Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 2 maj 2006 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

409 2502  Akvarell Hus vid väg, sign, 24x32

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

409 2460  Akvarell Lotusblommor, 50 x 25

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

409 5117  Akvarell porträtt av Natanael Beskow juli 1915, tillskriven Elsa Beskow

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

409 9377  Akvarell Rowlandson 1799, 'The Sanctified sinner' 25x17 (fuktskador)

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

409 9379  Akvarell Rowlandson, "New feats of horsemanship" 1785, 26x17 (fuktskador)

409 2503  Akvarell Vid torgbrunnen, sign, 32x23

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

409 5067  Akvareller 2 st. monogramsignerade, Nora -42 + Gladö, 19x22

409 5434  Akvareller 4st, F.Lindström, 22x29

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

409 5360  Allmoge 3-del + vätte

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

409 5629  Ampel  höjd: 26

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

409 5418  Ampel Alabaster, Dia. 50

S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

409 5628  Ampel Empirstil, prismor, H.36

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

409 5115  Ampel Karl Johan-stil. dia 38

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

409 5335  Ampel prismor

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

409 5333  Ampel prismor

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

409 5332  Ampel prismor

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

409 5083  Ampel prismor, dia 30

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

409 2104  Ampel tidigt 1900-tal, Koppar/alabaster, Dia46

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

409 5133  Armbandsur 5 st Dam o Herr bla. Omega

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

409 5361  Ask 1800-tal

409 5639  Athenienne  höjd: 150

409 2077  Bålskål kina, Daoguang, Dia 40, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

409 5564  Barskåp Louis XV-stil, (nyprod), längd: 125, djup: 50, höjd: 82

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

409 5203  Bestick Div silver, 11 del

409 5534  Bestick diverse ns

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

409 5362  Bestick diverse, N.S

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

409 5271  Blandteknik "Skånegård", Patrik Reuterswärd 1946, 28x38

409 5642  Blandteknik sign. de Wit -62 46x61

409 5137  Bockbord + 2 bänkar, furu

409 2290  Bockbord 1800-tal, furu, längd: 180, djup: 88, höjd: 78

409 5092  Böcker 4 st. Konstens världshistoria

409 5601  Böcker/skrifter 17-1800-tal, bla. Sjöborg

409 5371  Bok Carl Gustaf Tessins namn på pärmens framsida. " Le BARON D´ALBIKRAC, COMEDIE par P. corneille. Paris M DC LXXXIX

409 5473  Bokhylla Jugend, mahogny, längd: 108, djup: 36, höjd: 156

409 5082  Bokhylleskåp 1950-tal, teak, längd: 80, djup: 36, höjd: 163

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

409 5226  Bokhylleskåp 30-tal, Mahogny, längd: 175, djup: 30, höjd: 78

409 5215  Bonad allmoge, längd: 48

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

409 5166  Bord med intarsia, höjd: 67 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

409 5381  Bord Med stenskiva, höjd: 83 (nyprod)

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

409 5276  Bordsfotogenlampa

409 5633  Bordslampa 50-tal, höjd: 87

409 5512  Bordslampa 50-tal, mässing/teak

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

409 5224  Bordslampa Art Deco

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

409 5286  Bordslampa Funkis

409 5400  Bordslampa Kina

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

409 5087  Bordslampa kristall

409 5287  Bordslampa mässing glas

409 2147  Bordslampa Rörstrand

409 5466  Bordslampfot "Eva design", porslin

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

409 5129  Bordslampfot Art Deco, höjd: 32

409 5044  Bordslampfot Jugendstil, metall

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

409 5577  Bordslampfot Kina, sekelskifte 1900

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

409 2545  Bordslampfot Mässing/porslin

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

409 5048  Bordslampfot metall, höjd: 40

409 5634  Bordslampor 1 par, kristall

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

409 5593  Bordslampor 1.par, jugendstil, höjd: 43(nyprod)

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

409 5352  Bordslyster  höjd: 43

409 5605  Bordslyster  höjd: 54

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

409 5288  Bordslystrar 1 par

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

409 5428  Bordsur Skulptur med ur, höjd: 36 , nutida

409 5609  Bricka NS, längd: 60

409 5204  Brickor 3 st, Pläter

409 5324  Buffe Ek, längd: 150, djup: 50, höjd: 100

409 5094  Byrå 1800-tal, avlutad furu, längd: 103, djup: 52, höjd: 86

409 7331  Byrå 1800-tal, längd: 125, djup: 53, höjd: 113

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

409 5043  Byrå 2 lådor, sengustaviansk stil, bemålad, längd: 88, djup: 48, höjd: 75

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

409 5566  Byrå 7 lådor, (nyprod), höjd: 118

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

409 5042  Byrå bemålad, längd: 139, djup: 60, höjd: 83

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

409 5302  Byrå Ek, längd: 50, djup: 34, höjd: 70,

409 5093  Byrå England, utfällbar skrivklaff, längd: 68, djup: 35, höjd: 77, (fanérskada)

409 2511  Byrå Hauptstil, längd: 110, djup: 50, höjd: 80

S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

409 5132  Byrå med stenskiva, bemålad, längd: 108, djup: 53, höjd: 80

S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

409 2523  Byrå Rokokostil, längd: 90, djup: 45, höjd: 80

S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

409 5130  Byrå sekelskifte, bemålad, längd: 80, djup: 49, höjd: 94

409 5084  Byrå stenskiva, längd: 62, djup: 34, höjd: 68

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

409 5317  Caféstol Sekelskifte

409 5539  Chiffonjé 1800-tal, längd: 86, djup: 43, höjd: 125

409 5195  Cremekoppar 6 st, Kunglig Dansk

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

409 5197  Cremekoppar 9 st, Tyskland

S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

409 5012  Dalahäst +supkopp (nyprod)

409 5041  Damskrivbord 2 lådor, 1800-tal, rokokostil, bemålat, längd: 100, djup: 55, höjd: 77

409 5568  Damskrivbord Louis XV-stil, (nyprod), längd: 89, djup: 45, höjd: 97

409 5470  Damskrivbord sent 1800-tal, mahogny, längd: 90, djup: 58, höjd: 77

409 5378  Dockor 2 st, skipper& Midge + tillbehör

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

409 5501  Dokumentskåp Ett par, trä, Bodafors

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

409 5594  Dörrknackare 3st, mässing

409 5613  Dosor etc Kina, 5 del

409 2324  Dragkista 1800-tal, längd: 120, djup: 55, höjd: 86

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

409 5383  Drängaskåp Sent 1800-tal, Bemålat, längd: 93, djup: 53, höjd: 140

409 5079  Emmafåtölj

409 2577  Emmafåtöljer 1 par

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

409 5005  Etagebord med låda 1800-tal, mahogny, höjd: 70

409 5071  Etsning August Bengtsson, Stockholm, 39x27

409 5058  Etsning Axel Fridell, Gustaf V, 75 år, 29x19

409 5275  Fällstol H Wegner snörsits ek

S�ldes f�r 3.300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

409 5550  Färgkrita  Iván, "sydländskt landskap" 22x25

409 5557  Färglitografi 2st, "Fågelmotiv"

409 5414  Färglitografi  Asger Jorn, Komposition 1958, 28/50, 58 x 41

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

409 5026  Färglitografi K G Olsson, 180/200

409 5549  Färglitografi  Louis Bastin, 29/310, 32x24

409 5104  Färglitografi  Roland Svensson, pt -67 Vaag, Suderö, Färöarna, 41x30

409 5553  Färglitografi  Sven Ljungberg, 127/360, 40x56

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

409 5346  Färglitografi  Von Konow, 62/260, 51x72

409 5289  Fartygstavlor 12 st foton, 29x35

409 5290  Fartygstavlor 6 st diverse foton

409 5111  Fat "Domino", Stig Lindberg. 20x20

409 5489  Fat Stålhane, Dia26, Rörstrand

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

409 5410  Fåtölj Bruno Mathsson, Karin, skinn

409 5561  Fåtölj Omklädd med 70-tals tyg

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

409 5219  Fåtölj Pernilla, Bruno Mathsson

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

409 5153  Figurin  'Springare', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1952-72, häst i stengods med målad och ristad dekor, längd: 29 cm

S�ldes f�r 9.100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

409 2048  Figurin Bing & Grøndahl, Dragspelande pojke, höjd: 23

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

409 2049  Figurin Bing & Grøndahl, Lutaspelande man, höjd: 28

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

409 5481  Figurin Eskimå, Danmark, längd: 30

409 5239  Figurin Glasfisk, Valentino Italy, höjd: 31

409 2431  Figurin Kina, antik, terrakotta, höjd: 22

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

409 5206  Figurin Lisa Larson, Gustavsberg, "Björn", höjd: 11

409 5109  Figurin Meissen, 1800-tal, höjd: 12

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

409 5108  Figurin Meissen, 1800-tal, höjd: 13

409 5110  Figurin Meissen, 1800-tal, höjd: 13

409 5050  Figurin Meissen, 1800-tal, höjd: 15 (skada)

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

409 2140  Figurin Rörstrand, Balines, höjd: 24

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

409 5175  Figurin signerad.Bianca Lanci Ugo, 'Skopåtagning', höjd: 23 , alabaster

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

409 2299  Figurin + fat B&ing & Gröndal

409 5057  Figuriner 1 par, höjd: 17 + bläckställ, nyrokoko

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

409 5348  Figuriner 2st, järv&koala, Lisa Larson + Marie Simmulson

409 5055  Figuriner 3 st. (skador)

409 5056  Figuriner 3 st., höjd: 18, (skador)

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

409 5499  Fiol med stråke i låda, delar saknas

409 5575  Fiol med stråke i låda, delar saknas

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

409 5247  Fiskbestick 11 del, nysilver

409 5646  Flaskställ för 2 flaskor. En trasig och en hel flaska medföljer., höjd: 35

409 5497  Frimärken 1st pärm med helsaker, sent 1800-tal till tidigt 1900-tal, pärm ned stämpelsamling 1870-1920 + låda mede diverse

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

409 5495  Frimärken Diverse, 2st pärmar + 1st låda

409 5025  Fruktfat glas, dia, 48 + 4 st. glasfrukter, Kosta

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

409 5623  Fruktfat kristall, höjd: 22

409 5007  Fruktfat NS, längd: 30, 5

409 5238  Fruktfat + skålar 3 del, Glas/kristall

409 5442  Fruktknivar 6st, silver

409 5089  Frukttallrikar 11 st. Rosenthal, Maria

409 9146  Galler 2 st. järnsmide. 84x173 resp. 200x177

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

409 5316  Garderobsskåp Jugend, ek, längd: 88, djup: 50, höjd: 193 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

409 5441  Glas 2st, 1800-tal, etsad dekor

409 5257  Glasservis c:a. 26 del. + 6 st seltersglas

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

409 5250  Glasservisdelar 12 del. Karlberg

409 5532  Glasservisdelar 7+5+5 snarlika

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

409 2238  Glasservisdelar c:a 55-del

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

409 5194  Glasservisdelar ca 15 del

409 8408  Glasservisdelar ca 20 del, (olika modeller)

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

409 5236  Glasservisdelar ca 35 del, Likör & Sherry

409 5209  Glasservisdelar Färgat glas

409 5076  Golfklubbor 4 st. Callaway, titanskaft

409 5225  Golvlampa 50-tal

409 5469  Golvlampa Funkis, 2-armad

409 5398  Golvlampa mässing

409 5318  Golvlampa Råglas/mässing

409 5210  Golvvas Bo Fajans, höjd: 37

409 2356  Gouache signerad, 20x26

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

409 2057  Gräddkanna Silver, 1857, höjd: 15 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

409 5572  Gravyr kolorerad. The Departure of Cain. Ca 1800. 52x46

409 5547  Gravyrer 2st, Stig Åsberg

409 5263  Gungstol mahogny

409 5493  Hallbyrå  längd: 67, djup: 25, höjd: 74

409 5372  Hängskåp 1800-tal, längd: 64, djup: 24, höjd: 62

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

409 5213  Hängskåp Kurbitzmålat, höjd: 63

409 5011  Herrbetjänt

409 9426  Hörnskåp 1800-tal, furu, höjd: 153

409 2175  Hörnskåp Gustaviansk stil, höjd: 182

409 5416  Hörnskåp Vitmålat, höjd: 168

409 5320  Hörnskåp Vitmålat, höjd: 183

409 2218  Huvud Gips, sign G.E.A. 1917 sk, höjd: 46

409 5359  Jaktstol

409 5244  Jardiniere pläter, England, längd: 44

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

409 5301  Jordglob omkring 1900

409 5234  Kaffe/teservis Ca 40 del, KPM 'Yvonne'

409 5090  Kaffegods 6 del. UE, 1950-tal, (nagg)

409 5630  Kaffegods 6st koppar + tekanna England (kannan med skador)

409 5112  Kaffegods 7 koppar + 5 st. fat, Stig Lindberg, Prunus, Gustavsberg 1962-1974, kromotryckt dekor med plommon i blått, grönt och svart

409 5201  Kaffekanna Silver,

409 5088  Kaffeservis 27 de. Rosenthal, Pompadour

409 5200  Kaffeservis 3 del, Silver, 1898

409 5622  Kaffeservis Bing & Grøndahl, 21 del

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

409 5606  Kaffeservis Karlskrona, ca 25 del

409 1082  Kaffeservis Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 8 del (4 x kopp med fat + 2 x fat, 1 x sockerskål, 1 x gräddkanna)

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

409 5008  Kaffeserviser Nysilver/Nickel 7 del

409 5124  Kaffeskedar 29 st varav 6 st silver

409 5149  Kakelugnsskåp Bemålat, längd: 90, djup: 51, höjd: 240 (nyprod)

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

409 5432  Kakemono Kina, Kejsare Tong Zhe, (nyprod)

409 5451  Kandelabrar 1 par, metall, höjd: 52

409 5277  Kanna Sekelskifte, Porslin

409 2390  Karaff med silverbeslag + 6st likörglas

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

409 5476  Karaff + vaser 3 del, Konstglas

409 1152  Karaffer 3 st, Kristall

409 1154  Karaffer m.m

409 5291  Karmstol Gustaviansk stil

409 5543  Karmstol Sekelskifte, sliten lädersits

409 2500  Karmstolar 1 par KJ mahogny,

409 5459  Karmstolar 1 par, 1800-tal, mahogny

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

409 5135  Karmstolar 1 par, rokokostil, vitmålade, nytapetserade

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

409 5307  Karmstolar 1-par, Louis-XV-stil, petit pointtyg

409 5562  Karmstolar Ett par, Louis XV-stil

409 5565  Karmstolar Ett par, Louis XV-stil, (nyprod)

S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

409 5185  Karusellbokhylla  höjd: 75

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

409 9238  Kåsa silver, Juhls, Kutokeino, 925 S., längd: 23

409 5645  Kasthylla

409 5644  Kasthylla

409 2586  Keramik 3 del, Kunglig Dansk

409 5237  Kina 10 del

409 5614  Kina 3 del

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

409 5579  Kista  längd: 125D.60, höjd: 68, 1700-tal, ek

409 5386  Kista 1800-tal, originalmålning

409 5338  Kista Bemålad., längd: 90

409 5444  Kista ek, 1800 ca, 133x56, höjd: 75

409 5631  Kista ek, 1800-tal, längd: 143

409 5608  Konstglas 4 del

409 5061  Koppar 3 del. bl.a. balja, höjd: 26 dia 50

409 5363  Koppar Parti

409 5365  Koppar Parti

409 5496  Koppargryta med lock, Joh Eriksson, Stockholm

409 5620  Kopparurna  höjd: 36, orientalisk

409 2315  Korgar 2st, Kina (nyprod.)

409 2169  Kronograf 18k, 30-tal

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

409 5471  Lampbord Empirestil, höjd: 69

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

409 5422  Lampbord Gustaviansk stil, Onyxskiva

409 5494  Lampbord Italien, höjd: 34

409 2387  Lampbord Louis XV-stil, höjd: 74 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

409 5214  Lampbord mahogny, höjd: 68

409 5486  Lanterna Elektrifierad

409 5485  Lanterna Mässing, Elektrifierad

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

409 5022  Laxbräda + skinkbräda, trä/metall

409 5347  Leksaker Diverse, Musse pigg

409 5337  Linne Parti

409 5456  Linneskåp sk, 122x44, höjd: 161

409 5066  Litografi Burström, komposition, 206/310, 30x17

409 5548  Litografi Harald Sallberg, "Spindelnät" 180/310, 22x15

409 5589  Litografi John Lennon, numrerad, 52x72

409 5590  Litografi John Lennon, numrerad, 72x60

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

409 5618  Litografi Louis Bastin, 6/50, 66x48

409 5545  Litografi Roland Svensson, 16/25, 10x12

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

409 2432  Litografi Sven X:et Erixson, Nytorget 30x41

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

409 5268  Litografier 2st, Gustave Doré, 40x30

409 5081  Ljuskrona Empir-stil, höjd: 70

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

409 5331  Ljuskrona Empirestil, höjd: 75

409 2189  Ljuskrona Empirstil, höjd: 65

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

409 5535  Ljuskrona Gustaviansk stil, höjd: 110

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

409 5518  Ljuskrona Gustaviansk stil, höjd: 60

409 5311  Ljuskrona Rokokostil, höjd: 60

409 5310  Ljuskrona Rokokostil, höjd: 60

409 5013  Ljusstakar 1 par, Brons, Sekelskifte, höjd: 30

409 5128  Ljusstakar 1 par, mässing, empir-stil, höjd: 32

409 5574  Ljusstakar 1 par, NS, rokokostil, höjd: 18

409 5354  Ljusstakar 1-par, Barockstil, höjd: 26

409 5155  Ljusstakar 1-par, N.S, höjd: 29

409 5099  Ljusstakar 4 st. mässing, bl.a. Ystad Metall

409 9609  Ljusstakar mm. mässing 29 delar

409 5172  Lockurna Kina, höjd: 40

409 5106  Lockurnor 1-par, orientaliska, höjd: 30 (nyprod.)(1st lock lagat)

409 5304  Lodur 1890-tal, höjd: 87

409 5544  Malmkrona 6-armad

409 5465  Månskenslampa , nutida, höjd: 45

409 5576  Martiniglas 6st

409 5240  Matbestick Franska liljan, Ns

409 5086  Matbestick NS, Svensk spets

409 2020  Matbestick Svensk Spets, 19 del silver, 11 st NS

409 9303  Matsalsgrupp 11 del, Bord + 6 stolar + 2 karm + 2 st sideboard, rokokostil

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

409 5415  Matsalsgrupp Gustaviansk stil, 5 del + 3 ilägg

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

409 5394  Matsalsskåp Gustaviansk stil, mahogny, längd: 110, djup: 47, höjd: 165

409 5220  Matsalsskåp Gustaviansk stil, Mahogny, längd: 110, djup: 48, höjd: 160

409 2160  Matsalsskåp Sent 1800-tal, längd: 105 D, 55, höjd: 198

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

409 5091  Matservis c:a 50 del. Tyskland

409 5578  Matservis c:a 75 del. England

409 5588  Matservis ca 50 del, Rosenthal, "Josephine"

409 5235  Matservis ca 50-del, Tyskland

409 5199  Matservisdelar Rörstrand, ca 60 del

409 5261  Matta gallerimodell, Kina A. F 69x439

409 2293  Matta gallerimodell, Od Hamadan, 330 x 80 (lagning)

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

409 5420  Matta gallerimodell, Pakistan, 310 x 97

409 5419  Matta Orientalisk, 197 x 104

409 5536  Matta orientalisk, Bidjar, 319x419

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

409 5140  Matta orientalisk, galleri, Old Kayseri 84x230

409 5604  Matta orientalisk, Ghasgai, 137x290

409 5143  Matta orientalisk, Hamadan, 100x190, slitage

409 2440  Matta orientalisk, Karadja, 90x307

409 5436  Matta orientalisk, Kashan, 292x392

S�ldes f�r 6.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

409 5030  Matta orientalisk, Kerman, 390x270

409 2334  Matta orientalisk, Meshed, 245x335 (slitage)

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

409 2455  Matta orientalisk, Nadjafabad, 320x404

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

409 5513  Matta orientalisk, Nain, 127x200

409 5510  Matta orientalisk, Nain, 130x200

409 5509  Matta orientalisk, Nain, 165x248

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

409 5514  Matta orientalisk, Nain, 90x135

409 5144  Matta orientalisk, Old Afghan, 137x200

409 5293  Matta orientalisk, Old Anatol, 90x150

409 2474  Matta orientalisk, old Bachtiari, 130x200

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

409 5294  Matta orientalisk, Old Baluch, 95x183

409 5142  Matta orientalisk, Old Hamadan, 107x160, slitage

409 5538  Matta orientalisk, Old Kaukas, 125x263

409 5537  Matta orientalisk, Old Kaukas, 137x302

409 5610  Matta orientalisk, Old Kaukas, 152x306

409 5602  Matta orientalisk, Old Kaukas, 157x283

409 2477  Matta orientalisk, Old Täbriz, 193x304 (slitage)

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

409 5171  Matta orientalisk, Semi-antik Ninxia, 64x128

409 5001  Matta orientalisk, Semi-antik Turkmen, hatchlou, 149x173

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

409 5029  Mikroskop 2 st. i träfodral, höjd: 35

409 2023  Mockaskedar 12 st silver

409 5126  Nipper div

409 5249  Nubbeglas 9 st. handblåsta

409 2037  Nyckelskåp furu, höjd: 50, 5

409 5205  Nysilver div

409 5616  Oljelavering Bruhm, "Barn" 64, 49x35

409 5279  Oljemålning "Interiör" 50x40

409 2230  Oljemålning "Skolskeppet Köbenhavn" Basse Hellum, 91x62

409 5270  Oljemålning 'Landsbygdskyrka', Rysk, sign 1922, 32x40

409 5037  Oljemålning A. Dahl, 1919, landskap med kyrka, 61x88

409 2595  Oljemålning  A. Lennmalm, 1924, insjölandskap, 61x90

409 5049  Oljemålning A. Sandberg, 1914, marin, 58x98

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

409 2032  Oljemålning AH.90, Interiör, 57x46

409 5487  Oljemålning Åkered, Domherrar, 18 x 29

409 5243  Oljemålning Ann-Marie Ekbom, Landskap, 64 x 47

409 5546  Oljemålning  Astrid Tobiasson, 25x34

409 5344  Oljemålning  Bertil Nilsson, -52 konstfack, 45x55

409 9246  Oljemålning  Bo Von Zweibergk, "Pir" 55x45

409 5102  Oljemålning C B Larsson, vintermotiv, 49x63

409 5064  Oljemålning  C. A. Percy, härbren, oramad, 33x32

409 5503  Oljemålning C.A.Strömbäck, 1914, Skator, 49 x 69

409 5105  Oljemålning  Carl Luthander, "Stora Värtan", 38x46

409 5065  Oljemålning  Doris Hennix, komposition, 22x18

409 2435  Oljemålning Edvin Ollers sign. 1945. 42x53

409 5231  Oljemålning  Evert H Duhan, väderkvarnar, 37 x 45

409 5375  Oljemålning Fiskeläge, 26x42

409 5186  Oljemålning  Frank Af Petersen, "Jakthundar", 39x53

409 5417  Oljemålning Fritz Smedberg, Hjartdalen Telemarken, -37, 50 x 42

409 2596  Oljemålning G.E. Ekenstjerna, 1925, Älgar, 91x135

409 5158  Oljemålning G.Johansson, "Marin" 63x96

409 5342  Oljemålning  Gagnelius, -45, "Stadsbild" 37x55

409 5188  Oljemålning  Gott. kallstenius, solnedgång på ängen" 80x125

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

409 5396  Oljemålning  Gunnar Wallgren, Malmö 1922, 66x50

409 5440  Oljemålning  Hilda Heyman, "Motiv från Bretagne" 23x15

409 5343  Oljemålning  Igge K. 54x71

409 5242  Oljemålning Inger Bo, Interiör med kvinna, 48 x 58

409 5598  Oljemålning Insjölandskap med svanar, bär sign Yeend King, 46x62, hålskador

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

409 5292  Oljemålning Interiör, 50x40

409 5369  Oljemålning Italien ?, 1600-tal. Gosse sittande på kudde. 75x63

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

409 2594  Oljemålning  J.G.V. Sköldberg, Tjäderspel, 88x126

409 5355  Oljemålning  Johan Bladh, "Fäbod" 50x60

409 5353  Oljemålning  Johan Bladh, "Rosor" 62x50

409 5208  Oljemålning Mansporträtt, sign, 65x49

409 2416  Oljemålning  Nils Carlstedt, "Ekeröslätten" 46x56

409 5101  Oljemålning osign. stadsbild, 85x43

409 5230  Oljemålning  Ove Vagn, interiör, 15 x 17

409 5341  Oljemålning  P.Nilsson, -50, 50x68

409 2276  Oljemålning porträtt, 32x25

409 5070  Oljemålning Rebscher, ballerina, 59x49

409 8598  Oljemålning  Rosa Bonheur, Porträtt, 26x17

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

409 5506  Oljemålning S.E.Lund, Sydlänskt bymotiv, 48 x 60

409 5189  Oljemålning Sign E Fischerström, 1917, 51x47

409 5191  Oljemålning Sign Smedberg, 1935´, 90x100

409 5507  Oljemålning sign, Hamninlopp med skuta, 60 x 48

409 5504  Oljemålning Sign, Montmartre, 59 x 48

409 5619  Oljemålning signerad 1942, "Äpplen" 20x32

409 5615  Oljemålning  signerad 1943, "ryttare" 34x26

409 2415  Oljemålning Tillskriven Anna Nordgren, Inköpskvitto medföljer 38x60

S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

409 5430  Oljemålning  Ulla Dejmo, "Samtal kvinnor emellan" 65x75

409 2583  Oljemålning Västkustby, R Nyberg, 60x73

409 5068  Oljemålning Wieselgren, Trädgårdsskjulet, 39x47

409 5122  Oljemålningar 2 st "Paris" Greta Bauman

409 5552  Oljemålningar  2st, Y.Kato, 55x47 (1st med dukskada)

409 5145  Orient mattor 2 st mindre Pakistan/Afghan

409 5560  Överdel till Spegelskänk, Nyrokoko, bemålad, (spegel saknas), längd: 103, höjd: 80

409 5264  Pall snurr höjbar, björk 1910 ca

409 5472  Papperskorg Fornasetti , Milano, höjd: 21

409 5280  Pärlcollier 3 st, Odlade pärlor

409 2312  Parti bestick Ns, Spetsmodell

409 5241  Parti bestick Silver, Bla Rosenholm

409 5162  Parti silver 11 del

409 5207  Pastell Mansporträtt, 48x39

409 5080  Pelarbord  höjd: 73

409 5147  Pelarbord 1800-tal, Dia98, höjd: 73

409 2206  Pelarbord Furu, höjd: 73

409 5314  Pelarbord Höj/sänkbart, Dia. 90

409 2151  Pelarbord Mahogny

409 5516  Pelarbord Nyrokoko, höjd: 70

409 5305  Pickelhuva

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

409 5373  Piedestal  höjd: 70

409 5397  Piedestal Gustaviansk stil, höjd: 51

409 5303  Piedestal stenskivor, höjd: 75

409 5033  Pigtittare 1800-tal, höjd: 74, (skador)

409 5627  Pinnstolar 4 st

409 5395  Plafond med prismor, Dia40

409 5640  Plafond Prismor, dia60

409 5350  Plunta Oscar I, höjd: 25

409 5163  Pokal Silver, K Anderson, 1919, höjd: 14

409 5387  Pottskåp Bemålad, längd: 44, djup: 44, höjd: 78

409 5411  Prydnadshundar 1 par, England, (1 sk), höjd: 35

409 5154  Prydnadskanoner Ett par, Gjutjärn, längd: 150, höjd: 60

S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

409 5053  Prydnadskopp med fat, Empire

409 5051  Prydnadskopp med fat Meissen

409 5052  Prydnadsurnor ! par, 1800-tal, höjd: 13, + figurin, Dresden

409 5160  Punschmuggar 13 st st silver

409 5161  Punschmuggar 7 st, silver

409 2112  Reliefplatta Rörstrand, Kavalkad, OA, 30 x 34

409 5255  Remmare 12 st

409 5193  Remmare 9+1 st

409 5127  Ringar 18-23k 26 g

409 5059  Salongsbord 1800-tal, mahogny, ovalt, höjd: 75

409 5283  Salongsbord bemålat, 1900 ca dia 73, höjd: 76

409 5177  Salongsbord Björk, Karl Johan-stil

409 5282  Salongsbord Gustaviansk stil, bemålat, 83x46, höjd: 74

409 5625  Salongsbord KJ, masurbjörk, höjd: 76 dia115

S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

409 5181  Salongsbord Nyrokoko

409 5164  Salongsgrupp Jugend, 4 del

409 5123  Satsbord 3 del, rokokostil

409 5457  Sekretär 100x44, höjd: 130 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

409 5100  Sekretär 1800-tal, avlutad furu, längd: 73, djup: 46, höjd: 118

409 5533  Sekretär 1800-tal, Björk, Intarsia, längd: 100, djup: 42, höjd: 126 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

409 5540  Sekretär 1800-tal, björk, längd: 107, djup: 43, höjd: 105, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

409 5526  Sekretär Bemålad, längd: 105, djup: 55, höjd: 93

409 5558  Sekretär Ek, längd: 85, djup: 45, höjd: 101

409 5468  Sekretär Engelsk-stil, längd: 87, djup: 37, höjd: 98

409 5223  Sekretär Gustaviansk stil, Mahogny, längd: 80, djup: 45, höjd: 103

409 5454  Servisdelar 16-del, England

409 5452  Servisdelar c:a 65-del, 'Svarta Sverige' Rörstrand (några med skador)

409 5148  Servisdelar ca 25 del, Blå blom, Gustafsberg

409 5455  Sextant i låda, London 1800-tal

409 5296  Sideboard Gustaviansk stil, längd: 200, djup: 45, höjd: 80

409 5262  Sidenmålningar 4 st. Kina, signerade, 1800-tal, 29x35

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

409 5096  Skål kristall, design Sigvard Bernadotte, höjd: 10

409 5021  Skål Orrefors, kristall, oval, höjd: 15

409 5107  Skålar 2st, Gunnar Nylund, Rörstrand, längd: 10+16

409 5376  Skänk 1800-tal, Omarbetad & bemålad, längd: 110, djup: 48, höjd: 108

409 5380  Skänk Jugend, Bemålad, längd: 103, djup: 45, höjd: 119

409 5167  Skänk Vitmålad, längd: 100, djup: 50, höjd: 101

409 5528  Skåp 1 par, björk med marmorskiva, jugend., höjd: 75

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

409 5390  Skåp 1800-tal, Gustaviansk stil, (nya gångjärn), längd: 94, djup: 30, höjd: 105

409 5520  Skåp Barock, (senare krön & underskåp), längd: 88, djup: 45, höjd: 192

409 5006  Skåp Barockstil, ek svartträ, 1900tal, längd: 190, djup: 76, höjd: 262

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

409 5183  Skåp Ek, Barockstil, längd: 108, djup: 47, höjd: 164

409 5336  Skåp Jugend, furu, längd: 61, djup: 35, höjd: 163

409 5313  Skåp på senare benställning, 1800-tal, mahogny, längd: 70, djup: 38, höjd: 120

409 5309  Skåp på senare benställning, längd: 58, djup: 25, höjd: 66+69

409 5464  Skåp Rustikt, längd: 54, djup: 27, höjd: 182

409 5424  Skåp + låda Tibetansk-stil, höjd: 61

409 5322  Skrin 4st, trä

409 5045  Skrivbord 1800-tal, valnöt, l. 130, djup: 73, höjd: 73

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

409 5385  Skrivbord Bemålat, längd: 120, djup: 62, höjd: 72

409 5328  Skrivbord Björk, 1930-tal, längd: 158, djup: 55, höjd: 78

409 5323  Skrivbord Ek, Jugend, längd: 130, djup: 66, höjd: 76

409 5463  Skrivbord England, Klaffar, längd: 135, djup: 68, höjd: 79

409 5490  Skrivbord England, längd: 123, djup: 62, höjd: 76

409 5461  Skrivbord England, Mahogny, längd: 115, djup: 64, höjd: 74

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

409 5406  Skrivbord Med uppsats, längd: 90, djup: 50 , höjd: 105

409 5492  Skrivbordsstol England, Skinn

409 5019  Skrivmaskin röd, Olivetti, Valntine

409 5484  Skulptur  Berggren, Brons, Modell, höjd: 26

409 5429  Skulptur Buddhahuvud, höjd: 25, metall

409 5649  Skulptur Gips, Fougstedt, höjd: 22 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

409 5482  Skulptur Gips, Sittande modell, höjd: 24

409 5151  Skulptur Häst, Gjutjärn, höjd: 80

409 5426  Skulptur Lejon, Metall, längd: 32

409 5258  Slagbord 1800-tal, England, total längd 140, djup: 76, höjd: 73

409 5357  Smycken 8 del bl.a 18 k

409 5131  Smycken ringar örhängen etc 18k 13, 6

409 5278  Smyckesskrin Intarsia

409 5412  Soffa Karl Johan

409 5624  Soffa KJ, björk, längd: 230

409 5217  Soffa Le Corbusier-kopia, längd: 170

409 5159  Soffa Nyrokoko

409 2181  Soffa Rokokostil, petit point

409 2198  Soffa utdrag, 1800-tal

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

409 5118  Soffbord Hunt Table

409 5218  Soffbord nutida, rökfärgat glas, längd: 117, höjd: 40, (fotnagg)

409 5138  Soffbord Rokokostil, höjd: 60

409 5168  Soffbord signerat.Törneman för N.K, Emalj, längd: 87, djup: 87, höjd: 53

409 5272  Soffbord trä stålben, längd: 160B.72, höjd: 51

409 2179  Spegel  höjd: 130 (nyprod)

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

409 2399  Spegel 1800-tal, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], höjd: 120

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

409 5229  Spegel 20-tal, Mahogny, höjd: 117

409 5377  Spegel Förgylld, höjd: 105

409 5330  Spegel Förgylld, höjd: 158

409 5480  Spegel Mässing, höjd: 64

409 5321  Spegel Nyroko, förgylld, höjd: 180 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

409 5119  Spegel Rokokostil, förgylld, höjd: 77

409 5273  Spegel snurrbar, funkis, höjd: 183

409 5435  Spegel + konsolbord, Nyrokoko, höjd: 143 +78

409 2543  Spegelbricka Ns/glas, längd: 35

409 2587  Spegellampetter 1 par, höjd: 42

409 2560  Spelbord 1800-tal, höjd: 78

409 2348  Spelbord 1880-tal, Ek, längd: 90, djup: 45, höjd: 78

409 5284  Spelbord 1890-tal, ek, längd: 89, höjd: 79

409 5450  Spelbord 1890-tal, med tillbehör, sk

409 2068  Spelbord Mahogny, höjd: 78

409 5178  Spelbord Nyrokoko, höjd: 77

409 5327  Spritskåp Allmoge, längd: 66, djup: 24, höjd: 66

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

409 2255  Starkvinsglas 12 + 8 + 8

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

409 5227  Statyett Gips, Stående man, höjd: 50

409 5182  Stol Barockstil

409 5152  Stol Sekelskifte, skulpterad

409 5366  Stol Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. "Arka". Bemålad, svängd genombruten rygg med spjälor. Formgiven 1955. Bredd: 73 cm. Djup: 55 cm. Höjd: 67 cm, sitthöjd: ca 36 cm

409 5515  Stolar 1 par barock

409 2392  Stolar 1 par, 1890-tal

409 2391  Stolar 1 par, Barockstil, (1 fot lös)

409 5405  Stolar 1 par, Chippendalestil

409 5407  Stolar 1 par, senbarock

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

409 5211  Stolar 1 par, senbarock, (en stol, brännstämplad, O. A., bredd: )

409 5541  Stolar 1-par, Gust.stil, sekelskifte (solkigt tyg)

409 5120  Stolar 2 par 1800-tal

409 5121  Stolar 2 st, 1800-tal

409 5388  Stolar 2 st, 1800-tal, bemålade

409 2578  Stolar 4 st, Nyrokoko

409 5573  Stolar 4 st. nyrokoko

409 5184  Stolar 6 st, Karl Johan

S�ldes f�r 3.900 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

409 5134  Stolar 8 st svensk rokokostil, nytillverkade

409 2323  Svärd 2st, Kina

409 5433  Svärd Kina, Märkt med Kungasymboler, (nyprod)

409 5125  Sybord  höjd: 76

409 5339  Sybord bemålat, höjd: 62

409 5498  Sybord Jugend, ek, längd: 55, djup: 41, höjd: 76

409 5643  Sybord Lyra, höjd: 75

409 5384  Sybord Nyrokoko, höjd: 77, Ådringsmålat

409 5180  Sybord Sengustaviansk stil, längd: 70, djup: 45, höjd: 72

409 5098  Syltkrukor 2 st. bl.a Höganäs, 6, längd:

409 5060  Syltkrukor 3 st. Höganäs

409 5596  Taburett gustaviansk stil, 1800 tal

409 5113  Taburett Nyrokoko

409 5136  Taburett rokokostil, vitmålad, längd: 140

409 5542  Takarmatur 1800-tal, glas

409 5233  Takarmatur 50/60-tal, glas/teak, höjd: 40

409 5408  Takarmatur Jugend, Mässing, höjd: 85

409 5399  Takarmatur Malm, höjd: 35

409 5035  Takarmatur PH- lampa, Charlottenborg, höjd: 30, dia 46

409 5222  Takarmatur rokokostil, höjd: 80

409 5421  Takarmatur Sekelskifte, höjd: 60

409 5016  Takarmatur sjuarmad, höjd: 82

409 5462  Takarmaturer 2 st, Louis Poulsen,

409 5460  Takarmaturer 2st, "Laterna Danica"

409 5157  Takfotogenlampa med prismor, höjd: 120 Dia60

409 5169  Taklampor 2st, 60/70-tal, plast

409 5531  Tallboy 1800-tal, Mahogny, längd: 98, djup: 50, höjd: 132

S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

409 5245  Tallrikar 7 st. grönt glas

409 5409  Tavla i förgylld ram. 50x40

409 5034  Tavla Kinesisk flicka, tryckt på rispapper, 35x27

409 5027  Tavlor 2 st. faximiler, Bodoni, 56x40

409 5356  Tavlor 2st, 25x13

409 5599  Tavlor 4 st relieftavlor koppar

409 5392  Teckning Futuristisk komposition II. 49x34

409 5116  Teddybjörnar 2 st

409 5004  Tegods 24 del. Rosenthal, Winifred, (nagg)

409 5607  Tegods 6 del KPM

409 5246  Teservis 4 del. NS

409 5054  Teservis 5 del. Kina

409 5063  Text/nothäften Bl. a. Karl Gerhard

409 5150  Trädgårdsfontän Gjutjärn, höjd: 115, Dia62

409 5040  Trädgårdskärra m.ä

409 5031  Trädgårdsmöbel bord + 2 stolar, metall

409 5298  Urna keramik på sockel. Kina sent 1800-tal dia 65, höjd: 85 med sockel

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

409 5427  Urna kina, höjd: 28

409 5173  Urnor 3st, Kina, höjd: 12+14+17

409 5267  Vägglampetter 1 par förg. trä/mässing, höjd: 34

409 5085  Vägglampetter 1 par, mässing

409 5475  Vägglampetter 1-par, 1800-tal

409 5402  Väggpendyl  höjd: 59 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

409 5306  Väggpendyl  höjd: 60 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

409 5078  Väggpendyl förgylld, höjd: 50

409 5020  Väggpendyl rokokostil, förgylld, höjd: 60

409 5491  Väggsköld 1800-tal, "Salve", höjd: 80

409 5114  Väggur Tidigt 1900-tal, ek, höjd: 73

409 5483  Vagnskyktor 1-par, 1800-tal

409 5600  Vas Engeström, Gustavsberg, 1915, höjd: 16 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

409 2047  Vas Keramik, höjd: 16, (Stig Lindberg ?)

409 2285  Vas Konstglas, höjd: 19

409 5174  Vaser 1-par, Famille-Noir, 1800-tal, höjd: 30 (skador)

409 5176  Vaser 2st snarlika, Frankrike, höjd: 18

409 5431  Vaser & skålar 4 del, Kina, glas& porslin

409 5522  Väska 1700-tal, broderad siden

409 5024  Vinglas 4 st. Ulrica Hydman-Vallien

409 5563  Vinkanna Rörstrand, Majolica, sekelskifte, höjd: 44

409 5196  Vinkylare WMF, höjd: 24

409 5010  Vitrinskåp mahogny, hyllor saknas, höjd: 196

409 5253  Wiskeyglas 6 st. kristall

409 5295  Yastik old Anatol, 53x107

409 5018  Ytterfoder 1 par, "Tiara" Rörstrand, höjd: 20

409 5458  Ytterfoder 2st, Bo Fajans med underfat + Upsala-Ekeby

409 5523  Ytterfoder 5 st, div

409 5364  Ytterfoder Jugend, höjd: 16, Dia22