426 4110 Affisch "Circus" 70x50
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
426 4109 Affish "Coca-Cola" 98x58
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
426 4070 Ägghöna
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
426 4420 Akvarell "Rosor" Berta Westrup, 33x25
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)
426 4221 Akvarell Biblisk, 23x33
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
426 4402 Akvarell Björn Lindroth, "Segelbåt" 16x23
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)
426 4245 Akvarell Rune Rockström, -28, Segelskuta i hamn, 36 x 26
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
426 4296 Ampel Alabaster, dia:40
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)
426 4663 Ampel Empire-stil, Blå kupa, Dia40
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)
426 4047 Ampel glas, Dia:40
426 4617 Ampel Gustaviansk stil, Dia55
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)
426 4611 Ampel Mässing, höjd: 20
426 4728 Ampel prismor, dia 41
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)
426 1027 Ampel prismor, dia 42
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2006 16:00)
426 4205 Appliquer Ett parl, jugend, Mässing, höjd: 20
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
426 4226 Armband 18K, 23gr
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
426 4011 Armbandsur Omega, Seamaster
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
426 4404 Askfat Stig Lindberg, Domino
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)
426 4356 Badkarssoffa Gust.stil, längd: 190
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)
426 4467 Bägare silver, empir trol Österrike, höjd: 8
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)
426 4009 Bägare med lock silver, 1893, höjd: 11 + fat, silver, 1947, dia 12
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
426 4619 Balkonggrupp 4 del
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)
426 4515 Barnsäng 1800-tal, Utdragbar, metall
426 4277 Barskåp ek, 80x37, höjd: 112
426 4528 Barstolar 6 st, "Danerka", Danmark
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)
426 4572 Båtratt trä, dia 94
426 4242 Bergère dunplymå
426 4172 Bestickschatull
426 4059 Blandteknik Andre, "Beppe med vänner" 38x33
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
426 4196 Blandteknik Artelius, "Kyrkläsning" 22x20
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
426 8367 Blandteknik Erotiskt motiv, Ulf Rahmberg, 20x33
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2006 16:00)
426 4418 Blandteknik J Ahlbom 1912 , 20x40
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)
426 3596 Blandteknik Karl Abel, "Nakenbadare på stranden" 35x22
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
426 4256 Blandteknik Olof Thunman 22x61
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
426 4255 Blandteknik Olof Thunman, 44x58
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
426 4392 Blandteknik sign Holmqvist16x28
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)
426 4095 Blandteknik Sign, segelbåt, 24 x 20
426 4065 Blandteknik signerad. "Krumelurer" 45x34
S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
426 4056 Blyerts 6st, Arne Andersson, 16x17
426 4552 Blyerts Aron Gerle, "Foxterrier, 20x26
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)
426 4191 Böhmiskt glas 3-del
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
426 4252 Bojan Sent 1800-tal, höjd: 20
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
426 4564 Bojaner 1 par, Kina, höjd: 24
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)
426 4492 Bokhylleskåp Tidigt 1900-tal, Mahogny, längd: 205, djup: 34, höjd: 141
426 4373 Bokskåp 30-tal, längd: 180, djup: 36, höjd: 148
426 4376 Bokskåp vitrin, längd: 180, djup: 32, höjd: 156
S�ldes f�r 4.500 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)
426 4358 Bord Stenskiva, Gust.stil, längd: 110, djup: 68, höjd: 76
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)
426 3507 Bordsfotogenlampa (ej komplett)
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
426 4023 Bordsfotogenlampa 1800-tal
426 4178 Bordsgotogenlampa el (glaset med skador)
426 4547 Bordslampa Art Déco-stil, höjd: 43
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)
426 4631 Bordslampa glasfot guld
426 4545 Bordslampa jugendstil, brons, höjd: 50
426 6305 Bordslampa Jugendstil, höjd: 48
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 augusti 2006 16:00)
426 6308 Bordslampa jugendstil, höjd: 55
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 augusti 2006 16:00)
426 4355 Bordslampa porslinsfigurin, höjd: 45
426 4654 Bordslampa Strindbergsmodell
426 6307 Bordslampa Tiffanystil, Nyprod, höjd: 68
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 augusti 2006 16:00)
426 3155 Bordslampfötter 1 par, Rörstrand
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
426 4549 Bordslampor 1 par jugendstil, metall, höjd: 42
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)
426 4184 Bordslyster höjd: 38
426 4510 Bordslystrar 1-par, höjd: 37
S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)
426 4628 Bordsprydnad Metall, Putto, höjd: 44
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)
426 4144 Bordsvaser Ett par, Kina, 1900-tal, höjd: 36
426 4370 Brevpress sign.H.E-T "Pojke" brons, längd: 15
426 4005 Bricka med intarsia, Sekelskifte, längd: 70
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
426 4327 Bricka + skrin 2 del, Bla Rio de Janeiro
426 4456 Broderad kelim semi-antik Uzbekistan, 77x66
426 4304 Bufféskåp Jugend, ek, längd: 120, djup: 51, höjd: 200
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)
426 4217 Burkar 3st 50/60-tal, 2st Anita Nylund
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
426 3166 Byrå 1800-tal, bemålad, längd: 114, djup: 57, höjd: 91 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
426 4450 Byrå 1800-tal, vitmålad, längd: 105, djup: 43, höjd: 103
426 4134 Byrå 1890-tal, Valnöt, längd: 107, djup: 52, höjd: 89
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
426 4621 Byrå 1900 ca 84x47, höjd: 69
S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)
426 4678 Byrå 39x47, höjd: 130
426 4653 Byrå Louis XV-stil, stenskiva, längd: 78, djup: 44, höjd: 75
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)
426 4490 Byrå Louis XVI-stil stenskiva, 70x43, höjd: 74
426 4353 Byrå Rokokostil, längd: 100, djup: 48, höjd: 80 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)
426 4156 Byrå rokokostil, Mahogny
S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
426 3402 Byrå rokokostil, Mahogny, längd: 70, djup: 42, höjd: 72
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
426 4512 Byrå Rokokostil, stenskiva, längd: 80, djup: 41, höjd: 74
426 4329 Byrå Rullklaff, längd: 79, djup: 46, höjd: 100
426 3511 Byrå Sengust.stil, stenskiva, längd: 92, djup: 48, höjd: 83
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
426 3292 Cassone Barock, valnöt, längd: 163, djup: 60, höjd: 68
S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
426 4387 Chiffonjé 1890-tal, Valnöt, längd: 95, djup: 50, höjd: 152
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)
426 4276 Club-fåtöljer 1 par Chesterfield läder
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)
426 4121 Docka Ginger, med kläder
426 4290 Docka+vagn m ä
426 4142 Dockvagn m.ä
426 4219 Dosor Diverse
426 4079 Dryckeskanna Silver, Gustav Möllenborg, 1893, höjd: 20
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
426 4029 Emmafåtölj
S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
426 4092 Emmafåtölj 1800-tasl med hjul, endast grundtyg sk
426 4463 Emmafåtöljer 1 par, nyrokoko
426 4680 Etsning Axel Fridell "Vid fönstret" 19x12, 5
426 3585 Etsning Kolorerad, Rowlandson, "Rural Sports, Smock Racing", 25 x 34
426 4703 Etsningar 2st, Acke Åslund, 'Hästar'
426 4084 Etui Silver, Niello arbete, Moskva 1887
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
426 4083 Etui Silver, Ryssland, Moskva, 1891
426 4279 Fäktutrustning 2 del
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)
426 7254 Fällbord rotfanér, 90x88, höjd: 73
426 4002 Färg-tv B&O Bang & Olufsen + fjärr
426 4443 Färglitografi Bernt Wennström, Vänthall, 97/120, 25 x 43
426 4485 Färglitografi Bo E Lundqvist, HC, 51x73
426 4436 Färglitografi Corneille, -99, 75/160, 35 x 21
426 4422 Färglitografi Harald Lindberg P T 1970 , 36x42
S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)
426 4563 Färglitografi Hugo Zuhr, 40/110, 54x65
426 4439 Färglitografi Karl Höglund, Vaxholmsbåt, 237/300, 39 x 28
426 4440 Färglitografi Lasse Åberg, "Green Birdies", 544/2000, 30 x 37
426 4437 Färglitografi Lasse Åberg, "Jumbo- sist men inte minst" 21/300, 53 x 35
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)
426 4441 Färglitografi Lasse Åberg, "Tre flugor i en smäll" 544/2000, 30 x 37
426 4562 Färglitografi Nils Wedel, 74/260, 24x64
426 4454 Färglitografi Pelle Julius, Älvlandskap, 70/90, 48 x 61
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)
426 4550 Färglitografi Peter Freudenthal, Hc, 18x14
426 4704 Färglitografi Stig Claesson, 103/150. 62x47
426 4237 Färglitografi Ström, 200/200, Komposition, -65, 35 x 37
426 4091 Fat Silver, 1800-tal, London, Dia21
S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
426 4125 Fåtölj 30/40-tal, läder
426 4057 Fåtölj Bruno Matson, "Ingrid" läder
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
426 4101 Fåtölj Jetson, canvas
426 4343 Fåtöljer 1 par Lammhults läder/krom
426 4259 Fåtöljer 1-par, Finn Juhl
S�ldes f�r 4.300 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
426 4112 Figurin Bing&Gröndal, "Rovfågel", höjd: 29 (liten näbbskada)
426 4116 Figurin Carl Eldh, 1899, gips, höjd: 16
426 4430 Figurin Säl, Gunnar Nylund, längd: 17
426 4346 Figurin Sto Med föl, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
426 4721 Figuriner 1 par, höjd: 13-16
426 4466 Figuriner 2 st Lisa Larson, höjd: 17.5-20 cm, flickan 2:a sort, bla. ngt defekt i färg
426 4643 Figuriner 2 st, Fåglar, Bing & Grøndahl
426 4659 Figuriner 2 st, Hummel, Barn
426 4662 Figuriner 2 st, hummel, Bla jubileumsfigurin
426 4189 Figuriner 2st, Hummel, höjd: 9+14
426 4183 Figuriner 2st, Spanien, höjd: 15 + 23
426 4660 Figuriner 3 st, Hummel, barn
426 4647 Figuriner 3 st, Spanien, Bla LLadro
426 4285 Figuriner 4 st elefanter [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
426 4187 Figuriner 4 st, Lisa Larson, Gustavsberg
426 4661 Figuriner 5 st, Hummel, Barn
426 4658 Figuringrupp Hummel, Musicerande barn, H.19
426 4581 Fiol i låda
426 4582 Fiol med stråke
426 4608 Fopall läder krom
426 4444 Fotografi Art Zilio, USA, Kvinna på strand, 23 x 31
426 4166 Fotpall 1800-tal
426 4447 Fotpall Rokokostil, Broderad
426 4615 Frimärken diverse i kartonger
426 4735 Fruktskål dia23
426 3188 Fruktskål Rejmyre, dia:37
426 4306 Garderobsskåp Jugend ek, längd: 87, djup: 50, höjd: 200
S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)
426 4676 Garderobsskåp valnöt 118x56, höjd: 208
426 4262 Gevär mynningsdladdare, pipa beslag och lås 1700-tal
426 4744 Gipsbyst "Grodan", höjd: 43
S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)
426 4301 Gipsbyster 2st, Mozart + Beethoven
426 4382 Gipsskulpturer 3st, höjd: ca:30
426 4431 Gipstavla signerad. "Mor och Far" 1907, 49x57
426 4031 Gjutjärnssköld Vulcan, Norrköping, dia:55
426 4585 Glasservis i schatull
426 4523 Glasservisdelar 13-del + karaff
426 4700 Glasservisdelar 18 del. etsad dekor
426 3219 Glasservisdelar Böhmen, ca 15 del
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
426 3159 Glassservisdelar ca 20 del
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
426 4051 Glasvas + brevpress Millefiore, Italien
426 4160 Golvlampa
426 4532 Golvlampa "Pantella" Verner Panton
426 4175 Golvlampa 3-armad, 50-tal
426 4389 Golvur 1800-tal
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)
426 4075 Gonggong
426 4043 Gouache Gerhard Nordström, "Vid vattenhålet" 43x30
426 3593 Gouache Nils Bäcklin, "Komposition" 45x32
426 4548 Gouache Tillskriven Åwa-Åke w Andersson, "Komposition" 20x30
426 4300 Grafiska blad ur Suezia Antiqua 10 st
426 4395 Grafiskt blad Oskar Bergman, "Björkar" maj 1914, 20x14
426 4122 Grattulationskort Sent 1800-tal
426 4551 Gravyr 1700-tal, "Venus" 28x21
426 4496 Grogglas 12 st, Ekenäs
426 4174 Hallampa
426 4694 Hallampa blyinfattat glas, höjd: 45
426 4102 Hallampa Porslin, 30-tal
426 4295 Hallampa Spansk stil, höjd: 50
426 4493 Hallbyrå björk, höjd: 72
426 3622 Hallbyrå Louis XVI-stil, stenskiva intaria 62x35, höjd: 73
426 4227 Halskedjor 2 st. med hängen, 18K
426 4470 Handspeglar 2 st + hårborste, silver, USA 1900ca
426 3260 Helsaksalbum 1800/1900-tal
426 4457 Högsäten 1-par, Asien
426 1381 Hörnskåp Allmoge, 1800-tal, (svart), höjd: 191
S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2006 16:00)
426 4312 Isyxa 50-tal, Wien
426 4427 J:sonväskan
426 4324 Jordglob M.ä
426 4560 Kaffe o teservis Rosenthal "Bettina" ca 25 del
426 4280 Kaffe o teservisdelar Rosenthal Maria Björnbär, ca 45 del, sk
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)
426 3571 Kaffe/teservis ca 30 del, Lidköping, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
426 4024 Kaffegods 10-del, Kunglig Dansk "blå blomster" (kanna med nagg)
426 4223 Kaffegods 12-del Bing & Grøndahl + 6-del Danskt porslin
426 4193 Kaffegods 22-del, "Blå blom"
426 4652 Kaffegods 25 del, Kunglig dansk, Blå blomster
426 4326 Kaffeservis Tjeckien
426 4224 Kaffeskedar 9-del, lappsilver
426 4487 Kandelaber mässing, höjd: 50
426 4365 Kandelabrar 1-par, mässing
426 4138 Kandelabrar Ett par, Gjutjärn, höjd: 70
S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
426 4022 Kanna Silver, 1800-tal, England
426 4494 Karaff + snapsglas 13 del, Kosta
426 4495 Karaffer 2 st, Snarlika
426 4530 Karmstol Empirestil, lädersits
426 4014 Karmstol Karl-Johanstil, björk
426 4524 Karmstol Kina, Skulpterad med drake
426 4590 Karmstolar 1 par Hörn Orient
426 3560 Karmstolar 1 par, 1890-tal, bemålade, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
426 4591 Karmstolar 1 par, barockstil
426 4689 Karmstolar 1 par, rokoko
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)
426 4357 Karmstolar 1-par, Gust.stil
426 4565 Kista 1700-tal, längd: 115
426 4748 Klaffbord 1880-tal, höjd: 68, bemålat
426 4363 Klaffbord Intarsia, höjd: 76
S�ldes f�r 6.100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)
426 4745 Klaffbord Vitmålat, höjd: 74
426 4632 Klocktorn Hummel, No 951, höjd: 33
426 4018 Konsolbord Gustavianskt, 1800-tal, längd: 84, djup: 45H.75
S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
426 4293 Konsolbord Mahogny, höjd: 75
426 4188 Konstglas 10-del
426 4202 Konstglas 5-del
426 3119 Koppar 3 del. bl.a. kaffepetter
426 4200 Koppar Diverse
426 4258 Koppar diverse
426 4147 Kopparbunkar 4 del
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
426 4207 Kristall 10-del
426 4037 Kruka Gefle Percy, höjd: 21 dia:27
426 4308 Krus Rörstrand + Höganäs
426 4633 Kryddburkar 12 del, 1 lock saknas
426 4173 Kryddburkar 5 st. Gustavsberg (skada)
426 4503 Kryddburkar 8 del, Bla grön pyro
426 4383 Kryddburksset 12-del, saknas två lock
426 4317 Kuvertbord Jugend, Ek, höjd: 75
426 4597 Kyrkoljusstakar golv, höjd: 145, 1 par
S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)
426 4053 Lackaskar 2st, 1st Ryssland + 1st Persien
426 4164 Lampbord 1-par, höjd: 70
426 4254 Lampbord England, höjd: 49
426 4260 Lampbord Funkisstil, höjd: 170
426 4573 Lampbord Kina, Tibetstil, höjd: 83
426 3255 Lampetter Ett par, Mässing
426 4338 Lampkupa Sekelskifte
426 4288 Leksaker dockskåpsmöbler 14 del
426 4089 Likörglas 10 st, "Remmare", höjd: 12
426 4386 Litografi Aage Sikker Hansen -45, 45x32
426 4442 Litografi Eva Zetterwal, "Lek", 262/375, 41 x 29
426 4435 Litografi Eva Zetterwall, Air, 206/375, 43 x 28
426 4445 Litografi Petter Thoen, 40/230, 'Bam'29 x 37
426 4554 Litografi Signerad. "Travlopp" 50x74
426 4740 Ljuskrona höjd: 75
426 4571 Ljuskrona höjd: 87
426 4347 Ljuskrona 3-armad, höjd: 90
S�ldes f�r 5.900 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)
426 4613 Ljuskrona Barockstil, höjd: 100
S�ldes f�r 17.000 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)
426 4542 Ljuskrona Barockstil, höjd: 60
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)
426 4025 Ljuskrona Barockstil, höjd: 60
426 4593 Ljuskrona Empirstil, H.105
426 4268 Ljuskrona Empirstil, höjd: 50
426 4594 Ljuskrona Empirstil, höjd: 85
S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)
426 4377 Ljuskrona Oscariansk, höjd: 100
S�ldes f�r 6.500 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)
426 4677 Ljuskrona prismor, höjd: 70
426 4667 Ljuskrona rokokostil, 6-arm, höjd: 80, (nyrenoverad)
426 4013 Ljuskrona, Prismor, H ca 70
426 4626 Ljusskylt med belysning, höjd: 160
426 4623 Ljusskylt med belysning, Konst, längd: 260
426 4206 Ljusstakar 1 par, barockstil, malm, höjd: 50
426 4366 Ljusstakar 1-par, N.S, höjd: 17
426 4391 Ljusstakar 2 par, Ns, höjd: 18
426 4625 Ljusstakar 2 st, Putti, metall
426 4176 Ljusstakar 3-par + 1st, mässing
426 4248 Ljusstakar Ett par, Empire-stil, Ns, höjd: 12
426 3329 Ljusstakar Ett par, Malm, 1800-tal, höjd: 22
S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
426 4088 Ljusstake 3-armad, Silver, Bremen Tyskland, höjd: 22
426 4114 Ljusstake 30-tal, längd: 32
426 4068 Ljusstake Mexico, glaserad keramik, höjd: 57 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
426 4350 Lorngette Tidigt 1900-tal
426 4044 Mask Afrika, höjd: 60
426 4294 Mässingsbricka Dia:62
426 4750 Matbestick 13 del. + 2 st. skedar, silver
426 4180 Matbestick Diverse släta, N.S
426 4181 Matbestick N.S, "Franska liljan"
426 4682 Matbestick Nysilver Franska Liljan ca 95 del
S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)
426 4681 Matbestick nysilver modell 'Ingrid' ca 70 del
426 4683 Matbestick nysilver Svensk Spets ca 100 del
426 4209 Matbestick Spetsmodell
426 4575 Matbord med klaffar, Ikea
426 4517 Matsalsbord Carl Malmsten, längd: 136, djup: 84, höjd: 76 (2st iläggsskivor)
426 4001 Matsalsbord Danmark, teak dia 121, + 60 cm ilägg höjd: 73
426 4286 Matsalsbord Ek, totallängd 394
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)
426 4749 Matsalsbord Jugend, Bemålat, höjd: 75
426 4314 Matsalsbord Jugend, Ek, längd: 110, djup: 90, höjd: 76
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)
426 4451 Matsalsgrupp 1920-tal, bord + 1-par karmar + 6st stolar + skåp
S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)
426 4543 Matsalsgrupp barockstil, 5 del, ek
426 4580 Matsalsgrupp bord + 4 stolar trä/smide
426 4641 Matta Kina, 91x152
426 4222 Matta Old Turkmen, Ca 170 x 200
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
426 3192 Matta orientalisk, Afghan, 127x200
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
426 4163 Matta orientalisk, Antik Anatol, 63x109 (lagningar)
426 4161 Matta orientalisk, Antik Oushak, 81x126 (lagningar)
426 3415 Matta orientalisk, Hamadan 295x98
426 4604 Matta orientalisk, Hamadan, 164x230
426 4600 Matta orientalisk, Kashan, 260x360
426 1002 Matta orientalisk, Kerman
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2006 16:00)
426 4127 Matta orientalisk, Knuten i Kina, 71x305
426 4607 Matta orientalisk, liten i minivävstol
426 3414 Matta orientalisk, Meshed, 385x303
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
426 4603 Matta orientalisk, Nahavand, 150x245
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)
426 4602 Matta orientalisk, Nain, 89x138
426 4637 Matta orientalisk, Pakistan, 142x92
426 4636 Matta orientalisk, Pakistan, 229x155
426 4126 Matta orientalisk, Pakistan, 64x320
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
426 4638 Matta orientalisk, Pakistan, 80x231
426 4132 Matta orientalisk, Pakistan, bochara, blå bvotten, 137x93
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
426 4104 Matta orientalisk, Sarough-Mir, 166x246
426 4105 Matta orientalisk, sarough-Mir, 220x330
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
426 4129 Matta orientalisk, Semi-antik Kashan, c:a 140x200 (slitage)
426 1294 Matta Shiraz, 240 x 152 (blekt)
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2006 16:00)
426 3235 Måttsats 8 del, tenn
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
426 4341 Miniatyrmålning
426 4477 Mjölkkanna silver, trol Frankrike 1800-tal, höjd: 13
426 4177 Moccagods 12 del. Rörstrand, Linnea
426 3491 Moccaservis 3 del, ns
426 4099 Mockagods 5-del + 2st extra fat, "Dresden" Gustavsberg
426 4305 Mockaservis 11-del Rosental Sanssoucis + vas Rosenthal
426 4218 Mortlar + strykjärn, 5-del
426 4614 Mynt diverse i album & askar
426 4669 Nålfat + manikyrset 3 del, silver
426 3254 Nalle 1900-talets första hälft, England, lädermärkning
426 4428 Nattygsbord 2st, 1st Sengustaviansk kompletterad, + 1st Guststil
S�ldes f�r 7.500 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)
426 4332 Nattygsbord Gust.stil, höjd: 58
426 4675 Nautika 4 fendrar + 2 skeppsur
426 4212 Nipper Diverse i ask
426 4214 Nipper Diverse i låda
426 4234 Nysilver Diverse bestick
426 4049 Oljelampa + Jardiniere, N.S
426 4340 Oljemålning "Hus vid vatten" 52x77
S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)
426 4374 Oljemålning "Madonna" 30x23
426 4378 Oljemålning "Marin" J Aug. Lund, 44x64
426 4052 Oljemålning "Maskerad demon" 55x45
426 4372 Oljemålning "Porträtt" 38x31
426 4491 Oljemålning "Sträckande änder" 54x110
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)
426 4211 Oljemålning 16/1700-tal, Religiöst motiv, Kopparpannå, 21 x 16
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
426 4247 Oljemålning 1800-tal, Kvinnomotiv, 57 x 46
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
426 4452 Oljemålning Alexander Roos, Trädgårdsmotiv, 23 x 32
426 4556 Oljemålning Ballardini, 88x64
426 4061 Oljemålning Bergström. "Stilleben" -56, 37x45
426 4073 Oljemålning Bertil Gullander, "Franskt landskap" 38x62
426 3621 Oljemålning Bertil Widbrandt 'Sträckande änder', 49x60
426 4149 Oljemålning Bertil Widbrandt, Landskap med vatttendrag, 29 x 59
426 4425 Oljemålning Blomstillebenn Karin K Rosell, -52, 47x39
426 4411 Oljemålning Bruno Vincent, "Kung i baren" 43x30
426 4297 Oljemålning C.G Wadell 1908 , Oscar II, 75x45
426 4048 Oljemålning Diana Kovzakova, "Siren på havet-93, 50x61
426 4253 Oljemålning E.Lindfors, -42, Vintermorgon, 82 x 128
426 3500 Oljemålning Eduard Richter, 1900, Landskap med fors, 80 x 62
426 4751 Oljemålning F Gaard, Solbelysta tallar, 50x73
426 4162 Oljemålning F P Nicol, kvinnoporträtt, 79x62
426 4230 Oljemålning F.Golden-Short, Förankrade segelskutor, 1892, 13 x 20
426 4228 Oljemålning F.Golden-Short, Hamnmotiv, 1892, 12 x 20
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
426 4525 Oljemålning F.Wson Berg "Fiskeläge" 56x66
426 4584 Oljemålning Flickporträtt, 78x56
426 4416 Oljemålning G L 1890 "Jägare", 21x15
426 4321 Oljemålning G Stenberg , vinterlandskap, 38x48
426 4410 Oljemålning G Tunelius, "Andjakt" 38x55
426 4155 Oljemålning Göran Hausenkamp, kvinnor, 60x80
426 4157 Oljemålning Göran Hausenkamp, kvinnor, 70x60
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
426 4540 Oljemålning Gunilla Åhnberg, "Soldyrkare" 77x96
426 4062 Oljemålning Gunnar Zetterström, "Stockholmsvy" 30x37
S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
426 3066 Oljemålning H Hansen, -71, Kobba Klintar, Åland, 59 x 59
426 4561 Oljemålning Havsvik, Allan Erwö, 42x56
426 4036 Oljemålning Henning Börge, "Stadsmotiv" 67x57
426 4709 Oljemålning Hj Grahn Öland 55x65
426 4032 Oljemålning Jan Hatvani, "Konstnär vid sitt staffli" 73x59
426 4063 Oljemålning Jerken, "Motiv från Smögen" 74x60
S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
426 4146 Oljemålning John Malm, Gamla stan, 21 x 24
426 4375 Oljemålning K.Drews, 34x47
426 4708 Oljemålning Kajsa Tesch, "Slussen" 65x50
426 4701 Oljemålning Ludwik Cylkow, Motiv från Bretagne, 33 x 40
426 4060 Oljemålning Madelene Pyk, "Octipuss" 70x40
426 3431 Oljemålning Motiv med Hästar, sign, 39x29
426 4527 Oljemålning P.Österlund, "Pojkar på gärdesgård" 50x75
426 4034 Oljemålning Per-Hilding Perjons (1911-1998), "Naken kvinna framför brasan", 53x43 cm
426 4570 Oljemålning Ragnar Alyre, "Damporträtt" 66x54
426 4106 Oljemålning Renoir kopia, 80 x 64, Naken flicka
426 4322 Oljemålning S Ruding, lada, 44x64
426 4415 Oljemålning Segelbåtar E M -01 74x52
426 3129 Oljemålning sign " Fiskebåtar" 49x60
426 4711 Oljemålning sign BL, Nakenstudie, 92x71
426 4710 Oljemålning sign Ljungqvist, Caféinteriör -57, 100x69
426 4151 Oljemålning Sign, Blomsterstilleben, 70 x 50
426 4323 Oljemålning sign, Solbelysta tallar, 60x90
426 4722 Oljemålning sign. Fjordlandskap 38x60
426 3102 Oljemålning Sign. Willford, "Blommor i vas", 41x33
426 4038 Oljemålning signerad, "Strandpromenad" 62x70
426 4016 Oljemålning Signerad, "Sydländsk torgbild" 48x75
426 4198 Oljemålning signerad. "Metande man" 1888, 36x46
426 4039 Oljemålning Signerad. "Mytologiskt motiv" 51x66
426 7130 Oljemålning signerad. Åström, "Röd stuga med farbror" 38x55
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 augusti 2006 16:00)
426 3457 Oljemålning Sten Ekendahl, "Fiskare" 47x70
426 4723 Oljemålning Sydländskt kustmotiv sign. M. Martino 25x40
426 4159 Oljemålning T.Mandel, Motiv från Söder
426 3564 Oljemålning Tillskriven Eugen Haller, 'landskap' 39x50
S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
426 4272 Oljemålning Vinterbäck, 23x32
426 4107 Oljemålning Zorn kopia, Badande kulla, 60 x 40
426 4665 Oljemålningar 2 st Bruno Karlsson "Fjäll + Fjärd"
426 4004 Öronlappsfåtölj + fotpall, läder, obs skadad sits
426 4531 Pallar 2st, stålrör
426 4030 Papyrusmålning Egypten, 63x92
426 4734 Pärlcollier 5 st sötvattenspärlor ca 45
426 4733 Pärlcollier 9 st, längd: 41-45, pressad korall
426 4145 Parti dockor div
426 4393 Parti koppar
426 4394 Parti koppar div
426 4397 Parti koppar Div
426 4396 Parti koppar m.m
426 4502 Parti kristall Bla Karaffer
426 4498 Parti ramar div
426 4120 Parti vykort Tidigt 1900-tal, utländska, Ca 500 st
426 4400 Pastell Bertil Wahlberg, , Kvinna, 30x30
426 4238 Pastell Guayasamin, -73, Komposition, 8 x 16
426 4606 Pastell Hans Tombrock-55, "Same i profil" 60x51
426 4167 Pelarbord höjd: 62
426 1142 Pelarbord 1800-tal, höjd: 75
426 3213 Pelarbord Med låda, höjd: 60 Dia. 70
426 3629 Pelarbord Nyrokoko, mahogny, höjd: 73
426 4471 Pennställ silver, trol NY USA
426 3536 Piedestal höjd: 65
426 4598 Piedestal 1890-tal, höjd: 115
426 3472 Piedestal med stenskiva, höjd: 76 (sten med skada)
426 4529 Pigtittare 1800-tal, höjd: 46
426 4719 Pigtittare 1890-tal, höjd: 73
426 1051 Pigtittare Sengustaviansk,
426 4567 Pinnstolar 4st
426 4480 Porträtt 1700-tal Adelsman, ej ram sk, 76x64
426 4519 Pottskåp Ett par, Gustaviansk stil, 20-tal, höjd: 80
426 4087 Presentfat Silver, Tyskland, 17/1800-tal, längd: 34
426 4135 Prydnadskanoner Ett par, Gjutjärn, längd: 165
S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
426 4197 Prydnadsramar Diverse
426 4117 Prydnadstallrik Björn Wiinblad (1918-2006), glas
426 4407 Pyro 4 del, Gustavsberg
426 4199 Ram med oljetryck, 78x60
426 4742 Ramar 1 par, senempire. Innermått 49x61
426 4499 Ramar 7 st, M.ä.
426 4500 Ramar Ett par, Sekelskifte
426 4706 Remmare 7st
426 4233 Ringar 2st, vitguld , 1st med brilliant, 4, 6gr
426 4231 Ringar 3st, 18K, 6, 2
426 4232 Ringar 3st, med stenar, 18K, 5gr
426 4630 Röd rubin 19 del, Arthur Percy och Eugen Trost, Gefle
426 4292 Rökbord Empirestil, kopparskiva, dia:63, höjd: 54
426 4518 Rökbord Karl Johan-stil, Dia62, höjd: 60
426 4479 Rökelsekar silver G Möllenborg 1826, längd: 15
426 4461 Ryamatta signerad Sigvard Bernadotte, 136x184
426 4213 Ryamatta Västerbotten, 160 x100
426 4679 Saftkobbelservis 50 tal + 2 glas Stomatol
426 1510 Salongsbord Empir dia 104, höjd: 76
S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
426 4464 Salongsbord nyrokoko, mahogny glasskiva, höjd: 74
426 4379 Salongsgrupp Karl Johansstil, mahogny 7 del
426 4019 Salt/pepparkar 1-par, Silver, Norge
426 4274 Salutkanon på lavett, Stafsjö Bruk, längd: 35
426 4520 Sängram 20-tal, Ek, 136x200
426 4429 Sängramar 1-par, Gust.stil, 90x190
S�ldes f�r 26.000 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)
426 4342 Schackur
426 4330 Sekretär bemålad, 72x40, höjd: 100
426 4692 Sekretär omkring 1800, 94x48, höjd: 100
426 4446 Serigrafi 7/39, Acosta, Twiggy, 57 x 41
426 4124 Sigillring + Sigillstämplar, 3 del
426 4469 Silver 3 del, bla. 2 korgar 1 fat dia 14, 5 London 1896
426 4351 Silverbestick m.m
426 4462 Silverfat CGHallberg 1909 , dia:26 (undersidan med inskription)
426 4504 Skål Kunglig dansk, Dia13
426 4668 Skål med hänkel, silver 1933
426 4475 Skål på fot silver Per Zethelius 1796, höjd: 6, 5
426 3112 Skål Rörstrand, G N, ASH, höjd: 9
426 4339 Skål Rörstrand, Ilse Classon, höjd: 12
426 4078 Skål Silver, barockstil, CG Hallberg, 1911, Dia19
426 4021 Skål T.Kullander, dia:14
426 4367 Skål + fat, Rosenthal
426 4381 Skål + vas, stengods
426 4077 Skål på fot Silver, barockstil, CG Hallberg, 1911, Dia23, höjd: 16
426 4537 Skålar 2 st, Orrefors, Kristall, längd: 16-24
S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)
426 4113 Skålar 2st, Kina, 1800-tal, längd: 23 (1st med nagg)
426 4747 Skänk 1800-tal, längd: 170, höjd: 83
426 4133 Skänk Sekelskifte, Bemålad, längd: 100, djup: 47, höjd: 110
426 4448 Skänk vitmålad, längd: 100, djup: 48, höjd: 120
426 3232 Skänkskåp Ryssland, valnöt, intarsia, längd: 139, djup: 59, höjd: 200, (fläckar)
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
426 4409 Skedar 8 st, silver, (olika)
426 4521 Skomakeriverktyg 2-del
426 4310 Skrin allmoge
426 4264 Skrivbord Jugend, längd: 128, djup: 69, höjd: 78
426 4257 Skrivbord med låduppsats, laserat, längd: 106, djup: 52, höjd: 91
426 4558 Skrivbordsstol design Arne Voder, Danmark trä läder
426 4349 Skrivbordsuppsättning
426 4693 Skrivbyrå mahogny 78x36, höjd: 85
426 3258 Skulptur "Soldat" sekelskifte, höjd: 26, vitmetall
426 4371 Skulptur A.Olson, brons, höjd: 11
426 4054 Skulptur Art-Deco, stämplad, höjd: 34
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
426 3221 Skulptur Bing & Grøndahl, Sign Otto, Duva, höjd: 33
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
426 4672 Skulptur brons, sign Houdon, Diana, höjd: 31
426 4136 Skulptur Flicka med urna, Gjutjärn, höjd: 96
426 4674 Skulptur för belysning sign Voilley 2 del, höjd: 32
426 3508 Skulptur Fredrik Frisendahl, Mor och Barn, Gips, höjd: 64
426 4137 Skulptur Häst, Gjutjärn, höjd: 80
426 4579 Skulptur Hjort metall, längd: 59
426 4298 Skulptur Madonna, höjd: 45
426 4481 Skulptur orientalisk, metall, höjd: 47
426 4097 Skulptur Puck Stocklassa (1922-2014), Brons, Mor med barn, 37/60, II a upplagan, på sockel, höjd: 5
426 4010 Skulptur sign Carl Milles (ej gjutarstämplar), höjd: 12 Exlu. sockel
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
426 4670 Skulptur trä sign Kangas -73, höjd: 47
426 4426 Smidesgalge Anders Ljungberg
426 4337 Sminkbord + pall, längd: 110, djup: 46, höjd: 129
426 4610 Smyckeskrin med speldosa
426 4526 Snurrpall Sekelskifte, ek
426 4406 Soffa Karl-Johanstil, intarsia, mahogny
426 3567 Soffa + karmstolar 3 del, Louis XV-stil, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
426 4508 Soffbord 50-tal, dia:78
426 3259 Soffbord England, med klaffar, längd: 100, djup: 63, höjd: 56
426 4666 Soppslev silver 1876
426 4472 Soppslev silver London 1750 ca, längd: 41
426 4622 Soppslev Silver, 1906
426 4179 Soppterrin på fat
426 4154 Spegel 1880-tal, Valnöt, höjd: 220, djup: 90
426 4398 Spegel 1920-tal, höjd: 115
426 4639 Spegel Blyinfattad, höjd: 75
426 4269 Spegel Förgylld, höjd: 65
426 3276 Spegel Förgylld, höjd: 73 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
426 4171 Spegel Nyrokoko, höjd: 59
426 4688 Spegel Puti, mässing, höjd: 58
426 4509 Spegel Teak, höjd: 105
426 4316 Spegel + konsol Nyrokoko, Förgylld, höjd: 251
426 1471 Spegelreflex kamera Graflex RB Anastigmat 4, 5, 71/2tum, No 333125, 1927
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
426 4401 Spritskåp Sekelskifte 1900, Allmogemålat, höjd: 57
426 4557 Stol Bruno Mathsson, 'Arbetsstol', böjträ sadelgjord, omklädd
426 4664 Stol Louis XV, 1700tal, ren obj
426 4399 Stol Rokoko
426 4690 Stolar 1 par gustavianska
426 3085 Stolar 1 par, nyrenässans
426 3206 Stolar 1 par, Nyrokokostil,
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)
426 4336 Stolar 1-par, Gust.stil
426 4432 Stolar 1-par, mahogny
426 4284 Stolar 10st, Nyrenässans
426 4390 Stolar 4 st, nyrokoko [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
426 4507 Stolar 4st, Gust.stil
426 4359 Stolar 4st, Gust.stil
426 4003 Stolar 5 st (3+2) nyrokoko, mahogny
426 4687 Stolar 5 st nyrokoko
426 4468 Supkoppar 4 st silver , 1800-tal Sverige
426 4085 Supkoppar 4 st, Ryssland, Förgyllda, 1800-talsstämplar, För Ottomanska marknaden
426 4020 Supskål Silver, 1800-tal
426 4169 Sybord Nhyrokoko, höjd: 76
426 4263 Sybord Sekelskifte, höjd: 74
426 4344 Syltkrukor 2 st, Arabia
426 4165 Taburett Rokokostil
426 4006 Taburett Sekelskifte
426 4714 Taburetter 1 par, empire
426 4360 Taburetter 1-par, Gust.stil
426 4698 Takarmatur 1940-tal mässingteak, höjd: 60
426 4328 Takarmatur 30-tal, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
426 4474 Takarmatur Alabaster, 5-armad, Dia70, höjd: 65
426 4476 Takarmatur Art deco, höjd: 70
426 4616 Takarmatur Blyglas glob, Tidigt 1900-tal, Dia50
426 3409 Takarmatur Jugend, höjd: 100
426 4026 Takarmatur Kristall. dia:40
426 4595 Takarmatur marin, mässing, höjd: 100
426 4624 Takarmaturer 1 par plåt design Carl Thore, dia 25
426 4696 Takarmaturer 2 st glas/mässing
426 4140 Takfotogenlampa 1880-tal, 6 ljusarmar, höjd: 140 Dia60
426 4139 Takfotogenlampa 1880-tal, Majolica, höjd: 110 Dia60
426 4449 Tallboy 1890-tal, längd: 65, djup: 47, höjd: 137 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
426 4243 Tallrik Fam Rose, Dia22
426 4649 Tallrikar 12 + 12 del, Kunglig dansk, Blå blomster
426 4235 Tallrikar 3 st, Qianlong, Pseudo tabacco leaf, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
426 4072 Tallrikar 9st, Gustavsberg 1908
426 4220 Tavla Foto efter G W Palm, Riddarholmskanalen före 1835, 28 x 39
426 4354 Tavlor 2st, Rokokointeriörer, 17x25
426 4158 Tavlor 3 st, stockholmsmotiv
426 4225 Te/kaffeskedar Silver, olika modeller
426 4473 Teglashållare 2 st Ryssland 1900-tal, förgyllt Niello silver
426 4715 Telefon Bizz 55 högtalartelefon i originalförpackning
426 4717 Telefon väggtelefon L M Eriksson, träfodral
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)
426 3182 Tennfat 1700-tal, dia:37
426 4074 Tenntavla Jugend, 30x38
426 3546 Teskedar 12st, silver
426 4082 Teskedar 6 st, Silver, Niello arbete, Ryssland, 1800-tal
426 4008 Textiltavla Romantiskt motiv, 46x123
426 4599 Tidningsställ körsbär
426 4482 Toast rack pläter, Birmingham, Märkt: T.W (Thomas Woolley 1887 - 1897), längd: 19
426 4081 Toiletteset 3 del, Silver/glas, Franska stämplar
426 4086 Toiletteset 7 del, Silver/glas, 1800-talets andra hälft
426 4309 Tomteskulptur Lergods, höjd: 72
426 4587 Trädgårdsmöbel 4 del
426 4505 Trädgårdsskulptur Sign.Rachel Bates, höjd: 37, betong
426 4424 Träskrin längd: 33
426 4455 Träsnitt 1800-tal, Japan, 35x24
426 1322 Träsnitt Efter Hokusai, arbetande kvinna, 12 x 16
426 4705 Tusch Björn Evensen, 'Allan Ebeling' 41x49
426 4111 Tusch Hans Arnold , 44x30
426 4261 Tv Philips, "Discover"
426 4408 Tvålställ Gustafsberg, höjd: 24
426 4656 Upläggningsfat 10 st, Kunglig dansk, Blå blomster
426 4080 Uppläggningsskedar I Etui, Silver, Förgyllda London, 19011
426 4246 Urna Kina, Bronsinfattad, höjd: 47
S�ldes f�r 11.200 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)
426 4743 Urnor 1 par, metall, höjd: 75
426 3635 Utdragssoffa allmoge, längd: 185
426 4249 Väckarur 3 st, M.ä
426 4384 Våg Jernbolaget Eskilstuna, Höjd: 32
426 4302 Vägghyllor 1-par, Empirestil
426 4028 Vägglampett "Bladverk, förgylld, höjd: 80
426 4453 Väggljusstakar 1-par, "Bajonetter", höjd: 65
426 4618 Väggljusstakar Ett par, mässing, Sekelskifte 1900
426 4040 Väggmasker 2st
426 4168 Väggpendyl Ek, höjd: 75
426 3534 Väggpendyl Förgylld, höjd: 58
426 4186 Väggpendyl Lejaur, höjd: 62
426 4712 Väggpendyl Schwartzwaldur [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
426 4650 Väggpendyl Westerstrand, höjd: 37
426 4586 Väggplåtar orient mässing dia 46-51
426 4640 Väggreliefer 3st, Lisa Larson
426 4713 Väggtelefon m ä i träfodral, omarbetad
426 4318 Väggur Ek, Tidigt 1900-tal, höjd: 80
426 4313 Värja Frankrike
426 3111 Vas C H Stålhane, Ateljé, höjd: 9
426 3009 Vas Gantofta, höjd: 20 + fat, GN, Rörstrand
426 4251 Vas Gefle Mangana, höjd: 33
426 4684 Vas Gustavsberg "Carrara", höjd: 27
426 4569 Vas Kina, höjd: 40
426 4686 Vas konstglas, höjd: 30
426 4270 Vas Kristall Orrefors, höjd: 20
426 3184 Vas Kunglig dansk, höjd: 17
426 4478 Vas silver London, ej glasinsats, höjd: 12, 5
426 4115 Vas Tenn, höjd: 27
426 4646 Vas + fat, Argenta , höjd: 16 dia:17 (vasen med nagg)
426 4368 Vaser 1-par, Orientaliska, höjd: 27
426 4190 Vaser 2-par +1st, flussglas
426 4583 Vikskärm Indien, höjd: 152, längd: 208
426 4753 Vinglas 2 st. 1800-tal
426 4201 Vinglas 9st
426 4291 Vinkannor 1-par, N.S/kristall
426 4516 Vitrinskåp Carl Malmsten, längd: 104, djup: 39, höjd: 181
S�ldes f�r 11.200 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)
426 4352 Ytterfoder 1-par, Gustavsberg
426 3437 Ytterfoder 8 st, Steninge
426 4648 Ytterfoder Rörstrand, höjd: 12
426 4335 Ytterfoder + vas V&B + Gustavsberg