Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 16 januari 2023 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1515 1016  "föremål" 3 delar, Per B Sundberg, för IKEA. Längd: 8-27 cm. Djup: 7-17,5 cm. Höjd: 2,5-9 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:50)

1515 4188  Akvarell Margareta Linton (1931-2011), Sverige. Man. Signerad, daterad -58. Akvarell, bildmått: 55x40 cm, yttermått inklusive ram: 71x56 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:24)

1515 3280  Akvarell Michael Shevarjov (f. 1958). Signerad, akvarell, stilleben, 71x53 cm, yttermått inklusive ram: 92x70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:15)

1515 4325  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad Sand 95,16x22 cm, yttermått inklusive ram: 20x26 cm, akvarell

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:47)

1515 4069  Ampel Alabaster. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:28)

1515 4212  Armbandsur 3 st, Swatch, 1980-tal

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:22)

1515 4340  Assietter 18 st, omkring sekelskiftet 1900. Diameter: 20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:42)

1515 4107  Bestick silver, 8 delar, udda. Vikt: 300 gr ca

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:54)

1515 4042  Biblioteksur Warmink. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:57)

1515 1001  Blandteknik Franz Kortejohann (1864-1936), Tyskland, Landskap med väg. Signerad, blandteknik, 55x83 cm, yttermått inklusive ram: 72x101 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:44)

1515 4221  Blandteknik Jscek Sowicki komposition. Signerad, daterad -90. Blandteknik, bildmått: 56x75 cm, yttermått inklusive ram: 76x94 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:30)

1515 4222  Blandteknik Oscar Björck (1860-1929), Sverige. Landskap, monogramsignerad. Blandteknik, bildmått: 12,5x17 cm, yttermått inklusive ram: 26x30 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:24)

1515 4218  Blandteknik Ossian Elgström (1883-1950), Sverige. Monogramsignerad 1943, "Tor okk Tjalve strider mot jätteklanen", 73x50 cm, yttermått inklusive ram: 81x60 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:43)

1515 3397  Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Figurer. Signerad, blandteknik, 26x20 cm, yttermått inklusive ram: 45x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:08)

1515 4120  Blomsterbord 1800-tal. Bredd: 47 cm, djup: 34 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:17)

1515 3378  Bokhylla teak. Bredd: 90 cm, djup: 42 cm, höjd: 155 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:04)

1515 3286  Boksida Persisk, yttermått inklusive ram: 30x21 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:40)

1515 3287  Boksida Persisk, yttermått inklusive ram: 40x30 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:30)

1515 4360  Bokverk Carl Kylberg (1878-1952), Sverige. 1939, Lejonet Leo, med originallitografier, nr 163/200 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:08)

1515 4277  Bordsfotogenlampa höjd: 50 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:49)

1515 4278  Bordsfotogenlampa höjd: 63 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:56)

1515 4014  Bordslampa höjd: 34cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:51)

1515 3232  Bordslampa Jugend. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:42)

1515 4037  Bordslampa mässing / plåtskärm. Örsjö (ÖIA), Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:38)

1515 4147  Bordslampa mässing. Höjd: 41 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:29)

1515 4260  Bordslampa mässing. Höjd: 55 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:36)

1515 3103  Bordslampa Strindbergsmodell. Saknar glaskupa. Höjd: ca 26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:37)

1515 4145  Bordslampfot mässing. Höjd: 64 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:41)

1515 4151  Bordslampfot nutida. Höjd: 62 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:58)

1515 4146  Bordslampfötter Ett par, "Porcelaine". Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:11)

1515 4156  Bordslampfötter Ett par, figurala, efter Auguste Moreau, patinerad metall. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:57)

1515 4033  Buljongkoppar 6 st, Rosenthal, diameter: 13. Längd: 18 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:38)

1515 3178  Byrå 1890-tal, björk. Bredd: 92 cm, djup: 42 cm, höjd: 108 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:53)

1515 4337  Byrå Bemålad, rokokostil. Bredd: 33 cm, djup: 31 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:08)

1515 4351  Byrå ljus fanér av lövträ, nutida. Bredd: 105 cm. Djup: 47 cm. Höjd: 74 cm, nyckel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:20)

1515 4099  Byrå med stenskiva. Bredd: 65 cm. Djup: 36 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:20)

1515 4185  Byrå senjugend. Mahogny. Bredd: 84 cm. Djup: 48 cm, höjd: 153 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:31)

1515 4024  Byrå Tallboy, valnöt och mahogny. Bredd: 85 cm. Djup: 45 cm, höjd: 120 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:04)

1515 4293  Champagneglas 4 st, Boda Nova. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:36)

1515 4005  Champagneglas 7 st, Orrefors. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:03)

1515 4285  Champagneglas 8 st, Orrefors. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:03)

1515 4056  Dalahästar 2 st. Höjd: 9-13 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:30)

1515 3256  Damsko Kina, antik. Längd: 11 cm. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:54)

1515 3060  Dekorelement Ett par, 1800-tal, Putti, snidat trä. Längd: 20 cm. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:42)

1515 4034  Djupa tallrikar 8 st, Wedgwood, England, diameter: 20 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:46)

1515 4164  Dukar 2 st + 10 servetter, 180x170-194

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:26)

1515 3400  El-ljusstake längd: 47 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:20)

1515 4075  Emmafåtölj

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:25)

1515 4227  Etsningar 6 st, porträtt, 1800-tal, yttermått inklusive ram: 51x36 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:11)

1515 4026  Fågelbad Metall. Höjd: 19cm, diameter: 23cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:21)

1515 3034  Fällbord diameter: 60 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:06)

1515 4214  Färgetsning Oidentifierad konstnär. Signerad Gasser. Signerad, numrerad 59/60, daterad -80. Bildmått: 22x16 cm, yttermått inklusive ram: 46x36 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:39)

1515 4241  Färgetsning Oidentifierad konstnär. Signerad. Bildmått: 31x21 cm, yttermått inklusive ram: 51x37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:21)

1515 4088  Färgetsningar 2 st, frukt, eftertryck. Bildmått: 37x23 cm, yttermått inklusive ram: 65x44 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:09)

1515 4087  Färgetsningar 2 st, igelkott respektive ekorre. Ej signerad. Bildmått: 9x17 cm, yttermått inklusive ram: 23x31 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:30)

1515 4248  Färglitografi Anders Österlin (1926-2011), Sverige. Signerad, numrerad 57/300. Färglitografi, bildmått: 58x47 cm, yttermått inklusive ram: 77x58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:36)

1515 4237  Färglitografi Antoni Tàpies (1923-2012), Spanien. Signerad, numrerad 4/100. Färglitografi. Bladets mått: 56,5x76,5, yttermått inklusive ram: 59x79

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:44)

1515 4220  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Stilleben. Signerad, numrerad 289/360. Färglitografi, bildmått: 56x46 cm, yttermått inklusive ram: 82x60

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:12)

1515 4098  Färglitografi Gösta Adrian-Nilsson (GAN) (1884-1965), Sverige. Ur serien de tre små sjömännens äventyr i Paris. Stämpelsignerad, numrerad 84/475, saknar glas. Färglitografi. Bladets mått: 49x72 cm, yttermått inklusive ram: 76x100 cm

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:22)

1515 3362  Färglitografi Gösta Gustavson, Norrbro. Signerad, numrerad 187/ 300, daterad 183. Färglitografi, bildmått: 58x41 cm, yttermått inklusive ram: 75x54 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:54)

1515 4215  Färglitografi Heinz Müller-Tosa (1943). Signerad, numrerad 56/60, daterad 1978. Färglitografi, bildmått: 31x30 cm, yttermått inklusive ram: 52x52 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:20)

1515 4067  Färglitografi Ilkka Pärni (f. 1959), Sverige. Signerad, numrerad 28/180, daterad -95. Färglitografi, bildmått: 22x26 cm, yttermått inklusive ram: 43x45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:41)

1515 3370  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Sjöjungfrun. Signerad, numrerad 349/750. Färglitografi, bildmått: 44x36 cm, yttermått inklusive ram: 59x49

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:34)

1515 4234  Färglitografi Nils Kölare (1930-2007), Sverige. Signerad, numrerad 3/70, daterad -79, komposition. Färglitografi, bildmått: 43,5x43,5, yttermått inklusive ram: 92x72 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:40)

1515 4019  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 217/260. Färglitografi, bildmått: 40x30cm, yttermått inklusive ram: 56x44cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:52)

1515 4239  Färglitografi Ricardo Carpani (1930-1997), Argentina. Figurer. Signerad, numrerad 29/150. Färglitografi, bildmått: 72,5x42,5, yttermått inklusive ram: 89x58 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:57)

1515 4187  Färglitografi Sven Jonson (1902-1981), Sverige. Drömlandskap. Signerad, numrerad 314/390. Färglitografi. Bladets mått: 54x44 cm, yttermått inklusive ram: 62x52 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:56)

1515 4161  Färglitografi Sven Jonson (1902-1981), Sverige. Signerad, numrerad 139/260. Färglitografi, bildmått: 25x45 cm, yttermått inklusive ram: 40x58 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:21)

1515 3278  Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Signerad, numrerad 206/360. Färglitografi, bildmått: 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 74x82 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:14)

1515 3279  Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Signerad, numrerad 82/360. Färglitografi, bildmått: 50x63 cm, yttermått inklusive ram: 74x84 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:12)

1515 4032  Fat + cigarettkopp, 2 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor, diameter: 15,5. Höjd: 4-5,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:27)

1515 4171  Fåtölj RIX möbler, kretong

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:28)

1515 4209  Fickur 18k guld. Diameter: 5,5 cm, höjd: 7,5 cm, vikt: 116g brutto

S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:55)

1515 4210  Fickur 5 st, bland annat silver, omkring 1900

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:38)

1515 4211  Fickur 6 st, omkring 1900, bland annat silver, bland annat Omega

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:22)

1515 4122  Flaskor 2 st, bland annat: Mariestads bryggeri. Höjd: ca. 50 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:17)

1515 4057  Flaskskepp väggmodell, modell äldre. Längd: 33 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:37)

1515 4036  Fotpallar 3 st, modell äldre. Längd: 36 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:48)

1515 3096  Glas 2 + 2 st, Kosta Boda/Orrefors, bland annat "polka", A Nilsson, Sverige. Höjd: 14-19 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:58)

1515 4172  Glas 6+ 6+ 6 st. Bohemia, Höjd: 10-14,5cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:40)

1515 4177  Glas 8+ 8 st, Boda Nova. Höjd: 22-22,5

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:19)

1515 4284  Glasservis 50 delar ca, Orrefors. Höjd: 14,5 - 18,5 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:32)

1515 4153  Golvlampa Fagerhult. Höjd: 110 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:27)

1515 4154  Golvlampa mässing, NAFA. Höjd: 128 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:19)

1515 3305  Golvlampa Metall. Höjd: 167 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:39)

1515 4119  Gonggong Japan. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:08)

1515 4206  Gräddkanna + sockerskål, 2 delar, Rosenthal, 1980-tal. Höjd: 9-10 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:56)

1515 3072  Gräddkanna silver, 1814. Höjd: 12 cm, Vikt: ca 115 g.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:23)

1515 4121  Grafiska blad Erik Olsson Sanda och Örjan Håkansson. Signerade, numrerade och daterade, ca 17x49 cm, yttermått inklusive ram: 34x64 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:31)

1515 4354  Halvmånebord Gustaviansk stil. Bredd: 120 cm, djup: 60 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:09)

1515 4117  Handspegel mässing. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:10)

1515 4114  Handspegel silver, England. Längd: 24 cm, bruttovikt: 315 g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:16)

1515 4315  Herrbetjänt höjd: 101 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:51)

1515 4126  Hörnskåp Allmoge, Bemålat. Höjd: 232 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:54)

1515 4027  Järngryta Tripod, gjutjärn. Diameter: 46cm. Höjd: 38cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:23)

1515 3268  Kanna glas, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:20)

1515 4101  Karaff med silvermontering, England. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:30)

1515 4097  Karmstol 1800-tal, omklädd sits, trissor

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:48)

1515 4196  Karmstol rokokostil, 1920-tal

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:51)

1515 4226  Karta "Britannia Roman", modell äldre, yttermått inklusive ram: 39x45 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:53)

1515 4071  Kista/skrin Allmoge. Längd: 55 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:24)

1515 4261  Kökspall höjd: 63 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:44)

1515 4334  Konsolbord Karl Johan, med låda. Bredd: 88 cm, djup: 46 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:43)

1515 4102  Kopp silver. Höjd: 5 cm, vikt: 35 gr ca

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:45)

1515 4275  Koppargryta + hink och kanna, med lock. Bredd: 58 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:44)

1515 4051  Kopparstick "Linnocence". Bildmått: 44x36 cm, yttermått inklusive ram: 60x44 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:45)

1515 4081  Lampbord ett par, Bemålade. Bredd: 48 cm, djup: 34 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:17)

1515 4228  Litografi + etsning + gravyr, 3 delar, Mahognyramar, yttermått inklusive ram: 35x43 - 47x40 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:02)

1515 3184  Litografi Barbro Bäckström (1939-1990), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 112/125, daterad 1977, bladets mått: 62x45 cm, yttermått inklusive ram: 70x51 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:10)

1515 3338  Litografi Barbro Bäckström (1939-1990), Sverige. Signerad, daterad 1981. Bildmått: 60x40 cm, yttermått inklusive ram: 66x51 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:33)

1515 4223  Ljuskrona empirestil. Höjd: 85 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:24)

1515 4224  Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: 85 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:18)

1515 4136  Ljuskrona rokokostil. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:16)

1515 4233  Ljuskronor Ett par, bemålat trä. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:52)

1515 4001  Ljusstakar 2 st, Orrefors, Celeste, Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:18)

1515 4250  Ljusstake "Constella" Klong, för fem ljus, design: Eva Shildt. Längd: 63 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:53)

1515 4112  Ljusstake Lisa Larson (f. 1931), Sverige. "Blomljus". Diameter: 15 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:08)

1515 4104  Manschettknappar 2 par, silver. Vikt: 25 gr

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:14)

1515 4213  Manschettknappar Ett par, 18k guld. Vikt: 8,5

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:20)

1515 4160  Matbord Gastone Rinaldi, "Sabrina", krom / rökfärgad glasskiva, 1970-tal. Diameter: 130 cm. Höjd: 71 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:32)

1515 4265  Matbord teak. Bredd: 120 cm + 2 utdragsskivor 32 cm, bredd: 80 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 21:08)

1515 4074  Matsalsgrupp 5 delar, mahogny. Diameter: 115 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:37)

1515 4225  Matsalsgrupp 8 delar, Matbord + 7 st stolar, 3 st ilägg. Gustaviansk stil, axknippedekor. Diameter: 110 cm. Djup: 75 cm, ilägg 45 cm / st

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:23)

1515 4202  Matservisdelar 23 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:49)

1515 4012  Matservisdelar 9 delar, Ostindia, Rörstrand, Blå dekor på ljusblå botten

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:12)

1515 4100  Matta orientalisk, 114x198 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:22)

1515 4322  Matta Orientalisk, 122x184 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:13)

1515 4323  Matta Orientalisk, 132x212 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:34)

1515 4344  Matta orientalisk, 140x215 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:28)

1515 4342  Matta orientalisk, 154x194 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:28)

1515 4321  Matta orientalisk, 197x297 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:35)

1515 4343  Matta orientalisk, Bochara, 132x185 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:35)

1515 4249  Mattallrikar 5 st, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Diameter: 27 cm

1515 4162  Minkjacka + avtagbar kapuschong, storlek: 42-44 ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:48)

1515 4259  Modellfartyg längd: 75 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:38)

1515 4349  Nattygsbord Ett par, bemålade. Bredd: 40 cm, djup: 35 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:21)

1515 1027  Oljemålning 1700-tal, Porträtt av adelsdam, Restaurerad. Ej signerad. Olja på duk, 70x60 cm, oramad

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:01)

1515 4329  Oljemålning Åke Corshammar (1904-1974), Sverige. Stensån Båstad. Signerad, daterad 1950. Olja på duk, 40x31 cm, yttermått inklusive ram: 57x48 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:32)

1515 4303  Oljemålning Åke Östberg (f. 1946), Sverige. Domherrar i snö. Signerad. Olja på duk, 33x41 cm, yttermått inklusive ram: 45x53

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:26)

1515 4089  Oljemålning Arild Forsgren (1890-1944), Sverige. Vinterlandskap. Signerad, daterad 1930. Olja på duk, 48x68 cm, yttermått inklusive ram: 62x82 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:38)

1515 4093  Oljemålning Arne Cassel (1898-1965), Sverige. Signerad, stadsmotiv. Olja på duk, 60x72 cm, yttermått inklusive ram: 83x92 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:23)

1515 3081  Oljemålning Bror Forssell (1883-1959), Sverige. "Vägen till Uglefjäll". Signerad. Olja på pannå, 27x34 cm, yttermått inklusive ram: 44x52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:36)

1515 3088  Oljemålning Bror Forssell (1883-1959), Sverige. By. Signerad. Olja på pannå, 32x39 cm, yttermått inklusive ram: 40x48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:44)

1515 4165  Oljemålning Bror Hillgren (1881-1955), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 45x47 cm, yttermått inklusive ram: 56x55 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:51)

1515 3181  Oljemålning Carl Bendtson, Landskap. Signerad. Olja på pannå, 25x40 cm, yttermått inklusive ram: 378x51 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:04)

1515 4052  Oljemålning Edith Geert (f. 1908), Stilleben. Signerad. Olja på duk, 64x54 cm, yttermått inklusive ram: 79x68 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:47)

1515 3386  Oljemålning Erik Abrahamson (1871-1907), Sverige. Skördelandskap. Signerad, daterad 1905. Olja på pannå, 28x38 cm, yttermått inklusive ram: 37x47 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:34)

1515 4053  Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad. Olja på pannå, 37x52 cm, yttermått inklusive ram: 55x70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:41)

1515 4305  Oljemålning Inge Pettersson (f. 1944), Sverige. Fruktträd i blom. Signerad. Olja på duk, 81x81 cm, yttermått inklusive ram: 90x90 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:47)

1515 4046  Oljemålning Jens Sinding Christensen (1888-1980), Danmark. Kyrkoruin. Signerad. Olja på pannå, 22x29 cm, yttermått inklusive ram: 30x37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:38)

1515 3325  Oljemålning Johan Ossian-Andersson (1889-1975), Sverige. Fiskebåtar. Signerad. Olja på duk, 49x73 cm, yttermått inklusive ram: 66x90 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:33)

1515 4307  Oljemålning Johannes Ravn (1922-1991), Norge. Skärgårdsklippor. Signerad, daterad 86. Olja på duk, 60x90 cm, yttermått inklusive ram: 67x97 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:15)

1515 4318  Oljemålning Lars Greger (f. 1947), Sverige. Skärgårdsmotiv, Signerad. Olja på duk, 26x53 cm, yttermått inklusive ram: 29x57 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:26)

1515 4319  Oljemålning Lars-Åke Svenheden (f. 1935), Sverige. "Akterlig vind" Signerad, daterad -02. Olja på duk, 39x54 cm, yttermått inklusive ram: 46x61 cm, yttermått inklusive ram: 57x81 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:31)

1515 4300  Oljemålning Lars-Åke Svenheden (f. 1935), Sverige. Signerad, daterad -00. Olja på duk, 37x45 cm, yttermått inklusive ram: 41x46 cm

1515 4299  Oljemålning Lars-Åke Svenheden (f. 1935), Sverige. Signerad, daterad 99, marin. Olja på duk, 37x45 cm, yttermått inklusive ram: 46x54 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:04)

1515 4217  Oljemålning Nils Eklund, ej signerad, man. Olja på duk, 71x56 cm, yttermått inklusive ram: 76x60 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:35)

1515 4134  Oljemålning Oidentifierad konstnär, 1950-tal, ej signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 91x64 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:14)

1515 4135  Oljemålning Oidentifierad konstnär, kvinna med luta. Signerad. Olja på pannå, 54x45 cm, yttermått inklusive ram: 69x60 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:20)

1515 4062  Oljemålning Osvald Rasmussen (1885-1972), Danmark. Interiör. Signerad. Olja på duk, 18x23 cm, yttermått inklusive ram: 36x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:56)

1515 4063  Oljemålning Per Flemming (f. 1940), Danmark. "Drivtömmer / Fregment", monogramsignerade. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 82x82 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:13)

1515 4304  Oljemålning Ralph Judell (f. 1935), Sverige. Sensommarbukett. Signerad, daterad 88. Olja på duk, 50x33 cm, yttermått inklusive ram: 59x42 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:27)

1515 1037  Oljemålning Rikard Lindström (1882-1943), Sverige. Venedig. Signerad. Olja på duk, 59x80 cm, yttermått inklusive ram: 77x98 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:26)

1515 4320  Oljemålning Sten Jansson, "Solglitter". Signerad, daterad 89. Olja på pannå, 34x31 cm, yttermått inklusive ram: 39x37 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:11)

1515 4302  Oljemålning Stig Jakobsson (f. 1935), Sverige. Gråsparvar, monogramsignerad, daterad -89. Olja på pannå, 14,5x20,5 cm, yttermått inklusive ram: 24,5x 31 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:17)

1515 4049  Oljemålningar 2 st, August Lundberg (1882-1946), Sverige. Stilleben & Fors. Signerade, pannå, yttermått inklusive ram: 48x58 & 59x51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:52)

1515 4060  Oljemålningar Per Flemming (f. 1940), Danmark. 2 st, "Drivtömmer / Fregment", monogramsignerade. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 32x32 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:45)

1515 3173  Oljemålningar Triptyk, Inge Pettersson (f. 1944), Sverige. Signerad. Olja på duk, 68x56 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:13)

1515 4267  Pall 1950/60-tal. Konstläder. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:42)

1515 4335  Pall rokokostil. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:24)

1515 4174  Pallar 4 st. Längd: 28-61 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:39)

1515 4163  Päls Saga Mink, storlek 42 - 44, längd. Längd: 114 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:13)

1515 4361  Parti frimärken Sverige, 6 album, 2 kartonger

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:10)

1515 4231  Parti porslin 7 delar, Kina, 1900-tal. Höjd: 10,5-14 cm

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:56)

1515 4262  Parti vettar bemålat trä, ca 13- 15 cm, Nynäshamns Konsthantverk

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:54)

1515 4178  Piedestal med stenskiva. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:45)

1515 4133  Pigtittare tre lådor, mahogny, sent 1800-tal. Längd: 60 cm. Höjd: 73 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:18)

1515 4028  Plafond Östen Kristiansson, "Plafo", Luxus. Diameter: 55 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:14)

1515 4079  Pottskåp omkring sekelskiftet 1900, bemålat. Bredd: 57 cm, djup: 50 cm, höjd: 95 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:21)

1515 6299  Prispokaler + coasters, 17 delar, silver. Vikt: 400 gr ca. Diameter: 5-13 cm, höjd: 1-5 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:00)

1515 4357  Relieftavlor 3 st. Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Brons på Ölandssten. Signerad, numrerad 68/240, daterad 77, ca 30x30 cm, yttermått inklusive ram: 45x45 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:01)

1515 4072  Rökbord Funkis. Bredd: 60 cm, djup: 60 cm, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:44)

1515 4184  Rökbord Funkis. Bredd: 60. 60, höjd: 58 cm, nyckel

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:18)

1515 4274  Salongsbord bredd, 85. Djup: 55 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:25)

1515 3356  Samlartallrikar 11 st. HC Andersen, Bing & Grøndahl. Diameter: 21 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:22)

1515 4359  Sängöverkast broderad sammet, fodrat, 260x265 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:14)

1515 3160  Satsbord 3 delar, bemålade. Höjd: 52 - 56

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:59)

1515 4132  Satsbord med kakelplattor, rokokostil. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:49)

1515 4155  Servetter Linne, oklippta. Längd: 312 cm, bredd: 51 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:21)

1515 4197  Skål + fat, Italien, GDP, Giordana di Ponzano, Dekor med frukter, diameter: 26. Längd: 47 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:27)

1515 4201  Skål + glas, 3 delar, Bertil Vallien & Ulrica Hydman Vallien, diameter: 26. Höjd: 11-24 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:08)

1515 4157  Skål + kanna, 2 st, Rörstrand, Gunnar Nylund + Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Höjd: 8- 16 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:39)

1515 4030  Skål + skålfat, keramik. Diameter: 15-40 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:43)

1515 4118  Skål + tillbringare, rött glas. Höjd: 8-18 cm

1515 4143  Skål Alabaster, Kina. Diameter: 15 cm, höjd: 6 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:38)

1515 4085  Skål Simon Gate (1883-1945), Sverige. Orrefors. Kristall. Diameter: 21 cm, höjd: 11 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:11)

1515 4045  Skålar + burkar mm 4 delar, cloisonné. Höjd: 4-10 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:26)

1515 4139  Skålar + ljusstakar, 6 delar, Ilse Claeson (1907-1999), Sverige. Rörstrand. Diameter: 5 -23, höjd: 3 - 7

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:01)

1515 4170  Skålar + vas, 7 delar, Kina. Höjd: 5 - 16

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:33)

1515 4047  Skålar 2 st, Kina, Äggskalsporslin. Diameter: 8-12,5

1515 3274  Skålar 3 st. Glaserad keramik, bland annat Fertash, Persien. Diameter: 17-21cm. Höjd: ca. 8 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:39)

1515 4295  Skålar 6 delar, kristall. Höjd: 8-12 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:54)

1515 4108  Skedar + gaffel, 10+ 1 st, silver, Danmark. Vikt: 400 ca, längd: 17-20 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:19)

1515 4125  Sköld Metall. Diameter: 58 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:31)

1515 4080  Skrivbord + stol, omkring sekelskiftet 1900. Bordet med uppsats. Bredd: 96 cm. Djup: 51 cm, höjd: 83 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:16)

1515 4096  Skrivbord Gustaviansk stil, mahogny, läderskiva. Bredd: 141 cm, djup: 80 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:35)

1515 4235  Skulptur 1920-tal, Kvinna, metall / träsockel. Höjd: 22,5 ca

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:46)

1515 4109  Skulptur Bror Hjorth (1894-1968), Sverige. Terrakotta. Höjd: 5+ 9 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:10)

1515 4294  Skulptur Glas, fisk, Murano. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:59)

1515 4208  Skulptur Häst, ej signerad. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:34)

1515 4283  Skulptur Katt, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Längd: 11 cm, höjd: 9 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:45)

1515 4243  Skulptur Oidentifierad konstnär. Kvinna, träsockel. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:10)

1515 4142  Skulptur osignerad, tänkande man, konstmaterial / stensockel, bemålad. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:32)

1515 4258  Skulptur porslin, leopard, höjd: 46 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:48)

1515 4010  Skulptur Porslin. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:38)

1515 4064  Skulptur Rick Jones. Signerad, daterad 1984, Lergods + boa, "Lola". Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:29)

1515 4068  Skulptur Rolf Karlsson. Signerad, daterad -79, mässing / stål. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:59)

1515 1015  Skulpturer 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, All världens barn. Höjd: 11-12 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:48)

1515 4242  Skulpturer Ett par, tempelhundar, patinerad metall. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:07)

1515 4002  Snapsglas 7 st, Orrefors, "Clown", Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:58)

1515 3201  Soffbord 1930-tal, glasskiva, hylla, diameter: 70, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:22)

1515 4065  Spegel Calle Drakenmark (1931-2009), Sverige. Skulpterad, Monogramsignerad, -73,60x67 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:28)

1515 4061  Spegel Gustaviansk stil, Belgien, 75x40 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:42)

1515 4332  Spegel Gustaviansk stil, nutida, 78x43 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:40)

1515 4006  Spegel mahogny, 47x48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:20)

1515 4179  Spegel nutida, 86x44 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:57)

1515 1049  Spegel sent 1800-tal, dekor med ekollon, 120x80 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:47)

1515 4092  Spelbord 1800-tal, mahogny. Bredd: 88 cm, djup: 43x2 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:32)

1515 4007  Spelbord mahogny. Bredd: 85 cm, djup: 41x2 cm, höjd: 77 cm

1515 4091  Stolar 2+ 2+ 1 st

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:32)

1515 4023  Stolar 4 st, bemålade

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:45)

1515 4355  Stolar 4 st. Karl Andersson & söner, Leksandsmodell, björk

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:52)

1515 4130  Stolar 8 st, Andreu World

S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:16)

1515 4203  Stolar Ett par, 1950-tal

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:31)

1515 4352  Stolar Ett par, Lilla Åland, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Stolab, genombruten rygg med spjälor, kopplade ben. Bemålade

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:03)

1515 4131  Sybord med låda, omkring sekelskiftet 1900, furu. Bredd: 59 cm. Djup: 41 cm, höjd: 76 cm

1515 4141  Syltkrukor 4 st. Gustafsberg. Höjd: 12 - 16

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:08)

1515 4150  Takarmatur + bordslampa, metall, florala. Höjd: 35-52 ca

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:10)

1515 4348  Takarmatur 1940-tal, glas /mässing, droppformade prismor. Höjd: 63 cm

1515 3330  Takarmatur globlampa, 1930-tal, kupa av glas. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:01)

1515 4149  Takarmatur mässing / glaskupor. Höjd: 53 ca

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:48)

1515 4180  Takarmatur mässing, Jugend. Höjd: 97 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:10)

1515 4255  Takarmatur med glaskupa, elektrifierad. Längd: 130 cm, diameter: 30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:09)

1515 4253  Takarmatur med prismor. Diameter: 43 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:35)

1515 4256  Takarmatur med prismor. Diameter: 44 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:12)

1515 4257  Takarmatur med prismor. Diameter: 45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:39)

1515 3372  Takarmatur metall. Diameter: 80 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:45)

1515 3176  Takarmatur Philips Hue, med fjärrkontroll. Diameter: 45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:00)

1515 4038  Takarmatur prismor, blå iläggsskål. Höjd: 45 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:51)

1515 4039  Takarmatur rokokostil. Längd: 80 cm, diameter: 44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:01)

1515 4252  Takarmaturer ett par, med prismor. Diameter: ca 30 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:03)

1515 4181  Takarmaturer ett par, teak och mässing. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:27)

1515 4066  Tallrikar 4 + 2 st, Kina, bland annat famille verte. Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:49)

1515 4041  Tallrikar Med mera, 6 delar, Kina. Diameter: 12-24 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:41)

1515 4055  Termoskanna + askar, 3 delar, 1950-tal. Längd: 11-15, höjd: 24 ca

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:21)

1515 4025  Trädgårdssoffa Trä och gjutjärn. Längd: 200cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:08)

1515 3277  Träsnitt 2 st, Kina, yttermått inklusive ram: 71x23 cm

1515 4070  Träsnitt Nishikawa Sukenobu (1671-1751), yttermått inklusive ram: 32x21 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:36)

1515 4263  Trätavlor 2 st, Vettar, bemålat trä. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:44)

1515 4279  Trätavlor 2 st, Vettar, bemålat trä. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:43)

1515 4175  Tvärflöjt i etui. Längd: 42 cm, djup: 10 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:24)

1515 4105  Uppläggningsbestick 5 delar, silver. Längd: 11-22. Vikt: 200 ca

1515 4076  Väggarmatur 1950/60-tal, 2-armad. Ledad. Längd: 40 cm, diameter: ca 11 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:13)

1515 4015  Väggarmatur Trä, Längd: 28cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:12)

1515 4048  Vägghyllor 9 hyllplan, bland annat String. Bredd: 78 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:50)

1515 4264  Vägglykta på träsockel. Längd: 25 cm.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:52)

1515 4182  Väggrelief brons, Medeltidsslott, 23x32 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:33)

1515 4286  Värmeflaska mässing, P. A Stoss. Längd: 29 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:48)

1515 4270  Vas Nils Landberg (1907-1991), Sverige. Pärlfiskaren, Orrefors. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:56)

1515 4127  Vas porslin, Aluminia, Royal Copenhagen. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:49)

1515 4204  Vas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:58)

1515 3272  Vaser 3 delar, färgat glas, modell äldre. Höjd: 12 - 24

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:32)

1515 4043  Vaser 3 st+ skål + burkar med lock 2 st. Lackarbeten. Höjd: 18-20,5, diameter: 7,5-15 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:16)

1515 4291  Vinglas + KARAFF, 6+ 1, Intermezzo. Höjd: 22 - 30 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:02)

1515 4116  Vinglas 11 st, Reijmyre Glasbruk. Höjd: ca 11 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 19:42)

1515 4289  Vinglas 4 st, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 18 - 24 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:58)

1515 4269  Vitrinskåp England. Bredd: 105 cm. Djup: 27 cm, höjd: 187 cm, nyckel

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 20:36)

1515 4271  Vitrinskåp England. Bredd: 196 cm. Djup: 38 cm, höjd: 190 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:19)

1515 4095  Vitrinskåp glas / metall, nutida. Bredd: 35 cm, djup: 35 cm, höjd: 185 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:13)

1515 3376  Vitrinskåp Jugend, Björk. Bredd: 75 cm, djup: 35 cm, höjd: 195 cm, nyckel

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:20)

1515 4084  Ytterfoder Milles-krukan / Milles Flowerpot, Millesgården, Gustavsberg. Reliefdekor av blommor. Diameter: 16,5 cm. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:38)

1515 4083  Ytterfoder med fat Kina. Diameter: 24 cm, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2023 18:59)