Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 24 oktober 2005 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

376 1023  Afshar Antik, 122x188, jämnt slten, korroderad, kortsidor saknar några knutrader, mindre lagning, even wear, corroded, ends missing a few rows of knots, minor repair

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:00)

376 1025  Afshar Antik, 147x173, ställvis slitage, mindre trampveck, parts with wear, minor folding wear

S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:00)

376 1031  Afshar Antik, mindre lagning, 141x185, minor repair

S�ldes f�r 7.100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:00)

376 1028  Anatol kurd Antik, 131x263, trampveck, en kortsida skadade fransar, folding wear, one end with damaged fringes

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:00)

376 1030  Bachtiari Antik, 200x287, kortsidor saknar ngn knutrad, ends missing a few rows of knots

S�ldes f�r 27.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:00)

376 1029  Bachtiari Semi-antik, 135x215, mindre malspår, minor mothdamages

376 1016  Bachtiari semi-antik, 137x204

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:00)

376 1006  Bao-tou semi-antik, 157x263, mindre fläckar, en långsida behöver översyn, minor stains, one side with damages

376 1015  Bao-tou semi-antik, 163x232, mindre lagningar och fläckar, minor repairs and stains

S�ldes f�r 20.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:00)

376 1008  Bao-tou semi-antik, 63x126, korroderad, mindre lagningar, corroded, minor repairs

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:00)

376 1010  Bao-tou semi-antik, 68x126, en kortsida behöver översyn, one end with minor damages

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:00)

376 1013  Bao-tou semi-antik, 68x132, en kortsida med skador, one end with damages

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:00)

376 1002  Bao-tou semi-antik, 70x132, figural, korroderat brunt garn, malspår, liten lagning, corroded brown pile, minor repair, mothdamages

S�ldes inte (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:00)

376 1037  Bidjov Semi-antik, 120x192, lättare färgblödning, mindre lagningar, en kortsida med senare fransar, minor colourbleed, minor repairs, one end with new fringes

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:00)

376 1033  Bordjalou Kazak, Antik, 103x191, jämnt ställvis hårdare slitage, fläck, even partly heavier wear, stain

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:00)

376 1001  Chuval Tekke antik, 81x117, skador, lagningar, slitage, damages, repairs, wear

376 1018  Chuval Tekke, antik, 83x120, mindre malskador och slitage, textilbaksida, minor mothdamages and wear, textile back

S�ldes f�r 4.300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:00)

376 1003  Ghom semi-antik, 138x220, jämnt sliten ställvis hårdare, stela fläckar, spår av lim på baksidan, even wear, partly heavier, stiff stains, traces of glue at the back

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:00)

376 1026  Ghom semiantik, 135x195, en kortsida saknar några knutrader, one end missing a few rows of knots

376 1035  Heriz Antik, 88x468, full lugghöjd, full pile

S�ldes f�r 10.600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:00)

376 1022  Isfahan Antik, 141x210, kortsidor med skador, lagning, ends with damages, repair

376 1032  Kashan Semi-antik, 280x360, ett hörn med mindre skada, one end with minor damage

S�ldes f�r 19.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:00)

376 1027  Kashan semiantik, bottenfält i silke, full lugghöjd , 134x205, cremepile in silk, full pile

S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:00)

376 1019  Lori-pambak Daterad 1915/16, 175x293, trampveck, mindre lagning, folding wear, minor repair

S�ldes f�r 50.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:00)

376 1014  Makden Tibet, semi-antik, 67x127, mindre malspår och skador, minor mothdamages and parts with damaged pile

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:00)

376 1021  Melas Antik, 120x185, korroderat svart garn, mindre lagning, corroded black pile, minor repair

S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:00)

376 1020  Mushkabad Antik, 357x440, jämnt ställvis hårt slitage, fläckar, lagningar (en större), even partly heavier wear, stiff stains, repairs , one larger

376 1011  N.v persisk Antik, 122x583, senare langett, mindre lagning, minor repair, new selveges

376 1024  N.v persisk Antik, 140x200, ställvis ngt slitage, kortsida med skada, parts with wear, one end with damage

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:00)

376 1036  Sarab Antik, 93x372, full lugghöjd, full pile

376 1017  Sarough-ferahan Antik, 355x435, jämnt ställvis hårdare slitage, mindre lagning, kortsida med skada, even partly heavier wear, minor repair, one side with damage

S�ldes f�r 35.600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:00)

376 1038  Senneh semi-antik, 161x252, ställvis ngt slitage, places with minor wear

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:00)

376 1007  Silke-kashan semi-antik, 126x213, jämnt ställvis hårdare slitage, 1st kortsida behöver översyn, even heavy wear, one end with damages

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:00)

376 1005  Silkekashan semi-antik, 130x205, full lugghöjd, full pile

S�ldes f�r 28.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:00)

376 1012  Täbriz Antik, 156x227, hårt sliten, långsidor med skada, korroderad, heavy wear, corroded, sides with damages

S�ldes f�r 18.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:00)

376 1009  Tekke Antik, 210x310, jämnt sliten, liten bristning, kortsidor med skador, even wear, minor hole, ends with damages

S�ldes f�r 9.500 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2005 16:00)