Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 19 juli 2021 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1408 8336  Affischer 2 st, Ryssland. Litografiska affischer. Signerade, Moskva 1969. Bladets mått: 58x76cm, oramad, oramade lösa blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:19)

1408 7048  Akryl Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Colorexplotion". Signerad a tergo. Akryl på duk, 50x40 cm, oramad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:41)

1408 7117  Akryl Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. Komposition. Signerad. Akryl på duk, 50x20 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:48)

1408 7050  Akryl Kent Jakobsson, "Geometry". Signerad, numrerad -85. Akryl på papper, ca 44x36 cm, yttermått inklusive ram: 61x41 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:41)

1408 8531  Akvarell Birgitta Rolander von Schantz (f. 1930), Sverige. Signerad -97. Bladets mått: 17x28, yttermått inklusive ram: 25x33, akvarell

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:01)

1408 2137  Akvarell Inger Rydén (f. 1944), Sverige. Gårdsmotiv vinter. Signerad, akvarell. Motivet: 41x29, yttermått inklusive ram: 55x42 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:47)

1408 8061  Akvarell Oidentifierad konstnär. Gardelin. Signerad, daterad 1953. Akvarell, 42x56cm, yttermått inklusive ram: 66x78cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:30)

1408 6366  Akvareller 2 st, John Sjösvärd (1890-1958), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, daterad -50,46x29, yttermått inklusive ram: 60x43, akvarell

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:21)

1408 8387  Appliquer Ett par, mässing, jugend. Längd: 23cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:31)

1408 8209  Appliquer Ett par, Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. "Reflex", Skultuna. Mässing. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:09)

1408 8356  Appliquer Ett par. Dekor i form av ananas. Höjd: 58cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:59)

1408 7545  Armband 18k guld. Längd: 21cm, vikt: 11,5g.

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:47)

1408 8277  Armbandsur 2 st, Ebel, Bulova Accutron, doublé, manuell, läderband.

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:54)

1408 8397  Armbandsur Cartier De must, Tank, refnr: 590005, Diameter: 23mm, serienr: 101876, läderband, quartz, krona med safir, Batteribyte krävs.

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:21)

1408 8082  Armbandsur Swatch, stål, quartz, datum/dag. Diameter: 40mm, viklås

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:32)

1408 7601  Assietter 4 st, glas, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Diameter: 20cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:40)

1408 7616  Assietter 6+ 2 st, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods. Längd: 14-19cm

1408 8601  Babushka 8 delar. Höjd: 3-29cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:04)

1408 8436  Balja Koppar. Längd: 48cm, höjd: 18cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:59)

1408 7296  Bålskål på fat, Glas. Diameter: 18-29, höjd: 19 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:45)

1408 8181  Barnstol höjd: 100cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:29)

1408 8364  Barnstolar Ett par, Gemla, "LEKO"

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:13)

1408 7377  Barometer Dublin. Höjd: 98 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:49)

1408 8037  Barskåp Teak. Bredd: 113. Djup: 66 cm. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:29)

1408 8420  Bestick + mugg & pokal, 4 delar, silver. Vikt: ca 185g

1408 7398  Blandteknik 2 st, Torger Saether (1902-1964), Motivet: 28x32, yttermått inklusive ram: 43x42 respektive 42x52 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:32)

1408 8434  Blandteknik 3 st, Arvid Knöppel (1892-1970), Sverige. Yttermått inklusive ram: 23x30-46x27cm. Signerad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:46)

1408 8435  Blandteknik 4 st, Arvid Knöppel (1892-1970), Sverige. Signerade, djur, yttermått inklusive ram: 24x31cm-41x27cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:15)

1408 7124  Blandteknik Bengt Bengtsson, "Liberte". Tryck på plexiglas. Höjd: 26 cm, bredd: 19,5 cm. Djup: 9,5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:59)

1408 7051  Blandteknik Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Surface". Signerad a tergo. Mixed media akryl/epoxy. 46x58 cm, oramad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:44)

1408 2164  Blandteknik Maria Adelborg (1849-1940), Sverige. Signerad. Blandteknik. Bladets mått: 33x42cm, yttermått inklusive ram: 45x58cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:07)

1408 8565  Blandteknik Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. "Vita tulpaner". Signerad, daterad -97. Motivet: 28x22 cm, yttermått inklusive ram: 44x36 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:08)

1408 7125  Blandteknik Veronica Sofie. "Siluette". Tryck på plexiglas. Bredd: 19,5 cm. Djup: 9,5 cm, höjd: 26 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:09)

1408 7484  Blandteknik Wei Chen, Signerad, tiger, 66x67, yttermått inklusive ram: 75x75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:22)

1408 8417  Blockflöjter 4 st, på ställ. Längd: 33-47, bland annat Angel

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:52)

1408 8426  Blyertsteckningar 3 st. Arvid Knöppel (1892-1970), Sverige. Djur, bladets mått: ca 18x13. Signerade, oramade

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:18)

1408 8445  Bojan Sent 1800-tal, Kina. Höjd: 22 cm. Diameter: 20 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:52)

1408 8099  Bokhyleskåp senjugend. Senare bemålning. Bredd: 130 cm. Djup: 32 cm. Höjd: 166 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:46)

1408 7385  Bokhylla Ek, senjugend. Bredd: 110, djup: 34 cm, höjd: 145 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:14)

1408 5286  Bokhylla John Kandell (1925-1991), Sverige. Pilaster, Källemo. Brännstämplad. Höjd: 205 cm. Bredd: 20 cm. Djup: 23 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:39)

1408 8191  Bokhyllor Ett par. Bredd: 100 cm. Djup: 25 cm, höjd: 201 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:58)

1408 8517  Bord Teak, höj & sänkbar. Bredd: 60 cm, djup: 37 cm, höjd: 85 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:30)

1408 7552  Bordsfotogenlampa glas, ej fäste. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:00)

1408 7342  Bordsfotogenlampa Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:19)

1408 8284  Bordslampa Jugendstil, metall, glaskupa. Nutida. Höjd: 50cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:25)

1408 8320  Bordslampa Kina. Höjd: 50cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:06)

1408 8219  Bordslampa Retro. Höjd: 25cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:05)

1408 8321  Bordslampfot omgjort fotoegenlampa, 1800-tal. Höjd: 32cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:27)

1408 8135  Bordslampfot porslin, Kina. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:14)

1408 8449  Bordslampfot porslin. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:51)

1408 8097  Bordslampor Ett par, Anna Ehrner (f. 1948), Sverige. Ateljé Lyktan, "Anna", 1970/80-tal. Höjd: 61cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:56)

1408 8319  Bordslampor Ett par, Kina. Höjd: 63cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:26)

1408 8129  Bordslampor Ett par. Höjd: 73cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:15)

1408 7186  Bordsspegel 1800-tal, 86x64 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:10)

1408 7395  Bordsspegel Trä. Diameter: 39, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:27)

1408 8180  Bouilottelampa mässing, grön plåtskärm. Höjd: 65cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:11)

1408 8179  Bouilottelampor Ett par, mässing, grön plåtskärm. Höjd: 65cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:13)

1408 7122  Brevkniv tenn, Sverige, ca 1930-tal. Längd: 16,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:18)

1408 8256  Byrå Bemålat. Bredd: 90 cm. Djup: 46 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:06)

1408 7250  Byrå Björk, senbarockstil. Bredd: 77. Djup: 40 cm, höjd: 75 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:32)

1408 8494  Byrå Gustaviansk stil, med stenskiva. Bredd: 69 cm. Djup: 36 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:32)

1408 7564  Byrå Intarsia, med stenskiva. Bredd: 110 cm. Djup: 48 cm, höjd: 80 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:17)

1408 8166  Byrå Längd: 76 cm. Djup: 41 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:07)

1408 8479  Byrå nyrenässans. Bredd: 83 cm. Djup: 46 cm. Höjd: 114 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:57)

1408 8461  Byrå senbarockstil, 1900-tal. Bredd: 76. Djup: 43 cm, höjd: 73 cm, nyckel

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:59)

1408 8491  Byrå sengustaviansk stil, med stenskiva. Bredd: 86 cm. Djup: 46 cm. Höjd: 79 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:07)

1408 6346  Byrå Sengustaviansk, Stenskiva, mahogny, mässingsdekor. Bredd: 92 cm. Djup: 52 cm. Höjd: 84 cm, nyckel

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:27)

1408 8442  Byrå Sent 1800-tal. Bredd: 90, djup: 50 cm, höjd: 149 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:23)

1408 8419  Cherryglas 13+ 12st. Höjd: 6-9cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:03)

1408 8183  Coaster Nysilver, England. Diameter: 15 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:33)

1408 8617  Dalahästar 6 st, olika åldrar. Höjd: 10-26 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:34)

1408 8466  Dekorelement Asien, 31x84 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:48)

1408 8128  Eldhund Olle Hermansson, "Räven", gjutjärn, Husqvarna. Längd: 45cm, höjd: 28cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:34)

1408 8416  Eldset 3 delar. Höjd: 85cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:02)

1408 8414  Eldset 4 delar. Höjd: 71cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:47)

1408 7111  Emmafåtölj höjd: 86 cm, sitthöjd: 38 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:28)

1408 8257  Epåletter 2 st. Monterade på bokstöd. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:53)

1408 6002  Etsning Gérard Titus-Carmel (f. 1942), Frankrike. Signerad, numrerad 24/100, daterad -74. Bladets mått: ca 75x56 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:43)

1408 8205  Fågelbad Byarum. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:59)

1408 8036  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Paradis II", 1989, Haskel 226. Signerad, numrerad 10/90. Oramat löst blad, etsning + handkolorering. Bladets mått: 87,5x68 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:17)

1408 8035  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Paradis II", 1989, Haskel 226. Signerad, numrerad 15/90. Oramat löst blad, etsning + handkolorering. Bladets mått: 87,5x68 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:34)

1408 8008  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 11/100, daterad 1977, Haskel 135. Oramat löst blad. Motivet: ca 130x88 cm. Bladets mått: 140x96,5 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:57)

1408 8557  Färgetsning Shoichi Hasegawa (f. 1929), Japan. Signerad, numrerad 18/110, "Le Parc". Motivet: 49x58, yttermått inklusive ram: 75x86 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:50)

1408 7038  Färgetsning Ulf Trotzig (1925-2013), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Bladets mått: 30x20 cm, yttermått inklusive ram: 36x26 cm

1408 8432  Färgkrita Arvid Knöppel (1892-1970), Sverige. Signerade, vargar, 34x35cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:26)

1408 8431  Färgkrita Arvid Knöppel (1892-1970), Sverige. Signerade, yttermått inklusive ram: 38x60cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:31)

1408 7475  Färglitografi 2 st, Vladimir Beck (f. 1943), Signerad, numrerad 275, yttermått inklusive ram: 29x27 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:08)

1408 8046  Färglitografi Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Signerad, numrerad 105/210, daterad 1975. Motivet: 45x53, yttermått inklusive ram: 58x65

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:28)

1408 8556  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 174/250. Motivet: 55x43, yttermått inklusive ram: 72x57 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:52)

1408 8088  Färglitografi Bengt Ribbentoft (f. 1943), Sverige. Signerad, numrerad 250/360, "Moonlight". Motivet: 77x56cm, yttermått inklusive ram: 96x72cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:17)

1408 7567  Färglitografi Bernard Cathelin (1919-2004), Frankrike. Signerad, numrerad 81/175. Motivet: 46x85cm, yttermått inklusive ram: 65x102cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:26)

1408 8540  Färglitografi collage, Hans Hamngren (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 140/165, yttermått inklusive ram: 49x60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:55)

1408 8174  Färglitografi Erik Olson, EA-upplaga (Épreuve d’artiste), Signerad. 1978. Motivet: 23x31, yttermått inklusive ram: 41x47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:17)

1408 7089  Färglitografi Esaias Thorén (1901-1981), Sverige. PT -52, ej signerad, oramat löst blad. Bladets mått: 60x44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:12)

1408 6196  Färglitografi Esaias Thorén (1901-1981), Sverige. Signerad, numrerad 82/750, daterad 73. Motivet: 42x50, yttermått inklusive ram: 57x62 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:13)

1408 8271  Färglitografi Gösta Gustafsson. "På väg till biblioteket". Signerad, numrerad 186/310. Motivet: 53x44cm, yttermått inklusive ram: 64x49cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:21)

1408 8595  Färglitografi Guy Bardone (1927-2015), Frankrike. Kvinna. Signerad, numrerad 91/175, oramat löst blad. Bladets mått: 76x56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:09)

1408 8553  Färglitografi Henrik Allert (f. 1937), Sverige. Signerad, numrerad 47/150. Motivet: 19x18, yttermått inklusive ram: 37x33 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:35)

1408 8049  Färglitografi Igge Karlsson (1932-2009), Sverige. Signerad, numrerad 141/260, daterad82. Bladets mått: 63x48, yttermått inklusive ram: 70x54 cm. Signerad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:27)

1408 8047  Färglitografi Igge Karlsson (1932-2009), Sverige. Signerad, numrerad 25/70, daterad 84. Bladets mått: 56x75, yttermått inklusive ram: 63x82 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:41)

1408 7126  Färglitografi Jaap Hoffmann (1938-2012), Nederländerna. Komposition med fält. Signerad, numrerad 20/30, daterad 1972. 65x65 cm, yttermått inklusive ram: 73x73 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:06)

1408 8596  Färglitografi Jean-Paul Donadini (f. 1951), Frankrike. Signerad, numrerad 128/150, luftballong, oramat löst blad, bladets mått: 65x50 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:20)

1408 7533  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 127/285, daterad -73,20x28, yttermått inklusive ram: 33x42 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:49)

1408 7534  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 159/285, daterad -73,20x28, yttermått inklusive ram: 33x42 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:50)

1408 8544  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad, numrerad 8/20. Motivet: 55x42, yttermått inklusive ram: 72x59 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:49)

1408 8550  Färglitografi Maria Boczewska (f. 1940), Polen. Signerad, numrerad 71/250, "Japanska Körsbär". Motivet: 56x77cm, yttermått inklusive ram: 70x88cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:59)

1408 8577  Färglitografi Mårten Andersson (1934-2017), Sverige. Signerad, numrerad 139/360, oramat löst blad, bladets mått: 46x62 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:03)

1408 8576  Färglitografi Mårten Andersson (1934-2017), Sverige. Signerad, numrerad Hc 4/36, oramat löst blad, bladets mått: 63x46 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:38)

1408 8564  Färglitografi Mihail Chemiakin (f. 1943), Ryssland. Signerad, numrerad 209/250. Motivet: 50x43, yttermått inklusive ram: 84x73 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:05)

1408 8045  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 61/460, daterad -78. Motivet: 41x33, yttermått inklusive ram: 57x46 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:33)

1408 8569  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 26/75. Motivet: 63x49, yttermått inklusive ram: 80x65 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:31)

1408 8381  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad. Signerad, numrerad 119/320, daterad -98. Motivet: 24x24, yttermått inklusive ram: 45x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:29)

1408 8604  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Vaxholm. Signerad, numrerad 89/360. Motivet: 44x40, yttermått inklusive ram: 62x56 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:33)

1408 8563  Färglitografi Olle Nyman (1909-1999), Sverige. Tupp, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad. Motivet: 31x33, yttermått inklusive ram: 47x47 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:03)

1408 8571  Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, numrerad 17/210. Motivet: 21x30, yttermått inklusive ram: 37x46 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:22)

1408 8542  Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, numrerad 17/40. Motivet: 22x38, yttermått inklusive ram: 42x54 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:41)

1408 7482  Färglitografi Peder Duke (1938-2003), Sverige. Signerad, numrerad 28/200. Motivet: 41x39, yttermått inklusive ram: 65x58 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:17)

1408 7544  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad. Motivet: 34x53cm, yttermått inklusive ram: 52x69cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:44)

1408 8173  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Vintermotiv. Signerad, numrerad 313/360. Motivet: 21x15

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:02)

1408 8269  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 154/250, "utskär Gillöga". Motivet: 35x49cm, yttermått inklusive ram: 51x67cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:45)

1408 8472  Färglitografi Stanislaw Zoladz (f. 1952), Sverige. Vettar, sond245/290,1993. Signerad. Motivet: 50x38, yttermått inklusive ram: 68x55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 21:03)

1408 8469  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Af Chapman. Signerad, numrerad 350/360, daterad -80, yttermått inklusive ram: 50x66 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:23)

1408 8535  Färglitografi Sven Lindholm, katter, signerad, ET. Motivet: 30x24, yttermått inklusive ram: 46x37 cm

1408 8338  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, numrerad 13/361. Motivet: 42x40, yttermått inklusive ram: 56x60cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:13)

1408 7447  Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927), Signerad, numrerad 30/100. Bladets mått: 56x76, yttermått inklusive ram. 71x90 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:33)

1408 8538  Färglitografi Ulf Wahlberg (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 158/210, daterad -79, yttermått inklusive ram: 44x60 cm. Signerad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:08)

1408 8272  Färglitografier 2 st, Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Signerad, daterad 85. Motivet: 34x46cm, yttermått inklusive ram: 53x64cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:15)

1408 8587  Färglitografier 2 st, Georges Laporte (1926-2000), Frankrike. 165/150-upplaga, oramade lösa blad, bladets mått: 57x76 & 76x57 cm. Signerad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:55)

1408 8541  Färglitografier 2 st. Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. 230-upplaga. Signerad. Motivet: 38x27, yttermått inklusive ram: 55x43 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:38)

1408 8588  Färglitografier 3 st, Alain Ragaru (f. 1949), Frankrike. Signerade, oramade lösa blad, 250-upplaga. Bladets mått: 46x56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:20)

1408 8530  Färglitografier 4 st, Signerad, numrerad 150/500. Motivet: 24x18, yttermått inklusive ram: 37x32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:57)

1408 8584  Färglitografier 4 st, Signerade Frederic, oramade lösa blad, bladets mått: 50x70 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:11)

1408 8598  Färglitografier 4 st. Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 30-upplaga. Bladets mått: 63x50 cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:27)

1408 8122  Fat 10st, Nysilver. Längd: 23-53cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:33)

1408 8325  Fat Kosta. Längd: 32cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:25)

1408 8229  Fat mässing, orientalisk. Diameter: 58cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:17)

1408 8404  Fat Orrefors, Edward Hald (1883-1980), Sverige. Aqua-graal, No 420P. Längd: 40cm. Djup: 30cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:11)

1408 8375  Fat silver, graverat, vikt: 200g, diameter: 21 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:27)

1408 8059  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Silur, Gustavsberg, 1960-tal, chamotterat stengods i brunt och svart, 20x20 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:39)

1408 8060  Fat Upsala Ekeby, 18x18cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:41)

1408 8368  Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Pernilla, böjträ, renoveringsobjekt

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:09)

1408 8369  Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Pernilla, böjträ, renoveringsobjekt

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:35)

1408 8410  Fåtölj Fällbar, 1970-tal

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:21)

1408 8357  Fåtölj Med dyna.

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:11)

1408 8145  Fåtölj med fotpall, Hjellegjerde, Northen Comfort, skinn

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:04)

1408 8597  Fåtöljer Ett par, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, No 568. Lösa sittplymåer. Senare klädsel, ej etikettmärkta. Bredd: 89 cm. Höjd: 80 cm, sitthöjd: ca 45 cm

S�ldes f�r 64.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:23)

1408 8185  Filmaffisch "The Wizard of Oz", 8 st egenhändiga autografer, numrerad 885/1000. Signaturer av Jerry Maren, Meinhardt Raabe, Margaret Pellegrini, Clarence Swensen, Karl Slover, Lewis Croft, Nels Nelson, Betty Tanner, Mickey Carroll. Bladets mått: 86,5x55,5 cm, yttermått inklusive ram: 108x78 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:20)

1408 7120  Fiol längd: 53 cm, i väska

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:39)

1408 8285  Första dagsbrev ca 475 st. Längd: 15,5-22 cm, djup: 11-15,5 cm

1408 8261  Fotogenlampa tenn / glas, + stövelknekt, metall. Höjd: 8 - 34

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:58)

1408 7287  Fotoram mässing, Drottning Victoria, Signerat 1904, yttermått inklusive ram: 26x18 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:29)

1408 7294  Fotoram silver, 1919, yttermått inklusive ram: 23x18 cm

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:42)

1408 8599  Fotpall Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, No 568. Längd: 67 cm, bredd: 55 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:04)

1408 8187  Garderobsskåp Jugend, med spegel. Bredd: 76 cm. Djup: 50 cm, höjd: 193 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:25)

1408 8398  Gardiner 2 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. 117x215cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:03)

1408 8464  Glas 10 + 8 st, slipade. Höjd: 13-15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:25)

1408 8225  Glasservisdelar 18delar, Reijmyre glasbruk, rött glas

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:23)

1408 8201  Glasservisdelar 24st, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta, "City". Höjd: 7-13cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:45)

1408 8048  Gobeläng Jaktmotiv, 210x160 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:47)

1408 8248  Golvlampa höjd: 150cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:32)

1408 8158  Golvlampa höjd: 150cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:04)

1408 8591  Golvlampa Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, "Den lilla kamelen", modellnr 2568. Mässing, höj- och sänkbar. Höjd: ca 150-168 cm

S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:56)

1408 8624  Golvlampa Luxus. Höjd: 138

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:16)

1408 8295  Golvlampa mässing och trä. Höjd: 145cm

1408 8512  Golvlampa Tre-armad. Höjd: 162cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:49)

1408 8091  Golvlampa Två-armad. Höjd: 150cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:56)

1408 8437  Golvlampfot höjd: 168cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:55)

1408 8140  Golvvas keramik, Ekeby. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:28)

1408 8609  Gouache Bob Matson (f. 1945), Sverige. Instrumentbräda. Signerad, daterad -80. Gouache, 24x34 cm, yttermått inklusive ram: 37x46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:09)

1408 8582  Grafiska blad 3 st, Oidentifierad konstnär. Signerade, oramade lösa blad, bladets mått: 46x34 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:02)

1408 7088  Grafiskt blad Gicléetryck, Bengt Bengtsson, "Bitcoin". Signerad, numrerad 90/100. Oramat löst blad, 28x38 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:17)

1408 8025  Grafiskt blad Gicléetryck, Bengt Bengtsson, "Comic Girl". Signerad, numrerad 21/50. Oramat löst blad, 38x28 cm

1408 7087  Grafiskt blad Gicléetryck, Catrin Johansson, "Zebras". Signerad, numrerad 23/50. Oramat löst blad, 28x38 cm

1408 8015  Grafiskt blad Gicléetryck, Jan Rufelt (f. 1956), Sverige. "Levels". Signerad, numrerad 7/50, oramat löst blad, 60x45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:09)

1408 8017  Grafiskt blad Gicléetryck, Jan Rufelt (f. 1956), Sverige. "Roman". Signerad, numrerad 16/50, oramat löst blad, 45x60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:03)

1408 8022  Grafiskt blad Gicléetryck, Jonas Lundh (f. 1965), Sverige. "Hus". Signerad, numrerad 17/50, oramat löst blad, 27x38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:04)

1408 8023  Grafiskt blad Gicléetryck, Jonas Lundh (f. 1965), Sverige. "Landskap med hus". Signerad, numrerad 76/100, oramat löst blad, 30x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:01)

1408 7045  Grafiskt blad Gicléetryck, Kjell Nilsson (f. 1953), Sverige. "Vinterlandskap". Signerad, numrerad 38/100. Motivet: 28x38 cm, yttermått inklusive ram: 42x52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:41)

1408 8024  Grafiskt blad Gicléetryck, Per Ola Andersson (f. 1961), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 27/100, oramat löst blad, 38x28 cm

1408 7108  Grafiskt blad Gicléetryck, Vladimir Kamendy (1955-2014), Sverige. "Spinanza". Signerad, numrerad 23/100, ca 28x18 cm, yttermått inklusive ram: 42x32 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:17)

1408 8415  Hink , Sverige.+ gryta, 2 delar, Koppar. Diameter: 27-33 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:19)

1408 8519  Hög hatt Non plus Ultra, Med låda.

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:17)

1408 8147  Hörnskåp Allmoge "1804". Bredd: 95 cm. Djup: 53 cm, höjd: 218 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:09)

1408 7172  Hörnskåp Furu, 1873. Bredd: 129, djup: 85 cm, höjd: 218 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:50)

1408 8602  Hörnskåp Med vitrin. Bredd: 77 cm. Djup: 54 cm, höjd: 201 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:48)

1408 7248  Hörnväggskåp Allmoge. Höjd: 106

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:28)

1408 8378  Ikon 1800-tal, Ryssland, rizza i silver, ramens innermått: 25x21, yttermått inklusive ram: 34x29 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:42)

1408 8290  Jardiniere Längd: 35cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:03)

1408 8523  Jordglob höjd: 58cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:08)

1408 8386  Kaffe/mocka och glögg 13st, Koppar + 2 fat, Valencia, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Finland. Lanserades 1962. Handmålad dekor i koboltblått mot vit botten. Märkt ARABIA FINLAND UP

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:08)

1408 8153  Kaffeservis 12 koppar med fat + 12 assietter, Blå Blom Gustavsberg

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:50)

1408 8268  Kaffeservisdelar 17 delar, benporslin, Gustavsberg + extrafat

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:54)

1408 7603  Kaffeservisdelar 23 delar, Gustavsberg.

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:40)

1408 8418  Kaffeservisdelar ca 39 delar, Blå Blom, Gustavsberg

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:27)

1408 8309  Kaffeservisdelar ca 40, Meissen.

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:55)

1408 8214  Kaffeskedar 6 st. Silver, samearbete. Längd: 11 cm. Vikt: 75g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:31)

1408 8377  Kamera Compur F. Deckel, Munchen, Tyskland. Höjd: 24cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:52)

1408 8374  Kamera Leica E. Leitz Wetzlar. Längd: 14cm, serienr: 674558, med fodral

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:21)

1408 8200  Käpp Med silvermontering. Längd: 92cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:56)

1408 8463  Karaffer + dosor, 4 + 3 delar, glas / kristall. Höjd: 8-33 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:18)

1408 8296  Karmstol Barockstil.

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:47)

1408 8520  Karmstol Chippendale stil

1408 8137  Karmstolar Ett par, bemålade

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:47)

1408 8583  Karmstolar Ett par, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, No 969. Lyrformad ryggbricka med rotting. Höjd: 79 cm. Bredd: 66 cm. Djup: 58 cm, sitthöjd: ca 42 cm

S�ldes f�r 16.500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:41)

1408 8141  Karmstolar Ett par, Karl johan

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:39)

1408 8407  Kista 1700-tal, "ommålad 1905". Bredd: 49, djup: 41 cm, höjd: 24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:22)

1408 8366  Kista Asien. Bredd: 50, djup: 28 cm, höjd: 28 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:33)

1408 8197  Kista Längd: 64 cm. Djup: 44 cm, höjd: 32 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:12)

1408 6176  Klaffbord mahogny, England, 1800-tal. Bredd: 48+ 2x49. Djup: 105 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:03)

1408 8433  Kolteckning Arvid Knöppel (1892-1970), Sverige. Signerad, Björn, yttermått inklusive ram: 45x58cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:31)

1408 8130  Koppar 8 delar, bland annat: Kaffekittlar, h14 - 27. Längd: 12,5-22 cm, djup: 12,5-20 cm, höjd: 5,5-24 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:18)

1408 8133  Kopparbunke 3 ben + blompiedestal, koppar / smide. Höjd: 28-46 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:48)

1408 8196  Kopparkärl Diameter: 40cm. Höjd: 34cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:27)

1408 8228  Korgar 2 st, flätade. Längd: 80cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:56)

1408 8515  Krukor 3 st. Höjd: 22-28cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:38)

1408 8150  Kryddburkar 6 + 6 st. Höjd: 13 - 18

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:19)

1408 8600  Kuddar 5 st, Firma Svenskt Tenn, Lin, 50x50 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:49)

1408 7352  Lampbord 1950-tal, NK. Bredd: 62, djup: 42 cm, höjd: 49 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:34)

1408 8164  Lampbord Diameter: 57cm. Höjd: 68cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:35)

1408 8367  Lampbord Ett par, 1950-tal, teak / metall. Bredd: 61, djup: 34 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:08)

1408 8156  Lampbord Längd: 46 cm. Djup: 46 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:14)

1408 8263  Lampbord Med lådor, Bredd: 33 cm. Djup: 27 cm, höjd: 75 cm, nyckel

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:25)

1408 8606  Leksaksbilar parti diverse, bland annat Gorky, Durango, Hotwheels, m. M

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:57)

1408 8208  Likörset 5 delar, glas /tenn. Höjd: 8-28 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:29)

1408 8403  Linnedukar 9st

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:45)

1408 7462  Ljuskrona barockstil, med prismor. Höjd: 85cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:45)

1408 5347  Ljuskrona Empirestil. Höjd: 90 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:54)

1408 8101  Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: 72 cm. Diameter: 35 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:15)

1408 8443  Ljuskrona Maria Teresiastil. Höjd: 100cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:47)

1408 8475  Ljuskrona Med prismor. Höjd: 50cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:01)

1408 7500  Ljuskrona Med prismor. Höjd: 70cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:47)

1408 6383  Ljuskrona med prismor. Höjd: 95 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:04)

1408 6277  Ljuskrona rokokostil. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:20)

1408 7311  Ljuslykta Porslin. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:26)

1408 6355  Ljusplåtar Ett par, 1800-tal, mässing, 46x37 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:48)

1408 8476  Ljusplåtar Ett par, mässing. Höjd: 42cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:42)

1408 8395  Ljusstakar 9st, Bland annat Liljan. Höjd: 8-19,5cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:51)

1408 8207  Ljusstakar Ett par, metall, barockstil. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:15)

1408 8124  Ljusstakar Ett par, nysilver. Höjd: 21cm

1408 8376  Lodur 1800-tal. Höjd: 115

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:58)

1408 8355  Månskensklampa mässing och glas. Höjd: 28cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:54)

1408 8103  Matsalsgrupp 11 delar, Gustaviansk stil. Diameter: 117cm. Höjd: 75cm, 3st iläggsskivor, 48x3cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:39)

1408 8459  Matsalsgrupp 5 delar, England, mahogny, bord på pelarfot, 4 st stolar, Dia 110. Höjd: 75, en ilägg 45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:57)

1408 8188  Matsalsgrupp 5 delar. Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Calmare Nyckel", 1900-talets andra hälft. Längd: 166 cm. Djup: 90 cm. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:21)

1408 7177  Matsalsgrupp Gustaviansk stil, 5 delar. Diameter: 105, höjd: 75 cm, + 1 iläggx60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:58)

1408 7315  Matsalsgrupp matbord + 6 st stolar med skinnsitsar (4 stolar + 2 karmstolar). KARIN MOBRING & TOMAS JELINEK, "Stockholm", Ikea 1998. 2 st iläggsskivor a 51 cm. Längd: ca 161-363 cm. Djup: 105 cm. Höjd: 73 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:32)

1408 8189  Matsalsskåp Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Calmare Nyckel", Åfors möbelfabrik. 1900-talets andra hälft. Bredd: 117 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 175 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:03)

1408 8391  Matservisdelar 12+ 12 delar, Geranium, Gustafsberg. Diameter: 26,5cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:56)

1408 8057  Matservisdelar 27 delar, Gustafsberg. Längd: 22-44cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:36)

1408 8616  Matservisdelar 30 del ca, Kålblad, Portugal

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:14)

1408 7594  Matta 182x272 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:29)

1408 8172  Matta Gabbeh, figural, 87x110

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:04)

1408 7588  Matta Meshed Beludje, 111x192cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:28)

1408 6291  Matta Orientalisk, 120x165cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:34)

1408 7260  Matta orientalisk, 120x185 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:59)

1408 7317  Matta orientalisk, 122x203 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:34)

1408 6160  Matta orientalisk, 135x274 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:26)

1408 8314  Matta orientalisk, 140x190 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:54)

1408 7323  Matta orientalisk, 72x122 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:46)

1408 6403  Matta orientalisk, Antik, 147x244 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:10)

1408 6401  Matta orientalisk, Hamadan, 104x230 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:05)

1408 6404  Matta orientalisk, Hamadan, 128x206 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:08)

1408 8607  Matta Röllakan, märkt M, 80x292 cm

1408 8581  Matta trasmatta. Formgiven av Margit Thorén för Firma Svenskt Tenn, 200x250cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:35)

1408 8326  Miniatyrer 16st vaser och skålar. Bland annat Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige och Hans Hedberg (1917-2007), Sverige. Höjd: 2-14cm

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:20)

1408 7526  Mobil Kaija Aarikka, metall, ca 27x76 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:33)

1408 7525  Mobil Kaija Aarikka, metall, ca 31x80 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:32)

1408 8212  Mockaskedar 12 st. Silver, Flora. Längd: 10 cm. Vikt: 107g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:57)

1408 8213  Mockaskedar 12 st. Silver. Längd: 10 cm. Vikt: 97g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:35)

1408 8623  Nattygsbord Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. (ej signerad), Bredd: 50d. 32. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:36)

1408 8405  Nattygsbord Ett par, 1960-tal. Bredd: 45, djup: 31 cm, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:23)

1408 8409  Nattygsbord mahogny. Bredd: 36, djup: 50 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:36)

1408 8514  Nattygsbord Teak. Bredd: 40 cm. Djup: 27 cm, höjd: 26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:18)

1408 8198  Notställ Längd: 45 cm. Djup: 30 cm. Höjd: 136 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:24)

1408 8622  Öl-/vinglas 16 delar. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:19)

1408 8083  Olja / collage Jette L Ranning (f. 1954), Danmark. "Notes on Louvre". Signerad a tergo, daterad -93. Olja och collage på duk, 60x81 cm, oramad

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:09)

1408 8194  Oljemålning A Zvidrin. Signerad, daterad 1990. Olja på duk, 100x90cm, yttermått inklusive ram: 104x93cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:34)

1408 8062  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad, -37. Olja på duk, 33x40cm, yttermått inklusive ram: 38x46cm

1408 8077  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad, -38. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 38x35cm

1408 8063  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad, -40, stilleben. Olja på pannå, 35x26cm, yttermått inklusive ram: 41x33cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:33)

1408 8064  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad, -43. Olja på pannå, 40x32cm, yttermått inklusive ram: 44x36cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:49)

1408 8080  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad, -44. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 58x48cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:47)

1408 8071  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad, -46. Olja på pannå, 63x52cm, yttermått inklusive ram: 75x64cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:25)

1408 8076  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad, -47. Olja på pannå, 54x46cm, yttermått inklusive ram: 71x63cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:05)

1408 8066  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad, -48. Olja på duk, 35x27cm, yttermått inklusive ram: 36x28cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:20)

1408 8072  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad, -48. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 48x41cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:10)

1408 8081  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad, -52. Olja på duk, 64x80cm, yttermått inklusive ram: 79x95cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:31)

1408 8078  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad, -55. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 40x29cm

1408 8074  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad, -56. Olja på pannå, 72x35cm, yttermått inklusive ram: 76x39cm

1408 8075  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad, -57. Olja på duk, 60x48cm, yttermått inklusive ram: 65x53cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:20)

1408 8073  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad, -58. Olja på duk, 62x78cm, yttermått inklusive ram: 72x90cm

1408 8044  Oljemålning August Hammarström (1849-1914), Sverige. Signerad a tergo, 1884. Olja på duk, 52x64cm, yttermått inklusive ram: 70x81cm

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:51)

1408 7566  Oljemålning Bertil Widbrandt (1914-1988), Sverige. Signerad, änder. Olja på duk, 49x60cm, yttermått inklusive ram: 66x77cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:24)

1408 7622  Oljemålning Birger Mörk (1919-2010), Sverige. Signerad, daterad 60. Olja på pannå, 49x60cm, yttermått inklusive ram: 52x63cm

1408 8554  Oljemålning Birgitta Månsson. Signerad. Olja på duk, 21x21, yttermått inklusive ram: 35x35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:42)

1408 8610  Oljemålning Bo Rydstern (f. 1960), Sverige. Landskap. Signerad. Olja på duk, 32x43 cm, yttermått inklusive ram: 38x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:23)

1408 8067  Oljemålning Carl Köhler (1919-2006), Sverige. Skärgårdsmotiv. Signerad. Olja på pannå, 16x21, yttermått inklusive ram: 31x37 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:04)

1408 7598  Oljemålning Chan, Signerad, rökande man. Olja på duk, 59x44cm, yttermått inklusive ram: 63x48cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:32)

1408 8235  Oljemålning Christenson, Venedig, 1927. Signerad. Olja på pannå, ramens innermått: 32x42, yttermått inklusive ram: 37x47 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:34)

1408 8085  Oljemålning Dan Martin (1910-1999), Sverige. Signerad, daterad 72, skogsmotiv. Olja på duk, 31x78cm, yttermått inklusive ram: 50x98cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:49)

1408 7327  Oljemålning Egmond Vernon, komposition. Signerad, numrerad -65. Olja på duk, daterad 72x91 cm, 76x95 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:37)

1408 8566  Oljemålning Einar Svedin (1916-2004), Sverige. Signerad, daterad 1983. Olja på duk, 61x73 cm, yttermått inklusive ram: 70x82 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:29)

1408 7222  Oljemålning Elsa Flensburg (1891-1982), Sverige. Signerad, daterad 43, stilleben. Olja på duk, 26x21, yttermått inklusive ram: 34x30 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:43)

1408 7625  Oljemålning Ferenc Illés (1937-1990), Ungern. Stilleben. 1982. Signerad. Olja på pannå, 59x78 cm, yttermått inklusive ram. 66x86 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:21)

1408 8043  Oljemålning Ferenc Illés (1937-1990), Ungern. Stilleben. Signerad, daterad 1982. Olja på pannå, 79x59cm, yttermått inklusive ram: 86x66cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:09)

1408 7118  Oljemålning Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Sunset". Signerad. Olja på duk, 40x40 cm, oramad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:07)

1408 7128  Oljemålning Georg Lindström (f. 1912), Sverige. Skridskoåkare i Kungsträdgården. Signerad G Lindström. Olja på pannå, 80x120 cm, yttermått inklusive ram: 97x137 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:16)

1408 8041  Oljemålning Hans Osswald (f. 1919), Sverige. Signerad, "Josef & Maria". Olja på duk, 78x63cm, yttermått inklusive ram: 94x80cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:02)

1408 7224  Oljemålning Hjalmar Strååt (1885-1971), Sverige. Signerad, Gamla Stan. Olja på pannå, 37x27, yttermått inklusive ram: 50x40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:42)

1408 7225  Oljemålning Hjalmar Strååt (1885-1971), Sverige. Signerad, Gamla Stan. Olja på pannå, 37x27, yttermått inklusive ram: 50x40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:43)

1408 6368  Oljemålning I E Ersson, pojke med tjurar. Signerad, daterad 1860. Olja på duk, 52x69, yttermått inklusive ram: 68x85 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:28)

1408 2139  Oljemålning Inger Rydén (f. 1944), Sverige. Vinterlandskap med barn & pulka. Signerad. Olja på duk, 23x18, yttermått inklusive ram: 30x26 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:06)

1408 2138  Oljemålning Inger Rydén (f. 1944), Sverige. Vinterlandskap med ekorrar. Signerad. Olja på duk, 26x20, yttermått inklusive ram: 35x30 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:00)

1408 8051  Oljemålning J Möller. Signerad. Olja på duk, 31x48cm, yttermått inklusive ram: 45x63cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:48)

1408 8549  Oljemålning Knut Norman (1896-1977), Sverige. Signerad, stadsmotiv. Olja på pannå, 49x59cm, yttermått inklusive ram: 66x78cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:15)

1408 4264  Oljemålning Kopia efter Franz Xaver Winterhalter. Dam med pärlcollier. Bär signatur. Olja på duk, 71x57 cm, yttermått inklusive ram: 90x78 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:41)

1408 7146  Oljemålning Kurt Ehrefelt (1921-2010), Signerad, "Gotska sandön". Olja på duk, 88x115, yttermått inklusive ram: 112x140 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:27)

1408 7147  Oljemålning Kurt Ehrefelt (1921-2010), Signerad, "Vaktavlösning". Olja på duk, 93x70, yttermått inklusive ram: 122x98 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:30)

1408 7134  Oljemålning Kurt Ehrefelt (1921-2010), Sverige. Signerad, "Lotsstationen". Olja på duk, 56x70, yttermått inklusive ram: 77x92 cm

1408 7133  Oljemålning Kurt Ehrefelt (1921-2010), Sverige. Signerad, "sockerbruket". Olja på duk, 75x94, yttermått inklusive ram: 93x113 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:07)

1408 7137  Oljemålning Kurt Ehrefelt (1921-2010), Sverige. Signerad, "Teaterdags". Olja på duk, 69x69, yttermått inklusive ram: 79x79 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:15)

1408 7141  Oljemålning Kurt Ehrefelt (1921-2010), Sverige. Signerad, Regnskog. Olja på duk, 63x80, yttermått inklusive ram: 85x102 cm

1408 8500  Oljemålning Lars Tärning (f. 1945), Sverige. Signerad. Olja på pannå, ramens innermått: 32x19, yttermått inklusive ram: 39x25 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:25)

1408 8501  Oljemålning Lars Tärning (f. 1945), Sverige. Signerad. Olja på pannå, ramens innermått: 8x9, yttermått inklusive ram: 11x12 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:49)

1408 8499  Oljemålning Lars Tärning (f. 1945), Sverige. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 39x20

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:36)

1408 8068  Oljemålning Lee Reynolds (f. 1936), USA. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 121x153 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:50)

1408 8069  Oljemålning Lee Reynolds (f. 1936), USA. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 121x153 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:59)

1408 7226  Oljemålning Maria Boczewska (f. 1940), Polen. "Sommar vid Sofia". Stockholmsmotiv, Bergsprängargränd. Signerad, daterad -95. Olja på duk, 61x76, yttermått inklusive ram: 69x84 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:44)

1408 8307  Oljemålning Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Signerad, "Kosmo". Olja på duk, yttermått inklusive ram: 59x92cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:24)

1408 8470  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, kvinna med solfjäder. Ej signerad. Olja på duk, 45x34, yttermått inklusive ram: 57x47, slitage

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:27)

1408 8318  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, "The coming storm". Olja på duk, 40x55cm, yttermått inklusive ram: 59x74cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:13)

1408 8453  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, 1872, Landskap med kor. Olja på duk, 80x105, yttermått inklusive ram: 102x127 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:59)

1408 8168  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, by. Olja på duk, 65x79cm, yttermått inklusive ram: 76x90cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:49)

1408 8038  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Fågelungar. Olja på pannå, 21x38, yttermått inklusive ram: 35x54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:46)

1408 8090  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 64x54cm, yttermått inklusive ram: 84x75cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:41)

1408 8572  Oljemålning Olle Lindgren (1930-2018), Sverige. Monogramsignerad. Olja på duk, fågel, yttermått inklusive ram: 29x27 cm

1408 8227  Oljemålning Örjan Sandenor (f. 1946), Sverige. Signerad a tergo. Olja på duk, 33x40cm, yttermått inklusive ram: 35x42cm

1408 7218  Oljemålning Per Sundberg (1887-1968), Sverige. Signerad, Björkar. Olja på duk, 23x38, yttermått inklusive ram: 36x52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:37)

1408 8562  Oljemålning Rose-Marie Klintman (f. 1957), Sverige. "Jordkontakt". Signerad, 2005. Olja på duk, 64x30, yttermått inklusive ram: 66x32 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:15)

1408 8534  Oljemålning Rose-Marie Klintman (f. 1957), Sverige. "Uppsprickande molntäcke". Signerad. Akryl på duk, yttermått inklusive ram: 42x32 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:11)

1408 6367  Oljemålning Severin Nilson (1846-1918), Sverige. Fjällandskap. Signerad. Olja på duk, 32x75, yttermått inklusive ram: 44x88 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:25)

1408 8231  Oljemålning signerad Wanda, eka vid brygga. Olja på duk, ramens innermått: 50x60, yttermått inklusive ram: 54x64 cm

1408 6017  Oljemålning Signerad, M Hubrecht, 1909, kvinnoporträtt. Olja på duk, 79x64cm, yttermått inklusive ram: 93x78cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:50)

1408 8448  Oljemålning Sigurd Bernholm (1890-1969), Sverige. Fäbodar, Orsa. Signerad, daterad 1947. Olja på duk, 28x49, yttermått inklusive ram: 42x62

1408 8050  Oljemålning Stig Sundin, modell, Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 105x44 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:02)

1408 8118  Oljemålning Tony Strandberg Laroy, Dandy. Signerad, numrerad 76, daterad olja på duk, ramens innermått: 110x95 cm. Signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:17)

1408 8165  Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad, numrerad 1954, daterad. Olja på duk, ramens innermått: 55x45, yttermått inklusive ram: 75x65 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:49)

1408 8279  Oljemålning Viola Larsson-Allvar (1918-2004), Sverige. "Frukter och blad". Signerad a tergo, 1995. Olja på duk, 55x45 cm, yttermått inklusive ram: 57x48 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:36)

1408 8322  Oljemålning W S Mac Georg. Signerad, landskapsmotiv. Olja på duk, 70x90cm, yttermått inklusive ram: 88x100cm

S�ldes f�r 17.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:58)

1408 8402  Oljemålning Yngve Holmberg, Landskap. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 48x58 cm

1408 8454  Oljemålningar 2 st, Oidentifierad konstnär. Signerade Boije, -52 / -53. Olja på pannå, 26x21 - 34x25, yttermått inklusive ram: 36x31 - 46x38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:01)

1408 8608  Oljemålningar 3 st. Lennart Börje (1891-1965), Sverige. Bland annat Stockholmsmotiv. Signerade. Olja på duk, 39x69, yttermått inklusive ram: 46x76 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:02)

1408 7474  Oljemålningar 5 st, Hugo Langkilde Larsen. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 44x54 - 53x73cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:03)

1408 8545  Oljemålningar Evy Låås (1923-1999), Sverige. Zebror och katt, en signerad, pannå, yttermått inklusive ram: 31x36 - 39x47 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:49)

1408 8400  Ölmuggar 8st, England. Höjd: 13cm

1408 8223  Pallar 4 st, Ikea, "ögla". Höjd: 44cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:27)

1408 8452  Panselvas + bojan + lockdosa. 3 delar, Kina, 1900-tal. Höjd: 6-12cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 21:01)

1408 8384  Paraplyställ 1930-tal, med insats, mässing, diameter: 22, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:58)

1408 8258  Paraplyställ Gjutjärn. Höjd: 53cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:47)

1408 8125  Pelarbord 1800-tal. Diameter: 70. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:14)

1408 8497  Pelarbord Diameter: 33cm. Höjd: 51cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:56)

1408 8480  Pelarbyrå Asien. Bredd: 33 cm. Djup: 33 cm, höjd: 103 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:00)

1408 8134  Piedestal höjd: 67cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:10)

1408 7565  Piedestal Med stenskivor. Höjd: 67cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:18)

1408 7578  Piedestaler 2 st, Cortenstål, Höjd: 102-110, Diameter 17 cm.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:53)

1408 8107  Plafond 1930-tal, råglas. Diameter: 50, höjd: 37 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:44)

1408 8250  Pottskåp Bemålat. Bredd: 54 cm. Djup: 41 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:54)

1408 8299  Pottskåp mahogny, sengustaviansk stil. Bredd: 41 cm. Djup: 30 cm. Höjd: 71 cm

1408 6209  Puderstol Gustaviansk

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:19)

1408 8440  Röllakan 350x250cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:52)

1408 8265  Röllakan 90x160cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:30)

1408 8291  Rottingfåtöljer Ett par

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:13)

1408 8123  Saltkar & ströare 3delar, Nysilver. Höjd: 5-13cm

1408 8504  Samlartallrikar 3 st. Porslin, Picasso, Salins Frankrike. Diameter: 24 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:40)

1408 8603  Samlartallrikar 6 st. Hagalund, Gustavsberg. Diameter: 22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:37)

1408 8477  Samling ringklockor, bjällror, koskällor, malm / mässing. Höjd: 6 - 20

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:54)

1408 8485  Samling skulpturer, 13 st. Björnar, keramik / porslin, bland annat UE. Höjd: 4 - 25

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:52)

1408 8144  Samurajsvärd Ett par. Längd: 88 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:45)

1408 7576  Sekretär mahogny, Rokokostil. Bredd: 65, djup: 40 cm, höjd: 100 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:55)

1408 8226  Seltersglas 16 delar, Karlberg, Kosta Elis Bergh, Höjd: 9cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:05)

1408 6373  Seltersglas 4 st, 1800-tal, slipad dekor med festonger. Höjd: 9,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:42)

1408 2165  Serigrafi Maya Eizin Öijer (f. 1946), Sverige. "Mishima - confession of a mask". Signerad, numrerad 9/50. Motivet: 51x67,5, yttermått inklusive ram: 69x85 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:23)

1408 8457  Servisdelar 13 delar, Arabia, skadad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:25)

1408 8178  Servisdelar 18 delar, Blå Blom, Gustavsberg, udda delar

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:11)

1408 8266  Servisdelar 23 delar, Italien, tallrikar, diameter: 24 cm, assietter, diameter: 17, fat. Längd: 34 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:18)

1408 8611  Servisdelar 28 delar, Lotus, Gustavsberg, benporslin

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:26)

1408 8195  Servisdelar 31 delar, Origo, Iittala

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:50)

1408 8176  Servisdelar 9+ 2+ 2 delar, Arabia, Arcitica. Diameter: 16-22 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:22)

1408 8620  Servisdelar ca. 45 delar, Rörstrand Caprice

1408 7004  Servisdelar Hutschenreuther, ca 40 del

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:27)

1408 8146  Sideboard Bemålat. Längd: 154 cm. Djup: 52 cm, höjd: 97 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:59)

1408 8102  Sideboard Gustaviansk stil. Längd: 162 cm. Djup: 52 cm, höjd: 109 cm, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:08)

1408 7620  Silkemålningar 2 st, Asien. Motivet: 68x33cm, yttermått inklusive ram: 77x39cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:06)

1408 7524  Skål + vas, 2 delar, Kosta Boda. Höjd: 9-20, diameter: 15-16 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:30)

1408 8167  Skål glas, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Diameter: 22, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:11)

1408 8385  Skål glaserad, stengods. Diameter: 55cm, höjd: 18cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:47)

1408 7628  Skål Kosta, Mona Morales-Shildt, diameter: 17. Höjd: 7,5

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:24)

1408 8171  Skål med hänkel, silver. Längd: 18. Höjd: 18 cm. Vikt: 238g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:26)

1408 8316  Skål Orrefors, S-graal. Höjd:

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:07)

1408 8313  Skål silver. Diameter: 18cm. Höjd: 8cm, vikt: 279g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:36)

1408 8331  Skål Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Diameter: 20. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:35)

1408 7522  Skålar 3 st, Fuga, Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. Orrefors, diameter: 12-19 cm

1408 8446  Skålar 4 delar, Japan. Höjd: 3 - 6

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:41)

1408 5352  Skålfat Imaridekor. Diameter: 55 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:03)

1408 8182  Skålfat tenn, Firma Svenskt Tenn. Längd: 20 + glasunderlägg, tenn, Firma Svenskt Tenn, diameter: 7 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:08)

1408 8462  Skåp barockstil, 1800-tal. Bredd: 128, djup: 54 cm, höjd: 181 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:52)

1408 8345  Skisser , Sverige.+ skissblock, 6 st lösa blad, Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. 2st signerade, oramade lösa blad. Längd: 46-69 cm, djup: 30-49 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:27)

1408 8346  Skisser 11st, Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Ej signerade, oramade lösa blad. Längd: 46-69 cm, djup: 38-50 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:22)

1408 8350  Skisser 12st, Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Ej signerade, oramade lösa blad. L 46-69 cm, djup: 38-50 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:02)

1408 8348  Skisser 12st, Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Ej signerade, oramade lösa blad. Längd: 60-69 cm, djup: 50 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:43)

1408 8347  Skisser 12st, Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Ej signerade, oramade lösa blad. Längd: 70 cm, djup: 50 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:06)

1408 8349  Skisser 12st, Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Ej signerade, oramade lösa blad. Längd: 70 cm. Djup: 50 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:17)

1408 8351  Skisser 5 st, Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Ej signerade, oramade lösa blad. Längd: 70 cm, djup: 50 cm

1408 8458  Skrivbord + stol, England. Bredd: 122. Djup: 61 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:03)

1408 8282  Skrivbord Längd: 110 cm. Djup: 64 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:28)

1408 8259  Skrivbord Längd: 94 cm. Djup: 50 cm, höjd: 74 cm, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:16)

1408 8371  Skrivbord Rokoko. Kompletterat, senare bemålning. Bredd: 155 cm. Djup: 76 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 23.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:57)

1408 7614  Skrivbordslampa höjd: 38cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:29)

1408 8423  Skulptur Asien. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:01)

1408 8521  Skulptur barn med nalle, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), Gustavsberg. Höjd: 16

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:27)

1408 8493  Skulptur brons, häst. Längd: 17. Höjd: 14 cm

1408 8244  Skulptur Elefant. Höjd: 25 cm, bemålad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:59)

1408 7123  Skulptur Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Silverträd"/"Slussen". Signerad. Naitråd, betongsockel. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:56)

1408 8026  Skulptur Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Svart träd" / "Slussen". Signerad. Naitråd, betongsockel. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:35)

1408 8260  Skulptur Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Elefant, Rörstrand. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:59)

1408 8283  Skulptur höjd: 38cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:56)

1408 8389  Skulptur Ingrid Årfelt (1923-1999), Sverige. "På fågelmarknaden". Signerad IM Årfelt 1987-88. Metall på sockel. Höjd: 23cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:31)

1408 7399  Skulptur keramik. Får. Längd: 25, höjd: 19 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:34)

1408 8203  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Amalia ur serien ABC-flickor, Gustavsberg 1958-1973. Målad och delvis glaserad brun stengodslera. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:12)

1408 8204  Skulptur Oidentifierad konstnär. Signerad, Paris. Längd: 27cm. Höjd: 28cm, nyckel

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:47)

1408 8447  Skulptur tax, porslin. Längd: 19 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:14)

1408 8615  Skulptur / ljusstake Rolf Svedberg (f. 1927), Sverige. "Badvakt", aluminium / trä. 12/25. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:06)

1408 8509  Skulpturer 10 st, bland annat: Upsala-Ekeby, keramik / porslin. Höjd: 9 - 21

1408 8132  Skulpturer 2 st, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda, Huvud. Längd: 7,5. Höjd: 4-11 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:53)

1408 8511  Skulpturer 2 st. Adam & Eva, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:53)

1408 8489  Skulpturer 3 st. Björnar, Gustavsberg, Bing & Grøndahl, Sovjetunionen USSR. Höjd: 12 - 16

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:18)

1408 8518  Skulpturer 3 st. Djur, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:33)

1408 8160  Skulpturer 3 st. Elefanter, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 22 - 34

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:49)

1408 8162  Skulpturer 4 st, bland annat: Elefanter Upsala-Ekeby. Höjd: 13 - 25

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:23)

1408 7406  Skulpturer 4 st, Orientaliska, Sten/metall. Höjd: 3-9 cm

1408 8625  Skulpturer 4 st. Kina, 1900-tal. Höjd: 43 - 64

S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:39)

1408 8510  Skulpturer Ett par, elefanter, Upsala-Ekeby. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:37)

1408 8439  Slagbord Børge Mogensen (1914-1972), Danmark. "Öresund", 1900-talets andra hälft. Bredd: 70 + 2x57 (184), djup: 120 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:21)

1408 8139  Slaglåsgevär 1700-/1800-tal. Längd: 125

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:55)

1408 8286  Smyckeskrin Med bland annat silver

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:03)

1408 8287  Soffa + 2 stolar, Thonet. Längd: 120

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:56)

1408 8151  Soffa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Samsas. Längd: 185cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:29)

1408 6342  Soffa Howardmodell. Längd: 215 ca

1408 8589  Soffa Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Chesterfieldmodell, modell nr 584. Klädd i Josef Franks textil Poisons. Tre sittplymåer. Längd: 195cm

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:56)

1408 8293  Soffbord Butlers tray. Bredd: 98 cm. Djup: 75 cm, höjd: 47 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:19)

1408 8298  Soffbord Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Diameter: 100cm, höjd: 65cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:02)

1408 8585  Soffbord Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Modell 974. Mahogny. Svarvade kopplade ben, rundade hörn med kantsarg. Bredd: 76 cm. Djup: 55 cm. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:45)

1408 8289  Soffbord med kakelskiva. Bredd: 85, djup: 55 cm, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:59)

1408 8159  Solspegel Diameter: 43cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:18)

1408 8614  Sparbössa Lisa Larson (f. 1931), Sverige. "Gunnar Sträng". Gustavsberg. §Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:21)

1408 8255  Spegel 106x50cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:08)

1408 8193  Spegel 123x38cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:19)

1408 8096  Spegel 128x60cm

1408 8243  Spegel 174x75cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:11)

1408 5314  Spegel 193x92cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:16)

1408 8270  Spegel 55x44cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:40)

1408 8358  Spegel 60x50cm

1408 7328  Spegel 90x69 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:39)

1408 7207  Spegel Empire, 97x53 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:15)

1408 7209  Spegel Empirestil, 57x32 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:19)

1408 8323  Spegel Förgyllt ram, 107x50cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:55)

1408 8481  Spegel Med konsolbord 138x48cm. Längd: 60 cm. Djup: 30 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:44)

1408 7516  Spegel nutida, 126x93 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:57)

1408 8382  Spegel nutida, yttermått inklusive ram: 101x80 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:29)

1408 7204  Spegel Nyrokoko, 103x61 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:11)

1408 7190  Spegel rokokostil, sent 1900-tal, 100x44 cm

1408 7394  Spegel Teak, 64x40 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:25)

1408 7255  Spegelskänk 1880-tal. Bredd: 113, djup: 55 cm, höjd: 184 cm

1408 8302  Spelbord Längd: 92 cm. Djup: 46x2 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 21:02)

1408 8157  Spelbord Nyrokoko, mahogny. Bredd: 84 cm. Djup: 44 cm, höjd: 70 cm

1408 8143  Stol 1880-tal

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:10)

1408 8526  Stol Senbarock

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:25)

1408 6426  Stolar 10 st, Engelsk modell. Bredd: 45 cm. Djup: ca 44 cm, höjd: 83 cm, sitthöjd: ca 47 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:18)

1408 8245  Stolar 4 st, teak

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:47)

1408 8365  Stolar 6 st, Børge Mogensen (1914-1972), Danmark. Karl Andersson

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:39)

1408 7180  Stolar 6 st, Nyrokoko

1408 8332  Stolar 8 st, Sven Markelius, "orkesterstolen", björk

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:45)

1408 8163  Stolar Ett par

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:26)

1408 8136  Stolar Ett par, med snörsits

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:19)

1408 8370  Stolar Ett par, senbarock

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:04)

1408 8211  Stop + muggar, 3 delar, tenn. Santesson. Höjd: 15-35 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:07)

1408 8094  Stringhylla Fyra hyllplan. Bredd: 81cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:44)

1408 8093  Stringhylla Två hyllplan. Bredd: 38cm

1408 7280  Sybord 1800-tal. Bredd: 60, djup: 45 cm, höjd: 73 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:12)

1408 8362  Sybord Karl Johanstil, mahogny. Bredd: 55, djup: 37 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:16)

1408 7179  Sybord Nyrokoko. Bredd: 55, djup: 46 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:00)

1408 8496  Sybord Rokokostil, Bredd: 51 cm. Djup: 36 cm, höjd: 75 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:52)

1408 8249  Syltkruka Gustavsberg. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:37)

1408 8450  Syltkrukor 2 st. Höganäs. Höjd: 22 - 30

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:21)

1408 8251  Syltkrukor 3 st. Gustavsberg + Raus. Höjd: 23-26 cm

1408 8247  Syltkrukor Ett par, Gustavsberg. Höjd: 18 cm

1408 8239  Takarmatur Fagerhult. Höjd: 24cm, diameter: 40cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:48)

1408 8507  Takarmatur Jugend, mässing, med glaskupa. Höjd:

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:34)

1408 8353  Takarmatur Koppar, Malmbergs. Höjd: 45cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:34)

1408 7011  Takarmatur Lightyear, Mindus, grå. Höjd: 25 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:05)

1408 8218  Takarmatur Luxus, modell: 549, Uno och Östen Kristiansson, Diameter: 40cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:11)

1408 7599  Takarmatur Med prismor. Diameter: 50cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:34)

1408 7199  Takarmatur nutida, metallputto / glaskupa, "Art d France". Höjd: 40 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:56)

1408 8238  Takarmatur Plåt. Höjd: 30cm, diameter: 38cm

1408 8104  Takarmatur prismor. Diameter: 36 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:52)

1408 7282  Takarmatur Prismor. Höjd: 45 ca

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:11)

1408 8301  Takarmaturer ett par, med prismor. Diameter: 61cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:16)

1408 8055  Tallrikar 13st. Längd: 39-42cm

1408 8486  Tallrikar 20st. Diameter: 22-25cm, Blå Blom, Gustavsberg

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:11)

1408 8056  Tekanna höjd: 20cm

1408 8216  Tekanna Nysilver, Kina. Höjd: 15cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:48)

1408 7018  Tekök Skultuna, mässing. Med rechaud. Höjd: 31 cm

1408 8264  Terrin med lock, Rita Fabro. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:36)

1408 8311  Terrin Meissen. Längd: 34cm, höjd: 26cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:41)

1408 8363  Tidningskorg 1950-tal. Längd: 45, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:58)

1408 8142  Tidningsställ metall, 1950-tal. Längd: 41, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:45)

1408 8441  Trädgårdsbord + stolar, 3 delar. IKEA, Äpplarö. Brunlaserad akacia. Bredd: 140 cm + 2x60. Djup: 77 cm. Höjd: 72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:30)

1408 8252  Trädgårdsgrupp 3 delar. Längd: 150 cm. Djup: 100 cm. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:23)

1408 8411  Trädgårdssoffa IKEA, Äpplarö. Brunlaserad akacia. Längd: 217 cm

1408 8116  Trädgårdsurnor 2 st, gjutjärn. Höjd: 28 - 32

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:04)

1408 8113  Trädgårdsurnor Ett par, gjutjärn. Höjd: 21 cm

1408 8502  Trädgårdsurnor Ett par, gjutjärn. Höjd: 42cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:11)

1408 8115  Trädgårdsurnor ett par, gjutjärn. Höjd: 44

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:09)

1408 7613  Trädgårdsurnor Ett par, gjutjärn. Höjd: 48cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:28)

1408 8114  Trädgårdsurnor ett par, gjutjärn. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:16)

1408 8503  Trädgårdsurnor Ett par. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:56)

1408 8232  Traktörpannor 2 st, Frankrike. Längd: 20-33cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:31)

1408 8199  Trälådor 2 st, Stockholm. Längd: 50-60cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:08)

1408 8337  Träsnitt 5 st, Japan, 1900-tal. Motivet: 22x34cm, yttermått inklusive ram: 36x47cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:10)

1408 8306  Träsnitt Bror Hjorth (1894-1968), Sverige. Signerad, numrerad 1/50, "hultran och spelmannen". Motivet: 32x21cm, yttermått inklusive ram: 52x42cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:46)

1408 8471  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Sergels torg. Signerad, numrerad 311/360, daterad -71. Motivet: yttermått inklusive ram: 36x53

1408 8241  Tusch 2 st, Erik Olsson Sanda (1919-2006), Sverige. Signerade. Motivet: 17x23cm, yttermått inklusive ram: 33x40cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:34)

1408 8190  Tuschmålningar 2 st. Kina, ramens innermått: 33x100 + ramens innermått: 35x35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:25)

1408 8451  Tvättservis 5 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gustavsberg. Längd: 16-45cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:33)

1408 8126  Tyg Firma Svenskt Tenn, Estrid Ericson (1894-1981), Sverige. Elefanter. Längd: 53cm. Bredd: ca 35 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:36)

1408 8267  Ugnsformar 2 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Pyro, Gustavsberg 1929-1955, eldfast gods med brun dekor. Längd: 22-36 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:47)

1408 8621  Uppläggningsfat 2 delar. Ostindia, Rörstrand. Blå dekor på ljusblå botten. Servisen formgiven 1932. Längd: 24 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:48)

1408 8508  Urnor Hängande/ampel, gjutjärn. Höjd: 18cm

1408 8092  Våg Lindells. Höjd: 27cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:56)

1408 8383  Väggarmaturer 3 st, Furu, "Translandia", Danmark, dragspelsarm. Längd: 70 cm, djup: 30 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:21)

1408 7281  Väggpendyl Förgylld. Höjd: 56 cm

1408 8335  Väggrelief Arabia, 20x19cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:28)

1408 8527  Väggrelief Calle Drakenmark (1931-2009), Sverige. "Avfärd till Kythira". Signerad, 31x40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:30)

1408 7197  Väggrelief Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Stengods, Gustavsberg, motiv av tre figurer, delvis glaserad. Signerad Stig L, ca 38x38,5 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:52)

1408 8528  Väggreliefer 2 st. Lars Huck Hultgren (f. 1931), Sverige. Trä /bemålad gips, 17x19 + 29x39 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:58)

1408 8224  Väggreliefer 4 st, Japan. Längd: 60cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:46)

1408 8490  Väggur Union Stjärnsund, Hedemora. Pendel och nyckel finns. Höjd: 43cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:10)

1408 7602  Vas + ljusstakar. 3 delar, Iittala respektive Lindshammar glasbruk. Höjd: 10-12cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:39)

1408 8169  Vas Anna Ehrner (f. 1948), Sverige. Kosta Boda. Signerad. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:05)

1408 7403  Vas Arabia. Höjd: 13 cm

1408 8242  Vas Argenta, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:53)

1408 8408  Vas Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:17)

1408 8379  Vas keramik, Söholm, Danmark. Höjd: 43cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:28)

1408 7195  Vas Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 41,5

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:41)

1408 8392  Vas Nittsjö. Diameter: 22cm, höjd: 28cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:08)

1408 7206  Vas Rosenthal. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:17)

1408 8484  Vas/kanna höjd: 20cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:58)

1408 8330  Vas/karaff "Bonbon", Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 35cm

1408 8478  Vaser 8 st. Glas. Höjd: 15 - 21

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:57)

1408 8206  Vaser Ett par, glas, tidigt 1900-tal. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:14)

1408 7356  Vaser ett par, mässing, Drakar. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:38)

1408 8120  Vaser Ett par, metall, Tibet. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:21)

1408 8148  Vinglas 11 st. Orrefors. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:19)

1408 8329  Vinkaraffer Ett par. Höjd: 25cm

1408 8312  Vinkylare Meissen. Höjd: 17cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:10)

1408 7560  Vitrinskåp K A Roos, Helsingborg, blålaserat. Bredd: 140, djup: 38 cm, höjd: 199 cm, nyckel

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:55)

1408 8522  Vitrinskåp Med lådor. Bredd: 80 cm. Djup: 35 cm, höjd: 191 cm, nyckel

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 20:39)

1408 8424  Ytterfoder Ett par, Waldemarsudde. Höjd: 13 cm (storlek 1)

1408 8525  Ytterfoder Ett par. Höjd: 22cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:05)

1408 8613  Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods, diameter: 26, höjd: 13 cm (storlek 1)

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 19:51)

1408 8482  Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 26cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2021 18:35)