Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 22 mars 2021 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1386 2153  Affisch Litografisk, "Le Vamp", Dansé et chanté par Mistinguett", le Shimmy, 34x27, yttermått inklusive ram: 37x30 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 18:14)

1386 2156  Affisch Litografisk, Henri Matisse (1869-1954), Frankrike. Nice, yttermått inklusive ram: 100 X 62 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 19:09)

1386 2126  Affisch Marie-Louise Ekman (f. 1944), Sverige. Utan titel. Tryckt signatur "Marie-Louise De Geer 1968". Offsettryck. Bladets mått: ca 49x62 cm, yttermått inklusive ram: 53x73 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 19:33)

1386 2003  Affisch Roy Lichtenstein (1923-1997), USA. Lincoln Center 1966. Bladets mått: 112x74,5 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 17.000 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 19:28)

1386 2065  Affisch Solvalla, Motorklubben, Gus Leander, oramat löst blad, J Olséns lito sthlm 1952, bladets mått: 100x70 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 20:39)

1386 2017  Blandteknik Max Walter Svanberg (1912-1994), Sverige. Signerad. Mixed media kitografi/tyg, akvarellerad. Signerad, numrerad 33/50. Bladets mått: 100x69cm, daterad oramad

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 18:57)

1386 7328  Etsning Emil Johanson-Thor (1889-1958), Sverige. "Snön över byn". Signerad, numrerad 37/310. Motivet: 36x26cm, yttermått inklusive ram: 56x43cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 20:19)

1386 2061  Etsning Guy Frisk (f. 1934), Finland. Signerad. Motivet: 40x28cm, yttermått inklusive ram: 61x46cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 19:41)

1386 7147  Etsning Hans Richter (1888-1976), Tyskland. Signerad, ej numrerad. Motivet: 27x20 cm, yttermått inklusive ram: 46x38 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 18:16)

1386 2161  Etsning Helmer Mas Olle (1884-1969), Sverige. Modell. Signerad, 21x15,5, yttermått inklusive ram: 31x22 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 20:29)

1386 2097  Etsning JF Martin, Falu Koppargruva. Bladets mått: 53x35 cm, yttermått inklusive ram: 71x50 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 20:53)

1386 2010  Etsning Jukka Vänttinen (f. 1954), "Dagbrott". Signerad, numrerad 6/180, daterad 2006, oramat löst blad, bladets mått: 45x34 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 18:34)

1386 2058  Etsning Max Papart (1911-1994), Frankrike. Figur. Signerad, numrerad 85/100. Motivet: 32x26, yttermått inklusive ram: 50x42 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 18:21)

1386 2162  Etsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 3/15. Motivet: 11x17, yttermått inklusive ram: 33x33 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 20:42)

1386 2009  Etsningar + bokverk, 3 etsningar 4 böcker, Börje Sandelin (1926-1970), Sverige. Signerad. Motivet: 16x10 - 18x16 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 18:57)

1386 2029  Färgetsning Jorgo Krallis (f. 1937), "Trabala". Signerad, numrerad 21/160. Motivet: 20x30cm. Bladets mått: 59x50cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 18:10)

1386 2030  Färgetsning Jorgo Krallis (f. 1937), Signerad, numrerad 118/180, "Flamingo Boogie". Motivet: 24x29cm. Bladets mått: 60x50cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 20:48)

1386 2137  Färgetsning Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. "Svävande kvadrater". Signerad, numrerad 4/50, daterad 1989. Motivet: 29x39, yttermått inklusive ram: 43x53 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 19:35)

1386 2129  Färgetsning Louis Icart (1888-1950), Frankrike. Signerad, "No 52". Motivet: 36x25 cm, yttermått inklusive ram: 63x46 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 19:13)

1386 2050  Färgetsningar 3 st, Mikael Kihlman (f. 1953), Sverige. Signerad, numrerad 27/40. Motivet: 5x5,5, yttermått inklusive ram: 24x22 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 20:03)

1386 2157  Färgetsningar 6 st, Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. 1976. Signerad och numrerad 54/60, "Papier Japon", Julin & Cie - Stockholm-Paris. Akvatint. Bladets mått: 61x46 cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 19:35)

1386 2087  Färglitografi Albin Amelin (1902-1975), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad i tryck Amelin -45. Ej examinerad ur ram. Motivet: ca 85x60 cm, yttermått inklusive ram: 97x73 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 19:55)

1386 2015  Färglitografi Alexander Calder (1898-1976), USA. Signerad, numrerad 44/100, komposition. Motivet: 56x74cm, yttermått inklusive ram: 75x92cm

S�ldes f�r 34.000 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 19:03)

1386 2059  Färglitografi Alvar Sunol (f. 1935), Spanien. Signerad, numrerad II/LX. Motivet: 65x48cm, yttermått inklusive ram: 83x64cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 20:33)

1386 2080  Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Signerad, numrerad 157/290. Bladets mått: 59x40cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 19:54)

1386 2079  Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Signerad, numrerad 194/290. Bladets mått: 43x30cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 20:46)

1386 2069  Färglitografi Anthony R Whelihan. Signerad, numrerad 7/300, "Marilyn". Motivet: 87x66, yttermått inklusive ram: 104x81 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 18:48)

1386 2152  Färglitografi Axel Salto (1889-1961), Danmark. Signerad, numrerad 71/260. Motivet: 40x50, yttermått inklusive ram: 55x64 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 20:42)

1386 2028  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 128/250, Tuppar. Motivet: 45x36cm, yttermått inklusive ram: 63x49cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 20:15)

1386 2088  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Komposition med ansikte. Signerad, EA-upplaga. Motivet: 74x52 cm, yttermått inklusive ram: 92x71 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 19:55)

1386 2144  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad ej numrerad. Motivet: 76x57, yttermått inklusive ram: 84x64 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 20:30)

1386 2151  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste), Signerad, "Norrskär". Motivet: 38x46, yttermått inklusive ram: 56x63 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 18:05)

1386 2044  Färglitografi Birgit Broms (1924-2008), Sverige. Signerad, numrerad 38/90, Skridskoåkare, bladets mått: 25x29, yttermått inklusive ram: 39x42 cm

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 19:41)

1386 7100  Färglitografi Björn Lindroth (1931-1999), Sverige. Eka. Signerad, numrerad 190/210. Motivet: 46x72, yttermått inklusive ram: 61x80 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 19:49)

1386 7099  Färglitografi Björn Lindroth (1931-1999), Sverige. Signerad, numrerad 23/88, Skärgård med mås. Motivet: 47x70, yttermått inklusive ram: 61x80 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 20:04)

1386 4080  Färglitografi Björn Wessman (f. 1949), Sverige. Signerad, numrerad 212/260. Motivet: 35x50cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 20:08)

1386 5362  Färglitografi Bo Åke Adamsson (f. 1941), Sverige. Signerad, numrerad 50/260. Motivet: 65x40, yttermått inklusive ram: 90x64 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 20:53)

1386 2166  Färglitografi C Göran Karlsson (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 48/100. Motivet: 40x53cm, yttermått inklusive ram: 56x68cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 18:56)

1386 2138  Färglitografi Carl Fredrik Reuterswärd (1934-2016), Sverige. HC-upplaga (hors de commerce). Signerad, numrerad 27/30, komposition. Motivet: 52x40, yttermått inklusive ram: 69x54 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 18:55)

1386 2089  Färglitografi Carl Fredrik Reuterswärd (1934-2016), Sverige. Komposition. Signerad Reuterswärd, numrerad 67/100. Bladets mått: 32x96 cm, yttermått inklusive ram: 37x101 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 18:13)

1386 4207  Färglitografi Carl Fredrik Reuterswärd (1934-2016), Sverige. Signerad, numrerad 148/200. Motivet: 52x63, yttermått inklusive ram: 64x75 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 18:39)

1386 2110  Färglitografi Cecilia Sikström (f. 1962), Sverige. "Marie Antoinette", Signerad, numrerad 88/175. Bladets mått: 80x59cm, yttermått inklusive ram: 102x79cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 20:22)

1386 2108  Färglitografi Cecilia Sikström (f. 1962), Sverige. Signerad, numrerad 84/150, bladets mått: 57x67cm, yttermått inklusive ram: 78x87cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 20:06)

1386 2104  Färglitografi Christina Knall (f. 1947), Sverige. HC-upplaga (hors de commerce). Signerad, Stockholmsmotiv. Motivet: 30x41cm, yttermått inklusive ram: 48x57cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 19:30)

1386 2067  Färglitografi Corneille (1922-2010), Belgien. Signerad, numrerad 129/200, daterad -91. Motivet: 23x16 cm, yttermått inklusive ram: 48x39 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 18:07)

1386 2121  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. "Utsikt från Slottsbacken". Signerad, numrerad 93/360. Motivet: 51x 63, yttermått inklusive ram: 72x80 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 19:50)

1386 2136  Färglitografi Enrico Baj (1924-2003), Italien. Figur. Signerad, numrerad 72/100. Motivet: 45x55, yttermått inklusive ram: 57x68 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 20:36)

1386 2070  Färglitografi Enrico Baj (1924-2003), Italien. Figurer. Signerad, numrerad 111/250. Motivet: 77x59, yttermått inklusive ram: 102x73 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 20:38)

1386 2016  Färglitografi Enrico Baj (1924-2003), Italien. General. Signerad, numrerad 81/250, bladets mått: 86x70cm, yttermått inklusive ram: 100x82cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 20:28)

1386 2076  Färglitografi Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Signerad, daterad 91. Motivet: 31x23, yttermått inklusive ram: 41x30 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 18:53)

1386 7059  Färglitografi Eva Zettervall (f. 1941), Sverige. Ansikte, EA-upplaga (Épreuve d’artiste), Signerad. Motivet: 30x23, yttermått inklusive ram: 52x42 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 19:28)

1386 2095  Färglitografi Felix Labisse (1905-1982), Frankrike. Komposition med kvinna i månsken. Signerad, numrerad 120/150. Motivet: 64x41 cm, yttermått inklusive ram: 79x56 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 18:52)

1386 2167  Färglitografi Fernandez Arman (1928-2005), Frankrike. Signerad, numrerad 59/150. Motivet: 76x56cm, yttermått inklusive ram: 83x63cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 18:41)

1386 2112  Färglitografi Franco Costa (f. 1934), Italien. "De Gabbiani". Signerad, numrerad 74/150. Motivet: 70x100, yttermått inklusive ram: 98x127cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 18:41)

1386 2111  Färglitografi Franco Costa (f. 1934), Italien. "Salut Start". Signerad, numrerad 73/150. Motivet: 70x100cm, yttermått inklusive ram: 98x127cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 18:08)

1386 4555  Färglitografi Georges Laporte (1926-2000), Frankrike, Stilleben. Signerad, numrerad 18/25. Motivet: 32x24, yttermått inklusive ram: 50x39 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 20:13)

1386 2024  Färglitografi Gösta Gustavsson. Signerad, numrerad 277/300. Motivet: 60x42cm, yttermått inklusive ram: 72x52cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 20:57)

1386 2101  Färglitografi Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Marin. Signerad, numrerad 268/360, daterad 69. Motivet: 21x31cm, yttermått inklusive ram: 31x42cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 20:35)

1386 2054  Färglitografi Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Stockholmsmotiv- Signerad, HC-upplaga (hors de commerce). Motivet: 35x50 cm, yttermått inklusive ram: 53x66 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 18:37)

1386 2133  Färglitografi Ingrid Roth (f. 1958), Sverige. Signerad, numrerad 5/29, figurer, 28x38, yttermått inklusive ram: 31x41 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 18:35)

1386 2094  Färglitografi Jan Naliwajko (f. 1938), Sverige. Ängel. Signerad, numrerad 233/360. Motivet: 70x58cm, yttermått inklusive ram: 94x81 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 19:37)

1386 4209  Färglitografi Joan Ponc (1927-1984), Sverige. Signerad, numrerad 57/175. Motivet: 68x47, yttermått inklusive ram: 91x70 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 20:16)

1386 2036  Färglitografi John-Erik Franzén (f. 1942), Sverige, Cadillac, PT, Monogramsignerad JEF, 1995. Motivet: 46x57, yttermått inklusive ram: 62x72 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 19:51)

1386 2120  Färglitografi Jussi Taipaleenmäki (f. 1948), Sverige. Signerad, numrerad 85/210. Motivet: 52x58, yttermått inklusive ram: 65x70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 20:33)

1386 2031  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige, växter. Signerad, numrerad 34/360, daterad -76. Motivet: 21x28, yttermått inklusive ram: 39x46 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 18:27)

1386 2100  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, daterad -59, komposition. Motivet: 10x17, yttermått inklusive ram: 26x31 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 19:05)

1386 2033  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 15/385, daterad -77. Motivet: 29x41, yttermått inklusive ram: 42x60 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 18:13)

1386 2071  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Växter. Signerad, numrerad 53/150, daterad 1983, oramat löst blad, bladets mått: 47x37 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 18:27)

1386 7148  Färglitografi Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. Signerad, numrerad 88/100, daterad 1982. Motivet: 14x18, yttermått inklusive ram: 31x32 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 19:54)

1386 6035  Färglitografi Karl Mårtens (f. 1956), Sverige. "Sparvuggla". Signerad, numrerad 109/150. Bladets mått: 31x31, yttermått inklusive ram: 45x46cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 18:32)

1386 7092  Färglitografi Katerina Mistal (f. 1960), Sverige. Signerad, numrerad 153/200, daterad -89. Motivet: 47x36, yttermått inklusive ram: 60x47 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 19:57)

1386 2115  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, numrerad 96/310. Bladets mått: 77x35cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 20:49)

1386 2154  Färglitografi Le Corbusier (1887-1965), Schweiz. "Art". Motivet: 29x22, yttermått inklusive ram: 45x39, ej signerad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 20:09)

1386 4560  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige, Tårta. Signerad. Bladets mått: 76x55, yttermått inklusive ram: 82x62 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 20:17)

1386 2134  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Flicka med fåglar. Signerad, daterad -77, EA-upplaga (Épreuve d’artiste), bladets mått: 57x44, yttermått inklusive ram: 75x60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 20:42)

1386 2020  Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Signerad, numrerad 36/380. Motivet: 63x38, yttermått inklusive ram: 75x58 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 18:37)

1386 2041  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 86/125, daterad 1993. Motivet: 36x30cm, yttermått inklusive ram: 50x41cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 19:01)

1386 2139  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. "Skridskoseglaren". Signerad, numrerad 19/200, daterad -76. Motivet: 46x37, yttermått inklusive ram: 66x58 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 19:56)

1386 2006  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 242/380, Gondolen. Motivet: 68x47, yttermått inklusive ram: 77x53 ca

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 20:01)

1386 2038  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 92/280, "Waxholmsbåtar". Motivet: 16x22, yttermått inklusive ram: 30x34 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 19:14)

1386 4314  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad HCXX/XXV. Motivet: 68x49cm. Bladets mått: 76x56cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 20:55)

1386 2043  Färglitografi Makode Linde (f. 1981), Sverige. Signerad, numrerad 48/65. Motivet: 31x25cm, yttermått inklusive ram: 43x33cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 19:16)

1386 2025  Färglitografi Maria Boczewska (f. 1940), Polen. Signerad, numrerad 218/280, Röd Vinbär. Motivet: 32x35cm, yttermått inklusive ram: 50x51cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 20:08)

1386 2026  Färglitografi Maria Boczewska (f. 1940), Polen. Signerad, numrerad 32/360. Motivet: 26x22cm, yttermått inklusive ram: 42x33cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 19:10)

1386 2027  Färglitografi Maria Boczewska (f. 1940), Polen. Signerad, numrerad 52/360, "Lilla Skinnaviksgränd". Motivet: 50x38cm, yttermått inklusive ram: 59x47cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 19:33)

1386 2119  Färglitografi Max Papart (1911-1994), Frankrike. Signerad, numrerad 1/60, bladets mått: 58x77, yttermått inklusive ram: 80x99 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 18:19)

1386 2011  Färglitografi Max Walter Svanberg (1912-1994), Sverige. Signerad, komposition. Motivet: 48x41, yttermått inklusive ram: 59x50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 20:13)

1386 2093  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Komposition. Signerad, numrerad 30/30, daterad 1975, motivet: 54x54 cm, yttermått inklusive ram: 56x56 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 19:34)

1386 2091  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Stockholmsmotiv. Signerad, numrerad 140/360. Motivet: 52x72 cm, yttermått inklusive ram: 73x93 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 20:46)

1386 2105  Färglitografi Olle Kåks (1941-2003), Sverige. Signerad, numrerad 251/260, daterad 77, bladets mått: 65x51cm, yttermått inklusive ram: 82x67cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 20:33)

1386 2075  Färglitografi Olle Olsson Hagalund (1904-1972), Sverige. Signerad, numrerad 103/360. Motivet: 58x41cm, yttermått inklusive ram: 68x50cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 18:12)

1386 4320  Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, numrerad 1/1. Bladets mått: 56x36cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 18:58)

1386 2013  Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, numrerad 185/200. Motivet: 60x44cm, yttermått inklusive ram: 62x46cm

1386 4141  Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, numrerad 37/75. Motivet: 48x39cm, yttermått inklusive ram: 72x52cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 18:37)

1386 2051  Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, numrerad 38/350. Motivet: 52x37, yttermått inklusive ram: 68x52 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 18:28)

1386 4140  Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, numrerad 48/150. Motivet: 42x31cm, yttermått inklusive ram: 61x41cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 19:45)

1386 4121  Färglitografi Paul Holsby (1921-2007), Sverige. Signerad, numrerad 120/175. Motivet: 44x36, yttermått inklusive ram: 57x48 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 18:07)

1386 2106  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, kroginteriör. Motivet: 43x59cm, yttermått inklusive ram: 62x77cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 18:31)

1386 2085  Färglitografi Peter Freudenthal (f. 1938), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 50/90,45x36 cm, yttermått inklusive ram: 62x52 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 19:36)

1386 2004  Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Vita vinbär. Signerad, numrerad 27/267, daterad -84. Motivet: 50x76,5 cm, yttermått inklusive ram: 63x87 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 18:04)

1386 2066  Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad, numrerad 170/220, bladets mått: 53x37, yttermått inklusive ram: 62x45 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 19:06)

1386 2064  Färglitografi Poul Ströyer (1923-1996), Sverige. Signerad, numrerad 27/120, modeller. Motivet: 31x46, yttermått inklusive ram: 52x66 ca

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 20:51)

1386 2165  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Slottet. Signerad, numrerad 103/310. Motivet: 28x39cm, yttermått inklusive ram: 47x56cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 20:02)

1386 2163  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Stortorget. Signerad, numrerad 297/310. Motivet: 35x37cm, yttermått inklusive ram: 53x55cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 19:54)

1386 2092  Färglitografi Richard Lindner (1901-1978), USA. Komposition. Signerad, numrerad 106/125. Bladets mått: 72x52 cm, yttermått inklusive ram: 77x56 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 19:40)

1386 2057  Färglitografi Roj Friberg (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 39/150, daterad 1977, "Tabernakel I". Motivet: 52x65, yttermått inklusive ram: 65x77 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 18:23)

1386 5033  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 33/250, "från storskärgårn". Motivet: 26x22cm, yttermått inklusive ram: 42x34cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 18:36)

1386 2052  Färglitografi Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. Signerad, mlxxx. Motivet: 28x39cm. Bladets mått: 50x65cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 21:03)

1386 4556  Färglitografi Stefan W Igelström (f. 1953), Sverige. Signerad, numrerad 1/25, daterad -1988, Kvinna. Bladets mått: 38x43, yttermått inklusive ram: 46x51 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 18:34)

1386 2073  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Dihlströms trappor, Stockholm. Signerad, numrerad 30/100. Motivet: 42x57, yttermått inklusive ram: 56x72 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 18:46)

1386 2078  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad 12/150, daterad -83, Hus i vitabergsparken, 41x54, yttermått inklusive ram: 48x63 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 19:24)

1386 2118  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Slottsbacken. Signerad, numrerad 28/60, daterad -80, yttermått inklusive ram: 70x100 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 18:34)

1386 2082  Färglitografi Sven Erik Johansson (1925-2020), Sverige. Surrealistisk komposition. Signerad, numrerad 9/30, daterad 1978. Motivet: 48x68, yttermått inklusive ram: 65x86 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 18:31)

1386 2132  Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. "Orientexpressen". Signerad, numrerad 16/499. Motivet: 23x13, yttermått inklusive ram: 46x33 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 19:57)

1386 2131  Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. 29X15, Gripsholms värdshus. Signerad, numrerad 39/270. Motivet: 28x15, yttermått inklusive ram: 45x29 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 18:16)

1386 2018  Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927), Signerad, numrerad 89/350, "Klockan", 1977. Motivet: 49x66cm, yttermått inklusive ram: 72x86cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 20:43)

1386 2122  Färglitografi Tjernetskaya, Moskvaaveny. Signerad, daterad 1962. Motivet: 32x42, yttermått inklusive ram: 51x61 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 19:55)

1386 2022  Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Signerad, numrerad 239/360. Motivet: 86x74cm, yttermått inklusive ram: 105x90cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 18:05)

1386 2023  Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Signerad, numrerad 342/360. Motivet: 73x90cm, yttermått inklusive ram: 90x105cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 18:55)

1386 2068  Färglitografi Ulf Gripenholm (f. 1943), Sverige. Modell. Signerad, numrerad 23x150, bredd: 57x52, yttermått inklusive ram: 67x57 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 18:43)

1386 2045  Färglitografi Ulf Gripenholm (f. 1943), Sverige. Signerad, PT, 1987. Motivet: 43x55, yttermått inklusive ram: 60x72 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 19:36)

1386 2007  Färglitografi Ulf Wahlberg (f. 1938), Sverige. Bilskrot. Signerad, numrerad 302/360, daterad -84. Motivet: 27x38, yttermått inklusive ram: 41x52 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 19:15)

1386 2096  Färglitografi Vytautas Kasiulis (1918-1995). Badande flicka. Signerad. Bladets mått: 48x62 cm. Yttermått inklusive ram: 65x78 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 19:36)

1386 2019  Färglitografi Werner Pfeiffer (f. 1937), Tyskland. Signerad, "glassbox". Signerad, numrerad 55/80, bladets mått: 73x52, yttermått inklusive ram: 87x65cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 20:23)

1386 2098  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Blått paket. Signerad, numrerad 247/375. Bladets mått: 24,5x21 cm, yttermått inklusive ram: 44x38 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 19:40)

1386 2099  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Lila paket. Signerad, numrerad 247/375. Bladets mått: 25,5x20,5 cm, yttermått inklusive ram: 44x38 c m

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 20:01)

1386 2077  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, numrerad 69/150, bladets mått: 77x61, yttermått inklusive ram: 84,5x68 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 20:29)

1386 2171  Färglitografier 3 st, Marcel Mariën (1920-1993), Belgien. 100-upplaga, Signerade, oramade lösa blad. Bladets mått: 50x65 & 65x50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 20:04)

1386 2123  Färgserigrafi Carl Johan De Geer (f. 1938), Sverige. "Råttas barndom". Signerad, numrerad 45/50, daterad 1968. Signerad och med dedikation. "Råttas barndom var händelselös och hans uppfostran gav ingen kunskap om livet utanför det trygga råttboet. ". Motivet: ca 56x42 cm, yttermått inklusive ram: 80x60 cm

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 18:11)

1386 2001  Färgserigrafi Jan Håfström (f. 1937), Sverige. Komposition med vitt fält. Signerad, numrerad 6/60, daterad 1979. Oramat löst blad, 100x140 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 20:19)

1386 2168  Grafiskt blad Jan Stenmark (f. 1949), Sverige. Signerad, numrerad 24/150. Motivet: 34x35cm, yttermått inklusive ram: 64x53cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 19:05)

1386 2074  Konstmapp Lars Tunebo (f. 1962), Sverige. Signerad, "Childhood", 6 st handkolorerade serigrafier, 250 upplaga. Bladets mått: 46x38 cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 19:21)

1386 4321  Litografi Hans Arnold (1925-2010), Sverige, "Trollspel". Signerad, numrerad 7/75. Bladets mått: 53x39cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 20:53)

1386 2032  Litografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 37/50, daterad -87. Motivet: 30x50, yttermått inklusive ram: 46x67 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 20:50)

1386 3267  Litografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 51/750. Motivet: 28x20cm, yttermått inklusive ram: 38x28cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 19:18)

1386 2060  Litografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. "somliga saker skämtar man inte om", Med dedikation 1972. Signerad, yttermått inklusive ram: 71x51 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 19:36)

1386 7402  Litografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 55/200. Motivet: 30x42, yttermått inklusive ram: 50x60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 20:34)

1386 2056  Litografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 20/99, daterad -76, "Leros". Motivet: 54x40, yttermått inklusive ram: 70x54 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 20:21)

1386 2053  Litografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige, "Stockholmstak". Signerad, daterad -81, oramat löst blad. Bladets mått: 29x34 ca

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 19:50)

1386 2014  Litografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad 32/360, daterad 1975,61x76cm, yttermått inklusive ram: 64x79cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 19:47)

1386 2055  Litografier 2 st, Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, numrerad 189/300. Motivet: 29x36, yttermått inklusive ram: 43x50 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 18:56)

1386 2072  Litografier Paul Colin (1892-1985), Frankrike. Le Tumulte Noir, portfölj med färglitografier. Signerad, numrerad 481/500, Éditions Anthèse 2011, yttermått inklusive ram: 49x34 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 20:54)

1386 2125  Serigrafi Marie-Louise Ekman (f. 1944), Sverige. "Ni har väl läst tidningen idag så att ni vet vad som händer här i världen, annars är ni nog mycket oansvariga". Bladets mått: 94,5x67,5 cm, yttermått inklusive ram: 101x71 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 19:26)

1386 2042  Torrnål Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 129/150, "Slussen med gam". Motivet: 19x22cm, yttermått inklusive ram: 35x47cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 19:48)

1386 2012  Torrnålsgravyr Lena Cronqvist (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 198/260. Motivet: 15x17cm, yttermått inklusive ram: 40x36cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 18:09)

1386 2049  Träsnitt 3 st, Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, 310- upplaga, yttermått inklusive ram: 41x32 cm

1386 2046  Träsnitt Bror Hjorth (1894-1968), Sverige. Signerad, numrerad 17/52. Motivet: 33x22, yttermått inklusive ram: 57x41 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 20:47)

1386 2062  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Årstabron. Signerad, numrerad 37/360, daterad -79, bladets mått: 40x54, yttermått inklusive ram: 51x71 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 20:08)

1386 2037  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 141/150, daterad 1991. Motivet: 73x69, yttermått inklusive ram: 90x84 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 18:09)

1386 2047  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 158/360, daterad 1981. Motivet: 40x52 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 20:48)

1386 2117  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 25/310, daterad 76, Stockholmsmotiv. Motivet: 27x23, yttermått inklusive ram: 43x36cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 21:07)

1386 2116  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 37/310, daterad 77, Hötorget. Motivet: 27x23cm, yttermått inklusive ram: 43x36cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 20:04)

1386 2005  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 61/310, daterad 78. Motivet: 47x52 cm, yttermått inklusive ram: 64x67 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 19:27)

1386 2063  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Slussen. Signerad, numrerad 241/300, daterad -69. Motivet: 58x47, yttermått inklusive ram: 81x61 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 20:05)

1386 2127  Utställningsaffisch Robert Indiana, Louisiana, 1972. "Love". "19 Februar - 12 Marts 1972". Bladets mått: ca 85x62 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 19:17)

1386 2086  Utställningsaffisch Saul Steinberg. "Steinberg, Galerie Maeght 1977", Maeght Editeur - Arte Paris. Mixed media. Bladets mått: ca 80x60 cm, yttermått inklusive ram: 81x61 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 mars 2021 19:10)