Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 26 april 2021 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1393 1042  Akvarell Olle Hjortzberg (1872-1959), Sverige. Signerad, daterad 49,52x37cm, yttermått inklusive ram: 63x48cm, akvarell

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:34)

1393 1007  Bänk Wiener Werkstätte, Teak, metallben, Etiketterad. Längd: 157. Djup: 47 cm. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:06)

1393 1004  Bestickuppsättning Jens Quistgaard (1919-2008), Danmark. "Fjord", ca 50 delar. Längd: 16-29 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:36)

1393 1018  Bordsur Louis XVI, marmor / Brons / mässing, dekor i biskviporslin. Längd: 28. Djup: 12 cm. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:30)

1393 5295  Fåtölj + fotpall, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Modell: Pernilla

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:49)

1393 1020  Golvlampa Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, modell G-2326. Tredelad fot i mässing. Höj- och sänkbar. Höjd: 123- 150 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:58)

1393 5511  Karmstolar Ett par, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, Modell: 969. Bemålade, lyrformad ryggbricka med rotting, sits, karmar och lös ryggdyna klädda med Franktyg Anakreon

S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:27)

1393 1011  Karmstolar ett par, Rokoko

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:34)

1393 1033  Matbord Børge Mogensen (1914-1972), Danmark. Bredd: 170 cm. Djup: 130 cm. Höjd: 72 cm, iläggsskivor 4x60cm

S�ldes f�r 19.000 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:39)

1393 1017  Oljemålning 1700-tal, Oidentifierad konstnär. Ej signerad, ostronätare. Olja på duk, 33x52, yttermått inklusive ram: 53x70 cm

S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:29)

1393 1029  Oljemålning Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Fjällandskap. Signerad, daterad -43. Olja på pannå, 60x37,5, oramad

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:41)

1393 1032  Oljemålning Carl Ewald Lönngren (1839-1902), Sverige. Signerad, daterad 82. Olja på duk, 30x45cm, yttermått inklusive ram: 39x52cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:48)

1393 1022  Oljemålning Gunnar Torhamn (1894-1965), Signerad, båtbyggare. Olja på pannå, 44x55cm, yttermått inklusive ram: 66x75cm

S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 21:05)

1393 5011  Oljemålning Helmut Mantel (1925-1979), Tyskland. Figurkomposition. Signerad. Olja på duk, 100x140, yttermått inklusive ram: 115x154 cm

S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:23)

1393 1019  Oljemålning Hugo Ungewitter (1869-1947), Tyskland. Signerad, daterad Berlin 1925. Olja på duk, 93x139cm, yttermått inklusive ram: 112x158cm

S�ldes f�r 31.000 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:03)

1393 1016  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, 1700-tal, 72x58, yttermått inklusive ram: 82x67 cm

S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:08)

1393 1008  Oljemålning Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Signerad, daterad 47, Paris. Olja på pannå, 37x45, yttermått inklusive ram: 50x58 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:40)

1393 1027  Oljemålning Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. "Trädgård i Pescaro, Italien". Signerad, daterad 1927, Gåva från konstnären, med dedikation. Olja på pannå, 29x35, yttermått inklusive ram: 43x49 cm

S�ldes f�r 35.000 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:54)

1393 1012  Oljemålning Thure Wallner (1888-1965), Sverige. Signerad, vinterhare. Olja på pannå, 23x18 cm, yttermått inklusive ram: 37x33 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 21:06)

1393 1045  Piedestal Gustafsberg, Porslin, "1896", majolika. Höjd: 92,5

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:46)

1393 1041  Skrivbordslampa Artemide Tizio, Design: Richard Sapper (1932-2015), Tyskland. Svart. Höjd: 54cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:26)

1393 1026  Skulptur Henrik Allert (f. 1937), Sverige. Glaserad terrakotta. Signerad. Längd: 21 cm. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:17)

1393 1013  Skulptur Yayoi Kusama (f. 1929), Japan. "Pumpkin". Objekt, multipel, gjuten resin. Originaletui. Höjd: 10,5 cm. Utgiven av Benesse Holding Inc, Naoshima, Japan

S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:39)

1393 1006  Skulptur i glas Alessandro Pianon (1931-1964), Italien. "Pulcino" Vistosi. Fäst på träplatta. Höjd: ca 30-33 cm

S�ldes f�r 37.000 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:03)

1393 1014  Väggrelief Tyra Lundgren (1897-1979), Sverige. Fåglar, Signerad, daterad -70. Glaserat lergods, ca 16x13 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:48)

1393 1023  Vas Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Signerad, Gustavsberg. Höjd: 13cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:15)

1393 1028  Vas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. "Unique", Kosta Boda, No 1363590561. Längd: 18,5, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:14)

1393 1010  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige, Veckla, Gustavsberg 1950-1960, stengods med vit carraraglasyr, etikettmärkning i botten. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:20)