1159 8063 Akryl Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Modell, signerad, pannå, 32x50
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 18:01)
1159 8028 Akvarell Gustaf Fredriksson (1901-1982), "Orädd från Häverö", Capt E Jansson, motivet: 26x34
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 18:35)
1159 8082 Akvarell Oidentifierad konstnär, Ryssland, Modell, 24x35
S�ldes f�r 18.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 21:05)
1159 8110 Armband 18 k. Ca 51 g, längd: 18,5 cm
S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 19:35)
1159 8010 Bestickuppsättning silver, Rosenholm, Jacob Ängman, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 128 del
S�ldes f�r 23.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 19:30)
1159 8017 Bläckställ omkring 1900, Dromedar, snäcka / mässing / brons, längd: 16 cm, höjd: 16 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:31)
1159 8022 Blandteknik Georges Stein (1870-1955), Paris, "Rue de la Paix", vy mot Colonne Vendome, 30x40
S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 18:58)
1159 5038 Blandteknik Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. På papper, med dedikation, Löst blad, bladets mått: 23x21
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 19:38)
1159 8052 Blandteknik Verner Thomé (1878-1953), Finland. Skärgårdsbild, signerad, motivet: 44x53
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:04)
1159 8077 Bordslampor Ett par, Dario Tognon, Dania, Studio Celli för Artemide, Italien, 1969. Lackerat, gjutet aluminium, etikettmärkt, höjd: 42 cm
S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:45)
1159 8003 Bordsur Frankrike, Paris, "Le Roy", 1800-tal, på marmorsockel, marmorsockelns längd ca 39 cm, total höjd ca 27 cm, lösa delar, (fötter) förvaras i kassan
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 18:59)
1159 5336 Burk med lock, glas, Elli Ferro, Murano, Italien, Firma Svenskt Tenn. Opalin och mässing, diameter: 10 cm, höjd: 9 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:15)
1159 8002 Damarmbandsur Patek Philippe, 18 k, 1964. Längd: ca 18 cm, vikt: 38,5 gr brutto
S�ldes f�r 26.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 18:43)
1159 8090 Färglitografi Lennart Jirlow (f. 1936), Sverige. Signerad och numrerad 154/285, signerad, motivet: 54x64
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 19:04)
1159 8096 Fåtölj + fotpall, "Farmor", Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. AB OH Sjögren, Tranås
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 19:20)
1159 8038 Fåtölj Eero Aarnio (f. 1932), Finland. Åskbollen (Ball chair)
S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 19:33)
1159 8105 Fåtöljer Ett par, Skrindan, Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-1997)
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 18:08)
1159 8103 Fåtöljer Ett par, Skrindan, Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-1997), Sverige. Tyg Josef Frank
S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 18:44)
1159 8035 Flygplanspropeller Rolls Royce, Trä, metallskoning, längd: ca 330
S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 19:17)
1159 8042 Garderobsskåp Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Finland Formpressad Plywood, 1930-tal, Formgiven för Paimio Sanatorium 1932-33, längd: 80 cm, djup: 30 cm, höjd: ca 202 cm. För väggmontering
S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:31)
1159 8013 Glasservis Kristall, Boda Pompadour, ca 80 delar. Glasens höjd 6,5 - 20 cm, karaff 39 cm
S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:27)
1159 4322 Golvlampa Gustav Axel Berg, (1891-1971), Signerad, 1930-/40-tal, höjd: 225 cm
S�ldes f�r 56.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:13)
1159 8026 Gravyrrulle Jean Lepautre (1618-1682), Frankrike. Karl X Gustavs begravning, 1660. 31x450 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:49)
1159 8045 Gunghäst Gloria Caranica ( 1931), "Rocking Beauty", Designad 1964-66, "Creative playthings, Princeton NJ", trä
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 18:17)
1159 8106 Hänkelvas Giovanni de Simone (1930-1991), Italien. 1960-tal, fajans, höjd: 30 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 19:01)
1159 8034 Karmstolar ett par, Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. ”Liljan”, Fritz Hansen, Danmark 1971. Stålben, vitlackerade sitsar, märkta FH FRITZ HANSEN MADE IN DENMARK 1971, höjd 80 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 19:16)
1159 8041 Matbord Teak, Hos Wulff, Copenhagen, längd: 180 cm, djup: 105 cm, höjd: 73 + 4 iläggx40-80
S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:32)
1159 8032 Matsalsskåp Rokoko, Betsad furu, längd: 135 cm, djup: 52 cm, höjd: 204 cm
S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 21:05)
1159 8030 Matta orientalisk, Ghom, silkeinslag, semiantik, 132x215
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 19:58)
1159 8083 Matta orientalisk, Keshan, Semiantik, 320x440
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 18:43)
1159 8088 Oljemålning Axel Fahlcrantz (1851-1925), Sverige. 1898,100x160
S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 19:10)
1159 8056 Oljemålning Axel Haartman (1877-1969), Finland. Kimito, skärgårdslandskap med segelbåt, signerad, olja på pannå, 48x72
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 18:38)
1159 8074 Oljemålning Carl Wilhelm Jaensson (1853-1931), Sverige. Motiv från Grez-sur-Loing, 1880-tal, signerad, duk, 42x33 cm
S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:40)
1159 8081 Oljemålning Charles-Théodore Frère (1815-1888), Frankrike. Orientaliskt motiv, 24x39 cm
S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:42)
1159 8047 Oljemålning Eduard Ole (1898-1995), Sverige. "Toledo", signerad Eduard Ole -61, duk, 83x68
S�ldes f�r 18.500 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:40)
1159 8016 Oljemålning Emil Ekman (1880-1951), Sverige. Fiskebåtar, 80x117
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:18)
1159 8067 Oljemålning Francis de Erdely (1904-1959), USA. Modell, signerad, duk, 80x70 cm
S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 19:20)
1159 8064 Oljemålning Harald Lindberg (1901-1976), Sverige. "Havtornsstrand, Utanå", signerad, duk, 33x50
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 18:05)
1159 8053 Oljemålning Harald Lindberg (1901-1976), Sverige. "Solbad i skärgården", signerad, duk, 54x65
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:11)
1159 8091 Oljemålning Jiri Georg Dokoupil (f. 1954), Tjeckien. " Enamoradus", Erotiskt motiv, signerad 1989, duk 162x97
S�ldes f�r 55.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 21:12)
1159 8075 Oljemålning Kustmotiv, signerad Aminoff, daterad 1895. Olja på pannå, 27x35 cm
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:26)
1159 8057 Oljemålning Louis Sparre (1863-1964), Sverige. Motiv från Gotland, signerad L Sparre -44, pannå, 54x73
S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 18:41)
1159 8070 Oljemålning Mikko Oinonen (1883-1956), Sverige. Landskap, signerad, olja på pannå, 33x41
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 19:07)
1159 8069 Oljemålning oidentifierad konstnär, Kina. Fartygsporträtt, 1800-talets första hälft, 45x60
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 19:05)
1159 3403 Oljemålning Oscar Björck (1860-1929), Sverige. Skånskt vårlandskap, efter Gustaf Rydberg. Signerad, olja på duk, 43x64 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:37)
1159 8055 Oljemålning Pelle Åberg (1909-1964), Sverige. "I väntsalen", signerad, duk, 92x73 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 18:25)
1159 8049 Oljemålning Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Liggande modell, signerad Olofsson, duk, 73x113
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:49)
1159 8065 Oljemålning Reidar Aulie (1904-1977), Norge. Vårvinter, signerad, pannå, 46x55 cm
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 18:06)
1159 8048 Oljemålning Sam Uhrdin (1886-1964), Sverige. Kvinnor i eldsken, signerad, duk, 72x90 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:49)
1159 8019 Oljemålning Seth Roland Martin (1886-1925), Sverige. 1923, Skärgård, 48x60
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:42)
1159 8005 Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Kåta, signerad, 45x55
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 19:36)
1159 8087 Oljemålningar 2 st, Gustav II Adolf & Drottning Kristina, 1800-tal, 21x14, pannå
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 18:14)
1159 8027 Ryamatta "Tigerfällen", Barbro Nilsson, Märta Måås-Fjetterström AB, osignerad. Rund, rosaröd botten med stort rutmönster i olika gröna och vinröda nyanser, smal rosaröd bård. Levererad från verkstaden 1966 (första varianten av Tigerfällen komponerad 1946). Diameter: 250 cm
S�ldes f�r 42.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:51)
1159 8036 Sideboard Hos Wulff, Copenhagen, teak, längd: 190 cm, djup: 45 cm, höjd: 80 cm
S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 19:24)
1159 5001 Skål på fot, silver, Mema, Lidköping, 1991, Erik Löfman, diameter: 16 cm, höjd: 6 cm, vikt 277g
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:10)
1159 8100 Skålar på fot, Ett par, slipat glasfat på silverfot, troligen Österrike, 1800-talets andra hälft, nagg, diameter: 14 cm, höjd: 17,5 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:16)
1159 5241 Skrin glas, Elli Ferro, Murano, Italien, Firma Svenskt Tenn. Opalin och mässing, längd: 14 cm, djup: 9 cm, höjd: 10 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 18:31)
1159 8011 Skulptur Eric Grate (1896-1983), Sverige. Kärlekspar, gjutarstämpel Herman Bergman, mörkpatinerad brons, höjd 13,5, längd 22 cm
S�ldes f�r 17.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:38)
1159 8012 Skulptur Eric Grate (1896-1983), Sverige. Kärlekspar, gjutarstämpel Herman Bergman, mörkpatinerad brons, höjd: 14 cm, längd: 30 cm
S�ldes f�r 51.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:19)
1159 5025 Skulptur Gips, Nils Fougstedt (1881-1954), Sverige. Kompositören, höjd: 16 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 18:45)
1159 8107 Skulptur Glasblock, sannolikt Cendese, Italien, glas, dekor av alger och simmande fiskar, längd: 25 cm, höjd: 17 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 18:05)
1159 8104 Skulptur Herman Neujd (1872-1931), Sverige. Patinerad gips, 1911, längd: 84 cm, djup: 68 cm, höjd: 140 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 18:43)
1159 8044 Skulptur Marmor, Gaston Contesse (1870-1946), Frankrike. Signerad, längd: 65 cm, höjd: 60 cm
S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:35)
1159 5026 Skulptur Nils Fougstedt (1881-1954), Sverige. 1937, höjd: 23 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 18:46)
1159 8080 Skulpturer 2 st, gips, Carl Eldh (1873-1954), Sverige. Höjd: 14,5-16
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 19:26)
1159 7556 Snusdosa silver, Lorentz Wretman, Landskrona, 1766, längd: 7,5 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:22)
1159 8043 Soffa Alvar Aalto (1898-1976), Finland. "Tank", längd: ca 170
S�ldes f�r 28.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:39)
1159 3470 Spegel Gustaviansk, 70x26
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 19:04)
1159 8020 Spelbord Sengustavianskt, provinsiellt + marker, Intarsia, längd: 110 cm, djup: 110 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 18:23)
1159 8111 Stolar 10 st. "Myran", design: Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Danmark, för Fritz Hansen, Danmark, 1968
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:51)
1159 8023 Stolar 3 st, Sengustavianska
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:18)
1159 8024 Stolar 3 st, Sengustavianska, Stockholms stolmakarämbetes sigill
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:19)
1159 8040 Stolar 6 st, Verner Panton (1926-1998), Danmark. "Panton", Herman Miller
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 19:05)
1159 8004 Stolar 6 st. Myran, design: Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. För Fritz Hansen, Danmark, 2007
S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 18:26)
1159 8089 Stolar Ett par, Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. "Sjuan", för Fritz Hansen
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:00)
1159 8033 Takarmatur brons, Jugend, Eric Hedland Herman Bergmans gjutarstämplar, diameter: 63 cm
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 18:45)
1159 8076 Takarmatur Simon Henningsen, "Tivoli", Lyfta. Formgiven 1962, kromad och lackad metall, höjd 32 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:35)
1159 8025 Tekanna silver, Åbo Finland, 1989, vikt: 640g ca
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 19:43)
1159 8008 Teservis 3 delar, silver, Norge
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 18:21)