Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 1 juli 2019 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1263 4278  Adventsljusstake Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Längd: 32 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:43)

1263 4242  Ägghöna + äggkoppar+ smörask, 6 delar, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 8-19 cm ca

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:29)

1263 2033  Akvarell Arthur Bassett Waller (1882-1975), signerad, "Rocks, Isla of Man", 25x35

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:45)

1263 4356  Akvarell Christina Levinsson, "Vallmo", signerad, 17x14 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:08)

1263 4115  Akvarell Johan Lundgren (1920-1989), Sverige. Timmer, signerad. 54x73 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:22)

1263 4495  Akvarell Kina, ur Samling av Nils Palmgren, 15x20 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:25)

1263 4087  Akvarell Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Kvinnor, signerad. 12x16 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:37)

1263 2215  Akvarell Monogramsignerad, E. F. 09,32x24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:21)

1263 2280  Akvarell Oidentifierad konstnär. Ryssland, Vinter, 39x50 cm. Signerad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:08)

1263 4008  Akvarell Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Perspective japonaise, signerad. 29x22 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:53)

1263 4108  Akvareller 2 st, Kj Dahlén-Lundgren, signerad. Kust, 42x55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:11)

1263 4037  Aladåbformar + bricka, diverse, koppar

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:33)

1263 4347  Arkivskåp ek, Bredd: 103 cm. Djup: 40 cm. Höjd: 145cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:58)

1263 4313  Bänk Ek. Längd: 116. Djup: 39 cm. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:26)

1263 4173  Barnspis Bolinders, järn, med tillbehör, Längd: 36 cm. Djup: 27cm, höjd: 29-63 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:57)

1263 4198  Båtratt Trä, Asien, diameter: 31 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:19)

1263 4290  Bestick + fruktskål, Alessi, ca 20 del

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:06)

1263 4351  Bestick silver, Udda, 14 delar. Vikt: ca 240 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:01)

1263 4480  Bestickuppsättning diverse, nysilver

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:10)

1263 4349  Bestickuppsättning silver, Chippendale, 38 delar, bruttovikt: ca 1020 g (varav knivar ca 580 g)

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:00)

1263 4172  Biblioteksur mahogny, omkring 1900. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:56)

1263 4148  Blandteknik 5 st, Robyn Levy, Kanada. Diameter: 28 cm, 33-36x34,5-37 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:00)

1263 4213  Blandteknik Axel Fredrik Lilienstolpe, Stockholm, signerad. 27x41 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:03)

1263 4130  Blandteknik Elin Höglund (1914-2010), Sverige. Kvinna, 58x38 cm. Signerad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:56)

1263 4430  Blandteknik Kerstin Thorvall (1925-2010), Sverige. Självporträtt, Signerad KT -90, ca 50x40 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:24)

1263 4393  Blandteknik Kina. Motivet: 48x50 cm

S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:16)

1263 4122  Blandteknik Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Templet, 14x17 cm. Signerad

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:31)

1263 4206  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Dans. Signerad Lindquist -44, ca 31x51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:52)

1263 4209  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, kvinna. Motivet: 26x20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:00)

1263 4023  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad. Par vid sjö, 45x24 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:21)

1263 4203  Blandteknik Signerad, "Sista April", oramad, bm65x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:47)

1263 4208  Blyerts Gustaf Jansson, Modell, omkring 1900,57x24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:58)

1263 2058  Bok i fodral "Picasso á Antibes", Fernand Hazan, 1960. Längd: 31,5cm. Djup: 25,5cm. Höjd: 3,5cm.

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:34)

1263 2168  Bokhylleskåp Ett par, idegran, England. Bredd: 91. Djup: 33 cm. Höjd: 200 cm / sektion, nyckel

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:55)

1263 4022  Boksnurra mahogny, Längd: 37cm. Djup: 37 cm, höjd: 36cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:15)

1263 4297  Bokstöd ett par, Hästar. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:15)

1263 4492  Bord 1950-tal, Bredd: 102cm. Djup: 54cm, höjd: 57cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:14)

1263 4504  Bord diameter: 80 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:31)

1263 4505  Bord Furu, 2 st iläggsskivor. Diameter: 110 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:32)

1263 4059  Bord med hylla, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Bredd: 60 cm. Djup: 35 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:20)

1263 4329  Bordslampa Hund. Höjd: 38, nutida

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:39)

1263 4064  Bordslampa Luxus. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:09)

1263 4399  Bordslampa mässing. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:04)

1263 4406  Bordslampa mässing. Höjd: 62 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:23)

1263 4065  Bordslampa porslin. Höjd: 60 cm ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:10)

1263 2255  Bordslampa Tiffanystil, 1940-tal. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:45)

1263 4339  Bordslampa Watt & Veke. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:50)

1263 4043  Bordslampfot mässing. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:00)

1263 4042  Bordslampfot mässing. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:59)

1263 4337  Bordslampor ett par, mässing, skärmar Josef Frank. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:47)

1263 4518  Bordslampor Ett par, mässing. Höjd: 56 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:13)

1263 4300  Bordslampor ett par, mässing. Höjd: 63 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:20)

1263 4063  Bordslampor Ett par, mässing. Höjd: 63 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:07)

1263 4259  Bordslampor ett par, mässing. Höjd: ca 56 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:01)

1263 4335  Bordstabletter brickor, 9 delar, Josef Frank. Längd: 27-40 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:46)

1263 4460  Bordsur "Bulle". Höjd: 40 cm ca

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:42)

1263 4333  Bordsur Bronserad, 1800-tal. Höjd: 35. Längd: 46 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:43)

1263 4348  Bricka + fat, mässing, Firma Svenskt Tenn. Diameter: 10 längd: 31 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:57)

1263 4066  Bricka mässing, omkring 1900. Diameter: 34 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:12)

1263 4423  Bricka plåt, bemålad. Längd: 71 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:14)

1263 4264  Brickbord bricka i mässing. Bredd: 77, djup: 54 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:26)

1263 4308  Byrå bemålad, Bredd: 100cm. Djup: 47cm, höjd: 81 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:25)

1263 4220  Byrå England. Bredd: 68, djup: 41 cm, höjd: 154 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:27)

1263 4158  Byrå Gustaviansk stil. Bredd: 117. Djup: 48 cm. Höjd: 79 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:59)

1263 4330  Byrå Gustaviansk stil. Bredd: 55, djup: 40 cm, höjd: 115 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:40)

1263 4520  Byrå rokokostil. Bredd: 85 cm, djup: 48 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:10)

1263 4324  Byrå Sekelskifte 1900, bemålad, Bredd: 84cm. Djup: 47cm. Höjd: 86 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:34)

1263 1111  Byrå sengustaviansk stil, 1800-tal. Mahogny. Bredd: 109. Djup: 48 cm. Höjd: 88 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:32)

1263 2382  Byrå sengustaviansk stil, mahogny. Bredd: 87, djup: 49 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:00)

1263 4438  Byst Alessandro Moretti, terrakotta. Höjd: 18cm ca

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:40)

1263 4024  Caméer 20 st. Längd: 4 cm, bredd: 3,5 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 21:01)

1263 2161  Dalahästar 8 st. Höjd: 7-18 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:31)

1263 4048  Damarmbandsur 18k, bruttovikt 10 g ca. Längd: 3 cm, bredd: 1,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:58)

1263 4034  Dekorelement Konstmassa. Längd: 42, höjd: 27 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:29)

1263 4188  Dragspel "Selecta", Royal Standard. Höjd: 49 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:19)

1263 2088  Dragspel Balloné Burini. Längd: 40cm. Djup: 18cm. Höjd: 40cm.

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:51)

1263 2089  Dragspel i väska, Accordeon King. Längd: 34cm. Djup: 18cm. Höjd: 40cm.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:52)

1263 2487  Dräktpistoler 3 st, Flintlås & snäpplås, Balkan, dekor, 1800-tal. Längd: 42-45 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:34)

1263 4232  Drum table England, diameter: 50, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:26)

1263 4097  Etsning Ferdinand Boberg (1860-1946), Sverige. Sign i plåten. Motivet: 68x51 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:24)

1263 4467  Etsning Ragnhild Nordensten (1888-1951), Sverige. 1937, Konserthuset. Motivet: 19x23 cm

1263 4215  Etsning Signerad, 1990. Motivet: 53x53 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:05)

1263 4093  Etsning Ulf Trotzig (1925-2013), Sverige. Fågel. Signerad, numrerad 27/50. Motivet: 13x11 cm

1263 4238  Fällbord 1800-tal, bemålad skiva. Diameter: 92. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:04)

1263 4018  Färgetsning Alvar Sunol (f. 1935), Sverige. Signerad, numrerad 29/50. Motivet: 62x45 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:56)

1263 4433  Färgetsning Peter Wever. Signerad, numrerad 74/150. Motivet: 30x49 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:23)

1263 4237  Färglitografi Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Signerad, numrerad 49/210, Gata. Motivet: 45x53 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:49)

1263 2142  Färglitografi Antoni Clavé (1913-2005), EA-upplaga, signerad. Motivet: 51x69 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:02)

1263 4021  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 156/390. Motivet: 33x27 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:02)

1263 4020  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 191/250. Motivet: 70x50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:59)

1263 4357  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 3/375. Motivet: 42x32 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:09)

1263 4019  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 50/85. Motivet: 50x63 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:58)

1263 4143  Färglitografi Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. 215/260, figurer. Signerad, daterad -86. Motivet: 45x39 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:00)

1263 4013  Färglitografi Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 176/380. Motivet: 32x51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:51)

1263 4452  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Ljusterö. Signerad, numrerad 313/360. Motivet: 38x51 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:25)

1263 4449  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, numrerad 179/360. Motivet: 34x44 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:23)

1263 4451  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, numrerad 294/360,34x44 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:25)

1263 4009  Färglitografi Camilla Pyk (f. 1966), Sverige. Signerad, numrerad 95/200. Motivet: 35x35 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:47)

1263 2231  Färglitografi Cecilia Sikström (f. 1962), Sverige. Signerad, numrerad 157/180, ca 58x55 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:58)

1263 2306  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. HC-upplaga. Signerad, numrerad 241/40. Motivet: 49x58 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:36)

1263 4427  Färglitografi Eva Zettervall (f. 1941), Sverige. Signerad, numrerad 82/200. Motivet: 50x69 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:21)

1263 2286  Färglitografi Gieron, PT, - 77, Teatralisk scen. Signerad. Motivet: 74x51 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:11)

1263 4120  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 31/75. Motivet: 25x20 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:29)

1263 4007  Färglitografi Maria Boczewska (f. 1940), Polen. Signerad, numrerad 77/350, Stockholm. Motivet: 27x33 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:44)

1263 4016  Färglitografi Mårten Andersson (1934-2017), Sverige. Signerad, numrerad 1344/1400. Motivet: 38x46 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:53)

1263 4012  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 190/750. Motivet: 44x6

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:49)

1263 4431  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad Bolin, numrerad 45/100. Motivet: 55x58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:25)

1263 4534  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad. 67/500. Motivet: 38x33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:54)

1263 4511  Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, numrerad 45/75. Bladets mått: 53x70 cm, löst blad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:50)

1263 4362  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Sign ej numrerad. Signerad. Motivet: 43x58 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:14)

1263 4107  Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Krusbär. Signerad, numrerad 112/150, -81. Motivet: 29x36 cm

S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:14)

1263 4011  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 81/310. Motivet: 34x42 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:49)

1263 4112  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Sommarnatt på Lilla Nassa. Signerad, numrerad 227/275. Motivet: 29x47 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:18)

1263 4358  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Vinterskärgård. Signerad, numrerad 45/285. Motivet: 39x50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:10)

1263 4322  Färglitografi signerad, numrerad 32/180, "Sommarkvällar på Österlen". Motivet: 53x70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:30)

1263 2235  Färglitografi Staffan Hallström (1914-1976), Sverige. Signerad, numrerad 27/60, bladets mått: 70x52 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:36)

1263 4180  Färglitografi Sven Jonson (1902-1981), Sverige. Signerad, numrerad 154/260. Motivet: 30x55 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:49)

1263 2490  Fat + rökelsekar. Diameter: 40 resp, höjd: 12 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:44)

1263 4142  Fat + vas, 5+ 1, Tenn, 1800-tal. Diameter: 18-36 cm, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:41)

1263 4100  Fat + vas, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Rosenthal. Diameter: 33 cm, höjd: 21 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:29)

1263 4076  Fat Kina. Diameter: 45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:16)

1263 4051  Fat Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Upsala-Ekeby. Diameter: 45 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:10)

1263 4269  Fat på fot, Porslin, Frankrike. Diameter: 23, höjd: 19 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:37)

1263 4289  Fat silver, CG Hallberg, 1939. Diameter: 29 cm. Vikt: ca 445 g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:05)

1263 4298  Fåtölj + fotpall, "Meda, Italy", nutida

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:16)

1263 4540  Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Karin

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:10)

1263 4046  Fickur Jacques. Diameter: 6 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:57)

1263 4262  Figurin Lladro. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:24)

1263 4272  Figurin Porslin, Sittande flicka. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:36)

1263 4274  Figurin Royal Copenhagen, Kvinna med getter. Höjd: 23,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:37)

1263 4271  Figurin Royal Copenhagen. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:35)

1263 4370  Figuriner 2 st, Tigrar, Dmitrov/Keramos. Längd: 10-15 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:57)

1263 4421  Figuriner 7 st, Danmark. Höjd: 4-15 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:09)

1263 4190  Fiol George Search, Philadelfia. Längd: 61cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:14)

1263 4191  Fiol med stråke, Stradivariuskopia. Längd: 61cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:20)

1263 4192  Fiol med stråke. Längd: 58cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:20)

1263 2071  Fiol Stradivariuskopia. Längd: 59cm.

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:37)

1263 4286  Fiskservis Johnson Bros, England. 6+ 1 delar. Längd: 27-40 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:01)

1263 4544  Flaskschatull Pukeberg, glasflaskor, Skinnfodral. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:40)

1263 4216  Fotografier 4 st, fartyg, besättning, motiv från Freja och Drott. Motivet: 17x24,21x28 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:04)

1263 4327  Fotpall + kudde, Svensk tenn. Längd: 30 cm, djup: 37 cm, höjd: 20 cm, 35x35 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:38)

1263 4086  Fotpallar Ett par, Rokokostil. Längd: 26 cm, djup: 36 cm, höjd: 25 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:36)

1263 2454  Frimärken i album, bra Islandssamling

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:04)

1263 4102  Gardiner Ett par, 214x132 cm ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:33)

1263 4151  Gardinomtag 6 st. Längd: 21 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:43)

1263 4444  Glas 6 delar, 2+ 2+ 1+ 1, Orrefors. Höjd: 13-27 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:07)

1263 2123  Glas Orrefors, 6+ 10 st. Höjd: 9-16,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:00)

1263 4341  Glasservis Alfredo Häberli, "Essence", Iittala. 28 delar. Höjd: 10-23 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:52)

1263 4155  Golvlampa Bergsboms. Höjd: 150 cm ca

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:10)

1263 4537  Golvlampa höjd: 117 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:57)

1263 4195  Golvurna Kina. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:19)

1263 4387  Grafiska blad 2 st, 1800-tal. Motivet: 63x46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:42)

1263 2361  Grafiska blad 6 st, bland annat Stig Åsberg. Signerad. Motivet: 14x19 - 42x35, lösa blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:58)

1263 4132  Grafiskt blad Bilder från Sveriges hufvudstad och folk, ramens innermått: 53x67 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:59)

1263 4131  Grafiskt blad Bombardement de Paris. Motivet: 48x62 cm

1263 4263  Gunghäst längd: 130 cm, höjd: 84 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:25)

1263 4003  Hängare krom, nutida. Längd: 100 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:15)

1263 4299  Herrbetjänt Fratelli Reguitti, Italien, märkt FR Brevettato Made in Italy. Höjd: 108 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:19)

1263 4475  Herrbetjänt höjd: 100 cm ca

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:00)

1263 4372  Herrbetjänt höjd: 108 cm. Bredd: 42 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:27)

1263 4167  Herrbetjänt höjd: 111 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:46)

1263 4002  Industrilampor 3 st. Diameter: 44 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:13)

1263 4268  Jardiniere Glas. Längd: 30 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:32)

1263 4491  Jardiniere Orrefors, kristall. Längd: 24 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:17)

1263 4501  Jumfrur 12 st. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:36)

1263 4340  Kaffegods Royal Copenhagen, Musselmalet, ca 25 del

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:51)

1263 4445  Kaffeservis 29 delar, Rosenthal

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:14)

1263 4500  Kaffeservis Gustavsberg, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. 12 delar

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:33)

1263 4217  Kaffeservisdelar mm 40 del ca, Måsen, Bing & Grøndahl

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:08)

1263 4105  Kakburkar 2 st, plåt. Längd: 23-33 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:46)

1263 4494  Kakemonos 2 st, Japan, 148x55 respektive 164x72 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:21)

1263 4127  Kandelaber nysilver. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:45)

1263 4154  Kannor + grötskål, diverse, Tenn

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:43)

1263 4509  Karaff + glas, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. 1+ 3+ 4. Höjd: 8-27 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:08)

1263 4508  Karaff Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:08)

1263 4156  Karmstol Rokokostil

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:53)

1263 4226  Karmstol Rokokostil

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:17)

1263 4254  Karmstol rokokostil, bemålad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:56)

1263 2241  Karmstolar ett par

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:52)

1263 4390  Karmstolar Ett par, Barockstil

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:49)

1263 4157  Karmstolar ett par, Rokokostil

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:58)

1263 2209  Karta Motivet: 56x85 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:19)

1263 4265  Kartellur brons. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:29)

1263 2001  Kelim Persisk, 149x200

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:02)

1263 4287  Keramik 10 delar, Mateus. Diameter: 19-27 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:02)

1263 4400  Kökspall 50/60-tal. Höjd: 57 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:05)

1263 4248  Kolteckning + färgkrita, + litografi, 3 st. Motivet: 25x41 - 30x26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:44)

1263 4083  Korgstol bemålad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:33)

1263 4316  Kuverttallrikar 10 st. Diameter: 31 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:28)

1263 4252  Litografi efter Zorn, Signerad i tryckplåt. Motivet: 25x18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:51)

1263 2147  Litografi Einar Nerman (1888-1983), Sverige. "Isaac Grünewald - Einar Jolin". Signerad, numrerad 77/100. Motivet: 23x31 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:12)

1263 4523  Litografier 12 st, Björn Lindroth (1931-1999), Sverige. 250 upplaga, signerad, fåglar, bladets mått: 57x45, lösa blad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:12)

1263 4236  Litografier Diptyk, Lennart Nyström (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 76/150. Motivet: 59x87 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:39)

1263 2366  Ljuskrona gustaviansk stil. Höjd: 60 cm

1263 2367  Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:14)

1263 1071  Ljuskrona höjd: ca 60

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:56)

1263 1072  Ljuskrona höjd: ca 60

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:57)

1263 4382  Ljuskrona mässing. Höjd: ca 85 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:40)

1263 4057  Ljuskrona med prismor. Höjd: 50 cm ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:19)

1263 4101  Ljusstakar + vas+ fat, 5 delar, bland annat Björn Wiinblad, Rosenthal. Höjd: 21,5 cm ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:32)

1263 4103  Ljusstakar 2 st, mässing. Höjd: 19-24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:36)

1263 4044  Ljusstakar Ett par, Gusum, mässing. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:01)

1263 4413  Ljusstakar Ett par, Malm. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:56)

1263 4070  Ljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2019 09:43)

1263 4295  Ljusstakar ett par, Metall. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:14)

1263 4499  Ljusstakar ett par, silver, 1861. Höjd: 16 cm, bruttovikt: ca 330 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:32)

1263 4128  Ljusstakar Ett par, silver, 1933. Höjd: 27 cm, bruttovikt: ca 1480 g

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:46)

1263 2532  Ljusstakar Ett par, silver, CG Hallberg, 1947. Höjd: 12 cm. Bruttovikt: 661 g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:15)

1263 2531  Ljusstakar Ett par, silver, T Eldh, 1966. Höjd: 8 cm, bruttov. 274 g

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:14)

1263 4309  Ljusstakar ett par, silver. Höjd: 18 cm, bruttovikt: ca 885 g

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:25)

1263 2541  Ljusstakar Ett par, silver. Höjd: 7,5 cm, bruttov. 101 g

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:39)

1263 4062  Ljusstakar Ett par, Skultuna. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:06)

1263 4303  Ljusstake "Vänskapsknuten", Josef Frank, Firma Svenskt Tenn. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:23)

1263 4067  Målarstege höjd: 180 cm ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:16)

1263 1385  Malmkrona Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:37)

1263 4088  Mapp med teckningar, Gösta Törnqvist, diverse

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:54)

1263 2386  Matbord Herrgården, design: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Bredd: 140, djup: 100 cm, höjd: 74 + 3 ilägg

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:20)

1263 4407  Matbord Teak, Tibro, Bredd: 145 cm. Djup: 99 cm, höjd: 73cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:24)

1263 4221  Matsalsgrupp 5 delar, Gustaviansk stil, 2st ilägg, diameter: 111, höjd: 72 cm, + 2x40 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:12)

1263 4224  Matsalsgrupp 5 delar, Gustaviansk stil, bord+ 4 stolar+ 1 ilägg. Diameter: 115cm + 48 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:15)

1263 4388  Matsalsgrupp 7 delar, design: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. 3 iläggsskivor. Längd: 140 cm. Djup: 100 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:43)

1263 2467  Matsalsgrupp Bord + 4 stolar. Längd: 127, djup: 96 cm, höjd: 76 + 2 st iläggsskivor

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:10)

1263 4260  Matsalsskåp 1700-tal, Valnöt. Bredd: 165, djup: 61 cm, höjd: 225 cm, nyckel

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:18)

1263 4440  Matservis 43 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Spisa Ribb, Gustavsberg 1955-1974, brun och svart streck- och kantdekor

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:42)

1263 4473  Matservis 53 delar

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:56)

1263 4061  Matservis 55 delar, Bavaria

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:04)

1263 4436  Matservisdelar 22 delar, Tiara, Gustavsberg

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:35)

1263 4364  Matta Indien. Diameter: 150 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:17)

1263 4443  Matta orientalisk, 120x180 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:01)

1263 4381  Matta orientalisk, 142x190 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:30)

1263 4282  Matta orientalisk, 142x226 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:52)

1263 2195  Matta orientalisk, 147x222 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:59)

1263 4281  Matta orientalisk, 175x220 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:46)

1263 4283  Matta orientalisk, 202x265 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:50)

1263 4222  Matta Orientalisk, Afghan, 116x189 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:13)

1263 4383  Matta orientalisk, Bochara, 114x134 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:34)

1263 4194  Matta orientalisk, Figural, 142x210 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:33)

1263 2433  Matta orientalisk, Galleri, 92x640 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:24)

1263 4126  Matta orientalisk, Isfahan, silke, 102x150 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:38)

1263 4183  Matta Röllakan, Axeco, 290x340 cm

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:24)

1263 4079  Mockaservis 13 delar, Hackefors

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:30)

1263 4450  Nattygsbord Ett par, 50-tail, Teak, Bredd: 45 cm. Djup: 33cm, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:23)

1263 4293  Nattygsbord ett par. Bredd: 40, djup: 35 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:11)

1263 4550  Nubbeglas 7 st. Höjd: 25 cm

1263 4343  Ölglas 6 st. Classic Cars Collection, Oldsmobile, 1985. Höjd: 20, i schatull

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:54)

1263 4032  Oljelampa + vas+ bricka, silver. Höjd: 2-14 cm. Vikt: ca 200 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:08)

1263 4205  Oljemålning 1800-tal, signerad 1888. Amning. Olja på duk, 57x40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:51)

1263 4435  Oljemålning Åke Wickström (f. 1927), Sverige. Vekerum. Olja på duk, signerad. 24x33 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:27)

1263 2252  Oljemålning August Hammarström, Motiv från Nacka. Signerad. Olja på duk, 27x35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:41)

1263 2427  Oljemålning Axel Lilliehöök (f. 1930), Sverige. "When", signerad. Olja på duk, 65x54 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:13)

1263 4006  Oljemålning Axel Wallert (1890-1962), Sverige. Skärgård. Signerad, daterad 1941. Olja på duk, 37x45 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:43)

1263 4538  Oljemålning Bertil Widbrandt (1914-1988), Sverige. Sträckande svanar. Olja på duk, 48x74. Signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:09)

1263 4109  Oljemålning Björn Hallström (1916-1982), Sverige. Hus, Åland, signerad. -79. Olja på duk, 91x130 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:13)

1263 1068  Oljemålning Carl Ludvig Messman, Högklint Gotland. Signerad. Olja på duk, 50x68

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:52)

1263 4060  Oljemålning Charles Roka (1912-1999), Ungern. Kvinna, signerad. Olja på duk, 82x64 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:37)

1263 4354  Oljemålning E Bager. Signerad, daterad 1950. Olja på duk, 38x46 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:06)

1263 2154  Oljemålning Else Hermansson (1900-1997), Sverige. "Interiör från förmaket", signerad. Olja på duk, 41x38 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:23)

1263 4420  Oljemålning Emma Ekwall (1838-1925), Sverige. Porträtt, signerad. Olja på duk, 62x46 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:09)

1263 4214  Oljemålning Eric Hallström (1893-1946), Sverige. Signerad, Hus och figurer. Olja på pannå, 26x34 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:03)

1263 4530  Oljemålning Erik Jönsson, landskap med figurer. Signerad. Olja på pannå, 40x48 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:52)

1263 4111  Oljemålning ertrud Wieselgren (f. 1929), Sverige. Träd, signerad. Olja på duk, 65x81 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:17)

1263 2523  Oljemålning G Ingemar Erixon, "Västerhav vid Lysekil", signerad, 1990. Olja på duk, 57x64 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:05)

1263 4096  Oljemålning Göte Halvarsson (f. 1927), Sverige. Älg, signerad. Olja på duk, 50x79 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:23)

1263 4456  Oljemålning Gunnar Johnsson, figurkomposition. Olja på duk, 115x88 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:30)

1263 4529  Oljemålning Gyllenberg. Signerad, daterad 36, landskap. Olja på duk, 36x53 cm

1263 4545  Oljemålning Helge Holmlund (1911-1989), Sverige. Brygga, signerad. Olja på duk, 51x61

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:58)

1263 4392  Oljemålning Hermann Sichter. Signerad, daterad 63. Olja på duk, 53x34 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:50)

1263 4095  Oljemålning Johan Lundgren (1920-1989), Sverige. Man med cykel, signerad. Olja på duk, 50x64 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:20)

1263 4185  Oljemålning John Carlsson (1896-1979), Sverige. Stadsmotiv med bro, Signerad. Olja på pannå, 45x53 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:56)

1263 4258  Oljemålning Ludvig Richarde (1862-1929), marin. Signerad, daterad 1903. Olja på duk, 66x115

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:59)

1263 4448  Oljemålning Manne Hallengren (1875-1951), Sverige. Landskap med hus, signerad. Olja på duk, 48x69 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:22)

1263 2294  Oljemålning mansporträtt. Olja på pannå, 29x23 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:25)

1263 4386  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, bro. Olja på pannå, 26x20 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:37)

1263 4257  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, mansstudie. Olja på duk, 25x20 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:58)

1263 2225  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Holländskt landskap. Signerad. Olja på pannå, 22x28 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:36)

1263 4394  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Komposition. Olja på pannå, 100x70 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:55)

1263 4391  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kvinnostudie. Olja på duk, 1960-tal, 82x99 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:48)

1263 4139  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Marknad, Paris. Olja på pannå, 30x34 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:34)

1263 4510  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Motiv från Nordafrika. Signerad HV Hunt, daterad 1887. Olja på duk, 25x34 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:28)

1263 4029  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Rökande man. Olja på duk, 45x34 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:57)

1263 4379  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1918. Olja på pannå, 32x26

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:11)

1263 4229  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Kvinna vid spegeln. Olja på duk, 38x28 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:53)

1263 1017  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Landskap med kor. Olja på duk, 78x95

1263 4041  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Sydländskt motiv. Olja på duk, 26x39 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:58)

1263 4005  Oljemålning Olle Lindgren (1930-2018), Sverige. Landskap. Signerad, daterad -78. Olja på duk, 45x50 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:42)

1263 1067  Oljemålning Otto Hamel (1866-1950), Tyskland. Stadsmotiv. Olja på duk, 40x54

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 21:04)

1263 4422  Oljemålning Owe Gustafson (f. 1940), Sverige. Komposition, monogramsignerad, 12x12 cm

1263 2516  Oljemålning Rune Person, Stilleben, Signerad. Olja på pannå, 12x16 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:59)

1263 4184  Oljemålning Signerad Eero Kempp, -71. Olja på duk, 50x72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:53)

1263 2156  Oljemålning Signerad Krawe, Utsikt från Söder mot långholmsvarvet, oramad. Olja på duk, 38x48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:25)

1263 4471  Oljemålning Sven Ingmarsson, Landskap, signerad. Olja på duk, 51x31 cm

1263 4517  Oljemålning Thomas Holm (f. 1957), Sverige. Signerad a tergo, 2010. Olja på duk, 99x99 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:17)

1263 4017  Oljemålning William Fleetwood (1915-1993), Sverige. Blomsterstilleben, signerad. Olja på duk, 65x53 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:54)

1263 4182  Oljemålningar 4 st, Gino Tassinari (1920-2001), Italien. Landskap. Motivet: 7x12 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:52)

1263 2337  Örhängen 3 st, 18 k, med pärlor, 2,7 gr

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:58)

1263 4050  Örhängen 3 st, 18k, vitguld

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:03)

1263 4049  Örhängen Ett par, 18k, vitguld med stenar

1263 4454  Pall 1950-tal, teak. Längd: 61 cm, höjd: 46 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:27)

1263 4081  Pall diameter: 40 cm. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:29)

1263 4317  Paraplyställ höjd: 51 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:29)

1263 4409  Paraplyställ Kina, porslin, nutida. Höjd: 49 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:51)

1263 2488  Parpistoler Belgien, 1800-talets mitt. Längd: 20, niellodekor

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:40)

1263 4521  Parti nysilver diverse, bland annat Shaker

1263 4104  Parti porslin 4 delar, Kina. Höjd: 6-13 cm ca

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:41)

1263 4524  Parti silver bland annat cigarettskrin

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:20)

1263 2309  Pastell Harry Booström (1917-1996), Sverige. Signerad, Landskap, 11x19 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:37)

1263 2393  Penselvas Kina. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:24)

1263 4246  Piedestal bemålad. Längd: 26, djup: 26 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:41)

1263 4159  Puderstol Rokokostil

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:01)

1263 4432  Ram modell äldre, ramens innermått: 35x43 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:31)

1263 4090  Ram ramens innermått: 41x35 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:08)

1263 4073  Remmare 18 st. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:00)

1263 2324  Ring 18 k, med akvamarin. Vikt: 2,1 gr. Ringmått: 16,5

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:47)

1263 2321  Ring 18 k, med briljant, 1,5 gr. Ringmått: 18

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:51)

1263 2322  Ring 18 k, med briljant, 1,9 gr. Ringmått: 18

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:57)

1263 2315  Ring 18 k, med briljant, 2 gr. Ringmått: 16,5

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:48)

1263 2332  Ring 18 k, vitguld, med stenar, 2,7 gr. Ringmått: 17

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:54)

1263 2319  Ring 20 k, 3,6 gr. Ringmått: 17

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:45)

1263 4267  Rökelsekar Otydliga stämplar. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:34)

1263 4199  Ryamatta Marianne Richter (1916-2010), Sverige. 140x193

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:22)

1263 4201  Ryamatta Marianne Richter (1916-2010), Sverige. 140x195

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:27)

1263 4531  Ryamatta Terttu Tomero, "Sopukka" ll, Finland, 83x151 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:49)

1263 4134  Salongsbord Gustaviansk stil. Diameter: 85cm, höjd: 64 cm

1263 4486  Salongsbord med kakelplattor, Bredd: 80cm. Djup: 49 cm, höjd: 68 cm

1263 4342  Salongsbord Valnöt. Bredd: 96, djup: 66 cm, höjd: 72 cm

1263 4367  Sängar Otto Wretling (1876-1971), Sverige. 1930-tal, ett par. Längd: 210 cm. Djup: 96 cm. Höjd: 81cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:36)

1263 4320  Satsbord 2 delar. Höjd: 56-60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:33)

1263 4168  Satsbord 3 delar, björk. Höjd: 52-55 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:53)

1263 4256  Schatull längd: 55 cm, djup: 37 cm, höjd: 60 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:43)

1263 4266  Schatull med ej komplett glasservis. Längd: 33 cm. Djup: 24 cm. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:29)

1263 4514  Schatull med glaspluntor, mahogny. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:29)

1263 2246  Sekretär 1800-tal, Bemålad, Bredd:107 cm. Djup: 50cm, höjd: 104 cm, nyckel

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:54)

1263 4219  Sekretär England. Bredd:51, djup: 46 cm, höjd: 99 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:11)

1263 2301  Serigrafi David Bracken. Signerad, Stockholm, Motivet: 32x95 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:31)

1263 4304  Serveringsvagn med lådor, Längd: 85 cm. Djup: 48 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:30)

1263 4094  Servisdelar 37 delar, Grön Anna, Rörstrand

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:11)

1263 4277  Servisdelar Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods, 8 del

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:42)

1263 4513  Sextant Richmond. Längd: 28,5 cm, djup: 31 cm, höjd: 14,5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:28)

1263 4543  Shaker Folke Ahrström (1907-1997), GAB Guldsmedsaktiebolaget, med sil, nysilver. Höjd: 22 cm

1263 4302  Sideboard Gustaviansk stil. Längd: 150, djup: 48 cm, höjd: 93 cm, nutida

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:24)

1263 1136  Sideboard Skiffer/stålrör. Längd: 128, djup: 43 cm, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:50)

1263 4311  Skål + ljusstakar, 3 delar. Georg Jensen. Rostfritt. Diameter: 8 cm. Längd: 16 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:26)

1263 4410  Skål + vas+ glas, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Diameter: 26 cm, höjd: 10-20 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:52)

1263 4496  Skål på fot, Firma Svenskt Tenn, 1927. Diameter: 26 cm

1263 4279  Skål Royal Copenhagen, Jingle bells. Diameter: 24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:44)

1263 2213  Skålar 3 st. + vas, Edgar Böckman, Höganäs. Höjd: 7 - 13 cm

1263 4548  Skålfat 3 st, Kina. Diameter: ca 22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:31)

1263 4503  Skåp Teak, Bredd: 97cm. Djup: 45 cm. Höjd: 105 cm, nyckel

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:37)

1263 4284  Skedar 4 st. Silver, en saknar stämpel. Vikt: ca 235 g. Längd: ca 17-28 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:51)

1263 4275  Skedar 5 st, silver, Ryssland, 1895. Längd: 22 cm. Vikt: ca 390 g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:38)

1263 4326  Skolkarta "MellanEuropa". Längd: 223cm. Djup: 3cm. Höjd: 237cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:38)

1263 4331  Skrivbord Jugend, + 2 stolar. Bredd: 120, djup: 58 cm, höjd: 77 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:43)

1263 4401  Skrivbord Teak, Bredd: 150. Djup: 77m, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:11)

1263 4519  Skrivbordslampor Ett par. Höjd: 107 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:14)

1263 4223  Skrivbyrå valnöt, Bredd: 102cm. Djup: 45 cm. Höjd: 98 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:14)

1263 4052  Skrivmaskin Remington

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:07)

1263 4291  Skulptur Brons Ganesha, i glaskupa. Höjd: 10-20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:08)

1263 4123  Skulptur Gunnel Frieberg (1919-2010), Sverige. Lejonunge, signerad. Metall. Höjd: 25 cm ca

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:38)

1263 4344  Skulptur Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Kalle. Höjd: 18

1263 4323  Skulptur Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. På sockel. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:36)

1263 4425  Skulptur Kvinna, papper. Höjd: 40 cm ca

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:15)

1263 4437  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Dora ur serien ABC-Flickor, Gustavsberg 1958-1973, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 26 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:38)

1263 4164  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Kalle ur Larsons ungar, Gustavsberg. Höjd: 19

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:17)

1263 4378  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Katt ur Menageri, Gustavsberg. Höjd: 11 cm ca

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:09)

1263 4161  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), Gustavsberg, Tomte med lykta, ljusstake. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:22)

1263 4380  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Liten katt, Gustavsberg. Höjd: 10 cm ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:11)

1263 4162  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lotta ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1979, målad och delvis glaserad brun stengodslera. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:16)

1263 4345  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Malin ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:55)

1263 2201  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Moses, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), Gustavsberg. Längd: 29 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:10)

1263 4163  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Pelle ur Larsons ungar, Gustavsberg 1964-1980, höjd: 21 cm, delvis glaserad och målad brun stengodslera

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:17)

1263 4405  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Pingviner ur Noas ark, Gustavsberg. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:22)

1263 4197  Skulptur Sten, Kina, på träsockel. Höjd: 14-20 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:20)

1263 4125  Skulptur Sven Lundqvist (f. 1918), Sverige. Kvinna, signerad. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:36)

1263 4417  Skulpturer 2 st, Boris Stojkov, Gustavsberg. Längd: 11 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:05)

1263 4477  Skulpturer 2 st, gips. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:04)

1263 4240  Skulpturer 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Katter, Gustavsberg. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:27)

1263 4239  Skulpturer 4 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), Gustavsberg. Höjd: 10-21 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:25)

1263 4160  Skulpturer 5 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lilla Zoo, 1955, Gustavsberg. Höjd. Längd: 7-15 cm. Höjd: 5-12 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:11)

1263 4241  Skulpturer 6 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lillskansen, Gustavsberg, 1978. Längd: 8-15 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:29)

1263 4375  Skulpturer 7 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Hundar, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), Gustavsberg. Höjd: 10-16 cm ca

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:04)

1263 4377  Skulpturer 8 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Kennel, Gustavsberg. Höjd: 7-11 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:07)

1263 4368  Sminkbord + pall, bemålad, Bredd: 110 cm. Djup: 45 cm, höjd: 135 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:33)

1263 4075  Snapsglas 8 st. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:13)

1263 4314  Snurrpall diameter: 38 cm. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:28)

1263 2290  Soffa Bröderna Andersson. Längd: 198 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:21)

1263 2233  Soffa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Längd: 154 cm cm cirka

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:38)

1263 4306  Soffa Eilersen. Längd: 180 cm. Extra metallben

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:24)

1263 4234  Soffa skinn, Norell, Chesterfieldmodell. Längd: 200 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:28)

1263 4516  Soffbord Bredd: 106 cm, djup: 66 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:23)

1263 2372  Soffbord Bredd: 70 cm. Djup: 130 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:03)

1263 2169  Soffbord Butlers tray, Bredd: 134 cm. Djup: 80 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:32)

1263 4245  Soffbord ROOM. Bemålat. 101x101 cm. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:40)

1263 4053  Spegel + appliquer, mässing. Diameter: 47 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:05)

1263 2445  Spegel + konsolbord+ tre krön. Sengustaviansk stil. Höjd: 73+ 164 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:14)

1263 4174  Spegel 1920-tal, slipat glas, 141x48 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:06)

1263 4247  Spegel Gustaviansk stil, 101x46 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:45)

1263 4140  Spegel Karl Johan, mahogny, 82x31 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:34)

1263 4515  Spegel mässing. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:43)

1263 4285  Spegel nutida, 157x56 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:57)

1263 4146  Spegel Rokokostil, 112x50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:54)

1263 4325  Spegellampett 1800-tal, 48x25 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:37)

1263 4250  Spegellampett Gustaviansk stil, förgylld, 42x26 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:48)

1263 4249  Spegellampetter Ett par, Gustaviansk stil, Förgyllda, 42x27 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:47)

1263 4133  Spelbord Bredd: 89cm. Djup: 44 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:03)

1263 4137  Stekfat Kina, 1800-tal. Längd: 38 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:17)

1263 4177  Stolar 3 st, Allmoge, 1800-tal, snarlika, bemålade

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:11)

1263 4253  Stolar 4 + 2 st, Gustaviansk stil

1263 4539  Stolar 6 st, 1940-tal

1263 4502  Stolar 8 st, Leksandmodell, 1800-tal, furu

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:30)

1263 4080  Stolar Ett par, bemålade

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:28)

1263 4202  Stolar Ett par, rokokostil

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:50)

1263 4522  Supkoppar + pokal, 6+ 1, K Anderson, silver. Höjd: 4-17 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:15)

1263 4169  Sybord med lyrfot, Intarsia, mahogny, Bredd: 59cm. Djup: 40 cm, höjd: 74 cm, nyckel

1263 4310  Sypuff längd: 56 cm, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:26)

1263 4170  Taburett Karl Johan. Längd: 57 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:55)

1263 4153  Tågbana + lok+ vagnar

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:38)

1263 4365  Takarmatur Art Déco. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:25)

1263 4366  Takarmatur Art Déco. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:24)

1263 4526  Takarmatur med prismor. Höjd: ca 40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:19)

1263 4542  Takarmatur Norm 69, plats. Höjd: 45 cm ca

1263 4527  Takarmatur Prismor. Höjd: ca 25 cm

1263 4147  Takarmatur Tiffanystil, diameter: 55 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:52)

1263 4231  Takarmatur Uno och Östen Kristiansson för Luxus, Teak, Glaskupor, frostade, saknar etikett. Längd: ca 60cm. Djup: ca 60cm. Höjd: 80cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:24)

1263 4507  Takarmatur Venetiansk stil. Höjd: ca 60 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:38)

1263 4056  Takarmaturer Ett par, Glob. Höjd: 35 cm ca

1263 2415  Takfläkt krom, nutida, inköpt på NK. Höjd: 37 cm, nyckel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:59)

1263 2349  Takfotogenlampa 1800-tal, majolika. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:45)

1263 4458  Tallrikar 18 st, Johnson Bros, England. Diameter: ca 24 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:33)

1263 4141  Tallrikar 19 st, tenn, olika. Diameter: ca 23 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:41)

1263 4098  Tavlor 3 st, Insekter, frukt, svamp. Motivet: 23x15,23x29 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:26)

1263 4488  Tavlor 4 st, porträtt, metall, 16x11 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:12)

1263 4144  Teckningar och grafik. Parti. Oramade. Motivet: ca 16x22 cm - 57x40 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:07)

1263 2548  Tekanna Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:44)

1263 4036  Tekoppar 5 st, Valencia, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Finland. Lanserades 1962. Handmålad dekor i koboltblått mot vit botten. Märkt ARABIA FINLAND UP

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:32)

1263 4498  Tenn 5 delar. 1700-/1800-tal, Diameter: 23 resp. Höjd: 11-14 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:27)

1263 4280  Tennstop 2 st, 1800-tal. Höjd: 18 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:45)

1263 4411  Terrin + burkar, 2 delar, Kina. Längd: 24 cm, djup: 21 cm, höjd: 12-14 cm, diameter: 10 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:54)

1263 4178  Terrin med fat Musselmalet, Royal Copenhagen, II-sortering. Längd: 41 Dia: 24 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:44)

1263 4371  Tidningsställ längd: 44 cm, djup: 50 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:20)

1263 4129  Trädgårdsgrupp 3 delar, bord+ 2 karmstolar, Längd: 80cm. Djup: 52cm, höjd: 67 cm

1263 4453  Trädgårdsstolar Ett par

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:25)

1263 4166  Trädgårdsurnor Ett par, Betong. Längd: 54, höjd: 47 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:39)

1263 4315  Trädgårdsurnor Ett par, järn, nutida. Höjd: 24 cm ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:28)

1263 2167  Trärelief Asien, Buddha. Motivet: 19x70 cm

1263 4210  Träsnitt Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Får, 109/542, Signerad. Motivet: 18,5x27,5 cm

1263 2153  Tusch Bertil Bull Hedlund (1893-1950), Sverige. Illustrationsförslag till Eyvind Johnson bok "Drömmar om rosor och eld". Signerad. 28x15 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:22)

1263 4532  Tusch Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Caféinteriör, signerad. 29x19 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:51)

1263 4211  Tuschteckning Fritz von Dardel (1817-1901), Sverige. "Drottning Emilia och hennes hov", signerad. Roma 1843, Rom, 21x28 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:05)

1263 4193  Tvärflöjt Yamaha 211 s, etui

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:24)

1263 4336  Underlägg/coasters design: Josef Frank, 24 delar. Diameter: 10-24 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:51)

1263 4373  Utomhusbelysning Ett par, Smide. Höjd: 45 cm ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:26)

1263 4404  Vägghylla John Kandell (1925-1991), Sverige. "Pilaster", Källemo. Björk. Brännmärkt. Höjd: 205 cm. Bredd: 20 cm. Djup: 23 cm, höjd: 205 cm

1263 4535  Vägglampor Ett par, 1950-tal. Längd: ca 32 cm, djup: 8 cm, höjd: 30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:55)

1263 4055  Vägglampor Ett par. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:09)

1263 4546  Vägglampor Ett par. Längd: 22 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:24)

1263 4165  Väggljusstake I form av tomte, Margareta Hennix (f. 1941), Sverige. Gustavsberg. Glaserad keramik. Höjd: 42 cm

1263 4089  Väggpendyl Hedemora. Höjd: 70 cm ca

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:51)

1263 4251  Väggplatta bemålad gips. Carl Michael Bellman. Diameter: 28 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:52)

1263 1330  Väggrelief Anita Wangel (1929-2013), Sverige. Komposition med katter. Emaljerad plåt. Signerad Anita -80. 2x75x52 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:53)

1263 2026  Väggrelief Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Plommon ur serien Pomona, Gustavsberg 1974-1979. Målad och glaserad stengodslera, 21,5x22 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:32)

1263 4350  Vällingklocka höjd: ca 30 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:02)

1263 4150  Värja med pärlemo. Längd: 100 cm ca

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:41)

1263 2489  Värjor 2 st, troligen Spanien, 1800-tal, en med klinga från Toledo, monogram Y2. Längd: 94-97 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:40)

1263 4312  Vas + 1 par glas+ 2 assietter, Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 20-25 ca, diameter: 19 cm

1263 4196  Vas  + bojan, 2 delar, Kina, porslin. Höjd: 10-12 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:17)

1263 4026  Vas gummi. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:40)

1263 4288  Vas Iittala. Höjd: 25,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:04)

1263 4547  Vas Kina. Höjd: 49 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:30)

1263 2097  Vas mässing, Per Myrström. Höjd: 23

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:35)

1263 9413  Vas Orrefors, Ingegerd Råman (f. 1943), Sverige. Signerad 2007. Höjd: 40, Limited

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:40)

1263 2472  Vas Porslin, Snäckformad, Mood. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:24)

1263 2395  Vas Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:25)

1263 2155  Vas Rörstrand, omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:24)

1263 4474  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Pungo, Gustavsberg 1953-1964, stengods. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:54)

1263 1384  Vaser ett par, Orientaliska, brons. Höjd: 15

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 20:36)

1263 4099  Vinglas 9 st. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:27)

1263 4276  Vitvinsglas 6 st. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:41)

1263 4439  Ytterfoder 3 st, bland annat Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 12-15 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:46)

1263 4418  Ytterfoder 3 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 16-25 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 18:07)

1263 4321  Ytterfoder 6 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 13-19 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 1 juli 2019 19:31)