Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 6 september 2021 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1417 7017  Akryl Cecilia Correa Puebla (f. 1977), Sverige. Ansikte. Ej signerad, oramad, duk, 70x50 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:17)

1417 6005  Akryl Cecilia Correa Puebla (f. 1977), Sverige. Komposition. Ej signerad, oramad, duk, 60x60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:12)

1417 6006  Akryl Cecilia Correa Puebla (f. 1977), Sverige. Utan titel. Ej signerad, oramad, 60x60 cm

1417 7011  Akryl Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Blå moln", monogramsignatur. Bildmått: 35x20cm, yttermått inklusive ram: 37x22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:06)

1417 7014  Akryl Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Jellies", duk, oramad, 40x40cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:41)

1417 7015  Akryl Tobias Sjöström, "Vivid dreams". Signerad Tobbe, duk, 40x50cm, oramad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:52)

1417 7041  Akvarell Axel Axelson (1854-1892), Sverige. Signerad, daterad Venezia 86,38x18, yttermått inklusive ram: 59x45, akvarell

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:03)

1417 7071  Akvarell Eskil Skans (1905-1989), Sverige. Signerad, daterad -46. Akvarell, bildmått: 31x39 cm, yttermått inklusive ram: 55x62 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:51)

1417 7485  Akvarell Kina. Signerad. Akvarell, bildmått: 36x36cm, yttermått inklusive ram: 56x56cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:50)

1417 7521  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, akvarell, Venedig, 39x28, yttermått inklusive ram: 53x42 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:39)

1417 7480  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, kvinna. Akvarell, bildmått: 29x22cm, yttermått inklusive ram: 45x36cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:32)

1417 7096  Akvareller 2 st, Kerstin Lindquist (f. 1943), Sverige. "Vattenspeglning I" och "Vattenspeglning II". Signerad -99. Akvarell. Bladets mått: ca 21x18 cm, yttermått inklusive ram: 31x25 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:13)

1417 7203  Akvareller 2 st, Oidentifierad konstnär. Ej signerade, diptyker, 1800-tal, yttermått inklusive ram: 63x32, akvarell

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:05)

1417 6452  Akvareller 2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad KL. Akvarell, bildmått: 13x19cm, yttermått inklusive ram: 27x31cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:25)

1417 7479  Akvareller 2 st, Thomas Sidney Cooper (1803-1902), England. Signerad, daterad 1869. Akvarell, bildmått: 18x25cm, yttermått inklusive ram: 32x39cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:45)

1417 7515  Akvareller och teckningar. Blomstermotiv. Totalt 15st oramade lösa blad, en av Erik Tryggelin, akvarell

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:08)

1417 7122  Akvatint Evald Okas (1915-2011), Estland. Signerad. Bildmått: 33x64 cm, yttermått inklusive ram: 52x81 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:31)

1417 7498  Ampel empire, 1800-tal. Diameter: 25cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:23)

1417 7357  Ampel Karl Johanstil, 1900-tal. Diameter: 55cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:43)

1417 7464  Appliquer Ett par, mässing. Höjd: 33cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:36)

1417 1013  Armbandsur Herrur, Rado, Diastar, keramik, quartz, safirglas, datum, kronograf, boettnr: 538. 0434. 3, serienr: 05797992, integrerad originallänk, viklås. Diameter: 35 mm, originalbox

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:51)

1417 7568  Armbandsur Stern & Fils, Antimagnetic, stål, manuell, 1950-tal, subsekund. Diameter: 32mm, läderband. Saknar viklås

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:41)

1417 7183  Bägare 4 st, silver. Höjd: 5-8 cm. Vikt: 130 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:20)

1417 7350  Bägare silver, 1936, gravyr. Höjd: 17cm, Vikt: ca 240 g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:02)

1417 7351  Bägare silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1926, gravyr. Höjd: 15cm, Vikt: ca 160 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:44)

1417 7349  Bägare silver, MGAB, 1938 gravyr. Höjd: 17,5cm, Vik: ca 220 g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:12)

1417 1001  Bägare silver. London, 1766. Vikt: ca 300g. Längd: 12 cm, djup: 8 cm, höjd: 12,5 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:40)

1417 7254  Barnstol äldre. Höjd: 96 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:12)

1417 7291  Biblioteksstege England. Längd: 48, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:48)

1417 7046  Bläckhorn Jugend, mässing. Längd: 16 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:08)

1417 7494  Blandteknik 2 st + träsnitt Toshikata, yttermått inklusive ram: 21x28-42x31 cm. Signerad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:22)

1417 7201  Blandteknik John Jon-And (1889-1941), Sverige. "Vid medelhavet". Signerad. Proveniens: inköpt på Couleur Konsthandel, Stockholm. Blandteknik på pannå, 31x45 cm, yttermått inklusive ram: 50x64 cm

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:18)

1417 7589  Blandteknik Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, daterad 1946. Blandteknik, bildmått: ca 31x41 cm, yttermått inklusive ram: 44x54 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:53)

1417 6506  Blandteknik Leif Nilsson (1938-2002), Sverige. Signerad, daterad 1967. Blandteknik, 96x68 cm, yttermått inklusive ram: 107x79 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:46)

1417 7473  Blandteknik LG Lundberg (f. 1938), Sverige. Signerad, daterad 1979, "Extension". Blandteknik, bildmått: 39x62cm, yttermått inklusive ram: 60x82cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:59)

1417 7270  Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Troll. Signerad, blandteknik, 20x26 cm, yttermått inklusive ram: 38x43 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:32)

1417 7471  Blandteknik Siri Derkert (1888-1973), Sverige, tillskriven. Aktstudie. Ej signerad. Blandteknik, akvarell och färgkrita på papper, ca 172x240, yttermått inklusive ram: 180x245 cm

S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:48)

1417 7290  Blyglasfönster Ett par, 91x43 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:35)

1417 7133  Bockbord 1800-tal, delvis bemålat. Bredd: 175, djup: 75 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:08)

1417 7268  Bockbord Furu. Bredd: 152, djup: 80 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:54)

1417 7403  Bojaner 2 st. Stengods, Kina. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:53)

1417 7039  Bokhylla Rotting. Bredd: 76 cm. Djup: 32 cm, höjd: 184 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:01)

1417 7142  Bokhylleskåp med sekretärdel, 1940-tal. Bredd: 75, djup: 25 cm, höjd: 150 cm, nyckel

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:34)

1417 7109  Bokverk 12st, Skrifter av Selma Lagerlöf, Albert Bonniers Förlag, 1950

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:33)

1417 7320  Bord med klaff/lådor. Bredd: 90, djup: 62 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:39)

1417 7217  Bord Metall, Tage Andersen (f. 1947), Danmark. Danmark. Bredd: 72. Djup: 72 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 14.500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:05)

1417 7095  Bordslampa Cestita Bateria, design: Miguel Milá, Santa & Cole. Opalglas, trä. Höjd: 21 cm. I originalförpackning

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:08)

1417 7470  Bordslampa Glas. Höjd: 41cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:16)

1417 7472  Bordslampa Glas. Höjd: 48cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:56)

1417 7375  Bordslampa Kina. Höjd: 64cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:02)

1417 7297  Bordslampa mässing. Höjd: 48cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:08)

1417 7467  Bordslampa Plåt. Höjd: 35cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:22)

1417 7323  Bordslampfot porslin, Aluminia, Danmark. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:52)

1417 7571  Bordsur bronserad metall, rokokostil, Höjd: 52 (nyckel saknas)

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:07)

1417 7170  Bordsur mässing. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:10)

1417 7366  Bricka silver, gravyr, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1957. Diameter: 27cm, Vikt: ca 380 g.

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:31)

1417 7156  Brickor 2 st, Millesgården & Olle Nyman. Längd: 50-55 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:40)

1417 7378  Brickor 4 st, nysilver, Längd: 50-52cm. Diameter: 34-39

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:37)

1417 7136  Byrå 1800-tal, Gustaviansk stil, mahogny. Bredd: 94. Djup: 45 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:49)

1417 7139  Byrå 1940-tal, björk. Bredd: 97, djup: 46 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:12)

1417 7229  Byrå Längd: 84 cm. Djup: 49 cm, höjd: 151 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:20)

1417 7356  Byrå Med skåpöverdel, sengustaviansk stil. Bredd: 81 cm. Djup: 48 cm. Höjd: 155 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:14)

1417 7355  Byrå Med stenskiva, rokokostil. Bredd: 90 cm. Djup: 48 cm, höjd: 83 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:39)

1417 7244  Byrå Med stenskiva, rokokostil. Bredd: 91 cm. Djup: 47 cm, höjd: 82 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:28)

1417 7327  Byrå Rokokostil med stenskiva. Bredd: 90, djup: 45 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:54)

1417 7406  Byrå teak, 1950-tal. Bredd: 40, djup: 26 cm, höjd: 81 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:07)

1417 7233  Byrå Teak. Bredd: 60 cm. Djup: 35 cm, höjd: 105 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:59)

1417 7386  Champagneglas 8st. Höjd: 17cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:17)

1417 4406  Chiffonjé mahogny, intarsia, 1850-tal. Bredd: 95 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 166 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:16)

1417 7090  Coasters nysilver. Diameter: 9-11 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:06)

1417 7202  Collage Oidentifierad konstnär. Signerad M. C, 79x56, yttermått inklusive ram: 93x70 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:15)

1417 6551  Damarmbandsur Certina, stål, mekanisk, boettens, diameter: 1,5 cm. Längd: 19 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:17)

1417 7588  Damastduk linne. Längd: ca 340cm. Bredd: ca 216cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:46)

1417 7234  Eldset 3 delar, Gjutjärn. Höjd: 68cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:40)

1417 7288  Emmafåtölj + fotpall, 2 delar, omklädda

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:04)

1417 7309  Emmafåtölj 1800-tal

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:20)

1417 7310  Emmafåtölj 1800-tal

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:23)

1417 7523  Emmafåtöljer Ett par

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:11)

1417 7444  Etsning Mariana Manner (f. 1943), Sverige. Signerad, numrerad 2/60. Bildmått: 15x48cm. Bladets mått: 50x65cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:25)

1417 7493  Etsning Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Signerad, ej numrerad. Bildmått: 9,5x14 cm, yttermått inklusive ram: 31x41

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:49)

1417 7209  Etsning Ulla Fries (f. 1946), Sverige. Signerad, numrerad 11/35, "Etat II". Bildmått: 21x19,5, yttermått inklusive ram: 50x39 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:13)

1417 7596  Etsning vy över Stockholm. Bildmått: 23x33, yttermått inklusive ram: 39x49 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:36)

1417 7419  Etsningar 2 st, Louis Bastin (1912-1979), Sverige. Signerad, yttermått inklusive ram: 33x21 - 34x25 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:38)

1417 7510  Etsningar & gravyrer 4 st, Fiske- & jaktmotiv, oramade lösa blad. Signerad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:50)

1417 7130  Fållbänk 1800-tal, Furu. Längd: 183

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:31)

1417 7620  Färgkrita Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. Monogramsignerad AA, 1970, sydl hus. Bildmått: 34x44, yttermått inklusive ram: 42x52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:34)

1417 7070  Färglitografi 2 st. Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Vintermotiv. Signerad, numrerad 227/360 respektive 19/360. Färglitografi, bildmått: 28x40 cm, yttermått inklusive ram: 40x50 cm respektive 46x56 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:18)

1417 7550  Färglitografi 3 st, Nils Kölare (1930-2007), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad. Färglitografi, bildmått: 50x50cm, yttermått inklusive ram: 73x88cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:36)

1417 6019  Färglitografi Alvar Sunol (f. 1935), Spanien. Signerad, numrerad 122/150, bladets mått: 55x73cm, yttermått inklusive ram: 61x79cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:22)

1417 7119  Färglitografi Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Signerad, numrerad 277/350. Färglitografi, bildmått: 34x45 cm, yttermått inklusive ram: 47x58 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:49)

1417 7080  Färglitografi Gösta Gustafson, "Norrström". Signerad, färglitografi, numrerad 22/275, daterad 1989, ca 45x55 cm, yttermått inklusive ram: 58x63 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:56)

1417 7079  Färglitografi Harald Lindberg (1901-1976), Sverige. "I norska havet". Signerad, numrerad 38/360. Färglitografi, bildmått: 38x52 cm, yttermått inklusive ram: 50x65 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:13)

1417 7558  Färglitografi Ilkka Pärni (f. 1959), Sverige. Signerad, numrerad 52/150, daterad 94. Färglitografi, bildmått: 26x23cm, yttermått inklusive ram: 40x40cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:00)

1417 7204  Färglitografi Ingbritt Irene Lagerberg (f. 1943), Sverige. Stolar, monogram. Signerad, numrerad 77/190. Färglitografi. Bladets mått: 20x57, yttermått inklusive ram: 32x69 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:33)

1417 7382  Färglitografi Jan Svenungsson (f. 1961), Sverige. Ansikte. Signerad, numrerad 30/44. Färglitografi, bildmått: 47x40. Bladets mått: 67x52, oramad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:07)

1417 7117  Färglitografi Jean-Claude Picot (1933-2020), Frankrike. Signerad, numrerad XXXI/CXX. Färglitografi, bildmått: 46x51 cm, yttermått inklusive ram: 56x68 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:16)

1417 6564  Färglitografi Jean-Paul Riopelle (1923-2002), Kanada, tillskriven, ej signerad. Färglitografi. Bladets mått: 27x38cm, yttermått inklusive ram: 43x53cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:20)

1417 6084  Färglitografi John-Erik Franzén (f. 1942), Sverige. Motorcyklar. Signerad, numrerad 124/320. Färglitografi, bildmått: 19x22cm, yttermått inklusive ram: 33x35cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:58)

1417 7548  Färglitografi Jörgen Zetterquist (f. 1928), Sverige. Signerad, numrerad 72/150. Färglitografi, bildmått: 47x36cm, yttermått inklusive ram: 63x51cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:41)

1417 7557  Färglitografi Karl-Axel Larsson (f. 1952), Sverige. Signerad, PT. Färglitografi, bildmått: 70x50cm, yttermått inklusive ram: 78x58cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:27)

1417 7408  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 64/75, daterad 1970. Färglitografi, bildmått: 9x9, yttermått inklusive ram: 31x22 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:26)

1417 7123  Färglitografi Max Gregor Carlsson (1914-1996), Sverige. Signerad, daterad -64, provtryck. Färglitografi, bildmått: ca 28x40 cm, yttermått inklusive ram: 48x59 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:40)

1417 7118  Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, numrerad 359/306. Färglitografi, bildmått: 35x43 cm, yttermått inklusive ram: 46x56 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:42)

1417 7121  Färglitografi Mikael Kihlman (f. 1953), Sverige. "Exit". Signerad, numrerad 24/225. Färglitografi, bildmått: 26x19 cm, yttermått inklusive ram: 39x32 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:16)

1417 7438  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Ej signerad, färglitografi, Sandviken, yttermått inklusive ram: 50x72cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:07)

1417 7265  Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, numrerad 165/200, mm;43x34, yttermått inklusive ram: 62x53 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:50)

1417 7028  Färglitografi Peter Paul. Signerad, numrerad 38/75. Färglitografi, bildmått: 50x66cm, yttermått inklusive ram: 60x81cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:40)

1417 7564  Färglitografi Ralph Lundquist (f. 1931), Sverige. Signerad, numrerad 51/150. Färglitografi. Bladets mått: 58x44cm, oramat löst blad

1417 7481  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 69/310. Färglitografi, bildmått: 31x23cm, yttermått inklusive ram: 46x37cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:25)

1417 7068  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Skärgårdsmotiv. Signerad, numrerad 21/200. Färglitografi, bildmått: 29x45 cm, yttermått inklusive ram: 44x59 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:34)

1417 7069  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Skärgårdsmotiv. Signerad, numrerad 76/350. Färglitografi, bildmått: 29x45 cm, yttermått inklusive ram: 47x60 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:52)

1417 7566  Färglitografi Signerad, numrerad, 42/200. Färglitografi. Bladets mått: 38x50cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:58)

1417 7591  Färglitografi Sven Ahlgren (1922-1997), Sverige. Stockholm. Signerad, numrerad 34/300. Färglitografi, bildmått: 36x49, yttermått inklusive ram: 47x60 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:18)

1417 7567  Färgseriegrafi Olle Baertling (1911-1981), Sverige, tillskriven. Komposition, "Hommage à Herbin". Ej signerad. Bladets mått: 9-20cm, yttermått inklusive ram: 23x33cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:52)

1417 7110  Färgserigrafi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. "Höstens grenar". Signerad, numrerad 65/75, oramat löst blad. Bladets mått: ca 106x78 cm. Bildmått: 82x58,5 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:48)

1417 7390  Fat 4 delar, silver. Vikt: 251g. Längd: 12-22 cm, djup: 6-12 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:48)

1417 7401  Fat Keramik, Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. Corso, Upsala-Ekeby, 39x21,5

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:20)

1417 7371  Fat silver, (800/1000). Diameter: 36cm, vikt: 730g

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:12)

1417 7147  Fat silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1969. Dekor i relief. Diameter: 12 cm, bruttovikt: 115 g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:39)

1417 7167  Fat silver. Diameter: 12cm, Vikt: ca 50g

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:25)

1417 6446  Fat Upsala-Ekeby, med försilvrat skepp, Calmari nyckel. Signerad NR. Diameter: 21 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:51)

1417 7458  Fåtölj + bord, 1960-tal, Finland, 74x74. Höjd: 49 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:16)

1417 7449  Fåtölj 1930-/40-tal

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:53)

1417 7450  Fåtölj Sadelgjord

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:12)

1417 6480  Fåtöljer ett par, Teak/läder, 1960/70-tal

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:37)

1417 7134  Fickur Omega. Diameter: 55mm, manuell, löst glas, går ej.

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:59)

1417 7132  Fickur Viking. Diameter: 55mm, manuell, saknar glas

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:00)

1417 7363  Fickurställ 2 st. Höjd: 10-13cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:14)

1417 7343  Figurin Bing & Grøndahl, Papegoja. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:16)

1417 7103  Figurin Ipsen Enke, "Den Lille Havfrue", Just Andersen, Danmark. Grönglaserad keramik. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:26)

1417 7344  Figurin Royal Copenhagen, Flicka på sten. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:18)

1417 7341  Figurin Royal Copenhagen, Grisfösare. Längd: 18 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:02)

1417 7380  Figurin Royal Copenhagen. Höjd: 13cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:15)

1417 7345  Figuriner 3 st, Bing & Grøndahl, Royal Copenhagen. Höjd: 9-12 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:36)

1417 7337  Figuriner 4 st, Bing & Grøndahl. Höjd: 5-12 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:38)

1417 7338  Figuriner 5 st, Bing & Grøndahl. Höjd: 6-14 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:57)

1417 7381  Fisktallrikar 8+ 1st + 6 st. Diameter: 25cm, längd: 37cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:25)

1417 7031  Glas 6 st, Kosta. Höjd: 23cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:20)

1417 7437  Glas 6 st. Höjd: 15cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:44)

1417 7216  Glas 7 + 6 st, bland annat: Orrefors. Höjd: 12 - 14 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:52)

1417 7032  Glas & skål 2 st. Höjd: 10-16cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:41)

1417 7055  Glasmonter/piedestal höjd: 130cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:58)

1417 7376  Glasservisdelar 19 delar, Orrefors. Höjd: 7-9cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:42)

1417 7128  Glasservisdelar 27 delar, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 7-9,5

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:12)

1417 7073  Glasservisdelar Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. "Karolina", Orrefors. 40 delar. 8 st rödvinsglas, 13 st seltersglas, 6 st likörglas, 6 st sherryglas, 6 st champagneglas, + 3 st konjakskupor. Höjd: 9-12,5 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:43)

1417 6189  Glasservisdelar Orrefors, 6+ 5+ 3. Höjd: 6-13 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:12)

1417 7053  Golvlampa 1940-tal. Höjd: 158 cm inkl skärm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:20)

1417 7301  Golvlampa 1950-tal, Märkt EWJ. Höjd: 110 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:48)

1417 7296  Golvlampa höjd: 157 cm, läder / mässing

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:52)

1417 7256  Golvlampa Mässing och trä. Höjd: 140 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:24)

1417 7544  Golvlampa mässing. Höjd: 162

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:18)

1417 7052  Golvlampa smide, justerbar höjd. Höjd: ca 135-170 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:52)

1417 7255  Golvlampa Teak. Höjd: 140

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:36)

1417 7258  Golvlampfot mässing. Höjd: 155

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:55)

1417 7194  Golvvas Kina, 1900-tal. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:02)

1417 7367  Gräddkanna + sockerskål, 2 delar, silver, London. Diameter: 8. Höjd: 6 cm, Vikt: ca 150g

1417 7512  Grafik 126st, Äldre dekorativ grafik, oramade lösa blad

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:47)

1417 7514  Grafik och tryck. 58st oramade lösa blad, 1900-tal, delvis signerade

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:12)

1417 7013  Grafiskt blad Gicléetryck, Jan Rufelt (f. 1956), Sverige. "Fullmåne". Signerad, numrerad 2/100. Bildmått: 18x25cm, yttermått inklusive ram: 31x38 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:29)

1417 5169  Grafiskt blad Gicléetryck, Lena Vik, "Autum Leaves". Signerad, numrerad 17/60. Bildmått: ca 58x58 cm, oramat löst blad, yttermått: ca 72x72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:35)

1417 5170  Grafiskt blad Gicléetryck, Lena Vik, "Fossil 1". Signerad, numrerad 6/60. Bildmått: ca 58x58 cm, oramat löst blad, yttermått: 72x71 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:35)

1417 7511  Gravyrer 37st oramade lösa blad, porträtt

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:58)

1417 7509  Gravyrer 50st, historiska motiv, oramade lösa blad

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:09)

1417 7507  Gravyrer 8st, JF Elias Martin, Folklivsmotiv, oramade lösa blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:59)

1417 7455  Gungstol 1940-tal, omklädd

1417 7267  Hallykta mässing och glas. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:56)

1417 7584  Hallykta Metall. Höjd: ca 50cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:17)

1417 7075  Halsband odlade pärlor, silverlås. Längd: 40 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:23)

1417 7058  Halskedja med hänge Rey Urban (1929-2015), Sverige. Halskedja i silver med hänge med bergskristall. Halskedja och hänge stämplad RU, Stockholm 1966. Kedjans diameter ca: 39 cm, bruttovikt: 115g

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:47)

1417 7141  Hörnskåp 1800-tal, kompletterat. Höjd: 180

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:11)

1417 7549  Ikon 44x37cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:35)

1417 7541  Jordglob höjd: 56 cm

1417 7218  Julservis karaff + 10 snapsglas + 2 ölglas. Höjd: 14 - 22

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:34)

1417 7260  Kaffekoppar ca 13 delar, Rainbow stone, Design four, Japan

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:32)

1417 7358  Kaffekoppar Med fat, 11 delar, Bing & Grøndahl.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:56)

1417 7159  Kaffekoppar med fat 12st, Bavaria. Höjd: 4cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:26)

1417 7092  Kaffeservisdelar 14 delar, Tuscan, England. 7st koppar med fat + assiett

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:08)

1417 7277  Kagge med 6 st. Muggar + skål + bricka, förgylld metall, Iran. Höjd: 16 - 24

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:27)

1417 7287  Kanapé Sent 1800-tal. Längd: 177

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:03)

1417 7180  Kandelaber Metall. Höjd: ca 40 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:08)

1417 7482  Kanna majolika, Gustavsberg, Fisk. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:46)

1417 7189  Kanonkula Med ställning. Höjd: 19cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:32)

1417 7580  Käpp silverkrycka, gravyr. Längd: 91cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:15)

1417 7374  Kapsylöppnare Ducky, Paris. Höjd: 7cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:13)

1417 7034  Karaffer 3 st. Höjd: 29-34cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:26)

1417 7377  Karaffer Ett par, kristall. Höjd: 34cm

1417 7460  Karmstol Louis XV-stil

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:34)

1417 7452  Karmstol Olof Persson, Jönköping. 1950-tal, senare klädsel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:57)

1417 7456  Karmstol rokokostil, omklädd

1417 7188  Karmstol Windsormodell

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:44)

1417 7198  Karmstolar 4 st, stålrör / galon, stapelbara, Lindqvists möbler

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:06)

1417 6471  Karmstolar 4 st, Windsorstil

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:49)

1417 7243  Karmstolar ett par, "Torpet", Karin Mobring, IKEA, 1960-tal

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:41)

1417 6154  Karmstolar Ett par, 2+ 2 stolar, rokokostil

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:17)

1417 7547  Karmstolar ett par, Jugend, bemålade

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:08)

1417 7311  Karmstolar ett par, NK

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:41)

1417 7359  Karott & fat 3 delar. Längd: 40cm, diameter: cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:54)

1417 7579  Karta Le Royavme de France, Frankrike, 66x88cm, yttermått inklusive ram: 64x90cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:47)

1417 7561  Karta/kopparstick Afrika, Le Sahara, Le Soudan. Bladets mått: 38x55cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 21:07)

1417 7164  Kartor 2 st, Hermelin, 1808, Värmland, oramade lösa blad, kolorerade, 67x99 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:04)

1417 7576  Katana Längd: 107cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:35)

1417 7285  Kista på ben, allmoge. Bredd: 56 cm. Djup: 47 cm. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:30)

1417 7252  Klaffbord på hjul. Bredd: 84, djup: 45+ 2x21, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:50)

1417 7062  Klarinett i väska. Längd: ca 67 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:52)

1417 7517  Konjakskupor Ett par, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Nobel, Orrefors. Höjd: 13cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:26)

1417 7165  Konst oramade lösa blad, diverse, Litografier & tusch, oramade lösa blad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:50)

1417 7175  Kopparstick bildmått: 29x39cm, yttermått inklusive ram: 45x54cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:30)

1417 6474  Korgstol

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:17)

1417 7531  Kryddhylla längd: 39 cm, djup: 13 cm, höjd: 28 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:14)

1417 7395  Kuriosa 5 delar, silver. Höjd: 2-7cm, Vikt: ca 230 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:02)

1417 7391  Kuriosa 6 delar, Nysilver och glas. Höjd: 7-19cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:07)

1417 7298  Kuvertbord mahogny. Bredd: 51 cm. Djup: 51 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:06)

1417 7307  Kuverttallrikar 7 st, Rörstrand, Plus. Diameter: 30 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:19)

1417 7581  Lakan Linne, 200x132 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:20)

1417 7545  Lampbord Funkis. Diameter: 57, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:39)

1417 7174  Lampbord Längd: 64 cm. Djup: 44 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:04)

1417 7247  Lampbord Längd: 65 cm. Djup: 38 cm. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:52)

1417 7559  Litografi signerad. Signerad, numrerad 92/310. Bildmått: 29x37cm, yttermått inklusive ram: 45x54cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:15)

1417 6382  Litografier 9 st, Helgon, yttermått inklusive ram: 40x30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:27)

1417 7138  Litografisk affisch Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Liljewalchs. Signerad, numrerad 17/100. Yttermått inklusive ram: 103x72 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:02)

1417 7137  Litografisk affisch Théo Tobiasse (f. 1927), Signerad, 1979. Yttermått inklusive ram: 94x58 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:22)

1417 7525  Ljuskrona Empirestil. Höjd: ca 100cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:31)

1417 6409  Ljuskrona Höjd: ca 50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:15)

1417 7574  Ljuskrona Josef Frank (1885-1967), Österrike. Svensk Tenn. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:23)

1417 7388  Ljusstakar 20st, Stoffi & Nagel, Tyskland. Höjd: 7cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:02)

1417 7542  Ljusstakar ett par, Barockstil. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:29)

1417 6417  Ljusstakar ett par, silver. Höjd: 13 cm, Vikt: ca 595 g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:25)

1417 6324  Ljusstakar Ett par, silver. Höjd: 23 cm, Vikt: ca 1110 g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:06)

1417 7149  Ljusstakar Ett par. Höjd: 13-18cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:19)

1417 7057  Ljusstakar silver, bruttovikt: ca 714g

1417 5174  Ljusstakar silver, Ett par, England. Höjd: 18cm, bruttovikt: 608g.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:48)

1417 7236  Ljusstake järn, handsmidd, 1700-tal. Höjd: 16 + tennfat, 1700. Tal. Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:09)

1417 7303  Mat / kaffeservis 73 delar, Rosenthal, Classic Rose

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:51)

1417 7286  Matbord NK, mahogny, 2 st iläggsskivor, diameter: 118. Höjd: 75, ilägg 2x60 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:02)

1417 6477  Matsalsgrupp 5 delar. Diameter: 109cm, höjd: 74cm, iläggsskiva, 2x50cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:29)

1417 7221  Matsalsgrupp 7 delar, Gustaviansk stil. Längd: 153 cm. Djup: 95 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:14)

1417 7226  Matsalsskåp Allmoge, 1862, Bredd: 100 cm. Djup: 46 cm, höjd: 213 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:36)

1417 7354  Matsalsskåp Längd: 133 cm. Djup: 54 cm, höjd: 190 cm

1417 7497  Matservisdelar 37 delar, Gustafsberg.

1417 7505  Matservisdelar 7 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:09)

1417 5018  Matta Bakhtiari, semiantik, 138x212 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:02)

1417 5023  Matta Gilim, shahsavan, antik, 164x290 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:08)

1417 7453  Matta Kina grön, 182x280

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:48)

1417 6496  Matta Kina, 138x200 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:22)

1417 7195  Matta Kina, 255x260 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:51)

1417 6431  Matta orientalisk, 137x206 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:56)

1417 7457  Matta Orientalisk, 300x375 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:26)

1417 7454  Matta Orientalisk, 365x252 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:46)

1417 7597  Matta Orientalisk, 98x220 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:02)

1417 7573  Matta orientalisk, blå botten, 93x157 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:54)

1417 7176  Matta Röllakan, 140x194 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:07)

1417 7346  Matta Tibet, 200x300 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 21:07)

1417 7227  Mattallrikar 20 st. Wedgwood. Diameter: 26 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:46)

1417 7334  Miniatyrer 4 st, tryck

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:59)

1417 7436  Mjölkkanna Silver / trähandtag, Sri Lanka, ej stämplar. Längd: 19, höjd: 11 cm, vikt: 300g brutto

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:58)

1417 7154  Mockaskedar 6 st, förgyllt Silver, David Andersen, Norge. Höjd: 10cm, Vikt: ca 50g

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:33)

1417 7348  Modellskepp längd: 70 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:25)

1417 7171  Nattygsbord Ett par. Bredd: 45 cm. Djup: 29 cm, höjd: 59 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:06)

1417 7324  Nattygsbord mahogny, England. Bredd: 39, djup: 24 cm, höjd: 75 cm

1417 7099  Oljelampa Stelton, Danmark, Frostat glas och rostfritt stål. Höjd: ca 18,5 cm. I originalförpackning

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:51)

1417 7522  Oljemålning A. Nilsson. Signerad, hus. Olja på duk, 21x27cm, yttermått inklusive ram: 34x40cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:03)

1417 7617  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. "Spanskt landskap". Signerad. Olja på duk, 48x60, yttermått inklusive ram: 63x74 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:59)

1417 7608  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. Hus i landskap, ej signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 61x51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:01)

1417 7612  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. Monogramsignerad AA, "Kall September". Olja på pannå, 33x27, yttermått inklusive ram: 42x37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:30)

1417 7615  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. Monogramsignerad AA, "Kolonistugor vid ängby". Olja på pannå, 37x45, yttermått inklusive ram: 47x55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:55)

1417 7616  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. Monogramsignerad AA, "Sommarparadis". Olja på pannå, 47x48, yttermått inklusive ram: 51x53 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:13)

1417 7614  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. Monogramsignerad AA, oramad. Landskap med bro, Olja på pannå, 62x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:15)

1417 7611  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. Monogramsignerad, -66, "Jakobs stege". Olja på pannå, 37x44, yttermått inklusive ram: 52x60 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:22)

1417 7613  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. Signerad, Kyrka. Olja på pannå, 53x44, yttermått inklusive ram: 64x55 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:52)

1417 7601  Oljemålning Åke Corshammar (1904-1974), Sverige. Sierra-Nevada, Spanien. Signerad. Olja på duk, 45x54, yttermått inklusive ram: 58x68 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:33)

1417 7084  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad A Lagerman. Olja på pannå, 21x23 cm, yttermått inklusive ram: 30x25 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:45)

1417 7112  Oljemålning Antonio Nardi (1888-1965), Italien. Bränningar, Signerad. Olja på duk, uppspänd på pannå, 31x38 cm, yttermått inklusive ram: 39x46 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:13)

1417 6225  Oljemålning Arne Anderson. Signerad, älg. Olja på duk, 49x60cm, yttermått inklusive ram: 61x72cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:42)

1417 7187  Oljemålning Arthur Heickell (1873-1958), Finland. Signerad. Olja på pannå, 35x48, yttermått inklusive ram: 48x61 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:59)

1417 6289  Oljemålning Béla Hradil (1885-1968), Sverige. Skördetid. Signerad. Olja på duk, 57x43, yttermått inklusive ram: 75x62 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:18)

1417 7441  Oljemålning Bo Yson Sjöberg (1915-1994), Sverige. Signerad, stadsmotiv. Olja på pannå, bildmått: 25x15, yttermått inklusive ram: 43x36 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:28)

1417 7418  Oljemålning Bo Yson Sjöberg (1915-1994), Sverige. Stadsmotiv, Signerad. Olja på pannå, 14x20, yttermått inklusive ram: 20x25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:14)

1417 7414  Oljemålning Bo Yson Sjöberg (1915-1994), Sverige. Stadsmotiv. Signerad. Olja på pannå, 31x40, yttermått inklusive ram: 40x50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:36)

1417 7411  Oljemålning Bo Yson Sjöberg (1915-1994), Sverige. Utsikt från Ateljéfönstret", Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 37x44 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:40)

1417 7127  Oljemålning Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Gård vid havet. Signerad. Olja på duk, 31x43, yttermått inklusive ram: 45x57 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:46)

1417 7404  Oljemålning Caroline Grinda Christensen (1925-2014), Sverige. Påskbukett. Signerad, daterad -89. Olja på duk, 60x54, yttermått inklusive ram: 65x60 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:58)

1417 7400  Oljemålning Caroline Grinda Christensen (1925-2014), Sverige. Rolfs hatt. Signerad, daterad -97. Olja på duk, 65x53, yttermått inklusive ram: 68x57 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:34)

1417 7402  Oljemålning Caroline Grinda Christensen (1925-2014), Sverige. Signerad, daterad -86, Anemoner. Olja på duk, 64x52, yttermått inklusive ram: 70x58 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:51)

1417 7416  Oljemålning Caroline Grinda Christensen (1925-2014), Sverige. Stilleben med äpplen. Signerad, daterad -90. Olja på duk, 37x45, yttermått inklusive ram: 40x49 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:12)

1417 7385  Oljemålning Dirk Larsen (f. 1951), Danmark. "Day care at the bond warehouse". Signerad, daterad -99pannå, yttermått inklusive ram: 40x55 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:26)

1417 7086  Oljemålning Doris Hennix (1908-1997), Sverige. "Höst", Kustvy i höstskrud. Signerad. Olja på pannå, 32xx24 cm, yttermått inklusive ram: 34x27 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:25)

1417 7421  Oljemålning Doris Hennix (1908-1997), Sverige. Kreta. Signerad, daterad -83. Olja på pannå, 17x23, yttermått inklusive ram: 26x32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:23)

1417 7399  Oljemålning Doris Hennix (1908-1997), Sverige. Takåsar. Signerad, daterad -55. Olja på duk, 41x58 cm, yttermått inklusive ram: 53x71 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:49)

1417 6244  Oljemålning Ejnar Kohlmann (1888-1968), Finland. Signerad, hus. Olja på pannå, 24x31cm, yttermått inklusive ram: 39x47cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:07)

1417 7081  Oljemålning Eric Elfwén (1921-2008), Sverige. "Kökshyllan", Stilleben. Signerad. Olja på pannå: 25x60 cm, yttermått inklusive ram: 39,5x75 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:30)

1417 7124  Oljemålning Eva Bergeå (f. 1946), Sverige. Signerad. Olja på duk, 100x80 cm, yttermått inklusive ram: 104x83 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:07)

1417 7126  Oljemålning Evert R Geson, Kustmotiv med tallar, Signerad. Olja på duk, 52x80, yttermått inklusive ram: 72x101 cm

1417 7555  Oljemålning F Okebiyi. Figurer. Signerad. Olja på duk, 78x48cm, yttermått inklusive ram: 81x51cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:20)

1417 7182  Oljemålning Georges Csapo (f. 1910), Polen. Signerad, Droskfärd. Olja på duk, 60x92 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:50)

1417 7409  Oljemålning Göran Brunius (1911-2005), Sverige. Monogramsignerad, stilleben. Olja på pannå, 26x22, yttermått inklusive ram: 38x33 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:12)

1417 7335  Oljemålning Harald Brandberg (1899-1971), Sverige. Rosor. Signerad. Olja på pannå, 32x22, yttermått inklusive ram: 50x40 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:06)

1417 7488  Oljemålning Haruo Sézaki (1907-1977), Sverige. Signerad, daterad 65. Olja på duk, 23x32cm, yttermått inklusive ram: 31x40cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:29)

1417 7153  Oljemålning Helge Zandén (1886-1972), Sverige. Landskap. Signerad. Olja på pannå, 20x25 cm, yttermått inklusive ram: 36x40 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:33)

1417 7560  Oljemålning Jacinta. Signerad, daterad 1965, Olja på pannå, 64x78cm, yttermått inklusive ram: 68x83cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:57)

1417 7111  Oljemålning Jan Jarlow (f. 1945), Sverige. "Huset", monogramsignerad, daterad -86. Olja på duk, 52x50 cm, yttermått inklusive ram: 60x57 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:39)

1417 6264  Oljemålning Jean Rosengren (1894-1965), Sverige. Signerad, landskap. Olja på pannå, 23x33cm, yttermått inklusive ram: 34x44cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:28)

1417 7487  Oljemålning Johannes Ravn (1922-1991), Norge. Signerad, daterad 88. Olja på pannå, 34x48cm, yttermått inklusive ram: 50x66cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:26)

1417 7114  Oljemålning John Emanuel Malm (f. 1900), Sverige. Stadsgården mot Gamla Stan, Signerad. Olja på duk, 16x24 cm, yttermått inklusive ram: 27x35 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:26)

1417 7193  Oljemålning Kurt Ullberger (1919-2008), Sverige. Faludden, Signerad. Olja på duk, 33x54, yttermått inklusive ram: 37x58 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:13)

1417 7425  Oljemålning L Rolf. Signerad. Olja på skifferplatta, 42x23 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:09)

1417 4375  Oljemålning Lech Rzewuski (1941-2004), Sverige. Signerad, "fåglarnas återuppståndelse". Olja på duk, yttermått inklusive ram: 107x79cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:48)

1417 7279  Oljemålning Leopold Fare (1926-1996), Sverige. Signerad, komposition. Olja på duk, 40x36cm, yttermått inklusive ram: 44x40cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:58)

1417 6342  Oljemålning Linnea Larsson, segelbåtar. Signerad, 2020. Olja på duk, 50x50 cm. Oramad

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:54)

1417 7598  Oljemålning Märt Bormeister (1916-1991), Tallinn, sommarblomster. Signerad. Olja på pannå, 31x22, yttermått inklusive ram: 37x28 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:42)

1417 7280  Oljemålning Nils-Göran Brunner (1923-1986), Sverige. "Utsikt från ateljén Västerhaninge". Signerad. Olja på pannå, 26x34cm, yttermått inklusive ram: 30x38cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:49)

1417 7313  Oljemålning Oidentifierad konstnär, jakthundar. Signerad. Nutida, Olja på duk, 50x61, yttermått inklusive ram: 70x80 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:59)

1417 7430  Oljemålning Oidentifierad konstnär, kopia efter François Boucher. Madame de Pompadour. Ej signerad, nutida. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 101x74cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:45)

1417 7426  Oljemålning Oidentifierad konstnär. "Den blå pojken/The blue boy". Nutida kopia efter Thomas Gainsborough. Ej signerad. Olja på duk, 50x40cm, yttermått inklusive ram: 62x52cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:18)

1417 7040  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1600-/1700-tal. Ej signerad. Olja på duk, 48x54, yttermått inklusive ram: 62x69 cm

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:39)

1417 6412  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Central Park. Signerad, 03. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 89x64 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:18)

1417 7577  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, handelsfartyg. Olja på duk, 34x30cm, yttermått inklusive ram: 41x37cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:40)

1417 7424  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, porträtt. Nutida, Kopia, Olja på duk, 50x40cm, yttermått inklusive ram: 69x60cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:21)

1417 7575  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Värdshusinteriör, 1800-tal. Olja på duk, 27x34cm, yttermått inklusive ram: 39x47cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:06)

1417 7427  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Nutida, kopia, Olja på duk, 47x61cm, yttermått inklusive ram: 66x74cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:38)

1417 7422  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Nutida, kopia, Olja på duk, 49x39cm, yttermått inklusive ram: 58x46cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:27)

1417 7429  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Nutida, kopia, olja på duk, 59x88cm, yttermått inklusive ram: 72x102cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:20)

1417 7433  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Nutida, kopia, Olja på duk, 74x100cm, yttermått inklusive ram: 87x113cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:00)

1417 7432  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Nutida, kopia, Olja på duk, 74x101cm, yttermått inklusive ram: 86x111cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:49)

1417 7431  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Nutida, kopia, Olja på duk, 92x60cm, yttermått inklusive ram: 118x87cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:10)

1417 7420  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Nutida, kopia, Olja på duk, porträtt, Frida Kahlo, 51x38cm, yttermått inklusive ram: 75x61cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:19)

1417 7205  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Marin. Signerad Törnkvist. Olja på pannå, 23x20 cm, yttermått inklusive ram: 30x27 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:41)

1417 7501  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Olja på pannå. Signerad, 49x30, yttermått inklusive ram: 63x43 cm

1417 7042  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad R Karlsson, Fiskargubbar. Olja på pannå, 24x29,36x42 cm

1417 6309  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, "Dienstman". Signerad. Olja på pannå, 52x40, yttermått inklusive ram: 62x51 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:37)

1417 7043  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Skånegård. Olja på duk, 50x60, yttermått inklusive ram: 52x62 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:01)

1417 7528  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Vallmo. Signerad. Olja på duk, 33x24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:23)

1417 7088  Oljemålning Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Pojke på landsväg. Signerad, daterad -41. Olja på pannå, 31x40 cm, yttermått inklusive ram: 42x52 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:33)

1417 7619  Oljemålning onogramsignerad AA, Landskap med hus, oramad. Olja på pannå, 65x52 cm

1417 7604  Oljemålning Otto Lindberg (1880-1955), Sverige. Signerad, daterad 1930, Marin. Olja på duk, 64x114, yttermått inklusive ram: 78x127 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:35)

1417 7600  Oljemålning Paul Jonze (1883-1973), Sverige. Stilleben i krus. Signerad, daterad 1937, Olja på pannå, 47x31, yttermått inklusive ram: 54x38 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:30)

1417 7475  Oljemålning Rickard Lindström. Signerad, berg. Olja på pannå, 68x56cm, yttermått inklusive ram: 84x73cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:24)

1417 6304  Oljemålning Signerad J Emery, Kvinna i hatt, Sent 1800-tal. Olja på pannå, 26x18, yttermått inklusive ram: 42x35 cm

1417 7484  Oljemålning Signerad, Black, jaktmotiv. Olja på duk, 43x58cm, yttermått inklusive ram: 52x67cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:05)

1417 7029  Oljemålning Signerad, Stettin, Skepp. Olja på pannå, 33x47cm, yttermått inklusive ram: 36x51cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:55)

1417 7085  Oljemålning Sixten Haage (f. 1926), Sverige. Vinterlandskap. Signerad, daterad 98. Olja på duk, 33x47 cm, yttermått inklusive ram: 36x49 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:31)

1417 5026  Oljemålning Sven-Göran Svensson Gson (f. 1943), Sverige. Signerad, daterad 72. Olja på duk, 60x49cm, yttermått inklusive ram: 75x64cm

1417 7405  Oljemålning Tom Krestesen (f. 1927), Danmark. Komposition. Signerad, daterad -64. Olja på pannå, 38x48, yttermått inklusive ram: 54x65 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:11)

1417 7423  Oljemålning Zoia Krukowskaja (1903-1999), Sverige. Stilleben i guld. Signerad. Olja på pannå, 26x22 cm, yttermått inklusive ram: 36x31 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:53)

1417 7278  Oljemålningar 2 st, Oidentifierad konstnär. Blomsterstilleben. Bildmått: ca 17x22 cm, yttermått inklusive ram: 32x37 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:38)

1417 7115  Oljemålningar 2 st, Olle Lindgren (1930-2018), Sverige. "Slåtter" samt "Vid Voxna Herrgård". Signerad. Olja på pannå, 27x30 cm, yttermått inklusive ram: 28x31 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:40)

1417 7417  Oljemålningar 4 st, Göran Brunius (1911-2005), Sverige. Landskap / kust, Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 13x14-23x30 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:32)

1417 7246  Pallar 2 st. Höjd: 28-43cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:23)

1417 7537  Pallar 2 st. Höjd: 31-46 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:46)

1417 7228  Paraplyställ Gjutjärn. Höjd: 53cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:10)

1417 7445  Parfymflaska Glas/silver. Höjd: 14cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:15)

1417 7060  Parti bijouterier

1417 7061  Parti bijouterier

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:40)

1417 7093  Parti ljusstakar 5 st. Tenn, 2+ 2+ 1. Bland annat Gränna + Schröder & Olsson + Nordiska Museet. Höjd: 7-14 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:27)

1417 7155  Parti mässing/koppar

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:06)

1417 7434  Parti silver 4 delar, l4-20. Vikt: 270g brutto

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:05)

1417 7206  Pastell Gösta Larsson (1912-1978), Sverige. Fiskargubbar, Pastell på pannå, 17x13 cm, yttermått inklusive ram: 32x29 cm

1417 7474  Pastell Signerad Pauli. Bildmått: 32x20cm, yttermått inklusive ram: 43x31cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:04)

1417 7082  Pasteller Ragnar Falk (1903-1977), Sverige. 3 st, landskap. Bildmått: 16x23 - 19x28 cm, yttermått inklusive ram: 32x38 - 35x45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:42)

1417 7250  Piedestal höjd: 67cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:46)

1417 7329  Piedestal med låda. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:01)

1417 7207  Piedestal med ytterfoder, 2 delar, jugend, metall. Höjd: 85-107 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:02)

1417 7469  Piedestal trä och mässing. Höjd: 85cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:50)

1417 6435  Pilgrimsflaska 1900-tal. Höjd: 40-45 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:06)

1417 7540  Pinnstolar 3 st, genombruten rygg med spjälor, kopplade ben

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:29)

1417 7027  Pläd Viola Gråsten (f. 1910), Sverige. Tidstrand. Längd: ca 152cm. Djup: ca 112 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:48)

1417 7508  Planscher 7st, 1800-tal, uniformsplanscher, oramade lösa blad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:10)

1417 7585  Porslinsmålningar 4 st, Kina. Signerad, yttermått inklusive ram: 45x35cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:50)

1417 6299  Porslinstavla Rörstrand, 1881. Diameter: 35, yttermått inklusive ram: 63x63 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:32)

1417 7325  Pottskåp Frankrike. Bredd: 44, djup: 34 cm, höjd: 83 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:27)

1417 7131  Pottskåp Stenskiva. Bredd: 40, djup: 40 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:46)

1417 6358  Prydnadsurna Porslin / mässing, omkring 1900. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:08)

1417 6081  Räkskålar 6 st, Orrefors. Höjd: 10cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:41)

1417 7066  Ram för duk: 65x54 cm, yttermått inklusive ram: 88x77 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:12)

1417 7554  Ram ramens innermått: 42x34cm, yttermått inklusive ram: 63x54cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:28)

1417 7107  Ramar 2 st, Persien. Snarlika, innermått: ca 45x32 cm, yttermått inklusive ram: 50,5x37 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:05)

1417 6360  Remmare 10 st. Höjd: 18,5

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:08)

1417 6145  Remmare 8st, grönt glas. Höjd: 18,5cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:03)

1417 6509  Resegarderob längd: 104 cm, djup: 55 cm, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:20)

1417 7051  Resegrammofon modell äldre

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:09)

1417 7104  Reseskrivmaskin Olivetti. "Valentine", formgiven av Ettore Sottsass och Perry A King 1969, plast

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:42)

1417 7536  Rullbord Perstorp. Bredd: 60-90, djup: 45 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:38)

1417 5181  Salongsgrupp 8 delar, Björk, omkring 1900. Längd: 70 cm. Djup: 67 cm. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:40)

1417 7435  Salt / pepparkar / mm Nysilver. Längd: 5-13 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:08)

1417 7592  Sameknivar 2 st, bland annat, j Marttiini. Längd: 16-27cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:28)

1417 6475  Satsbord 4 delar, Bredd: 53 cm. Djup: 34 cm. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:19)

1417 7251  Satsbord 4 delar. Bredd: 48, djup: 34 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:42)

1417 7077  Scarf Hermès, Paris. "Projet De Voiture Petit-Duc Bateau". Siden. Ca 88x88 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:27)

1417 7076  Scarf Hermès, Paris. Couvertures et Tenues de Jour. Siden. Ca 87x87cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:28)

1417 7078  Scarf Le Must de Cartier, Paris. Siden. Ca 85x85 cm

1417 5258  Scarf Leonard Paris, 85x85cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:10)

1417 5259  Scarf Leonard Paris, 85x85cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:11)

1417 5260  Scarf Leonard Paris, 85x85cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:12)

1417 5261  Scarf Leonard Paris, 85x85cm

1417 7224  Sekretär Omkring 1800, mahognybetsad furu. Bredd: 104 cm. Djup: 52 cm. Höjd: 97 cm

1417 7120  Serigrafi Lars Melander (f. 1939), Sverige. "Vattenspegling". Signerad, numrerad 149/260. Bildmått: 45x30 cm, yttermått inklusive ram. 59x40 cm

1417 6116  Serigrafi Richard Ryan (f. 1974), Sverige. Signerad, numrerad 302/350,63x48, yttermått inklusive ram: 77x61 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:02)

1417 7299  Serveringsvagn Med bricka. Längd: 62 cm. Djup: 38 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:17)

1417 7184  Servisdelar Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods, 20 delar

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:33)

1417 7543  Servisdelar Rörstrand, Grön Anna, ca 50 del

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:50)

1417 7241  Servisdelar Royal Copenhagen, Blå vifte, 52 del + 5 extra koppar

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:26)

1417 7504  Sideboard (Skåpsmodul). Børge Mogensen (1914-1972), Danmark. "Öresund”, Karl Andersson & söner. Ek. Längd: 135 cm. Djup: 36 cm. Höjd: 59 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:47)

1417 7447  Sideboard 1950-tal, intarsia, Teak, Bardel. Längd: 173, djup: 48 cm, höjd: 112 cm, nyckel

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:01)

1417 7321  Sideboard England. Längd: 84, djup: 28 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:47)

1417 7220  Sideboard Gustaviansk stil. Längd: 168 cm. Djup: 48 cm, höjd: 79 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:47)

1417 7516  Skål glas, på mässingsfot. Längd: 17 cm

1417 7623  Skål Kina. Nutida. Diameter: 16cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:10)

1417 7045  Skål konstglas. Diameter: 18,5, höjd: 15 cm

1417 7529  Skål Meissen, gallerskål. Diameter: 18 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:59)

1417 7185  Skål Rosenthal, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Diameter: 21, höjd: 11 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:49)

1417 7462  Skålar 2 st, Bland annat Gunnar Nylund, Rörstrand, stengods. Diameter: 15-17cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:15)

1417 7532  Skålar 6 st, Koka brun. Diameter: 14 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:23)

1417 7519  Skålar med fat, 6 st, Villeroy & Boch. Diameter: 18cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:30)

1417 7140  Skåp / lampbord vitrin. Bredd: 60. Djup: 34 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:51)

1417 7038  Sked silver, Rosenholm, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1976. Längd: 22cm, vikt: 95g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:05)

1417 7605  Skrin Björn Trägårdh (1908-1998), för Firma Svenskt Tenn, 1950, tenn / mässingslist. Längd: 20. Djup: 12,5 cm. Höjd: 6,5 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:31)

1417 7173  Skrin nysilver, England. Längd: 18, höjd: 24 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:30)

1417 7569  Skrivbord 1960-tal, Teak. Bredd: 120, djup: 63 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:40)

1417 7257  Skrivbord Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Guldheden. Bredd: 120. Djup: 60 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:46)

1417 7146  Skrivställ Ystad Brons. Längd: 28cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:57)

1417 7242  Skulptur brons, Buddha, Asien. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:13)

1417 7240  Skulptur Buddha, brons och mässing, omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:41)

1417 7465  Skulptur Christian Eriksson (1858-1935), Sverige. Signerad. Höjd: 39cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:37)

1417 6359  Skulptur Dahl-Jensen, Kvinna, porslin. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:08)

1417 7259  Skulptur Giraff, Trä. Höjd: 156

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:50)

1417 6558  Skulptur glas, Delfin, Seguso, Italien, 1950/60-tal. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:28)

1417 6356  Skulptur Kina, Horn. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:05)

1417 7160  Skulptur Kina, keramik. Höjd: Ca 45 cm

1417 7179  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lejon, Gustavsberg. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:14)

1417 7125  Skulptur Lladro, flicka. Porslin, Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:15)

1417 7302  Skulptur Oidentifierad konstnär. Apa med döskalle. Patinerad och målad metall, sent 1900-tal. Bredd: 19 cm. Djup: 27 cm. Höjd: 39 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:10)

1417 5270  Skulptur P-S Sandström. Signerad. Höjd: 14cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:13)

1417 6580  Skulptur Rick Jones. Signerad, daterad 1984, Lergods med tillhörande boa, "Lola". Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:57)

1417 7166  Skulptur Terrakotta, huvud, träsockel. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:01)

1417 7535  Skulptur Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Elefant. Längd: 30 cm. Höjd: 27 cm

1417 7463  Skulptur zink, efter Louis Moreau, kvinna med keruber. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:11)

1417 7035  Skulpturer 3 st, bland annat Royal Copenhagen. Höjd: 16-25cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:45)

1417 6344  Skulpturer 3 st, Lergods, Alessandro Moretti (1870-1953), Sverige. Höjd: 6-17 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:56)

1417 7129  Skulpturer 4 st, Asien. Höjd: 17-21 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:49)

1417 7212  Slagbord 1800-tal. Bredd: 38+ 2x70, djup: 90 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:14)

1417 7384  Snapsglas 7+ 6, Orrefors. Höjd: 11-13cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:32)

1417 7336  Snurrpall 1800-tal. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:20)

1417 7037  Sockerskål + gräddkanna, 2 delar, silver, Sigurd Persson (1914-2003), Sverige. 1976. Längd: 13-17cm. Vikt: 366g

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:25)

1417 7168  Sockerskålar 4 delar, Nysilver. Höjd: 9-11cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:34)

1417 7223  Soffa 1880-tal. Längd: 150 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:14)

1417 7446  Soffa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Samsas", OH Sjögren, Tranås. Fast stoppad rygg och sits med stomme i trä. Längd: 185

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:47)

1417 7331  Soffa klädd i Bakertyg, "Stensöta". Längd: 225. Djup: 100 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:26)

1417 7459  Soffa Nyrokoko. Längd: 180cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:16)

1417 7570  Soffbord 1930-tal, funkis, intarsia, Dia 69. Höjd: 61 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:55)

1417 1008  Soffbord Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Modell 974. Bredd: 75. Djup: 55 cm. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:54)

1417 7232  Soffbord med tidningsställ. Bredd: 70 cm. Djup: 40 cm. Höjd: 49 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:11)

1417 7263  Soffbord Teak. Bredd: 80, djup: 80 cm, höjd: 52 cm

1417 7074  Solspegel diameter: 19,5 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:16)

1417 7317  Spegel 1800-talets slut, 130x60 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:57)

1417 7396  Spegel 1960-tal, "Fröseke", 123x33 cm

1417 7261  Spegel nutida, 85x56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:10)

1417 7208  Spegel rokokostil, 77x33 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:51)

1417 7398  Spegel teak, 1950-tal, 38x120 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:29)

1417 7305  Spegellampett Gustaviansk stil. Höjd: 49 cm

1417 7157  Spegellampett mässing. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:15)

1417 7330  Spegellampetter ett par. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:38)

1417 7342  Spelbord senempire. Bredd: 90 cm. Djup: 44 cm. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:36)

1417 7064  Stekfat 2 st, blåvitt porslin, Kina, 17x25 cm respektive 21x23 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:09)

1417 7410  Stekfat Kina, Drakar, 41x33 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:21)

1417 7316  Stekhuvar 2 st, nysilver. Diameter: 24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:05)

1417 6020  Stol 1700-tal, England, kompletterad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:29)

1417 6527  Stol 1950-tal, teak

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:38)

1417 7230  Stolar 4 st

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:54)

1417 7083  Stolar 4 st, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:58)

1417 6235  Stolar 4 st, Nyrenässans

1417 7222  Stolar 4 st, Rokokostil

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:31)

1417 7050  Stolar 6 st, 1800-tal, bemålade

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:44)

1417 7339  Stolar Ett par, björk, 1920-tal

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:23)

1417 7496  Stop + ask med lock, silver, graverad. Höjd: 3-9, ca 280 g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:43)

1417 7289  Stringhyllor 8 gavlar, 12 hyllor. Bredd: 78 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:39)

1417 7026  Stringskåp längd: 76 cm, djup: 33 cm, höjd: 41 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:33)

1417 7621  Ströare silver. Höjd: 20cm, vikt: 178g

1417 7213  Sybord 1700-/1800-tal. Bredd: 52. Djup: 34 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:05)

1417 7524  Sybord Längd: 56 cm. Djup: 40 cm, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:56)

1417 7326  Sybord Nyrokoko, Valnöt. Bredd: 67, djup: 46 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:05)

1417 7163  Symaskin Miniatyr. Längd: 19cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:36)

1417 7394  Taburett Ikea Sudan, 1960, Gillis Lundgren. Längd: 55, djup: 40 cm, höjd: 46 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:44)

1417 7248  Takarmatur höjd: 35 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:15)

1417 7262  Takarmatur mässing, med glaskupa. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:20)

1417 7428  Takarmatur med prismor. Diameter: ca 40 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:26)

1417 6410  Takarmatur Rokokostil. Höjd: ca 55 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:19)

1417 7397  Takarmatur Tiffanystil. Höjd: ca 45cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:10)

1417 7461  Takarmatur Tiffanystil. Höjd: ca 45cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:35)

1417 7383  Takfotogenlampa Metall/glas

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:07)

1417 7253  Tallrikar 14st. Diameter: 20-23cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:56)

1417 7100  Tallrikar 2 st, Bland annat Arabia, Finland. Blåvitt porslin. Diameter: 21-25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:22)

1417 7036  Tallrikar 2 st, Kina. Diameter: 23cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:21)

1417 7065  Tallrikar 3 st, Rörstrand. "Var Redo", "Landstormen 1914", "Rörstrand 1726-1926". Diameter: 24-25 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:10)

1417 7369  Tallrikar Ett par, Kina, Kanton. Diameter: 22cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:19)

1417 7370  Tallrikar/fat Kina. Diameter: 22-33cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:49)

1417 7546  Tamburmajor bemålad. Höjd: 184

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:49)

1417 7328  Tamburmajor mässing. Höjd: 181

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:54)

1417 7539  Tapasfat + upplägningsfat 8 st, Arabia. 25x25 cm. Längd: 42

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:47)

1417 7352  Tavla Mats Eriksson (f. 1962), Sverige. Ej signerad, brons, yttermått inklusive ram: 22x17cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:17)

1417 7048  Tazza Sent 1800-tal. Mässing, brons. Längd: 29 cm. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:21)

1417 7513  Teckningar 163st, Äldre Skisser, oramade lösa blad

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:04)

1417 7506  Teckningar 6 st, 1800-tal, bladets mått: 21x29-30x49cm, oramade lösa blad

1417 7572  Teglas silver, Ryssland, nielloarbete, delvis förgyllt. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:29)

1417 7362  Tekanna 3 delar, nysilver. Längd: 15-21cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:05)

1417 7439  Tekoppar 4st med fat + 3st extra fat, Valencia, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Finland. Höjd: 6cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:21)

1417 6110  Terrin Flytande blått, Gustafsberg, "Krasse", diameter: 36 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:55)

1417 7360  Teservisdelar 10 delar, Gefle, blå blomster

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:42)

1417 7361  Teservisdelar 15 delar, Blå Blom, Gustavsberg

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:54)

1417 7284  Toilettebord Längd: 87 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 130 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:23)

1417 7219  Trädgårdsgrupp 5 delar, Hillerstorp, 4st stolar, fällbord. Diameter: 100cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:40)

1417 6328  Trädgårdsurnor Ett par, järn, rostiga. Höjd: 54 cm

1417 7533  Trådrullehållare Goebel. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:09)

1417 7143  Triptyk Tusch, Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. (+ bok), "Nice". Signerad, daterad -93, yttermått inklusive ram: 31x103 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:48)

1417 7190  Tubkikare 1800-tal. Längd: 60-120, mässing och trä

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:45)

1417 7306  Tvättfat + kanna, Frankrike

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:24)

1417 7186  Tvättservis 4 delar, Rörstrand

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:04)

1417 7538  Väggarmatur Dragspel, Furu. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:24)

1417 7047  Väggarmaturer 2 st, "Ellysett", Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Höjd: 38 ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:10)

1417 7245  Vägghylla längd: 88 cm, djup: 25 cm, höjd: 85 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:27)

1417 7318  Vägglystrar ett par. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:32)

1417 7312  Väggpendyl Gustaviansk stil. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:12)

1417 7347  Väggrelief Arne Jones (1914-1976), Sverige. "Appleblossom", Aluminium, 18x12 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:42)

1417 7413  Väggrelief Siegfried Heim (f. 1947), Sverige. "Tantoskåp med röd punkt". Signerad, daterad -05. Yttermått inklusive ram: 17x17 cm

1417 7196  Väggrelief Trä, Bemålat, 100x38 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:21)

1417 7442  Väggrelief Trä/koppar, Mozart, 44x35cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:13)

1417 7530  Vas + fat bland annat Atterberg, Upsala-Ekeby. Längd: 24, höjd: 26 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:45)

1417 6201  Vas + tillbringare, bland annat Skruf. Höjd: 18-27 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:26)

1417 7063  Vas + urna på fot, cloissonné, Kina. Höjd: 18-21 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:11)

1417 7101  Vas Bengt Edenfalk (1924-2016), Sverige. Skruf. Etikettmärkt Skruf Hand Crafted. Konstglas i blå och grön spräcklig glasmassa. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:55)

1417 7582  Vas Delft. Höjd: 32cm

1417 6346  Vas Fåglar i relief. Mässing och nysilver. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:57)

1417 7054  Vas Floral dekor i relief. Keramik, jugendstil, Italien. Höjd: 39 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:12)

1417 7534  Vas Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:08)

1417 7468  Vas höjd: 28cm. Diameter: 30cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:23)

1417 7526  Vas Orrefors, slipad dekor. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:36)

1417 7098  Vas Savoy (liten), Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Iittala. Höjd: 11,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:05)

1417 7162  Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 24cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:48)

1417 7215  Vaser + skål, 3 delar, Ilse Claeson (1907-1999), Sverige. Rörstrand. Höjd: 12-16 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:44)

1417 7372  Vaser 4 st. Höjd: ca 25cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:36)

1417 7373  Vaser 5 delar. Höjd: 7-28cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:16)

1417 6560  Vinglas 4 + 11 st. Iittala, Essence. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:40)

1417 7030  Vinglas 7st, med dekor. Höjd: 18cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:26)

1417 7097  Vinglas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:33)

1417 7319  Vitrinskåp Bemålat. Bredd: 85, djup: 30 cm, höjd: 171 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 18:12)

1417 7300  Vitrinskåp England. Bredd: 146, djup: 34 cm, höjd: 126 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:15)

1417 7292  Vitrinskåp England. Bredd: 180, djup: 35 cm, höjd: 193 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:02)

1417 7308  Ytterfoder 5 st. Majolika. Höjd: 14 - 20

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:55)

1417 7237  Ytterfoder Ett par, keramik. Diameter: 20cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:04)

1417 7235  Ytterfoder Ett par, keramik. Diameter: 30cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 20:50)

1417 6403  Ytterfoder Ett par, Kungliga Slottsboden. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 september 2021 19:09)

1417 7365  Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 19cm