Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 28 augusti 2023 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1560 2040  Armbandsur Oris, Audi Sport, automatisk. Diameter: 44mm cm, ref: 7661-74, serienr: 3380403, titan/stål, datum, läderband, med box

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:50)

1560 1002  Blandteknik Max Walter Svanberg (1912-1994), Sverige. Kvinnofigur. Signerad, daterad -42. Blandteknik, bildmått: 33x19 cm, yttermått inklusive ram: 57x42 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:01)

1560 1020  Blandteknik Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Vinterlandskap. Signerad, daterad 1941. Blandteknik, bildmått: 17x25 cm, yttermått inklusive ram: 22x30 cm

S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:36)

1560 1009  Bordslampa Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, "Smycket", modell 2483. Mässing, två svängda ljusarmar, Höjd: ca 32 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:33)

1560 1008  Fat Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Fat i aeroplanfanér, Finland, 1950-tal. Laminerad björk i form av stiliserat löv. Signerat TW, ca 36x19,5 cm

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:36)

1560 7380  Flakonger 2 st, Kaj Franck (1911-1989), Finland. Nuutajärvi, Finland. Signerade. Flakong med propp i form av fågel. Flerfärgat glas. Höjd: ca 14 cm

S�ldes f�r 21.500 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:43)

1560 1010  Halskedja med hänge silver. Kedja med hänge i form av ett fredsmärke, silver. Proveniens: Gåva från Lars Berghagen och Rolf Bengtsson till Stig Järrel på dennes 60-årsdag 1970. Märket finns avbildat på otal fotografier på Järrel. Längd: ca 45 cm inklusive hänget, kedjan. Längd: ca 37 cm, hänget 6x4 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:49)

1560 1014  Kakställ + skålar, 1 + 6 delar, silver, England, kakställ Birmingham, skålar Sheffield, lösa skålar med genombruten dekor, 31,5. Vikt: 2000g. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:07)

1560 1024  Kandelabrar för fem ljus, förgylld brons, empire. Dekor av stående bevingade kvinnofigurer uppbärande blomsterkorgar med ljusarmar. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 18.500 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:07)

1560 1026  Krukor med fat ett par, Kina, Antika, Landskapsdekor, Fat: 25,5x25,5. Höjd: 7 cm, kruka: 25,5x25,5, höjd: 23 cm

S�ldes f�r 23.000 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:38)

1560 1005  Ljuskrona Empirestil, omkring 1900. För 13 st ljus, Djup: 83 cm. Höjd: 95 cm

S�ldes f�r 17.000 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:35)

1560 1013  Ljusstakar 2 st snarlika, silver. En ljusstake av oidentifierad mästare Stockholm, 1697. Undersidan av basen med ristade initialer A E S P B G. Längd: 13,5 cm. Djup: 13,5 cm. Höjd: 19,5 cm. Vikt: 417 g. En snarlik ljusstake stämplad GAB 1901. Längd: 13,5 cm. Djup: 13,5 cm. Höjd: 19,5 cm. Vikt: 355 g. Skaft i form av en kvadratisk knippepelare på kvadratisk bas, ljusmanschett. Totalvikt: 772g (417 + 355g). Jämför med Västmanlands läns museum; ljusstake i Kung Karls kyrka, Kungsör

S�ldes f�r 28.000 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:36)

1560 1011  Ljusstakar Sigurd Persson (1914-2003), Sverige. Ett par. Kulljusstake, nysilver med tre kulor i svart diabas. Stämplade SIG. P. Höjd: 27-27,5 cm, -

S�ldes f�r 9.400 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:01)

1560 1001  Oljemålning Dang Lebadang (1921-2015), Vietnam. Signerad, komposition. Olja på duk, 45x37 cm, yttermått inklusive ram: 50x42 cm

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:26)

1560 5059  Oljemålning Imant Vecozols. Signerad, daterad 1984, "pie bocmana". Olja på duk, 135x104 cm, yttermått inklusive ram: 154x123 cm

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:12)

1560 1016  Oljemålning Torsten Palm (1885-1934), Sverige. Öländskt landskap. "Torsten Palms minnesutställning i Nationalmuseum 1945", Signerad och daterad 1932. Olja på pannå, 49x59 cm, yttermått inklusive ram: 67x78 cm

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:37)

1560 1025  Skulptur Carl Milles (1875-1955), Sverige, efter. "Änglahuvud". Millesgården, FFA fondeur, märkt under sockeln. Skulptur i grönpatinerad brons. Höjd: 22,5 cm

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:03)

1560 1003  Skulptur Fredrik Wretman (f. 1953), Sverige. "Minitrans", 2008. Signerad. Orange polyuretan. Höjd: ca 30cm

S�ldes f�r 21.000 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:21)

1560 1012  Smörtina med lock silver, Ferdinand Sehl D Ä, (verksam 1688-1731). Stämplade Stockholm 1713. Invändigt och delvis utvändigt förgylld. Räfflade tunnband runt livet, lock med hänkel och sprint. Längd: 10 cm. Djup: 8 cm. Höjd: 6,5 cm. Vikt: 254g

S�ldes f�r 33.000 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:36)

1560 1018  Teckning Blyerts, Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Signerad, daterad 1922, vintermotiv, 17,5x26 cm, yttermått inklusive ram: 24x32 cm

S�ldes f�r 46.000 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:53)

1560 1017  Teckning Blyerts, Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Signerad, daterad 1928, vintermotiv med björkar, 17,5x26 cm, yttermått inklusive ram: 24x32 cm

S�ldes f�r 42.000 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:55)

1560 1004  Vas Edward Hald (1883-1980), Sverige. Graverad dekor av människor på maskeradbal, Orrefors. Vasen signerad Orrefors Hald 470, daterad 1925. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:40)