Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 20 februari 2006 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

397 8300  9 st 9 st

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 7331  Ädelsten Ametist

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8327  Akvarell F Svensson, Gamla stan, -20, 48 x 57

397 8325  Akvarell F.Lindström, Stockholmsmotiv, 13 x 20

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 7103  Akvarell Gunvor Siik, Blommor i fönster, 32 x 46, 1980

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8329  Akvarell Hutton Mitchell, vid hodstranden, 36 x 55

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8542  Akvarell Jane -01, stilleben, 35x53

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8499  Akvareller 3 st, F Lindström

397 8579  Akvareller Elisabeth Nyman, 2 st

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8458  Ampel Malm, Gränna, V.Fong, höjd: 22

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8006  Ampel med prismor, höjd: 55

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8439  Argenta 2-del, Kåge, Gustavsberg

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8438  Argenta 3-del, Kåge, Gustavsberg

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8386  Argenta Gustafsberg 10 del

397 8058  Assietter 12 st Rörstrand (nagg)

397 8212  Assietter 12+4 st, Jugend

397 8182  Assietter 12st, Rörstrand

397 8180  Assietter 12st, Thomas

397 8253  Assietter 8 st, Meissen

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8384  Bägare Silver, 8 st

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8184  Bålskål Kina, dia:26, höjd: 11

397 8278  Barnlampor 2 st, Tidigt 1900-tal

397 8335  Barnpall Aalto

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8608  Barometer

S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 7554  Barometer England, höjd: 1800-tal, höjd: 106

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8195  Bestick c:a 50-del, N.S, Haga

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8066  Bestick diverse silver

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8267  Bestick diverse silver, ca 13 del

397 8423  Bestick Ns, Chippendale, 84 del

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8424  Bestick Ns, Franska Liljan, 55 del

397 8101  Bestick Ns, Spetsmodell, ca 60 del

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 7102  Blandteknik Rolf Åkesson & Heinus, 30 x 30, 1987

397 8488  Blomsterbord Gustaviansk stil, längd: 136

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8083  Bokhylla 1930-tal, längd: 72, djup: 26, höjd: 76

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8038  Bokhylla 1950-tal, längd: 100, djup: 35, höjd: 171

397 8117  Bokhylla Karl Johan-stil, längd: 120, djup: 45, höjd: 170

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8363  Bokhylleskåp 1910-tal, ek, längd: 130, djup: 35, höjd: 106

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8537  Bonbonjär Josef Ekberg, Gustavsberg 1925, dia 15

397 8309  Bord 1800-tal, rotfanèr, längd: 103, djup: 73, höjd: 75 (ngn list saknas)

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8390  Bord med låda, Ek., längd: 68, djup: 38 57

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8450  Bord Sekelskifte

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8033  Bordsfotogenlampa

397 7287  Bordslampa Alabaster

397 7460  Bordslampa f.d fotogen

397 8087  Bordslampa Gustafsberg

397 8234  Bordslampa Jugend, 3-armad, bronsfigurin, höjd: 62, (skador)

S�ldes f�r 3.900 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8485  Bordslampa Malm

397 8030  Bordslampa Rokokostil

397 8551  Bordslampfot Empirestil, mässing/glas

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8405  Bordslampor 1 par, Flygsfors

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8314  Bordslampor 1 par, jugendstil, (nyprod)

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8374  Bordslampor 1 par, Mässing

397 8297  Bordslampor 1-par, Luxus

397 8176  Bordslampor 2 st, Kosta Bertil Vallien

397 8524  Bordslystrar 1 par, höjd: 34

S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8086  Bordslystrar 1 PAR, höjd: 37

397 8127  Bordspendyl Gustaviansk stil, höjd: 35

397 8264  Bordstelefon L M.Ericson, Stockholm, (Nydragna ledningar)

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8088  Bordsur Metall., höjd: 14

397 8340  Bordsur Norge, sekelskifte, sten, höjd: 33

397 8186  Brasställ Sekelskifte

397 8035  Brevkortssalbum 2 st, 1900-talets början

397 7474  Bricka pläter, längd: 53

397 8039  Bricka Pläter, längd: 61

397 8465  Brickbord 1800-tal

397 8115  Byrå Bemålad, sekelskifte, längd: 106, djup: 50, höjd: 82

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8397  Byrå Intarsia, längd: 80, djup: 44, höjd: 74

397 8470  Byrå Karl Johan, Björk, längd: 104, djup: 45, höjd: 104

397 8426  Byrå med stenskiva, längd: 65, djup: 37, höjd: 76 (nyprod.)

397 8422  Byrå med stenskiva, längd: 96, djup: 48, höjd: 83 (nyprod.)

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8395  Byrå Rokokostil, (skadad skiva), längd: 64, djup: 35, höjd: 104

397 6244  Byrå Rokokostil, längd: 76, djup: 42, höjd: 75

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 7053  Byrå rokokostil, längd: 90, djup: 55, höjd: 80

397 8514  Byrå sekelskifte 1900, gråmålad, längd: 87, djup: 50, höjd: 81

397 7152  Byrå sekelskifte bemålad, längd: 95, djup: 47, höjd: 105

397 8048  Byrå Sengustaviansk stil, längd: 85, djup: 45, höjd: 79

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8603  Byst Gips Bemålad, höjd: 50

397 8012  Cabare 2 st lackarbeten + 4 sidentavlor

397 5212  Clubfåtöljer 1-par, Norell, Chesterfield (skador)

397 8432  Colliers 3st, sötvattenspärlor, längd: 42

397 8430  Colliers 4st, sötvattenspärlor, längd: 46

397 8205  Cremekoppar 6+1st

397 7621  Dalahäst antik, höjd: 18

397 8558  Dalahästar 10 st små

397 8560  Dalahästar 2 st, höjd: 26-30

397 7627  Damskrivbord 1900 ca, bemålat, 85x54x96

397 8358  Damskrivbord Gråmålat, längd: 95, djup: 48, höjd: 80

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8106  Dockvagn 50-tal

397 8315  Dörrknackare 3 st, Mässing, (lejon) Nyprod

397 8431  Dörrpar 3 st, sekelskifte, H, 154 , 80 resp 200

397 8036  Droppur  höjd: 60

397 8221  Droppur  höjd: 62

397 8042  Emmafåtölj

397 8398  Emmafåtölj

397 7436  Etsning Harald Sallberg, 30/50, Hägerstens Herrgård, 27x23

397 7011  Etsning Marina Af Schultze, Helsingfors, -26, 19x29

397 8414  Etsning Signerad. "Uppvaktning" 27x20

397 8103  Etsning  Ulf Wahlberg, 205/250, -81, Bilskrot, 21 x 16

397 7438  Etsning Uno Stallarholm, 1929, Strandvägen, 15x29

397 8461  Etsningar 3st, Norelius + Curt Hamne+ 1st 1912

397 7437  Etsningar 4 st, h Sallberg

397 8218  Etuie Silver, 1940-tal, längd: 17

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8090  Familjebibel Sekelskifte

397 8585  Färglitografi  "Kaféinteriör" Örjan Wikström, 21/70, 31x24

397 7356  Färglitografi  2 st, Ulf Greder,

397 8156  Färglitografi  Cecilia Sikström, kvinnoporträtt, 139/190, 68x46

397 8347  Färglitografi  Gugge Norinder, "Norr om Äleklinta, 17/160, 39x49

397 6344  Färglitografi  H Duchamps lith. Efter Picasso, 51 x 42

397 8355  Färglitografi  Harry Wichmann, 'Djurgårdsfärjan, 42x55

397 8352  Färglitografi  Karl Haglund, 13/290, 54x76

397 8578  Färglitografi Måns Heidvall, HC, 34x26

397 8168  Färglitografi Mari Hilfon, 53/260, 22x17

397 8169  Färglitografi Maria Larkman, 233/240, 40x27

397 8597  Färglitografi Mikael Kihlman, 295/360, 39x45

397 8385  Färglitografi  oskar Bergman, 194/260, 40x50

397 8594  Färglitografi Peter Dahl, osign/onumrerad, 26x46

397 8596  Färglitografi S Wennström, 63/240, 34x42

397 8342  Färglitografi  Salvador Dalí, Epreuve D´artiste, 25 x 18

397 8343  Färglitografi  Salvador Dalí, Epreuve D´artiste, Figur, 25 x 17

397 8348  Färglitografi  signerad. 18/50, 55x42

397 8349  Färglitografi  Steven Clarky, 175/360, 70x46

397 8381  Färglitografi Sven Erixsson

397 8148  Färglitografi  Ulrica Hydman Vallien, 194/320, 56x40

397 8149  Färglitografi  Ulrica Hydman Vallien, 197/380, 32x28

397 8107  Färglitografier  2st, Eva Zettervall, 20/350 +68/350, 53x39

397 7454  Färglitografier  2st, Maria Hillfon, 19/300 + 34/300, 44x74

397 8160  Färglitografier 3 st. Wikström/Håfström

397 8158  Färglitografier 9 st. oramade, bl.a. Wikström/ nyström

397 8265  Fartygsratt

397 8072  Fat 2 st+ skål, Kunglig Dansk II sortering (skador)

397 8379  Fat 2 st, UE/Nittsjö Keramik

397 8615  Fåtölj 80-tal

397 8322  Fåtölj blå

397 8016  Fåtöljer 1 par, Chesterfield

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8511  Fåtöljer 1-par, funkis

397 8291  Fåtöljer 3st, 40-tal

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8305  Fickur 2 st, Bla Omega, Silver/14 K

397 7188  Fickur Omega, silver

397 8252  Figurin 1800-tal, pojke med luta, höjd: 15

397 8262  Figurin 1800-tal, Wien, höjd: 15

397 8043  Figurin Gustafsberg, Sven Wejsfelt, "Laxfisk", längd: 26

397 8434  Figurin Hummel, höjd: 12

397 8242  Figurin Kina, höjd: 9

397 8571  Figurin Kypare, GDR, höjd: 24

397 8250  Figurin på sockel oxe, quarts, höjd: 8

397 8076  Figuriner 2 st+urna miniatyr

397 8457  Figuriner 2st, Kunglig Dansk

397 7611  Figuriner 3 st, bla. 2 st, Kunglig Dansk, höjd: 5-11

397 8272  Figuriner 3 st, Porslin

397 8351  Figuriner 4st, 1st Lisa Larson + 2st Hof (fågel med lagn.)

397 8468  Figuriner 7 st, LLadro, höjd: 15-28

397 8245  Figuriner st. fåglar, keramik, höjd: 15

397 8538  Fiol i låda, sk, ej stråke

397 8112  Flaskskepp Båtens längd 12, Skeppet Hippalos under Norskt flagg

397 7045  Fonografrullar 5 st, Till självspelande piano

397 8167  Foto signerat a tergo, Dag Alveng, 16x21

397 8539  Fotoalbum 2 st 1900 ca

397 8318  Fotoramar 2 st, silver

397 8481  Fotpall

397 8413  Fotpall Sekelskifte 1900, Mahogny

397 8100  Frimurarring 18k, ca 8 g

397 8563  Frukter 6 st Kosta

397 8050  Fruktfat 2 st+ skål, glas

397 8067  Fruktknivar 13 st, A G Dufva Ns

397 8209  Fruktservis 7 del, Gustafsberg, Jugend

397 8217  Fruktservis 7 del, Rörstrand Jugend, "Cyklamen"

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8059  Fruktservis Frankrike, 7 del

397 8435  Fruktservis uppläggningsfat + 11st assietter

397 8179  Fruktskål på fot, N.S/kristall, höjd: 30

397 8213  Gafflar 6+8, silver

397 8225  Glas 3 st, 1800-tal

397 8013  Glas 8 st, höjd: 19, 5

397 8284  Glas diverse 6 del

397 8224  Glas + karaff 17/1800-tal

397 8586  Glasmålning Polsk konstnär, 23x32

397 8533  Glasskulptur Bertil Vallien, Båt, längd: 17, 5

397 8496  Globlampa  höjd: 50

397 8599  Globlampa 1950-tal, höjd: 60

397 8598  Globlampor 1 par, 1950-tal, höjd: 60

397 8600  Golbågvlampa flerarmad

397 8336  Golvlampa 3-armad

397 8610  Golvlampa Panton, höjd: 127

397 8406  Golvlampor 1 par, Mässing

397 8601  Golvljusstakar 2st, smide

397 8137  Golvur 1800-tal

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8436  Golvurna med lock, Josef Ekberg, 1919, höjd: 43 (sprickor)

397 7552  Golvurnor Ett par, 1800-tal, Imari, (En lagad), höjd: 62

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8230  Golvvas signerad, 1960-tal, höjd: 50

397 8580  Gravyr+lito 2 st

397 8526  Gravyrer 5 st, Italien, 20x30

397 8091  Hallampa

397 8421  Hallbyråar 1-par, längd: 58, djup: 34, höjd: 81 (nyprod.)

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8350  Halsband Granater

397 7145  Hängskåp almogemålat, höjd: 63

397 8540  Herrbetjänt

397 8477  Hörnbokhylla Mahogny, längd: 90x90, djup: 23, höjd: 90

397 8466  Hörnskåp Bemålat, höjd: 178

397 8139  Hörnskåp Vitmålat, höjd: 180

397 8373  Hurtsar 1 par, England, längd: 41, djup: 46, höjd: 56

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8055  Jardinerer Ns/Glas, längd: 42

397 8301  Jardiniere Kristall, Polen, längd: 27

397 8215  Jardiniere Ns/glasinsats, WMF, längd: 27

397 8141  Jordglob med kompass

397 8602  Jordgubbsskål+ Fat, Porslin

397 8187  Kaffe/teservis 25-del, Echenbach

397 7486  Kaffegods 2-del, 1-del kina

397 8185  Kaffegods 36-del, England

397 8208  Kaffekanna+ gräddkanna, silver, 1852

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8150  Kaffeservis 15 del. Rörstrand, Koka

397 8009  Kaffeservis 3 del, Koppar, Design Tapio Wirkkala+ bricka

397 8177  Kaffeservis 3-del, N.S

397 8183  Kaffeservis 9-del, Bavaria [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

397 8494  Kaffeservis ca 20 del, Blå Blom

397 8505  Kaffeservis Gustafsberg, Kåge, 14 del

397 8276  Kaffeskedar 12 st, Silver i Schatull

397 8279  Kaffeskedar 6 st, Silver/Emalj, i Schatull

397 8002  Kälke m.ä

397 8263  Kamera Canon EOS 500 + extra objektiv

397 8417  Kandelabrar 1 par, Empire-stil, höjd: 23

397 8188  Kandelabrar 1 par, Louis XVI, höjd: 47

S�ldes f�r 41.100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8375  Kandelabrar 1 par, Mässing, 1800-tal, höjd: 45

397 7092  Kanna Silver, 1857, PH, höjd: 15, graverad

397 8095  Karaff+ pluntor 4 del

397 8281  Karaffer 5 del

397 8233  Karaffer + skål 3 del, Kristall

397 8193  Karmstol Jugend

397 8365  Karmstolar 1 par

397 7601  Karmstolar 1 par barockstil

S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8486  Karmstolar 1 par, 1930-tal

397 8522  Karmstolar 1 par, broderad sits

397 8415  Kassettradio Weltron, 1960-tal, (Bandspelare ngt defekt)

397 8277  Katt Metall, längd: 44

397 8568  Katter samling

397 8504  Keramik 1950-tal, 6 del

397 8440  Keramik 2-del "Filigran" + 1-del "Rosett" Gustavsberg

397 8574  Keramik 4 del, bla. UE

397 8164  Keramik 4 del. bl.a. Rörstrand

397 8445  Keramik 4-del, Kina

397 8152  Keramik 8 del. bl.a. Gustavsberg/UE

397 8376  Kermiktavla Dia. 60

397 8364  Kikare 3st

397 8360  Klaffbord  längd: 96, höjd: 77

397 8359  Klaffbord Grönmålat, längd: 89, höjd: 74

397 8122  Klaffbord Karl Johan-stil, höjd: 73

397 8130  Klaffbord Valnöt, höjd: 72 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

397 8037  Konsolbord Nyrokoko, höjd: 77

397 8274  Konstglas 3 del, Orrefors/Aalto

397 8166  Konstglas 5 del. P O Ström

397 8400  Koppar 2 del

397 8556  Koppar div

397 8089  Koppar div

397 8201  Koppar med fat, 7-del, Wien

397 8588  Koppar div glöggset + 8 st muggar

397 8411  Kristall 4 del

397 8567  Kristall div, 9 del

397 8018  Krus Höganäs 25 L

397 8503  Kryddburkset Gustafsberg, "Kocken" 11 del

397 8244  Kryddset 8 del. Göteborg

397 8241  Kuverttallrikar 8st, Iran, koppar

397 8266  Lampbord 1-par, Kina, höjd: 79 (nyprod.)

397 8474  Lampbord Dia. 49, höjd: 72

397 8294  Lampbord Pelare, sent 1800-tal, höjd: 62

397 8057  Lampetter 1 par

397 8425  Lampetter 1-par, facklor (nyprod.)

397 8285  Lampetter 2 par

397 8064  Lappskedar Silver, 12+1

397 8227  Lås 1800-tal

397 8593  Lejaur Linderot Stockholm, höjd: 52, sk

397 8275  Lejon Metall, längd: 30

397 8283  Leopard Metall, längd: 70

397 7186  Linne Diverse dukar + servetter, bredd:, längd: a 1700-tal

397 7613  Linneskåp ek, 144x47, 5x119

397 8582  Litografi Katter, Ulla Söderlind, 5/50, 19x29

397 8581  Litografi Lena Cronqvist, 41/200, 76x57

397 8119  Ljuskrona Barockstil, höjd: 80 (nyrenoverad)

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8330  Ljuskrona Empire-stil, höjd: 70, metall

397 8125  Ljuskrona Empirestil, höjd: 90

S�ldes f�r 5.100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8388  Ljuskrona Oscariansk, höjd: 75

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8121  Ljuskrona Oscarianskstil, höjd: 80

397 8367  Ljuskrona Rokokostil, höjd: 65

S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8190  Ljuskrona Rokokostil, höjd: 75

397 8256  Ljusstakar 1 par, 1800-tal, England, Sheffield, porslin, höjd: 25

397 8237  Ljusstakar 2 par, mässing

397 8509  Ljusstakar Mässing, div

397 8339  Ljusstake för 3st ljus, Skultuna, höjd: 45

397 8229  Lockpokal Tenn, höjd: 16

397 8307  Luta

397 8460  Malmkrona 6-armad, höjd: 38

397 8369  Malmkrona 8-armad, höjd: 90

397 8361  Månbord  höjd: 74 dia:130

397 8382  Matbestick ns

397 7333  Matsalsbord Ek

397 8344  Matsalsgrupp 5-del, Jugend, "Äpplet", ek

397 8517  Matsalsgrupp Bord +3st stolar, Gust.stil, 2 st ilägg

397 8189  Matservisdelar 50-del, Rörstrand

397 8502  Matservisdelar Gustafsberg, "Triumf" Kåge

397 8056  Matservisdelar Syco 17 del [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

397 8521  Matskedar 13 st, Silver, 18/1900-tal

397 8292  Matta Afghan, 154 x 116

397 8380  Matta Broderad Kashmir, 124x190

397 8290  Matta Hamadan, 156 x 103

397 8251  Matta Handknuten, "Musse & Mimmi" 60x88

397 8293  Matta Karadje, 65 x 121

397 8387  Matta Kina, 183x274

397 8555  Matta Kina, Close-back, 280x370

397 8172  Matta orientalisk, Bidjar, 140x245

397 7538  Matta orientalisk, Feridan(Iran) 218x305

S�ldes f�r 4.500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8249  Matta orientalisk, Gabbeh persisk, 110x145

397 8108  Matta orientalisk, Hamadan, 80x295

397 7540  Matta orientalisk, Husseinabad, 110x400

397 8557  Matta orientalisk, Indo-kina, 280x365 (slitage)

397 7546  Matta orientalisk, Kashan, 267x373

397 7517  Matta orientalisk, Kashan, 307x400

397 8528  Matta orientalisk, Marocko, 200x300

397 7518  Matta orientalisk, Nadjafabad, 303x415

S�ldes f�r 6.300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8110  Matta orientalisk, Roudbar, 80x300

397 8313  Matta orientalisk, semi-antik Karadja ?, 100x317 (slitage)

397 8389  Matta orientalisk, Semi-antik Kerman, 224x307

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 7543  Matta orientalisk, Wiss(Iran) 210x274

397 8535  Miniatyrer 13 st, höjd: 1, 5-8

397 8536  Miniatyrer 16 st , höjd: 3, 5-7, 5

397 8532  Miniatyrer 5 del, bla. Ståhlhane/G Nylund

397 8157  Minkpäls Stl 36. Amoress

397 8063  Möbeltyg 1 Rulle

397 8207  Moccagods 15-del, Gustavsberg

397 8591  Mynt bla. antika, silver/ koppar

397 8592  Mynt koppar i burk

397 8590  Mynt silver/koppar

397 8589  Mynt silver/koppar

397 8070  Nattljusstakar 1 par, Mässing, höjd: 19

397 8232  Nysilver 4-del

397 8199  Oljemålning "man", sign, 45x28

397 7336  Oljemålning 1800-tal, "åsna vid stall", 49x58

397 8025  Oljemålning 1800-tal, "Fiskare får napp", 41x30

397 8023  Oljemålning 1800-tal, A B Collier, 51x76

S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8098  Oljemålning A Erikson, 1915, Marin, 58x96

397 8332  Oljemålning A.Moe, Bränningar, 1918, 44 x 56

397 8326  Oljemålning  A.Sinde, Torne träsk, -67, 65 x 91

397 8029  Oljemålning  Åke Nothberg, 1946, "nöjesfält vid Länna", 37x45

397 8027  Oljemålning  Åke Nothberg, 1949, "Skeppsholmen", 32x40

397 8028  Oljemålning  Åke Nothberg, 1949, Stockholmsmotiv, 36x45

397 8026  Oljemålning  Åke Nothberg, 1950, "Årstabron", 26x34

397 8334  Oljemålning Angeli, Hamnmotiv, 70 x 100

397 8041  Oljemålning Arkel -35, stockholmsmotiv, 29x38

397 6207  Oljemålning  Carl Einar Figge Fredriksson (1887-1951), Sverige, -44, "Mot Keskausbranten Sjöfallsporten" Lappland, 35 x 27 cm

397 8163  Oljemålning Gotthard Lundqvist, Gjörvelns fjällstation, 1958, 65 x 54

397 8022  Oljemålning H McCallum 1800-tal, Marin, 36x46

397 8198  Oljemålning H Rosenlund, landskap, 50x40

397 7448  Oljemålning  Ilona Gomköto, 40x50

397 8200  Oljemålning Ingrid Nordenström, Lummelunda bruk, Gotland, 60x40

397 8304  Oljemålning  Janne Muusari, Valamon kloster, Ladoga, 1933, 40 x 33

397 8142  Oljemålning  Jean Skoglund, Vintersjö, 60x72

397 7550  Oljemålning Knut Norman, Venedig, 50 x 60

397 7273  Oljemålning kopia av Alfons Sundström, kopia efter Kaulbach, 73x53

397 8345  Oljemålning  Kungshammar, "Stadsbild" 47x37

397 8257  Oljemålning  M.Möller, Blomsterstilleben, 22 x 28

397 8577  Oljemålning Nils Golbe, Ölandskvarn

397 8541  Oljemålning O L -54, landskapsmotiv, 50x65

397 8584  Oljemålning Öland, Tommy Berglund 1982, 84x49

397 8353  Oljemålning  Olle Harjo, "Fasaner vid vinterväg" 80x90

397 8260  Oljemålning Oscar Bergerus, "Utsegling" Sandhamn, 1945, 70x60

397 7133  Oljemålning osign. stilleben, 32x40

397 6006  Oljemålning  R Gouire Camruzquo, Landskap med hus, Colombia, 14 x 21

397 7323  Oljemålning  Sigfrid Grimma, 92x122

397 8060  Oljemålning Sign Alb. Larsen, 1935 , 37x35

397 7196  Oljemålning  Sign Göthe, Motiv från Paris, 47x40

397 7197  Oljemålning  Sign Göthe, Varvsmotiv, 32x40

397 8145  Oljemålning  Sign H Rosenlund, vintermotiv, 60x98

397 7050  Oljemålning Sign Hammar, 22 x 27

397 6446  Oljemålning Sign Isidor Kaufmann, (1853-1921), Interiör med män & pojke, 44x54

S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8308  Oljemålning Sign J Webb, Marin, 1800-tal, 51x78

397 7049  Oljemålning Sign Krüger, Landskap med sjö

397 8493  Oljemålning Sign Marn, "Landskap", 58x72

397 7343  Oljemålning sign P Petri, "kvinna i park", 80x53

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8021  Oljemålning  Sign S Anjo -35, Sittande kulla, 61x50

397 8261  Oljemålning Sign, 1900-talets början, "Vallande fåraherde", 75x50

397 8530  Oljemålning sign, Alplandskap, 53x62

397 8333  Oljemålning Sign, Åmynning, -47, 52 x 77

397 7319  Oljemålning signerad-72, Vietnam, 51x61

397 7121  Oljemålning  Smetana, " barn vid vattendrag" 45x65 (litet hål i duken)

397 8004  Oljemålning Sven Emilsson, 1929, "Överums kyrka" 54x76

397 6582  Oljemålning  Sven-Olof Rosén, -56, interiör, 98x69

397 8040  Oljemålning Tandberg, Kajmotiv, 45x60

397 8254  Oljemålning  Thorsten Engström, Man, 64 x 45

397 8034  Oljemålning Tomas Mandel, "Gaveliusg 1 Södermalm", 50x61

397 6005  Oljemålning  Valettciachaves, Colombia, Landskap, 34 x 44

397 8525  Oljemålning Z Zolkiewski, 16x18

397 8576  Ölstop 2st, Tyskland, tidigt 1900-tal

397 6418  Örhängen 5 par, odlade sötvattenspärlor Kina

397 8078  Öronlappsfåtölj

397 8323  Öronlappsfåtölj Art deco

397 8296  Pall  längd: 90

397 8399  Pallar 1 par, Rokokostil

397 8614  Pallar Ett par

397 8428  Pärlrader 5st, saltvattenspärlor, längd: 40

397 8239  Parti glas

397 8282  Parti glas div

397 8073  Parti koppar

397 8492  Parti linne

397 8069  Parti linne 2 krt

397 8419  Parti nipper

397 8270  Parti ns

397 8412  Parti silver 7 del

397 8211  Parti silver 9-del

397 8159  Parti vykort Tidigt 1900-tal, ca 450 st

S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8408  Pastell Sign, 70x44

397 8394  Pelarbord  höjd: 62

397 8123  Pelarbord 1 par, Sekelskifte, höjd: 76

397 8140  Piedestal Björk, höjd: 105

397 8402  Pigtittare

397 8128  Pigtittare 1800-tal, höjd: 55

397 8049  Plafond

397 8051  Plafond med prismor

397 8288  Plansch New York, 92 x 63

397 8280  Plunta C XV monogram

397 7189  Plunta + 6st, glas, Skultuna, guldförgylld mässing

397 7068  Portvinstunna ombyggd till öltunna, 9L

397 8371  Projektor Tidigt 1900-tal

397 8613  Puffar 2 st

397 8383  Punschbägare Silver, 19 st

397 8062  Punschmuggar 7 st silver

397 8527  Radio Luxor, Replika

397 8129  Rakspegel med bord, 1890-tal, höjd: 160

397 8094  Remmare 11 st

397 8079  Ringar 4 st, 18k, 19, 8 g

397 8144  Sabel

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8143  Sabel

397 8456  Salongsbord Louis XV-stil, bronser

397 8046  Salongsbord Mahogny, höjd: 64

397 8331  Salongsbord Nyrokoko, höjd: 65

397 8487  Salongsbord Rokokostil, Dia. 80, höjd: 78

397 6637  Salongsgrupp 4 del rokokostil

397 8480  Salongsgrupp 6 del, Björk

397 8455  Salongsgrupp Louis XV-stil, 3 del

397 8362  Sängram Gust.stil, för 90 säng

397 8611  Satsbord 3 del, Dansk design, trä

397 8320  Satsbord 3 del, kakel

397 8612  Satsbord 3 del, Teak

397 8459  Schwartzwaldur 1800-tal

397 8451  Sekretär o 1800, längd: 100, djup: 50, höjd: 104

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8583  Serveringsvagn Mahogny

397 8081  Serveringsvagn Rotting

397 8454  Servisdelar Rörstrand, Ostindia, ca 20 del

397 8197  Servisdelar Rosenthal/Gustavsberg, diverse

397 7424  Sideboard Sekelskifte, bemålad, längd: 169, djup: 53, höjd: 86

397 7593  Skäkteträn 3 st, allmoge

397 8508  Skål Argenta, höjd: 7

397 8506  Skål Gustafsberg, J Ekberg, höjd: 11

397 8444  Skål Japan dia:24+ fat dia:42

397 8269  Skål ns/glas

397 8219  Skål på fot+ 6 fruktknivar, ns, A G Dufva

397 8096  Skål Silver, Finland, Dia10

397 8510  Skål+ vas, Gustafsberg, Cadmia

397 8246  Skålar 2 st. Gunnar Nylund, Rörstrand, höjd: 19 + 11

397 7492  Skålar 3st, kina

397 8490  Skålar 4 st, Arabia

397 8547  Skålfat 2 st, Japan, Dia. 25

397 8181  Skålfat Imari [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

397 8467  Skänk 1800-tal, Bemålad, längd: 104, djup: 42, höjd: 87

397 8138  Skänk Vitmålad, 1800-tal, längd: 97, djup: 47, höjd: 116

397 8516  Skänkskåp sent 1800-tal, gråmålat, längd: 125, djup: 57, höjd: 107

397 8518  Skåp 1700-tal, kompletterat, gråmålat, längd: 120, djup: 40, höjd: 200

S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8501  Skåp 1890-tal, Ek, längd: 85, djup: 42, höjd: 196

397 8520  Skåp Allmoge, gråmålat, längd: 122, djup: 38, höjd: 166

397 8471  Skåp Ek, längd: 68, djup: 36, höjd: 137

397 7626  Skåp med hyllor för dokument, björk, 82x32x74

397 8271  Skåp Tibetstil, längd: 78, djup: 38, höjd: 43

397 8068  Skedar 12 st Silver

397 8065  Skedar 5 st, silver

397 7087  Skedar 9 st, 1855-1870, Pettersson& Carlberg

397 8052  Skrin Kamfer

397 8210  Skrin med lock 3st, silver, 1800-tal

397 8498  Skrivbord Bemålat, längd: 116, djup: 60, höjd: 77

397 8512  Skrivbord Sekelskifte, gråmålat, längd: 105, djup: 57, höjd: 76

397 7429  Skrivbord Sekelskifte, längd: 134, djup: 76, höjd: 78

397 8370  Skrivbordslampa Plåtskärm

397 8082  Skrivbordstol England

397 8153  Skulptur glas, Kosta Boda, Kjell Engman, höjd: 14

397 8151  Skulptur glas, Nautajärvi, 1983, höjd: 8

397 8377  Skulptur jade, höjd: 22

397 8391  Skulptur Trä, 1800-tal,Madonnan med barnet, höjd: 50

397 7082  Slev silver

397 8235  Slev Silver, 1800-tal

397 8531  Smycken 2-del, 18k, 8, 3 gr

397 8155  Smycken 3 del, Granater, Sent 1800-tal

397 8286  Snurrfåtölj Galon

397 8206  Sockerskål med tång, silver, längd: 13

397 7088  Sockerskedar 3 st, silver

397 8289  Soffa Nyrokoko

397 8118  Soffa senempire

S�ldes f�r 6.100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8077  Soffbord England, längd: 120, djup: 50, höjd: 39

397 8366  Soffbord Mahogny, Ovalt, höjd: 47

397 8174  Soffbord Piet Hein/Bruno Mathsson, masurbjörk, dia:120, höjd: 62

397 8044  Solglasögon Ray Ban, Wayfarer, Os Lillehammer 1994, Specialutgåva, med fodral

397 7098  Soppslev Silver, 1818

397 8604  Spegel  höjd: 143

397 8418  Spegel  höjd: 210 (nyprod.)

397 8515  Spegel 1800-tal, höjd: 105

397 8543  Spegel 1800-tal, höjd: 260

397 8447  Spegel 1800-tal, höjd: 89

397 8552  Spegel förgylld, 1700-tal, höjd: 106 cm

S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 7602  Spegel mahogny, Karl Johan-stil, höjd: 190

397 8135  Spegel med konsol, 1800-tal, höjd: 240

397 8495  Spegel Nyrokoko, höjd: 109

397 8393  Spegel Rokokostil, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], höjd: 110

397 8161  Spegel rokokostil, Förgylld, höjd: 108

397 8223  Spegel Sekelskifte 1900-tal, höjd: 88

397 8476  Spegel Sengustavansk höjd: 116

S�ldes f�r 10.400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8010  Spegel + konsol Förgylld, 1800-tal, med stenskiva, höjd: 225 cm

397 8075  Speglar 1 par, Gustaviansk stil, 38x48

397 8446  Spelbord 1890-tal, längd: 90, djup: 75, höjd: 80

397 7574  Spelbord Nyrokoko, alm, höjd: 79

397 8337  Stol Artec

397 7604  Stolar 1 par, 1890-tal

397 8403  Stolar 1 par, Gustaviansk stil

397 8295  Stolar 1-par, Nyrokoko

397 8609  Stolar 1-par, Nyrokokostil

397 8136  Stolar 10 st, Senempire

S�ldes f�r 11.200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8416  Stolar 2+2 st, Windsor-stil

397 8324  Stolar 4 st, Bruno Mathsson, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

397 8047  Stolar 4 st, Gustaviansk stil

397 8491  Stolar 4 st, Nyrokokostil, vitmålade

397 8548  Stolar 5 st, Jugend, ek udda

397 8132  Stolar 6 st, 1800-tal

397 8475  Stolar Ett par, Gustaviansk stil, Brännmärkta Sylvén

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8463  Suecia antiqua 2-del (skadade ryggar)

397 8464  Suecia antiqua Oinbundna delar

397 8173  Superelipsebord Piet Hein/ Bruno Mathsson, längd: 240, Björk

397 8473  Sybord  höjd: 73 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

397 8404  Sybord Ek, höjd: 69

397 8482  Sybord Gustaviansk stil, höjd: 74

397 8131  Sybord Sengustaviansk stil, längd: 66, djup: 40, höjd: 72

397 8031  Syltkruka Rörstrand, Dia. 33, höjd: 24

397 8554  Syltkrukor 2 st Höganäs, 12L/3L

397 8084  Takarmatur 1920-tal

397 8378  Takarmatur Malm, höjd: 40

397 7566  Takarmatur Venetiansk, höjd: 80

397 8298  Taklampa Röd glaskupa

397 8111  Tallrik Porsgrund Norge, med Naziemblem, Dia. 23

397 8544  Tallrikar 10 st, Kina, o 1800

397 8546  Tallrikar 3 st, Kina 1700-tal (Nagg)

397 8545  Tallrikar 6 st, Kina, o 1800

397 8238  Tallrikar 6 st. + assietter, 4 st. Kunglig Dansk, musselmalet

397 8441  Tavla "Susanna" 1800-tal, 63x48

397 8061  Tavla Keramik, 49x28

397 8054  Tegods Gefle Zebra 3 koppar med fat+ 1 fat+ kopp Gefle Asira

397 8407  Telefonbänk

397 8462  Tennsamling Gränna, Knutsson

397 8191  Terrin med fat + skål, Iris/svea

397 7086  Teskedar 12 st, Silver, 1800-tal

397 8268  Tidningskorg + korg, Kina (nyprod.)

397 8302  Trädgårdsurnor 1 par, gjutjärn, höjd: 37

397 8316  Trädgren  längd: 80

397 8102  Trägravyr (dds) Eva Stockhaus, Sommarblommor, 15/50, 25 x 17

397 8248  Träsnitt 3 st, Lissegård, Bla Häxmattan, ca23 x 17

397 8356  Tryck signerad O Petit Jean, 67/150, 48x58

397 8357  Tusch  2st + 1st akvarell + 1st blyerts, Viktorsson

397 8427  Unikabox

397 8341  Väggfat Gjutjärn, dia:49

397 8007  Väggkonsoler 1 par, keramik, höjd: 21

397 8053  Väggpendyl Förgylld, höjd: 50

397 8448  Väggpendyl Förgylld, höjd: 50

397 8105  Väggpendyl Förgylld, Stjärnsund, höjd: 55

397 8147  Väggplåtar 1 par, mässing, höjd: 47

S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8146  Väggplåtar 1 par, Mässing, höjd: 67

397 7534  Väggrelief gips, keruber, oval, 57x68

397 8565  Väggtelefon  längd: M Ericsson, sekelskifte

397 7263  Väggur  höjd: 53

397 8243  Väggur 20-tal

397 8484  Väggvitrinskåp Åmells, längd: 83, djup: 24, höjd: 73

397 8392  Vas 1800-tal, höjd: 38

397 8165  Vas Bertil Vallien, höjd: 13

397 8097  Vas cloissonné, H, 25 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

397 8204  Vas Glas/ns, Jugend, H, 22

397 7382  Vas i originalkartong, Meissen, höjd: 25

397 6314  Vas Kosta, Göran Wärff, höjd: 19

397 8442  Vas Murano, höjd: 28 (för 4st blommor)

397 8214  Vas Rörstrand, Stålhane, höjd: 25

397 7126  Vas Wärf, Kosta, höjd: 11

397 8008  Vas + skål Rörstrand

397 8605  Vaser 1 par, brons Japan, höjd: 93 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)

397 8202  Vaser 1 par, Nyrokoko, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], höjd: 38

397 7013  Vaser 3 st, cloissonné [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

397 8258  Vaser 3 st, Japan, höjd: 16-24

397 8003  Verktygslåda m.ä

397 8017  Vikingahjälm Hamrad mässing

397 8093  Vinglas 12 st

397 8236  Vinsglas 10 st

397 8478  Vitrinskåp 20-tal, längd: 73, djup: 30, höjd: 113

397 8420  Vitrinskåp längd: 87, djup: 50, höjd: 175 (nyprod.)

397 7455  Vitrinskåp Mahogny, längd: 100, djup: 42, höjd: 180

397 8564  Ymnighetshorn tenn, höjd: 37

397 8194  Ytterfoder Rörstrand, Jugend [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

397 8507  Ytterfoder Waldemarsudde