409 2502 Akvarell Hus vid väg, sign, 24x32
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
409 2460 Akvarell Lotusblommor, 50 x 25
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
409 5117 Akvarell porträtt av Natanael Beskow juli 1915, tillskriven Elsa Beskow
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
409 9377 Akvarell Rowlandson 1799, 'The Sanctified sinner' 25x17 (fuktskador)
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
409 9379 Akvarell Rowlandson, "New feats of horsemanship" 1785, 26x17 (fuktskador)
409 2503 Akvarell Vid torgbrunnen, sign, 32x23
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
409 5067 Akvareller 2 st. monogramsignerade, Nora -42 + Gladö, 19x22
409 5434 Akvareller 4st, F.Lindström, 22x29
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
409 5360 Allmoge 3-del + vätte
S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
409 5629 Ampel höjd: 26
S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
409 5418 Ampel Alabaster, Dia. 50
S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
409 5628 Ampel Empirstil, prismor, H.36
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
409 5115 Ampel Karl Johan-stil. dia 38
S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
409 5335 Ampel prismor
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
409 5333 Ampel prismor
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
409 5332 Ampel prismor
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
409 5083 Ampel prismor, dia 30
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
409 2104 Ampel tidigt 1900-tal, Koppar/alabaster, Dia46
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
409 5133 Armbandsur 5 st Dam o Herr bla. Omega
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
409 5361 Ask 1800-tal
409 5639 Athenienne höjd: 150
409 2077 Bålskål kina, Daoguang, Dia 40, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
409 5564 Barskåp Louis XV-stil, (nyprod), längd: 125, djup: 50, höjd: 82
S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
409 5203 Bestick Div silver, 11 del
409 5534 Bestick diverse ns
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
409 5362 Bestick diverse, N.S
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
409 5271 Blandteknik "Skånegård", Patrik Reuterswärd 1946, 28x38
409 5642 Blandteknik sign. de Wit -62 46x61
409 5137 Bockbord + 2 bänkar, furu
409 2290 Bockbord 1800-tal, furu, längd: 180, djup: 88, höjd: 78
409 5092 Böcker 4 st. Konstens världshistoria
409 5601 Böcker/skrifter 17-1800-tal, bla. Sjöborg
409 5371 Bok Carl Gustaf Tessins namn på pärmens framsida. " Le BARON D´ALBIKRAC, COMEDIE par P. corneille. Paris M DC LXXXIX
409 5473 Bokhylla Jugend, mahogny, längd: 108, djup: 36, höjd: 156
409 5082 Bokhylleskåp 1950-tal, teak, längd: 80, djup: 36, höjd: 163
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
409 5226 Bokhylleskåp 30-tal, Mahogny, längd: 175, djup: 30, höjd: 78
409 5215 Bonad allmoge, längd: 48
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
409 5166 Bord med intarsia, höjd: 67 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
409 5381 Bord Med stenskiva, höjd: 83 (nyprod)
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
409 5276 Bordsfotogenlampa
409 5633 Bordslampa 50-tal, höjd: 87
409 5512 Bordslampa 50-tal, mässing/teak
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
409 5224 Bordslampa Art Deco
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
409 5286 Bordslampa Funkis
409 5400 Bordslampa Kina
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
409 5087 Bordslampa kristall
409 5287 Bordslampa mässing glas
409 2147 Bordslampa Rörstrand
409 5466 Bordslampfot "Eva design", porslin
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
409 5129 Bordslampfot Art Deco, höjd: 32
409 5044 Bordslampfot Jugendstil, metall
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
409 5577 Bordslampfot Kina, sekelskifte 1900
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
409 2545 Bordslampfot Mässing/porslin
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
409 5048 Bordslampfot metall, höjd: 40
409 5634 Bordslampor 1 par, kristall
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
409 5593 Bordslampor 1.par, jugendstil, höjd: 43(nyprod)
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
409 5352 Bordslyster höjd: 43
409 5605 Bordslyster höjd: 54
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
409 5288 Bordslystrar 1 par
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
409 5428 Bordsur Skulptur med ur, höjd: 36 , nutida
409 5609 Bricka NS, längd: 60
409 5204 Brickor 3 st, Pläter
409 5324 Buffe Ek, längd: 150, djup: 50, höjd: 100
409 5094 Byrå 1800-tal, avlutad furu, längd: 103, djup: 52, höjd: 86
409 7331 Byrå 1800-tal, längd: 125, djup: 53, höjd: 113
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
409 5043 Byrå 2 lådor, sengustaviansk stil, bemålad, längd: 88, djup: 48, höjd: 75
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
409 5566 Byrå 7 lådor, (nyprod), höjd: 118
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
409 5042 Byrå bemålad, längd: 139, djup: 60, höjd: 83
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
409 5302 Byrå Ek, längd: 50, djup: 34, höjd: 70,
409 5093 Byrå England, utfällbar skrivklaff, längd: 68, djup: 35, höjd: 77, (fanérskada)
409 2511 Byrå Hauptstil, längd: 110, djup: 50, höjd: 80
S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
409 5132 Byrå med stenskiva, bemålad, längd: 108, djup: 53, höjd: 80
S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
409 2523 Byrå Rokokostil, längd: 90, djup: 45, höjd: 80
S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
409 5130 Byrå sekelskifte, bemålad, längd: 80, djup: 49, höjd: 94
409 5084 Byrå stenskiva, längd: 62, djup: 34, höjd: 68
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
409 5317 Caféstol Sekelskifte
409 5539 Chiffonjé 1800-tal, längd: 86, djup: 43, höjd: 125
409 5195 Cremekoppar 6 st, Kunglig Dansk
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
409 5197 Cremekoppar 9 st, Tyskland
S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
409 5012 Dalahäst +supkopp (nyprod)
409 5041 Damskrivbord 2 lådor, 1800-tal, rokokostil, bemålat, längd: 100, djup: 55, höjd: 77
409 5568 Damskrivbord Louis XV-stil, (nyprod), längd: 89, djup: 45, höjd: 97
409 5470 Damskrivbord sent 1800-tal, mahogny, längd: 90, djup: 58, höjd: 77
409 5378 Dockor 2 st, skipper& Midge + tillbehör
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
409 5501 Dokumentskåp Ett par, trä, Bodafors
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
409 5594 Dörrknackare 3st, mässing
409 5613 Dosor etc Kina, 5 del
409 2324 Dragkista 1800-tal, längd: 120, djup: 55, höjd: 86
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
409 5383 Drängaskåp Sent 1800-tal, Bemålat, längd: 93, djup: 53, höjd: 140
409 5079 Emmafåtölj
409 2577 Emmafåtöljer 1 par
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
409 5005 Etagebord med låda 1800-tal, mahogny, höjd: 70
409 5071 Etsning August Bengtsson, Stockholm, 39x27
409 5058 Etsning Axel Fridell, Gustaf V, 75 år, 29x19
409 5275 Fällstol H Wegner snörsits ek
S�ldes f�r 3.300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
409 5550 Färgkrita Iván, "sydländskt landskap" 22x25
409 5557 Färglitografi 2st, "Fågelmotiv"
409 5414 Färglitografi Asger Jorn, Komposition 1958, 28/50, 58 x 41
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
409 5026 Färglitografi K G Olsson, 180/200
409 5549 Färglitografi Louis Bastin, 29/310, 32x24
409 5104 Färglitografi Roland Svensson, pt -67 Vaag, Suderö, Färöarna, 41x30
409 5553 Färglitografi Sven Ljungberg, 127/360, 40x56
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
409 5346 Färglitografi Von Konow, 62/260, 51x72
409 5289 Fartygstavlor 12 st foton, 29x35
409 5290 Fartygstavlor 6 st diverse foton
409 5111 Fat "Domino", Stig Lindberg. 20x20
409 5489 Fat Stålhane, Dia26, Rörstrand
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
409 5410 Fåtölj Bruno Mathsson, Karin, skinn
409 5561 Fåtölj Omklädd med 70-tals tyg
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
409 5219 Fåtölj Pernilla, Bruno Mathsson
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
409 5153 Figurin 'Springare', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1952-72, häst i stengods med målad och ristad dekor, längd: 29 cm
S�ldes f�r 9.100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
409 2048 Figurin Bing & Grøndahl, Dragspelande pojke, höjd: 23
S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
409 2049 Figurin Bing & Grøndahl, Lutaspelande man, höjd: 28
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
409 5481 Figurin Eskimå, Danmark, längd: 30
409 5239 Figurin Glasfisk, Valentino Italy, höjd: 31
409 2431 Figurin Kina, antik, terrakotta, höjd: 22
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
409 5206 Figurin Lisa Larson, Gustavsberg, "Björn", höjd: 11
409 5109 Figurin Meissen, 1800-tal, höjd: 12
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
409 5108 Figurin Meissen, 1800-tal, höjd: 13
409 5110 Figurin Meissen, 1800-tal, höjd: 13
409 5050 Figurin Meissen, 1800-tal, höjd: 15 (skada)
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
409 2140 Figurin Rörstrand, Balines, höjd: 24
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
409 5175 Figurin signerad.Bianca Lanci Ugo, 'Skopåtagning', höjd: 23 , alabaster
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
409 2299 Figurin + fat B&ing & Gröndal
409 5057 Figuriner 1 par, höjd: 17 + bläckställ, nyrokoko
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
409 5348 Figuriner 2st, järv&koala, Lisa Larson + Marie Simmulson
409 5055 Figuriner 3 st. (skador)
409 5056 Figuriner 3 st., höjd: 18, (skador)
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
409 5499 Fiol med stråke i låda, delar saknas
409 5575 Fiol med stråke i låda, delar saknas
S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
409 5247 Fiskbestick 11 del, nysilver
409 5646 Flaskställ för 2 flaskor. En trasig och en hel flaska medföljer., höjd: 35
409 5497 Frimärken 1st pärm med helsaker, sent 1800-tal till tidigt 1900-tal, pärm ned stämpelsamling 1870-1920 + låda mede diverse
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
409 5495 Frimärken Diverse, 2st pärmar + 1st låda
409 5025 Fruktfat glas, dia, 48 + 4 st. glasfrukter, Kosta
S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
409 5623 Fruktfat kristall, höjd: 22
409 5007 Fruktfat NS, längd: 30, 5
409 5238 Fruktfat + skålar 3 del, Glas/kristall
409 5442 Fruktknivar 6st, silver
409 5089 Frukttallrikar 11 st. Rosenthal, Maria
409 9146 Galler 2 st. järnsmide. 84x173 resp. 200x177
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
409 5316 Garderobsskåp Jugend, ek, längd: 88, djup: 50, höjd: 193 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
409 5441 Glas 2st, 1800-tal, etsad dekor
409 5257 Glasservis c:a. 26 del. + 6 st seltersglas
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
409 5250 Glasservisdelar 12 del. Karlberg
409 5532 Glasservisdelar 7+5+5 snarlika
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
409 2238 Glasservisdelar c:a 55-del
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
409 5194 Glasservisdelar ca 15 del
409 8408 Glasservisdelar ca 20 del, (olika modeller)
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
409 5236 Glasservisdelar ca 35 del, Likör & Sherry
409 5209 Glasservisdelar Färgat glas
409 5076 Golfklubbor 4 st. Callaway, titanskaft
409 5225 Golvlampa 50-tal
409 5469 Golvlampa Funkis, 2-armad
409 5398 Golvlampa mässing
409 5318 Golvlampa Råglas/mässing
409 5210 Golvvas Bo Fajans, höjd: 37
409 2356 Gouache signerad, 20x26
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
409 2057 Gräddkanna Silver, 1857, höjd: 15 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
409 5572 Gravyr kolorerad. The Departure of Cain. Ca 1800. 52x46
409 5547 Gravyrer 2st, Stig Åsberg
409 5263 Gungstol mahogny
409 5493 Hallbyrå längd: 67, djup: 25, höjd: 74
409 5372 Hängskåp 1800-tal, längd: 64, djup: 24, höjd: 62
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
409 5213 Hängskåp Kurbitzmålat, höjd: 63
409 5011 Herrbetjänt
409 9426 Hörnskåp 1800-tal, furu, höjd: 153
409 2175 Hörnskåp Gustaviansk stil, höjd: 182
409 5416 Hörnskåp Vitmålat, höjd: 168
409 5320 Hörnskåp Vitmålat, höjd: 183
409 2218 Huvud Gips, sign G.E.A. 1917 sk, höjd: 46
409 5359 Jaktstol
409 5244 Jardiniere pläter, England, längd: 44
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
409 5301 Jordglob omkring 1900
409 5234 Kaffe/teservis Ca 40 del, KPM 'Yvonne'
409 5090 Kaffegods 6 del. UE, 1950-tal, (nagg)
409 5630 Kaffegods 6st koppar + tekanna England (kannan med skador)
409 5112 Kaffegods 7 koppar + 5 st. fat, Stig Lindberg, Prunus, Gustavsberg 1962-1974, kromotryckt dekor med plommon i blått, grönt och svart
409 5201 Kaffekanna Silver,
409 5088 Kaffeservis 27 de. Rosenthal, Pompadour
409 5200 Kaffeservis 3 del, Silver, 1898
409 5622 Kaffeservis Bing & Grøndahl, 21 del
S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
409 5606 Kaffeservis Karlskrona, ca 25 del
409 1082 Kaffeservis Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 8 del (4 x kopp med fat + 2 x fat, 1 x sockerskål, 1 x gräddkanna)
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
409 5008 Kaffeserviser Nysilver/Nickel 7 del
409 5124 Kaffeskedar 29 st varav 6 st silver
409 5149 Kakelugnsskåp Bemålat, längd: 90, djup: 51, höjd: 240 (nyprod)
S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
409 5432 Kakemono Kina, Kejsare Tong Zhe, (nyprod)
409 5451 Kandelabrar 1 par, metall, höjd: 52
409 5277 Kanna Sekelskifte, Porslin
409 2390 Karaff med silverbeslag + 6st likörglas
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
409 5476 Karaff + vaser 3 del, Konstglas
409 1152 Karaffer 3 st, Kristall
409 1154 Karaffer m.m
409 5291 Karmstol Gustaviansk stil
409 5543 Karmstol Sekelskifte, sliten lädersits
409 2500 Karmstolar 1 par KJ mahogny,
409 5459 Karmstolar 1 par, 1800-tal, mahogny
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
409 5135 Karmstolar 1 par, rokokostil, vitmålade, nytapetserade
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
409 5307 Karmstolar 1-par, Louis-XV-stil, petit pointtyg
409 5562 Karmstolar Ett par, Louis XV-stil
409 5565 Karmstolar Ett par, Louis XV-stil, (nyprod)
S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
409 5185 Karusellbokhylla höjd: 75
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
409 9238 Kåsa silver, Juhls, Kutokeino, 925 S., längd: 23
409 5645 Kasthylla
409 5644 Kasthylla
409 2586 Keramik 3 del, Kunglig Dansk
409 5237 Kina 10 del
409 5614 Kina 3 del
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
409 5579 Kista längd: 125D.60, höjd: 68, 1700-tal, ek
409 5386 Kista 1800-tal, originalmålning
409 5338 Kista Bemålad., längd: 90
409 5444 Kista ek, 1800 ca, 133x56, höjd: 75
409 5631 Kista ek, 1800-tal, längd: 143
409 5608 Konstglas 4 del
409 5061 Koppar 3 del. bl.a. balja, höjd: 26 dia 50
409 5363 Koppar Parti
409 5365 Koppar Parti
409 5496 Koppargryta med lock, Joh Eriksson, Stockholm
409 5620 Kopparurna höjd: 36, orientalisk
409 2315 Korgar 2st, Kina (nyprod.)
409 2169 Kronograf 18k, 30-tal
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
409 5471 Lampbord Empirestil, höjd: 69
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
409 5422 Lampbord Gustaviansk stil, Onyxskiva
409 5494 Lampbord Italien, höjd: 34
409 2387 Lampbord Louis XV-stil, höjd: 74 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
409 5214 Lampbord mahogny, höjd: 68
409 5486 Lanterna Elektrifierad
409 5485 Lanterna Mässing, Elektrifierad
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
409 5022 Laxbräda + skinkbräda, trä/metall
409 5347 Leksaker Diverse, Musse pigg
409 5337 Linne Parti
409 5456 Linneskåp sk, 122x44, höjd: 161
409 5066 Litografi Burström, komposition, 206/310, 30x17
409 5548 Litografi Harald Sallberg, "Spindelnät" 180/310, 22x15
409 5589 Litografi John Lennon, numrerad, 52x72
409 5590 Litografi John Lennon, numrerad, 72x60
S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
409 5618 Litografi Louis Bastin, 6/50, 66x48
409 5545 Litografi Roland Svensson, 16/25, 10x12
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
409 2432 Litografi Sven X:et Erixson, Nytorget 30x41
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
409 5268 Litografier 2st, Gustave Doré, 40x30
409 5081 Ljuskrona Empir-stil, höjd: 70
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
409 5331 Ljuskrona Empirestil, höjd: 75
409 2189 Ljuskrona Empirstil, höjd: 65
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
409 5535 Ljuskrona Gustaviansk stil, höjd: 110
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
409 5518 Ljuskrona Gustaviansk stil, höjd: 60
409 5311 Ljuskrona Rokokostil, höjd: 60
409 5310 Ljuskrona Rokokostil, höjd: 60
409 5013 Ljusstakar 1 par, Brons, Sekelskifte, höjd: 30
409 5128 Ljusstakar 1 par, mässing, empir-stil, höjd: 32
409 5574 Ljusstakar 1 par, NS, rokokostil, höjd: 18
409 5354 Ljusstakar 1-par, Barockstil, höjd: 26
409 5155 Ljusstakar 1-par, N.S, höjd: 29
409 5099 Ljusstakar 4 st. mässing, bl.a. Ystad Metall
409 9609 Ljusstakar mm. mässing 29 delar
409 5172 Lockurna Kina, höjd: 40
409 5106 Lockurnor 1-par, orientaliska, höjd: 30 (nyprod.)(1st lock lagat)
409 5304 Lodur 1890-tal, höjd: 87
409 5544 Malmkrona 6-armad
409 5465 Månskenslampa , nutida, höjd: 45
409 5576 Martiniglas 6st
409 5240 Matbestick Franska liljan, Ns
409 5086 Matbestick NS, Svensk spets
409 2020 Matbestick Svensk Spets, 19 del silver, 11 st NS
409 9303 Matsalsgrupp 11 del, Bord + 6 stolar + 2 karm + 2 st sideboard, rokokostil
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
409 5415 Matsalsgrupp Gustaviansk stil, 5 del + 3 ilägg
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
409 5394 Matsalsskåp Gustaviansk stil, mahogny, längd: 110, djup: 47, höjd: 165
409 5220 Matsalsskåp Gustaviansk stil, Mahogny, längd: 110, djup: 48, höjd: 160
409 2160 Matsalsskåp Sent 1800-tal, längd: 105 D, 55, höjd: 198
S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
409 5091 Matservis c:a 50 del. Tyskland
409 5578 Matservis c:a 75 del. England
409 5588 Matservis ca 50 del, Rosenthal, "Josephine"
409 5235 Matservis ca 50-del, Tyskland
409 5199 Matservisdelar Rörstrand, ca 60 del
409 5261 Matta gallerimodell, Kina A. F 69x439
409 2293 Matta gallerimodell, Od Hamadan, 330 x 80 (lagning)
S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
409 5420 Matta gallerimodell, Pakistan, 310 x 97
409 5419 Matta Orientalisk, 197 x 104
409 5536 Matta orientalisk, Bidjar, 319x419
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
409 5140 Matta orientalisk, galleri, Old Kayseri 84x230
409 5604 Matta orientalisk, Ghasgai, 137x290
409 5143 Matta orientalisk, Hamadan, 100x190, slitage
409 2440 Matta orientalisk, Karadja, 90x307
409 5436 Matta orientalisk, Kashan, 292x392
S�ldes f�r 6.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
409 5030 Matta orientalisk, Kerman, 390x270
409 2334 Matta orientalisk, Meshed, 245x335 (slitage)
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
409 2455 Matta orientalisk, Nadjafabad, 320x404
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
409 5513 Matta orientalisk, Nain, 127x200
409 5510 Matta orientalisk, Nain, 130x200
409 5509 Matta orientalisk, Nain, 165x248
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
409 5514 Matta orientalisk, Nain, 90x135
409 5144 Matta orientalisk, Old Afghan, 137x200
409 5293 Matta orientalisk, Old Anatol, 90x150
409 2474 Matta orientalisk, old Bachtiari, 130x200
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
409 5294 Matta orientalisk, Old Baluch, 95x183
409 5142 Matta orientalisk, Old Hamadan, 107x160, slitage
409 5538 Matta orientalisk, Old Kaukas, 125x263
409 5537 Matta orientalisk, Old Kaukas, 137x302
409 5610 Matta orientalisk, Old Kaukas, 152x306
409 5602 Matta orientalisk, Old Kaukas, 157x283
409 2477 Matta orientalisk, Old Täbriz, 193x304 (slitage)
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
409 5171 Matta orientalisk, Semi-antik Ninxia, 64x128
409 5001 Matta orientalisk, Semi-antik Turkmen, hatchlou, 149x173
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
409 5029 Mikroskop 2 st. i träfodral, höjd: 35
409 2023 Mockaskedar 12 st silver
409 5126 Nipper div
409 5249 Nubbeglas 9 st. handblåsta
409 2037 Nyckelskåp furu, höjd: 50, 5
409 5205 Nysilver div
409 5616 Oljelavering Bruhm, "Barn" 64, 49x35
409 5279 Oljemålning "Interiör" 50x40
409 2230 Oljemålning "Skolskeppet Köbenhavn" Basse Hellum, 91x62
409 5270 Oljemålning 'Landsbygdskyrka', Rysk, sign 1922, 32x40
409 5037 Oljemålning A. Dahl, 1919, landskap med kyrka, 61x88
409 2595 Oljemålning A. Lennmalm, 1924, insjölandskap, 61x90
409 5049 Oljemålning A. Sandberg, 1914, marin, 58x98
S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
409 2032 Oljemålning AH.90, Interiör, 57x46
409 5487 Oljemålning Åkered, Domherrar, 18 x 29
409 5243 Oljemålning Ann-Marie Ekbom, Landskap, 64 x 47
409 5546 Oljemålning Astrid Tobiasson, 25x34
409 5344 Oljemålning Bertil Nilsson, -52 konstfack, 45x55
409 9246 Oljemålning Bo Von Zweibergk, "Pir" 55x45
409 5102 Oljemålning C B Larsson, vintermotiv, 49x63
409 5064 Oljemålning C. A. Percy, härbren, oramad, 33x32
409 5503 Oljemålning C.A.Strömbäck, 1914, Skator, 49 x 69
409 5105 Oljemålning Carl Luthander, "Stora Värtan", 38x46
409 5065 Oljemålning Doris Hennix, komposition, 22x18
409 2435 Oljemålning Edvin Ollers sign. 1945. 42x53
409 5231 Oljemålning Evert H Duhan, väderkvarnar, 37 x 45
409 5375 Oljemålning Fiskeläge, 26x42
409 5186 Oljemålning Frank Af Petersen, "Jakthundar", 39x53
409 5417 Oljemålning Fritz Smedberg, Hjartdalen Telemarken, -37, 50 x 42
409 2596 Oljemålning G.E. Ekenstjerna, 1925, Älgar, 91x135
409 5158 Oljemålning G.Johansson, "Marin" 63x96
409 5342 Oljemålning Gagnelius, -45, "Stadsbild" 37x55
409 5188 Oljemålning Gott. kallstenius, solnedgång på ängen" 80x125
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
409 5396 Oljemålning Gunnar Wallgren, Malmö 1922, 66x50
409 5440 Oljemålning Hilda Heyman, "Motiv från Bretagne" 23x15
409 5343 Oljemålning Igge K. 54x71
409 5242 Oljemålning Inger Bo, Interiör med kvinna, 48 x 58
409 5598 Oljemålning Insjölandskap med svanar, bär sign Yeend King, 46x62, hålskador
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
409 5292 Oljemålning Interiör, 50x40
409 5369 Oljemålning Italien ?, 1600-tal. Gosse sittande på kudde. 75x63
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
409 2594 Oljemålning J.G.V. Sköldberg, Tjäderspel, 88x126
409 5355 Oljemålning Johan Bladh, "Fäbod" 50x60
409 5353 Oljemålning Johan Bladh, "Rosor" 62x50
409 5208 Oljemålning Mansporträtt, sign, 65x49
409 2416 Oljemålning Nils Carlstedt, "Ekeröslätten" 46x56
409 5101 Oljemålning osign. stadsbild, 85x43
409 5230 Oljemålning Ove Vagn, interiör, 15 x 17
409 5341 Oljemålning P.Nilsson, -50, 50x68
409 2276 Oljemålning porträtt, 32x25
409 5070 Oljemålning Rebscher, ballerina, 59x49
409 8598 Oljemålning Rosa Bonheur, Porträtt, 26x17
S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
409 5506 Oljemålning S.E.Lund, Sydlänskt bymotiv, 48 x 60
409 5189 Oljemålning Sign E Fischerström, 1917, 51x47
409 5191 Oljemålning Sign Smedberg, 1935´, 90x100
409 5507 Oljemålning sign, Hamninlopp med skuta, 60 x 48
409 5504 Oljemålning Sign, Montmartre, 59 x 48
409 5619 Oljemålning signerad 1942, "Äpplen" 20x32
409 5615 Oljemålning signerad 1943, "ryttare" 34x26
409 2415 Oljemålning Tillskriven Anna Nordgren, Inköpskvitto medföljer 38x60
S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
409 5430 Oljemålning Ulla Dejmo, "Samtal kvinnor emellan" 65x75
409 2583 Oljemålning Västkustby, R Nyberg, 60x73
409 5068 Oljemålning Wieselgren, Trädgårdsskjulet, 39x47
409 5122 Oljemålningar 2 st "Paris" Greta Bauman
409 5552 Oljemålningar 2st, Y.Kato, 55x47 (1st med dukskada)
409 5145 Orient mattor 2 st mindre Pakistan/Afghan
409 5560 Överdel till Spegelskänk, Nyrokoko, bemålad, (spegel saknas), längd: 103, höjd: 80
409 5264 Pall snurr höjbar, björk 1910 ca
409 5472 Papperskorg Fornasetti , Milano, höjd: 21
409 5280 Pärlcollier 3 st, Odlade pärlor
409 2312 Parti bestick Ns, Spetsmodell
409 5241 Parti bestick Silver, Bla Rosenholm
409 5162 Parti silver 11 del
409 5207 Pastell Mansporträtt, 48x39
409 5080 Pelarbord höjd: 73
409 5147 Pelarbord 1800-tal, Dia98, höjd: 73
409 2206 Pelarbord Furu, höjd: 73
409 5314 Pelarbord Höj/sänkbart, Dia. 90
409 2151 Pelarbord Mahogny
409 5516 Pelarbord Nyrokoko, höjd: 70
409 5305 Pickelhuva
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
409 5373 Piedestal höjd: 70
409 5397 Piedestal Gustaviansk stil, höjd: 51
409 5303 Piedestal stenskivor, höjd: 75
409 5033 Pigtittare 1800-tal, höjd: 74, (skador)
409 5627 Pinnstolar 4 st
409 5395 Plafond med prismor, Dia40
409 5640 Plafond Prismor, dia60
409 5350 Plunta Oscar I, höjd: 25
409 5163 Pokal Silver, K Anderson, 1919, höjd: 14
409 5387 Pottskåp Bemålad, längd: 44, djup: 44, höjd: 78
409 5411 Prydnadshundar 1 par, England, (1 sk), höjd: 35
409 5154 Prydnadskanoner Ett par, Gjutjärn, längd: 150, höjd: 60
S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
409 5053 Prydnadskopp med fat, Empire
409 5051 Prydnadskopp med fat Meissen
409 5052 Prydnadsurnor ! par, 1800-tal, höjd: 13, + figurin, Dresden
409 5160 Punschmuggar 13 st st silver
409 5161 Punschmuggar 7 st, silver
409 2112 Reliefplatta Rörstrand, Kavalkad, OA, 30 x 34
409 5255 Remmare 12 st
409 5193 Remmare 9+1 st
409 5127 Ringar 18-23k 26 g
409 5059 Salongsbord 1800-tal, mahogny, ovalt, höjd: 75
409 5283 Salongsbord bemålat, 1900 ca dia 73, höjd: 76
409 5177 Salongsbord Björk, Karl Johan-stil
409 5282 Salongsbord Gustaviansk stil, bemålat, 83x46, höjd: 74
409 5625 Salongsbord KJ, masurbjörk, höjd: 76 dia115
S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
409 5181 Salongsbord Nyrokoko
409 5164 Salongsgrupp Jugend, 4 del
409 5123 Satsbord 3 del, rokokostil
409 5457 Sekretär 100x44, höjd: 130 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
409 5100 Sekretär 1800-tal, avlutad furu, längd: 73, djup: 46, höjd: 118
409 5533 Sekretär 1800-tal, Björk, Intarsia, längd: 100, djup: 42, höjd: 126 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
409 5540 Sekretär 1800-tal, björk, längd: 107, djup: 43, höjd: 105, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
409 5526 Sekretär Bemålad, längd: 105, djup: 55, höjd: 93
409 5558 Sekretär Ek, längd: 85, djup: 45, höjd: 101
409 5468 Sekretär Engelsk-stil, längd: 87, djup: 37, höjd: 98
409 5223 Sekretär Gustaviansk stil, Mahogny, längd: 80, djup: 45, höjd: 103
409 5454 Servisdelar 16-del, England
409 5452 Servisdelar c:a 65-del, 'Svarta Sverige' Rörstrand (några med skador)
409 5148 Servisdelar ca 25 del, Blå blom, Gustafsberg
409 5455 Sextant i låda, London 1800-tal
409 5296 Sideboard Gustaviansk stil, längd: 200, djup: 45, höjd: 80
409 5262 Sidenmålningar 4 st. Kina, signerade, 1800-tal, 29x35
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
409 5096 Skål kristall, design Sigvard Bernadotte, höjd: 10
409 5021 Skål Orrefors, kristall, oval, höjd: 15
409 5107 Skålar 2st, Gunnar Nylund, Rörstrand, längd: 10+16
409 5376 Skänk 1800-tal, Omarbetad & bemålad, längd: 110, djup: 48, höjd: 108
409 5380 Skänk Jugend, Bemålad, längd: 103, djup: 45, höjd: 119
409 5167 Skänk Vitmålad, längd: 100, djup: 50, höjd: 101
409 5528 Skåp 1 par, björk med marmorskiva, jugend., höjd: 75
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
409 5390 Skåp 1800-tal, Gustaviansk stil, (nya gångjärn), längd: 94, djup: 30, höjd: 105
409 5520 Skåp Barock, (senare krön & underskåp), längd: 88, djup: 45, höjd: 192
409 5006 Skåp Barockstil, ek svartträ, 1900tal, längd: 190, djup: 76, höjd: 262
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
409 5183 Skåp Ek, Barockstil, längd: 108, djup: 47, höjd: 164
409 5336 Skåp Jugend, furu, längd: 61, djup: 35, höjd: 163
409 5313 Skåp på senare benställning, 1800-tal, mahogny, längd: 70, djup: 38, höjd: 120
409 5309 Skåp på senare benställning, längd: 58, djup: 25, höjd: 66+69
409 5464 Skåp Rustikt, längd: 54, djup: 27, höjd: 182
409 5424 Skåp + låda Tibetansk-stil, höjd: 61
409 5322 Skrin 4st, trä
409 5045 Skrivbord 1800-tal, valnöt, l. 130, djup: 73, höjd: 73
S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
409 5385 Skrivbord Bemålat, längd: 120, djup: 62, höjd: 72
409 5328 Skrivbord Björk, 1930-tal, längd: 158, djup: 55, höjd: 78
409 5323 Skrivbord Ek, Jugend, längd: 130, djup: 66, höjd: 76
409 5463 Skrivbord England, Klaffar, längd: 135, djup: 68, höjd: 79
409 5490 Skrivbord England, längd: 123, djup: 62, höjd: 76
409 5461 Skrivbord England, Mahogny, längd: 115, djup: 64, höjd: 74
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
409 5406 Skrivbord Med uppsats, längd: 90, djup: 50 , höjd: 105
409 5492 Skrivbordsstol England, Skinn
409 5019 Skrivmaskin röd, Olivetti, Valntine
409 5484 Skulptur Berggren, Brons, Modell, höjd: 26
409 5429 Skulptur Buddhahuvud, höjd: 25, metall
409 5649 Skulptur Gips, Fougstedt, höjd: 22 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
409 5482 Skulptur Gips, Sittande modell, höjd: 24
409 5151 Skulptur Häst, Gjutjärn, höjd: 80
409 5426 Skulptur Lejon, Metall, längd: 32
409 5258 Slagbord 1800-tal, England, total längd 140, djup: 76, höjd: 73
409 5357 Smycken 8 del bl.a 18 k
409 5131 Smycken ringar örhängen etc 18k 13, 6
409 5278 Smyckesskrin Intarsia
409 5412 Soffa Karl Johan
409 5624 Soffa KJ, björk, längd: 230
409 5217 Soffa Le Corbusier-kopia, längd: 170
409 5159 Soffa Nyrokoko
409 2181 Soffa Rokokostil, petit point
409 2198 Soffa utdrag, 1800-tal
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
409 5118 Soffbord Hunt Table
409 5218 Soffbord nutida, rökfärgat glas, längd: 117, höjd: 40, (fotnagg)
409 5138 Soffbord Rokokostil, höjd: 60
409 5168 Soffbord signerat.Törneman för N.K, Emalj, längd: 87, djup: 87, höjd: 53
409 5272 Soffbord trä stålben, längd: 160B.72, höjd: 51
409 2179 Spegel höjd: 130 (nyprod)
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
409 2399 Spegel 1800-tal, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], höjd: 120
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
409 5229 Spegel 20-tal, Mahogny, höjd: 117
409 5377 Spegel Förgylld, höjd: 105
409 5330 Spegel Förgylld, höjd: 158
409 5480 Spegel Mässing, höjd: 64
409 5321 Spegel Nyroko, förgylld, höjd: 180 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
409 5119 Spegel Rokokostil, förgylld, höjd: 77
409 5273 Spegel snurrbar, funkis, höjd: 183
409 5435 Spegel + konsolbord, Nyrokoko, höjd: 143 +78
409 2543 Spegelbricka Ns/glas, längd: 35
409 2587 Spegellampetter 1 par, höjd: 42
409 2560 Spelbord 1800-tal, höjd: 78
409 2348 Spelbord 1880-tal, Ek, längd: 90, djup: 45, höjd: 78
409 5284 Spelbord 1890-tal, ek, längd: 89, höjd: 79
409 5450 Spelbord 1890-tal, med tillbehör, sk
409 2068 Spelbord Mahogny, höjd: 78
409 5178 Spelbord Nyrokoko, höjd: 77
409 5327 Spritskåp Allmoge, längd: 66, djup: 24, höjd: 66
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
409 2255 Starkvinsglas 12 + 8 + 8
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
409 5227 Statyett Gips, Stående man, höjd: 50
409 5182 Stol Barockstil
409 5152 Stol Sekelskifte, skulpterad
409 5366 Stol Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. "Arka". Bemålad, svängd genombruten rygg med spjälor. Formgiven 1955. Bredd: 73 cm. Djup: 55 cm. Höjd: 67 cm, sitthöjd: ca 36 cm
409 5515 Stolar 1 par barock
409 2392 Stolar 1 par, 1890-tal
409 2391 Stolar 1 par, Barockstil, (1 fot lös)
409 5405 Stolar 1 par, Chippendalestil
409 5407 Stolar 1 par, senbarock
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
409 5211 Stolar 1 par, senbarock, (en stol, brännstämplad, O. A., bredd: )
409 5541 Stolar 1-par, Gust.stil, sekelskifte (solkigt tyg)
409 5120 Stolar 2 par 1800-tal
409 5121 Stolar 2 st, 1800-tal
409 5388 Stolar 2 st, 1800-tal, bemålade
409 2578 Stolar 4 st, Nyrokoko
409 5573 Stolar 4 st. nyrokoko
409 5184 Stolar 6 st, Karl Johan
S�ldes f�r 3.900 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
409 5134 Stolar 8 st svensk rokokostil, nytillverkade
409 2323 Svärd 2st, Kina
409 5433 Svärd Kina, Märkt med Kungasymboler, (nyprod)
409 5125 Sybord höjd: 76
409 5339 Sybord bemålat, höjd: 62
409 5498 Sybord Jugend, ek, längd: 55, djup: 41, höjd: 76
409 5643 Sybord Lyra, höjd: 75
409 5384 Sybord Nyrokoko, höjd: 77, Ådringsmålat
409 5180 Sybord Sengustaviansk stil, längd: 70, djup: 45, höjd: 72
409 5098 Syltkrukor 2 st. bl.a Höganäs, 6, längd:
409 5060 Syltkrukor 3 st. Höganäs
409 5596 Taburett gustaviansk stil, 1800 tal
409 5113 Taburett Nyrokoko
409 5136 Taburett rokokostil, vitmålad, längd: 140
409 5542 Takarmatur 1800-tal, glas
409 5233 Takarmatur 50/60-tal, glas/teak, höjd: 40
409 5408 Takarmatur Jugend, Mässing, höjd: 85
409 5399 Takarmatur Malm, höjd: 35
409 5035 Takarmatur PH- lampa, Charlottenborg, höjd: 30, dia 46
409 5222 Takarmatur rokokostil, höjd: 80
409 5421 Takarmatur Sekelskifte, höjd: 60
409 5016 Takarmatur sjuarmad, höjd: 82
409 5462 Takarmaturer 2 st, Louis Poulsen,
409 5460 Takarmaturer 2st, "Laterna Danica"
409 5157 Takfotogenlampa med prismor, höjd: 120 Dia60
409 5169 Taklampor 2st, 60/70-tal, plast
409 5531 Tallboy 1800-tal, Mahogny, längd: 98, djup: 50, höjd: 132
S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
409 5245 Tallrikar 7 st. grönt glas
409 5409 Tavla i förgylld ram. 50x40
409 5034 Tavla Kinesisk flicka, tryckt på rispapper, 35x27
409 5027 Tavlor 2 st. faximiler, Bodoni, 56x40
409 5356 Tavlor 2st, 25x13
409 5599 Tavlor 4 st relieftavlor koppar
409 5392 Teckning Futuristisk komposition II. 49x34
409 5116 Teddybjörnar 2 st
409 5004 Tegods 24 del. Rosenthal, Winifred, (nagg)
409 5607 Tegods 6 del KPM
409 5246 Teservis 4 del. NS
409 5054 Teservis 5 del. Kina
409 5063 Text/nothäften Bl. a. Karl Gerhard
409 5150 Trädgårdsfontän Gjutjärn, höjd: 115, Dia62
409 5040 Trädgårdskärra m.ä
409 5031 Trädgårdsmöbel bord + 2 stolar, metall
409 5298 Urna keramik på sockel. Kina sent 1800-tal dia 65, höjd: 85 med sockel
S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
409 5427 Urna kina, höjd: 28
409 5173 Urnor 3st, Kina, höjd: 12+14+17
409 5267 Vägglampetter 1 par förg. trä/mässing, höjd: 34
409 5085 Vägglampetter 1 par, mässing
409 5475 Vägglampetter 1-par, 1800-tal
409 5402 Väggpendyl höjd: 59 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
409 5306 Väggpendyl höjd: 60 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
409 5078 Väggpendyl förgylld, höjd: 50
409 5020 Väggpendyl rokokostil, förgylld, höjd: 60
409 5491 Väggsköld 1800-tal, "Salve", höjd: 80
409 5114 Väggur Tidigt 1900-tal, ek, höjd: 73
409 5483 Vagnskyktor 1-par, 1800-tal
409 5600 Vas Engeström, Gustavsberg, 1915, höjd: 16 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
409 2047 Vas Keramik, höjd: 16, (Stig Lindberg ?)
409 2285 Vas Konstglas, höjd: 19
409 5174 Vaser 1-par, Famille-Noir, 1800-tal, höjd: 30 (skador)
409 5176 Vaser 2st snarlika, Frankrike, höjd: 18
409 5431 Vaser & skålar 4 del, Kina, glas& porslin
409 5522 Väska 1700-tal, broderad siden
409 5024 Vinglas 4 st. Ulrica Hydman-Vallien
409 5563 Vinkanna Rörstrand, Majolica, sekelskifte, höjd: 44
409 5196 Vinkylare WMF, höjd: 24
409 5010 Vitrinskåp mahogny, hyllor saknas, höjd: 196
409 5253 Wiskeyglas 6 st. kristall
409 5295 Yastik old Anatol, 53x107
409 5018 Ytterfoder 1 par, "Tiara" Rörstrand, höjd: 20
409 5458 Ytterfoder 2st, Bo Fajans med underfat + Upsala-Ekeby
409 5523 Ytterfoder 5 st, div
409 5364 Ytterfoder Jugend, höjd: 16, Dia22