Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 20 juni 2022 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1475 5087  Akryl 2 st, Petra Risberg, monogramsignerade -22. Akryl, bildmått: 29x20 cm, yttermått inklusive ram: 42x32 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:41)

1475 2157  Akryl Petra Risberg, Monogramsignerad, daterad -22. Akryl, 40x40 cm, yttermått inklusive ram: 52x52 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:16)

1475 2027  Akvarell Aja Murray-Thorén (1947-2015), Sverige. "Vaxholmsbåt i sikte". Signerad, daterad -88. Akvarell, 48x33 cm, yttermått inklusive ram: 61x46 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:38)

1475 2096  Akvarell Anna Gardell-Ericson (1853-1939), Sverige. Fiskeläge. Signerad. Akvarell, 17x24 cm, yttermått inklusive ram: 19x27 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:19)

1475 2086  Akvarell Astrid Österling (1898-1972), Sverige. Stilleben med rönnbär. Signerad. Akvarell, 27x36cm, yttermått inklusive ram: 39x47cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:21)

1475 2148  Akvarell Birgitta Henricson, Måsar på skär. Signerad. Akvarell, bildmått: 40x51 cm, yttermått inklusive ram: 51x61 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:07)

1475 2054  Akvarell Charlotte Masreliez-Ericsson (f. 1947), Sverige. Signerad. Akvarell, bildmått: 46x37 cm, yttermått inklusive ram: 71x51 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:35)

1475 2064  Akvarell Clara Salander (f. 1922), Sverige. "Blomsterbacke". Signerad, daterad 1977. Akvarell, yttermått inklusive ram: 23x23 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:01)

1475 2141  Akvarell Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Vårbukett med blåsippor". Signerad, daterad 1978. Akvarell, 35x29 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:39)

1475 2101  Akvarell Kid Kumlin (1934-2020), Sverige. Kust. Signerad. Akvarell, bildmått: 51x40 cm, yttermått inklusive ram: 65x53 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:46)

1475 2092  Akvarell Louise Ljubi Lidströmer (f. 1948), Sverige. "Fest". Signerad, daterad 1986. Akvarell, 39x28 cm, yttermått inklusive ram: 53x42 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:30)

1475 2005  Akvarell Mari Söderlund. Signerad, akvarell, Bladets mått: 8x9 cm, yttermått inklusive ram: 28x27

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:37)

1475 2165  Akvarell Maria Ginzburg (f. 1955), Sverige. Landskap. Signerad, daterad 98. Akvarell, bildmått: 36x56cm, yttermått inklusive ram: 52x72cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:12)

1475 2034  Akvarell Marit Wahlström (1921-2010), Sverige. "Sperlongo VII", Italien. Signerad. Akvarell, bildmått: 22x30cm, yttermått inklusive ram: 51x57cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:40)

1475 2015  Akvarell Olga Cronstedt (1908-1994), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad. Akvarell, bildmått: 27x22, yttermått inklusive ram: 45x38 cm. Signerad

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:54)

1475 2039  Akvarell Virginia Larson (1844-1893), Sverige. Kvinna. Monogramsignerad. Akvarell, bildmått: 29x22cm, yttermått inklusive ram: 47x39cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:49)

1475 2030  Blandteknik Annika Eriksson (f. 1956), Sverige. Signerad, daterad -84. Blandteknik, 35x43 cm, yttermått inklusive ram: 52x60 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:10)

1475 2062  Blandteknik Brita Horn-Heybroek (1904-1986), Sverige. Signerad. Blandteknik på duk, yttermått inklusive ram: 64x53 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:36)

1475 2041  Blandteknik Ebba Hedqvist (1909-2001), Sverige. "Uppbrottet". Signerad, daterad -88. Blandteknik, yttermått inklusive ram: 46x58 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:22)

1475 2111  Blandteknik Ebba Hedqvist (1909-2001), Sverige. Abstrakt komposition. Signerad. Blandteknik, papper monterad på plåt, ca 17x19 cm, yttermått inklusive ram: 25x28 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:37)

1475 2117  Blandteknik Ebba Hedqvist (1909-2001), Sverige. Komposition. Signerad. Blandteknik, 13x19 cm, yttermått inklusive ram: 27x32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:30)

1475 2047  Blandteknik Gunilla Kumlin (f. 1938), Sverige. Golfspelare. Signerad. Mixed media, bildmått: 19x24 cm, yttermått inklusive ram: 32x38 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:34)

1475 2159  Blandteknik Karin Luts (1904-1993), Sverige. Kvinna. Signerad. Blandteknik, bildmått: 40x32 cm, yttermått inklusive ram: 62x52

S�ldes f�r 41.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:12)

1475 2161  Blandteknik Olga Terri (1916-2011), Estland. Man på stol. Signerad. Blandteknik, bildmått: 47x30 cm, yttermått inklusive ram: 62x44 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:10)

1475 2070  Blandteknik/collage Madeleine Quist Odgren (f. 1940). Signerad, blandteknik, daterad -69, pannå, 72x59, yttermått inklusive ram: 76x63 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:40)

1475 2160  Etsning Lena Cronqvist (f. 1938), Sverige, daterad. Signerad, numrerad 10/35, "Anna själv". Bildmått: 30x25 cm, yttermått inklusive ram: 51x43 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:11)

1475 2049  Etsning Maud Comstedt (1920-1984), Sverige. "Träd (Baobab II), Kenya". Signerad, numrerad 42/60. Bildmått: 39x49, yttermått inklusive ram: 69x84 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:35)

1475 2077  Etsning Ulla Fries (f. 1946), Sverige. Signerad, daterad 1976, "Flugor". Bildmått: 28x24, yttermått inklusive ram: 48x42 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:21)

1475 2098  Färgetsning Barbro Andréen (f. 1943), Sverige. "Tillsammans". Signerad, daterad -88-97. Bildmått: 32x20 cm, yttermått inklusive ram: 45x34 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:42)

1475 2103  Färgetsning Nanna Sjöström (1949-2018), Åland. Skål. Signerad, numrerad 1/5, daterad -94. Bildmått: 29,5x29,5 cm, yttermått inklusive ram: 52x47 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:05)

1475 2033  Färgetsning Ulrika Jevbratt (f. 1961), Sverige. Signerad, numrerad 63/200, daterad 2002, "vit tulpan". Bildmått: 15x15 cm, yttermått inklusive ram: 46x35 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:40)

1475 2121  Färglitografi Anna Toresdotter (f. 1956), Sverige. Fyr. Signerad, numrerad 10/600, Färglitografi, bildmått: 37x28 cm, yttermått inklusive ram: 67x52 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:03)

1475 2025  Färglitografi Anne Vilsbøll (f. 1951), Danmark. Komposition. Signerad, färglitografi, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Yttermått inklusive ram: 88x63 cm, ramad utan glas

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:17)

1475 2150  Färglitografi Birthe Wesselhöft (f. 1934), Danmark. Signerad, numrerad 70/300. Färglitografi, bildmått: 50x40 cm, yttermått inklusive ram: 70x55 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:47)

1475 2152  Färglitografi Danka Jaworska (f. 1951), Sverige. Signerad, numrerad 84/195, daterad 85. Färglitografi, bildmått: 54x79 cm, yttermått inklusive ram: 72x90 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:09)

1475 2107  Färglitografi Gerda Åkesson (1909-1992), Sverige. Dansös. Signerad, numrerad 8/260, daterad -64. Färglitografi, bildmått: 52x42 cm, yttermått inklusive ram: 70x57 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:40)

1475 2093  Färglitografi Gudrun Rytterlund (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 22/195. Färglitografi, handkolorerad, bildmått: 32x28 cm, yttermått inklusive ram: 58x52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:42)

1475 2106  Färglitografi Helene Hansson-Fahl (f. 1957), Sverige. Signerad, numrerad 147/270. Färglitografi, bildmått: 31x43cm, yttermått inklusive ram: 49x60cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:03)

1475 2087  Färglitografi Ingbritt Irene Lagerberg (f. 1943), Sverige. Stolar. Signerad, numrerad 140/190. Färglitografi. Bladets mått: 28x57cm, yttermått inklusive ram: 41x70cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:11)

1475 2143  Färglitografi Siri Derkert (1888-1973), Sverige. "Kalvarna matas". Signerad. Färglitografi, 43x52 cm, yttermått inklusive ram: 60x67 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:17)

1475 2079  Färglitografi Veronica Leo (f. 1935), Sverige. Signerad, numrerad 99/200, daterad -80. Färglitografi, bildmått: 34x45cm, yttermått inklusive ram: 54x62cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:23)

1475 2097  Färglitografi Yvonne Gerner (f. 1964), Danmark. "All we ever look for". Signerad, daterad 2003. Färglitografi. Bladets mått: 62x42 cm, yttermått inklusive ram: 72x52 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:27)

1475 2149  Gouache Ilon Wikland (f. 1930), Sverige. 1950-tal. Original till omslaget för Astrid Lindgrens "Sunnanäng". Bär dedikation "Till Marianne från Ilon 1963". Bildmått: 25x17,5 cm, yttermått inklusive ram: 38,5x29 cm

S�ldes f�r 22.500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:19)

1475 2014  Oljemålning 2 st, Else Hermansson (1900-1997), Sverige. Signerade, Stockholmsmotiv. Olja på pannå, 21x15cm, yttermått inklusive ram: 24x18cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:38)

1475 2088  Oljemålning Alice Bergström, "Lundagatan i snö". Signerad, daterad 1940. Olja på duk, 24x31 cm, yttermått inklusive ram: 30x38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:27)

1475 2155  Oljemålning Amalia Glanzmann (1884-1976). Signerad, daterad 1973. Olja på pannå, 30x40 cm, yttermått inklusive ram: 42x52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:28)

1475 2057  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, daterad -47. Olja på pannå, 54x45cm, yttermått inklusive ram: 58x49cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:37)

1475 2028  Oljemålning Anna Lindqvist (f. 1958), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 101x88 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:51)

1475 2075  Oljemålning Anna Renström (f. 1970), Sverige. "Jordnära". Signerad, daterad -06. Olja på duk, 34x26 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:53)

1475 2094  Oljemålning Anna-Stina Nilstoft (1928-2017). Signerad. Olja på duk, 80x115 cm, yttermått inklusive ram: 88x125 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:32)

1475 2099  Oljemålning Annicka Lindeberg (1882-1969), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på pannå, 26x30 cm, yttermått inklusive ram: 33x36 cm

1475 2010  Oljemålning Åsa Åkerström (1925-2012), Sverige. "Tidig morgon". Signerad. Olja på pannå, 45x37 cm, yttermått inklusive ram: 48x40 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:11)

1475 2091  Oljemålning Astrid Munthe de Wolfe (f. 1926), Sverige. "Flicka med hatt". Monogramsignerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 62x51 cm

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:34)

1475 2024  Oljemålning Astrid Nordenstam (f. 1942), Sverige. Komposition. Signerad. Olja på duk, uppklistrad på pannå, 24x19 cm, yttermått inklusive ram: 26x21 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:08)

1475 2072  Oljemålning Attie Brahme (1916-2003), Sverige. Högalid. Signerad, daterad -58. Olja på duk, 28x55 cm, yttermått inklusive ram: 31x59 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:06)

1475 2102  Oljemålning Barbro Brange (1931-2021), Sverige. Fiskebodar. Signerad. Olja på duk, 45x54 cm, yttermått inklusive ram: 50x58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:56)

1475 2105  Oljemålning Barbro Brange (1931-2021), Sverige. Vattenpump. Signerad, daterad -85. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 43x36 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:02)

1475 2066  Oljemålning Berta Hansson (1910-1994), Sverige. Monogramsignerad BH, Hässjor. Olja på pannå, 16x23, yttermått inklusive ram: 27x34 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:59)

1475 2026  Oljemålning Beth Zeeh (1911-2004), Sverige. "Apelsinlund Malaga". Signerad. Olja på pannå, 22x28cm, yttermått inklusive ram: 39x45cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:22)

1475 2058  Oljemålning Birgitta Angleryd (f. 1939), Sverige. Waxholmsbåten Norrskär. Signerad, daterad -93. Olja på duk, 54x64 cm, yttermått inklusive ram: 62x73 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:37)

1475 2146  Oljemålning Birgitta Fellbom. Blomster. Signerad, daterad 1989. Olja på duk, 65x54 cm, yttermått inklusive ram: 67x56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:24)

1475 2113  Oljemålning Birgitta Romare Mårtensson. "Sparspis". Signerad, daterad 1986. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 52x48 cm

1475 2080  Oljemålning Birgitta Westberg (f. 1941), Sverige. Komposition. Signerad a tergo. Olja på duk, 61x50cm, oramad

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:34)

1475 2037  Oljemålning Bodil Hedlund (f. 1946), Sverige. Komposition med vas. Signerad. Olja på duk, 96x80, oramad

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:06)

1475 2032  Oljemålning BrittMari Jacobson (1918-1992), Sverige. "Medelhavet". Signerad. Olja på pannå, 37x43 cm, yttermått inklusive ram: 53x61 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:57)

1475 2009  Oljemålning Carin Tham (1888-1967), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad. Olja på pannå, 18x26cm, yttermått inklusive ram: 24x32cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:27)

1475 2127  Oljemålning Caroline Grinda Christensen (1925-2014), Sverige. Låda med äpplen. Signerad, daterad -90, Oramad. Olja på duk, 38x46 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:26)

1475 2004  Oljemålning Cecilia von Gegerfelt (1885-1971), Sverige. Signerad, motiv från Venedig. Olja på duk, 56x40, oramad

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:06)

1475 2052  Oljemålning Charlotte Masreliez-Ericsson (f. 1947), Sverige. "Ensam". Signerad, daterad -89. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 62x82 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:40)

1475 2083  Oljemålning Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Signerad, Syrénknippe. Olja på pannå, 37x43, yttermått inklusive ram: 44x50 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:39)

1475 2011  Oljemålning Dagmar Glemme (f. 1942), Sverige. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 18x24 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:33)

1475 2081  Oljemålning Doris Hennix (1908-1997), Sverige. "Skeppsbron", hamnmotiv. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 53x65 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:16)

1475 2012  Oljemålning Dorothy Ruhne-Sempinski (1908-1973), Sverige. Landskap. Monogramsignerad. Olja på pannå, 31x39cm, yttermått inklusive ram: 51x60cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:19)

1475 2043  Oljemålning Ebba Hedqvist (1909-2001), Sverige. Komposition. Monogramsignerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 76x54 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:49)

1475 2089  Oljemålning Ella Corson, "Solen kommer". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 24x35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:36)

1475 2131  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Blommor i fönstret". Signerad. Olja på duk, 58x47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:26)

1475 2134  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Får, Ihreviken". Signerad, daterad 1968. Olja på duk, 38x64 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:06)

1475 2137  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Rivningskvarter". Signerad, daterad 1971. Olja på duk, 60x30 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:46)

1475 2133  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Vanadislunden". Signerad. Olja på duk, 60x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:53)

1475 2136  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Vinter Vanadislunden". Signerad, daterad 1971. Olja på duk, 57x43 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:38)

1475 2132  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Vinter vid Stallmästargården". Signerad. Olja på duk, 32x54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:39)

1475 2130  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. Nakenstudie. Ej signerad. Olja på duk, 74x58 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:13)

1475 2082  Oljemålning Elna Jacobsson (1894-1985), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad. Olja på duk, 55x47 cm, yttermått inklusive ram: 65x58 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:17)

1475 2128  Oljemålning Elna Jacobsson (1894-1985), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad. Olja på pannå, 21x18 cm, yttermått inklusive ram: 28x26 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 21:06)

1475 2035  Oljemålning Elsa Björk-Liselius (1915-2007), Sverige. Ansikte. Signerad. Olja på pannå, 41x33 cm, oramad

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:12)

1475 2003  Oljemålning Elsa Schultz-Moberger (1879-1978), Sverige. Sommarblomster vid fäbod. Signerad. Olja på duk, 50x40 cm, yttermått inklusive ram: 61x51 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:47)

1475 2120  Oljemålning Else Nordell. Komposition. Signerad, daterad -76. Olja på duk, 100x100 cm, yttermått inklusive ram: 102x102 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:52)

1475 2112  Oljemålning Emilia Barthelson, tillskriven. Monogramsignerad. Olja på pannå, 23x36 cm, yttermått inklusive ram: 43x56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:55)

1475 2090  Oljemålning Emma Tell. Stilleben. Signerad, daterad 1912. Olja på duk, 28x36 cm, yttermått inklusive ram: 44x52 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:50)

1475 2031  Oljemålning Erica Cabbe (1918-2004), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 31x29, yttermått inklusive ram: 52x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:08)

1475 2050  Oljemålning Erica Cabbe (1918-2004), Sverige. Sydländsk by. Signerad. Olja på pannå, 36x50, yttermått inklusive ram: 51x65 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:43)

1475 2068  Oljemålning Eva Bagge (1871-1964), Sverige. "Bofink och citroner", stilleben. Signerad, daterad 1953. Olja på pannå, 27x18 cm, yttermått inklusive ram: 52x43 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:47)

1475 2021  Oljemålning Eva Bagge (1871-1964), Sverige. Interiör. Signerad EB -62. Olja på duk, 41x33 cm, yttermått inklusive ram: 48x40 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:14)

1475 2110  Oljemålning Eva Hallström (1942-1997), Sverige. Monogramsignerad, komposition. Olja på duk, 94x140cm, yttermått inklusive ram: 98x144cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:24)

1475 2122  Oljemålning Eva Sköld. Kroginteriör. Signerad, daterad -68. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 41x65 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:52)

1475 2038  Oljemålning Ewa Durling Borgedahl (1918-2015), Sverige. Signerad, "Vändkuren vid Östersjö brygga". Olja på duk, 46x38cm, yttermått inklusive ram: 48x40cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:08)

1475 2158  Oljemålning Hilda Adele Mikkelsaar (1906-1969), Estland. Utsikt från fönster. Signerad. Olja på pannå, 45x36 cm, yttermått inklusive ram: 62x54 cm

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:25)

1475 2114  Oljemålning Hulda Schenson (1848-1941), Sverige. Signerad, Paris, porträtt. Olja på duk, 40x31cm, yttermått inklusive ram: 48x40cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:53)

1475 2029  Oljemålning Inez Leander (1878-1969), Sverige. Signerad, daterad 1939, skuta, duk på pannå, 21x26, yttermått inklusive ram: 35x40 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:40)

1475 2073  Oljemålning Ingegerd Entoft, "Stilla morgon, Gryt 1982". Signerad, Olja på duk, 64x94, yttermått inklusive ram: 68x98 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:48)

1475 2017  Oljemålning Ingrid Jövinger (1894-1976), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 72x53 cm, yttermått inklusive ram: 97x72 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:16)

1475 2154  Oljemålning Ingrid Rydbeck-Zuhr (1905-2001), Sverige. Cassis. Monogramsignerad, daterad 1929. Olja på pannå, 38x46 cm, yttermått inklusive ram: 50x58 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:33)

1475 2055  Oljemålning Ingrid Sebardt (1909-1985), Sverige. Kust. Signerad, daterad -75. Olja på duk, 36x44, yttermått inklusive ram: 43x52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:36)

1475 2118  Oljemålning Jane Gumpert (1884-1959), Sverige. "På stranden". Signerad, daterad 1930. Olja på pannå, 32x40 cm, yttermått inklusive ram: 38x46 cm

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:48)

1475 2019  Oljemålning Karin Karlsson (1897-1979), Sverige. Signerad, daterad 1956, blomsterstilleben. Olja på pannå, 28x32, yttermått inklusive ram: 33x39 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:50)

1475 2126  Oljemålning Karin Wallin, "Snösmältningstid". Signerad, daterad -07. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 33x38 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:46)

1475 2145  Oljemålning Kerstin Paillard (f. 1977), Sverige. "Sergels Torg III". Signerad, daterad 2016. Olja på duk, 29x29 cm, yttermått inklusive ram: 32x32 ca

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:46)

1475 2048  Oljemålning Kerstin Söderlind. Motiv från Södermalm, Malmgårdsvägen, Stockholm. Signerad K Söderlind, daterad -82. Olja på duk, 32x40 cm, yttermått inklusive ram: 41x49 cm

1475 2065  Oljemålning Linda Gustafsson Nameth (f. 1947), Sverige. "Vykort från Vadstena". Signerad, daterad 2003. Olja på duk, 46x38, yttermått inklusive ram: 57x49 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:28)

1475 2119  Oljemålning Linda Palmér. "En Midsommarnattsdröm". Signerad, daterad -85. Olja på duk, 101x84 cm, yttermått inklusive ram: 103x86 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:11)

1475 2100  Oljemålning Margareta Wallin (1912-1992), Sverige. Jägare. Signerad. Olja på pannå, 53x25 cm, yttermått inklusive ram: 66x39 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:24)

1475 2108  Oljemålning Margareta Wallin (1912-1992), Sverige. Modeller. Signerad. Signerad. Olja på pannå, 44x26 cm, yttermått inklusive ram: 57x38 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:48)

1475 2001  Oljemålning Mariana Falkman (f. 1942), Sverige. Middagssällskap föreställande Charles Aznavour, Lars Edihn, Danny Kaye, Ulf Ekelund och Roger Moore. Målades till Ekelunds 50-årsdag. Signerad och daterad 1982. Olja på duk, 87x135 cm, yttermått inklusive ram: 103x147 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:26)

1475 2008  Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), Sverige. "Fiskarfänget". Signerad. Olja på duk, 37x41 cm, yttermått inklusive ram: 46x49 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:40)

1475 2085  Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), Sverige. "Hundlokor vid staket". Signerad, daterad 1940. Olja på duk, 33x24 cm, yttermått inklusive ram: 42x33 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:05)

1475 2095  Oljemålning Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 70x100 cm, yttermått inklusive ram: 77x106 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:59)

1475 2156  Oljemålning Petra Risberg, komposition. Signerad. Bildmått: 64x48 cm, yttermått inklusive ram: 104x74 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:02)

1475 2036  Oljemålning Signe Barth (1895-1982), Sverige. Stilleben med frukter. Signerad, daterad -46. Olja på pannå, 23x30 cm, yttermått inklusive ram: 38x46 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:30)

1475 2109  Oljemålning Theresia Sandström (1893-1981), Sverige. Signerad, daterad 1912. Olja på duk, 44x86, yttermått inklusive ram: 60x100 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:25)

1475 2061  Oljemålning Ulla Wale (1914-2008), Sverige. Gotland. Signerad. Olja på duk, 60x72 cm, yttermått inklusive ram: 71x84 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:55)

1475 2078  Pastell Evy Låås (1923-1999), Sverige. Signerad. Bildmått: 32x40 cm, yttermått inklusive ram: 35x43 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:28)

1475 2053  Pastell Evy Låås (1923-1999), Sverige. Stilleben. Signerad. Bladets mått: 30x34 cm, yttermått inklusive ram: 43x45 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:20)

1475 2002  Pastell Tyra Lundgren (1897-1979), Sverige. Stilleben. Signerad. 20x27cm, yttermått inklusive ram: 34x40cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:02)

1475 2147  Porslinstavlor 2 st, Heljä Liukko-Sundström (f. 1938), Finland. Arabia, Finland. 23x11 cm, oramade

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:18)

1475 2084  Skulptur Barbro Bäckström (1939-1990), Sverige. "Avstannad rörelse". Aluminium. Monogramsignerad, numrerad 95/100, daterad 1966. Höjd: 21,5 inkl sockel

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:46)

1475 2051  Skulptur Britta Nehrman (1901-1978), Sverige. Flicka. Brons. Monogramsignerad, 1936. Höjd: 14cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:22)

1475 2169  Skulptur Gips, Alice Nordin (1871-1948), Sverige. Tre flickor. P Ipsen, Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:03)

1475 2168  Skulptur Ruth Milles (1873-1941), Sverige. "Flitiga Kajsa". 1911. Gips. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:04)

1475 2123  Teckning Lenke Rothman (1929-2008), Sverige. Signerad, daterad 1980. Bladets mått: 17x12 cm, yttermått inklusive ram: 23x18 cm

1475 2144  Träsnitt Maja Fjaestad (1873-1961), Sverige. Flickhuvud, handtryck ex. 52, smörpapper. Bladets mått: 35x37 cm, yttermått inklusive ram: 53x55 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:06)

1475 2124  Vävnad Elsa Montell-Saanio (1926-2019), Finland. Rana, "Yö tunturissa", ull, Lapin Raanu, Finland. Etikettmärkt. 160x45 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:24)

1475 2044  Vävnad Riitta Suomi, Finland. "Lunarosa", Sylvi Salonen OY. Monogramsignerad. Vävnad, yttermått inklusive ram: 77x76cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:46)