1253 3204 Affisch Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Galleri Lillian Heidenberg, New York, ramens innermått: 91x66
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:41)
1253 3026 Akvarell Bozena J Uneus, signerad, -93,75x53
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:57)
1253 3169 Akvarell Helga Wachholz (f. 1936), Tyskland. Figurer i kub, signerad, Motivet. 34x30
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:41)
1253 3236 Akvarell I Rydén, vintermotiv, signerad, -77,45x77
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:56)
1253 3135 Aladåbform Koppar, Märkt CAHL. Längd: 41
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:30)
1253 3142 Appliquer Ett par, Ulla Forsell (f. 1944), Sverige. "Christmas Rose", Monogramsignerade, 2008, Glas / smide, 35x25 ca
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:28)
1253 3373 Armlänk med berlocker, 18k. Längd: 18
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:29)
1253 3405 Assietter 10 + 8 st, Iittala, diameter: 14-17
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:23)
1253 3097 Assietter 12 st. Arthur Percy (1886-1976), Sverige. Gefle. Diameter: 18 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:50)
1253 3048 Assietter 12 st. Royal Copenhagen. Diameter: 17
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:51)
1253 3010 Assietter 16 st, Raisins, diameter: 17
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:33)
1253 3151 Bägare 5 st, silver. Höjd: 4,5-9. Vikt: 335 g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:32)
1253 1091 Bägare silver, 1783. Hans Langberg (1762-1813), Söderhamn, Höjd: 18cm. Vikt: ca 403g.
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:34)
1253 1142 Bägare silver, H Linell, Östhammar 1825. Delvis och invändigt förgylld, Höjd: 6,8cm. Vikt: ca 25g.
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:02)
1253 3178 Bägare silver. Uppsala, 1700-tal. Otydliga Stämplar. Höjd: 8,5 cm. Vikt: ca 56g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:56)
1253 3062 Barglob nutida. Höjd: 90
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:02)
1253 3462 Barometer England, mahogny, Intarsia. Höjd: 100
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:46)
1253 3208 Bestick 32 delar, silver, prins Albert. Längd: 10. 5-20. 5, brutto 1270 (varav knivar: ca 550 g)
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:54)
1253 1185 Bestick 39 delar, Sterlingsilver, CG Hallberg, 1950-tal. Längd: 16-18 cm, bruttovikt: ca 1370g, varav knivar ca 450g
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:34)
1253 3241 Bestick 46 delar, silver, Franska Liljan, (ej knivar), 2150g. Längd: 12-22
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:05)
1253 3001 Bestickuppsättning "Global Metals International", Kromstål, I väska, intyg medföljer
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:45)
1253 3113 Bestickuppsättning 81 delar, Nysilver, Frigast, Danmark. Längd: 14,5-21,5
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:59)
1253 1010 Bestickuppsättning 87 delar, silver, Olga. Bruttovikt: ca 3900g, varav knivar ca 1630g
S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:40)
1253 3356 Bestickuppsättning Ca 100 del
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:09)
1253 3040 Bestickuppsättning nysilver, Empire, CG Hallberg
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:18)
1253 3284 Bestickuppsättning nysilver, Haga
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:40)
1253 3285 Bestickuppsättning nysilver, Svensk Spets
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:40)
1253 3217 Blandteknik Oidentifierad konstnär, gatuscen, 21x31
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:06)
1253 3128 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad Gustaf -89, bladets mått: 70x50, "Examensdagen"
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:31)
1253 3141 Bokstöd Ett par, Egypten, ten / trä. Höjd: 18
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:44)
1253 3370 Bord Höj / sänkbar, diameter: 85,30-tal, björk, pelarfot
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:24)
1253 3296 Bord med låda, Ek, Rokoko. Bredd: 95, djup: 56 cm, höjd: 80 cm, nyckel
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:18)
1253 8201 Bordslampa kolonnfot, metall / marmorerad (ej marmor). Höjd: 72 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:15)
1253 3374 Bordslampa mässing. Höjd: 61
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:39)
1253 9203 Bordslampa porslin, mässing. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:52)
1253 9189 Bordslampa Verner Panton (1926-1998), Danmark. Flowerpot. Höjd: 47
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:34)
1253 3421 Bordslampfot Kina. Keramik. Höjd: 57 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:36)
1253 3260 Bordslampfötter ett par, Bergbom. Höjd: 40
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:04)
1253 3054 Bordslampor Ett par, glas /metall. Höjd: 49
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:24)
1253 3343 Bordslampor Ett par, keramik, nutida. Höjd: 40
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:50)
1253 3340 Bordslampor ett par, porslin, Luxus. Höjd: 54
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:46)
1253 3363 Bordstabletter 6 + 6 + 7, linne, Klässbol. Längd: 46cm. Höjd: 31cm.
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:33)
1253 3078 Bordstabletter 6 st. + 3 st. Underlägg + 2 tygtabletter, La Plata + 9 st. Coasters, Tulpan, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn. Längd: 40-45cm. Höjd: 30-36cm. Diameter: 10-23,5cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:30)
1253 3281 Brevpress sten / metall, lejon. Längd: 17. Höjd: 9 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:31)
1253 9302 Bricka plåt, bemålad. Längd: 36
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:36)
1253 3022 Buljongkoppar 10 st, Haviland, Bavaria. Höjd: 5cm. Diameter kopp: 11cm. Diameter assiette: 16cm.
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:00)
1253 2090 Bunke koppar, 1700-talets andra hälft. Diameter: 32. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:29)
1253 3280 Burk med lock Orientalisk, metall. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:28)
1253 1005 Burkar med lock, ett par, silver, 1859. Höjd: 5. Diameter: 6 cm. Vikt: ca 85g+ 89g
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:40)
1253 3315 Byrå 1960-tal, Teak. Bredd: 81, djup: 42 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:52)
1253 3018 Byrå Asiatisk stil, Spanien, Bredd: 92cm. Djup: 35 cm. Höjd: 70cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:53)
1253 3102 Byrå med stenskiva, Bredd: 85 cm. Djup: 42cm. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:23)
1253 9220 Byrå rokokostil, Bredd: 68 cm. Djup: 33 cm, höjd: 66cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:03)
1253 3272 Byrå sengustaviansk stil. Bredd: 58, djup: 33 cm, höjd: 72 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:14)
1253 3402 Byrå Teak. Bredd: 60, djup: 32 cm, höjd: 60 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:22)
1253 1118 Cigarettetui Silver/Emalj, 8,5x8. Bruttovikt: ca 120g.
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:49)
1253 9375 Collage Max Papart (1911-1994), Frankrike. Signerad, numrerad HC 31/35, bladets mått: 67x50 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:31)
1253 3365 Däckstol Brogrens, märkt, med dyna
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:00)
1253 3437 Dockskåpsmöbler 3 lådor
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:57)
1253 3274 Dörrstopp Gjutjärn, Tomte. Höjd: 26
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:16)
1253 3037 Elgitarr Fender Squier, Affinity med förstärkare + fodral. Längd: 100cm.
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:52)
1253 3264 Emmafåtölj
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:08)
1253 3375 Emmafåtölj rokokostil
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:36)
1253 3376 Etagehylla Sent 1800-tal. Längd: 59, djup: 28 cm, höjd: 150 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:36)
1253 3392 Etsning Gunnar Norrman (f. 1912), Sverige. "Angelias", 2/200. Signerad, daterad 1959. Motivet: 28x18
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:11)
1253 3433 Etsning Karl XII. Motivet: 32x21 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:45)
1253 3389 Etsning Uno Stallarholm (1894-1974), Sverige. "Rimfrost", 4/50, signerad i tryckplåt. Motivet: 27x31
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:04)
1253 3144 Etsning Yngve Svedlund (f. 1925), Sverige. "Mot Mälarvarvet", 47/70. Signerad, daterad -85. Motivet: 40x50 ca
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:44)
1253 3206 Färgetsning Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. 86/150, signerad, -85. Motivet: 59x44
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:45)
1253 3028 Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. 77/100, signerad. Motivet: 50x63
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:01)
1253 3035 Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Docka och groda, 40/90, signerad. Motivet: 34x25
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:36)
1253 3201 Färgetsning Roberto Matta (1911-2002), Frankrike. 87/100, signerad. Motivet: 36x48
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:35)
1253 3432 Färgetsning Ulf Trotzig (1925-2013), Sverige. Komposition, 41/60, Signerad. Motivet: 29x25
1253 3199 Färgetsningar 2 st. Roberto Matta (1911-2002), Frankrike. 99/100, signerade. Motivet: 29x21
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:34)
1253 3091 Färgkrita kopia efter Degas, dansös, 55x41
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:14)
1253 3465 Färglitografi Anders Österlin (1926-2011), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 162/330. Motivet: 43x56 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:06)
1253 3211 Färglitografi Axel Olson (1899-1986), Sverige. HC-upplaga, signerad. Motivet: 36x51
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:53)
1253 3209 Färglitografi Axel Olson (1899-1986), Sverige. Signerad, numrerad 173/260. Motivet: 39x53 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:51)
1253 9116 Färglitografi Axel Salto (1889-1961), Danmark. Häst. Signerad, numrerad 15/260. Motivet: 37x50
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:54)
1253 3033 Färglitografi Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Nordiska Museet, EA-upplaga, signerad, -81. Motivet: 34x47
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:25)
1253 3157 Färglitografi Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. 24/27. Signerad, daterad -75, bladets mått: 46x58
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:51)
1253 3226 Färglitografi Eva Zettervall (f. 1941), Sverige. Kvinnor. Signerad, numrerad 99/150. Motivet: 39x28 cm
1253 3225 Färglitografi Gunnar von Gegerfelt (f. 1926), Sverige. Stockholms Stadshus, signerad. Signerad, numrerad 72/550. Motivet: 38x49 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:24)
1253 3355 Färglitografi Hans Polmar (1927-2013), Sverige. Signerad, numrerad 1/13, ramens innermått: 84x53 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:05)
1253 3147 Färglitografi Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. 194/360. Signerad, daterad -77, "Djurgården". Motivet: 40x50
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:48)
1253 3429 Färglitografi Hjalmar Mörner. Motivet: 36x23
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:41)
1253 3416 Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, numrerad 229/290, ca 40x60 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:59)
1253 3415 Färglitografi Kaj Bernstone (f. 1946), Sverige. Signerad, daterad 87,89/270. Motivet: 40x53
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:57)
1253 3336 Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad. Motivet: 60x80
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:42)
1253 3207 Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, daterad 1977, numrerad 28/30. Motivet: 60x80 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:58)
1253 3031 Färglitografi Lennart Sand (f. 1946), Sverige. EA-upplaga, 5/90, fåglar, signerad, Motivet. 48x67
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:21)
1253 3223 Färglitografi Lisa Netz (f. 1936), Sverige. Kanna. Signerad, numrerad 115/250. Motivet: 24x22 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:21)
1253 3027 Färglitografi Maya Eizén, "Nattens Rike". Signerad, numrerad 12/250. Motivet: 70x51 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:59)
1253 3334 Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 89/150. Motivet: 50x61 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:33)
1253 3158 Färglitografi Olle Nyman (1909-1999), Sverige. 117/460, Ansikte. Signerad, daterad -75. Motivet: 22x21
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:51)
1253 3034 Färglitografi Peter Borotinskij (f. 1948), eka i månsken. Signerad, daterad -95, numrerad 93/300. Motivet: 27x22 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:28)
1253 3213 Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Fågel och blå druvor. Signerad, daterad -91, HC-upplaga. Motivet: 49x71
1253 3036 Färglitografi Pietro Dalla Santa (1931-2002), Sverige. Isbrytare vid Slussen. Signerad, numrerad 98/250. Motivet: 37x53 cm
1253 3390 Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Gamla Stan. Signerad, numrerad 188/310, Signerad. Motivet: 34x37 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:07)
1253 8092 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 207/310. Motivet: 30x22
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:01)
1253 7144 Färglitografi Sent 1800-tal, barn. Motivet: 61x41
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:36)
1253 3203 Färglitografi Stellan Mörner (1896-1979), Sverige. Signerad, numrerad 165/300. Motivet: 28x34 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:39)
1253 3202 Färglitografi Stellan Mörner (1896-1979), Sverige. Signerad, numrerad 33/350. Motivet: 28x35 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:38)
1253 9010 Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, numrerad 26/150. Motivet: 59x81
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:32)
1253 9001 Fästmansservis 6 delar, Herend. Diameter: 32
1253 3325 Fat Kosta Boda, "Energy", 38x38
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:50)
1253 3461 Fat Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Ekeby, 26,5x26,5
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:41)
1253 1228 Fat silver, 1912. Diameter: 18,180g
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:05)
1253 3231 Fat Tenn, 1700-/1800-tal, 6 st. Diameter: 21-35
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:30)
1253 3229 Fat Tenn, 1845. Diameter: 46
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:37)
1253 3434 Fat med hänklar Sterlingsilver. Georg Jensen, Danmark. Svenska importstämplar. Längd: 13 cm. Vikt: ca 70g
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:29)
1253 3117 Fat på fot Kina, diameter: 17, k. 8
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:07)
1253 9260 Fåtölj design: Carl Malmsten (1888-1972), "Patronen", Sverige, med nackkudde
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:54)
1253 3366 Fåtölj Erik Wörtz, Kolding, 1960-tal
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:56)
1253 9142 Fåtölj Skinn
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:35)
1253 9143 Fåtölj Skinn
1253 6141 Fåtöljer Ett par, Anton Johansson för Stockholmsutställningen 1930
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:03)
1253 3194 Fåtöljer ett par, Karl Johan-stil
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:20)
1253 9378 Figurin gjutjärn, bemålad. Höjd: 13,5 cm
1253 3070 Figuriner 10 st. Goebel. Höjd: 7 - 12
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:55)
1253 3177 Figuriner 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg. Höjd: ca 4-12 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:34)
1253 2016 Flintlåsgevär med bajonett. Längd: 180
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:57)
1253 3104 Formar + burkar &, karotter, bland annat Picknick & Pyro. Längd: 11-21. Diameter: 12-24
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:09)
1253 3397 Formar 3 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Pyro, Gustavsberg 1929-1955, eldfast gods med brun dekor. Längd: 19-29
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:17)
1253 3130 Fotoramar diverse, 12 st
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:06)
1253 3408 Fotpallar ett par. Längd: 93
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:45)
1253 3016 Fruktknivar 11 st, silver, 1927. Längd: 16. Vikt: 315 g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:59)
1253 3250 Gafflar 9 delar, silver. Vikt: 240 g. Längd: 13,5-19,5 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:36)
1253 3399 Gallerskål dekor i famille rose, Kina. Längd: 20, höjd: 8 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:19)
1253 3290 Gardiner 2 längder, ca 230cm. Längd: 218cm. Höjd: 117cm.
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:16)
1253 3261 Gitarr Akustisk, Spanien. Längd: 100cm.
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:05)
1253 3095 Glasservis ca. 35 delar, rutslipade, Orrefors. Höjd: 11 -15
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:45)
1253 3246 Glasservisdelar 24 delar, Iittala, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. "Kekkerit". Höjd: 7 - 13
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:29)
1253 3041 Glasservisdelar 26 delar, Sickan, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta. Höjd: 9 - 13
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:21)
1253 3077 Glasskål på fot med fat, 1800-tal. Höjd: 16 + , diameter: 24 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:50)
1253 3403 Glasskulpturer 2 st, Monica Backström (f. 1939), Sverige. Svampar. Höjd: 12-15
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:22)
1253 3137 Golvlampa Ateljé Lyktan, 80-tal. Tota. Höjd: 109cm.
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:37)
1253 9104 Golvlampa Bergbom. Höjd: 146
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:46)
1253 3311 Golvlampa Boréns, mässing. Höjd: 131 ca
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:26)
1253 9307 Golvlampa höjd: 175 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:31)
1253 3312 Golvlampa mässing, Belid. Höjd: 116
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:27)
1253 3061 Golvlampa mässing. Höjd: ca 155
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:01)
1253 3060 Golvlampa trä och mässing. Höjd: ca 160 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:00)
1253 3059 Golvlampa trä, 1940-tal. Höjd: 160 ca
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:59)
1253 3068 Golvlampa Uplight, Ateljé Lyktan Åhus, metall. Höjd: 182
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:24)
1253 3446 Golvlampor Ett par, Reijmyre Armaturfabrik. Tota. Höjd: 130cm.
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:51)
1253 9049 Golvskulptur Lasse Stevenfeldt (1930-2014), "Hörnom", mässing och trä, ej signerad. Höjd: 217 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:57)
1253 3294 Golvur 1700-tal. Höjd: 210
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:59)
1253 3431 Gouache Oidentifierad konstnär. Signerad, 1957, Ballerina, 36x25
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:43)
1253 3164 Gravyrer 2 st, "IO et Jupiter & La Savoyarde". Motivet: 30x22 ca
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:03)
1253 9020 Gravyrer 2 st, Djur. Motivet: 23x9
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:49)
1253 1103 Handspegel silver, 1910. Höjd: 30cm. Bruttovikt: ca 272g.
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:54)
1253 3581 Handspegel silver, C H Hallberg, 1919. Längd: 39cm. Bruttovikt: ca 355g.
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:42)
1253 3232 Herrbetjänt höjd: 106 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:31)
1253 3063 Herrbetjänt Höjd: 106cm. Bredd: 45cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:04)
1253 3245 Hörnväggskåp Allmogestill. 49, djup: 24 cm, höjd: 62 cm, nyckel
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:22)
1253 9201 Ikon trä, 29x23
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:48)
1253 3079 Industrilampa Metall, Frankrike. Höjd: 38
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:02)
1253 3039 Industrilampor 3 st. Aluminium / glas, Castaldi, Italien. Höjd: ca. 30
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:16)
1253 3265 Jordglob med belysning. Höjd: 44,5 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:08)
1253 3252 Kaffeburk Buss, Engwall Hellberg AB, Plåt. Längd: 34 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:40)
1253 3105 Kaffekanna Blå Blomst, Royal Copenhagen, II-sortering. Höjd: 22
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:12)
1253 3463 Kaffekvarn + strykjärn, 3 delar, modell äldre. Längd: 11,5-16,5 cm, djup: 10-11,5 cm, höjd: 15-19 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:03)
1253 1225 Kaffeskedar 12 st, silver, Rosenholm, Jacob Ängman. Längd: 12 cm. Vikt: ca 180g
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:47)
1253 9222 Kallskål med lock, Tenn, 1800-tal. Diameter: 22
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:05)
1253 3073 Kalvskinn ca. 115x120
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:15)
1253 9245 Kandelabrar Ett par, jugend, metall. Höjd: 37 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:43)
1253 3008 Kanna + dubbelkarotter, 3 delar, nysilver. Längd: 23-27, höjd: 17 cm, bland annat Dufva
1253 2088 Kanna brons, Egypten, 1700-tal, proveniens Kulturen i Lund. Längd: 18, höjd: 18 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:12)
1253 1119 Kanna silver, Sheffield 1911. Höjd: 20, vikt: ca 400 g
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:02)
1253 3007 Kärl med handtag för vattenbad, Tenn / mässing / trä. Höjd: 26
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:18)
1253 3163 Karmstol senbarock. Höjd: 117
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:01)
1253 3295 Karmstolar ett par, Karl Johanstil
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:52)
1253 3046 Karott porslin / nysilver + uppläggningsfat, Rörstrand. Längd: 30
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:44)
1253 9393 Kikare fodral, Everlite, 7x50, Field 7. 1 grader. Höjd: 18
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:35)
1253 3471 Kina 3 delar, porslin. Höjd: 5-11
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:21)
1253 3155 Kista 1800-tal. Längd: 55, nyckel
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:47)
1253 3025 Klotlampa höjd: 60 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:38)
1253 3383 Kökspall 1950-tal. Höjd: 62 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:51)
1253 3086 Konsolbord med stenskiva. Bredd: 50. Djup: 25 cm, höjd: 65 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:22)
1253 8120 Konsolbord Rokokostil, antik. Bredd: 92. Djup: 47 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:59)
1253 3134 Konstglas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda, ateljé. Signerad. Höjd: ca 12 cm. Diameter: ca 14,5 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:28)
1253 3014 Koppar 9 delar, Krögarhuset. Höjd: 4-10 cm, diameter: 10-25 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:06)
1253 3459 Koppar Med fat, Ekeby, 6 koppar 5 fat. Höjd: 5 cm, diameter: 10-15,5 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:36)
1253 3349 Kopparkärl 3 delar. Höjd: 21-27 cm, diameter: botten: 18-24,5 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:57)
1253 3393 Kuriosa 3 delar, Stämpel + skål + brevpress. Höjd: 6-10 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:13)
1253 3072 Läderklädsel till skrivbord, 73x123 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:10)
1253 3253 Lampetter ett par. Höjd: 36
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:42)
1253 3300 Ljuskrona höjd: 60 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:06)
1253 3301 Ljuskrona höjd: 90 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:07)
1253 3276 Ljuskrona rokokostil. Höjd: 70
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:18)
1253 3100 Ljusstakar 4 st. Ivar Ålenius Björk (1905-1978), Sverige. "Liljan". Mässing. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:10)
1253 9041 Ljusstakar ett par, brons, antik. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:22)
1253 9039 Ljusstakar Ett par, Karl Johan, mässing. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:12)
1253 3156 Ljusstakar Ett par, mässing, No 59. Höjd: 21
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:48)
1253 1227 Ljusstakar ett par, silver, 1964. Höjd: 21 cm, bruttovikt: ca 730 g
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:59)
1253 1047 Ljusstakar Ett par, silver, CESON, 1981. Höjd: 14cm. Bruttovikt: ca 364g (182g+ 182g)
1253 1218 Ljusstakar ett par, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1961. Höjd: 15,5 cm, bruttovikt: 485g
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:22)
1253 1184 Ljusstakar Ett par, silver, MGAB, 1957. Höjd: 21 cm. Bruttovikt: Ca 557g (277 g, 280g)
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:22)
1253 3278 Ljusstakar Ett par, silver, MGAB, 1972. Höjd: 19,5cm. Vikt: ca 247g (129g+ 118g)
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:30)
1253 1019 Ljusstakar Ett par, silver, Tore Eldh, Göteborg, 1969. Höjd: 12cm. Vikt: ca 453g (221g+ 232g)
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:45)
1253 1034 Ljusstakar Ett par, silver. Höjd: 16 cm. Vikt: ca 802 g. (405g+ 397g).
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:12)
1253 1220 Ljusstakar ett par, Sterling. Höjd: 16
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:47)
1253 1072 Ljusstakar Ett par, Sterlingsilver, Borgila, 1963, graverad. Höjd: 5,5 ca. Vikt: ca 179g (91g+ 88g)
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:12)
1253 2089 Ljusstake bly, förgylld, antik. Höjd: 20 cm
1253 3012 Ljusstake metall, England. Höjd: 10 cm
1253 3020 Ljusstake Papegoja. Höjd: 29
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:01)
1253 1075 Marmeladskedar Ett par, silver, jugend, i etui. Längd: 15 cm. Vikt: ca 60g
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:27)
1253 3372 Matsalsskåp Alm. Bredd: 130. Djup: 45 cm, höjd: 112 cm, nyckel
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:25)
1253 3379 Matservis 50 delar, Woods & sons, England
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:40)
1253 9270 Matservis ca 65 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Dart, Gustavsberg 1977-1984
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:28)
1253 3030 Matservis ca. 50 delar, Iris Rörstrand
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:20)
1253 3442 Matservis Copeland Spodes Tower, England, ca 75 del
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:02)
1253 3400 Matservisdelar 30 del ca, Tyskland
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:20)
1253 3098 Matservisdelar 30 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. LYX, Gustavsberg
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:59)
1253 3099 Matservisdelar 40 delar, Iris, Rörstrand
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:11)
1253 3188 Matservisdelar Rörstrand, Svenska slott, ca 45 delar
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:08)
1253 3385 Matskedar 4 st. Silver, Dufva, Snäckan. Längd: 22,270g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:55)
1253 1049 Matskedar 5 st, silver, Schwart 1804, Hiulström 1789, Leffler 1826, Ericson 1805, Öberg 1792. Längd: 21-22cm. Vikt: ca 260g.
1253 3469 Matskedar 7 st, silver, 4 + 2 + 1 delar. Längd: 18-18,5. Vikt: 320 g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:19)
1253 3106 Matta Anatolien, 1800-tal, Yastik, 49x92
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:27)
1253 3056 Matta Orientalisk Keshan, 243x355
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:42)
1253 3166 Matta orientalisk, 100x188
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:30)
1253 9342 Matta orientalisk, 125x193
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:44)
1253 3292 Matta orientalisk, 145x297
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:21)
1253 3271 Matta orientalisk, 92x142
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:13)
1253 3361 Matta orientalisk, Galleri, 102x277
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:30)
1253 9340 Matta Orientalisk, Galleri, 76x257
1253 3360 Matta orientalisk, Galleri, 98x318
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:26)
1253 3042 Matta Orientalisk, Hatchlou, 150x210
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:26)
1253 9374 Matta Orientalisk, Kolyay, 135x235
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:29)
1253 3167 Matta Röllakan, otydlig signatur, 140x178
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:33)
1253 3168 Matta Röllakan, Signerad RC, Rakel Carlander, 167x245
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:44)
1253 3083 Matta Sumak, 100x200
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:14)
1253 3081 Matta Sumak, 81x72
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:08)
1253 9343 Mattor 2 st, Orientaliska. Längd: 110-118, bredd: 71-72
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:44)
1253 3243 Mikroskop Carl Zeiss Jena, i skåp. Längd: 23, djup: 24 cm, höjd: 35 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:17)
1253 3052 Miniatyrer 10 delar, keramik, bland annat Lisa Larson. Höjd: 3 - 7
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:06)
1253 3273 Modellbilar 2 st, Schuco, metall. Längd: 16, "Grand Prix Racer", No 1070
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:13)
1253 3015 Modellskepp längd: 60 cm, höjd: 54 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:14)
1253 9409 Modelltåg + räls, Fleischmann
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:01)
1253 3021 Mortel med stöt, mässing. Höjd: 12
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:57)
1253 2075 Oljemålning 1800-tal, E Colls, Signerad, "shipping on The Thames Estuary". Olja på duk, ca 30x50 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:19)
1253 3013 Oljemålning 1800-tal, Påskrift a tergo R H Gilchrist, damporträtt. Olja på duk, 30x24
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:02)
1253 3129 Oljemålning Aage Backausen, Kustmotiv med hustak, signerad. Olja på duk, 54x69
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:39)
1253 3179 Oljemålning Alfred Wetterström (1863-1934), Stockholm mot Skeppsholmen. 1896. Olja på duk, 37x51 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:11)
1253 9299 Oljemålning Allan Andersson, Kungsörnar, signerad. Olja på duk, 37x48
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:25)
1253 9284 Oljemålning Allan Andersson, Sädgäss, signerad. Olja på duk, 38x46
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:07)
1253 3065 Oljemålning Anshelm Dahl (1897-1964), Sverige. Sommaridyll, signerad. Olja på duk, 60x98
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:07)
1253 9097 Oljemålning Axel Dahlström, Visby, 1905. Olja på duk, 24x31
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:53)
1253 3473 Oljemålning Boris Ottenberg (1891-1946), Sverige. Kustlandskap. Ekholm Estland, Signerad, daterad -35, oramad. Olja på pannå, 20x27
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:30)
1253 3472 Oljemålning Boris Ottenberg (1891-1946), Sverige. Kustlandskap. Signerad, daterad 1934, oramad. Olja på duk, uppklistrad, 33x50 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:31)
1253 3474 Oljemålning Boris Ottenberg (tillskriven), Marin, ej signerad, Marin, oramad, 26x33
1253 3093 Oljemålning byväg, kopia efter Vlaminck. Olja på pannå, 45x55
1253 2045 Oljemålning Charles Sims (1873-1928), Sittande kvinna med parsol, signerad C Sims. Olja på duk, 90x70
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:01)
1253 3210 Oljemålning Ferdinand Fagerlin (1825-1907), Sverige. "Mein erster fuchs in schlosswald erligt". Signerad, daterad 19 oct 61. Olja på pappannå, ca 23x31 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:40)
1253 3216 Oljemålning Ferdinand Fagerlin (1825-1907), Sverige. Man med skägg, monogramsignerad. Olja på duk, 39x30
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:01)
1253 3339 Oljemålning Folke Hellström (1904-1977), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 35x75 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:45)
1253 3032 Oljemålning Hans Wigert (1932-2015), Sverige. "Måstebete", signerad a tergo, 1981. Olja på pannå, 15x32
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:22)
1253 9099 Oljemålning Harald P Engmann, Fartyg, signerad. Olja på pannå, 98x68
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:01)
1253 3258 Oljemålning Harry Karlsson, 1988, Djurgårdsgatan i Mariefred. Olja på pannå, 26x34
S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:54)
1253 3212 Oljemålning Henning Hougaard (1922-1995), hare, signerad. Olja på duk, 50x70
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:57)
1253 9309 Oljemålning Hildur Cleve (1870-1944), Signerad, daterad 1930. Olja på duk, 36x41
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:32)
1253 9345 Oljemålning Jean Skoglund (1908-1948), Sverige. "Kiruna". Signerad, daterad -43. Olja på duk, 58x72 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:50)
1253 3172 Oljemålning Knut Norman (1896-1977), Sverige. Fiskebåtar, Signerad. Olja på pannå, 38x58
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:59)
1253 3404 Oljemålning kopia, husförhör. Olja på pannå, 60x80
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:23)
1253 3218 Oljemålning M Jonson, skogsparti vid vatten, signerad. Olja på duk, 31x48
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:06)
1253 3410 Oljemålning Madonnan med Barnet, uppfodrad duk, 60x45
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:47)
1253 3140 Oljemålning Manfred Flyckt (1893-1956), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad. Olja på duk, 58x49 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:52)
1253 3139 Oljemålning Manfred Flyckt (1893-1956), Sverige. Gård, signerad. Olja på pannå, 51x60 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:40)
1253 3109 Oljemålning Martin Lindberg (f. 1923), Sverige. "Backmarck". Monogramsignerad. Olja på duk, 45x36 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:46)
1253 3029 Oljemålning Mats Lydén (f. 1952), Sverige. Komposition, signerad. Olja på pannå, 103x152
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:05)
1253 3122 Oljemålning Monica Sangberg (f. 1937), Sverige. Flygande barn över Manhattan. Signerad, daterad -81. Olja på duk, 45x39 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:52)
1253 3092 Oljemålning Munoz, barn, signerad. Olja på duk, 78x59
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:16)
1253 3215 Oljemålning Oidentifierad konstnär, ateljéinteriör, signerad, -49. Olja på pannå, 34x46
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:04)
1253 7120 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, signerad Faller, fåraherde i landskap. Olja på duk, 35x24
1253 3174 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Fruktstilleben, Signerad Thorell -68. Olja på duk, 36x66 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:05)
1253 3435 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kustlandskap med kvinnor, duk på pannå, 27x99
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:52)
1253 2059 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kuststad med fiskebåtar. Olja på pannå, 17x35
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:16)
1253 9416 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap med vattendrag och figurer, Signerad J Malm. Olja på pannå, 32x23 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:43)
1253 3108 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap. Olja på pannå, 31x39
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:45)
1253 2073 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Mansporträtt, Holland 1600-tal. Olja på duk, 80x63
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:43)
1253 3171 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Pallande barn. Signerad Anna Sahlström -80. Olja på duk, 50x65 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:57)
1253 2022 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Porträtt, 1700-tal, ej signerad. Olja på duk, 84x65 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:04)
1253 2072 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Satyr, 1600-tal. Olja på duk, 114x93
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:37)
1253 3424 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad OS, Läsande kvinna. Olja på duk, 80x64, oramad
1253 3414 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Italien. Olja på duk, 41x49
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:54)
1253 3436 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Mås på skär. Olja på pannå, 26x33
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:51)
1253 9318 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Kanal. Olja på duk, 23x35
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:39)
1253 3333 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stockholms inlopp. Olja på duk, 31x42
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:31)
1253 3455 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Tjurfäktning. Signerad. Olja på pannå, 33x40 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:54)
1253 9295 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Venedig. Olja på pannå, 13x21
1253 3138 Oljemålning Olof Arén (1918-2003), Sverige. Cadiz, Signerad. Olja på pannå, 35x45
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:39)
1253 2043 Oljemålning Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Signerad, daterad 1938, Landskap med träd. Olja på duk, 47x60
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:51)
1253 3110 Oljemålning Oskar Lundkvist, Hedbergska Malmgården, Stockholm, signerad, 37x54
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:47)
1253 9285 Oljemålning Per Sundberg, Björkar, signerad. Olja på pannå, 40x32 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:09)
1253 3337 Oljemålning Porträtt. Signerat Allan Norblad (1872-1921), kopia 1908 efter ett original av Carl Peter Lehman. Föreställer fru Benedicta Flensburg (1788-1825), född Thompson. Olja på duk, 60x50
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:41)
1253 3412 Oljemålning Rob Andersson, kust. Olja på duk, 26x45
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:49)
1253 3307 Oljemålning Signerad Gadd, Göteborgs hamn. Olja på duk, 47x39
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:11)
1253 3112 Oljemålning Spadolini. Signerad, daterad 1947, stilleben. Olja på pannå, 60x60
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:52)
1253 3262 Oljemålning Sten Ekendahl (1897-1968), Sverige. Barn på väg, signerad. Olja på duk, 64x45
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:07)
1253 3111 Oljemålning Stig Thiderman (1920-1973), Sverige. Flicka med nät, Signerad. Olja på duk, 52x26
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:49)
1253 3438 Oljemålning Teddy Sempinski (1927-1998), Sverige. Olja på duk, Signerad och daterad Tadeusz Sempinski 1976, "Målnlandskap", 91x73
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:04)
1253 3413 Oljemålning Thorén, 1962, kvinnostudie, signerad. Olja på pannå, 61x62
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 21:21)
1253 9098 Oljemålning U H Phalen, Skå kyrka, signerad. Olja på duk, 36x56
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:03)
1253 1089 Ostkniv silver, Ryssland, omkring 1900, S: t Peterburg. Längd: 23,5 cm, bruttovikt: 102g
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:06)
1253 3418 Paraplyställ höjd: 68 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:01)
1253 9122 Paraplyställ Porslin. Höjd: 46, nutida
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:15)
1253 3362 Parti dukar och servetter, linne, bland annat Tampella. Längd: 28-250cm. Bredd: 28-160cm.
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:27)
1253 3364 Parti handdukar, linne, monogram. Längd: 78cm. Bredd: 45-57cm.
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:36)
1253 8097 Parti nysilver 6 del
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:23)
1253 3257 Parti plåtburkar två kartonger
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:52)
1253 3314 Pianopall rokokostil. Längd: 58
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:42)
1253 3240 Piedestal med stenskiva. Höjd: 35
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:07)
1253 9323 Pigtittare Valnöt, Nyrokoko, längd. 60 cm, djup: 34 cm. Höjd: 71
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:55)
1253 3254 Pipor 6 st. Längd: 56cm.
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:43)
1253 3256 Pipställ + 8 pipor. Höjd: 74cm. Djup: 57cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:45)
1253 3419 Porslin 7 delar, Kina, diameter: 9-22, höjd: 2,5-7
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:34)
1253 3119 Pottskåp sekelskifte 1900, Mahogny / stenimitation. Bredd: 49. Djup: 36 cm, höjd: 101 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:18)
1253 1061 Ragusked silver, JO Östlund, 1856, Gävle, 133g. Längd: 28cm. Vikt: ca 134g.
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:18)
1253 1042 Ragusked silver, Olga. Längd: 30, Monogram MNO, 1851, Sverige. Vikt: ca 127g.
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:27)
1253 3075 Ramar 4 st, ramens innermått: 28x22+ 37x47
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:29)
1253 3074 Ramar Ett par, Gustavianska, 1800-tal, ramens innermått: 33x26, ca
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:25)
1253 3452 Rökbord Funkis, Intarsia, glasskiva. Bredd: 59. Djup: 59 cm, höjd: 57 cm
1253 3308 Rökbord Orientaliskt, Mässingsintarsia, diameter: 47, höjd: 49 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:09)
1253 3088 Rullmålning Kina. Längd: 160cm. Höjd: 64cm.
1253 3299 Salongsbord Karl Johan. Bredd: 84+ 2x23, djup: 70 cm, höjd: 77 cm, nyckel
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:02)
1253 9259 Salongsbord Nyrokoko. Diameter: 101, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:52)
1253 1146 Saltkar silver, St. Petersburg 1844. Längd: 10, bredd: 7,5, höjd: 4,5 cm, vikt: 54 g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:45)
1253 3038 Samovar mässing, Ryssland, 1800-tal. Höjd: ca. 75
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:24)
1253 1213 Såskanna Silver importstämplar 830. Längd: 17 cm. Höjd: 8 cm, vikt: cs 170g
1253 1211 Såsskål silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1916. Diameter: 13,5 cm, höjd: 11 cm, monogram, invändigt förgylld, vikt: 330g
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:04)
1253 9315 Satsbord 3 delar. Ca 47x36 cm. Höjd: 51-57 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:35)
1253 1195 Sedelklämma silver, Georg Jensen, Danmark. Vikt: ca 7g. Längd: 3 cm. Djup: 3 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:03)
1253 3197 Sekretär Sengustaviansk, Mahogny med stenskiva. Bredd:120, djup: 54 cm, höjd: 125 cm, nyckel
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:23)
1253 3193 Sekretär Sent 1800-tdsal. Bredd:98. Djup: 50 cm, höjd: 116 cm, nyckel
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:16)
1253 3136 Serigrafier 2 st, Kjartan Slettemark (1932-2008), Sverige. Ej signerade, lösa blad, bladets mått: 60x50
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:31)
1253 3064 Serveringsvagn mässing och glas. Längd: 60, djup: 35 cm, höjd: 65 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:05)
1253 3067 Servisdelar ca. 30 delar, Spets, Rörstrand
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:22)
1253 3023 Servisdelar Haviland, Bavaria, 5+ 14 st
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:00)
1253 3190 Servisdelar Royal Copenhagen, 9 del
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:13)
1253 3303 Servisdelar Wedgwood, 25 del
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:34)
1253 3096 Sextant mässing, Henry Barrow & Co, London, i låda. Längd: 26, djup: 23 cm, höjd: 14 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:36)
1253 3327 Sideboard 1960-tal, mahogny. Längd: 103, djup: 31 cm, höjd: 75 cm, nyckel
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:56)
1253 6041 Sideboard 50/60-tal, Skjutdörrar, teak / metallben. Längd: 157. Djup: 43 cm. Höjd: 70 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:36)
1253 6040 Sideboard 50/60-tal, teak / metallben. Längd: 105. Djup: 43 cm, höjd: 70 cm
1253 3313 Sideboard mahogny, mässingshandtag. Längd: 138, djup: 53 cm, höjd: 75-77, nyckel
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:28)
1253 3237 Sideboard teak, 1950-/60-tal. Längd: 153, djup: 43 cm, höjd: 79 cm, nyckel
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:57)
1253 9195 Sidenmålning Kina, 25x25
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:46)
1253 3291 Sidenmålning Oidentifierad konstnär. Japan, Signerad, Fågel, 71x43
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:16)
1253 3289 Sidenmålning Oidentifierad konstnär. Japan, signerad, fåglar vid strand, 55x40
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:14)
1253 3107 Silkematta Anatolien, Figural, 125x185
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:36)
1253 2077 Skål + fat, Orrefors, Edward Hald (1883-1980), Sverige. G7 - 29. Diameter: 21, höjd: 13 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:49)
1253 9192 Skål på fot, Jugend. Höjd: 37 längd: 34 cm, diameter: 26 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:42)
1253 3133 Skål på träsockel. Diameter: 9 cm. Höjd: 6 cm (på sockel)
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:18)
1253 1169 Skål silver, på tre ben, Nordeuropa. Diameter: 11, höjd: 11 cm, vikt: 227 g
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:43)
1253 2012 Skål Sterlingsilver, Claes Giertta (f. 1926), Sverige. 1976, Stockholm. Diameter: 16. Höjd: 6 cm. Vikt: ca 333g
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:07)
1253 3395 Skål med lock Kina, diameter: 20, höjd: 12 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:19)
1253 3425 Skålar 2 st, Kina, diameter, diameter: 15-16cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:38)
1253 9107 Skålfat Gustavsberg, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Fajans. Diameter: 30
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:58)
1253 6378 Skåp Axel Larsson (1898-1975), Sverige. Bodafors, Bredd: 118 cm. Djup: 43 cm. Höjd: 155cm, nyckel
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:39)
1253 3270 Skåp Ek, 1940-tal. Bredd: 56, djup: 46 cm, höjd: 62 cm
1253 1166 Sked silver med pärlemor, engelska stämplar. Längd: 25, bruttovikt: 73 g
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:17)
1253 3251 Skedar 18 delar, silver. Längd: 19-23cm. Vikt: 920 g
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:37)
1253 3358 Skedar 22 delar, silver. Längd: 10-21cm. Vikt: 355 g
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:12)
1253 1176 Skedar 4+ 1, silver, 1784. Längd: 19-21 cm ca. Vikt: ca 314g.
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:44)
1253 3249 Skedar Motivet, silver, 9 delar, Längd: 8-17cm. Vikt: 200 g
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:35)
1253 3148 Skrin / kista Tidigt 1800-tal, 48 D, 33, höjd: 24 cm
1253 3451 Skrivbord 30-tal, Alm, Med skåp & hyllor. Bredd: 132, djup: 68 cm, höjd: 72 cm, nyckel
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:46)
1253 3309 Skrivbord England, mässingsdekor. Bredd: 131, djup: 67 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:21)
1253 3320 Skulptur Alice Nordin (1871-1948), Sverige. Viking, järn, gjutarstämplar Herman Bergman. Höjd: 17 cm, inskription
1253 7540 Skulptur brons, efter Milo, Akrobat, stensockel. Höjd: 36
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:03)
1253 3287 Skulptur Buddha, järn, Kina. Höjd: 30
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:50)
1253 3286 Skulptur Buddha, mässing, Kina. Höjd: 27
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:46)
1253 8113 Skulptur Keramik, Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Diameter: 7
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:27)
1253 3165 Skulptur Klas-Göran Klaesson (Klase J: r) (1945), Adam & Eva, Keramik/träsockel, Höganäs. Signerad, daterad -78. Höjd: 20,5
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:06)
1253 3443 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Katt ur Stora Zoo, Gustavsberg 1958-1979. Målad och glaserad stengodslera. Längd: 32 cm. Höjd: 11,5 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:10)
1253 4017 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Stina med katt, ej signerad förlaga i chamottelera, Gustavsberg 1950-tal. Delvis målad och glaserad chamottelera. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:31)
1253 3176 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Viktoria ur Sekelskifte, Gustavsberg 1975-1983. Målad och delvis glaserad stengodslera. Höjd: ca 20 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:33)
1253 3275 Skulptur Sten, efter Antiken. Höjd: 59
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:23)
1253 9422 Skulptur trä. Man på häst. Asien, Höjd: 45
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:06)
1253 3427 Skulpturer + vas, 4 delar, porslin / trä, Kina. Höjd: 12-19
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:41)
1253 3439 Skulpturer 5 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. All världens barn, Gustavsberg. Höjd: 10,5-13 ca
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:16)
1253 3234 Slagbord bemålat. Bredd: 35 + 2x57. Djup: 75 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:42)
1253 3043 Snapsglas 8 st. Omkring 1900. Höjd: 14
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:37)
1253 3388 Snedklaffsekretär England, 1700-/1800-tal, mahogny. Underskåp till Skrivskåp, Bredd:115. Djup: 60 cm. Höjd: 103 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:05)
1253 3422 Snusflaskor + sigill, 8 st, Kina. Höjd: 5-9
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:36)
1253 3184 Sockerskål silver. Längd: 13. Vikt: 230 g
1253 1210 Sockerskål med lock silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, Stockholm, 1917. Invändigt förgylld. Monogram. Längd: 24 cm. Höjd: 19 cm. Vikt: 379g
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:03)
1253 3198 Soffa Karl Johanstil. Längd: ca 190
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:32)
1253 3407 Soffbord teak. Bredd: 110, djup: 50 cm, höjd: 58 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:34)
1253 1053 Soppslev silver, 1809, träskaft. Längd: 41cm. Bruttovikt: ca 112g.
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:38)
1253 8170 Soppslev silver, 1852, träskaft. Längd: 41, bruttovikt: ca 100 g
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:20)
1253 1114 Soppslev silver, CG Hallberg, 1916. Längd: 32 cm. Vikt: 155 g
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:30)
1253 1060 Soppslev silver, GHÅ Georg Henrik Åkerberg, Växjö, 1821, trähandtag. Längd: 43cm. Bruttovikt: ca 149g
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:15)
1253 3297 Spegel 1880-90-tal, bemålad. Höjd: 190 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:02)
1253 3318 Spegel 1950-tal, teak, 69x42
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:38)
1253 3417 Spegel 67x57
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:00)
1253 3277 Spegel 95x75
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:22)
1253 3182 Spegel Gustaviansk stil, 86x61
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 21:03)
1253 9053 Spegel Karl Johan, mahogny. Höjd: 109
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:10)
1253 3153 Spegel rokokostil, 102x48
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:45)
1253 3368 Spegel Sent 1800-tal, slipat glas, 162x98
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:20)
1253 9332 Spegellampett Gustaviansk stil. Höjd: 57 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:59)
1253 3066 Spegellampetter Ett par, Regnaholm, ur IKEA: s 1700-talsserie. Höjd: 57
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:17)
1253 3293 Speldosa sent 1800tal. Längd: 31
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:32)
1253 3116 Stekfat Kina. Längd: 27
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:06)
1253 3317 Stol 1960-tal, Venus-modell, höj / sänkbar
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:30)
1253 3282 Stolar 4 st, Leksandsmodell
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:32)
1253 3238 Stolar 4 st. 1960-tal
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:04)
1253 3149 Stolar 7 st, NESTO, pinnmodell
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:01)
1253 3244 Stolar Ett par, bonad björk
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:21)
1253 3283 Stolar Ett par, gustaviansk stil
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:35)
1253 3239 Stolar Ett par, Josef Frank-tyg
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:05)
1253 3387 Stolar Ett par, Karl Johan, Björk
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:03)
1253 3224 Stop + bägare, 3 delar, Tenn, 1800-tal. Höjd: 13-19
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:22)
1253 3221 Stop 2 st, Tenn, 1800/1845. Höjd: 25-28
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:21)
1253 3220 Stop Tenn, 1731. Höjd: 24
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:24)
1253 3386 Svanstol 1800-tal
1253 9333 Sybord Rokokostil, mahogny, Bredd: 64cm. Djup: 41cm, höjd: 76 cm, nyckel
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:00)
1253 9253 Taburetter ett par, Karl Johanstil. Längd: 46 cm. Djup: 48 cm, höjd: 63 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:44)
1253 9035 Takarmatur "AJ-pendel", Arne Jacobsen för Louis Poulsen. Diameter: 50 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:01)
1253 3458 Takarmatur koppar och glas. Höjd: 30 ca
1253 3069 Takarmatur mässing och glas. Höjd: ca 45
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:49)
1253 9140 Takarmatur med prismor. Höjd: 90
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:38)
1253 3302 Takarmatur Philips. Diameter: 45
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:28)
1253 9194 Takarmaturer ett par, Verner Panton (1926-1998), Danmark. Flowerpot. Diameter: 22
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:49)
1253 3263 Tamburmajor höjd: 195 cm
1253 9079 Tavla Venedig, Pietra dura, 15x9
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:45)
1253 3321 Te / kaffekoppar 15 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:44)
1253 3470 Tedosor 2 st, Kina. Höjd: 11,5
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:19)
1253 3248 Teglas 7 st. + 1 hållare, Tsaikka, Iittala Timo Sarpaneva. Höjd: 8
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:32)
1253 3011 Teglashållare 6 st, Persien, 5 med glas. Höjd: 8cm. Diameter: 7cm.
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:39)
1253 3259 Tegods 13 delar, "Sylvia", Rörstrand 1976-1982. Dekor av Sylvia Leuchovius på gods av Marianne Westman till Rörstrands 250-årsjubileum 1976. Porslin med dekor av penséer
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 21:01)
1253 9377 Tekanna mässing, 1800-tal, England. Höjd: 18. Längd: 31 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:38)
1253 3460 Tekoppar 3 st med dekor i koboltblått mot vit botten, varav två "Valencia" (Ulla Procopé, Arabia)
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:39)
1253 3185 Tekoppar med fat, omkring sekelskiftet 1900
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:06)
1253 3120 Telefonbänk England. Längd: 80, djup: 37 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:19)
1253 3222 Tenn 5 delar, 1800-tal. Höjd: 6-20
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:19)
1253 9395 Tillskärarsax längd: 29 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:39)
1253 3131 Trädgårdsbänk gjutjärn, ribbor av trä. Längd: 126 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:26)
1253 3331 Trädgårdsgrupp bord + 2 stolar, Gjutjärn
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:28)
1253 9075 Trädgårdsskulptur Häst med vagn, sten. Längd: 57, höjd: 40 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:20)
1253 3159 Träsnitt Japan. Motivet: 23x31
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:52)
1253 3173 Träsnitt Oidentifierad konstnär. 2 st, Signerade, Kvinna & Pyramider. Motivet: 64x30 & 25x71
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:01)
1253 3071 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Vintermotiv med lada, 59/110, signerad, -69. Motivet: 37x50
1253 1181 Tumlare 2 st, C F Carlman, 1951. Höjd: 3, diameter: 6 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:47)
1253 3214 Tusch Kina, Kalligrafi, 31x78
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:15)
1253 3090 Tvättservis 4 delar, Villeroy & Boch. Diameter: 8,5-40 cm. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:11)
1253 1209 Uppläggningsbestick 2 delar, silver, Paul Petersen, Danmark. Längd: 26, vikt. Vikt: 230g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:40)
1253 3049 Uppläggningsfat + 2 skålar, porslin, Al Wallander, Rörstrand. Diameter: 33 + längd: 19 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 21:03)
1253 1041 Uppläggningssked Sterlingsilver, Georg Jensen, Danmark. Längd: 21,5cm. Vikt: ca 90g.
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:19)
1253 1180 Uppläggningsskedar 3 st, silver, Danmark, E Linde 1929, CHF 1927 & JS Jens Sinding 1939. Längd: 23-27 cm. Vikt: ca 210g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:03)
1253 3454 Våg modell äldre. Längd: 28 cm, höjd: 26 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:58)
1253 9292 Väggarmatur 1940-tal. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:18)
1253 3324 Vägglampor 2 st, 50/60-tal, FAB. Längd: 37 cm, djup: 13 cm, höjd: 37 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:50)
1253 3085 Vägglyktor utomhus, ett par, metall / glas. Höjd: 40
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:22)
1253 9397 Vägglystrar Ett par, Gustaviansk stil. Höjd: 65 cm ca
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 21:01)
1253 3080 Väggpendyl Gustaviansk stil. Höjd: 52
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:06)
1253 2009 Väggpendyl Olof Ljungdahl, Gustaviansk. Höjd: 95, nyckel
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:23)
1253 3094 Vagnslykta metall / glas, modell äldre. Höjd: 46
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:27)
1253 9305 Vas + fat, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta. Diameter: 25 cm, höjd: 27 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:29)
1253 9388 Vas glas, reliefdekor. Höjd: 15
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:14)
1253 3124 Vas Göran Wärff (f. 1933), Sverige. Kosta Boda, No: 40057. Höjd: 27
1253 9183 Vas Höganäs, AJ. Höjd: 42
1253 3044 Vas keramik, P Ipsen, Danmark. Höjd: 14
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:38)
1253 3319 Vas Konstglas, grön / gulddekor. Höjd: 16
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:40)
1253 9081 Vas Nils Emil Lundström (1865-1960), Sverige. Rörstrand. Höjd: 36
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:15)
1253 3187 Vas överfångsglas, Jugend, Signerad. Höjd: 13,5
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:05)
1253 9205 Vas Pirkenhammer. Höjd: 26 längd: 40 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:56)
1253 3398 Vas Porslin, Jugend, Relief. Höjd: 14
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:17)
1253 7014 Vas Rey Urban (1929-2015), Sverige. Sterlingsilver, Stockholm 1958. Höjd: 17 cm. Vikt: ca 110g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:32)
1253 3357 Vas Rörstrand, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Höjd: 15
1253 3345 Vas Savoy, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Iittala, höjd. 2. Längd: 16
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:53)
1253 9212 Vaser 2 st, Upsala-Ekeby. Höjd: 21-24
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:58)
1253 2081 Vaser ett par, brons, stpl. Meiji, Japan omkr. 1900. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:25)
1253 3420 Vaser ett par, Kina. Höjd: 32
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:39)
1253 3423 Vaser / bojaner 6 delar, Kina. Höjd: 14-25
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:37)
1253 3440 Vettar 2 st. Längd: ca 50
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:26)
1253 3183 Vinglas 11 st, olivslipade. Höjd: 16
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:56)
1253 3255 Vitrinskåp bemålat. Bredd: 114, djup: 53 cm, höjd: 198 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:47)
1253 9206 Vitvinsglas 12 st. Höjd: 18
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:54)
1253 3396 Ytterfoder 2 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 13-16
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:16)
1253 3344 Ytterfoder 3 st. Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 15, diameter: 13 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:52)
1253 3341 Ytterfoder diameter: 31 cm, höjd: 22 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:48)
1253 3347 Ytterfoder Ett par. Höjd: 30 längd: 16 cm, nutida
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:55)
1253 3348 Ytterfoder Ett par. Längd: 35, höjd: 18 cm, nutida
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:56)
1253 3009 Ytterfoder Italien. Längd: 33, höjd: 17 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 19:32)
1253 3121 Ytterfoder Jugend, mässing. Diameter: 27, höjd: 20 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 18:48)
1253 3346 Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 25 cm. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2019 20:54)