Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 29 januari 2018 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1159 8063  Akryl Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Modell, signerad, pannå, 32x50

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 18:01)

1159 8028  Akvarell Gustaf Fredriksson (1901-1982), "Orädd från Häverö", Capt E Jansson, motivet: 26x34

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 18:35)

1159 8082  Akvarell Oidentifierad konstnär, Ryssland, Modell, 24x35

S�ldes f�r 18.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 21:05)

1159 8110  Armband 18 k. Ca 51 g, längd: 18,5 cm

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 19:35)

1159 8010  Bestickuppsättning silver, Rosenholm, Jacob Ängman, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 128 del

S�ldes f�r 23.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 19:30)

1159 8017  Bläckställ omkring 1900, Dromedar, snäcka / mässing / brons, längd: 16 cm, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:31)

1159 8022  Blandteknik Georges Stein (1870-1955), Paris, "Rue de la Paix", vy mot Colonne Vendome, 30x40

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 18:58)

1159 5038  Blandteknik Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. På papper, med dedikation, Löst blad, bladets mått: 23x21

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 19:38)

1159 8052  Blandteknik Verner Thomé (1878-1953), Finland. Skärgårdsbild, signerad, motivet: 44x53

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:04)

1159 8077  Bordslampor Ett par, Dario Tognon, Dania, Studio Celli för Artemide, Italien, 1969. Lackerat, gjutet aluminium, etikettmärkt, höjd: 42 cm

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:45)

1159 8003  Bordsur Frankrike, Paris, "Le Roy", 1800-tal, på marmorsockel, marmorsockelns längd ca 39 cm, total höjd ca 27 cm, lösa delar, (fötter) förvaras i kassan

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 18:59)

1159 5336  Burk med lock, glas, Elli Ferro, Murano, Italien, Firma Svenskt Tenn. Opalin och mässing, diameter: 10 cm, höjd: 9 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:15)

1159 8002  Damarmbandsur Patek Philippe, 18 k, 1964. Längd: ca 18 cm, vikt: 38,5 gr brutto

S�ldes f�r 26.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 18:43)

1159 8090  Färglitografi Lennart Jirlow (f. 1936), Sverige. Signerad och numrerad 154/285, signerad, motivet: 54x64

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 19:04)

1159 8096  Fåtölj + fotpall, "Farmor", Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. AB OH Sjögren, Tranås

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 19:20)

1159 8038  Fåtölj Eero Aarnio (f. 1932), Finland. Åskbollen (Ball chair)

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 19:33)

1159 8105  Fåtöljer Ett par, Skrindan, Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-1997)

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 18:08)

1159 8103  Fåtöljer Ett par, Skrindan, Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-1997), Sverige. Tyg Josef Frank

S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 18:44)

1159 8035  Flygplanspropeller Rolls Royce, Trä, metallskoning, längd: ca 330

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 19:17)

1159 8042  Garderobsskåp Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Finland Formpressad Plywood, 1930-tal, Formgiven för Paimio Sanatorium 1932-33, längd: 80 cm, djup: 30 cm, höjd: ca 202 cm. För väggmontering

S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:31)

1159 8013  Glasservis Kristall, Boda Pompadour, ca 80 delar. Glasens höjd 6,5 - 20 cm, karaff 39 cm

S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:27)

1159 4322  Golvlampa Gustav Axel Berg, (1891-1971), Signerad, 1930-/40-tal, höjd: 225 cm

S�ldes f�r 56.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:13)

1159 8026  Gravyrrulle Jean Lepautre (1618-1682), Frankrike. Karl X Gustavs begravning, 1660. 31x450 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:49)

1159 8045  Gunghäst Gloria Caranica ( 1931), "Rocking Beauty", Designad 1964-66, "Creative playthings, Princeton NJ", trä

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 18:17)

1159 8106  Hänkelvas Giovanni de Simone (1930-1991), Italien. 1960-tal, fajans, höjd: 30 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 19:01)

1159 8034  Karmstolar ett par, Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. ”Liljan”, Fritz Hansen, Danmark 1971. Stålben, vitlackerade sitsar, märkta FH FRITZ HANSEN MADE IN DENMARK 1971, höjd 80 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 19:16)

1159 8041  Matbord Teak, Hos Wulff, Copenhagen, längd: 180 cm, djup: 105 cm, höjd: 73 + 4 iläggx40-80

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:32)

1159 8032  Matsalsskåp Rokoko, Betsad furu, längd: 135 cm, djup: 52 cm, höjd: 204 cm

S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 21:05)

1159 8030  Matta orientalisk, Ghom, silkeinslag, semiantik, 132x215

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 19:58)

1159 8083  Matta orientalisk, Keshan, Semiantik, 320x440

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 18:43)

1159 8088  Oljemålning Axel Fahlcrantz (1851-1925), Sverige. 1898,100x160

S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 19:10)

1159 8056  Oljemålning Axel Haartman (1877-1969), Finland. Kimito, skärgårdslandskap med segelbåt, signerad, olja på pannå, 48x72

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 18:38)

1159 8074  Oljemålning Carl Wilhelm Jaensson (1853-1931), Sverige. Motiv från Grez-sur-Loing, 1880-tal, signerad, duk, 42x33 cm

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:40)

1159 8081  Oljemålning Charles-Théodore Frère (1815-1888), Frankrike. Orientaliskt motiv, 24x39 cm

S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:42)

1159 8047  Oljemålning Eduard Ole (1898-1995), Sverige. "Toledo", signerad Eduard Ole -61, duk, 83x68

S�ldes f�r 18.500 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:40)

1159 8016  Oljemålning Emil Ekman (1880-1951), Sverige. Fiskebåtar, 80x117

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:18)

1159 8067  Oljemålning Francis de Erdely (1904-1959), USA. Modell, signerad, duk, 80x70 cm

S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 19:20)

1159 8064  Oljemålning Harald Lindberg (1901-1976), Sverige. "Havtornsstrand, Utanå", signerad, duk, 33x50

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 18:05)

1159 8053  Oljemålning Harald Lindberg (1901-1976), Sverige. "Solbad i skärgården", signerad, duk, 54x65

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:11)

1159 8091  Oljemålning Jiri Georg Dokoupil (f. 1954), Tjeckien. " Enamoradus", Erotiskt motiv, signerad 1989, duk 162x97

S�ldes f�r 55.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 21:12)

1159 8075  Oljemålning Kustmotiv, signerad Aminoff, daterad 1895. Olja på pannå, 27x35 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:26)

1159 8057  Oljemålning Louis Sparre (1863-1964), Sverige. Motiv från Gotland, signerad L Sparre -44, pannå, 54x73

S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 18:41)

1159 8070  Oljemålning Mikko Oinonen (1883-1956), Sverige. Landskap, signerad, olja på pannå, 33x41

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 19:07)

1159 8069  Oljemålning oidentifierad konstnär, Kina. Fartygsporträtt, 1800-talets första hälft, 45x60

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 19:05)

1159 3403  Oljemålning Oscar Björck (1860-1929), Sverige. Skånskt vårlandskap, efter Gustaf Rydberg. Signerad, olja på duk, 43x64 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:37)

1159 8055  Oljemålning Pelle Åberg (1909-1964), Sverige. "I väntsalen", signerad, duk, 92x73 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 18:25)

1159 8049  Oljemålning Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Liggande modell, signerad Olofsson, duk, 73x113

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:49)

1159 8065  Oljemålning Reidar Aulie (1904-1977), Norge. Vårvinter, signerad, pannå, 46x55 cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 18:06)

1159 8048  Oljemålning Sam Uhrdin (1886-1964), Sverige. Kvinnor i eldsken, signerad, duk, 72x90 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:49)

1159 8019  Oljemålning Seth Roland Martin (1886-1925), Sverige. 1923, Skärgård, 48x60

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:42)

1159 8005  Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Kåta, signerad, 45x55

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 19:36)

1159 8087  Oljemålningar 2 st, Gustav II Adolf & Drottning Kristina, 1800-tal, 21x14, pannå

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 18:14)

1159 8027  Ryamatta "Tigerfällen", Barbro Nilsson, Märta Måås-Fjetterström AB, osignerad. Rund, rosaröd botten med stort rutmönster i olika gröna och vinröda nyanser, smal rosaröd bård. Levererad från verkstaden 1966 (första varianten av Tigerfällen komponerad 1946). Diameter: 250 cm

S�ldes f�r 42.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:51)

1159 8036  Sideboard Hos Wulff, Copenhagen, teak, längd: 190 cm, djup: 45 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 19:24)

1159 5001  Skål på fot, silver, Mema, Lidköping, 1991, Erik Löfman, diameter: 16 cm, höjd: 6 cm, vikt 277g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:10)

1159 8100  Skålar på fot, Ett par, slipat glasfat på silverfot, troligen Österrike, 1800-talets andra hälft, nagg, diameter: 14 cm, höjd: 17,5 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:16)

1159 5241  Skrin glas, Elli Ferro, Murano, Italien, Firma Svenskt Tenn. Opalin och mässing, längd: 14 cm, djup: 9 cm, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 18:31)

1159 8011  Skulptur Eric Grate (1896-1983), Sverige. Kärlekspar, gjutarstämpel Herman Bergman, mörkpatinerad brons, höjd 13,5, längd 22 cm

S�ldes f�r 17.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:38)

1159 8012  Skulptur Eric Grate (1896-1983), Sverige. Kärlekspar, gjutarstämpel Herman Bergman, mörkpatinerad brons, höjd: 14 cm, längd: 30 cm

S�ldes f�r 51.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:19)

1159 5025  Skulptur Gips, Nils Fougstedt (1881-1954), Sverige. Kompositören, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 18:45)

1159 8107  Skulptur Glasblock, sannolikt Cendese, Italien, glas, dekor av alger och simmande fiskar, längd: 25 cm, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 18:05)

1159 8104  Skulptur Herman Neujd (1872-1931), Sverige. Patinerad gips, 1911, längd: 84 cm, djup: 68 cm, höjd: 140 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 18:43)

1159 8044  Skulptur Marmor, Gaston Contesse (1870-1946), Frankrike. Signerad, längd: 65 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:35)

1159 5026  Skulptur Nils Fougstedt (1881-1954), Sverige. 1937, höjd: 23 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 18:46)

1159 8080  Skulpturer 2 st, gips, Carl Eldh (1873-1954), Sverige. Höjd: 14,5-16

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 19:26)

1159 7556  Snusdosa silver, Lorentz Wretman, Landskrona, 1766, längd: 7,5 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:22)

1159 8043  Soffa Alvar Aalto (1898-1976), Finland. "Tank", längd: ca 170

S�ldes f�r 28.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:39)

1159 3470  Spegel Gustaviansk, 70x26

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 19:04)

1159 8020  Spelbord Sengustavianskt, provinsiellt + marker, Intarsia, längd: 110 cm, djup: 110 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 18:23)

1159 8111  Stolar 10 st. "Myran", design: Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Danmark, för Fritz Hansen, Danmark, 1968

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:51)

1159 8023  Stolar 3 st, Sengustavianska

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:18)

1159 8024  Stolar 3 st, Sengustavianska, Stockholms stolmakarämbetes sigill

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:19)

1159 8040  Stolar 6 st, Verner Panton (1926-1998), Danmark. "Panton", Herman Miller

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 19:05)

1159 8004  Stolar 6 st. Myran, design: Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. För Fritz Hansen, Danmark, 2007

S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 18:26)

1159 8089  Stolar Ett par, Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. "Sjuan", för Fritz Hansen

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:00)

1159 8033  Takarmatur brons, Jugend, Eric Hedland Herman Bergmans gjutarstämplar, diameter: 63 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 18:45)

1159 8076  Takarmatur Simon Henningsen, "Tivoli", Lyfta. Formgiven 1962, kromad och lackad metall, höjd 32 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 20:35)

1159 8025  Tekanna silver, Åbo Finland, 1989, vikt: 640g ca

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 19:43)

1159 8008  Teservis 3 delar, silver, Norge

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2018 18:21)