1475 5087 Akryl 2 st, Petra Risberg, monogramsignerade -22. Akryl, bildmått: 29x20 cm, yttermått inklusive ram: 42x32 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:41)
1475 2157 Akryl Petra Risberg, Monogramsignerad, daterad -22. Akryl, 40x40 cm, yttermått inklusive ram: 52x52 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:16)
1475 2027 Akvarell Aja Murray-Thorén (1947-2015), Sverige. "Vaxholmsbåt i sikte". Signerad, daterad -88. Akvarell, 48x33 cm, yttermått inklusive ram: 61x46 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:38)
1475 2096 Akvarell Anna Gardell-Ericson (1853-1939), Sverige. Fiskeläge. Signerad. Akvarell, 17x24 cm, yttermått inklusive ram: 19x27 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:19)
1475 2086 Akvarell Astrid Österling (1898-1972), Sverige. Stilleben med rönnbär. Signerad. Akvarell, 27x36cm, yttermått inklusive ram: 39x47cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:21)
1475 2148 Akvarell Birgitta Henricson, Måsar på skär. Signerad. Akvarell, bildmått: 40x51 cm, yttermått inklusive ram: 51x61 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:07)
1475 2054 Akvarell Charlotte Masreliez-Ericsson (f. 1947), Sverige. Signerad. Akvarell, bildmått: 46x37 cm, yttermått inklusive ram: 71x51 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:35)
1475 2064 Akvarell Clara Salander (f. 1922), Sverige. "Blomsterbacke". Signerad, daterad 1977. Akvarell, yttermått inklusive ram: 23x23 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:01)
1475 2141 Akvarell Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Vårbukett med blåsippor". Signerad, daterad 1978. Akvarell, 35x29 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:39)
1475 2101 Akvarell Kid Kumlin (1934-2020), Sverige. Kust. Signerad. Akvarell, bildmått: 51x40 cm, yttermått inklusive ram: 65x53 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:46)
1475 2092 Akvarell Louise Ljubi Lidströmer (f. 1948), Sverige. "Fest". Signerad, daterad 1986. Akvarell, 39x28 cm, yttermått inklusive ram: 53x42 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:30)
1475 2005 Akvarell Mari Söderlund. Signerad, akvarell, Bladets mått: 8x9 cm, yttermått inklusive ram: 28x27
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:37)
1475 2165 Akvarell Maria Ginzburg (f. 1955), Sverige. Landskap. Signerad, daterad 98. Akvarell, bildmått: 36x56cm, yttermått inklusive ram: 52x72cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:12)
1475 2034 Akvarell Marit Wahlström (1921-2010), Sverige. "Sperlongo VII", Italien. Signerad. Akvarell, bildmått: 22x30cm, yttermått inklusive ram: 51x57cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:40)
1475 2015 Akvarell Olga Cronstedt (1908-1994), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad. Akvarell, bildmått: 27x22, yttermått inklusive ram: 45x38 cm. Signerad
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:54)
1475 2039 Akvarell Virginia Larson (1844-1893), Sverige. Kvinna. Monogramsignerad. Akvarell, bildmått: 29x22cm, yttermått inklusive ram: 47x39cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:49)
1475 2030 Blandteknik Annika Eriksson (f. 1956), Sverige. Signerad, daterad -84. Blandteknik, 35x43 cm, yttermått inklusive ram: 52x60 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:10)
1475 2062 Blandteknik Brita Horn-Heybroek (1904-1986), Sverige. Signerad. Blandteknik på duk, yttermått inklusive ram: 64x53 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:36)
1475 2041 Blandteknik Ebba Hedqvist (1909-2001), Sverige. "Uppbrottet". Signerad, daterad -88. Blandteknik, yttermått inklusive ram: 46x58 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:22)
1475 2111 Blandteknik Ebba Hedqvist (1909-2001), Sverige. Abstrakt komposition. Signerad. Blandteknik, papper monterad på plåt, ca 17x19 cm, yttermått inklusive ram: 25x28 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:37)
1475 2117 Blandteknik Ebba Hedqvist (1909-2001), Sverige. Komposition. Signerad. Blandteknik, 13x19 cm, yttermått inklusive ram: 27x32 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:30)
1475 2047 Blandteknik Gunilla Kumlin (f. 1938), Sverige. Golfspelare. Signerad. Mixed media, bildmått: 19x24 cm, yttermått inklusive ram: 32x38 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:34)
1475 2159 Blandteknik Karin Luts (1904-1993), Sverige. Kvinna. Signerad. Blandteknik, bildmått: 40x32 cm, yttermått inklusive ram: 62x52
S�ldes f�r 41.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:12)
1475 2161 Blandteknik Olga Terri (1916-2011), Estland. Man på stol. Signerad. Blandteknik, bildmått: 47x30 cm, yttermått inklusive ram: 62x44 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:10)
1475 2070 Blandteknik/collage Madeleine Quist Odgren (f. 1940). Signerad, blandteknik, daterad -69, pannå, 72x59, yttermått inklusive ram: 76x63 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:40)
1475 2160 Etsning Lena Cronqvist (f. 1938), Sverige, daterad. Signerad, numrerad 10/35, "Anna själv". Bildmått: 30x25 cm, yttermått inklusive ram: 51x43 cm
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:11)
1475 2049 Etsning Maud Comstedt (1920-1984), Sverige. "Träd (Baobab II), Kenya". Signerad, numrerad 42/60. Bildmått: 39x49, yttermått inklusive ram: 69x84 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:35)
1475 2077 Etsning Ulla Fries (f. 1946), Sverige. Signerad, daterad 1976, "Flugor". Bildmått: 28x24, yttermått inklusive ram: 48x42 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:21)
1475 2098 Färgetsning Barbro Andréen (f. 1943), Sverige. "Tillsammans". Signerad, daterad -88-97. Bildmått: 32x20 cm, yttermått inklusive ram: 45x34 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:42)
1475 2103 Färgetsning Nanna Sjöström (1949-2018), Åland. Skål. Signerad, numrerad 1/5, daterad -94. Bildmått: 29,5x29,5 cm, yttermått inklusive ram: 52x47 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:05)
1475 2033 Färgetsning Ulrika Jevbratt (f. 1961), Sverige. Signerad, numrerad 63/200, daterad 2002, "vit tulpan". Bildmått: 15x15 cm, yttermått inklusive ram: 46x35 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:40)
1475 2121 Färglitografi Anna Toresdotter (f. 1956), Sverige. Fyr. Signerad, numrerad 10/600, Färglitografi, bildmått: 37x28 cm, yttermått inklusive ram: 67x52 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:03)
1475 2025 Färglitografi Anne Vilsbøll (f. 1951), Danmark. Komposition. Signerad, färglitografi, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Yttermått inklusive ram: 88x63 cm, ramad utan glas
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:17)
1475 2150 Färglitografi Birthe Wesselhöft (f. 1934), Danmark. Signerad, numrerad 70/300. Färglitografi, bildmått: 50x40 cm, yttermått inklusive ram: 70x55 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:47)
1475 2152 Färglitografi Danka Jaworska (f. 1951), Sverige. Signerad, numrerad 84/195, daterad 85. Färglitografi, bildmått: 54x79 cm, yttermått inklusive ram: 72x90 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:09)
1475 2107 Färglitografi Gerda Åkesson (1909-1992), Sverige. Dansös. Signerad, numrerad 8/260, daterad -64. Färglitografi, bildmått: 52x42 cm, yttermått inklusive ram: 70x57 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:40)
1475 2093 Färglitografi Gudrun Rytterlund (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 22/195. Färglitografi, handkolorerad, bildmått: 32x28 cm, yttermått inklusive ram: 58x52 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:42)
1475 2106 Färglitografi Helene Hansson-Fahl (f. 1957), Sverige. Signerad, numrerad 147/270. Färglitografi, bildmått: 31x43cm, yttermått inklusive ram: 49x60cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:03)
1475 2087 Färglitografi Ingbritt Irene Lagerberg (f. 1943), Sverige. Stolar. Signerad, numrerad 140/190. Färglitografi. Bladets mått: 28x57cm, yttermått inklusive ram: 41x70cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:11)
1475 2143 Färglitografi Siri Derkert (1888-1973), Sverige. "Kalvarna matas". Signerad. Färglitografi, 43x52 cm, yttermått inklusive ram: 60x67 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:17)
1475 2079 Färglitografi Veronica Leo (f. 1935), Sverige. Signerad, numrerad 99/200, daterad -80. Färglitografi, bildmått: 34x45cm, yttermått inklusive ram: 54x62cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:23)
1475 2097 Färglitografi Yvonne Gerner (f. 1964), Danmark. "All we ever look for". Signerad, daterad 2003. Färglitografi. Bladets mått: 62x42 cm, yttermått inklusive ram: 72x52 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:27)
1475 2149 Gouache Ilon Wikland (f. 1930), Sverige. 1950-tal. Original till omslaget för Astrid Lindgrens "Sunnanäng". Bär dedikation "Till Marianne från Ilon 1963". Bildmått: 25x17,5 cm, yttermått inklusive ram: 38,5x29 cm
S�ldes f�r 22.500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:19)
1475 2014 Oljemålning 2 st, Else Hermansson (1900-1997), Sverige. Signerade, Stockholmsmotiv. Olja på pannå, 21x15cm, yttermått inklusive ram: 24x18cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:38)
1475 2088 Oljemålning Alice Bergström, "Lundagatan i snö". Signerad, daterad 1940. Olja på duk, 24x31 cm, yttermått inklusive ram: 30x38 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:27)
1475 2155 Oljemålning Amalia Glanzmann (1884-1976). Signerad, daterad 1973. Olja på pannå, 30x40 cm, yttermått inklusive ram: 42x52 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:28)
1475 2057 Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, daterad -47. Olja på pannå, 54x45cm, yttermått inklusive ram: 58x49cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:37)
1475 2028 Oljemålning Anna Lindqvist (f. 1958), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 101x88 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:51)
1475 2075 Oljemålning Anna Renström (f. 1970), Sverige. "Jordnära". Signerad, daterad -06. Olja på duk, 34x26 cm, oramad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:53)
1475 2094 Oljemålning Anna-Stina Nilstoft (1928-2017). Signerad. Olja på duk, 80x115 cm, yttermått inklusive ram: 88x125 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:32)
1475 2099 Oljemålning Annicka Lindeberg (1882-1969), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på pannå, 26x30 cm, yttermått inklusive ram: 33x36 cm
1475 2010 Oljemålning Åsa Åkerström (1925-2012), Sverige. "Tidig morgon". Signerad. Olja på pannå, 45x37 cm, yttermått inklusive ram: 48x40 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:11)
1475 2091 Oljemålning Astrid Munthe de Wolfe (f. 1926), Sverige. "Flicka med hatt". Monogramsignerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 62x51 cm
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:34)
1475 2024 Oljemålning Astrid Nordenstam (f. 1942), Sverige. Komposition. Signerad. Olja på duk, uppklistrad på pannå, 24x19 cm, yttermått inklusive ram: 26x21 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:08)
1475 2072 Oljemålning Attie Brahme (1916-2003), Sverige. Högalid. Signerad, daterad -58. Olja på duk, 28x55 cm, yttermått inklusive ram: 31x59 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:06)
1475 2102 Oljemålning Barbro Brange (1931-2021), Sverige. Fiskebodar. Signerad. Olja på duk, 45x54 cm, yttermått inklusive ram: 50x58 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:56)
1475 2105 Oljemålning Barbro Brange (1931-2021), Sverige. Vattenpump. Signerad, daterad -85. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 43x36 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:02)
1475 2066 Oljemålning Berta Hansson (1910-1994), Sverige. Monogramsignerad BH, Hässjor. Olja på pannå, 16x23, yttermått inklusive ram: 27x34 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:59)
1475 2026 Oljemålning Beth Zeeh (1911-2004), Sverige. "Apelsinlund Malaga". Signerad. Olja på pannå, 22x28cm, yttermått inklusive ram: 39x45cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:22)
1475 2058 Oljemålning Birgitta Angleryd (f. 1939), Sverige. Waxholmsbåten Norrskär. Signerad, daterad -93. Olja på duk, 54x64 cm, yttermått inklusive ram: 62x73 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:37)
1475 2146 Oljemålning Birgitta Fellbom. Blomster. Signerad, daterad 1989. Olja på duk, 65x54 cm, yttermått inklusive ram: 67x56 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:24)
1475 2113 Oljemålning Birgitta Romare Mårtensson. "Sparspis". Signerad, daterad 1986. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 52x48 cm
1475 2080 Oljemålning Birgitta Westberg (f. 1941), Sverige. Komposition. Signerad a tergo. Olja på duk, 61x50cm, oramad
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:34)
1475 2037 Oljemålning Bodil Hedlund (f. 1946), Sverige. Komposition med vas. Signerad. Olja på duk, 96x80, oramad
S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:06)
1475 2032 Oljemålning BrittMari Jacobson (1918-1992), Sverige. "Medelhavet". Signerad. Olja på pannå, 37x43 cm, yttermått inklusive ram: 53x61 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:57)
1475 2009 Oljemålning Carin Tham (1888-1967), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad. Olja på pannå, 18x26cm, yttermått inklusive ram: 24x32cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:27)
1475 2127 Oljemålning Caroline Grinda Christensen (1925-2014), Sverige. Låda med äpplen. Signerad, daterad -90, Oramad. Olja på duk, 38x46 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:26)
1475 2004 Oljemålning Cecilia von Gegerfelt (1885-1971), Sverige. Signerad, motiv från Venedig. Olja på duk, 56x40, oramad
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:06)
1475 2052 Oljemålning Charlotte Masreliez-Ericsson (f. 1947), Sverige. "Ensam". Signerad, daterad -89. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 62x82 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:40)
1475 2083 Oljemålning Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Signerad, Syrénknippe. Olja på pannå, 37x43, yttermått inklusive ram: 44x50 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:39)
1475 2011 Oljemålning Dagmar Glemme (f. 1942), Sverige. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 18x24 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:33)
1475 2081 Oljemålning Doris Hennix (1908-1997), Sverige. "Skeppsbron", hamnmotiv. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 53x65 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:16)
1475 2012 Oljemålning Dorothy Ruhne-Sempinski (1908-1973), Sverige. Landskap. Monogramsignerad. Olja på pannå, 31x39cm, yttermått inklusive ram: 51x60cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:19)
1475 2043 Oljemålning Ebba Hedqvist (1909-2001), Sverige. Komposition. Monogramsignerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 76x54 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:49)
1475 2089 Oljemålning Ella Corson, "Solen kommer". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 24x35 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:36)
1475 2131 Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Blommor i fönstret". Signerad. Olja på duk, 58x47 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:26)
1475 2134 Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Får, Ihreviken". Signerad, daterad 1968. Olja på duk, 38x64 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:06)
1475 2137 Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Rivningskvarter". Signerad, daterad 1971. Olja på duk, 60x30 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:46)
1475 2133 Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Vanadislunden". Signerad. Olja på duk, 60x50 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:53)
1475 2136 Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Vinter Vanadislunden". Signerad, daterad 1971. Olja på duk, 57x43 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:38)
1475 2132 Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Vinter vid Stallmästargården". Signerad. Olja på duk, 32x54 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:39)
1475 2130 Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. Nakenstudie. Ej signerad. Olja på duk, 74x58 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:13)
1475 2082 Oljemålning Elna Jacobsson (1894-1985), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad. Olja på duk, 55x47 cm, yttermått inklusive ram: 65x58 cm
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:17)
1475 2128 Oljemålning Elna Jacobsson (1894-1985), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad. Olja på pannå, 21x18 cm, yttermått inklusive ram: 28x26 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 21:06)
1475 2035 Oljemålning Elsa Björk-Liselius (1915-2007), Sverige. Ansikte. Signerad. Olja på pannå, 41x33 cm, oramad
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:12)
1475 2003 Oljemålning Elsa Schultz-Moberger (1879-1978), Sverige. Sommarblomster vid fäbod. Signerad. Olja på duk, 50x40 cm, yttermått inklusive ram: 61x51 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:47)
1475 2120 Oljemålning Else Nordell. Komposition. Signerad, daterad -76. Olja på duk, 100x100 cm, yttermått inklusive ram: 102x102 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:52)
1475 2112 Oljemålning Emilia Barthelson, tillskriven. Monogramsignerad. Olja på pannå, 23x36 cm, yttermått inklusive ram: 43x56 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:55)
1475 2090 Oljemålning Emma Tell. Stilleben. Signerad, daterad 1912. Olja på duk, 28x36 cm, yttermått inklusive ram: 44x52 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:50)
1475 2031 Oljemålning Erica Cabbe (1918-2004), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 31x29, yttermått inklusive ram: 52x50 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:08)
1475 2050 Oljemålning Erica Cabbe (1918-2004), Sverige. Sydländsk by. Signerad. Olja på pannå, 36x50, yttermått inklusive ram: 51x65 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:43)
1475 2068 Oljemålning Eva Bagge (1871-1964), Sverige. "Bofink och citroner", stilleben. Signerad, daterad 1953. Olja på pannå, 27x18 cm, yttermått inklusive ram: 52x43 cm
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:47)
1475 2021 Oljemålning Eva Bagge (1871-1964), Sverige. Interiör. Signerad EB -62. Olja på duk, 41x33 cm, yttermått inklusive ram: 48x40 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:14)
1475 2110 Oljemålning Eva Hallström (1942-1997), Sverige. Monogramsignerad, komposition. Olja på duk, 94x140cm, yttermått inklusive ram: 98x144cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:24)
1475 2122 Oljemålning Eva Sköld. Kroginteriör. Signerad, daterad -68. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 41x65 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:52)
1475 2038 Oljemålning Ewa Durling Borgedahl (1918-2015), Sverige. Signerad, "Vändkuren vid Östersjö brygga". Olja på duk, 46x38cm, yttermått inklusive ram: 48x40cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:08)
1475 2158 Oljemålning Hilda Adele Mikkelsaar (1906-1969), Estland. Utsikt från fönster. Signerad. Olja på pannå, 45x36 cm, yttermått inklusive ram: 62x54 cm
S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:25)
1475 2114 Oljemålning Hulda Schenson (1848-1941), Sverige. Signerad, Paris, porträtt. Olja på duk, 40x31cm, yttermått inklusive ram: 48x40cm
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:53)
1475 2029 Oljemålning Inez Leander (1878-1969), Sverige. Signerad, daterad 1939, skuta, duk på pannå, 21x26, yttermått inklusive ram: 35x40 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:40)
1475 2073 Oljemålning Ingegerd Entoft, "Stilla morgon, Gryt 1982". Signerad, Olja på duk, 64x94, yttermått inklusive ram: 68x98 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:48)
1475 2017 Oljemålning Ingrid Jövinger (1894-1976), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 72x53 cm, yttermått inklusive ram: 97x72 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:16)
1475 2154 Oljemålning Ingrid Rydbeck-Zuhr (1905-2001), Sverige. Cassis. Monogramsignerad, daterad 1929. Olja på pannå, 38x46 cm, yttermått inklusive ram: 50x58 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:33)
1475 2055 Oljemålning Ingrid Sebardt (1909-1985), Sverige. Kust. Signerad, daterad -75. Olja på duk, 36x44, yttermått inklusive ram: 43x52 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:36)
1475 2118 Oljemålning Jane Gumpert (1884-1959), Sverige. "På stranden". Signerad, daterad 1930. Olja på pannå, 32x40 cm, yttermått inklusive ram: 38x46 cm
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:48)
1475 2019 Oljemålning Karin Karlsson (1897-1979), Sverige. Signerad, daterad 1956, blomsterstilleben. Olja på pannå, 28x32, yttermått inklusive ram: 33x39 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:50)
1475 2126 Oljemålning Karin Wallin, "Snösmältningstid". Signerad, daterad -07. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 33x38 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:46)
1475 2145 Oljemålning Kerstin Paillard (f. 1977), Sverige. "Sergels Torg III". Signerad, daterad 2016. Olja på duk, 29x29 cm, yttermått inklusive ram: 32x32 ca
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:46)
1475 2048 Oljemålning Kerstin Söderlind. Motiv från Södermalm, Malmgårdsvägen, Stockholm. Signerad K Söderlind, daterad -82. Olja på duk, 32x40 cm, yttermått inklusive ram: 41x49 cm
1475 2065 Oljemålning Linda Gustafsson Nameth (f. 1947), Sverige. "Vykort från Vadstena". Signerad, daterad 2003. Olja på duk, 46x38, yttermått inklusive ram: 57x49 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:28)
1475 2119 Oljemålning Linda Palmér. "En Midsommarnattsdröm". Signerad, daterad -85. Olja på duk, 101x84 cm, yttermått inklusive ram: 103x86 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:11)
1475 2100 Oljemålning Margareta Wallin (1912-1992), Sverige. Jägare. Signerad. Olja på pannå, 53x25 cm, yttermått inklusive ram: 66x39 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:24)
1475 2108 Oljemålning Margareta Wallin (1912-1992), Sverige. Modeller. Signerad. Signerad. Olja på pannå, 44x26 cm, yttermått inklusive ram: 57x38 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:48)
1475 2001 Oljemålning Mariana Falkman (f. 1942), Sverige. Middagssällskap föreställande Charles Aznavour, Lars Edihn, Danny Kaye, Ulf Ekelund och Roger Moore. Målades till Ekelunds 50-årsdag. Signerad och daterad 1982. Olja på duk, 87x135 cm, yttermått inklusive ram: 103x147 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:26)
1475 2008 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), Sverige. "Fiskarfänget". Signerad. Olja på duk, 37x41 cm, yttermått inklusive ram: 46x49 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:40)
1475 2085 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), Sverige. "Hundlokor vid staket". Signerad, daterad 1940. Olja på duk, 33x24 cm, yttermått inklusive ram: 42x33 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:05)
1475 2095 Oljemålning Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 70x100 cm, yttermått inklusive ram: 77x106 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:59)
1475 2156 Oljemålning Petra Risberg, komposition. Signerad. Bildmått: 64x48 cm, yttermått inklusive ram: 104x74 cm
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:02)
1475 2036 Oljemålning Signe Barth (1895-1982), Sverige. Stilleben med frukter. Signerad, daterad -46. Olja på pannå, 23x30 cm, yttermått inklusive ram: 38x46 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:30)
1475 2109 Oljemålning Theresia Sandström (1893-1981), Sverige. Signerad, daterad 1912. Olja på duk, 44x86, yttermått inklusive ram: 60x100 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:25)
1475 2061 Oljemålning Ulla Wale (1914-2008), Sverige. Gotland. Signerad. Olja på duk, 60x72 cm, yttermått inklusive ram: 71x84 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:55)
1475 2078 Pastell Evy Låås (1923-1999), Sverige. Signerad. Bildmått: 32x40 cm, yttermått inklusive ram: 35x43 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:28)
1475 2053 Pastell Evy Låås (1923-1999), Sverige. Stilleben. Signerad. Bladets mått: 30x34 cm, yttermått inklusive ram: 43x45 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:20)
1475 2002 Pastell Tyra Lundgren (1897-1979), Sverige. Stilleben. Signerad. 20x27cm, yttermått inklusive ram: 34x40cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:02)
1475 2147 Porslinstavlor 2 st, Heljä Liukko-Sundström (f. 1938), Finland. Arabia, Finland. 23x11 cm, oramade
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:18)
1475 2084 Skulptur Barbro Bäckström (1939-1990), Sverige. "Avstannad rörelse". Aluminium. Monogramsignerad, numrerad 95/100, daterad 1966. Höjd: 21,5 inkl sockel
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:46)
1475 2051 Skulptur Britta Nehrman (1901-1978), Sverige. Flicka. Brons. Monogramsignerad, 1936. Höjd: 14cm
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:22)
1475 2169 Skulptur Gips, Alice Nordin (1871-1948), Sverige. Tre flickor. P Ipsen, Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:03)
1475 2168 Skulptur Ruth Milles (1873-1941), Sverige. "Flitiga Kajsa". 1911. Gips. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:04)
1475 2123 Teckning Lenke Rothman (1929-2008), Sverige. Signerad, daterad 1980. Bladets mått: 17x12 cm, yttermått inklusive ram: 23x18 cm
1475 2144 Träsnitt Maja Fjaestad (1873-1961), Sverige. Flickhuvud, handtryck ex. 52, smörpapper. Bladets mått: 35x37 cm, yttermått inklusive ram: 53x55 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:06)
1475 2124 Vävnad Elsa Montell-Saanio (1926-2019), Finland. Rana, "Yö tunturissa", ull, Lapin Raanu, Finland. Etikettmärkt. 160x45 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:24)
1475 2044 Vävnad Riitta Suomi, Finland. "Lunarosa", Sylvi Salonen OY. Monogramsignerad. Vävnad, yttermått inklusive ram: 77x76cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:46)