Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 6 maj 2019 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1253 3204  Affisch Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Galleri Lillian Heidenberg, New York, ramens innermått: 91x66

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:41)

1253 3026  Akvarell Bozena J Uneus, signerad, -93,75x53

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:57)

1253 3169  Akvarell Helga Wachholz (f. 1936), Tyskland. Figurer i kub, signerad, Motivet. 34x30

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:41)

1253 3236  Akvarell I Rydén, vintermotiv, signerad, -77,45x77

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:56)

1253 3135  Aladåbform Koppar, Märkt CAHL. Längd: 41

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:30)

1253 3142  Appliquer Ett par, Ulla Forsell (f. 1944), Sverige. "Christmas Rose", Monogramsignerade, 2008, Glas / smide, 35x25 ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:28)

1253 3373  Armlänk med berlocker, 18k. Längd: 18

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:29)

1253 3405  Assietter 10 + 8 st, Iittala, diameter: 14-17

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:23)

1253 3097  Assietter 12 st. Arthur Percy (1886-1976), Sverige. Gefle. Diameter: 18 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:50)

1253 3048  Assietter 12 st. Royal Copenhagen. Diameter: 17

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:51)

1253 3010  Assietter 16 st, Raisins, diameter: 17

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:33)

1253 3151  Bägare 5 st, silver. Höjd: 4,5-9. Vikt: 335 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:32)

1253 1091  Bägare silver, 1783. Hans Langberg (1762-1813), Söderhamn, Höjd: 18cm. Vikt: ca 403g.

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:34)

1253 1142  Bägare silver, H Linell, Östhammar 1825. Delvis och invändigt förgylld, Höjd: 6,8cm. Vikt: ca 25g.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:02)

1253 3178  Bägare silver. Uppsala, 1700-tal. Otydliga Stämplar. Höjd: 8,5 cm. Vikt: ca 56g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:56)

1253 3062  Barglob nutida. Höjd: 90

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:02)

1253 3462  Barometer England, mahogny, Intarsia. Höjd: 100

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:46)

1253 3208  Bestick 32 delar, silver, prins Albert. Längd: 10. 5-20. 5, brutto 1270 (varav knivar: ca 550 g)

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:54)

1253 1185  Bestick 39 delar, Sterlingsilver, CG Hallberg, 1950-tal. Längd: 16-18 cm, bruttovikt: ca 1370g, varav knivar ca 450g

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:34)

1253 3241  Bestick 46 delar, silver, Franska Liljan, (ej knivar), 2150g. Längd: 12-22

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:05)

1253 3001  Bestickuppsättning "Global Metals International", Kromstål, I väska, intyg medföljer

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:45)

1253 3113  Bestickuppsättning 81 delar, Nysilver, Frigast, Danmark. Längd: 14,5-21,5

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:59)

1253 1010  Bestickuppsättning 87 delar, silver, Olga. Bruttovikt: ca 3900g, varav knivar ca 1630g

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:40)

1253 3356  Bestickuppsättning Ca 100 del

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:09)

1253 3040  Bestickuppsättning nysilver, Empire, CG Hallberg

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:18)

1253 3284  Bestickuppsättning nysilver, Haga

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:40)

1253 3285  Bestickuppsättning nysilver, Svensk Spets

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:40)

1253 3217  Blandteknik Oidentifierad konstnär, gatuscen, 21x31

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:06)

1253 3128  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad Gustaf -89, bladets mått: 70x50, "Examensdagen"

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:31)

1253 3141  Bokstöd Ett par, Egypten, ten / trä. Höjd: 18

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:44)

1253 3370  Bord Höj / sänkbar, diameter: 85,30-tal, björk, pelarfot

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:24)

1253 3296  Bord med låda, Ek, Rokoko. Bredd: 95, djup: 56 cm, höjd: 80 cm, nyckel

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:18)

1253 8201  Bordslampa kolonnfot, metall / marmorerad (ej marmor). Höjd: 72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:15)

1253 3374  Bordslampa mässing. Höjd: 61

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:39)

1253 9203  Bordslampa porslin, mässing. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:52)

1253 9189  Bordslampa Verner Panton (1926-1998), Danmark. Flowerpot. Höjd: 47

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:34)

1253 3421  Bordslampfot Kina. Keramik. Höjd: 57 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:36)

1253 3260  Bordslampfötter ett par, Bergbom. Höjd: 40

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:04)

1253 3054  Bordslampor Ett par, glas /metall. Höjd: 49

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:24)

1253 3343  Bordslampor Ett par, keramik, nutida. Höjd: 40

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:50)

1253 3340  Bordslampor ett par, porslin, Luxus. Höjd: 54

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:46)

1253 3363  Bordstabletter 6 + 6 + 7, linne, Klässbol. Längd: 46cm. Höjd: 31cm.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:33)

1253 3078  Bordstabletter 6 st. + 3 st. Underlägg + 2 tygtabletter, La Plata + 9 st. Coasters, Tulpan, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn. Längd: 40-45cm. Höjd: 30-36cm. Diameter: 10-23,5cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:30)

1253 3281  Brevpress sten / metall, lejon. Längd: 17. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:31)

1253 9302  Bricka plåt, bemålad. Längd: 36

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:36)

1253 3022  Buljongkoppar 10 st, Haviland, Bavaria. Höjd: 5cm. Diameter kopp: 11cm. Diameter assiette: 16cm.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:00)

1253 2090  Bunke koppar, 1700-talets andra hälft. Diameter: 32. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:29)

1253 3280  Burk med lock Orientalisk, metall. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:28)

1253 1005  Burkar med lock, ett par, silver, 1859. Höjd: 5. Diameter: 6 cm. Vikt: ca 85g+ 89g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:40)

1253 3315  Byrå 1960-tal, Teak. Bredd: 81, djup: 42 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:52)

1253 3018  Byrå Asiatisk stil, Spanien, Bredd: 92cm. Djup: 35 cm. Höjd: 70cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:53)

1253 3102  Byrå med stenskiva, Bredd: 85 cm. Djup: 42cm. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:23)

1253 9220  Byrå rokokostil, Bredd: 68 cm. Djup: 33 cm, höjd: 66cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:03)

1253 3272  Byrå sengustaviansk stil. Bredd: 58, djup: 33 cm, höjd: 72 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:14)

1253 3402  Byrå Teak. Bredd: 60, djup: 32 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:22)

1253 1118  Cigarettetui Silver/Emalj, 8,5x8. Bruttovikt: ca 120g.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:49)

1253 9375  Collage Max Papart (1911-1994), Frankrike. Signerad, numrerad HC 31/35, bladets mått: 67x50 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:31)

1253 3365  Däckstol Brogrens, märkt, med dyna

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:00)

1253 3437  Dockskåpsmöbler 3 lådor

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:57)

1253 3274  Dörrstopp Gjutjärn, Tomte. Höjd: 26

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:16)

1253 3037  Elgitarr Fender Squier, Affinity med förstärkare + fodral. Längd: 100cm.

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:52)

1253 3264  Emmafåtölj

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:08)

1253 3375  Emmafåtölj rokokostil

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:36)

1253 3376  Etagehylla Sent 1800-tal. Längd: 59, djup: 28 cm, höjd: 150 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:36)

1253 3392  Etsning Gunnar Norrman (f. 1912), Sverige. "Angelias", 2/200. Signerad, daterad 1959. Motivet: 28x18

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:11)

1253 3433  Etsning Karl XII. Motivet: 32x21 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:45)

1253 3389  Etsning Uno Stallarholm (1894-1974), Sverige. "Rimfrost", 4/50, signerad i tryckplåt. Motivet: 27x31

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:04)

1253 3144  Etsning Yngve Svedlund (f. 1925), Sverige. "Mot Mälarvarvet", 47/70. Signerad, daterad -85. Motivet: 40x50 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:44)

1253 3206  Färgetsning Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. 86/150, signerad, -85. Motivet: 59x44

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:45)

1253 3028  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. 77/100, signerad. Motivet: 50x63

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:01)

1253 3035  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Docka och groda, 40/90, signerad. Motivet: 34x25

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:36)

1253 3201  Färgetsning Roberto Matta (1911-2002), Frankrike. 87/100, signerad. Motivet: 36x48

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:35)

1253 3432  Färgetsning Ulf Trotzig (1925-2013), Sverige. Komposition, 41/60, Signerad. Motivet: 29x25

1253 3199  Färgetsningar 2 st. Roberto Matta (1911-2002), Frankrike. 99/100, signerade. Motivet: 29x21

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:34)

1253 3091  Färgkrita kopia efter Degas, dansös, 55x41

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:14)

1253 3465  Färglitografi Anders Österlin (1926-2011), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 162/330. Motivet: 43x56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:06)

1253 3211  Färglitografi Axel Olson (1899-1986), Sverige. HC-upplaga, signerad. Motivet: 36x51

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:53)

1253 3209  Färglitografi Axel Olson (1899-1986), Sverige. Signerad, numrerad 173/260. Motivet: 39x53 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:51)

1253 9116  Färglitografi Axel Salto (1889-1961), Danmark. Häst. Signerad, numrerad 15/260. Motivet: 37x50

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:54)

1253 3033  Färglitografi Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Nordiska Museet, EA-upplaga, signerad, -81. Motivet: 34x47

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:25)

1253 3157  Färglitografi Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. 24/27. Signerad, daterad -75, bladets mått: 46x58

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:51)

1253 3226  Färglitografi Eva Zettervall (f. 1941), Sverige. Kvinnor. Signerad, numrerad 99/150. Motivet: 39x28 cm

1253 3225  Färglitografi Gunnar von Gegerfelt (f. 1926), Sverige. Stockholms Stadshus, signerad. Signerad, numrerad 72/550. Motivet: 38x49 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:24)

1253 3355  Färglitografi Hans Polmar (1927-2013), Sverige. Signerad, numrerad 1/13, ramens innermått: 84x53 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:05)

1253 3147  Färglitografi Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. 194/360. Signerad, daterad -77, "Djurgården". Motivet: 40x50

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:48)

1253 3429  Färglitografi Hjalmar Mörner. Motivet: 36x23

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:41)

1253 3416  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, numrerad 229/290, ca 40x60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:59)

1253 3415  Färglitografi Kaj Bernstone (f. 1946), Sverige. Signerad, daterad 87,89/270. Motivet: 40x53

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:57)

1253 3336  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad. Motivet: 60x80

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:42)

1253 3207  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, daterad 1977, numrerad 28/30. Motivet: 60x80 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:58)

1253 3031  Färglitografi Lennart Sand (f. 1946), Sverige. EA-upplaga, 5/90, fåglar, signerad, Motivet. 48x67

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:21)

1253 3223  Färglitografi Lisa Netz (f. 1936), Sverige. Kanna. Signerad, numrerad 115/250. Motivet: 24x22 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:21)

1253 3027  Färglitografi Maya Eizén, "Nattens Rike". Signerad, numrerad 12/250. Motivet: 70x51 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:59)

1253 3334  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 89/150. Motivet: 50x61 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:33)

1253 3158  Färglitografi Olle Nyman (1909-1999), Sverige. 117/460, Ansikte. Signerad, daterad -75. Motivet: 22x21

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:51)

1253 3034  Färglitografi Peter Borotinskij (f. 1948), eka i månsken. Signerad, daterad -95, numrerad 93/300. Motivet: 27x22 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:28)

1253 3213  Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Fågel och blå druvor. Signerad, daterad -91, HC-upplaga. Motivet: 49x71

1253 3036  Färglitografi Pietro Dalla Santa (1931-2002), Sverige. Isbrytare vid Slussen. Signerad, numrerad 98/250. Motivet: 37x53 cm

1253 3390  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Gamla Stan. Signerad, numrerad 188/310, Signerad. Motivet: 34x37 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:07)

1253 8092  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 207/310. Motivet: 30x22

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:01)

1253 7144  Färglitografi Sent 1800-tal, barn. Motivet: 61x41

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:36)

1253 3203  Färglitografi Stellan Mörner (1896-1979), Sverige. Signerad, numrerad 165/300. Motivet: 28x34 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:39)

1253 3202  Färglitografi Stellan Mörner (1896-1979), Sverige. Signerad, numrerad 33/350. Motivet: 28x35 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:38)

1253 9010  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, numrerad 26/150. Motivet: 59x81

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:32)

1253 9001  Fästmansservis 6 delar, Herend. Diameter: 32

1253 3325  Fat Kosta Boda, "Energy", 38x38

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:50)

1253 3461  Fat Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Ekeby, 26,5x26,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:41)

1253 1228  Fat silver, 1912. Diameter: 18,180g

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:05)

1253 3231  Fat Tenn, 1700-/1800-tal, 6 st. Diameter: 21-35

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:30)

1253 3229  Fat Tenn, 1845. Diameter: 46

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:37)

1253 3434  Fat med hänklar Sterlingsilver. Georg Jensen, Danmark. Svenska importstämplar. Längd: 13 cm. Vikt: ca 70g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:29)

1253 3117  Fat på fot Kina, diameter: 17, k. 8

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:07)

1253 9260  Fåtölj design: Carl Malmsten (1888-1972), "Patronen", Sverige, med nackkudde

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:54)

1253 3366  Fåtölj Erik Wörtz, Kolding, 1960-tal

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:56)

1253 9142  Fåtölj Skinn

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:35)

1253 9143  Fåtölj Skinn

1253 6141  Fåtöljer Ett par, Anton Johansson för Stockholmsutställningen 1930

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:03)

1253 3194  Fåtöljer ett par, Karl Johan-stil

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:20)

1253 9378  Figurin gjutjärn, bemålad. Höjd: 13,5 cm

1253 3070  Figuriner 10 st. Goebel. Höjd: 7 - 12

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:55)

1253 3177  Figuriner 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg. Höjd: ca 4-12 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:34)

1253 2016  Flintlåsgevär med bajonett. Längd: 180

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:57)

1253 3104  Formar + burkar &, karotter, bland annat Picknick & Pyro. Längd: 11-21. Diameter: 12-24

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:09)

1253 3397  Formar 3 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Pyro, Gustavsberg 1929-1955, eldfast gods med brun dekor. Längd: 19-29

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:17)

1253 3130  Fotoramar diverse, 12 st

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:06)

1253 3408  Fotpallar ett par. Längd: 93

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:45)

1253 3016  Fruktknivar 11 st, silver, 1927. Längd: 16. Vikt: 315 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:59)

1253 3250  Gafflar 9 delar, silver. Vikt: 240 g. Längd: 13,5-19,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:36)

1253 3399  Gallerskål dekor i famille rose, Kina. Längd: 20, höjd: 8 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:19)

1253 3290  Gardiner 2 längder, ca 230cm. Längd: 218cm. Höjd: 117cm.

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:16)

1253 3261  Gitarr Akustisk, Spanien. Längd: 100cm.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:05)

1253 3095  Glasservis ca. 35 delar, rutslipade, Orrefors. Höjd: 11 -15

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:45)

1253 3246  Glasservisdelar 24 delar, Iittala, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. "Kekkerit". Höjd: 7 - 13

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:29)

1253 3041  Glasservisdelar 26 delar, Sickan, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta. Höjd: 9 - 13

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:21)

1253 3077  Glasskål på fot med fat, 1800-tal. Höjd: 16 + , diameter: 24 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:50)

1253 3403  Glasskulpturer 2 st, Monica Backström (f. 1939), Sverige. Svampar. Höjd: 12-15

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:22)

1253 3137  Golvlampa Ateljé Lyktan, 80-tal. Tota. Höjd: 109cm.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:37)

1253 9104  Golvlampa Bergbom. Höjd: 146

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:46)

1253 3311  Golvlampa Boréns, mässing. Höjd: 131 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:26)

1253 9307  Golvlampa höjd: 175 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:31)

1253 3312  Golvlampa mässing, Belid. Höjd: 116

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:27)

1253 3061  Golvlampa mässing. Höjd: ca 155

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:01)

1253 3060  Golvlampa trä och mässing. Höjd: ca 160 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:00)

1253 3059  Golvlampa trä, 1940-tal. Höjd: 160 ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:59)

1253 3068  Golvlampa Uplight, Ateljé Lyktan Åhus, metall. Höjd: 182

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:24)

1253 3446  Golvlampor Ett par, Reijmyre Armaturfabrik. Tota. Höjd: 130cm.

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:51)

1253 9049  Golvskulptur Lasse Stevenfeldt (1930-2014), "Hörnom", mässing och trä, ej signerad. Höjd: 217 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:57)

1253 3294  Golvur 1700-tal. Höjd: 210

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:59)

1253 3431  Gouache Oidentifierad konstnär. Signerad, 1957, Ballerina, 36x25

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:43)

1253 3164  Gravyrer 2 st, "IO et Jupiter & La Savoyarde". Motivet: 30x22 ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:03)

1253 9020  Gravyrer 2 st, Djur. Motivet: 23x9

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:49)

1253 1103  Handspegel silver, 1910. Höjd: 30cm. Bruttovikt: ca 272g.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:54)

1253 3581  Handspegel silver, C H Hallberg, 1919. Längd: 39cm. Bruttovikt: ca 355g.

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:42)

1253 3232  Herrbetjänt höjd: 106 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:31)

1253 3063  Herrbetjänt Höjd: 106cm. Bredd: 45cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:04)

1253 3245  Hörnväggskåp Allmogestill. 49, djup: 24 cm, höjd: 62 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:22)

1253 9201  Ikon trä, 29x23

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:48)

1253 3079  Industrilampa Metall, Frankrike. Höjd: 38

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:02)

1253 3039  Industrilampor 3 st. Aluminium / glas, Castaldi, Italien. Höjd: ca. 30

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:16)

1253 3265  Jordglob med belysning. Höjd: 44,5 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:08)

1253 3252  Kaffeburk Buss, Engwall Hellberg AB, Plåt. Längd: 34 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:40)

1253 3105  Kaffekanna Blå Blomst, Royal Copenhagen, II-sortering. Höjd: 22

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:12)

1253 3463  Kaffekvarn + strykjärn, 3 delar, modell äldre. Längd: 11,5-16,5 cm, djup: 10-11,5 cm, höjd: 15-19 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:03)

1253 1225  Kaffeskedar 12 st, silver, Rosenholm, Jacob Ängman. Längd: 12 cm. Vikt: ca 180g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:47)

1253 9222  Kallskål med lock, Tenn, 1800-tal. Diameter: 22

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:05)

1253 3073  Kalvskinn ca. 115x120

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:15)

1253 9245  Kandelabrar Ett par, jugend, metall. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:43)

1253 3008  Kanna  + dubbelkarotter, 3 delar, nysilver. Längd: 23-27, höjd: 17 cm, bland annat Dufva

1253 2088  Kanna brons, Egypten, 1700-tal, proveniens Kulturen i Lund. Längd: 18, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:12)

1253 1119  Kanna silver, Sheffield 1911. Höjd: 20, vikt: ca 400 g

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:02)

1253 3007  Kärl med handtag för vattenbad, Tenn / mässing / trä. Höjd: 26

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:18)

1253 3163  Karmstol senbarock. Höjd: 117

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:01)

1253 3295  Karmstolar ett par, Karl Johanstil

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:52)

1253 3046  Karott porslin / nysilver + uppläggningsfat, Rörstrand. Längd: 30

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:44)

1253 9393  Kikare fodral, Everlite, 7x50, Field 7. 1 grader. Höjd: 18

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:35)

1253 3471  Kina 3 delar, porslin. Höjd: 5-11

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:21)

1253 3155  Kista 1800-tal. Längd: 55, nyckel

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:47)

1253 3025  Klotlampa höjd: 60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:38)

1253 3383  Kökspall 1950-tal. Höjd: 62 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:51)

1253 3086  Konsolbord med stenskiva. Bredd: 50. Djup: 25 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:22)

1253 8120  Konsolbord Rokokostil, antik. Bredd: 92. Djup: 47 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:59)

1253 3134  Konstglas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda, ateljé. Signerad. Höjd: ca 12 cm. Diameter: ca 14,5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:28)

1253 3014  Koppar 9 delar, Krögarhuset. Höjd: 4-10 cm, diameter: 10-25 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:06)

1253 3459  Koppar Med fat, Ekeby, 6 koppar 5 fat. Höjd: 5 cm, diameter: 10-15,5 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:36)

1253 3349  Kopparkärl 3 delar. Höjd: 21-27 cm, diameter: botten: 18-24,5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:57)

1253 3393  Kuriosa 3 delar, Stämpel + skål + brevpress. Höjd: 6-10 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:13)

1253 3072  Läderklädsel till skrivbord, 73x123 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:10)

1253 3253  Lampetter ett par. Höjd: 36

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:42)

1253 3300  Ljuskrona höjd: 60 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:06)

1253 3301  Ljuskrona höjd: 90 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:07)

1253 3276  Ljuskrona rokokostil. Höjd: 70

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:18)

1253 3100  Ljusstakar 4 st. Ivar Ålenius Björk (1905-1978), Sverige. "Liljan". Mässing. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:10)

1253 9041  Ljusstakar ett par, brons, antik. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:22)

1253 9039  Ljusstakar Ett par, Karl Johan, mässing. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:12)

1253 3156  Ljusstakar Ett par, mässing, No 59. Höjd: 21

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:48)

1253 1227  Ljusstakar ett par, silver, 1964. Höjd: 21 cm, bruttovikt: ca 730 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:59)

1253 1047  Ljusstakar Ett par, silver, CESON, 1981. Höjd: 14cm. Bruttovikt: ca 364g (182g+ 182g)

1253 1218  Ljusstakar ett par, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1961. Höjd: 15,5 cm, bruttovikt: 485g

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:22)

1253 1184  Ljusstakar Ett par, silver, MGAB, 1957. Höjd: 21 cm. Bruttovikt: Ca 557g (277 g, 280g)

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:22)

1253 3278  Ljusstakar Ett par, silver, MGAB, 1972. Höjd: 19,5cm. Vikt: ca 247g (129g+ 118g)

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:30)

1253 1019  Ljusstakar Ett par, silver, Tore Eldh, Göteborg, 1969. Höjd: 12cm. Vikt: ca 453g (221g+ 232g)

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:45)

1253 1034  Ljusstakar Ett par, silver. Höjd: 16 cm. Vikt: ca 802 g. (405g+ 397g).

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:12)

1253 1220  Ljusstakar ett par, Sterling. Höjd: 16

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:47)

1253 1072  Ljusstakar Ett par, Sterlingsilver, Borgila, 1963, graverad. Höjd: 5,5 ca. Vikt: ca 179g (91g+ 88g)

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:12)

1253 2089  Ljusstake bly, förgylld, antik. Höjd: 20 cm

1253 3012  Ljusstake metall, England. Höjd: 10 cm

1253 3020  Ljusstake Papegoja. Höjd: 29

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:01)

1253 1075  Marmeladskedar Ett par, silver, jugend, i etui. Längd: 15 cm. Vikt: ca 60g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:27)

1253 3372  Matsalsskåp Alm. Bredd: 130. Djup: 45 cm, höjd: 112 cm, nyckel

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:25)

1253 3379  Matservis 50 delar, Woods & sons, England

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:40)

1253 9270  Matservis ca 65 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Dart, Gustavsberg 1977-1984

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:28)

1253 3030  Matservis ca. 50 delar, Iris Rörstrand

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:20)

1253 3442  Matservis Copeland Spodes Tower, England, ca 75 del

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:02)

1253 3400  Matservisdelar 30 del ca, Tyskland

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:20)

1253 3098  Matservisdelar 30 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. LYX, Gustavsberg

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:59)

1253 3099  Matservisdelar 40 delar, Iris, Rörstrand

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:11)

1253 3188  Matservisdelar Rörstrand, Svenska slott, ca 45 delar

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:08)

1253 3385  Matskedar 4 st. Silver, Dufva, Snäckan. Längd: 22,270g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:55)

1253 1049  Matskedar 5 st, silver, Schwart 1804, Hiulström 1789, Leffler 1826, Ericson 1805, Öberg 1792. Längd: 21-22cm. Vikt: ca 260g.

1253 3469  Matskedar 7 st, silver, 4 + 2 + 1 delar. Längd: 18-18,5. Vikt: 320 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:19)

1253 3106  Matta Anatolien, 1800-tal, Yastik, 49x92

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:27)

1253 3056  Matta Orientalisk Keshan, 243x355

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:42)

1253 3166  Matta orientalisk, 100x188

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:30)

1253 9342  Matta orientalisk, 125x193

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:44)

1253 3292  Matta orientalisk, 145x297

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:21)

1253 3271  Matta orientalisk, 92x142

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:13)

1253 3361  Matta orientalisk, Galleri, 102x277

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:30)

1253 9340  Matta Orientalisk, Galleri, 76x257

1253 3360  Matta orientalisk, Galleri, 98x318

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:26)

1253 3042  Matta Orientalisk, Hatchlou, 150x210

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:26)

1253 9374  Matta Orientalisk, Kolyay, 135x235

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:29)

1253 3167  Matta Röllakan, otydlig signatur, 140x178

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:33)

1253 3168  Matta Röllakan, Signerad RC, Rakel Carlander, 167x245

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:44)

1253 3083  Matta Sumak, 100x200

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:14)

1253 3081  Matta Sumak, 81x72

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:08)

1253 9343  Mattor 2 st, Orientaliska. Längd: 110-118, bredd: 71-72

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:44)

1253 3243  Mikroskop Carl Zeiss Jena, i skåp. Längd: 23, djup: 24 cm, höjd: 35 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:17)

1253 3052  Miniatyrer 10 delar, keramik, bland annat Lisa Larson. Höjd: 3 - 7

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:06)

1253 3273  Modellbilar 2 st, Schuco, metall. Längd: 16, "Grand Prix Racer", No 1070

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:13)

1253 3015  Modellskepp längd: 60 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:14)

1253 9409  Modelltåg + räls, Fleischmann

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:01)

1253 3021  Mortel med stöt, mässing. Höjd: 12

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:57)

1253 2075  Oljemålning 1800-tal, E Colls, Signerad, "shipping on The Thames Estuary". Olja på duk, ca 30x50 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:19)

1253 3013  Oljemålning 1800-tal, Påskrift a tergo R H Gilchrist, damporträtt. Olja på duk, 30x24

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:02)

1253 3129  Oljemålning Aage Backausen, Kustmotiv med hustak, signerad. Olja på duk, 54x69

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:39)

1253 3179  Oljemålning Alfred Wetterström (1863-1934), Stockholm mot Skeppsholmen. 1896. Olja på duk, 37x51 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:11)

1253 9299  Oljemålning Allan Andersson, Kungsörnar, signerad. Olja på duk, 37x48

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:25)

1253 9284  Oljemålning Allan Andersson, Sädgäss, signerad. Olja på duk, 38x46

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:07)

1253 3065  Oljemålning Anshelm Dahl (1897-1964), Sverige. Sommaridyll, signerad. Olja på duk, 60x98

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:07)

1253 9097  Oljemålning Axel Dahlström, Visby, 1905. Olja på duk, 24x31

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:53)

1253 3473  Oljemålning Boris Ottenberg (1891-1946), Sverige. Kustlandskap. Ekholm Estland, Signerad, daterad -35, oramad. Olja på pannå, 20x27

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:30)

1253 3472  Oljemålning Boris Ottenberg (1891-1946), Sverige. Kustlandskap. Signerad, daterad 1934, oramad. Olja på duk, uppklistrad, 33x50 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:31)

1253 3474  Oljemålning Boris Ottenberg (tillskriven), Marin, ej signerad, Marin, oramad, 26x33

1253 3093  Oljemålning byväg, kopia efter Vlaminck. Olja på pannå, 45x55

1253 2045  Oljemålning Charles Sims (1873-1928), Sittande kvinna med parsol, signerad C Sims. Olja på duk, 90x70

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:01)

1253 3210  Oljemålning Ferdinand Fagerlin (1825-1907), Sverige. "Mein erster fuchs in schlosswald erligt". Signerad, daterad 19 oct 61. Olja på pappannå, ca 23x31 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:40)

1253 3216  Oljemålning Ferdinand Fagerlin (1825-1907), Sverige. Man med skägg, monogramsignerad. Olja på duk, 39x30

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:01)

1253 3339  Oljemålning Folke Hellström (1904-1977), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 35x75 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:45)

1253 3032  Oljemålning Hans Wigert (1932-2015), Sverige. "Måstebete", signerad a tergo, 1981. Olja på pannå, 15x32

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:22)

1253 9099  Oljemålning Harald P Engmann, Fartyg, signerad. Olja på pannå, 98x68

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:01)

1253 3258  Oljemålning Harry Karlsson, 1988, Djurgårdsgatan i Mariefred. Olja på pannå, 26x34

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:54)

1253 3212  Oljemålning Henning Hougaard (1922-1995), hare, signerad. Olja på duk, 50x70

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:57)

1253 9309  Oljemålning Hildur Cleve (1870-1944), Signerad, daterad 1930. Olja på duk, 36x41

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:32)

1253 9345  Oljemålning Jean Skoglund (1908-1948), Sverige. "Kiruna". Signerad, daterad -43. Olja på duk, 58x72 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:50)

1253 3172  Oljemålning Knut Norman (1896-1977), Sverige. Fiskebåtar, Signerad. Olja på pannå, 38x58

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:59)

1253 3404  Oljemålning kopia, husförhör. Olja på pannå, 60x80

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:23)

1253 3218  Oljemålning M Jonson, skogsparti vid vatten, signerad. Olja på duk, 31x48

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:06)

1253 3410  Oljemålning Madonnan med Barnet, uppfodrad duk, 60x45

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:47)

1253 3140  Oljemålning Manfred Flyckt (1893-1956), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad. Olja på duk, 58x49 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:52)

1253 3139  Oljemålning Manfred Flyckt (1893-1956), Sverige. Gård, signerad. Olja på pannå, 51x60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:40)

1253 3109  Oljemålning Martin Lindberg (f. 1923), Sverige. "Backmarck". Monogramsignerad. Olja på duk, 45x36 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:46)

1253 3029  Oljemålning Mats Lydén (f. 1952), Sverige. Komposition, signerad. Olja på pannå, 103x152

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:05)

1253 3122  Oljemålning Monica Sangberg (f. 1937), Sverige. Flygande barn över Manhattan. Signerad, daterad -81. Olja på duk, 45x39 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:52)

1253 3092  Oljemålning Munoz, barn, signerad. Olja på duk, 78x59

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:16)

1253 3215  Oljemålning Oidentifierad konstnär, ateljéinteriör, signerad, -49. Olja på pannå, 34x46

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:04)

1253 7120  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, signerad Faller, fåraherde i landskap. Olja på duk, 35x24

1253 3174  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Fruktstilleben, Signerad Thorell -68. Olja på duk, 36x66 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:05)

1253 3435  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kustlandskap med kvinnor, duk på pannå, 27x99

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:52)

1253 2059  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kuststad med fiskebåtar. Olja på pannå, 17x35

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:16)

1253 9416  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap med vattendrag och figurer, Signerad J Malm. Olja på pannå, 32x23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:43)

1253 3108  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap. Olja på pannå, 31x39

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:45)

1253 2073  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Mansporträtt, Holland 1600-tal. Olja på duk, 80x63

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:43)

1253 3171  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Pallande barn. Signerad Anna Sahlström -80. Olja på duk, 50x65 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:57)

1253 2022  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Porträtt, 1700-tal, ej signerad. Olja på duk, 84x65 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:04)

1253 2072  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Satyr, 1600-tal. Olja på duk, 114x93

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:37)

1253 3424  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad OS, Läsande kvinna. Olja på duk, 80x64, oramad

1253 3414  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Italien. Olja på duk, 41x49

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:54)

1253 3436  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Mås på skär. Olja på pannå, 26x33

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:51)

1253 9318  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Kanal. Olja på duk, 23x35

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:39)

1253 3333  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stockholms inlopp. Olja på duk, 31x42

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:31)

1253 3455  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Tjurfäktning. Signerad. Olja på pannå, 33x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:54)

1253 9295  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Venedig. Olja på pannå, 13x21

1253 3138  Oljemålning Olof Arén (1918-2003), Sverige. Cadiz, Signerad. Olja på pannå, 35x45

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:39)

1253 2043  Oljemålning Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Signerad, daterad 1938, Landskap med träd. Olja på duk, 47x60

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:51)

1253 3110  Oljemålning Oskar Lundkvist, Hedbergska Malmgården, Stockholm, signerad, 37x54

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:47)

1253 9285  Oljemålning Per Sundberg, Björkar, signerad. Olja på pannå, 40x32 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:09)

1253 3337  Oljemålning Porträtt. Signerat Allan Norblad (1872-1921), kopia 1908 efter ett original av Carl Peter Lehman. Föreställer fru Benedicta Flensburg (1788-1825), född Thompson. Olja på duk, 60x50

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:41)

1253 3412  Oljemålning Rob Andersson, kust. Olja på duk, 26x45

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:49)

1253 3307  Oljemålning Signerad Gadd, Göteborgs hamn. Olja på duk, 47x39

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:11)

1253 3112  Oljemålning Spadolini. Signerad, daterad 1947, stilleben. Olja på pannå, 60x60

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:52)

1253 3262  Oljemålning Sten Ekendahl (1897-1968), Sverige. Barn på väg, signerad. Olja på duk, 64x45

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:07)

1253 3111  Oljemålning Stig Thiderman (1920-1973), Sverige. Flicka med nät, Signerad. Olja på duk, 52x26

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:49)

1253 3438  Oljemålning Teddy Sempinski (1927-1998), Sverige. Olja på duk, Signerad och daterad Tadeusz Sempinski 1976, "Målnlandskap", 91x73

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:04)

1253 3413  Oljemålning Thorén, 1962, kvinnostudie, signerad. Olja på pannå, 61x62

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 21:21)

1253 9098  Oljemålning U H Phalen, Skå kyrka, signerad. Olja på duk, 36x56

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:03)

1253 1089  Ostkniv silver, Ryssland, omkring 1900, S: t Peterburg. Längd: 23,5 cm, bruttovikt: 102g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:06)

1253 3418  Paraplyställ höjd: 68 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:01)

1253 9122  Paraplyställ Porslin. Höjd: 46, nutida

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:15)

1253 3362  Parti dukar och servetter, linne, bland annat Tampella. Längd: 28-250cm. Bredd: 28-160cm.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:27)

1253 3364  Parti handdukar, linne, monogram. Längd: 78cm. Bredd: 45-57cm.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:36)

1253 8097  Parti nysilver 6 del

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:23)

1253 3257  Parti plåtburkar två kartonger

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:52)

1253 3314  Pianopall rokokostil. Längd: 58

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:42)

1253 3240  Piedestal med stenskiva. Höjd: 35

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:07)

1253 9323  Pigtittare Valnöt, Nyrokoko, längd. 60 cm, djup: 34 cm. Höjd: 71

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:55)

1253 3254  Pipor 6 st. Längd: 56cm.

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:43)

1253 3256  Pipställ + 8 pipor. Höjd: 74cm. Djup: 57cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:45)

1253 3419  Porslin 7 delar, Kina, diameter: 9-22, höjd: 2,5-7

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:34)

1253 3119  Pottskåp sekelskifte 1900, Mahogny / stenimitation. Bredd: 49. Djup: 36 cm, höjd: 101 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:18)

1253 1061  Ragusked silver, JO Östlund, 1856, Gävle, 133g. Längd: 28cm. Vikt: ca 134g.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:18)

1253 1042  Ragusked silver, Olga. Längd: 30, Monogram MNO, 1851, Sverige. Vikt: ca 127g.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:27)

1253 3075  Ramar 4 st, ramens innermått: 28x22+ 37x47

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:29)

1253 3074  Ramar Ett par, Gustavianska, 1800-tal, ramens innermått: 33x26, ca

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:25)

1253 3452  Rökbord Funkis, Intarsia, glasskiva. Bredd: 59. Djup: 59 cm, höjd: 57 cm

1253 3308  Rökbord Orientaliskt, Mässingsintarsia, diameter: 47, höjd: 49 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:09)

1253 3088  Rullmålning Kina. Längd: 160cm. Höjd: 64cm.

1253 3299  Salongsbord Karl Johan. Bredd: 84+ 2x23, djup: 70 cm, höjd: 77 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:02)

1253 9259  Salongsbord Nyrokoko. Diameter: 101, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:52)

1253 1146  Saltkar silver, St. Petersburg 1844. Längd: 10, bredd: 7,5, höjd: 4,5 cm, vikt: 54 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:45)

1253 3038  Samovar mässing, Ryssland, 1800-tal. Höjd: ca. 75

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:24)

1253 1213  Såskanna Silver importstämplar 830. Längd: 17 cm. Höjd: 8 cm, vikt: cs 170g

1253 1211  Såsskål silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1916. Diameter: 13,5 cm, höjd: 11 cm, monogram, invändigt förgylld, vikt: 330g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:04)

1253 9315  Satsbord 3 delar. Ca 47x36 cm. Höjd: 51-57 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:35)

1253 1195  Sedelklämma silver, Georg Jensen, Danmark. Vikt: ca 7g. Längd: 3 cm. Djup: 3 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:03)

1253 3197  Sekretär Sengustaviansk, Mahogny med stenskiva. Bredd:120, djup: 54 cm, höjd: 125 cm, nyckel

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:23)

1253 3193  Sekretär Sent 1800-tdsal. Bredd:98. Djup: 50 cm, höjd: 116 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:16)

1253 3136  Serigrafier 2 st, Kjartan Slettemark (1932-2008), Sverige. Ej signerade, lösa blad, bladets mått: 60x50

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:31)

1253 3064  Serveringsvagn mässing och glas. Längd: 60, djup: 35 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:05)

1253 3067  Servisdelar ca. 30 delar, Spets, Rörstrand

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:22)

1253 3023  Servisdelar Haviland, Bavaria, 5+ 14 st

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:00)

1253 3190  Servisdelar Royal Copenhagen, 9 del

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:13)

1253 3303  Servisdelar Wedgwood, 25 del

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:34)

1253 3096  Sextant mässing, Henry Barrow & Co, London, i låda. Längd: 26, djup: 23 cm, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:36)

1253 3327  Sideboard 1960-tal, mahogny. Längd: 103, djup: 31 cm, höjd: 75 cm, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:56)

1253 6041  Sideboard 50/60-tal, Skjutdörrar, teak / metallben. Längd: 157. Djup: 43 cm. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:36)

1253 6040  Sideboard 50/60-tal, teak / metallben. Längd: 105. Djup: 43 cm, höjd: 70 cm

1253 3313  Sideboard mahogny, mässingshandtag. Längd: 138, djup: 53 cm, höjd: 75-77, nyckel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:28)

1253 3237  Sideboard teak, 1950-/60-tal. Längd: 153, djup: 43 cm, höjd: 79 cm, nyckel

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:57)

1253 9195  Sidenmålning Kina, 25x25

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:46)

1253 3291  Sidenmålning Oidentifierad konstnär. Japan, Signerad, Fågel, 71x43

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:16)

1253 3289  Sidenmålning Oidentifierad konstnär. Japan, signerad, fåglar vid strand, 55x40

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:14)

1253 3107  Silkematta Anatolien, Figural, 125x185

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:36)

1253 2077  Skål + fat, Orrefors, Edward Hald (1883-1980), Sverige. G7 - 29. Diameter: 21, höjd: 13 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:49)

1253 9192  Skål på fot, Jugend. Höjd: 37 längd: 34 cm, diameter: 26 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:42)

1253 3133  Skål på träsockel. Diameter: 9 cm. Höjd: 6 cm (på sockel)

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:18)

1253 1169  Skål silver, på tre ben, Nordeuropa. Diameter: 11, höjd: 11 cm, vikt: 227 g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:43)

1253 2012  Skål Sterlingsilver, Claes Giertta (f. 1926), Sverige. 1976, Stockholm. Diameter: 16. Höjd: 6 cm. Vikt: ca 333g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:07)

1253 3395  Skål med lock Kina, diameter: 20, höjd: 12 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:19)

1253 3425  Skålar 2 st, Kina, diameter, diameter: 15-16cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:38)

1253 9107  Skålfat Gustavsberg, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Fajans. Diameter: 30

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:58)

1253 6378  Skåp Axel Larsson (1898-1975), Sverige. Bodafors, Bredd: 118 cm. Djup: 43 cm. Höjd: 155cm, nyckel

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:39)

1253 3270  Skåp Ek, 1940-tal. Bredd: 56, djup: 46 cm, höjd: 62 cm

1253 1166  Sked silver med pärlemor, engelska stämplar. Längd: 25, bruttovikt: 73 g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:17)

1253 3251  Skedar 18 delar, silver. Längd: 19-23cm. Vikt: 920 g

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:37)

1253 3358  Skedar 22 delar, silver. Längd: 10-21cm. Vikt: 355 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:12)

1253 1176  Skedar 4+ 1, silver, 1784. Längd: 19-21 cm ca. Vikt: ca 314g.

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:44)

1253 3249  Skedar Motivet, silver, 9 delar, Längd: 8-17cm. Vikt: 200 g

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:35)

1253 3148  Skrin / kista Tidigt 1800-tal, 48 D, 33, höjd: 24 cm

1253 3451  Skrivbord 30-tal, Alm, Med skåp & hyllor. Bredd: 132, djup: 68 cm, höjd: 72 cm, nyckel

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:46)

1253 3309  Skrivbord England, mässingsdekor. Bredd: 131, djup: 67 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:21)

1253 3320  Skulptur Alice Nordin (1871-1948), Sverige. Viking, järn, gjutarstämplar Herman Bergman. Höjd: 17 cm, inskription

1253 7540  Skulptur brons, efter Milo, Akrobat, stensockel. Höjd: 36

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:03)

1253 3287  Skulptur Buddha, järn, Kina. Höjd: 30

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:50)

1253 3286  Skulptur Buddha, mässing, Kina. Höjd: 27

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:46)

1253 8113  Skulptur Keramik, Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Diameter: 7

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:27)

1253 3165  Skulptur Klas-Göran Klaesson (Klase J: r) (1945), Adam & Eva, Keramik/träsockel, Höganäs. Signerad, daterad -78. Höjd: 20,5

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:06)

1253 3443  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Katt ur Stora Zoo, Gustavsberg 1958-1979. Målad och glaserad stengodslera. Längd: 32 cm. Höjd: 11,5 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:10)

1253 4017  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Stina med katt, ej signerad förlaga i chamottelera, Gustavsberg 1950-tal. Delvis målad och glaserad chamottelera. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:31)

1253 3176  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Viktoria ur Sekelskifte, Gustavsberg 1975-1983. Målad och delvis glaserad stengodslera. Höjd: ca 20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:33)

1253 3275  Skulptur Sten, efter Antiken. Höjd: 59

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:23)

1253 9422  Skulptur trä. Man på häst. Asien, Höjd: 45

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:06)

1253 3427  Skulpturer  + vas, 4 delar, porslin / trä, Kina. Höjd: 12-19

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:41)

1253 3439  Skulpturer 5 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. All världens barn, Gustavsberg. Höjd: 10,5-13 ca

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:16)

1253 3234  Slagbord bemålat. Bredd: 35 + 2x57. Djup: 75 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:42)

1253 3043  Snapsglas 8 st. Omkring 1900. Höjd: 14

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:37)

1253 3388  Snedklaffsekretär England, 1700-/1800-tal, mahogny. Underskåp till Skrivskåp, Bredd:115. Djup: 60 cm. Höjd: 103 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:05)

1253 3422  Snusflaskor  + sigill, 8 st, Kina. Höjd: 5-9

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:36)

1253 3184  Sockerskål silver. Längd: 13. Vikt: 230 g

1253 1210  Sockerskål med lock silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, Stockholm, 1917. Invändigt förgylld. Monogram. Längd: 24 cm. Höjd: 19 cm. Vikt: 379g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:03)

1253 3198  Soffa Karl Johanstil. Längd: ca 190

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:32)

1253 3407  Soffbord teak. Bredd: 110, djup: 50 cm, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:34)

1253 1053  Soppslev silver, 1809, träskaft. Längd: 41cm. Bruttovikt: ca 112g.

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:38)

1253 8170  Soppslev silver, 1852, träskaft. Längd: 41, bruttovikt: ca 100 g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:20)

1253 1114  Soppslev silver, CG Hallberg, 1916. Längd: 32 cm. Vikt: 155 g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:30)

1253 1060  Soppslev silver, GHÅ Georg Henrik Åkerberg, Växjö, 1821, trähandtag. Längd: 43cm. Bruttovikt: ca 149g

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:15)

1253 3297  Spegel 1880-90-tal, bemålad. Höjd: 190 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:02)

1253 3318  Spegel 1950-tal, teak, 69x42

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:38)

1253 3417  Spegel 67x57

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:00)

1253 3277  Spegel 95x75

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:22)

1253 3182  Spegel Gustaviansk stil, 86x61

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 21:03)

1253 9053  Spegel Karl Johan, mahogny. Höjd: 109

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:10)

1253 3153  Spegel rokokostil, 102x48

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:45)

1253 3368  Spegel Sent 1800-tal, slipat glas, 162x98

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:20)

1253 9332  Spegellampett Gustaviansk stil. Höjd: 57 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:59)

1253 3066  Spegellampetter Ett par, Regnaholm, ur IKEA: s 1700-talsserie. Höjd: 57

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:17)

1253 3293  Speldosa sent 1800tal. Längd: 31

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:32)

1253 3116  Stekfat Kina. Längd: 27

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:06)

1253 3317  Stol 1960-tal, Venus-modell, höj / sänkbar

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:30)

1253 3282  Stolar 4 st, Leksandsmodell

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:32)

1253 3238  Stolar 4 st. 1960-tal

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:04)

1253 3149  Stolar 7 st, NESTO, pinnmodell

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:01)

1253 3244  Stolar Ett par, bonad björk

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:21)

1253 3283  Stolar Ett par, gustaviansk stil

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:35)

1253 3239  Stolar Ett par, Josef Frank-tyg

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:05)

1253 3387  Stolar Ett par, Karl Johan, Björk

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:03)

1253 3224  Stop + bägare, 3 delar, Tenn, 1800-tal. Höjd: 13-19

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:22)

1253 3221  Stop 2 st, Tenn, 1800/1845. Höjd: 25-28

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:21)

1253 3220  Stop Tenn, 1731. Höjd: 24

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:24)

1253 3386  Svanstol 1800-tal

1253 9333  Sybord Rokokostil, mahogny, Bredd: 64cm. Djup: 41cm, höjd: 76 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:00)

1253 9253  Taburetter ett par, Karl Johanstil. Längd: 46 cm. Djup: 48 cm, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:44)

1253 9035  Takarmatur "AJ-pendel", Arne Jacobsen för Louis Poulsen. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:01)

1253 3458  Takarmatur koppar och glas. Höjd: 30 ca

1253 3069  Takarmatur mässing och glas. Höjd: ca 45

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:49)

1253 9140  Takarmatur med prismor. Höjd: 90

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:38)

1253 3302  Takarmatur Philips. Diameter: 45

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:28)

1253 9194  Takarmaturer ett par, Verner Panton (1926-1998), Danmark. Flowerpot. Diameter: 22

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:49)

1253 3263  Tamburmajor höjd: 195 cm

1253 9079  Tavla Venedig, Pietra dura, 15x9

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:45)

1253 3321  Te / kaffekoppar 15 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:44)

1253 3470  Tedosor 2 st, Kina. Höjd: 11,5

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:19)

1253 3248  Teglas 7 st. + 1 hållare, Tsaikka, Iittala Timo Sarpaneva. Höjd: 8

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:32)

1253 3011  Teglashållare 6 st, Persien, 5 med glas. Höjd: 8cm. Diameter: 7cm.

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:39)

1253 3259  Tegods 13 delar, "Sylvia", Rörstrand 1976-1982. Dekor av Sylvia Leuchovius på gods av Marianne Westman till Rörstrands 250-årsjubileum 1976. Porslin med dekor av penséer

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 21:01)

1253 9377  Tekanna mässing, 1800-tal, England. Höjd: 18. Längd: 31 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:38)

1253 3460  Tekoppar 3 st med dekor i koboltblått mot vit botten, varav två "Valencia" (Ulla Procopé, Arabia)

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:39)

1253 3185  Tekoppar med fat, omkring sekelskiftet 1900

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:06)

1253 3120  Telefonbänk England. Längd: 80, djup: 37 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:19)

1253 3222  Tenn 5 delar, 1800-tal. Höjd: 6-20

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:19)

1253 9395  Tillskärarsax längd: 29 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:39)

1253 3131  Trädgårdsbänk gjutjärn, ribbor av trä. Längd: 126 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:26)

1253 3331  Trädgårdsgrupp bord + 2 stolar, Gjutjärn

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:28)

1253 9075  Trädgårdsskulptur Häst med vagn, sten. Längd: 57, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:20)

1253 3159  Träsnitt Japan. Motivet: 23x31

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:52)

1253 3173  Träsnitt Oidentifierad konstnär. 2 st, Signerade, Kvinna & Pyramider. Motivet: 64x30 & 25x71

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:01)

1253 3071  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Vintermotiv med lada, 59/110, signerad, -69. Motivet: 37x50

1253 1181  Tumlare 2 st, C F Carlman, 1951. Höjd: 3, diameter: 6 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:47)

1253 3214  Tusch Kina, Kalligrafi, 31x78

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:15)

1253 3090  Tvättservis 4 delar, Villeroy & Boch. Diameter: 8,5-40 cm. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:11)

1253 1209  Uppläggningsbestick 2 delar, silver, Paul Petersen, Danmark. Längd: 26, vikt. Vikt: 230g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:40)

1253 3049  Uppläggningsfat + 2 skålar, porslin, Al Wallander, Rörstrand. Diameter: 33 + längd: 19 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 21:03)

1253 1041  Uppläggningssked Sterlingsilver, Georg Jensen, Danmark. Längd: 21,5cm. Vikt: ca 90g.

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:19)

1253 1180  Uppläggningsskedar 3 st, silver, Danmark, E Linde 1929, CHF 1927 & JS Jens Sinding 1939. Längd: 23-27 cm. Vikt: ca 210g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:03)

1253 3454  Våg modell äldre. Längd: 28 cm, höjd: 26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:58)

1253 9292  Väggarmatur 1940-tal. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:18)

1253 3324  Vägglampor 2 st, 50/60-tal, FAB. Längd: 37 cm, djup: 13 cm, höjd: 37 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:50)

1253 3085  Vägglyktor utomhus, ett par, metall / glas. Höjd: 40

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:22)

1253 9397  Vägglystrar Ett par, Gustaviansk stil. Höjd: 65 cm ca

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 21:01)

1253 3080  Väggpendyl Gustaviansk stil. Höjd: 52

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:06)

1253 2009  Väggpendyl Olof Ljungdahl, Gustaviansk. Höjd: 95, nyckel

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:23)

1253 3094  Vagnslykta metall / glas, modell äldre. Höjd: 46

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:27)

1253 9305  Vas + fat, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta. Diameter: 25 cm, höjd: 27 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:29)

1253 9388  Vas glas, reliefdekor. Höjd: 15

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:14)

1253 3124  Vas Göran Wärff (f. 1933), Sverige. Kosta Boda, No: 40057. Höjd: 27

1253 9183  Vas Höganäs, AJ. Höjd: 42

1253 3044  Vas keramik, P Ipsen, Danmark. Höjd: 14

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:38)

1253 3319  Vas Konstglas, grön / gulddekor. Höjd: 16

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:40)

1253 9081  Vas Nils Emil Lundström (1865-1960), Sverige. Rörstrand. Höjd: 36

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:15)

1253 3187  Vas överfångsglas, Jugend, Signerad. Höjd: 13,5

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:05)

1253 9205  Vas Pirkenhammer. Höjd: 26 längd: 40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:56)

1253 3398  Vas Porslin, Jugend, Relief. Höjd: 14

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:17)

1253 7014  Vas Rey Urban (1929-2015), Sverige. Sterlingsilver, Stockholm 1958. Höjd: 17 cm. Vikt: ca 110g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:32)

1253 3357  Vas Rörstrand, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Höjd: 15

1253 3345  Vas Savoy, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Iittala, höjd. 2. Längd: 16

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:53)

1253 9212  Vaser 2 st, Upsala-Ekeby. Höjd: 21-24

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:58)

1253 2081  Vaser ett par, brons, stpl. Meiji, Japan omkr. 1900. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:25)

1253 3420  Vaser ett par, Kina. Höjd: 32

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:39)

1253 3423  Vaser / bojaner 6 delar, Kina. Höjd: 14-25

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:37)

1253 3440  Vettar 2 st. Längd: ca 50

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:26)

1253 3183  Vinglas 11 st, olivslipade. Höjd: 16

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:56)

1253 3255  Vitrinskåp bemålat. Bredd: 114, djup: 53 cm, höjd: 198 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:47)

1253 9206  Vitvinsglas 12 st. Höjd: 18

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:54)

1253 3396  Ytterfoder 2 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 13-16

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:16)

1253 3344  Ytterfoder 3 st. Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 15, diameter: 13 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:52)

1253 3341  Ytterfoder diameter: 31 cm, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:48)

1253 3347  Ytterfoder Ett par. Höjd: 30 längd: 16 cm, nutida

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:55)

1253 3348  Ytterfoder Ett par. Längd: 35, höjd: 18 cm, nutida

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:56)

1253 3009  Ytterfoder Italien. Längd: 33, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:32)

1253 3121  Ytterfoder Jugend, mässing. Diameter: 27, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:48)

1253 3346  Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 25 cm. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:54)