1603 4213 Akvarell Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Signerad, akvarell, Birger Jarlsgatan, bladets mått: 18x24 cm, yttermått inklusive ram: 26x34 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:03)
1603 3395 Akvarell Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Kvinna i hatt. Signerad, akvarell, 10x15 cm, yttermått inklusive ram: 35x40 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:45)
1603 3072 Akvarell Oidentifierad konstnär. Höstlandskap, ej signerad. Akvarell, bildmått: 19x13 cm, yttermått inklusive ram: 33x25 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:56)
1603 4144 Akvarell Thage Nordholm (1927-1990), Sverige. Landskap. Signerad, akvarell, 54x73 cm, yttermått inklusive ram: 61x80 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:05)
1603 4194 Akvarell Tussa Barkman, Persikor. Signerad, daterad 1991. Akvarell, bildmått: 48x67 cm, yttermått inklusive ram: 65x82 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:17)
1603 4180 Akvareller 2 st, Kina, 1900-tal. Signerade, yttermått inklusive ram: 60x26 - 26x60 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:26)
1603 3210 Aladåbform koppar, märkt 1877, Diameter: 42 cm. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:58)
1603 4276 Armband + bältesdelar + örhängen & halsband, 9 delar, silver, Ryssland. Vikt: 110g ca
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:04)
1603 4284 Armband 14k, Ryssland, med briljant & 2 rubiner. Längd: 17,5 cm, vikt: 13g ca
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:36)
1603 4274 Armband 14k. Längd: 18,5 cm, vikt: 13g ca
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:24)
1603 4280 Armband 18k guld. Längd: 18,5 cm, vikt: 5,7g ca
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:31)
1603 4294 Armband 18k guld. Längd: 18,5 cm. Vikt: ca 5g
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:44)
1603 4112 Armbandsur 2 st, Spacetime & Lorenz Directime", 1980-tal
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 21:00)
1603 8090 Armbandsur Hamilton, Khaki, Automatic. Diameter: 40 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:13)
1603 8089 Armbandsur Junkers, Automatic. Diameter: 40 mm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:07)
1603 3002 Armring öppningsbar, med säkerhetskedja. Oädel metall, pärlor och glas. Fantasistämplar. Diameter: ca 6 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:11)
1603 4263 Bägare + skål, 5 delar, silver, Ryssland. Höjd: 3-5 cm, vikt: 138g
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:17)
1603 4277 Bägare + sockerdosa med lock, 2 delar, silver. Höjd: 6,5-10. Vikt: 185g ca
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:42)
1603 4264 Bägare 2 st, silver, Ryssland 1842 & 1864. Höjd: 5-5,5. Vikt: 105g ca
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:44)
1603 4262 Bägare Ett par, silver, Ryssland, dekor med blad & blommor. Höjd: 7 cm. Vikt: 110g ca
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:19)
1603 4265 Bägare silver, Empire, Ryssland, 1833. Höjd: 6 cm, vikt: 70g
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:26)
1603 3017 Bålskål Books, Kosta, graverad dekor, diameter: 22, höjd: 18 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:24)
1603 3270 Bältesdekoration 2 st, Kina, motiv med drakar, med rörligt "hjärta". Höjd: 5-8 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:19)
1603 4038 Barnböcker 10 st, Elsa Beskow, modell äldre. Längd: 32 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:56)
1603 4495 Barskåp längd: 77 cm, djup: 42 cm, höjd: 12 cm, nyckel
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:36)
1603 4270 Bestick + servettring, 12 delar, silver, Ryssland. Vikt: 214g
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:50)
1603 4271 Bestick 7 delar, silver, Ryssland, 1800-tal. Längd: 14-16, vikt: 210g ca
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:51)
1603 4062 Bestickuppsättning 47 delar, "Guldi", Nils Johan. Längd: 16-25 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:51)
1603 4358 Blandteknik Harry Kampf (1926-1989), Sverige. Hus i månsken. Signerad. Blandteknik, bildmått: 14x14 cm, yttermått inklusive ram: 29x29 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:11)
1603 4368 Blandteknik Jan Rhodin (f. 1938), Sverige. Fiskebåtar. Signerad. Blandteknik, bildmått: 8x8, yttermått inklusive ram: 21x21 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:06)
1603 3276 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, blandteknik, modeller i det gröna. Blandteknik på pannå, oramad, 70x141 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:41)
1603 4335 Blandteknik Yngve Gamlin (1926-1995), Sverige. Behornat ansikte. Signerad, daterad -75. Bildmått: ca 52x43 cm, yttermått inklusive ram: 69x58 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:36)
1603 4173 Blyerts Nils Tydén (1889-1976), Sverige. Utsikt mot Gamla stan från Riddarholmen. Signerad. Bildmått: 18x19 cm, yttermått inklusive ram: 32x32 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:08)
1603 3494 Blyerts Oidentifierad konstnär. Landskap med skördearbetare, oramad. Bildmått: 28x18 cm, proveniens konsul Carl Erik Schyler
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:16)
1603 3252 Bojan + fat, Kina. Längd: 17. 5 H, 14 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:38)
1603 3135 Bojan Japan, 1900-tal. Celadonglasyr med dekor av fiskar. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:12)
1603 3136 Bojan Svart dekor mot ljus botten. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:08)
1603 4179 Bokhylla 1930-tal, björk. Bredd: 110 cm, djup: 26 cm, höjd: 88 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:33)
1603 4085 Bokhylla John Kandell (1925-1991), Sverige. "Pilaster". Källemo, brännstämplad, 12 hyllplan. Bredd: 20 cm. Djup: 23 cm. Höjd: 205 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:05)
1603 3229 Bokverk Vins Omständeliga Kännedom. . 1836
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:58)
1603 4481 Bord Furu med hylla. Bredd: 80 cm, djup: 45 cm, höjd: 61 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:07)
1603 4207 Bord med speldosa Intarsia. Längd: 45 cm. Djup: 36 cm, höjd: 50 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:55)
1603 4051 Bordsdekoration Tupp, trä. Längd: 45 cm. Höjd: 54 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:03)
1603 4192 Bordslampa Anders Pehrson, Bumling, Ateljé Lyktan. Höjd: 51 cm ca
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:44)
1603 4441 Bordslampa EWÅ, Värnamo. Höjd: 49 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:04)
1603 4347 Bordslampa Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, "Smycket", modell 2483. Mässing, två svängda ljusarmar, Höjd: ca 32 cm
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:08)
1603 4093 Bordslampa jugendstil, Strindbergmodell. Fot i mässing, kupa i glas. Höjd: ca 42 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:11)
1603 4035 Bordslampfot mässing. Höjd: 44 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:56)
1603 4401 Bordslampor Ett par, ABAB, mässing. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:38)
1603 3278 Bordslampor Ett par, Alabaster. Höjd: 56 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:44)
1603 4063 Bordslampor Ett par, Empire, urnor, ej borrade. Höjd: 67 cm (inkl skärm), 42 cm (endast urnan)
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:23)
1603 4476 Bordslampor Ett par, FLB, mässing / glasfot. Höjd: 67 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:53)
1603 3501 Bordslampor ett par, Watt&Veke. Höjd: 58 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:02)
1603 3046 Bordsur 1800-tal. Höjd: 38 cm, nyckel medföljer
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:03)
1603 4124 Bricka med handtag Karin Wallenbeck och Johan Astbury, formgiven 2015. Mässing och rostfritt stål. Inköpt på Firma Svenskt Tenn. Diameter: 40 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:11)
1603 4122 Brickor + Äggkokare, 6 delar, Nysilver. Längd: 49 cm, diameter: 34-36, höjd: 21 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:31)
1603 4248 Brödskärare Raadvad, Danmark, omkring 1900, gjutjärn, trä. Längd: 20 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:36)
1603 4457 Brosch 18k guld. Längd: 6 cm. Vikt: 9,8 g
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:08)
1603 4300 Brosch 8k, med stenar. Diameter: 3. Vikt: 5,5g
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:18)
1603 4303 Brosch 8k, med stenar. Längd: . 4 cm, vikt: 3,3g ca
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:10)
1603 3214 Broscher 2 st, fåglar, Atteood and Sayer, England. Diameter: 3 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:33)
1603 4292 Broscher 2 st, silver, bland annat Rey Urban. Längd: 3-5 cm. Vikt: 11g ca
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:38)
1603 4463 Byrå + bord, 2 delar, 1950-tal. Bredd: 52 cm, djup: 31 cm, höjd: 53 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:30)
1603 4172 Byrå 5 lådor, bemålad. Bredd: 45 cm, djup: 31 cm, höjd: 146 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:47)
1603 4486 Byrå gråmålad, 1890-tal. Bredd: 88 cm, djup: 48 cm, höjd: 93 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:15)
1603 4462 Byrå längd: 40 cm, djup: cm
1603 4469 Byrå Louis XVI-stil, stenskiva, intarsia. Bredd: 98 cm, djup: 54 cm, höjd: 85 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:39)
1603 4455 Byrå mahogny, 4-lådor. Bredd: 62 cm, djup: 36 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:46)
1603 4378 Byrå mahogny. Bredd: 50 cm, djup: 30 cm, höjd: 70 cm
1603 4208 Byrå med intarsia & stenskiva. Bredd: 79 cm, djup: 44 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:15)
1603 4384 Byrå nutida. Bredd: 51 cm, djup: 30 cm, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:51)
1603 9267 Byrå rokokostil, stenskiva. Bredd: 82 cm, djup: 36 cm, höjd: 72 cm, nyckel
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:03)
1603 3483 Byrå Rustik. Bredd: 90 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 80 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:13)
1603 4483 Byrå sengustaviansk stil, 1800-tal, med huggen kalkstensskiva. Bredd: 105 cm, djup: 48 cm, höjd: 91 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:15)
1603 4475 Byrå Sent 1800-tal. Bredd: 85 cm, djup: 45 cm, höjd: 95 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:29)
1603 4176 Byrå Tallboy, 1890-tal. Bredd: 89 cm, djup: 47 cm, höjd: 150 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:54)
1603 4120 Champagnecoaster 3 st, modell äldre, trä / pläter. Diameter: 15-17 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:44)
1603 4072 Cigarettetui Silver (900), med monogram. Längd: 9 cm, vikt: 100g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:37)
1603 4289 Coaster 12 st, sterlingsilver, A Michelsen, Danmark. Diameter: 7. Vikt: 450g ca
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:07)
1603 4031 Collage Annie Boberg (f. 1948), Sverige. Signerad, daterad 1967. Collage på duk, 60x60 cm, oramad
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:36)
1603 4060 Collage Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Älg i skog. Signerad. Bildmått: 45x64 cm, yttermått inklusive ram: 50x69 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:29)
1603 4089 Dalahäst Längd: 59 cm. Djup: 17 cm. Höjd: 63 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:08)
1603 4447 Dalahäst Tidigt 1900-tal, Nisser, Vattnäs. Längd: 12 cm. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:01)
1603 4288 Damarmbandsur Yanka, boett och armband 14 k. Med sex diamanter. L 17. Boettens. Diameter: 1,8. Bruttovikt: 17,3
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:14)
1603 3339 Djupa tallrikar 8 st, "Quattro Bianco", Rörstrand, Design: Birgitta Watz (f. 1937), Sverige. Diameter: 24,5 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:33)
1603 4261 Dosa silver, Ryssland, i form av ägg, Monogram 1904. Höjd: 5,5 cm, vikt: 46g ca
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:15)
1603 4330 Draperi/gardin 1 längd, 360x180 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:41)
1603 3159 Dukar 3 st, Linne, 150x235-165x235-150x240 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:43)
1603 3158 Dukar 3 st, Linne, 160x225-120x300-145x200 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:41)
1603 4308 Etsning "Schweden Dänemark & Norwegen, 20x25 cm, yttermått inklusive ram: 32x37 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:29)
1603 4351 Etsning Lisa Andrén (f. 1950), Sverige. Badare. Signerad, numrerad 43/300, daterad - 02, oramat löst blad. Bildmått: 24x27. Bladets mått: 40x51 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:13)
1603 4309 Fällbord 1800-tal, Ådringsmålat, diameter: 78, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:19)
1603 4452 Fällbord 1800-tal. Bredd: 72 cm, djup: 50 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:29)
1603 4375 Fällbord diameter: 83 cm. Höjd: 79 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 21:14)
1603 3070 Färgetsning Åsa Burman (1953-2002), Sverige. "Väntetid". Signerad EA-upplaga. Bildmått: 3,5x8,5 cm, yttermått inklusive ram: 18x22 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:04)
1603 3061 Färglitografi Andreas Ribbing, komposition. Signerad, numrerad 105/200. Färglitografi, bildmått: 29x40cm, yttermått inklusive ram: 41x51 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:48)
1603 3449 Färglitografi Ardy Strüwer (1939-2023), Sverige. "Josseau dóe". Signerad. Numrerad 73/100. Färglitografi, bildmått: 31x24 cm, yttermått inklusive ram: 43x34 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:58)
1603 3062 Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Komposition med stadsmotiv. Signerad, numrerad 53/250. Färglitografi, bildmått: 40x30 cm, yttermått inklusive ram: 54x40 cm
1603 4357 Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Parasoll, daterad . Signerad, numrerad 114/220. Färglitografi, bildmått: 35x44 cm, yttermått inklusive ram: 49x58 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:58)
1603 3071 Färglitografi Bertil Almlöf (f. 1930), Sverige. "Skogssjön". Signerad, numrerad 9/50, daterad -07. Bildmått: 20x25 cm, yttermått inklusive ram: 38x42 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:55)
1603 4018 Färglitografi Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 92/350. Färglitografi, bildmått: 48x57 cm, yttermått inklusive ram: 64x72 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:38)
1603 4133 Färglitografi Christina Knall (f. 1947), Sverige. Citroner & druvor. Signerad, numrerad 30/290. Färglitografi, bildmått: 31x41 cm, yttermått inklusive ram: 50x59
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:20)
1603 4349 Färglitografi Constantin, "Dark blue". Signerad, numrerad 160/190. Bildmått: 45x60 cm, yttermått inklusive ram: 66x87 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:59)
1603 4126 Färglitografi Enfre Nemes. Signerad, numrerad 134/215, komposition. Färglitografi, bildmått: 53x33 cm, yttermått inklusive ram: 65x45 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:54)
1603 3183 Färglitografi Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Signerad, numrerad 31/220. Färglitografi. Bladets mått: 56x43, oramat löst blad
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:45)
1603 4128 Färglitografi Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. "Rådjur, vinterkväll". Signerad, numrerad Hc 2/280. Färglitografi, bildmått: 25x35 cm, yttermått inklusive ram: 43x53 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:00)
1603 4019 Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 40/385, daterad 94. Färglitografi, bildmått: 42x57 cm, yttermått inklusive ram: 60x74 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:31)
1603 4151 Färglitografi Leida Rives (1915-1989), Sverige. "The Big Bang. Signerad, numrerad 10/20, daterad 1977. Färglitografi, bildmått: 60x45 ca, yttermått inklusive ram: 80x63 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:04)
1603 4020 Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Signerad, numrerad 20/310. Färglitografi, bildmått: 38x46 cm, yttermått inklusive ram: 53x70 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:11)
1603 4054 Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. I soffan. Signerad, numrerad 138/250. Färglitografi, bildmått: 46x56 cm, yttermått inklusive ram: 65x72 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:32)
1603 4221 Färglitografi Marc Chagall (1887-1985), Frankrike. Numrerad 353/375, ej signerad. Färglitografi, bildmått: 59x43 cm, yttermått inklusive ram: 77x62 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:34)
1603 3261 Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 148/420. Färglitografi, bildmått: 58x45 cm, yttermått inklusive ram: 63x53 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:47)
1603 4115 Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 34/35, daterad 1994. Färglitografi. Bladets mått: 67x90 cm, yttermått inklusive ram: 75x105 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:36)
1603 4046 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Folkhav. Signerad, numrerad 107/300, oramad. Färglitografi. Bladets mått: 40x61 cm
1603 3317 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, ur Fredman epistlar No 18. Färglitografi, bildmått: 32x23 cm, yttermått inklusive ram: 57x43 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:27)
1603 4367 Färglitografi Sixten Haage (1926-2021), Sverige. Bryssel i kvällssol. Signerad, numrerad 266/300, daterad - 89. Färglitografi, bildmått: 31x28 cm, yttermått inklusive ram: 47x41 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:02)
1603 4366 Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Gårdsmotiv. Signerad, numrerad 95/100. Färglitografi, bildmått: 41x54 cm, yttermått inklusive ram: 51x66 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:33)
1603 4143 Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Slottsbacken. Signerad, numrerad 66/70, daterad -81. Färglitografi, bildmått: 40x60 cm, yttermått inklusive ram: 56x76 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:32)
1603 4217 Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Roddare. Signerad, numrerad 185/360. Färglitografi, bildmått: 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 74x84 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:35)
1603 3182 Färglitografier diverse, 19 st, oramade lösa blad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:45)
1603 1014 Fat + skål, 2 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Blå husar och Gurka, Gustavsberg. Längd: 31 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:28)
1603 4373 Fat 2 st, Höganäs, tidigt 1900-tal. Längd: 12-15 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:04)
1603 4094 Fat Josef Frank (1885-1967), Österrike. Bladformat. Firma Svenskt Tenn, mässing. Längd: 22 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:12)
1603 2009 Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustavsberg, 15,5x15,5
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:00)
1603 3030 Fat Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Diameter: 24 cm. Stockholmstidningens riksskyttetävling 1942
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:17)
1603 1011 Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Fåtölj + fotpall, "Pernilla", Karl Mathsson, Värnamo. Sadelgjord, brännstämplad
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:50)
1603 3146 Fåtölj Koivutaru, Esko Pajanies, för Asko
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:20)
1603 4471 Fåtöljer Ett par, 1950-tal, träram
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:53)
1603 4472 Fåtöljer Ett par, velourklädsel
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:49)
1603 3107 Fönsterbelysning 3 st, Tilgman Keramik, keramik, 1900-talets mitt. Höjd: ca 20 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:30)
1603 4008 Formar 2 st, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Picknick, Rörstrand. Längd: 25-36 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:04)
1603 4505 Fotogenlampa blått glas, mässing. Höjd: 38 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:44)
1603 4193 Fotoramar / bordsstaffli 3 st, trä. Höjd: 40-46 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:18)
1603 4251 Frukostkopp Ursula Printz (1920-1993), Sverige. Gustavsberg, "Ursula". Diameter: 12 cm. Höjd: 7 cm, fat, diameter: 18 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:29)
1603 4030 Gicléetryck Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Caféinteriör. Signerad, numrerad 15/150. Bildmått: 33x45 cm, yttermått inklusive ram: 49x59 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:43)
1603 4080 Glas 7 st, Tsaikka, design: Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, Finland. Glas med hållare i rostfritt stål. Höjd: ca 8 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:19)
1603 3186 Glasservis 70 del ca, Diamond, Christal d Arques. Höjd: 7-17 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:46)
1603 4078 Glasservisdelar 30 del ca, Ann Wärff (f. 1937), Sverige. "Druvan", Boda
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:30)
1603 3441 Glasservisdelar Orrefors, 32 delar. Höjd: 7-16 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:39)
1603 4388 Golvlampa 3 ljuspunkter, trä och mässing, ställbara armar. Höjd: 130 ca
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:36)
1603 4036 Golvlampa Smide, höj / sänkbar. Höjd: 134 cm
1603 4037 Golvlampfot 1960-tal, teak / metall. Höjd: 128 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:01)
1603 4386 Golvlampfot MAE, mässing / skinn. Höjd: 133 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:51)
1603 4387 Golvlampfot Tändstickor, ställbar ljuspunkt. Höjd: 120 ca
1603 3459 Golvvas Nittsjö, Blomsterdekor. Höjd: 41 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:10)
1603 4376 Gravyrer 3 st, yttermått inklusive ram, ca 66x51 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:59)
1603 3232 Gunghäst längd: 85 cm, höjd: 68 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:08)
1603 3117 Hallampa patinerad metall och glas. 1900-talets mitt. Höjd: ca 70 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:31)
1603 4359 Halsband + ring, 2 delar, med stenar, bland annat Ryssland. Längd: 3,5 - 50
1603 4279 Halsband 18k guld. Längd: 42 cm. Vikt: 7,5g ca
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:09)
1603 4282 Halsband 18k guld. Längd: 45 cm, vikt: 7,5g ca
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:47)
1603 4299 Halsband 18k guld. Längd: 52 cm, vikt: 2,4g ca
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:18)
1603 4291 Halsband silver, stenar. Längd: 122 cm. Vikt: 23g brutto
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:27)
1603 4295 Hänge + örhängen, 3 delar, 18k guld, med stenar. Höjd: 2,5 cm, vikt: 3,2g
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:13)
1603 4272 Hänge 18k guld, meanderbård. Italien, Höjd: 4 cm. Vikt: 3,5g
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:34)
1603 4286 Hänge 18k guld, med stenar, delfiner. Höjd: 3 cm, vikt: 6,5g ca
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:51)
1603 4293 Hänge 18k guld, Uggla. Höjd: 3 cm, vikt: 5,6g ca
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:29)
1603 3198 Herrarmbandsur Certina, stål, automatic, Bristol 235, Diameter: (boetten) 3. 3 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:37)
1603 4033 Kaffeservis 4 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods, tekanna + gräddkanna sockerskål & fat. Längd: 35 cm. Höjd: 8-19 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:14)
1603 3445 Kaffeservis Royal Copenhagen, Blå Blomst, 34 del
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:50)
1603 4445 Kandelaber silver, MGAB, 1956. Höjd: 19 cm, fylld fot. Vikt: 360g brutto
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:45)
1603 4098 Kandelabrar ett par, för tre ljus vardera, vitemall. Höjd: 47 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:37)
1603 3282 Kandelabrar Nysilver, med gravyr. Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:53)
1603 3238 Kanna + skålar 3 delar, Signe Persson-Melin (1925-2022), Sverige. Höjd: 8-22 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:12)
1603 3245 Kanna Gefle, Percy. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:29)
1603 4099 Karmstol 1920-tal, betsad björk
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:44)
1603 4390 Karmstol Gustaviansk stil
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:42)
1603 4453 Karmstolar Ett par, 1960-tal, galonklädsel
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:19)
1603 4344 Karta Sverige, eftertryck. Yttermått inklusive ram: 45x52 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:33)
1603 9160 Katana Burmesisk, Längd: 70 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:24)
1603 4071 Kaviarskedar 10 st, silver, England, olika åldrar. Längd: 10-11, vikt: 105g ca
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:25)
1603 4501 Kista längd: 53 cm, djup, 35 cm, höjd: 34 cm, nyckel
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:26)
1603 4079 Konjakskupor 6 st, Orrefors, "Arne", Nils Landberg (1907-1991), Sverige. Små. Höjd: 10,5 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:48)
1603 4005 Konsol Gustaviansk stil. Höjd: 43 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:21)
1603 4017 Konstglas 3 delar, Ulrica Hydman Vallien & Anne Nilsson. Kosta Boda & Orrefors, Höjd: 8,5-38 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:13)
1603 4108 Kopp + fat, 2 delar, Argenta, Gustavsberg, diameter: 5,5-16. Höjd: 5 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:59)
1603 4267 Kopp med fat silver, Ryssland, diameter: 5-12. Höjd: 7 cm, vikt: 140g ca
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:58)
1603 3492 Kornischer 4 st. Längd: 155-222
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:11)
1603 4281 Kors silver och guld 18 k. Med gammalslipade diamanter. Längd: 6 cm. Vikt: 6,8 g
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:34)
1603 4336 Kuverttallrikar 11 st, nysilver. Diameter: 33 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:31)
1603 3350 Lampbord ett par, glas och mässing. Bredd: 60 cm, djup: 45 cm, höjd: 51 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:09)
1603 4379 Lampbord med lådor, intarsia, diameter: 34, höjd: 71 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:11)
1603 4382 Lampbord / pottskåp Louis-XVI-stil. Intarsia, Bredd: 33 cm. Djup: 27 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:17)
1603 4312 Lampbord med klaffar med skiva i läder, trissor. Bredd: 44 cm + 2 klaffar om 15 cm vardera. Bredd: 37. Höjd: 55 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:34)
1603 4398 Lampett Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. Pendel, Skultuna, mässing. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:52)
1603 3133 Litermått 10 liter, koppar. Höjd: 54,5 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:46)
1603 4320 Litografi "Le Fuite a Dessin". Bildmått: 34x24 cm, yttermått inklusive ram: 46x36 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:37)
1603 4145 Litografi "Stockholm", eftertryck, yttermått inklusive ram. 71x121 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:20)
1603 4140 Litografi Oidentifierad konstnär. Signerad, rast. Signerad, numrerad 11/160, daterad -75. Bildmått: 58x70 cm, yttermått inklusive ram: 66x77 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:18)
1603 4485 Litografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Skärgårdsmotiv. Signerad, numrerad 136/150. Bildmått: 21x33 cm, yttermått inklusive ram: 43x53 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:05)
1603 4204 Litografier 4 st, Jan Salakari (f. 1932), Finland. Träd. Signerade, numrerade, 1970/1980-tal, yttermått inklusive ram: 47x57 - 54x66 cm. Signerad
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:25)
1603 4392 Ljuskrona empirestil. Höjd: 55 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:59)
1603 3067 Ljuskrona prismor. Höjd: 97 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:04)
1603 3242 Ljusstakar 4 st + bricka, Percy, Gefle. Höjd: 12 längd: 51 cm
1603 4088 Ljusstakar 4+ 1, Georg Jensen, Danmark. Rostfritt stål. Höjd: 4-22 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:40)
1603 4432 Ljusstakar Ett par, glas / metall. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:11)
1603 4437 Ljusstakar Ett par, Gustaviansk stil, Onyx. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:44)
1603 4250 Ljusstakar Ett par, patinerad brons. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:49)
1603 4448 Ljusstakar Ett par, silver, 1965, GAB Guldsmedsaktiebolaget, fylld fot. Höjd: 21 cm, vikt: 810g brutto
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:07)
1603 4229 Ljusstake Claes Giertta (1926-2007), Sverige. Signerad, mässing. Diameter: 16 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:10)
1603 3174 Lockurnor ett par, cloisonné. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:18)
1603 4451 Manschettknappar ett par, 18k guld. Vikt: 6,6 g
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:11)
1603 4242 Mat och kaffeservis 50 delar, Swedish Grace, Rörstrand, 12 mattallrikar, 12 + 12 assietter, 12 koppar med fat, gräddkanna, sockerskål
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:36)
1603 4417 Matbord barockstil, balusterben, ek, utdragsskivor, Intarsia. Bredd: 160 + 2x70. Djup: 70 cm, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:43)
1603 3348 Matbord diameter: 114 cm. Höjd: 76 cm, 2 iläggsskivor a 50 cm
1603 4236 Matbord Karl Erik Ekselius (1914-1998), Sverige. JOC, Teak, Stämpelmärkt 1971, Bredd: ca 246 cm. Diameter: 126 cm. Höjd: 72 cm, 2 iläggsskivor a 60 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:45)
1603 4222 Matbord / sideboard Betsad ek, utfällbar skiva. Längd: 189 cm, djup: 50-100, höjd: 80 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:45)
1603 4467 Matsalsgrupp 7 delar, 1960-tal, (ej ilägg), diameter: 110, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:09)
1603 4418 Matservis 38 delar, Måsen, Bing & Grøndahl, skapad 1895 av Fanny Garde (1855-1928). Diameter: 22-25 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:48)
1603 4446 Matservis 39 delar, Myott, England
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:54)
1603 4490 Matservisdelar 44 delar, Kronach bavaria, "Else". Diameter: 17,5 - 26 cm. Längd: 25-50 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:54)
1603 4407 Matta Afghan, 64x260 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:43)
1603 4395 Matta Figural, 100x116 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:41)
1603 4421 Matta Kasthall handtuftad, Gunilla Lagerhem Ullberg, 172x140 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:33)
1603 4409 Matta Kelim Afghan, 101x145 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:27)
1603 4408 Matta Kelim Afghan, 103x157 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:27)
1603 4414 Matta Kelim Afghan, 146x200 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:28)
1603 4412 Matta Kelim Afghan, 153x196 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:40)
1603 4121 Matta Kelim Afghan, 82x297 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:08)
1603 4411 Matta Kelim Afhan, 101x149 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:47)
1603 4011 Matta Nourmak, Indien, 269x361 cm
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:30)
1603 3414 Matta orientalisk, 127x196 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:46)
1603 4009 Matta Orientalisk, 134x264 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:04)
1603 4010 Matta Orientalisk, 95x210 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:46)
1603 3417 Matta orientalisk, Galleri, 100x500 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:49)
1603 3415 Matta orientalisk, Galleri, 81x397 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:47)
1603 3413 Matta orientalisk, Galleri, 84x268 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:52)
1603 8240 Matta orientalisk, Keshan, 198x308 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:49)
1603 3412 Matta orientalisk, Pakistan, 122x188 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:44)
1603 3164 Matta orientalisk, Pakistan, 127x182 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:57)
1603 3418 Matta orientalisk, Pakistansk Bochara, 155x239 cm
1603 4043 Måttsatser 2 st, en komplett, 1811 & 1832. Höjd: 3,5 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:35)
1603 3167 Möbeltyg på rulle, mörkt blå. 148x600 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:38)
1603 1025 Mynt Fyra daler silvermynt 1738, koppar, 24,5x26 cm. Vikt: 2930 g
S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:08)
1603 4004 Nattygsbord ett par, med stenskiva. Bredd: 53 cm, djup: 50 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:28)
1603 4494 Offsetlitografier 2 st, Göran Tull (f. 1942), Sverige. "Bullens pilsnerkorv". Signerad, numrerad 50/100, daterad -03 cm, yttermått inklusive ram: 71x51 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:27)
1603 4223 Oljemålning 1700-/1800-tal, Mansporträtt, uppfodrad duk, 66x50 cm, yttermått inklusive ram: 90x75 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:57)
1603 4026 Oljemålning Anders Altzar (1886-1939), Sverige. Skogssjö. Signerad. Olja på duk, 36x45 cm, yttermått inklusive ram: 45x55 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:50)
1603 4129 Oljemålning Anders Ek, Näckrosblad. Signerad. Olja på duk, 83x98 cm, yttermått inklusive ram: 88x103 cm
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:16)
1603 9273 Oljemålning Anders Lindgren (1933-2018), Sverige. Signerad AL - 88. Olja på pannå, 50x59 cm, yttermått inklusive ram: 52x62 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:40)
1603 4138 Oljemålning August Lundberg (1882-1946), Sverige. Klippkust. Signerad. Olja på pannå, 37x49, yttermått inklusive ram. 51x63 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:36)
1603 4504 Oljemålning Bertil Widbrandt (1914-1988), Sverige. Svanar. Signerad. Olja på duk, 33x40 cm, yttermått inklusive ram: 44x53 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:12)
1603 9112 Oljemålning Carl Einar Figge Fredriksson (1887-1951), Sverige. "Utsikt från Bastugatan". Signerad, daterad 1935. Olja på duk, 41x31 cm, yttermått inklusive ram: 54x47 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:02)
1603 4142 Oljemålning Carl-Eric Arkel (1908-1974), Kust. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 56x67 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:40)
1603 3085 Oljemålning Curt Viberg (1908-1969), Sverige. Kustlandskap. Signerad. Olja på pannå, 34x59 cm, yttermått inklusive ram: 43x67 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:29)
1603 4498 Oljemålning Edgar Wallin (1892-1963), Sverige. Valhallavägen. Signerad, daterad - 45. Olja på pannå, 44x52 cm, yttermått inklusive ram: 54x66 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:57)
1603 4055 Oljemålning Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. "Vår Köping 1947". Signerad. Olja på duk, 40x32 cm, yttermått inklusive ram: 64x56 cm
1603 4255 Oljemålning Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Bakgård. Signerad, daterad -57. Olja på pannå, 55x36 cm, yttermått inklusive ram: 68x50 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:03)
1603 4002 Oljemålning Elisabeth Ekwall (nutida). Efter J Van Oost. Signerad, daterad 2018. Olja på duk, 52x44 cm, yttermått inklusive ram: 61x54 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:50)
1603 4323 Oljemålning Erik B Gustavsson (1913-2005), Sverige. Modell. Signerad, daterad -50. Olja på duk, 60x54 cm, yttermått inklusive ram: 66x61 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:11)
1603 9074 Oljemålning Genevieve Moizard (1903-2003), Stilleben. "Désordre dans l Atelier" Signerad. Daterad -79, Olja på duk, 58x80 cm, yttermått inklusive ram: 72x83 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:46)
1603 4319 Oljemålning Georg Lindström, "Ferkens gränd", Gamla Stan. Signerad. Olja på pannå, 28x23 cm, yttermått inklusive ram: 46x40 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:14)
1603 4328 Oljemålning Georg Lindström, Sofia kyrka. Signerad, daterad -58. Olja på pannå, 60x49 cm, yttermått inklusive ram: 73x62 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:49)
1603 4181 Oljemålning Gunnar Johansson (1916-1996), Sverige. Komposition. Signerad, oramad. Olja på duk, 50x50
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:26)
1603 2032 Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Signerad, Riddarfjärden med stadshuset. Olja på pannå, 60x120 cm, yttermått inklusive ram: 65x126 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:28)
1603 4178 Oljemålning Irving Kraut Manoir (1891-1982), USA. Sydländsk kuststad. Signerad. Olja på pannå, 32x39 cm, yttermått inklusive ram: 40x47 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:51)
1603 4337 Oljemålning Johan Lundgren (1920-1989), Sverige. Blommor i skärgårdsmiljö. Signerad. Olja på duk, 47x51 cm, yttermått inklusive ram: 58x62 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:42)
1603 4134 Oljemålning John Herbert, Utsikt mot gamla stan. Signerad. Olja på pannå, 49x59 cm, yttermått inklusive ram: 54x64 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:48)
1603 4100 Oljemålning Julius Nord (f. 1992), Sverige. Rymden, Signerad a tergo. Olja på duk, 50x70 cm, oramad
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:56)
1603 4068 Oljemålning Jung Hi Han (1953), Sydkorea. Signerad, daterad -84, blomsterstilleben. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 55x48 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:14)
1603 4218 Oljemålning Kurt Björkegren (f. 1929), Sverige. "Syndafloden kommer". Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 62x44 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:07)
1603 3089 Oljemålning Manne Hallengren (1875-1951), Sverige. Parklandskap. Signerad. Olja på duk, 50x68 cm, yttermått inklusive ram: 65x83 cm
1603 4484 Oljemålning Mats Mason (1894-1983), Sverige. "Orkidéer & Primula". Signerad. Olja på pannå, 45x36 cm, yttermått inklusive ram: 61x52 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:52)
1603 4331 Oljemålning Oidentifierad konstnär. "Vy från Lidingö". Signerad, daterad NH 1906. Olja på duk, 35x52 cm, yttermått inklusive ram: 45x63 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:14)
1603 4114 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, blomsteräng. Olja på duk, 90x59 cm, yttermått inklusive ram: 105x75 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:37)
1603 4216 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap med träd & gärdesgård. Ej signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 135x101 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:09)
1603 4405 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Madonna, ej signerad. Olja på duk, 44x32 cm, yttermått inklusive ram: 57x44 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:09)
1603 4400 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Man med råtta i fälla. Olja på pannå, 80x60 cm, yttermått inklusive ram: 94x73 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:46)
1603 4332 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad SH, Vintermotiv. Olja på pannå, 30x43 cm, yttermått inklusive ram: 39x52 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:25)
1603 3120 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Motiv från Öregrund. Signerad E Oldenburg -55. Olja på pannå, 42x52 cm, yttermått inklusive ram: 50x60 cm
1603 4307 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Helin, hästar. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 75x87 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:32)
1603 4131 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Marquez, Man i stråhatt. Olja på duk, 69x48 cm, yttermått inklusive ram: 81x61 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:41)
1603 4325 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Öhman, Stilleben, daterad -47. Olja på pannå, 53x63 cm, yttermått inklusive ram: 70x81 cm
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:59)
1603 4141 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, "I famnen hos Prezzo". Signerad, daterad 1979. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 92x66 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:51)
1603 4415 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad -23, hjortar i landskap. Olja på duk51x78 cm, yttermått inklusive ram: 60x87 cm
1603 4139 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad -49, hos skräddaren. Olja på pannå, 44x52 cm, yttermått inklusive ram: 55x63 cm
1603 4416 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Daterad 1914, stilleben. Olja på duk, 58x78 cm, yttermått inklusive ram: 65x85 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:18)
1603 4324 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Höns. Olja på duk, 45x68 cm, yttermått inklusive ram: 52x76 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:32)
1603 4329 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Vinterlandskap. Signerad, daterad -90. Olja på duk, 47x61 cm, yttermått inklusive ram: 61x76
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:25)
1603 4420 Oljemålning Reinhard Arnesen (1867-1936), Norge. Kustlandskap med segelbåtar. Signerad. Olja på duk, 44x81 cm, yttermått inklusive ram: 94x103 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:51)
1603 3143 Oljemålning Sigrid Fischer, Danmark. Blomsterstilleben. Signerad. Olja på duk, 65x45 cm, yttermått inklusive ram: 81x60 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:11)
1603 4025 Oljemålning Slava Kliuchnikov (f. 1956), Landskap med figurer. Signerad, daterad 2017. Olja på duk, oramad, 35x50 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:42)
1603 4056 Oljemålning Svän Grandin (1906-1982), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad. Olja på duk, 67x42 cm, yttermått inklusive ram: 85x59 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:44)
1603 4162 Oljemålning Sven Holm (f. 1934), Sverige. "Den vita gården". Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 26x34 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:17)
1603 4113 Oljemålning Thomas Nordbrandt (f. 1947), Sverige. "Instängd grönska". Signerad, daterad 1983. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 98x68
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:06)
1603 4260 Oljemålning Tommy Sundman, "Cateau Capet Guillier", 1995, monogramsignerad. Olja på duk, 37x30 cm, yttermått inklusive ram: 52x45 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:27)
1603 3488 Oljemålning Tullia Nilsson, "Tallar vid Runstens, Öland", Signerad. Olja på duk. 39x61 cm, yttermått inklusive ram: 49x71 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:55)
1603 4006 Oljemålning Ulf Greder (f. 1949), Sverige. "Little Venice". Signerad. Olja på duk, 40x50 cm, yttermått inklusive ram: 55x65 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:02)
1603 4021 Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad, daterad 1971. Olja på pannå, 50x64 cm, yttermått inklusive ram: 56x70 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:15)
1603 4125 Oljemålning Veikko Aaltona (1910-1990), Finland. Blomsterstilleben. Signerad. Olja på duk, 114x79 cm, yttermått inklusive ram: 130x94 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:27)
1603 4399 Oljemålning W A Johansson, H-fors. Signerad, daterad 1869, Landskap med ekipage. Olja på duk, 74x95 cm, yttermått inklusive ram: 94x116 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:25)
1603 4203 Oljemålningar 2 st, Boris Ottenberg (1891-1946), Sverige. Träd, en signerad, pannå, 15x20 - 20x15 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:27)
1603 4257 Oljemålningar 2 st, Oidentifierad konstnär, vattendrag, Signerade. Olja på pannå, 37x27 cm, yttermått inklusive ram: 51x43 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:46)
1603 4311 Örhängen + ring + hänge, 4 delar, 14k (56), Ryssland. Höjd: 2,5-4, vikt: 66g ca
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:26)
1603 4502 Pall 1950-tal, stoppade sits. Längd: 55 cm, djup: 32 cm, höjd: 43 cm
1603 4258 Pall Ahrend de Cirkel, Friso Kramer, Holland. Industridesign, 1950-tal. Höjd: ca 46 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:16)
1603 3474 Pallar ett par, Skinn. Höjd: 46 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:41)
1603 3376 Parti smycken diverse
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:38)
1603 4403 Penselvas Kina. Diameter: 12 cm. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:09)
1603 4500 Piedestal med 2 st stenskivor, guldbemålad, 25x25. Höjd: 70 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:37)
1603 4168 Pinnsoffa 1970-tal, med tre lådor. Längd: 151 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:34)
1603 4091 Plåtburk "Örebro KEX", Längd: 48 cm. Djup: 32 cm, höjd: 34 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:04)
1603 4090 Plåtburkar 8 st. Höjd: 14-25 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:33)
1603 4413 Porslin 16 delar, Asiatic Pheasent, Gustafsberg, dis22-24. Längd: 26-37 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:16)
1603 4123 Psalmbok Skinnband, modell äldre, 19x12 cm
1603 4397 Puderstol omkring 1900
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:45)
1603 4246 Räknemaskin Original -Odhner, Göteborg, 1930-/40-tal. Längd: 34 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:24)
1603 4304 Ring 14k, med sten. Vikt: ca 3,6g, ringmått: 18
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:27)
1603 4273 Ring 18k guld, med blå stenar. Vikt: ca 5g, ringmått: 16
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:51)
1603 4167 Ring 18k guld, med oval sten. Ringmått 18,5. Vikt: 2,8 g
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:20)
1603 4296 Ring 18k guld, med stenar. Ringmått 15. Längd: 2 cm, bruttovikt: 7,5g
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:15)
1603 4298 Ring 18k guld, med stenar. Vikt: ca 4,5g, ringmått: 19
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:10)
1603 4285 Ring 18k guld. Med diamant. Vikt: 1,3 g. Ringmått: 17,5
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:12)
1603 4163 Ring 18k guld. Med rubiner och smådiamanter. Vikt: 4,2 g. Ringmått: 17,5
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:08)
1603 4164 Ring 18k guld. Vikt: 6,1 g. Ringmått: 18
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:19)
1603 4287 Ring 18k vitguld, med smådiamanter. Vikt: ca 4,1g, ringmått: 13
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:37)
1603 4301 Ring 8k, med sten. Vikt: 6g, ringmått: 23
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:42)
1603 4363 Ringar + brosch, 3 delar, silver, Ryssland, modell äldre. Längd: 5,5 cm, vikt: 24g brutto
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:10)
1603 4278 Ringar 2 st, 14k, Ryssland. Vikt: 8g ca
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:55)
1603 4360 Ringar 7 st, silver, med stenar, bruttovikt: 25 g
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:16)
1603 4431 Rödvinsglas + grogglas, 11st + 6 st, Helga. Höjd: 13-18 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:42)
1603 4053 Salongsbord Nyrokoko, Björk. Bredd: 91 cm, djup: 60 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:24)
1603 4233 Salongsbord omkring 1900. Bredd: 67 cm, djup: 44 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:58)
1603 4346 Salongsbord Rokokostil. Bredd: 68 cm, djup: 43 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:35)
1603 4266 Saltkar silver, Veniamin Vasilyevich Savinsky, Moskva, Ryssland, i form av stol, 1869. Längd: 6,5 cm. Djup: 5 cm, höjd: 7 cm, vikt: 100g ca
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:21)
1603 3478 Sameknivar 2 st. Längd: 24-35 cm
1603 4003 Sänggavel Gustaviansk stil. Längd: 186 cm, höjd: 120 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:31)
1603 4470 Satsbord 3 delar, mahogny. Bredd: 47-61, djup: 30-36, höjd: 52-56 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:17)
1603 4381 Sekretär rokokostil, mahogny. Bredd: 86 cm, djup: 45 cm, höjd: 100 cm, nyckel
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:26)
1603 3156 Servetter 42 st, Linne. Längd: 41-62 cm, djup: 40-59 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:39)
1603 3155 Servetter 44 st, Linne. Längd: 44-47 cm. Djup: 45-50 cm
1603 3154 Servetter 44 st, Linne. Längd: 48-62 cm, djup: 46,5-58 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:40)
1603 3157 Servetter 66 st, Linne. Längd: 38-60 cm, djup: 39-62 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:40)
1603 2002 Servisdelar Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Coq, Gustavsberg 1966-1985. Ugnssäker, brun med vita kanter. 35 delar, 9 extra koppar
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:09)
1603 4013 Sideboard Tidigt 1900-tal, mahogny, Stenskiva, 2-lådor. Längd: 105 cm, djup: 56 cm, höjd: 96 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:07)
1603 4209 Sideboard två hyllplan i glas respektive spegelglas, bemålad metall. Längd: 115 cm. Djup: 31 cm. Höjd: 76 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:09)
1603 3227 Silver diverse
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:42)
1603 4206 Sittbänk Room, brunt läder. Längd: 160 cm, djup: 40 cm, höjd: 42 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:52)
1603 4024 Skål Anna Ehrner (f. 1948), Sverige. Kosta. Diameter: 35 cm. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:25)
1603 4370 Skål Kina, med dekor av fiskar, diameter, 42 cm. Höjd: 16,5 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:35)
1603 4107 Skål Konstglas, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Längd: 14 cm, höjd: 6 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:46)
1603 3308 Skål med lock, Erich och Ingrid Triller, Sverige. Tobo, blåglaserat stengods. Diameter: 11 cm. Höjd: cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:44)
1603 4425 Skål på fot, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Diameter: 16, höjd: 18 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:18)
1603 4290 Skål silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1947, diameter: 13. Höjd: 4 cm, vikt: 150g ca
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:48)
1603 4268 Skål med handtag silver, Ryssland, invändigt förgylld. Längd: 18 cm, höjd: 6 cm, diameter: 12 cm, vikt: 130g ca
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:58)
1603 4007 Skål på fot + vas, 2 delar, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 10-21, diameter: 5-17 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:37)
1603 3246 Skålar + ljusstake, 3 delar, Gefle, Percy. Höjd: 7 cm
1603 4489 Skålar 12 st, Norge, Stavangerflint, bemålat proslin. Diameter: 17 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:49)
1603 3035 Skålar 4 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Diameter: 11,5-18 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:24)
1603 4249 Skålar med lock i form av änder, Portugal. Längd: 20 cm, höjd: 13 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:45)
1603 4468 Skåp Jugend, Blyglas. Bredd: 64 cm, djup: 31 cm, höjd: 134 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:07)
1603 4377 Skåp Louis XVI-stil, Intarsia. Bredd: 90 cm, djup: 40 cm, höjd: 119 cm, nyckel
1603 4070 Skinkgaffel silver, Sheffield, England, benskaft. Längd: 19,5 cm, bruttovikt: 90 g
1603 4442 Skjortknappar ett par, 18k guld. Med pärla, 2,6 g
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:34)
1603 4440 Skrin omkring 1900, glas / metall. Längd: 12 cm, djup: 9 cm, höjd: 10 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:22)
1603 8342 Skrivbord mahogny, sengustaviansk stil, Rektangulär form med uppsats med lådor bakom jalusi, tre lådor i sargen, filtklädd skiva. Bredd: 149 cm, bredd: 76 cm, höjd: 112 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:43)
1603 4419 Skrivbordsdel till Stringhylla. Längd: 78 cm. Djup: 58 cm, höjd: 9 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:34)
1603 4430 Skrivset 5 delar, Gusum, mässing, bland annat ljusstakar. Höjd: 9-17 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:41)
1603 4032 Skrivställ Kayser, Sittande kvinna. Längd: 36 cm. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:41)
1603 4234 Skulptur Clarence Blum (1897-1984), Sverige. "Gäddleken". Signerad och daterad -76, brons, träsockel med dedikation. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:27)
1603 3134 Skulptur Inuitarbete, 1900-talets mitt, Isbjörn, sten. Etikettmärkt "Eskimo Art". Längd: 26 cm, höjd: 13 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:06)
1603 4077 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Kalle ur Larsons ungar, Gustavsberg 1964-1980. Brun stengodslera, delvis glaserad och målad. Höjd: 18,5 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:46)
1603 4428 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Känguru, Gustavsberg. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:58)
1603 4487 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Ur All världens Barn, Gustavsberg. Höjd: 13,5 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:02)
1603 4443 Skulptur Metall, Militär. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:50)
1603 3381 Skulptur Modell äldre, Sfinx. Ek, Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:50)
1603 3286 Skulptur Mor med barn. Signerad, brons. Höjd: 10,5 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:57)
1603 4488 Skulptur Rosenthal, Cybille Spallinger. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:36)
1603 3284 Skulpturer 2 st, barn, trä, en signerad AT 1944. Höjd: ca 13 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:56)
1603 3375 Skulpturer 2 st, Gips, efter antiken. Höjd: 23-30 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:33)
1603 4239 Skulpturer ett par, metall. Höjd: 43 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:23)
1603 3016 Slaglåsgevär 1800-tal, "Tower". Längd: 127 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:20)
1603 4333 Smycken 7 delar, Silver & stenar. Längd: 2-19 cm, bruttovikt: 70 g
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:11)
1603 4362 Smycken 8 delar, silver, bland annat armbandsur & hängen. Vikt: 145g brutto
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:49)
1603 4364 Smycken diverse, silver, bland annat halsband & ringar med stenar, bruttovikt: 110 g
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:46)
1603 4365 Smycken diverse, silver, med stenar, bruttovikt: 140 g
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:16)
1603 3444 Snapsglas + vinglas, 11 + 10 + 1 st, Oiva Toikka (1931-2019), Finland. "Fauna". Höjd: 5 - 14,5
1603 4482 Soffa Howardmodell. Längd: 215 cm
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:09)
1603 9368 Soffbord Fredrik Schriever-Abeln, Danmark. 1960/70-tal, benställning i mahogny, rökfärgad glasskiva. Bredd: 135 cm. Bredd: 87 cm, höjd: 53 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:29)
1603 4110 Soffbord Karl Andersson & Söner, trä / glasskiva. Bredd: 90 cm, djup: 90 cm, höjd: 55 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:21)
1603 4474 Soffbord rotting och glas. Bredd: 81 cm, djup: 58 cm, höjd: 60 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:42)
1603 4212 Soffbord Rustikt, ett hyllplan, 4 lådor. Bredd: 115 cm, djup: 68 cm, höjd: 48 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:30)
1603 3063 Soffbord Underrede i mässing, skiva i glas. Bredd: 105 cm. Djup: 105 cm. Höjd: 52 cm
1603 4023 Spegel + konsolbord, Gustaviansk stil. Höjd: 138+ 76
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:49)
1603 4460 Spegel 1920-tal, guldfärgad, 118x41 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:47)
1603 4477 Spegel 1950-tal, Mässingsram, slipad dekor, 75x45 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:26)
1603 4459 Spegel 1960-tal, teak, 116x34 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:52)
1603 4394 Spegel oval, 40x50 cm
1603 4050 Spegel Tidigt 1900-tal, Gustaviansk stil, 70x44 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:25)
1603 4297 Spegel venetiansk, 67x48 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:52)
1603 4086 Stol Hans J Wegner (1914-2007), Danmark. CH36, Carl Hansen & Son. Ek, snörad sits, brickmärkt
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:40)
1603 4231 Stolar 3 st, Lilla Åland, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Ej märkta. Genombruten rygg med spjälor, kopplade ben
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:53)
1603 4396 Stolar 4 st, 1880-tal
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:44)
1603 4202 Stolar 4 st, jugend, skuren dekor i ryggbricka, sits i läder
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:52)
1603 4052 Stolar 4 st, Nyrokoko
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:51)
1603 4132 Stolar 6 st, "Bella", Tias Eckhoff
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:29)
1603 4235 Stolar 6 st, Fasem Italien, Studio Archirivolto, skinn, metall. Bredd 41 cm, Djup 43 cm, sitthöjd 48 cm, höjd 87 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:04)
1603 4237 Stolar 6 st, Karl Erik Ekselius (1914-1998), Sverige. JOC, ram i trä, läderklädd sits och rygg. Stämpelmärkta 1971, Höjd: 82 cm, sitthöjd: ca 42 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:36)
1603 4012 Stolar Ett par, Louis XVI-stil, 1900-tal
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:21)
1603 4318 Stolar Ett par, nutida, Rotting / trä
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:07)
1603 4042 Stop + terrin, 3 delar, Tenn, 1800-tal. Höjd: 15-21 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:33)
1603 4310 Sybord med låda i sarg, mahogny. Bredd: 42 cm, djup: 43 cm, höjd: 68 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:30)
1603 4433 Takarmatur 1940/1950-tal, kupa av glas. Mässing, Höjd: 56 ca
1603 4189 Takarmatur Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Markaryd, "Carolin" T549, mässing, tre ljuspunkter, textilskärm. Diameter: 45 cm. Höjd: 67 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:22)
1603 1021 Takarmatur Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Markaryd, mässing, fransar, Diameter: 38 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:15)
1603 3109 Takarmatur Jugend, koppar / glaskupa, slipat glas. Diameter: 50 cm. Höjd: 80 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:30)
1603 4393 Takarmatur med prismor, diameter: 40. Höjd: 35 cm
1603 4391 Takarmatur med prismor. Diameter: 31. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:50)
1603 3427 Takarmatur med prismor. Diameter: 40 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:02)
1603 3103 Takarmatur Tiffanystil, blyinfattat glas, nutida. Diameter: ca 50 cm. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:30)
1603 4196 Tavla "Stockholm från väster anno 1835", reproduktion. Bladets mått: 32x29 cm, yttermått inklusive ram: 46x40 cm
1603 4014 Tebord "Hällestad", Ur IKEAs 1700-talsserie, lös bricka, brännstämplad, 74,5, djup: 57,5. Höjd: 76,5 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:41)
1603 4371 Terrin med lock, motiv av djuransikte på hänklar, porslin. Längd: 33 cm. Bredd: 23 cm. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:37)
1603 3064 Textil ”Age of Kings”, Tibor Reich, formgiven 1964. Väggdekoration, silkscreen på bomull. Ca 130x60 cm
1603 3365 Textil Ingrid Nilsson, "Sjöutsikt", 50x43 cm, -
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:12)
1603 4454 Trädgårdsstolar 5 st, metall
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:45)
1603 4092 Trälådor 3 st, Eskilstuna Bryggeri, Svenska Sockerfabriks Aktiebolaget, Henkel. Höjd: ca 20-34 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:47)
1603 4184 Träsnitt 3 st, Annie Bergman respektive Maja Fjaestad, blomster. Signerade, yttermått inklusive ram: 23x16 - 52x39 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:31)
1603 4049 Träsnitt Yuki Rei (1928-2003), "La Mer". Signerad, numrerad 16/30, daterad 1966. Bildmått: 35x68 cm, yttermått inklusive ram: 41x73 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:52)
1603 4348 Utställningsaffisch Andy Warhol (1928-1987), USA. Galerie Börjeson, Malmö, 1983. "With hat". Bladstorlek ca 99x69 cm, yttermått inklusive ram: 101x71 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:48)
1603 4022 Utställningsaffisch Chagall. Bildmått: 62x97 cm, yttermått inklusive ram: 66x101 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:40)
1603 4171 Vägglystrar ett par. Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:26)
1603 4074 Väggrelief "Chamotte", Gabriel Fajans, Kjell Blomberg. Längd: 40 cm, höjd: 20 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:46)
1603 4456 Väggsköld Järn, Tor, 69x49 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:35)
1603 4227 Väggur 1800-tal, bemålat. Diameter: 33 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:54)
1603 4186 Väggur 1880-tal, med lod. Längd: 107 cm, bredd: 38 cm
1603 4341 Väggur Empirestil, guldbemålad. Bredd: 42 cm. Höjd: 55 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:40)
1603 4338 Väggvitrinskåp Tillverkat av möbelsnickare Björn Liljestrand, 5 hyllplan i glas, topp och botten med spegelglas, ask, Bredd: 43 cm. Djup: 36 cm. Höjd: 161 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:36)
1603 4238 Vagnslykta glas och metall. Höjd: 52 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:55)
1603 3439 Värmeljusstakar ett par, mässing, Lotta Horn, 24x32 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:41)
1603 4105 Vas Chamotte, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Längd: 15 cm, höjd: 12 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:59)
1603 3244 Vas Gefle, Arthur Percy (1886-1976), Sverige. Höjd: 21 cm
1603 4245 Vas Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand, stengods med harpälsglasyr. Diameter: 13 cm, höjd: 20 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:01)
1603 3233 Vas Jugend, Höganäs. Höjd: 20 cm
1603 4436 Vas Jugend, Rörstrand. Höjd: 36 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:06)
1603 4354 Vas Kina, porslin, blå dekor i underglasyr. Höjd: 43 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:34)
1603 4422 Vas med hänklar, omkring 1900, gultnat glas med luftbubblor. Diameter: 22 cm, höjd: 20 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:58)
1603 4104 Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gustafsberg, Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden. Höjd: 8 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:31)
1603 4076 Vas / kanna Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 20 cm
1603 3259 Vaser + skål, 3 delar, Glas, Ingegerd Råman (f. 1943), Sverige. Höjd: 10-18 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:44)
1603 3342 Vaser 2 st, bland annat Elme, Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Höjd: 20 ca
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:47)
1603 4119 Vaser Ett par, silver, Birmingham, England, fylld fot. Höjd: 21 cm. Vikt: 580g brutto
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:05)
1603 4081 Vinglas 11 st vinglas + 12 st starkvinsglas. Etsad dekor, vriden bärnstensfärgad fot. Höjd: 11-17 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:30)
1603 4102 Vinglas 8 st, omkring 1900, Orrefors, "Soliden". Höjd: 14 ca
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:58)
1603 4169 Vitrinskåp Ett dörrpar med bakomliggande hyllplan, en låda. Bredd: 90 cm, djup: 35 cm, höjd: 200 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:46)
1603 4426 Ytterfoder modell "Jugend", Gustavsberg. Diameter: 22 cm, höjd: 20 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:17)