Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 8 augusti 2005 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

370 5168  Akvarell 'Cowgirl', H.51

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 7422  Akvareller 1 par, Fritz von Dardel, 1878, landskapsmotiv, 21x34

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 5346  Ampel Alabaster, dia 50

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 7317  Ampel Karl Johan-stil, blå skål, H65

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 7354  Ampel Karl Johan-stil, H75

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 7507  Ampel prismor, dia 47

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 7534  Ampel prismor, Dia:44

370 7552  Ampel tidigt 1900-tal, bärnstensfärgat glas, dia:31

370 7116  Amplar 2st, kristall, dia:24

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 5462  Armlänk 18K, 15,3 gr

370 7255  Armlänk med berlocker, 18k. 15,4g

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 7027  Årsur "Orion" H.36

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 7186  Askfat Domino Stig Lindberg Gustavsberg, 15x15

370 6284  Assietter 13 st. + 2 st. lövformade fat, Reijmyre, rött glas

370 6013  Bänk med lådor, trä, L.116D.45H.45

370 7053  Bankett 1880-tal, ek, längd: 124

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 7600  Barometer

370 7527  Barskåp Gust.stil, marmorskiva, L.99D.47H.125

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 6009  Barskåp Rokokostil, intarsia, L.110D.45H.130

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 7304  Bestick 12 gafflar+11 knivar + 12 teskedar, N.S, Jugend

370 7312  Bestick 6+6+5+4, silver GAB ,"Gammalsvensk" 1955

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 7306  Bestick 6+6, silver 1905

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 7314  Bestick N.S, gammalfransk

370 5274  Bestickuppsättning Ns

370 7484  Blandteknik 2st, "Golfspelare" + "Parant dam i hatt" 23x30 + 28x20

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 7224  Blandteknik 3st, signerade Marino, 37x28

370 7223  Blandteknik 3st, signerade Marino, 37x28

370 7225  Blandteknik 3st, signerade Marino, 37x28 (1st saknar glas)

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 7587  Blombord Empire-stil, sekelskifte, mahogny, L.95D.37H.60

370 7033  Blombord Gust.stil, L.90

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 7148  Bok Suecia Antiqua

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 6161  Bokhylla Björk, L.165D.28H.66

370 7436  Bokhylleskåp 1960-tal, teak, L180 D52 H182

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 5359  Bokhylleskåp Ek, 'Skulptrerat hundmotiv' L.140D.39H.156

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 7177  Bokhylleskåp Idegran, 92x46 H178

370 7284  Bokskåp 1800-tal, Björk, L.110D.37H.175

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 6085  Bokskåp 1890-tal. L.118D.49H.214

370 7281  Bokskåp med glasdörrar, ek, L.86D.29H.127

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 7538  Bord med kakelplattor, blomstermotiv, H71

370 7413  Bord med förvaring, 1800-tal, blomdekor, L70 D32 H60

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 7445  Bord med låda mahogny, intarsia, L68 D40 H67

370 5082  Bordsfotogenlampa

370 5036  Bordslampa Alabaster

370 7075  Bordslampa Bavaria

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 7173  Bordslampa f d fotogen

370 5164  Bordslampa Figuringrupp, porslin, H.58

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 7542  Bordslampa Limoges, glaskupa

370 7391  Bordslampa med ljusarmar, prismor, Empirestil, H.80

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 7219  Bordslampa N.S

370 7488  Bordslampor 1-par, alabaster

370 7124  Bordslampor 1-par, Dauphin France

370 5044  Bordslyster

370 7318  Bordslystrar 1 par, H40

370 6189  Bordstelefon m.ä

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 6264  Bordsur (nyproduktion) H38

370 7357  Bordsur 1800-tal, gjutjärn, kvinnofigur, H42

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 7367  Bordsur gjutjärn, nyprod. H30

370 7444  Bordsur marmor, H41

370 7326  Bordsur Mässing, H.43

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 7073  Bordsur Metall, Stockholm, H.44

370 7026  Bordsur sent 1800-tal, metall, H.35

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 7325  Brandsprutor 2 st. m.ä

370 7067  Brasskärm 1800-tal

370 7297  Brevkniv Silver/ben, hundmotiv

370 7275  Brickor 1st Rörstrand (skada/spricka/repa/nagg) + 1st hamrad mässing

370 7550  Brickor 3st, N.S/mässing

370 7533  Brickor 5st

370 7015  Buddaskulptur H30

370 7546  Burkar 4st, m.ä

370 7150  Byrå "Tallboy2 1890-tal, valnöt, L.84D.55H.137

S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 5485  Byrå 1800-tal, L.104D.51H.83

370 7283  Byrå 1800-tal, längd: 87D.57H.117 (skada/spricka/repa/nagg)

370 7386  Byrå 1800-tal, mahogny, L.100D.48H.83

370 7290  Byrå 1800-tal, valnöt, L.82D.44H.107

370 5399  Byrå 1800-tal, valnöt, L.93D.46H.99

370 7601  Byrå Bemålad, längd: 77D.38H.67

370 7213  Byrå Gustaviansk stil, bemålad, L110 D56 H80, (sk)

370 7252  Byrå Mahogny, L.77D.42H.76

370 5070  Byrå med stenskiva, Rokokostil, L.63D.35H.70

370 7467  Byrå Rokokostil , ek, längd: 104, djup: 61, höjd: 77

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 7330  Byrå sekelskifte, avlutad, L.92D.49H.68

370 7380  Byrå Sengust.stil, med stenskiva, L.94D.48H.82

S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 7364  Byrå tidigt 1800-tal, mahogny, L.92D.59H.85

S�ldes f�r 4.700 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 7120  Byrå + spegel, L.97D.44H.93, spegel H.110, K.A Roos

S�ldes f�r 3.900 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 7212  Chiffonjé sent 1800-tal, ommålad, L.81D.52H.135

370 6182  Chokladkannor 2 st. mässing, Westerås

370 7406  Cigarettetui Sterling silver, Thailand, L20

370 7189  Coaster 1 par, silver England, dia 17,5

S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 7278  Colliers 7st, sötvattenspärlor, Kina, L.39-47

370 7545  Coupeglas 12st

370 6315  Damskrivbord 1800-tal, 3 lådor, mahogny, L100 D50 H170, (fanérskador)

370 7211  Damskrivbord Gustaviansk stil, bemålat, L105 D60 H105

370 7149  Dockor 2st A.M + 1stCanada

370 7437  Dragkista Japan, 1800-tal, längd: 108, djup: 45, höjd: 97 (skador)

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 7038  Droppur 1800-tal, pärlemorinläggningar, H.77

370 4114  Emmafåtöljer Ett par, 1800-tal (sk)

370 7481  Emmor 1-par, 1800-tal

370 7554  Etagebord 1800-tal, ådringsmålat, H.75

370 7262  Etsning A. Zorn, "naken kvinna", 18x13

370 7263  Etsning A. Zorn, "sittande man", 16x22

370 4510  Etsning Carl Larsson, 1907, 'Lisbeth spelar teater', 164 x 117mm

370 7136  Etsning Holland, 13x10, 1700-tal

370 7468  Fällbord längd: 81, djup: 81, höjd: 70

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 7417  Färglitografi  Antoni Clavé, komposition, 71/80, 81x63

370 7577  Färglitografi  Berta Hansson, Jämtlandsmotiv, 51x41

370 7271  Färglitografi G. Brusewitz, HC, "sjöfåglar", 40x60

370 7268  Färglitografi K.A. Pehrsson -77, sköldpaddsperspektiv, 62/375, 29x39

370 7265  Färglitografi K.A. Pehrsson, -56, komposition, 197/260, 34x55

370 7016  Färglitografi Louis Nitka (f. 1940), Sverige. 2 st, EA, 60x45cm

370 7345  Färglitografi  Lrives, 35/50, 40x31

370 7220  Färglitografi  Olle Bonnier, 37x50

370 7247  Färglitografi  Olle Bonnier, 52/150, 28x19

370 7351  Färglitografi  Oscar Reuterswärd, 26/200, 80x60

370 5530  Färglitografi  Roland Svensson, 12/50, 26x25

370 7264  Färglitografi Stellan Mörner, provtryck med dedikation, 35x45

370 7440  Färglitografi  Thage Nordholm, 7/35, 49x63

370 7347  Färglitografier 2st, "Egyptiska motiv" 71/90, 58x38

370 7221  Färglitografier  2st, Göran Karlsson, 25x21, 22/25

370 7248  Färglitografier  2st, Hans Andersson, 225/360, 33x44

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 7346  Färglitografier  2st, p.t, Man Roy, 50x40

370 7576  Färglitografier  3 st. Lars Norrman, 26x71

370 7344  Färglitografier  3st, signerade, 35x54+42x45+38x56

370 7349  Färglitografier 7st, signerade, 39x57 (1st oglasad)

370 7411  Fästmanssoffa 1800-tal, L105

370 7269  Fat 1+1+1, 17/1800-tal, Kina, (2st med sk.)

370 6016  Fat 2st, 1st silver 1st N.S

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 7003  Fat + tallrikar 5 del, Qianlong, Fam rosefärger av Pseudo tabacco leaf, (skador

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 7360  Fat +bestick diverse, silver

370 7205  Fåtölj DUX, skinn

370 5171  Figurin Erotiskt motiv H.15

370 7074  Figurin Italien, "Dam" H.27

370 7133  Figurin Kunglig Dansk, H.18

370 7025  Figuriner 2st, Lisa Larson, hund + katt

370 7561  Figurinsamling "Elefanter" , diverse

370 5195  Fiskbestick Jugend, i schatull, NS, (1 gaffel saknas)

370 7482  Fisktallrikar 6st + uppläggningsfat

370 7428  Fotogenlampa 1800-tal, gjutjärn, H54

370 7340  Fotogenlampa Bordsmodell, 1800-tal (skada/repa/nagg)

370 7071  Fotogenlampa Bordsmodell, höjd: 55 (kupa med sk.)

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 7517  Fotogenlampfot Jugend, porslin, H40

370 7311  Fotoramar parti, m.ä

370 7202  Fotpall Bruno Matsson, brunt skinn

370 7614  Frimärken + 1:a dagsbrev

370 6004  Fruktservis ca 20 del Rörstrand

370 7167  Fruktskål Kristall, L.28

370 7493  Gipsskulptur " pojke" H.34 (lagning)

370 6057  Gjutjärnsurnor 1-par, märkta Husqvarna, sent 1800-tal, H.27

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 7292  Glasdelar 15-del, lilafärgat glas, bl.a. Sarpaneva

370 5353  Glasservis c:a 65-del, Rejmyre

370 7378  Glasservis c:a 70-del

370 7495  Glasservisdelar 25 del. bla. Helga

370 7174  Glasservisdelar Reijmyre, ca 30 del

370 7397  Glasservisdelar + karaff, 26 del. Reijmyre, färgat glas

370 7431  Glasskulptur 'Fågel' Ulrica Hydman-Vallien, Kosta Boda atelier, upplaga om 1000, H.23

370 7229  Glasskulpturer 5 st. Ronneby Glasbruk, 2 st. sign. F.M

370 7483  Golvbonare 40-tal, Electrolux

370 7129  Golvlampa smide

370 7531  Golvlampa Svenskt Tenn modell:1842

370 7414  Golvlampbord funkis, H167

370 5603  Golvur 'Tempus Fugit' H.185

370 7008  Golvur med underskåp, Björn Svensson Lamhult, Johannes Israelsson Gröngöhlsmåla, H.240

S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 7591  Golvur Mora 1828 , H.230 (renoverad 1948)

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 5347  Golvur Rokoko, ca 220

370 5246  Golvurna Kina, H.57 (sk.)

370 6197  Gouache  E.Sturtevant, 31x44

370 7486  Gouache Tore Dahlö, "Blomstilleben" 35x28

370 7196  Grogglas 15st, Gustav 111-dekor

370 7537  Gungstol flätad sits

370 7172  Hallampa 50-tal, keramik/metall, H70

370 7080  Hallampa blyglas, H.28

370 7535  Hallampa Mässing/glas, H.43

370 7098  Hallbord med lådor, England, mahogny, L.48D.34H.71

370 7506  Hallbyrå intarsia, L64 D36 H75, (fanérskador)

370 7522  Hallbyrå L.33D.31H.70

370 7288  Hängskåp 1800-tal, "nycklaskåp", furu, L64 D34 H76

370 7405  Hängskåp furu, laserat, L56 D21 H82

370 7390  Hatt i fodral m.ä. (tillhörande paraduniform, KA)

370 6276  Hattdekorationer paradisfågel + diverse plymer

370 5370  Hörnskåp 17/1800-tal, ek, L.79D.50H.156

370 7331  Hörnskåp 1800-tal, ommålat, L.80D.57H.179

370 7257  Hörnskåp med vitrin, mahogny, L.67D.39H.187

370 7258  Hörnskåp med vitrindel, ek, L.69D.40H.185

370 7045  Ishink Pläter, England "Mappin & Webbs" H.36

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 7044  Jakttrofé Stenbockhorn

370 5193  Jardiniere Majolica Rörstrand, Gondoljär, L.25

370 7341  Kädhängare Diverse, m.ä

370 7525  Kaffegods 6 st. Japan

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 7403  Kaffegods 9 del. Karlskrona

370 7377  Kaffeservis 37-del, Rosenthal

370 7513  Kamferkista L92

370 7480  Kanapé 1800-tal

370 4014  Kanapé 1890-tAL

370 7509  Kandelaber Silver, H.38

370 6078  Kannor 3 st

370 7479  Karaffer 2st

370 7478  Karaffer 2st

370 7477  Karaffer 3st

370 7394  Karaffer 3st, kristall

370 7396  Karaffer 3st, slipad kristall

370 7018  Karaffer 4st + 4st glas, Holmegaard

370 7261  Karaffer 6 st. kristall

370 7387  Karaffer 6st, kristall

370 7050  Karmstol 1890-tal

370 7051  Karmstolar 1-par, Norge, trä (sk.)

370 5377  Karmstolar 1-par, Rokokostil (sk.)

370 7200  Karmstolar 5st, Ekselius

370 5333  Karmstolar Ett par, Karl Johan-stil

370 7539  Karott + uppläggningsfat, 3 del, Rörstrand, Mon ami, (kantnagg)

370 7064  Karotter 3 del pläter

370 7214  Kelim Bidjar, semi-antik, 147x202

370 7215  Kelim Rumänien, 140x200 (sk.)

370 7227  Keramikplattor 6 st. Salvador Dalí, 20x20

370 7570  Kina 7 del. (skador) + 2 st. cremekoppar

370 5371  Kista 1700-tal, L.123

370 7012  Klaffbord Empire, Stockholmsarbete, mahogny, L.138D.67H.76

S�ldes f�r 7.700 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 7333  Klaffbord med lådor, sekelskifte, furu, L.90D.90H.77

370 7238  Klaffbord tidigt 1900-tal, björk, L.74D.56H.56

370 5341  Klaffstolar trä/läder, 6 st + 2 st reservdelsstolar

370 7279  Kobratelefoner 3st

370 7549  Kolhämtare koppar

370 7555  Kommod Ådringsmålat, H.74

370 7504  Konsolbord + stenskiva, sekelskifte, bemålat, L78 D40 H72

370 7462  Konstböcker 2st, "Nutida Svenskt måleri"

370 7565  Konstglas 3 del. Bertil Vallien, Kosta

370 7166  Konstglas 7 del Kosta Boda H5,5 -16

370 7237  Kont sekelskifte

370 7062  Koppar 2 del fiskgrytta + kastrull med lock

370 7338  Koppar 2 st. baljor + gryta med lock

370 7099  Kopparstick 22 st scener ur Fredrik den Stores lif, 19x23

370 7404  Kopparstick 2st, 65x50 + 38x34

370 7035  Kopparstick La Femme Jalouse, 39x28

370 7228  Koskinn 2 st

370 7097  Kräfttallrikar 12st + uppläggningsskål, Rörstrand

370 7438  Kräfttallrikar 6st, Rörstrand

370 7117  Kristallkrona H.27

370 7339  Krus 7st, Höganäs

370 7079  Kryddburkar 3+4, Gefle (skada/spricka/repa/nagg)

370 7066  Kryddhylla "Elit" Rörstrand (sk.)

370 7594  Kryddhylla Rörstrand, Elit, längd: 55 djup: 20 höjd: 32 (ett lagat handtag)

370 6079  Kunglig dansk 15 del Änglaorkester

370 7298  Kuriosa 1st låda

370 5335  Lampbord 1 par 60x50 H50

370 7365  Lampbord 1-par, England, läderytor

370 7122  Lampbord 1-par, K.A Roos, L.54D.50H.53

370 6126  Lampbord Louis XV-stil, intarsia, H71

370 7076  Lampetter 1-par, prismor

370 7239  Lås + nyckel, 1700-tal, L.48

370 7083  Lejaur Grönbäck, Stockholm, H.46

370 5391  Lejaur H.63

370 7369  Lejon 2 st. brons, L40, L50

370 7089  Linne div i krt

370 7399  Litografi P.Dupré, 23/150

370 7590  Litografi signerad. 42/100 35x28 + tryck 37x45

370 7197  Ljuskrona 1800-tal, H.75

370 6086  Ljuskrona Gust.stil, röd kupa, H.90

370 5402  Ljuskrona Gustaviansk stil, H75

S�ldes f�r 4.500 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 7145  Ljuskrona H65

370 7602  Ljuskrona höjd: 80

370 7446  Ljuskrona Rokokostil, H.60

370 7299  Ljuskrona rokokostil, H75

370 7036  Ljuskrona Rokokostil, H80

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 7381  Ljuskrona rokokostil, höjd: 65

S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 7498  Ljusplåtar 1-par, mässing

370 7168  Ljusskylt "Corona extra" H.90

370 7429  Ljusstakar 1 par, mässing, N 16, H24

370 7222  Ljusstakar 1 par, NS, gustaviansk stil, H13

370 6192  Ljusstakar 1 par, silver, H17

370 7401  Ljusstakar 1 par, silver, H17

370 7528  Ljusstakar 1-par, Empirestil, H.25

370 7503  Ljusstakar 1-par, N.S, Barockstil, H.18

370 7348  Ljusstakar 2 par, nysilver

370 7564  Ljusstakar 2 st. Iittala, H41, H13

370 7019  Ljusstakar 2-par, N.S, H.30+19

370 7551  Ljusstake Silver, Rokokostil, H.24

370 7135  Lockurna England, Charlotte Rhead, H.18

370 7588  Lockurnor 1-par, delft, H.28

370 7366  Lockurnor 2 st. Kina, keramik, H27

370 7092  Lodur sent 1800-tal, H.138

370 7579  Lyktor 1 par, koppar, H70, (OBS skadade glas)

370 7343  Malmkrona 5-armad, H70

370 7426  Mat/kaffeservis c:a 80-del, Hackefors

370 7424  Mat/kaffeservis c:a. 80 del. KPM, Tyskland

370 7321  Mat/kaffeservis Rosenthal, Maria, c:a 50 del

370 7560  Matbestick N.S, diverse

370 7356  Matbestick Nysilver, gammal fransk + spetsmodellen

370 7132  Matbestick + fiskbestick, NS

370 4202  Matsalsbord 40-tal, intarsia, 160x80 +2ilägg = totalt 260 cm

370 6059  Matsalsbord Gust.stil (sk.)

370 7119  Matsalsgrupp 5-del + 3st iläggsskivor, K.A Roos

370 7125  Matsalsgrupp 5-del, rotting

370 7540  Matsalsgrupp 7 del, J. P. Möller, Danmark, teak, 1 ilägg

370 7329  Matsalsgrupp 7-del, Rokokostil

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 6087  Matsalsskåp Relief, L.107D.49H.168

370 7559  Matservis 47-del, Rörstrand, "Ostindia"

370 7042  Matservis 62-del, England

370 7342  Matservis c:a 50-del, Friberg, Tyskland (skada/repa/nagg)

370 7582  Matservis c:a 60 del. Tjeckoslovakien

370 7388  Matservis c:a 60-del, KPM

370 7402  Matservisdelar 22 del. Rosenthal

370 7492  Matservisdelar 50 del. Rörstrand, Skåne, (skador)

370 7569  Matservisdelar 6+6, Stig Lindberg, Prunus, Gustavsberg 1962-1974, kromotryckt dekor med plommon i blått, grönt och svart

370 7450  Matservisdelar c:a 55-del, Sehlmann, Tyskland

370 5054  Matskrin på ben, H.58

370 7068  Matta Frankrike, 170x235

370 7573  Matta Kelim, Rumänien, 172x105

370 7607  Matta orientalisk, Afshar, 135x177

370 7208  Matta orientalisk, Hamadan, 80x297

370 7604  Matta orientalisk, Meshed, 285x200

S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 7603  Matta orientalisk, Meshed, 411x306

370 7032  Matta orientalisk, Meshkin, 80x315

370 7518  Matta orientalisk, old Hamadan, 120x210

370 7047  Matta orientalisk, old Hamadan, 134x188

370 7359  Matta orientalisk, Old Hamadan, 138x204

370 7408  Matta orientalisk, Old Tekke, 170x120

370 7185  Matta orientalisk, Pakistan, 128x190

370 7128  Matta orientalisk, Pakistan, 142x196

370 6117  Matta orientalisk, Pakistan, 67x98

370 7151  Matta orientalisk, semi-antik Afghan, 226x324

370 7605  Matta orientalisk, Täbriz, 311x202

370 7289  Medicinskåp vägg, L.60D.36H.80

370 7055  Miniatyrer 15 st samling vaser o skålar, bla. Höganäs, G Cyrén etc

370 7054  Miniatyrvaser 1 Friberg 3 Ståhlhane + 1 G Nylund Nymölle

370 6073  Munkstol med dyna

370 7188  Mynningsladdare Mongoliet, 1800-tal

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 6215  Mynt parti + sedlar

370 7009  Nattljusstake Malm, Barock H 47

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 7143  Nattygsbord 1 par, H76

370 7332  Nattygsbord 1-par

370 7309  Nysilver Diverse

370 7571  Ölglas + snapsglas 4 del. Frimurarglas

370 7093  Oljemålning "Hölass" 19x24

370 7078  Oljemålning 'Damer' 60x50 (skada/repa/nagg)

370 6056  Oljemålning 'Flickporträtt' 1800-tal, 26x23

370 6025  Oljemålning  'Porträtt' G. Jonn-41, 83X64

370 6090  Oljemålning 1700/1800-tal, 'Venedig' 69x95

S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 5013  Oljemålning 1800-tal, Bergslandskap, 31x40

370 7105  Oljemålning 45x35, ej ram

370 7272  Oljemålning A. Sedelin, 1898, Karl XV, 37x25

370 7455  Oljemålning  Andreas Lensdorf, vinterlandskap, 80x63

370 7434  Oljemålning  Basilis Fermenis, "Tvätterskor" 38x49

S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 7110  Oljemålning  Beda Löberg, (1895-1974), -33, 'Fiskeläge', 27x35

370 7286  Oljemålning  Bergliot Florell Von Dellwig, "Stilleben" 1916

370 7581  Oljemålning  Creutz, kvinnoporträtt, 60x49

370 7259  Oljemålning  E.Söderström, "Älgtjur" 55x46

370 7459  Oljemålning  Einar Björn, "Flottare" 47x60

370 5285  Oljemålning  Erik Nyholm, Skogslandskap med å, 39 x 28

370 7398  Oljemålning  Erland Heurlin, 'Stadsbild' 72x49

370 7155  Oljemålning Fiskebåt, sign, 46x35

370 7169  Oljemålning  Frans Gard, "Solbelysta tallar" 61x74

370 5012  Oljemålning  G H Davis, 1917, Slagskepp, 45x34

370 7094  Oljemålning  Göran Hausenkamp, "Kvinnokomposition" 100x80

370 7153  Oljemålning Havsvik, sign Oscarsson, 24x33

370 5473  Oljemålning  Hilmer Eriksson, 'Fjällandskap' 55x95

370 7433  Oljemålning  Ivan Humbla, "Ung jägare med byte" 33x37

370 7181  Oljemålning Johan Arvall, Orrar, 50x61

370 7180  Oljemålning Johan Arvall, Rådjur, 50x62

370 7179  Oljemålning Johan Arvall, Sjö m fåglar, 60x90

370 7182  Oljemålning Kjell Guldar, Fasaner, 46x55

370 7485  Oljemålning monogramsignerad O.S, "Marin" sekelskifte, 29x23

370 7144  Oljemålning motiv från Djurgården, signerad, 25x33

370 7152  Oljemålning Nordeuropeiskt landskap med skördefolk, sign 1800-tal,23x35

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 7419  Oljemålning osignerad, landskapsmotiv, 77x163

370 5349  Oljemålning Pastoralt landskap, 100x150

370 7442  Oljemålning R.Sandberg, "Marin" 60x88 (färgbortfall)

370 7285  Oljemålning Riddarsporre, 1884, 60x80

370 7460  Oljemålning Sekelskifte, monogramsignerad. "Engelsberg" 50x68

370 7427  Oljemålning signerad V, landskapsmotiv, 65x82, (skador)

370 7456  Oljemålning signerad, förälskat par vid vatten, 60x49

370 7530  Oljemålning signerad. "Svanekipage" 27x34

370 7138  Oljemålning Signerad. 1921 "Inloppet till Amsterdam" 69x54

370 5004  Oljemålning Skottland, 1800-tal, 60x70

370 7420  Oljemålning Solveig Martin, blommor i vas, 49x63

370 7111  Oljemålning  Sven Storm-64, 31x122

370 6150  Oljemålning Vinterbäck, 1 st

370 6116  Oljemålning  Wilhelm Behm, 'Vinterlandskap' 72x88

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 7154  Oljemålning Yeend King, Landskap i skördetid, 1800-tal, 41x66

370 6105  Oljemålningar 2st, ' Barn vid vatten' 16x12

370 7415  Oljemålningar 2st, Adelaide Leuhusen, 'Porträtt' 64x53. 1916 1917

370 7490  Oljetryck 2st, (1st oinramad) 55x45 + 56x69

370 7599  Öronlappsfåtöljer 1-par + 1-par fotpallar, skinn

S�ldes f�r 16.200 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 7598  Öronlappsfåtöljer 1-par + 1-par fotpallar, skinn

S�ldes f�r 10.700 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 5182  Panelsoffa Jugend, L.210, Mahogny

370 7382  Parasoll med silverhandtag + Spatserkäpp, 1800-tal

370 7256  Pärlcollier 2 st. + örhängen med pärlor, 1 par, 18k

370 7277  Pärlrader 12st, Sötvattenspärlor, Kina, L.38

370 7245  Parti koppar

370 7336  Parti koppar

370 7508  Parti koppar

370 7194  Parti linne

370 7193  Parti linne 2st kartonger

370 7310  Parti nysilver spetsmodell

370 7585  Pelarbord H60

370 7544  Pelarbord sent 1800-tal, mahogny, H.74

370 7323  Pendyl H.54

370 7566  Picnic-delar 11 del. Stig Lindberg, Gustavsberg + 1 del. Gustavsberg, ornaminplast

370 7142  Piedestal Jugend, H77

370 6066  Piedestal med stenskivor

370 7207  Piedestal Med stenskivor, H.65

370 7335  Piedestal med stenskivor, H.66

370 6012  Piedestal sekelskifte, H.112

370 7210  Piedestaler 1 par, bemålade, stenskiva, H56

370 7243  Plafond 20-tal, dia:44

370 7447  Plafond med prismor, Dia:42

370 7088  Plafond prismor, dia:50

370 7250  Pottskåp avlutat, H.77

370 5032  Prismor div 2 askar

370 7061  Ram sekelskifte (skada/spricka/repa/nagg)

370 7373  Reliefer 3 st. Lisa Larson

370 7441  Remmare 10 st

370 7195  Remmare 9st, Kosta

370 7300  Reseskrivmaskin Olivetti

370 7449  Ring 18k, 8,2 gr, ametist + diamanter 0,24 c

370 7368  Rökelsekar 2 st. 3 ben, Kina, H18

370 7501  Salongsbord bemålat, ovalt, L95 H75

370 7611  Salongsbord Empirestil, sekelskifte, intarsia, diameter: :110 (fanérskador)

370 7617  Salongsbord marmorskiva, höjd: 72, dia 52

370 7057  Salongsbord Sekelskifte, förgyllt underrede, med marmorskiva, H.77

370 3359  Salongsgrupp 1910-tal, Mahogny Intarsia, 8 del, (sk)

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 7063  Schatull med pluntor, mahogny sk

370 7502  Schatull på benställning, 1786, dekormålat, L46 D37 H53

370 5381  Sekretär 1800, L.103, D.46, H.96

370 4150  Sekretär 1800-tal, L.110 D.39 H.121

S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 7052  Sekretär Björk, L.85D.49H.112

370 4396  Sekretär Intarsia, L.90 D.45 H.98

370 5390  Sekretär Sengustaviansk, L.100D.44H.116

370 7004  Sekretär Sengustaviansk, L.90D.46H.113

370 7475  Sideboard Jugend, ek, L.101D.50H.99

370 7327  Sideboard Jugend, L100D.59H.97

370 7121  Sideboard K.A Roos, L.200D.44H.86

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 3192  Sideboard louis XV-stil, längd: 325, höjd: 90, djup: 75, (skada/spricka/repa/nagg)

370 7141  Sideboard trä, 140x42 H74

370 7510  Silver 3-del

370 7308  Silver Diverse

370 7305  Silver/guld Diverse i 1800-talsskrin

370 7226  Sjöskumspipor 7 st. silverbeslag

370 7176  Skål Puti, dia28

370 7512  Skål Ulrica Hydman-Vallien, Dia:22

370 7520  Skål på fot + ljusstakar, 1 par, NS, rokokostil + vas, NS, H25

370 7374  Skålar 2 st. Argenta, Gustavsberg

370 7291  Skålar 5st, kristall

370 7619  Skänk 1800-tal, längd: 105 djup: 47 höjd: 108

370 7472  Skänk 1890-tal, längd: 130D.57H.108

370 5637  Skåp 1700-tal, avlutat, 142x52 H216

370 4088  Skåp 1800-tal, Allmoge, L.118, D.54, H.220

370 7280  Skåp 1800-tal, avlutat, L.69D.47H.114

370 7439  Skåp 1800-tal, L85 D50 H170, (skador)

370 7608  Skåp 1800-tal, längd: 56 djup: 45 höjd: 118 (slitage)

370 7204  Skåp 2st, teak, L.82D.40H.76

370 7592  Skåp Allmoge, Ångermanland, originalmålning, L.113D.50H.196

370 7466  Skåp Jugend, L.75D.49H.188

370 7372  Skåp Kina, 2-delat, L80 D40 H168

370 7103  Skåp Mahogny, rokokostil, 122x50 H195

370 3197  Skåp Rustikt, (TV-skåp), L.126 D.54 H.191

370 7532  Sköld Gjutjärn, "Tor"

370 7147  Skrin 1700-tal, längd: 44, djup: 36, höjd: 17

370 7165  Skrin björk, L38

370 5048  Skrin Intarsia, 1800-tal, L.32

370 7353  Skrin mahogny, intarsia, L30 D19 H21

370 7328  Skrivbord 1890-tal, längd: 134D.70H.80 (skada/spricka/repa/nagg)

370 7453  Skrivbord England, L.121, D.61, H.75 (skada/repa/nagg)

370 7586  Skrivbord med låda, 1800-tal, L.103D.73H.73

370 4278  Skrivbord Nyrokoko, (sk), L.104 D.61 H.120, + stol

370 5143  Skrivbord Sekelskifte, 5-lådig

370 7620  Skrivbord sent 1800-tal, furu , längd: 119 djup: 66 höjd: 76

370 7464  Skrivbordslampa

370 4269  Skrivbyrå Björk/Alm, 1800-tal, L.94 D.48 H.92

370 5453  Skulptur  Helge Högbom, 'Moder med barn' H.58

370 7104  Skulptur Madonna, Lladro, H22

370 7017  Slagbord 1700-talskopia Gamleby AJ, totall 174x95 H76

370 7231  Slagbord 1800-tal, L.105D.110H.78 (1st slag)

370 5245  Slagbord Furu, L.149D.100H.76

370 7203  Snurrfåtölj Bruno Mathsson 'Pernilla' grönt tyg

370 7140  Snurrfåtölj + fotpall (liknande), skinn

370 7244  Sockerskål + gräddsnipa, Rokokostil, Silver

370 7230  Soffa 1800-tal, L.195

370 7241  Soffa Gust.stil (nyrenoverad)

370 7001  Soffa Gustaviansk, L.228

370 7037  Soffa nyrokokostil L138

370 7315  Soffa + fåtölj Louis XV-stil

370 7526  Soffbord "Frisco", trä

370 7199  Soffbord 'Butlers tray' L.120D.90H.58

370 7201  Soffbord 60-tal, Teak, L.160

370 7313  Soppslev Silver, Finland

370 7274  Spegel Empire, H67

370 7575  Spegel Empirestil, H98

370 5427  Spegel förgylld rokokostil, H113

370 7206  Spegel Guldram, H.166 (nyprod.)

370 7385  Spegel Gust.stil, förgylld, H.114

370 7618  Spegel med konsol, Gustaviansk stil, förgylld, stenskiva, höjd: 202

370 7161  Spegel Nyrokoko, H168

370 6008  Spegel Rokokostil, H.120

370 7322  Spegel + Konsolbord, 1800-tal, förgylld, H.146+48

370 7209  Spegelbyrå björk, L108 D50 H200

370 7595  Spegelbyrå + pottskåp + 1 pall, björk

370 7002  Spegellampetter 2 st snarlika varav 1 hallstämplad Nils Meunier, 1782, Bronserade, höjd: 67 & höjd: 69

S�ldes f�r 25.000 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 7137  Spegelskåp med tillbehör, BarockstilH.62

370 7112  Speglar 1-par, Gust.stil, ovala, H.87

370 7583  Spelbord Mahogny (skada/repa/nagg)

370 7160  Spelbord Rokokostil, sk

370 7251  Spritskåp Allmoge, H.52

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 7416  Statyer 1-par soldater, bemålat trä, H.145

S�ldes f�r 26.300 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 5621  Statyett orientalisk med sockel H11

370 6072  Stol Nordnorsk allmoge

370 7616  Stolar 1 par, rokokostil

370 7384  Stolar 1-par, Gust.stil, N.K

370 7334  Stolar 1-par, lädersitsar

370 5372  Stolar 1-par, Renässans

370 6058  Stolar 4 st, Jugend

370 6040  Stolar 4 st, rokokostil

370 7156  Stolar 4 st. Chippendalestil

370 7236  Stolar 4st, senbarock

370 7287  Stolar 5st, Jugend

370 7102  Stolar 6 st 1800-tal

370 7596  Stolar 8st, Rokokostil

S�ldes f�r 9.600 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 7065  Stop 2 st Tyskland

370 5374  Stubbstol

370 5345  Suzani 230x290

370 5165  Sybord Empire-stil, H.72, Mahogny

370 6070  Sybord Frankrike 1800-tal H76

370 6020  Sybord Sekelskifte, mahogny, H.78

370 7612  Sybord Sekelskifte, mahogny, längd: 56 djup: 40 höjd: 72 (fanérskador)

370 7389  Sybord med låda 1800-tal, mahogny, L54 D41 H76

370 5046  Taburett+ stol

370 5045  Taburetter 1 par, (1 saknar sits)

370 7006  Taburetter 1-par, Gustavianska

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 7005  Taburetter 1-par, Gustavianska

S�ldes f�r 10.200 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 5059  Takarmatur med prismor

370 5600  Takarmatur prismor, H.50

370 7046  Taklampa Jugend, Mässing

370 7337  Taklampa Maria-theresestil, sekelskifte, H.62

370 7013  Tegods Zebra Gefle, 6 koppar + 3 fat (1 st kopp med spricka)

370 7192  Tekanna NS/ben, L20

370 7191  Tekanna tenn + sockerskål NS

370 7572  Tekanna + 8 assietter, Bing & Grøndahl

370 7029  Tekök Pläter

370 7469  Tekoppar 6st, Meissen (nagg)

370 7497  Tekoppar 9 st. 2 extrafat + 2 kannor

370 7101  Tennfat 1810, Kalmar, dia 36,5

370 7134  Terrin + 1-par skålar +6 st. sopptallrikar, Rörstrand 'Sverige' (terrin med lagad knopp)

370 7558  Teservis Ryssland, 11-del

370 5169  Tobaksburk gjutjärn, H.18

370 7031  Träskulptur "Vädjande man" H.22

370 7589  Tryck 3st, sekelskifte "Romantiska motiv"

370 7454  Tryck Marie Pischou, 1914, mor med barn, dia 45

370 7412  Tvättset 3-del, Rörstrand

370 7216  Uttragssäng 1800-tal, Gust.stil

370 5047  Vägglampetter 1 par

370 5394  Vägglampetter 1-par, Oscarianska

370 7218  Vägglampor 1-par, marina

370 7178  Vägglystrar 1 par, H40

370 7296  Vägglystrar 1-par (skada/repa/nagg)

370 5593  Väggpendyl 1890-tal, H114

370 7090  Väggpendyl Empirstil, H45

370 7443  Väggpendyl förgylld, H52

370 7580  Väggpendyl förgylld, H52

370 7319  Väggpendyl förgylld, H62

370 7069  Väggpendyl Gust.stil, H.60 (sk.)

370 7127  Väggpendyl H.54

370 7184  Väggpendyl H56

370 7070  Väggpendyl metall, höjd: 59 (skada/spricka/repa/nagg)

370 7371  Väggskulpturer 1 par, hjorthuvuden, mässing, H32

370 7609  Väggtelefon m.ä. LM Ericsson, höjd: 66

370 5599  Väggur 'Junghans' H.100

370 7350  Väggur sent 1800-tal, H.83

370 7370  Värja i fodral Japan

370 7568  Vas Carl-Harry Stålhane, H11

370 7276  Vas  Friberg, Gustavsberg Studio, H22

S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2005 16:00)

370 7452  Vas Imari, H.37

370 7267  Vas Japan, 20/30-tal, H.32

370 6257  Vas Josef Ekberg, Gustavsberg, H21

370 7430  Vas Orrefors, H.33

370 7295  Vas Orrefors, Vicke Lindstrand, H.22 + vas Orrefors H.25

370 7516  Vaser 1 par, flussglas, blomsterdekor, H35

370 7011  Vaser 1 par, Persien 1800-tal, H30

370 7260  Vaser 2 st. Orrefors, kristall, etsad dekor

370 7448  Vaser 2 st. Pentti Sarpaneva, Höjd 27 + Höjd: 13 cm

370 7294  Vaser 4st, kristall

370 7563  Vaser + skål 3 del. Kosta Boda

370 7613  Ymnighetshorn Nysilver, höjd: 43

370 6023  Ytterfoder 1-par, Millesgården, Gustavsberg, H.15

370 7562  Ytterfoder 2st, Waldemarsudde

370 7548  Ytterfoder 4st

370 7187  Ytterfoder Jackie Lynd Rörstrand, H23

370 7541  Ytterfoder sekelskifte, mässing