Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 11 december 2023 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1585 1028  Bänk Lars Larsson. Sittdyna i skinn. Brännstämplad, daterad 1968. Längd: 80 cm, djup: 49 cm, höjd: 47 cm inkl dyna

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 20:56)

1585 1029  Bordslampa Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, mässing, modell 2552-2. Höjd: 55 ca

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 20:30)

1585 1016  Bordslampa Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Kubformad fot i glas, mässingsfattning, modell 1819. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 20:24)

1585 1026  Byrå Jonas Bohlin/Thomas Sandell för Asplund, "snö". Bredd: 90 cm. Djup: 43 cm. Höjd: 109 cm

S�ldes f�r 17.500 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 20:05)

1585 1009  Fat Hans Hedberg (1917-2007), Sverige. Biot, Frankrike. Dekor i relief av fisk. Signerat HHg. Längd: 68 cm. Bredd: 32 cm

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 20:34)

1585 1020  Kandelaber Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, B 2586, trä/ mässing, 12 st ljusarmar, + ljusmanschetter. Höjd: 73 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 20:05)

1585 7151  Karmstol Rokoko, bemålad. Bredd: 63 cm, sitthöjd 40 cm. Höjd: 98 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 18:08)

1585 1015  Nattljusstake Firma Svenskt Tenn, 1926. Höjd: 11,5 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 19:32)

1585 1006  Oljemålning Alfred East (1849-1913), Fiskare England. Signerad. Olja på pannå, 42x29 cm, yttermått inklusive ram: 64x50 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 18:23)

1585 1001  Oljemålning Bengt Elde (1939-2015), Sverige. Stadsmotiv, Signerad. Olja på pannå, 75x120 cm, yttermått inklusive ram: 91x137 cm

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 19:01)

1585 1023  Oljemålning Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Figurkomposition. Signerad. Olja på pannå, 100x71 cm, yttermått inklusive ram: 109x79 cm

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 18:23)

1585 1025  Oljemålning Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Monogramsignerad EC. Olja på duk, 60x49 cm, yttermått inklusive ram: 65x54 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 20:22)

1585 1002  Oljemålning Jan Katowski. Signerad, daterad 1925, vildhästar på tundran. Olja på duk, 104x242 cm, yttermått inklusive ram: 121x260 cm

S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 19:30)

1585 1024  Oljemålning Karl Momen (f. 1935), Sverige. Signerad, daterad A tergo, 98, "Cosmic superlative". Olja på duk, 91x121, oramad

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 20:39)

1585 1018  Oljemålning Rikard Lindström (1882-1943), Sverige. Båtar i aftonljus. Signerad. Olja på duk, 35x48 cm, yttermått inklusive ram: 45x57 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 18:43)

1585 1017  Oljemålning Thure Wallner (1888-1965), Sverige. Fågel. Signerad. Olja på pannå, 23x18 cm, yttermått inklusive ram: 32x27 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 19:42)

1585 1005  Skål Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. "Sulka", Iittala, Finland. Signerad och daterad -56. Längd: 17 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 19:54)

1585 1027  Skänk Sengustaviansk, bonad furu. Bredd: 130 cm. Djup: 60 cm. Höjd: 105 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 18:32)

1585 1019  Skulptur "Ombre della Sera" (efter). Brons, Signerad II-P. Höjd: 54,5 cm. Vikt: 3,4 kg

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 20:29)

1585 1021  Skulptur Carl Milles (1875-1955), Sverige, efter. "Människan och Pegasus". Millesgården Collection, FFA fondeur, märkt under sockeln. Skulptur i grönpatinerad metall. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 72.000 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 20:45)

1585 7154  Stolar Ett par, 1700-tal, Chippendale. Bredd: 54 cm, sitthöjd 46 cm. Höjd: 102 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 20:15)