230 2023 Bergère Louis XV-stil, 1800-tal
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)
230 2042 Bord barockstil 140x90 h.74
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)
230 2058 Bordsfotogenlampa Majolica, H.65
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)
230 2026 Bordslampa Jugend, koppar, glaskupa, H.50
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)
230 2067 Byst Oscar II, 1891 G.Eriksson, H.26
S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)
230 2034 Champagnekanna silver, stplr. G M, Stockholm , 1945, H. 23
S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)
230 2007 Chiffonjé 1800-tal, valnöt, L100 D50 H130 (ben saknas)
S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)
230 2037 Chokladkanna Tidigt 1800-tal, Tenn/trähandtag
230 2029 Damskrivbord Valnöt, 1880-tal, L.106 D.53 H.72
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)
230 2065 Etagebord Sent 1800-tal, Karusell, H.80
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)
230 4050 Etsning Carl Larsson, 30x20
230 2049 Färgetsningar 1 par ,Roberto Matta, Strindbergs Dödsdansen, 2/100, 56x41
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)
230 2003 Figurin Dam, Madam Rechamier, L.23
S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)
230 2060 Garderobsskåp England, mahogny, intarsia, L123 D48 H205
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)
230 2025 Golvlampa Louis Poulsen
230 1261 Golvvas G. Nylund. H. 50
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)
230 2031 Golvvaser 1 par, KIna, Qian Long, H64
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)
230 2048 Gravyr torrnål, Dali 96/150
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)
230 2063 Matsalsbord 1800-tal, mahogny, Dia120 H.78, 4 iläggsskivor
S�ldes f�r 18.200 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)
230 2010 Musikmöbel 1880-tal, speldosa med vev för plåtskivor, Adler Tyskland
S�ldes f�r 5.500 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)
230 4043 Oljemålning Axel Nordgren, Fiske vid forsen, 72x105
S�ldes f�r 20.000 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)
230 2070 Oljemålning H Fischer, Stilleben, 67x96
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)
230 2022 Oljemålning kustmotiv. E. Wahlqvist 1873
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)
230 2033 Oljemålning madonna, 15-1600-tal 63x44
S�ldes f�r 97.100 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)
230 2021 Oljemålning Mytologiskt motiv, efter Tiepolo, sign Heinz Moth, 1925, 104 x 138
S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)
230 2051 Oljemålning porträtt av yngling, 1700-tal träpannå, 45x36. I barockram
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)
230 2064 Oljemålning Sign P Bücken, Kor, 18 x 27
230 2005 Oljemålning Sign W.Davies, 1893, Glen Croe Dumbartonshire, 76 x 63
S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)
230 4061 Oljemålning Zoia, 'stilleben', 24x19
230 2016 Pastell Carl Brandt, Kustlandskap, 1907, 34 x 53
230 2069 Pelarbord 1800-tal
230 2075 Ring 18k, 3,3g, 19 st Diamnter á 0,04ct
230 2073 Ring 18k, ca 0,5ct, 4,5g
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)
230 2074 Ring 18k, Diamant, ca 0,46ct, 3,5g
230 2076 Ring platina, 1,8g, 3 st diamanter á ca0,16ct
230 2024 Rökbord Art Deco, tennskiva, Tyskland, Dia85, H.60
230 2046 Salongsbord Jugend, ek L182 m klaffar, H76
230 2054 Salongsbord KJ mahogny/beslag, H73
S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)
230 2006 Sideboard 1 par, Louis XV-stil, H75
S�ldes f�r 4.900 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)
230 2012 Skål Stig Lindberg, Dia21
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)
230 4071 Skålfat Lalique, France, Dia.36, nagg
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)
230 2014 Skänk Sent 1800-tal, Björk, L.95 D.45 H.200
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)
230 2030 Skrivbord mahogny, 1800-tal, ekinredn. L133 D74 H74
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)
230 2040 Skrivskåp ek, intarsia,1700-tal l.110 d. 50 h.215
230 2032 Skulptur Cowboy med häst, efter Frederic Remington, H.55
S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)
230 2002 Sockerskål "Sländan" Rörstrand,
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)
230 2044 Soffa gustaviansk l.178
S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)
230 2009 Spegel Empir, H80
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)
230 2015 Spegel Karl Johan, H.155, mahogny
230 2027 Spegel Sengustaviansk, (nytt glas), H.165
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)
230 2008 Spegellampett 1800-tal, förg. 50x60
230 2068 Spelbord senempir mahogny, dia 90 H77
230 2047 Stekhuvar 5 st, tenn
230 2050 Tavlor 2 st broderade, 1800-tal, 46x96
230 2061 Toalettebord med spegel, KJ, Mahogny, L105 D60 H145
230 2066 Toilettebord Karl Johan, Lyrformad fot, björk, (sk), L.103 D.44 H.151
S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)
230 2036 Urnor 1 par porslin på sockel, Wien, Empire, H. 46 med sockel
S�ldes f�r 19.000 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)
230 2011 Vas Orrefors, Hald, Skånegård, L.28
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)
230 2057 Vas Orrefors, Lindstrand, H.22
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 april 2003 18:31)