Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 26 februari 2018 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1166 5029  Ampel Empire, diameter: ca 30

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 26 februari 2018 19:03)

1166 5022  Badkarssoffa Rokoko, längd: 190 cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 26 februari 2018 18:40)

1166 5043  Bestick 97 delar, silver, Prins Albert, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1960-tal

S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 26 februari 2018 19:25)

1166 5017  Blandteknik Aly Ben Salem (1910-2001), Sverige. 22x27

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 26 februari 2018 18:40)

1166 5010  Bordsur Empire, förgylld brons, längd: 23 cm, djup: 10 cm, höjd: 32 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 26 februari 2018 18:17)

1166 1148  Byrå Directoire, Frankrike, 1790-tal, + extra skiva, längd: 98 cm, djup: 48 cm, höjd: 87 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 26 februari 2018 19:18)

1166 5036  Erotisk speldosa Omkring 1900, längd: 39 cm. Inköpt 1989 på Galerie De 3 Gratien, Amsterdam

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 februari 2018 18:04)

1166 5047  Karmstolar ett par, design: Josef Frank, Modell 2087

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 26 februari 2018 18:02)

1166 5021  Karmstolar ett par, Rokoko

S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 26 februari 2018 18:41)

1166 5030  Konsol 1700-/1800-tal, längd: 37 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 26 februari 2018 18:02)

1166 5027  Konsolbord Gustavianskt med marmorskiva, längd: 74 cm, djup: 37 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 17.000 kr (Sista budtid är den 26 februari 2018 18:58)

1166 5044  Ljusstakar Ett par, Senempire, Förgylld & Patinerad brons, höjd: 32 cm

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 26 februari 2018 19:27)

1166 5033  Oljemålning Andreas Friis (1890-1983), Danmark. Badstrand, signerad och daterad 1926. 30x40 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 26 februari 2018 20:18)

1166 3022  Oljemålning Bertram Schmiterlöw (1920-2002), Badande barn i Jujuy Argentina, 108x72 cm. Proveniens konstnärens släkt

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 26 februari 2018 18:37)

1166 3023  Oljemålning Bertram Schmiterlöw (1920-2002), Klara Kyrka, Stockholm, 107x56 cm. Proveniens konstnärens släkt

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 26 februari 2018 18:42)

1166 3021  Oljemålning Bertram Schmiterlöw (1920-2002), Metande barn på brygga, 122x120 cm. Proveniens konstnärens släkt

S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 26 februari 2018 18:35)

1166 3024  Oljemålning Bertram Schmiterlöw (1920-2002), stadsbild, Jujuy Argentina, 1954. 65x83 cm. Proveniens konstnärens släkt

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 26 februari 2018 18:43)

1166 5005  Oljemålning Helmer Osslund (1866-1938), Sverige. "Faxälven vid Granvåg", uppklistrad Pannå, 26x34

S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 26 februari 2018 20:54)

1166 5032  Oljemålning Roberto Maresca, Damporträtt, 64x47

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 26 februari 2018 19:40)

1166 9579  Skänk omkring 1800, Bemålad, längd: 118 cm, djup: 65 cm, höjd: 122 cm

S�ldes f�r 17.000 kr (Sista budtid är den 26 februari 2018 19:49)

1166 5007  Skrivbord design: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Nya Guldheden, längd: 120 cm, djup: 60 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 14.500 kr (Sista budtid är den 26 februari 2018 18:41)

1166 5045  Skrivschatull 1700-tal, Kompletterat, Intarsia, 35, djup: 30 cm, höjd: -22 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 februari 2018 19:57)

1166 5042  Skulptur Johan Theodor Lundberg, Royal Copenhagen, Stranden & Vågen, 1897, höjd: 47 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 26 februari 2018 20:31)

1166 5049  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Stina med katt ur Skulpturer, Gustavsberg 1958-1967, målad och delvis glaserad stengodslera, höjd: 24 cm

S�ldes f�r 16.500 kr (Sista budtid är den 26 februari 2018 20:31)

1166 5025  Spegel Gustaviansk, höjd: 125 cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 26 februari 2018 18:42)

1166 5028  Spegellampetter ett par, Gustavianska, höjd: 38 cm, kompletterade

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 26 februari 2018 19:03)

1166 5026  Spelbord sengustaviansk stil, 1800-tal, mahogny, längd: 92 cm, djup: 2x45 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 februari 2018 18:46)

1166 5002  Stolar 1 par + 1, Sengustavianska

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 februari 2018 18:26)

1166 5011  Stolar 4 st, Gustavianska

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 26 februari 2018 19:53)

1166 5024  Stolar ett par, Sengustavianska

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 26 februari 2018 18:41)

1166 1311  Stop silver, London, 1760, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 26 februari 2018 18:21)

1166 5003  Taburett Gustaviansk

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 februari 2018 18:27)

1166 5006  Träsnitt Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. 95/150, motivet: 25x18

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 februari 2018 20:57)

1166 9475  Vinglas 8 st, Kosta, Odelberg Junior. Slipad och graverad dekor av fasetter och romber samt förgylld dekor, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 26 februari 2018 18:49)