Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 16 maj 2022 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1467 6270  Aftonväska grön, pärldekor, 1920-tal. Längd: 19cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:55)

1467 6267  Aftonväska längd: 20cm, tenn, omkring sekelskiftet 1900

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:46)

1467 6470  Akryl 2 st, Irina Garamaj Stadig (f. 1952), Sverige. Signerad a tergo, 40x30cm, oramade

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:26)

1467 6472  Akryl Irina Garamaj Stadig (f. 1952), Sverige. Signerad a tergo, duk, 50x40cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:29)

1467 6479  Akryl Irina Garamaj Stadig (f. 1952), Sverige. Signerad a tergo, duk, 50x40cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:34)

1467 6495  Akryl Nutida Konstnär, blommor. Signerad L Larsson. Duk, 50x61 cm, oramad

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:48)

1467 6489  Akryl Nutida Konstnär, segelbåtar. Signerad L Larsson. Duk, 50x50 cm, oramad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:45)

1467 7260  Akvarell Gunnar Mossberg (1903-1983), Sverige. Signerad, akvarell, 14x28cm, yttermått inklusive ram: 32x45cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:35)

1467 6468  Akvarell Irina Garamaj Stadig (f. 1952), Sverige. Signerad, akvarell, 54x35cm, yttermått inklusive ram: 72x52cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:22)

1467 6297  Akvarell Jan Rhodin (f. 1938), Sverige. Signerad, akvarell, fåglar, 33x48cm, yttermått inklusive ram: 52x65cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:34)

1467 6329  Akvarell Jan Rhodin (f. 1938), Sverige. Signerad, akvarell, fåglar, 34x48cm, yttermått inklusive ram: 52x65cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:04)

1467 6330  Akvarell Jan Rhodin (f. 1938), Sverige. Signerad, fåglar. Akvarell, bildmått: 34x48cm, yttermått inklusive ram: 52x65cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:05)

1467 6323  Akvarell Jan Rhodin (f. 1938), Sverige. Signerad, fåglar. Akvarell, bildmått: 37x42cm, yttermått inklusive ram: 54x58cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:01)

1467 7340  Akvarell Oidentifierad konstnär. Ej signerad, akvarell, bladets mått: 70x21cm, yttermått inklusive ram: 81x31cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:29)

1467 6467  Akvarell Sverre Erixson (f. 1932), Sverige. Modell. Signerad, daterad -83. Akvarell, bildmått: 31x25, yttermått inklusive ram: 46x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:22)

1467 7098  Akvareller 2 st, Björn Lindroth (1931-1999), Sverige. Signerade, yttermått inklusive ram: 24x32, akvarell

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:31)

1467 7218  Appliquer ett par, Rokokostil. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:51)

1467 7477  Armband + broscher, diverse, bland annat silver

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:21)

1467 6523  Armband 18k guld, 4-radigt. Längd: 19cm, vikt: 28g.

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:09)

1467 7446  Armband 18k guld, Bismarck, med fyra berlocker. Längd: 20cm, vikt: 20,9g

S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:16)

1467 7439  Armband 18k guld, dubbel X-länk. Längd: 20cm, GK, 1967, vikt: 47,7g

S�ldes f�r 18.000 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:29)

1467 7443  Armband 18k guld, Fantasi. Längd: 19cm, vikt: 33,4g

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:22)

1467 6517  Armband 18k guld, med en berlock, HÅN, 1963. Längd: 20cm, vikt: 16g.

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:03)

1467 6499  Armband 18k guld, X-länk, 1965. Längd: 20cm, vikt: 28,2g

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:52)

1467 7528  Armband & örhängen 14K, Längd: 1-18cm. Vikt: 1,6g.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:24)

1467 7347  Armbandsur 2 st, Ellesse, quartz. Diameter: 30-35cm, stål/läderband. Batteribyte krävs.

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:06)

1467 7349  Armbandsur 3 st, Ellesse, quartz. Diameter: ca 40cm, stål/läderband. Batteribyte krävs

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:01)

1467 5081  Armbandsur Omega Constellation f300Hz Electronic Chronometer, datum, doublé, quartz. Diameter: 40mm, läderband, med etui

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:57)

1467 7410  Armbandsur Tissot, 18k guld. Diameter: 3,2 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:19)

1467 7482  Armring Sterlingsilver, NiSa, 1995. Vikt: 58g ca. Diameter: 6,5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:02)

1467 7414  Assiett3er 12 st, Rörstrand, Sundborn. Diameter: 18 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:12)

1467 7088  Bägare 2 st Böhmen + spegelplatå. Höjd: 13-15 längd: 33 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:40)

1467 7440  Bemålat tryck Landskap med vandrande sällskap. Ej signerad. Uppklistrat papper på duk, 62x88 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:58)

1467 7466  Berlocker 2 st, Elefant och skorpion. Längd: 1-2cm, vikt: 2,4g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:41)

1467 7090  Bestick 5+ 5 delar, silver. Längd: 15-17 cm, bruttovikt: 340g, varav knivar 220g

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:35)

1467 7099  Blandteknik Akira Kubo. Signerad a tego Paris 1966, komposition, duk, 24x18, blandteknik, yttermått inklusive ram: 26x21 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:55)

1467 7136  Blandteknik Björn Berg (1923-2008), Sverige. Signerad, daterad 89, marin. Blandteknik, bildmått: 25x34cm, yttermått inklusive ram: 44x52cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:23)

1467 6420  Blandteknik Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerad, blandteknik, 31x40, yttermått inklusive ram: 50x58 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:28)

1467 6417  Blandteknik Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerad, blandteknik, i tunnelbanan, 36x43, yttermått inklusive ram: 55x61 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:22)

1467 7427  Blandteknik Einar Nerman (1888-1983), Sverige. Kärlekspar. Signerad, blandteknik, 27x12, yttermått inklusive ram: 44x29 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:53)

1467 6053  Blandteknik George Oyston (1861-1937), Storbritannien. Signerad, daterad 1914,13x19, oramad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:58)

1467 7153  Blandteknik Gerald Steffe (f. 1939), Sverige. Signerad, daterad 70,54x44, yttermått inklusive ram: 60x51 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:24)

1467 6469  Blandteknik Irina Garamaj Stadig (f. 1952), Sverige. Signerad, blandteknik, blomsterstilleben, 57x39cm, yttermått inklusive ram: 72x52cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:24)

1467 7141  Blandteknik Lars Rading (1954-1993), Sverige. Komposition, Signerad. Blandteknik på pannå, 114x84cm, oramad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:12)

1467 7277  Blandteknik Orientalisk, blomstermotiv. Blandteknik, bildmått: 38x28, yttermått inklusive ram. 52x39

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:39)

1467 7170  Blandteknik/collage Carl Fredrik Reuterswärd (1934-2016), Sverige. Signerad a tergo, mm; 22x13cm, blandteknik, yttermått inklusive ram: 33x24cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:16)

1467 7083  Blomskål Gefle. Längd: 27 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:14)

1467 7315  Bokhylla omkring 1900. Bredd: 96 cm. Djup: 30 cm, höjd: 169 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:27)

1467 7422  Bokhylleskåp Jugend, bemålat. Bredd: 90 cm. Djup: 29 cm, höjd: 150 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:25)

1467 7376  Bokverk 15 st, Albert Engström (1869-1940), Sverige. Helfranska band

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:55)

1467 7396  Bokverk 39 band, Strindberg, Halvfranska

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:34)

1467 7389  Bonad Hildur Lindgren Wickberg (1905-2000), Sverige. Monogramsignerad, 140x150 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:33)

1467 7084  Bonad Jaktmotiv, 200x220 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:52)

1467 7243  Bonbonjär Herend. Höjd: 11cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:42)

1467 7294  Bord omkring sekelskiftet 1900, omarbetat. Bredd: 131, djup: 64 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:29)

1467 7041  Bordsfotogenlampa mässing. Höjd: 51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:51)

1467 7587  Bordslampa jugendstil. Höjd: 56 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:23)

1467 7017  Bordslampa mässing, Boréns. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:46)

1467 6557  Bordslampa mässing, Kolonn. Höjd: 62 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:42)

1467 7220  Bordslampa mässing. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:31)

1467 7172  Bordslampa Porta Romana. Höjd: 67cm, metall

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:11)

1467 7392  Bordslampfot Luxus, blått glas. Höjd: 39 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:27)

1467 7238  Bordslampfot Modell Nylund. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:56)

1467 7040  Bordslampor ett par, Glas. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:37)

1467 7173  Bordslampor Ett par, Porto Romana, glas. Höjd: 71cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:21)

1467 7296  Bordslampor Ett par. Höjd: 68cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:21)

1467 7387  Bordsur nutida. Höjd: 18cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:47)

1467 6025  Brevkniv silver, + 2st påpetare, bland annat Georg Jensen. Längd: 9-21cm. Vikt: 157g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:56)

1467 7186  Brickbord Ett par. Bredd: 73 cm. Djup: 44 cm, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:24)

1467 7306  Brödkorgar mm 4 delar, nysilver. Längd: 20-26 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:40)

1467 7451  Brosch 14K, med en opal. Längd: 3cm, vikt: 9,1g

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:24)

1467 7453  Brosch 18k guld. Längd: 5cm, vikt: 10,4g

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:54)

1467 6533  Brosch 18k guld. Längd: 6cm. Vikt: 8,2g

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:19)

1467 7437  Burkar med lock Ett par, keramik. Längd: 12cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:54)

1467 7286  Byrå mahogny, 1800-tal, 51x30. Höjd: 81 cm

1467 7023  Byrå Rokokostil med stenskiva, bemålad. Bredd: 82, djup: 45 cm, höjd: 80 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:19)

1467 7029  Byst brons, Märkt Ant Amorgasti, 1919. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:50)

1467 7564  Cabaret Kina, 9 delar. Diameter: 28 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:17)

1467 6581  Cafébord design: Lassen, Montana, DJOB. Bredd: 60, djup: 60 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:03)

1467 7297  Cafébord träskiva, bemålat metallunderrede Diameter: 60. Höjd: 74 cm, kantskada

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:07)

1467 7298  Cafébord träskiva, bemålat metallunderrede. Diameter: 60, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:50)

1467 7529  Champagneglas 11 st, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. "Helena", Orrefors. Höjd: 23cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:08)

1467 7448  Collier 18k guld, Doserat Bismarck. Längd: 45cm, skadad lås. Vikt: 14,6g

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:26)

1467 7190  Damarmbandsur 18k guld, POS, manuell. Diameter: 2cm, Längd: 17, bruttovikt: 16,2g, med etui

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:50)

1467 7574  Damarmbandsur Certina, 18k guld, datum. Diameter: 2,3

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:40)

1467 7239  Eldhundar ett par, 1800-/1900-tal. Längd: 46 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:59)

1467 6162  Etsning Björn Brusewitz (f. 1948), Sverige. Signerad, daterad 1981, perrong. Bildmått: 25x22, yttermått inklusive ram: 37x34 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:37)

1467 6337  Etsning Gerald Steffe (f. 1939), Sverige. "Flying India Steffe". Signerad, numrerad 38/110. Bildmått: 47x28 cm, yttermått inklusive ram: 58x46cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:58)

1467 7027  Etsning Jukka Vänttinen (f. 1954), Signerad, numrerad 143/295, daterad 2004, "efter regnet". Bildmått: 21x12 bm: 36x26, oramat löst blad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:40)

1467 7070  Etsningar 2 st, Erik Olsson Sanda (1919-2006), Sverige. Signerad, yttermått inklusive ram: 39x71-44x70 cm

1467 7517  Fajansfat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg. Figurin, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 5cm (figurin). Längd: 30cm (fat)

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:49)

1467 6532  Fällbord mahogny, 1800-tal. Diameter: 90, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:19)

1467 7031  Färgkrtita Oidentifierad konstnär. Komposition. Signerad. Bildmått: 32x24 cm, yttermått inklusive ram: 46x38 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:32)

1467 7158  Färglitografi 2 st, Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Signerad, numrerad upplaga 290, yttermått inklusive ram: 56x68 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:13)

1467 7159  Färglitografi 2 st, Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Signerad, numrerad upplaga 290, yttermått inklusive ram: 58x66 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:32)

1467 7161  Färglitografi 3 st, Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Signerad, numrerad 290 upplaga, yttermått inklusive ram: 58x68-62x74 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:01)

1467 7589  Färglitografi 3 st, May K Leon (f. 1945), Sverige. Son, yttermått inklusive ram: 40x35-45x52 cm. Signerad

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:35)

1467 7164  Färglitografi Åke Ahlberg (f. 1943), Sverige. Signerad, numrerad 189/290. Färglitografi, bildmått: 60x45, yttermått inklusive ram: 77x62 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:25)

1467 6373  Färglitografi Axel Olson (1899-1986), Sverige. Tvätt. Signerad, numrerad 156/260. Färglitografi, bildmått: 32x45, yttermått inklusive ram: 55x66 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:35)

1467 7308  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 226/250. Färglitografi, bildmått: 71x51, yttermått inklusive ram: 89x63 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:18)

1467 6450  Färglitografi Bengt Olson (f. 1930), Sverige. Signerad, numrerad 79/100, daterad 1957. Färglitografi, bildmått: 43x53cm, yttermått inklusive ram: 60x68cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:09)

1467 7591  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, numrerad Hc, Skeppsbron. Färglitografi, bildmått: 34x45, yttermått inklusive ram: 54x62 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:19)

1467 7155  Färglitografi Carl Fredrik Reuterswärd (1934-2016), Sverige. Signerad, numrerad 113/150. Färglitografi, bildmått: 43x35, yttermått inklusive ram: 64x54 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:32)

1467 6272  Färglitografi Carl Fredrik Reuterswärd (1934-2016), Sverige. Signerad, numrerad 15/200. Färglitografi, bildmått: 51x67cm, yttermått inklusive ram: 72x87cm

1467 7178  Färglitografi Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Cirkus. Signerad, numrerad 63/260. Färglitografi, bildmått: 34x25, yttermått inklusive ram: 53x42 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:37)

1467 7176  Färglitografi Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Kaj. Signerad, numrerad 24/200. Färglitografi, bildmått: 30x39, yttermått inklusive ram: 50x57 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:19)

1467 6276  Färglitografi Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 98/300, café exteriör. Färglitografi, bildmått: 68x50cm, yttermått inklusive ram: 85x66cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:03)

1467 7409  Färglitografi Efter Fernand Legér. Numrerad 67/180, tryckt signatur. Färglitografi, bildmått: 43x59 cm, yttermått inklusive ram: 55x71 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:07)

1467 7191  Färglitografi Esaias Thorén (1901-1981), Sverige. Fisk. Signerad, numrerad 39/75, daterad -64. Färglitografi, bildmått: 33x39, yttermått inklusive ram: 52x57 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:24)

1467 7033  Färglitografi Eva Zettervall (f. 1941), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad 2/200. Bladets mått: 75x55 cm, yttermått inklusive ram: 82x63 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:15)

1467 7095  Färglitografi Gösta Gierow (f. 1931), Sverige. Signerad, numrerad 29/60. Färglitografi, bildmått: 38x25, yttermått inklusive ram: 57x42 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:43)

1467 7301  Färglitografi Gösta Gustavsson. Signerad, daterad 1977, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Färglitografi, bildmått: 44x55, yttermått inklusive ram: 60x71cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:50)

1467 7300  Färglitografi Gösta Gustavsson. Signerad, daterad 1977, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Färglitografi, bildmått: 56x43cm, yttermått inklusive ram: 73x60cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:55)

1467 7150  Färglitografi Inge Pettersson (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 232/360, Landskap. Färglitografi, bildmått: 37x51, yttermått inklusive ram: 57x69 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:41)

1467 7397  Färglitografi Jan Stenvinkel (1933-1989), Sverige. Signerad. Färglitografi, numrerad 4/125, yttermått inklusive ram: 82x59 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:55)

1467 6177  Färglitografi Jussi Taipaleenmäki (f. 1948), Sverige. Signerad, 50-upplaga. Färglitografi, bildmått: 35x49 cm, yttermått inklusive ram: 54x68 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:50)

1467 6357  Färglitografi Kaj Bernstone (f. 1946), Sverige. Signerad, numrerad 269/290, Stilleben. Färglitografi, bildmått: 33x45, yttermått inklusive ram: 53x64 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:56)

1467 7134  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, daterad 75, PT. Färglitografi, bildmått: 21x26cm, yttermått inklusive ram: 33x42cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:14)

1467 7305  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 76/385, daterad 91. Färglitografi, bildmått: 42x33, yttermått inklusive ram: 59x50 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:21)

1467 7193  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Skalbaggar. Signerad, numrerad 68/385, daterad -85. Färglitografi, bildmått: 27x35, yttermått inklusive ram: 45x52 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:20)

1467 7071  Färglitografi Lars Jonsson (f. 1952), Sverige. Signerad, numrerad 184/310. Färglitografi, bildmått: 27x40, yttermått inklusive ram: 45x58 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:39)

1467 7594  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Motiv från Sydamerika. Signerad, numrerad 206/360. Färglitografi, bildmått: 25x71 cm, yttermått inklusive ram: 38x81 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:31)

1467 7025  Färglitografi Lars Pirak (f. 1932), Sverige. "Räinar". Signerad, HC-upplaga (hors de commerce). Färglitografi, bildmått: 44x62, yttermått inklusive ram: 57x74 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:35)

1467 7100  Färglitografi Lars Stenstad (f. 1921), Sverige. Signerad, numrerad II: Etat 14/15. Färglitografi, bildmått: 21x19, yttermått inklusive ram: 44x40 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:29)

1467 7592  Färglitografi Mats Hådell (f. 1958), Sverige. Signerad, numrerad 134/360, Norrskär. Färglitografi, bildmått: 40x49, yttermått inklusive ram: 62x67 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:47)

1467 7192  Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, numrerad 74/150. Färglitografi. Bladets mått: 56x37, yttermått inklusive ram: 79x58 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:37)

1467 7384  Färglitografi Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Signerad, numrerad 48/360. Färglitografi, bildmått: 41x58cm, yttermått inklusive ram: 55x71cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:53)

1467 6334  Färglitografi Pacula Kazimierz (f. 1952), Sverige. Signerad, numrerad 14/25, daterad 99. Hc-upplaga. Färglitografi, bildmått: 44x28cm, yttermått inklusive ram: 63x45cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:45)

1467 7151  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 327/375. Färglitografi, bildmått: 32x43, yttermått inklusive ram: 49x58 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:28)

1467 6419  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 334/375. Färglitografi, bildmått: 32x42, yttermått inklusive ram: 49x57 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:26)

1467 7492  Färglitografi Peter Wahlbeck. Signerad, numrerad 7/170. Färglitografi. Bladets mått: 42x42, yttermått inklusive ram: 56x56 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:16)

1467 6371  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad pt, "Stilleben i syrénberså". Färglitografi, bildmått: 30x46, yttermått inklusive ram: 50x65 cm

1467 2118  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Höstkväll". Signerad, daterad 1942, ej numrerad. Färglitografi, bildmått: 11,5x31cm, yttermått inklusive ram: 30x50cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:43)

1467 6413  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 345/250. Färglitografi, bildmått: 22x37, yttermått inklusive ram: 40x54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:16)

1467 6336  Färglitografi Rune Johansson, HC-upplaga (hors de commerce). Signerad, numrerad 24/30. Färglitografi, bildmått: 40x30cm, yttermått inklusive ram: 57x46cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:57)

1467 7593  Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Signerad, numrerad EA. Färglitografi, bildmått: 25x20, yttermått inklusive ram: 51x44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:15)

1467 7330  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, numrerad 244/350. Färglitografi, bildmått: 34x41cm, yttermått inklusive ram: 52x57cm

1467 7325  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad. Färglitografi, bildmått: 33x40cm, yttermått inklusive ram: 57x63cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:46)

1467 7171  Färglitografi Tage Åsén (f. 1943), Sverige. "Konstmarknad. Signerad, numrerad EA, daterad -77. Färglitografi, bildmått: 47x36, yttermått inklusive ram: 64x53 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:21)

1467 7166  Färglitografi Tage Åsén (f. 1943), Sverige. Signerad, numrerad EA, 1982, "Kuggad vid Carolinabacken" mm: 40x54, yttermått inklusive ram: 60x73 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:53)

1467 7167  Färglitografi Tage Åsén (f. 1943), Sverige. Signerad, numrerad EA, daterad -78, "Makten och härligheten". Färglitografi, bildmått: 54x40. Yttermått inklusive ram: 74x58 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:04)

1467 7076  Färglitografi Thage Nordholm (1927-1990), Sverige. Signerad. Färglitografi, bildmått: 58x76, yttermått inklusive ram: 73x91 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:01)

1467 6271  Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Signerad, numrerad 35/360, " the cricketers". Färglitografi, bildmått: 50x60cm, yttermått inklusive ram: 70x82cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:56)

1467 7299  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad 44/150, yttermått inklusive ram: 80x62 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:11)

1467 6376  Färglitografier 2 st, John Christoforou (1921-2014), Storbritannien. Signerad, numrerad 280-upplaga, komposition. Färglitografi, bildmått: 38x35, yttermått inklusive ram: 57x51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:43)

1467 7345  Fat + vas, Iittala, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Savoy. Höjd: 5-16 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:10)

1467 7180  Fat 2 st, Royal Copenhagen. Längd: 16cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:24)

1467 7111  Fat Firma Svenskt Tenn, 1948. Diameter: 24,5cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:29)

1467 7406  Fat Gefle, Arthur Percy (1886-1976), Sverige. Keramik. Diameter: 19 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:56)

1467 7367  Fat Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Fajans. Längd: 13 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:53)

1467 7431  Fat orientaliskt. Diameter: 28 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:47)

1467 7403  Fat Royal Copenhagen, Musselmalet. Längd: 23 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:18)

1467 7200  Fat Väinö Aaltonen, Kupitaan Savi. Diameter: 35 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:57)

1467 7189  Fåtöljer Ett par, Fogia

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:06)

1467 7184  Fåtöljer Ett par, sammet

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:01)

1467 7407  Fickur 14k guld. Diameter: 5 cm, längd: 7 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:36)

1467 7254  Figurin Hund, Porslin, Dahl-Jensen. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:31)

1467 6451  Figuriner 3 st, Nao/Lladro. Höjd: 7-21 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:10)

1467 6149  Figuriner 4 st, Hummel. Höjd: 10-17 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:05)

1467 7503  Figuriner 5 st, Spanien och Danmark. Höjd: 13-32cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:42)

1467 7556  Fotpallar 2 st. Längd: 33-35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:59)

1467 7551  Fotpallar ett par, 1800-tal, petit pointsklädsel. Diameter: 34, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:32)

1467 7418  Fruktservis 13 delar, Gefle, Botanica. Diameter: 20-30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:59)

1467 7419  Gafflar + kompottsked, silver. Längd: 14-17 cm, vik: 65g

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:13)

1467 7115  Gardinhängare Med dekor, metall. Längd: 101cm. Höjd: 47,5cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:34)

1467 7362  Glas 6+ 2 st, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. "Chateau", Kosta Boda. Höjd: 8-19 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:35)

1467 7363  Glas 6+ 6 st, bland annat Orrefors. Höjd: 12-19 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:04)

1467 7013  Glas 9+ 2 st, Etsad dekor. Höjd: 10,5-13 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:13)

1467 7530  Glasservis 48 delar, Orrefors. Höjd: 12,5- 18,5 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:57)

1467 7366  Glasservisdelar 20 delar. Höjd: 9-10 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:27)

1467 7043  Glasservisdelar 25 delar, Orrefors, Karolina. Höjd: 8-22 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:45)

1467 7059  Glasservisdelar 38 delar, Orrefors. Höjd: 14,5-18,5

1467 7413  Glasservisdelar Helga, ca 30 delar, 4,5-18 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:40)

1467 6461  Golvlampa Ateljé Lyktan. Höjd: 132

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:04)

1467 7550  Golvlampa mässing och trä. Höjd: 160

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:54)

1467 7309  Golvlampa nutida, Replika. Höjd: 145cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:27)

1467 7318  Golvlampor Ett par, nutida, mässing/plast. Höjd: 195cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:21)

1467 6206  Golvur Westerstrand. Höjd: 197

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:16)

1467 7494  Golvvas Kina, 1900-tal. Höjd: 55cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:51)

1467 7321  Golvvas West Germany. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:26)

1467 7204  Göteborgsstol mahogny

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:33)

1467 6063  Grafiskt blad David Wiberg. "Landskap". Signerad, numrerad 45/50. Giclee fine art. Bildmått: 51X55 cm. Bladets mått: 59X61 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:57)

1467 6059  Grafiskt blad Lena Wiik. "Rapsfält". Signerad, numrerad 14/60. Giclee fine art. Bildmått: 59x60 cm. Bladets mått: 61x61 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:54)

1467 7120  Hallbord mahogny, 1920-tal. Bredd: 71, djup: 30 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:27)

1467 7468  Halsband Sterlingsilver, MSM. Längd: 74, vikt: 120g ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:29)

1467 7480  Halsband med hänge Jugend. Silver, emalj och pärlor. "Depose 900". Längd: 4-42 cm. Vikt: ca 7,5g

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:44)

1467 7475  Halsring med hänge Sterlingsilver, 2003, IS, Ingegerd Samson, diameter: 14. Vikt: 45g ca

1467 7430  Halvmodell America. Längd: 45 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:15)

1467 7449  Hänge 18k guld, Stockholms Stadshus. Längd: 2cm, vik: 2,7g.

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:45)

1467 7467  Hänge med kedja Olle Olsson, silver, 1968, diameter: 4,5. Längd: 65, vikt: 50g ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:26)

1467 7476  Hänge med kedja silver, Finland. Höjd: 5 cm. Längd: 58 cm, vikt: ca 20g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:24)

1467 7469  Hänge med kedja silver. Längd: 80, vikt: 50g ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:31)

1467 7426  Hängskåp Allmoge, Bemålat, märkt 1796. Bredd: 41, djup: 30 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:39)

1467 7595  Hatthylla Metall, knoppar i trä, Bredd: 134 cm. Djup: 29 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:32)

1467 7378  Herrbetjänt trä. Höjd: 99 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:07)

1467 7217  Höganäskrus 3 st. Höjd: 20-27 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:47)

1467 6234  Hummel 6 delar, diverse

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:19)

1467 7470  Ikon Ryssland, mässing och emalj, 14,5x12 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:26)

1467 7123  Ingefärskruka med lock, Kina. Blåvitt porslin. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:29)

1467 7372  Jardiniere Porslin. Längd: 38, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:33)

1467 7412  Kaffe/moccaskedar 11+ 12 st, silver. Längd: 9,5-10 cm. Vikt: 190g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:04)

1467 7576  Kaffeservis 3, delar, nysilver, Christofle. Höjd: 9-20 cm

1467 6017  Kaffeskedar 14st, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, Rosenholm. Längd: 11cm, vikt: 161g, med etui.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:09)

1467 7257  Kaffeskedar silver, 13 st. Längd: 11 cm. Vikt: 180g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:49)

1467 7112  Kanna silver. Höjd: 14cm, vikt: 75,2g

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:45)

1467 7505  Kanna med koppar 7 delar, Keramik. Höjd: 6-24cm

1467 7540  Kannor och karotter, 17 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Terma, Gustavsberg 1955-1979, flamfast gods med brun glasyr. Höjd: 5 - 20 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:18)

1467 7420  Käppar 2 st. Längd: 87-92 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:51)

1467 7126  Karaff Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:13)

1467 7559  Karaff med propp, Boda, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:25)

1467 6562  Karaff med silvermontering. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:45)

1467 7185  Karmstolar Ett par, Philippe Starck (f. 1949), Frankrike. "Louis Ghost", Kartell. Formgjuten transparent polykarbonat

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:16)

1467 7462  Kedja med hänge 18/21K. Längd: 62cm, vikt: 8,1g

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:49)

1467 7456  Kedja med hänge 18k guld, Kedja pansar, med guldklump. Längd: 56cm vikt: 10g

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:11)

1467 7459  Kedja med hänge 18k guld, med en nyckelpiga. Längd: 42cm, vikt: 1g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:24)

1467 7450  Kedja med hänge 18k guld, modell: Figaro, med en citrin. Längd: 70cm, vikt: 11,9g

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:22)

1467 7457  Kedja med hänge 18k guld, Pansar, med bergskristall. Längd: 44cm. Vikt: 11,9g

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:54)

1467 7463  Kedja med medaljong 18k guld, Pansar. Längd: 50cm. Vikt: 18g

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:38)

1467 7542  Keramik 4 delar, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 3 - 16

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:35)

1467 7541  Keramik 5 delar, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Höjd: 4 - 22

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:18)

1467 7569  Keramik 7 delar, Gustavsberg, Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Höjd: 2-12 cm

1467 7322  Keramik / porslin 3 delar, bland annat Carl Harry Stålhane & Mari Simmulson. Höjd: 6-25 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:12)

1467 7202  Kopparkittel 1800-tal, diameter, 55, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:09)

1467 7379  Korgstol

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:08)

1467 7472  Krucifix Ryssland, Mässing / bemålat porslin, 23x14 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:20)

1467 7110  Kruka "Tolvekarna", Erika Pekkari, Firma Svenskt Tenn. Glaserat stengods med tillhörande krukfat i mässing. Höjd: 16cm. Diameter: 17cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:51)

1467 6112  Krukor och kanna, stengods, 5 delar. Höjd: 11 - 29

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:26)

1467 7042  Kryddburkställ Pyro. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 21:00)

1467 7320  Kuddar 4 st, Josef Frank (1885-1967), Österrike. 30x30-35x35cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:01)

1467 7436  Kuvertväska Dior, 26x18 cm + skärp, Gucci. Längd: 80 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:27)

1467 7566  Lampbord ett par, mässing, med glasskivor. Bredd: 44, djup: 34 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:06)

1467 7546  Lampbord ett par, Mässing/Onyx. Bredd: 55, djup: 40 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:42)

1467 7317  Lampbord NK Nordiska Kompaniet, märkt med metallbricka. Bredd: 69 cm. Djup: 51 cm. Höjd: 64 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:36)

1467 7461  Läsbord längd: 54 cm, djup: 40 cm, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:44)

1467 7245  Leksaker 3 st, Steiff. Höjd: 9-23cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:39)

1467 7154  Litografi efter Pablo Picasso. Tryckt signatur, ej handsignerad. Numrerad 154/2000, daterad 1973. Henri Dechams, Mourlot. Bildmått: 56x40 cm, yttermått inklusive ram: 73x58 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:01)

1467 6342  Litografi Lage Lindell (1920-1980), Sverige. Signerad, numrerad 63/200, "Afrika". Bildmått: 29x29, yttermått inklusive ram: 50x48 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:32)

1467 7026  Litografi Lars Pirak (f. 1932), Sverige. Signerad HC, "Järv jagar renar". Bildmått: 16x22, yttermått inklusive ram: 29x34 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:30)

1467 6345  Litografi Staffan Ullström (f. 1949), Sverige. Signerad, numrerad 42/50. Bildmått: 21x26, yttermått inklusive ram: 43x46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:38)

1467 7213  Ljuskrona Empirestil. Höjd: ca 110. Bredd: 67 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:44)

1467 6180  Ljuskrona Gustaviansk stil, med blå glasskål (skadad). Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:52)

1467 6157  Ljuskrona med prismor. Höjd: ca 65 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:29)

1467 7535  Ljuskrona Reijmyre Glasbruk, med prismor. Höjd: ca 60 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:19)

1467 6181  Ljuskrona Rokokostil. Höjd: ca 55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:53)

1467 7445  Ljusstakar + fat, 3 delar, Tenn, 1933,1929. Diameter: 28. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:59)

1467 6569  Ljusstakar 1 par + bläckställ, mässing, Gusum. Höjd: 13-18 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:52)

1467 7364  Ljusstakar ett par, Mässing med glaskupa. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:45)

1467 6542  Ljusstakar ett par, nysilver, Frankrike. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:28)

1467 7221  Ljusstakar ett par, Tenn, 1800-tal. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:35)

1467 7053  Lockurna Eva Jancke-Björk (1882-1981), Sverige. Bo Fajans. Lergods, krackelyrglasyr, reliefdekor i form av blommor och blad. Djupstämplad "Bo Fajans Gefle, Made in Sweden", märkt "3428,1535". Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:27)

1467 6486  Lockurna Samson porslin, Frankrike. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:42)

1467 7504  Madonna Trä. Höjd: 35cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:53)

1467 7581  Målarstege höjd: 104 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:23)

1467 7061  Månskensampel höjd: 32 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:49)

1467 7428  Mappar 2 st. Med blad av Einar Nerman, 44x32 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:13)

1467 7531  Martiniglas 13 st, Intermezzo, Erika Lagerbielke (f. 1960), Sverige. Orrefors. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:06)

1467 7355  Matsalsgrupp 7 delar, Gustaviansk stil. Längd: 140 cm. Djup: 100 cm, höjd: 75 cm, iläggsskivor, 2x55cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 21:03)

1467 7089  Matservis 48 delar, Heikki Orvola (f. 1943), Finland. "Festivo", Rörstrand

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:58)

1467 7416  Matservisdelar Gefle, "Pigg", 19 del

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:16)

1467 6453  Matservisdelar Rörstrand, ca 30 delar, Pia Rönndahl (f. 1953), Sverige.

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:12)

1467 7290  Matta orientalisk, 135x315 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:13)

1467 7485  Matta Orientalisk, 204x310cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:21)

1467 6201  Matta orientalisk, Afghan, 127x170 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:49)

1467 7289  Matta orientalisk, Antik, Heris, 254x367 cm

S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:10)

1467 7548  Matta orientalisk, Figural, 104x150 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:43)

1467 7133  Matta orientalisk, Figural, 185x276 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:17)

1467 7484  Matta röllakan, 201x283cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:06)

1467 6571  Medaljer 2 st, Patriotiska sällskapet. Höjd: 4,5

1467 7359  Medaljonger 3 st, Napoleon. Diameter: 6,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:48)

1467 7516  Miniatayr mässing. Höjd: 8cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:02)

1467 7144  Modellbilar / småbilar parti diverse, 1 kartng

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:33)

1467 7143  Modellbilar / småbilar parti diverse, 1 kartong

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:00)

1467 7055  Modellskepp längd: 68 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:54)

1467 7146  Nyckelskåp + väggljusstake, gråmålat trä, Nedholm. Höjd: 41 - 45

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:14)

1467 7415  Oljemålning Anatoli Kaigorodoff. Signerad, daterad 43, landskap. Olja på duk, 39x45,5cm, yttermått inklusive ram: 50x57cm

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:11)

1467 7045  Oljemålning Börje Frykenstam (f. 1936), Sverige. Tennstopet. Signerad. Olja på duk, 37x40 cm, yttermått inklusive ram: 40x43 cm

1467 7024  Oljemålning Carl Einar Figge Fredriksson (1887-1951), Sverige. Signerad, daterad 39, "Hermelins fall, Stora sjöfallet, Lappland". Olja på duk, 47x38, yttermått inklusive ram: 58x49 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:09)

1467 6445  Oljemålning Carl Ewald Lönngren (1839-1902), Sverige. Signerad, daterad 1882, Stockholmsmotiv. Olja på duk, 31x44cm, yttermått inklusive ram: 39x52cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:06)

1467 6190  Oljemålning Chahab Tayefeh-Mohajer (f. 1951), Frankrike. Signerad. Olja på duk, 101x70 cm, yttermått inklusive ram: 106x75 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:06)

1467 6114  Oljemålning Charles Roka (1912-1999), Ungern. Lekande barn. Signerad. Olja på duk, 80x64, yttermått inklusive ram: 90x75cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:56)

1467 7195  Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. "Västgöta nation". Signerad. Olja på pannå, 44x31, yttermått inklusive ram: 54x41 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:16)

1467 6176  Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerad. Olja på duk, 32x40 cm, yttermått inklusive ram: 47x54 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:49)

1467 7194  Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Stadsmotiv med bro. Signerad. Olja på pannå, 26x39 cm, yttermått inklusive ram: 32x45 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:51)

1467 6363  Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Västerbron, Stockholm. Signerad. Olja på pannå, 45x54, yttermått inklusive ram: 55x64 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:13)

1467 7302  Oljemålning David Parsén (1896-1977), Sverige. Monogramsignerad. Olja på duk, 64x66cm, yttermått inklusive ram: 76x79cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:32)

1467 7263  Oljemålning Enrico Frattini, piprökande pojke. Signerad. Olja på duk, 39x29, yttermått inklusive ram: 53x42 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:15)

1467 6077  Oljemålning F Klint, porträtt. Signerad. Olja på pannå, 46x37, yttermått inklusive ram: 54x46

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:12)

1467 7064  Oljemålning Fabian Lundqvist (1913-1989), Sverige. Signerad. Olja på duk, 46x55 cm, oramad

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:42)

1467 7065  Oljemålning Fabian Lundqvist (1913-1989), Sverige. Signerad. Olja på duk, 46x55, oramad

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:15)

1467 7262  Oljemålning Folke Wilhelmson Berg (1896-1974), Sverige. Paris. Signerad. Olja på duk, 53x55 cm, yttermått inklusive ram: 60x63 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:45)

1467 7278  Oljemålning Georg Fischhof (1859-1914), Österrike. Hamnmotiv. Signerad med pseudonym H Wagner. Olja på duk, 53x67 cm, yttermått inklusive ram: 70x85 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:35)

1467 7036  Oljemålning Gunnar Bergquist (1903-1995), Sverige. Stockholm. Signerad. Olja på duk, 45x54 cm, yttermått inklusive ram: 60x68 cm

1467 7408  Oljemålning Gustav Mägi. Komposition. Signerad. Olja på pannå, 34x43cm, yttermått inklusive ram: 47x57cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:44)

1467 7072  Oljemålning Hans Belin (1936-2007), Sverige. "Aftonens Impressioner". Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 31x22 cm, av konstnären snidad ram

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:53)

1467 7073  Oljemålning Hans Belin (1936-2007), Sverige. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 31x22 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:51)

1467 7074  Oljemålning Hans Belin (1936-2007), Sverige. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 31x22 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:19)

1467 7092  Oljemålning Hans Hermansson (f. 1930), Sverige. "Landskap med vägar II". Signerad. Olja på duk, 47x41, yttermått inklusive ram: 49x42 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:42)

1467 7038  Oljemålning Johannes Ravn (1922-1991), Norge. Signerad. Olja på duk, 50x60, yttermått inklusive ram: 53x64 cm

1467 7269  Oljemålning Knut Janson (1882-1966), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, 1945. Olja på duk, 19x26 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:47)

1467 7198  Oljemålning Mårten Garbring (f. 1918), Sverige. Fiskeläge. Signerad, daterad -81. Olja på duk, 27x34, yttermått inklusive ram: 37x45 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:44)

1467 7035  Oljemålning Nils Zetterman, Mariaberget. Monogramsignerad. Olja på duk, 48x66, yttermått inklusive ram: 50x69 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:43)

1467 7272  Oljemålning Oidentifierad Konstnär, 2 Kvinnor. Olja på pannå, 70x33 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:13)

1467 7264  Oljemålning Oidentifierad Konstnär, Segelskutor, monogramsignerad, 1934 duk, 23x31 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:14)

1467 7030  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, marin. Signerad. Olja på duk, 46x55 cm, yttermått inklusive ram: 58x68 cm

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:55)

1467 7261  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Abstrakt motiv. Signerad. Olja på duk, 76x33 cm

1467 7267  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Blomsterstilleben. Signerad. Olja på duk, 33x23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:23)

1467 7258  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Blomsterstilleben. Signerad. Olja på pannå, 39x35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:16)

1467 7129  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad Stilleben, omkring sekelskiftet 1900, duk på pannå, 61x75, yttermått inklusive ram: 70x83 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:45)

1467 6452  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, 1800-tal, landskap. Olja på duk, 36x53cm, yttermått inklusive ram: 54x75cm

1467 5068  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, 1800-tal. Olja på duk, 37x44cm, yttermått inklusive ram: 53x61cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:36)

1467 7268  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, 1800-tal. Olja på duk, 39x32, yttermått inklusive ram: 60x50 cm

1467 7275  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Krabbor. Signerad Dewoon. Olja på pannå, 21x51 cm

1467 7058  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Strandberg. Olja på pannå, 46x32, yttermått inklusive ram: 56x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:36)

1467 7121  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, REG. Olja på pannå, 62x172cm, yttermått inklusive ram: 64x117cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:58)

1467 7034  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stockholmsmotiv. Signerad G Arvlind 1941. Olja på pannå, 40x47 cm, yttermått inklusive ram: 44x51 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:59)

1467 7057  Oljemålning Olle Martinsson (f. 1932), Sverige. "Ropsten". Signerad, daterad 1969. Olja på duk, 37x60, yttermått inklusive ram: 46x69 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:02)

1467 6285  Oljemålning Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Signerad, daterad 43, interiör. Olja på duk, 50x64cm, yttermått inklusive ram: 72x87cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:18)

1467 7187  Oljemålning Robert Kennedy. Signerad, daterad 1939, hund. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 102x135 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:56)

1467 7094  Oljemålning Rolf Norrman, Signerad, mansporträtt komposition. Olja på pannå, 36x23, yttermått inklusive ram: 52x38 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:58)

1467 7103  Oljemålning Signerad H Falk. Olja på duk, 73x61, yttermått inklusive ram: 91x80 cm

1467 7107  Oljemålning signerad I Hansander. Signerad, daterad -65. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 27x43 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:39)

1467 7039  Oljemålning Sivert Jonsson, Signerad, "Bevakning". Olja på duk, 44x54, yttermått inklusive ram: 47x57 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:09)

1467 6118  Oljemålning Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Signerad, Barnensdag. Olja på duk, 36x39cm, yttermått inklusive ram: 60x60cm

1467 6405  Oljemålning Sven Lingardsz (f. 1944), Sverige. Signerad, brödklocka, 32x42. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 40x50 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:00)

1467 6404  Oljemålning Sven Lingardsz (f. 1944), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 32x41, yttermått inklusive ram: 44x54 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:58)

1467 7328  Oljemålning Sverre Erixson (f. 1932), Sverige. "Havet I". Signerad, daterad 1961. Olja på duk, 72x92cm, yttermått inklusive ram: 77x98cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:30)

1467 7334  Oljemålning Sverre Erixson (f. 1932), Sverige. "Segelbåtar II". Signerad, daterad -61. Olja på pannå, 59x72cm, yttermått inklusive ram: 68x81cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:50)

1467 7293  Örhängen 18k guld, Ett par, med vita stenar. Vikt: 2,3g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:38)

1467 7465  Örhängen 18k guld, Ett par. Längd: 4cm, vikt: 1,9g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:01)

1467 7460  Örhängen 18k guld, Två par. Längd: 2-3cm vikt: 3,6g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:02)

1467 7229  Pall Allmoge. Längd: 44cm. Höjd: 34cm

1467 7124  Paraduniform för Major, (storlek L)

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:16)

1467 7373  Paraplyställ metall. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:27)

1467 7371  Paraplyställ Porslin. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:23)

1467 7481  Pärlcollier Silverlås (835). Längd: 48 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:31)

1467 7538  Parti bijouterier diverse, bland annat silver

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:07)

1467 7563  Parti dosor bland annat Meissen. Höjd: 2-10 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:29)

1467 7048  Parti kopppar en kartong

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:22)

1467 7357  Parti prismor till ljuskronor, en kartong

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:40)

1467 7572  Parti silver diverse, 7 delar

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:03)

1467 7537  Parti smycken silver, Halsring, armband, örhängen, med mera, Vikt: 140g ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:59)

1467 7497  Penselvas Kina, 1900-tal. Höjd: 28cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:09)

1467 7385  Plafond Råglas. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:37)

1467 7108  Plafonder 2 st. Diameter: 26-35 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:03)

1467 7582  Plåtskylt "Utfart" 41x164 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:36)

1467 7388  Plexi Catrin Johansson. "Zebracode". Signerad, numrerad 33/50. Tryck på plexiglas, 25x18 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:18)

1467 7323  Porslin 4 delar, Koka Blå, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, porslin, dekor med blå rand på vit botten, + 2 lock, diameter: 19. Längd: 27-40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:16)

1467 7087  Porslin 5 delar, Kina/Japan. Diameter: 12-30, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:18)

1467 6068  Porslin 7 delar, Kina, bland annat: vaser, Höjd: 10 - 17

1467 6588  Pottskåp 1800-tal, med jalusi. Bredd: 49. Djup: 33 cm. Höjd: 85 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:57)

1467 7432  Prakturna Florens Italien. Höjd: 18,5cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:42)

1467 7498  Punschkoppar 6 st, silver. Höjd: 4cm, med etui. Vikt: ca 185 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:52)

1467 7032  Punschservis Karaff+ 8 glas. Höjd: 5-31 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:48)

1467 7473  Reseikoner 7 st, Ryssland, Brons / emalj. Höjd: 6-12 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:44)

1467 7444  Ring 14K, med en opal och diamanter, 2xca0,01ct, storlek: 17. Vikt: 3,6g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:35)

1467 7455  Ring 18k guld, med en akvamarin, storlek: 16½. Vikt: 2,2g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:52)

1467 7230  Ring 18k guld, med en blå sten, storlek: 18. Vikt: 5,6g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:18)

1467 7447  Ring 18k guld, med en syntetisk sten, ringmått: ca 16. Vikt: 5,2g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:10)

1467 5664  Ring Platina, med diamanter, 1xca0,23ct, 10xca0,03ct, storlek: 19½. Vikt: 3g

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:59)

1467 6536  Ring & örhängen 18k guld, stl, 18½, med pärlor, 1955. Vikt: 8,6g

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:21)

1467 7312  Rökbord Kopparskiva. Diameter: 60cm, höjd: 60cm

1467 6513  Rökbord senjugend, med kopparskiva. Diameter: 58. Höjd: 68 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:00)

1467 5539  Salongsbord mahogny, 1800-tal. Bredd: 135, djup: 90 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:13)

1467 7381  Samovar höjd: 42cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:24)

1467 7557  Scarf Gucci, Fåglar, 85x85 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:22)

1467 6383  Sekretär Ek, omkring 1800. Bredd: 97. Djup: 46 cm. Höjd: 140 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:22)

1467 6518  Serveringsvagn England, mahogny. Längd: 76, djup: 50 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:04)

1467 7549  Serveringsvagn mässing. Längd: 68, djup: 41 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:22)

1467 7174  Servisdelar 17 delar, Rörstrand, Grön Anna

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:19)

1467 7519  Servisdelar 25 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Spisa Ribb, Gustavsberg 1955-1974, brun och svart streck- och kantdekor

1467 7179  Servisdelar 3 delar, Marianne Westman (1928-2017), Sverige.

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:53)

1467 7375  Servisdelar Arabia, 23 del

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:52)

1467 7078  Servisdelar Gustavsberg, "Allmoge", 17 del

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:36)

1467 7374  Servisdelar Höganäs, 19 del

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:29)

1467 5273  Servisdelar Mat- och kaffeservis, ca. 60 delar, Rosenthal, Maria

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:34)

1467 7579  Sideboard Teak. Längd: 190, djup: 43 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:41)

1467 6589  Sidebord/barskåp England, Art Déco. Bredd: 136. Djup: 49 cm, höjd: 103 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 21:02)

1467 7183  Sidentavla Japan, yttermått inklusive ram: 46x36cm

1467 7382  Skål Glas. Diameter: 39cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:03)

1467 7568  Skål Orrefors, Eva Englund (1937-1998), Sverige. Längd: 20, höjd: 11 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:19)

1467 7142  Skål på for, med lock, nysilver, 1800-tal. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:25)

1467 6069  Skål stengods, Kina. Diameter: 21, höjd: 9 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:12)

1467 7510  Skål Sven Wejsfelt (1930-2009), Sverige. Höjd: 7cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:39)

1467 7244  Skål Ultima Thule, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Iittala. Serien formgiven 1968. Diameter: 20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:34)

1467 6488  Skål med lock Kina, Sent 1800-tal. Höjd: 13, diameter: 14 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:44)

1467 7518  Skålar 2 st, Grön och orange. Höjd: 17-23cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:24)

1467 7080  Skålar 2 st, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Picknick, Rörstrand. Diameter: 17-23 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:02)

1467 7543  Skålar 3 st. Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Diameter: 7 - 10 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:27)

1467 7565  Skålar ett par, Kina, på ställ. Höjd: 5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:34)

1467 7545  Skålfat 2 st. Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Reptil, Gustavsberg 1953-1963, droppform med reliefmönster, en glaserad. Längd: 27 - 32 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:42)

1467 7232  Skålfat Kina, 1700-tal. Diameter: 34 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:20)

1467 6519  Skålfat Masons, Imaridekor, porslin. Längd: 29 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:04)

1467 7132  Skänk avlutad, 1890-tal. Bredd: 101D. 47. Höjd: 121 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:13)

1467 6396  Skåp Bemålad. Bredd: 63 cm. Djup: 33 cm, höjd: 95 cm

1467 7580  Skåp Plåt, (Industri), 3 dörrar. Bredd: 109, djup: 50 cm, höjd: 200 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:23)

1467 7292  Skrivbord omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 113. Djup: 57 cm. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:41)

1467 7332  Skulptur Bror Hjorth (1894-1968), Sverige. Terrakotta, Sign BHJ, Ansikte. Höjd: 15 inkl sockel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:07)

1467 7578  Skulptur Fritz Klimsch. Parian. Signerad, Höjd: 68 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:12)

1467 7401  Skulptur Gefle, Arthur Pecy. Höjd: 30,5

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:40)

1467 7493  Skulptur Gips, flicka med flätor. Höjd: 25cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:37)

1467 6152  Skulptur Indien. Höjd: 68 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:22)

1467 6425  Skulptur Kristall, Obelisk, ej signerad. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:39)

1467 7511  Skulptur Lena Lervik (f. 1940), Sverige. Brons. Höjd: 18cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:43)

1467 7248  Skulptur Nittsjö, Rådjur med kid. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:25)

1467 6151  Skulptur Sten, Elefant. Signerad Thomas Tandi, Zimbawbe, Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:21)

1467 7369  Skulptur Trä, Moses. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:26)

1467 6621  Skulptur Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Glasblock, Kosta. Bredd: 22 cm. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:47)

1467 6614  Skulpturer 2 st, Porslin Lladro/Nao. Höjd: 23-28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:17)

1467 7526  Skulpturer 2 st, Rörstrand och Gustavsberg. Längd: 9-23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:05)

1467 7140  Skulpturer 3 st. Metall. Höjd: 19 - 37

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:54)

1467 7521  Skulpturer 4 delar, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, Advent. Höjd: 11-18cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:02)

1467 7513  Skulpturer 4 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Höns. Höjd: 8-19cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:29)

1467 7507  Skulpturer 5 st, Nittsjö, djur. Höjd: 7-20cm

1467 7490  Skulpturer/ljusstakar 7st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tomtar. Höjd: 13-20cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:40)

1467 7050  Slagbord Lackad furu, 1800-tal. Bredd: 60+ 2x50, djup: 102 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:20)

1467 6258  Soffa Empirestil. Längd: 150

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:26)

1467 7583  Soffbord glas och mässing. Bredd: 112, djup: 60 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:26)

1467 7585  Spegel 102x43cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:24)

1467 6199  Spegel Empirestil, 88x38 cm

1467 7303  Spegel förgylld, 125x61 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:30)

1467 7489  Spegel Fröseke, 96x43cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:02)

1467 7523  Spegel Rokokostil, 120x55cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:02)

1467 7488  Spegel Rokokostil, sent 1800-tal, 72x59cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:19)

1467 7555  Spegel tygklädd ram, 78x78 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:15)

1467 7086  Spetsglas på hög fot, 7 st. Höjd: 22-38 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:10)

1467 7433  Spiselhundar ett par, keramik. Höjd: 20 cm

1467 7342  Stekfat Kina, blåvitt. Längd: 41cm, höjd: 35cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:30)

1467 7131  Stol "Tamago", Robby Cantarutti, ArrMet, Area Declic, Italien, 2000-tal

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:54)

1467 3450  Stolar + karmstolar, 6 + 2 st, rokokostil

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:48)

1467 7019  Stolar 3 st, design: Giandomenico Belotti för Alias Italy

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:03)

1467 7214  Stolar 4 st, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:11)

1467 6113  Stolar 4 st. 1800-tal, bemålade. Höjd: 86 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:33)

1467 1038  Stolar ett par, Sengustavianska

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:07)

1467 6066  Ströare & såsslev 3 delar, silver. Längd: 19-21cm. Vikt: 108g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:24)

1467 7313  Sybord Bertil Fridhagen (1905-1993), Sverige. Med korg. Bredd: 58,2x25 cm. Djup: 45 cm, höjd: 64 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:45)

1467 7163  Takarmatur 1920-tal. Höjd: 61cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:14)

1467 7395  Takarmatur Bumlingen. Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, Åhus. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:41)

1467 7273  Takarmatur Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Glas och mässing. Diameter: 40cm, höjd: 36cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:01)

1467 7266  Takarmatur diameter: 47 cm, semipendel, Fog & Morup och design av Claus Bonderup och Torsten Thorup

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:39)

1467 7464  Takarmatur Frama Design, Koppar, "Large". Diameter: 52 cm, höjd: 25 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:35)

1467 7483  Takarmatur mässing, 12-armad. Diameter: 73cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:16)

1467 6574  Takarmatur med prismor. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:55)

1467 7562  Takarmatur Orrefors, Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:49)

1467 7265  Takarmatur PH-lampa, PH5, Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark. Lameller i metall. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:46)

1467 7547  Takarmatur Plåt. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:21)

1467 7553  Takarmatur Rosa prismor. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:47)

1467 7077  Takarmatur Tiffanystil. Diameter: 40 cm

1467 7233  Tallrik Kina. Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:56)

1467 7506  Te/kaffekoppar 20 delar, bland annat, Rosenthal

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:26)

1467 7341  Teburk Royal Copenhagen, musselmalet. Höjd: 12cm, saknar lock

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:01)

1467 7515  Teburk Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Fajans. Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden. Höjd: 17cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:16)

1467 7145  Teservisdelar 35 delar, Bing & Grøndahl, Blå Måsen.

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:18)

1467 7113  Tillbringare Bengt Orup (1916-1996), Sverige. Johansfors glasbruk. Höjd: 14cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:19)

1467 7438  Trädgårdsbord konstrotting, glasskiva. Diameter: 120. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:16)

1467 6251  Trädgårdsurnor Ett par, metall. Höjd: 42cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:45)

1467 6253  Trädgårdsurnor Ett par, metall. Höjd: 45cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:50)

1467 6254  Trädgårdsurnor Ett par, metall. Höjd: 50cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:48)

1467 6252  Trädgårdsurnor Ett par, metall. Höjd: 54cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:43)

1467 6184  Träsnitt Petter Zennström (f. 1945), Sverige. "Soluppgång (Black Elks Speks)". Signerad, daterad 1976. Bildmått: 32x25 cm, yttermått inklusive ram: 48x38 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:57)

1467 7125  Uppläggningsfat Porslin, England, med monogram. 54x43 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:34)

1467 7157  Utställningsaffisch Litografisk, Miro, yttermått inklusive ram: 61x54 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:46)

1467 7391  Väggarmatur Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Orrefors. Höjd: 24 cm

1467 7018  Väggplåtar 2 st, mässing. Diameter: 26-47 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:53)

1467 7512  Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Smultron, 21x21cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:01)

1467 7138  Väggrelief Plåt, blomstermotiv. Signerad i trycket Karl axel Pehrson, 60x43cm, oramad

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:54)

1467 6064  Väggskulptur Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Pink breast plate". Epoxygjutning, 40x30 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:11)

1467 7114  Vas Aldo Londi (1911-2003), Italien. Bitossi, Italien. Vas i blå glasyr, stengods. Höjd: 17 cm

1467 7399  Vas Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:59)

1467 7508  Vas Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Höjd: 32cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:58)

1467 7365  Vas Iittala, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Savoy. Höjd: 16 längd: 20,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:03)

1467 7514  Vas Iittala, Finland. Kristall. Höjd: 14cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:54)

1467 7253  Vas Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. 'Negro', Upsala-Ekeby 1953-1958. Delvis glaserad stengodslera med vita blad på brun boten. Höjd: 18cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:16)

1467 7249  Vas Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. 'Negro', Upsala-Ekeby 1953-1958. Delvis glaserad stengodslera med vita blad på brun boten. Höjd: 25cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:40)

1467 7240  Vas Kina. Höjd: 26cm

1467 7573  Vas Lisa Larson (f. 1931), Sverige, Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden. Stengods. Längd: 22 cm. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:53)

1467 7149  Vas Royal Copenhagen, Porslin. Höjd: 23 cm

1467 6615  Vas Royal Copenhagen. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:18)

1467 7197  Vas Satsuma, 1900-tal. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:18)

1467 7361  Vas Stengods, Rörstrand, II-sortering. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:40)

1467 7201  Vaser 2 st. Sten. Höjd: 15 - 23

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:18)

1467 7509  Vaser 4 delar. Höjd: 9-24cm

1467 7486  Vävnad Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. 83x110cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:48)

1467 7532  Vinglas 4 st, Orrefors. Höjd: 20,5

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:53)

1467 7567  Vinkylare mässing. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:49)

1467 7356  Vitrinskåp Gustaviansk stil. Bredd: 110 cm. Djup: 46 cm, höjd: 178 cm, nyckel

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:59)

1467 7584  Vitrinskåp Gustaviansk stil. Bredd: 93, djup: 39 cm, höjd: 200 cm, nyckel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:06)

1467 6216  Vitrinskåp Med stenskiva. Bredd: 66 cm. Djup: 35 cm, höjd: 155 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:52)

1467 7091  Vykort/brev Sverige, ca 700 st 3 st album + låda

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:58)

1467 7522  Ytterfoder 2 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods, Krokus. Höjd: 13-16cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:12)

1467 7348  Ytterfoder 3 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 13-25 cm. Höjd: 13 cm (storlek 1)

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 20:54)

1467 7527  Ytterfoder 8 st, Gustavsberg, Octavia. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 19:51)

1467 7539  Ytterfoder med fat, Majolika, Rörstrand. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 maj 2022 18:42)