Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 25 februari 2008 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

511 1029  Bordslampa Lisa Larson (f. 1931) Gustavsberg, signerad, höjd 57 cm

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:24)

511 1025  Dockservis c:a 20 del. Gustavsberg, 'Maj'(2 st. koppar saknar öron)

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 17:05)

511 1030  Emalj  Bengt Berglund (född 1936) Gustavsberg, signerad på framsidan i emaljen, blå toner, ca 125 x 65 cm, ekram

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:29)

511 1045  Emaljtavla signerad Bengt Berglund Gustavsberg 1965, 52x 33 cm, grön med dekor i blått och svart

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:53)

511 1046  Fajans Gustavsberg, Sverige 1940-tal, 3 del: figur ljusstake Ursula Printz (h 15 cm) och två tallrikar (d 21-22, 5 cm) märkta med röd Gustavsbergshand

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:53)

511 1020  Fat "Piazza", Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1950-tal, tallrik, flintgods, reliefdekor av djur och människor under glasyren, svart

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:59)

511 6143  Fat Argenta, Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, 2 st, diameter: 18 cm, (1099 IV)

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 17:43)

511 8764  Fat Domino, Stig Lindberg, Gustavsberg, 20x20

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:19)

511 1066  Figurin "dromedar", Lisa Larson (f. 1931), Gustavsberg, ur "Noaks Ark 1979-1983, höjd: 11 cm, stengodslera, målad och glaserad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:36)

511 1004  Figurin 'Pelle', Lisa Larson (f. 1931), Gustavsberg, ur Larsons ungar 1964-1980, brun stengodslera, delvis glaserad och målad, höjd 20 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:18)

511 1068  Figurin Lisa Larson (f. 1931), Beata ur serien ABC-Flickor, Gustavsberg 1958-1973, målad och delvis glaserad brun stengodslera, längd: 19 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:16)

511 1021  Figurin Lisa Larson (f. 1931), Charlotta, ur serien ABC-Flickor, Gustavsberg 1958-1973, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:43)

511 1092  Figurin Lisa Larson (f. 1931), Charlotta, ur serien ABC-Flickor, Gustavsberg 1958-1973, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 16 cm, produktionsskada

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:22)

511 5563  Figurin Lisa Larson (f. 1931), Emma ur serien ABC-Flickor, Gustavsberg 1958-1973, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 17:17)

511 1003  Figurin Lisa Larson (f. 1931), Johanna ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:17)

511 1034  Figurin Lisa Larson (f. 1931), Malin ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 17:39)

511 1015  Figurin Tyra Lundgren, Gustavsberg, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:21)

511 1022  Figuriner 2 st Gustavsberg bla. Lisa Larson (f. 1931) [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:03)

511 1007  Figuriner 2 st, Lisa Larson (f. 1931), 'Barn', höjd: 13+20 (den stora Gustavsberg studio)

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 17:13)

511 1075  Figuriner Lisa Larson (f. 1931), Gustavsberg + K Studio, hundar, 10 + 12 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:38)

511 1072  Figuriner Lisa Larson (f. 1931), Gustavsberg 2 st, Björn + Sträng (1972). Björn: längd 13 cm, Sträng är 16 cm hög

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:34)

511 1071  Figuriner Lisa Larson (f. 1931), Gustavsberg, 5 st, varav 1 med lagat huvud

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:36)

511 1006  Figuriner Lisa Larson (f. 1931), Gustavsberg, 5-del

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:00)

511 1031  Handkanna och potta 'Tistel', Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg 1917, höjd 26 cm, skador

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:28)

511 1032  Kaffegods Blå Blom, Gustavsberg 12 koppar (två storlekar) och 12 fat

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:29)

511 1082  Keramik 'Karneval', 2 del, Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg 1958-1962, vas + fat (nagg), vasen längd: 25 cm, höjd: 17 cm, fatet, 15x15 cm, fajans, polykrom dekor mot ljusblå botten

S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:38)

511 1010  Keramik  'Nebulosa' Bengt Berglund, Gustavsberg, turkos, 28 cm, nagg

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:59)

511 1069  Keramik  Bernt Friberg (1899-1981), Gustavsberg, 2 st, Höjd, ägget: 8 cm, skål:, diameter: 12 cm, höjd 5.5 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:48)

511 1080  Keramik Josef Ekberg, Gustavsberg, 3 del, skål, diameter: 18 cm, ljusstakar, ett par, höjd: 9 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:54)

511 1081  Keramik  Sven Wejsfelt, Gustavsberg, 4 st, unika, diameter: 9-12 cm, (1 med miniatyrnagg)

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:18)

511 1053  Matservisdelar "Rustik", Britt-Louise Sundell, Gustavsberg 1950-tal, 7 delar: två tillbringare, två stora fat

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 17:10)

511 1050  Matservisdelar 'Bleka Rosor', Gustafsberg 1920-tal, ca 63 delar, bl.a terrin med lock, 6 äggkoppar och såsskål

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:08)

511 1051  Matservisdelar 'Viola', Gustafsberg 1895-1930, ca 38 delar medtillbringare och annat

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 17:09)

511 1023  Matservisdelar 17 del, Stig Lindberg, Prunus, Gustavsberg 1962-1974, kromotryckt dekor med plommon i blått, grönt och svart, slitage

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 17:25)

511 1056  Matservisdelar Gustavsberg, 6 st, gula och ljusblå, bl.a tallrikar med fack, kopp med tv-fat, troligen Stig Lindberg (1916-1982)

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 17:13)

511 1017  Matservisdelar Stig Lindberg (1916-1982), Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten 1960-1974. 11 del. Flintgods och benporslin, kromotryckt, grön och svart

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:51)

511 1083  Miniatyrer (dds) Bernt Friberg (1899-1981), Gustavsberg, 3 st, turkos glasyr, höjd: 4.5 cm + 7 cm + 11 cm

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:12)

511 1055  Plastservisdelar diverse (Bas, Balett och Blues), Gustavsberg, ca 26 delar, diameter 23 cm, slitage

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 17:11)

511 1005  Porslinsdelar Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, 'Pall', 2-del

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:54)

511 1054  Potta “Flaggjunkare” Margareta Hennix för Gustavsberg1968, rak modell med text: “Heja Sverige friskt humör” i blått och gult, höjd 14 cm, diameter 20, 5 (25) cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 17:11)

511 8690  Pyro 3 del. Gustavsberg

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 12:28)

511 1044  Rotogravyr (dds) Wilhelm Kåge, signerad Kåge 42, 26 x 18cm (42 x 32 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:51)

511 1024  Servisdelar Mat- och kaffeservis, 'Guldstjärna', Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, c:a 30 del

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:38)

511 1002  Servisdelar Stig Lindberg (1916-1982), Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten 1960-1974. 6 del. Flintgods och benporslin, kromotryckt, grön och svart. Skador

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 17:31)

511 1043  Skål Argenta, Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, höjd: 6 cm, diameter: 10 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:48)

511 6142  Skål Argenta, Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, längd: 26 (1212 H)

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:00)

511 1040  Skål Bernt Friberg (1899-1981), Gustavsberg studio, Y, diameter: 14 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:27)

511 1026  Skål Farstagods, Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, höjd: 9 cm, diameter: 19 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:00)

511 1033  Skål Josef Ekberg (1877-1945), Gustafsberg 1927, grön med guld, diameter 12 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:30)

511 1035  Skål Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg studio, höjd: 6

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 17:54)

511 1060  Skålar ”Cyklon”, Stig Lindberg (1916-1982) (1916-1982) för Gustavberg, 1950-tal, svart dekor på vit botten, 3 x skål + 1 x såskopp, diameter 24, 5 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 17:16)

511 1008  Skålfat ”Farsta”, Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, Sverige 1960 (K9), Farstagods, avrundad fyrsidig form med blank turkos glasyr, invändig dekor av tre diagonalt skurna våglinjer, 20, 5 x 20, 5 cm, signerad: Kåge Farsta Gustavsberg Studio K9, påmålat 7325 (från Gustavsbergs museum)

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:57)

511 1073  Skålfat Lisa Larson, Gustavsberg Studio, diameter: 23 cm

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:36)

511 1065  Skålfat Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg Studio, höjd: 9 cm, diameter: 34 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:04)

511 5115  Skålfat Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg studio, längd: 26 cm,

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:59)

511 1038  Skulptur Börje Skohg (f. 1923), Gustavsberg, Stengods/silversmide, längd: 9 cm, skada

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 17:58)

511 1079  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Elefant ur Traffic, Gustavsberg 1971-1973. Vit stengodslera med vit glasyr och cromotryck, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 10.100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:54)

511 1085  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Liten luftballong ur Traffic, Gustavsberg 1971-1973. Höjd: 10 cm, vit stengodslera, vit glasyr och cromotryck

S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:39)

511 1058  Ströare 3 st, Gustavsberg, socker, salt, peppar, höjd 14.5 cm, två vita och en grön

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 17:15)

511 1052  Tallrikar 'Royal Scenery', Gustafsberg 1800-tal, 4 st, diameter: 24 cm, grön dekor

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 17:09)

511 1061  Tallrikar 16 st, Gustavsberg 1950-tal streckdekor i svartoch grått, två storlekar (2 st gult och grått)

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 17:21)

511 1013  Terrin Hagtorn, Gustavsberg, med lock och fat, längd 30 cm, daterad 1912

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:01)

511 1028  Väggplatta (dds) Börje Skohg (f. 1923), Gustavsberg, Sverige 1970-tal, pariangods med silverdekor, 35 x 22 cm, signerad: ”SKOHG” och på baksidan ”GUSTAVSBERG” och etikett: ”GUSTAVSBERG SWEDEN 150:-”, fururam 36, 5 x 23, 5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:22)

511 1094  Väggreliefer "Pomona", Lisa Larson (f. 1931), Gustavsberg 1974-1979, 2 st, 22x22 cm, brun stengodslera, målade och glaserade

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:59)

511 1076  Väggreliefer  Lisa Larson (f. 1931), Gustavsberg, husets storlek: 28x29, solros: 22x22 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:40)

511 1077  Väggreliefer  Pomona, Lisa Larson (f. 1931), Gustavsberg 1974-1979, 2 st, 22x22 cm, brun stengodslera, målade och glaserade

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:41)

511 1036  Vas Argenta, Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, höjd: 21

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:00)

511 1063  Vas Bernt Friberg (1899-1981), Gustavsberg Studio, höjd: 13 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 17:53)

511 1001  Vas Bernt Friberg (1899-1981), Gustavsberg Studio, höjd: 9 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 17:00)

511 1093  Vas Bernt Friberg (1899-1981), Gustavsbergs Studio, höjd: 20 cm

511 1042  Vas Josef Ekberg (1877-1945), Gustavsberg, 1922, sgrafittodekor, höjd: 11 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:47)

511 1037  Vas Josef Ekberg (1877-1945), Gustavsberg, stengods, sgrafittodekor, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 17:08)

511 1012  Vas Karin Björquist (född 1927) Gustavsberg, 10-rundad upptill, höjd 13, 5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:00)

511 1009  Vas Lisa Larson (f. 1931), Gustavsberg, nedre delen med ristad dekor, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 17:02)

511 1067  Vas Reptil, Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, höjd: 23 cm

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 17:17)

511 1011  Vas Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, Sverige 1960-tal, stengods, glasyr i bruna toner, fyrkantig låg flaskform, höjd 14

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:59)

511 1084  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg Studio, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:27)

511 1064  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg Studio, stengods, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:11)

511 3121  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, stengods, senapsgul glasyr, höjd: 17 cm, signerad 'Stig L (studiohanden)'

511 1019  Vas + fat Argenta, Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, 3 del, diameter: 15-17 cm, höjd: 21 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:54)

511 1041  Vas+skål 'Filigran', Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, silvertråd

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 16:44)

511 6144  Vaser "Argenta", Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, ett par, höjd: 12, (1079)

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 17:44)

511 1074  Vaser Bernt Friberg (1899-1981), Gustavsberg Studio, diameter: 9 cm, höjd:7.5 samt höjd: 14 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2008 17:16)