Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 27 februari 2012 17:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

743 7031  Etsning Anders Zorn (1860-1920), Brudtärnan, signerad, 14, 9x19, 8, Hjert & Hjert, nr. 204

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 18:59)

743 7034  Etsning Anders Zorn (1860-1920), Självporträtt i vargskinsspäls, 1916, 17, 7x12. Hjert&Hjert nr. 164

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 18:43)

743 7043  Etsning Börje Sandelin (1926-1970), Pierrot, 45/50, motivets mått: 19 x 13

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 17:55)

743 7017  Etsning Jukka Vänttinen (f. 1954), -93, "Löftet om ett liv", 24/70, motivets mått: 50 x 18

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 17:11)

743 7009  Etsning Stig Borglind (1892-1965), sign, motivets mått: 22x28

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 19:27)

743 3589  Färgetsning André Masson (1896-1987), sign, EA IV/XX, motivets mått: 44x35

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 19:15)

743 7002  Färgetsning Roberto Matta (1911-2002), 22/100, "Les Oh! Tomobiles VIII" 1972, motivets mått: 41 x 55

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 17:44)

743 7001  Färgetsning Roberto Matta (1911-2002), 77/100, Figurer, motivets mått: 30 x 22

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 17:41)

743 7077  Färglitografi  + bok, Mårten Andersson, 1135/1400, motivets mått: 45x48

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 19:19)

743 7011  Färglitografi  Albin Amelin (1902-1975), 272/310, Varvsarbetare, motivets mått: 57 x 67

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 19:04)

743 7048  Färglitografi  Bengt Landin (f. 1933), 345/390, ramens innermått: 45x36

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 18:07)

743 7419  Färglitografi  Bengt Lindström (1925-2008), 105/200, bladets mått: 74 x 57

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 19:22)

743 7035  Färglitografi  Bengt Lindström (1925-2008), 22/100, signerad, motivets mått: 53x33

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 17:38)

743 7076  Färglitografi  Bengt Lindström (1925-2008), signerad 20/125, motivets mått: 52x77

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 18:10)

743 7007  Färglitografi  Bo E Lundquist (f. 1937), 107/250, motivets mått: 49x35

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 18:46)

743 7021  Färglitografi  Carl Fredrik Reuterswärd (f. 1934), "Non Violence", 61/200, bladets mått: 54 x 76

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 17:24)

743 7094  Färglitografi  Charles Sjöholm (f. 1933), signerad, HC xxv/xxd, motivets mått: 47x57

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 17:27)

743 7018  Färglitografi  Corneille (1922-2010), -86, Apa, 187/200, motivets mått: 33 x 30

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 17:15)

743 9059  Färglitografi  Gösta Werner (1909-1989), 41/50, motivets mått: 67x50

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 19:16)

743 7012  Färglitografi  Harald Lindberg (1901-1976), Marint motiv, 195/260, motivets mått: 38x52

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 19:46)

743 7096  Färglitografi  Harry Wichmann (1916-1993), signerad, 248/360, motivets mått: 67x51

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 17:38)

743 9166  Färglitografi  Helmi Kuusi (1913-2000), 1955, Vid båtbryggan, 149/250, motivets mått: 48x62

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 18:22)

743 7013  Färglitografi  Jim Dine, 1982, Louisiana Hearts, 53/100 mm: 22x35

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 18:23)

743 1006  Färglitografi  Karel Appel (1921-2006), 19/120, signesrad, motivets mått: 72x53

S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 18:20)

743 1005  Färglitografi  Karel Appel (1921-2006), 83/130, signerad 1973, motivets mått: 50x66, oramad

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 18:00)

743 7003  Färglitografi Lage Lindell (1920-1980), Komposition. Sign. 92/150. motivets mått: 46x70

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 17:05)

743 7092  Färglitografi  Lasse Åberg (f. 1940), signerad, 89/150, motivets mått: 30x23

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 17:24)

743 7074  Färglitografi  Lena A Linderholm (f. 1947), Kock, 1/195, bladets mått: 86 x 62

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 17:04)

743 7014  Färglitografi  Lennart Aschenbrenner (f. 1943), 1975, 63/70, motivets mått: 62x47

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 18:27)

743 7062  Färglitografi  Lennart Jirlow (f. 1936), 466/480, 42x54

S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 18:14)

743 7061  Färglitografi  Lennart Jirlow (f. 1936), 63/310, 54x69

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 18:12)

743 7024  Färglitografi  Lennart Rodhe (1916-2005), (sign i tryck), motivets mått: 67 x 51

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 19:45)

743 9353  Färglitografi  Lennart Rodhe (1916-2005), signerad. 1973, 38/50, motivets mått: 20x28

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 17:03)

743 7038  Färglitografi  Luciano Pavarotti, HC-upplaga, signerad, 'villaggio di pescatori', bladets mått: 50x71

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 17:21)

743 7075  Färglitografi  Madeleine Pyk (f. 1934), 52/135, Figurer, motivets mått: 30 x 38

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 17:06)

743 7095  Färglitografi  Mats Norryd (1944-1989), signerad, p. t, motivets mått: 48x74

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 17:28)

743 7020  Färglitografi  Olle Kåks (1941-2003), -97, Blommor, 7/90, motivets mått: 69 x 48

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 17:31)

743 7083  Färglitografi  Oskar Bergman (1879-1963), 115/350, motivets mått: 31x43

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 19:16)

743 7081  Färglitografi  Oskar Bergman (1879-1963), 215/350, motivets mått: 31x43

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 19:14)

743 7082  Färglitografi  Oskar Bergman (1879-1963), 246/260, motivets mått: 32x44

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 19:15)

743 7079  Färglitografi  Oskar Bergman (1879-1963), 318/350 mm: 33x43

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 19:12)

743 7080  Färglitografi  Oskar Bergman (1879-1963), 67/350 mm: 31x43

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 19:20)

743 7059  Färglitografi  Peter Dahl (f. 1934), 204/250, 1979, 40x28

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 17:07)

743 7040  Färglitografi  Peter Dahl (f. 1934), 228/290, motivets mått: 41x58

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 17:24)

743 7084  Färglitografi  Peter Dahl (f. 1934), festsällskap, signerad, E. A, motivets mått: 58x79

S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 17:16)

743 7089  Färglitografi  Peter Dahl (f. 1934), kroginteriör, signerad, 111/375, motivets mått: 42x58

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 17:22)

743 7088  Färglitografi  Peter Dahl (f. 1934), kroginteriör, signerad, 111/375, motivets mått: 42x58

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 17:21)

743 7087  Färglitografi  Peter Dahl (f. 1934), kroginteriör, signerad, 111/375, motivets mått: 42x58

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 17:20)

743 7086  Färglitografi  Peter Dahl (f. 1934), kroginteriör, signerad, 111/375, motivets mått: 42x58

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 17:19)

743 6461  Färglitografi  Peter Dahl (f. 1934), Provtryck, bladets mått: 87x60

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 17:25)

743 7060  Färglitografi  Peter Dahl (f. 1934), PT, 40x30

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 18:08)

743 7090  Färglitografi  Peter Dahl (f. 1934), signerad, p. t, motivets mått: 59x42

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 17:23)

743 7085  Färglitografi  Peter Dahl (f. 1934), signerad, p. t, motivets mått: 90x61

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 17:15)

743 7071  Färglitografi  Reinhold Ljunggren (1920-2006), Fiskande pojke, sign. 269/410, motivets mått: 25 x 36

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 17:18)

743 7010  Färglitografi  Roj Friberg (f. 1934), "Kulturskymning", 40/50, motivets mått: 53 x 57

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 19:50)

743 5064  Färglitografi  Roland Svensson (1910-2003), 'Sommardrömmen', 1975, 121/300, bladets mått: 38x28

S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 19:02)

743 7051  Färglitografi  Roland Svensson (1910-2003), 134/350, motivets mått: 27x42

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 18:12)

743 4105  Färglitografi  Roland Svensson (1910-2003), Gillöga, p. t. 1/40, signerad och dedikerad, motivets mått: 23x35

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 18:50)

743 7072  Färglitografi  Roland Svensson (1910-2003), Skärgård, sign. 117/140, motivets mått: 29x41

743 4106  Färglitografi  Roland Svensson (1910-2003), skärgårdsmotiv, 223/300, signerad, motivets mått: 40x29

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 18:51)

743 7022  Färglitografi  Salvador Dalí (1904-1989), "the toad", 1966, E. A, signerad Dalí, motivets mått: 51x39

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 18:18)

743 7006  Färglitografi  Stellan Mörner (1896-1979), 60/75, motivets mått: 31x44

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 17:58)

743 7004  Färglitografi  Sven Jonson (1902-1981), 285/390, motivets mått: 53x65

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 19:41)

743 7005  Färglitografi  Sven Jonson (1902-1981), 285/390, motivets mått: 53x69

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 19:43)

743 8119  Färglitografi  Sven X:et Erixson (1899-1970), 124/350, subject size: 52x32,

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 19:21)

743 7025  Färglitografi  Torsten Renqvist (1924-2007), 12/62, 1964, motivets mått: 71 x 54

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 18:31)

743 7053  Färglitografi  Ulf Greder (f. 1949), 121/360, "Londonrest, Rules", 50x60

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 19:42)

743 4081  Färglitografi  Ulrica Hydman-Vallien (f. 1938), 259/300, signerad, motivets mått: 36xc48

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 20:01)

743 7091  Färglitografi  Ulrica Hydman-Vallien (f. 1938), signerad, 47/320, motivets mått: 45x34

743 1007  Färglitografi  Vaserely, 114/250, signerad, motivets mått: 54x52, oramad

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 17:50)

743 7037  Färglitografi  Victor Semenovic Vilner, 1925-?, 3/11, motivets mått: 52x36

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 19:03)

743 7046  Färglitografi  Victor Vasarely (1906-1997), Komposition, 170/250, motivets mått: 60x50

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 18:05)

743 7069  Färglitografi  Yrjö Edelmann (f. 1941), 116/125, Komposition, bladets mått: 68 x 54

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 19:11)

743 7070  Färglitografi  Yrjö Edelmann (f. 1941), 116/125, Komposition, bladets mått: 68 x 64

S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 19:20)

743 7078  Färglitografi  Yrjö Edelmann (f. 1941), Absolut vodka, p. t, motivets mått: 89x64

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 19:10)

743 3543  Färglitografier 4 st, Svenolov Ehrén (1927-2004), Stockholmsmotiv, motivets mått: 46x73

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 18:18)

743 7050  Grafiskt blad Le Corbusier, Motiv från mappen Aeuvre Plastique, osignerad, liggande modeller, motivets mått: 15, 5 x 23

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 17:37)

743 7026  Grafiskt blad Max Walter Svanberg (1912-1994), "Oförnuftets stjärnor" 186/235, motivets mått: 50 x 37

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 18:33)

743 7066  Kopparstick 3 st, Stockholms börs, rådhus & Operan, motivets mått: 17 x 20

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 19:43)

743 7008  Kopparstick 3 st. Motiv från Kina, 1700-tal. Printed for Carington Bowles, London mm: 17, 5x26

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 18:10)

743 7042  Kopparstick Karta över Italien, 1742, "Homannianis" 51 x 59

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 17:31)

743 7015  Litografi Antoni Tapies (1923-2012), 31/100, bladets mått: 55x76

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 18:23)

743 7016  Litografi Lars Norrman (1915-1979), glasblåsare, 183/260, motivets mått: 42x33

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 18:49)

743 7030  Litografi Lena A Linderholm (f. 1947), motivets mått: 24 x 18, Blomster

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 17:26)

743 8097  Litografi Lennart Rodhe (1916-2005), 1972, 205/320, motivets mått: 27x35

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 19:49)

743 8034  Litografi Max Papart (1911-1994), 100/150, motivets mått: 31x60

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 17:13)

743 7039  Litografi Michel Macreau, 1935-1995, 10/90, bladets mått: 80x57

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 17:28)

743 7027  Litografi Olle Kåks (1941-2003), signerad. Kåks 88/175, motivets mått 59x41

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 18:15)

743 7073  Litografi Olle Nyman (1909-1999), -71, 46/400, Träd, motivets mått: 75 x 61

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 17:02)

743 8417  Litografi Olle Olsson Hagalund (1904-1972), Odenplan, signerad och daterad, motivets mått: 40x46

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 19:42)

743 7023  Litografi Peter Dahl (f. 1934), 36/90, motivets mått: 55x39

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 18:38)

743 7033  Litografi Peter Dahl (f. 1934), sign, ur Fradmans epistlar, bladets mått: 43x30

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 19:10)

743 7032  Litografi Peter Dahl (f. 1934), sign, ur Fredmans epistlar, bladets mått: 43x30

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 19:09)

743 7028  Litografi Peter Dahl (f. 1934), ur Fredmans epistlar, motivets mått: 41x60

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 18:17)

743 7049  Litografi Salvador Dalí (1904-1989), 1973, "Pantagruel-serien", 42/50, Sign i blyerts, motivets mått: 74 x 51

S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 19:57)

743 7036  Litografi Saül Steinberg, 'Nuits de la fondation Maegth, motivets mått: 88x58

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 19:54)

743 6177  Litografi signerad. i trycket Pierre Fix Masseau (1905-1994), Exactitude, printed in France by Bedos & co-79, bladets mått: 100x62

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 17:25)

743 8332  Litografi Timo Solin, -86, sign, EA (konstnärens exemplar), ramens innermått: 44x34

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 19:04)

743 7029  Offsettryck  Ola Billgren (1940-2001), osignerad, motivets mått: 32x55

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 19:48)

743 7019  Serigrafi C Göran Karlsson (f. 1944), "Erotisk dans III", -92, 26/120, motivets mått: 39 x 29

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 17:19)

743 5122  Träsnitt Lars Stenstad (f. 1921), -79, 'Spegling', ET 44/110, motivets mått: 43 x 53

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 18:08)

743 6174  Utställningsaffisch Le Corbusier, Galeri Connection 1975, bladets mått: 73x51