Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 5 april 2021 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1389 9071  Akryl Catrin Johansson, "Swiss cows". Signerad, akryl på duk, 40x50 cm, oramad

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:17)

1389 9063  Akryl Dominyka Usvaiskaya (f. 1991), Sverige. "Blue poison dart frogs", monogramsignerad. Signerad a tergo, akryl på duk, 40x40 cm, oramad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:03)

1389 9062  Akryl Dominyka Usvaiskaya (f. 1991), Sverige. "Yellow poison dart frog". Signerad a tergo, akryl på duk, 40x50 cm, oramad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:01)

1389 9084  Akryl Nikolai Walordy, "Joshua Tree". Signerad Niko, akryl, ca 66x42 cm, yttermått inklusive ram: 71x44 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:39)

1389 9083  Akryl Nikolai Walordy, "Nature Vibes". Signerad Niko, akryl, 36x54 cm, yttermått inklusive ram: 38x56 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:38)

1389 9517  Akvarell E Heinertz, 45x35, yttermått inklusive ram: 63x54, akvarell. Signerad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:22)

1389 8392  Akvarell Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Verso a verso, 32x41, yttermått inklusive ram: 53x60, akvarell

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:31)

1389 1047  Akvarell Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. "Hötorget". Signerad, daterad 1946. Akvarell, 46x62cm, yttermått inklusive ram: 64x79cm

S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:24)

1389 9294  Akvareller 2 st, Italien. Signerade, olika konstnärer. Motivet: 18x29, yttermått inklusive ram: 35x45, akvarell

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:38)

1389 9275  Akvareller 3 st, Martin Säflund (1894-1976), Sverige. Landskap i vårvinter. Signerade. Akvarell, motivet: ca 8x12 cm - 10-15 cm, yttermått inklusive ram: 10x14-12x17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:09)

1389 9164  Altarljusstakar ett par, barockstil, mässing, nutida. Höjd: 78 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:16)

1389 9598  Ampel Mässing/glaskupa. Diameter: 26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:29)

1389 9485  Appliquer Ett par, mässing. Höjd: 33cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:58)

1389 9629  Armband silver, 1957, Stockholm, Vikt: ca 15 g. Längd: 8 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:07)

1389 8206  Armband silver, Mexico, Los Castillo, bärnsten, med säkerhetskedja. Diameter: 6cm. Vikt: 51,9g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:20)

1389 6249  Armbandsur 18k guld, Tissot 1853, quartz. 18k guld. Diameter: 22x33mm, läderband, lås i doublé, bruttovikt: 31g

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:34)

1389 8210  Armring 14K, Mexico. Diameter: 7cm, vikt: 27g.

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:35)

1389 9186  Assietter 9 st, Rörstrand. Diameter: 21 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:13)

1389 9173  Bajonetter 2 st. Längd: ca 55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:30)

1389 9169  Barometer + klocka, Schatz, mässing. Diameter: ca 16 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:23)

1389 9405  Barstolar 3 st

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:42)

1389 9504  Bidé omkring sekelskiftet 1900. Längd: 50, höjd: 44 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:40)

1389 9026  Blandteknik 2 st, Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Troll, yttermått inklusive ram: 42x34 respektive 48x36 cm. Signerad

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:47)

1389 8040  Blandteknik 3 st, Hjalmar Westerberg. Signerade. Motivet: 28x44-30x49, yttermått inklusive ram: 39x55-47x64cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:33)

1389 9317  Blandteknik Bengt Dimming (1919-2004), komposition med fåglar, 72x100 cm, yttermått inklusive ram: 78x106 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:16)

1389 8711  Blandteknik Bokstav, antik. Ej signerad. Motivet: 18x14, yttermått inklusive ram: 29x29 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:38)

1389 9086  Blandteknik Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Liquid green". Signerad a tergo. Mixed media akryl/epoxy på duk, 20x20 cm, oramad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:43)

1389 9443  Blandteknik Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Pojke i hatt. Signerad, daterad -75. Motivet: 22x25, yttermått inklusive ram: 40x51 ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:38)

1389 9450  Blandteknik Tom Krestesen (f. 1927), Danmark. Komposition. Signerad, daterad -84. Motivet: ca 100x70 cm, yttermått inklusive ram: 105x75 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:41)

1389 9502  Blomsterbord bemålad, plåtinsats. Bredd: 75, djup: 23 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:30)

1389 9296  Bojan Japan. Höjd: 11,5 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:26)

1389 9518  Bojan Kina. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:54)

1389 9633  Bokhylleskåp String, för vägg, teak, 2 st skåp + 21 hyllplan. Bredd: 79 cm, djup: 30 cm, höjd: 89 cm

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 21:07)

1389 9631  Bokhylleskåp String, skåp, vitrin, hyllor. Bredd: 78 cm, djup: 41 cm, höjd: 99 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:54)

1389 9054  Bokhyllesystem Cado, skåp & hyllor, Teak, Poul Cadovius (1911-2011), Danmark. Bredd: 80 cm, djup: 40 cm, höjd: 85 cm

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:19)

1389 9630  Bokstöd ett par, Järn. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:59)

1389 9309  Bokverk 15 st, Albert Engström (1869-1940), Sverige. Uggleupplagan.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:50)

1389 8416  Bord med låda, Furu, 1800-tal. Bredd: 48, djup: 48 cm, höjd: 69 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:57)

1389 8480  Bordsfotogenlampa Gusum, mässing. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:53)

1389 9179  Bordslampa höjd: ca 50 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:58)

1389 9190  Bordslampa Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, Reijmyre glasbruk, modell 1819- Fot i glas med invertes bubblor. Höjd: 24 cm. Skärm medföljer

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:28)

1389 9407  Bordslampa Kina, fd penselvas. Höjd: 65 ca

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:18)

1389 9472  Bordslampa Omgjord fotogenlampa, saknar kupa, mässing. Höjd: 50cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:59)

1389 8660  Bordslampfot bemålat glas, träsockel. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:04)

1389 8454  Bordslampfot Flygsfors. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:41)

1389 8733  Bordslampfot Tenn, 1920-tal. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:06)

1389 9180  Bordslampfötter ett par, mässing. Höjd: ca 42 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:57)

1389 8294  Bordslystrar ett par, Gustaviansk stil. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:19)

1389 9182  Bordstabletter 5 st, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, 40x30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:10)

1389 9222  Bricka + 6 koppar på fot + vas, 8 delar, cloissonné, Persien. Längd: 32 cm. Höjd: 9-21 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:30)

1389 9619  Bricka Jugend, nysilver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 55x32 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:36)

1389 9184  Brickor 2 st, nysilver. Längd: 36-45 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:20)

1389 9300  Broscher 6 st, silver, dekor med bland annat Citriner & opal. Längd: 3,5-4,5, Vikt: ca 40 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:01)

1389 9194  Burkar med lock 22 st, apotekskrus, Holland. "Librium". Glaserad keramik. Diameter: ca 10 cm. Höjd: ca 10 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:56)

1389 9193  Burkar med lock 30 st, apotekskrus, Holland. "Librium". Glaserad keramik. Diameter: ca 10 cm. Höjd: ca 10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:24)

1389 9187  Burkar med lock 30 st, apotekskrus, Holland. "Librium". Glaserad keramik. Diameter: ca 10 cm. Höjd: ca 10 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:11)

1389 9561  Byrå England. Bredd: 66 cm. Djup: 40 cm. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 21:08)

1389 9535  Byrå sengustaviansk stil, mahogny. Bredd: 77, djup: 50 cm, höjd: 90 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:03)

1389 9290  Byrå Sengustaviansk, Bemålad. Bredd: 117, bredd: 58, höjd: 84 cm, nyckel

S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:12)

1389 9457  Champagneglas 8 st. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:43)

1389 9209  Crèmekoppar 6 st. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:18)

1389 9431  Dalahäst höjd: 17 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:24)

1389 9543  Drum table England. Diameter: 51, höjd: 59 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:46)

1389 9170  Duschblandare modell äldre, förkromad. Längd: 185 cm, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:42)

1389 9474  Eldset mässing. Höjd: 62 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:12)

1389 9584  Elementskydd 3 st, Trä/rotting. Längd: 110. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:57)

1389 8758  Etagebord omkring 1900, mahogny. Bredd: 59. Djup: 58 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:59)

1389 9491  Etagehylla sent 1800-tal. Bredd: 52, djup: 34 cm, höjd: 120 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:59)

1389 9257  Etsning Emil Ekman (1880-1951), Sverige. "Ensam på hafvet", motiv med fullriggare. Signerad. Plåten ca 16x25 cm, yttermått inklusive ram: 39x58 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:58)

1389 9444  Etsning Evert Lundquist (1904-1994). Signerad, numrerad 32/50, "Kvinna med fruktkorg", 33x20, yttermått inklusive ram: 52x36 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:57)

1389 2159  Etsning Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. Självporträtt. Signerad, numrerad 1/30, oramat löst blad. Bladets mått: 38x28 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:17)

1389 9440  Etsningar 3 st, Franco Aguggiaro, Flicka & Gumma, yttermått inklusive ram: 35x25 - 40x55 cm. Signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:20)

1389 9586  Fågelbad Alabaster. Diameter: 27, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:55)

1389 9507  Färgetsning Edlef ter Haar Romeny (1926-2017), Sverige. Signerad, numrerad 18/25, daterad -74. Motivet: 24x25, yttermått inklusive ram: 47x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:04)

1389 8589  Färgetsning Nissan Engel (f. 1931), Israel. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Motivet: 55x40cm, yttermått inklusive ram: 80x62cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:22)

1389 9003  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Paradis II", 1989, Haskel 226. Signerad, numrerad 11/90. Oramat löst blad, etsning + handkolorering. Bladets mått: 87,5x68 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:26)

1389 9004  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Paradis II", 1989, Haskel 226. Signerad, numrerad 30/90. Oramat löst blad, etsning + handkolorering. Bladets mått: 87,5x68 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:10)

1389 8002  Färgetsning Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Signerad, numrerad 37/50. Etsning + handkolorering. Bladets mått: ca 50x40 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:37)

1389 9038  Färglitografi 4 st, Halmstadsgruppen. Stellan Mörner/Waldemar Lorentzon/Sven Jonson/Axel Olson, Signerad, 308/310. Motivet: 31x40 cm, yttermått inklusive ram: 41x52

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:31)

1389 9195  Färglitografi Andreas Lundblad. Signerad, numrerad 37/90, motivet: 26x23 cm, yttermått inklusive ram: 37x30 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:07)

1389 9377  Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. 192x290, bladets mått: 43x30 cm. Signerad, oramad

1389 9375  Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Signerad, numrerad 193/290, bladets mått: 43x30 cm, oramad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:39)

1389 9378  Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Signerad, numrerad 195/290. Bladets mått: 59x43 cm, oramad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:33)

1389 9196  Färglitografi Arvo Luik (f. 1949), Estland. Jordgubbar. Signerad, numrerad 12/200. Motivet: 34x52cm, yttermått inklusive ram: 55x70 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:39)

1389 8137  Färglitografi Åsa Wängelin (f. 1957), Sverige. Signerad, numrerad 2/20. Motivet: 73x58cm, yttermått inklusive ram: 94x77cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:21)

1389 9243  Färglitografi Bengt Böckman (1926-2014), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 57/99, daterad 1972, mm; 46x36 cm, yttermått inklusive ram: 70x50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:27)

1389 9520  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 192/200. Motivet: 34x41, yttermått inklusive ram: 47x57 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:15)

1389 8015  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 153/200. Motivet: 77x56, yttermått inklusive ram: 97x72 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:21)

1389 9597  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 63/100. Motivet: 70x50, yttermått inklusive ram: 89x68 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:33)

1389 8016  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 96/200. Motivet: 73x55, yttermått inklusive ram: 89x70 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:21)

1389 9032  Färglitografi Berta Hansson (1910-1994), Sverige. Signerad, numrerad 158/360. Motivet: 51x40cm, yttermått inklusive ram: 68x56cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:35)

1389 9315  Färglitografi Björn Krestesen (f. 1951), Sverige. "Spanska lekar XV". Signerad, numrerad 48/135, daterad -88. Motivet: ca 21x28 cm, yttermått inklusive ram: 42x48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:17)

1389 9310  Färglitografi Björn Krestesen (f. 1951), Sverige. Stilleben med blå skål. Signerad, numrerad 40/135, daterad -88. Motivet: 57x44 cm, yttermått inklusive ram: 69x54 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:23)

1389 9199  Färglitografi Curt Hillfon (f. 1943), Sverige. "Vågrörelse", komposition. Signerad, numrerad 81/100, motivet: 65x51 cm, yttermått inklusive ram: 81x67 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:33)

1389 2164  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. HC-upplaga (hors de commerce). Signerad, Stockholm. Motivet: 47x55cm, yttermått inklusive ram: 56x75cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:26)

1389 2130  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Utsikt mot Riddarholmen. Signerad, numrerad 64/360. Motivet: 45x55, yttermått inklusive ram: 69x78 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:28)

1389 9361  Färglitografi Franco Costa (f. 1934), Italien. "All Clear At The Start". Komposition med segelbåtar. Signerad, numrerad 19/30 (AP). Motivet: 60x80 cm, yttermått inklusive ram: 68x87 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:08)

1389 9367  Färglitografi Franco Costa (f. 1934), Italien. "Waiting for the start". Komposition med segelbåtar. Signerad, numrerad 187/250. Motivet: 80x60 cm, yttermått inklusive ram: 87x68 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:00)

1389 9087  Färglitografi Guillermo Arizta, "Mescalitos". Signerad, numrerad 27/30. Motivet: 42x31 cm, yttermått inklusive ram: 81x68 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:44)

1389 9009  Färglitografi Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Signerad, numrerad 355/360. Motivet: 40x49cm, yttermått inklusive ram: 56x64cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:36)

1389 8057  Färglitografi Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Signerad, numrerad 34/40. Motivet: 34x50, yttermått inklusive ram: 49x65cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:57)

1389 9312  Färglitografi Ingvar Nibfelt, "Under bildande". Signerad, numrerad 16/30, daterad -87. Motivet: 29x35 cm, yttermått inklusive ram: 44x48 cm

1389 2021  Färglitografi Jussi Taipaleenmäki (f. 1948), Sverige. Signerad, numrerad HC 17/25, "Dagar i Österlen". Motivet: 80x55, yttermått inklusive ram: 93x66 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:32)

1389 9371  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 32/385, daterad -93. Motivet: 33x40, yttermått inklusive ram: 53x59 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:56)

1389 8588  Färglitografi Karl Momen (f. 1935), träd. Signerad, numrerad 2/18, daterad mm: 56x66, yttermått inklusive ram: 77x57cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:27)

1389 8051  Färglitografi Lindorm Liljefors (1909-1985), Sverige. Signerad, numrerad 111/360. Motivet: 37x52cm, yttermått inklusive ram: 58x71cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:16)

1389 9273  Färglitografi Lothar Quinte (1923-2000), Tyskland, efter. Gelb. Ej signerad. Motivet: 44x44 cm, yttermått inklusive ram: 62x59 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:24)

1389 9482  Färglitografi Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Interiör "A & BCDEF". Signerad, numrerad 43/99, daterad 1972. Oramat löst blad, 74x58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:34)

1389 8100  Färglitografi Mac Hamilton (f. 1952), Sverige. Signerad, numrerad 156/450, Stilleben. Motivet: 44x63, yttermått inklusive ram: 75x92cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:57)

1389 8443  Färglitografi Maria Boczewska (f. 1940), Polen. Signerad, numrerad 58/350. Motivet: 30x35cm, yttermått inklusive ram: 41x45cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:45)

1389 9316  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Komposition. Signerad, numrerad 240/250, daterad -71. Motivet: 52x41 cm, yttermått inklusive ram: 64x52 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:17)

1389 9554  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad Martina, Rivieran, son91/100. Motivet: 58x54, yttermått inklusive ram: 77x70 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:49)

1389 9320  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 283/380. Motivet: ca 39x46 cm, yttermått inklusive ram: 54x75 cm

1389 9321  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 338/400, daterad -68. Motivet: ca 37x49 cm, yttermått inklusive ram: 55x70 cm

1389 2081  Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. "Europa". Signerad, numrerad 22/50, daterad -74. Motivet: 40x87, yttermått inklusive ram: 56x103 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:17)

1389 9313  Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 102/260. Motivet: 35x55 cm, yttermått inklusive ram: 48x65 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:58)

1389 9344  Färglitografi Olof Thunman (1879-1944), Sverige. Skärgårdstall, tryckt signatur. Ej signerad, yttermått inklusive ram: 50x48

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:37)

1389 9267  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Ej signerad. Bladets mått: 31x23 cm, yttermått inklusive ram: 47x38

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:54)

1389 9354  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 8/210. Bladets mått: 60x80, yttermått inklusive ram: 77x106 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:28)

1389 8528  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 120/136. Motivet: 32x52cm, yttermått inklusive ram: 46x64cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:36)

1389 9264  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Stortorget. Signerad, numrerad 143/310. Motivet: 35x37cm, yttermått inklusive ram: 53x55cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:56)

1389 8687  Färglitografi sign Sandelin, AP, yttermått inklusive ram: 65x66 cm. Signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:07)

1389 8580  Färglitografi Staffan Hallström (1914-1976), Sverige. Signerad, numrerad 105/130, yttermått inklusive ram: 47x97cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:58)

1389 8046  Färglitografi Stephen Clark (f. 1953), Sverige. Signerad, numrerad 6/360, skepp. Motivet: 67x43cm, yttermått inklusive ram: 88x63cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:06)

1389 9462  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, numrerad 316/360, oramat löst blad. Bladets mått: 48x77 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:11)

1389 9246  Färglitografi Ulf Gripenholm (f. 1943), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 96/275. Bladets mått: 58x40 cm, yttermått inklusive ram: 66x45 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:41)

1389 9035  Färglitografier 3 st, Maria Boczewska (f. 1940), Polen. Signerade, 360-upplaga. Motivet: 18x15cm, yttermått inklusive ram: 37x33cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:44)

1389 9248  Färglitografier 4 st, Carl Fredrik Reuterswärd (1934-2016), Sverige. "Abrakadabra". Figurkompositioner. Signerad, numrerad 91/200. Motivet: ca 42x53 cm respektive 53x42 cm. Yttermått inklusive ram: ca 51x61 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:22)

1389 9441  Färglitografier 4 st, Vladimir Beck (f. 1943), yttermått inklusive ram: 37x33 - 78x71 cm. Signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:20)

1389 9244  Färglitografier Oidentifierad konstnär. Sommarmotiv, Signerad, numrerad 113/140 respektive 114/170, daterad 1996. Motivet: 38x30 cm, yttermått inklusive ram: 47x35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:19)

1389 9311  Färgserigrafi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 150/280, daterad 1965. Motivet: ca 26x44 cm, yttermått inklusive ram: 40x57 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:04)

1389 9476  Fårsax + brännjärn, modell äldre. Längd: 23-44 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:35)

1389 8174  Fat + ask med lock kina. Diameter: 9-17 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:01)

1389 9384  Fat + dryckesbägare, 5 delar, Tenn, bland annat Jack Zan, diameter: 10-22,5, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:39)

1389 9014  Fat + skålar, 5 + 2 st, Paratiisi, Birger Kaipiainen (1915-1988), Finland. Arabia, Finland. Diameter: 16-16,5 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:23)

1389 9401  Fat + vaser, 3 delar, Imari porslin, diameter: 30, höjd: 15 cm

1389 9433  Fat 2 st, Porslin, Gallerkant. Diameter: 25 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:24)

1389 8658  Fat 3 st, Imaridekor. Diameter: 21-30 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:07)

1389 9515  Fat Ekeby, Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sverige. Diameter: 38 cm

1389 8176  Fat Lergods. Diameter: 22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:02)

1389 8151  Fat Upsala-Ekeby, Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. 25x26 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:20)

1389 9429  Fat Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Diameter: 17cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:59)

1389 9538  Fåtölj 1950-tal

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:38)

1389 8166  Fåtölj Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Modell 401

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:57)

1389 8313  Fåtölj Nyrokoko

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:41)

1389 8258  Fåtöljer 1 par + 1 fotpall, Rokokostil

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:28)

1389 9376  Figurin omkring 1900, Bing & Grøndahl, Kägelspelare. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:31)

1389 9541  Fiskbestick 24 delar, i Etui, England, nysilver

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:53)

1389 9621  Fisktallrikar 6 st, Arabia, Crayfish. Diameter: 26 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:04)

1389 8486  Flakonger 3 st, 1800-tal, Silver / kristall. Höjd: ca 8-9 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:59)

1389 9043  Flaskschatull låsbart, med tre flaskor. Höjd: 29cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:19)

1389 9411  Frukostkoppar 3 st, med fat, Fiesta, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia. Målad dekor i koboltblått. Signerade Arabia Finland UP. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:06)

1389 9556  Glas 12+ 4 st, Etsad dekor. Höjd: 7-8 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:48)

1389 9323  Glas 2 + 4 st, Odelberg, Kosta. Höjd: 11-16 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:38)

1389 9422  Glas 2 st, Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 17-19 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:14)

1389 9221  Glas 5+ 3 st, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Niva + Aslak, Iittala, Finland. Höjd: 7-14 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:28)

1389 9217  Glas 6 st, etsad dekor. Höjd: 12,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:43)

1389 9557  Glas 6+ 4+ 1 delar, skål Iittala, Blått glas. Höjd: 9-18 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:27)

1389 9512  Glas Pippimodell, 6+ 6 st. Höjd: 10-13 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:30)

1389 9291  Glasmålning Kina, Kvinna, 50x33, yttermått inklusive ram: 57x40 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:46)

1389 9524  Glasmålning Kvinna, omkring 1900,45x36, yttermått inklusive ram: 58x49 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:43)

1389 9230  Glasservisdelar 27 delar, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Brass (Gutår), Åfors. 2+ 2+ 2+ 2+ 2+ 2+ 2+ 2+ 4+ 7 st. Höjd: 5,5-17 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:05)

1389 9285  Glasservisdelar 35 delar, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. "Diamant", Kosta. Höjd: 7,5-13 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:34)

1389 8458  Glasservisdelar ca 50 delar, Orrefors. Höjd: 7-13,5cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:51)

1389 8722  Glastallrikar 18 st. Diameter: 22 cm

1389 9262  Globlampa höjd: 55 cm

1389 9551  Golvlampa mässing. Höjd: 157

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:40)

1389 8376  Golvlampa Trä, Barockstil. Höjd: ca 175

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 21:05)

1389 9496  Golvspegel Vit, 140x42 cm

1389 9618  Grafiskt blad Drottning Kristina. Ej signerad. Motivet: 18x13, oramat löst blad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:55)

1389 9076  Grafiskt blad Gicléetryck, Bengt Bengtsson, "Comic Girl". Signerad, numrerad 15/50. Motivet: 37x27 cm, yttermått inklusive ram: 52x42 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:29)

1389 9069  Grafiskt blad Gicléetryck, Håkan Lindskog (f. 1945), Sverige. "Kustbrissonate". Signerad, numrerad 60/100. Motivet: ca 27x37 cm, yttermått inklusive ram: 42x52 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:13)

1389 9079  Grafiskt blad Gicléetryck, Jonas Lundh (f. 1965), Sverige. "Hus". Signerad, numrerad 77/100. Motivet: ca 27x37 cm, yttermått inklusive ram: 38x52 cm

1389 9067  Grafiskt blad Gicléetryck, Jonas Nilsson (f. 1968), Sverige. "Räv". Signerad, numrerad 173/180. Motivet: ca 37x27 cm, yttermått inklusive ram: 51x42 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:10)

1389 9451  Grafiskt blad Oidentifierad konstnär. Skog. Signerad, daterad 1963. Motivet: 28x21, yttermått inklusive ram: 58x48 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:50)

1389 9295  Grafiskt blad Picasso, ej signerad, eftertryck. Motivet: 27x37, yttermått inklusive ram: 39x54 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:44)

1389 8201  Gravyr F Bartolozzi. Motivet: 30x41, yttermått inklusive ram: 42x57 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:07)

1389 9274  Gravyr Kolorerad, Place de Monte Cavallo Rom, bladets mått: 29x42, yttermått inklusive ram: 42x57 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:01)

1389 9519  Grytor 2 st, bland annat Finel, Finland. Diameter: 16-20 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:29)

1389 9550  Hallbyrå rokokostil, mahogny. Bredd: 38, djup: 31 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:52)

1389 9382  Hänglås + vaxljussax, 2 delar, modell äldre. Längd: 10-17 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:36)

1389 9499  Hängskåp 1800-tal. Bredd: 40, djup: 20 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:38)

1389 9487  Hörnskåp 1827. Bredd: 105, djup: 64 cm, höjd: 211 cm

S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:50)

1389 8263  Hörnskåp 1920-tal. Bredd: 97 cm. Djup: 54 cm, höjd: 165 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:33)

1389 8311  Hörnskåp England, Idegran. Höjd: 179

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:41)

1389 9325  Huggare modell äldre. Längd: 84 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:13)

1389 9455  Jardiniere + vaser, 3 delar, Porslin, nutida. Längd: 34. Höjd: 19-29 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:15)

1389 9396  Jardiniere 2 delar, Upsala Ekeby, lergods, 1900-talets mitt. Svart och grön glasyr, diameter 24 cm. Höjd: 9,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:05)

1389 9608  Jardiniere längd: 34cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:06)

1389 9012  Jardiniere Patinerad gulmetall, jugend. Längd: 48cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:14)

1389 8564  Jordglob "Fysisk-Politiska Jordglob". Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:42)

1389 9308  Kaffekanna Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:57)

1389 9024  Kaffekoppar med fat 11st, + sockerskål & gräddkanna, Rosenthal. Höjd: 7cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:28)

1389 9215  Kaffeservis 10 koppar med fat, "Sylvia", Bavaria

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:08)

1389 9305  Kaffeservisdelar 21 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen. 11 koppar med fat, 10 assietter, II-sortering

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:07)

1389 9635  Kaffeservisdelar 22 delar, Royal Albert

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:04)

1389 9414  Kaffeservisdelar ca 18 delar, Blå Blom, reliefdekor i underglasyrblått mot vit botten, Gustavsberg

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:13)

1389 9583  Kandelabrar ett par, Porslin, + skål. Diameter: 25, höjd: 36 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:29)

1389 9526  Kandelabrar Ett par, sent 1800-tal, bemålad metall / sten. Höjd: 67 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:29)

1389 9399  Kapsylöppnare andhuvud i gulmetall, ej märkt. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:07)

1389 9059  Karaff 7 delar, med glas, Italien. Höjd: 5-28cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:46)

1389 9216  Karaffer 2 st, glas och kristall. Höjd: 22-23,5cm, silvermontering

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:19)

1389 9061  Karmstol 1940-tal

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:30)

1389 9188  Karmstol Gemla fabriker, böjträ, sitthöjd: ca 47 cm. Höjd: 80 cm, bredd: 59 cm

1389 8179  Karmstol Rokokostil

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:09)

1389 8608  Karmstolar Ett par jugend.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:52)

1389 8629  Karmstolar Ett par, ek.

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:22)

1389 8617  Karmstolar Ett par, Gustaviansk stil.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:02)

1389 9034  Karmstolar Ett par, rokokostil

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:29)

1389 8213  Kedja 14K, modell: Figaro, Italien. Längd: 48cm, vikt: 20,6g.

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:38)

1389 9189  Kelim ca 222x296 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:37)

1389 9580  Kolonn diameter: 25 cm, höjd: 41 cm

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 21:01)

1389 9419  Koppar 5 delar. Diameter: 11-23 cm

1389 9623  Kryddburkar 2 st, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Rörstrand, proslinsburkar med trälock. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:37)

1389 8424  Kuriosa silver, 4 delar, fat + penna + druvsax + dosa. Vikt: ca 100g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:06)

1389 9177  Kuverttallrikar 12st, jultallrikar, Skultuna. Diameter: 28cm

1389 8525  Lackaskar 6 st, Längd: 15-28cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:28)

1389 9413  Lampbord England. Bredd: 46, djup: 46 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:23)

1389 9537  Lampbord Ett par, England, Idegran / skinn. Bredd: 56. Djup: 48 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:24)

1389 9392  Lampetter Ett par, Mässing / brons, skärmar i alabaster. Höjd: 50 - 60. Bredd: 75 ca

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:14)

1389 9168  Lanternor 2 st, koppar. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:49)

1389 9319  Lås järn. Längd: 21 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:41)

1389 9406  Läslampa Empirestil. Höjd: 65 ca

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:54)

1389 9525  Läslampa sengustaviansk stil, borrad. Höjd: 57 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:04)

1389 9475  Leksaker 2 delar, modell äldre, Häst med vagn & Brandbil. Längd:

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:31)

1389 9439  Litografier 2 st, Ladugårdsgärdet, yttermått inklusive ram: 31x40 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:02)

1389 9393  Litografier 2 st, Napoleon, Mahognyramar, yttermått inklusive ram: 55x40 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:04)

1389 9276  Litografiska blad 2 st, Kolorerade, yttermått inklusive ram: 43x51 & 53x61 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:35)

1389 9333  Ljuslykta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lusthuset Nyckelviken. Signerad, daterad 1993, "Ex. Nr119". Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:29)

1389 9435  Ljusplåtar ett par, mässing, kompletterad. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:21)

1389 9359  Ljusplåtar ett par, mässing. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:31)

1389 9391  Ljusskulptur Leif Tjerned (f. 1942), Sverige. Signerad. Plastfilm på plexiglas, metallstomme. Höjd: 200 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:48)

1389 9390  Ljusskulptur Leif Tjerned (f. 1942), Sverige. Signerad. Plastfilm på plexiglas, metallstomme. Höjd: 206 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:46)

1389 9284  Ljusstakar 2 par, bland annat Skultuna. Höjd: 15-20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:31)

1389 8716  Ljusstakar 3 st, mässing, Torben Örskov. Höjd: 19-27 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:46)

1389 9398  Ljusstakar 4 st, Skultuna, mässing, märkta. Höjd: ca 8-11 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:37)

1389 9360  Ljusstakar 5 st, Tenn. Höjd: 7-20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:35)

1389 8730  Ljusstakar Ett par, "Coberg", metall. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:01)

1389 9203  Ljusstakar ett par, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:35)

1389 9183  Ljusstakar ett par, lyrformad fot, gulmetall. Höjd: ca 15 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:21)

1389 9539  Ljusstakar Ett par, mässing, Keijser västerås. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:13)

1389 8397  Ljusstakar ett par, silver, Sterling. Höjd: 9 cm, bruttovikt: ca 352g

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:37)

1389 8387  Ljusstakar ett par, trä. Höjd: 41 cm

1389 8282  Ljusstake Smide. Höjd: 40cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 21:03)

1389 8510  Ljusstake Taserud, Trä. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:00)

1389 9434  Lockdosa Capodimonte, Napoli. Längd: 25. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:13)

1389 7537  Lockurnor Ett par, 1800-tal, Kina. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:23)

1389 9489  Matbord Gustaviansk stil. Diameter: 122, höjd: 75 + 2 st iläggsskivor

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:24)

1389 9471  Matsalsgrupp 9 delar, Rokokostil. Diameter: 114cm. Höjd: 74cm, 3x30cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:14)

1389 8522  Matsalsgrupp 9 delar. Längd: 136 cm. Djup: 110 cm. Höjd: 74 cm, bordet har två utdragsskivor (2x60cm)

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:25)

1389 9233  Matservis 26 delar, Josephine, Rosenthal

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:40)

1389 9028  Matservisdelar 16 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Atlanta, Gustavsberg, flintporslin. Längd: 19-25cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:57)

1389 9513  Matservisdelar 45 delar, "Pomona", Portmeiron, England

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:16)

1389 9302  Matta 125x204

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:19)

1389 8368  Matta 200x295 cm

1389 9446  Matta Linum, Triveso, 70x260 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:44)

1389 9347  Matta orientalisk, 110x198 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:16)

1389 9484  Matta orientalisk, 127x190 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:15)

1389 9348  Matta orientalisk, 132x243 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:52)

1389 9327  Matta orientalisk, 135x251 cm

1389 8573  Matta orientalisk, 156x234 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:12)

1389 9465  Matta orientalisk, 158x223 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:58)

1389 9453  Matta orientalisk, 185x285 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:43)

1389 8555  Matta orientalisk, 188x285 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:27)

1389 9334  Matta orientalisk, Gabbeh, 190x218 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:42)

1389 9336  Matta orientalisk, Galleri, 111x350 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:44)

1389 9340  Matta orientalisk, Galleri, 80x290 cm

1389 9345  Matta orientalisk, Galleri, 88x283 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:15)

1389 9332  Matta orientalisk, Hamadan, 120x210 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:01)

1389 9602  Matta orientalisk, Indoafshar, 125x185

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:53)

1389 9601  Matta orientalisk, Indoafshar, 128x200 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:08)

1389 9352  Matta orientalisk, Mir, 285x376 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:30)

1389 9555  Matta orientalisk, Pakistan, Bochara, 193x276 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:51)

1389 9605  Matta Röllakan, 142x201 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:49)

1389 9483  Matta Röllakan, 245x344 cm

S�ldes f�r 29.000 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:34)

1389 9604  Mattor Kina, 2 st, 78x132 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:16)

1389 9326  Miniatyrglob Tidigt 1900-tal, Wagner & Debes Leipzig. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:58)

1389 9421  Mockakoppar 10 st, Rosenthal

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:04)

1389 9052  Mynt ca 35st, Tyresö Lokalkommun. Längd: ca 6,5 cm. Djup: 0,7 cm, höjd: 6,5 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:46)

1389 9582  Notställ Jugend. Längd: 43, djup: 29 cm, höjd: 82 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:30)

1389 9281  Oljemålning 1800-tal, Bedjande kvinna, ej signerad. Olja på duk, 75x54. Yttermått inklusive ram: 99x79 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:23)

1389 8677  Oljemålning August Sedelin (1850-1910), Sverige. Signerad, daterad 1906, byggnad, duk på pannå, 31x45, yttermått inklusive ram: 45x59 cm

1389 9505  Oljemålning Bertel Bertel-Nordström (1884-1967), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 24x19 cm, yttermått inklusive ram: 34x27 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:55)

1389 8427  Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Pojke. Signerad. Olja på duk, 68x35 cm, yttermått inklusive ram: 87x52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:08)

1389 8029  Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Signerad. Olja på duk, 97x31, yttermått inklusive ram: 117x51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:04)

1389 9611  Oljemålning Carl Deelsbo (1892-1990), Sverige. Gran Canaria. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 41x49 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:39)

1389 9613  Oljemålning Carl Moe (1889-1942), Norge. Fjällandskap. Signerad. Olja på duk, 23x35 cm, yttermått inklusive ram: 40x53 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:38)

1389 9255  Oljemålning Carlström. Ornäs stugan, Dalarna. Signerad. Olja på duk, 69x99 cm, yttermått inklusive ram: 85x115 cm

1389 9197  Oljemålning Carsten Engström (1941-2004), Sverige. Komposition med fågel. Diameter: 21 cm, yttermått inklusive ram: 33x33 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:33)

1389 8352  Oljemålning Charles Pattison, kustlandskap. Olja på pannå. Signerad, 13x21, yttermått inklusive ram: 37x454 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:02)

1389 9514  Oljemålning E Heinertz, Signerad. Olja på pannå, 45x37, yttermått inklusive ram: 58x49 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:09)

1389 1043  Oljemålning Ernst Henseler (1852-1940), Tyskland. Bondkvinna. Signerad, daterad 1886. Olja på pannå, 26x21 cm, yttermått inklusive ram, : 38x34 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:12)

1389 9442  Oljemålning G Lindström, Kvinna. Signerad, daterad 1955. Olja på duk, 63x51, yttermått inklusive ram: 75x63 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:10)

1389 9477  Oljemålning Gunnar Frössén (f. 1948), Sverige. Signerad, daterad a tergo 1995. Olja på pannå, 18x32, yttermått inklusive ram: 22x36 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:22)

1389 9508  Oljemålning Gunnar Johnsson (1917-2007), Sverige. Komposition. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 40x65 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:21)

1389 8147  Oljemålning Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Signerad, daterad 82. Stilleben. Olja på pannå, 13x7, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:16)

1389 7453  Oljemålning Ingvar Groth. Skogsmotiv, Munkebierg. Signerad I Groth. Olja på duk, 100x83cm, yttermått inklusive ram: 115x98cm

1389 9438  Oljemålning Jan Quant, "Bodar & Båtar". Signerad. Olja på duk, 31x39, yttermått inklusive ram: 38x45 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:11)

1389 9260  Oljemålning Johan Lundgren (1920-1989), Sverige, tillskriven. Motiv med fiskebod vid sjö. Signerad. Olja på duk, 34x47 cm, yttermått inklusive ram: 48x61 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:52)

1389 9509  Oljemålning Johan Waldenström (1926-1986), Sverige. Signerad, komposition. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 55x35 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:39)

1389 9522  Oljemålning Johan Waldenström (1926-1986), Sverige. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 77x69 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:03)

1389 9349  Oljemålning Kalle Eklund, fält. Signerad, daterad 1938. Olja på pannå, 37x47, yttermått inklusive ram: 41x51 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:02)

1389 9615  Oljemålning Lars Boethius (1903-1968), Sverige. Signerad, daterad 1940. Olja på pannå, 9x25, yttermått inklusive ram: 20x36 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:28)

1389 9527  Oljemålning Lars Tärning (f. 1945), Sverige. Stilleben. Signerad, daterad 2008. Olja på pannå, 21x23 cm, oramad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:38)

1389 9288  Oljemålning M Ahlberg, Stilleben, Signerad. Olja på duk, 63x51, yttermått inklusive ram: 79x67 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:55)

1389 9337  Oljemålning Manne Ihran (1877-1917), Sverige, tillskriven. Kanal Uppsala. Ej signerad. Olja på duk, 66x51 cm, yttermått inklusive ram: 84x69

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:35)

1389 9553  Oljemålning Oidentifierad konstnär. "Åkers kanal", ej signerad. Olja på duk, 50x75, yttermått inklusive ram: 59x85 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:37)

1389 9322  Oljemålning Oidentifierad konstnär. "Rött djup". Signerad, daterad -63. Olja på duk, Motivet: ca 33x51 cm, yttermått inklusive ram: 54x71 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:47)

1389 9634  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Omkring 1900, landskap med hus. Signerad. Olja på pannå, 29x56, yttermått inklusive ram: 42x69 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:18)

1389 9614  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Lövmark, Venedig. Olja på duk, 29x24, yttermått inklusive ram: 40x35 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:10)

1389 9470  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Syrener i vas, 42x43, yttermått inklusive ram: 46x47 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:34)

1389 9225  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stilleben. Ej signerad. Olja på duk, 60x37 cm, yttermått inklusive ram: 72x49 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:53)

1389 9426  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stilleben. Signerad VE Norrvald. Olja på pannå, 64x69 cm, yttermått inklusive ram: 70x73 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:50)

1389 9191  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stockholmsmotiv, vy mot Riddarholmen. Signerad M Cedric. Olja på pannå, 35x27 cm, yttermått inklusive ram: 48x40 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:36)

1389 9468  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Windsor Castle. Signerad R Walter, -91. Olja på pannå, 19x24, yttermått inklusive ram: 33x38 cm

1389 8680  Oljemålning Oscar Cleve (1906-1991), Sverige. Signerad, daterad 1971, Blomsterhatt. Olja på duk, 31x27, yttermått inklusive ram: 47x43 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:48)

1389 9265  Oljemålning Per Lindekrantz (1913-1994), Sverige. "Höst". Monogramsignerad. Olja på duk, 61x78 cm, yttermått inklusive ram: 65x82 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:54)

1389 8317  Oljemålning Rashid Adgamow. Signerad, Warszawa, 1996. Olja på duk, 45x37cm, yttermått inklusive ram: 56x48cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:50)

1389 8593  Oljemålning Rune Person (1914-1990), Sverige. Landskap. Signerad. Olja på duk, 63x72cm, yttermått inklusive ram: 76x85cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:32)

1389 9258  Oljemålning Rune Persson (1914-1990), Sverige. Landskap med hus. Signerad. Olja på duk, 34x41 cm, yttermått inklusive ram: 43x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:09)

1389 8770  Oljemålning Samuel Sinai (f. 1915), Frankrike, tillskriven. Signerad Sinai 1946. Olja på pannå, 27x35 cm, oramad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:32)

1389 9287  Oljemålning Sereni, Stilleben. Signerad. Olja på duk, duk, 59x30, yttermått inklusive ram: 76x47 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:27)

1389 8257  Oljemålning Sidney Watts. Signerad. Olja på duk, 39x59cm, yttermått inklusive ram: 55x75cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:25)

1389 9464  Oljemålning Signerad M Ayraud, dansare. Signerad, daterad 49. Olja på duk, 65x52, yttermått inklusive ram: 78x67 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:52)

1389 9289  Oljemålning Sterner, Vintermotiv, Signerad. Olja på duk, 50x67, yttermått inklusive ram: 64x83 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:46)

1389 8583  Oljemålning Stig Kjellin (f. 1914), Sverige. Kustlandskap. Signerad. Olja på duk, 59x72cm, yttermått inklusive ram: 64x77cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:13)

1389 8031  Oljemålning Strykowski. Signerad. Olja på duk, 59x89cm, yttermått inklusive ram: 76x106cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:10)

1389 9350  Oljemålning Thorsten Thunman, 30x37, fjällsjö. Signerad, daterad -36. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 37x44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:56)

1389 8024  Oljemålning Tomas Mandel (f. 1923), Sverige. Signerad. Olja på duk, 50x60, yttermått inklusive ram: 70x80 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:55)

1389 1041  Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad. Olja på duk, 16x22cm, yttermått inklusive ram: 36x42cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:24)

1389 9278  Oljemålning William Avar (1917-2012), Sverige. Ung man i turban. Signerad. Olja på duk, 46x38 cm, yttermått inklusive ram: 63x54 cm

1389 9445  Oljemålningar 2 st, Bengt Borg, (ej signerade), Figurer, pannå, yttermått inklusive ram: 49x31 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:10)

1389 9503  Pall Furu, Lena Larsson. Diameter: 30, höjd: 25 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:35)

1389 9231  Parti kaffepannor 7 st, koppar. Höjd: ca 20-30 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:57)

1389 9362  Parti koppar

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:48)

1389 9283  Parti koppar modell äldre, bland annat brandspruta

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:34)

1389 9185  Parti nysilver 6 delar

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:42)

1389 9240  Pelarbord höjd: 75 cm. Bredd: 60 cm, djup: 44 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:51)

1389 9241  Pelarbord mahogny. Diameter: 41,5 cm, höjd: 55 cm

1389 9473  Pelarbord Nyrokoko, diameter: 49, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:43)

1389 9206  Penselvas Kina. Höjd: 27 cm. Nagg/spricka i mynningen

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:26)

1389 9578  Piedestal Kolonn, bemålat trä. Längd: 26, djup: 26 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:14)

1389 9579  Piedestal Kolonn, gips. Diameter: 30, höjd: 99 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:12)

1389 9577  Piedestal omkring sekelskiftet 1900. Längd: 29, djup: 29 cm, höjd: 103 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:27)

1389 8374  Pinnstolar ett par, 1800-tal

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:54)

1389 9039  Plafond Slipat Glas. Diameter: 45 cm

1389 9097  Plexi Veronica Sofie, "Siluette". Signerad, numrerad 26/50, tryck på plexiglas. Bredd: 20 cm, djup: 9 cm, höjd: 26 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:02)

1389 9388  Pokal + bägare, silver. Vikt: ca 250 g. Höjd: 7-17 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:52)

1389 8236  Porslin Kina/Japan, 5 delar. Höjd: 5-20 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:02)

1389 9044  Porslinstavlor 8 st, Rosenthal, Fåglar, Handmålade, olika konstnärer, yttermått inklusive ram: 12x12 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:24)

1389 9563  Ram rokokostil, nutida, yttermått inklusive ram: 89x118 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:27)

1389 9031  Ramar 5 st, ramens innermått: 26x28-39x68cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:28)

1389 9008  Riddarutrustning höjd: 70cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:45)

1389 8216  Ring 18k guld, med onyxsten, gravyr, storlek: 20½. Vikt: 2,4g.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:43)

1389 9228  Rökelsekar Kina, på träsockel. Höjd: ca 6 cm

1389 9497  Saigkorg längd: 41 cm, djup: 34 cm, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:27)

1389 9568  Salongsbord Art Déco, 1930-tal, Intarsia. Dekor med meanderslinga, Bredd: 110. Djup: 54 cm. Höjd: 64 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:05)

1389 9573  Salongsbord Gustaviansk stil, Stenskiva. Bredd: 80. Djup: 54 cm. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:02)

1389 8622  Salongsbord gustaviansk stil. Med låda. Bredd: 90 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:12)

1389 8623  Salongsbord Jugend, mahogny. Bredd: 83 cm. Djup: 65 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:13)

1389 9387  Salt/pepparkar Silver/Emalj + 8 st moccaskedar, Silver/emalj. Längd: 9,5-11 cm, Vikt: ca 80 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:47)

1389 9041  Samlartallrikar 7st, Paul Hoff (f. 1945), Sverige. "Arter i fara", Gustavsberg. Diameter: 24,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:25)

1389 9495  Sekretär Furu, 1800-tal. Bredd: 110, djup: 47 cm, höjd: 128 cm, nyckel

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:54)

1389 9545  Sekretär rokokostil, mahogny. Bredd: 102, djup: 46 cm, höjd: 103 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:02)

1389 9511  Seltersglas 12 st. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:20)

1389 9402  Serveringsvagn längd: 75 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:43)

1389 9510  Servisdelar Mat- och kaffeservis, 43 delar, Rörstrand, Claire de Lune, Öhlén

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:46)

1389 9019  Servisdelar Rörstrand, Grön Anna, 6+ 6+ 5 delar

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:27)

1389 8473  Servisdelar Rosenthal, Maria, ca 70 del

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:29)

1389 9218  Shaker + ishink + karaff, 3 delar, glas. Höjd: ca 12-24 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:29)

1389 9533  Skål + karaff, 2 delar, kristall och nysilver, Höjd: 40 cm

1389 9335  Skål Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsberg, Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, diameter: 12,5. Höjd: 4,5

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:47)

1389 8474  Skål Flygsfors, -56. Längd: 30 cm

1389 9314  Skål Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Flintgods, Gustavsberg, 1920-/30-tal. Brunbeige glasyr med förgylld dekor. Diameter: 34 cm. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:38)

1389 9576  Skål Keramik, Hasle, Danmark. Diameter: 33, höjd: 11 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:25)

1389 9204  Skål Lisa Bauer (1920-2003), Sverige. Kosta Boda. Skål på fot, kristall, graverad dekor föreställande Linneablommor. Bär gravyr "För nit och redlighet i rikets tjänst". Höjd: 20cm, i schatull

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:39)

1389 9403  Skål med lock, Tenn, Fågel. Längd: 17, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:18)

1389 9542  Skål silver, genombruten dekor. Längd: 25 cm. Vikt: ca 220g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:48)

1389 9417  Skål silver, importstämplar. Diameter: 18 cm, Vikt: ca 180 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:55)

1389 9357  Skål silver. Diameter: 19 cm. Vikt: 275 g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:32)

1389 9219  Skålar 2 st + bricka, Orrefors, 3 delar, glas. Bricka, diameter: 31,5 cm, skål, diameter: 18 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:24)

1389 8494  Skålar 2 st, Orrefors. Höjd: 7-10cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:16)

1389 8492  Skålar 4 st, Orrefors. Höjd: 9-13cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:14)

1389 8451  Skålar 4 st, Orrfors. Diameter: 14-19 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:34)

1389 8228  Skålar 5 st, Kina. Diameter: 12-18cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:23)

1389 9432  Skålar 6 st, Porslin. Längd: 14 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:46)

1389 9307  Skålfat nysilver, jugend. Längd: 33 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:20)

1389 9501  Skänk Furu, 1800-tal. Bredd: 92, djup: 45 cm, höjd: 117 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:14)

1389 9493  Skåp 1950-tal, Teak/lack, 2-delat. Bredd: 75, djup: 40 cm, höjd: 175 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:13)

1389 8408  Skåp Allmoge. Bredd: 80, djup: 45 cm, höjd: 152 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:49)

1389 8450  Skåp Jugend, Ek, Skjutdörrar. Bredd: 145. Djup: 44 cm, höjd: 154 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:16)

1389 9500  Skomakarstol

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:21)

1389 9400  Skrivbord nyrenässans. Bredd: 138 cm. Djup: 73 cm. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:27)

1389 9546  Skrivbyrå 1800-tal, mahogny. Bredd: 103, djup: 46 cm, höjd: 97 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:06)

1389 1034  Skulptur 1700-tal, Madonna. Höjd: 67 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:05)

1389 9386  Skulptur Ernst Billgren (f. 1957), Sverige. I samarbete med Bris, "Änder med händer", Ringmärkt 519/1500, Fällbara ben, Tyg / gummi. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:53)

1389 9574  Skulptur Gips, Monogramsignerad, CH -52. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:28)

1389 1052  Skulptur Henrik Allert (f. 1937), Sverige. Älgkalv, brons. Signerad. Längd: 13 cm. Höjd: 6 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:06)

1389 1050  Skulptur Henrik Allert (f. 1937), Sverige. I form av en häst. Signerad. Grönpatinerad. Längd: 16 cm. Höjd: 11,5 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:57)

1389 8656  Skulptur Henrik Allert (f. 1937), Sverige. I form av en häst. Signerad. Grönpatinerad. Längd: 16 cm. Höjd: 11,5 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:58)

1389 9301  Skulptur Huvud, terrakotta, bemålad, efter antiken, på sockel. Höjd: 30 cm

1389 9625  Skulptur Inuitkonst, Kanada, "Sline", fågel. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:43)

1389 8332  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Fågel, K Studion. Målad och glaserad stengodslera. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:03)

1389 8536  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Katt ur Lilla Zoo, Gustavsberg 1956-1978. Målad och delvis glaserad brun stengodsmassa. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:49)

1389 9596  Skulptur Metall, Putto. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:57)

1389 9424  Skulptur Metall, Robot, "Sidal". Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:26)

1389 8177  Skulptur Metall, Sign LHL. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:03)

1389 9030  Skulptur Rune Rydelius (f. 1946), Sverige. Signerad, metall på träsockel. Höjd: 22cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:32)

1389 9571  Skulptur Torolf Engström (1909-1987), Sverige. Patinerad gips. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:26)

1389 8150  Skulptur Upsala-Ekeby, Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Höjd: 17,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:18)

1389 8354  Skulptur Victor Heinrich Seifert, "Cobbler boy", brons, på marmorsockel. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:11)

1389 8414  Slagbord 1700-tal. Bredd: 92+ 2x54. Djup: 74 cm. Höjd: 73 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:54)

1389 9356  Slagbord 1800-tal. Bredd: 33+ 2x70, djup: 103 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:56)

1389 9210  Snapsglas 14+ 4 st, bland annat Holmegaard. Höjd: 6-14 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:12)

1389 9572  Snurrfåtölj Finland

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:38)

1389 7377  Snurrfåtölj Skinn

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:27)

1389 9452  Sockerskål + gräddkanna, silver. Höjd: 4,5-7 cm. Vikt: 140g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:16)

1389 8262  Soffa Gustaviansk stil. Längd: 133cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:31)

1389 9567  Soffa Skinn. Längd: 163

S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:22)

1389 8371  Soffbord Barockstil, Kakel. Bredd: 76, djup: 46 cm, höjd: 57 cm

1389 8090  Soffbord Butlers tray. Bredd: 165 cm. Djup: 103 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:54)

1389 8372  Soffbord Kakel. Bredd: 59, djup: 46 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:59)

1389 9365  Soffbord Torbjörn Afdal, Bruksbo, Norge, "Bellis". Palisander (Citesintyg medföljer) Diameter: 106 cm. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:27)

1389 9369  Spegel 100x46, nutida

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:05)

1389 9617  Spegel 100x69cm, NK "Bambu"

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:21)

1389 9358  Spegel 110x50, nutida

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 21:07)

1389 9423  Spegel 1920-tal, 115x51 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:28)

1389 9590  Spegel 1920-tal, 85x36 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:45)

1389 9594  Spegel Barockstil, 27x38 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:14)

1389 8709  Spegel Bemålad, 256x92cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:36)

1389 9459  Spegel empirestil, 68x 30 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:45)

1389 9250  Spegel Estrid Ericson (1894-1981), Sverige. Tillskriven, Firma Svenskt Tenn. Ramen tygklädd med motiv av murgröna, ca 38x50 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:50)

1389 9593  Spegel Fruktdekor, 72x61 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:12)

1389 9353  Spegel Gustaviansk stil, 100x50 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:08)

1389 9548  Spegel Gustaviansk stil, 106x45 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:48)

1389 9057  Spegel Gustaviansk stil, 58x44 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:44)

1389 9606  Spegel Italien, Barockstil, 57x32 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:47)

1389 9591  Spegel Jugend, Bemålad, 65x77 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:41)

1389 9592  Spegel Rokokostil, 72x50 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:32)

1389 9549  Spegel rokokostil, 77x54 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:54)

1389 9329  Spegel Vittsjö, teak, 54x40 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:19)

1389 9056  Spegelbyrå Jugend, bemålad. Bredd: 98 cm. Djup: 47 cm, höjd: 185 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:37)

1389 9547  Spegellampett 1800-tal, saknar krön, 50x60 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:44)

1389 8574  Spegelram senempire, yttermått inklusive ram: 84x40 cm

1389 9607  Speglar 4 st. Höjd: 15-69 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:57)

1389 9042  Spelbord 1700-/1800-tal, mahogny. Bredd: 90. Djup: 44x2 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:50)

1389 9490  Stegpall 1950/60-tal, längd: 34 cm, djup: 34 cm, höjd: 59 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:57)

1389 9581  Stol Stokke

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:13)

1389 9481  Stolar 4 st, Barockstil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:51)

1389 8306  Stolar 4 st, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige.

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:34)

1389 9600  Stolar 4 st, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:22)

1389 9395  Stolar 4 st, Gustaviansk stil. Genombruten ryggbricka med dekor av axknippe

1389 8366  Stolar 7 st, 1890-tal, Ek

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:45)

1389 1021  Takarmatur Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Markaryd, mässing / fransar, etiketterad. Diameter: 35. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:48)

1389 9016  Takarmatur höjd: 23cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:24)

1389 9488  Takarmatur Luxus Vittsjö, teak och glas. Höjd: 70, Uno Östen Kristianson

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:26)

1389 9166  Takarmatur med prismor. Höjd: 23 cm, diameter: ca 35 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:50)

1389 9588  Takarmatur Plåt, Italien. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:16)

1389 9585  Takarmatur Plåt, Italien. Höjd: 55 ca

1389 9165  Takarmatur prismor, nutida. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:09)

1389 9232  Tallrikar 11 st, Musselmalet, Bing & Grøndahl, 6+ 5 st. Diameter: 21,5 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:03)

1389 9238  Tallrikar 17 delar. Rosenthal, Maria, Björnbär. 9st tallrikar + 5 st assietter + 3 st assietter. Diameter: 19-24 cm

1389 9214  Tallrikar 4 st + 3 st assietter, Ostindia, Rörstrand. Blå dekor på ljusblå botten. Diameter: 21-24 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:57)

1389 9531  Tallrikar 4 st, Kompaniporslin och famille rose. Diameter: ca 23 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:06)

1389 9010  Tallrikar 5 st, 10-Gruppen, diameter: 25 cm

1389 9047  Tallrikar 6 st, Bele Bachem, Rosenthal. Längd: 19,5

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:34)

1389 9033  Tamburmajor höjd: 193cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:55)

1389 2146  Tavla med litografier / tryck Roland Svensson (1910-2003), Sverige. 2 st Litografier, 2 st tryck med text och signatur a tergo, yttermått inklusive ram: 40x40 ca. Signerad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:28)

1389 9416  Teglas 3 st. Tsaikka, design: Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, Finland. Glas med hållare i rostfritt stål. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:59)

1389 9389  Teglashållare Silver (0,800), 4 st. Höjd: ca 8 cm + coaster, nysilver. Diameter: 13

1389 9015  Tekanna + vas & skål, 3 delar, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand, diameter: 8-18. Höjd: 5-16 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:13)

1389 9011  Tekanna Arabia. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:09)

1389 9595  Tekök nysilver, Jugend. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:09)

1389 9017  Tekök omkring sekelskiftet 1900, mässing, med brännare, Höjd: 24cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:31)

1389 9261  Tekoppar med fat 2 st, + 2 st assietter, Spode England, 4 delar. Diameter: 22 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:11)

1389 9306  Tekoppar med fat, 9 st, Arabia, Finland, risporslin

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:41)

1389 9021  Tekoppar med fat. Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Blå Anemone, Arabia, Finland

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:37)

1389 9364  Tenn 3 delar, bland annat Ollers. Höjd: 15-25 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:45)

1389 9020  Teservis 15 delar, Arzberg

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:19)

1389 8253  Teskedar 12 st, silver, etui. Längd: 10,5 cm. Vikt: 125g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:17)

1389 9181  Textilier 3 st, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Längd: 88-124 cm, bredd: 50-73 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:03)

1389 9552  Tidningsbord på trissor, England. Bredd: 49, djup: 50 cm, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 21:07)

1389 9478  Torrnålsgravyr Sixten Haage (f. 1926), Sverige. Industrifasad. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste), daterad -78. Bladets mått: 59x69 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:18)

1389 9566  Trädgårdsstol

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:01)

1389 9564  Trädgårdsurnor ett par, Sockel, Järn, grönpatinerade. Diameter: 30, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:19)

1389 9565  Trädgårdsurnor/jardinierer 3 st, Järn. Längd: 34-48, höjd: 11-21 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:44)

1389 9272  Träsnitt Asien, Teater, yttermått inklusive ram: 40x54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:37)

1389 9256  Tusch Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Perspective japonaise 294. Signerad. Tusch, 30x22 cm, yttermått inklusive ram: 48x38 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:26)

1389 9172  Tvättservis 2 delar, England. Diameter: 38 cm, höjd: 29 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:54)

1389 9559  Uniformsknappar ca 300

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:04)

1389 9297  Urna På fot, Empire, porslin, bemålad. Höjd: 22 cm

1389 8385  Utdragssoffa 1880/90-tal. Längd: 196 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:13)

1389 9632  Väggbokhylla String, teak, 29 st hyllplan, teak. Bredd: 30 cm, djup: 25 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:56)

1389 9022  Väggplattor 2 st, Gustavsberg, Börje Skogh (1923-2006), Sverige. 23x23 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:41)

1389 9045  Väggreliefer 4 st, parian, Bing & Grøndahl. Diameter: 14,12x15 cm, oramad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:53)

1389 9049  Vas + ask med lock + fat, 3 delar, Rosenthal, bland annat Björn Wiinblad. Längd: 13-16 cm, höjd: 11-16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:11)

1389 9410  Vas Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sverige. "Paprika", Upsala-Ekeby 1948-1962. Delvis glaserat lergods med vita blad på brun botten. Märkt undertill: Upsala-Ekeby. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:29)

1389 8493  Vas Bo Fajans. Höjd: 28cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:15)

1389 9381  Vas brons. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:50)

1389 1039  Vas Ernst Wahliss, Wien. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:41)

1389 9436  Vas Herend. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:08)

1389 9171  Vas jugend, Röstrand, flintgods. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:17)

1389 9540  Vas Kina, nutida. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:39)

1389 9373  Vas Kina. Porslin/cloissonné. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:39)

1389 9374  Vas Kjell Engman (f. 1946), Sverige. "Artists Choise", Kosta Boda. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 21:01)

1389 9570  Vas Konstglas. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:52)

1389 8472  Vas Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 17 cm

1389 8224  Vas Kosta, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:21)

1389 8400  Vas porslin + 3 fat, cloissonné. Höjd: 14. Diameter: 10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:40)

1389 9534  Vas Rosenthal, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Studio-line. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:31)

1389 9599  Vas Tyskland, Bonn, Tokio. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:31)

1389 9383  Vaser + kanna, 3 delar, Tenn, Just Andersen & Kayserzinn. Höjd: 7-9 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:36)

1389 9013  Vaser 2 st, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Bland annat Domino. Höjd: 10-13 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:56)

1389 8453  Vaser 2 st, Orrefors. Höjd: 16-24 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:37)

1389 9530  Vinglas + starkvinsglas, 8 + 4 st, Kosta. Höjd: 13-16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:44)

1389 9211  Vinglas 4 st, Iittala, Essence, Alfredo Häberli. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:14)

1389 8636  Vinglas 6 st, Orrefors. Höjd: 21cm

1389 9456  Vinprovarglas 14 st, Orrefors, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Höjd: 17,5

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:47)

1389 8293  Vitrinskåp mahogny. Bredd: 61 cm. Djup: 33 cm, höjd: 127 cm, nyckel

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:15)

1389 9529  Vitrinskåp nutida. Bredd: 120 cm. Djup: 40 cm. Höjd: 203 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:13)

1389 9620  Vitvinsglas 5 st, Prelude", Nils Landberg (1907-1991), Sverige. Höjd: 18,5

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:44)

1389 9234  Whiskyglas 8 st, Erika Lagerbielke (f. 1960), Sverige. Intermezzo, Orrefors, fot med underfång i blått. Höjd: 8,5 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:55)

1389 9560  Ytterfoder 2 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 8-26 cm. Höjd: 7-13 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:45)

1389 9575  Ytterfoder Keramik, glaserad. Diameter: 37, höjd: 26 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 18:43)

1389 9200  Ytterfoder Liljekonvalj, Gustavsberg. Höjd: 14 cm. Diameter: ca 12-17 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 20:48)

1389 9220  Ytterfoder Limoges. Höjd: 11,5 cm. Diameter: ca 12 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 april 2021 19:05)