1093 3037 Akvarell Anna Gardell-Ericson (1853-1939), (Tillskriven), våtmark Gotland, motivet: 24x33
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 20:42)
1093 3035 Akvarell Anna Gardell-Ericson (1853-1939), Ekeby gård, Rottneros, 'Gösta Berlings saga', 63x47
S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 20:34)
1093 3036 Akvarell Anna Gardell-Ericson (1853-1939), Stig vid kust, 35x49
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 20:41)
1093 9013 Akvarell Oskar Bergman (1879-1963), "Sommar på Järflotta", 1943, 35x50
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 18:05)
1093 9042 Akvarell Philip von Schantz (1928-1998), 1978, Stubbe, motivet: 51x38
S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 20:57)
1093 9037 Blandteknik Egron Lundgren (1815-1875), Seville, "Fiesta", motivet: 34x59
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 20:35)
1093 6665 Blandteknik Gunnar Torhamn (1894-1965), 'Sommarkväll', 41x55
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 20:12)
1093 9009 Blandteknik Hjalmar Falk (1856-1938), Stockholm, 1916, 25x54
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 19:55)
1093 9014 Bokstöd Ett par, Carl Einar Borgström (1914-1981), Ystad brons, Grönpatinerad brons, höjd: 16, 5
S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 19:19)
1093 9006 Byst Eric Grate (1896-1983), Gjutarstämpel Herman Bergman, no 3, brons, höjd: 31 ca inkl. sockel
S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 19:55)
1093 9023 Fasadskylt "Auktionsgods, Antik & Antikhandel", plåt, med belysning, modell äldre, 67x115 ca
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 20:43)
1093 9016 Fyrfat Brons och porfyr, 1800-tal, höjd: 8 cm cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 19:31)
1093 6374 Gravyr Mytologiskt motiv, motivet: 42x53
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 18:00)
1093 9002 Jardiniere silver, Med glasinsats, K Anderson, 1896. silvervikt ca 2420 g. längd: 55 cm
S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 18:43)
1093 8408 Kaffekanna silver, 1821, G Folcker, höjd: 14 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 20:13)
1093 8001 Kräftassietter 12 st, Rörstrand, diameter: 18 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 18:33)
1093 8002 Kräfttallrikar + skål, 12 + 1 delar, Rörstrand, diameter: 22-26
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 18:38)
1093 9040 Leksak Lamm, Steiff, längd: 42 cm, höjd: 34 ca
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 18:51)
1093 5617 Matta orientalisk, semiantik Kashan, silke, 121x208
S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 18:01)
1093 9010 Oljemålning Axel Nilsson (1889-1981), Läsande kvinna, signerad. 1937, 80x60
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 18:39)
1093 9011 Oljemålning Bertil Öhlund (1923-2003), Komposition, 54x69
S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 18:42)
1093 9001 Oljemålning Gottfrid Kallstenius (1861-1943), Sign 1910, stenbro vid herrgård, 66x55
S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 18:26)
1093 9018 Oljemålning Gustav Wentzel, "Lomsfjellene", 35x68
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 18:52)
1093 9015 Oljemålning Helge Linden (1897-1961), "Blek Afton i hamnen", 33x41
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 20:28)
1093 3038 Oljemålning Johan Ericson (1849-1925), Tvätterska, Concarneau, 1881, 80x63 ca
S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 20:59)
1093 9030 Oljemålning Josef Heimerl (1867-1918), Katter, 20x25
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 19:22)
1093 9036 Oljemålning Madeleine Pyk (f. 1934), Tigrar, Inköpt på Galleri Bergman Tidig 1990-tal, 46x32
S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 20:11)
1093 6220 Oljemålning signerad Xam, (Pedro Quetglas Ferrer), Stilleben, 1950-tal, 50x60
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 18:56)
1093 9007 Oljemålning Sven X:et Erixson (1899-1970), Signerad, Komposition, 62x78,
S�ldes f�r 25.500 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 19:52)
1093 8219 Skål Orrefors, Edvin Öhrström (1906-1994), Graal, längd: 23 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 19:19)
1093 9008 Skål Orrefors, Ravenna, Sven Palmqvist (1906-1984), No 356, längd: 18 cm
S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 18:47)
1093 9026 Skulptur Berta Hansson (1910-1994), barn, brons, på stensockel, signerad BH, höjd: med sockel 16, 5
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 18:32)
1093 9044 Skulptur Berta Hansson (1910-1994), Barn, brons, signerad. BH, höjd med stensockel 11, 5, längd: 12, 5
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 20:22)
1093 9034 Skulptur brons, Anders Wissler (1869-1941), Kvinnohuvud, Firence, gjutarstämplar Otto Meyer, höjd: 26 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 19:19)
1093 7345 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Susanna ur Larsons ungar, Gustavsberg 1962-1965, höjd: 16 cm, målad och delvis glaserad brun stengodslera
S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 19:35)
1093 9045 Soffbord på hjul design: Gae Aulenti, 1980, "Tavolo con ruote", Fontana arte, Italien, längd: 120 cm, djup: 120 cm, höjd: 30 ca
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 19:08)
1093 9021 Spegelplatå Tenn, 1952, längd: 77 cm, djup: 36 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 18:39)
1093 9003 Stop silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1886, höjd: 20 cm
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 18:27)
1093 5225 Vas Gunnel Nyman (1909-1948), Nuutajärvi, signerad, höjd: 33 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 19:29)
1093 9038 Vas Gunnel Nyman (1909-1948), Riihimäen Lasi, "Snäckan", höjd: 13, 5
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2017 20:14)