Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 14 februari 2022 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1448 8028  Affisch Henri de Toulouse-Lautrec (1864-1901), Frankrike. (efter), bildmått: 78X58, yttermått inklusive ram: 92X72 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:55)

1448 8401  Äggkoppar 11 st, Bengt Orup (1916-1996), Sverige. Plast. Höjd: 5cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:04)

1448 7010  Akryl Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Atoms and cells". Signerad. Akryl på duk. Bildmått: 40x50 cm, yttermått inklusive ram: 40x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:51)

1448 8018  Akvarell + litografi + etsningar, 4 delar, Francois Debert, oramade lösa blad, bladets mått: 25x32 - 20x38, akvarell. Signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:55)

1448 8184  Akvarell Allan Österlind (1855-1938), Sverige. Dansande Spanjorskor. Signerad. Akvarell, bildmått: 51x36, yttermått inklusive ram: 73x56 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:56)

1448 7138  Akvarell Arne Nilsson (1925-1979), Sverige. Signerad. Akvarell, bildmått: 44x36, yttermått inklusive ram: 68x57 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:37)

1448 8021  Akvarell Börje Sandelin (1926-1970), Sverige. Figur i säng. Signerad, -49. Akvarell, bildmått: 22x29, yttermått inklusive ram: 36x42 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:41)

1448 8395  Akvarell Egron Lundgren (1815-1875), Sverige, tillskriven. "Hinduisk flicka". Ej signerad, påskrift a tergo. Akvarell, 18x13 cm, yttermått inklusive ram: 36x33 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:23)

1448 8096  Akvarell Erik Andersson. Signerad, daterad 13, Skonaren Vega, 28x37, yttermått inklusive ram: 45x54, akvarell

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:29)

1448 8023  Akvarell Ernst Küsel (1873-1942), Sverige. Killing. Signerad, daterad 1929. Akvarell, bildmått: 34x27, yttermått inklusive ram: 50x43 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:30)

1448 8535  Akvarell John Haavs Johnson (1915-1968), Sverige. Sjöjungfrur. Signerad. Akvarell, bildmått: 30x37 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:31)

1448 8141  Akvarell Louis Bastin (1912-1979), Sverige. "I Lampljuset". Signerad, akvarell. Bladets mått: 13x16, yttermått inklusive ram: 26x24 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:14)

1448 8546  Akvarell Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. "Västerås Juli 1954". Signerad, akvarell, 22x29, yttermått inklusive ram: 36x43 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 21:01)

1448 7223  Akvareller 3 st. Signerade, Stockholmsmotiv, yttermått inklusive ram: 50x40, akvarell

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:57)

1448 8543  Akvareller, pasteller 6 st, Oidentifierad konstnär. Signerade, landskap / stilleben, yttermått inklusive ram: 49x52 - 60x50, akvarell

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:40)

1448 7163  Alessi 3 delar, Bryggare + fruktskål + citronpress. Höjd: 22-30 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:17)

1448 8427  Appliquer ett par, Gustaviansk stil. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:55)

1448 7147  Appliquer Ett par, Gustaviansk stil. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:54)

1448 7573  Armbandsur 14K vitguld, Omega. Diameter: 17,3mm, manuell, plexiglas, bruttovikt: 19,4g.

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:03)

1448 7132  Armbandsur Sandoz of Switzerland, manuell. Diameter: 20mm, stål. Längd: 20cm, serienr: 4008x31 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:26)

1448 8250  Askar + fat 4 delar, lackarbete, Ryssland. Längd: 9-19 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:21)

1448 8481  Assietter 10 st, Gefle. Diameter: 18 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:54)

1448 8434  Assietter 10 st, Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Kastehelmi, Iittala. Pressglas. Lanserades 1964. Diameter: 17 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:53)

1448 8576  Assietter 20 st. Gustavsberg. Diameter: 18, nagg

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:05)

1448 8360  Bägare + saltkar, 3 delar, silver. Höjd: 4 - 6 cm, vikt: 110g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:26)

1448 8258  Bägare + servettring, 5 st, silver. Höjd: 3-4 cm. Vikt: 70g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:26)

1448 8414  Bergère Rokokostil. Höjd: 82 cm, djup: 60 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:34)

1448 8275  Bergère Rokokostil. Höjd: 99 cm, djup: 68 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:22)

1448 8261  Bestick silver, CG Hallberg, 39 delar, 1962. Längd: 11-21 cm, bruttovikt: 1650g, varav knivar 626g

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:46)

1448 8082  Bestickuppsättning 60 delar, nysilver + fiskbestick, 24 delar, nysilver, Svensk Spets

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:03)

1448 8545  Blandteknik 2 st, Kina, fåglar, blandteknik, yttermått inklusive ram: 41x31cm. Signerad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:03)

1448 8177  Blandteknik 2 st, Kina, yttermått inklusive ram: 24x25 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:29)

1448 8130  Blandteknik 2 st, Kina. Blandteknik, bildmått: 33x21, yttermått inklusive ram: 45x36 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:15)

1448 8142  Blandteknik 3 st, Orientaliska, yttermått inklusive ram: 24x18-33x25 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 21:09)

1448 8454  Blandteknik Adelssköldar, yttermått inklusive ram: 14x59cm. . Ej signerad

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:30)

1448 8026  Blandteknik Carl de Witt, Komposition. Signerad, blandteknik, pannå, 42x55, yttermått inklusive ram: 58x70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:16)

1448 8378  Blandteknik Dick Ljunggren (f. 1951), Sverige. Komposition. Signerad. Blandteknik. Bladets mått: 36x30cm, yttermått inklusive ram: 45x37cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:17)

1448 8371  Blandteknik Gunnar Wahlqvist (1920-2006), Sverige. Signerad, blandteknik, daterad -67. Blandteknik, 48x64 cm, yttermått inklusive ram: 67x82 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:11)

1448 8438  Blandteknik Jan Rhodin (f. 1938), Sverige. Domherrar. Signerad, blandteknik, 14x20 cm, yttermått inklusive ram: 30x35 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:52)

1448 8179  Blandteknik Kina, resande sällskap. Blandteknik, bildmått: 29x40, yttermått inklusive ram: 44x55 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:03)

1448 8512  Blandteknik Weiny Granqvist (f. 1947), Sverige. Signerad, blandteknik, daterad 99, "svängrum", duk, 82x120cm, yttermått inklusive ram: 110x150cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:29)

1448 8027  Blyerts Ariel Ben-David (f. 1942), Israel. "Rachel II". Signerad, daterad -74. Bildmått: 61x42, yttermått inklusive ram: 74x55 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:12)

1448 8358  Bockbord Bemålat. Bredd: 307, djup: 81 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 9.800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:11)

1448 8269  Bokhylla England, Idegran. Bredd: 153, djup: 31 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:35)

1448 8411  Bokhylla mahogny. Bredd: 116, djup: 28 cm, höjd: 150 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:23)

1448 8145  Bonad Indo Isfahan, från NK, 118x180 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:30)

1448 8480  Bord längd: 160 cm, djup: 80 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:17)

1448 8170  Bord Längd: 90 cm. Djup: 45 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:51)

1448 8174  Bord Med lådor. Diameter: 51cm, höjd: 63cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:16)

1448 8072  Bordsdekoration + ett par ljusstakar, Skultuna, mässing. Höjd: 16 - 20

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:45)

1448 7520  Bordsdekorationer Metall, tuppar. Höjd: 9-22cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:53)

1448 8210  Bordskanon Stafsjö Bruk, på trälavett. Längd: 35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:45)

1448 8426  Bordslampa 1950-tal. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:37)

1448 8350  Bordslampa Art Déco. Höjd: 41 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:06)

1448 8349  Bordslampa Hemi-3. Höjd: ca 36 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:42)

1448 8038  Bordslampa höjd: 61cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:39)

1448 7184  Bordslampa Kina, modifierad vas. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:51)

1448 8366  Bordslampfot glas och metall. Höjd: 58cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:25)

1448 8582  Bordslampfot mässing. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:36)

1448 8451  Bordslampfot Orrefors, glas. Höjd: 37cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:47)

1448 8356  Bordspendyl Bullé. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 21:01)

1448 7559  Bordsspegel silverram, Persien, 41x28 cm, bruttovikt: 1740 g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:39)

1448 8070  Bordständare 2 st. + penna, mässing, Skultuna. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:14)

1448 7527  Bordsur Türler, Längd: 18cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:48)

1448 8548  Brandbil + brandstation, 2 delar, plåt, "J D N Germany", Johann Distler, Nürnberg, 1920-/30-tal. Längd: 29-30 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:07)

1448 8171  Brevpress/skulptur Börje Skogh (1923-2006), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden, 1978. Sten med silverdekor. Längd: 7cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:26)

1448 8039  Bricka Intarsia, Längd: 65cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:11)

1448 8035  Brickbord + bricka + tabletter 4 st, textil, Firma Svenskt Tenn. Diameter: 50 längd: 56 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:50)

1448 7050  Burk med lock, blått glas, 1960-tal. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:44)

1448 8377  Byrå Bemålad. Bredd: 52, djup: 20 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:53)

1448 8278  Byrå Gustaviansk stil, med stenskiva. Bredd: 66, djup: 40 cm, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:25)

1448 1040  Byrå Hauptstil, Intarsia, med stenskiva. Bredd: 102 cm. Djup: 50 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:07)

1448 8408  Byrå Louis XV-stil, med stenskiva. Bredd: 81, djup: 42 cm, höjd: 81 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:19)

1448 8268  Byrå sengustaviansk stil, stenskiva. Bredd: 50, djup: 33 cm, höjd: 81 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:46)

1448 8266  Byrå sengustaviansk stil, stenskiva. Bredd: 86 cm. Djup: 46 cm. Höjd: 78 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:59)

1448 1011  Cigarettetui Silver/emalj, Hästporträtt 7x8, Vikt: ca 125 g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:19)

1448 8463  Cigarettetuier 2 st, silver, graverade. Längd: 8-12 cm. Vikt: ca 260g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:03)

1448 8209  Cigarettskrin Ystad-Metall, mässing. Längd: 18, djup: 9,5 cm, höjd: 3 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:43)

1448 8196  Damarmbandsur 18k guld, Tissot. Vikt: 20g brutto. Diameter: 1,5 cm, längd: 18 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:14)

1448 8376  Étagère med låda, mahogny. Längd: 52, djup: 36 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:34)

1448 8199  Etsning Börje Sandelin (1926-1970), Sverige. Signerad, numrerad 26/150, Man med luta. Bildmått: 20,5x14, yttermått inklusive ram: 44x34 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:20)

1448 8132  Etsning Börje Sandelin (1926-1970), Sverige. Signerad, numrerad 29/24, familj, yttermått inklusive ram: 48x42cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:15)

1448 8181  Etsning Börje Sandelin (1926-1970), Sverige. Solflicka. Signerad, numrerad 9/40. Bildmått: 20x15, yttermått inklusive ram: 39x32 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:47)

1448 8338  Etsning Folke Gullby (1912-1982), Sverige. Fiskande man i eka. Signerad, numrerad 21/310,14x25, yttermått inklusive ram: 36x43 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:43)

1448 8393  Etsning Hannes Postma (f. 1933), Holland. Signerad, daterad 1962. Bildmått: 49x59 cm, yttermått inklusive ram: 63x73 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:50)

1448 8379  Etsning Mariana Manner (f. 1943), Sverige. Signerad, numrerad 101/130, daterad 84, "rå". Bildmått: 25x20cm, yttermått inklusive ram: 46x33cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:51)

1448 8019  Etsning Olle Hagdahl (1910-1991), Sverige. Signerad, numrerad 19/25, daterad -48. Bildmått: 32x22, yttermått inklusive ram: 50x33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:39)

1448 8467  Etsning Svenerik Jakobsson (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 130/250, daterad 1980, "besök på betonghyllan". Bildmått: 25x32, yttermått inklusive ram: 39x49 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:30)

1448 8200  Etsningar 2 st, Börje Sandelin (1926-1970), Sverige. Signerade. Bildmått: 18,5x13 - 21x11,5, yttermått inklusive ram: 41x30 - 41,5x30 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:13)

1448 8441  Etsningar 2 st, Stig Borglind (1892-1965), Sverige. Signerad. Bildmått: 20x25, yttermått inklusive ram: 45x47 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:45)

1448 8188  Färgetsning Alain Berck-Vitz (f. 1953), Signerad, numrerad ea. Bladets mått: 35x39, yttermått inklusive ram: 41x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:22)

1448 8017  Färgetsningar 2 st, Jorgo Krallis (f. 1937), oramade lösa blad. Signerade. Bladets mått: 54x40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:10)

1448 8104  Färgetsningar 3 st, Francois Debert. Signerade, 100-upplaga, yttermått inklusive ram: 55x44-74x54cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:43)

1448 8129  Färglitografi 2 st, Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad pt, daterad -75, landskap med växter & fågel. Färglitografi, bildmått: 20x28, yttermått inklusive ram: 40x45 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:05)

1448 8030  Färglitografi André Lanskoy (1902-1976), komposition. Signerad, numrerad 15/100. Färglitografi, bildmått: 66x50, yttermått inklusive ram: 84x67 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:26)

1448 8106  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 168/200. Färglitografi. Bladets mått: 45x55cm, yttermått inklusive ram: 54x63cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:40)

1448 8382  Färglitografi Helga Wachholz (f. 1936), Tyskland. Signerad, numrerad 199/200, "blå måndag". Färglitografi, bildmått: 58x50cm, yttermått inklusive ram: 79x67cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:43)

1448 8518  Färglitografi Josef Petersson (f. 1976), Sverige. Signerad, numrerad 12/20. Färglitografi. Bladets mått: 42x60, oramat löst blad

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:09)

1448 8094  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 296/500, daterad 87. Färglitografi, bildmått: 36x28, yttermått inklusive ram: 52x41 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:11)

1448 8380  Färglitografi Lars Eje Larsson (f. 1954), Sverige. Signerad, numrerad 49/380. Färglitografi. Bladets mått: 55x40cm, yttermått inklusive ram: 64x48cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:24)

1448 8133  Färglitografi Lars Jonsson (f. 1952), Sverige. Signerad, numrerad 11/45, HC-upplaga (hors de commerce). Färglitografi. Bladets mått: 40x61cm, yttermått inklusive ram: 60x80cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:43)

1448 8093  Färglitografi Marion Belin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 98/360. Färglitografi, bildmått: 66x47, yttermått inklusive ram: 85x63 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:40)

1448 8095  Färglitografi Olle Nyman (1909-1999), Sverige. Signerad, numrerad 316/460, daterad 1972. Färglitografi, bildmått: 22x23, yttermått inklusive ram: 51x41 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:08)

1448 8464  Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, numrerad 61/150, yttermått inklusive ram: 65x47cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:09)

1448 8577  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, kvinna, Färglitografi, bildmått: 41x28cm, yttermått inklusive ram: 64x49cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:49)

1448 7059  Färglitografi Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerad, numrerad 79/360. Färglitografi, bildmått: 40x50cm, yttermått inklusive ram: 52x62cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:45)

1448 7047  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Skärgård. Signerad, numrerad 485/500. Färglitografi, bildmått: 29x43, yttermått inklusive ram: 44x58 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:41)

1448 7329  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, numrerad 170/200. Färglitografi. Bladets mått: 31x37, yttermått inklusive ram: 47x52 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:01)

1448 8509  Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Signerad, numrerad 161/360, "the white swan". Färglitografi, bildmått: 91x75cm, yttermått inklusive ram: 115x98cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:27)

1448 8510  Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Signerad, numrerad 232/360, Färglitografi, bildmått: 91x75cm, yttermått inklusive ram: 115x98cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:39)

1448 8383  Färglitografi Ulf Gripenholm (f. 1943), Sverige. Kvinna. Signerad, numrerad 75/225. Färglitografi. Bladets mått: 79x59cm, yttermått inklusive ram: 87x66cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:39)

1448 8556  Färglitografi Wiking Svensson (1915-1979), Sverige. Signerad, numrerad 82/95, daterad -53. Färglitografi, bildmått: 26x37, yttermått inklusive ram: 44x54 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:52)

1448 8025  Färglitografier 2 st, Alan Cox, "Long Barrow I & II". Signerad, daterad -76, yttermått inklusive ram: 92x72 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:47)

1448 8192  Färglitografier 3 st, Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. 190-upplaga. Signerade, yttermått inklusive ram: 34x29 - 36x26 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:58)

1448 8530  Fat + ljusstake, Gefle. Diameter: 34, höjd: 11 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:18)

1448 8355  Fat Ett par, Asien. Diameter: 31 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:41)

1448 8321  Fat Gunvor Olin-Grönqvist (1928-2005), Arabia. Diameter: 33,5

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:37)

1448 8525  Fat silver, Bernard Buffet (1928-1999), Frankrike. Le Medaillier, Paris. Diameter: 20cm, med etui. Vikt: 191g.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:26)

1448 8073  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustavsberg, 20x20 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:54)

1448 8158  Fat och skål 2 delar, Gertrud Båge (f. 1935), Sverige. Längd: 31cm. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:31)

1448 8011  Fåtölj "Jetson", Nubuk, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Dux

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:16)

1448 7479  Fåtölj flätad plast, 1950-tals stil

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:25)

1448 8273  Fåtöljer ett par, Rokokostil, Rotting. Höjd: 44-94 cm, djup: 63 cm, bredd: 68 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:10)

1448 8041  Figuriner Ett par. Höjd: 14cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:43)

1448 8148  Flaskor 3+ 1st Erik Höglund. Höjd: 23-32cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:46)

1448 8139  Folkdräkt Bohuslän, "Inlands Norra Härad", storlek: 38-40 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:27)

1448 8255  Fossil längd: 30 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:39)

1448 8195  Fotografi Henry Barnard, Guggenheim. Signerad, daterad -96. Bildmått: 34x22, yttermått inklusive ram: 52x42 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:10)

1448 8051  Frimärken diverse Hela Världen

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:24)

1448 8067  Glas 12 st. Timo Sapaneva, Kekkerit, Iittala. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:27)

1448 8069  Glas 12 st. Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Kekkerit, Iittala. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:50)

1448 8157  Glas 6 st, frostad glas. Höjd: 8cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:32)

1448 7176  Glas 8 st, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:37)

1448 8076  Glasfat Mats Jonasson, Målerås. Diameter: 43 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:00)

1448 8252  Glasservis 59 delar, 1800-tal, slipad dekor. Höjd: 7-30 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:43)

1448 8370  Golvlampa mässing, Falkenbergs belysning. Höjd: 147

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:41)

1448 8573  Golvlampa mässing. Höjd: 149cm

1448 8066  Golvlampaa trä och metall. Höjd: 130 ca. 1950-tal

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:23)

1448 8486  Golvvas Glas, Holmegaard. Höjd: 61 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:24)

1448 8317  Grafiska blad 2 st. Militaria, yttermått inklusive ram: 40x29 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:53)

1448 7006  Grafiskt blad Anna Essipova, "Uggla". Signerad, numrerad 25/50, Giclee fine art. Bildmått: 28x38 cm, yttermått inklusive ram: 31x43 cm, oramat löst blad

1448 7007  Grafiskt blad Jan Rufelt (f. 1956), Sverige. "Angel". Signerad, numrerad 3/100, Giclee fine art. Bildmått: 24x18 cm, yttermått inklusive ram: 31x20 cm, oramat löst blad

1448 8049  Grogglas 6 st + karaff, Kjellander. Höjd: 13,5-26 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:03)

1448 8204  Halsband med hänge silver, Sterling, läderband. Vikt: 20g. Längd: 39 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:43)

1448 8263  Herrbetjänt höjd: 112 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:57)

1448 8357  Hörnskåp Allmoge. Höjd: 171

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:49)

1448 8522  Huggare längd: 62 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:08)

1448 8065  Hushållsvåg TIX, Favorit, Eskilstuna + 2 st. Litermått, plåt, Höjd: 21 - 30 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:26)

1448 7162  Ishink + karaff, Orrefors. Höjd: 14-28 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:16)

1448 8425  Kaffe-/ teservis Rosenthal, Sanssouci 45 del

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:37)

1448 7525  Kaffegods 27 delar, Bing & Grøndahl, Måsen

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:00)

1448 8478  Kaffegods Rosenthal, 27 del

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:05)

1448 8483  Kaffegods Tuscan, England, 23 del

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:54)

1448 8050  Kaffekanna Musselmalet, Royal Copenhagen. III-sortering, Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:18)

1448 8475  Kaffekanna silver, Importstämplar. Höjd: 19, vikt: 330g ca

1448 8160  Kaffekoppar med fat 13 delar, Royal Copenhagen. Höjd: 7cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:53)

1448 8324  Kaffeservisdelar 14 delar, England

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:23)

1448 8159  Kaffeservisdelar 25 delar, Rörstrand. Höjd: 6cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:12)

1448 8333  Kaffeservisdelar ca 70 delar, Rörstrand

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:09)

1448 7415  Kaffeskedar 12 st, silver, Etui, Östersund. Längd: 10,5, Vikt: ca 130 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:32)

1448 8325  Kakburkar Plåt, diverse, modell äldre

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:21)

1448 8293  Kamferkista Asien. Bredd: 100, djup: 50 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:50)

1448 8331  Kandelaber Nysilver. Höjd: 58cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:51)

1448 8043  Kanna höjd: 44cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:21)

1448 8534  Kanna Koppar. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:49)

1448 8528  Karaff + 10 glas, Reijmyre. Höjd: 6-24 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:30)

1448 8054  Karaff Goebel. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:56)

1448 8059  Karaffer 4 st. Höjd: 32 - 39

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:48)

1448 8413  Karmstol bemålad

1448 7240  Karmstol Karl Johan, mahogny

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:28)

1448 8277  Karmstol Rokokostil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:14)

1448 8521  Kartellur Metall, 63x30 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:28)

1448 8364  Konsolbord nyrokoko. Bredd: 72 cm. Djup: 38 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:15)

1448 8354  Konstglas fat, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Diameter: 40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:52)

1448 8143  Kopparstick Sovande kvinna, "Le comde de Tessin", yttermått inklusive ram: 36x26 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:50)

1448 8572  Kuddfodral 2 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Pottery", design: House Stockholm, 44x43cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:51)

1448 6454  Kuverttallrikar 5 st, Tenn, Firma Svenskt Tenn. Diameter: 22cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:49)

1448 8175  Lampett Smide. Höjd: 37cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:48)

1448 7180  Länstol rokokostil, omklädd

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:46)

1448 8323  Lergodskärl 2 st. Längd: 23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:58)

1448 8045  Litografi + Tusch, Einar Nerman (1888-1983), Sverige. Yttermått inklusive ram: 32x23-35x25 cm. Signerad

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:37)

1448 8063  Litografier 6 st. Oidentifierad konstnär, 360: upplaga. Signerade, yttermått inklusive ram: 32x22 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:58)

1448 7315  Ljuskrona Gustaviansk stil, med glasskål. Höjd: 55cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:16)

1448 8365  Ljuskrona Med prismor. Höjd: 67cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:03)

1448 8121  Ljuskrona Oscariansk, med prismor. Höjd: 87cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:13)

1448 8205  Ljusplåt Jugend, mässing, 40x25 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:10)

1448 7202  Ljusplåtar Ett par, mässing, Lars Holmström, Arvika. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:18)

1448 8057  Ljusstakar + bägare och vaser, 7 delar, fattigmanssilver. Höjd: 12 - 24

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:01)

1448 8165  Ljusstakar + kaffemugg, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. "Rainbow", Rörstrand. Höjd: 8-13 cm

1448 7421  Ljusstakar ett par, försilvrade, Nyrokoko. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:52)

1448 8487  Ljusstakar Ett par, Kristall. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:49)

1448 8217  Ljusstakar Ett par, Tenn, 1961. Höjd: 12,5

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:28)

1448 8162  Ljusstakar silver, Ett par, England. Höjd: 13cm, bruttovikt: 366g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:14)

1448 8232  Ljusstake Smide. Höjd: 58cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:51)

1448 8013  Lockurna Wedgwood. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:26)

1448 8320  Malmkrona 6-armad, mässing. Höjd: 50cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:03)

1448 8373  Månbord Furu, avlutad. Diameter: 125, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:40)

1448 8231  Matbord 1950-tal, skiva i teak, ben i metall. Bredd: 130 cm. Djup: 75 cm. Höjd: 73 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:57)

1448 8372  Matbord 1950-tal. Bredd: 80+ 2x28, djup: 70 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:42)

1448 7249  Matbord Rokokostil. Bredd: 158, djup: 108 cm, höjd: 75 + 2 iläggx40 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:38)

1448 8424  Matbord Teak, Utdragsskivor. Bredd: 120 + 2x30, djup: 80 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:14)

1448 8264  Matsalsgrupp 7 delar, Gustaviansk stil. Diameter: 110, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:10)

1448 8420  Matsalsgrupp England, Idegran, 9 delar, Bord + 2 karmstolar + 6 stolar. Diameter: 107, höjd: 73 + 2iläggx44 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:09)

1448 7535  Matservisdelar 11 delar, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Mon Amie, Rörstrand, blåblommigt mönster på ljus botten, nutida. Diameter: 12-24 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:24)

1448 8080  Matservisdelar 20 delar, Bavaria

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:43)

1448 8527  Matservisdelar 30 delar, Rörstrand, Flytande blått, 10 st mattallrikar (25 cm), 10 st djupa tallrikar (25 cm), 10 st assietter (21 cm)

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:01)

1448 8353  Matservisdelar 35 delar, Japan

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:18)

1448 8164  Matservisdelar 8 delar, vinranka, Gefle

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:28)

1448 8034  Matservisdelar ca 55 delar, Hackefors

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:06)

1448 8033  Matservisdelar ca 60 delar, Hackefors

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:47)

1448 8574  Matta Galleri, 80x300cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:46)

1448 8504  Matta Gunilla Lagerhem-Ullberg (f. 1955), Sverige. Kasthall, gallerimodell, 67x727 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:01)

1448 8503  Matta Kasthall, Gunilla Lagerhem-Ullberg (f. 1955), Sverige. 203x292 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:50)

1448 8431  Matta orientalisk, 128x210 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:49)

1448 8282  Matta orientalisk, 130x210 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:49)

1448 8368  Matta orientalisk, 135x210cm

1448 8444  Matta orientalisk, 156x217 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:01)

1448 8445  Matta orientalisk, 166x207 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:22)

1448 8281  Matta orientalisk, 200x298 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:58)

1448 8352  Matta Orientalisk, 213x400cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:43)

1448 8447  Matta orientalisk, 68x195cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:22)

1448 8514  Matta Orientalisk, 71x110cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:09)

1448 8288  Matta orientalisk, 85x140 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:41)

1448 7343  Matta orientalisk, Afshar-Sirian, 150x220 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:16)

1448 8285  Matta orientalisk, Bönematta, 86x140 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:40)

1448 8283  Matta orientalisk, Bönematta, 88x150 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:22)

1448 8402  Matta Orientalisk, bönematta, 90x150 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:28)

1448 8571  Matta orientalisk, Djadjim, Antik, 146x238 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:12)

1448 8513  Matta Orientalisk, figural, 80x104cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:33)

1448 7067  Matta orientalisk, galleri, 67x200cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:08)

1448 8515  Matta Orientalisk, galleri, 79x292cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:32)

1448 8303  Meccano England, 1950-tal. Längd: 46 cm, bredd: 34 cm

1448 8163  Mockakoppar 8st, Rosenthal. Höjd: 6cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:07)

1448 8155  Muggar 6 st, Upsala Ekeby. Höjd: 10cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:13)

1448 8183  Oljemålning Alain Berck-Vitz (f. 1953), "Le Passage". Signerad, daterad 1977. Olja på duk, 37x69, yttermått inklusive ram: 53x85 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:04)

1448 8112  Oljemålning Alain Berck-Vitz (f. 1953), Signerad, "gare des souvenirs". Olja på duk, yttermått inklusive ram:, 56x67cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:16)

1448 8102  Oljemålning Alain Berck-Vitz (f. 1953), Signerad, clown. Olja på duk, 34x26cm, yttermått inklusive ram: 49x41cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:23)

1448 8190  Oljemålning Alain Berck-Vitz (f. 1953), Signerad. Olja på duk, oramad, 27x35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:56)

1448 1031  Oljemålning Albert Rieger (1834-1905), Österrike. Landskap med stuga, 1800-tal. Signerad. Olja på duk, 74x100 cm, yttermått inklusive ram: 114x140 cm

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:04)

1448 8091  Oljemålning Andrzej Frackiewicz, Signerad Polsk konstnär, hästar. Olja på duk, 72x60, yttermått inklusive ram: 75x62 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:06)

1448 8492  Oljemålning Anna Jalpachik (1954-2013), Ukraina/Sverige. Monogramsignerad. Olja på pannå, 21x26, yttermått inklusive ram: 28x43cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:58)

1448 8491  Oljemålning Anna Jalpachik (1954-2013), Ukraina/Sverige. Monogramsignerad. Olja på pannå, 40x32cm, yttermått inklusive ram: 58x50cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:46)

1448 8136  Oljemålning Anshelm Schultzberg (1862-1945), Sverige. Signerad, daterad 1890, "Londondimma Themsen". Olja på pannå, 20x24cm, yttermått inklusive ram: 34x38cm

S�ldes f�r 20.500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 21:01)

1448 8553  Oljemålning Anton Genberg (1862-1939), Sverige. Signerad, daterad 1925, Åreskutan. Olja på pannå, 59x72, yttermått inklusive ram: 72x85 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:54)

1448 8029  Oljemålning Arne Nyman (1918-1987), (tillskriven), Självporträtt med gitarr, ej signerad. Olja på pannå, 53x63, yttermått inklusive ram: 68x80 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:40)

1448 8116  Oljemålning Arvid Herbert (1897-1956), Sverige. Landskap. Signerad, daterad 1941. Olja på pannå, 50x60cm, yttermått inklusive ram: 68x79cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:49)

1448 7255  Oljemålning Bert ”Målare” Atterving, Signerad. Olja på duk, 72x59, yttermått inklusive ram: 75x62 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:53)

1448 8238  Oljemålning Bertil Tägtström (1878-1972), Sverige. Signerad, daterad 1950. Olja på duk, 51x61cm, yttermått inklusive ram: 60x71cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:35)

1448 8245  Oljemålning Bill Flodin (1934-1976), Sverige. "Okänd vision". Signerad. Olja på pannå, 90x91cm, yttermått inklusive ram: 93x95cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:33)

1448 8246  Oljemålning Bill Flodin (1934-1976), Sverige. Signerad, komposition. Olja på pannå, 91x105cm, yttermått inklusive ram: 93x110cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:24)

1448 8135  Oljemålning Carl Arne Lundell (1915-1991), Sverige. Signerad, daterad 1953. Olja på pannå, landskap, 21x26cm, yttermått inklusive ram: 30x35cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:15)

1448 8137  Oljemålning David Wallin (1876-1957), Sverige. "Norge 1921", monogramsignerad. Olja på pannå, 16x20, yttermått inklusive ram: 34x38 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:04)

1448 8117  Oljemålning Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Signerad, daterad 54, stilleben. Olja på duk, 50x60cm, yttermått inklusive ram: 66x78cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:27)

1448 8542  Oljemålning Eerik Haamer (tillskriven). "Fiskehamnen". Signerad. Olja på pannå, 28x44cm, yttermått inklusive ram: 44x61cm

S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:57)

1448 8507  Oljemålning Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. "Österlen". Signerad. Olja på duk, 53x64cm, yttermått inklusive ram: 73x84cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:27)

1448 8506  Oljemålning Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, "Trosaån". Olja på pannå, 49x60cm, yttermått inklusive ram: 73x84cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:14)

1448 8501  Oljemålning Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, landskap, "Österlen". Olja på duk, 54x65cm, yttermått inklusive ram: 72x83cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:02)

1448 8499  Oljemålning Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, Stadsmotiv. Olja på pannå, 61x50cm, oramad

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:42)

1448 7258  Oljemålning Ella Brizel, Signerad. Olja på pannå, 32x24, yttermått inklusive ram: 42x34 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:57)

1448 8044  Oljemålning Emile Breysse (1880-1965), Frankrike. Signerad, klippor. Olja på pannå, 49x66cm, yttermått inklusive ram: 62x79cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:59)

1448 3037  Oljemålning Erik Tryggelin (1878-1962), Sverige. Signerad, daterad 1901, blomsterstilleben. Olja på duk, 43x32cm, yttermått inklusive ram: 54x41cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:21)

1448 8541  Oljemålning Ernst Jõesaar (1905-1985), Estland. Stilleben. Signerad. Olja på pannå, 33x26cm, yttermått inklusive ram: 45x38cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:48)

1448 8388  Oljemålning fragment, 1700-tal, ej signerad. Olja på duk på pannå, 26x41, yttermått inklusive ram: 47x63 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:10)

1448 8239  Oljemålning Georg Forsberg Grind. Signerad, marin. Olja på pannå, 28x35cm, yttermått inklusive ram: 37x45cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:44)

1448 8242  Oljemålning Georg Forsberg Grind. Signerad. Olja på pannå, 49x67cm, yttermått inklusive ram: 65x83cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:40)

1448 8345  Oljemålning Gottfried Sträng (1894-1967), Sverige. Marin. Signerad G Sträng. Olja på duk, 45x60cm, yttermått inklusive ram: 61x75cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:11)

1448 8500  Oljemålning Gunnar Mossberg (1903-1983), Sverige. Signerad, "gotländsk kustbild". Olja på duk, 32x97cm, yttermått inklusive ram: 45x112cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:24)

1448 7325  Oljemålning Gunnar Nordström (f. 1921), Sverige. Landskap med bro. Signerad. Olja på duk, 62x52, yttermått inklusive ram: 81x72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:30)

1448 8439  Oljemålning Harald Westman, monogramsignerad 1938. Olja på pannå, 30x46, yttermått inklusive ram: 42x57 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:50)

1448 8416  Oljemålning Harry Thomse (1903-1988), Sverige. Landskap. Signerad, daterad 1932. Olja på duk, 40x48 cm, yttermått inklusive ram: 61x69 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:56)

1448 8031  Oljemålning Hercules Brabazon Brabazon, ej signerad, Venedig, oramad. Olja på duk, 61x88 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:54)

1448 7531  Oljemålning Hjalmar Olander. Signerad, daterad 1927. Olja på pannå, 25x37cm, yttermått inklusive ram: 36x45cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:21)

1448 8113  Oljemålning Hvenmark. Signerad, komposition. Olja på pannå, 49x58cm, yttermått inklusive ram: 62x72cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:35)

1448 8417  Oljemålning Ivan Constantin Johansson (1895-1946), Sverige. Skärgårdsmotiv. Signerad Constantin, daterad -35. Olja på duk, 88x109 cm, yttermått inklusive ram: 96x117 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:38)

1448 7358  Oljemålning J Marqué, Stilleben. Signerad, daterad -62. Olja på duk, 71x90, yttermått inklusive ram: 81x100 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:02)

1448 8384  Oljemålning Karin Olsson (1928-2006), Sverige. Signerad, landskap med träd, 29x29cm, yttermått inklusive ram: 44x42cm

1448 8385  Oljemålning Karin Olsson (1928-2006), Sverige. Signerad, landskap med träd, 29x29cm, yttermått inklusive ram: 44x42cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:18)

1448 8134  Oljemålning Karl Örbo (1890-1958), Sverige. Signerad, daterad 1922, Fjällandskap. Olja på duk, 46x60cm, yttermått inklusive ram: 56x70cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:06)

1448 8511  Oljemålning Katarzyna Wazyk. Komposition med figurer. Signerad, daterad 1977. Olja på duk, 116x80cm, yttermått inklusive ram: 130x95cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:32)

1448 8412  Oljemålning Kurbits. Signerad, daterad Nylén 1955. Olja på duk, 86x110, oramad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:17)

1448 8088  Oljemålning Lars Olof Kolsrud, monogramsignerad 1987, "söndagsutflykt". Olja på duk, 27x35, yttermått inklusive ram: 35x44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:54)

1448 7357  Oljemålning Lasse Johnson (1899-1992), Sverige. Västkust. Signerad, daterad -43. Olja på duk, 73x92, yttermått inklusive ram: 85x103 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:58)

1448 7429  Oljemålning Mariska Klammer (f. 1877), Ungern. Läsande flicka. Signerad, Olja på duk, 80x66cm, yttermått inklusive ram: 101x85cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:01)

1448 8539  Oljemålning Nadezda Streltsova (f. 1973), Ryssland. Ballerina. Signerad. Olja på duk, 80x60cm, oramad

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:00)

1448 8459  Oljemålning Oidentifierad konstnär, England. Landsväg. Ej signerad. Olja på duk, 44x42, yttermått inklusive ram: 54x52 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:25)

1448 8558  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Blomsterstilleben. Ej signerad. Olja på duk, 68x48, yttermått inklusive ram: 83x62 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:34)

1448 8387  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Herreman, 1700-/1800-tal. Olja på duk, 76x62, yttermått inklusive ram: 87x73 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:19)

1448 8120  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, landskap. Olja på duk, 130x96cm, yttermått inklusive ram: 135x101cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:20)

1448 8452  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, naken modell, 1800-tal. Olja på pannå, 21x27cm, oramad.

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:51)

1448 8089  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad -39, "Söndagsmorgon på Tallmon". Olja på pannå, 55x40, yttermått inklusive ram: 61x47 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:56)

1448 8460  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad 94, Landskap. Olja på pannå, 21x32, yttermått inklusive ram: 30x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:21)

1448 8544  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad PH, omkring 1900, Skymning. Olja på pannå, 18x26, yttermått inklusive ram: 27x35 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:26)

1448 8493  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Nutida, Ej signerad, komposition. Olja på duk, 65x47cm, oramad

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:06)

1448 8469  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, -57. Olja på pannå, 32x40, yttermått inklusive ram: 47x55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:18)

1448 8508  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, allé. Olja på duk, 100x72cm, yttermått inklusive ram: 110x82cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:24)

1448 8474  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1950, Lofoten. Olja på duk, 44x54, yttermått inklusive ram: 59x68 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:28)

1448 8442  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, fjäll. Olja på duk, 20x45, yttermått inklusive ram: 30x56 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:37)

1448 8107  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Flicka. Olja på duk, 59x29cm, yttermått inklusive ram: 67x39cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:22)

1448 8053  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, stilleben. Olja på duk, 60x90, yttermått inklusive ram: 75x105 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:44)

1448 8100  Oljemålning signerad J Griffin, landskap med får. Olja på duk, 30x45, yttermått inklusive ram: 48x64 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:44)

1448 8046  Oljemålning signerad Rasmussen, interiör. Olja på duk, 64x95, yttermått inklusive ram: 82x113 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:47)

1448 8453  Oljemålning Signerad, väderkvarn. Olja på pannå, 17x21cm, yttermått inklusive ram: 27x32cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:48)

1448 1028  Oljemålning Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Signerad, strand cafét. Olja på pannå, 45x54cm, yttermått inklusive ram: 61x70cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:48)

1448 8127  Oljemålning Sven Rybin (f. 1914), Sverige. Hus vid kust. Signerad, daterad 1949. Olja på pannå, 28x37, yttermått inklusive ram: 42x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:39)

1448 8123  Oljemålning Sven Rybin (f. 1914), Sverige. Signerad, daterad 1955, stilleben. Olja på duk, 26x33cm, yttermått inklusive ram: 31x38cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:05)

1448 8114  Oljemålning Sven Rybin (f. 1914), Sverige. Signerad, daterad 1956, man i pickelhuva. Olja på duk, 64x54cm, yttermått inklusive ram: 72x62cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:38)

1448 8151  Oljemålning Sven Sinde. Signerad, Paris. Olja på pannå, 14x29cm, yttermått inklusive ram: 21x36cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:20)

1448 7534  Oljemålning Tadevz Kamasa. Signerad, flicka. Olja på duk, 64x53cm, yttermått inklusive ram: 84x74cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:22)

1448 8055  Oljemålning Ture Wall, porträtt. Signerad, daterad 1916, Olja på duk, 44x32, oramad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:33)

1448 1017  Oljemålning Wilhelm von Gegerfelt (1844-1920), Sverige. Sydländsk innergård. Signerad, intyg a tergo. Olja på duk, 38x57, yttermått inklusive ram: 53x73 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:10)

1448 8306  Pallar Ett par, 1950-tal. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:53)

1448 7351  Pärlcollier 18k guld, med vitguldslås. Längd: 50cm, vikt: 15,3g.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:34)

1448 8058  Parti kristall 7 delar, Böhmisk. Höjd: 12 - 24

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:06)

1448 8326  Parti smycken bland annat silver / brons

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:55)

1448 8128  Pastell Harald Lindberg (1901-1976), Sverige. Morgonsol. Signerad. Bildmått: 23x31, yttermått inklusive ram: 378x46 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:43)

1448 7157  Pelarbord Björkrot, omkring 1900. Höjd: 76, diameter: 46 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:15)

1448 8012  Piedestal med stenskivor. Höjd: 65 cm, 25x25 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:32)

1448 8172  Piedestal Med stenskivor. Höjd: 66cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:26)

1448 8173  Piedestal Med stenskivor. Höjd: 66cm

1448 8071  Pluntor Ett par, mässing, Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. Skultuna. Höjd: 18+ 6 st. Bägare, höjd: 4,5 cm, Skultuna

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:16)

1448 8520  Pokalglas 1800-tal. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:35)

1448 8302  Porslin 8 delar, Herend. Längd: 8-13, höjd: 7,5-10 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:26)

1448 8176  Porslinstavla Kina, 24x16, yttermått inklusive ram: 30x22 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:16)

1448 7513  Rakspegel Längd: 35 cm. Djup: 20 cm, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:12)

1448 8156  Remmare 6 st. Höjd: 19cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:51)

1448 8450  Reseskrivmaskin Olivetti. "Valentine", formgiven av Ettore Sottsass och Perry A King 1969, plast. Längd: 35 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:57)

1448 8523  Reseur Ett par, omkring 1900. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:42)

1448 8227  Ring 10k, Med röd sten, storlek: 18. Vikt: 2g.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:50)

1448 8226  Ring 18k guld, med grön sten, med, diameter: 5x0,01ct, storlek: 17½. Vikt: 2,7g.

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:15)

1448 8218  Ring 18k guld, med lila sten, storlek: 17. Vikt: 4,4g.

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:55)

1448 8224  Ring 18k guld, med månstenar, storlek: 18. Vikt: 4,2g.

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:45)

1448 8222  Ring 18k guld, med safir, storlek: 17. Vikt: 2,6g.

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:09)

1448 7344  Ring 18K vitguld, halvallians, med briljantslipade diamanter, 11x0,05ct, KGS, 1963, med gravyr/inskription, stl: 17. Vikt: 4,8g.

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:17)

1448 8223  Ring 18K vitguld, med diamanter 1xca0,23ct, 8xca0,05ct. Vikt: 3,2g.

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:53)

1448 8216  Ringar 3 st, 18k guld, storlek: 17½. Vikt: 9g

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:41)

1448 8271  Rökbord Orientaliskt. Diameter: 51, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:02)

1448 8284  Röllakan Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. 170x234 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:41)

1448 8567  Röllakan sign AG S, 162x241 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:19)

1448 8565  Röllakan Signerad EL, 1950-tal, 170x236 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:07)

1448 8566  Röllakan Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Signerad SB. 135x195 cm

S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:23)

1448 8363  Sabel med balja, modell, 1846. Längd: 113

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:53)

1448 7041  Salladsbestick 4 st, silver, Bolivia. Längd: 8-24cm, vikt: 334,8g.

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:03)

1448 8562  Saltkar + sked, 2 delar, Georg Jensen, Sterlingsilver. Längd: 6 cm. Vikt: 25g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:27)

1448 8299  Sameknivar 3 st. Längd: 24 - 29

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:28)

1448 8311  Samovar metall, Ryssland. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:57)

1448 8423  Satsbord England, 3 delar. Höjd: 56-60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:43)

1448 8342  Sekretär 1940-tal. Bredd: 85 cm. Djup: 47 cm, höjd: 182 cm, nyckel

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:27)

1448 8419  Seltersglas 20 st, slipad dekor, höjd: 7-8 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:12)

1448 8374  Serveringsvagn + tidningsställ. Längd: 45-60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:32)

1448 8551  Serveringsvagn 1950, Mässing/trä/keramik. Längd: 45cm, höjd: 70cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:30)

1448 8280  Serveringsvagn längd: 56+ 2x23, djup: 55 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:56)

1448 8422  Serveringsvagn mässing och glas. Längd: 39, djup: 39 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:29)

1448 8432  Servisdelar 8 delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:51)

1448 8322  Servisdelar Mat- och kaffeservis, ca 40 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Coq, Gustavsberg

1448 8489  Sideboard England. Längd: 154 cm. Djup: 40 cm, höjd: 90 cm

1448 8265  Sideboard med glasskivor. Längd: 171, djup: 43 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:31)

1448 8153  Sidenmålning Asien, yttermått inklusive ram: 31x36cm

1448 8298  Silver silver, 4 delar. Saltkar 2 st London 1880 + etui Tyskland + gräddkanna Danmark. Vikt: 210g. Höjd: ca 3-9 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:24)

1448 8161  Silverkoppar 6 st, silver. Höjd: 7cm, vikt: 80g.

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:15)

1448 7568  Skål Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand. Diameter: 13, höjd: 7 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:57)

1448 8403  Skål Kina. Sannolikt Ming Wan Li, Diameter: 15 cm. Höjd: 5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:19)

1448 7524  Skål Konstglas, Älg. Höjd: 18cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 21:05)

1448 7543  Skål Kristall, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. "För nit och redlighet". Diameter: 24, i träschatull

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:33)

1448 8310  Skål Orrefors, Ingeborg Lundin (1921-1992), Sverige. Diameter: 17,5, höjd: 11 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:30)

1448 5055  Skål med lock "La Merediana". Skål i glas med lock, försilvrad skulpterad fot. Italien, 1990-tal. Diameter: 30 cm. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:38)

1448 8472  Skålar 2 st, Böhmen. Längd: 13, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:54)

1448 8332  Skålar på fot 3 st, Nysilver. Höjd: 10-20cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:02)

1448 8449  Skedar 6+ 1, st, silver. Längd: 12-18 cm. Vikt: 115g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:47)

1448 8024  Skolplanscher 5 st, modell äldre, 70x89 - 80x105 cm, oramad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:16)

1448 8198  Skrin med lock, glas, 1800-tal. Längd: 12 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:46)

1448 8079  Skrivbord 1800-tal, bemålat, avlutad skiva. Bredd: 120, djup: 67 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:54)

1448 8495  Skrivbord England, + stol, Bredd: 138 cm. Djup: 77 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:18)

1448 8267  Skrivbord Sengustaviansk, stil, mahogny. Bredd: 134, djup: 74 cm, höjd: 76 cm, nyckel

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:01)

1448 8297  Skrivbordslampa mässing, Belin. Höjd: 52 cm

1448 8212  Skrivbordsuppsats 3 delar, omkring 1900, mässing. Längd: 10-19. Höjd: 7-12 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:20)

1448 8301  Skulptur + 2 vaser, keramik / trä. Höjd: 10 - 14

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:37)

1448 8243  Skulptur + dekorelement, Asien. Längd: 28-36 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:03)

1448 8236  Skulptur + Mask, Afrika, trä och metall. Längd: 29-48 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:44)

1448 7576  Skulptur + vas, 2 delar, Royal Copenhagen. Höjd: 17 - 25

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:08)

1448 8207  Skulptur Alf Ekberg (f. 1945), Sverige. Ansikte, Signerad, Keramik på träsockel. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:46)

1448 8314  Skulptur Björk, Schackspelare. Längd: 20 cm

1448 8215  Skulptur brons, "Hanuman". Höjd: 14,1900-tal

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:39)

1448 6277  Skulptur brons. Höjd: 18cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:41)

1448 7521  Skulptur Diskuskastare. Höjd: 38cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:57)

1448 8251  Skulptur Fågel, Orientalisk, Glaserad Keramik. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:32)

1448 8248  Skulptur Gips, Huvud. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:44)

1448 8237  Skulptur Göran Strååt (1913-1994), Sverige. Signerad. Bemålad gips, träsockel. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:27)

1448 8244  Skulptur Häst, brons. Längd: 36 cm. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:21)

1448 8313  Skulptur Kayser, EP, Kulstötare. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:53)

1448 8203  Skulptur Kina, glaserad stengodslera, man. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:30)

1448 8052  Skulptur Madonna, Järn. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:20)

1448 8259  Skulptur Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 89, granit. Höjd: 30 inkl sockel

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:27)

1448 8078  Skulptur porslin, björnar, Markup Bela, Zsolnay Pecs, Ungern. Signerad, 1900. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:36)

1448 8430  Skulptur Ruth Milles (1873-1941), Sverige. Gips. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:13)

1448 8308  Skulptur Schaubach. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:41)

1448 8182  Skulptur Thomas Hellström (1924-2006), Sverige. Nittsjö, Uggla, glaserat keramik. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:38)

1448 8221  Skulpturer 2 st Lisa Larson Tax+ räv. Längd: 8-15

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:30)

1448 8219  Skulpturer 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Ur serien Sekelskifte, Gustaf & Sigrid. Höjd: 15-17 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:55)

1448 8037  Skulpturer 2 st. Höjd: 6-15cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:56)

1448 7387  Skulpturer 3 st, Herend. Höjd: 8-23cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:32)

1448 8098  Skulpturer 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, All Världens Barn. Höjd: 11-14 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:01)

1448 8329  Skulpturer 3 st, metallfåglar på stensockel. Längd: 9-11 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:06)

1448 8211  Skulpturer 3 st, Monica Backström (1939-2020), Sverige. Ägg, Boda. Höjd: 6-21 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:44)

1448 8014  Skulpturer 3 st, Murano, Fåglar. Höjd: 35-35 ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:30)

1448 8316  Skulpturer ett par, Trä, Afrikana. Höjd: 28 cm

1448 8262  Skulpturer Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, sälar 2 st, monterade. Längd: 16 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:25)

1448 8471  Smörkrukor 2 st, bland annat "Nynäs Gård", diameter: 13-20. Höjd: 10-14 cm

1448 8496  Snurrstol höj- och sänkbar.

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:53)

1448 8476  Sockerskål silver, England, knopp i form av lejon med sköld. Höjd: 13. Vikt: 170g ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:38)

1448 8415  Soffbord Chippendalestil, valnöt. Diameter: 90, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:24)

1448 7276  Soffbord Glas / krom, 70x70. Höjd: 51 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:30)

1448 8554  Soffbord med glasskiva. Bredd: 127, djup: 76 cm, höjd: 52 cm

1448 8461  Soffbord Nils Rahm, 1990, med silverfat, 1990, (vikt: ca 650 g), Camwood från Liberia. Bredd: 122 cm. Djup: 71 cm. Höjd: 56 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:10)

1448 7155  Soppslev silver, Winnerstrand, 1907. Vikt: 180g ca, längd: 34 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:09)

1448 8334  Spegel 78x47cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:37)

1448 7412  Spegel 85x63 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:19)

1448 8122  Spegel barockstil, 58x32cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:50)

1448 8118  Spegel Gustaviansk stil, 118x52cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:41)

1448 8409  Spegel Gustaviansk stil, 79x37 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:58)

1448 8296  Spegel mässing. Diameter: 30 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:25)

1448 8335  Spegel Oval, 78x60cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:17)

1448 8064  Spegel oval, 81x55 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:38)

1448 8406  Spegel Sent 1800-tal, 70x46 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:40)

1448 8256  Spegellampett Gustaviansk stil. Höjd: 41 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:01)

1448 8400  Spegellampetter Ett par, Gustaviansk stil, 60x37 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:12)

1448 8468  Speglar Ett par, Nyrokoko, 56x43 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:06)

1448 7368  Spiselkrans MDF. Längd: 155, djup: 36 cm, höjd: 120 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:32)

1448 8270  Staffli höjd: 185 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:53)

1448 8561  Stekhuvar 2 st, nysilver, England. Längd: 26-34, höjd: 20-23 cm

1448 7251  Stol Gustaviansk, Prov

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:44)

1448 8458  Stolar 2 st

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:41)

1448 8101  Stolar 5 st, 4-design, Danmark, fourcast 2 one

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:56)

1448 8315  Stolar 6 st + pall. Leksandsmodell, bemålade

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:23)

1448 7115  Stolar 6 st, svartmålade

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:46)

1448 7246  Stolar ett par, rokokostil

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:35)

1448 8230  Stolar Ett par, rokokostil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:25)

1448 8398  Stolar Ett par, rokokostil, bemålade

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:42)

1448 8307  Svepask + 2 st. Stop. Trä. Höjd: 26 längd: 53 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:35)

1448 8421  Sybord Jugend. Bredd: 59, djup: 36 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:55)

1448 7312  Sybord mahogny, 1800-tal, Bredd: 70 cm. Djup: 44 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:17)

1448 8405  Sybord omkring 1900, bambu, Målade kineserier, 57, djup: 37 cm, höjd: 73 cm

1448 8291  Taburetter Ett par, bemålade. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:28)

1448 8552  Takarmatur mässing, med glasprismor. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 21:01)

1448 8309  Takarmatur mässing. Höjd: 50 ca.

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:22)

1448 7178  Takarmatur Metall, nutida. Höjd: 50, diameter: 40 cm

1448 8407  Takarmatur omkring 1900, färgat glas, koppar. Diameter: 63 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:43)

1448 8336  Takarmatur Textil, Handarbete. Diameter: 45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:32)

1448 8399  Takfotogenlampa Jugend, mässing, kupa av glas. Höjd: ca 58 cm

1448 8524  Tallrikar 4 st, Kina, diameter: 20-25,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:05)

1448 8138  Tallrikar 4 st, Versace, "Barocco", Rosenthal, diameter: 31 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:27)

1448 8346  Tavla Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Bildmått: 33x44cm, yttermått inklusive ram: 53x62cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:03)

1448 8287  Tavla Orientalisk, yttermått inklusive ram: 173x40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:27)

1448 8206  Tazza Sent 1800-tal, brons, reliefdekor. Diameter: 30 cm. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:27)

1448 8020  Teckningar 3 st, Birger Lundquist (1910-1952), Sverige. Signerade, yttermått inklusive ram: 30x38 - 47x38 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:39)

1448 8056  Tekannor 2 st. Porslin, England. Höjd: 12 - 14

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:31)

1448 8294  Tennsoldater parti. Höjd: ca 4-6 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:52)

1448 8457  Tennstop 2 st, Tenn. Höjd: 21-27cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:01)

1448 7168  Terrin omkring 1900, Flytande blått, "Rhoda Gardens". Längd: 36, höjd: 32 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:24)

1448 7231  Teservisdelar 9 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Coq, Gustavsberg

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:17)

1448 8087  Teservisdelar Gefle, 16 delar, Arthur Percy (1886-1976), Sverige.

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:35)

1448 7107  Teskedar 12 st, silver, etui. Längd: 11 cm, Vikt: ca 130 g

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:13)

1448 8131  Textiltavla Asien, ej signerad. Bildmått: 28x28cm, yttermått inklusive ram: 45x45cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:28)

1448 8086  Textiltavlor 2 st, yttermått inklusive ram: 36x34 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:49)

1448 8274  Tidningsställ Rotting. Höjd: 58 längd: 45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:13)

1448 8484  Trädgårdsurnor Ett par, Gjutjärn, Dekor med Keruber & festonger, diameter: 31, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:57)

1448 8201  Träsnitt 2 st, Japan, 1900-tal. Bildmått: 33x20, yttermått inklusive ram: 45x32 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:11)

1448 8178  Träsnitt Japan, bladets mått: 18,5x13, yttermått inklusive ram: 30x24 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:45)

1448 8126  Träsnitt Japan, diptyk. Bildmått: 38x49, yttermått inklusive ram: 52x62 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:38)

1448 8392  Träsnitt Torbjörn Zetterholm (f. 1921), Sverige. Signerad, numrerad 42/100, daterad 1952. Bildmått: 34x26, yttermått inklusive ram: 47x38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:05)

1448 8502  Trattgrammofon nutida replika. Bredd: 31 cm, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:49)

1448 8084  Tryck Robert Hilmersson (f. 1973), Sverige. "Having a ball". Plexiglas. Signerad, numrerad 5/25, a tergo, yttermått inklusive ram: 80x80 cm

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:31)

1448 8180  Tuschlavering Keruber. Signerad Forsselius. Bladets mått: 20x26, yttermått inklusive ram: 35x40 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:26)

1448 8304  Väckarklockor bland annat Junghans. Höjd: 7 - 10

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:41)

1448 8348  Väggarmatur EAE, mässing. Längd: 63-100

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:47)

1448 8257  Väggrelief Arne Jones (1914-1976), Sverige. "Blossom". Aluminium, 18x12 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:06)

1448 8477  Väggreliefer Ett par, Gips, Gustav III, medföljande ljushållare i smide, (ej borrade), 57x33 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:41)

1448 8580  Vas + skål, 2 delar, bland annat Danmark, diameter: 11,5, höjd: 5,5-13,5

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 21:00)

1448 7378  Vas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda, glas. Höjd: 40cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:02)

1448 8433  Vas Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Nymölle. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:55)

1448 8295  Vas Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:52)

1448 8319  Vas Keramik, Upsala-Ekeby. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:50)

1448 8047  Vas Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:57)

1448 8578  Vas Royal Copenhagen. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:37)

1448 8526  Vas & fat 3 delar, Saxbo, Danmark. Höjd: 3-16cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:51)

1448 8529  Vas & skål 2 delar, Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden. Diameter: 10cm. Höjd: 3cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:43)

1448 8061  Vaser + skålar + fat, 12 delar, Laguna. Höjd: 2 - 17

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:22)

1448 8062  Vaser + skålar + fat, Laguna, Gustavsberg. Höjd: 2 - 17

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:04)

1448 8581  Vaser 2 st, Kosta Boda, bland annat Kjell Engman. Höjd: 15-27 cm

1448 8060  Vaser 2 st. Japan. Höjd: 14 - 23

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:16)

1448 8016  Vinglas + likörglas, 9 + 7 st, Böhmen. Höjd: 13-20 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:23)

1448 8560  Vinglas + skål, "Maja", Eva 7 + 1 delar, Englund (1937-1998), Sverige. Orrefors. Glas med målad dekor. Höjd: 17-18,5

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:06)

1448 8272  Vinglas 4 st, på fot, Versace. Rosenthal, Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:38)

1448 8149  Vinglas 5 st, Kosta Boda, chateau. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:05)

1448 8300  Vinglas 5 st. Rutslipade. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:48)

1448 8015  Vinglas 8 st, Boda, Bouquet, Signe Persson-Melin (f. 1925), Sverige. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:49)

1448 7280  Vinkylare Glas, Nils Landberg (1907-1991), Sverige. Höjd: 20. Diameter: 18 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:21)

1448 8466  Vinkylare nysilver, diameter: 19, höjd: 19 cm

1448 8497  Vitrinskåp EK. Bredd: 146 cm. Djup: 46cm, höjd: 200 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:01)

1448 8292  Vitrinskåp Louis XV-stil. Bredd: 71. Djup: 52 cm, höjd: 140 cm, nyckel

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:16)

1448 7248  Vitrinskåp Rokokostil, bemålat. Bredd: 140, djup: 45 cm, höjd: 200 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:38)

1448 7285  Vitvinsglas 11 st, Älghult. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:28)

1448 8532  Whiskyglas 8st. Höjd: 8cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:29)

1448 8488  Ytterfoder 2 st, Gustavsberg, Liljekonvalj. Höjd: 14-17 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:39)

1448 8446  Ytterfoder 3 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 13-21cm

1448 8305  Ytterfoder Ett par, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Diameter: 16 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:43)

1448 8404  Ytterfoder porslin. Kina. Diameter: 24. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:38)

1448 8229  Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 17cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:14)