Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 27 januari 2003 18:30
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

210 6033  Akvarell Anna Palm de Rosa, Motiv från "Wermdön" Stockholms skärgård 39x59

S�ldes f�r 25.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2003 18:30)

210 8008  Akvarell Ellen Palm, -44, interiör, 55x58

S�ldes inte (Sista budtid är den 27 januari 2003 18:30)

210 6015  Bergèrer 1 par, Louis XVI-stil, förgyllda

S�ldes f�r 12.800 kr (Sista budtid är den 27 januari 2003 18:30)

210 6026  Bockbord 17/1800-tal, L.175 D.100 H.76

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 27 januari 2003 18:30)

210 6021  Bordsklocka 1800-tal, mässing

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 27 januari 2003 18:30)

210 6010  Bordsuppsats Tyskland, H41

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2003 18:30)

210 6018  Färglitografi  Roland Svensson, Motiv från Sthlms skärgård, 102/350, 24x20

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2003 18:30)

210 6007  Fåtöljer 1 par, Bruno Mathsson "Pernilla"

S�ldes f�r 4.500 kr (Sista budtid är den 27 januari 2003 18:30)

210 6009  Fickur 1700-tal, sköldpadd

210 6036  Glasservis ca 40 del

210 6004  Golvur England, H200

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 27 januari 2003 18:30)

210 6029  Golvur Vitmålat, 1800-tal

S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 27 januari 2003 18:30)

210 6030  Gravyr Zorn, Mona, 24x17

S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 27 januari 2003 18:30)

210 6028  Kabinettskåp 1800-tal, björk, H83

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 27 januari 2003 18:30)

210 6024  Kandelabrar 1 par, 1800-tal h.44

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 27 januari 2003 18:30)

210 6020  Karaffer Ett par, 1800-tal, H.37

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2003 18:30)

210 6025  Karmstol mahogny, Karl Johan

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 27 januari 2003 18:30)

210 6041  Karmstolar 3 st. Carl Johan Wadström, Stockholm, sengustavianska, Prov. Sthlms gamla Opera.

S�ldes f�r 38.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2003 18:30)

210 6043  Litografi Carl Larsson "FLICKAN SOM VÄFVER RÖDA GULDBAND" Bladstorlek 63x48. Något gulnad, något blekt.

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 27 januari 2003 18:30)

210 6013  Ljuskrona Oscariansk, H105

S�ldes f�r 15.100 kr (Sista budtid är den 27 januari 2003 18:30)

210 6035  Ljuskrona rokokostil, H.90

S�ldes f�r 10.300 kr (Sista budtid är den 27 januari 2003 18:30)

210 6023  Ljusstakar Ett par, Tidigt 1800-tal, kompletterade, H.35

210 6014  Matta orientalisk, Khum, 356x230

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 27 januari 2003 18:30)

210 4132  Oljemålning 132x113

S�ldes f�r 9.900 kr (Sista budtid är den 27 januari 2003 18:30)

210 6040  Oljemålning 17/1800-tal, sign, Kvinna i hatt, 76 x 58

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 januari 2003 18:30)

210 6008  Oljemålning Bär sign, Mont san Michel, 46 x 72

210 6039  Oljemålning  Joahn Ossian Andrsson, 50x75

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 27 januari 2003 18:30)

210 6006  Oljemålning Julius Granberg, d'aprés Neuville, Militärer, 65 x 451896

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 27 januari 2003 18:30)

210 6037  Oljemålning  Karl Bergman, 39x60

210 6032  Pastell Gabrielli, Hundvalpar, 52 x 76

210 6042  Pelarbord mahogny, nyrokoko, dia 40 h. 45

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 januari 2003 18:30)

210 6063  Pelarbord stenmassa dia 77 h. 70

210 6016  Piedestal 1880-tal,

210 6012  Piedestal m. kruka Rörstrand, (sk), H106

210 6022  Salongsbord 1800-tal, pelare, L.134 D.80 H.78

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 27 januari 2003 18:30)

210 4108  Salongsbord England, mahogny, H74

210 6002  Saltkar 1 par, silver

210 6005  Skål på fot silver, 1856, H12

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 januari 2003 18:30)

210 6034  Skrivbyrå 1800-tal, mahogny, L.110 D.50 H.97

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 27 januari 2003 18:30)

210 6027  Snedklaffsskåp 2 del. 1800-tal, L95 D46 H190

S�ldes f�r 7.700 kr (Sista budtid är den 27 januari 2003 18:30)

210 6011  Spegel med konsol nyrokoko, förgylld, H252

210 4127  Stol Svensk rokoko

S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 27 januari 2003 18:30)

210 6017  Stolar 6 st, 1880-tal, skinnklädsel

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 27 januari 2003 18:30)

210 6003  Suecia antiqua-blad div lösa grafiska blad ur boken

210 6019  Vas silver, Ryssland, H.24