Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 3 april 2023 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1532 8256  Akvarell Anders Rönström, modell. Signerad. Akvarell, bildmått: 35x26 cm, yttermått inklusive ram: 61x51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:57)

1532 8174  Akvarell Helge Werner. "Strängnäs". Signerad, daterad 1915,34x24 cm, yttermått inklusive ram: 37x27, akvarell

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:19)

1532 8105  Akvarell Tomas Skimutis, Båtmotor. Signerad, daterad -75,21x12 cm, yttermått inklusive ram: 31x22, akvarell

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:57)

1532 8027  Akvarell Tor Swenson, Skärgårdsmotiv med fyr. Signerad. Akvarell, bildmått: 25x32 cm, yttermått inklusive ram: 40x44 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:38)

1532 7337  Ampel Glas. Diameter: 35 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:23)

1532 7094  Ampel Karl Johanstil. Diameter: 57 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:17)

1532 8246  Arkivskåp på hjul. Bredd: 55 cm, bredd: 40 cm, höjd: 128 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:19)

1532 8072  Armband 18k guld, pärlor. Längd: 19 cm, vikt: 6,5g brutto

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:01)

1532 8349  Armband 18k guld, x-länk, med berlock. Vikt: 16,7 g. Längd: 18,5 cm

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:05)

1532 8345  Armband 18k guld. Vikt: 24g. Längd: 18,5

S�ldes f�r 9.600 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:54)

1532 8079  Armband med berlocker. 18k guld, 4 kedjor, Göteborg, 1940. Vikt: 24g ca. Längd: 15 cm

S�ldes f�r 9.600 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:06)

1532 8374  Armband silver, Ryssland, 1889. Längd: 18 cm. Vikt: 38 g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:02)

1532 8206  Armbandsur 10 st, diverse

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:25)

1532 8375  Armbandsur Vasa, 14k guld, boettens, diameter: 2 cm, tota. Längd: 18 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:40)

1532 8085  Armring 18k guld. Diameter: 7. Vikt: 10g

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:50)

1532 8346  Armring 18k guld. Vikt: 10,3 g. Diameter: 5,8 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:20)

1532 1010  Armring 18K vitguld, Cartier "Love bracelet" med tillhörande skruvmejsel. Vikt: 33,2g. Diameter: 49 mm, serienr: FN3852, med box, certifikat och kvitto. Låset är omgjord

S�ldes f�r 24.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:39)

1532 7538  Bägare ett par, silver, i etui, Sterling. Vikt: 42 gr. Höjd: 5,5 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:10)

1532 8295  Bägare silver, Flygare, 1805, invändigt förgylld. Vikt: 110 g, Höjd: 7,5 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:26)

1532 8210  Bänk Lackad björk, böjträ. Längd: 80 cm, 46 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:09)

1532 8211  Bänk Lackad björk, böjträ. Längd: 80 cm, bredd 46 cm. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:56)

1532 8212  Bänk Lackad björk, böjträ. Längd: 80 cm, bredd 46 cm. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:05)

1532 8389  Bergère Louis XV-stil. Längd: 70 cm, djup: 75 cm, höjd: 100 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:48)

1532 8167  Bestick 24 delar, i schatull

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:14)

1532 8294  Bestick mm 17 delar, udda, silver. Längd: 10-18 cm, bruttovikt: 460 g ca.

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:35)

1532 7294  Blandteknik 2 st, August Malmström (1829-1901), Sign A M-m. Bladets mått: 11x14 cm, blandteknik, yttermått inklusive ram: 23x32, resp. 12x9 cm, blandteknik, yttermått inklusive ram: 29x23 cm. Signerad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:01)

1532 8067  Blandteknik 3 st, Hans Belin (1936-2007), Sverige. På tårtpapper. Signerade, bladets mått: 29x17 cm, yttermått inklusive ram: 36x24 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:38)

1532 8024  Blandteknik Aarne Vasar (1949-1994). Estland, Signerad, blandteknik, daterad a tergo, 91, "Olemine V", 64x47 cm, yttermått inklusive ram: 67x50 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:19)

1532 8247  Blandteknik Einar Forseth (1892-1988), Sverige. Kvinna med böcker. Signerad. Blandteknik, bildmått: 28x22 cm, yttermått inklusive ram: 44x36 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:56)

1532 8028  Blandteknik / collage Maria Larkman (f. 1964), Signerad, daterad 2004, Dans, oramad, 38x46 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:34)

1532 8165  Blandteknik / relieftavla Anders Junestrand (1944-2009), "Vandrarna", Monogramsignerad -67, duk, yttermått inklusive ram: 62x57 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:35)

1532 7008  Blomsterbord Teak. Bredd: 65 cm, djup: 40 cm, höjd: 38 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:47)

1532 8274  Bokhylla björk. Bredd: 80 cm, djup: 22 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:47)

1532 8525  Bokhylla Engelsk stil, mahogny. Bredd: 129 cm. Djup: 21 cm. Höjd: 84 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:46)

1532 8434  Bokhylla England, mahogny. Bredd: 75 cm, djup: 30 cm, höjd: 181 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:53)

1532 7450  Bokstöd Dekorelement. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:20)

1532 8460  Bokstöd Lotta Horn, Dalahäst, mässing. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:48)

1532 8328  Bokverk 3 st, Miro/Niki de Saint Phalle

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:13)

1532 7570  Bonad Textil, ramad, Rokokoscen, 48x68 cm, yttermått inklusive ram: 80x100 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:39)

1532 8175  Bordslampa 1960-tal, trä och mässing. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:05)

1532 8011  Bordslampa Bouillottemodell. Mässing, skärm i grönpatinerad plåt, tre ljuspunkter. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:34)

1532 8267  Bordslampa Murano. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 21:24)

1532 8252  Bordslampfot Keramik. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:46)

1532 8013  Bordslampfot mässing, "Lr No 30819". Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:41)

1532 8324  Bordslampfot Nysilver, Hallbergs. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:08)

1532 8214  Bordslampor Ateljé Lyktan. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:07)

1532 8392  Bordslampor ett par, alabaster. Höjd: 62 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:10)

1532 8499  Brevkniv & punschkoppar 3 delar, silver. Längd: 21,5 cm. Diameter: 6,5 cm, vikt: 105 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:22)

1532 8251  Bricka Gustavsberg, Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Längd: 46 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:59)

1532 8447  Brickbord Josef Frank Bricka, "Gröna Fåglar". Diameter: 50 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:56)

1532 8473  Brödrost + vattenkanna, 2 delar, bland annat Dualit. Längd: 29-40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:24)

1532 8477  Brödställ "Pyro", grön, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gustavsberg. Bottenplatta med fem bågar, Längd: 13 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:23)

1532 8334  Brosch Georg Jensen, sterlingsilver. Vikt: 19,6 g. Längd: 4,2 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:54)

1532 8383  Byrå 1800-tal, valnöt. Bredd: 97 cm, bredd: 46 cm, höjd: 102 cm. , nyckel

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:15)

1532 7235  Byrå 1950-tal, tre lådor, mässingsbeslag. Bredd: 83 cm. Djup: 44 cm. Höjd: 69 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:14)

1532 8433  Byrå England. Bredd: 46 cm, djup: 38 cm, höjd: 84 cm

1532 7273  Byrå längd: 80 cm, djup: 36 cm, höjd: 97 cm, nutida

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:34)

1532 7190  Byrå omkring sekelskiftet 1900, med intarsia. Bredd: 62 cm. Bredd: 40 cm. Höjd: 72 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:41)

1532 8250  Byst Keramik. Längd: 19 cm. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:29)

1532 8513  Champagneglas 14 st. Höjd: 22 cm, försilvrade/förgyllda, Scandia, 1900-tal

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:34)

1532 8466  Champagneglas 7 st, Nobel, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Höjd: 22,5 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:44)

1532 8224  Champagnekylare höjd: 23,5 cm. Djup: 23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:11)

1532 8408  Champagnekylare Tenn. Diameter: 22 cm. Höjd: 19,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:45)

1532 8500  Coasters 5 delar, nysilver. Diameter: 8-12 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:02)

1532 8344  Collier 18k guld. Tvinnat. Vikt: 14,7g. Längd: 42 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:33)

1532 8336  Coupeglas 6+ 4 st. Höjd: 6,5-8 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:08)

1532 8118  Damarmbandsur 14k, Armband metall. Diameter: 2,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:55)

1532 8082  Damarmbandsur 18k guld, Tissot. Vikt: 25g brutto, boettens, diameter: 1,5 cm, tota. Längd: 17 cm

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:23)

1532 4169  Damarmbandsur Raymond Weil, Parsifal, No 9471, originalkartong medföljer. Längd: 20 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:00)

1532 8331  Damarmbandsur Torun Bülow-Hübe (1927-2004), Sverige. För Georg Jensen, rostfritt stål. Diameter: 2,6 cm. Armringen 5x4 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:10)

1532 7247  Diorama Kustmotiv, 1887 cm, yttermått inklusive ram: 51x66 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:46)

1532 8342  Elgitarr + förstärkare. Längd: 100 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:39)

1532 7311  Etagebord England, Mahogny & intarsia, övre etage med monterdel, diameter: 44 cm, nyckel

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:12)

1532 8041  Etagebord mahogny. Bredd: 61 cm, djup: 45 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:14)

1532 8511  Etagehylla 3 hyllplan, engelsk stil, Bredd: 37 cm. Bredd: 27 cm. Höjd: 66 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:11)

1532 8272  Etagehylla omkring 1900-tal. Bredd: 69 cm, djup: 30 cm, höjd: 158 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:26)

1532 7320  Etsning Carl Larsson (1853-1919), Sverige. Ej signerad, "Suzanne och Gunlög". Bildmått: 30x20 cm, yttermått inklusive ram: 47x36 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:18)

1532 8034  Färgetsning Oidentifierad konstnär. Signerad, "Kentaur / grön". Signerad, numrerad 80/80. Bildmått: 48x41 cm, yttermått inklusive ram: 68x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:32)

1532 8152  Färgetsningar 2 st, "The Quorn Hunt", eftertryck, yttermått inklusive ram: 60x80 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:21)

1532 7006  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad ej numrerad. Färglitografi. Bladets mått: 65x73, oramat löst blad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:40)

1532 8254  Färglitografi Evy Låås (1923-1999), Sverige. -84, Blommor. Färglitografi, bildmått: 39x53 cm, yttermått inklusive ram: 52x72 cm. Signerad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:38)

1532 7402  Färglitografi Frank Björklund (f. 1960), Sverige. "Molningen". Signerad, numrerad 25/125. Färglitografi, bildmått: 56x40 cm, yttermått inklusive ram: 66x48 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:08)

1532 8261  Färglitografi Gunnar Johnsson (1917-2007), Sverige. Signerad, daterad 2001. Färglitografi, bildmått: 14x23 cm, yttermått inklusive ram: 32x40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:45)

1532 8097  Färglitografi Karl Momen (f. 1935), Sverige. Signerad, numrerad 93/90, daterad -81, komposition. Färglitografi, bildmått: 70x36 cm, yttermått inklusive ram: 85x50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:26)

1532 8095  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Nakenbadet. Signerad, numrerad 85/310. Färglitografi, bildmått: 33x44 cm, yttermått inklusive ram: 53x67 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:46)

1532 8101  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Prinsessa med vingar. Signerad, med dedikation. Färglitografi, bildmått: 53x40 cm, yttermått inklusive ram: 71x57 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:05)

1532 8036  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Segelbåt, monogramsignerad -78. Färglitografi, bildmått: 58x40 cm, yttermått inklusive ram: 78x59 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:48)

1532 8149  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, provtryck, komposition, 90x120 cm, färglitografi, yttermått inklusive ram: 98x128 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:53)

1532 8404  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Kvinna. Signerad, PT-upplaga. Färglitografi, bildmått: 78x58 cm, yttermått inklusive ram: 91x71 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:49)

1532 7182  Färglitografi Sture Nilsson (1924-1990), Sverige. "La cupol". Signerad, numrerad 230/260, daterad - 77 cm. Färglitografi, bildmått: 81x57 cm, yttermått inklusive ram: 100x70 c

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:12)

1532 8100  Färglitografier 2 st, Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. Bland annat Tjockö. Signerad, numrerad Ea & Hc, yttermått inklusive ram: 36x51 - 42x55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:38)

1532 8115  Fat + djupa tallrikar, 3 delar, Flytande blått, Rörstrand. Längd: 31 cm, diameter: 24 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:23)

1532 8298  Fat 2 st, Meissen, 1800-tal. Längd: 22-31 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:18)

1532 8188  Fat Kina, Blåvitt kompaniporslin. Längd: 15 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:34)

1532 7035  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Silur, Gustavsberg, 1960-tal. Chamotterat stengods i brunt och svart, 33x33 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:26)

1532 8194  Fat på fot + assietter, 2 par, kristall / silver, Frankrike, diameter: 18-22 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:19)

1532 7113  Fat på fot + Skål, 2 delar, Meissen. Höjd: 5-13 cm, diameter: 16x24 cm respektive ca 14 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:40)

1532 8110  Fåtölj Bakertyg, "Lotus"

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:06)

1532 6288  Fåtöljer Ett par, "Lilla Sällskapet", Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Stoppad sits och rygg övergående i karmar. Etikettmärkta. Omkring 1900-talets mitt

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:32)

1532 8004  Fåtöljer ett par, 1890-tal

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:19)

1532 7046  Fickur 14k guld. Vikt: 28 gr brutto. Diameter: 3 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:55)

1532 8474  Figurer 20 st ca, elastolin, Western. Längd: 2-11,5 cm, höjd: 2,5-13 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:39)

1532 8292  Figuriner 2 st, Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl. Höjd: 7-14 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:23)

1532 8053  Figuriner 3 st, Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl. Höjd: 7-11 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:52)

1532 8497  Figuriner 8 st, Djur, bland annat Lisa Larson & Arabia. Längd: 5-11 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:38)

1532 8092  Fiskspade silver, London. Längd: 32 cm. Vikt: 210 g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:36)

1532 8244  Förstoringsglas på fot med trissor, ledad arm, belysning. Höjd: 145 cm

1532 8030  Fototavlor 3 st, Kungliga porträtt, yttermått inklusive ram: 26x20- 33x24 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:51)

1532 8471  Fruktfat Bassano, Italien. Reliefdekor med citroner. Diameter: 35 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:48)

1532 8018  Gallerskål Rörstrand. Längd: 18 cm, höjd: 7 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:57)

1532 8189  Gallerskål silver. Längd: 19 cm, vikt: 170

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:36)

1532 8183  Gardiner Josef Frank (1885-1967), Österrike. "Vegetable Tree". Bredd: 120 cm ca. Längd: 245 cm ca

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:53)

1532 8204  Glas 7+ 11 st, Orrefors, Solliden. Höjd: 8-14 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:33)

1532 7200  Glaskaraff med propp, Holmegaard, Danmark. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:05)

1532 8137  Glasmålningar 3 st, Milan Horvat Hlebinski (1947). Signerad, daterad 1984, Croatien, yttermått inklusive ram: 20x15 - 27x32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:11)

1532 8088  Glasservisdelar 23 delar, Murano, Champagnekupor, Rödvin & vitvin. Höjd: 11,5-15,5

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:05)

1532 8047  Glasservisdelar 36 delar, "City", Kosta, bland annat Champagne. Höjd: 10-16 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:55)

1532 8283  Golvlampa 1930-tal. Höjd: 135 cm ca

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:00)

1532 8271  Golvlampa AHX, mässing. Höjd: 163 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:15)

1532 8435  Golvlampa Arco Led, marmor, Krom. Höjd: 230 cm

S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:03)

1532 8012  Golvlampa mässing, EWÅ, ställbar. Höjd: 123 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:34)

1532 8038  Golvlampa mässing, med Josef Frank skärm (fasttejpad). Höjd: 145 ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:15)

1532 8442  Golvlampa nutida, ställbara. Höjd: 160 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:23)

1532 8390  Golvlampfötter ett par, mässing. Höjd: ca 125 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:07)

1532 8213  Golvlampor ett par, höj -och sänkbara, krom. Höjd: 120-150 ca

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:29)

1532 8119  Golvspegel Reprodux, England, mahogny. Höjd: 160 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:30)

1532 8239  Golvur/skulptur Bemålat av Ragnhild Kjöllermark. Signerad 2006. Höjd: 202 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:07)

1532 8070  Gouache Harald Garmland (1904-1985), Sverige. 1920-/30-tal, Stockholmsmotiv, Signerad, papper, 38x46 cm, yttermått inklusive ram: 45x53 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:47)

1532 8148  Gouache Shanghai, Peasent art. Bildmått: 52x66 cm, yttermått inklusive ram: 63x78 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:16)

1532 8483  Gräddkanna + sockerskål + fat, 3 delar, silver. Längd: 20 cm. Höjd: 9 cm, vikt: 370 g

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:04)

1532 8238  Grafiskt blad diverse, etsningar. Ej signerad, oramad

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:24)

1532 8339  Gryta Malm. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:41)

1532 8411  Hallbänk 1970-tal, Furu, tre lådor, med dyna. Längd: 111 cm, djup: 40 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:55)

1532 8396  Halskedja 18k guld. Manglad länk. Vikt: 7,5 g. Längd: 42 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:41)

1532 8399  Halskedja 18k guld. Med hänge, 18k guld. Vikt: 2,2 g. Längd: 37 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:18)

1532 8393  Halskedja 18k guld. Och hänge i form av hjärta, 18k guld. Vikt: 2,8 g. Längd: 36 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:11)

1532 8354  Halskedja 9 k. Vikt: 3,5 g. Längd: 49 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:15)

1532 8382  Halskedja samt 1 par örhängen, med diamant, samt hänge med diamant. Vikt: 4,8 g, Kedjan. Längd: 35 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:56)

1532 8418  Herrbetjänt Krom. Höjd: 118 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:20)

1532 7187  Hörnskåp Vitrin, England, idegran. Bredd: 66 cm, djup: 65 cm, höjd: 179 cm, nyckel

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:36)

1532 8314  Ishink Lundberg, glas. Diameter: 20 cm, höjd: 19 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:17)

1532 8522  Jalusiskåp på beställning. Bredd: 36 cm. Djup: 21 cm, höjd: 84 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:54)

1532 7324  Kaffekoppar 5 delar, Valencia, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Finland. Lanserades 1962. Handmålad dekor i koboltblått

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:29)

1532 8422  Kaffeservis 15 delar, Swedish Grace, Rörstrand

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:02)

1532 8428  Kaffeservis 27 delar, Schinding, Bavaria

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:04)

1532 8313  Kaffeservis 45 delar ca, Royal Copenhagen

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:49)

1532 8407  Kaffeservis Gustavsberg, Blå Blom, 31 del

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:54)

1532 7076  Kaffeskedar 7+ 6 st, silver, i etui, Vikt: ca 135 g. Längd: 11 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:30)

1532 8445  Kanapé Karl Johan. Längd: 150 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:54)

1532 8454  Kanna + skålar, 4 delar, Alessi, metall. Höjd: 5-23 cm

1532 8017  Kanna 1700 / 1800-tal, Slipad dekor. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:21)

1532 8225  Karaffer 2 st, bland annat Orrefors. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:39)

1532 8289  Karmstol Björk, tidigt 1900-tal

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:33)

1532 8417  Karmstolar Ett par, Kaare Klint (1888-1954), Danmark. Snörad sits

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:43)

1532 7191  Karmstolar ett par, Louis XV-stil

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:47)

1532 7341  Karmstolar ett par, senbarockstil. Bredd: ca 68 cm, djup: ca 52 cm, höjd: 45-108 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:34)

1532 8164  Karotter mm 10 delar, Koka Blå, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, porslin, dekor med blå rand på vit botten. Längd: 16-29 cm, djup: 9-23 cm, höjd: 3-14 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:18)

1532 7054  Konstglas 2 delad, Studio Åhus, Hanne Dreutler (1942-2009), Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:03)

1532 2066  Kopp med fat, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. "Fructus", Rörstrand. Polykrom handmålad dekor med frukter. Kopp med Diameter: 7,1 cm, Höjd: 6,5 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:57)

1532 7552  Kopparstick Sydöstra Kina, Handkolorerat, modell äldre. Bildmått: 47x53 cm, yttermått inklusive ram: 66x71 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:43)

1532 8524  Kornischer 5 st. Längd: 141 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:25)

1532 8463  Kräfttallrikar 5 st, Spanien, Pontesa, diameter: 26 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:14)

1532 7147  Kruka Orientalisk, glaserat, höjd: 33 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:02)

1532 8197  Krukor Ett par, 1800-tal, koppar. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:05)

1532 8190  Krukor / ytterfoder 3 st, 1800-/1900-tal. Höjd: 11-17 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:16)

1532 8226  Krus med tappkran + kruka, 3 delar, Höganäs. Höjd: 27-31 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:06)

1532 8275  Kuvertbord 1800-tal, 43x43 + klaffar om 24 cmx4 cm. På trissor

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:45)

1532 8527  Lampbord ett par, glas bemålad metall. Diameter: 43 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:46)

1532 8385  Lampbord ett par, mahogny. Bredd: 50+ 2x20, djup: 38 cm. Höjd: 66 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:37)

1532 8288  Lampbord ett par. Diameter: 40 cm, höjd: 59 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:25)

1532 8040  Lampbord med låda, Engelsk modell. Bredd: 45 cm, djup: 45 cm, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:01)

1532 8287  Lavoar + stolar, 3 delar, med stenskiva. Bredd: 92 cm. Djup: 55 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:02)

1532 8423  Ljusstakar 5 st, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 8--17 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:16)

1532 8501  Ljusstakar Ett par, Gusums bruk, klot. Höjd: 9 cm

1532 7377  Ljusstakar ett par, silver, 1958, CG Hallberg. Höjd: 21 cm, båda bruttovikt: 765 g

1532 8318  Ljusstakar Ett par, silver, Spanien, fyllda. Höjd: 17 cm, vikt: 640g brutto

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:24)

1532 8050  Lockurna "Le Torri", Italien. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:01)

1532 8302  Lökgömma Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Fajans, målad dekor med blommor, diameter, 20 cm. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:08)

1532 8350  Månbord 1890-tal. Diameter: 115 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:13)

1532 8218  Mapp träsnitt, 5 st, Sven Ljungberg (1913-2010), Sverige. Träsnitt, Fem ungdomar från minoritetsinstitutet i Kuming", mappen 63x55 cm, oramad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:09)

1532 8468  Martiniglas 8 st, Mikasa. Höjd: 19 cm

1532 7029  Mat / kaffe / te-servis 60 delar, "Karelia", Arabia, Anja Jaatinen-Winqvist (f. 1934), Finland, tallrikar, diameter: 14-24 cm, koppar, diameter: 7-9 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:06)

1532 8446  Matbord England, pelarfot, 4 st ilägg. Bredd: 95, 5 cm (+ 2 ilägg a: 31,5x95, 5 + 2 a: 63,5x95,5 cm), djup: 96,5 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:06)

1532 7414  Matbord teak, 1950-tal. Bredd: 158-252 cm. Djup: 95 cm, höjd: 72 cm, 2xiläggsskivor a 47 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:22)

1532 8352  Matsalsgrupp Gustaviansk stil, 9 delar, Bord + 8 stolar, diameter: 90 cm, höjd: 74 + 2 iläggx48 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:38)

1532 8364  Matsalsskåp 1950/60-tal, intarsia, mahogny. Bredd: 150 cm. Djup: 43 cm. Höjd: 123 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:35)

1532 8456  Matservis 40 delar, ca, Jugend, Rörstrand

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:52)

1532 8094  Matservis 56 del ca, Rosenthal, diameter: 17-25,5

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:25)

1532 8412  Matservis Rosenthal, ca 65 delar, dekor med guldkant

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:48)

1532 8150  Matservisdelar 10 delar, Koka Blå, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, porslin, dekor med blå rand på vit botten, diameter: 17-24 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:42)

1532 8464  Matservisdelar 17 delar, "Versace", Rosenthal, Casual, diameter: 21-26 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:11)

1532 8046  Matservisdelar 26 delar, "Anna", Göteborg, diameter: 18-24 cm

1532 8462  Matservisdelar Mateus, 22 delar

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:20)

1532 7433  Matta Afghan, 127x230 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:46)

1532 8505  Matta Asien, 270x360

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:36)

1532 8002  Matta Kina, 135x205

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:07)

1532 7437  Matta Kina, 245x357 xm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:52)

1532 7208  Matta orientalisk, 105x150 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:23)

1532 7210  Matta orientalisk, 108x156 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:27)

1532 8510  Matta orientalisk, 120x78 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:57)

1532 8530  Matta Orientalisk, 130x210 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:15)

1532 7410  Matta orientalisk, 144x76 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:17)

1532 8529  Matta Orientalisk, 150x236 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:27)

1532 8253  Matta Orientalisk, 172x335 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:25)

1532 8384  Matta orientalisk, 193x306 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:04)

1532 7411  Matta orientalisk, 195x131 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:18)

1532 8170  Matta orientalisk, 87x104 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:25)

1532 7237  Matta orientalisk, Nain, 121x200 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:16)

1532 8419  Matta Röllakan, Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. Märkt IS, 167x240 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:42)

1532 7458  Mugg + skål, 2 delar, Kina / Japan, Imaridekor. Höjd: 7-12 cm, diameter: 8-14 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:33)

1532 7460  Mugg Kina, Blåvitt kompaniporslin. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:37)

1532 8162  Muggar + assietter + burk med lock, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Mon Amie, Rörstrand, blåblommigt mönster på ljus botten, diameter: 18. Höjd: 11-12 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:43)

1532 7229  Oljemålning "Gula Havet", monogramsignerad, mixed media, olja på duk med applikationer, 55x120 cm, yttermått inklusive ram: 58x122 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:05)

1532 8402  Oljemålning 2 st, porträtt, osignerade, påskrift a tergo Hamburg 1844. Olja på duk, bildmått: 36x28 cm, yttermått inklusive ram: 46x38 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:48)

1532 7075  Oljemålning Birger Birger-Ericson (1904-1994), Signerad, "Den svarta tuppen". Olja på pannå, 38x45 cm, yttermått inklusive ram: 50x58 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:15)

1532 7220  Oljemålning Carl Gunne (1893-1979), Sverige. "Västkusten". Signerad. Olja på duk, 55x82cm, yttermått inklusive ram: 62x89 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:51)

1532 7389  Oljemålning Carl Gunne (1893-1979), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad. Olja på duk, 50x65 cm, yttermått inklusive ram: 67x82 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:46)

1532 7218  Oljemålning Charles Roka (1912-1999), Ungern. Gråtande barn. Signerad. Olja på duk, 40x30 cm, yttermått inklusive ram: 82x62 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:43)

1532 8264  Oljemålning Eda Löhmus (f. 1978), Estland. Komposition. Signerad. Olja på duk, 100x200 cm, oramad

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:26)

1532 8263  Oljemålning Eda Löhmus (f. 1978), Estland. Komposition. Signerad. Olja på duk, oramad, 100x155 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:38)

1532 7400  Oljemålning Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Blomsterstilleben, Signerad. Olja på duk, 54x46 cm, yttermått inklusive ram: 72x63 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:05)

1532 8060  Oljemålning Egil Lindgren, Segelbåt. Signerad, daterad 1928. Olja på duk, 33x42 cm, yttermått inklusive ram: 41x50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:40)

1532 8403  Oljemålning Emil Lindgren (1866-1940), Sverige. Signerad -04, damporträtt. Signerad. Olja på duk, bildmått: 60x49 cm, yttermått inklusive ram: 91x66 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:53)

1532 8325  Oljemålning Emma Toll (1847-1917), Sverige. Läsande man. Signerad, daterad -92. Bildmått: 16x22 cm, yttermått inklusive ram: 25x34 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:51)

1532 8216  Oljemålning Erik Hallgren (f. 1910), Signerad, daterad a tergo -64. Olja på duk, bildmått: 54x65 cm, yttermått inklusive ram: 56x67 cm

1532 7459  Oljemålning Eva Mellergårdh. Signerad, daterad 95, "blå kopp". Olja på duk, 30x40 cm, yttermått inklusive ram: 34x44 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:34)

1532 8139  Oljemålning Felix Hatz (1904-1999), Sverige. "Det röda och det svarta. Signerad, 78x45 cm, yttermått inklusive ram: 80x47 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:03)

1532 8116  Oljemålning Gösta Sundström (1920-2008), Sverige. Kustband. Signerad. Olja på duk, 59x92 cm, yttermått inklusive ram: 63x97 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:15)

1532 7395  Oljemålning Hadar Jönzén (1885-1977), Sverige. Blomsterstilleben, Signerad. Olja på duk, 60x50 cm, yttermått inklusive ram: 85x75 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:58)

1532 7249  Oljemålning Hilding Rösiö (1902-1985), Sverige. Medelhavet. Signerad. Olja på duk, 37x46 cm, yttermått inklusive ram: 40x48 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:50)

1532 8259  Oljemålning Inger Manne, Porträtt, monogramsignerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 49x39 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:18)

1532 7121  Oljemålning Istvan Arato, Signerad, Landskap med hus. Olja på pannå, 40x88 cm, yttermått inklusive ram: 50x100 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:04)

1532 8109  Oljemålning Johan Ossian Andersson, Fiskebåt. Signerad, daterad 1933. Olja på duk, 45x30 cm, yttermått inklusive ram: 53x39 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:50)

1532 8102  Oljemålning Jonas Lundquist, Landskap, Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 49x66 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:15)

1532 7093  Oljemålning kopia, ej signerad, Äppelskalerska. Olja på duk, 62x53 cm, yttermått inklusive ram: 80x72 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:19)

1532 8230  Oljemålning Magnus Flöjte (f. 1963), Sverige. Komposition "Nödvändige gubben". Signerad. Olja på duk, 64x64 cm, yttermått inklusive ram: 66x66 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:10)

1532 8153  Oljemålning Matilda Lehvonen. Komposition. Signerad, daterad 2007. Olja på duk, 60x60 cm, oramad

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:25)

1532 8457  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1900-tal, Neapelbukten. Ej signerad. Olja på pannå, 28x40 cm, yttermått inklusive ram: 42x50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:11)

1532 8159  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på duk, 43x65, oramad

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:44)

1532 8069  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap med väderkvarn. Sekelskifte 1900. Olja på pannå, 47x47 cm, oramad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:28)

1532 8401  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signatur Koch, Dödsjakten, omkring 1900. Olja på duk, bildmått: 75x 140 cm, oramad

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:41)

1532 8156  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Steffax, kvinna, oramad. Olja på duk, 100x100 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:41)

1532 8260  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, "Gillberga, Öland, 1950. Olja på pannå, 15x20 cm, yttermått inklusive ram: 28x34 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:27)

1532 7122  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, 1800-tal, Bergsby. Olja på duk, 58x49 cm, yttermått inklusive ram: 70x61 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:08)

1532 8131  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad -72, Komposition. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 103x103 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:26)

1532 8006  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1940, Stockholm. Olja på duk, 45x62 cm, yttermått inklusive ram: 55x74 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:37)

1532 7239  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, landskap. Olja på pannå, 33x46 cm, yttermått inklusive ram: 47x60 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:42)

1532 7397  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Väg i vårlandskap. Signerad. Olja på duk, 46x55 cm, yttermått inklusive ram: 63x72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:01)

1532 8171  Oljemålning Olle Lindgren (1930-2018), Sverige. Tranor, monogramsignerad, Daterad -85 cm. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 26x24 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 21:01)

1532 7263  Oljemålning Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. "Ridtur". Signerad. Olja på pannå, 23x34 cm, yttermått inklusive ram: 28x38 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:15)

1532 6046  Oljemålning Oscar Lycke (1877-1927), Sverige. Dalgång med älv. Signerad. Olja på duk, 53x62 cm, yttermått inklusive ram: 61x71 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:34)

1532 7202  Oljemålning Per Sonne (1906-1996), Danmark. Kanalmotiv. Monogramsignerad. Olja på duk, 60x76 cm, yttermått inklusive ram: 79x96 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:12)

1532 7268  Oljemålning Roland Book (1911-1980), Sverige. Signerad, daterad 46, vid kiosken. Olja på duk, 31x40 cm, yttermått inklusive ram: 46x54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:19)

1532 8421  Oljemålning Sigfrid Grimma (1928-2017), Sverige. Komposition. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 36x51 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:27)

1532 7501  Oljemålning Sune Paulsen. Signerad, daterad 63, marin. Olja på pannå, 27x35 cm, yttermått inklusive ram: 34x42 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:34)

1532 8104  Oljemålning Tycho Ödberg (1865-1943), Sverige. Fjällbacka. Signerad, daterad 1929. Olja på duk, 46x66 cm, yttermått inklusive ram: 60x81 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:31)

1532 1002  Oljemålning William Kidd (c. 1790-1863), "Chelsea Pensioneres Celebrating the Battle of Trafalgar". Signerad. Olja på duk, 36x47 cm, yttermått inklusive ram: 55x65 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:34)

1532 8379  Örhängen 1 par 18 k. Vikt: 2,5g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:51)

1532 8081  Örhängen Ett par, 18k guld, droppar, 2,3g ca. Höjd: 2 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:16)

1532 8042  Öronlappsfåtöljer Ett par, Engelsk modell, Skinn

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:52)

1532 8077  Örringar Ett par, 18k guld. Vikt: 4,5g. Diameter: 3 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:04)

1532 8391  Örringar ett par, med smådiamanter, ej stämplade. Vikt: 4,1 g. Längd: 1,7 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:13)

1532 8073  Örsticks 2 par, Ett par, 18k guld, pärlor. Vikt: 2,3g ca. Diameter: ca 0,5 cm

1532 8453  Pappersställ + Fruktskål, 2 delar, Alessi, metall, diameter: 30, höjd: 10-35 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:07)

1532 8277  Paraplyställ Gjutjärn. Bredd: 30 cm. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:56)

1532 8075  Pärlcollier 18k guldlås, "Alton". Längd: 64 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:56)

1532 8270  Parti bijouterier 7 delar, 5 ringar, två armband, bland annat "Snö" och Efva Attling, stenar i kubik Zirkonia

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:17)

1532 8241  Parti frimärken diverse

1532 8186  Parti kristall diverse, omkring 1900

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:20)

1532 8099  Parti smycken diverse, bland annat silver

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:10)

1532 8235  Parti tavlor teckningar mm, oramade lösa blad

1532 8381  Pelarbord 2 st, varav en med stenskiva, gallerkant. Diameter: 29 cm. Höjd: 44-46 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:22)

1532 8231  Perukstock Kina. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:08)

1532 7188  Pianopall omkring 1900-tal. Längd: 72 cm, djup: 24 cm, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:38)

1532 8437  Piedestal stenskiva. Längd: 27 cm, djup: 27 cm, höjd: 44 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:59)

1532 8430  Piedestal Stenskivor. Längd: 26 cm, djup: 26 cm, höjd: 64 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:15)

1532 7338  Plafond Uno och Östen Kristansson, takarmatur, Plafo, vitlackerad plåt samt plast, Luxus. Diameter: 58 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:24)

1532 8052  Pokal med lock Napoli. Höjd: 23 cm

1532 8019  Prydnadsägg 40 st ca, diverse, sten/glas/lack. Längd: 5-10 ca, + diverse ställ

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:55)

1532 8014  Psalmbokshylla 1800-tal. Bredd: 42 d, 27 h-32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:39)

1532 8124  Punschkoppar 7 st, silver. Höjd: 5-5,5, vikt: 210g ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:46)

1532 8181  Ragusked silver, utländska stämplar. Längd: 37 cm, vikt: 120g ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 21:02)

1532 8198  Ring + brosch, 2 delar, 18k guld, vitt & rött guld, med stenar. Vikt: 6,5g brutto, ringmått: 18 1/4

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:43)

1532 8074  Ring + hänge + clips, 3 delar, Camé, metall, ringmått: 15 1/4

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:19)

1532 8084  Ring 18k guld, med briljanter & sten, 1932, "1,0 ct", 2,7g ca, ringmått: 20,5

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:05)

1532 8083  Ring 18k guld, med briljanter och rubiner, 1906. Ringmått: 21. Bruttovikt: ca 3,2g

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:08)

1532 8076  Ring 18k guld, med sten, 1931. Vikt: 2,3g brutto, ringmått: 16 1/4

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:28)

1532 8087  Ring 18k guld, med sten. Vikt: 3,5g brutto, ringmått: 15

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:08)

1532 8380  Ring 18k guld. Med ametist. Vikt: 2,9 g. Storlek: 16,7

1532 8377  Ring 18k guld. Med citrin. Vikt: 4,8 g. Storlek: 17 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:30)

1532 8365  Ring 18k guld. Vikt: 8,9 g. Storlek: 18,7

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:45)

1532 8071  Ring 18k vitguld, med briljanter, 0,46ct. Vikt: 6,4g, ringmått: 15

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:25)

1532 8376  Ring Bucherer, storlek: 16,3

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:33)

1532 7424  Salongsbord mahogny, ca 140x98 cm. Höjd: 72 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:38)

1532 8523  Salongsbord Sent 1800-tal. Bredd: 140 cm, djup: 87 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:52)

1532 8498  Salt & pepparströare 4 st, fåglar. Sovjetunionen USSR. Längd: 7-10 cm. Höjd: 7-10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:02)

1532 8195  Saltkar + kaktång, 3 delar, Silver / glas. Diameter: 5. Längd: 14,5 cm, bruttovikt: 175 g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:23)

1532 8348  Satsbord 3 delar, England. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:31)

1532 8141  Satsbord 3 delar, Italien. Bredd: 32-56, höjd: 44-58 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:23)

1532 8362  Satsbord mahogny, NK. Höjd: 56 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:27)

1532 8475  Schalar 2 st, Italien / Frankrike, 46x47 - 86x87 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:27)

1532 8448  Serveringsvagn plexiglas / krom. Längd: 80 cm. Djup: 40 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:22)

1532 8337  Servisdelar 15 delar, Gefle, Kryss

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:03)

1532 7356  Servisdelar Rörstrand, Lotus, 25 delar

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:49)

1532 8158  Servisdelar/uppläggningsfat 10 delar, Johnson Bros, England, England. Flytande blått och förgylld dekor

1532 8355  Sideboard bemålat. Längd: 119 cm, bredd: 39,5 cm. Höjd: 62 cm, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:09)

1532 7137  Silver diverse, 6 delar, bl a salt och pepperströare och hänge Karl Laine. Höjd: 10,5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:50)

1532 7519  Skål + skål med fat, 2 delar, Kina, Dekor i famille bleu & famille rose. Diameter: 8-13 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:51)

1532 8179  Skål Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden. Längd: 11 cm. Djup: 11 cm, höjd: 6 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:04)

1532 7317  Skål Kina, 1700-tal, dekor i famille rose. Diameter: 19,5. Höjd: 8,5 cm, + sockel i trä

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:29)

1532 7318  Skål Kina. Diameter: 16. Höjd: 6 cm, + sockel i trä

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:39)

1532 7448  Skål Konstglas, Gotland. Diameter: 15 cm, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:16)

1532 7378  Skål Orrefors. Längd: 24 cm, djup: 14 cm, höjd: 8 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:24)

1532 8266  Skål Sigurd Persson (1914-2003), Sverige. Cultura Metal, Sverige. Vitmetall, triangulär form. Signerad och numrerad 212. Längd: 44 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:13)

1532 2054  Skål stengods, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand, Uniq. Diameter: 19 cm. Höjd: 9,5 cm

1532 7148  Skålar 2 st, Kosta, Monica Backström/Sigurd Person. Diameter: 17-22 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:04)

1532 8192  Skålar 4 + 4 st, blå / röd, glas, Dia 12, höjd: 7 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:54)

1532 8199  Skålfat silver, Georg Jensen. Längd: 15 cm. Djup: 16 cm. Höjd: 4 cm, Vikt: 245 g ca

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:44)

1532 8276  Skåp 1800-tal. Bredd: 72 cm, djup: 40 cm, höjd: 156 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:25)

1532 8520  Skåp Ek, relief. Bredd: 72 cm, djup: 50 cm, höjd: 116 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:10)

1532 8366  Skåp inrett för hemmakontor. Gustaviansk stil, nutida. Bredd: 116 cm. Djup: 64 cm. Höjd: 202 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:17)

1532 8516  Skåp senjugend, ek. Bredd: 93 cm. Djup: 54 cm. Höjd: 200 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:42)

1532 8015  Skärp 1970 / 1980-tal, metall, stenar. Diameter: 80 cm ca, höjd: 12 cm

1532 8465  Skrin 2 st, Asien. Höjd: 8-28 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:45)

1532 8147  Skrivbord 1930-tal, Funkis, Strålrör & svartlackerat trä. Bredd: 140 cm. Djup: 70 cm, höjd: 72 cm, nyckel

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:52)

1532 8439  Skrivbord senempire, mahogny. Bredd: 90 cm. Djup: 51 cm, höjd: 82 cm

1532 8282  Skrivbyrå Valnöt. Bredd: 85 cm, djup, 53 cm, höjd: 122 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 21:01)

1532 8136  Skrivställ rokokostil, Glaserad keramik. Längd: 23 cm, djup: 18 cm, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:45)

1532 6177  Skulptur Åke Holm (1900-1980), Sverige. "Bileam och åsnan". Signerad. Lergods. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:55)

1532 8502  Skulptur Älg, Järn, Örjan Holm, Hagfors. Längd: 20 cm, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:41)

1532 8128  Skulptur Borsoihund, Lomonosov, Sovjet, porslin. Längd: 20 cm. Höjd: 10,5 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:51)

1532 8489  Skulptur Glaserad keramik, Uggla, Jernberg. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:52)

1532 8123  Skulptur Glasobelisk, Lindshammar Glasbruk. Höjd: 35 cm

1532 8459  Skulptur Häst, mässing. Längd: 20 cm, höjd: 19 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:24)

1532 8326  Skulptur huvud föreställande Albert Engström. Bemålad gips. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:56)

1532 7479  Skulptur Kina, Häst, Metall. Höjd: 12,5 cm, längd: 15 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:13)

1532 2003  Skulptur Lena Andersson (f. 1947). Skulptur i glaserad keramik. Signerad. Längd: 22 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:40)

1532 8161  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. "Thailändska", Gustavsberg, Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden. Höjd: 28,5 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:51)

1532 8121  Skulptur Replika, Coco de Mer, trä / metallställning. Höjd: 34 cm

1532 8249  Skulptur i glas Alf Ekberg (f. 1945), Sverige. Torso, glas. Signerad. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:53)

1532 8016  Skulptur i glas Paula Barton, Sandblästrat glas. Signerad, daterad 1995. Längd: 13,5 cm, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:30)

1532 7321  Skulpturer 2 delar, Fafner Singö, metall, slagbord+ stol. Längd: 30 cm, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:21)

1532 8481  Skulpturer 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. "Adam & Adam", Gustavsberg. Höjd: 11,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:13)

1532 8485  Skulpturer 2 st, Trä, Hästar, Monogramsignerade GL. Längd: 15-21, höjd: 13-16 cm

1532 8300  Skyltdockshuvud 1900-talets fösta hälft. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:37)

1532 8273  Slagbord bemålat. Bredd: 9 cm + 63x2. Djup: 131 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:09)

1532 8227  Slaglåsgevär modell äldre, mynningsladdat. Längd: 128 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:47)

1532 8228  Slaglåsgevär modell äldre, mynningsladdat. Längd: 128 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:03)

1532 8229  Slaglåspistol med kruthorn. Längd: 42 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:21)

1532 8086  Smycken 14k & 18k. Vikt: 7,8g brutto

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:57)

1532 8193  Smycken 3 delar, bland annat armring Kalevala, brons

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:31)

1532 8196  Smycken 7 delar, modell äldre, bland annat silver

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:53)

1532 8367  Soff/matbord Teak, Höj/sänkbart. Bredd: 130 cm. Djup: 63 cm, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:27)

1532 8443  Soffa Bakertyg, "Stensöta". Längd: 160 cm. Djup: 85 cm. Höjd: 64 cm

S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:57)

1532 8406  Soffa Louis XV-stil. Längd: 140 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:35)

1532 5302  Soffa Louis XVI-stil, Frankrike, ny klädsel. Längd: 180 cm, rygghöjd 192 cm, sitthöjd 45 cm. Djup: 60 cm

1532 8009  Soffbord 1960-tal. David Rosén, Bredd: 120 cm. Djup: 61 cm. Höjd: 56 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:22)

1532 8356  Soffbord England. Bredd: 97+ 2x22, djup: 60 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 april 2023 05:19)

1532 8450  Solspegel diameter: 55 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:13)

1532 7452  Sparbössa Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gunnar Sträng. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:21)

1532 7126  Sparbössa Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, Gunnar Sträng. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:32)

1532 8487  Sparbössa Söndagsskola, med vickande huvud, modell äldre. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:41)

1532 8132  Spegel + konsolbord, 1990-tal, konstmassa / glasskiva. Längd: 97 cm, djup: 30 cm, höjd: 76 + 111

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:12)

1532 8269  Spegel Gustaviansk stil, 72x50 cm

1532 7278  Spegel Rokokostil, 112x45

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:59)

1532 8363  Spegel Rokokostil, 84x42 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:55)

1532 8405  Spegel Rokokostil, 94x55 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:29)

1532 8397  Spegel Sengustaviansk, krön med gouache. Bredd: 30 cm. Höjd: 79 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:49)

1532 8278  Spelbord mahogny. Bredd: 80 cm, djup: 2x38 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:08)

1532 8233  Spelbord senempire, mahogny. Bredd: 89 cm. Djup: 2x44 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:54)

1532 8323  Spindelur silver, 1700-/1800-tal. Diameter: 6 cm, nyckel. Vikt: 120 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:09)

1532 8351  Spritskåp 1700-/1800-tal. Bredd: 70 cm, djup: 27 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:26)

1532 8347  Spritskåp Bemålat. Bredd: 53 cm, djup: 26 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:51)

1532 8140  Stekfat 3 st, 1800-tal, Gustafsberg, Rörstrand & Trenstone "Lilas". Längd: 43-50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:27)

1532 8291  Stol Fällbar, för väggmontering

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:01)

1532 8166  Stolar 3 st, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Chair 65, Artek. Stomme i formpressad björk, sits i svart linoleum Höjd: 66 cm, sitthöjd: 44 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:39)

1532 6282  Stolar 3 st, sengustaviansk stil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:46)

1532 8055  Stolar 4 st, Karl Andersson & Söner, Leksandsmodell, björk

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:21)

1532 8064  Stolar 4 st, Sjuan, Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen, Danmark. Skiktlimmat trä, stålunderrede med kromade ben, 2 st, omlackerade

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:52)

1532 8209  Stolar 5 st, stålunderrede

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:31)

1532 7109  Stolar ett par, "Tallåsenstolen", Design, Jan Hallberg

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:42)

1532 8133  Stolar Ett par, Göteborgsmodell, mahogny

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:32)

1532 8280  Stolar mahogny, nyrokoko

1532 7155  Sybord 1800-tal, Intarsia. Bredd: 45 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 76 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:33)

1532 8296  Sybord Karl Johan, 1900-tal. Bredd: 58 cm. Djup: 40 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:13)

1532 7167  Syltkrukor 4 st, Bland annat Röstrand. Höjd: 11- 18. Diameter: 11-23 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:44)

1532 8177  Syltkrukor 6 st, olika modeller. Höjd: 16-24 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:46)

1532 8368  Sypuff diameter: 50 cm, höjd: 37 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:31)

1532 8361  Taburett Karl Johanstil. Längd: 49 cm, djup: 35 cm, höjd: 55 cm

1532 8144  Takarmatur "Oval pendel", Design: Lars Bessfelt, för ZLAMP, plast / metall, 2000-tal, diameter: 60, höjd: 30 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:18)

1532 8410  Takarmatur Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, "Crystal". Yttre skärm av klarglas med slipade stjärnor. Inre skärm av perforerad kromad metall. Diameter: 32 cm. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:31)

1532 2093  Takarmatur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Ur Matilda, Gustavsberg 1962. Ateljeproduktion i enstaka exemplar. Flintgods med målad blå dekor och ljusblå glasyr. Diameter: ca 17. 5 cm. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:00)

1532 7456  Takarmatur lövformade prismor. Höjd: 45 ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:31)

1532 8010  Takarmatur mässing och glas. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:05)

1532 8142  Takarmatur med prismor. Diameter: 40 cm, höjd: ca 55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:26)

1532 8519  Takarmatur med prismor. Höjd: 55 cm, diameter: 45 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:24)

1532 8220  Takarmatur PH-lampa, PH5, Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark, Lameller i metall. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:28)

1532 8221  Takarmatur PH-lampa, PH5, Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark, Lameller i metall. Diameter: 50 cm L

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:54)

1532 7489  Takarmatur Prismor. Höjd: 36 ca

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:16)

1532 7364  Takarmatur Prismor. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:06)

1532 8476  Takarmatur venetiansk stil. Diameter: ca 60 cm, höjd: 85 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:49)

1532 8135  Takarmaturer Ett par, Klotlampor, glas / krom, "Konsthanverk AB", diameter: 30, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:37)

1532 8245  Tallboy furu, omkring sekelskiftet 1900. Längd: 81 cm, bredd: 51 cm, höjd: 145 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:50)

1532 8114  Tallrikar 5 st, Meissen, Lökmönstret, I & II-sort, diameter: 21-25 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:51)

1532 8517  Tamburmajor trä. Höjd: 186 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:08)

1532 8237  Teckningar Tusch med mera, oramad

1532 8155  Tegods 13 delar, Bavaria

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:16)

1532 8163  Tekoppar 4 st, Ostindia, Rörstrand, diameter: 11, höjd: 9 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:52)

1532 8184  Tekoppar 8 st, 1800-tal

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:51)

1532 8020  Terrin med lock + fat, Musselmalet, Royal Copenhagen, II-sortering. Längd: 36-45 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:01)

1532 8187  Teservis 25 delar, Royal Tuscan

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:37)

1532 8455  Textil Duk, Bakertyg, Stensöta, 140x240 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:07)

1532 8065  Textiltavla Jobstryck, efter Back Erik Andersson, oramad, 63x54 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:27)

1532 8257  Tidning Chicago Sun-Times, 21 Juli 1969, "Men walk on moon", 31x38,5 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:07)

1532 8039  Tidningsställ längd: 47 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:25)

1532 8449  Tidningsställ Plexiglas. Längd: 27 cm, djup: 17 cm, höjd: 30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:12)

1532 8045  Toiletteset 3 delar, Konstglas med silverdekor. Höjd: 11-15 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:26)

1532 8320  Trädgårdsmöbler TUVE, Osby, isärplockade

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:15)

1532 8222  Trälåda/sockerlåda fast kniv att hugga bitar av socker, 37,5 cm. Bredd: 25 cm, höjd: 22 cm, nyckel

1532 8005  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad HC 14, Bastugatan. Bildmått: 44x25 cm, yttermått inklusive ram: 60x40 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:59)

1532 8021  Träsnitt Torsten Renqvist (1924-2007), Sverige. "Fågel i en skog". Signerad, numrerad Pt, daterad -52. Bildmått: 18x24 cm, yttermått inklusive ram: 32x36 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:21)

1532 8488  Tv-kopp Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods. Längd: 27 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:24)

1532 8512  Urna Nils Emil Lundström (1865-1960), Sverige. Rörstrand. Dekor med fåglar. Diameter: 40 cm. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:08)

1532 8425  Vägghylla nutida, trä / glas, 114x60 cm

1532 8503  Vägghyllor 2 st, Metall. Bredd: 180 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:06)

1532 7465  Väggur Ek, Jugend. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:58)

1532 8436  Väggur Vitra, Ball clock, diameter: 33 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:19)

1532 7016  Värjor ett par. Längd: 86 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:03)

1532 8490  Vas 1930-/40-tal, Upsala-Ekeby. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:19)

1532 8191  Vas Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Iittala, Savoy. Höjd: 16 längd: 20 cm

1532 8304  Vas Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:27)

1532 8112  Vas Helena Tynell (1918-2016), Finland. Solflaskan. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:12)

1532 8494  Vas Herman Kähler (1846-1917), Danmark. Danmark. Höjd: 20,5 cm

1532 8496  Vas Herman Kähler (1846-1917), Danmark. Danmark. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:59)

1532 7366  Vas Kina. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:08)

1532 7291  Vas Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:53)

1532 7287  Vas Orrefors. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:55)

1532 8008  Vas Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta. Höjd: 11,5 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:30)

1532 8478  Vaser 2 st, Konstglas, Suma, -88. Höjd: 15-17 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:15)

1532 8495  Vaser 2 st, Upsala-Ekeby, omkring 1900. Höjd: 15-18 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:11)

1532 8044  Vaser 3 st, Malakitglas, Curt Schlevogt. Höjd: 8-13 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:58)

1532 8373  Vigselring 23 k. Vikt: 4 g. Storlek: 20,5

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:56)

1532 8372  Vigselring 23 k. Vikt: 4,3 g. Storlek: 19,3

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:48)

1532 8371  Vigselring 23 k. Vikt: 4,8 g. Storlek: 18,7

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:13)

1532 8451  Vikskärm Smide. Längd: 45x3 cm, höjd: 189 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 20:00)

1532 7010  Vinglas 6 st, Orrefors Intermezzo, Erika Lagerbielke (f. 1960), Sverige. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:48)

1532 8185  Vinkannor Ett par, nysilver och kristall, monogram. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:12)

1532 8414  Vitrinskåp 1970/80-tal. Bredd: 85 cm, djup: 39 cm, höjd: 180 cm

1532 8343  Vykort ca 1000 st

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:29)

1532 8090  Ytterfoder + vas, 2 delar, Herend & Gustavsberg. Höjd: 13-14 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:06)

1532 8493  Ytterfoder 3 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 13-26. Höjd: 13- cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:30)

1532 8180  Ytterfoder 4 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:23)

1532 7133  Ytterfoder 5 st, Gunnar Ander (1908-1976), Sverige. Lindshammar. Opalinglas. Höjd: 11-13,5 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:40)

1532 8492  Ytterfoder 6 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 10-16. Höjd: 9,5-15,5

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:54)

1532 8458  Ytterfoder Ett par, Slottsboden, Tre kronor, diameter: 23. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 18:39)

1532 8484  Ytterfoder nutida. Längd: 27 cm, höjd: 13 cm

1532 8265  Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, blågrön, stengods. Diameter: 26 cm, höjd: 13 cm (storlek 1)

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 april 2023 19:01)