397 8300 9 st 9 st
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 7331 Ädelsten Ametist
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8327 Akvarell F Svensson, Gamla stan, -20, 48 x 57
397 8325 Akvarell F.Lindström, Stockholmsmotiv, 13 x 20
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 7103 Akvarell Gunvor Siik, Blommor i fönster, 32 x 46, 1980
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8329 Akvarell Hutton Mitchell, vid hodstranden, 36 x 55
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8542 Akvarell Jane -01, stilleben, 35x53
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8499 Akvareller 3 st, F Lindström
397 8579 Akvareller Elisabeth Nyman, 2 st
S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8458 Ampel Malm, Gränna, V.Fong, höjd: 22
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8006 Ampel med prismor, höjd: 55
S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8439 Argenta 2-del, Kåge, Gustavsberg
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8438 Argenta 3-del, Kåge, Gustavsberg
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8386 Argenta Gustafsberg 10 del
397 8058 Assietter 12 st Rörstrand (nagg)
397 8212 Assietter 12+4 st, Jugend
397 8182 Assietter 12st, Rörstrand
397 8180 Assietter 12st, Thomas
397 8253 Assietter 8 st, Meissen
S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8384 Bägare Silver, 8 st
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8184 Bålskål Kina, dia:26, höjd: 11
397 8278 Barnlampor 2 st, Tidigt 1900-tal
397 8335 Barnpall Aalto
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8608 Barometer
S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 7554 Barometer England, höjd: 1800-tal, höjd: 106
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8195 Bestick c:a 50-del, N.S, Haga
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8066 Bestick diverse silver
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8267 Bestick diverse silver, ca 13 del
397 8423 Bestick Ns, Chippendale, 84 del
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8424 Bestick Ns, Franska Liljan, 55 del
397 8101 Bestick Ns, Spetsmodell, ca 60 del
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 7102 Blandteknik Rolf Åkesson & Heinus, 30 x 30, 1987
397 8488 Blomsterbord Gustaviansk stil, längd: 136
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8083 Bokhylla 1930-tal, längd: 72, djup: 26, höjd: 76
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8038 Bokhylla 1950-tal, längd: 100, djup: 35, höjd: 171
397 8117 Bokhylla Karl Johan-stil, längd: 120, djup: 45, höjd: 170
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8363 Bokhylleskåp 1910-tal, ek, längd: 130, djup: 35, höjd: 106
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8537 Bonbonjär Josef Ekberg, Gustavsberg 1925, dia 15
397 8309 Bord 1800-tal, rotfanèr, längd: 103, djup: 73, höjd: 75 (ngn list saknas)
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8390 Bord med låda, Ek., längd: 68, djup: 38 57
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8450 Bord Sekelskifte
S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8033 Bordsfotogenlampa
397 7287 Bordslampa Alabaster
397 7460 Bordslampa f.d fotogen
397 8087 Bordslampa Gustafsberg
397 8234 Bordslampa Jugend, 3-armad, bronsfigurin, höjd: 62, (skador)
S�ldes f�r 3.900 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8485 Bordslampa Malm
397 8030 Bordslampa Rokokostil
397 8551 Bordslampfot Empirestil, mässing/glas
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8405 Bordslampor 1 par, Flygsfors
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8314 Bordslampor 1 par, jugendstil, (nyprod)
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8374 Bordslampor 1 par, Mässing
397 8297 Bordslampor 1-par, Luxus
397 8176 Bordslampor 2 st, Kosta Bertil Vallien
397 8524 Bordslystrar 1 par, höjd: 34
S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8086 Bordslystrar 1 PAR, höjd: 37
397 8127 Bordspendyl Gustaviansk stil, höjd: 35
397 8264 Bordstelefon L M.Ericson, Stockholm, (Nydragna ledningar)
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8088 Bordsur Metall., höjd: 14
397 8340 Bordsur Norge, sekelskifte, sten, höjd: 33
397 8186 Brasställ Sekelskifte
397 8035 Brevkortssalbum 2 st, 1900-talets början
397 7474 Bricka pläter, längd: 53
397 8039 Bricka Pläter, längd: 61
397 8465 Brickbord 1800-tal
397 8115 Byrå Bemålad, sekelskifte, längd: 106, djup: 50, höjd: 82
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8397 Byrå Intarsia, längd: 80, djup: 44, höjd: 74
397 8470 Byrå Karl Johan, Björk, längd: 104, djup: 45, höjd: 104
397 8426 Byrå med stenskiva, längd: 65, djup: 37, höjd: 76 (nyprod.)
397 8422 Byrå med stenskiva, längd: 96, djup: 48, höjd: 83 (nyprod.)
S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8395 Byrå Rokokostil, (skadad skiva), längd: 64, djup: 35, höjd: 104
397 6244 Byrå Rokokostil, längd: 76, djup: 42, höjd: 75
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 7053 Byrå rokokostil, längd: 90, djup: 55, höjd: 80
397 8514 Byrå sekelskifte 1900, gråmålad, längd: 87, djup: 50, höjd: 81
397 7152 Byrå sekelskifte bemålad, längd: 95, djup: 47, höjd: 105
397 8048 Byrå Sengustaviansk stil, längd: 85, djup: 45, höjd: 79
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8603 Byst Gips Bemålad, höjd: 50
397 8012 Cabare 2 st lackarbeten + 4 sidentavlor
397 5212 Clubfåtöljer 1-par, Norell, Chesterfield (skador)
397 8432 Colliers 3st, sötvattenspärlor, längd: 42
397 8430 Colliers 4st, sötvattenspärlor, längd: 46
397 8205 Cremekoppar 6+1st
397 7621 Dalahäst antik, höjd: 18
397 8558 Dalahästar 10 st små
397 8560 Dalahästar 2 st, höjd: 26-30
397 7627 Damskrivbord 1900 ca, bemålat, 85x54x96
397 8358 Damskrivbord Gråmålat, längd: 95, djup: 48, höjd: 80
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8106 Dockvagn 50-tal
397 8315 Dörrknackare 3 st, Mässing, (lejon) Nyprod
397 8431 Dörrpar 3 st, sekelskifte, H, 154 , 80 resp 200
397 8036 Droppur höjd: 60
397 8221 Droppur höjd: 62
397 8042 Emmafåtölj
397 8398 Emmafåtölj
397 7436 Etsning Harald Sallberg, 30/50, Hägerstens Herrgård, 27x23
397 7011 Etsning Marina Af Schultze, Helsingfors, -26, 19x29
397 8414 Etsning Signerad. "Uppvaktning" 27x20
397 8103 Etsning Ulf Wahlberg, 205/250, -81, Bilskrot, 21 x 16
397 7438 Etsning Uno Stallarholm, 1929, Strandvägen, 15x29
397 8461 Etsningar 3st, Norelius + Curt Hamne+ 1st 1912
397 7437 Etsningar 4 st, h Sallberg
397 8218 Etuie Silver, 1940-tal, längd: 17
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8090 Familjebibel Sekelskifte
397 8585 Färglitografi "Kaféinteriör" Örjan Wikström, 21/70, 31x24
397 7356 Färglitografi 2 st, Ulf Greder,
397 8156 Färglitografi Cecilia Sikström, kvinnoporträtt, 139/190, 68x46
397 8347 Färglitografi Gugge Norinder, "Norr om Äleklinta, 17/160, 39x49
397 6344 Färglitografi H Duchamps lith. Efter Picasso, 51 x 42
397 8355 Färglitografi Harry Wichmann, 'Djurgårdsfärjan, 42x55
397 8352 Färglitografi Karl Haglund, 13/290, 54x76
397 8578 Färglitografi Måns Heidvall, HC, 34x26
397 8168 Färglitografi Mari Hilfon, 53/260, 22x17
397 8169 Färglitografi Maria Larkman, 233/240, 40x27
397 8597 Färglitografi Mikael Kihlman, 295/360, 39x45
397 8385 Färglitografi oskar Bergman, 194/260, 40x50
397 8594 Färglitografi Peter Dahl, osign/onumrerad, 26x46
397 8596 Färglitografi S Wennström, 63/240, 34x42
397 8342 Färglitografi Salvador Dalí, Epreuve D´artiste, 25 x 18
397 8343 Färglitografi Salvador Dalí, Epreuve D´artiste, Figur, 25 x 17
397 8348 Färglitografi signerad. 18/50, 55x42
397 8349 Färglitografi Steven Clarky, 175/360, 70x46
397 8381 Färglitografi Sven Erixsson
397 8148 Färglitografi Ulrica Hydman Vallien, 194/320, 56x40
397 8149 Färglitografi Ulrica Hydman Vallien, 197/380, 32x28
397 8107 Färglitografier 2st, Eva Zettervall, 20/350 +68/350, 53x39
397 7454 Färglitografier 2st, Maria Hillfon, 19/300 + 34/300, 44x74
397 8160 Färglitografier 3 st. Wikström/Håfström
397 8158 Färglitografier 9 st. oramade, bl.a. Wikström/ nyström
397 8265 Fartygsratt
397 8072 Fat 2 st+ skål, Kunglig Dansk II sortering (skador)
397 8379 Fat 2 st, UE/Nittsjö Keramik
397 8615 Fåtölj 80-tal
397 8322 Fåtölj blå
397 8016 Fåtöljer 1 par, Chesterfield
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8511 Fåtöljer 1-par, funkis
397 8291 Fåtöljer 3st, 40-tal
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8305 Fickur 2 st, Bla Omega, Silver/14 K
397 7188 Fickur Omega, silver
397 8252 Figurin 1800-tal, pojke med luta, höjd: 15
397 8262 Figurin 1800-tal, Wien, höjd: 15
397 8043 Figurin Gustafsberg, Sven Wejsfelt, "Laxfisk", längd: 26
397 8434 Figurin Hummel, höjd: 12
397 8242 Figurin Kina, höjd: 9
397 8571 Figurin Kypare, GDR, höjd: 24
397 8250 Figurin på sockel oxe, quarts, höjd: 8
397 8076 Figuriner 2 st+urna miniatyr
397 8457 Figuriner 2st, Kunglig Dansk
397 7611 Figuriner 3 st, bla. 2 st, Kunglig Dansk, höjd: 5-11
397 8272 Figuriner 3 st, Porslin
397 8351 Figuriner 4st, 1st Lisa Larson + 2st Hof (fågel med lagn.)
397 8468 Figuriner 7 st, LLadro, höjd: 15-28
397 8245 Figuriner st. fåglar, keramik, höjd: 15
397 8538 Fiol i låda, sk, ej stråke
397 8112 Flaskskepp Båtens längd 12, Skeppet Hippalos under Norskt flagg
397 7045 Fonografrullar 5 st, Till självspelande piano
397 8167 Foto signerat a tergo, Dag Alveng, 16x21
397 8539 Fotoalbum 2 st 1900 ca
397 8318 Fotoramar 2 st, silver
397 8481 Fotpall
397 8413 Fotpall Sekelskifte 1900, Mahogny
397 8100 Frimurarring 18k, ca 8 g
397 8563 Frukter 6 st Kosta
397 8050 Fruktfat 2 st+ skål, glas
397 8067 Fruktknivar 13 st, A G Dufva Ns
397 8209 Fruktservis 7 del, Gustafsberg, Jugend
397 8217 Fruktservis 7 del, Rörstrand Jugend, "Cyklamen"
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8059 Fruktservis Frankrike, 7 del
397 8435 Fruktservis uppläggningsfat + 11st assietter
397 8179 Fruktskål på fot, N.S/kristall, höjd: 30
397 8213 Gafflar 6+8, silver
397 8225 Glas 3 st, 1800-tal
397 8013 Glas 8 st, höjd: 19, 5
397 8284 Glas diverse 6 del
397 8224 Glas + karaff 17/1800-tal
397 8586 Glasmålning Polsk konstnär, 23x32
397 8533 Glasskulptur Bertil Vallien, Båt, längd: 17, 5
397 8496 Globlampa höjd: 50
397 8599 Globlampa 1950-tal, höjd: 60
397 8598 Globlampor 1 par, 1950-tal, höjd: 60
397 8600 Golbågvlampa flerarmad
397 8336 Golvlampa 3-armad
397 8610 Golvlampa Panton, höjd: 127
397 8406 Golvlampor 1 par, Mässing
397 8601 Golvljusstakar 2st, smide
397 8137 Golvur 1800-tal
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8436 Golvurna med lock, Josef Ekberg, 1919, höjd: 43 (sprickor)
397 7552 Golvurnor Ett par, 1800-tal, Imari, (En lagad), höjd: 62
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8230 Golvvas signerad, 1960-tal, höjd: 50
397 8580 Gravyr+lito 2 st
397 8526 Gravyrer 5 st, Italien, 20x30
397 8091 Hallampa
397 8421 Hallbyråar 1-par, längd: 58, djup: 34, höjd: 81 (nyprod.)
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8350 Halsband Granater
397 7145 Hängskåp almogemålat, höjd: 63
397 8540 Herrbetjänt
397 8477 Hörnbokhylla Mahogny, längd: 90x90, djup: 23, höjd: 90
397 8466 Hörnskåp Bemålat, höjd: 178
397 8139 Hörnskåp Vitmålat, höjd: 180
397 8373 Hurtsar 1 par, England, längd: 41, djup: 46, höjd: 56
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8055 Jardinerer Ns/Glas, längd: 42
397 8301 Jardiniere Kristall, Polen, längd: 27
397 8215 Jardiniere Ns/glasinsats, WMF, längd: 27
397 8141 Jordglob med kompass
397 8602 Jordgubbsskål+ Fat, Porslin
397 8187 Kaffe/teservis 25-del, Echenbach
397 7486 Kaffegods 2-del, 1-del kina
397 8185 Kaffegods 36-del, England
397 8208 Kaffekanna+ gräddkanna, silver, 1852
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8150 Kaffeservis 15 del. Rörstrand, Koka
397 8009 Kaffeservis 3 del, Koppar, Design Tapio Wirkkala+ bricka
397 8177 Kaffeservis 3-del, N.S
397 8183 Kaffeservis 9-del, Bavaria [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
397 8494 Kaffeservis ca 20 del, Blå Blom
397 8505 Kaffeservis Gustafsberg, Kåge, 14 del
397 8276 Kaffeskedar 12 st, Silver i Schatull
397 8279 Kaffeskedar 6 st, Silver/Emalj, i Schatull
397 8002 Kälke m.ä
397 8263 Kamera Canon EOS 500 + extra objektiv
397 8417 Kandelabrar 1 par, Empire-stil, höjd: 23
397 8188 Kandelabrar 1 par, Louis XVI, höjd: 47
S�ldes f�r 41.100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8375 Kandelabrar 1 par, Mässing, 1800-tal, höjd: 45
397 7092 Kanna Silver, 1857, PH, höjd: 15, graverad
397 8095 Karaff+ pluntor 4 del
397 8281 Karaffer 5 del
397 8233 Karaffer + skål 3 del, Kristall
397 8193 Karmstol Jugend
397 8365 Karmstolar 1 par
397 7601 Karmstolar 1 par barockstil
S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8486 Karmstolar 1 par, 1930-tal
397 8522 Karmstolar 1 par, broderad sits
397 8415 Kassettradio Weltron, 1960-tal, (Bandspelare ngt defekt)
397 8277 Katt Metall, längd: 44
397 8568 Katter samling
397 8504 Keramik 1950-tal, 6 del
397 8440 Keramik 2-del "Filigran" + 1-del "Rosett" Gustavsberg
397 8574 Keramik 4 del, bla. UE
397 8164 Keramik 4 del. bl.a. Rörstrand
397 8445 Keramik 4-del, Kina
397 8152 Keramik 8 del. bl.a. Gustavsberg/UE
397 8376 Kermiktavla Dia. 60
397 8364 Kikare 3st
397 8360 Klaffbord längd: 96, höjd: 77
397 8359 Klaffbord Grönmålat, längd: 89, höjd: 74
397 8122 Klaffbord Karl Johan-stil, höjd: 73
397 8130 Klaffbord Valnöt, höjd: 72 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
397 8037 Konsolbord Nyrokoko, höjd: 77
397 8274 Konstglas 3 del, Orrefors/Aalto
397 8166 Konstglas 5 del. P O Ström
397 8400 Koppar 2 del
397 8556 Koppar div
397 8089 Koppar div
397 8201 Koppar med fat, 7-del, Wien
397 8588 Koppar div glöggset + 8 st muggar
397 8411 Kristall 4 del
397 8567 Kristall div, 9 del
397 8018 Krus Höganäs 25 L
397 8503 Kryddburkset Gustafsberg, "Kocken" 11 del
397 8244 Kryddset 8 del. Göteborg
397 8241 Kuverttallrikar 8st, Iran, koppar
397 8266 Lampbord 1-par, Kina, höjd: 79 (nyprod.)
397 8474 Lampbord Dia. 49, höjd: 72
397 8294 Lampbord Pelare, sent 1800-tal, höjd: 62
397 8057 Lampetter 1 par
397 8425 Lampetter 1-par, facklor (nyprod.)
397 8285 Lampetter 2 par
397 8064 Lappskedar Silver, 12+1
397 8227 Lås 1800-tal
397 8593 Lejaur Linderot Stockholm, höjd: 52, sk
397 8275 Lejon Metall, längd: 30
397 8283 Leopard Metall, längd: 70
397 7186 Linne Diverse dukar + servetter, bredd:, längd: a 1700-tal
397 7613 Linneskåp ek, 144x47, 5x119
397 8582 Litografi Katter, Ulla Söderlind, 5/50, 19x29
397 8581 Litografi Lena Cronqvist, 41/200, 76x57
397 8119 Ljuskrona Barockstil, höjd: 80 (nyrenoverad)
S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8330 Ljuskrona Empire-stil, höjd: 70, metall
397 8125 Ljuskrona Empirestil, höjd: 90
S�ldes f�r 5.100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8388 Ljuskrona Oscariansk, höjd: 75
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8121 Ljuskrona Oscarianskstil, höjd: 80
397 8367 Ljuskrona Rokokostil, höjd: 65
S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8190 Ljuskrona Rokokostil, höjd: 75
397 8256 Ljusstakar 1 par, 1800-tal, England, Sheffield, porslin, höjd: 25
397 8237 Ljusstakar 2 par, mässing
397 8509 Ljusstakar Mässing, div
397 8339 Ljusstake för 3st ljus, Skultuna, höjd: 45
397 8229 Lockpokal Tenn, höjd: 16
397 8307 Luta
397 8460 Malmkrona 6-armad, höjd: 38
397 8369 Malmkrona 8-armad, höjd: 90
397 8361 Månbord höjd: 74 dia:130
397 8382 Matbestick ns
397 7333 Matsalsbord Ek
397 8344 Matsalsgrupp 5-del, Jugend, "Äpplet", ek
397 8517 Matsalsgrupp Bord +3st stolar, Gust.stil, 2 st ilägg
397 8189 Matservisdelar 50-del, Rörstrand
397 8502 Matservisdelar Gustafsberg, "Triumf" Kåge
397 8056 Matservisdelar Syco 17 del [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
397 8521 Matskedar 13 st, Silver, 18/1900-tal
397 8292 Matta Afghan, 154 x 116
397 8380 Matta Broderad Kashmir, 124x190
397 8290 Matta Hamadan, 156 x 103
397 8251 Matta Handknuten, "Musse & Mimmi" 60x88
397 8293 Matta Karadje, 65 x 121
397 8387 Matta Kina, 183x274
397 8555 Matta Kina, Close-back, 280x370
397 8172 Matta orientalisk, Bidjar, 140x245
397 7538 Matta orientalisk, Feridan(Iran) 218x305
S�ldes f�r 4.500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8249 Matta orientalisk, Gabbeh persisk, 110x145
397 8108 Matta orientalisk, Hamadan, 80x295
397 7540 Matta orientalisk, Husseinabad, 110x400
397 8557 Matta orientalisk, Indo-kina, 280x365 (slitage)
397 7546 Matta orientalisk, Kashan, 267x373
397 7517 Matta orientalisk, Kashan, 307x400
397 8528 Matta orientalisk, Marocko, 200x300
397 7518 Matta orientalisk, Nadjafabad, 303x415
S�ldes f�r 6.300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8110 Matta orientalisk, Roudbar, 80x300
397 8313 Matta orientalisk, semi-antik Karadja ?, 100x317 (slitage)
397 8389 Matta orientalisk, Semi-antik Kerman, 224x307
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 7543 Matta orientalisk, Wiss(Iran) 210x274
397 8535 Miniatyrer 13 st, höjd: 1, 5-8
397 8536 Miniatyrer 16 st , höjd: 3, 5-7, 5
397 8532 Miniatyrer 5 del, bla. Ståhlhane/G Nylund
397 8157 Minkpäls Stl 36. Amoress
397 8063 Möbeltyg 1 Rulle
397 8207 Moccagods 15-del, Gustavsberg
397 8591 Mynt bla. antika, silver/ koppar
397 8592 Mynt koppar i burk
397 8590 Mynt silver/koppar
397 8589 Mynt silver/koppar
397 8070 Nattljusstakar 1 par, Mässing, höjd: 19
397 8232 Nysilver 4-del
397 8199 Oljemålning "man", sign, 45x28
397 7336 Oljemålning 1800-tal, "åsna vid stall", 49x58
397 8025 Oljemålning 1800-tal, "Fiskare får napp", 41x30
397 8023 Oljemålning 1800-tal, A B Collier, 51x76
S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8098 Oljemålning A Erikson, 1915, Marin, 58x96
397 8332 Oljemålning A.Moe, Bränningar, 1918, 44 x 56
397 8326 Oljemålning A.Sinde, Torne träsk, -67, 65 x 91
397 8029 Oljemålning Åke Nothberg, 1946, "nöjesfält vid Länna", 37x45
397 8027 Oljemålning Åke Nothberg, 1949, "Skeppsholmen", 32x40
397 8028 Oljemålning Åke Nothberg, 1949, Stockholmsmotiv, 36x45
397 8026 Oljemålning Åke Nothberg, 1950, "Årstabron", 26x34
397 8334 Oljemålning Angeli, Hamnmotiv, 70 x 100
397 8041 Oljemålning Arkel -35, stockholmsmotiv, 29x38
397 6207 Oljemålning Carl Einar Figge Fredriksson (1887-1951), Sverige, -44, "Mot Keskausbranten Sjöfallsporten" Lappland, 35 x 27 cm
397 8163 Oljemålning Gotthard Lundqvist, Gjörvelns fjällstation, 1958, 65 x 54
397 8022 Oljemålning H McCallum 1800-tal, Marin, 36x46
397 8198 Oljemålning H Rosenlund, landskap, 50x40
397 7448 Oljemålning Ilona Gomköto, 40x50
397 8200 Oljemålning Ingrid Nordenström, Lummelunda bruk, Gotland, 60x40
397 8304 Oljemålning Janne Muusari, Valamon kloster, Ladoga, 1933, 40 x 33
397 8142 Oljemålning Jean Skoglund, Vintersjö, 60x72
397 7550 Oljemålning Knut Norman, Venedig, 50 x 60
397 7273 Oljemålning kopia av Alfons Sundström, kopia efter Kaulbach, 73x53
397 8345 Oljemålning Kungshammar, "Stadsbild" 47x37
397 8257 Oljemålning M.Möller, Blomsterstilleben, 22 x 28
397 8577 Oljemålning Nils Golbe, Ölandskvarn
397 8541 Oljemålning O L -54, landskapsmotiv, 50x65
397 8584 Oljemålning Öland, Tommy Berglund 1982, 84x49
397 8353 Oljemålning Olle Harjo, "Fasaner vid vinterväg" 80x90
397 8260 Oljemålning Oscar Bergerus, "Utsegling" Sandhamn, 1945, 70x60
397 7133 Oljemålning osign. stilleben, 32x40
397 6006 Oljemålning R Gouire Camruzquo, Landskap med hus, Colombia, 14 x 21
397 7323 Oljemålning Sigfrid Grimma, 92x122
397 8060 Oljemålning Sign Alb. Larsen, 1935 , 37x35
397 7196 Oljemålning Sign Göthe, Motiv från Paris, 47x40
397 7197 Oljemålning Sign Göthe, Varvsmotiv, 32x40
397 8145 Oljemålning Sign H Rosenlund, vintermotiv, 60x98
397 7050 Oljemålning Sign Hammar, 22 x 27
397 6446 Oljemålning Sign Isidor Kaufmann, (1853-1921), Interiör med män & pojke, 44x54
S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8308 Oljemålning Sign J Webb, Marin, 1800-tal, 51x78
397 7049 Oljemålning Sign Krüger, Landskap med sjö
397 8493 Oljemålning Sign Marn, "Landskap", 58x72
397 7343 Oljemålning sign P Petri, "kvinna i park", 80x53
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8021 Oljemålning Sign S Anjo -35, Sittande kulla, 61x50
397 8261 Oljemålning Sign, 1900-talets början, "Vallande fåraherde", 75x50
397 8530 Oljemålning sign, Alplandskap, 53x62
397 8333 Oljemålning Sign, Åmynning, -47, 52 x 77
397 7319 Oljemålning signerad-72, Vietnam, 51x61
397 7121 Oljemålning Smetana, " barn vid vattendrag" 45x65 (litet hål i duken)
397 8004 Oljemålning Sven Emilsson, 1929, "Överums kyrka" 54x76
397 6582 Oljemålning Sven-Olof Rosén, -56, interiör, 98x69
397 8040 Oljemålning Tandberg, Kajmotiv, 45x60
397 8254 Oljemålning Thorsten Engström, Man, 64 x 45
397 8034 Oljemålning Tomas Mandel, "Gaveliusg 1 Södermalm", 50x61
397 6005 Oljemålning Valettciachaves, Colombia, Landskap, 34 x 44
397 8525 Oljemålning Z Zolkiewski, 16x18
397 8576 Ölstop 2st, Tyskland, tidigt 1900-tal
397 6418 Örhängen 5 par, odlade sötvattenspärlor Kina
397 8078 Öronlappsfåtölj
397 8323 Öronlappsfåtölj Art deco
397 8296 Pall längd: 90
397 8399 Pallar 1 par, Rokokostil
397 8614 Pallar Ett par
397 8428 Pärlrader 5st, saltvattenspärlor, längd: 40
397 8239 Parti glas
397 8282 Parti glas div
397 8073 Parti koppar
397 8492 Parti linne
397 8069 Parti linne 2 krt
397 8419 Parti nipper
397 8270 Parti ns
397 8412 Parti silver 7 del
397 8211 Parti silver 9-del
397 8159 Parti vykort Tidigt 1900-tal, ca 450 st
S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8408 Pastell Sign, 70x44
397 8394 Pelarbord höjd: 62
397 8123 Pelarbord 1 par, Sekelskifte, höjd: 76
397 8140 Piedestal Björk, höjd: 105
397 8402 Pigtittare
397 8128 Pigtittare 1800-tal, höjd: 55
397 8049 Plafond
397 8051 Plafond med prismor
397 8288 Plansch New York, 92 x 63
397 8280 Plunta C XV monogram
397 7189 Plunta + 6st, glas, Skultuna, guldförgylld mässing
397 7068 Portvinstunna ombyggd till öltunna, 9L
397 8371 Projektor Tidigt 1900-tal
397 8613 Puffar 2 st
397 8383 Punschbägare Silver, 19 st
397 8062 Punschmuggar 7 st silver
397 8527 Radio Luxor, Replika
397 8129 Rakspegel med bord, 1890-tal, höjd: 160
397 8094 Remmare 11 st
397 8079 Ringar 4 st, 18k, 19, 8 g
397 8144 Sabel
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8143 Sabel
397 8456 Salongsbord Louis XV-stil, bronser
397 8046 Salongsbord Mahogny, höjd: 64
397 8331 Salongsbord Nyrokoko, höjd: 65
397 8487 Salongsbord Rokokostil, Dia. 80, höjd: 78
397 6637 Salongsgrupp 4 del rokokostil
397 8480 Salongsgrupp 6 del, Björk
397 8455 Salongsgrupp Louis XV-stil, 3 del
397 8362 Sängram Gust.stil, för 90 säng
397 8611 Satsbord 3 del, Dansk design, trä
397 8320 Satsbord 3 del, kakel
397 8612 Satsbord 3 del, Teak
397 8459 Schwartzwaldur 1800-tal
397 8451 Sekretär o 1800, längd: 100, djup: 50, höjd: 104
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8583 Serveringsvagn Mahogny
397 8081 Serveringsvagn Rotting
397 8454 Servisdelar Rörstrand, Ostindia, ca 20 del
397 8197 Servisdelar Rosenthal/Gustavsberg, diverse
397 7424 Sideboard Sekelskifte, bemålad, längd: 169, djup: 53, höjd: 86
397 7593 Skäkteträn 3 st, allmoge
397 8508 Skål Argenta, höjd: 7
397 8506 Skål Gustafsberg, J Ekberg, höjd: 11
397 8444 Skål Japan dia:24+ fat dia:42
397 8269 Skål ns/glas
397 8219 Skål på fot+ 6 fruktknivar, ns, A G Dufva
397 8096 Skål Silver, Finland, Dia10
397 8510 Skål+ vas, Gustafsberg, Cadmia
397 8246 Skålar 2 st. Gunnar Nylund, Rörstrand, höjd: 19 + 11
397 7492 Skålar 3st, kina
397 8490 Skålar 4 st, Arabia
397 8547 Skålfat 2 st, Japan, Dia. 25
397 8181 Skålfat Imari [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
397 8467 Skänk 1800-tal, Bemålad, längd: 104, djup: 42, höjd: 87
397 8138 Skänk Vitmålad, 1800-tal, längd: 97, djup: 47, höjd: 116
397 8516 Skänkskåp sent 1800-tal, gråmålat, längd: 125, djup: 57, höjd: 107
397 8518 Skåp 1700-tal, kompletterat, gråmålat, längd: 120, djup: 40, höjd: 200
S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8501 Skåp 1890-tal, Ek, längd: 85, djup: 42, höjd: 196
397 8520 Skåp Allmoge, gråmålat, längd: 122, djup: 38, höjd: 166
397 8471 Skåp Ek, längd: 68, djup: 36, höjd: 137
397 7626 Skåp med hyllor för dokument, björk, 82x32x74
397 8271 Skåp Tibetstil, längd: 78, djup: 38, höjd: 43
397 8068 Skedar 12 st Silver
397 8065 Skedar 5 st, silver
397 7087 Skedar 9 st, 1855-1870, Pettersson& Carlberg
397 8052 Skrin Kamfer
397 8210 Skrin med lock 3st, silver, 1800-tal
397 8498 Skrivbord Bemålat, längd: 116, djup: 60, höjd: 77
397 8512 Skrivbord Sekelskifte, gråmålat, längd: 105, djup: 57, höjd: 76
397 7429 Skrivbord Sekelskifte, längd: 134, djup: 76, höjd: 78
397 8370 Skrivbordslampa Plåtskärm
397 8082 Skrivbordstol England
397 8153 Skulptur glas, Kosta Boda, Kjell Engman, höjd: 14
397 8151 Skulptur glas, Nautajärvi, 1983, höjd: 8
397 8377 Skulptur jade, höjd: 22
397 8391 Skulptur Trä, 1800-tal,Madonnan med barnet, höjd: 50
397 7082 Slev silver
397 8235 Slev Silver, 1800-tal
397 8531 Smycken 2-del, 18k, 8, 3 gr
397 8155 Smycken 3 del, Granater, Sent 1800-tal
397 8286 Snurrfåtölj Galon
397 8206 Sockerskål med tång, silver, längd: 13
397 7088 Sockerskedar 3 st, silver
397 8289 Soffa Nyrokoko
397 8118 Soffa senempire
S�ldes f�r 6.100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8077 Soffbord England, längd: 120, djup: 50, höjd: 39
397 8366 Soffbord Mahogny, Ovalt, höjd: 47
397 8174 Soffbord Piet Hein/Bruno Mathsson, masurbjörk, dia:120, höjd: 62
397 8044 Solglasögon Ray Ban, Wayfarer, Os Lillehammer 1994, Specialutgåva, med fodral
397 7098 Soppslev Silver, 1818
397 8604 Spegel höjd: 143
397 8418 Spegel höjd: 210 (nyprod.)
397 8515 Spegel 1800-tal, höjd: 105
397 8543 Spegel 1800-tal, höjd: 260
397 8447 Spegel 1800-tal, höjd: 89
397 8552 Spegel förgylld, 1700-tal, höjd: 106 cm
S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 7602 Spegel mahogny, Karl Johan-stil, höjd: 190
397 8135 Spegel med konsol, 1800-tal, höjd: 240
397 8495 Spegel Nyrokoko, höjd: 109
397 8393 Spegel Rokokostil, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], höjd: 110
397 8161 Spegel rokokostil, Förgylld, höjd: 108
397 8223 Spegel Sekelskifte 1900-tal, höjd: 88
397 8476 Spegel Sengustavansk höjd: 116
S�ldes f�r 10.400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8010 Spegel + konsol Förgylld, 1800-tal, med stenskiva, höjd: 225 cm
397 8075 Speglar 1 par, Gustaviansk stil, 38x48
397 8446 Spelbord 1890-tal, längd: 90, djup: 75, höjd: 80
397 7574 Spelbord Nyrokoko, alm, höjd: 79
397 8337 Stol Artec
397 7604 Stolar 1 par, 1890-tal
397 8403 Stolar 1 par, Gustaviansk stil
397 8295 Stolar 1-par, Nyrokoko
397 8609 Stolar 1-par, Nyrokokostil
397 8136 Stolar 10 st, Senempire
S�ldes f�r 11.200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8416 Stolar 2+2 st, Windsor-stil
397 8324 Stolar 4 st, Bruno Mathsson, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
397 8047 Stolar 4 st, Gustaviansk stil
397 8491 Stolar 4 st, Nyrokokostil, vitmålade
397 8548 Stolar 5 st, Jugend, ek udda
397 8132 Stolar 6 st, 1800-tal
397 8475 Stolar Ett par, Gustaviansk stil, Brännmärkta Sylvén
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8463 Suecia antiqua 2-del (skadade ryggar)
397 8464 Suecia antiqua Oinbundna delar
397 8173 Superelipsebord Piet Hein/ Bruno Mathsson, längd: 240, Björk
397 8473 Sybord höjd: 73 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
397 8404 Sybord Ek, höjd: 69
397 8482 Sybord Gustaviansk stil, höjd: 74
397 8131 Sybord Sengustaviansk stil, längd: 66, djup: 40, höjd: 72
397 8031 Syltkruka Rörstrand, Dia. 33, höjd: 24
397 8554 Syltkrukor 2 st Höganäs, 12L/3L
397 8084 Takarmatur 1920-tal
397 8378 Takarmatur Malm, höjd: 40
397 7566 Takarmatur Venetiansk, höjd: 80
397 8298 Taklampa Röd glaskupa
397 8111 Tallrik Porsgrund Norge, med Naziemblem, Dia. 23
397 8544 Tallrikar 10 st, Kina, o 1800
397 8546 Tallrikar 3 st, Kina 1700-tal (Nagg)
397 8545 Tallrikar 6 st, Kina, o 1800
397 8238 Tallrikar 6 st. + assietter, 4 st. Kunglig Dansk, musselmalet
397 8441 Tavla "Susanna" 1800-tal, 63x48
397 8061 Tavla Keramik, 49x28
397 8054 Tegods Gefle Zebra 3 koppar med fat+ 1 fat+ kopp Gefle Asira
397 8407 Telefonbänk
397 8462 Tennsamling Gränna, Knutsson
397 8191 Terrin med fat + skål, Iris/svea
397 7086 Teskedar 12 st, Silver, 1800-tal
397 8268 Tidningskorg + korg, Kina (nyprod.)
397 8302 Trädgårdsurnor 1 par, gjutjärn, höjd: 37
397 8316 Trädgren längd: 80
397 8102 Trägravyr (dds) Eva Stockhaus, Sommarblommor, 15/50, 25 x 17
397 8248 Träsnitt 3 st, Lissegård, Bla Häxmattan, ca23 x 17
397 8356 Tryck signerad O Petit Jean, 67/150, 48x58
397 8357 Tusch 2st + 1st akvarell + 1st blyerts, Viktorsson
397 8427 Unikabox
397 8341 Väggfat Gjutjärn, dia:49
397 8007 Väggkonsoler 1 par, keramik, höjd: 21
397 8053 Väggpendyl Förgylld, höjd: 50
397 8448 Väggpendyl Förgylld, höjd: 50
397 8105 Väggpendyl Förgylld, Stjärnsund, höjd: 55
397 8147 Väggplåtar 1 par, mässing, höjd: 47
S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8146 Väggplåtar 1 par, Mässing, höjd: 67
397 7534 Väggrelief gips, keruber, oval, 57x68
397 8565 Väggtelefon längd: M Ericsson, sekelskifte
397 7263 Väggur höjd: 53
397 8243 Väggur 20-tal
397 8484 Väggvitrinskåp Åmells, längd: 83, djup: 24, höjd: 73
397 8392 Vas 1800-tal, höjd: 38
397 8165 Vas Bertil Vallien, höjd: 13
397 8097 Vas cloissonné, H, 25 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
397 8204 Vas Glas/ns, Jugend, H, 22
397 7382 Vas i originalkartong, Meissen, höjd: 25
397 6314 Vas Kosta, Göran Wärff, höjd: 19
397 8442 Vas Murano, höjd: 28 (för 4st blommor)
397 8214 Vas Rörstrand, Stålhane, höjd: 25
397 7126 Vas Wärf, Kosta, höjd: 11
397 8008 Vas + skål Rörstrand
397 8605 Vaser 1 par, brons Japan, höjd: 93 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
397 8202 Vaser 1 par, Nyrokoko, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], höjd: 38
397 7013 Vaser 3 st, cloissonné [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
397 8258 Vaser 3 st, Japan, höjd: 16-24
397 8003 Verktygslåda m.ä
397 8017 Vikingahjälm Hamrad mässing
397 8093 Vinglas 12 st
397 8236 Vinsglas 10 st
397 8478 Vitrinskåp 20-tal, längd: 73, djup: 30, höjd: 113
397 8420 Vitrinskåp längd: 87, djup: 50, höjd: 175 (nyprod.)
397 7455 Vitrinskåp Mahogny, längd: 100, djup: 42, höjd: 180
397 8564 Ymnighetshorn tenn, höjd: 37
397 8194 Ytterfoder Rörstrand, Jugend [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
397 8507 Ytterfoder Waldemarsudde