Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 13 november 2023 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1578 1009  Akvarell Sanna Ekman (f. 1965), Sverige. Clown. Signerad, daterad -20. Akvarell, ca 39x29 cm, yttermått inklusive ram: 42,5x32,5 cm. Skänkt av konstnären

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 16:09)

1578 1006  Blandteknik Meg Westergren (f. 1932), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad Meg. Blandteknik. Bladets mått: 41x29,5 cm, yttermått inklusive ram: 73x53 cm (passepartout 57,5x44,5 cm). Skänkt till auktionen av Yvonne Sörensen Björud

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 16:06)

1578 1021  Blandteknik Viktoria Hallenius (f. 1971), Sverige. "Posing in black dress". Signerad. Mixed media på duk, 35x24 cm, yttermått inklusive ram: 37,5x26,5 cm. Skänkt av gallerist Juha Sulila

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 16:21)

1578 1013  Bokverk "ABBA: the photo book", Jan Gradvall med flera. Björn Ulvaeus och Benny Andersson har signerat omslaget till förmån för auktionen. Skänkt av Babben Larsson

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 16:13)

1578 1002  Bokverk "Manligt mode: en okänd historia", Ingrid Giertz-Mårtenson mfl. Med personlig dedikation från en av författarna Johan Hakelius. Skänkt av Susanna Popova

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 16:02)

1578 1008  Broderi Christina Schollin, "Corona", motiv med änglar. Signerad CS 2020. Broderi, 24x34 cm, yttermått inklusive ram: 32,5x42,5 cm. Skänkt av Christina Schollin

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 16:08)

1578 1029  Färglitografi Birgitte Söndergaard (f. 1957), Sverige. Komposition med ansikte. Signerad, numrerad 78/300. Färglitografi, bildmått: 54x64 cm, yttermått inklusive ram: 72x81 cm. Skänkt av Anders Åhrlin

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 16:29)

1578 1012  Färglitografi Lars Jonsson (f. 1952), Sverige. Vintermotiv med domherrar. Signerad, färglitografi, numrerad 41/360. Bladets mått: 42x32 cm, yttermått inklusive ram: 61x50 cm. Skänkt av konstnären

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 16:12)

1578 1055  Fårskinn Ett gotländskt tack-skinn från Anette Bonneviers lamm i Buttle Nygårds, Roma Kloster, ca 95x74 cm. Skänkt av Carin Götblad

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 16:55)

1578 1017  Fotbollsskor Adidas Copa Sense 1. Signerade av Albin Ekdal. Storlek UK10. Skänkta av Hjalmar och Albin Ekdal

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 16:17)

1578 1045  Fotografisk bild Ralf Turander (f. 1943), Sverige. Antika böcker ur serien "Ex Libris". Signerad, numrerad AP 1/3, daterad 2005. Fotografisk bild, 57,5x87,5 cm, monterad på skiva 70x100 cm, oramad, fäste för upphängning. Skänkt av fotografen

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 16:45)

1578 1005  Grafiskt blad Frank Olsson (f. 1954), Sverige. "Backstadge". Signerad, daterad 3/54. Hälsning a tergo: "För den goda saken! /Frank". Gicléetryck. Bladets mått: 50x23 cm, yttermått inklusive ram: 52x25 cm. Skänkt av gallerist Juha Sulila

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 16:05)

1578 1001  Grafiskt blad Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. "World Cow". Signerad, numrerad EA-upplaga 20/20, daterad 2023. Gicléetryck, bildmått: 28x44 cm, yttermått inklusive ram: 49x63 cm. Skänkt av konstnären

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 16:01)

1578 1034  Grafiskt blad Mikael Persbrandt (f. 1963), Sverige. "Pojke på tåg (1985)". Signerad, numrerad 'Mikael Persbrandt 166/200'. Gicléetryck, 63,5x41,5 cm, yttermått inklusive ram: 85x60 cm. Skänkt av gallerist Matias Ibanez

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 16:34)

1578 1047  Grafiskt blad Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Föreställande kända medlemmar av Stadsbudskåren. Signerad av flertalet medlemmar. Offsettryck efter en oljemålning av Peter Dahl, foto Jan Amerén. Bildmått: ca 25x33,5 cm, oramat löst blad. Bladets mått: 32x41 Skänkt av Anna Belfrage

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 16:47)

1578 1044  Handledsvärmare glittrande och varma handledsvärmare fårskinn av Gotlandsfår. Längd: 15 cm, Charlotta Ungers kollektion. Skänkta av Susanna Popova

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 16:44)

1578 1004  Handväska Emilio Pucci. Märkt "Emilio Pucci made in Italy". Dustbag. Axelrem. Längd: 32 cm. Bredd: 14 cm. Höjd: (utan handtag) 22 cm. Skänkt av stadsbrud Eva Swartz Grimaldi

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 16:04)

1578 1026  Kanna Sebastian Schildt, Firma Svenskt Tenn. Kanna i tenn. Formgiven exklusivt för Svenskt Tenn av Sebastian Schildt 2002. Höjd: 24 cm, volym: 75 cl. Skänkt av Svenskt Tenn genom Thommy Bindefeld

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 16:26)

1578 1033  Kavaj Kavaj som Tony Irving burit som domare i Let’s Dance. Herrkavaj med applikationer av paljetter och påfågelsfjädrar. Peter Englund Epic Productions (PEEP), Moods, Norway. Storlek 50. Skänkt av Tony Irving

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 16:33)

1578 1032  Kavaj Kavaj som Tony Irving burit som domare i Let’s Dance. Herrkavaj med applikationer av paljetter. Peter Englund Epic Productions (PEEP), Ankar, storlek 52. Skänkt av Tony Irving

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 16:32)

1578 1031  Kavaj Kavaj som Tony Irving burit som domare i Let’s Dance. Herrkavaj med applikationer av paljetter. Peter Englund Epic Productions (PEEP), Ankar, storlek cirka 50. Skänkt av Tony Irving

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 16:31)

1578 1049  Klänning Ljus smokingklänning med tillhörande bolero och underkjol, ateljésydd hos Camilla Thulin Design AB. Proveniens Camilla Thulin. Spets från Solstiss, storlek: 38, bv 88, midja 72. Skänkt av Camilla Thulin

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 16:49)

1578 1025  Klänning Röd aftonklänning med paljetter, etikettmärkt Frank Usher. Proveniens Kjerstin Dellert. Storlek UK 18. Skänkt av Yvonne Sörensen Björud

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 16:25)

1578 1054  Kolteckningar Lars Matson (1933-1994), Sverige. 3 st kolteckningar. Signerad. Yttermått inklusive ram: 62,5x53,5 cm. Skänkt av Yvonne Sörensen Björud

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 16:55)

1578 1050  Oljemålning efter Gustav Klimt. Figurkomposition. Ej signerad. Proveniens: förvärvad av artisten Johan Kinde. Olja på duk, 61x122 cm, yttermått inklusive ram: 63x124 cm. Skänkt av Johan Kinde

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 05:36)

1578 1015  Oljemålning Henry John Yeend King (1855-1924), Storbritannien. ”A Woodland Glade”. Signerad Yeend King. Olja på pannå, 40x30 cm, yttermått inklusive ram: 50x60 cm. Skänkt till auktionen av Yvonne Sörensen Björud

S�ldes inte (Sista budtid är den 13 november 2023 16:15)

1578 1016  Oljemålning Marie Capaldi (f. 1958), Sverige. "Una volpe dietro L’orecchio". Signerad, daterad 2015, a tergo. Proveiens: Babben Larsson förvärvade målningen på Capaldis utställning på Galleri 1 i Göteborg 2015. Olja på duk, 40x40 cm, oramad. Skänkt av Babben Larsson

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 16:16)

1578 1042  Oljemålning Patricia Barkman (f. 1967), Sverige. Komposition med figurer. Signerad. Olja på duk, 61x50 cm. Skänkt av konstnären, oramad

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 16:42)

1578 1046  Oljemålning Ylva Spendrup. Fruktstilleben. Signerad. Olja på duk, 40,5x50,5 cm, oramad. Skänkt av konstnären

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 16:46)

1578 1039  Oljemålning Yvonne Sörensen Björud, "Slava Ukraina". Signerad, daterad YSB 22 samt a tergo. Olja på duk, 50x40 cm, oramad. Skänkt av konstnären

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 16:39)

1578 1024  Oljemålning Yvonne Sörensen Björud. "Havet". Signerad, daterad 2018, a tergo. Olja på duk, 52x61 cm, yttermått inklusive ram: 56x63 cm. Skänkt av konstnären

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 16:24)

1578 1011  Scarf HERMÈS. Scarf, siden, "Fleurs de Fuchsia", design: Leigh P Cook, Paris, Frankrike. Märkt HERMÈS, Paris. Ca 89x89 cm. Skänkt av Ulla Lundevall

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 16:11)

1578 1019  Sidenblus siden med mönster designat av Sara Danius genom Camilla Thulin Design 2017 till förmån för GAPF - Glöm aldrig Pela och Fadime. Blusen är storlek: 46, kan bäras oversized. Blusen är tillverkad i endast 246 exemplar. Etikettmärkt. Skänkt av Camilla Thulin Design AB

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 16:19)

1578 1053  Skål Ardy Strüwer (1939-2023), Sverige. Johansfors Glasbruk. Blå- och vitfärgat glas med polykroma fläckar. Etikettmärkt. Höjd: 10,5 cm. Diameter: 20 cm. Skänkt av Anna Belfrage

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 16:54)

1578 1022  Skulptur Leif Ahrle (f. 1943), Sverige. Skulptur i glas i form av ingjuten flaska. På sockel med integrerad belysning. Mikael och Stefan Erlandsson i glashyttan Ulven, Uppsala. Signerad och etikettmärkt. Längd: 16 cm. Djup: 11 cm. Höjd: 42 cm. Vikt: ca 15 kg. Skänkt av konstnären

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 16:22)

1578 1051  Spegel Anitha Bondestam. Konstnärligt oljeutsmyckad spegel. Signerad. 81,5x40 cm. Skänkt av konstnären

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 16:52)

1578 1041  Sportjacka Robert Gustafsson bar jackan i som rollen Allan Karlsson i den första filmen av ”Hundra åringen som klev ut genom fönstret och försvann”. Jackan hade Robert på sig i scenen i Vita huset med Ronald Reagan. Signerad 2013 av Robert Gustavsson på jackans insida. Storlek medium/50. Skänkt av Robert Gustafsson

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 16:41)

1578 1020  Upplevelse ”En runda till”, fyra biljetter till pjäs efter Thomas Vinterbergs film i översättning av Andreas T Olsson. Sverrir Gudnason, Björn Kjellman, Martin Wallström och Christopher Wagelin möts i Thomas Vinterbergs berusande komedi om livskris, vänskap och människans längtan efter en större mening. Premiär i mars 2024 på Scalateatern, Stockholm. Biljetterna avser föreställningen den 21 mars. Skänkt av Agneta Villman, producent

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 16:20)

1578 1036  Upplevelse 2 st biljetter till Nanne Grönvalls "Tina Turner Tribute show" i Västerås Konserthus den 26 januari. Nanne bekostar ett dubbelrum på Steam Hotel med frukost och du är välkommen backstage för att träffa Nanne och bandet före konserten. Egen resekostnad tillkommer. Skänkt av Nanne Grönvall

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 16:36)

1578 1027  Upplevelse 2 st biljetter till Vadstena-akademiens uppsättning av den nyskrivna operan av "Fotografen" på Gamla Teatern i Vadstena, sommaren 2024. Musik av Anna Einarsson och libretto av Magnus Florin. Urpremiär 26 juli 2024. Skänkt av Meg Tivéus

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 16:27)

1578 1037  Upplevelse 4 biljetter till familjeföreställningen Djungelboken – The Musical med Sean Banan, Anna Norberg med flera. Den 28 december på Filadelfia Convention Center, Rörstrandsgatan, Stockholm upplever du livs levande musikalartister, komiker, barnskådespelare och akrobater. Skänkt av Anna Norberg

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 16:37)

1578 1018  Upplevelse Bolla med Babben, två tillfällen. Bolla stress, struktur och förändring med en erfaren mentor inom underhållning, media och näringsliv. Eventuella resekostnader tillkommer. Skänkt av Babben Larsson

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 16:18)

1578 1038  Upplevelse Curling med Anette Norberg. Prova-på-curling-aktivitet för 6-8 personer i Sundbyberg under ledning av Anette Norberg (inklusive kort föreläsning om vägen till två OS-guld). Cirka två timmar. Skänkt av Anette Norberg

S�ldes f�r 8.500 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 16:38)

1578 1043  Upplevelse En inspirerande föreläsning av Christina Stielli för en verktygslåda för stresshantering, motivation och ren arbetsglädje. Eventuella resekostnader tillkommer. Skänkt av Christina Stielli

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 16:43)

1578 1010  Upplevelse Ett sångframträdande med Caroline Gentele vid en middag, stort kalas eller annat bra tillfälle att få njuta av opera framförd med finess och glimten i ögat. Skänkt av Caroline Gentele

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 16:10)

1578 1040  Upplevelse Helkväll på Norra Brunn i Stockholm inklusive trerättersmiddag och show för två personer. Skänkt av Peppe Mazzella, Norra Brunn Comedy

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 16:40)

1578 1052  Upplevelse Kropps-screening plus utvärdering hos Elitista. En screening där du får svart på vitt hur din fördelning av fett, muskler m m ser ut i kroppen plus en privat genomgång/konsultation med Ewa Meurk, utbildad funktionsmedicinsk terapeut. Du får veta vilka värden som är värda att hålla koll på och hur du kan förbättra dem. Skänkt av Ewa Meurk

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 16:53)

1578 1007  Upplevelse Paket med lunch för 4 personer med personlig service av Monika Ahlberg på Café Monika Ahlberg på Thielska Galleriet, fri entré till museet samt 2 kokböcker. Skänkt av Monika Ahlberg

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 16:07)

1578 1028  Upplevelse Personliga mentorsträffar med styrelseproffset Meg Tivéus, 3 tillfällen. Skänkt av Meg Tivéus

S�ldes inte (Sista budtid är den 13 november 2023 16:28)

1578 1014  Upplevelse privat middagskonsert med Johannes Kotschy med pianist. Under en intim liten spelning på 30-60 minuter bjuder Johannes och hans pianist Eldar på lite eget, välkänt, vackert och roligt material som inte kommer lämna någon oberörd. Eventuella resekostnader tillkommer. Skänkt av Johannes Kotschy

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 16:14)

1578 1048  Upplevelse Talar-coachning med kommunikations- och näringslivsproffset Josephine Edwall Björklund, två tillfällen. Josephine har stor erfarenhet att coacha såväl näringslivstoppar som nybörjare. Ett gyllenne tillfälle att slipa på att bli en bättre talare och kommunikatör för specifikt tillfälle eller rent allmänt. Eventuella resekostnader tillkommer. Skänkt av Josephine Edwall Björklund

S�ldes inte (Sista budtid är den 13 november 2023 16:48)

1578 1030  Upplevelse Två platser för ett par som är nybörjare men vill prova på dans. Välj mellan bugg, foxtrot eller salsa. Ni dansar en hel dag 10-16 (troligen lördag) i en grupp med andra nybörjare. Lunch och fika förmiddag och eftermiddag ingår och ni håller till i vackra Mälarsalen, Münchenbryggeriet i Stockholm. Skänkt av Tony Irving

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 16:30)

1578 1003  Upplevelse Vinprovning för 10 personer med vinskribenten Amalia Gonzales Stöckel. Under Amalias ledning får du och dina vänner en kväll fylld av vinupplevelser. Skänkt av Amalia Gonzales Stöckel

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 16:03)

1578 1023  Upplevelse Vinprovning och middag med Alexandra Charles och Carl Jan Granqvist, en afton för 4 personer med vinprovning och efterföljande middag på Vinkällaren Grappe, Stockholm. Skänkt av Alexandra Charles

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 16:23)

1578 1035  Vas Björn Trägårdh (1908-1998), "Waveform", Firma Svenskt Tenn. Vas i tenn och mässing. Björn Trägårdh formgav vasen 1933. Höjd: 24,5 cm. Diameter: 16 cm. Skänkt av Svenskt Tenn genom Thommy Bindefeld

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 16:35)