Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 27 februari 2017 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1093 3037  Akvarell Anna Gardell-Ericson (1853-1939), (Tillskriven), våtmark Gotland, motivet: 24x33

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 20:42)

1093 3035  Akvarell Anna Gardell-Ericson (1853-1939), Ekeby gård, Rottneros, 'Gösta Berlings saga', 63x47

S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 20:34)

1093 3036  Akvarell Anna Gardell-Ericson (1853-1939), Stig vid kust, 35x49

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 20:41)

1093 9013  Akvarell Oskar Bergman (1879-1963), "Sommar på Järflotta", 1943, 35x50

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 18:05)

1093 9042  Akvarell Philip von Schantz (1928-1998), 1978, Stubbe, motivet: 51x38

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 20:57)

1093 9037  Blandteknik Egron Lundgren (1815-1875), Seville, "Fiesta", motivet: 34x59

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 20:35)

1093 6665  Blandteknik Gunnar Torhamn (1894-1965), 'Sommarkväll', 41x55

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 20:12)

1093 9009  Blandteknik Hjalmar Falk (1856-1938), Stockholm, 1916, 25x54

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 19:55)

1093 9014  Bokstöd Ett par, Carl Einar Borgström (1914-1981), Ystad brons, Grönpatinerad brons, höjd: 16, 5

S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 19:19)

1093 9006  Byst Eric Grate (1896-1983), Gjutarstämpel Herman Bergman, no 3, brons, höjd: 31 ca inkl. sockel

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 19:55)

1093 9023  Fasadskylt "Auktionsgods, Antik & Antikhandel", plåt, med belysning, modell äldre, 67x115 ca

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 20:43)

1093 9016  Fyrfat Brons och porfyr, 1800-tal, höjd: 8 cm cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 19:31)

1093 6374  Gravyr Mytologiskt motiv, motivet: 42x53

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 18:00)

1093 9002  Jardiniere silver, Med glasinsats, K Anderson, 1896. silvervikt ca 2420 g. längd: 55 cm

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 18:43)

1093 8408  Kaffekanna silver, 1821, G Folcker, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 20:13)

1093 8001  Kräftassietter 12 st, Rörstrand, diameter: 18 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 18:33)

1093 8002  Kräfttallrikar + skål, 12 + 1 delar, Rörstrand, diameter: 22-26

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 18:38)

1093 9040  Leksak Lamm, Steiff, längd: 42 cm, höjd: 34 ca

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 18:51)

1093 5617  Matta orientalisk, semiantik Kashan, silke, 121x208

S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 18:01)

1093 9010  Oljemålning Axel Nilsson (1889-1981), Läsande kvinna, signerad. 1937, 80x60

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 18:39)

1093 9011  Oljemålning Bertil Öhlund (1923-2003), Komposition, 54x69

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 18:42)

1093 9001  Oljemålning Gottfrid Kallstenius (1861-1943), Sign 1910, stenbro vid herrgård, 66x55

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 18:26)

1093 9018  Oljemålning Gustav Wentzel, "Lomsfjellene", 35x68

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 18:52)

1093 9015  Oljemålning Helge Linden (1897-1961), "Blek Afton i hamnen", 33x41

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 20:28)

1093 3038  Oljemålning Johan Ericson (1849-1925), Tvätterska, Concarneau, 1881, 80x63 ca

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 20:59)

1093 9030  Oljemålning Josef Heimerl (1867-1918), Katter, 20x25

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 19:22)

1093 9036  Oljemålning Madeleine Pyk (f. 1934), Tigrar, Inköpt på Galleri Bergman Tidig 1990-tal, 46x32

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 20:11)

1093 6220  Oljemålning signerad Xam, (Pedro Quetglas Ferrer), Stilleben, 1950-tal, 50x60

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 18:56)

1093 9007  Oljemålning Sven X:et Erixson (1899-1970), Signerad, Komposition, 62x78,

S�ldes f�r 25.500 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 19:52)

1093 8219  Skål Orrefors, Edvin Öhrström (1906-1994), Graal, längd: 23 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 19:19)

1093 9008  Skål Orrefors, Ravenna, Sven Palmqvist (1906-1984), No 356, längd: 18 cm

S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 18:47)

1093 9026  Skulptur Berta Hansson (1910-1994), barn, brons, på stensockel, signerad BH, höjd: med sockel 16, 5

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 18:32)

1093 9044  Skulptur Berta Hansson (1910-1994), Barn, brons, signerad. BH, höjd med stensockel 11, 5, längd: 12, 5

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 20:22)

1093 9034  Skulptur brons, Anders Wissler (1869-1941), Kvinnohuvud, Firence, gjutarstämplar Otto Meyer, höjd: 26 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 19:19)

1093 7345  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Susanna ur Larsons ungar, Gustavsberg 1962-1965, höjd: 16 cm, målad och delvis glaserad brun stengodslera

S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 19:35)

1093 9045  Soffbord på hjul design: Gae Aulenti, 1980, "Tavolo con ruote", Fontana arte, Italien, längd: 120 cm, djup: 120 cm, höjd: 30 ca

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 19:08)

1093 9021  Spegelplatå Tenn, 1952, längd: 77 cm, djup: 36 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 18:39)

1093 9003  Stop silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1886, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 18:27)

1093 5225  Vas Gunnel Nyman (1909-1948), Nuutajärvi, signerad, höjd: 33 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 19:29)

1093 9038  Vas Gunnel Nyman (1909-1948), Riihimäen Lasi, "Snäckan", höjd: 13, 5

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 20:14)