1408 8336 Affischer 2 st, Ryssland. Litografiska affischer. Signerade, Moskva 1969. Bladets mått: 58x76cm, oramad, oramade lösa blad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:19)
1408 7048 Akryl Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Colorexplotion". Signerad a tergo. Akryl på duk, 50x40 cm, oramad
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:41)
1408 7117 Akryl Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. Komposition. Signerad. Akryl på duk, 50x20 cm, oramad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:48)
1408 7050 Akryl Kent Jakobsson, "Geometry". Signerad, numrerad -85. Akryl på papper, ca 44x36 cm, yttermått inklusive ram: 61x41 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:41)
1408 8531 Akvarell Birgitta Rolander von Schantz (f. 1930), Sverige. Signerad -97. Bladets mått: 17x28, yttermått inklusive ram: 25x33, akvarell
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:01)
1408 2137 Akvarell Inger Rydén (f. 1944), Sverige. Gårdsmotiv vinter. Signerad, akvarell. Motivet: 41x29, yttermått inklusive ram: 55x42 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:47)
1408 8061 Akvarell Oidentifierad konstnär. Gardelin. Signerad, daterad 1953. Akvarell, 42x56cm, yttermått inklusive ram: 66x78cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:30)
1408 6366 Akvareller 2 st, John Sjösvärd (1890-1958), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, daterad -50,46x29, yttermått inklusive ram: 60x43, akvarell
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:21)
1408 8387 Appliquer Ett par, mässing, jugend. Längd: 23cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:31)
1408 8209 Appliquer Ett par, Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. "Reflex", Skultuna. Mässing. Höjd: 38 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:09)
1408 8356 Appliquer Ett par. Dekor i form av ananas. Höjd: 58cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:59)
1408 7545 Armband 18k guld. Längd: 21cm, vikt: 11,5g.
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:47)
1408 8277 Armbandsur 2 st, Ebel, Bulova Accutron, doublé, manuell, läderband.
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:54)
1408 8397 Armbandsur Cartier De must, Tank, refnr: 590005, Diameter: 23mm, serienr: 101876, läderband, quartz, krona med safir, Batteribyte krävs.
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:21)
1408 8082 Armbandsur Swatch, stål, quartz, datum/dag. Diameter: 40mm, viklås
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:32)
1408 7601 Assietter 4 st, glas, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Diameter: 20cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:40)
1408 7616 Assietter 6+ 2 st, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods. Längd: 14-19cm
1408 8601 Babushka 8 delar. Höjd: 3-29cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:04)
1408 8436 Balja Koppar. Längd: 48cm, höjd: 18cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:59)
1408 7296 Bålskål på fat, Glas. Diameter: 18-29, höjd: 19 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:45)
1408 8181 Barnstol höjd: 100cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:29)
1408 8364 Barnstolar Ett par, Gemla, "LEKO"
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:13)
1408 7377 Barometer Dublin. Höjd: 98 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:49)
1408 8037 Barskåp Teak. Bredd: 113. Djup: 66 cm. Höjd: 77 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:29)
1408 8420 Bestick + mugg & pokal, 4 delar, silver. Vikt: ca 185g
1408 7398 Blandteknik 2 st, Torger Saether (1902-1964), Motivet: 28x32, yttermått inklusive ram: 43x42 respektive 42x52 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:32)
1408 8434 Blandteknik 3 st, Arvid Knöppel (1892-1970), Sverige. Yttermått inklusive ram: 23x30-46x27cm. Signerad
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:46)
1408 8435 Blandteknik 4 st, Arvid Knöppel (1892-1970), Sverige. Signerade, djur, yttermått inklusive ram: 24x31cm-41x27cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:15)
1408 7124 Blandteknik Bengt Bengtsson, "Liberte". Tryck på plexiglas. Höjd: 26 cm, bredd: 19,5 cm. Djup: 9,5 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:59)
1408 7051 Blandteknik Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Surface". Signerad a tergo. Mixed media akryl/epoxy. 46x58 cm, oramad
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:44)
1408 2164 Blandteknik Maria Adelborg (1849-1940), Sverige. Signerad. Blandteknik. Bladets mått: 33x42cm, yttermått inklusive ram: 45x58cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:07)
1408 8565 Blandteknik Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. "Vita tulpaner". Signerad, daterad -97. Motivet: 28x22 cm, yttermått inklusive ram: 44x36 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:08)
1408 7125 Blandteknik Veronica Sofie. "Siluette". Tryck på plexiglas. Bredd: 19,5 cm. Djup: 9,5 cm, höjd: 26 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:09)
1408 7484 Blandteknik Wei Chen, Signerad, tiger, 66x67, yttermått inklusive ram: 75x75 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:22)
1408 8417 Blockflöjter 4 st, på ställ. Längd: 33-47, bland annat Angel
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:52)
1408 8426 Blyertsteckningar 3 st. Arvid Knöppel (1892-1970), Sverige. Djur, bladets mått: ca 18x13. Signerade, oramade
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:18)
1408 8445 Bojan Sent 1800-tal, Kina. Höjd: 22 cm. Diameter: 20 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:52)
1408 8099 Bokhyleskåp senjugend. Senare bemålning. Bredd: 130 cm. Djup: 32 cm. Höjd: 166 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:46)
1408 7385 Bokhylla Ek, senjugend. Bredd: 110, djup: 34 cm, höjd: 145 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:14)
1408 5286 Bokhylla John Kandell (1925-1991), Sverige. Pilaster, Källemo. Brännstämplad. Höjd: 205 cm. Bredd: 20 cm. Djup: 23 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:39)
1408 8191 Bokhyllor Ett par. Bredd: 100 cm. Djup: 25 cm, höjd: 201 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:58)
1408 8517 Bord Teak, höj & sänkbar. Bredd: 60 cm, djup: 37 cm, höjd: 85 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:30)
1408 7552 Bordsfotogenlampa glas, ej fäste. Höjd: 43 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:00)
1408 7342 Bordsfotogenlampa Höjd: 55 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:19)
1408 8284 Bordslampa Jugendstil, metall, glaskupa. Nutida. Höjd: 50cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:25)
1408 8320 Bordslampa Kina. Höjd: 50cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:06)
1408 8219 Bordslampa Retro. Höjd: 25cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:05)
1408 8321 Bordslampfot omgjort fotoegenlampa, 1800-tal. Höjd: 32cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:27)
1408 8135 Bordslampfot porslin, Kina. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:14)
1408 8449 Bordslampfot porslin. Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:51)
1408 8097 Bordslampor Ett par, Anna Ehrner (f. 1948), Sverige. Ateljé Lyktan, "Anna", 1970/80-tal. Höjd: 61cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:56)
1408 8319 Bordslampor Ett par, Kina. Höjd: 63cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:26)
1408 8129 Bordslampor Ett par. Höjd: 73cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:15)
1408 7186 Bordsspegel 1800-tal, 86x64 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:10)
1408 7395 Bordsspegel Trä. Diameter: 39, höjd: 52 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:27)
1408 8180 Bouilottelampa mässing, grön plåtskärm. Höjd: 65cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:11)
1408 8179 Bouilottelampor Ett par, mässing, grön plåtskärm. Höjd: 65cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:13)
1408 7122 Brevkniv tenn, Sverige, ca 1930-tal. Längd: 16,5 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:18)
1408 8256 Byrå Bemålat. Bredd: 90 cm. Djup: 46 cm, höjd: 79 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:06)
1408 7250 Byrå Björk, senbarockstil. Bredd: 77. Djup: 40 cm, höjd: 75 cm, nyckel
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:32)
1408 8494 Byrå Gustaviansk stil, med stenskiva. Bredd: 69 cm. Djup: 36 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:32)
1408 7564 Byrå Intarsia, med stenskiva. Bredd: 110 cm. Djup: 48 cm, höjd: 80 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:17)
1408 8166 Byrå Längd: 76 cm. Djup: 41 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:07)
1408 8479 Byrå nyrenässans. Bredd: 83 cm. Djup: 46 cm. Höjd: 114 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:57)
1408 8461 Byrå senbarockstil, 1900-tal. Bredd: 76. Djup: 43 cm, höjd: 73 cm, nyckel
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:59)
1408 8491 Byrå sengustaviansk stil, med stenskiva. Bredd: 86 cm. Djup: 46 cm. Höjd: 79 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:07)
1408 6346 Byrå Sengustaviansk, Stenskiva, mahogny, mässingsdekor. Bredd: 92 cm. Djup: 52 cm. Höjd:
84 cm, nyckel
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:27)
1408 8442 Byrå Sent 1800-tal. Bredd: 90, djup: 50 cm, höjd: 149 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:23)
1408 8419 Cherryglas 13+ 12st. Höjd: 6-9cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:03)
1408 8183 Coaster Nysilver, England. Diameter: 15 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:33)
1408 8617 Dalahästar 6 st, olika åldrar. Höjd: 10-26 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:34)
1408 8466 Dekorelement Asien, 31x84 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:48)
1408 8128 Eldhund Olle Hermansson, "Räven", gjutjärn, Husqvarna. Längd: 45cm, höjd: 28cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:34)
1408 8416 Eldset 3 delar. Höjd: 85cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:02)
1408 8414 Eldset 4 delar. Höjd: 71cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:47)
1408 7111 Emmafåtölj höjd: 86 cm, sitthöjd: 38 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:28)
1408 8257 Epåletter 2 st. Monterade på bokstöd. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:53)
1408 6002 Etsning Gérard Titus-Carmel (f. 1942), Frankrike. Signerad, numrerad 24/100, daterad -74. Bladets mått: ca 75x56 cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:43)
1408 8205 Fågelbad Byarum. Diameter: 50 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:59)
1408 8036 Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Paradis II", 1989, Haskel 226. Signerad, numrerad 10/90. Oramat löst blad, etsning + handkolorering. Bladets mått: 87,5x68 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:17)
1408 8035 Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Paradis II", 1989, Haskel 226. Signerad, numrerad 15/90. Oramat löst blad, etsning + handkolorering. Bladets mått: 87,5x68 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:34)
1408 8008 Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 11/100, daterad 1977, Haskel 135. Oramat löst blad. Motivet: ca 130x88 cm. Bladets mått: 140x96,5 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:57)
1408 8557 Färgetsning Shoichi Hasegawa (f. 1929), Japan. Signerad, numrerad 18/110, "Le Parc". Motivet: 49x58, yttermått inklusive ram: 75x86 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:50)
1408 7038 Färgetsning Ulf Trotzig (1925-2013), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Bladets mått: 30x20 cm, yttermått inklusive ram: 36x26 cm
1408 8432 Färgkrita Arvid Knöppel (1892-1970), Sverige. Signerade, vargar, 34x35cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:26)
1408 8431 Färgkrita Arvid Knöppel (1892-1970), Sverige. Signerade, yttermått inklusive ram: 38x60cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:31)
1408 7475 Färglitografi 2 st, Vladimir Beck (f. 1943), Signerad, numrerad 275, yttermått inklusive ram: 29x27 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:08)
1408 8046 Färglitografi Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Signerad, numrerad 105/210, daterad 1975. Motivet: 45x53, yttermått inklusive ram: 58x65
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:28)
1408 8556 Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 174/250. Motivet: 55x43, yttermått inklusive ram: 72x57 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:52)
1408 8088 Färglitografi Bengt Ribbentoft (f. 1943), Sverige. Signerad, numrerad 250/360, "Moonlight". Motivet: 77x56cm, yttermått inklusive ram: 96x72cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:17)
1408 7567 Färglitografi Bernard Cathelin (1919-2004), Frankrike. Signerad, numrerad 81/175. Motivet: 46x85cm, yttermått inklusive ram: 65x102cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:26)
1408 8540 Färglitografi collage, Hans Hamngren (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 140/165, yttermått inklusive ram: 49x60 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:55)
1408 8174 Färglitografi Erik Olson, EA-upplaga (Épreuve d’artiste), Signerad. 1978. Motivet: 23x31, yttermått inklusive ram: 41x47 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:17)
1408 7089 Färglitografi Esaias Thorén (1901-1981), Sverige. PT -52, ej signerad, oramat löst blad. Bladets mått: 60x44 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:12)
1408 6196 Färglitografi Esaias Thorén (1901-1981), Sverige. Signerad, numrerad 82/750, daterad 73. Motivet: 42x50, yttermått inklusive ram: 57x62 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:13)
1408 8271 Färglitografi Gösta Gustafsson. "På väg till biblioteket". Signerad, numrerad 186/310. Motivet: 53x44cm, yttermått inklusive ram: 64x49cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:21)
1408 8595 Färglitografi Guy Bardone (1927-2015), Frankrike. Kvinna. Signerad, numrerad 91/175, oramat löst blad. Bladets mått: 76x56 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:09)
1408 8553 Färglitografi Henrik Allert (f. 1937), Sverige. Signerad, numrerad 47/150. Motivet: 19x18, yttermått inklusive ram: 37x33 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:35)
1408 8049 Färglitografi Igge Karlsson (1932-2009), Sverige. Signerad, numrerad 141/260, daterad82. Bladets mått: 63x48, yttermått inklusive ram: 70x54 cm. Signerad
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:27)
1408 8047 Färglitografi Igge Karlsson (1932-2009), Sverige. Signerad, numrerad 25/70, daterad 84. Bladets mått: 56x75, yttermått inklusive ram: 63x82 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:41)
1408 7126 Färglitografi Jaap Hoffmann (1938-2012), Nederländerna. Komposition med fält. Signerad, numrerad 20/30, daterad 1972. 65x65 cm, yttermått inklusive ram: 73x73 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:06)
1408 8596 Färglitografi Jean-Paul Donadini (f. 1951), Frankrike. Signerad, numrerad 128/150, luftballong, oramat löst blad, bladets mått: 65x50 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:20)
1408 7533 Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 127/285, daterad -73,20x28, yttermått inklusive ram: 33x42 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:49)
1408 7534 Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 159/285, daterad -73,20x28, yttermått inklusive ram: 33x42 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:50)
1408 8544 Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad, numrerad 8/20. Motivet: 55x42, yttermått inklusive ram: 72x59 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:49)
1408 8550 Färglitografi Maria Boczewska (f. 1940), Polen. Signerad, numrerad 71/250, "Japanska Körsbär". Motivet: 56x77cm, yttermått inklusive ram: 70x88cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:59)
1408 8577 Färglitografi Mårten Andersson (1934-2017), Sverige. Signerad, numrerad 139/360, oramat löst blad, bladets mått: 46x62 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:03)
1408 8576 Färglitografi Mårten Andersson (1934-2017), Sverige. Signerad, numrerad Hc 4/36, oramat löst blad, bladets mått: 63x46 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:38)
1408 8564 Färglitografi Mihail Chemiakin (f. 1943), Ryssland. Signerad, numrerad 209/250. Motivet: 50x43, yttermått inklusive ram: 84x73 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:05)
1408 8045 Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 61/460, daterad -78. Motivet: 41x33, yttermått inklusive ram: 57x46 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:33)
1408 8569 Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 26/75. Motivet: 63x49, yttermått inklusive ram: 80x65 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:31)
1408 8381 Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad. Signerad, numrerad 119/320, daterad -98. Motivet: 24x24, yttermått inklusive ram: 45x40 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:29)
1408 8604 Färglitografi Oidentifierad konstnär. Vaxholm. Signerad, numrerad 89/360. Motivet: 44x40, yttermått inklusive ram: 62x56 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:33)
1408 8563 Färglitografi Olle Nyman (1909-1999), Sverige. Tupp, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad. Motivet: 31x33, yttermått inklusive ram: 47x47 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:03)
1408 8571 Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, numrerad 17/210. Motivet: 21x30, yttermått inklusive ram: 37x46 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:22)
1408 8542 Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, numrerad 17/40. Motivet: 22x38, yttermått inklusive ram: 42x54 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:41)
1408 7482 Färglitografi Peder Duke (1938-2003), Sverige. Signerad, numrerad 28/200. Motivet: 41x39, yttermått inklusive ram: 65x58 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:17)
1408 7544 Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad. Motivet: 34x53cm, yttermått inklusive ram: 52x69cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:44)
1408 8173 Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Vintermotiv. Signerad, numrerad 313/360. Motivet: 21x15
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:02)
1408 8269 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 154/250, "utskär Gillöga". Motivet: 35x49cm, yttermått inklusive ram: 51x67cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:45)
1408 8472 Färglitografi Stanislaw Zoladz (f. 1952), Sverige. Vettar, sond245/290,1993. Signerad. Motivet: 50x38, yttermått inklusive ram: 68x55 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 21:03)
1408 8469 Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Af Chapman. Signerad, numrerad 350/360, daterad -80, yttermått inklusive ram: 50x66 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:23)
1408 8535 Färglitografi Sven Lindholm, katter, signerad, ET. Motivet: 30x24, yttermått inklusive ram: 46x37 cm
1408 8338 Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, numrerad 13/361. Motivet: 42x40, yttermått inklusive ram: 56x60cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:13)
1408 7447 Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927), Signerad, numrerad 30/100. Bladets mått: 56x76, yttermått inklusive ram. 71x90 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:33)
1408 8538 Färglitografi Ulf Wahlberg (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 158/210, daterad -79, yttermått inklusive ram: 44x60 cm. Signerad
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:08)
1408 8272 Färglitografier 2 st, Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Signerad, daterad 85. Motivet: 34x46cm, yttermått inklusive ram: 53x64cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:15)
1408 8587 Färglitografier 2 st, Georges Laporte (1926-2000), Frankrike. 165/150-upplaga, oramade lösa blad, bladets mått: 57x76 & 76x57 cm. Signerad
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:55)
1408 8541 Färglitografier 2 st. Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. 230-upplaga. Signerad. Motivet: 38x27, yttermått inklusive ram: 55x43 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:38)
1408 8588 Färglitografier 3 st, Alain Ragaru (f. 1949), Frankrike. Signerade, oramade lösa blad, 250-upplaga. Bladets mått: 46x56 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:20)
1408 8530 Färglitografier 4 st, Signerad, numrerad 150/500. Motivet: 24x18, yttermått inklusive ram: 37x32 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:57)
1408 8584 Färglitografier 4 st, Signerade Frederic, oramade lösa blad, bladets mått: 50x70 ca
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:11)
1408 8598 Färglitografier 4 st. Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 30-upplaga. Bladets mått: 63x50 cm, oramade lösa blad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:27)
1408 8122 Fat 10st, Nysilver. Längd: 23-53cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:33)
1408 8325 Fat Kosta. Längd: 32cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:25)
1408 8229 Fat mässing, orientalisk. Diameter: 58cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:17)
1408 8404 Fat Orrefors, Edward Hald (1883-1980), Sverige. Aqua-graal, No 420P. Längd: 40cm. Djup: 30cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:11)
1408 8375 Fat silver, graverat, vikt: 200g, diameter: 21 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:27)
1408 8059 Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Silur, Gustavsberg, 1960-tal, chamotterat stengods i brunt och svart, 20x20 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:39)
1408 8060 Fat Upsala Ekeby, 18x18cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:41)
1408 8368 Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Pernilla, böjträ, renoveringsobjekt
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:09)
1408 8369 Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Pernilla, böjträ, renoveringsobjekt
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:35)
1408 8410 Fåtölj Fällbar, 1970-tal
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:21)
1408 8357 Fåtölj Med dyna.
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:11)
1408 8145 Fåtölj med fotpall, Hjellegjerde, Northen Comfort, skinn
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:04)
1408 8597 Fåtöljer Ett par, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, No 568. Lösa sittplymåer. Senare klädsel, ej etikettmärkta. Bredd: 89 cm. Höjd: 80 cm, sitthöjd: ca 45 cm
S�ldes f�r 64.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:23)
1408 8185 Filmaffisch "The Wizard of Oz", 8 st egenhändiga autografer, numrerad 885/1000. Signaturer av Jerry Maren, Meinhardt Raabe, Margaret Pellegrini, Clarence Swensen, Karl Slover, Lewis Croft, Nels Nelson, Betty Tanner, Mickey Carroll. Bladets mått: 86,5x55,5 cm, yttermått inklusive ram: 108x78 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:20)
1408 7120 Fiol längd: 53 cm, i väska
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:39)
1408 8285 Första dagsbrev ca 475 st. Längd: 15,5-22 cm, djup: 11-15,5 cm
1408 8261 Fotogenlampa tenn / glas, + stövelknekt, metall. Höjd: 8 - 34
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:58)
1408 7287 Fotoram mässing, Drottning Victoria, Signerat 1904, yttermått inklusive ram: 26x18 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:29)
1408 7294 Fotoram silver, 1919, yttermått inklusive ram: 23x18 cm
S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:42)
1408 8599 Fotpall Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, No 568. Längd: 67 cm, bredd: 55 cm, höjd: 45 cm
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:04)
1408 8187 Garderobsskåp Jugend, med spegel. Bredd: 76 cm. Djup: 50 cm, höjd: 193 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:25)
1408 8398 Gardiner 2 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. 117x215cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:03)
1408 8464 Glas 10 + 8 st, slipade. Höjd: 13-15 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:25)
1408 8225 Glasservisdelar 18delar, Reijmyre glasbruk, rött glas
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:23)
1408 8201 Glasservisdelar 24st, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta, "City". Höjd: 7-13cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:45)
1408 8048 Gobeläng Jaktmotiv, 210x160 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:47)
1408 8248 Golvlampa höjd: 150cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:32)
1408 8158 Golvlampa höjd: 150cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:04)
1408 8591 Golvlampa Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, "Den lilla kamelen", modellnr 2568. Mässing, höj- och sänkbar. Höjd: ca 150-168 cm
S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:56)
1408 8624 Golvlampa Luxus. Höjd: 138
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:16)
1408 8295 Golvlampa mässing och trä. Höjd: 145cm
1408 8512 Golvlampa Tre-armad. Höjd: 162cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:49)
1408 8091 Golvlampa Två-armad. Höjd: 150cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:56)
1408 8437 Golvlampfot höjd: 168cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:55)
1408 8140 Golvvas keramik, Ekeby. Höjd: 44 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:28)
1408 8609 Gouache Bob Matson (f. 1945), Sverige. Instrumentbräda. Signerad, daterad -80. Gouache, 24x34 cm, yttermått inklusive ram: 37x46 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:09)
1408 8582 Grafiska blad 3 st, Oidentifierad konstnär. Signerade, oramade lösa blad, bladets mått: 46x34 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:02)
1408 7088 Grafiskt blad Gicléetryck, Bengt Bengtsson, "Bitcoin". Signerad, numrerad 90/100. Oramat löst blad, 28x38 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:17)
1408 8025 Grafiskt blad Gicléetryck, Bengt Bengtsson, "Comic Girl". Signerad, numrerad 21/50. Oramat löst blad, 38x28 cm
1408 7087 Grafiskt blad Gicléetryck, Catrin Johansson, "Zebras". Signerad, numrerad 23/50. Oramat löst blad, 28x38 cm
1408 8015 Grafiskt blad Gicléetryck, Jan Rufelt (f. 1956), Sverige. "Levels". Signerad, numrerad 7/50, oramat löst blad, 60x45 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:09)
1408 8017 Grafiskt blad Gicléetryck, Jan Rufelt (f. 1956), Sverige. "Roman". Signerad, numrerad 16/50, oramat löst blad, 45x60 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:03)
1408 8022 Grafiskt blad Gicléetryck, Jonas Lundh (f. 1965), Sverige. "Hus". Signerad, numrerad 17/50, oramat löst blad, 27x38 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:04)
1408 8023 Grafiskt blad Gicléetryck, Jonas Lundh (f. 1965), Sverige. "Landskap med hus". Signerad, numrerad 76/100, oramat löst blad, 30x42 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:01)
1408 7045 Grafiskt blad Gicléetryck, Kjell Nilsson (f. 1953), Sverige. "Vinterlandskap". Signerad, numrerad 38/100. Motivet: 28x38 cm, yttermått inklusive ram: 42x52 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:41)
1408 8024 Grafiskt blad Gicléetryck, Per Ola Andersson (f. 1961), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 27/100, oramat löst blad, 38x28 cm
1408 7108 Grafiskt blad Gicléetryck, Vladimir Kamendy (1955-2014), Sverige. "Spinanza". Signerad, numrerad 23/100, ca 28x18 cm, yttermått inklusive ram: 42x32 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:17)
1408 8415 Hink , Sverige.+ gryta, 2 delar, Koppar. Diameter: 27-33 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:19)
1408 8519 Hög hatt Non plus Ultra, Med låda.
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:17)
1408 8147 Hörnskåp Allmoge "1804". Bredd: 95 cm. Djup: 53 cm, höjd: 218 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:09)
1408 7172 Hörnskåp Furu, 1873. Bredd: 129, djup: 85 cm, höjd: 218 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:50)
1408 8602 Hörnskåp Med vitrin. Bredd: 77 cm. Djup: 54 cm, höjd: 201 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:48)
1408 7248 Hörnväggskåp Allmoge. Höjd: 106
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:28)
1408 8378 Ikon 1800-tal, Ryssland, rizza i silver, ramens innermått: 25x21, yttermått inklusive ram: 34x29 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:42)
1408 8290 Jardiniere Längd: 35cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:03)
1408 8523 Jordglob höjd: 58cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:08)
1408 8386 Kaffe/mocka och glögg 13st, Koppar + 2 fat, Valencia, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Finland. Lanserades 1962. Handmålad dekor i koboltblått mot vit botten. Märkt ARABIA FINLAND UP
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:08)
1408 8153 Kaffeservis 12 koppar med fat + 12 assietter, Blå Blom Gustavsberg
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:50)
1408 8268 Kaffeservisdelar 17 delar, benporslin, Gustavsberg + extrafat
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:54)
1408 7603 Kaffeservisdelar 23 delar, Gustavsberg.
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:40)
1408 8418 Kaffeservisdelar ca 39 delar, Blå Blom, Gustavsberg
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:27)
1408 8309 Kaffeservisdelar ca 40, Meissen.
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:55)
1408 8214 Kaffeskedar 6 st. Silver, samearbete. Längd: 11 cm. Vikt: 75g
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:31)
1408 8377 Kamera Compur F. Deckel, Munchen, Tyskland. Höjd: 24cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:52)
1408 8374 Kamera Leica E. Leitz Wetzlar. Längd: 14cm, serienr: 674558, med fodral
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:21)
1408 8200 Käpp Med silvermontering. Längd: 92cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:56)
1408 8463 Karaffer + dosor, 4 + 3 delar, glas / kristall. Höjd: 8-33 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:18)
1408 8296 Karmstol Barockstil.
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:47)
1408 8520 Karmstol Chippendale stil
1408 8137 Karmstolar Ett par, bemålade
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:47)
1408 8583 Karmstolar Ett par, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, No 969. Lyrformad ryggbricka med rotting. Höjd: 79 cm. Bredd: 66 cm. Djup: 58 cm, sitthöjd: ca 42 cm
S�ldes f�r 16.500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:41)
1408 8141 Karmstolar Ett par, Karl johan
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:39)
1408 8407 Kista 1700-tal, "ommålad 1905". Bredd: 49, djup: 41 cm, höjd: 24 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:22)
1408 8366 Kista Asien. Bredd: 50, djup: 28 cm, höjd: 28 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:33)
1408 8197 Kista Längd: 64 cm. Djup: 44 cm, höjd: 32 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:12)
1408 6176 Klaffbord mahogny, England, 1800-tal. Bredd: 48+ 2x49. Djup: 105 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:03)
1408 8433 Kolteckning Arvid Knöppel (1892-1970), Sverige. Signerad, Björn, yttermått inklusive ram: 45x58cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:31)
1408 8130 Koppar 8 delar, bland annat: Kaffekittlar, h14 - 27. Längd: 12,5-22 cm, djup: 12,5-20 cm, höjd: 5,5-24 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:18)
1408 8133 Kopparbunke 3 ben + blompiedestal, koppar / smide. Höjd: 28-46 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:48)
1408 8196 Kopparkärl Diameter: 40cm. Höjd: 34cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:27)
1408 8228 Korgar 2 st, flätade. Längd: 80cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:56)
1408 8515 Krukor 3 st. Höjd: 22-28cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:38)
1408 8150 Kryddburkar 6 + 6 st. Höjd: 13 - 18
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:19)
1408 8600 Kuddar 5 st, Firma Svenskt Tenn, Lin, 50x50 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:49)
1408 7352 Lampbord 1950-tal, NK. Bredd: 62, djup: 42 cm, höjd: 49 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:34)
1408 8164 Lampbord Diameter: 57cm. Höjd: 68cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:35)
1408 8367 Lampbord Ett par, 1950-tal, teak / metall. Bredd: 61, djup: 34 cm, höjd: 52 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:08)
1408 8156 Lampbord Längd: 46 cm. Djup: 46 cm, höjd: 62 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:14)
1408 8263 Lampbord Med lådor, Bredd: 33 cm. Djup: 27 cm, höjd: 75 cm, nyckel
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:25)
1408 8606 Leksaksbilar parti diverse, bland annat Gorky, Durango, Hotwheels, m. M
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:57)
1408 8208 Likörset 5 delar, glas /tenn. Höjd: 8-28 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:29)
1408 8403 Linnedukar 9st
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:45)
1408 7462 Ljuskrona barockstil, med prismor. Höjd: 85cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:45)
1408 5347 Ljuskrona Empirestil. Höjd: 90 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:54)
1408 8101 Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: 72 cm. Diameter: 35 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:15)
1408 8443 Ljuskrona Maria Teresiastil. Höjd: 100cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:47)
1408 8475 Ljuskrona Med prismor. Höjd: 50cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:01)
1408 7500 Ljuskrona Med prismor. Höjd: 70cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:47)
1408 6383 Ljuskrona med prismor. Höjd: 95 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:04)
1408 6277 Ljuskrona rokokostil. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:20)
1408 7311 Ljuslykta Porslin. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:26)
1408 6355 Ljusplåtar Ett par, 1800-tal, mässing, 46x37 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:48)
1408 8476 Ljusplåtar Ett par, mässing. Höjd: 42cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:42)
1408 8395 Ljusstakar 9st, Bland annat Liljan. Höjd: 8-19,5cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:51)
1408 8207 Ljusstakar Ett par, metall, barockstil. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:15)
1408 8124 Ljusstakar Ett par, nysilver. Höjd: 21cm
1408 8376 Lodur 1800-tal. Höjd: 115
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:58)
1408 8355 Månskensklampa mässing och glas. Höjd: 28cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:54)
1408 8103 Matsalsgrupp 11 delar, Gustaviansk stil. Diameter: 117cm. Höjd: 75cm, 3st iläggsskivor, 48x3cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:39)
1408 8459 Matsalsgrupp 5 delar, England, mahogny, bord på pelarfot, 4 st stolar, Dia 110. Höjd: 75, en ilägg 45 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:57)
1408 8188 Matsalsgrupp 5 delar. Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Calmare Nyckel", 1900-talets andra hälft. Längd: 166 cm. Djup: 90 cm. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:21)
1408 7177 Matsalsgrupp Gustaviansk stil, 5 delar. Diameter: 105, höjd: 75 cm, + 1 iläggx60 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:58)
1408 7315 Matsalsgrupp matbord + 6 st stolar med skinnsitsar (4 stolar + 2 karmstolar). KARIN MOBRING & TOMAS JELINEK, "Stockholm", Ikea 1998. 2 st iläggsskivor a 51 cm. Längd: ca 161-363 cm. Djup: 105 cm. Höjd: 73 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:32)
1408 8189 Matsalsskåp Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Calmare Nyckel", Åfors möbelfabrik. 1900-talets andra hälft. Bredd: 117 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 175 cm, nyckel
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:03)
1408 8391 Matservisdelar 12+ 12 delar, Geranium, Gustafsberg. Diameter: 26,5cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:56)
1408 8057 Matservisdelar 27 delar, Gustafsberg. Längd: 22-44cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:36)
1408 8616 Matservisdelar 30 del ca, Kålblad, Portugal
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:14)
1408 7594 Matta 182x272 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:29)
1408 8172 Matta Gabbeh, figural, 87x110
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:04)
1408 7588 Matta Meshed Beludje, 111x192cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:28)
1408 6291 Matta Orientalisk, 120x165cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:34)
1408 7260 Matta orientalisk, 120x185 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:59)
1408 7317 Matta orientalisk, 122x203 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:34)
1408 6160 Matta orientalisk, 135x274 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:26)
1408 8314 Matta orientalisk, 140x190 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:54)
1408 7323 Matta orientalisk, 72x122 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:46)
1408 6403 Matta orientalisk, Antik, 147x244 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:10)
1408 6401 Matta orientalisk, Hamadan, 104x230 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:05)
1408 6404 Matta orientalisk, Hamadan, 128x206 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:08)
1408 8607 Matta Röllakan, märkt M, 80x292 cm
1408 8581 Matta trasmatta. Formgiven av Margit Thorén för Firma Svenskt Tenn, 200x250cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:35)
1408 8326 Miniatyrer 16st vaser och skålar. Bland annat Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige och Hans Hedberg (1917-2007), Sverige. Höjd: 2-14cm
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:20)
1408 7526 Mobil Kaija Aarikka, metall, ca 27x76 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:33)
1408 7525 Mobil Kaija Aarikka, metall, ca 31x80 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:32)
1408 8212 Mockaskedar 12 st. Silver, Flora. Längd: 10 cm. Vikt: 107g
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:57)
1408 8213 Mockaskedar 12 st. Silver. Längd: 10 cm. Vikt: 97g
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:35)
1408 8623 Nattygsbord Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. (ej signerad), Bredd: 50d. 32. Höjd: 58 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:36)
1408 8405 Nattygsbord Ett par, 1960-tal. Bredd: 45, djup: 31 cm, höjd: 51 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:23)
1408 8409 Nattygsbord mahogny. Bredd: 36, djup: 50 cm, höjd: 56 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:36)
1408 8514 Nattygsbord Teak. Bredd: 40 cm. Djup: 27 cm, höjd: 26 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:18)
1408 8198 Notställ Längd: 45 cm. Djup: 30 cm. Höjd: 136 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:24)
1408 8622 Öl-/vinglas 16 delar. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:19)
1408 8083 Olja / collage Jette L Ranning (f. 1954), Danmark. "Notes on Louvre". Signerad a tergo, daterad -93. Olja och collage på duk, 60x81 cm, oramad
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:09)
1408 8194 Oljemålning A Zvidrin. Signerad, daterad 1990. Olja på duk, 100x90cm, yttermått inklusive ram: 104x93cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:34)
1408 8062 Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad, -37. Olja på duk, 33x40cm, yttermått inklusive ram: 38x46cm
1408 8077 Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad, -38. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 38x35cm
1408 8063 Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad, -40, stilleben. Olja på pannå, 35x26cm, yttermått inklusive ram: 41x33cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:33)
1408 8064 Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad, -43. Olja på pannå, 40x32cm, yttermått inklusive ram: 44x36cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:49)
1408 8080 Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad, -44. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 58x48cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:47)
1408 8071 Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad, -46. Olja på pannå, 63x52cm, yttermått inklusive ram: 75x64cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:25)
1408 8076 Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad, -47. Olja på pannå, 54x46cm, yttermått inklusive ram: 71x63cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:05)
1408 8066 Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad, -48. Olja på duk, 35x27cm, yttermått inklusive ram: 36x28cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:20)
1408 8072 Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad, -48. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 48x41cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:10)
1408 8081 Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad, -52. Olja på duk, 64x80cm, yttermått inklusive ram: 79x95cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:31)
1408 8078 Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad, -55. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 40x29cm
1408 8074 Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad, -56. Olja på pannå, 72x35cm, yttermått inklusive ram: 76x39cm
1408 8075 Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad, -57. Olja på duk, 60x48cm, yttermått inklusive ram: 65x53cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:20)
1408 8073 Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad, -58. Olja på duk, 62x78cm, yttermått inklusive ram: 72x90cm
1408 8044 Oljemålning August Hammarström (1849-1914), Sverige. Signerad a tergo, 1884. Olja på duk, 52x64cm, yttermått inklusive ram: 70x81cm
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:51)
1408 7566 Oljemålning Bertil Widbrandt (1914-1988), Sverige. Signerad, änder. Olja på duk, 49x60cm, yttermått inklusive ram: 66x77cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:24)
1408 7622 Oljemålning Birger Mörk (1919-2010), Sverige. Signerad, daterad 60. Olja på pannå, 49x60cm, yttermått inklusive ram: 52x63cm
1408 8554 Oljemålning Birgitta Månsson. Signerad. Olja på duk, 21x21, yttermått inklusive ram: 35x35 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:42)
1408 8610 Oljemålning Bo Rydstern (f. 1960), Sverige. Landskap. Signerad. Olja på duk, 32x43 cm, yttermått inklusive ram: 38x50 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:23)
1408 8067 Oljemålning Carl Köhler (1919-2006), Sverige. Skärgårdsmotiv. Signerad. Olja på pannå, 16x21, yttermått inklusive ram: 31x37 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:04)
1408 7598 Oljemålning Chan, Signerad, rökande man. Olja på duk, 59x44cm, yttermått inklusive ram: 63x48cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:32)
1408 8235 Oljemålning Christenson, Venedig, 1927. Signerad. Olja på pannå, ramens innermått: 32x42, yttermått inklusive ram: 37x47 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:34)
1408 8085 Oljemålning Dan Martin (1910-1999), Sverige. Signerad, daterad 72, skogsmotiv. Olja på duk, 31x78cm, yttermått inklusive ram: 50x98cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:49)
1408 7327 Oljemålning Egmond Vernon, komposition. Signerad, numrerad -65. Olja på duk, daterad 72x91 cm, 76x95 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:37)
1408 8566 Oljemålning Einar Svedin (1916-2004), Sverige. Signerad, daterad 1983. Olja på duk, 61x73 cm, yttermått inklusive ram: 70x82 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:29)
1408 7222 Oljemålning Elsa Flensburg (1891-1982), Sverige. Signerad, daterad 43, stilleben. Olja på duk, 26x21, yttermått inklusive ram: 34x30 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:43)
1408 7625 Oljemålning Ferenc Illés (1937-1990), Ungern. Stilleben. 1982. Signerad. Olja på pannå, 59x78 cm, yttermått inklusive ram. 66x86 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:21)
1408 8043 Oljemålning Ferenc Illés (1937-1990), Ungern. Stilleben. Signerad, daterad 1982. Olja på pannå, 79x59cm, yttermått inklusive ram: 86x66cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:09)
1408 7118 Oljemålning Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Sunset". Signerad. Olja på duk, 40x40 cm, oramad
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:07)
1408 7128 Oljemålning Georg Lindström (f. 1912), Sverige. Skridskoåkare i Kungsträdgården. Signerad G Lindström. Olja på pannå, 80x120 cm, yttermått inklusive ram: 97x137 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:16)
1408 8041 Oljemålning Hans Osswald (f. 1919), Sverige. Signerad, "Josef & Maria". Olja på duk, 78x63cm, yttermått inklusive ram: 94x80cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:02)
1408 7224 Oljemålning Hjalmar Strååt (1885-1971), Sverige. Signerad, Gamla Stan. Olja på pannå, 37x27, yttermått inklusive ram: 50x40 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:42)
1408 7225 Oljemålning Hjalmar Strååt (1885-1971), Sverige. Signerad, Gamla Stan. Olja på pannå, 37x27, yttermått inklusive ram: 50x40 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:43)
1408 6368 Oljemålning I E Ersson, pojke med tjurar. Signerad, daterad 1860. Olja på duk, 52x69, yttermått inklusive ram: 68x85 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:28)
1408 2139 Oljemålning Inger Rydén (f. 1944), Sverige. Vinterlandskap med barn & pulka. Signerad. Olja på duk, 23x18, yttermått inklusive ram: 30x26 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:06)
1408 2138 Oljemålning Inger Rydén (f. 1944), Sverige. Vinterlandskap med ekorrar. Signerad. Olja på duk, 26x20, yttermått inklusive ram: 35x30 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:00)
1408 8051 Oljemålning J Möller. Signerad. Olja på duk, 31x48cm, yttermått inklusive ram: 45x63cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:48)
1408 8549 Oljemålning Knut Norman (1896-1977), Sverige. Signerad, stadsmotiv. Olja på pannå, 49x59cm, yttermått inklusive ram: 66x78cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:15)
1408 4264 Oljemålning Kopia efter Franz Xaver Winterhalter. Dam med pärlcollier. Bär signatur. Olja på duk, 71x57 cm, yttermått inklusive ram: 90x78 cm
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:41)
1408 7146 Oljemålning Kurt Ehrefelt (1921-2010), Signerad, "Gotska sandön". Olja på duk, 88x115, yttermått inklusive ram: 112x140 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:27)
1408 7147 Oljemålning Kurt Ehrefelt (1921-2010), Signerad, "Vaktavlösning". Olja på duk, 93x70, yttermått inklusive ram: 122x98 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:30)
1408 7134 Oljemålning Kurt Ehrefelt (1921-2010), Sverige. Signerad, "Lotsstationen". Olja på duk, 56x70, yttermått inklusive ram: 77x92 cm
1408 7133 Oljemålning Kurt Ehrefelt (1921-2010), Sverige. Signerad, "sockerbruket". Olja på duk, 75x94, yttermått inklusive ram: 93x113 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:07)
1408 7137 Oljemålning Kurt Ehrefelt (1921-2010), Sverige. Signerad, "Teaterdags". Olja på duk, 69x69, yttermått inklusive ram: 79x79 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:15)
1408 7141 Oljemålning Kurt Ehrefelt (1921-2010), Sverige. Signerad, Regnskog. Olja på duk, 63x80, yttermått inklusive ram: 85x102 cm
1408 8500 Oljemålning Lars Tärning (f. 1945), Sverige. Signerad. Olja på pannå, ramens innermått: 32x19, yttermått inklusive ram: 39x25 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:25)
1408 8501 Oljemålning Lars Tärning (f. 1945), Sverige. Signerad. Olja på pannå, ramens innermått: 8x9, yttermått inklusive ram: 11x12 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:49)
1408 8499 Oljemålning Lars Tärning (f. 1945), Sverige. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 39x20
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:36)
1408 8068 Oljemålning Lee Reynolds (f. 1936), USA. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 121x153 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:50)
1408 8069 Oljemålning Lee Reynolds (f. 1936), USA. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 121x153 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:59)
1408 7226 Oljemålning Maria Boczewska (f. 1940), Polen. "Sommar vid Sofia". Stockholmsmotiv, Bergsprängargränd. Signerad, daterad -95. Olja på duk, 61x76, yttermått inklusive ram: 69x84 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:44)
1408 8307 Oljemålning Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Signerad, "Kosmo". Olja på duk, yttermått inklusive ram: 59x92cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:24)
1408 8470 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, kvinna med solfjäder. Ej signerad. Olja på duk, 45x34, yttermått inklusive ram: 57x47, slitage
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:27)
1408 8318 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, "The coming storm". Olja på duk, 40x55cm, yttermått inklusive ram: 59x74cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:13)
1408 8453 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, 1872, Landskap med kor. Olja på duk, 80x105, yttermått inklusive ram: 102x127 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:59)
1408 8168 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, by. Olja på duk, 65x79cm, yttermått inklusive ram: 76x90cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:49)
1408 8038 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Fågelungar. Olja på pannå, 21x38, yttermått inklusive ram: 35x54 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:46)
1408 8090 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 64x54cm, yttermått inklusive ram: 84x75cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:41)
1408 8572 Oljemålning Olle Lindgren (1930-2018), Sverige. Monogramsignerad. Olja på duk, fågel, yttermått inklusive ram: 29x27 cm
1408 8227 Oljemålning Örjan Sandenor (f. 1946), Sverige. Signerad a tergo. Olja på duk, 33x40cm, yttermått inklusive ram: 35x42cm
1408 7218 Oljemålning Per Sundberg (1887-1968), Sverige. Signerad, Björkar. Olja på duk, 23x38, yttermått inklusive ram: 36x52 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:37)
1408 8562 Oljemålning Rose-Marie Klintman (f. 1957), Sverige. "Jordkontakt". Signerad, 2005. Olja på duk, 64x30, yttermått inklusive ram: 66x32 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:15)
1408 8534 Oljemålning Rose-Marie Klintman (f. 1957), Sverige. "Uppsprickande molntäcke". Signerad. Akryl på duk, yttermått inklusive ram: 42x32 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:11)
1408 6367 Oljemålning Severin Nilson (1846-1918), Sverige. Fjällandskap. Signerad. Olja på duk, 32x75, yttermått inklusive ram: 44x88 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:25)
1408 8231 Oljemålning signerad Wanda, eka vid brygga. Olja på duk, ramens innermått: 50x60, yttermått inklusive ram: 54x64 cm
1408 6017 Oljemålning Signerad, M Hubrecht, 1909, kvinnoporträtt. Olja på duk, 79x64cm, yttermått inklusive ram: 93x78cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:50)
1408 8448 Oljemålning Sigurd Bernholm (1890-1969), Sverige. Fäbodar, Orsa. Signerad, daterad 1947. Olja på duk, 28x49, yttermått inklusive ram: 42x62
1408 8050 Oljemålning Stig Sundin, modell, Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 105x44 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:02)
1408 8118 Oljemålning Tony Strandberg Laroy, Dandy. Signerad, numrerad 76, daterad olja på duk, ramens innermått: 110x95 cm. Signerad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:17)
1408 8165 Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad, numrerad 1954, daterad. Olja på duk, ramens innermått: 55x45, yttermått inklusive ram: 75x65 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:49)
1408 8279 Oljemålning Viola Larsson-Allvar (1918-2004), Sverige. "Frukter och blad". Signerad a tergo, 1995. Olja på duk, 55x45 cm, yttermått inklusive ram: 57x48 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:36)
1408 8322 Oljemålning W S Mac Georg. Signerad, landskapsmotiv. Olja på duk, 70x90cm, yttermått inklusive ram: 88x100cm
S�ldes f�r 17.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:58)
1408 8402 Oljemålning Yngve Holmberg, Landskap. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 48x58 cm
1408 8454 Oljemålningar 2 st, Oidentifierad konstnär. Signerade Boije, -52 / -53. Olja på pannå, 26x21 - 34x25, yttermått inklusive ram: 36x31 - 46x38 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:01)
1408 8608 Oljemålningar 3 st. Lennart Börje (1891-1965), Sverige. Bland annat Stockholmsmotiv. Signerade. Olja på duk, 39x69, yttermått inklusive ram: 46x76 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:02)
1408 7474 Oljemålningar 5 st, Hugo Langkilde Larsen. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 44x54 - 53x73cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:03)
1408 8545 Oljemålningar Evy Låås (1923-1999), Sverige. Zebror och katt, en signerad, pannå, yttermått inklusive ram: 31x36 - 39x47 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:49)
1408 8400 Ölmuggar 8st, England. Höjd: 13cm
1408 8223 Pallar 4 st, Ikea, "ögla". Höjd: 44cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:27)
1408 8452 Panselvas + bojan + lockdosa. 3 delar, Kina, 1900-tal. Höjd: 6-12cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 21:01)
1408 8384 Paraplyställ 1930-tal, med insats, mässing, diameter: 22, höjd: 53 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:58)
1408 8258 Paraplyställ Gjutjärn. Höjd: 53cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:47)
1408 8125 Pelarbord 1800-tal. Diameter: 70. Höjd: 77 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:14)
1408 8497 Pelarbord Diameter: 33cm. Höjd: 51cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:56)
1408 8480 Pelarbyrå Asien. Bredd: 33 cm. Djup: 33 cm, höjd: 103 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:00)
1408 8134 Piedestal höjd: 67cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:10)
1408 7565 Piedestal Med stenskivor. Höjd: 67cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:18)
1408 7578 Piedestaler 2 st, Cortenstål, Höjd: 102-110, Diameter 17 cm.
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:53)
1408 8107 Plafond 1930-tal, råglas. Diameter: 50, höjd: 37 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:44)
1408 8250 Pottskåp Bemålat. Bredd: 54 cm. Djup: 41 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:54)
1408 8299 Pottskåp mahogny, sengustaviansk stil. Bredd: 41 cm. Djup: 30 cm. Höjd: 71 cm
1408 6209 Puderstol Gustaviansk
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:19)
1408 8440 Röllakan 350x250cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:52)
1408 8265 Röllakan 90x160cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:30)
1408 8291 Rottingfåtöljer Ett par
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:13)
1408 8123 Saltkar & ströare 3delar, Nysilver. Höjd: 5-13cm
1408 8504 Samlartallrikar 3 st. Porslin, Picasso, Salins Frankrike. Diameter: 24 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:40)
1408 8603 Samlartallrikar 6 st. Hagalund, Gustavsberg. Diameter: 22 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:37)
1408 8477 Samling ringklockor, bjällror, koskällor, malm / mässing. Höjd: 6 - 20
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:54)
1408 8485 Samling skulpturer, 13 st. Björnar, keramik / porslin, bland annat UE. Höjd: 4 - 25
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:52)
1408 8144 Samurajsvärd Ett par. Längd: 88 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:45)
1408 7576 Sekretär mahogny, Rokokostil. Bredd: 65, djup: 40 cm, höjd: 100 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:55)
1408 8226 Seltersglas 16 delar, Karlberg, Kosta Elis Bergh, Höjd: 9cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:05)
1408 6373 Seltersglas 4 st, 1800-tal, slipad dekor med festonger. Höjd: 9,5
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:42)
1408 2165 Serigrafi Maya Eizin Öijer (f. 1946), Sverige. "Mishima - confession of a mask". Signerad, numrerad 9/50. Motivet: 51x67,5, yttermått inklusive ram: 69x85 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:23)
1408 8457 Servisdelar 13 delar, Arabia, skadad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:25)
1408 8178 Servisdelar 18 delar, Blå Blom, Gustavsberg, udda delar
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:11)
1408 8266 Servisdelar 23 delar, Italien, tallrikar, diameter: 24 cm, assietter, diameter: 17, fat. Längd: 34 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:18)
1408 8611 Servisdelar 28 delar, Lotus, Gustavsberg, benporslin
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:26)
1408 8195 Servisdelar 31 delar, Origo, Iittala
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:50)
1408 8176 Servisdelar 9+ 2+ 2 delar, Arabia, Arcitica. Diameter: 16-22 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:22)
1408 8620 Servisdelar ca. 45 delar, Rörstrand Caprice
1408 7004 Servisdelar Hutschenreuther, ca 40 del
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:27)
1408 8146 Sideboard Bemålat. Längd: 154 cm. Djup: 52 cm, höjd: 97 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:59)
1408 8102 Sideboard Gustaviansk stil. Längd: 162 cm. Djup: 52 cm, höjd: 109 cm, nyckel
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:08)
1408 7620 Silkemålningar 2 st, Asien. Motivet: 68x33cm, yttermått inklusive ram: 77x39cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:06)
1408 7524 Skål + vas, 2 delar, Kosta Boda. Höjd: 9-20, diameter: 15-16 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:30)
1408 8167 Skål glas, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Diameter: 22, höjd: 16 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:11)
1408 8385 Skål glaserad, stengods. Diameter: 55cm, höjd: 18cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:47)
1408 7628 Skål Kosta, Mona Morales-Shildt, diameter: 17. Höjd: 7,5
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:24)
1408 8171 Skål med hänkel, silver. Längd: 18. Höjd: 18 cm. Vikt: 238g
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:26)
1408 8316 Skål Orrefors, S-graal. Höjd:
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:07)
1408 8313 Skål silver. Diameter: 18cm. Höjd: 8cm, vikt: 279g
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:36)
1408 8331 Skål Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Diameter: 20. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:35)
1408 7522 Skålar 3 st, Fuga, Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. Orrefors, diameter: 12-19 cm
1408 8446 Skålar 4 delar, Japan. Höjd: 3 - 6
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:41)
1408 5352 Skålfat Imaridekor. Diameter: 55 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:03)
1408 8182 Skålfat tenn, Firma Svenskt Tenn. Längd: 20 + glasunderlägg, tenn, Firma Svenskt Tenn, diameter: 7 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:08)
1408 8462 Skåp barockstil, 1800-tal. Bredd: 128, djup: 54 cm, höjd: 181 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:52)
1408 8345 Skisser , Sverige.+ skissblock, 6 st lösa blad, Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. 2st signerade, oramade lösa blad. Längd: 46-69 cm, djup: 30-49 cm
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:27)
1408 8346 Skisser 11st, Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Ej signerade, oramade lösa blad. Längd: 46-69 cm, djup: 38-50 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:22)
1408 8350 Skisser 12st, Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Ej signerade, oramade lösa blad. L 46-69 cm, djup: 38-50 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:02)
1408 8348 Skisser 12st, Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Ej signerade, oramade lösa blad. Längd: 60-69 cm, djup: 50 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:43)
1408 8347 Skisser 12st, Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Ej signerade, oramade lösa blad. Längd: 70 cm, djup: 50 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:06)
1408 8349 Skisser 12st, Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Ej signerade, oramade lösa blad. Längd: 70 cm. Djup: 50 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:17)
1408 8351 Skisser 5 st, Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Ej signerade, oramade lösa blad. Längd: 70 cm, djup: 50 cm
1408 8458 Skrivbord + stol, England. Bredd: 122. Djup: 61 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:03)
1408 8282 Skrivbord Längd: 110 cm. Djup: 64 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:28)
1408 8259 Skrivbord Längd: 94 cm. Djup: 50 cm, höjd: 74 cm, nyckel
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:16)
1408 8371 Skrivbord Rokoko. Kompletterat, senare bemålning. Bredd: 155 cm. Djup: 76 cm, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 23.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:57)
1408 7614 Skrivbordslampa höjd: 38cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:29)
1408 8423 Skulptur Asien. Höjd: 20cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:01)
1408 8521 Skulptur barn med nalle, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), Gustavsberg. Höjd: 16
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:27)
1408 8493 Skulptur brons, häst. Längd: 17. Höjd: 14 cm
1408 8244 Skulptur Elefant. Höjd: 25 cm, bemålad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:59)
1408 7123 Skulptur Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Silverträd"/"Slussen". Signerad. Naitråd, betongsockel. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:56)
1408 8026 Skulptur Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Svart träd" / "Slussen". Signerad. Naitråd, betongsockel. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:35)
1408 8260 Skulptur Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Elefant, Rörstrand. Höjd: 9 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:59)
1408 8283 Skulptur höjd: 38cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:56)
1408 8389 Skulptur Ingrid Årfelt (1923-1999), Sverige. "På fågelmarknaden". Signerad IM Årfelt 1987-88. Metall på sockel. Höjd: 23cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:31)
1408 7399 Skulptur keramik. Får. Längd: 25, höjd: 19 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:34)
1408 8203 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Amalia ur serien ABC-flickor, Gustavsberg 1958-1973. Målad och delvis glaserad brun stengodslera. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:12)
1408 8204 Skulptur Oidentifierad konstnär. Signerad, Paris. Längd: 27cm. Höjd: 28cm, nyckel
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:47)
1408 8447 Skulptur tax, porslin. Längd: 19 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:14)
1408 8615 Skulptur / ljusstake Rolf Svedberg (f. 1927), Sverige. "Badvakt", aluminium / trä. 12/25. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:06)
1408 8509 Skulpturer 10 st, bland annat: Upsala-Ekeby, keramik / porslin. Höjd: 9 - 21
1408 8132 Skulpturer 2 st, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda, Huvud. Längd: 7,5. Höjd: 4-11 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:53)
1408 8511 Skulpturer 2 st. Adam & Eva, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:53)
1408 8489 Skulpturer 3 st. Björnar, Gustavsberg, Bing & Grøndahl, Sovjetunionen USSR. Höjd: 12 - 16
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:18)
1408 8518 Skulpturer 3 st. Djur, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:33)
1408 8160 Skulpturer 3 st. Elefanter, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 22 - 34
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:49)
1408 8162 Skulpturer 4 st, bland annat: Elefanter Upsala-Ekeby. Höjd: 13 - 25
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:23)
1408 7406 Skulpturer 4 st, Orientaliska, Sten/metall. Höjd: 3-9 cm
1408 8625 Skulpturer 4 st. Kina, 1900-tal. Höjd: 43 - 64
S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:39)
1408 8510 Skulpturer Ett par, elefanter, Upsala-Ekeby. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:37)
1408 8439 Slagbord Børge Mogensen (1914-1972), Danmark. "Öresund", 1900-talets andra hälft. Bredd: 70 + 2x57 (184), djup: 120 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:21)
1408 8139 Slaglåsgevär 1700-/1800-tal. Längd: 125
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:55)
1408 8286 Smyckeskrin Med bland annat silver
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:03)
1408 8287 Soffa + 2 stolar, Thonet. Längd: 120
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:56)
1408 8151 Soffa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Samsas. Längd: 185cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:29)
1408 6342 Soffa Howardmodell. Längd: 215 ca
1408 8589 Soffa Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Chesterfieldmodell, modell nr 584. Klädd i Josef Franks textil Poisons. Tre sittplymåer. Längd: 195cm
S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:56)
1408 8293 Soffbord Butlers tray. Bredd: 98 cm. Djup: 75 cm, höjd: 47 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:19)
1408 8298 Soffbord Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Diameter: 100cm, höjd: 65cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:02)
1408 8585 Soffbord Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Modell 974. Mahogny. Svarvade kopplade ben, rundade hörn med kantsarg. Bredd: 76 cm. Djup: 55 cm. Höjd: 55 cm
S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:45)
1408 8289 Soffbord med kakelskiva. Bredd: 85, djup: 55 cm, höjd: 58 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:59)
1408 8159 Solspegel Diameter: 43cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:18)
1408 8614 Sparbössa Lisa Larson (f. 1931), Sverige. "Gunnar Sträng". Gustavsberg. §Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:21)
1408 8255 Spegel 106x50cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:08)
1408 8193 Spegel 123x38cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:19)
1408 8096 Spegel 128x60cm
1408 8243 Spegel 174x75cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:11)
1408 5314 Spegel 193x92cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:16)
1408 8270 Spegel 55x44cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:40)
1408 8358 Spegel 60x50cm
1408 7328 Spegel 90x69 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:39)
1408 7207 Spegel Empire, 97x53 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:15)
1408 7209 Spegel Empirestil, 57x32 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:19)
1408 8323 Spegel Förgyllt ram, 107x50cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:55)
1408 8481 Spegel Med konsolbord 138x48cm. Längd: 60 cm. Djup: 30 cm, höjd: 71 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:44)
1408 7516 Spegel nutida, 126x93 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:57)
1408 8382 Spegel nutida, yttermått inklusive ram: 101x80 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:29)
1408 7204 Spegel Nyrokoko, 103x61 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:11)
1408 7190 Spegel rokokostil, sent 1900-tal, 100x44 cm
1408 7394 Spegel Teak, 64x40 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:25)
1408 7255 Spegelskänk 1880-tal. Bredd: 113, djup: 55 cm, höjd: 184 cm
1408 8302 Spelbord Längd: 92 cm. Djup: 46x2 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 21:02)
1408 8157 Spelbord Nyrokoko, mahogny. Bredd: 84 cm. Djup: 44 cm, höjd: 70 cm
1408 8143 Stol 1880-tal
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:10)
1408 8526 Stol Senbarock
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:25)
1408 6426 Stolar 10 st, Engelsk modell. Bredd: 45 cm. Djup: ca 44 cm, höjd: 83 cm, sitthöjd: ca 47 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:18)
1408 8245 Stolar 4 st, teak
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:47)
1408 8365 Stolar 6 st, Børge Mogensen (1914-1972), Danmark. Karl Andersson
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:39)
1408 7180 Stolar 6 st, Nyrokoko
1408 8332 Stolar 8 st, Sven Markelius, "orkesterstolen", björk
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:45)
1408 8163 Stolar Ett par
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:26)
1408 8136 Stolar Ett par, med snörsits
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:19)
1408 8370 Stolar Ett par, senbarock
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:04)
1408 8211 Stop + muggar, 3 delar, tenn. Santesson. Höjd: 15-35 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:07)
1408 8094 Stringhylla Fyra hyllplan. Bredd: 81cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:44)
1408 8093 Stringhylla Två hyllplan. Bredd: 38cm
1408 7280 Sybord 1800-tal. Bredd: 60, djup: 45 cm, höjd: 73 cm, nyckel
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:12)
1408 8362 Sybord Karl Johanstil, mahogny. Bredd: 55, djup: 37 cm, höjd: 62 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:16)
1408 7179 Sybord Nyrokoko. Bredd: 55, djup: 46 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:00)
1408 8496 Sybord Rokokostil, Bredd: 51 cm. Djup: 36 cm, höjd: 75 cm, nyckel
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:52)
1408 8249 Syltkruka Gustavsberg. Höjd: 29 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:37)
1408 8450 Syltkrukor 2 st. Höganäs. Höjd: 22 - 30
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:21)
1408 8251 Syltkrukor 3 st. Gustavsberg + Raus. Höjd: 23-26 cm
1408 8247 Syltkrukor Ett par, Gustavsberg. Höjd: 18 cm
1408 8239 Takarmatur Fagerhult. Höjd: 24cm, diameter: 40cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:48)
1408 8507 Takarmatur Jugend, mässing, med glaskupa. Höjd:
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:34)
1408 8353 Takarmatur Koppar, Malmbergs. Höjd: 45cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:34)
1408 7011 Takarmatur Lightyear, Mindus, grå. Höjd: 25 ca
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:05)
1408 8218 Takarmatur Luxus, modell: 549, Uno och Östen Kristiansson, Diameter: 40cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:11)
1408 7599 Takarmatur Med prismor. Diameter: 50cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:34)
1408 7199 Takarmatur nutida, metallputto / glaskupa, "Art d France". Höjd: 40 ca
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:56)
1408 8238 Takarmatur Plåt. Höjd: 30cm, diameter: 38cm
1408 8104 Takarmatur prismor. Diameter: 36 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:52)
1408 7282 Takarmatur Prismor. Höjd: 45 ca
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:11)
1408 8301 Takarmaturer ett par, med prismor. Diameter: 61cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:16)
1408 8055 Tallrikar 13st. Längd: 39-42cm
1408 8486 Tallrikar 20st. Diameter: 22-25cm, Blå Blom, Gustavsberg
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:11)
1408 8056 Tekanna höjd: 20cm
1408 8216 Tekanna Nysilver, Kina. Höjd: 15cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:48)
1408 7018 Tekök Skultuna, mässing. Med rechaud. Höjd: 31 cm
1408 8264 Terrin med lock, Rita Fabro. Höjd: 32 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:36)
1408 8311 Terrin Meissen. Längd: 34cm, höjd: 26cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:41)
1408 8363 Tidningskorg 1950-tal. Längd: 45, höjd: 45 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:58)
1408 8142 Tidningsställ metall, 1950-tal. Längd: 41, höjd: 45 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:45)
1408 8441 Trädgårdsbord + stolar, 3 delar. IKEA, Äpplarö. Brunlaserad akacia. Bredd: 140 cm + 2x60. Djup: 77 cm. Höjd: 72 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:30)
1408 8252 Trädgårdsgrupp 3 delar. Längd: 150 cm. Djup: 100 cm. Höjd: 74 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:23)
1408 8411 Trädgårdssoffa IKEA, Äpplarö. Brunlaserad akacia. Längd: 217 cm
1408 8116 Trädgårdsurnor 2 st, gjutjärn. Höjd: 28 - 32
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:04)
1408 8113 Trädgårdsurnor Ett par, gjutjärn. Höjd: 21 cm
1408 8502 Trädgårdsurnor Ett par, gjutjärn. Höjd: 42cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:11)
1408 8115 Trädgårdsurnor ett par, gjutjärn. Höjd: 44
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:09)
1408 7613 Trädgårdsurnor Ett par, gjutjärn. Höjd: 48cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:28)
1408 8114 Trädgårdsurnor ett par, gjutjärn. Höjd: 65 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:16)
1408 8503 Trädgårdsurnor Ett par. Höjd: 30cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:56)
1408 8232 Traktörpannor 2 st, Frankrike. Längd: 20-33cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:31)
1408 8199 Trälådor 2 st, Stockholm. Längd: 50-60cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:08)
1408 8337 Träsnitt 5 st, Japan, 1900-tal. Motivet: 22x34cm, yttermått inklusive ram: 36x47cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:10)
1408 8306 Träsnitt Bror Hjorth (1894-1968), Sverige. Signerad, numrerad 1/50, "hultran och spelmannen". Motivet: 32x21cm, yttermått inklusive ram: 52x42cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:46)
1408 8471 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Sergels torg. Signerad, numrerad 311/360, daterad -71. Motivet: yttermått inklusive ram: 36x53
1408 8241 Tusch 2 st, Erik Olsson Sanda (1919-2006), Sverige. Signerade. Motivet: 17x23cm, yttermått inklusive ram: 33x40cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:34)
1408 8190 Tuschmålningar 2 st. Kina, ramens innermått: 33x100 + ramens innermått: 35x35 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:25)
1408 8451 Tvättservis 5 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gustavsberg. Längd: 16-45cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:33)
1408 8126 Tyg Firma Svenskt Tenn, Estrid Ericson (1894-1981), Sverige. Elefanter. Längd: 53cm. Bredd: ca 35 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:36)
1408 8267 Ugnsformar 2 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Pyro, Gustavsberg 1929-1955, eldfast gods med brun dekor. Längd: 22-36 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:47)
1408 8621 Uppläggningsfat 2 delar. Ostindia, Rörstrand. Blå dekor på ljusblå botten. Servisen formgiven 1932. Längd: 24 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:48)
1408 8508 Urnor Hängande/ampel, gjutjärn. Höjd: 18cm
1408 8092 Våg Lindells. Höjd: 27cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:56)
1408 8383 Väggarmaturer 3 st, Furu, "Translandia", Danmark, dragspelsarm. Längd: 70 cm, djup: 30 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:21)
1408 7281 Väggpendyl Förgylld. Höjd: 56 cm
1408 8335 Väggrelief Arabia, 20x19cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:28)
1408 8527 Väggrelief Calle Drakenmark (1931-2009), Sverige. "Avfärd till Kythira". Signerad, 31x40 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:30)
1408 7197 Väggrelief Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Stengods, Gustavsberg, motiv av tre figurer, delvis glaserad. Signerad Stig L, ca 38x38,5 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:52)
1408 8528 Väggreliefer 2 st. Lars Huck Hultgren (f. 1931), Sverige. Trä /bemålad gips, 17x19 + 29x39 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:58)
1408 8224 Väggreliefer 4 st, Japan. Längd: 60cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:46)
1408 8490 Väggur Union Stjärnsund, Hedemora. Pendel och nyckel finns. Höjd: 43cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:10)
1408 7602 Vas + ljusstakar. 3 delar, Iittala respektive Lindshammar glasbruk. Höjd: 10-12cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:39)
1408 8169 Vas Anna Ehrner (f. 1948), Sverige. Kosta Boda. Signerad. Höjd: 42 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:05)
1408 7403 Vas Arabia. Höjd: 13 cm
1408 8242 Vas Argenta, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:53)
1408 8408 Vas Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:17)
1408 8379 Vas keramik, Söholm, Danmark. Höjd: 43cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:28)
1408 7195 Vas Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 41,5
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:41)
1408 8392 Vas Nittsjö. Diameter: 22cm, höjd: 28cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:08)
1408 7206 Vas Rosenthal. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:17)
1408 8484 Vas/kanna höjd: 20cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:58)
1408 8330 Vas/karaff "Bonbon", Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 35cm
1408 8478 Vaser 8 st. Glas. Höjd: 15 - 21
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:57)
1408 8206 Vaser Ett par, glas, tidigt 1900-tal. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:14)
1408 7356 Vaser ett par, mässing, Drakar. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:38)
1408 8120 Vaser Ett par, metall, Tibet. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:21)
1408 8148 Vinglas 11 st. Orrefors. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:19)
1408 8329 Vinkaraffer Ett par. Höjd: 25cm
1408 8312 Vinkylare Meissen. Höjd: 17cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:10)
1408 7560 Vitrinskåp K A Roos, Helsingborg, blålaserat. Bredd: 140, djup: 38 cm, höjd: 199 cm, nyckel
S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:55)
1408 8522 Vitrinskåp Med lådor. Bredd: 80 cm. Djup: 35 cm, höjd: 191 cm, nyckel
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:39)
1408 8424 Ytterfoder Ett par, Waldemarsudde. Höjd: 13 cm (storlek 1)
1408 8525 Ytterfoder Ett par. Höjd: 22cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:05)
1408 8613 Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods, diameter: 26, höjd: 13 cm (storlek 1)
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:51)
1408 8482 Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 26cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:35)