Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 18 november 2019 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1289 4189  Adventsljusstakar ett par, mässing. Höjd: 44

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:22)

1289 4549  Affisch Lennart Jirlow (f. 1936), Sverige. Signerad. Ramens innermått: 67x51 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:02)

1289 4118  Akvarell Alastair Paterson, Segelbåtar, Signerad. Motivet: 13,5x17,5

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:57)

1289 4155  Akvarell Carl Lindqvist, 1899, Stockholm, 35x60 cm. Signerad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:48)

1289 4223  Akvarell Fält Artillerie, 31x76 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:36)

1289 4237  Akvarell Gerda Zielfeldt (1893-1947), Sverige. Signerad, 24x17 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:39)

1289 4272  Akvarell J F V, målad efter plansch, an Nicanders Runor, 1834,14x17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:48)

1289 4125  Akvarell Jeanette Öberg (1968), "Blå kvinna". Signerad. Motivet: 33x23 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:07)

1289 4271  Akvarell Letti Rapp (f. 1942), Refsnäs, ramens innermått: 28x36 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:34)

1289 2396  Akvarell Michael Shevarjov (f. 1958), Ryssland. Signerad. Bladets mått: 75x56 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:53)

1289 4354  Akvarell Oidentifierad konstnär. Dam. Ej signerad, akvarell på pannå, 49x31 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:48)

1289 4120  Akvarell Oidentifierad konstnär. Fiskande flicka, omkring 1900. Ej signerad. Akvarell, 27,5x21 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:36)

1289 4170  Akvarell Oidentifierad konstnär. Kyss. Signerad, daterad 1991. Motivet: 34x24 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:12)

1289 4131  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad Lolli, Venedig. Motivet: 33x23 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:54)

1289 2065  Akvarell Otto Nowak. Signerad, daterad 1927,21x20 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:37)

1289 1479  Akvarell Viljo Hurme (1893-1987), Finland. Arbetande kvinnor. Signerad, daterad -16, ca 26,5x26,5 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:17)

1289 4617  Akvareller 4 st, Johan Oscar Cantzler (1844-1921), Stockholmsmotiv, monogramsignerade

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:21)

1289 4465  Akvareller Oidentifierad konstnär. 4 st, Bernard, 1950-tal. Signerad. Motivet: 23x30 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:41)

1289 4516  Ampel prismor, diameter: 30, höjd: 35 ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:37)

1289 4505  Arkivskåp med jalusi. Bredd: 51cm. Djup: 49 cm, höjd: 200cm, nyckel

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:21)

1289 2226  Armbandsur 3+ 1 fickur. Bland annat Certina och Seiko. Diameter: 3,5 ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:43)

1289 4530  Armbandsur Certina, 18k guld, bruttovikt: 21,7g. Quartz. Diameter: 33m, gravyr, batteribyte krävs, armband i stål

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:28)

1289 4319  Assietter 20 st, Reijmyre Glasbruk. Diameter: 19

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:34)

1289 4136  Bajonett längd: 49 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:26)

1289 4576  Bålskål + Kanna. Höjd: 21-26cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:10)

1289 4532  Bestick i väska Solingen

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:31)

1289 4318  Bläckställ längd: 12 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:03)

1289 4380  Blandteknik Helge Artelius (1895-1989), Sverige. Pojke med bricka, Signerad. Motivet: 15,5x14 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:13)

1289 1621  Blandteknik Ingalill Sjöblom, komposition. Signerad, 45x56 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:20)

1289 4493  Blandteknik Nils Rundgren Björnjägaren (1890-1971), Sverige. Signerad, daterad 1971. Motivet: 28x38 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:49)

1289 4234  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, Afrika, 65x95 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:46)

1289 4153  Blandteknik Sylvia Strindberg, figurer, signerad, 23x30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:30)

1289 4052  Blyerts Arvid Fougstedt (1888-1949), Sverige. "Danae och guldregnet". Signerad, daterad 1938. Motivet: 37x44 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:26)

1289 4377  Bokhylleskåp Björk. Bredd: 134. Djup: 33 cm, höjd: 140 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:53)

1289 4006  Bokhylleskåp Längd: 149 cm. Djup: 28 cm, höjd: 77 cm, nyckel

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:54)

1289 2382  Bokskåp nyrenässans. Bredd: 113. Djup: 54 cm, höjd: 215 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:34)

1289 4087  Boksnurra England, Intarsia. Längd: 47, djup: 47 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:09)

1289 4550  Bokverk 2 st, Bibel & Kyrkoordningen, 1729 & 1736

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:18)

1289 2307  Bord Diameter: 62cm. Höjd: 71cm, + Ett par stolar.

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:55)

1289 4364  Bord Med glasskiva, Thailand. Bredd: 135 cm. Djup: 68 cm, höjd: 49 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:54)

1289 2394  Bordsfotogenlampa Elektrifierad. Höjd: 69 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:47)

1289 4624  Bordslampa "Elflugan", design: Marie Lundgren och Kina Strandberg. 19 st ljuspunkter. Höjd: 40cm, med kartong

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:54)

1289 4144  Bordslampa A&E Design. Höjd: 48cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:18)

1289 4417  Bordslampa fd Fotogen. Höjd: 62cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:55)

1289 4028  Bordslampa Iloomi, Cave Ball. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:51)

1289 4485  Bordslampa keramik, oxblod. Höjd: 90

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:56)

1289 4593  Bordslampa mässing, form av oljelampa, Aladdin GMA. Höjd: 23cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:29)

1289 4098  Bordslampa Vetrarti, Italien, glas / trä. Höjd: 35

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:27)

1289 4029  Bordslyster höjd: 40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:31)

1289 4157  Bordspendyl 1800-tal. Höjd: 33

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:43)

1289 4026  Brännvinsflaska Tenn. Höjd: 26cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:11)

1289 4414  Brevkortsalbum omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 21,5cm. Djup: 6cm. Höjd: 29,5cm.

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:39)

1289 2447  Bricka nysilver. Längd: 66

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:23)

1289 4461  Buddha Thailand. Längd: 65, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:53)

1289 4594  Buketthållare silver, 1800-tal. Längd: 13cm, bruttovikt: 22g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:45)

1289 4541  Byrå 1950-tal, Teak. Bredd: 65, djup: 30 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:06)

1289 4207  Byrå Gustaviansk stil, med stenskiva. Bredd: 76, djup: 43 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:02)

1289 4265  Byrå med intarsia och stenskiva, Bredd: 80cm. Djup: 44 cm. Höjd: 75cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:33)

1289 4267  Byrå med intarsia, Bredd: 90 cm. Djup: 47 cm, höjd: 68 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:49)

1289 4621  Camé Förgyllt silver, 1874,4,5x4, Vikt: ca 15g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:23)

1289 4173  Carborundumetsning James Coignard (1925-2008), Frankrike. Signerad, numrerad 45/90. Bladets mått: 45x39 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:43)

1289 4404  Champagneglas Eva Englund (1937-1998), Sverige. "Maja", + skål. Höjd: 14-20cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:07)

1289 6373  Champagnestrutar 3 st. Omkring 1800. Höjd: ca 21 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:11)

1289 9016  Collage Endre Nemes (1909-1985), Sverige. "Ställd på spetsen". Signerad 1966. Motivet: 23x15 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:23)

1289 2229  Collier 18k guld. Vikt: 22,2g. Med vita stenar, längd: ca 40cm, bredd: 3,6-7,8mm.

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:16)

1289 2137  Dalahäst höjd: 31,5cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:26)

1289 4229  Dalahästar + träskulpturer, 2+ 4 st. Höjd: 8-17cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:20)

1289 4325  Dessertskålar på fot, 6 st, tenn. Höjd: 16cm

1289 4130  Djupa tallrikar Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gustavsberg, "Krona", diameter: 25

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:40)

1289 4459  Dockhus Nyare, 2st + tillbehör. Längd: 45cm (större) 27cm (mindre). Djup: 33cm (större) 16,5cm (mindre). Höjd: 37cm (större) 29 cm (mindre.

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:44)

1289 4595  Dockskåpsmöbler 11 delar, trä, 1930-tal

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:41)

1289 4590  Dragspel Bugari Armando, Banger Exclusive. Höjd: 50cm, med fodral

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:19)

1289 4540  Emmafåtölj rokokostil

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:16)

1289 4543  Etsning Axel Olson (1899-1986), Sverige. Signerad, numrerad 49/100. Motivet: 13x18cm

1289 4262  Etsning efter Boucher. Motivet: 32x35 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:35)

1289 4338  Etsning Robert Thew (1758-1802), England. Shakespeare. Ej signerad. Motivet: 58x41 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:49)

1289 4247  Etsning Stig Borglind (1892-1965), Sverige. "Midsommar". Signerad. Motivet: 19x20 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:29)

1289 4457  Färglitografi 3 st, Stockholmsmotiv. Ej signerad. Motivet: 18x29cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:41)

1289 4113  Färglitografi Albin Amelin (1902-1975), Sverige. Blomsterstilleben, Signerad, ej daterad. Motivet: 72x52 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:56)

1289 4045  Färglitografi Alf Olsson (f. 1925), Sverige. "Regnbågen". Signerad, numrerad 50/125, daterad -73. Motivet: 52x42 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:50)

1289 4002  Färglitografi Alfred De Dreux (efter). Hästar, "Giaffar", 1800-tal. Motivet: 46x57 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:23)

1289 4159  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 184/200m med dedikation. Motivet: 30x22 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:26)

1289 4044  Färglitografi Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 81/150, , bm50x38 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:05)

1289 2484  Färglitografi Curt Sjöberg (1911-1987), Sverige. Signerad, numrerad 287/410. Motivet: 37x46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:39)

1289 4035  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Stilleben. Signerad, numrerad 26/360. Motivet: 48x58cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 21:00)

1289 4239  Färglitografi Harald Lindberg (1901-1976), Sverige. Signerad, numrerad 208/310. Motivet: 35x50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:30)

1289 2169  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. "Natt i Dabarobra". Signerad, daterad 1991, numrerad 222/385. Motivet: 39x58cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:23)

1289 2167  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, daterad 1995, numrerad 333/385. Motivet: 38x57cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:27)

1289 4168  Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 1369/2000. Motivet: 42x57 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:51)

1289 4230  Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 35/100, "Katt och råtta. Motivet: 50x70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:19)

1289 4554  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 215/250. Motivet: 35x25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:24)

1289 4141  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Torget. Signerad, numrerad 226/275. Motivet: 50x37cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:17)

1289 4037  Färglitografi Olle Nyman (1909-1999), Sverige. Signerad, numrerad 126/325. Motivet: 51x36cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:43)

1289 4250  Färglitografi Räv. Signerad, numrerad HC 45/50. Motivet: 32x44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:25)

1289 4020  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 234/350, bladets mått: 44x55, löst blad

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:55)

1289 8224  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 252/350. Motivet: 24x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:43)

1289 4520  Färglitografi Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Signerad, numrerad 47/400. Motivet: 27x21 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:21)

1289 4065  Färglitografi Waldemar Sjölander (1906-1988), Sverige. "La Serenata I". Signerad, numrerad 36/50, Guadalajara, daterad 1947. Motivet: 62x45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:40)

1289 4021  Färglitografier 2 st, Carl-Erik Ljungström (1911-1974), Sverige. Signerad, numrerad 41/150. Motivet: 41x33cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:39)

1289 2481  Färglitografier 3 st, Curt Sjöberg (1911-1987), Sverige. Oramad. Signerad, numrerad 2/360, ca 42x59 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:27)

1289 4426  Fat + 2 st, vaser, Delft. Diameter: 37. Höjd: 19-21cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:20)

1289 4442  Fat + Kanna, Delft. Diameter: 27. Höjd: 21cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:13)

1289 4486  Fat 2 st, Rosenthal, design: Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Diameter: 31cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:28)

1289 4146  Fat 3 st, Iittala, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Europakarta. Diameter: 9-16,5cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:11)

1289 4513  Fat 4 st, Paul Hoff (f. 1945), Sverige. Diameter: 33

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:48)

1289 4514  Fat 9+ 1 st, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Rosenthal. Diameter: 27-33

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:16)

1289 2439  Fat Japan, Imaridekor, 35x37 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:05)

1289 4236  Fat Japan. Diameter: 31cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:10)

1289 4444  Fat Jugendstil, brons. Längd: 19cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:30)

1289 4228  Fat Kina, 3 delar. Diameter: 23-30cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:55)

1289 4481  Fat Rosenthal. Diameter: 29cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:48)

1289 2072  Fåtölj Finn Östergaard, Albert

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:37)

1289 4263  Fåtöljer Ett par, Rokokostil

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:54)

1289 2480  Flintlåspistol Belgien, 1700-tal, 53

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:48)

1289 4108  Fotografi Willy Rojas, 63/100, Signerad, "Sugar", 35x52 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:31)

1289 2039  Fotoramar diverse

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:11)

1289 4062  Fotpall nutida, Retrostil. Längd: 49cm. Breddd: 43 cm. Höjd: 37cm.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:25)

1289 2097  Fruktservis Nittsjö, 7 delar. Diameter: 18-31 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:43)

1289 2258  Garderob Längd: 65 cm. Djup: 66 cm, höjd: 260cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:11)

1289 2259  Garderob Längd: 65 cm. Djup: 66 cm. Höjd: 260cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:11)

1289 4110  Gardinkappa + dukar / textil, Josef Frank, Tulpaner, Anakreon, Firma Svenskt Tenn. Längd (största duken): 232cm Höjd: 58cm. Längd (minsta duken): 22,5cm. Höjd: 62cm.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:20)

1289 2425  Garnityr Charisma, 925 Silver. Vikt: 110g, Collier. Längd: 40cm, ett par örhängen, 1st armring öppningsbar, 1st ring, storlek: 18

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:16)

1289 4169  Gjutjärnsspis Miniatyr, Ankarsrum. Längd: 33 cm. Djup: 20 cm, höjd: 20 cm, saknar delar

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:54)

1289 4424  Glas Orrefors, 18 delar, 6+ 6+ 6. Höjd: 6,5-20cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:45)

1289 4405  Glasobelisk Orrefors, Jan Johansson. Signerad. Höjd: 35cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:22)

1289 4241  Glöggmuggar 16 st. Glas. Höjd: 7 ca.

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:47)

1289 4268  Golvlampa höjd: 163 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:42)

1289 4005  Golvlampa mässing, 2-armad. Höjd: 124cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:41)

1289 4256  Golvlampa mässing. Höjd: 180

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:39)

1289 4278  Golvlampa Tvåarmad. Höjd: 143cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:05)

1289 2199  Golvlampa Uplight. Höjd: 186 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:34)

1289 2200  Golvlampa Uplight. Höjd: 186 cm

1289 4285  Golvur 1800-tal. Höjd: 198

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:18)

1289 1444  Golvur England. Höjd: 230cm ca.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:21)

1289 4492  Gouache Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Modell. Signerad, numrerad -80,37x45 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:40)

1289 2483  Grafiska blad 9st. Signerade, lösa blad i mapp, 32x15 - 70x56cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:36)

1289 4559  Gungstol Amerikansk modell

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:48)

1289 4287  Hallbyrå mahogny. Bredd: 43, djup: 30 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:21)

1289 4564  Hängskåp längd: 58 cm, djup: 15 cm, höjd: 64 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:28)

1289 4138  Hängur Solvil et Titus, Genève, 1960-tal, manuell, 17 jewels. Diameter: 20mm.

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:13)

1289 4512  Herrbetjänt Fratelli Reguitti, Italien, märkt FR Brevettato Made in Italy. Höjd: 105

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:35)

1289 4298  Herrbetjänt mässing. Höjd: 120

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:31)

1289 4039  Hörnskåp Allmoge. Höjd: 118

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:30)

1289 4139  Jordglob Med belysning. Höjd: 41cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:02)

1289 4011  Julkrubba Längd: 55cm. Djup: 29cm. Höjd: 42cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:16)

1289 4497  Jultallrikar Kunglig Dansk mm, 28 + 4 + 2 st, diameter: 18-19

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:14)

1289 4581  Kaffeservis 21 delar, Gustavsberg, Prunus, 6st koppar med fat, + 2st fat, 4st tallrikar, 9st assietter.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:20)

1289 4435  Kaffeservis ca 17 delar, Royal Copenhagen, Musselmalet

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:52)

1289 4458  Kakelplattor 3 st, 13x13cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:56)

1289 4033  Kakelugnsskåp höjd: 218 cm

S�ldes f�r 21.000 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:03)

1289 4215  Kandelabrar Ett par, nysilver. Höjd: 37cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:46)

1289 4494  Kanna + skål, Tomtedekor, Rörstrand. Diameter: 26. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:56)

1289 4472  Kannor 2 st, lergods, + spilkum

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:40)

1289 4469  Kannor 3 st, Stengods. Höjd: 20-30cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:20)

1289 4243  Kapsylöppnare metall, andhuvud. Längd: 11

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:26)

1289 4580  Karaffer + kanna + kakfat, 4 delar, Kristall. Höjd: 18-26 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:59)

1289 4317  Karaffer 2 st, omkring 1900, kristall. Höjd: 27 cm ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:15)

1289 4162  Karaffer 3 st. Höjd: 32-35

1289 4202  Karmstolar ett par, Rokokostil

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:27)

1289 4259  Kista 1756. Bredd: 108, djup: 66 cm, höjd: 50 cm, nyckel

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:51)

1289 4031  Klädhängare mässing. Höjd: 184cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:04)

1289 4276  Klädskåp senjugend, med spegel. Bredd: 81,5 cm. Djup: 52 cm. Höjd: 193 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:51)

1289 4430  Klappträ 1778. Längd: 83

1289 4047  Knappask Ask för kragknappar, tenn. Widerholm & Dahlberg, Eskilstuna. Dekor av man som tittar ner i hål. Diameter: ca 6,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:50)

1289 4584  Konjakskupor 9 st. Orrefors. Höjd: 6,5 cm

1289 4083  Konsolbord med stenskiva, Nyrokoko. Bredd: längd. 74, djup: 32 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:08)

1289 4104  Konsoler 6 st. Höjd: 12-22

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:15)

1289 4484  Konstglas 3 delar, Italien. Längd: 18-31 cm

1289 4546  Konstglas 7 delar, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Boda. Längd: 10-11, höjd: 2,5-24

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:35)

1289 4423  Konstglas Skål + 2 vaser. Bland annat Kosta Boda. Höjd: ca 12-16cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:46)

1289 4400  Kuddar 3 st, Flamskvävnad. Längd: 43x45cm (stor). 37x27cm (små)

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:21)

1289 4399  Kuddar 4 st, Morris / Baker / J Frank. 45x45 (stora). 36x36 (lilla)

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:07)

1289 4398  Kudde AB MMF, Märta Måås-Fjetterström, ca 40x40 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:54)

1289 4555  Lampbord Ett par, mahogny, Bredd: 62 cm. Djup: 42cm. Höjd: 54cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:16)

1289 4362  Lampbord Ett par. Thailand. Bredd: 60 cm, djup: 42 cm, höjd: 46 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:55)

1289 4289  Lampskärm Tiffanystil. Diameter: 38

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:36)

1289 4478  Läsbord höjd: 90cm, höj / sänkbart

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:05)

1289 4340  Lavoar Med stenskiva. Bredd: 80 cm. Djup: 52 cm, höjd: 106 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:24)

1289 4588  Likörglas mm 18 delar, Orrefors. Höjd: 8-12 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:35)

1289 4119  Litografi Eduard Wiiralt (1898-1954), Estland. Numrerad 49/75, ej signerad, 14,5x10,5 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:24)

1289 4622  Ljuskrona Empirestil. Höjd: 55 cm ca

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:35)

1289 4557  Ljuslampetter Ett par, mässing, järn. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:54)

1289 4503  Ljuslampetter Ett par, med prismor. Höjd: 19

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:29)

1289 4574  Ljuslykta Kosta, Göran Wärff (f. 1933), Sverige. Höjd: 16cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:56)

1289 4579  Ljuslykta Orrefors, kristall. Höjd: 22,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:44)

1289 4511  Ljusstakar 3 st, Kosta. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:59)

1289 4328  Ljusstakar Ett par, nysilver. Höjd: 11,5cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:35)

1289 2408  Ljusstakar Ett par, Orrefors. Höjd: 13,5cm

1289 4218  Ljusstakar Ett par, silver. Höjd: 18cm, Vikt: ca 870g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:46)

1289 2420  Ljusstake + skedar, 3 delar, silver, bland annat Sterling. Längd: 13-16. Höjd: 19 cm, bruttovikt: 345 g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:08)

1289 4483  Ljusstake 5-armad, GAB Guldsmedsaktiebolaget, brons. Längd: 38, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:04)

1289 4475  Ljusstake från Anagram, Gruftorp Design. Höjd: 72

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:06)

1289 4366  Lockurnor Ett par, porslin, Bing & Grøndahl, Copenhagen. Höjd: 34

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:57)

1289 4479  Masker med mera, africana, 7 delar. Höjd: 20-42 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:24)

1289 4193  Matbord Teak. Bredd: 110, djup: 70 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:18)

1289 4488  Mätinstrument höjd: 25 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:33)

1289 4079  Matsalsgrupp 7 delar, Åmells, "Sergel", Matbord + 6 st stolar, diameter: 120. Höjd: 73,3 iläggsskivor á 47 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:20)

1289 4240  Matsalsgrupp 9 delar, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Ambassadör, bord+ 8 stolar+ 3 ilägg (54), Längd: 160 cm. Djup: 111 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:31)

1289 4185  Matservis 47 delar, Johnson Bros. England

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:05)

1289 4132  Matservisdelar 22 delar, Orrefors, diameter: 15-32

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:43)

1289 4179  Matta 130x211

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:28)

1289 4038  Matta 680x93cm

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:17)

1289 4379  Matta Kina, 60x115

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:51)

1289 4506  Matta Matta, orientalisk, semi-antik Hamadan, 108x164

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:53)

1289 4245  Matta orientalisk, 110x155

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:12)

1289 4269  Matta orientalisk, 130x207

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:15)

1289 4175  Matta orientalisk, 158x256

1289 4294  Matta orientalisk, 212x311

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:54)

1289 4184  Matta orientalisk, 274x370

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:49)

1289 4191  Matta Orientalisk, 320x195

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:52)

1289 4295  Matta orientalisk, 62x150

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:34)

1289 4174  Matta orientalisk, Beshir, 268x184

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:23)

1289 4182  Matta orientalisk, Engelas, 153x200

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:27)

1289 4060  Matta orientalisk, Figural, 61x96 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:03)

1289 4061  Matta Orientalisk, figural. Bredd: 138cm. Längd: 188cm.

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:10)

1289 4300  Matta orientalisk, galleri, 80x340

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:20)

1289 4097  Matta Orientalisk, Tabris, Silkeinslag, 150x200

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:33)

1289 4074  Minkjacka storlek: 36/38, med skärp, Saga Mink

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:03)

1289 4260  Mjölkpallar 2 st, 1800-tal. Mått (stor): Längd: 47cm. Djup 30cm. Höjd: 36cm. 71cm(inkl ryggstöd). Mått liten: Längd: 37,5cm. DJup: 20,5cm. Höjd: 20cm. 40 cm (med ryggstöd)

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:17)

1289 4544  Mockakoppar 6st med fat, Sèvresmärke. Höjd: 5cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:32)

1289 4535  Mynt 21,6K. Vikt: 4g. Kaiser Wilhelm II, König von Preußen, Deutscher Kaiser Deutsches Reich 1910. Diameter: 19,5mm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:14)

1289 4007  Nattygsbord 2 st. Bredd: 50 cm. Djup: 34 cm. Höjd: 57,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:32)

1289 4014  Nattygsbord Ett par. Höjd: 54cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:46)

1289 2330  Oljemålning 2 st, Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 32x40cm

1289 4149  Oljemålning 2 st, M. Pohlingo. Signerad. Olja på duk, 60x78,5cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:09)

1289 4147  Oljemålning 2 st, Maj-Britt Niklasson. Signerad. Olja på duk, 62x82, resp, 66x76 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:17)

1289 4198  Oljemålning Åke Schmägers (1905-1970), Sverige. Signerad Tunis 1931. Olja på pannå, 45x44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:14)

1289 2340  Oljemålning Anna Jalpachik (1954-2013), Ukraina/Sverige. Signerad. Olja på duk, 90x95 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:38)

1289 4102  Oljemålning Bengt Åberg (f. 1941), Sverige. Stuga i vinterlandskap. Signerad. Olja på pannå, 74x52 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:37)

1289 4533  Oljemålning Bertil Wahlberg (f. 1923), Sverige. Ourikadalen. Signerad, daterad 1974. Olja på duk, 80x65 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:32)

1289 4477  Oljemålning Brita Garby, Stadsbild, Signerad. Olja på pannå, 27x31 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:41)

1289 4282  Oljemålning Carl Arvid Bergström-Percy. Signerad. Olja på duk, 60x84cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:54)

1289 2272  Oljemålning Conny Ahlgren, Sverige. Pensel. Signerad. Olja på duk, 30x26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:49)

1289 4261  Oljemålning Gösta Idås (1912-1996), Sverige. By. Signerad. Olja på pannå, 72x58 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:01)

1289 4200  Oljemålning Ilja Schewelow. Signerad, daterad 1943, studie. Olja på duk, 41x32 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:23)

1289 4372  Oljemålning Ingegerd Torhamn (1898-1994), Sverige. Violer, monogramsignerad. Olja på pannå, 32x23 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:28)

1289 4258  Oljemålning Johan Jansson, landskap med bäck. Signerad, 1914. Olja på duk, 71x57 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:39)

1289 4126  Oljemålning Johan Ossian-Andersson (1889-1975), Sverige. Fiskebåtar, Signerad. Olja på duk, 34x49 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:48)

1289 2426  Oljemålning John Johnson (1915-1968), Sverige. Motiv från Paris, Pont l'Archevêché. Signerad. Olja på duk, 45x54 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:20)

1289 4600  Oljemålning Josef Öberg (1890-1967), Sverige. Utsikt från Nacka mot söder. Signerad. Olja på pannå, 31x38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:34)

1289 4281  Oljemålning K. Johanson. Signerad. Olja på duk, 52x73cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:05)

1289 4607  Oljemålning Karl Gustav Holmberg (1916-1994), Sverige. Kust. Signerad. Olja på pannå, 31x38 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:18)

1289 4122  Oljemålning Kathrin Bernekorn (f. 1955), Sverige. "Sandstrand I". Signerad. Olja på duk, 29x69 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:24)

1289 4335  Oljemålning Lennart Pilotti (1912-1981), Sverige. Flicka. Signerad. Olja på pannå, 46x37 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:28)

1289 4592  Oljemålning Ludvig Holm, Gårdsmotiv. Signerad. Olja på duk, 31x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:52)

1289 4273  Oljemålning målad på läder, orientaliskt motiv, 19x12 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:33)

1289 4625  Oljemålning Märt Bormeister (1916-1991), Tallin. Signerad. Olja på pannå, 47x60cm

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:09)

1289 2154  Oljemålning Monica Wadsted (1940-2009), Sverige. Signerad. Olja på duk, 49x49-95x85 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:30)

1289 4032  Oljemålning Napoleon Bonaparte. Signerad. Olja på duk, 149x108cm

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:12)

1289 1346  Oljemålning Oidentifierad Konstnär, komposition, Ej signerad. Olja på duk, 59x71 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:41)

1289 2352  Oljemålning Oidentifierad konstnär. "Högbergsgatan". Signerad Sjögren 1942. Olja på pannå, 43x54cm

1289 4121  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Igelkott. Signerad Larsson -98. Olja på duk, 37x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:22)

1289 4333  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kust. Ej signerad. Olja på duk, 37x62 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:03)

1289 4330  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap. Ej signerad. Olja på duk, 31x48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:36)

1289 4034  Oljemålning Oidentifierad Konstnär. Liggande modell. Signerad. Olja på pannå, 15x30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:47)

1289 4355  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Marin. Signerad E Joors. Olja på pannå, 17x29 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:33)

1289 4124  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad KVO, 1899, Öresund. Olja på duk, 42x63 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:18)

1289 4196  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Omkring sekelskiftet 1900, monogramsignerad GM. Olja på pannå, 64x40 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:40)

1289 4171  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Pojke med såpbubblor. Signerad. Olja på duk, 50x39 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:35)

1289 4003  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, 1800-tal. Olja på duk, 47x33 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:38)

1289 4105  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Landskap med by. Olja på pannå, 29x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:18)

1289 2280  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Mallorca, Valdemossa. Olja på duk, 60x73 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:58)

1289 4232  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Paris. Olja på duk, 60x80 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:21)

1289 4167  Oljemålning Peder Cappelen Thurmann (1839-1919), Norge, kopia efter. Ljusterfiske i månsken. Signerad KP. Olja på duk, 42x35,5cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:37)

1289 4027  Oljemålning Ragnar Johansson (1913-1997), Sverige. Oljemålning. Signerad. Olja på duk, 116x27cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:31)

1289 4455  Oljemålning Sankt Otto. Signerad, monogramsignerad. Olja på pannå, 26x19cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:22)

1289 2471  Oljemålning Sven-Åke Lindengren (Ess-Å) (f. 1929), Sverige. "Från skärgården". Signerad, daterad ESS-Å 1972. Olja på duk, x4,5cm

1289 4227  Oljemålning Tomas Mandel (f. 1923), Sverige. "Vintersol Yttersta tvärgränd", signerad. Olja på duk, 49x60 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:31)

1289 4226  Oljemålning Tomas Mandel (f. 1923), Sverige. "Vintersolnedgång Södra Yxlan", signerad. Olja på duk, 49x60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:34)

1289 4439  Oljemålning Ulf Wahlberg (f. 1938), Sverige. Tillskriven, Signerad Ulf, Komposition med figur. Olja på duk, 60x92, oramad

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:26)

1289 2033  Oljemålning Zoia Krukowskaja (1903-1999), Sverige. Stadsbild, Signerad. Olja på pannå, 40x31 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:17)

1289 4041  Oljemålningar 2 st, Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Kvinnor & Gubbar. Signerade. Olja på duk, 11x15 & 10x29 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:25)

1289 4376  Oljemålningar 2 st, Olle Lindgren (1930-2018), Sverige. Monogramsignerade OL. Olja på pannå, 10x17 respektive 14x21 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:42)

1289 4016  Oljemålningar 3 st, Boris Ottenberg (1891-1946), Sverige. Varav 1 osignerad. Oramade, 15x20 - 24x33 cm

1289 4015  Örhängen Ett par, 18k guld, med pärlor, bruttovikt: 2,2g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:40)

1289 4303  Pall Längd: 50,5cm. Djup: 36,5cm. Höjd: 34cm.

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:48)

1289 4537  Pall rokokostil, Längd: 42cm. Djup: 33,5cm. Höjd: 46cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:48)

1289 2216  Pärlcollier silverlås (925) med stenar. Längd: 63 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:16)

1289 4049  Parti koppar 12 delar, kastruller & grytor, nutida

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:12)

1289 4012  Parti koppar 8 delar, bland annat hink, Höjd: 5,5-25cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:07)

1289 4436  Parti koppar En kartong

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:39)

1289 4381  Parti kuriosa 10 delar, Kina. Höjd: 2-13

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:08)

1289 4326  Parti porslin 6 delar, Kina. Diameter: 5-11

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:43)

1289 4314  Parti silver 7 delar

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:16)

1289 4462  Pasteller 2 st, Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Ej signerade, 42x53 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:15)

1289 4264  Pelarbord Ett par, Bredd: 49cm. Djup: 42cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:07)

1289 4133  Piedestal Gustaviansk stil. Omkring 1900, trä, J Olsson Gefle, Längd: 31. Djup: 31 cm. Höjd: 103 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:40)

1289 4500  Piedestal höjd: 77 cm, gjutjärn, bemålad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:52)

1289 4025  Piedestal höjd: 90 cm

1289 4208  Pinnstolar 4 st, Björk

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:16)

1289 4528  Planschverk MEISTERWERKE DER KRIEGSMALEREI, bok, tryckt i Leipzig, 1900-talets första hälft, No 425, skinnband, med färgplanscher, guldsnitt, ca 50x62 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:44)

1289 4383  Porslin 8 delar, Danmark, olika modeller. Diameter: 6-12cm. Höjd: 1,5-8cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:10)

1289 4421  Porslinstavla Kina, 20x12cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:05)

1289 4345  Prydnadskoppar 2 st. Limoges. Höjd: 6 - 7

1289 4251  Pubtavlor 4 st, mede jugendmotiv, 66x36 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:52)

1289 4231  Ram Förgylld, 1800-tal, ramens innermått: 65x54cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:30)

1289 4222  Ramar 10st, porträtt, rim 13x10cm, ca

1289 4304  Ramar Ett par, mässing, ramens innermått: 28x25 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:10)

1289 4301  Resväskor 3 st, läder

1289 4342  Ring 18k guld, vitguld. Vikt: 4,3g. Med briljantslipade diamanter, 1xca0,36ct, 3xca0,01ct, storlek: 17½, behöver rodieras om

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:06)

1289 4587  Rödvinsglas 6 st, Orrefors, 1977, dekor med Båtskrov, Modell America & Sverige". Höjd: 15,5

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:19)

1289 4353  Rökbord med kopparskiva. Diameter: 60, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:10)

1289 4178  Röllakan 140x200

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:34)

1289 1311  Röllakan 200x300 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:04)

1289 4181  Röllakan 202x298

1289 4180  Röllakan Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. 167x242

1289 2161  Röllakan Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. IS, 140x206 cm

1289 4432  Rullmålning Kina. Längd: 61cm. Höjd: 158cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:34)

1289 4344  Sameknivar 3 st. Signerade, bland annat ISAK Stromeng. Längd: 20 - 40

1289 4563  Sänggavlar 4 delar, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Längd: 110cm. Höjd: 77-92cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:12)

1289 4538  Satsbord 3 delar, Kakelskivor. 55x40cm (största bordet). Höjd (lägsta till högsta): 51-56cm.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:17)

1289 4350  Sättugnsplatta Gjutjärn. Längd: 49, höjd: 29,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:23)

1289 4589  Saxofon Pure Tone, serienr: 6013. Längd: 74cm, med fodral.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:11)

1289 4290  Schweizerkniv Wenger. Längd: 8,5cm, med etui.

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:12)

1289 4288  Sekretär Rokokostil, Intarsia. Bredd: 69, djup: 47 cm, höjd: 91 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:37)

1289 4050  Serigrafier 2 st, Veronica Hjort, Jimi Hendrix, 20-upplaga. Signerade, 47,5x33 & 33x47,5

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:50)

1289 4341  Serveringsvagn mahogny, Längd: 80+ 40 cm. Djup: 50cm, höjd: 64 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:41)

1289 4585  Servetthållare Gense. Längd: 7, design: Mattias mikaelsson, metall

1289 4510  Servisdelar 15 del ca, Ostindia, Rörstrand. Blå dekor på ljusblå botten. Servisen formgiven 1932

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:26)

1289 4508  Servisdelar Mat- och kaffeservis, 60 delar, Måsen, Bing & Grøndahl

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:04)

1289 4275  Sideboard Längd: 216 cm. Djup: 37,5 cm. Höjd: 85 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:08)

1289 4166  Sideboard mahogny. Längd: 107. Djup: 32 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:25)

1289 4411  Skål Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Höjd: 15cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:57)

1289 4378  Skål II-sortering. Längd: 21. Höjd: 12,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:07)

1289 4220  Skål Kina, brons. Höjd: 23cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:03)

1289 4407  Skål Kosta Boda Göran Wärff. Längd: 21cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:46)

1289 4413  Skål Signerad. Diameter: 29,5cm, höjd: 19,5cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:37)

1289 4566  Skålar 2 st, Orrefors och Kosta Boda. Höjd: 6-13cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:16)

1289 4347  Skålar 3 st, Koka Blå, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, porslin, dekor med blå rand på vit botten. Diameter: 13,5-23,5cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:51)

1289 4445  Skålar 3 st, Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. Orrefors. Konstglas. Längd: 9-22cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:59)

1289 4249  Skålar 3 st. Kristall, bland annat Orrefors. Höjd: 8 - 12

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:22)

1289 4437  Skålar 4 delar. Kina, Diameter: 10,5-15cm, nagg

1289 4233  Skålar Kina, 3 delar. Diameter: 12-20cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:13)

1289 4429  Skaldjursfat 1800-tal. Längd: 52cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:38)

1289 4089  Skålfat Simon Gate (1883-1945), Sverige. Orrefors, slipat. Längd: 25, djup: 25 cm, höjd: 7,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:06)

1289 4363  Skåp Med glasskiva, Thailand. Bredd: 45 cm. Djup: 30 cm, höjd: 82 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:12)

1289 4090  Skedar diverse, silver, bland annat Rosenholm. Längd: 10-15 cm, Vikt: ca 200 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:23)

1289 4346  Skepp Koppar. Höjd: 37cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:34)

1289 4293  Skrivbord England, mahogny. Bredd: 107. Djup: 53 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:02)

1289 2389  Skrivbord omkring sekelskiftet 1900, Bemålat. Bredd: 90, djup: 65 cm, höjd: 7 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:42)

1289 4522  Skrivdon mässing, 1800-tal. Längd: 25

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:15)

1289 4548  Skrivskåp 1700-tal, intarsia, Bredd: 108 cm. Djup: 53 cm. Höjd: 215cm, nyckel

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:32)

1289 4575  Skulptur 3 st, Lladro och B&G, flickor. Höjd: 13-25cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:09)

1289 4476  Skulptur brons, nutida. Längd: 28, höjd: 25 cm

1289 4277  Skulptur brons, Venus de Milo, efter Archille Collas, Sanson Succ. Hamburg. Höjd: 40

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:44)

1289 1187  Skulptur brons. Signerad CK, Gjutare Guss: A. Zöttl Wien. Höjd: 12 cm. Bredd 14 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:45)

1289 4489  Skulptur Ebba Hedqvist (1909-2001), Sverige. Kvinna, keramik. Höjd: 16 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:29)

1289 4433  Skulptur Ett par, Kina, drakar, 26x26cm

1289 4618  Skulptur fossil. Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:57)

1289 4572  Skulptur Glas, Kosta, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Nr. 90016. Höjd: 17cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:16)

1289 2432  Skulptur Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand, Fågel, på träsockel. Höjd: 23

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:49)

1289 4253  Skulptur keramik, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Fågel, Rörstrand. Höjd: , höjd: 19 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:43)

1289 4449  Skulptur Konstglas, fågel. Längd: 24cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:26)

1289 2010  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), ur "Utrotningshotade djur", samlarserie för WWF (begränsad upplaga), Kungsörn, 1976. Höjd: 19 längd: 27 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:31)

1289 4094  Skulptur Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Glasfågel, Nuutajärvi. Längd: 22, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:15)

1289 4422  Skulptur Parian Hutschenreuther. Höjd: 17cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:48)

1289 4490  Skulptur Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta. Längd: 25 cm ca

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:36)

1289 4095  Skulpturer 2 st, Elefant & Isbjörn, Dahl Jensen & B&G. Längd: 13-14, höjd: 6-14 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:15)

1289 4518  Skulpturer 2 st, Lladro. Höjd: 24-25

1289 4450  Skulpturer 2 st, Rokoko par. Höjd: 29,1900-tal

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:27)

1289 4562  Skulpturer 2 st. Kattor, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, g. Höjd: 10 - 12cm.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:17)

1289 4024  Skulpturer 6 st, Kosta, WWF. Höjd: 8-17

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:50)

1289 2201  Slagbord Längd: 54+ 2x65 cm. Djup: 111 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:47)

1289 2371  Slagbord omkring 1800, Bredd: 48+ 2x68cm. Djup: 100 cm. Höjd: 76cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:27)

1289 4352  Slipsnål 18k guld. Vikt: 3,8g. Med diamanter och safirer, 11xca0,01ct, längd: 6,5cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:34)

1289 4368  Soffa Gustaviansk stil, nutida. Längd: 180

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:08)

1289 5371  Soffa Gustaviansk. Längd: 180cm. Höjd: 91cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:57)

1289 4070  Soffbord Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Björk. Bredd: 70, djup: 50 cm, höjd: 42 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:20)

1289 4561  Soffbord med världskarta, England. Bredd: 102, djup: 61 cm, höjd: 43 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:04)

1289 4441  Soppterriner 4 st. Längd: 27-37cm

1289 4187  Spegel + ett par, Lampetter, Tenn. Höjd: 33-50

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:27)

1289 4190  Spegel 1960-tal, 122x45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:29)

1289 4172  Spegel 97x69cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:50)

1289 4279  Spegel Blyinfattat glas. Höjd: 100x56cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:53)

1289 4129  Spegel omkring 1900,47x40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:35)

1289 4080  Spegel rokokostil, 1900-tal, 110x47 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:35)

1289 4252  Spegel Teak, 124x55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:55)

1289 4008  Speglar Ett par. Höjd: 42-68cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:53)

1289 4369  Spritskåp 1700-/1800-tal, bemålat. Bredd: 63, djup: 28 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:27)

1289 4058  Stekfat Blåvitt kompaniporslin, 35x26 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:49)

1289 4610  Stekfat blåvitt, Kina, omkring 1800. Längd: 35. Bredd: 26,5 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:36)

1289 4504  Stekfat Kompaniporslin. Längd: 34,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:43)

1289 4164  Stol design: Alexander Lervik, "Rib"

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:50)

1289 4536  Stolar 4 st

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:38)

1289 4509  Stolar Ett par, Chippendale stil, betsad björk, Tyg Josef Frank Anakreon

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:25)

1289 4446  Stop silver, Graverad, Alfa-Laval, CG Hallberg, 1928. Höjd: 13,300g ca, invändigt förgylld, Vikt: ca 300 g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:30)

1289 4224  Strålkastare Modell äldre. Höjd: 42cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:17)

1289 4468  Syltkrukor 3 st. Höjd: 20-32cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:28)

1289 4470  Syltkrukor 7st. Höjd: 13-25cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:23)

1289 4297  Taburett Rokokostil. Höjd: 47cm. Diameter: 50cm.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:13)

1289 1654  Takarmatur + väggarmatur. Höjd: 40-46 cm

1289 4495  Takarmatur 30-tal. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:11)

1289 4586  Takarmatur Diameter: 39cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:19)

1289 1580  Takarmatur Glas, mässing. Längd: 44cm, höjd: 20-70cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:34)

1289 4498  Takarmatur glaskupa. Höjd: 52 cm

1289 4214  Takarmatur höjd: 63cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:29)

1289 4373  Takarmatur mässing och glas. Höjd: 20 cm ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:33)

1289 4010  Takarmatur med blå iläggsskål och prismor. Diameter: 45 cm

1289 4194  Takarmatur med prismor. Diameter: 18 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:24)

1289 4291  Takarmatur med prismor. Diameter: 30 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:56)

1289 4292  Takarmatur med prismor. Höjd: ca 40

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:35)

1289 4467  Takarmatur metall, blommor, Guldfärgad. Höjd: 55 ca

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:49)

1289 4071  Takarmatur metall, diameter: 47

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:43)

1289 2378  Takarmatur Metall/plast. Höjd: 22, diameter: 40 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:29)

1289 4135  Takarmatur Orrefors, glaskupor. Höjd: 65

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:32)

1289 4496  Takarmatur råglas. Diameter: 48, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:30)

1289 2376  Takarmatur Secto Design, Finland. Höjd: 45 cm

1289 4022  Takfotogenlampa omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 103 cm.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:36)

1289 4213  Tallrikar 2 st. Fajans, Marieberg, daterade 1770, dekor av kinesierier. Diameter: 24, ca

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:36)

1289 4623  Tavleramar Ett par, Gustaviansk stil, ramens innermått: 50x38 cm

1289 4466  Tavlor 4 st, Frisyrmodeller & Locktänger. Motivet: 27x22 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:24)

1289 4057  Terrin Blåvitt kompaniporslin. Längd: 35, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:10)

1289 4431  Teservis 3 delar, WMF/Hutschenreuther. Höjd: 8-20cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:24)

1289 4163  Textil/bonad Elsa Gullberg, Stockholm, 145x75 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:30)

1289 4473  Tidningsställ Porada, Italy. Höjd: 74

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:41)

1289 4374  Torrnålsetsning Gunnar Norrman (f. 1912), Sverige. 11/20, "Ruiner". Signerad, daterad 1985. Motivet: 17x14,5 ca

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:30)

1289 4507  Trädgårdsbänk längd: 81 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:07)

1289 4255  Trädgårdssoffa Metall. Längd: 128

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:41)

1289 4401  Trähästar 8 st, Olika modeller & åldrar. Höjd: 3-21

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:03)

1289 4270  Träsnitt Einar Norelius (1900-1985), Sverige. 210/300, träd och groda. Signerad, 26x21 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:36)

1289 4611  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 242/360, daterad 1972, Slussen. Motivet: 17x57 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:39)

1289 4158  Tusch 3 st, Harald Wiberg (1908-1986), Sverige. Signerad, 16x20 ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:26)

1289 4613  Tuschteckningar 2 st, Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Samer. Signerad. Motivet: 41x32 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:53)

1289 4427  Uppläggningsfat med lock. Längd: 50

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:27)

1289 4142  Urna Ett par, kinesiskt. Höjd: 24cm

1289 4030  Väggbonad 150x200

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:45)

1289 4091  Vägglystrar Ett par, prismor. Höjd: 34 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:51)

1289 4327  Vägglystrar Ett par. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:09)

1289 2204  Väggrelief Gips, 42x54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:47)

1289 4101  Väggrelief trä, bemålad, 32x190

1289 4351  Väggsköld Gjutjärn. Diameter: 56

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:14)

1289 4480  Väggtallrik 2 st, Rosenthal, design: Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Diameter: 15cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:24)

1289 4063  Väggur Gustaviansk stil, Holmia Stockholm. Höjd: 50

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:59)

1289 4558  Väggvaser Ett par, Kina, Qing-dynastin. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:16)

1289 4382  Väggvitrin rokokostil, nutida. Längd: 67, djup: 17 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:55)

1289 4054  Värmefat Blåvitt kompaniporslin, diameter: 2. Längd: 29

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:18)

1289 4389  Vas  + skålar, 4 delar, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand. Höjd: 4-27, diameter: 10-14

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:26)

1289 4145  Vas 2 st, Iittala Alvar Aalto, blåa. Höjd: 9-16cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:08)

1289 4093  Vas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Boda. Höjd: 16

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:06)

1289 4569  Vas Fiskgraal, Edward Hald (1883-1980), Sverige. Orrefors, nr 104-E6. Höjd: 17cm

1289 2295  Vas Hackefors, + ett par ljusstakar, mässing. Höjd: 4-17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:17)

1289 2109  Vas Höganäs, Jugend. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:55)

1289 2025  Vas Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:02)

1289 4109  Vas Kina, 1900-talets andra hälft. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:53)

1289 2407  Vas Kina, Porslin. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:18)

1289 4195  Vas Kina. Höjd: 34

1289 4408  Vas Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:10)

1289 4578  Vas Kristall, Orrefors. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:35)

1289 4452  Vas majolika, Rörstrand. Höjd: 33

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:44)

1289 4418  Vas med glas. Höjd: 13cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:31)

1289 4577  Vas med lock, Rosenthal, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Höjd: 14-15cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:41)

1289 4053  Vas porslin, nutida. Höjd: 33

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:33)

1289 4570  Vas Rosenthal, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Höjd: 10,5cm

1289 4384  Vas Simon Gate (1883-1945), Sverige. Orrefors, Pressglas, Signerad. Höjd: 16

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:26)

1289 4396  Vas Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta, ej signerad. Höjd: 16,5

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:48)

1289 4482  Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:19)

1289 4235  Vaser Kina, 3 delar. Höjd: 15,5-18cm.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:27)

1289 4434  Vette Trä. Längd: 26cm

1289 4199  Vinkorg för 12 flaskor. Längd: 44cm. Djup: 40cm. Höjd: 37,5cm.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:34)

1289 4078  Vitrinskåp Åmells, "Drottningholm". Bredd: 145, djup: 43 cm, höjd: 220 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:26)

1289 4244  Vitrinskåp Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Herrgården, Bredd: 100cm. Djup: 38 cm, höjd: 176cm, nyckel

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 20:11)

1289 4460  Vitrinskåp Thailand. Bredd: 113, djup: 66 cm, höjd: 180 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 18:42)

1289 4420  Vykort ca 500 st, 1900-talets första hälft

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:29)

1289 4440  Ytterfoder 4 st, Bo Fajans. Höjd: 13-15

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 18 november 2019 19:25)

1289 4464  Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 25 cm (storlek 3)