1417 7017 Akryl Cecilia Correa Puebla (f. 1977), Sverige. Ansikte. Ej signerad, oramad, duk, 70x50 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:17)
1417 6005 Akryl Cecilia Correa Puebla (f. 1977), Sverige. Komposition. Ej signerad, oramad, duk, 60x60 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:12)
1417 6006 Akryl Cecilia Correa Puebla (f. 1977), Sverige. Utan titel. Ej signerad, oramad, 60x60 cm
1417 7011 Akryl Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Blå moln", monogramsignatur. Bildmått: 35x20cm, yttermått inklusive ram: 37x22 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:06)
1417 7014 Akryl Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Jellies", duk, oramad, 40x40cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:41)
1417 7015 Akryl Tobias Sjöström, "Vivid dreams". Signerad Tobbe, duk, 40x50cm, oramad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:52)
1417 7041 Akvarell Axel Axelson (1854-1892), Sverige. Signerad, daterad Venezia 86,38x18, yttermått inklusive ram: 59x45, akvarell
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:03)
1417 7071 Akvarell Eskil Skans (1905-1989), Sverige. Signerad, daterad -46. Akvarell, bildmått: 31x39 cm, yttermått inklusive ram: 55x62 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:51)
1417 7485 Akvarell Kina. Signerad. Akvarell, bildmått: 36x36cm, yttermått inklusive ram: 56x56cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:50)
1417 7521 Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, akvarell, Venedig, 39x28, yttermått inklusive ram: 53x42 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:39)
1417 7480 Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, kvinna. Akvarell, bildmått: 29x22cm, yttermått inklusive ram: 45x36cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:32)
1417 7096 Akvareller 2 st, Kerstin Lindquist (f. 1943), Sverige. "Vattenspeglning I" och "Vattenspeglning II". Signerad -99. Akvarell. Bladets mått: ca 21x18 cm, yttermått inklusive ram: 31x25 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:13)
1417 7203 Akvareller 2 st, Oidentifierad konstnär. Ej signerade, diptyker, 1800-tal, yttermått inklusive ram: 63x32, akvarell
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:05)
1417 6452 Akvareller 2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad KL. Akvarell, bildmått: 13x19cm, yttermått inklusive ram: 27x31cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:25)
1417 7479 Akvareller 2 st, Thomas Sidney Cooper (1803-1902), England. Signerad, daterad 1869. Akvarell, bildmått: 18x25cm, yttermått inklusive ram: 32x39cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:45)
1417 7515 Akvareller och teckningar. Blomstermotiv. Totalt 15st oramade lösa blad, en av Erik Tryggelin, akvarell
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:08)
1417 7122 Akvatint Evald Okas (1915-2011), Estland. Signerad. Bildmått: 33x64 cm, yttermått inklusive ram: 52x81 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:31)
1417 7498 Ampel empire, 1800-tal. Diameter: 25cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:23)
1417 7357 Ampel Karl Johanstil, 1900-tal. Diameter: 55cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:43)
1417 7464 Appliquer Ett par, mässing. Höjd: 33cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:36)
1417 1013 Armbandsur Herrur, Rado, Diastar, keramik, quartz, safirglas, datum, kronograf, boettnr: 538. 0434. 3, serienr: 05797992, integrerad originallänk, viklås. Diameter: 35 mm, originalbox
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:51)
1417 7568 Armbandsur Stern & Fils, Antimagnetic, stål, manuell, 1950-tal, subsekund. Diameter: 32mm, läderband. Saknar viklås
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:41)
1417 7183 Bägare 4 st, silver. Höjd: 5-8 cm. Vikt: 130 g
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:20)
1417 7350 Bägare silver, 1936, gravyr. Höjd: 17cm, Vikt: ca 240 g
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:02)
1417 7351 Bägare silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1926, gravyr. Höjd: 15cm, Vikt: ca 160 g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:44)
1417 7349 Bägare silver, MGAB, 1938 gravyr. Höjd: 17,5cm, Vik: ca 220 g
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:12)
1417 1001 Bägare silver. London, 1766. Vikt: ca 300g. Längd: 12 cm, djup: 8 cm, höjd: 12,5 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:40)
1417 7254 Barnstol äldre. Höjd: 96 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:12)
1417 7291 Biblioteksstege England. Längd: 48, höjd: 63 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:48)
1417 7046 Bläckhorn Jugend, mässing. Längd: 16 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:08)
1417 7494 Blandteknik 2 st + träsnitt Toshikata, yttermått inklusive ram: 21x28-42x31 cm. Signerad
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:22)
1417 7201 Blandteknik John Jon-And (1889-1941), Sverige. "Vid medelhavet". Signerad. Proveniens: inköpt på Couleur Konsthandel, Stockholm. Blandteknik på pannå, 31x45 cm, yttermått inklusive ram: 50x64 cm
S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:18)
1417 7589 Blandteknik Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, daterad 1946. Blandteknik, bildmått: ca 31x41 cm, yttermått inklusive ram: 44x54 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:53)
1417 6506 Blandteknik Leif Nilsson (1938-2002), Sverige. Signerad, daterad 1967. Blandteknik, 96x68 cm, yttermått inklusive ram: 107x79 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:46)
1417 7473 Blandteknik LG Lundberg (f. 1938), Sverige. Signerad, daterad 1979, "Extension". Blandteknik, bildmått: 39x62cm, yttermått inklusive ram: 60x82cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:59)
1417 7270 Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Troll. Signerad, blandteknik, 20x26 cm, yttermått inklusive ram: 38x43 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:32)
1417 7471 Blandteknik Siri Derkert (1888-1973), Sverige, tillskriven. Aktstudie. Ej signerad. Blandteknik, akvarell och färgkrita på papper, ca 172x240, yttermått inklusive ram: 180x245 cm
S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:48)
1417 7290 Blyglasfönster Ett par, 91x43 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:35)
1417 7133 Bockbord 1800-tal, delvis bemålat. Bredd: 175, djup: 75 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:08)
1417 7268 Bockbord Furu. Bredd: 152, djup: 80 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:54)
1417 7403 Bojaner 2 st. Stengods, Kina. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:53)
1417 7039 Bokhylla Rotting. Bredd: 76 cm. Djup: 32 cm, höjd: 184 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:01)
1417 7142 Bokhylleskåp med sekretärdel, 1940-tal. Bredd: 75, djup: 25 cm, höjd: 150 cm, nyckel
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:34)
1417 7109 Bokverk 12st, Skrifter av Selma Lagerlöf, Albert Bonniers Förlag, 1950
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:33)
1417 7320 Bord med klaff/lådor. Bredd: 90, djup: 62 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:39)
1417 7217 Bord Metall, Tage Andersen (f. 1947), Danmark. Danmark. Bredd: 72. Djup: 72 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 14.500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:05)
1417 7095 Bordslampa Cestita Bateria, design: Miguel Milá, Santa & Cole. Opalglas, trä. Höjd: 21 cm. I originalförpackning
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:08)
1417 7470 Bordslampa Glas. Höjd: 41cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:16)
1417 7472 Bordslampa Glas. Höjd: 48cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:56)
1417 7375 Bordslampa Kina. Höjd: 64cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:02)
1417 7297 Bordslampa mässing. Höjd: 48cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:08)
1417 7467 Bordslampa Plåt. Höjd: 35cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:22)
1417 7323 Bordslampfot porslin, Aluminia, Danmark. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:52)
1417 7571 Bordsur bronserad metall, rokokostil, Höjd: 52 (nyckel saknas)
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:07)
1417 7170 Bordsur mässing. Höjd: 46 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:10)
1417 7366 Bricka silver, gravyr, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1957. Diameter: 27cm, Vikt: ca 380 g.
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:31)
1417 7156 Brickor 2 st, Millesgården & Olle Nyman. Längd: 50-55 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:40)
1417 7378 Brickor 4 st, nysilver, Längd: 50-52cm. Diameter: 34-39
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:37)
1417 7136 Byrå 1800-tal, Gustaviansk stil, mahogny. Bredd: 94. Djup: 45 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:49)
1417 7139 Byrå 1940-tal, björk. Bredd: 97, djup: 46 cm, höjd: 65 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:12)
1417 7229 Byrå Längd: 84 cm. Djup: 49 cm, höjd: 151 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:20)
1417 7356 Byrå Med skåpöverdel, sengustaviansk stil. Bredd: 81 cm. Djup: 48 cm. Höjd: 155 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:14)
1417 7355 Byrå Med stenskiva, rokokostil. Bredd: 90 cm. Djup: 48 cm, höjd: 83 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:39)
1417 7244 Byrå Med stenskiva, rokokostil. Bredd: 91 cm. Djup: 47 cm, höjd: 82 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:28)
1417 7327 Byrå Rokokostil med stenskiva. Bredd: 90, djup: 45 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:54)
1417 7406 Byrå teak, 1950-tal. Bredd: 40, djup: 26 cm, höjd: 81 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:07)
1417 7233 Byrå Teak. Bredd: 60 cm. Djup: 35 cm, höjd: 105 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:59)
1417 7386 Champagneglas 8st. Höjd: 17cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:17)
1417 4406 Chiffonjé mahogny, intarsia, 1850-tal. Bredd: 95 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 166 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:16)
1417 7090 Coasters nysilver. Diameter: 9-11 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:06)
1417 7202 Collage Oidentifierad konstnär. Signerad M. C, 79x56, yttermått inklusive ram: 93x70 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:15)
1417 6551 Damarmbandsur Certina, stål, mekanisk, boettens, diameter: 1,5 cm. Längd: 19 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:17)
1417 7588 Damastduk linne. Längd: ca 340cm. Bredd: ca 216cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:46)
1417 7234 Eldset 3 delar, Gjutjärn. Höjd: 68cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:40)
1417 7288 Emmafåtölj + fotpall, 2 delar, omklädda
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:04)
1417 7309 Emmafåtölj 1800-tal
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:20)
1417 7310 Emmafåtölj 1800-tal
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:23)
1417 7523 Emmafåtöljer Ett par
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:11)
1417 7444 Etsning Mariana Manner (f. 1943), Sverige. Signerad, numrerad 2/60. Bildmått: 15x48cm. Bladets mått: 50x65cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:25)
1417 7493 Etsning Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Signerad, ej numrerad. Bildmått: 9,5x14 cm, yttermått inklusive ram: 31x41
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:49)
1417 7209 Etsning Ulla Fries (f. 1946), Sverige. Signerad, numrerad 11/35, "Etat II". Bildmått: 21x19,5, yttermått inklusive ram: 50x39 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:13)
1417 7596 Etsning vy över Stockholm. Bildmått: 23x33, yttermått inklusive ram: 39x49 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:36)
1417 7419 Etsningar 2 st, Louis Bastin (1912-1979), Sverige. Signerad, yttermått inklusive ram: 33x21 - 34x25 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:38)
1417 7510 Etsningar & gravyrer 4 st, Fiske- & jaktmotiv, oramade lösa blad. Signerad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:50)
1417 7130 Fållbänk 1800-tal, Furu. Längd: 183
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:31)
1417 7620 Färgkrita Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. Monogramsignerad AA, 1970, sydl hus. Bildmått: 34x44, yttermått inklusive ram: 42x52 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:34)
1417 7070 Färglitografi 2 st. Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Vintermotiv. Signerad, numrerad 227/360 respektive 19/360. Färglitografi, bildmått: 28x40 cm, yttermått inklusive ram: 40x50 cm respektive 46x56 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:18)
1417 7550 Färglitografi 3 st, Nils Kölare (1930-2007), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad. Färglitografi, bildmått: 50x50cm, yttermått inklusive ram: 73x88cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:36)
1417 6019 Färglitografi Alvar Sunol (f. 1935), Spanien. Signerad, numrerad 122/150, bladets mått: 55x73cm, yttermått inklusive ram: 61x79cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:22)
1417 7119 Färglitografi Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Signerad, numrerad 277/350. Färglitografi, bildmått: 34x45 cm, yttermått inklusive ram: 47x58 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:49)
1417 7080 Färglitografi Gösta Gustafson, "Norrström". Signerad, färglitografi, numrerad 22/275, daterad 1989, ca 45x55 cm, yttermått inklusive ram: 58x63 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:56)
1417 7079 Färglitografi Harald Lindberg (1901-1976), Sverige. "I norska havet". Signerad, numrerad 38/360. Färglitografi, bildmått: 38x52 cm, yttermått inklusive ram: 50x65 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:13)
1417 7558 Färglitografi Ilkka Pärni (f. 1959), Sverige. Signerad, numrerad 52/150, daterad 94. Färglitografi, bildmått: 26x23cm, yttermått inklusive ram: 40x40cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:00)
1417 7204 Färglitografi Ingbritt Irene Lagerberg (f. 1943), Sverige. Stolar, monogram. Signerad, numrerad 77/190. Färglitografi. Bladets mått: 20x57, yttermått inklusive ram: 32x69 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:33)
1417 7382 Färglitografi Jan Svenungsson (f. 1961), Sverige. Ansikte. Signerad, numrerad 30/44. Färglitografi, bildmått: 47x40. Bladets mått: 67x52, oramad
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:07)
1417 7117 Färglitografi Jean-Claude Picot (1933-2020), Frankrike. Signerad, numrerad XXXI/CXX. Färglitografi, bildmått: 46x51 cm, yttermått inklusive ram: 56x68 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:16)
1417 6564 Färglitografi Jean-Paul Riopelle (1923-2002), Kanada, tillskriven, ej signerad. Färglitografi. Bladets mått: 27x38cm, yttermått inklusive ram: 43x53cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:20)
1417 6084 Färglitografi John-Erik Franzén (f. 1942), Sverige. Motorcyklar. Signerad, numrerad 124/320. Färglitografi, bildmått: 19x22cm, yttermått inklusive ram: 33x35cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:58)
1417 7548 Färglitografi Jörgen Zetterquist (f. 1928), Sverige. Signerad, numrerad 72/150. Färglitografi, bildmått: 47x36cm, yttermått inklusive ram: 63x51cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:41)
1417 7557 Färglitografi Karl-Axel Larsson (f. 1952), Sverige. Signerad, PT. Färglitografi, bildmått: 70x50cm, yttermått inklusive ram: 78x58cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:27)
1417 7408 Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 64/75, daterad 1970. Färglitografi, bildmått: 9x9, yttermått inklusive ram: 31x22 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:26)
1417 7123 Färglitografi Max Gregor Carlsson (1914-1996), Sverige. Signerad, daterad -64, provtryck. Färglitografi, bildmått: ca 28x40 cm, yttermått inklusive ram: 48x59 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:40)
1417 7118 Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, numrerad 359/306. Färglitografi, bildmått: 35x43 cm, yttermått inklusive ram: 46x56 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:42)
1417 7121 Färglitografi Mikael Kihlman (f. 1953), Sverige. "Exit". Signerad, numrerad 24/225. Färglitografi, bildmått: 26x19 cm, yttermått inklusive ram: 39x32 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:16)
1417 7438 Färglitografi Oidentifierad konstnär. Ej signerad, färglitografi, Sandviken, yttermått inklusive ram: 50x72cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:07)
1417 7265 Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, numrerad 165/200, mm;43x34, yttermått inklusive ram: 62x53 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:50)
1417 7028 Färglitografi Peter Paul. Signerad, numrerad 38/75. Färglitografi, bildmått: 50x66cm, yttermått inklusive ram: 60x81cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:40)
1417 7564 Färglitografi Ralph Lundquist (f. 1931), Sverige. Signerad, numrerad 51/150. Färglitografi. Bladets mått: 58x44cm, oramat löst blad
1417 7481 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 69/310. Färglitografi, bildmått: 31x23cm, yttermått inklusive ram: 46x37cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:25)
1417 7068 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Skärgårdsmotiv. Signerad, numrerad 21/200. Färglitografi, bildmått: 29x45 cm, yttermått inklusive ram: 44x59 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:34)
1417 7069 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Skärgårdsmotiv. Signerad, numrerad 76/350. Färglitografi, bildmått: 29x45 cm, yttermått inklusive ram: 47x60 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:52)
1417 7566 Färglitografi Signerad, numrerad, 42/200. Färglitografi. Bladets mått: 38x50cm, oramade lösa blad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:58)
1417 7591 Färglitografi Sven Ahlgren (1922-1997), Sverige. Stockholm. Signerad, numrerad 34/300. Färglitografi, bildmått: 36x49, yttermått inklusive ram: 47x60 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:18)
1417 7567 Färgseriegrafi Olle Baertling (1911-1981), Sverige, tillskriven. Komposition, "Hommage à Herbin". Ej signerad. Bladets mått: 9-20cm, yttermått inklusive ram: 23x33cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:52)
1417 7110 Färgserigrafi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. "Höstens grenar". Signerad, numrerad 65/75, oramat löst blad. Bladets mått: ca 106x78 cm. Bildmått: 82x58,5 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:48)
1417 7390 Fat 4 delar, silver. Vikt: 251g. Längd: 12-22 cm, djup: 6-12 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:48)
1417 7401 Fat Keramik, Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. Corso, Upsala-Ekeby, 39x21,5
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:20)
1417 7371 Fat silver, (800/1000). Diameter: 36cm, vikt: 730g
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:12)
1417 7147 Fat silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1969. Dekor i relief. Diameter: 12 cm, bruttovikt: 115 g
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:39)
1417 7167 Fat silver. Diameter: 12cm, Vikt: ca 50g
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:25)
1417 6446 Fat Upsala-Ekeby, med försilvrat skepp, Calmari nyckel. Signerad NR. Diameter: 21 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:51)
1417 7458 Fåtölj + bord, 1960-tal, Finland, 74x74. Höjd: 49 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:16)
1417 7449 Fåtölj 1930-/40-tal
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:53)
1417 7450 Fåtölj Sadelgjord
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:12)
1417 6480 Fåtöljer ett par, Teak/läder, 1960/70-tal
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:37)
1417 7134 Fickur Omega. Diameter: 55mm, manuell, löst glas, går ej.
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:59)
1417 7132 Fickur Viking. Diameter: 55mm, manuell, saknar glas
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:00)
1417 7363 Fickurställ 2 st. Höjd: 10-13cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:14)
1417 7343 Figurin Bing & Grøndahl, Papegoja. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:16)
1417 7103 Figurin Ipsen Enke, "Den Lille Havfrue", Just Andersen, Danmark. Grönglaserad keramik. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:26)
1417 7344 Figurin Royal Copenhagen, Flicka på sten. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:18)
1417 7341 Figurin Royal Copenhagen, Grisfösare. Längd: 18 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:02)
1417 7380 Figurin Royal Copenhagen. Höjd: 13cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:15)
1417 7345 Figuriner 3 st, Bing & Grøndahl, Royal Copenhagen. Höjd: 9-12 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:36)
1417 7337 Figuriner 4 st, Bing & Grøndahl. Höjd: 5-12 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:38)
1417 7338 Figuriner 5 st, Bing & Grøndahl. Höjd: 6-14 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:57)
1417 7381 Fisktallrikar 8+ 1st + 6 st. Diameter: 25cm, längd: 37cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:25)
1417 7031 Glas 6 st, Kosta. Höjd: 23cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:20)
1417 7437 Glas 6 st. Höjd: 15cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:44)
1417 7216 Glas 7 + 6 st, bland annat: Orrefors. Höjd: 12 - 14 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:52)
1417 7032 Glas & skål 2 st. Höjd: 10-16cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:41)
1417 7055 Glasmonter/piedestal höjd: 130cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:58)
1417 7376 Glasservisdelar 19 delar, Orrefors. Höjd: 7-9cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:42)
1417 7128 Glasservisdelar 27 delar, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 7-9,5
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:12)
1417 7073 Glasservisdelar Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. "Karolina", Orrefors. 40 delar. 8 st rödvinsglas, 13 st seltersglas, 6 st likörglas, 6 st sherryglas, 6 st champagneglas, + 3 st konjakskupor. Höjd: 9-12,5 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:43)
1417 6189 Glasservisdelar Orrefors, 6+ 5+ 3. Höjd: 6-13 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:12)
1417 7053 Golvlampa 1940-tal. Höjd: 158 cm inkl skärm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:20)
1417 7301 Golvlampa 1950-tal, Märkt EWJ. Höjd: 110 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:48)
1417 7296 Golvlampa höjd: 157 cm, läder / mässing
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:52)
1417 7256 Golvlampa Mässing och trä. Höjd: 140 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:24)
1417 7544 Golvlampa mässing. Höjd: 162
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:18)
1417 7052 Golvlampa smide, justerbar höjd. Höjd: ca 135-170 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:52)
1417 7255 Golvlampa Teak. Höjd: 140
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:36)
1417 7258 Golvlampfot mässing. Höjd: 155
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:55)
1417 7194 Golvvas Kina, 1900-tal. Höjd: 58 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:02)
1417 7367 Gräddkanna + sockerskål, 2 delar, silver, London. Diameter: 8. Höjd: 6 cm, Vikt: ca 150g
1417 7512 Grafik 126st, Äldre dekorativ grafik, oramade lösa blad
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:47)
1417 7514 Grafik och tryck. 58st oramade lösa blad, 1900-tal, delvis signerade
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:12)
1417 7013 Grafiskt blad Gicléetryck, Jan Rufelt (f. 1956), Sverige. "Fullmåne". Signerad, numrerad 2/100. Bildmått: 18x25cm, yttermått inklusive ram: 31x38 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:29)
1417 5169 Grafiskt blad Gicléetryck, Lena Vik, "Autum Leaves". Signerad, numrerad 17/60. Bildmått: ca 58x58 cm, oramat löst blad, yttermått: ca 72x72 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:35)
1417 5170 Grafiskt blad Gicléetryck, Lena Vik, "Fossil 1". Signerad, numrerad 6/60. Bildmått: ca 58x58 cm, oramat löst blad, yttermått: 72x71 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:35)
1417 7511 Gravyrer 37st oramade lösa blad, porträtt
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:58)
1417 7509 Gravyrer 50st, historiska motiv, oramade lösa blad
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:09)
1417 7507 Gravyrer 8st, JF Elias Martin, Folklivsmotiv, oramade lösa blad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:59)
1417 7455 Gungstol 1940-tal, omklädd
1417 7267 Hallykta mässing och glas. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:56)
1417 7584 Hallykta Metall. Höjd: ca 50cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:17)
1417 7075 Halsband odlade pärlor, silverlås. Längd: 40 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:23)
1417 7058 Halskedja med hänge Rey Urban (1929-2015), Sverige. Halskedja i silver med hänge med bergskristall. Halskedja och hänge stämplad RU, Stockholm 1966. Kedjans diameter ca: 39 cm, bruttovikt: 115g
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:47)
1417 7141 Hörnskåp 1800-tal, kompletterat. Höjd: 180
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:11)
1417 7549 Ikon 44x37cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:35)
1417 7541 Jordglob höjd: 56 cm
1417 7218 Julservis karaff + 10 snapsglas + 2 ölglas. Höjd: 14 - 22
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:34)
1417 7260 Kaffekoppar ca 13 delar, Rainbow stone, Design four, Japan
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:32)
1417 7358 Kaffekoppar Med fat, 11 delar, Bing & Grøndahl.
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:56)
1417 7159 Kaffekoppar med fat 12st, Bavaria. Höjd: 4cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:26)
1417 7092 Kaffeservisdelar 14 delar, Tuscan, England. 7st koppar med fat + assiett
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:08)
1417 7277 Kagge med 6 st. Muggar + skål + bricka, förgylld metall, Iran. Höjd: 16 - 24
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:27)
1417 7287 Kanapé Sent 1800-tal. Längd: 177
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:03)
1417 7180 Kandelaber Metall. Höjd: ca 40 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:08)
1417 7482 Kanna majolika, Gustavsberg, Fisk. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:46)
1417 7189 Kanonkula Med ställning. Höjd: 19cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:32)
1417 7580 Käpp silverkrycka, gravyr. Längd: 91cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:15)
1417 7374 Kapsylöppnare Ducky, Paris. Höjd: 7cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:13)
1417 7034 Karaffer 3 st. Höjd: 29-34cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:26)
1417 7377 Karaffer Ett par, kristall. Höjd: 34cm
1417 7460 Karmstol Louis XV-stil
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:34)
1417 7452 Karmstol Olof Persson, Jönköping. 1950-tal, senare klädsel
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:57)
1417 7456 Karmstol rokokostil, omklädd
1417 7188 Karmstol Windsormodell
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:44)
1417 7198 Karmstolar 4 st, stålrör / galon, stapelbara, Lindqvists möbler
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:06)
1417 6471 Karmstolar 4 st, Windsorstil
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:49)
1417 7243 Karmstolar ett par, "Torpet", Karin Mobring, IKEA, 1960-tal
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:41)
1417 6154 Karmstolar Ett par, 2+ 2 stolar, rokokostil
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:17)
1417 7547 Karmstolar ett par, Jugend, bemålade
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:08)
1417 7311 Karmstolar ett par, NK
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:41)
1417 7359 Karott & fat 3 delar. Längd: 40cm, diameter: cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:54)
1417 7579 Karta Le Royavme de France, Frankrike, 66x88cm, yttermått inklusive ram: 64x90cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:47)
1417 7561 Karta/kopparstick Afrika, Le Sahara, Le Soudan. Bladets mått: 38x55cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 21:07)
1417 7164 Kartor 2 st, Hermelin, 1808, Värmland, oramade lösa blad, kolorerade, 67x99 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:04)
1417 7576 Katana Längd: 107cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:35)
1417 7285 Kista på ben, allmoge. Bredd: 56 cm. Djup: 47 cm. Höjd: 77 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:30)
1417 7252 Klaffbord på hjul. Bredd: 84, djup: 45+ 2x21, höjd: 68 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:50)
1417 7062 Klarinett i väska. Längd: ca 67 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:52)
1417 7517 Konjakskupor Ett par, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Nobel, Orrefors. Höjd: 13cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:26)
1417 7165 Konst oramade lösa blad, diverse, Litografier & tusch, oramade lösa blad
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:50)
1417 7175 Kopparstick bildmått: 29x39cm, yttermått inklusive ram: 45x54cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:30)
1417 6474 Korgstol
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:17)
1417 7531 Kryddhylla längd: 39 cm, djup: 13 cm, höjd: 28 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:14)
1417 7395 Kuriosa 5 delar, silver. Höjd: 2-7cm, Vikt: ca 230 g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:02)
1417 7391 Kuriosa 6 delar, Nysilver och glas. Höjd: 7-19cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:07)
1417 7298 Kuvertbord mahogny. Bredd: 51 cm. Djup: 51 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:06)
1417 7307 Kuverttallrikar 7 st, Rörstrand, Plus. Diameter: 30 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:19)
1417 7581 Lakan Linne, 200x132 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:20)
1417 7545 Lampbord Funkis. Diameter: 57, höjd: 57 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:39)
1417 7174 Lampbord Längd: 64 cm. Djup: 44 cm, höjd: 50 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:04)
1417 7247 Lampbord Längd: 65 cm. Djup: 38 cm. Höjd: 65 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:52)
1417 7559 Litografi signerad. Signerad, numrerad 92/310. Bildmått: 29x37cm, yttermått inklusive ram: 45x54cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:15)
1417 6382 Litografier 9 st, Helgon, yttermått inklusive ram: 40x30 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:27)
1417 7138 Litografisk affisch Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Liljewalchs. Signerad, numrerad 17/100. Yttermått inklusive ram: 103x72 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:02)
1417 7137 Litografisk affisch Théo Tobiasse (f. 1927), Signerad, 1979. Yttermått inklusive ram: 94x58 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:22)
1417 7525 Ljuskrona Empirestil. Höjd: ca 100cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:31)
1417 6409 Ljuskrona Höjd: ca 50 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:15)
1417 7574 Ljuskrona Josef Frank (1885-1967), Österrike. Svensk Tenn. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:23)
1417 7388 Ljusstakar 20st, Stoffi & Nagel, Tyskland. Höjd: 7cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:02)
1417 7542 Ljusstakar ett par, Barockstil. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:29)
1417 6417 Ljusstakar ett par, silver. Höjd: 13 cm, Vikt: ca 595 g
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:25)
1417 6324 Ljusstakar Ett par, silver. Höjd: 23 cm, Vikt: ca 1110 g
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:06)
1417 7149 Ljusstakar Ett par. Höjd: 13-18cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:19)
1417 7057 Ljusstakar silver, bruttovikt: ca 714g
1417 5174 Ljusstakar silver, Ett par, England. Höjd: 18cm, bruttovikt: 608g.
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:48)
1417 7236 Ljusstake järn, handsmidd, 1700-tal. Höjd: 16 + tennfat, 1700. Tal. Diameter: 23 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:09)
1417 7303 Mat / kaffeservis 73 delar, Rosenthal, Classic Rose
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:51)
1417 7286 Matbord NK, mahogny, 2 st iläggsskivor, diameter: 118. Höjd: 75, ilägg 2x60 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:02)
1417 6477 Matsalsgrupp 5 delar. Diameter: 109cm, höjd: 74cm, iläggsskiva, 2x50cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:29)
1417 7221 Matsalsgrupp 7 delar, Gustaviansk stil. Längd: 153 cm. Djup: 95 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:14)
1417 7226 Matsalsskåp Allmoge, 1862, Bredd: 100 cm. Djup: 46 cm, höjd: 213 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:36)
1417 7354 Matsalsskåp Längd: 133 cm. Djup: 54 cm, höjd: 190 cm
1417 7497 Matservisdelar 37 delar, Gustafsberg.
1417 7505 Matservisdelar 7 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:09)
1417 5018 Matta Bakhtiari, semiantik, 138x212 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:02)
1417 5023 Matta Gilim, shahsavan, antik, 164x290 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:08)
1417 7453 Matta Kina grön, 182x280
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:48)
1417 6496 Matta Kina, 138x200 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:22)
1417 7195 Matta Kina, 255x260 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:51)
1417 6431 Matta orientalisk, 137x206 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:56)
1417 7457 Matta Orientalisk, 300x375 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:26)
1417 7454 Matta Orientalisk, 365x252 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:46)
1417 7597 Matta Orientalisk, 98x220 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:02)
1417 7573 Matta orientalisk, blå botten, 93x157 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:54)
1417 7176 Matta Röllakan, 140x194 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:07)
1417 7346 Matta Tibet, 200x300 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 21:07)
1417 7227 Mattallrikar 20 st. Wedgwood. Diameter: 26 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:46)
1417 7334 Miniatyrer 4 st, tryck
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:59)
1417 7436 Mjölkkanna Silver / trähandtag, Sri Lanka, ej stämplar. Längd: 19, höjd: 11 cm, vikt: 300g brutto
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:58)
1417 7154 Mockaskedar 6 st, förgyllt Silver, David Andersen, Norge. Höjd: 10cm, Vikt: ca 50g
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:33)
1417 7348 Modellskepp längd: 70 cm, höjd: 60 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:25)
1417 7171 Nattygsbord Ett par. Bredd: 45 cm. Djup: 29 cm, höjd: 59 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:06)
1417 7324 Nattygsbord mahogny, England. Bredd: 39, djup: 24 cm, höjd: 75 cm
1417 7099 Oljelampa Stelton, Danmark, Frostat glas och rostfritt stål. Höjd: ca 18,5 cm. I originalförpackning
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:51)
1417 7522 Oljemålning A. Nilsson. Signerad, hus. Olja på duk, 21x27cm, yttermått inklusive ram: 34x40cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:03)
1417 7617 Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. "Spanskt landskap". Signerad. Olja på duk, 48x60, yttermått inklusive ram: 63x74 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:59)
1417 7608 Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. Hus i landskap, ej signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 61x51 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:01)
1417 7612 Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. Monogramsignerad AA, "Kall September". Olja på pannå, 33x27, yttermått inklusive ram: 42x37 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:30)
1417 7615 Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. Monogramsignerad AA, "Kolonistugor vid ängby". Olja på pannå, 37x45, yttermått inklusive ram: 47x55 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:55)
1417 7616 Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. Monogramsignerad AA, "Sommarparadis". Olja på pannå, 47x48, yttermått inklusive ram: 51x53 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:13)
1417 7614 Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. Monogramsignerad AA, oramad. Landskap med bro, Olja på pannå, 62x50 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:15)
1417 7611 Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. Monogramsignerad, -66, "Jakobs stege". Olja på pannå, 37x44, yttermått inklusive ram: 52x60 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:22)
1417 7613 Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. Signerad, Kyrka. Olja på pannå, 53x44, yttermått inklusive ram: 64x55 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:52)
1417 7601 Oljemålning Åke Corshammar (1904-1974), Sverige. Sierra-Nevada, Spanien. Signerad. Olja på duk, 45x54, yttermått inklusive ram: 58x68 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:33)
1417 7084 Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad A Lagerman. Olja på pannå, 21x23 cm, yttermått inklusive ram: 30x25 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:45)
1417 7112 Oljemålning Antonio Nardi (1888-1965), Italien. Bränningar, Signerad. Olja på duk, uppspänd på pannå, 31x38 cm, yttermått inklusive ram: 39x46 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:13)
1417 6225 Oljemålning Arne Anderson. Signerad, älg. Olja på duk, 49x60cm, yttermått inklusive ram: 61x72cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:42)
1417 7187 Oljemålning Arthur Heickell (1873-1958), Finland. Signerad. Olja på pannå, 35x48, yttermått inklusive ram: 48x61 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:59)
1417 6289 Oljemålning Béla Hradil (1885-1968), Sverige. Skördetid. Signerad. Olja på duk, 57x43, yttermått inklusive ram: 75x62 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:18)
1417 7441 Oljemålning Bo Yson Sjöberg (1915-1994), Sverige. Signerad, stadsmotiv. Olja på pannå, bildmått: 25x15, yttermått inklusive ram: 43x36 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:28)
1417 7418 Oljemålning Bo Yson Sjöberg (1915-1994), Sverige. Stadsmotiv, Signerad. Olja på pannå, 14x20, yttermått inklusive ram: 20x25 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:14)
1417 7414 Oljemålning Bo Yson Sjöberg (1915-1994), Sverige. Stadsmotiv. Signerad. Olja på pannå, 31x40, yttermått inklusive ram: 40x50 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:36)
1417 7411 Oljemålning Bo Yson Sjöberg (1915-1994), Sverige. Utsikt från Ateljéfönstret", Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 37x44 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:40)
1417 7127 Oljemålning Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Gård vid havet. Signerad. Olja på duk, 31x43, yttermått inklusive ram: 45x57 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:46)
1417 7404 Oljemålning Caroline Grinda Christensen (1925-2014), Sverige. Påskbukett. Signerad, daterad -89. Olja på duk, 60x54, yttermått inklusive ram: 65x60 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:58)
1417 7400 Oljemålning Caroline Grinda Christensen (1925-2014), Sverige. Rolfs hatt. Signerad, daterad -97. Olja på duk, 65x53, yttermått inklusive ram: 68x57 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:34)
1417 7402 Oljemålning Caroline Grinda Christensen (1925-2014), Sverige. Signerad, daterad -86, Anemoner. Olja på duk, 64x52, yttermått inklusive ram: 70x58 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:51)
1417 7416 Oljemålning Caroline Grinda Christensen (1925-2014), Sverige. Stilleben med äpplen. Signerad, daterad -90. Olja på duk, 37x45, yttermått inklusive ram: 40x49 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:12)
1417 7385 Oljemålning Dirk Larsen (f. 1951), Danmark. "Day care at the bond warehouse". Signerad, daterad -99pannå, yttermått inklusive ram: 40x55 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:26)
1417 7086 Oljemålning Doris Hennix (1908-1997), Sverige. "Höst", Kustvy i höstskrud. Signerad. Olja på pannå, 32xx24 cm, yttermått inklusive ram: 34x27 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:25)
1417 7421 Oljemålning Doris Hennix (1908-1997), Sverige. Kreta. Signerad, daterad -83. Olja på pannå, 17x23, yttermått inklusive ram: 26x32 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:23)
1417 7399 Oljemålning Doris Hennix (1908-1997), Sverige. Takåsar. Signerad, daterad -55. Olja på duk, 41x58 cm, yttermått inklusive ram: 53x71 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:49)
1417 6244 Oljemålning Ejnar Kohlmann (1888-1968), Finland. Signerad, hus. Olja på pannå, 24x31cm, yttermått inklusive ram: 39x47cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:07)
1417 7081 Oljemålning Eric Elfwén (1921-2008), Sverige. "Kökshyllan", Stilleben. Signerad. Olja på pannå: 25x60 cm, yttermått inklusive ram: 39,5x75 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:30)
1417 7124 Oljemålning Eva Bergeå (f. 1946), Sverige. Signerad. Olja på duk, 100x80 cm, yttermått inklusive ram: 104x83 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:07)
1417 7126 Oljemålning Evert R Geson, Kustmotiv med tallar, Signerad. Olja på duk, 52x80, yttermått inklusive ram: 72x101 cm
1417 7555 Oljemålning F Okebiyi. Figurer. Signerad. Olja på duk, 78x48cm, yttermått inklusive ram: 81x51cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:20)
1417 7182 Oljemålning Georges Csapo (f. 1910), Polen. Signerad, Droskfärd. Olja på duk, 60x92 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:50)
1417 7409 Oljemålning Göran Brunius (1911-2005), Sverige. Monogramsignerad, stilleben. Olja på pannå, 26x22, yttermått inklusive ram: 38x33 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:12)
1417 7335 Oljemålning Harald Brandberg (1899-1971), Sverige. Rosor. Signerad. Olja på pannå, 32x22, yttermått inklusive ram: 50x40 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:06)
1417 7488 Oljemålning Haruo Sézaki (1907-1977), Sverige. Signerad, daterad 65. Olja på duk, 23x32cm, yttermått inklusive ram: 31x40cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:29)
1417 7153 Oljemålning Helge Zandén (1886-1972), Sverige. Landskap. Signerad. Olja på pannå, 20x25 cm, yttermått inklusive ram: 36x40 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:33)
1417 7560 Oljemålning Jacinta. Signerad, daterad 1965, Olja på pannå, 64x78cm, yttermått inklusive ram: 68x83cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:57)
1417 7111 Oljemålning Jan Jarlow (f. 1945), Sverige. "Huset", monogramsignerad, daterad -86. Olja på duk, 52x50 cm, yttermått inklusive ram: 60x57 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:39)
1417 6264 Oljemålning Jean Rosengren (1894-1965), Sverige. Signerad, landskap. Olja på pannå, 23x33cm, yttermått inklusive ram: 34x44cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:28)
1417 7487 Oljemålning Johannes Ravn (1922-1991), Norge. Signerad, daterad 88. Olja på pannå, 34x48cm, yttermått inklusive ram: 50x66cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:26)
1417 7114 Oljemålning John Emanuel Malm (f. 1900), Sverige. Stadsgården mot Gamla Stan, Signerad. Olja på duk, 16x24 cm, yttermått inklusive ram: 27x35 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:26)
1417 7193 Oljemålning Kurt Ullberger (1919-2008), Sverige. Faludden, Signerad. Olja på duk, 33x54, yttermått inklusive ram: 37x58 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:13)
1417 7425 Oljemålning L Rolf. Signerad. Olja på skifferplatta, 42x23 cm, oramad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:09)
1417 4375 Oljemålning Lech Rzewuski (1941-2004), Sverige. Signerad, "fåglarnas återuppståndelse". Olja på duk, yttermått inklusive ram: 107x79cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:48)
1417 7279 Oljemålning Leopold Fare (1926-1996), Sverige. Signerad, komposition. Olja på duk, 40x36cm, yttermått inklusive ram: 44x40cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:58)
1417 6342 Oljemålning Linnea Larsson, segelbåtar. Signerad, 2020. Olja på duk, 50x50 cm. Oramad
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:54)
1417 7598 Oljemålning Märt Bormeister (1916-1991), Tallinn, sommarblomster. Signerad. Olja på pannå, 31x22, yttermått inklusive ram: 37x28 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:42)
1417 7280 Oljemålning Nils-Göran Brunner (1923-1986), Sverige. "Utsikt från ateljén Västerhaninge". Signerad. Olja på pannå, 26x34cm, yttermått inklusive ram: 30x38cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:49)
1417 7313 Oljemålning Oidentifierad konstnär, jakthundar. Signerad. Nutida, Olja på duk, 50x61, yttermått inklusive ram: 70x80 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:59)
1417 7430 Oljemålning Oidentifierad konstnär, kopia efter François Boucher. Madame de Pompadour. Ej signerad, nutida. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 101x74cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:45)
1417 7426 Oljemålning Oidentifierad konstnär. "Den blå pojken/The blue boy". Nutida kopia efter Thomas Gainsborough. Ej signerad. Olja på duk, 50x40cm, yttermått inklusive ram: 62x52cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:18)
1417 7040 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1600-/1700-tal. Ej signerad. Olja på duk, 48x54, yttermått inklusive ram: 62x69 cm
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:39)
1417 6412 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Central Park. Signerad, 03. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 89x64 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:18)
1417 7577 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, handelsfartyg. Olja på duk, 34x30cm, yttermått inklusive ram: 41x37cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:40)
1417 7424 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, porträtt. Nutida, Kopia, Olja på duk, 50x40cm, yttermått inklusive ram: 69x60cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:21)
1417 7575 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Värdshusinteriör, 1800-tal. Olja på duk, 27x34cm, yttermått inklusive ram: 39x47cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:06)
1417 7427 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Nutida, kopia, Olja på duk, 47x61cm, yttermått inklusive ram: 66x74cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:38)
1417 7422 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Nutida, kopia, Olja på duk, 49x39cm, yttermått inklusive ram: 58x46cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:27)
1417 7429 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Nutida, kopia, olja på duk, 59x88cm, yttermått inklusive ram: 72x102cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:20)
1417 7433 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Nutida, kopia, Olja på duk, 74x100cm, yttermått inklusive ram: 87x113cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:00)
1417 7432 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Nutida, kopia, Olja på duk, 74x101cm, yttermått inklusive ram: 86x111cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:49)
1417 7431 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Nutida, kopia, Olja på duk, 92x60cm, yttermått inklusive ram: 118x87cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:10)
1417 7420 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Nutida, kopia, Olja på duk, porträtt, Frida Kahlo, 51x38cm, yttermått inklusive ram: 75x61cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:19)
1417 7205 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Marin. Signerad Törnkvist. Olja på pannå, 23x20 cm, yttermått inklusive ram: 30x27 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:41)
1417 7501 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Olja på pannå. Signerad, 49x30, yttermått inklusive ram: 63x43 cm
1417 7042 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad R Karlsson, Fiskargubbar. Olja på pannå, 24x29,36x42 cm
1417 6309 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, "Dienstman". Signerad. Olja på pannå, 52x40, yttermått inklusive ram: 62x51 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:37)
1417 7043 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Skånegård. Olja på duk, 50x60, yttermått inklusive ram: 52x62 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:01)
1417 7528 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Vallmo. Signerad. Olja på duk, 33x24 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:23)
1417 7088 Oljemålning Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Pojke på landsväg. Signerad, daterad -41. Olja på pannå, 31x40 cm, yttermått inklusive ram: 42x52 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:33)
1417 7619 Oljemålning onogramsignerad AA, Landskap med hus, oramad. Olja på pannå, 65x52 cm
1417 7604 Oljemålning Otto Lindberg (1880-1955), Sverige. Signerad, daterad 1930, Marin. Olja på duk, 64x114, yttermått inklusive ram: 78x127 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:35)
1417 7600 Oljemålning Paul Jonze (1883-1973), Sverige. Stilleben i krus. Signerad, daterad 1937, Olja på pannå, 47x31, yttermått inklusive ram: 54x38 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:30)
1417 7475 Oljemålning Rickard Lindström. Signerad, berg. Olja på pannå, 68x56cm, yttermått inklusive ram: 84x73cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:24)
1417 6304 Oljemålning Signerad J Emery, Kvinna i hatt, Sent 1800-tal. Olja på pannå, 26x18, yttermått inklusive ram: 42x35 cm
1417 7484 Oljemålning Signerad, Black, jaktmotiv. Olja på duk, 43x58cm, yttermått inklusive ram: 52x67cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:05)
1417 7029 Oljemålning Signerad, Stettin, Skepp. Olja på pannå, 33x47cm, yttermått inklusive ram: 36x51cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:55)
1417 7085 Oljemålning Sixten Haage (f. 1926), Sverige. Vinterlandskap. Signerad, daterad 98. Olja på duk, 33x47 cm, yttermått inklusive ram: 36x49 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:31)
1417 5026 Oljemålning Sven-Göran Svensson Gson (f. 1943), Sverige. Signerad, daterad 72. Olja på duk, 60x49cm, yttermått inklusive ram: 75x64cm
1417 7405 Oljemålning Tom Krestesen (f. 1927), Danmark. Komposition. Signerad, daterad -64. Olja på pannå, 38x48, yttermått inklusive ram: 54x65 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:11)
1417 7423 Oljemålning Zoia Krukowskaja (1903-1999), Sverige. Stilleben i guld. Signerad. Olja på pannå, 26x22 cm, yttermått inklusive ram: 36x31 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:53)
1417 7278 Oljemålningar 2 st, Oidentifierad konstnär. Blomsterstilleben. Bildmått: ca 17x22 cm, yttermått inklusive ram: 32x37 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:38)
1417 7115 Oljemålningar 2 st, Olle Lindgren (1930-2018), Sverige. "Slåtter" samt "Vid Voxna Herrgård". Signerad. Olja på pannå, 27x30 cm, yttermått inklusive ram: 28x31 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:40)
1417 7417 Oljemålningar 4 st, Göran Brunius (1911-2005), Sverige. Landskap / kust, Signerad. Olja på pannå,
yttermått inklusive ram: 13x14-23x30 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:32)
1417 7246 Pallar 2 st. Höjd: 28-43cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:23)
1417 7537 Pallar 2 st. Höjd: 31-46 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:46)
1417 7228 Paraplyställ Gjutjärn. Höjd: 53cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:10)
1417 7445 Parfymflaska Glas/silver. Höjd: 14cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:15)
1417 7060 Parti bijouterier
1417 7061 Parti bijouterier
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:40)
1417 7093 Parti ljusstakar 5 st. Tenn, 2+ 2+ 1. Bland annat Gränna + Schröder & Olsson + Nordiska Museet. Höjd: 7-14 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:27)
1417 7155 Parti mässing/koppar
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:06)
1417 7434 Parti silver 4 delar, l4-20. Vikt: 270g brutto
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:05)
1417 7206 Pastell Gösta Larsson (1912-1978), Sverige. Fiskargubbar, Pastell på pannå, 17x13 cm, yttermått inklusive ram: 32x29 cm
1417 7474 Pastell Signerad Pauli. Bildmått: 32x20cm, yttermått inklusive ram: 43x31cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:04)
1417 7082 Pasteller Ragnar Falk (1903-1977), Sverige. 3 st, landskap. Bildmått: 16x23 - 19x28 cm, yttermått inklusive ram: 32x38 - 35x45 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:42)
1417 7250 Piedestal höjd: 67cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:46)
1417 7329 Piedestal med låda. Höjd: 74 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:01)
1417 7207 Piedestal med ytterfoder, 2 delar, jugend, metall. Höjd: 85-107 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:02)
1417 7469 Piedestal trä och mässing. Höjd: 85cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:50)
1417 6435 Pilgrimsflaska 1900-tal. Höjd: 40-45 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:06)
1417 7540 Pinnstolar 3 st, genombruten rygg med spjälor, kopplade ben
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:29)
1417 7027 Pläd Viola Gråsten (f. 1910), Sverige. Tidstrand. Längd: ca 152cm. Djup: ca 112 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:48)
1417 7508 Planscher 7st, 1800-tal, uniformsplanscher, oramade lösa blad
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:10)
1417 7585 Porslinsmålningar 4 st, Kina. Signerad, yttermått inklusive ram: 45x35cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:50)
1417 6299 Porslinstavla Rörstrand, 1881. Diameter: 35, yttermått inklusive ram: 63x63 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:32)
1417 7325 Pottskåp Frankrike. Bredd: 44, djup: 34 cm, höjd: 83 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:27)
1417 7131 Pottskåp Stenskiva. Bredd: 40, djup: 40 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:46)
1417 6358 Prydnadsurna Porslin / mässing, omkring 1900. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:08)
1417 6081 Räkskålar 6 st, Orrefors. Höjd: 10cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:41)
1417 7066 Ram för duk: 65x54 cm, yttermått inklusive ram: 88x77 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:12)
1417 7554 Ram ramens innermått: 42x34cm, yttermått inklusive ram: 63x54cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:28)
1417 7107 Ramar 2 st, Persien. Snarlika, innermått: ca 45x32 cm, yttermått inklusive ram: 50,5x37 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:05)
1417 6360 Remmare 10 st. Höjd: 18,5
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:08)
1417 6145 Remmare 8st, grönt glas. Höjd: 18,5cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:03)
1417 6509 Resegarderob längd: 104 cm, djup: 55 cm, höjd: 40 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:20)
1417 7051 Resegrammofon modell äldre
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:09)
1417 7104 Reseskrivmaskin Olivetti. "Valentine", formgiven av Ettore Sottsass och Perry A King 1969, plast
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:42)
1417 7536 Rullbord Perstorp. Bredd: 60-90, djup: 45 cm, höjd: 80 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:38)
1417 5181 Salongsgrupp 8 delar, Björk, omkring 1900. Längd: 70 cm. Djup: 67 cm. Höjd: 76 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:40)
1417 7435 Salt / pepparkar / mm Nysilver. Längd: 5-13 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:08)
1417 7592 Sameknivar 2 st, bland annat, j Marttiini. Längd: 16-27cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:28)
1417 6475 Satsbord 4 delar, Bredd: 53 cm. Djup: 34 cm. Höjd: 76 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:19)
1417 7251 Satsbord 4 delar. Bredd: 48, djup: 34 cm, höjd: 65 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:42)
1417 7077 Scarf Hermès, Paris. "Projet De Voiture Petit-Duc Bateau". Siden. Ca 88x88 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:27)
1417 7076 Scarf Hermès, Paris. Couvertures et Tenues de Jour. Siden. Ca 87x87cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:28)
1417 7078 Scarf Le Must de Cartier, Paris. Siden. Ca 85x85 cm
1417 5258 Scarf Leonard Paris, 85x85cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:10)
1417 5259 Scarf Leonard Paris, 85x85cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:11)
1417 5260 Scarf Leonard Paris, 85x85cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:12)
1417 5261 Scarf Leonard Paris, 85x85cm
1417 7224 Sekretär Omkring 1800, mahognybetsad furu. Bredd: 104 cm. Djup: 52 cm. Höjd: 97 cm
1417 7120 Serigrafi Lars Melander (f. 1939), Sverige. "Vattenspegling". Signerad, numrerad 149/260. Bildmått: 45x30 cm, yttermått inklusive ram. 59x40 cm
1417 6116 Serigrafi Richard Ryan (f. 1974), Sverige. Signerad, numrerad 302/350,63x48, yttermått inklusive ram: 77x61 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:02)
1417 7299 Serveringsvagn Med bricka. Längd: 62 cm. Djup: 38 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:17)
1417 7184 Servisdelar Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods, 20 delar
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:33)
1417 7543 Servisdelar Rörstrand, Grön Anna, ca 50 del
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:50)
1417 7241 Servisdelar Royal Copenhagen, Blå vifte, 52 del + 5 extra koppar
S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:26)
1417 7504 Sideboard (Skåpsmodul). Børge Mogensen (1914-1972), Danmark. "Öresund”, Karl Andersson & söner. Ek. Längd: 135 cm. Djup: 36 cm. Höjd: 59 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:47)
1417 7447 Sideboard 1950-tal, intarsia, Teak, Bardel. Längd: 173, djup: 48 cm, höjd: 112 cm, nyckel
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:01)
1417 7321 Sideboard England. Längd: 84, djup: 28 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:47)
1417 7220 Sideboard Gustaviansk stil. Längd: 168 cm. Djup: 48 cm, höjd: 79 cm, nyckel
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:47)
1417 7516 Skål glas, på mässingsfot. Längd: 17 cm
1417 7623 Skål Kina. Nutida. Diameter: 16cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:10)
1417 7045 Skål konstglas. Diameter: 18,5, höjd: 15 cm
1417 7529 Skål Meissen, gallerskål. Diameter: 18 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:59)
1417 7185 Skål Rosenthal, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Diameter: 21, höjd: 11 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:49)
1417 7462 Skålar 2 st, Bland annat Gunnar Nylund, Rörstrand, stengods. Diameter: 15-17cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:15)
1417 7532 Skålar 6 st, Koka brun. Diameter: 14 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:23)
1417 7519 Skålar med fat, 6 st, Villeroy & Boch. Diameter: 18cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:30)
1417 7140 Skåp / lampbord vitrin. Bredd: 60. Djup: 34 cm, höjd: 62 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:51)
1417 7038 Sked silver, Rosenholm, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1976. Längd: 22cm, vikt: 95g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:05)
1417 7605 Skrin Björn Trägårdh (1908-1998), för Firma Svenskt Tenn, 1950, tenn / mässingslist. Längd: 20. Djup: 12,5 cm. Höjd: 6,5 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:31)
1417 7173 Skrin nysilver, England. Längd: 18, höjd: 24 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:30)
1417 7569 Skrivbord 1960-tal, Teak. Bredd: 120, djup: 63 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:40)
1417 7257 Skrivbord Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Guldheden. Bredd: 120. Djup: 60 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:46)
1417 7146 Skrivställ Ystad Brons. Längd: 28cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:57)
1417 7242 Skulptur brons, Buddha, Asien. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:13)
1417 7240 Skulptur Buddha, brons och mässing, omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:41)
1417 7465 Skulptur Christian Eriksson (1858-1935), Sverige. Signerad. Höjd: 39cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:37)
1417 6359 Skulptur Dahl-Jensen, Kvinna, porslin. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:08)
1417 7259 Skulptur Giraff, Trä. Höjd: 156
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:50)
1417 6558 Skulptur glas, Delfin, Seguso, Italien, 1950/60-tal. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:28)
1417 6356 Skulptur Kina, Horn. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:05)
1417 7160 Skulptur Kina, keramik. Höjd: Ca 45 cm
1417 7179 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lejon, Gustavsberg. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:14)
1417 7125 Skulptur Lladro, flicka. Porslin, Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:15)
1417 7302 Skulptur Oidentifierad konstnär. Apa med döskalle. Patinerad och målad metall, sent 1900-tal. Bredd: 19 cm. Djup: 27 cm. Höjd: 39 cm
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:10)
1417 5270 Skulptur P-S Sandström. Signerad. Höjd: 14cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:13)
1417 6580 Skulptur Rick Jones. Signerad, daterad 1984, Lergods med tillhörande boa, "Lola". Höjd: 54 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:57)
1417 7166 Skulptur Terrakotta, huvud, träsockel. Höjd: 31 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:01)
1417 7535 Skulptur Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Elefant. Längd: 30 cm. Höjd: 27 cm
1417 7463 Skulptur zink, efter Louis Moreau, kvinna med keruber. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:11)
1417 7035 Skulpturer 3 st, bland annat Royal Copenhagen. Höjd: 16-25cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:45)
1417 6344 Skulpturer 3 st, Lergods, Alessandro Moretti (1870-1953), Sverige. Höjd: 6-17 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:56)
1417 7129 Skulpturer 4 st, Asien. Höjd: 17-21 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:49)
1417 7212 Slagbord 1800-tal. Bredd: 38+ 2x70, djup: 90 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:14)
1417 7384 Snapsglas 7+ 6, Orrefors. Höjd: 11-13cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:32)
1417 7336 Snurrpall 1800-tal. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:20)
1417 7037 Sockerskål + gräddkanna, 2 delar, silver, Sigurd Persson (1914-2003), Sverige. 1976. Längd: 13-17cm. Vikt: 366g
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:25)
1417 7168 Sockerskålar 4 delar, Nysilver. Höjd: 9-11cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:34)
1417 7223 Soffa 1880-tal. Längd: 150 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:14)
1417 7446 Soffa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Samsas", OH Sjögren, Tranås. Fast stoppad rygg och sits med stomme i trä. Längd: 185
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:47)
1417 7331 Soffa klädd i Bakertyg, "Stensöta". Längd: 225. Djup: 100 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:26)
1417 7459 Soffa Nyrokoko. Längd: 180cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:16)
1417 7570 Soffbord 1930-tal, funkis, intarsia, Dia 69. Höjd: 61 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:55)
1417 1008 Soffbord Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Modell 974. Bredd: 75. Djup: 55 cm. Höjd: 55 cm
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:54)
1417 7232 Soffbord med tidningsställ. Bredd: 70 cm. Djup: 40 cm. Höjd: 49 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:11)
1417 7263 Soffbord Teak. Bredd: 80, djup: 80 cm, höjd: 52 cm
1417 7074 Solspegel diameter: 19,5 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:16)
1417 7317 Spegel 1800-talets slut, 130x60 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:57)
1417 7396 Spegel 1960-tal, "Fröseke", 123x33 cm
1417 7261 Spegel nutida, 85x56 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:10)
1417 7208 Spegel rokokostil, 77x33 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:51)
1417 7398 Spegel teak, 1950-tal, 38x120 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:29)
1417 7305 Spegellampett Gustaviansk stil. Höjd: 49 cm
1417 7157 Spegellampett mässing. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:15)
1417 7330 Spegellampetter ett par. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:38)
1417 7342 Spelbord senempire. Bredd: 90 cm. Djup: 44 cm. Höjd: 77 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:36)
1417 7064 Stekfat 2 st, blåvitt porslin, Kina, 17x25 cm respektive 21x23 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:09)
1417 7410 Stekfat Kina, Drakar, 41x33 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:21)
1417 7316 Stekhuvar 2 st, nysilver. Diameter: 24 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:05)
1417 6020 Stol 1700-tal, England, kompletterad
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:29)
1417 6527 Stol 1950-tal, teak
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:38)
1417 7230 Stolar 4 st
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:54)
1417 7083 Stolar 4 st, Gustaviansk stil
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:58)
1417 6235 Stolar 4 st, Nyrenässans
1417 7222 Stolar 4 st, Rokokostil
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:31)
1417 7050 Stolar 6 st, 1800-tal, bemålade
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:44)
1417 7339 Stolar Ett par, björk, 1920-tal
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:23)
1417 7496 Stop + ask med lock, silver, graverad. Höjd: 3-9, ca 280 g
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:43)
1417 7289 Stringhyllor 8 gavlar, 12 hyllor. Bredd: 78 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:39)
1417 7026 Stringskåp längd: 76 cm, djup: 33 cm, höjd: 41 cm, nyckel
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:33)
1417 7621 Ströare silver. Höjd: 20cm, vikt: 178g
1417 7213 Sybord 1700-/1800-tal. Bredd: 52. Djup: 34 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:05)
1417 7524 Sybord Längd: 56 cm. Djup: 40 cm, höjd: 67 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:56)
1417 7326 Sybord Nyrokoko, Valnöt. Bredd: 67, djup: 46 cm, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:05)
1417 7163 Symaskin Miniatyr. Längd: 19cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:36)
1417 7394 Taburett Ikea Sudan, 1960, Gillis Lundgren. Längd: 55, djup: 40 cm, höjd: 46 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:44)
1417 7248 Takarmatur höjd: 35 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:15)
1417 7262 Takarmatur mässing, med glaskupa. Höjd: 53 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:20)
1417 7428 Takarmatur med prismor. Diameter: ca 40 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:26)
1417 6410 Takarmatur Rokokostil. Höjd: ca 55 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:19)
1417 7397 Takarmatur Tiffanystil. Höjd: ca 45cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:10)
1417 7461 Takarmatur Tiffanystil. Höjd: ca 45cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:35)
1417 7383 Takfotogenlampa Metall/glas
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:07)
1417 7253 Tallrikar 14st. Diameter: 20-23cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:56)
1417 7100 Tallrikar 2 st, Bland annat Arabia, Finland. Blåvitt porslin. Diameter: 21-25 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:22)
1417 7036 Tallrikar 2 st, Kina. Diameter: 23cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:21)
1417 7065 Tallrikar 3 st, Rörstrand. "Var Redo", "Landstormen 1914", "Rörstrand 1726-1926". Diameter: 24-25 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:10)
1417 7369 Tallrikar Ett par, Kina, Kanton. Diameter: 22cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:19)
1417 7370 Tallrikar/fat Kina. Diameter: 22-33cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:49)
1417 7546 Tamburmajor bemålad. Höjd: 184
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:49)
1417 7328 Tamburmajor mässing. Höjd: 181
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:54)
1417 7539 Tapasfat + upplägningsfat 8 st, Arabia. 25x25 cm. Längd: 42
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:47)
1417 7352 Tavla Mats Eriksson (f. 1962), Sverige. Ej signerad, brons, yttermått inklusive ram: 22x17cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:17)
1417 7048 Tazza Sent 1800-tal. Mässing, brons. Längd: 29 cm. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:21)
1417 7513 Teckningar 163st, Äldre Skisser, oramade lösa blad
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:04)
1417 7506 Teckningar 6 st, 1800-tal, bladets mått: 21x29-30x49cm, oramade lösa blad
1417 7572 Teglas silver, Ryssland, nielloarbete, delvis förgyllt. Höjd: 11 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:29)
1417 7362 Tekanna 3 delar, nysilver. Längd: 15-21cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:05)
1417 7439 Tekoppar 4st med fat + 3st extra fat, Valencia, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Finland. Höjd: 6cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:21)
1417 6110 Terrin Flytande blått, Gustafsberg, "Krasse", diameter: 36 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:55)
1417 7360 Teservisdelar 10 delar, Gefle, blå blomster
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:42)
1417 7361 Teservisdelar 15 delar, Blå Blom, Gustavsberg
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:54)
1417 7284 Toilettebord Längd: 87 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 130 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:23)
1417 7219 Trädgårdsgrupp 5 delar, Hillerstorp, 4st stolar, fällbord. Diameter: 100cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:40)
1417 6328 Trädgårdsurnor Ett par, järn, rostiga. Höjd: 54 cm
1417 7533 Trådrullehållare Goebel. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:09)
1417 7143 Triptyk Tusch, Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. (+ bok), "Nice". Signerad, daterad -93, yttermått inklusive ram: 31x103 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:48)
1417 7190 Tubkikare 1800-tal. Längd: 60-120, mässing och trä
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:45)
1417 7306 Tvättfat + kanna, Frankrike
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:24)
1417 7186 Tvättservis 4 delar, Rörstrand
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:04)
1417 7538 Väggarmatur Dragspel, Furu. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:24)
1417 7047 Väggarmaturer 2 st, "Ellysett", Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Höjd: 38 ca
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:10)
1417 7245 Vägghylla längd: 88 cm, djup: 25 cm, höjd: 85 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:27)
1417 7318 Vägglystrar ett par. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:32)
1417 7312 Väggpendyl Gustaviansk stil. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:12)
1417 7347 Väggrelief Arne Jones (1914-1976), Sverige. "Appleblossom", Aluminium, 18x12 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:42)
1417 7413 Väggrelief Siegfried Heim (f. 1947), Sverige. "Tantoskåp med röd punkt". Signerad, daterad -05. Yttermått inklusive ram: 17x17 cm
1417 7196 Väggrelief Trä, Bemålat, 100x38 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:21)
1417 7442 Väggrelief Trä/koppar, Mozart, 44x35cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:13)
1417 7530 Vas + fat bland annat Atterberg, Upsala-Ekeby. Längd: 24, höjd: 26 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:45)
1417 6201 Vas + tillbringare, bland annat Skruf. Höjd: 18-27 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:26)
1417 7063 Vas + urna på fot, cloissonné, Kina. Höjd: 18-21 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:11)
1417 7101 Vas Bengt Edenfalk (1924-2016), Sverige. Skruf. Etikettmärkt Skruf Hand Crafted. Konstglas i blå och grön spräcklig glasmassa. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:55)
1417 7582 Vas Delft. Höjd: 32cm
1417 6346 Vas Fåglar i relief. Mässing och nysilver. Höjd: 38 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:57)
1417 7054 Vas Floral dekor i relief. Keramik, jugendstil, Italien. Höjd: 39 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:12)
1417 7534 Vas Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:08)
1417 7468 Vas höjd: 28cm. Diameter: 30cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:23)
1417 7526 Vas Orrefors, slipad dekor. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:36)
1417 7098 Vas Savoy (liten), Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Iittala. Höjd: 11,5 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:05)
1417 7162 Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 24cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:48)
1417 7215 Vaser + skål, 3 delar, Ilse Claeson (1907-1999), Sverige. Rörstrand. Höjd: 12-16 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:44)
1417 7372 Vaser 4 st. Höjd: ca 25cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:36)
1417 7373 Vaser 5 delar. Höjd: 7-28cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:16)
1417 6560 Vinglas 4 + 11 st. Iittala, Essence. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:40)
1417 7030 Vinglas 7st, med dekor. Höjd: 18cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:26)
1417 7097 Vinglas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:33)
1417 7319 Vitrinskåp Bemålat. Bredd: 85, djup: 30 cm, höjd: 171 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:12)
1417 7300 Vitrinskåp England. Bredd: 146, djup: 34 cm, höjd: 126 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:15)
1417 7292 Vitrinskåp England. Bredd: 180, djup: 35 cm, höjd: 193 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:02)
1417 7308 Ytterfoder 5 st. Majolika. Höjd: 14 - 20
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:55)
1417 7237 Ytterfoder Ett par, keramik. Diameter: 20cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:04)
1417 7235 Ytterfoder Ett par, keramik. Diameter: 30cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:50)
1417 6403 Ytterfoder Ett par, Kungliga Slottsboden. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:09)
1417 7365 Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 19cm