ur Stora Zoo, Gustavsberg 1958-1977. Målad och glaserad brun stengodslera. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:51)

1309 4015  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gunnar Sträng, Gustavsberg 1972-1984. Målad och delvis glaserad brun stengodslera. Höjd: 16cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:38)

1309 4076  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:51)

1309 5720  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Malin ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:39)

1309 5361  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Malin ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:39)

1309 4100  Skulptur Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Fågel, Upsala-Ekeby. Fäst på träsockel Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:17)

1309 5275  Skulptur Martin Heap (f. 1950), Sverige. Mullvad. Signerad. Höjd: 34cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:17)

1309 5279  Skulptur Orm, 1996. Längd: 54cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:22)

1309 5202  Skulptur Porslin, Sittande barn. Höjd: 20 cm

1309 4079  Skulptur Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Pingvin. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:59)

1309 3236  Skulptur Royal Copenhagen, Isbjörnar. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:25)

1309 5724  Skulptur Säl, Paul Hoff (f. 1945), Sverige. Gustavsberg. Längd: 24 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:52)

1309 5244  Skulptur Strömbergshyttan, Sverige. Höjd: 16 cm inkl. Sockel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:35)

1309 5571  Skulptur Sven Lundqvist (f. 1918), Sverige. Tidningsläsare, brons. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:11)

1309 5390  Skulptur Taisto Kaasinen (1918-1980), Finland. Upsala-Ekeby. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:49)

1309 5543  Skulptur trä, Kina. Längd: 37, höjd: 28 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:24)

1309 5463  Skulpturer 2 st, Fiskar, brons. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:55)

1309 4085  Skulpturer 2 st, Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, hästar. Stengods, ljusgrön glasyr. Längd: 10-14 cm, höjd 10-12 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:31)

1309 5525  Skulpturer brons. 2 st. Höjd: 25-33 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:13)

1309 5636  Skulpturer ett par, elefanter, metall. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:30)

1309 5024  Skyslevar 4 st + sked, silver. Längd: 18-25 cm. Vikt: 310 g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:58)

1309 5237  Slagbord bemålad, Bredd: 34+ 2x68 cm. Djup: 104 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:32)

1309 5381  Slagbord England, mahogny. Bredd: 28+ 2x63 cm. Djup: 92 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:05)

1309 5259  Sminkbord Spegel, med låda. Bredd: 53 cm. Djup: 40 cm, höjd: 600 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:08)

1309 5296  Sockerruska England. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:26)

1309 5018  Sockerruska silver, Rokokostil. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:55)

1309 5645  Sockerskål + ströare, 2 delar, silver, Gustaviansk stil, 1923. Höjd: 17 cm. Vikt: 395 g

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:07)

1309 5652  Sockerskrin silver, importstämplar, rokokostil. Längd: 10. Höjd: 6,5 cm

1309 5020  Sockerskrin silver. Längd: 19. Höjd: 13 cm. Vikt: 390 g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:08)

1309 5331  Soffa Gustaviansk stil. Längd: 127cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:09)

1309 5088  Soffbord mässing och glas. Bredd: 140 cm. Djup: 70 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:14)

1309 5629  Solur mässing. Höjd: 20 cm

1309 5701  Spegel  + konsolbord, 2 delar, Tidigt 1900-tal. Längd: 54, djup: 27 cm, höjd: 75 + 116

1309 5465  Spegel 1800-tal, 28x15 cm

1309 3555  Spegel 1800-tal, 67x36 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:16)

1309 3367  Spegel 1800-tal. Höjd: 245

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:41)

1309 5329  Spegel Asien, lack, 90x51 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:42)

1309 5258  Spegel empirestil, 100x42 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:53)

1309 5388  Spegel Empirestil, 92x43 cm

1309 5420  Spegel Italien, Murano, 51x42cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:09)

1309 5230  Spegel Oval, nutida, 65x54 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:34)

1309 5229  Spegel Oval, nutida, 80x60 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:51)

1309 3279  Spegel sent 1800-tal, 165x85 cm

1309 5507  Spegel Sent 1800-tal, 180x82 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:30)

1309 5211  Spegel Teak, 110x44 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:54)

1309 5495  Stenskiva Längd: 75 cm. Djup: 37 cm, höjd: 2,5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:05)

1309 5489  Stenskiva Till Byrå 33x71cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:46)

1309 5491  Stenskiva Till byrå, huggen skiva. Längd: 93 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 3 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:46)

1309 5492  Stenskiva Till byrå. Längd: 90 cm. Djup: 46 cm, höjd: 2,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:44)

1309 5493  Stenskiva Till byrå. Längd: 94 cm. Djup: 47 cm, höjd: 2,5 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:52)

1309 5497  Stenskiva Till konsolbord, nyrokoko stil. Längd: 75 cm. Djup: 36 cm, höjd: 2 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:55)

1309 5496  Stenskiva Till konsolbord. Längd: 79 cm. Djup: 43 cm, höjd: 2 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:27)

1309 5490  Stenskiva Till konsolbord. Längd: 82 cm. Djup: 40 cm, höjd: 2,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:47)

1309 5129  Stolar 4 st, Lilla Åland, 2006, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. STOLAB

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:17)

1309 5369  Stolar 6 st, Nyrokoko

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:50)

1309 5370  Stolar 6 st, Nyrokokostil

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:10)

1309 5437  Stolar Ett par, Krom

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:30)

1309 5141  Stolar Ett par, Senbarock, Kompletterade, bemålade

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:45)

1309 5674  Stolar Gustaviansk stil, 4 st.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:03)

1309 5617  Supkoppar 6 st, silver. Vikt: 120g. Höjd: 4,5cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:32)

1309 5673  Sybord teak. Bredd: 58, djup: 40 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:48)

1309 5393  Syltburkar 2 st, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Rörstrand. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:07)

1309 5619  Syltkrukor 6 st, Rörstrand, Blå/vit. Längd: 11-34 cm, djup: 8-26 cm, höjd: 11-21 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:19)

1309 5557  Takarmatur 1960-tal, mässing och teak, glaskupor. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:40)

1309 3231  Takarmatur 1960-tal, mässing, diameter: 50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:18)

1309 5558  Takarmatur diameter: 45cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:52)

1309 5630  Takarmatur höjd: 56 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:36)

1309 3113  Takarmatur mässing. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:50)

1309 3361  Takarmatur med prismor. Diameter: 38 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:39)

1309 3399  Takarmatur med prismor. Diameter: 38 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:18)

1309 5585  Takarmatur med prismor. Diameter: 41 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:10)

1309 5649  Takarmatur med prismor. Diameter: 47 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:28)

1309 3557  Takarmatur omkring 1900, glaskupor / prismor. Diameter: 35 cm

1309 5047  Takarmatur PH-lampa, PH5, Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark. Lameller i metall. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:15)

1309 5586  Takarmatur råglas/prismor. Höjd: 60 cm ca

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:54)

1309 5320  Takarmaturer 3 st. Kina, trä / glas. Höjd: 41 - 46

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:59)

1309 5671  Tallboy sent 1800-tal. Längd: 63, djup: 50 cm, höjd: 142 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:59)

1309 5440  Tallrikar 10 st, Langental, 26x26 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:01)

1309 3449  Tallrikar 11 st. Seaside House. Diameter: 31 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:22)

1309 5600  Tallrikar 13 delar, Grön Anna, Rörstrand. Diameter: 18-24 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:01)

1309 5575  Tallrikar 18 delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen, diameter: 16-23 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:41)

1309 5718  Tallrikar 5 st, "Fish", Johnson Bros, England. Tryckt handkolorerad dekor av fiskar och skaldjur. Längd: 26,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:16)

1309 5408  Tallrikar Kina, 3 st, Porslin, dekor med drake. Diameter: ca 21 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:50)

1309 5685  Tamburmajor Metall. Höjd: 185

1309 5684  Tamburmajor trä. Höjd: 187

1309 5030  Tänger 3 st + 2 druvsaxar, silver. Längd: 10-15 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:38)

1309 5412  Te/moccaservis 39 delar, Rosenthal. Längd: 5-20 cm, höjd: 5-23 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:03)

1309 5247  Teglas 6 st, Ryssland. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:54)

1309 5225  Tekanna Kina. Höjd: 9 cm ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:27)

1309 5014  Tekanna silver, K Anderson, Stockholm, 1918. Höjd: 19 cm. Vikt: 630 g

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:52)

1309 5353  Tekök Koppar, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:09)

1309 5527  Tekoppar Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. "Grön Slinga", Gustavsberg. 20 delar

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:00)

1309 5568  Terrin Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Picknick, Rörstrand. Längd: 28 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:29)

1309 5563  Terriner Ett par, Musselmalet, Royal Copenhagen. Längd: 27. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:59)

1309 5587  Teservis 28 delar, "Grand", Gefle

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:17)

1309 5396  Teservis 30 del ca, Rosenthal

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:10)

1309 5667  Teservisdelar 12 delar, Blå Blom, Gustavsberg

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:20)

1309 5031  Teskedar  + uppläggningsbestick, 12 delar, silver. Längd: 13-27 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:20)

1309 5640  Teskrin mahogny, 1800-tal. Höjd: 17,5. Längd: 15 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:17)

1309 5064  Tidningsställ mahogny. Längd: 55, djup: 35 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:42)

1309 5131  Tidningsställ på pelarfot. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:10)

1309 5072  Torrnålsgravyrer Sixten Haage (f. 1926), Sverige. "Fabrik", portfölj med 5 torrnålsgravyrer. Signerade 1978 och 1979, numrerade 8/150. Bladets mått: 79x62 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:29)

1309 5654  Träskulptur Björn. Längd: 18, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:10)

1309 5339  Träsnitt 3 st, Japan, 1900-tal. Motivet: 23x36 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 21:04)

1309 5087  Träsnitt 4 st, Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerade och numrerade. Motivet: 36,5-54,5cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:17)

1309 5149  Träsnitt Gizan Izuno (1885-1957), Japan. "Nanga". Signerad. Motivet: 39x27 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:04)

1309 5556  Träsnitt Lil Silfverling (1909-1980), Sverige. Man på häst, ej signerad. Motivet: 26x30 cm

1309 5469  Tryckschablon 14x14 cm

1309 5217  Tulpanvas Alvar Aalto (1898-1976), Finland. "Savoy", Iittala. Höjd: 16 cm

1309 5218  Tusch Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad -75,42x52 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:44)

1309 5569  Utterfoder 6 st, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 11-15,5

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:28)

1309 5326  Väggarmaturer Et par, Kina, trä / glas. Höjd: 30 cm

1309 5168  Väggarmaturer Ett par, PH Hatt, Louis Poulsen, Danmark, 60/70-tal. Längd: 23 cm, djup: 23 cm, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:28)

1309 5549  Väggarmaturer Ett par, trä och mässing, Paris, 41x22 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:34)

1309 5128  Väggplåtar Ett par, mässing, omkring 1900, diameter: 63, reliefmotiv

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:44)

1309 5656  Väggrelief "Kudielka", Fisk, glaserad keramik, 24x31 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:29)

1309 5107  Väggrelief Henrik Trolle. Glasfiber, Diameter: 61cm

1309 5365  Väggtallrikar 5 delar, segelmotiv. Diameter: 23cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:21)

1309 5537  Väggur "1871", 70x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:31)

1309 5090  Väggur höjd: 56cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:33)

1309 3283  Väggur Junghans, Tyskland. Höjd: 97 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:16)

1309 5609  Vas + skål, 1950-tal, Gefle. Höjd: 6-20cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:35)

1309 5323  Vas + skål, Konstglas, Transjö. Höjd: 11-27 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:09)

1309 5278  Vas + skålar, 5 delar, Kina. Höjd: 3 - 23

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:59)

1309 4030  Vas A Wall, Trosa, "Bombmurkla", Keramik. Diameter: 21, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:33)

1309 5216  Vas Göran Wärff (f. 1933), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 25 cm

1309 4034  Vas Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:12)

1309 5449  Vas Gustavsberg. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:47)

1309 5395  Vas Karutheim. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:06)

1309 5702  Vas keramik. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:07)

1309 5315  Vas Kina Drakmönster. Höjd: 39 cm

S�ldes f�r 23.500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 21:26)

1309 5304  Vas Kina, nutida. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:20)

1309 5472  Vas Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Upsala-Ekeby. Höjd: 25,5

1309 5246  Vas Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. Skultuna, mässing, i form av krona. Märkt SKULTUNA 1607 P SWEDEN. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:43)

1309 5286  Vas Pukeberg. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:51)

1309 5559  Vas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. "Caramba", Kosta Boda. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:55)

1309 4131  Vas Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Upsala-Ekeby. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:08)

1309 5349  Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor, gravyr. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:37)

1309 5350  Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 15cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:14)

1309 5704  Vaser + ljusstake, 4 delar, Konstglas, 60/70-tal. Höjd: 15,5-19,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:42)

1309 4055  Vaser 2 st, Margareta Hennix (f. 1941), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 21-26 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:39)

1309 4052  Vaser 2 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Grazia, Gustavsberg, stengods, vit carraraglasyr med målad silverdekor av figurer. Höjd: 18 cm

1309 3083  Vaser 3 st, Den Kongelige Porcelainsfabrik / Bing & Grøndahl. Höjd: 14-18 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:46)

1309 5357  Vaser silver. Vikt: ca 220g. Ett par, gravyr, höjd: 12-14cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:04)

1309 5398  Vinglas 6+ 6 + 6 st. Höjd: 7-19 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:14)

1309 5340  Vinkannor Ett par, omkring 1900, nysilver / glas. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:03)

1309 5343  Vitrinskåp Asien. Bredd: 69, djup: 36 cm, höjd: 187 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:40)

1309 5033  Vitvinsglas 12 st. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:59)

1309 5397  Vitvinsglas 20 st, Böhmen. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 21:02)

1309 5239  Ytterfoder 6 st, Gustavsberg, bland annat Waldemarsudde och Octavius. Höjd: 8-15 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:43)

1309 5391  Ytterfoder 6 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 13-15 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:16)

1309 3045  Ytterfoder diverse, 7 st. Höjd: 10-20 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:57)

1309 5097  Ytterfoder Järn. Höjd: 28 cm

1309 5240  Ytterfoder med fat, Karin Björquist (1927-2018), Sverige. "Octavius", Gustavsberg. Höjd: 21

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:47)

1309 5392  Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 13 cm