1512 4196 Akryl Irina Garamaj Stadig (f. 1952). Signerad, "Elgen" (abstrakt). Akryl på duk, 40x50, oramad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:20)
1512 3016 Akryl Riitta Kalenius (f. 1960), Finland. Antik lerkruka. Signerad, daterad 2004. Akryl på canvas: 92x73 cm, oramad
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:32)
1512 6573 Akvarell Conny Burman (1831-1912), Sverige. "Sandhamn". Signerad, daterad 1900,26x18 cm, yttermått inklusive ram: 31x23, akvarell
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:02)
1512 3017 Akvarell EVA OLSSON. Havsutsikt mot horisont. Signerad, akvarell, daterad -90. Bildmått: 16x26 cm, yttermått inklusive ram: 32x40 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:26)
1512 1046 Akvarell George Samuel Elgood (1851-1943), Storbritannien. Trädgårdslandskap med vattenfall. Signerad, daterad 1901. Akvarell, bildmått: 35x27 cm, yttermått inklusive ram: 55x47 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:58)
1512 4231 Ampel Alabaster. Diameter: 35 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:14)
1512 4232 Ampel Jugend, koppar / glaskupor, Dia 65, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:25)
1512 4365 Armband 18k guld. Bismarck. Längd: 18 cm. Vikt: 24,9 g
S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:28)
1512 4359 Armband 18k guld. Längd: 18 cm, vikt: 32g.
S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:07)
1512 4371 Armband 18k guld. Längd: 18 cm, Vikt: 4,4
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:57)
1512 4361 Armband 18k guld. Längd: 19 cm, Vikt: 9,5 g
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:44)
1512 4226 Armring Borgila, sterlingsilver. Diameter: 6. Vikt: 43. 9
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:12)
1512 4044 Bägare 3 st, silver. Höjd: 7-12 cm. Vikt: ca 300 g
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:58)
1512 6652 Båtratt diameter: 40 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:59)
1512 4363 Bestick 8 delar, diverse, silver. Längd: 12,5-18,5, vikt: 200g ca
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:27)
1512 2134 Bestick silver, 35 delar, Sachsisk modell, Importstämplar. Längd: 18-21, vikt: 1300g brutto
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:38)
1512 6301 Bestick silver, udda. Längd: 9-24 cm, vikt: 250 gr ca
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:54)
1512 2091 Bestickuppsättning 48delar, nysilver, modell Chippendale, monogram "R". 12+ 12+ 12+ 12 st
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:34)
1512 6076 Blandteknik Ana Maria Pacheco, komposition. Signerad, blandteknik, daterad -81. Bladets mått: 55x75 cm, yttermått inklusive ram: 73x91 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:52)
1512 4213 Blandteknik Helge Artelius (1895-1989), Sverige. "Påskpynt". Signerad, blandteknik, 26x24 cm, yttermått inklusive ram: 47x43 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:31)
1512 1041 Blandteknik Lage Lindell (1920-1980), Sverige. Onumrerad. Signerad. Bemålat grafiskt blad. Bladets mått: 24x26 cm, blandteknik, yttermått inklusive ram: 42x42 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:19)
1512 5312 Blandteknik mer mera, oramade lösa blad, Nisse Ritarn Jonsson (1909-1991), Sverige. I portfölj, ca 30x22 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:06)
1512 6590 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad Maria, skogslandskap, pannå, 60x39 cm, yttermått inklusive ram: 74x53 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:53)
1512 4092 Blandteknik signerad Cesar, 2010 cm, yttermått inklusive ram: 62x42 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:26)
1512 6427 Blyerts 2 st, Harald Östergren (1888-1974), Sverige. Modellstudie. Signerade. Bildmått: 28x16-32x20 cm, yttermått inklusive ram: 37x23 - 40x28 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:52)
1512 4344 Bojan orientalisk. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:36)
1512 6310 Bordslampa mässing. Höjd: 66 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:47)
1512 4112 Bordslampa nutida. Höjd: 43 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:35)
1512 4328 Bordslampa Swedish Grace-stil. Höjd: 56 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:27)
1512 4102 Bordslampfot Kina. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:18)
1512 4252 Bordslampfot mässing. Höjd: 37 cm
1512 4326 Bordslampor ett par, mässing, Sverige. Skärmar med Stensöta. Höjd: 65 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:19)
1512 4061 Bordsur omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:10)
1512 4073 Bordsur Sent 1800-tal, man till häst, metall. Längd: 37 cm, höjd: 34 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:34)
1512 4275 Brevpressar 2 st, sten. Höjd: 7-10 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:57)
1512 4369 Brickbord "Böllingbordet", design: Hans Bölling, Danmark, teak, diameter: 50, höjd: 56 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:11)
1512 4258 Brosch + hänge, silver med stenar och pärlor. Längd: 7 resp. Höjd: 2 cm, Vikt: 7 g
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:19)
1512 4137 Brosch 14k guld. Med småstenar. Diameter: 3,8 cm, Vikt: 14,3 g
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:36)
1512 6312 Byrå England, idegran. Bredd: 46 cm, djup: 30 cm, höjd: 66 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:26)
1512 4229 Byrå Gustaviansk stil, bemålad, marmorerad träskiva. Bredd: 90 cm. Djup: 47 cm. Höjd: 109 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:54)
1512 6315 Byrå NK, vit, beslag i mässing. Bredd: 124 cm, djup: 52 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:40)
1512 6277 Cigarrskrin silver, K Anderson, Stockholm, 1929, monogram. Längd: 18 cm, djup: 12 cm, höjd: 7 cm, vikt: 760 gr brutto
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:39)
1512 4245 Coaster brons, figural, diameter: 14 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:17)
1512 4360 Cocktailgafflar 6 st, silver, Asien. Längd: 10 cm, vikt: 50g ca
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:50)
1512 4304 Dekorelement Ett par, 1800-tal, Putti, snidat trä. Längd: 20 cm. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:28)
1512 4355 Dessertskedar 8 st, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1939. Längd: 14 cm. Vikt: 100g ca
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:24)
1512 4059 Dockskåpsmöbler diverse bland annat Berith Bergström, Nolbyn
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:34)
1512 6297 Dosor 4 st + nålfat, silver. Längd: 4-10 cm. Vikt: 170 gr ca
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:26)
1512 4387 Dosor Ett par, Limoges. Porslin / mässingsfäste, Höjd: 9 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:56)
1512 4169 Duk + 12 servetter, 150x325 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:12)
1512 4161 Duk + 12 servetter, 168x230, broderat monogram
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:34)
1512 4170 Duk + 12 servetter, 290x200 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:20)
1512 4167 Duk + 24 servetter, 240x580 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:49)
1512 4178 Duk + 9 servetter, 100 rosor 147x175, design: Dora Ljung, Tampella
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:19)
1512 4175 Duk 1800-tal, 210x600 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:59)
1512 4165 Duk Drakmönstrad, design: Signe Sohlman, broderat monogram, 200x600 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:26)
1512 4168 Duk Klässbol, Lyran, 140x400 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:08)
1512 4158 Duk Linne, Drakmönstrat, 150x360, design: Signe Sohlman
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:03)
1512 4159 Duk Linne, Drakmönstrat, 180x430, design: Signe Sohlman
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:04)
1512 4157 Duk Linne, Drakmönstrat, 185x430 cm, design: Signe Sohlman
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:12)
1512 4004 Dukar 11 st, blå
1512 4014 Dukar 3 st, ca 4 meter
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:29)
1512 4181 Dukar 5 st. Längd: 260-290 ca
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:45)
1512 4173 Dukar 6 st. Längd: ca 150-300
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:50)
1512 4160 Dukar 7 st, Linne, Drakmönstrat, design: Signe Sohlman
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:24)
1512 4174 Dukar 8 st, Kvadratiska, ca 130x130-150x150 bla
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:02)
1512 4182 Dukar 9 st. Längd: 240-260 ca
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:11)
1512 4203 El-ljusstake längd: 47 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:54)
1512 4298 Etsning Chagall, "Manilov". Ej signerad. Bladets mått: 37x28 cm, yttermått inklusive ram: ca. 53x54 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:16)
1512 4129 Etsning Franco Leidi (f. 1933), "Avfärd II"- Signerad. Etsning, 15x11 cm, yttermått inklusive ram: 55x45 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:32)
1512 4068 Etsningar 5 st, bland annat Harald Sallberg. Signerade. Bladets mått: 30x23-52x34 cm, oramade lösa blad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:29)
1512 4386 Färglitografi Claes Folcker (1940-2019), Sverige. Signerad, numrerad 168/360, Sandhamn, 56x74 cm, yttermått inklusive ram: 69x86 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:57)
1512 4285 Färglitografi Jugendram, hästar och hund, 39x28 cm, färglitografi, yttermått inklusive ram: 62x47 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:35)
1512 4032 Färglitografi Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. Signerad, numrerad 149/300, daterad 1988, "Dalälven II". Färglitografi, bildmått: 35x30 cm, yttermått inklusive ram: 51x46 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:18)
1512 6104 Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Waxholmsbåt. Signerad, färglitografi, numrerad 118/310, mm 37x56 cm, yttermått inklusive ram: 65x80 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:31)
1512 3005 Färglitografi Maria Hillfon (f. 1945), Sverige. Röda liljor. Signerad, färglitografi, numrerad 124/290. Bildmått: 24x20 cm, yttermått inklusive ram: 38x31cm
1512 4074 Färglitografi Marie-Louise Ekman (f. 1944). Signerad, numrerad 3/450, mm;50x70 cm, yttermått inklusive ram: 72x90 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:46)
1512 6230 Färglitografi Marika Lang (f. 1961), Sverige. Hamncafé. Signerad, numrerad 65/250. Färglitografi. Bladets mått: 40x55 cm, yttermått inklusive ram: 57x72 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:09)
1512 4280 Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad. Färglitografi, bildmått: 38x45cm, yttermått inklusive ram: 55x63cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:28)
1512 4299 Färglitografi Pelle Åberg (1909-1964), Sverige. Aperitif, (Aina Åberg). Signerad, numrerad 11/55. Färglitografi, bildmått: 22,5x23 cm, yttermått inklusive ram: 35x36 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:32)
1512 4132 Färglitografi Peter Freudenthal (f. 1938). Signerad, numrerad 25/100, daterad 1980. Färglitografi, bildmått: 41x36 cm, yttermått inklusive ram: 64x52 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:53)
1512 4037 Färglitografi Roland Kempe (1907-1991), Sverige. Signerad, numrerad 94/150. Färglitografi, bildmått: 45x60 cm, yttermått inklusive ram: 48x63 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:37)
1512 4133 Färglitografi Sten Etling (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 7/125. Färglitografi, bildmått: 52x40 cm, yttermått inklusive ram: 66x52 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:28)
1512 6566 Färglitografi Stig Åke Lund. Signerad, numrerad 11/15, "Tvåhövdad Orkidéflygare". Färglitografi, bildmått: 49x39 cm, yttermått inklusive ram: 73x63 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:40)
1512 3027 Färglitografi Suzanne Nessim (f. 1944), Sverige. Vakthundar framför kvinna. Signerad, färglitografi, daterad -85. Numrerad 121/165. Bildmått: 38x27 cm, yttermått inklusive ram: 57x40 cm
1512 6209 Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Signerad, numrerad 242/290. Färglitografi, bildmått: 34x26 cm, yttermått inklusive ram: 54x44 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:42)
1512 5333 Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. "Flickorna Lundgrens Kafé". Signerad, numrerad 14/300. Färglitografi, bildmått: 34x41 cm, yttermått inklusive ram: 47x57 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:33)
1512 6438 Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad ej numrerad. Färglitografi, bildmått: 42x46 cm, yttermått inklusive ram: 63x67 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:45)
1512 4310 Färglitografi Torsten Hult (1922-2012), Sverige. Galopptävling. Signerad. Färglitografi, bildmått: 26x54 cm, yttermått inklusive ram: 39x68
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:51)
1512 3018 Färglitografi Ursula Schütz (f. 1935), Sverige. "Djungelblomma". Signerad, numrerad 55/260. Färglitografi. Bildmått: 58x43 cm, yttermått inklusive ram: 79x60cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:28)
1512 3024 Färglitografi Ylva Ringqvist-ten Siethoff (1921-2013), Sverige. Trädgård i Kavala. Signerad, daterad -82. Numrerad 73/210. Färglitografi. Bildmått: 40x54 cm, yttermått inklusive ram: 49x63 cm
1512 4103 Färglitografier 8 st, militära motiv. Ej signerade. Yttermått inklusive ram: 43x32 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:23)
1512 2065 Fat + druvsax, 2 delar, silver, diameter: 13. Längd: 10 cm, vikt: 110g ca
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:36)
1512 4113 Fat Georg Jensen, rostfritt, 45x35 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:24)
1512 4244 Fat Imaridekor, Kina. Diameter: 22,5 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:28)
1512 4278 Fat Meissen. Diameter: 13,5 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:39)
1512 4049 Fat silver, Mexico, (0,900). Diameter: 22 cm. Vikt: 210 gr ca
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:07)
1512 4301 Fåtölj 1960-tal, Kristian Solmer Vedel, Danmark. Skinn och jakaranda (Citesintyg medföljer)
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:34)
1512 4375 Fåtölj 1960-tal, skinn, teak
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:34)
1512 4364 Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Jetson, Dux, stomme av kromad metall, sits av kanvas med läderskoning, etikettmärkt, blå nubuck
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:28)
1512 4281 Fåtöljer Ett par, "Bridget", design: Birgitta Örne
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:46)
1512 4282 Fåtöljer Ett par, "Bridget", design: Birgitta Örne
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:41)
1512 4250 Fickur med kedja. Diameter: 77 mm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:01)
1512 4050 Fiskbestick 6+ 6 delar, silver, Etui. Längd: 18,5 ca, Vikt: 340 g.
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:46)
1512 4907 Fotografi Pär Lundqvist (f. 1937), Sverige. "Ånnsjön, Jämtland 1983". Signerad, daterad 1983. Bildmått: 22,5x22,5 cm, yttermått inklusive ram: 44x41 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:31)
1512 4912 Fotografi Pär Lundqvist (f. 1937), Sverige. "Bäckspegel Börjeån Tönnersjö Halland 1984". Signerad, daterad 1984. Bildmått: 22,5x22,5 cm, yttermått inklusive ram: 44x41 cm
1512 4006 Fotografi Pär Lundqvist (f. 1937), Sverige. "Handölsforsen, Jämtland 1983". Signerad, daterad 1983. Bildmått: 22,5x22,5 cm, yttermått inklusive ram: 44x41 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:33)
1512 4908 Fotografi Pär Lundqvist (f. 1937), Sverige. "Hovs Hallar 1984". Signerad, daterad 1985. Bildmått: 22,5x22,5 cm, yttermått inklusive ram: 44x41 cm
1512 4015 Fotografi Pär Lundqvist (f. 1937), Sverige. "Kvarnbäcken Ramundberget 1986". Signerad, daterad 1986. Bildmått: 49x39,5 cm, yttermått inklusive ram: 64x56 cm
1512 4926 Fotografi Pär Lundqvist (f. 1937), Sverige. "Ljusnan Ramundberget 1983". Signerad, daterad 1983. Bildmått: 29x22 cm, yttermått inklusive ram: 51x41 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:35)
1512 4922 Fotografi Pär Lundqvist (f. 1937), Sverige. "Mittåkläppen". Signerad, daterad 1986. Bildmått: 39,5x49,5 cm, yttermått inklusive ram: 56x64 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:33)
1512 4905 Fotografi Pär Lundqvist (f. 1937), Sverige. "Mittån, Härjedalen 1985". Signerad, numrerad 1/20, daterad 1986. Bildmått: 22,5x22,5 cm, yttermått inklusive ram: 44x41 cm
1512 4932 Fotografi Pär Lundqvist (f. 1937), Sverige. "Ramundbergsvallen Härjedalen 1983". Signerad, daterad 1983. Bildmått: 29x22 cm, yttermått inklusive ram: 51x41 cm
1512 4927 Fotografi Pär Lundqvist (f. 1937), Sverige. "Stensån Vindarp Södra Halland 1983". Signerad, numrerad 1/20, daterad 1986. Bildmått: 29x22 cm, yttermått inklusive ram: 51x41 cm
1512 4911 Fotografi Pär Lundqvist (f. 1937), Sverige. "Tjuvhult Hallandsås 1983". Signerad, daterad 1983. Bildmått: 22,5x22,5 cm, yttermått inklusive ram: 44x41 cm
1512 4909 Fotografi Pär Lundqvist (f. 1937), Sverige. "Varberg 1983". Signerad, numrerad 1/20, daterad 1986. Bildmått: 22,5x22,5 cm, yttermått inklusive ram: 44x41 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:31)
1512 4918 Fotografi Pär Lundqvist (f. 1937), Sverige. "Västra Ösjön Ramundberget 1985". Bildmått: 39,5x49 cm, yttermått inklusive ram: 56x64 cm
1512 4306 Fotpall Senempire, valnöt, originaltyg. Längd: 41 cm, djup: 30 cm, höjd: 20 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:16)
1512 6291 Fruktknivar 12 st, silver, K Anderson. Längd: 17 cm, vikt: 390 gr ca
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:01)
1512 6292 Gafflar 7+ 1 delar, silver, modell Svensk Spets. Längd: 14-18, vikt: 400 gr ca
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:11)
1512 6190 Gardin Vintage, halvlinne, Frankrike, 3 våder, totalt, 250. Längd: 230 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:42)
1512 6319 Gardiner 2 längder + kappa, Bakertyg, Stensöta. Längd: 160 ca
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:17)
1512 3114 Glascollage Agneta Flock (f. 1941), Sverige. Signerad, daterad 2001 cm, yttermått inklusive ram: 41,5x41,5
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:18)
1512 4075 Glasmålning Aly Ben Salem (1910-2001), Sverige. Dromedarer. Signerad. Målning på glas, 12x13 cm, yttermått inklusive ram: 16,5x15,5 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:08)
1512 4036 Glasservisdelar 6 + 6 st. Höjd: 9-14 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:22)
1512 4078 Golvlampa 1970-tyal. Höjd: 120 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:27)
1512 4366 Golvspegel England. Höjd: 159 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:28)
1512 6287 Gräddkanna silver, Nordin, 1843. Höjd: 16 cm, vikt: 120 gr ca
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:30)
1512 4045 Gräddkannor 2 st, silver, utländska stämplar. Höjd: 8,5-13, vikt: 350 gr ca
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:43)
1512 4065 Gravyrer 7 st, oramade lösa blad, 1700-/1800-tal, 29x22 - 62x46 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:32)
1512 4023 Halsband + örhängen 1 par, 1970-tal, silver, sterling, bruttovikt: ca 15 g. Längd: 28 cm
1512 4029 Halsband 2 st, Bärnsten. Längd: 65-83 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:17)
1512 4028 Halsband Silver/ametist, ca 1920-tal. Längd: 23 cm, Vikt: 3 g
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:05)
1512 6085 Halsband med hänge sterlingsilver, 1977. Längd: 8 cm, Vikt: 24,1 g
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:25)
1512 4011 Handdukar 30 st, olika
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:55)
1512 6188 Handdukar 6 st. Linne, handvävda, 55x63 + handvävd löpare, 22x160 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:26)
1512 4260 Hänge + 1 par örhängen 18 k. Med aquamarin, Bruttovikt: 5,5 g. Höjd: 2 exkl. Skruvar och ögla
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:27)
1512 4253 Hängen 3 st. Bl. A 18 k. Tot. Vikt: 3,6 g.
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:50)
1512 4254 Hängen 3 st. Med pärla och blå sten
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:56)
1512 4026 Hängsmycke Silver/Paste, ca 1920-tal, Vikt: 4 g
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:05)
1512 4334 Herrbetjänt Fratelli Reguitti, Italien. Bonat lövträd, på hjul. Märkt FR Brevettato Made in Italy. Höjd: 105 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:44)
1512 4063 Jardiniere majolika, jugend. Längd: 40 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:51)
1512 6483 Jardiniere nysilver, med glasinsats. Längd: 40 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:38)
1512 4041 Julkruka Keramik, Tomtar. Längd: 22 cm. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:54)
1512 6284 Kaffeservis 3 delar, silver, ABH, omkring 1900. Höjd: 11-23, vikt: 1050 gr ca
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:41)
1512 2097 Kaffeservis 3 delar, silver, Trähandtag, Grönros, 1934, Kristianstad. Höjd: 10-18,5, vikt: 1200g brutto
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:02)
1512 4356 Kaffeskedar 12 st, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1949. Längd: 12 cm, vikt: 160g ca
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:59)
1512 2094 Kaffeskedar 12 st, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1964. Längd: 9,5 cm, vikt: 110 gr
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:25)
1512 2048 Kaffeskedar 12 st, silver, i etui. Längd: 11,5. Vikt: 115 g
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:30)
1512 2039 Kaffeskedar 12 st, silver. Längd: 12, vikt: 135 g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:47)
1512 4234 Kanapé sent 1800-tal, klädsel: "Anakreon", Josef Frank (1885-1967), Österrike. Längd: 155 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:45)
1512 4335 Kandelaber mässing. Längd: 52 cm, höjd: 29 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:14)
1512 4107 Kandelabrar ett par, 1890-tal. Höjd: 46 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:37)
1512 4057 Kanna + koppar 5 st, Kina. Höjd: 6-14 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:12)
1512 2131 Karaff med propp Kristall Silverdekor, London, England, Hjärtformad. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:31)
1512 4307 Karaffer + coaster, 4 delar, Kristall / silver on copper, Böhmen. Höjd: 6-35 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:26)
1512 4308 Karaffer 3 st, omkring 1900, Kristall. Höjd: 24-29 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:37)
1512 4038 Karmstol Louis XV-stil
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:35)
1512 6600 Karmstolar ett par, Gustaviansk stil
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:25)
1512 6598 Karmstolar ett par, Rokokostil
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:23)
1512 4125 Karmstolar ett par, vitlack
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:39)
1512 6579 Karta "Huntington Shire" Northampton, modell äldre, kolorerad. Bildmått: 40x50 cm, yttermått inklusive ram: 56x65 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:23)
1512 6261 Khanjar Oman, Balja med silverbeslag. Längd: 29 cm, Vikt: 450 g
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:20)
1512 4327 Klädkrokar + brevkniv, 5 delar, mässing. Längd: 11 - 24
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:34)
1512 4272 Konfektskål Lisa Bauer (1920-2003), Sverige. I låda. Längd: 20 cm. Höjd: 18 cm, Nit & redlighet
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:51)
1512 6324 Konstglas 3 delar, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Grönt glas. Diameter: 9-14 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:09)
1512 6156 Konstglas 4 delar, bland annat Orrefors och Kosta, Höjd: 4 - 19
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:14)
1512 4053 Koppar 6 st, silver, Robbert, 1970. Höjd: 9 cm, vikt: 870 gr ca
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:09)
1512 4058 Koppar 9 st, Kina, diverse
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:37)
1512 6649 Krucifix Pärlemo/silver. Höjd: 11,5 cm, Vikt: 20 g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:37)
1512 6648 Krukor med fat 3 delar, Kanton, ca 1890. Höjd: 5-6,5
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:32)
1512 4228 Kryddskåp Indien, trä / metallbeslag. Bredd: 117 cm, djup: 54 cm, höjd: 71 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:07)
1512 4030 Kuriosa 8 delar, Erotiska motiv
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:58)
1512 6642 Lampbord 2 st, snarlika, sent 1800-tal, betsad björk, pelarfot. Bredd: 52 cm, djup: 39 cm, höjd: 71 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:06)
1512 4191 Lampbord Ett par, metall / glas, 1980-tal, 63x63. Höjd: 57 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:46)
1512 6531 Lampskärmar 6 st. Inköpta på Firma Svenskt Tenn. Bl. A Josef Frank. Diameter: 17. Cm. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:20)
1512 4230 Länsmansglas 7 st, 1800-tal. Höjd: 6 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:09)
1512 6053 Linnedukar 18 st. Längd: 160-180 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:02)
1512 5344 Linneservetter 18 st. Längd: 34-117 cm, bredd: 34-61 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:39)
1512 6046 Linneservetter 23 st. Längd: 67-95 cm, bredd. 67-90 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:39)
1512 6041 Linneservetter 25 st
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:39)
1512 6629 Linneservetter 26 st, olika. Längd: 72-82 cm, bredd: 63-74 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:28)
1512 6043 Linneservetter 26 st. Längd: 46-55 cm, bredd: 46-55 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:45)
1512 6052 Linneservetter 28 st, olika
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:02)
1512 6630 Linneservetter 28 st, olika
1512 4034 Litografi efter Pablo Picasso, osignerad. Bildmått: 35x28 cm, yttermått inklusive ram: 72x53 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:41)
1512 4222 Ljuslyktor 5 st, Kosta. Höjd: 11 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:31)
1512 4312 Ljusstakar 6 st. Mässing. Höjd: 11 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:23)
1512 4043 Ljusstakar ett par, 1800-taL, mässing. Höjd: ca 16 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:29)
1512 5253 Ljusstakar Ett par, 1800-tal, Porslin / Biskvi, träkonsol. Höjd: 28 + 6
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:26)
1512 2058 Ljusstakar ett par, silver, Carl Tengstedt Göteborg, 1851. Höjd: 15 cm, bruttovikt: 290g
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:32)
1512 2128 Ljusstakar Ett par, silver, England, Sheffield, fyllda. Höjd: 19 cm, vikt: 670g brutto
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:23)
1512 2095 Ljusstakar ett par, silver, importstämplar. Höjd: 10 cm. Vikt: ca 200 g
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:27)
1512 2054 Ljusstakar silver, Ett par. Höjd: 13cm, bruttovikt: 594g
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:38)
1512 4079 Ljusstakar/figuriner 4 st, Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Advent. Höjd: 11,5-19 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:35)
1512 4325 Ljusstake + ljussläckare, 2 delar, mässing, bland annat Eskilstuna. Höjd: 21 + längd: 23 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:13)
1512 4081 Ljusstake Lackerad metall, Bengt Lindberg, Häst. Längd: 45 cm, höjd: 30 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:57)
1512 4135 Ljusstake Orientalisk, Kobra, metall. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:11)
1512 4177 Ljusstake trä, bemålad, Skatelöv. Höjd: 45 cm, längd: 90 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:32)
1512 4022 Masker 2 st. Ansikten, gips, osignerade, troligen Carl Eldh. Höjd: 18 - 22
1512 4283 Matbord fällbart, betsat. Diameter: 120 cm, höjd: 76 cm
1512 4373 Matbord Haslev, Danmark, "Timeless", laminat, ben i metall. Diameter: 105 cm. Höjd: 74 cm, en ilägg a 48cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:22)
1512 4208 Matservisdelar 50 delar, Rörstrand, Poesi
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:21)
1512 4211 Matservisdelar Villeroy & Boch, ca 30 del
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:19)
1512 4352 Matskedar 7 st, silver, silver, Rosenholm, Jacob Ängman, 1973. Längd: 18 cm, vikt: 290g
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:40)
1512 4072 Matta Gabbeh, 137x200 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:52)
1512 4316 Matta gallerimodell, vävd, Georgien, antik, 92x370, svängd
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:10)
1512 4035 Matta Orientalisk, 112x185 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:45)
1512 4066 Matta orientalisk, 128x204 cm
1512 6623 Matta Orientalisk, 140x247 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:58)
1512 4227 Matta Orientalisk, 153x208 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:42)
1512 4197 Matta orientalisk, 210x290 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:40)
1512 4377 Matta Orientalisk, Galleri, 76x309 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:59)
1512 5352 Matta orientalisk, Keshan, 342x250 cm
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:22)
1512 6328 Matta orientmatta, 130x202
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:05)
1512 6268 Miniatyrer 3 st, Gustavsberg och Rörstrand, Friberg/Stålhane. Höjd: 3-6 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:33)
1512 6133 Miniatyrer 3 st, ramar i ben, 10x9 - 15x12 cm
1512 6139 Miniatyrer 3 st, ramar i benarbete, 14x12 cm
1512 6373 Mockagods 12 delar, Rosenthal, Maria
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:18)
1512 6246 Mockaservis 14 delar, Risporslin, Arabia
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:37)
1512 6551 Mockaservis 15 delar, Rosenthal
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:06)
1512 4362 Mockaskedar 12 st, silver, 1939, Modell Franska liljan. Längd: 10,5 cm, vikt: 130g ca
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:21)
1512 6402 Modellbåtar 4 st, fiskebåtar. Längd: 28-80, höjd: 20-50 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:12)
1512 4324 Nötknäppare trä. Längd: 22 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:26)
1512 4204 Ölglas 8 st, Orrefors. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:58)
1512 4314 Oljemålning Agda Holst (1886-1976), Sverige. Stilleben. Signerad, daterad 1925. Olja på duk, 45x35 cm, yttermått inklusive ram: 54x45 cm
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:24)
1512 4118 Oljemålning B v Rehnberg. Signerad, daterad 2014, "Nämdöfjärden". Olja på duk, 30x59 cm, yttermått inklusive ram: 34x63 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:36)
1512 4110 Oljemålning B V Rehnberg. Signerad, daterad 2019, "Huvudskär". Olja på duk, 44x85 cm, yttermått inklusive ram: 46x87 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:53)
1512 4111 Oljemålning B V Rehnberg. Signerad, daterad 2019, "utsikt över Huvudskär". Olja på duk, 55x99, oramad
1512 4216 Oljemålning Bengt Olov Abrahamsson (1924-1989), Sverige. Signerad, "Höstpromenad på Djurgården". Olja på duk, 33x41 cm, yttermått inklusive ram: 36x45 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:34)
1512 4215 Oljemålning Bengt Olov Abrahamsson (1924-1989), Sverige. Signerad, "Uteserveringen". Olja på duk, 22x60 cm, yttermått inklusive ram: 25x63 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:18)
1512 6108 Oljemålning C. Kärne, stilleben. Signerad, olja på pannå, 55x46 cm, yttermått inklusive ram: 65x55 cm:
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:35)
1512 6617 Oljemålning Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Landskap med gård. Signerad, daterad 1941. Olja på pannå, 32x39 cm, yttermått inklusive ram: 45x52 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:46)
1512 3123 Oljemålning Eva Holmberg-Jacobsson (1910-2003), Sverige. Stilleben med klocka. Signerad, daterad -55. Oljemålning, 64x52 cm, yttermått inklusive ram: 76x65 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:19)
1512 4311 Oljemålning Folke Jupiter (1913-1979), Sverige. Båthus. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 48x67 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:41)
1512 4323 Oljemålning G Lindberg, blomsterstilleben. Signerad. Olja på pannå, 40x33 cm, yttermått inklusive ram: 51x41 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:36)
1512 3112 Oljemålning Gertrud Wieselgren (f. 1929), Sverige. "Espana". Signerad, daterad 1970. Olja på duk, 45x63 cm, yttermått inklusive ram: 48x66 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:24)
1512 4185 Oljemålning Gunnar Bergquist (1903-1995), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad. Olja på pannå, 22x29 cm, yttermått inklusive ram: 30x37 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:00)
1512 4183 Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad. Olja på pannå, 22x27 cm, yttermått inklusive ram: 34x39 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:09)
1512 6424 Oljemålning Harald Östergren (1888-1974), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, daterad -50. Olja på pannå, 51x42 cm, yttermått inklusive ram: 63x54 cm
1512 4218 Oljemålning Isto Jakola (f. 1940), Finland. Monogramsignerad, -77, komposition. Olja på pannå, 18x14 cm, yttermått inklusive ram: 27x22 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:56)
1512 3084 Oljemålning Lis Thomasson (f. 1929), Sverige. "Sommarbordet". Stilleben. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 52x50 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:40)
1512 3169 Oljemålning Märta Grundell-Grünewald (1908-1946), Sverige. Stilleben. Signerad, daterad 1930. Olja på pannå, 48x32 cm, yttermått inklusive ram: 55x40 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:07)
1512 4033 Oljemålning Mary Anne Rose, "Original Disorder". Signerad, daterad 1988, a tergo. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 65x51 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:21)
1512 4151 Oljemålning Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 70x49 cm, yttermått inklusive ram: 78x58 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:59)
1512 4358 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Blomsterstilleben. Signerad. Olja på duk, 72x60 cm, yttermått inklusive ram: 80x66 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:16)
1512 6381 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, 1800-tal, Kustmotiv. Olja på duk, 35x44 cm, yttermått inklusive ram: 47x56 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:28)
1512 5086 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Hamnmotiv. Signerad Rosa. Olja på duk, 48x63cm, yttermått inklusive ram: 58x75cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:32)
1512 4187 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stilleben. Signerad S H Claeson Feuk. Olja på duk, 49x77 cm, yttermått inklusive ram: 68x95 cm
1512 4144 Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Fundersam". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 64x43 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:08)
1512 4145 Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Tunnelbana". Signerad. Olja på duk, 55x65 cm, oramad
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:11)
1512 4143 Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Vilande kvinna". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 53x64 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:06)
1512 6164 Oljemålning P Johnson, damm. Signerad, daterad 1892. Olja på duk, 58x72 cm, yttermått inklusive ram: 80x94 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:45)
1512 6379 Oljemålning Per Sundberg (1887-1968), Sverige. Signerad, Vintermotiv. Olja på duk, 47x36 cm, yttermått inklusive ram: 57x44 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:27)
1512 3047 Oljemålning Puck Jansson (f. 1955), Sverige. Fårskock, monogramsignerad. Olja på duk, 50x100 cm, oramad
1512 4086 Oljemålning signerad L Kyhlberg, stilleben. Olja på pannå, 33x23 cm, yttermått inklusive ram: 40x30 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:36)
1512 4146 Oljemålning Svea Nyman (1902-1986), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 37x47 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:39)
1512 4115 Oljemålningar 2 st, B V Rehnberg. Signerade, Ådalen/Mälaren. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 35x58-26x53 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:56)
1512 4116 Oljemålningar 2 st, B V Rehnberg. Signerade. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 40x57-40x62 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:59)
1512 4108 Oljemålningar 2 st, B V Rehnberg. Signerade. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 41x66-45x61 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:38)
1512 4318 Oljemålningar 2 st, Boris Ottenberg (1891-1946), Sverige. Signerade, Daterade 1932 & 1938 oramade. Olja på pannå, 15x20 & 20x28 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:26)
1512 5109 Oljemålningar 2 st, Gustaf Börtner (1905-1985), Sverige. Fjällmotiv. Signerade. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 31x38-39x47 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:58)
1512 4098 Oljemålningar 3 st, B V Rehnberg, Signerad, motiv från Lappland/Höga kusten. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 30x44 ca
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:42)
1512 4100 Oljemålningar 3 st, B V Rehnberg, Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 30x40 ca
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:51)
1512 4117 Oljemålningar 3 st, B V Rehnberg. Signerade, Höga kusten. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 34x48-54x69 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:28)
1512 4109 Oljemålningar 3 st, B V Rehnberg. Signerade. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 29x41- 456x63 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:51)
1512 4114 Oljemålningar 3 st, B V Rehnberg. Signerade. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 41x57-40x72 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:22)
1512 4099 Oljemålningar 4 st, B V Rehnberg, Signerad, bland annat skärgården. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 25x30-34x47 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:22)
1512 4097 Oljemålningar 4 st, B V Rehnberg. Signerade. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 30x44 ca
1512 6307 Oljemålningar ett par, porträtt, 1800-tal. Ej signerad. Olja på duk, 49x37 cm, yttermått inklusive ram: 57x47
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:44)
1512 4374 Örhängen ett par, 18k guld. Med pärla, Bruttovikt: 2,3
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:30)
1512 4255 Örhängen ett par, silver med pärla, Vikt: 2 g
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:09)
1512 4027 Örhängen ett par, silver, Kalevala Koru, Finland, Vikt: 9 g
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:45)
1512 4138 Pälskappa Minkpäls, storlek: 38/40 ca
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:28)
1512 4199 Parti bijouterier
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:16)
1512 4200 Parti bijouterier
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:38)
1512 6225 Parti caméer varav 2 st sten
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:49)
1512 2069 Parti silver 6 askfat + 3+ 2 sameskedar. Längd: 5-11,5
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:39)
1512 4332 Parti silver 7 delar, bla. Brevkniv, vikt: 210g
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:36)
1512 6602 Pelarbord England. Diameter: 65 cm, höjd: 66 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:28)
1512 6542 Pennor 2 st. Cross, sterlingsilver. Längd: 13 cm. Vikt: 39 g
1512 4212 Piedestal höjd: 86 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:54)
1512 6480 Plafond Glas, Funkis. Diameter: 43 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:35)
1512 6343 Pokalglas vapensköld. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:38)
1512 4093 Porslin Kina/Japan, 3 delar. Höjd: 6-11 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:41)
1512 6283 Prispokaler 2 st, silver, kvadratiska. Höjd: 5-11 cm, vikt: 230 gr ca
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:37)
1512 6282 Prispokaler 3 st, silver. Höjd: 9-15 cm, vikt: 325 gr ca
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:06)
1512 6146 Puderstol 1800-tal. Höjd: 81 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:27)
1512 4087 Ramar 2 st, ramens innermått. 26,5-38x21-30 cm, yttermått inklusive ram. 37-43x32-36 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:53)
1512 4256 Ring 14k guld. Med rubiner, 3,9 g. Storlek: 17,6
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:04)
1512 4249 Ring 18k guld, med blå stenar, Vikt: 2,3 g. Storlek: 17 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:23)
1512 4376 Ring 18k guld. Med blå sten, 4,2 g. Storlek: 18 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:24)
1512 4379 Ring 18k guld. Med citrin. Vikt: 7,7g. Storlek: 17,3
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:39)
1512 4381 Ring 18k guld. Med diamanter. Vikt: 3,3 g. Storlek: 16,5
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:20)
1512 4248 Ring 18k guld. Med grön sten, storlek: 19,3, bruttovikt: 4,2 g
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:42)
1512 4251 Ring 18k guld. Med pärla, Vikt: 2,8 g. Stl. 16,2
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:08)
1512 4134 Ring 18k guld. Med pärla. Vikt: 2,8 g. Storlek: 17,7
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:09)
1512 4380 Ring 18k guld. Med smådiamanter. Vikt: 2,6 g. Storlek: 17 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:11)
1512 4382 Ring 18k guld. Med sten, Bruttovikt: 10,4 g. Storlek: 17
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:02)
1512 4383 Ring 18k guld. Med tre smådiamanter, Vikt: 2,6 g. Storlek: 15,2
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:39)
1512 4247 Ringar 3 st. Saknar stämplar, storlek: ca 17, bruttovikt: 8,4 g
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:25)
1512 4284 Rödvinsglas 10 st, Chateau, Kosta Boda. Höjd: 20 cm
1512 4095 Ryamattor 2 st, 82x127-77x124 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:12)
1512 6348 Salongsbord intarsia, 1800-tal. Diameter: 55 cm, höjd: 60 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:54)
1512 6461 Salongsbord med klaffar och låda, Karl Johanstil. Mahogny. Bredd: 85 + 2x22. Djup: 64 cm. Höjd: 67 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:42)
1512 6494 Salongsbord sengustavianskt, 1800-tal, bemålat. Bredd: 80 cm. Djup: 48 cm. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:48)
1512 4052 Salt/pepparströare ett par, silver, London. Höjd: 6 cm, vikt: 60 gr ca
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:22)
1512 4047 Saltkar 1 par + senapskanna. Silver (800). Diameter: 8 cm. Höjd: 9 cm, vikt: ca 270 g
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:44)
1512 6639 Samovar Pläterad. Höjd: 43 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:54)
1512 6536 Sekretär mahogny, Sengustaviansk. Bredd: 90 cm, djup: 41 cm, höjd: 131 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:39)
1512 4128 Serietidningar Kalle Anka & C: O, 1962 års årgång, Inbundna, (52 st)
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:54)
1512 6437 Serigrafi Richard Ryan (f. 1974), Sverige. Signerad, numrerad ap 12/35. Bildmått: 80x63 cm, yttermått inklusive ram: 84x66 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:47)
1512 6038 Servetter 18 st
1512 4176 Servetter 37 st. Längd: 312 cm, bredd: 146 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:04)
1512 4156 Servetter Linne, 24 st, Drakmönstrat, design: Signe Sohlman. Längd: 33 cm, bredd: 33 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:23)
1512 4343 Servisdelar 3 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods. Längd: 35 cm respektive: 8-18 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:32)
1512 4048 Servisdelar Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods, 8 del
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:34)
1512 4206 Servisdelar ca 55 delar, Bavaria
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:46)
1512 4207 Servisdelar Hackefors, 22 delar, vinranka
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:03)
1512 4106 Servisdelar Rosenthal, StudioLine, ca 50 del
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:45)
1512 4370 Sideboard 2 st, nutida. Längd: 106 cm, djup: 47 cm, höjd: 71 cm
1512 6657 Sideboard nutida. Längd: 184. Djup: 53 cm, höjd: 92 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:00)
1512 4225 Sideboard Teak. Längd: 153 cm, djup: 43 cm, höjd: 79 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:27)
1512 4241 Silver 3 delar, Birmingham & Stockholm, diameter: 12. Längd: 10-13, vikt: 300g brutto
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:32)
1512 4090 Skål Glas, Etsad dekor. Diameter: 18. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:56)
1512 4349 Skål Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Längd: 15,5 cm, höjd: 8 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 december 2022 01:39)
1512 6340 Skål Gustavsberg, 1924, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Grön/guld. Höjd: 7 längd: 16 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:39)
1512 4293 Skål Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Gustafsberg. Diameter: 33 cm, höjd: 12 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:18)
1512 4266 Skål Kina, omkring 1900. Längd: 18 cm. Höjd: 6,5 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:12)
1512 4205 Skål Kosta Boda. Diameter: 26 cm, höjd: 12 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:27)
1512 2005 Skål med hänklar, silver, Anton Mickelsen, Danmark. Vikt: 299g, längd: 20 cm, djup: 14 cm, höjd: 13 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:49)
1512 2076 Skål på fot, Silver/glas, Böhmen 1800-talets slut. Höjd: 19 cm. Diameter: 22,5 cm, bruttovikt: 636 g
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:23)
1512 4296 Skål Sigurd Persson (1914-2003), Sverige. Kristall. Längd: 23 cm. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:06)
1512 6276 Skål silver, glasinsats, CG Hallberg, 1922 Göteborg. Diameter: 16 cm, höjd: 7 cm, vikt: 340 gr ca
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:25)
1512 4348 Skål Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio, Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, diameter: 11 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:03)
1512 4069 Skålar 2 st, cloisonné, Kina, 2-dealde. Höjd: 9 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:36)
1512 4062 Skålar 2 st, Keramik, äggformade. Höjd: 10-13 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:51)
1512 4263 Skålar 2 st, Kina, diameter: 10-12. Höjd: 6 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:58)
1512 6332 Skålfat Kina, blå dekor med drakar, 1900-tal. Diameter: 25 cm
S�ldes f�r 66.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:27)
1512 2118 Sked silver, Georg Jensen, med carneol. Längd: 15,5 cm, Vikt: ca 40 g.
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:33)
1512 2060 Skrin med lock, silver, Finland. Längd: 15 cm, bruttovikt: 340g
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:15)
1512 6267 Skrivbord mahogny, engelsk stil. Bredd: 134 cm, djup: 74 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:05)
1512 4237 Skulptur Carl XIIs dödsmask, patinerad metall. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:37)
1512 6071 Skulptur Hans Stangl, Rosenthal, porslin. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:42)
1512 4240 Skulptur Henrik Allert (f. 1937), Sverige. Häst, grönpatinerad brons, Signerad. Längd: 16 cm, höjd: 11 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:42)
1512 5255 Skulptur Huvud, John Lundqvist (1882-1972), Sverige. Träsockel. Signerad, Patinerad gips. Höjd: 36 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:28)
1512 4345 Skulptur Kay Bojesen (1886-1958), Danmark. Trä, Elefant. Höjd: 1. Längd: 16 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:21)
1512 4120 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lejon ur serien Afrika, Gustavsberg. Målad och delvis glaserad brun stengodslera. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:15)
1512 5132 Skulptur Louise Hävre (f. 1962), Sverige. "Madonna". Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:04)
1512 4238 Skulptur Militär, metall, stensockel. Höjd: 23,5 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:53)
1512 4233 Skulptur Oidentifierad konstnär. Kvinna på sockel, brons / sten. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:45)
1512 4017 Skulptur Olga Beloussova (f. 1955), Ryssland. "Private life", chamottelera, träsockel. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:00)
1512 4121 Skulpturer 2 st, Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Höjd: 6-13 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:09)
1512 4384 Smycken diverse
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 21:07)
1512 2016 Sockertång Georg Jensen, Sterlingsilver. Längd: 10, vikt: 23g
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:55)
1512 4127 Soffa Gustavianus, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Längd: 198 ca
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:00)
1512 4300 Soffa Längd: 133 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:18)
1512 4372 Soffbord Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, modellnummer 552, formgivet 1935, stenskiva. Bredd: 120 cm. Djup: 35 cm, höjd: 48 cm
S�ldes f�r 19.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:03)
1512 6138 Soffbord mahogny. Diameter: 89 cm. Höjd: 55 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:31)
1512 4055 Soffbord Orientaliskt med reliefdekor. Bredd: 92 cm. Djup: 53 cm, höjd: 46 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:40)
1512 4257 Spänne silver och emalj. Höjd: 5,6 cm, Bruttovikt: 35 g
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:38)
1512 6316 Spegel 1920-tal, bemålad, 66x80
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:08)
1512 4330 Spegel för vägg. Signerad Lisa J Åhus -51, handmålad 50-talsdekor på figursågad träram, 49x39 cm, märkt med pappersetikett på baksidan: ”HANS AGNE JAKOBSSON ÅHUS
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:50)
1512 1016 Spegel Gustaviansk, 109x60 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:23)
1512 4353 Spegel Italien, polykrom dekor. Höjd: 126 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:40)
1512 5300 Spegel NK, inköpt 1968, ram med tyg, 60x102 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:49)
1512 4096 Spegel/ventil mässing. Diameter: 26 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:00)
1512 4056 Sporrar 3 st + betsel
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:55)
1512 4259 Stekfat Kina, Blåvitt, omkring 1800. Längd: 40 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:35)
1512 4367 Stolar 4 st, böjträ, rottingsits
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:58)
1512 4124 Stolar 6 st, Italien, Fasem, 1980-tal
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:59)
1512 4224 Stolar 7 st, Giandomenico Belotti, "Spaghetti", Alias, Italien
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:21)
1512 4080 Stolar ett par, England, mahogny
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:14)
1512 3426 Stolar Ett par, Gustavianska, kompletterade, bemålade
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:17)
1512 6286 Supkalk silver, 1807. Höjd: 11 cm, vikt: 30 gr
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:37)
1512 4317 Takarmatur kupor av glas. Längd: 80 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:50)
1512 4331 Takarmatur med prismor. Diameter: 34 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:19)
1512 4333 Takarmatur PH-lampa, PH5, Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark. Lameller i metall. Diameter: 50 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:21)
1512 4077 Takarmaturer 2 st, Supertube, Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, Åhus. Längd: 98 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:53)
1512 6460 Takarmaturer Ett par, Olle Andersson (f. 1939), Sverige. "Eos", Luxo, lackerad metall. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:33)
1512 4262 Tallrikar + kanna, 5 + 1 delar, Måsen, Bing & Grøndahl, skapad 1895 av Fanny Garde (1855-1928), diameter: 24,5. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:58)
1512 4064 Tallrikar/fat 4 delar, Kina. Diameter: 23-28 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:13)
1512 6290 Tändare + cigarrsnoppare, 2+ 2 st, bland annat Dunhill. Längd: 5-6 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:03)
1512 2102 Tårtspade silver, Gustaf Möllenborg Feron, Stockholm, 1865. Floral dekor. Längd: 32 cm, bruttovikt: 135g
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:42)
1512 4082 Tavlor 3 st, Kina, yttermått inklusive ram: 37x52 cm
1512 4320 Tekoppar med fat, 6 st. "Skåne", Rörstrand + ett extrafat
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:23)
1512 4357 Teskedar 12 st, silver, Finland. Längd: 11,5 cm, monogram, vikt: 100g ca
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:28)
1512 6228 Teväckare Tekokare med väckarklocka, "Goblin", 1950-tal. Längd: 35 cm, djup: 28 cm, höjd: 26 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:57)
1512 4150 Trädgårdsurnor Ett par, omkring 1900, järn. Höjd: 34 cm
1512 4054 Trancherbestick 2 delar, silver. Längd: 25-30 etui, bruttovikt: ca 190 g.
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:56)
1512 4186 Träsnitt 2 st. Japan, Samurajer, Kabuki. Bildmått: 36x24 cm, yttermått inklusive ram: 52x39 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:54)
1512 3106 Träsnitt Annie Bergman (1889-1987), Sverige. Blåklockor i ljung. Bildmått: 16x20 cm, yttermått inklusive ram: 29x33
1512 4085 Träsnitt Oidentifierad konstnär. Signerad, Stockholms Stadshus. Bildmått: 21x35 cm, yttermått inklusive ram: 34x45 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:43)
1512 4122 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. "Vinter, Stadsgården". Signerad, HC-upplaga (hors de commerce). Bildmått: 10x19 cm, yttermått inklusive ram: 14x23 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:34)
1512 4223 Utdragssoffa Furu. Längd: 190 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:27)
1512 6149 Väggur Swatch. Diameter: 33 cm, längd: ca. 160
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:38)
1512 4136 Vas + skålar, 3 delar, silver. Höjd: 4-9 cm, vikt: 150 gr ca
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:55)
1512 6358 Vas Elsa Engeström (1885-1976), Sverige. Gustavsberg, 1916. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:52)
1512 6211 Vas glas, Monica Backström (1939-2020), Sverige. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:45)
1512 4271 Vas Gullaskrufs glasbruk, Carlos Pebaque. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:37)
1512 4342 Vas Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand, keramik. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:22)
1512 4192 Vas Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Sgrafitto, Gustavsberg, 1918. Flintgods med blå glasyr och sgrafittodekor av stiliserade blommor. Signerad Gustavsberg 1923. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:48)
1512 1031 Vas Olle Alberius (1926-1993), Sverige. "Virvel", Orrefors Gallery, 1988. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:08)
1512 4221 Vas Orientalisk. Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:37)
1512 4220 Vas Orientalisk. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:17)
1512 6210 Vas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:43)
1512 4346 Vaser 2 st, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Savoy, Iittala. Höjd: 9-12 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:50)
1512 4341 Vaser 2 st, Savoy, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Iittala. Höjd: 16-20 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:45)
1512 4101 Vaser 3 st, konstglas, bland annat Boda. Höjd: 19-29 cm
1512 4209 Vaser 3 st, Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 44-47 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:38)
1512 4210 Vaser 5 st, Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 13-21 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:12)
1512 6433 Vaser 6 st. Western Germany, porslin. Höjd: 11 - 29
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:33)
1512 4040 Vaser Ett par, Jugend, glas / metalldekor. Höjd: 31,5 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:25)
1512 3150 Vävnad Röllakan, Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. "Bondbröllop", 85x120 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:37)
1512 4105 Vinglas 12 st, Silvia, Ingeborg Lundin (1921-1992), Sverige. Orrefors, formgiven 1957. Höjd: 14,5 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:03)
1512 4123 Vitrinskåp nutida. Bredd: 135 cm, djup: 45 cm, höjd: 211 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:41)
1512 4347 Ytterfoder 4 st, Waldemarsudde, Gustavsberg. Höjd: 12-15 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:23)