Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 7 april 2003 18:31
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

230 2023  Bergère Louis XV-stil, 1800-tal

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)

230 2042  Bord barockstil 140x90 h.74

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)

230 2058  Bordsfotogenlampa Majolica, H.65

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)

230 2026  Bordslampa Jugend, koppar, glaskupa, H.50

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)

230 2067  Byst Oscar II, 1891 G.Eriksson, H.26

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)

230 2034  Champagnekanna silver, stplr. G M, Stockholm , 1945, H. 23

S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)

230 2007  Chiffonjé 1800-tal, valnöt, L100 D50 H130 (ben saknas)

S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)

230 2037  Chokladkanna Tidigt 1800-tal, Tenn/trähandtag

230 2029  Damskrivbord Valnöt, 1880-tal, L.106 D.53 H.72

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)

230 2065  Etagebord Sent 1800-tal, Karusell, H.80

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)

230 4050  Etsning Carl Larsson, 30x20

230 2049  Färgetsningar 1 par ,Roberto Matta, Strindbergs Dödsdansen, 2/100, 56x41

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)

230 2003  Figurin Dam, Madam Rechamier, L.23

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)

230 2060  Garderobsskåp England, mahogny, intarsia, L123 D48 H205

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)

230 2025  Golvlampa Louis Poulsen

230 1261  Golvvas G. Nylund. H. 50

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)

230 2031  Golvvaser 1 par, KIna, Qian Long, H64

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)

230 2048  Gravyr torrnål, Dali 96/150

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)

230 2063  Matsalsbord 1800-tal, mahogny, Dia120 H.78, 4 iläggsskivor

S�ldes f�r 18.200 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)

230 2010  Musikmöbel 1880-tal, speldosa med vev för plåtskivor, Adler Tyskland

S�ldes f�r 5.500 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)

230 4043  Oljemålning Axel Nordgren, Fiske vid forsen, 72x105

S�ldes f�r 20.000 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)

230 2070  Oljemålning H Fischer, Stilleben, 67x96

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)

230 2022  Oljemålning kustmotiv. E. Wahlqvist 1873

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)

230 2033  Oljemålning madonna, 15-1600-tal 63x44

S�ldes f�r 97.100 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)

230 2021  Oljemålning Mytologiskt motiv, efter Tiepolo, sign Heinz Moth, 1925, 104 x 138

S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)

230 2051  Oljemålning porträtt av yngling, 1700-tal träpannå, 45x36. I barockram

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)

230 2064  Oljemålning Sign P Bücken, Kor, 18 x 27

230 2005  Oljemålning Sign W.Davies, 1893, Glen Croe Dumbartonshire, 76 x 63

S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)

230 4061  Oljemålning  Zoia, 'stilleben', 24x19

230 2016  Pastell Carl Brandt, Kustlandskap, 1907, 34 x 53

230 2069  Pelarbord 1800-tal

230 2075  Ring 18k, 3,3g, 19 st Diamnter á 0,04ct

230 2073  Ring 18k, ca 0,5ct, 4,5g

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)

230 2074  Ring 18k, Diamant, ca 0,46ct, 3,5g

230 2076  Ring platina, 1,8g, 3 st diamanter á ca0,16ct

230 2024  Rökbord Art Deco, tennskiva, Tyskland, Dia85, H.60

230 2046  Salongsbord Jugend, ek L182 m klaffar, H76

230 2054  Salongsbord KJ mahogny/beslag, H73

S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)

230 2006  Sideboard 1 par, Louis XV-stil, H75

S�ldes f�r 4.900 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)

230 2012  Skål Stig Lindberg, Dia21

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)

230 4071  Skålfat Lalique, France, Dia.36, nagg

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)

230 2014  Skänk Sent 1800-tal, Björk, L.95 D.45 H.200

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)

230 2030  Skrivbord mahogny, 1800-tal, ekinredn. L133 D74 H74

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)

230 2040  Skrivskåp ek, intarsia,1700-tal l.110 d. 50 h.215

230 2032  Skulptur Cowboy med häst, efter Frederic Remington, H.55

S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)

230 2002  Sockerskål "Sländan" Rörstrand,

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)

230 2044  Soffa gustaviansk l.178

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)

230 2009  Spegel Empir, H80

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)

230 2015  Spegel Karl Johan, H.155, mahogny

230 2027  Spegel Sengustaviansk, (nytt glas), H.165

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)

230 2008  Spegellampett 1800-tal, förg. 50x60

230 2068  Spelbord senempir mahogny, dia 90 H77

230 2047  Stekhuvar 5 st, tenn

230 2050  Tavlor 2 st broderade, 1800-tal, 46x96

230 2061  Toalettebord med spegel, KJ, Mahogny, L105 D60 H145

230 2066  Toilettebord Karl Johan, Lyrformad fot, björk, (sk), L.103 D.44 H.151

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)

230 2036  Urnor 1 par porslin på sockel, Wien, Empire, H. 46 med sockel

S�ldes f�r 19.000 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)

230 2011  Vas Orrefors, Hald, Skånegård, L.28

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)

230 2057  Vas Orrefors, Lindstrand, H.22

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)