395 6056 19 st + nubbeglas, 5 st 19 st + nubbeglas, 5 st
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6426 Affisher 2 st
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6141 Aftonväskor 3 st
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6506 Akryl på papper, Luciano Castelli (f 1951), "Kvinna som blundar" 71x51
S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6505 Akryl på papper, Sign Luciano Castelli (f 1951) "Kvinna i hatt", 71x51
395 6503 Akryl på papper, Sign Luciano Castelli (f 1951), "Kvinna & munnar" 71x51
395 6501 Akryl på papper, Sign Luciano Castelli, (F 1951) "Kvinna som ler", 71x51
395 6502 Akryl på papper, Sign Luciano Castelli, (f 1951), "Kvinna & spindel" 71x51
395 6260 Akvarell A Brinkman, 1895, 21x32
395 6312 Akvarell kvarn, sign, 25 x 39
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6216 Akvarell Lars Finn, Landskap med vattendrag, 26 x 33
395 6322 Akvarell Musikanter, Constantinopel, 1920, 26 x 19
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6346 Akvarell Sign, Parismotiv, 21 x 27
395 5024 Akvarell Signerad Brooke, 1800-tal, 36x54
395 6423 Akvarell Sven Palmqvist, 1937
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6590 Akvarell V.Aaltona, 1968, 55x37
395 6451 Akvareller 4 st, F Lindström, stockholmsmotiv, ca 15x23
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6143 Album med gamla vykort
S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6555 Amerikaur höjd: 66
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6045 Ampel prismor, dia 52
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6381 Armbandsur Baume et Mercier 18k totalvikt 20, 4g
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6380 Armlänk 28, 3g, 18k
S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6486 Årsur
395 6231 Årsur Porslin/mässing, höjd: 30, Tyskland
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6013 Assietter 7 st, Glas
395 6096 Bägare glas, Minne från utställningen i Norrköping, 1906, höjd: 12
395 6209 Bägare Silver, 1780, Erik Lemon, Uppsala, höjd: 20, 5, Delvis förgylld
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 5281 Bänk med lådor, Tibetansk stil
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6189 Barbiedockor Barbie + Midge + Skipper + Ken , med tillbehör, 60-tal och framåt + garderodsskåp
S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6128 Barbiedockor + kläder, 1960-tal
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6074 Barnstol
395 6577 Betraktelseapparat med stereobilder
S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6428 Blandteknik osing, 69x48
395 6317 Blandteknik Sign, -05, Motiv från fåfängan, 21 x 29
395 6309 Bokhylla Sekelskifte, längd: 75, djup: 30, höjd: 240
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6539 Bokskåp Sekelskifte, Bemålat, längd: 101, djup: 47, höjd: 200
S�ldes f�r 3.300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6482 Bord med intarsia, Dia. 90, höjd: 65
395 6534 Bord med låda, 1800-tal, bemålat, längd: 97, djup: 57, höjd: 75
395 6538 Bord med låda, 1800-tal, längd: 101, djup: 72, höjd: 70
395 6324 Bord Skulpterad med elefant, höjd: 42
395 6504 Bordskanon
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6284 Bordsklocka Thomas, höjd: 14
395 6644 Bordslampa Bumlingen
395 6643 Bordslampa Bumlingen mässing
S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6348 Bordslampa orientaliskt motiv, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
395 5416 Bordslampfot Konstglas, höjd: 34
395 6601 Bordslampor 1-par, onyx
395 6025 Bordslampor Ett par, IKEA 70-tal
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6349 Bordslystrar 1 par, Gustaviansk stil, höjd: 34
395 6016 Bordspendyl 1800-tal, höjd: 36
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6097 Bordsspegel mahogny, höjd: 86
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6042 Bordstelefon onyx
395 6488 Bordsur 1930-tal
395 6098 Brandspruta koppar, m.ä., höjd: 70
395 6333 Brevpressar 2 st, Millefiori, Bla Murano
395 6508 Bricka Ns, längd: 41
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6448 Bricka NS, längd: 63
395 6591 Bricka nysilver
395 6161 Brickbord mahogny, höjd: 55
395 6480 Byrå 1940-tal, längd: 66, djup: 39, höjd: 70
395 6536 Byrå 4-lådig, bemålad, längd: 90, djup: 44, höjd: 86
395 4550 Byrå Grange, längd: 82, djup: 44, höjd: 130
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6361 Byrå Gust.stil, sekelskifte 1900, längd: 85, djup: 48, höjd: 86
S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 5050 Byrå Louis XV-stil, marmorskiva, längd: 68, djup: 41, höjd: 68
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 4408 Byrå Louis XV-stil, stenskiva, längd: 81, djup: 39, höjd: 78 (nyprod)
395 6659 Byrå mahogny, funkis, 90x40x70
395 5087 Byrå med stenskiva, Rokokostil, längd: 90, djup: 55, höjd: 80
S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6199 Byrå Valnöt, sekelskifte, längd: 85, djup: 42, höjd: 113
395 6162 Byråar 1 par, stenskiva, längd: 44, djup: 34, höjd: 69
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 5280 Byråar 1 par, Tibetansk stil,
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6126 Byst gips, höjd: 18
395 6170 Byst Gips, Sign Lindberg, 1926, höjd: 40
395 6301 Chiffonjé 1800-tal, Valnöt, längd: 108, djup: 54, höjd: 142
S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6329 Cigarettset 2 del, Jordglobar, Mässing, en med speldosa
395 6140 Dalahästar 5 st
395 6115 Dalahästar 7 st. + 1 tupp
395 6602 Damskrivbord vitmålat, 85x58x110
395 6035 Diverse 4 del, Bla ask Japan
395 6131 Docka porslishuvud, höjd: 61
395 6212 Dockskåp med docka o inredning
395 6129 Dockskåpsmöbler diverse
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6358 Dockvagn [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
395 6033 Dockvagnar + gunghäst, M.ä
395 6335 Dörrknackare 3 st, Lejon
395 6019 Eldset stativ + 2 del+ blåsbälg
395 6465 Elefant Kaj Bojesen + Zebra
395 6529 Étagère 1800-tal, höjd: 132
395 6183 Etsning Jordi Arkö, 88/150, 63x50
395 6345 Etsning Musikstund, 1899, 33 x 40
395 6239 Etsning Otto Gripensvärd, Björkar, 10 x 14
395 6182 Etsning Tallberg, "öldrickaren" 39x29 (fuktfläckar)
395 6675 Fågelbur nutida
395 4670 Fällbord rotfanér, 1800 ca, fanérskador, dia74, höjd: 74
395 6175 Färglitografi 2 st, 84/499, 50x44
395 5007 Färglitografi Bengt Landin, 213/250
395 6654 Färglitografi Birger 28/115, 60x50
395 6424 Färglitografi C O Hultén, 6/75, 32x24
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6376 Färglitografi Henri De Toulose-Lautrec, "Edition pan 3", 37x25
S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6302 Färglitografi Lennart Rodhe 1965, 193/280, 30x46
395 6425 Färglitografi Mona Huss Walin, 1984, "Hoppet", 32x23
395 6589 Färglitografi provtryck, Acke Åslund, "Andalusiska hästar" 36x46
395 6176 Färglitografi S O Ehren, 1979, 106/360, 50x64
395 6392 Färglitografi Theo Tobiasse, "New York Matin De Monde, 163/180, 98x70
395 6394 Färglitografi Theo Tobiasse, "Venise et l efant-prophete, 5/145, 98x69
S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6469 Färglitografi Ulf Greder, Flickan vid fönstert, 258/360, 77x91
395 6180 Färgteve Grundig, 28 tum, fjärrkontroll (finns i inlämningen
395 6339 Faskeskniv + dolk Bla benarbete
395 6114 Fat 2 st, keramik, UE, resp. Finland, dia 38
395 6276 Fat Imari, 1800-tal, Dia. 42 (lagad)
395 6190 Fat Stig Lindberg, "Karneval", längd: 31 (nagg)
395 6048 Fåtölj + fotpall Bruno Mathsson, Pernilla, skinn, (slitage)
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6198 Fåtölj + fotpall NK, Kerstin Hörlin Holmquist, Omklädd med Finskt 70-talstyg (metsovaara)
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6411 Fåtöljer 1 par, teak Danmark
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6185 Fickur 18 k, Halda
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6186 Fickur med kedja 18k
395 6294 Figurin Lisa Larson, Häst, höjd: 10
395 6051 Figurin Lladro, "turturduvor", höjd: 13
395 6065 Figurin UE, keramik, elefant, höjd: 14 + glasfigurin, igelkott, Paul Hoff, Kosta, höjd: 8
395 6293 Figuriner 1 par, Elefanter, trä, höjd: 12
395 6120 Figuriner 1 par, katter, 1800-tal, höjd: 10
395 6280 Figuriner 2 st, Hummel (lagningar),
395 6495 Figuriner Björn Upsala-Ekeby + Elefant England
395 6015 Fiol med stråke i väska
395 5237 Fisk Konstglas, Italien, längd: 20
395 6474 Fiskskål Kina, dia:28
395 6450 Fönster 2 st blyinfattade, 70x40
395 6551 Fotpall Rokokostil
395 6101 Fotpallar 2 st
395 6150 Frimärken + album
395 6249 Fruktfat Arabia, Dia. 33
395 6146 Fruktfat keramik, Humlebek, Alma, dia 35
395 6408 Fruktfat pressglas, dia26
395 6497 Fruktservis 13-del, Upsala-Ekeby (2st med nagg)
395 6631 Garderobskåp med Intarsia, längd: 103, djup: 43, höjd: 193 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6257 Garderobsskåp 20-tal, spegeldörr, L.101, djup: 55, höjd: 181
395 6145 Gardinomtag 1 par, 1800-tal, mässing
395 1058 Glas/kristall 3 del
395 6083 Glasassietter 12 st
395 6354 Glaskupor 2 st, 1800-tal, Snarlika, höjd: 50
395 6044 Glasservis 42 del. etsad dekor
395 6075 Glasservis 56 del.
395 6297 Glasservis ca 40 del
395 6296 Glasservisdelar 14 del
395 6511 Glasservisdelar c:a 60-del, slipad dekor
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6132 Glasskål signerad, etsad dekor, höjd: 15
395 6493 Glögglas 6st, handmålade
395 6089 Golvfotogenlampfot Jugend, koppar, höj/sänkbar
395 6255 Golvlampa Björk
395 6642 Golvlampa Bumlingen
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6256 Golvlampa Trä
395 6542 Golvlampbord 1940-tal,
395 6316 Grafiskt blad Flicka, 68 x 45, skulpterad ram
395 6105 Gravyrer 2 st. kolorerade, Stockholm/Syndswald, 24x64
395 6417 Halsband er, Kina, 4 st + 2 armband
395 6071 Halsring silver, design, KE Palmberg + nipper, diverse
395 6165 Hängskåp mahogny, balustrad, höjd: 42
395 5317 Hästskulptur Metall, längd: 20
395 6614 Herrarmbandsur Jaeger LeCoultre, 18k, Automatic, Armband 18k, totalvikt 74g
S�ldes f�r 15.200 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6623 Hörnskåp Allmoge 1800-tal, höjd: 94
S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6275 Hörnsoffa Nyrokoko
395 6179 Hundpulka med tillbehör
395 6457 Hundtavla Tovad ull, signerad 1996 Lis Petersen 30x30 + 3st skulpturer+ 1st handmålad glastavla blyinfattad, mopsar
395 6341 Imperialsäng Mahogny, 1800-tal
395 6007 Ishockeyspel 60-tal, Stiga Tumba hockey
395 6310 Jalusiskrivbord Mahogny, D-top, längd: 135, djup: 80, höjd: 100
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6476 Jordglob med belysning
395 5037 Jordglob Med belysning
395 6484 Kaffegods 2-del, millenieskiftet
395 6059 Kaffegods 21 del. Thomas, Tyskland
395 6252 Kaffegods Bing & Grøndahl, Måsen 10 del
395 6523 Kaffegods C:a 25-del, Bayer-Bock
395 6188 Kaffegods Kunglig Dansk, 12 del
395 6029 Kaffekannor 2 st bla. skultuna
395 6118 Kaffekoppar + assietter, 11 del. handmålat
395 5347 Kaffeservis 15-del, Thomas, Tyskland
395 6055 Kaffeservis 21 del. + lockurna, Rosenthal, (sockerskålen skadad)
395 6286 Kaffeservis 3 del, ns
395 6130 Kamin gjutjärn, Näfveqvarn, Nr. 116, höjd: 68
395 5407 Kannor 1 par Delft, höjd: 20
395 6144 Kannor 2 st. bl.a. Mullbär
395 6524 Kannor 3 st + skål med lock, Bla Meissen [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
395 6068 Karaff + fat Orrefors + ljusstakar, 1 par, Kosta Boda
395 6012 Karaffer 4 st
395 6478 Karmstol Barockstil, 1800-tal, ek
395 6306 Karmstol Läderklädd,
395 6102 Karmstol Louis XV-stil, petit point
395 6099 Karmstol Louis XV-stil, petit point
395 6307 Karmstol nutida
395 6160 Karmstolar 1 par
395 6437 Karmstolar 1 par,
395 6203 Karmstolar 1 par, Gustaviansk stil, Sekelskifte
395 6136 Karta Hermelin, 1796, Gästrikland/Hellsingland, 61x56
395 6655 Kartor 2 st , tryck
395 6251 Keramik 4 del, bla. Rörstrand
395 5096 Keramik 4 del, Gefle Percy, Bla Gyllen & Menuett
395 6057 Keramik 9 del. Rörstrand, Primavera
395 6116 Kina 6 del. 1800-tal
395 6017 Kista 1800-tal
395 6049 Kista 1800-tal, längd: 108
395 6554 Kista Daterad 1768, längd: 145
395 6560 Kista Sekelskifte 1900. koppar, längd: 55
395 6541 Klädskåp Ek, Jugend, längd: 102, djup: 50, höjd: 210
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6197 Klaffbord 1800-tal, furu, höjd: 70
395 6605 Klockfodral 1890-tal
395 6281 Koffert längd: 100
395 6026 Konstglas 5 del, Kosta Orrefors
395 6066 Konstglas skål på fot, höjd: 18
395 5239 Konstträd i ytterfoder Kina
395 6583 Koppar diverse + metall
395 6630 Kopparstick + 2st etsningar, 1800-tal
395 6402 Kopparstick 4 st, Giovanni Battista Vanni, (1599-1660), Efter Correggi, 1642, "Freskerna i Roma", 49x42
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6300 Kristall 5 del
395 6234 Krita Sign EÄ (Erling Ärlinsson), Landskap, 25 x 34
395 6061 Kryddburkar 6 st. Deco, design Anita Nylund
395 6011 Kuriosa 4 del
395 6592 Kuriosa 5 del. bl.a. vågar
395 6433 Kuriosa flakonger dosor etc 6 del
395 6611 Lampbord intarsia rosenträ, höjd: 40
395 6172 Lampetter 1 par, Gustaviansk stil, höjd: 31 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
395 6173 Lampetter 2 par
395 6070 Leksaker diverse
395 6388 Litografi Enrico Baj, 20/60, 42x33
395 6391 Litografi Lage Lindell, 100/250, 52x63
395 6031 Litografi Peter Dahl, Fredmans epistel N:o 52, 29 x 42
395 6112 Ljuskrona Empir-stil, höjd: 48
395 6673 Ljuskrona Empirestil, H, 60
395 6672 Ljuskrona Mässing, H, 25
395 6046 Ljuskrona prismor, höjd: 45
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6028 Ljuskrona Rokokostil
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6603 Ljuskrona rokokostil, höjd: 80
395 6054 Ljusstakar 1 par, Kunglig Dansk, Blå blomst, höjd: 10
395 6043 Ljusstakar 1 par, mässing, Skultuna, No. 58, höjd: 21
395 6287 Ljusstakar 1 par, Ns, höjd: 18
395 6095 Ljusstakar 1 par, Nysilver, 1930-tal, höjd: 16
395 6134 Ljusstakar 1 par, nysilver, höjd: 20
395 6080 Ljusstakar 1 par, silver, höjd: 17
395 6289 Ljusstakar 1 par, Silver, höjd: 23
395 6421 Ljusstakar 2 par, mässing, höjd: 15-22
395 6036 Ljusstakar 2 st, Mässing
395 6058 Ljusstake mässing, höjd: 20
395 6001 Ljusstake öfverums bruk, gjutjärn, längd: 35
395 6298 Lockurna Kina, höjd: 25
395 6615 Lockurna Kina, höjd: 34
395 5370 Lodur Bemålat,
395 6347 Lykta Glas
395 6620 Lyrbord Mahogny, höjd: 63
395 6445 Malmkrona 9-arm, dia80
395 6211 Manschettknappar två par, 18k(9g) & förgylltsilver, graverade
395 6295 Mat/kaffeservis Hackefors
395 6040 Matbestick 36 del. Nysilver, Hagamodellen
395 5387 Matbestick NS Monogram LJ
395 6369 Matsalsbord Bruno Mathsson , Piet Hein, masurbjörk, längd: 220
S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6038 Matservis c:a 50 del. KPM
395 6579 Matservis c:a 55 del. blommotiv
395 6516 Matservis England, c:a 75-del
395 6375 Matservis Sigvard Bernadotte, "Christineholm" 84-del + duk med servetter + uppläggningsbestick
395 6060 Matservisdelar 25 del. Bavaria
395 6250 Matservisdelar Gustafsberg Viola, ca 55 del
395 6393 Matservisdelar Rörstrand, ca 20del
395 6604 Matservisdelar Rosenthal, Maria Björnbär, 7del
395 6238 Matsevisdelar ca 30 del, England, med Meissenmönster
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6124 Matta Kina, 145x90
395 6125 Matta Kina, 76x156
395 6009 Matta old, Portugal, Tessart, 170 x 230
395 6010 Matta orientalisk, 135 x 205
395 6196 Matta orientalisk, Antik Kaukas, 130x245 (slitage + skador)
395 6195 Matta orientalisk, Antik Kolyai, 124x227 (skada)
395 5225 Matta orientalisk, Bachtiari, 217x297
395 6570 Matta orientalisk, Beluch semi-antik, 95x185
395 6531 Matta orientalisk, Hamadan, 413x108
395 6572 Matta orientalisk, Kashan, 170x270
395 5223 Matta orientalisk, Kashan, 210x330
395 6530 Matta orientalisk, Kashan, 432x272
S�ldes f�r 6.700 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6458 Matta orientalisk, kayseri, 85x217
395 6596 Matta orientalisk, Kerman, 240x340
395 6619 Matta orientalisk, Kina A.F, 360x540 (fläckar)
S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6573 Matta orientalisk, Nadjafabad, 297x400
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6410 Matta orientalisk, Old Hamadan, 126x190
395 6600 Matta orientalisk, Pakistan, 94x146
395 6409 Matta orientalisk, Sarough-Mir, 204x282
395 6526 Matta orientalisk, Semi-antik shiraz, 226x304 (slitage)
395 6236 Matta orientalisk, Semi-antik Tekke, 175x118 (slitage)
395 6194 Matta orientalisk, Semi-antik, Shiraz, 89x127 (slitage)
395 6119 Miniatyrer glas, 3 del. Bertil Vallien/Erik Höglund/Vicke Lindstrand
395 6485 Minnessked Silver, Jacob Ängman, modell Rosenholm
395 6430 Modellbåtar Eskader, 28st, metall
395 6023 Modellskepp Clipper, Siglo XIX, längd: 86
395 5240 Monterskåp med belysning, 47x37x173
395 6164 Munkstolar 1 par, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
395 5426 Mynt album mynt silver koppar
395 5427 Mynt silver koppar
395 6432 Nipper div
395 6387 Nipper div
395 6067 Nysilver diverse
395 6072 Nysilver diverse, uppläggningsfat och karotter
395 6648 Oljemålning "Röd båt" 35x60
395 6599 Oljemålning "Solnedgång" 64x91
395 6386 Oljemålning 'Björkar vid vatten' 65x105
395 6110 Oljemålning 1800-tal, England, landskap med bäck, 55x69
395 6674 Oljemålning 1800-tal, Med förgylld ram, 10x14 (limmad pannå)
395 6460 Oljemålning Alfred Vickers tillskriven, (1786-1868), "The upper fishponds near Hastings", 30x46
395 6553 Oljemålning Alma Öhrström, 1969, 98x82 (fuktskador)
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6449 Oljemålning Anna Gardell-Eriksson, Tillskriven (1853-1939), Medelhavskust, 40x50
S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6510 Oljemålning Bär signatur, William Meadows 'Stadsdel vid medelhavet', 28x40
395 6585 Oljemålning Bertil Wahlberg, "Pojke med fiskfångst" 100x52
395 6229 Oljemålning Bertil Wahlberg, Sydlänsk stad, 49 x 99
395 6153 Oljemålning Beth Zeeh, sydlänskt motiv, 33x40
395 5246 Oljemålning Brita Nordencreutz, "Nordafrikansk stadsbild" 42x34
395 6586 Oljemålning C K Elman, New York, 30x140
395 6247 Oljemålning C Roka, 2 barn, 82x65
S�ldes f�r 7.300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6248 Oljemålning C Roka, barn med Hund, 82x65
S�ldes f�r 8.300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6241 Oljemålning Dan Martin, Landskap, 23 x 31
395 5033 Oljemålning E.Söderström, "Vinterhare i landskap" 38x46
395 6588 Oljemålning Ellis Wallin, "Berglandskap" 1950, 56x46
395 4551 Oljemålning fiskeläge, 56x96
395 6167 Oljemålning G. Wesström, Tiesole, -56
395 6606 Oljemålning Gregori Novikov, ryssland, "Maria" 62x53
S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6318 Oljemålning H Österberg, 22x28
395 6311 Oljemålning H Schönbeck, 1915, Rosor, 63 x 43
395 6303 Oljemålning Herman Christiansen, sign 1914, Danmark, 42x36
395 6156 Oljemålning Hus med brygga, 42x59
395 6107 Oljemålning J. Lem, 1878, interiör, 34x44
395 5104 Oljemålning Johannes Ravn, -79, 45x73
395 6665 Oljemålning Josef Miklos, Blommor, 60 x 90, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
395 6667 Oljemålning Josef Miklos, Skog, 60 x 80
395 6671 Oljemålning Josef Miklos, Stelleben, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], 62 x 75
395 6225 Oljemålning Kristus i törnekrona, 1800-tal, Sign Filippo Severati Fete in Rome 1853, lavaskiva, Handskuren ram, 35 x 25
S�ldes f�r 12.200 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 5245 Oljemålning Lars Boethius, 46x56
395 6093 Oljemålning Lindholm, Gotländskt motiv, 36x45
395 6304 Oljemålning Nakenstudie, Arne Lindberg, Paris 1946, 73x50
395 6405 Oljemålning O Lindberg, Marin, 50x70
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6498 Oljemålning Okänd konstnär Sign Delham 1868, A Tergoetikett H Bonhomme 'Holländskt landskap' 37x45
395 5362 Oljemålning Oscar Björck, Utsikt med trädgårdsurna, 60 x 47, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
395 6320 Oljemålning osign, Herrskapsfolk, 28 x 22
395 6137 Oljemålning P Hertel, Düsseldorf, 1910, flicka på bro, 63x46
395 6520 Oljemålning Pannå, 1700-tal, Rastande sällskap, 42x64
S�ldes f�r 4.500 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6621 Oljemålning Sekelskifte 1900, Ryssland, signerad. "Testund" 31x27
395 6629 Oljemålning sekelskifte, 'Hästtransport' 52x79 (skador)
395 6321 Oljemålning Sign "Galopp", 70x100
395 6264 Oljemålning Sign Fulvis, 73x60
395 6452 Oljemålning Sign J Barker, 1878, (1811-1886), "pirater i grotta" 66x91
395 6522 Oljemålning Sign J Wagner, Motiv från Holland, 68x106
S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6547 Oljemålning Sign Kjeld Krautwald, 67x97
395 6233 Oljemålning Sign R-J, 1915, Vinterlandskap, 47 x 65
395 6519 Oljemålning Sign, "flicka vallande får" 49x65
395 6327 Oljemålning Sign, Man, 21 x 13
395 6155 Oljemålning sign. Gotland, 33x51
395 6092 Oljemålning signerad, stilleben, 37x45
395 6053 Oljemålning signerad, väderkvarn, 48x68
395 6171 Oljemålning Sjöslag, Sign 46x92
395 6288 Oljemålning Skånskt bymotiv, sign C H, 24x31
395 6208 Oljemålning Sven Deurell, Landskap, 38 x 52
395 6479 Oljemålning Sven Kumlin, 87x107
395 6459 Oljemålning Tillskriven Alfred Vickers (1786-1868), 'Vandrare vid skogsbryn), 31x41
395 6514 Oljemålning Tobabo, Afrikansk By, 47x60
395 6217 Oljemålning Tord Leander Engström, Motiv från Lappland, 31 x 22, -45
395 6617 Oljemålning Uno Wallman, "Båtar i hamn' 46x55
395 6618 Oljemålning Uno Wallman, 'Solnedgång' 46x55
395 6240 Oljemålning Vagn Ove Schnach, Interiör
395 6246 Oljemålning Vinterlandskap, 70x100
395 6527 Oljemålning W Jurgensen, 1967, Vinterbäck, 60x120
395 6646 Oljemålningar 2 st Hjalmar Kröger, 60x70
395 6220 Oljemålningar 2 st, Karl Lundin
395 6326 Oljemålningar 2 st, Stilleben
395 6230 Oljetryck 3 st, 2 med 1800-tals ram
395 6559 Pall Ek, längd: 65
395 5255 Pallar 3 st, Allmoge
395 6122 Paraplyställ gjutjärn, höjd: 65
395 6413 Pärlcollier 10 st, Kina sötvattenspärlor längd: ca 40
395 6416 Pärlcollier 2 st odlade sötvatten Kina, längd: 41-42
395 6385 Pärlhalsband Med silverspänne
395 5038 Parti klockor
395 6268 Parti koppar
395 6272 Parti linne
395 6021 Parti linne
395 6355 Parti linne
395 6613 Parti mynt + poletter, m.m. c.a 8 kg
395 6226 Parti vykort Tidigt 1900-tal, ca 500
395 6544 Pelarbord höjd: 67
395 6362 Pelarbord 1 par, höjd: 52
395 6168 Pelarbord 1800-tal, mahogny, höjd: 69
395 5145 Pelarbord 1890-tal, Intarsia, höjd: 77
395 6447 Pelarbord England, med lådor, dia70, höjd: 75, sk
395 6406 Pelarbord mahogny, höjd: 62
395 6366 Pelarbord med låda, 1800-tal, björk, höjd: 73
395 6034 Penselvas Kina, höjd: 28
395 6245 Piano Nordiska Futura 2
395 6148 Pianodragspel Ryssland
395 6569 Piedestal Gustaviansk stil, höjd: 68
395 6436 Piedestal stenskiva, höjd: 135
395 6202 Pinnsoffa Gustaviansk stil, Sekelskifte, längd: 170
395 6660 Pinnstolar 3 st , omaka, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
395 6407 Plafond dia 35
395 6598 Plafond prismor, dia:50
395 6397 Plafond prismor, dia37
395 6383 Pokal Silver, K.Andersson, höjd: 24 (ingraverad)
395 6292 Porslin 4 del, Rosenthal/Bavaria
395 6063 Porslin 5 del. Björn Wiinblad (1918-2006)
395 6138 Pottskåp 1 par, tidigt 1900-tal, marmorskiva, höjd: 76
S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 5190 Pottskåp bemålat, längd: 47, djup: 30, höjd: 71
395 6270 Pottskåp Ett par, 20-tal, Stenskiva, höjd: 70
395 6331 Prydnadsfat Sekelskifte, Wien, dia25
395 6133 Prydnadstallrikar 1 par, Bohemia, dia 27
395 6291 Pyro 4 del
395 6373 Rakspegel 1800-tal, höjd: 165
395 6127 Ram förgylld med tryck, 44x32
395 6657 Ram med foto sk 50x57
395 6342 Ring + brosch 18k & silver/jade
395 6382 Ringar 6 st 18 k 16, 2g
395 6608 Rökbord mässingsintarsia, rosenträ, höjd: 55
395 5436 Sabelbajonett frankrike, Modell 1873
395 6227 Salongsbord Nyrokoko, 1800-tal, Mahogny, längd: 90, djup: 60, höjd: 74
395 6636 Salongsgrupp Rokokostil 4 del
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6574 Saltkar Rörstrand, tomtar, höjd: 14
395 6076 Samlartallrikar 6 sd. Kunglig Dansk
395 6113 Samovar mässing, höjd: 42
395 6265 Sängramar Ett par, Järn/mässing, 180 x 88
S�ldes f�r 4.300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6177 Satsbord 3 del
395 5309 Segelbåtsmodell höjd: 145
395 6018 Sekretär 1800-tal, längd: 96, djup: 48, höjd: 102
395 6607 Serveringsvagn intarsia, rosenträ
395 6507 Servisdelar 11-del + 10 , Gustavsberg
395 6062 Servisdelar 28 del. Eschenbach
395 6014 Servisdelar Rörstrand, Japan, ca 30 del
395 6564 Sideboard 1950-tal, teak, längd: 190, djup: 43, höjd: 78
395 6081 Silver 3 del. silver, graverat
395 6142 Skål Argenta, dia 16
395 6576 Skål Gunnar Cyrén, kristall, dia27
395 6206 Skål Orrefors, kristall, Dia26
395 5181 Skål Orrefors, Simon Gate, (nagg), höjd: 7, 5, Dia13
395 6353 Skål Rörstrand, Gunnar Nylund, längd: 15
395 6082 Skål silver, höjd: 10, dia 17
395 6473 Skålfat Kina, dia:30
395 6537 Skänk 1800-tal, Bemålad, längd: 125, djup: 51, höjd: 99
395 6540 Skänk 1800-tal, längd: 110, djup: 51, höjd: 111
395 5360 Skänkskåp Jugend, längd: 125, djup: 55, höjd: 202
395 6371 Skåp med sekretärdel, 40-tal, björk, längd: 112, djup: 46, höjd: 126
395 6491 Skärmmössa 1980-tal, Sovjet
395 6210 Skedar 4 st, Silver, Bla 1802, Elg, Klint & Leffler
395 6259 Skrivbord 1890-tal, längd: 122, djup: 59, höjd: 77
395 6439 Skrivbord Empirstil, längd: 122, höjd: 73
395 6545 Skrivbord Furu, Jugend, längd: 120, djup: 58, höjd: 78
395 6532 Skrivbord Sekelskifte, bemålat, längd: 106, djup: 54, höjd: 76
395 6200 Skrivbord Sekelskifte, Valnöt, längd: 125, djup: 68, höjd: 80
395 6360 Skrivbord+ stol,
395 6135 Skrivbordsställ 2 del. gjutjärn + fotoram, metall, 1890
395 6595 Skrivbordsstol 1920-tal, ek, snurrmodell
395 6594 Skrivbordsstol ek 1920-tal, snurrmodell
395 6525 Skrivbyrå 1800-tal, längd: 90, djup: 47, höjd: 98
395 6475 Skulptur Erotisk Kina, längd: 20
395 6064 Skulptur glas, Orrefors, Olle Alberius, falk, höjd: 20
395 6340 Skulptur + vas metall
395 5404 Skulpturer 1 par, orientaliska, H:33
395 6548 Slagbord 1800-tal
395 6363 Sminkbord+ nattduksbord, Bemålat
395 6384 Smycken 7 del, bla. 18 k
395 6187 Smycken ringar mm, bla. 18/23k
395 6368 Smycken silver + bijouterier
395 6472 Snusflaskor 6-del + 2-del porslin, kina
395 6271 Sockerhacka 1800-tal
395 6022 Sockerskål Ns, höjd: 38
395 6543 Soffa 1800-tal
395 6562 Soffa 3 sits, Charles Eames, Miller
395 5211 Soffa Chesterfield, Norell
395 6372 Soffa Empirestil
395 6412 Soffa Rokokostil, längd: 146
395 4092 Soffa Skinn , design Olivetti, längd: 133
395 6273 Soffbord 40-tal, björk
395 6224 Soppslev silver, 1808
395 6078 Soppslev silver, 1855
395 6283 Soppterrin med fat, Tenn, längd: 30-36
395 6263 Spegel höjd: 102
395 5314 Spegel Empire, Etikettsign Joh Frisk, höjd: 185 (senare glas)
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6658 Spegel Empirstil, höjd: 78
395 6661 Spegel Gustaviansk stil, höjd: 110
395 6628 Spegel med konsol, Nyrokoko, höjd: 298
S�ldes f�r 10.600 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6152 Spegel nyrokoko, höjd: 135
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6253 Spegel Nyrokoko, höjd: 48
395 6039 Spegel med konsol höjd: 195, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
395 6290 Spegelfönster höjd: 48
395 5185 Spegelplatåer + dosa, 4 del, glas/mässing
395 6277 Spelbord 1800-tal, Ren Obj
395 6020 Spelbord Rokokostil, längd: 84, djup: 43, höjd: 79
395 4409 Spelbord Tidigt 1800-tal, läderklädd skiva, längd: 99, djup: 99, höjd: 80
395 6100 Spritskåp 1800-tal, längd: 60, djup: 25, höjd: 88
395 6027 Starkvinsglas 7 st, Kosta Karlberg
395 6073 Stekfat England
395 6662 Stentavla Assyrerkungen Assurbanipal på jakt, 67x77
395 6103 Stol 1800-tal
395 5256 Stol Allmoge
395 6640 Stolar 1 par Gustaviansk stil
395 6359 Stolar 1 par, Senempire, (1 sign CALAS)
395 6365 Stolar 1-par, 1800-tal, björk
395 6528 Stolar 1-par, barockstil
395 6550 Stolar 1-par, sekelskifte 1900
395 6367 Stolar 1-par, sekelskifte 1900-tal
395 6269 Stolar 2 st, Gustaviansk stil
395 6546 Stolar 3 st, "Fanett", Ilmari Tapiovara
395 6163 Stolar 3 st. nyrokoko
395 6237 Stolar 4 st
395 6663 Stolar 4 st
395 6404 Stolar 4 st, mahogny, 1950-tal
395 6274 Stolar Ett par, nyrokoko
395 6634 Stolar Karl Johan mahogny, 1 par karmstolar + 4 stolar
395 6429 Sybord Lyra intarsia, höjd: 77
395 6635 Sybord Lyra, höjd: 77
395 6104 Taburett Gustaviansk stil
395 6632 Takarmatur "Semipendel" Fog&Möllerup, dia 62
395 6443 Takarmatur 15 arm, höjd: 110
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
395 6633 Takbelysning 2 st "Topan" Panton dia 20
395 6350 Tallrikar 4 st, Gustafsberg 1880, Militära motiv, (1 sk)
395 6030 Tallrikar 6 st, Gustafsberg "Fasan"
395 5228 Tallrikar 6 st, Kina, Blåvita
395 5197 Tanka 2st, Tibet, sekelskifte 1900
395 6106 Tavlor 2 st.provtryck, F.T-S. 1947, 38x50
395 6664 Tavlor 3 st, Tryck Jugendmotiv, 114x39
395 6521 Teckning Arvid Knöppel, 1951, 18x13
395 6032 Tehuva Ryssland
395 6337 Tekanna Kina, höjd: 18
395 6191 Tekopp Gustavsberg studio, Kåge
395 6645 Telefon bordstelefon onyx
395 6556 Tenndelar 4-del
395 6086 Tennfat 1785, dia 32
395 6085 Tennfat 2 st. 1800-tal, dia 33
395 5244 Tennservis ca 12 DEL
395 6084 Tennstop 2 st
395 6139 Terrin med lock Nysilver, Carlström, höjd: 23
395 6612 Tidningsställ rosenträ intarsia, höjd: 43
395 6364 Toilettebord Sekelskifte
395 6258 Toilettebord + 2 st stolar, 20-tal, längd: 122, djup: 52, höjd: 155
395 4318 Trädgårdsurnor Ett par, höjd: 29
395 6627 Träsnitt 2st, Eva-Maria Marcus, 24x30
395 6174 Tryck Dardel, Modell, 29x20
395 6261 Uppläggningsfat 3 st
395 6008 Urna 1800-tal, Kina, höjd: 36, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
395 5408 Urnor 2 st Delft, höjd: 23-33
395 6470 Urnor 2st, Kina, höjd: 12 + 17
395 5397 Utdragssoffa 1700-tal, originalmålning
395 6050 Vagga 1800-tal, furu, längd: 84
395 6442 Vägglampetter 1 par, höjd: 60
395 6091 Vägglampetter 2 par
395 6441 Vägglampetter mässing I par, höjd: 38
395 6489 Väggpendyl Förgylld
395 6149 Väggpendyl förgylld, höjd: 52
395 6147 Väggpendyl förgyllt, höjd: 52
395 5451 Väggsköld gjutjärnSydsvenska Gjuteriet AB, Limhamn, nr. 5, Riddare, dia65
395 6123 Väggur höjd: 84
395 6151 Väggur ek, höjd: 82
395 6166 Väggvitrin höjd: 59
395 6419 Vas B Friberg, Gustavsberg, höjd: 10
395 6351 Vas Böhmen, höjd: 22
395 6254 Vas Glas, höjd: 50, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
395 6192 Vas Gustavsberg "Argenta" Kåge, höjd: 20
395 6420 Vas Gustavsberg Studio unik, SWen, höjd: 11
395 6193 Vas Gustavsberg, "Argenta" Kåge, höjd: 13
395 6158 Vas Josef Ekberg, Gustavsberg, höjd: 23
395 6422 Vas konstglas, Verrerie Michel, höjd: 33
395 6352 Vas Kosta, höjd: 12
395 6597 Vas Upsala-Ekeby, höjd: 53
395 6003 Vas + fat Kunglig dansk
395 6004 Vas + skål Kosta Boda, höjd: 8-15
395 5201 Vaser 2 st, Etsad dekor ( 1 kosta T Cronqvist)
395 6282 Vaser 3 st, Daldansen, Rörstrand, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
395 6121 Vaser 3 st. Gustavsberg Studio/Rörstrand/Arthur Percy, höjd: 18
395 5202 Vattenkanna 1800-tal, höjd: 31
395 6090 Vinglas 10 st. etsat spegelmonogram, R
395 6181 Vitrinskåp längd: 61, djup: 33, höjd: 150
395 6549 Vitrinskåp 1920-tal, bemålat, längd: 90, djup: 40, höjd: 145
395 6468 Vitrinskåp Jugend, längd: 111, djup: 49, höjd: 210
395 6440 Vitrinskåp Louis XV-stil, höjd: 165
395 6395 Vitrinskåp på benställning, längd: 94, djup: 28, höjd: 148
395 6299 Ytterfoder Jugend, höjd: 17 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]