511 1029 Bordslampa Lisa Larson (f. 1931) Gustavsberg, signerad, höjd 57 cm
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:24)
511 1025 Dockservis c:a 20 del. Gustavsberg, 'Maj'(2 st. koppar saknar öron)
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 17:05)
511 1030 Emalj Bengt Berglund (född 1936) Gustavsberg, signerad på framsidan i emaljen, blå toner, ca 125 x 65 cm, ekram
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:29)
511 1045 Emaljtavla signerad Bengt Berglund Gustavsberg 1965, 52x 33 cm, grön med dekor i blått och svart
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:53)
511 1046 Fajans Gustavsberg, Sverige 1940-tal, 3 del: figur ljusstake Ursula Printz (h 15 cm) och två tallrikar (d 21-22, 5 cm) märkta med röd Gustavsbergshand
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:53)
511 1020 Fat "Piazza", Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1950-tal, tallrik, flintgods, reliefdekor av djur och människor under glasyren, svart
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:59)
511 6143 Fat Argenta, Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, 2 st, diameter: 18 cm, (1099 IV)
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 17:43)
511 8764 Fat Domino, Stig Lindberg, Gustavsberg, 20x20
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:19)
511 1066 Figurin "dromedar", Lisa Larson (f. 1931), Gustavsberg, ur "Noaks Ark 1979-1983, höjd: 11 cm, stengodslera, målad och glaserad
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:36)
511 1004 Figurin 'Pelle', Lisa Larson (f. 1931), Gustavsberg, ur Larsons ungar 1964-1980, brun stengodslera, delvis glaserad och målad, höjd 20 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:18)
511 1068 Figurin Lisa Larson (f. 1931), Beata ur serien ABC-Flickor, Gustavsberg 1958-1973, målad och delvis glaserad brun stengodslera, längd: 19 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:16)
511 1021 Figurin Lisa Larson (f. 1931), Charlotta, ur serien ABC-Flickor, Gustavsberg 1958-1973, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 16 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:43)
511 1092 Figurin Lisa Larson (f. 1931), Charlotta, ur serien ABC-Flickor, Gustavsberg 1958-1973, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 16 cm, produktionsskada
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:22)
511 5563 Figurin Lisa Larson (f. 1931), Emma ur serien ABC-Flickor, Gustavsberg 1958-1973, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 16 cm
S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 17:17)
511 1003 Figurin Lisa Larson (f. 1931), Johanna ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 14 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:17)
511 1034 Figurin Lisa Larson (f. 1931), Malin ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 18 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 17:39)
511 1015 Figurin Tyra Lundgren, Gustavsberg, höjd: 17 cm
S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:21)
511 1022 Figuriner 2 st Gustavsberg bla. Lisa Larson (f. 1931) [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:03)
511 1007 Figuriner 2 st, Lisa Larson (f. 1931), 'Barn', höjd: 13+20 (den stora Gustavsberg studio)
S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 17:13)
511 1075 Figuriner Lisa Larson (f. 1931), Gustavsberg + K Studio, hundar, 10 + 12 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:38)
511 1072 Figuriner Lisa Larson (f. 1931), Gustavsberg 2 st, Björn + Sträng (1972). Björn: längd 13 cm, Sträng är 16 cm hög
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:34)
511 1071 Figuriner Lisa Larson (f. 1931), Gustavsberg, 5 st, varav 1 med lagat huvud
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:36)
511 1006 Figuriner Lisa Larson (f. 1931), Gustavsberg, 5-del
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:00)
511 1031 Handkanna och potta 'Tistel', Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg 1917, höjd 26 cm, skador
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:28)
511 1032 Kaffegods Blå Blom, Gustavsberg 12 koppar (två storlekar) och 12 fat
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:29)
511 1082 Keramik 'Karneval', 2 del, Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg 1958-1962, vas + fat (nagg), vasen längd: 25 cm, höjd: 17 cm, fatet, 15x15 cm, fajans, polykrom dekor mot ljusblå botten
S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:38)
511 1010 Keramik 'Nebulosa' Bengt Berglund, Gustavsberg, turkos, 28 cm, nagg
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:59)
511 1069 Keramik Bernt Friberg (1899-1981), Gustavsberg, 2 st, Höjd, ägget: 8 cm, skål:, diameter: 12 cm, höjd 5.5 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:48)
511 1080 Keramik Josef Ekberg, Gustavsberg, 3 del, skål, diameter: 18 cm, ljusstakar, ett par, höjd: 9 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:54)
511 1081 Keramik Sven Wejsfelt, Gustavsberg, 4 st, unika, diameter: 9-12 cm, (1 med miniatyrnagg)
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:18)
511 1053 Matservisdelar "Rustik", Britt-Louise Sundell, Gustavsberg 1950-tal, 7 delar: två tillbringare, två stora fat
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 17:10)
511 1050 Matservisdelar 'Bleka Rosor', Gustafsberg 1920-tal, ca 63 delar, bl.a terrin med lock, 6 äggkoppar och såsskål
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:08)
511 1051 Matservisdelar 'Viola', Gustafsberg 1895-1930, ca 38 delar medtillbringare och annat
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 17:09)
511 1023 Matservisdelar 17 del, Stig Lindberg, Prunus, Gustavsberg 1962-1974, kromotryckt dekor med plommon i blått, grönt och svart, slitage
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 17:25)
511 1056 Matservisdelar Gustavsberg, 6 st, gula och ljusblå, bl.a tallrikar med fack, kopp med tv-fat, troligen Stig Lindberg (1916-1982)
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 17:13)
511 1017 Matservisdelar Stig Lindberg (1916-1982), Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten 1960-1974. 11 del. Flintgods och benporslin, kromotryckt, grön och svart
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:51)
511 1083 Miniatyrer (dds) Bernt Friberg (1899-1981), Gustavsberg, 3 st, turkos glasyr, höjd: 4.5 cm + 7 cm + 11 cm
S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:12)
511 1055 Plastservisdelar diverse (Bas, Balett och Blues), Gustavsberg, ca 26 delar, diameter 23 cm, slitage
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 17:11)
511 1005 Porslinsdelar Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, 'Pall', 2-del
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:54)
511 1054 Potta “Flaggjunkare” Margareta Hennix för Gustavsberg1968, rak modell med text: “Heja Sverige friskt humör” i blått och gult, höjd 14 cm, diameter 20, 5 (25) cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 17:11)
511 8690 Pyro 3 del. Gustavsberg
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 12:28)
511 1044 Rotogravyr (dds) Wilhelm Kåge, signerad Kåge 42, 26 x 18cm (42 x 32 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:51)
511 1024 Servisdelar Mat- och kaffeservis, 'Guldstjärna', Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, c:a 30 del
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:38)
511 1002 Servisdelar Stig Lindberg (1916-1982), Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten 1960-1974. 6 del. Flintgods och benporslin, kromotryckt, grön och svart. Skador
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 17:31)
511 1043 Skål Argenta, Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, höjd: 6 cm, diameter: 10 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:48)
511 6142 Skål Argenta, Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, längd: 26 (1212 H)
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:00)
511 1040 Skål Bernt Friberg (1899-1981), Gustavsberg studio, Y, diameter: 14 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:27)
511 1026 Skål Farstagods, Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, höjd: 9 cm, diameter: 19 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:00)
511 1033 Skål Josef Ekberg (1877-1945), Gustafsberg 1927, grön med guld, diameter 12 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:30)
511 1035 Skål Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg studio, höjd: 6
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 17:54)
511 1060 Skålar ”Cyklon”, Stig Lindberg (1916-1982) (1916-1982) för Gustavberg, 1950-tal, svart dekor på vit botten, 3 x skål + 1 x såskopp, diameter 24, 5 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 17:16)
511 1008 Skålfat ”Farsta”, Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, Sverige 1960 (K9), Farstagods, avrundad fyrsidig form med blank turkos glasyr, invändig dekor av tre diagonalt skurna våglinjer, 20, 5 x 20, 5 cm, signerad: Kåge Farsta Gustavsberg Studio K9, påmålat 7325 (från Gustavsbergs museum)
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:57)
511 1073 Skålfat Lisa Larson, Gustavsberg Studio, diameter: 23 cm
S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:36)
511 1065 Skålfat Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg Studio, höjd: 9 cm, diameter: 34 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:04)
511 5115 Skålfat Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg studio, längd: 26 cm,
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:59)
511 1038 Skulptur Börje Skohg (f. 1923), Gustavsberg, Stengods/silversmide, längd: 9 cm, skada
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 17:58)
511 1079 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Elefant ur Traffic, Gustavsberg 1971-1973. Vit stengodslera med vit glasyr och cromotryck, höjd: 22 cm
S�ldes f�r 10.100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:54)
511 1085 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Liten luftballong ur Traffic, Gustavsberg 1971-1973. Höjd: 10 cm, vit stengodslera, vit glasyr och cromotryck
S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:39)
511 1058 Ströare 3 st, Gustavsberg, socker, salt, peppar, höjd 14.5 cm, två vita och en grön
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 17:15)
511 1052 Tallrikar 'Royal Scenery', Gustafsberg 1800-tal, 4 st, diameter: 24 cm, grön dekor
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 17:09)
511 1061 Tallrikar 16 st, Gustavsberg 1950-tal streckdekor i svartoch grått, två storlekar (2 st gult och grått)
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 17:21)
511 1013 Terrin Hagtorn, Gustavsberg, med lock och fat, längd 30 cm, daterad 1912
S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:01)
511 1028 Väggplatta (dds) Börje Skohg (f. 1923), Gustavsberg, Sverige 1970-tal, pariangods med silverdekor, 35 x 22 cm, signerad: ”SKOHG” och på baksidan ”GUSTAVSBERG” och etikett: ”GUSTAVSBERG SWEDEN 150:-”, fururam 36, 5 x 23, 5 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:22)
511 1094 Väggreliefer "Pomona", Lisa Larson (f. 1931), Gustavsberg 1974-1979, 2 st, 22x22 cm, brun stengodslera, målade och glaserade
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:59)
511 1076 Väggreliefer Lisa Larson (f. 1931), Gustavsberg, husets storlek: 28x29, solros: 22x22 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:40)
511 1077 Väggreliefer Pomona, Lisa Larson (f. 1931), Gustavsberg 1974-1979, 2 st, 22x22 cm, brun stengodslera, målade och glaserade
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:41)
511 1036 Vas Argenta, Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, höjd: 21
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:00)
511 1063 Vas Bernt Friberg (1899-1981), Gustavsberg Studio, höjd: 13 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 17:53)
511 1001 Vas Bernt Friberg (1899-1981), Gustavsberg Studio, höjd: 9 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 17:00)
511 1093 Vas Bernt Friberg (1899-1981), Gustavsbergs Studio, höjd: 20 cm
511 1042 Vas Josef Ekberg (1877-1945), Gustavsberg, 1922, sgrafittodekor, höjd: 11 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:47)
511 1037 Vas Josef Ekberg (1877-1945), Gustavsberg, stengods, sgrafittodekor, höjd: 15 cm
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 17:08)
511 1012 Vas Karin Björquist (född 1927) Gustavsberg, 10-rundad upptill, höjd 13, 5 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:00)
511 1009 Vas Lisa Larson (f. 1931), Gustavsberg, nedre delen med ristad dekor, höjd: 15 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 17:02)
511 1067 Vas Reptil, Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, höjd: 23 cm
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 17:17)
511 1011 Vas Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, Sverige 1960-tal, stengods, glasyr i bruna toner, fyrkantig låg flaskform, höjd 14
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:59)
511 1084 Vas Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg Studio, höjd: 20 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:27)
511 1064 Vas Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg Studio, stengods, höjd: 22 cm
S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:11)
511 3121 Vas Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, stengods, senapsgul glasyr, höjd: 17 cm, signerad 'Stig L (studiohanden)'
511 1019 Vas + fat Argenta, Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, 3 del, diameter: 15-17 cm, höjd: 21 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:54)
511 1041 Vas+skål 'Filigran', Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, silvertråd
S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:44)
511 6144 Vaser "Argenta", Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, ett par, höjd: 12, (1079)
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 17:44)
511 1074 Vaser Bernt Friberg (1899-1981), Gustavsberg Studio, diameter: 9 cm, höjd:7.5 samt höjd: 14 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 17:16)